31 stycznia 2014

Ustawa o zwrocie zawieszonych emerytur podpisana


Artykuł ze strony podatki.biz

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu między 1 października 2011 r. a 21 listopada 2012 r. Szacuje się, że o zwrot zaległych świadczeń wystąpić może ponad 20 tys. osób, którym w sumie ZUS wypłaci nawet 1 mld zł.
Ustawa dostosuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. (sygn. akt K 2/12). Sędziowie jednoznacznie stwierdzili, iż regulacje dotyczące cofnięcia prawa do pobierania emerytury są niezgodne z konstytucją. Zgodnie bowiem z zakwestionowanymi zapisami, część osób musiała, by móc otrzymywać dalej świadczenie, rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Osobom, które tego nie zrobiły, zawieszano prawo do otrzymywania świadczeń.
„Niniejsza ustawa ma na celu umożliwienie wypłacenia zawieszonych zaległych świadczeń w stosunku do wszystkich osób, które poniosły skutki niekonstytucyjności art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, za okres sprzed wydania orzeczenia K 2/12 (od 1 października 2011 r.)” – czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.
W ustawie nie zapisano terminu granicznego, w jakim zainteresowane osoby mogą składać wnioski o wypłatę zawieszonych świadczeń. Wskazano jedynie, że wnioskodawca musi dołączyć do wniosku składanego w oddziale organu rentowego (ZUS) zaświadczenie o wysokości przychodów (zgodnie z art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Decyzja powinna zostać wydana przez ZUS w czasie 60 dni „od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji”.
Zmiany wprowadzi ustawa z dnia z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.
W najbliższych dniach ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, a po 14 dniach (prawdopodobnie jeszcze w lutym 2014 r.) wejdzie w życie.

55 komentarzy:

 1. Czy wiecie, że 31 styczeń to dzień przytulania? Przytulcie kogoś do serca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jan Kaczmarek (Kabaret Elita) - Do serca przytul psa
   http://www.youtube.com/watch?v=cBpHMZOxodI

   Usuń
 2. Najchętniej przytuliłabym Pana Mariana. Człowiek o wielkim otwartym sercu dla innych. Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz to zrobić na Zlocie

   Usuń
 3. Czy wśród Państwa są osoby, które wysłały skargi do ETPCZ? Jeżeli tak, to jaka będzie Państwa dalsza decyzja? H.W.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy jest ktoś biegły w temacie przeliczenia części socjalnej emerytury z nowa kwotą bazową po uk.wieku emerytalnego 60lat jeżeli się pracował przeszło 30 m-cy od momentu naliczenia emerytury wcześniejszej /55/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. złożyć do ZUS wniosek - w związku z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego i podleganiem ponad 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu - o przeliczenie świadczenia według reguł art. 53 w zw. z art.21 ust.2 pkt 1 ustawy o emer...

   Usuń
  2. TAK: art. 53 ust. 4 (zainteresowany pracował co najmniej 30 miesięcy na emeryturze wcześniejszej).
   Mam natomiast dylemat z art. 21 (pisałam o tym 8 stycznia w zakładce R. 1953-5).
   Ktoś użył art. 21 w grudniowej dyskusji, ale gdy czytam ten art. 21 razem z art. 53 (ust. 3 i 4), to myślę, że wskazanie go jest zbędne, a może nawet sprowadza sprawę na manowce. Art. 21 ust. 2 pkt 1 trzeba czytać razem z kawałkiem ;) ust. 1 oraz występuje on w art. 53 ust. 3, którego nie stosuje się do osób z dodatkowo przepracowanymi 30 mies. (bo dotyczy obliczenia emerytury od „starej” kwoty bazowej).

