29 stycznia 2014

Rekordowo niskie podwyżki rent i emerytur. Na tegorocznej rewaloryzacji budżet zaoszczędzi nawet 1,3 mld zł


GAZETA PRAWNA
Autor: Grzegorz OsieckiW tym roku rewaloryzacja emerytur będzie najniższa od dekady. Wszystkiemu winna bardzo niska inflacja.

Jak wstępnie szacuje resort pracy, 1,3 mld zł może oszczędzić budżet na waloryzacji emerytur. Wprawdzie nie zmieniły się zasady jej wyliczania, ale wskaźniki będące podstawą obliczeń okazały się niższe, niż rząd założył, projektując budżet na 2014 r. Teraz zastanawia się, co zrobić z tym ponad miliardem ekstra. Wydać czy złożyć na ołtarzu walki z deficytem.
Emerytury i renty zwiększa się co rok o średnioroczny wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów. Do tego dodaje się 20 proc. realnego wzrostu płac. Pierwszy składnik ma zapewnić, że realnie świadczenia nie spadną, a drugi, że nie stracą zbyt dużo dystansu do rosnących płac. – Mieliśmy w 2013 r. inflacyjną niespodziankę – tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Credite Agricole.
Przygotowując budżet na 2014 r., rząd założył, że inflacja na koniec 2013 r. wyniesie 1,9 proc., a płace wzrosną o 1,2 proc. Dlatego szacowano, że emerytury i renty wzrosną o 2,14 proc. Ale już wiadomo, że inflacja wyniosła 1,1 proc. Gdyby więc realny wzrost płac utrzymał się na zakładanym poziomie, to waloryzacja byłaby niższa i wyniosłaby 1,34 proc. Byłaby niższa od zakładanej o 0,8 pkt proc. Ponieważ 1 pkt proc. podwyżki świadczeń odpowiada 1,66 mld zł, resort pracy szacuje nadwyżkę na wspomniane 1,3 mld.
Ostateczna suma znana będzie w ciągu dwóch tygodni, bo 11 lutego prezes GUS ma obowiązek podać, o ile realnie wzrosło przeciętne wynagrodzenie. Ten wzrost może być nieco wyższy, niż założył rząd, i wynieść ok. 2,5 proc. Wówczas i waloryzacja byłaby wyższa od 1,34 proc. i wyniosła 1,6 proc. Ale nawet wtedy suma wypłacona na podwyżki przez budżet byłaby niższa. W takim przypadku o 900 mln zł.
Na pewno nie ucieszą się z tego emeryci. Bo choć nie stracą i podwyżka świadczeń będzie wyższa od inflacji, to dostaną mniej, niż oczekiwali. To najniższa waloryzacja od 2002 r. Wówczas także w efekcie spowolnienia renty i emerytury wzrosły zaledwie o pół procentu.
Z kolei rząd może na tym ruchu zaoszczędzić. W połowie 2013 r., szykując budżet, oceniał, że podwyżka świadczeń będzie kosztowała 3,5 mld zł. Niższy wskaźnik waloryzacji może oznaczać, że suma będzie niższa o jedną trzecią. Mniejsze wydatki na emerytury oznaczają, że także dotacja z budżetu mająca zasypać deficyt w ZUS będzie mniejsza. I tego chciałby minister finansów.
Ale resort pracy nie wyklucza innych pomysłów. Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy zaskarżone przez rzecznika praw obywatelskich dotyczące odebrania świadczeń pielęgnacyjnych opiekunom osób niepełnosprawnych. Choć rząd nie musi wypłacać zaległych świadczeń, to trybunał zobowiązał go do opracowania zasad wypłacania świadczeń na nowych zasadach.
Na to potrzebne będą dodatkowe pieniądze, których w budżecie na 2014 r. nie zapisano. Oszczędności na emeryturach mogłyby zostać przeznaczone na ten cel.
Jak wynika z naszych informacji, w rządzie pojawił się także pomysł wykorzystania oszczędności na wypłaty jednorazowych dodatków dla emerytów i rencistów. Nie wiadomo, czy miałby dotyczyć tylko najniższych świadczeń, czy wszystkich. Na razie to wstępna idea i nie wiadomo, czy zobaczymy ją choćby jako projekt założeń do ustawy.
Niskie podwyżki rent i emerytur w tym roku mogą się okazać przeszkodą dla zapowiedzi ministra pracy i polityki społecznej zmian zasad waloryzacji emerytur. Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował, by tylko minimalna emerytura była waloryzowana wskaźnikiem inflacji i wzrostu płac. Pozostałe miałyby być podwyższane wyłącznie o wskaźnik inflacji. Dla budżetu takie rozwiązanie byłoby neutralne.165 komentarzy:

 1. Kiedy upływa ostateczny termin podpisania przez prezydenta naszych wygranych spraw? Już straciłam rachubę. Niestety czas płynie, a my emeryci coraz słabsi na zdrowiu !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest o.k., Prezydent musi działać logicznie: najpierw musiał podpisać ustawę budżetową aby było z czego wypłacać zaległe (podpisał ją dziś), za chwilę podpisze naszą:)

   Usuń
  2. A jak podpiszę to ile czasu musi upłynąć żeby można było składać wniosek w ZUSie?

   Usuń
  3. po 14 dniach wejścia w życie ustawy.

   Usuń
  4. 10:33
   Od wejścia w życie ustawy, czyli 14 dni po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw :)

   Usuń
 2. Zobaczymy jak będzie z waloryzacją, ale różowo, niestety pewno nie będzie. Czego się tu z resztą spodziewać. Smutno się już robi jak nasz rząd dba op osoby, którym wiele może zawdzięczać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy29 stycznia 2014 11:53

   W budżecie zarezerwowano środki finansowe na waloryzację w wysokości 2,14%, ale rzekomo ze względu na niską inflację obniżono ją do poziomu 1,34%
   W ten sposób budżet zaoszczędzi około 1,3 mld złotych, a waloryzacja rent i emerytur będzie najniższa od dekady!
   Ale pokombinowali, mają naprawdę tęgie głowy.
   Ten Szczurek lepszy od Vincenta - jeszcze nam da popalić!
   Energia w górę, czynsze w górę, lekarstwa w górę, coraz większy zakres konieczności leczenia się odpłatnie, a emerytury drepczą prawie w miejscu.
   Sprawdza się porzekadło: Syty - głodnego nie zrozumie!
   Ale to my wszyscy sobie zgotowaliśmy ten los, dokonując takich wyborów.
   Teraz: " Cierp ciało, jak ci się chciało!"
   xyz

   Usuń
  2. Jest takie powiedzenie, że z pustego to i Salomon nie naleje.
   Żeby komuś dać, to komuś trzeba nie dać, albo odebrać, niestety

   Usuń
  3. No to będziemy latami oddawać państwu co wzieliśmy szablami

   Usuń
 3. Serdecznie dziękuję. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzymajmy się zatem, bo nie mamy innego wyjścia. Mimo wszystko damy radę na przekór wszystkim:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale jesteście naiwni,pomimo tego,że żyjecie już tyle lat.Jak można wierzyć w te rządowe statystyczne wyliczanki?Przecież to najbardziej kłamliwy rząd od czasów komuny.
  Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, że obiecanki są na porządku dziennym.
   Jednak nasza ustawa, moim zdaniem, będzie w tym tygodniu podpisana. Oby.