   Potrzebna jest dalsza dyskusja, najlepiej po przestudiowaniu wyroków. Warto przeczytać grudniową dyskusję (są tam sygnatury wyroków).
   Dyskusja z 22 grudnia 2013 pod postem „Kobiety rocznik 1953 2” od 11:33 w dół na białym tle:

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/12/kobiety-rocznik-1953-2.html?showComment=1387708403772#c7299282202756215868

   A poniżej link do ustawy FUS:

   http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=7059D03C1A3AA0506340CBBF0C72A187?id=WDU19981621118&type=3

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  3. Jot , dziękuję bardzo

   Usuń
  4. Po 30 miesącach przepracowanych od naliczzenia emerytury możesz sobie przeliczyć z nową kwotą bazową pod warunkiem że nie pobierałaś w tym czasie emerytury.
   Jeżeli pobierałaś i pracowałaś to niestety - NIE.
   Taką dostałam informację od pani z informacji ZUS.
   Pani z ZUS mnie wprowadziła w bład????

   Usuń
  5. ciekawe uzasadnienie odnośnie art.53 ust.3 i 4 ustawy emerytalnej /przeliczenie części socjalnej/ Sygn. akt III AUa 1315/12 Gdańsk

   Usuń
  6. Ciekawe dlaczego , przecież pracując i pobierając emeryturę odprowadzane były składy na ubezpieczenie społeczne.

   Usuń
  7. An. 09:31. Czy Pani z ZUS podała bliżej na jakiej podstawie opiera swoje twierdzenie?

   Usuń
  8. "nowelizacja ustawy emerytalnej z 20 kwietnia 2004 r., tj. od 1 lipca 2004 r. Nowe przepisy wprowadziły zasadę, że ZUS oblicza tzw. część socjalną emerytury od tej samej kwoty bazowej, którą ostatnio przyjął do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia, a następnie emeryturę podwyższa w ramach waloryzacji przypadających aż do dnia nabycia do niej prawa. Od tej zasady przewidziany został wyjątek dotyczący osób, które po nabyciu uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy podlegały co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W odniesieniu do takich świadczeniobiorców ZUS oblicza część socjalną emerytury przy zastosowaniu nowej kwoty bazowej, obowiązującej w dacie jej przyznania."
   http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/6713,kiedy_wysokosc_emerytury_moze_byc_ustalona_na_nowo.html

   Usuń
  9. Anonimowy1 lutego 2014 09:31

   Pani z ZUS dobrze poinformowała. Najwyraźniej miała na mysli ustawę uchwaloną po "na otarcie łez" po zawieszeniu emerytur 1 października 2011 r.
   W świetle późniejszych zmian aktów prawnych nie ma on jednak zastosowania w stosunku do tych, do których pierwotnie był adresowany. Zawieszonych emerytur nie pobieraliśmy "tylko" 13 miesięcy, a nie 30.

   Usuń
  10. To o czym piszecie an.9:31 i 11:47 dotyczy ustawy tzw prezydenckiej , związanej z zawieszonymi emeryturami.
   Mnie chodzi o przeliczenie części socjalnej emerytury z nową kwotą bazową na podst.art.53ust.4 ustawy emerytalnej jeżeli przepracowało się 30 m-cy od nabycia prawa do emerytury. np:
   Przyznana wcześniejsza emerytura na podst. Art.29ust.1 pkt 1 w zw. z art. 46 ust. 1 pkt 1 i 2. od 2009r pobierana przy kontynuowaniu pracy .praca zakończona w 2012r., osiagn. wiek 60 lat 2013. Czy jest szansa , że przeliczą część socjalną. Czy ktoś już wystepował z takim wnioskiem o przeliczenie emerytury do ZUS po ukończeniu 60 lat. pozdrawiam

   Usuń
  11. do : Anonimowy 1 lutego 2014 12:06
   Tak, w opisanych wyżej warunkach.
   Wniosek był złożony, brak wydania decyzji ZUS, skarga na bezczynność organu rentowego, proces w sądzie, wyrokiem nakazano przeliczyć.
   Czekam czy ZUS wniesie apelację

   Usuń
  12. "Sąd Najwyższy w uchwale z 8 maja 2008 r. (sygn. I UZP 1/08), stwierdził, że ZUS powinien uwzględniać nową kwotę bazową w części socjalnej stanowiącej 24 proc. kwoty bazowej i w części stażowej obliczanej na podstawie okresów składkowych i nieskładkowych oraz wskaźnika wynagrodzenia ze wskazanego przez emeryta okresu."

   "Komentuje Lesław Nawacki z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

   Zbieramy obecnie informacje o orzecznictwie w sprawie przeliczania emerytur po co najmniej 30 miesiącach pracy i jeśli okaże się, że jest ono rozbieżne, to rozważymy wystąpienie do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie tych wątpliwości. Docierają do nas skargi, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia korzystnego przeliczenia emerytury z zastosowaniem nowej kwoty bazowej zarówno w części socjalnej, jak i stażowej. Okazuje się, że o podwyżkę świadczenia wielu pracujących emerytów musi się starać przed sądem, więc istotne by było ukształtowanie jednolitej linii orzecznictwa w tych sprawach. Wtedy pojawi się szansa na to, by skorygować stosowanie tych przepisów przez ZUS bez potrzeby uciekania się do postępowania sądowego.

   http://www.plus50.pl/index.php/fundusze-unijne/160.html?id=160

   Usuń
 5. Po rozprawie w SA Wrocław (oddalona) koleżanka dostała wczoraj z SO Legnica wiadomość z numerem konta do zapłacenia 120 zł kosztów zastępstwa procesowego.( miała sprawę w SA w styczniu). Bardzo się martwi i pyta , co robić, bo już nie pracuje i z pieniędzmi u niej krucho. Ja miałam sprawy, jak ona, w tych samych sądach, (w tym w SA w listopadzie), ale ja nie dostałam wezwania do zapłaty zastępstwa procesowego. Obie byłyśmy na rozprawach w SO i nie stawiłyśmy się na rozprawach w SA.
  Czy istnieje jakakolwiek możliwość uchylenia się od zapłaty tych kosztów 120 zł?( ma na zapłatę 3 tygodnie). Przecież wczoraj definitywnie prezydent podpisem potwierdził niewłaściwe działanie ZUS w sprawie zawieszenia emerytury. A tu jeszcze ZUS każe sobie płacić za potwierdzanie nieprawdy, o którą walczy. Co ma robić koleżanka?. Jakie kroki podjąć, do kogo się zwrócić? Chciałabym jej pomóc. Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ale koszty zastępstwa procesowego trzeba zapłacić. Płaci się wtedy gdy ZUS reprezentuje radca prawny. Ciekawe kto był ze strony ZUS przy sprawie koleżanki.Może koleżanka poprosi o rozłożenie kwoty do zapłaty na raty.

   Usuń
  2. Mario,
   w 2008 r. była akcja emerytów, którzy zarzucili ZUS 500 tys. wniosków (niestety, niezasadnych), ponosili koszty, w sprawie złożyła interpelację poseł Anna Bańkowska. Z odpowiedzi na interpelację wynika, że można prosić w ZUS o rozłożenie, może nawet na kilkuzłotowe raty, a "wysokość takich rat ustalana jest indywidualnie, przy uwzględnieniu sytuacji finansowej każdego wnioskodawcy".

   http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/INTop/01911?OpenDocument

   Mario, jeśli podasz e-mail, to odpowiem, aby uzyskać nr konta Twój lub koleżanki - deklaruję darowiznę w wys. 30,- zł. Gdyby jeszcze ktoś poszedł tą drogą... :) Twoja koleżanka zostałaby poratowana w sytuacji, która jest dla niej trudna.
   Pozdrawiam Was obie.