   Usuń
 6. Kochani, jestem SPRZED miałam kasacje w SN na posiedzeniu niejawnym i brzmi:
  - wydane orzeczenie formalne
  - odmowa przyjęcia do rozpoznania
  - zakreślenie - tak
  czy ktoś wie co to znaczy dla mnie?
  Prośba też do p.Krzysztofa.
  Dziękuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawa oddalona. W SN też dzielą emerytów. Dla tych "sprzed" jedynym ratunkiem jest wejście w życie ustawy. Niech Prezydent nie zwleka z podpisem, bo niektórzy emeryci są już na skraju wyczerpania nerwowego.

   Usuń
  2. Przez całe swoje długie życie kierowałam się zasadą że nie należy wydawać pieniędzy których się jeszcze nie ma, dzięki temu nie mam zszarpanych nerwów a i życie jeszcze cieszy.
   Niestety, nie zrozumię już chyba ludzi którzy żyją " na kredyt" a potem szybko gasną...

   Usuń
  3. 22:00
   To tylko pogratulować i czerpać nauki!
   Kredyty są też dla ludzi, kto nie ma odpowiedniego dochodu to i kredytu nie dostanie, bank bada zdolność kredytową

   Usuń
  4. ad 22:00
   Pracujący emeryci, którzy skorzystali z ustawy z 2008r. i otrzymali świadczenie emerytalne bez rozw,. stosunku pracy, mając dwa źródła dochodu, chcąc pomóc dzieciom lub innym członkom rodziny, brali kredyty, bo czuli się wypłacalni. Skąd mogli wiedzieć, że prawo nabyte do emerytury zostanie zawieszone wskutek ustawy, która okazała się niekonstytucyjna. Walka po wyroku TK wskutek sztucznego podziału emerytów na tych "sprzed" i "po" była też jednym wielkim upokarzaniem emerytów.
   Emeryci, którzy zadłużyli się wówczas, nie mogli przewidzieć, że spotka ich taki los.
   Nie dziwię się zatem, że bardzo zależy im na czasie!
   pozdrawiam wszystkich
   Daniela

   Usuń
 7. a ja chciałabym zapytać ile osób zapisało się na zlot, a ile już wpłaciło zaliczkę ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 18 stycznia , post "Szersze omówienie programu" - zapisanych było 75 osób

   Usuń
 8. 19:47
  a co prowadzisz statystyki czy robisz kotyliony rozpoznawcze dla uczestników zlotu? Na wpłatę zaliczki mamy czas do 15 lutego więc jeszcze sporo czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy można sie jeszcze zapisać?

   Usuń
 9. Wczoraj SA oddalił moją apelację. To już trzecia przegrana sprawa. Krótkie uzasadnienie: wyrok TK mnie nie dotyczy a projekt nowej ustawy jest też źle napisany więc prawdopodobnie także nie będzie mnie dotyczył.!

  Teresa z Wrocławia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tereso, to takie przykre.
   Jeszcze mogę zrozumieć fakt oddalenia Twojej apelacji po raz kolejny, bo widocznie takie wrocławski sąd ma wytyczne.
   Ale wybieganie w przyszłość i autorytarne twierdzenie, że nowa ustawa też Ciebie nie obejmie nie mieści się w granicach przyzwoitości.
   To takie, moim zdaniem, pokazywanie pozycji siły w majestacie sprawowanego urzędu i gnębienie podsądnego.
   pozdrawiam serdecznie
   Daniela

   Usuń
  2. Chodziło mi o gnębienie powódki, a nie podsądnego - przepraszam za tę pomyłkę.

   Usuń
  3. Tereso , bardzo ciekawe stwierdzenie sądu" projekt nowej ustawy jest też źle napisany i nie będzie Ciebie dotyczył " . Ciekawe czym się kierował. Projekt ustawy nie był tworzony w tajemnicy a wszystkie wątpliwości były konsultowane na bieżąco na komisjach, które obradowały jawnie. Moim zdaniem nikt z wypowiadających się publicznie na temat projektu ustawy , zapewniając, że dotyczy ona wszystkich zawieszonych a więc i Ciebie nie pozwoliłby sobie na to, gdyby Rząd miał inny zamiar. Pozdrawiam serdecznie i głowa do góry. Ja jestem dobrej myśli Wiga

   Usuń
  4. W uzasadnieniu powiedziano PRAWDOPODOBNIE nie będzie dotyczył. Żadnych rewelacji się po wczorajszej sprawie nie spodziewałam więc nie jestem rozczarowana.
   Teresaz Wrocławia

   Usuń
  5. Do Pani Teresy z Wrocławia,
   ciekawe, czy to kuriozalne uzasadnienie sądu wrocławskiego, połączone z krytyką projektu ustawy otrzymała Pani na piśmie, czy tylko sędzia sobie pogadał (czy był nagrany) - to ciekawy materiał dla Gazety Prawnej, jak już otrzymamy zaległości. Ja też jestem "sprzed", w sądzie od października 2011 r.
   Pozdrawiam DL z Łodzi

   Usuń
  6. Do DL z Łodzi
   Uzasadnienie było ustne, wniosłam o przesłanie wyroku bez uzasadnienia (będzie szybciej) a na taką interpretację nie ma wpływu; każdy interpretuje jak uważa.
   Teresa z Wrocławia

   Usuń
  7. Tereso nie martw się sprawa ciebie dotyczy , wystarczy wejść na stronę prezydenta i przeczytać treść pisma , które opisuje kogo dotyczy ustawa. Jasno jest określone, że wszystkich zawieszonych od 1.10.2011 r. Głowa do góry i gwiżdż na te wypociny sądowe tzn. uzasadnienie wyroku bo zanim je napiszą to twoje akta będą zalegać w sądzie.

   Usuń
  8. Ja osobiście nie mam problemu z tym kogo wyrok TK dotyczy. Dlatego też nie żądałam przesyłania uzasadnienia wyroku bo mam ciekawsze lektury do czytania
   Teresa z Wrocławia

   Usuń
 10. Proszę nie łudzić się nadzieją - "nadzieja matka głupich".
  Coś mi się wydaje, że z tego wielkiego zamieszania nic nie wyjdzie. Dalej ustawa nie podpisana. Chyba coś kombinują.
  Nie cieszcie się "Zlotem". Mnie się wydaje, że po tej ciszy coś wybuchnie i dalej będą wypłaty odkładane na zaś.
  Nasza walka z sądami dalej trwa. Kiedy ten koszmar się skończy !!!
  Gnębienie ludzi: tu zabierają, tu nie waloryzują (tęgie głowy w tej Warszawie).
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z takim myśleniem (i jasnowidztwem) daleko byśmy nie zaszli. Dobrze, że mieliśmy MARIANA , mądrych i dobrych senatorów, posłów, a także adwokatów. profesjonalnych (zawodowych doradców). Jojczeniem, babskim gadaniem i zawodzeniem nie osiagnęlibyśmy tego, co na ten czas mamy. ONI wszyscy po prostu działali z wielką rozwagą i bez bicia w puste bebny Przede wszystkim bez zbędnego i głupiego rozgłosu. W poście z 06.22 "Nasza walka nadal trwa" - tak było cały czas. Jaka walka ? Trochę rozsądku. Czekajmy i NIE wywołujmy jakiegoś nieziemskiego trzęsienia ziemi. Czasami myślę, że większość z nas to dzieci z piaskownicy. Trochę powagi z uwagi na wiek i (z pewnością) na siwy włos.
   Tym razem pozwolę sobie bez inicjałów.