   Usuń
 6. Bardzo przepraszam BK i Ulę05 za przeniesienie tej ważnej dyskusji na miejsce bardziej widoczne w nowym poście, gdyż wiele emerytek powinno się zapoznać z opinią Uli05
  Basia

  Anonimowy31 stycznia 2014 10:23

  Ulu05, wracam do wpisu wczorajszego.
  Mam decyzję ustalającą wcześniejszą emeryturę wydaną w 2008. Czy mogę obecnie złożyć Wniosek do ZUS o wydanie decyzji o zaliczenie urlopu wychowawczego jako okresu składkowego? Czy ta możliwość dotyczy starych zasad? Pogubiłam się. Na mocy jakich przepisów? BK

  Ula0531 stycznia 2014 21:59

  BK;
  Bardzo przepraszam, że odpowiadam tak późno na zadanie mi pytanie.
  Przede wszystkim zasady ustalania emerytury nie mają żadnego wpływu na zaliczanie naszych urlopów wychowawczych do pewnego typu okresów.

  Prawdą jest, że dotychczas nasze urlopy wychowawcze traktowane są jako okresy nieskładkowe bo tak dla ZUS jest najkorzystniej.

  Jednakże w świetle obowiązującego prawa jest tak, że obowiązujące są przepisy w chwili zaistnienia zdarzenia - to znaczy z okresu przejścia na emeryturę.

  Jeżeli tak to nasze urlopy wychowawcze powinny być traktowane jako okresy składkowe ponieważ przechodziliśmy na emeryturę już po wprowadzeniu ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 1998r.

  Jednak ZUS nie chce zastosować tych przepisów ponieważ jest to niezgodne z prawem i chce by nasze urlopy traktować w świetle przepisów sprzed wprowadzenia ustawy.

  I tutaj korzystając z przepisów:
  a) ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 1998r.;
  b) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 1998r.;
  c) kodeksu pracy;
  d) orzecznictwa SN ale nie uchwały SN z 18 maja 2011r. - I UZP 1/11
  można udowodnić, że okresy urlopów wychowawczych sprzed 1998r. powinny być zaliczane jako okresy składkowe ze wskaźnikiem 1.3.

  Taki wniosek do ZUS możesz złożyć jednak powinnaś d go dobrze uzasadnić.
  pozdrawiam

  Ula05

  Anonymous31 stycznia 2014 23:17

  Ulo05,
  Mam wielką prośbę, czy mogłabyś opublikować wzór takiego wniosku z odpowiednim uzasadnieniem.
  A może zredagować następną petycję do Senatu w tej sprawie?
  Wiem, że wiele emerytek spośród nas jest zainteresowanych tą sprawą.
  W grupie bylibyśmy silni, bo mężczyźni też mogliby nas poprzeć.
  Ulo05, znamy Twoją umiejętność pisania dobrych pism, prosimy o pomoc w zredagowaniu odpowiedniego wniosku, czy petycji w sprawie zaliczenia urlopów wychowawczych sprzed 1998 roku jako okresów składkowych ze wskaźnikiem w wysokości 1,3
  Pozdrawiam serdecznie
  Zainteresowana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, Anonimowy31 stycznia 2014 23:35
   jeżeli przenosisz dyskuję, to przenoś w całości, a nie tylko to, co uznałaś za słuszne

   Anonimowy31 stycznia 2014 12:56
   Może Ula05 nie będzie miała za złe, że odpowiadam, mam wiadomości z pierwszej ręki, tzn. z ZUS.

   Urlopy wychowawcze są zaliczane do okresów składkowych, jeżeli były udzielone po 1998 r.
   Urlopy z lat wcześniejszych są okresami nieskładkowymi. Tak stanowią przepisy.


   Anonimowy31 stycznia 2014 13:26
   Dziękuję za wyjaśnienie. Teraz jest jasne. Mam jeszcze jedną niejasność. Chodzi o przeliczenie emerytury po przepracowaniu 30 miesięcy bez jej pobierania. Kogo to dotyczy, jakiej sytuacji. BK


   Anonymous31 stycznia 2014 18:34
   No właśnie takich, którzy po zawieszeniu emerytury przepracowali 30 miesiecy i przez te 30 miesięcy emerytury nie pobierali.
   Emerytów zawieszonych to nie dotyczy, bo od daty zawieszenia 1 październia 2011 r. do daty wznowienia wypłaty 22 listopada 2012 r. minęło mniej niż 30 miesięcy.