   Usuń
  2. Nic nie wybuchnie Anno, więcej optymizmu . Biadolenie jak zauważył an. z 06:51 nic nam nie da.Wszystko ma swój czas.Tak samo ustawa. Czas dany Prezydentowi na podpisanie ustawy jeszcze się nie skończył. Wszystko będzie OK. Jeszcze trochę cierpliwości. Pozdrawiam anonimowo

   Usuń
  3. Aniu- dedykuję Ci słowa Pani W.Szymborskiej
   " Czemu ty się zła godzino mieszasz z lękiem
   Jesteś - a więc musisz minąć
   Miniesz - a więc to jest piękne!
   Miłego dnia dla wszystkich bligowiczów -Ela "53"

   Usuń
  4. Przepraszam, miało być blogowiczów. Kochani myślmy pozytywnie i cierpliwości życzę-Ela 53

   Usuń
 11. Ja zachęcam wszystkich odwiedzających Augustów ,żeby choć na chwilkę wpadli do galerii Bella, a zapewniam że zabawią tam dłużej. Atmosfera nieziemsko rodzinna i ciepła.Nawet jeśli nic nie potrzebujecie kupić to i tak warto obejrzeć ładne rzeczy, napić się dobrej kawy i poplotkować w bardzo miłym towarzystwie.
  zauroczona Wiesława

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jadę na zlot i galerię odwiedzę , choćbym musiała zrobić to sama . Myślę jednak, że odwiedzimy ją całą grupą.

   Usuń
  2. Wycieczka do Centrum Augustowa i zwiedzanie Galerii Bella jest w programie trzeciego dnia zlotu.

   Usuń

 12. Smutne, ale prawdziwe.
  Mariusz-Orion Jędrysek

  Gdy w chorej Ojczyźnie Polak w biedzie jęczy,

  Gdy dzieci… zabite, przedmiotem czynione,

  Gdy w fekaliach flaga, umazana w tęczy,

  Nie! – krzyczę, są granice… to niedozwolone!  Gdy media, we wrażych rękach, łżąc, naród skłócają,

  Gdy Prawo jest po to, by łamane było,

  Gdy nie-Sprawiedliwość dzierży władzę całą,

  Nie! – krzyczę, są granice… by się lepiej żyło!

  Gdy w Polsce szkoła przeciw Polsce uczy,

  Gdy Kościół zohydzany, bo broni wartości,

  Gdy Polak poniżany po świecie się włóczy,

  Nie! – krzyczę, są granice… nieprzyzwoitości!  Gdy za kilka srebrników złoża, ziemia dane,

  Gdy zdrajcy, oprawcy drwią z ofiar w bogactwie,

  Gdy wojsko, kultura, przemysł – zmarnowane,

  Nie! – krzyczę, są granice… w zaprzańskim plugastwie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I niech to "NIE" pozostanie wykrzyczane w ciszy.
   Krzyczmy wtedy gdy tylko dana nam jest taka możliwość.
   Nie zostawajmy w domach gdy inni pójdą krzyczeć w tej ciszy - idźmy i my.

   Usuń
  2. Czyż nie ma racji prof. Orion Jędrysek?
   " ..metody działania w mojej opinii łamiące Konstytucję bo omawiane pieniądze wcześniej wpisano w projekt poprawki do ustawy budżetowej – czyli najpierw skutek a potem przyczyna. Takie działanie do dna wytnie zaufanie do państwa – każdy będzie chował to co ma za granicą. Skoro PO-PSL uważają, że leśna prowincja ma za dużo i źle gospodaruje, to zmiany powinny być wolne, pozwalające na dyskusję i planowanie - tu jest po prostu domiar – to jest metoda bolszewicka: co prawda nie umiem gospodarować, rządzić ale zabrać temu kto to potrafi to mogę i umiem. Pasożyt doprowadza do choroby i śmierci – tu bankructwa. Podobnie przecież wzorem dla UE była strategia surowcowa i pionierskie rozwiązania w sprawie poszukiwania i eksploatacji gazu w łupkach – zainicjowane i wypracowane przez rząd PiS cztery lata przed resztą świata (poza USA i Kanadą). Ciągle niedoścignionym wzorem dla UE jest gospodarka leśna Lasów Państwowych... dlatego należy zniszczyć Lasy? To nawet nie jest „kup pan cegłę“. Jak w starej moje fraszce nieco zmodyfikowanej pisałem o rządzeniu na wyrwę:

   POprawki budżetowe

   Skok na OFE, skok na SKOK
   - żeby rządzić jeszcze rok.
   Okraść, wyciąć lasy w pień
   - żeby rządzić jeszcze dzień."

   W takiej Polsce przyszło nam żyć!

   Usuń
  3. źródło:
   http://niezalezna.pl/51033-orion-jedrysek-dla-niezaleznapl-zachowanie-wladzy-wobec-lasow-ordynarny-wal

   Usuń
 13. Budżet ma zaoszczędzić ok. 1 miliard na waloryzacji, czyli tyle, co jest winien nam, okradzionym w majestacie prawa. Wszystko się ładnie zbilansuje. Odnośnie spotkania w Augustowie - gratuluję organizatorom wiary, że dostaniemy zaległe pieniądze. Ja straciłam wiarę w rzetelność i przyzwoitość organów państwa i dopóki nie zobaczę pieniędzy na koncie, nie będę dzielić skóry na misiu... 2 razy przegrałam sprawę w sądzie, moja korespondencja z roku 2011 i 2012 kancelarią Prezydenta oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich pokazuje, że jestem nikim - państwo może wszystko... Dodam - należę do tych SPRZED. Więc, dziwię się optymizmowi, ale cóż, na Titanicu też się bawiono do końca...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawa podpisana. Co Ty na to pesymisto?

   Usuń
 14. Nasza ustawa jest podpisana.
  http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,42,styczen-2014-r-.html

  OdpowiedzUsuń
 15. http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,42,styczen-2014-r-.html
  Jest ok, zaraz po ustawie budżetowej, tak jak było pisane wcześniej.
  Pozdrawiam GK

  OdpowiedzUsuń
 16. Czekamy na publikację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawa została podpisana z dzisiejszą datą, trzeba trochę odczekać na opublikowanie (żeby tylko nie tak długo jak na ustawę o wychodzących po 25 latach mordercach). W zasadzie cieszę sie, że sprawy sądowe zakończyłam; wniosłam o przesłanie wyroku bez uzasadnienia (uzasadnienie znane ).
   Teresa z Wrocławia

   Usuń
 17. No proszę, jednak cierpliwość się opłaciła.Pozdrawiam wszystkich pesymistów i niedowiarków. Mamy to na co czekaliśmy, podpisaną ustawę.Wiga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To teraz można spokojnie planować nasze spotkanie na Zlocie.
   Czekamy spokojnie na publikację, a po 14 dniach od publikacji ustawa wchodzi w życie. To tylko formalność.
   Pozdrawiam wszystkich "zawieszonych"
   Daniela

   Usuń
  2. Nasz zlot co raz bardziej realny.

   Usuń
  3. Bardzo się cieszę na to spotkanie.

   Usuń
 18. podpisana ,czyli przekazana do ogloszenia w Dzienniku Ustaw ?

  OdpowiedzUsuń
 19. HUURRA!
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM OSOBOM KTÓRE DZIĘKI SWOJEJ DETERMINACJI DOPIĘŁY SWEGO !!!!!!!
  Dzięki nim tysiące innych emerytów dostanie to o czym nawet nie marzyli w najbardziej fantastycznych snach!!!!
  BARDZO,BARDZO WAM WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ!!!!!!!
  Na bloga trafiłam przez zupełny przypadek i gdyby nie ten "przypadek" nawet by mi do głowy nie wpadło że mogę walczyć o swoje.
  Dzięki tej garstce zdeterminowanych ludzi teraz wiem że można wygrać z władzą.!!!!!!
  Kłaniam się nisko :)))))))))
  Misia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulacje należą się Wszystkim zawieszonym związanym z tym blogiem, bez żadnych wyjątków. Każdy z nas choćby w najmniejszym stopniu przyczynił się do powstania ustawy w takim kształcie.

   Usuń
  2. Nawet tym co napadali słownie na Mariana, Krzysztofa,Daniele i inne tęgie głowy z tego bloga???
   Wiga - nie przesadzaj.......no chyba że twoja pamięć działa "wybiórczo"...
   Sorry, ale z mojego punktu widzenia nie uogólniałabym aż tak mocno......
   K.M.

   Usuń
  3. Gratuluję. :)

   Teraz należałoby śledzić na bieżąco "Dziennik Ustaw" na stronie internetowej RCL:

   http://dziennikustaw.gov.pl/

   Usuń
  4. Moja pamięć działa dobrze. Na mnie też napadano bardzo wiele razy. Być może wyraziłam się zbyt ogólnikowo. Proszę odczytać to w ten sposób" Wszystkim to znaczy związanym z tym blogiem, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do sukcesu."
   Co do tego napadania ....) to zawsze miałam odczucie, że robiły to osoby, które również udzielały się pozytywne dla dobra zawieszonych.To jest moje odczucie. Może się mylę .Nie oczekuję na odpowiedź ponieważ nie będę w tej sprawie już się wypowiadała.

   Usuń
  5. Ad. 11:09,
   ustawy podpisane przez Prezydenta w dniach 9 i 10 stycznia opublikowano w "Dzienniku Ustaw" w dniach 17 i 21 stycznia.

   Usuń
  6. Pani Wigo proszę nie brać tych złośliwości pod uwagę. Wszyscy wiemy, że wniosła Pani dużo pracy i czasu aby pomóc min.takim niemotom jak ja. Korzystałam z udzielanych porad, wiele się dowiedziałam i za to bardzo dziękuję Pani i innym blogowiczom.
   Iga 2

   Usuń
 20. Hip hip hura , hip hip hura , hura , hura na pohybel naszym przeciwnikom i zazdrośnikom.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, po jakim czasie sie uprawomocni ?
  Jak nalezy sformulowac wniosek do ZUSu o zwrot zaległych emerytur ?
  Pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie bardzo wiem jak napisać taki wniosek!
   Pani Danielo, Wigo. Może Panie mogą nam pomóc.
   Serdecznie pozdrawiam
   emerytka

   Usuń
  2. Proste jak drut!
   "Proszę o wypłatę zaległych świadczeń emerytalnych za okres od...........do........ wraz z przysługującymi odsetkami na podstawie ustawy.............................z dn..........opublikowanej w Dz.U ............................................"

   Po co się rozpisywać niewiadomo jak - prosto,własnymi słowami .
   ZUS i tak będzie wiedział o co chodzi...
   Potem czekała będę 60 dni i.........znowu zaatakuję jeżeli sprawa się będzie przeciągała i nie dostanę żandego pisma z odpowiedzią lub kasy na konto.
   Elaboraty uważam i tak nie są czytane w całości przez urzędników ZUS którzy doskonale znają temat !!!!
   Wstawić w wykropkowania odpowiednie dane chyba już będziesz umiała !!!
   Daj w końcu coś "z siebie" a nie wszystko mają ci podać na tacy...fee...

   Usuń
  3. Nie zapominaj o przysługującej waloryzacji od marca 2012 roku w kwocie 71 zł

   Teresa z Wrocławia

   Usuń
  4. Pani Magdo i emerytko , piszemy do ZUS-u.oczywiście u góry trzeba podać swój nr emerytury.

   Na podstawie ustawy z dnia ...... Dz.U z dnia........poz.........o ...............zwracam się z uprzejmą prośbą o wypłatę zawieszonej emerytury na podstawie niekonstytucyjnych przepisów za okres od1 października 2011r.do.......
   Do wniosku załączam odpis wyroku/Ci co mają/
   Ci co nie mają piszą tylko wniosek. Po wszczęciu postępowania ZUS każdego zawiadomi co należy jeszcze przedstawić aby wydać decyzję.Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  5. ZUS waloryzuje z automatu.

   Usuń
  6. ZUS z automatu niczego nie waloryzuje, lepiej się upomnieć

   Usuń
  7. Waloryzacja jest z urzędu, żadnego wniosku nie trzeba.
   Przeliczenie, np. z nową kwotą bazową jest na wniosek, np. z dodaniem przepracowanych miesięcy - na wniosek.

   Usuń
  8. oczywiście ,że ZUS waloryzuje z automatu nie trzeba i to pisać takie postępowanie wynika z zapisu ustawy o rewaloryzacji świadczeń emerytalnych - rentowych.

   Usuń
  9. Moje uzupełnienie do wyp. z 12:03,
   w przykładzie nie napisałam o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z odsetkami ponieważ podstawa prawna obliguje ZUS do ich wypłaty niemniej można to zaznaczyć.

   Usuń
  10. Wielkie dzięki Pani Wigo
   Pozdrawiam
   emerytka

   Usuń
  11. od opublikowania po 14 dniach ustawa wchodzi w życie.

   Usuń
  12. Po odwieszeniu emerytury od 22 listopada 2012 roku nie uwzględniono waloryzacji; dopiero po upomnieniu się

   Usuń
  13. Pani Wigo dziękuję Pani oraz innym Osobom za sensowne odpowiedzi. Natomiast Anonimowy z 11.31 niech sie wiecej nie wypowiada, bo jego komentarz nie świadczy o nim zbyt dobrze.
   Ci "wszystko wiedzący", na ogół są głupsi od innych.
   Pozdrawiam
   Magda

   Usuń
  14. Magda co się czepiasz anonima z godz.11.31.
   Napisał lepiej niż Wiga bo nie zapomniał o odsetkach :)
   Takie to faktycznie proste jak drut!!!!
   A to że ci "wytknął" lenistwo umysłowe to chyba nie powód do obrażania - stwierdził po prostu fakt...
   I słusznie - wszystko na tacy???
   A może sama coś wymyślisz aby inni skorzystali a nie tylko stać cię na zjeżenie sierści ...