   Anonymous31 stycznia 2014 19:09
   tytułem uzupełnienia wpisu 18:34
   Ten przepis był uchwalony "na otarcie łez" po zawieszeniu emerytur 1 października 2011 r.
   W świetle późniejszych zmian aktów prawnych nie ma on jednak zastosowania w stosunku do tych, do których pierwotnie był adresowany. Zawieszonych emerytur nie pobieraliśmy "tylko" 13 miesięcy, a nie 30.

   Usuń
  2. Ula05 31 stycznia 2014 21:59
   Uważam, że zaprezentowana przez Ciebie interpretacja jest niezasadna (patrz: niżej):

   "Jednakże w świetle obowiązującego prawa jest tak, że obowiązujące są przepisy w chwili zaistnienia zdarzenia - to znaczy z okresu przejścia na emeryturę".

   "W chwili zaistnienia zdarzenia" nie oznacza chwili przejścia na emeryturę, tylko "chwili" korzystania z urlopu wychowawczego.

   Prawo nie działa wstecz, przed 1998 r. urlopy wychowawcze były zaliczane do okresów nieskładkowych, przechodzenie wtedy na taki urlop było efektem świadomego wyboru i akceptowania, że jest on właśnie okresem nieskładkowym. Starsze panie nie ukrywały wtedy, jakie to dobrodziejstwo, bo one takiej możliwości nie miały, tylko był urlop macierzyński.
   Cóż, apetyt rośnie w miarę jedzenia.

   Usuń
  3. Pani Ulu !
   Zadałam pytanie, Zusowi o zaliczenie mi urlopu wychowawczego 1985-1988 po 1,3. Otrzymałam odpowiedź, że prawidłowo naliczona jest emerytura, ponieważ urlopy wychowawcze przed 1998 są zaliczane, jako nieskładkowe.
   Natomiast w X 2013 wystąpiłam z wnioskiem o ponowne przeliczenie kapitału początkowego na podstawie ustawy z dnia 21 VI 2013n(Dz.U z 2013 r. poz.960). Zus ponownie mi przeliczył emeryturę kapitałową i zyskałam na tym 30 zł (netto)
   Pozdrawiam Marysia z Krakowa

   Usuń
  4. Anonimowy z 31 stycznia 12:56;

   Przepisy tak nie stanowią. Tak stanowią przepisy, które wybiórczo bierze pod uwagę ZUS i jego wyjaśnienia są takie jak w tej instytucji otrzymałaś. Nie wprowadzaj więc nikogo w błąd.
   ZUS, jak zwykle, nie dbając o świadczeniobiorcę interpretuje przepisy z korzyścią dla siebie.
   Mieliśmy namacalny tego przykład gdy to ary 28 na podstawie którego zawieszano nam emerytury miał być niezgodny z Konstytucją od chwili wydania wyroku TK.
   Wcześniej to był, według ZUS, z prawem zgodny.
   Kolejnym przykładem jest interpretacja przepisów dotyczących przeliczenia emerytury dla osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i od chwli przyznania wcześniejszej emerytury przepracowały 30 miesięcy opłacając wszystkie składki.
   Co jeszcze wymyśli ZUS?

   Usuń
  5. Marysiu z Krakowa;
   Czy ZUS wskazał Ci przepisy prawne na podstawie których wskazany przez Ciebie urlop wychowawczy zaliczany jest do okresów nieskładkowych? Myślę, że nie. Ja jestem w takiej samej sytuacji.

   Ale: Czy w latach kiedy z tego urlopu korzystałaś istniało pojęcie okresów składkowych i nieskładkowych? - NIE.