   Usuń
  15. Wiga 30 stycznia 2014 12:24
   Moje uzupełnienie do wyp. z 12:03,
   w przykładzie nie napisałam o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z odsetkami ponieważ podstawa prawna obliguje ZUS do ich wypłaty niemniej można to zaznaczyć.

   Wypłata zaległych też wynika z ustawy:)
   Swoje żądanie należy przedstawić jasno i wyraźnie, że dotyczy wypłaty zaległych świadczeń emerytalnych wraz z odsetkami (nie ma potrzeby zaznaczać, że były zawieszone na podstawie niekonstytucyjnych przepisów).
   Przepis przepisem, ale ze sformułowania Wigi wynika, że emeryt odsetek nie chce.

   Usuń
 22. Gratuluję wszystkim zawieszonym!
  Ja jednak mam pytanie z innej beczki:
  Jestem na zwolnieniu lekarskim do piątku.Niestety rwa kulszowa dalej nie popuszcza..Chciałam się zarejestrować do lekarza na piątek / kończy mi się zwolnienie/ -niestety, nie ma już miejsc.
  Zarejestrowałam się na poniedziałek.
  I teraz pytanie:
  Jak dostanę następne zwolnienie od poniedziałku czy będzie wszystko o.k.?
  Czy lekarz może wypisać zwolnienie w poniedziałek z datą wsteczną / sobota, niedziela/.
  Rzadko bywam na zwolnieniach i nie wiem jak teraz wyglądają przepisy jeżeli chodzi o "ciągłość" zwolnienia lekarskiego jeżeli przerwa przypada na dni wolne od pracy / sobota, niedziela/.
  Przepraszam że wpis robię w momencie kiedy jest czas na świętowanie ale nie mam kogo popytać a wy tacy jesteście życzliwi i "oczytani" w przepisach.
  Przepraszam i proszę o odpowiedź.
  Kamila.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. będzie zachowana ciągłość zwolnienia

   Usuń
  2. Moim zdaniem tak .

   Usuń
  3. Aby zachować ciągłość choroby lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie z datą wsteczną na 3 dni do tyłu.

   Usuń
  4. Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
   Wiedziałam że mogę na was kochani liczyć!
   Uspokoiłam się i mogę do poniedziałku spać spokojnie o ile moja rwa kulszowa mi pozwoli. :)
   Kamila.

   Usuń
 23. prosze o podanie nr Dz U oraz pozycji oczywiscie po ogloszeniu Szanowna Pani Tereso

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę na bieżąco zaglądać na:

   http://dziennikustaw.gov.pl/

   Usuń
  2. lub
   http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014

   Usuń
 24. Jak to się ma do przegranej mojej w SA Wrocław 16stycznia 2014 i jeszcze zostałam obciążona kosztami sądowymi dla ZUS w kwocie 180zł.? Pani sędzia odczytała wyrok bez mrugnięciem oka~!!!!!. Oliwa sprawiedliwa- kwituję była zazdrosna , też nie młoda-może wiek emerytalny. Pozdrawiam Danuta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przegrałam w SA wczoraj; szczegóły we wpisach dzisiejszych
   Teresa z Wrocławia

   Usuń
 25. Kochani 5 minut temu na Onecie pojawiła się informacja, że dzisiaj Prezydent podpisał ustawę dotyczącą wypłaty zawieszonych emerytur!
  Halina z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ..no bo jest dobrodziejem - mógł nie podpisać i przyczepić się do jakiejś pierdoły !

   Usuń
  2. mógł nie podpisywać w 2009r.
   skleroza?

   Usuń
 26. Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta jest informacja o podpisaniu w dniu dzisiejszym naszej ustawy .
  Brawo - Wygraliśmy wszyscy
  Pozdrawiam Anna

  OdpowiedzUsuń
 27. http://emerytury.onet.pl/agencyjne/prezydent-podpisal-ustawe-dotyczaca-wyplaty-zawies,1,5601085,artykul.html
  30 stycznia -nasze święto

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja także chcę się z Państwem podzielić moją ogromną radością, że ustawa została wreszcie podpisana, a ponieważ ja walczę o zawieszoną emeryturą w imieniu mojego męża, to tym bardziej jestem cała "happy", że cała ogromna batalia wspaniałych, życzliwych ludzi, którzy zaangażowali się całym sercem w naszą sprawę, szczęśliwie dobiegła końca.Wprawdzie zanim faktycznie otrzymamy pieniążki upłynie jeszcze trochę czasu (wycofanie apelacji, wniosek do ZUS), ale to są już drobiazgi, kiedy jest podstawa prawna do działania, właśnie podpisana ustawa rekompensacyjna.Życzę wszystkim Blogowiczom nieopisanej radości i dziękuję WSZYSTKIM, którzy z taką determinacją wywalczyli nam to co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe chociażby dla tych "sprzed". Przyjmijcie Drodzy wyrazy szacunku i uznania.
  Łączę serdeczne pozdrowienia.
  Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jadwigo,
   Pozdrawiam Cię serdecznie.Niesamowita radość.
   Basia

   Usuń
  2. Pani Jadwigo czasami w życiu zdarza się tak, że to co jest niemożliwe do osiągnięcia staje się możliwym. Pozdrawiam serdecznie Wiga

   Usuń
  3. Jadwigo,
   Byłaś na blogu dobrym duchem motywującym mnie do działania.
   Dziękuję Ci za to.
   Daniela

   Usuń
  4. Ponieważ tak serdecznie został przyjęty mój wpis, dziękuję Wam z całego serduszka Drogie Panie: Basiu, Wigo, Danielo za przemiłe, ciepłe słowa i pozdrowienia.Kiedy ma się kontakt z takimi ludźmi jak Wy to aż się chce żyć i szczerze cieszyć.
   Droga Danielo, ile mogłam tyle dałam z siebie na tym blogu dla dobra nas Wszystkich.
   Życzę Wam i pozostałym Blogowiczom dużo zdrówka i jeszcze troszkę cierpliwości.
   Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

   Usuń
 29. SUPER!

  Jakie kroki mam teraz podjąć? Czekać na reakcję SA, gdzie jest mój wniosek, wycofywać z SA i składać w ZUS wniosek?

  DZIĘKUJĘ, zagubiona emerytka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba poczekać na wejście ustawy w życie.