   W tym okresie nie istniały indywidualne konta ubezpieczonego i składki za niego zbiorowo płacił pracodawca. Czasami pracodawca byl zwolniony od ich placenia ale pracownik na to nie miał wpływu.

   Dlatego ten okres powinien być traktowany z uwzględnieniem uzależnienia ubezpieczenia od okresu zatrudnienia. Dowodem na to są druki ZUS Rp-6 które należało wypełniać przez ustalaniem kapitału początkowego. Tam wyraźnie ZUS podkreśla okres zatrudnienia jako okres ubezpieczenia.
   Urlop wychowawczy zaliczany jest do okresu zatrudnienia po jego zakończeniu - to reguluja przepisy kodeksu pracy.

   Jeżeli tak to korzystamy z ar. 4ust. 13 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który prowadzi nas do art. 6 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach FUS.

   Myślę, że chociaż pobieżnie wyjaśniłam Ci krzywdzące postępowanie ZUS.
   pozdrawiam
   Ula05.

   Usuń
  6. Droga Ulo05,
   Może by rozważyć prośbę Zainteresowanej z wczorajszego wpisu z godz 23:17, która napisała:

   "Ulo05, znamy Twoją umiejętność pisania dobrych pism, prosimy o pomoc w zredagowaniu odpowiedniego wniosku, czy petycji w sprawie zaliczenia urlopów wychowawczych sprzed 1998 roku jako okresów składkowych ze wskaźnikiem w wysokości 1,3"

   Też zwracam się z taką prośbą
   Basia

   Usuń
  7. Droga Ulo!
   W zupełności się z dobą zgadzam w kwestii zaliczenia urlopu wychowawczego do okresu zatrudnienia. Ale wiem ,że w zusie należy upominać się po trochę dlatego skorzystałam z ponownego przeliczenia kapitału jak widzisz trochę na tym skorzystałam mogłam się powołać na konkretny przepisy. Teraz będę myślała jak rozgryź urlopy wychowawcze. Tym bardziej, że ZUS policzył mi rok 1988 tak jakbym pracowała (uwzględnił zarobki z całego roku tak jakbym pracowała a wróciłam do pracy w IX 1988).
   Pozdrawiam Marysia z Krakowa

   Usuń
  8. An.11:43;
   Ustalając prawo do emerytury obowiązują przepisy w dniu jego ustalania - jako zdarzenie traktowane tutaj jest przechodzenie na emeryturę a
   nie korzystanie z urlopu wychowawczego.
   Przykro ale nie masz racji.

   Usuń
  9. 14:48
   Nie musi Ci być przykro. Twoja wersja nawet mi się podoba, jest korzystniejsza.

   Usuń
  10. 16:06;
   Dzięki :))) Już mi nie jest przykro.

   Usuń
 7. 4 miliony wyświetleń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blog w dniu 1.02.2014 osiągnął 4 000 000 wejść.
   Jest to szczęśliwa liczba dla bywalców tego forum .
   Bardzo dziękuję Pani Admince i chylę czoło.
   Dziękujeę wszystkim Blogowiczom .
   Przeżylismy z sobą kawał dorosłego życia.
   Pozdrawiam
   Krystyna

   Usuń
  2. Dziękujemy! To imponujący wynik i ile dobra w sobie zawiera!!!D.

   Usuń
  3. Gratulacje dla Adminki Izy ,rekord Polski!

   Usuń
 8. Dzisiaj, 1 lutego, o godz. 13:00 w TVP Info w programie "Debata Trójstronna" będzie omawiany temat emerytur, w tym kwestia proponowanych zmian w waloryzacji świadczeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Była bardzo ciekawa dyskusja.

   Usuń
  2. Retransmisję można obejrzeć tu:

   http://tvp.info/debata-trojstronna/wideo/01022014-1300/13623576

   Usuń
  3. Ciekawe, że nie było nikogo z PZERiI...

   Usuń
  4. Poszli do PIZERII na pizzę

   Usuń
  5. NIESTETY JUŻ DZISIAJ (2.02.2014) RETRANSMISJA NIE JEST DOSTĘPNA:
   http://tvp.info/debata-trojstronna/wideo/01022014-1300/13623576

   Usuń
 9. Prezydent skierował do TK, w trybie następczym, wniosek w sprawie zmiane w OFE:

  http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/odeslane-do-tk/art,12,prezydent-skierowal-do-tk-wniosek-ws-zmian-w-ofe.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedy został założony blog?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najstarszy post pochodzi z 30 listopada 2011 (w tym samym dniu były zamieszczone jeszcze dwa inne posty):

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2011/11/zus-musi-przeliczyc-emeryture.html

   Usuń
  2. Proszę popatrzeć z prawej strony, kliknąć na wybrany rok, a potem na miesiąc.
   Interesujące jest, jak z czasem rosła liczba komentarzy pod postami. Z historycznego punktu widzenia ;) ciekawy jest post z grudnia 2011 "Pisanie komentarzy", zawierający instrukcję pisania i publikowania komentarzy.

   Usuń
  3. Dokładnie tak - blog zoatał założony 30 listopada 2011 roku :)

   Usuń
 11. Mam pytanie, czy mi również będzie się należała się zawieszona emerytura ,jeżeli nie składałam sprawy do Sądu.Dnia 29 stycznia br. byłam w ZUS Suwałki i dowiedziałam się od Pani w Informacji Emerytalnej ,że zawieszone emerytury będzie wypłacane dla tych co wnieśli odwołania do Sądu.Odnośnie mego przypadku nie wypowiedziała się , powiedziała ,że nie wie. Już ja nie rozumiem nic. Pozdrawiam ,Alicja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwrot na wniosek, nie z urzędu.
   Po wejściu w życie ustawy złóż WNIOSEK do ZUS o zwrot zawieszonej merytury wraz z odsetkami zgodnie pzrepisami nowej ustawy. Kto złozył odowłanie, to wiadomo, że chce zwrotu, a pozostali na wniosek.

   Usuń
  2. Alicjo;
   Nie martw się. Zaległa emerytura, zgodnie z ustawą, należy CI się.

   Usuń
 12. Dziękuję za informację.Alicja

  OdpowiedzUsuń
 13. Podziękowanie
  Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję Anonimowemu z 31stycznia 22:08 za deklarację darowizny dla mojej koleżanki i wyczerpującą informację na temat konieczności (jednak) wpłaty przez nią zastępstwa procesowego. Jesteśmy wzruszone do łez, że wśród nas są tacy , jak Ty. Myślę, że damy sobie jeszcze tym razem radę. Pozdrawiam serdecznie w swoim i koleżanki imieniu. Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario,
   cieszę się, że odpisałaś. Teraz ja się wzruszyłam. Czekając na odpowiedź brałam pod uwagę, że musisz mieć czas na rozmowę z koleżanką. Szanuję Waszą decyzję, ale jeszcze możecie zmienić zdanie - moja deklaracja jest aktualna. Adres e-mail któraś z Was chyba ma? :)
   Proszę wziąć pod uwagę to, że do zrobienia przelewu nie trzeba podawać adresu - wystarczy: imię, nazwisko, nr konta.

   Pozdrawiam

   Usuń
 14. http://dziennikustaw.gov.pl/du/2014/169/1

  Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.

  ogłoszona 04-02-2014 w Dzienniku Ustaw 2014 r. pozycja: 169


  OdpowiedzUsuń
 15. Mam sprawe w Sadzie Apelacyjnym 7 lutego (ja skladam apelacje) owyplate zeleglej emerytury wraz z odsetkami. Co mam robic??? Wycofac, czy podtrzymac swoj wnosek?

  OdpowiedzUsuń