   Usuń
  2. Jak wejdzie w życie ustawa , złóż wniosek do ZUS-su i wniosek do SA o wycofanie apelacji.ZUS zawiesi postępowanie i będzie czekał aż przedłożysz dokument świadczący o zakończeniu sprawy w sądzie/odpis prawomocnego wyroku SO/

   Usuń
  3. dziękuję

   BARDZO

   Usuń
 30. Pani Danielo,ustawa podpisana,ja mam rozprawę 6 lutego, nie jadę,czy mam napisać o wyrok i złożyć w ZUS,czy zrobi to za mnie ZUS.,czy z zakładu pracy należy prosić o zaświadczenie o wysokości zarobków za 2011i 2012 w rozbiciu na miesiące.dziękuję za odpowiedź anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy wolno mi odpowiedzieć za Danielę.Myślę , że nie będzie miała uwag.
   Po rozprawie trzeba czekać na uprawomocnienie się wyroku.(21dni) Następnie piszesz wniosek : proszę o wydanie odpisu wyroku orzeczenia SO z dnia .....w sprawie .......z klauzulą prawomocności.
   Składasz wniosek do ZUS dołączając ksero odpisu wyroku.ZUS wszczyna postępowanie , zawiadamia Cię .W tym zawiadomieniu będzie informacja co powinnaś dodatkowo przedłożyć aby wydać decyzję odnośnie wypłaty zaległej emerytury. Pozdrawiam wiga

   Usuń
  2. Anno, nie musisz jechać. Nie wiem, w którym sądzie masz rozprawę - w SO, czy w SA.
   Tak, czy owak dobrze się Tobie złożyło, gdyż poprosisz o wyrok i będziesz miała sprawy sądowe zakończone, a więc przepis zawarty w art.8 ust.2 ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo zostało zawieszone w okresie od .... będzie dotrzymany i bez przeszkód po wejściu ustawy w życie złożysz wniosek o wypłatę zaległych emerytur z ustawowymi odsetkami i waloryzacją. Z resztą ZUS sobie poradzi, bo ma odpowiednie dane.
   pozdrawiam - Daniela

   Usuń
  3. Pani Danielo bardzo dziękuję za wsparcie i życzliwość w stosunku do wszystkich blogowiczów anna

   Usuń
  4. Pani Wigo dziękuję anna

   Usuń
 31. HHHUUURRRAAA
  Nareszcie

  OdpowiedzUsuń
 32. Juchuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu bbbbbbrrraaawwwwoooooo - no to świętujemy zwycięstwo.

  Wielkie dzięki wszystkim, którzy się do tego przyczynili
  Wanda z Mazur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Zlocie rozumiem Pani wando moja imienniczko.

   Usuń
  2. przepraszam za małą literę Wando

   Usuń
  3. PRZENIOSŁAM:

   Anonimowy22 stycznia 2014 08:13
   A Admince Wielkie dzięki za tak piękne życzenia
   Wanda z Mazur


   Anonimowy23 stycznia 2014 11:00

   Wando z Mazur czy wybierasz się na zlot. Ja też jestem z Mazur proszę podaj kontakt.
   Wanda

   Anonimowy30 stycznia 2014 10:57

   Chcę Cię poinformować , iż z powodów rodzinnych nie mogę jechać na zlot. Niemniej jednak Wszystkim wybierającym się "kibicuję". Ja jestem z powiatu szczycieńskiego - a Ty ???? nie wiem , czy śledzisz swoje zapytanie, bo mi informację o Twoje zapytanie przekazała koleżanka. Serdecznie pozdrawiam Wanda z Mazur

   Wanda z Mazur

   Usuń
 33. Kochani!!!!!
  Ile osób tyle różnych przypadków będzie - jedni najpierw do sądów bo sami wnosili apelacje, kasacje itd, inni mają sprawy "czyste", w stosunku do niektórych ZUS wnosił apelację więc bez podniety.
  Zrobi się tu taki bałagan że znowu się będziecie miotać i denerwować.
  Może lepiej zastanowicie się WSZYSCY tu wchodzący jaki przyjąć sposób aby zapanować nad tym bałaganem jaki się napewno zaraz zrobi tu na blogu!.
  Miejcie litość!!!
  ...i trochę zdrowego rozsądku...
  ..włączcie SWOJE myślenie również....
  Pozdrawiam wszystkich wygranych radośnie.
  Ania2

  OdpowiedzUsuń
 34. Kocham wszystkich zawieszonych kocham,kocham kocham,kocham......

  OdpowiedzUsuń
 35. Kochana Pani Danielo I Proszę o radę , Wygrałam w SO bez odsetek . ZUS apelował ,a ja złożyłam apelację o odsetki. Rozprawy nie było. Czy już mogę
  wycofać z SA i co dalej ? Czy po opublikowaniu ustawy zlożyć pismo do ZUS?
  Będę wdzięczna za odpowiedż Serdecznie pozdrawiam Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuniu,
   Musisz wystąpić do SA z wnioskiem o wycofanie apelacji. Zrób to już teraz. Aby złożyć wniosek do ZUS, musisz mieć zakończone sprawy sądowe. Pisałam o tym wyżej.
   pozdrawiam - Daniela

   Usuń
  2. Wniosek do ZUS można złożyć nie mając zakończonych spraw. ZUS wszczyna postępowanie i zawiesza do momentu przedłożenia przez emeryta potrzebnych dokumentów/ w naszym przypadku odpisu prawomocnego wyroku/

   Usuń
  3. I tak musisz czekać aż ZUS wycofa swoją apelację

   Usuń
  4. Ja mam taką saą sytuację jak p.Ewa z godz. 11:53. Dzwoniłam w tej sprawie do SA. Otrzymałam odpowiedź, że wycofać muszę ja i wycofać musi ZUS. Należy zakładać, że ZUS przed wejściem przepisu w życie nie złoży wniosku o wycofanie i czy nie należy czekać z wnioskiem z naszej strony po wejściu przepisów w życie? Czy my możemy złożyć wniosek już teraz?

   Usuń
  5. Myślę, że ZUS to zrobi po wejściu w życie ustawy.

   Usuń
  6. GS czekaj do wejścia w życie ustawy

   Usuń
  7. 11:53 - Ewuniu,
   Nie było mnie w domu. W mojej odpowiedzi na Twoje pytanie faktycznie zakradło się przekłamanie odnośnie składania wniosku o wypłatę zaległych. Wniosek do ZUS możesz złożyć po wejściu ustawy w życie, natomiast organ rentowy rozpocznie swoją procedurę dopiero po otrzymaniu dokumentów o zakończeniu spraw sądowych na podstawie art. 8 ust. 2 naszej ustawy.

   Usuń
 36. Kochani , nie zapominajcie o naszym spotkaniu!! Należy się nam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz ZLOT i uczczenie zwycięstwa.
   Zapisujmy się na listę i zaklepujmy swój pobyt na Zlocie wpłacając zadatek. Jest tylko 100 miejsc.

   Usuń
  2. Już jesteśmy zapisani , teraz wpłacać .

   Usuń
 37. Rząd i związki biorą się teraz za waloryzacje emerytur (szczegóły w GP)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/774241,waloryzacja-emerytur-rzad-i-zwiazkowcy-rozmawiaja-o-zmianach.html

   Usuń
 38. Kochana Pani Danielo może się powtarzam ale proszę o podpowiedż.W SO wygrałam wraz z odsetkami ZUS złożył aprelacje i w SA przegrałam. Poprosiłam tylko o odpis wyroku z uzasadnieniem żeby wiedzieć jak sąd uzasadnia przegraną Kiedy mogę złożyć wniosek o wypłatę Maria z Rzeszowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Mario po wejściu w życie ustawy złożyć wniosek o wypłatę. Wiga

   Usuń
 39. Swoje apelacje ZUS powinien wycofać. Czy w takim przypadku należy składając wniosek do ZUS-u przesyłać im wyrok (korzystny) SO. Osobiście nie widzę takiej potrzeby skoro wypłata zaległości należy się również tym, którzy do sadu nie występowali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale akta ZUS-owskie są w sądzie i to ZUS powinien wycofać swoją apelację. Wyrok SO nie jest prawomocny.
   MM1

   Usuń
  2. Jeżeli apelację złożył ZUS a emeryt złożył wniosek o wypłatę zaległych to jeżeli apelacja jest jeszcze nie wycofana to ZUS nie gnębi emeryta tylko sam musi zakończyć sprawę w sądzie i wypłacić.
   Wszyscy co mieli sprawy w sądzie muszą przedłożyć dokument potwierdzający zakończenie spraw sądowych.

   Usuń
  3. Oczywiście, że ZUS musi sam wycofać swoje apelacje, ale ja składam wniosek zaraz po opublikowaniu ustawy. To problem ZUS-u, żeby uporać się w terminie.

   Usuń
 40. Po wejściu w życie ustawy.

  OdpowiedzUsuń
 41. Proponuję działania takie:
  1. Osoby mające sprawy w Sądach dowiedzieć się o numer sprawy i wyznaczone terminy
  2. Napisać pismo do Sądów (3 szt ) o wycofanie spraw (podając nr sprawy i datę rozprawy)
  3. Złożyć w Sądzie i poprosić o potwierdzenie na 2 kopiach (lub zrobić ksero z potwierdzeniem)
  4. Załatwić zaświadczenia z zakładów pracy o dochodach za 2011, 2012, ( za te lata, o które chcemy zwrot zawieszonej emerytury z rozbiciem na miesiące na roczne)
  5. złożyć wniosek do Zus-u (2szt) dołączając pismo potwierdzające datę wpływu do Sądu( ad .1) dołączyć zaświadczenia z zakładu pracy (ad. 4). W piśmie do Zusu napisać, jakie są dołączone załączniki
  Dla swojej wiadomości Państwo posiadacie kopie pisma do sądu, kopie pisma wraz z załącznikami złożonej do Zus-u
  Pozdrawiam Marysia z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
 42. A OTO WSPANIAŁA WIADOMOŚC DLA WSZYSTKICH "ZAWIESZONYCH" EMERYTÓW:

  Prezydent podpisał ustawę dotyczącą wypłaty zawieszonych emerytur

  Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę dotyczącą wypłaty emerytur zawieszonych niekonstytucyjnym przepisem. Sejm uchwalił ją 13 grudnia 2013 r., a Senat nie wniósł poprawek.
  Ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który uznał za niekonstytucyjny przepis, zmuszający do zwolnienia się z pracy przynajmniej na jeden dzień, aby uzyskać prawo do emerytury. Zgodnie z uchylonymi przez TK przepisami, jeżeli ktoś po 1 października 2011 r. nie rozwiązał umowy o pracę - choćby na jeden dzień - ZUS zawieszał mu wypłatę emerytury, nawet jeśli już wcześniej uzyskał prawo do tego świadczenia.
  Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą emeryci, którzy nie czekając na ustawę, wystąpili już o wypłatę zawieszonych emerytur do sądu, a ten w orzeczeniu nie przyznał prawa do odsetek, będą mogli złożyć do ZUS wniosek o ich wypłatę.

  Nie ma zakreślonego terminu, w którym emeryt musi złożyć wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury - można wybrać najkorzystniejszy dla siebie moment podatkowy na złożenie wniosku, by po uzyskaniu odszkodowania nie wejść w drugi próg podatkowy. Decyzję w sprawie wypłaty ZUS powinien podjąć w ciągu 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.

  Zgodnie z wyliczeniami ZUS kwota wypłaty zaległych świadczeń wraz z odsetkami to niespełna miliard złotych, a ustawa może dotyczyć ok. 23 tys. emerytów.

  Pozdrawiam

  Grażyna z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 43. Bardzo się cieszę, że odszukałam Pana Mariana u zarania naszej sprawy. Bez Niego nie byłoby dzisiejszej radości :) Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli bardzo serdecznie :) Halina W.

  OdpowiedzUsuń
 44. a co z tymi ci ZUS wniósł apelacje do sądu apelacyjnego po wygranej w sądzie okręgowy gdzie należy złożyć wniosek o wyplatę i kto ma go wycofać dziękuję za odpowiedź jeśli to możliwe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty składasz wniosek do ZUS o wypłatę /oczywiście po wejściu w życie ustawy/ i o nic się nie martwisz to ZUS musi podjąć kroki aby wycofać swoją apelację Wiga

   Usuń
  2. Po wpisem Wigi, którą serdecznie pozdrawiam :) podam moją propozycję wniosku - na podst. własnej sytuacji.

   (miejscowość), xx.02.2014 r
   …………….....
   ……………….
   ……………….

   E…………………
   PESEL: …………..
   sygn. akt SO: ……………

   Zakład Ubezpieczeń Społecznych
   Oddział w ……..........
   ………………………
   ………………………..

   Na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz.U. z xx lutego 2014 r., poz. xxx)

   zwracam się z wnioskiem

   o wypłatę zaległych świadczeń emerytalnych wraz z ustawowymi odsetkami za okres od dnia zawieszenia wypłaty, tj. 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r., z uwzględnieniem ustawowej waloryzacji rent i emerytur.
   Jednocześnie zaznaczam, że od wyroku Sądu Okręgowego w …………… z dnia 23 maja 2013 r., sygn. akt …………., apelację do SA w …………… wniósł ZUS.

   Zaświadczenia z zakładu pracy zostały złożone w ZUS:
   - za rok 2011 w dniu ………………..
   - za rok 2012 w dniu ………………..

   lub

   Załączniki:
   Zaświadczenie/-a z zakładu pracy

   Usuń
  3. Przepraszam, teraz widzę, że dwie pierwsze linijki po słowach: zwracam się z wnioskiem, powinno się przeredagować, bo wygląda, że wnioskodawca chce odsetki tylko do 21.11.2012 r.!

   Usuń
  4. A po co zaświadczenia z pracy i o czym mają zaświadczać ????

   Usuń
  5. Mają zaświadczać o wysokości przychodów za lata 2011, 2012, ale przeczytaj sama w ustawie. Po co ma być na zasadzie "jedna pani drugiej pani" i z jakimiś przekłamaniami:

   http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/1844_u.htm

   Usuń
  6. 16:55
   dotyczy tylko emerytów wcześniejszych, 70% -130%
   do rozliczenia przychodów rocznych,

   Usuń
 45. Pani Wigo dziękuję za szybką odpowiedź, dziękuję też Panu Marianowi i wszystkim ludziom za ciężką pracę i bezinteresowną pomoc, którą włożyli w uzyskanie zaleglych emerytur

  OdpowiedzUsuń
 46. Może kogoś to zainteresuje..Chodzi o osoby, które wygrały w SO, ale ZUS wniósł apelację do SA i które czekają na termin rozprawy. Sama jestem w takiej sytuacji, więc pytałam w SA jak to może być traktowane. Dowiedziałam się, że SA czeka na wytyczne i wtedy będzie wiadomo. Jest możliwe, że sprawy zastaną zwrócone ZUSowi nierozpatrzone , jako niezasadne. Pozdrawiam tych czekających i tych wygranych. B.N.

  OdpowiedzUsuń
 47. Ażeby złożyć wniosek o wypłatę trzeba czekać na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TAK!
   Przecież e wniosku do ZUS musisz podać nr.DZ.U. oraz datę ogłoszenia!!!
   Proste.

   Usuń
 48. Danielo, a co zrobić w przypadku zawieszenia sprawy w SO, gdzie zgodę na zawieszenie wyraziłam ja i ZUS?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawę zawieszenia reguluje art.i 181 kpc.
   Sąd postanowi podjąć postępowanie na wniosek którejkolwiek ze stron:

   1) gdy postępowanie zostało zawieszone na wniosek spadkobiercy - po złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia;

   2) w wypadku zawieszenia na wniosek obu stron albo wskutek niestawiennictwa - nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zawieszenia, jeżeli strony we wniosku o zawieszenie nie oznaczyły dłuższego terminu.
   Myślę ,że musisz złożyć wniosek o odwieszenie i przed rozprawą poprosić o wycofanie pozwu w związku z wejściem w życie ustawy.

   Usuń
  2. Zapomniałam się podpisać WS

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję.

   Usuń
 49. W Art.9 Ustawy napisano:
  1. Organ rentowy zawiesza postępowanie, w przypadku gdy emeryt przed dniem wejścia w życie ustawy złożył odwołanie do sądu od decyzji tego organu w przedmiocie wypłaty kwoty zawieszonej emerytury.

  2. Organ rentowy podejmuje na wniosek emeryta postępowanie zawieszone z przyczyny określonej w ust. 1, w przypadku gdy sąd wydał prawomocne orzeczenie kończące postępowanie w tej sprawie.

  Jeśli jest sprawa w sądzie należy złożyć po raz drugi wniosek do ZUS po wydaniu przez sąd prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie. Czy dobrze rozumiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po otrzymaniu odpisu wyroku składasz go do ZUS-u celem odwieszenia zawieszonego postępowania.Wiadomo, że piszesz pismo o doręczeniu brakującego dokumentu aby ZUS mógł podjąć zawieszone postępowanie i wydać decyzję.

   Usuń
 50. Z tej wielkiej radości, że jednak MOGLIŚMY, udało się, potrafimy się zorganizować i wywalczyć swoje w dobrej sprawie, proponuję przyłączyć się do walki o lasy: nasze, polskie! Nowela ustawy przebiegała tak jak naszej: wszystkie czytania i głosowanie w rekordowym czasie 26,5 godziny+głosowanie ok.2 nad ranem.... I nagłośnienie takie jak w przypadku ustaw emerytalnych! Znamy to dobrze, jak mało która grupa, więc proszę, nagłaśniajcie, informujcie, zbierajcie podpisy. Ja jestem ,,leśny'' człowiek, drzewa dla mnie to prawie jak dzieci. Ale nawet jak ktoś woli beton i asfalt, to pomyślcie o naszych prawnukach, co im zostawimy, jaką Ziemię? Znowu się rozgadałam, przepraszam. I proszę o poparcie;)

  http://www.ekorozwoj.pl/

  http://www.ekorozwoj.pl/images/stories/lista_referendum_lasy2014.pdf

  uzasadnienie jest tutaj:
  http://www.ekorozwoj.pl/images/stories/komunikat_01_14.doc

  Teraz będziemy chodzić z naszą petycją Jot i listą w obronie lasów. I to jest mądre spędzanie dojrzałości!!! Koniec z ramoleniem w wieku emerytalnym!
  Serdecznie wszystkim dziękuję. A, jeszcze wychowawcze! Ulo, czy coś nowego wiadomo? Oczywiście nie, bo przecież byś dała znać... Więc skutecznej walki ! Czy zobaczymy się na zlocie? Zaczynam się wahać, bo zanosi się na brak niektórych, których bardzo bym chciała poznać w realu, ale wybierają się inni, których też chcę poznać, a dojazd daleki, a ja kierowca sokolika kochanego, ale mocno wysłużonego , kierowca mało zaprawiony w jazdach...Ale co tam, zobaczymy, będzie co ma być! Na razie zima.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana Baszko, jestem z Tobą !!!
   Daniela

   Usuń
  2. :(

   http://fakty.interia.pl/polska/news-senat-przyjal-ustawe-dotyczaca-lasow-panstwowych,nId,1097969

   http://www.senat.gov.pl/sklad/senatorowie/szczegoly-glosowania,94,17,8.html

   Usuń
 51. Kochani- bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzień 30 styczenia jest szczęśliwym dla wszystkich "zawieszonych" dla tych "sprzed" i tych "po". Udowodniliśmy,że razem można osiągnąć wiele nawet to co wydawało się niemożliwe.Myślę że to jest równie ważne jak pieniążki na które czekamy. Wierzę ,że walka "kobietek rocznik 53" też zakończy się sukcesem jeśli zechcecie nam pomóc. Dlatego bardzo proszę wszystkich Życzliwych -wyślijcie Petycje, nie wiele kosztuje a pomóc moze bardzo dużo. Pozdrawiam wszystkich Ela '53"

  OdpowiedzUsuń
 52. A czy te roczniki "53 gdyby odeszły na wcześniejszą emeryturę do końca 2012 r. nie zrobiły by lepiej, mieć święty spokój i stałą pewną emeryturę i nie martwić się że im teraz zmniejszą podstawę o pobraną już emeryturę? Skoro były już na tym blogu to powinny odczytać również informację chyba z Gazety Prawnej że przejście na emeryturę "korzystniejsze przed końcem roku 2012 " . Ten blog jest tak cenny że warto było czytać wszystkie informacje, a nie wybiórczo i troszkę stracić, żeby nie tracić na wysokości już późniejszej emerytury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rocznik 53 ma stałą i pewną emeryturę wcześniejszą, chociaż na nią nie odszedł do końca 2012 r., ale dotyczy to właśnie tylko i wyłącznie emerytury wcześniejszej.
   Na ile ogarniam ich temat to problem pojawia się przy chęci przejścia na emeryturę powszechną, liczoną według nowych zasad. Właśnie przy tym liczeniu potrąceniu z ich kapitału podlegaja pobrane kwoty emerytury wcześniejszej.
   Na emeryturę powszechną można przejść po ukończeniu 60 roku życia, a rocznik 53 do końca 2012 r. był "niepełnoletni" i na emeryturę powszechną przejść nie mógł. Rocznik 53 dopiero w 2013 r. ma wymagany wiek 60 lat, ale od 1 stycznia 2013 obowiązują opisane wyżej nowe, niekorzystne zasady obliczenia emerytury.
   Reasumując nie mogły do końca 2012 r. przejść na emeryturę powszechną, nawet gdyby była ona dla nich korzystniejsza, a kiedy w 2013 już mogą, to obowiązują zmienione zasady, dla nich niekorzystne.
   Jeśli coś pomyliłam, to proszę sprostować.

   Usuń
  2. cd. 20:46
   Emerytura wcześniejsza, jak sama nazwa wskazuje, była przyznawana do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, emeryt kończył wymagany wiek i był na emeryturze "normalnej".
   Teraz może byc tak, że cały czas emeryci będą pobierać emeryture wczesniejszą, bo okaże się dla nich korzystniejsza.
   I nie dotyczy to tylko rocznika 53, ale i wcześniejszych, którym tak z wyliczeń, nawet w korzystnej wersji bez potrącania kwot wcześniej pobranych, tak wychodzi.

   Usuń
 53. Ja sie cieszę. Spokojnieczekałam pracując. Żadnej nerwówki.

  OdpowiedzUsuń