17 stycznia 2014

Petycja Pani Jot

Zgodnie z Państwa uwagami zamieszczam petycję Pani Jot.
Przepraszam za bałagan.od Pani Jot

Petycja jest gotowa, ale najpierw w sprawie organizacyjnej.
Moim zdaniem będzie najlepiej - najprościej, najbardziej estetycznie :) i skutecznie oraz aby petycja była "indywidualna wielokrotna" :

1. wydrukować petycję - z pliku pdf (zostanie zachowane formatowanie tekstu i układ w tabeli)
2. wypełnić długopisem rubryki przeznaczone na dane:
- Nazwisko
- Imię
- Kod pocztowy, miasto
- Ulica, nr domu/mieszkania
- E-mail (myślę, że to jest opcjonalne, obowiązku posiadania nie ma)
3. PODPISAĆ - ze strony Senatu: "Istotnym elementem petycji jest złożenie podpisu pod tekstem petycji i jednocześnie pod informacją o dobrowolnym udostępnieniu danych osobowych"
4. Zaadresować kopertę:

Kancelaria Senatu
ul. Wiejska 6
00-902 Warszawa - z dopiskiem "Petycja"

5. wysłać
6. wrócić do domu, zrobić sobie kawę itp., zasiąść do komputera...

UWAGA:
Jeśli ktoś będzie chciał kopiować tekst i wklejać, to konieczne będzie samodzielne formatowanie tekstu - tekst, który "przejdzie" przez Internet "rozjeżdża się" i wymaga przede wszystkim usunięcia po kolei każdego (nadmiernego) Entera.


Przepraszam, ale w kwestii merytorycznej i redakcyjnej już się nie wypowiem - rano do pracy :(
Mam nadzieję, że wszystko jest w porządku, posiłkowałam się m.in. tym:
ftp://ftp.wsap.edu.pl/wykladowcy/OLIWNIAK_SLAWOMIR/legislacja%20II.doc

 
 Proszę nacisnąć link:
 

127 komentarzy:

 1. Na dobry początek coraz bliżej kaski , coraz bliżej zlotu żyć nie umierać. Nie dąsajmy się o byle wpis, który nie jest po naszej myśli. Wszystko jest ok.
  Pozdrawiam Z.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak optymistycznym akcentem rozpocznijmy 18 stycznia 2014r.

   Usuń
  2. ad 23:42
   Pochwalam! Właśnie tego się trzymajmy!
   NIE REAGUJMY NA ZACZEPKI, bo jak nie będzie na nie naszego odzewu, to one nie spełnią swojej roli i nie będą kontynuowane.
   Pomyślmy tylko o przyjemnych sprawach, na przykład o ZLOCIE, o naszym spotkaniu.
   O tej zaczarowanej augustowskiej krainie, o augustowskich nocach uwiecznionych w piosence, o rejsie statkiem po nieznanych dla większości z nas jeziorach, o niepowtarzalnej przyrodzie, o pięknej i malowniczej "ścianie wschodniej", która trochę przypomina naszą historię opisaną w "Panu Tadeuszu". Wiem, że dla wielu osób, to bardzo daleka eskapada, ale gdyby nie taka okazja, nigdy by tego rejonu Polski nie odwiedzili. Przeważnie sprawy okupione wysiłkiem ( w tym przypadku - trudem podróży ) są najbardziej przez nas zapamiętane i wspominane z wielkim sentymentem.
   Życząc wszystkim miłego weekendu, proszę o zachowanie spokoju na blogu, nie kłóćmy się o autorów petycji, przecież one mają pomóc, a nie zaszkodzić rocznikowi 53, najlepiej podpisać obie i po co tyle krzyku, a napadanie na Adminkę, bez której prawdopodobnie nic byśmy nie osiągnęli jest niesprawiedliwe!!! Proszę o znalezienie czasu na powyższe przemyślenia oraz na podjęcie decyzji w sprawie zapisania się na spotkanie w Augustowie, bo ilość miejsc jest ograniczona.
   Serdecznie pozdrawiam wszystkich! Do miłego zobaczenia!
   Daniela

   Usuń
  3. Droga Danielo ,marzenia to piękna rzecz, z nimi życie nabiera barwy tęczy. Szkoda tylko ,że nie wszystkie się nam spełniają.Te o których piszesz mogą się spełnić w 100%. Wiele zależy od nas. Pomyślcie o tym drodzy blogowicze ! Pozdrawiam wszystkich .Wiga

   Usuń
  4. Wpis z 7:54 to tak jak w przedszkolu. Pani wyjaśnia i prosi a 60 letnie dzieci grzecznie wypełniają jej prośby i polecenia.
   Zapiszą się na ZLOT bo to takie piękne będzie spełniać marzenia i zobaczyć "ścianę wschodnią" a przy okazji poznać się.
   Co tam kaska, rzecz nabyta.Nie będziemy sobie żałować i hulaj dusza ???

   Usuń
  5. ad 9:38 - odnoszący się do mojej wypowiedzi z 7:54
   Jeżeli grzecznie proszę, to chyba dobrze.
   Wczorajsza atmosfera na blogu zrobiła się nieprzyjemna, więc chciałam zmienić nastrój!
   Zlot - tylko dla chętnych, którzy po trudach walki pragną odreagować i część ustawowych odsetek chcą poświęcić na "przyjemne z pożytecznym"!
   Nie mam nic przeciwko dydaktyce przedszkolnej, każda może być przydatna, ta z Uniwersytetu III wieku również!
   To może takie zboczenie zawodowe, kogo uraziłam - przepraszam!

   Usuń
  6. 09:38
   Każdy mógłby się interesować postępami przy organizacji imprezy, ale nie ma kontaktów do sztabu dowodzących.

   Usuń
  7. Danielo, jak zawsze jesteś gotowa do bezinteresownej pomocy za co bardzo Ci dziękuję.
   Dobrym pomysłem jest przekazanie nr konta na wpłacenie zaliczki bo wtedy będzie wiadomo jaka ilość osób będzie obecna na ZLOCIE i łatwiej policzyć koszty całej imprezy.
   Pozdrawiam. Krystyna.

   Usuń
  8. Bardzo proszę - nie odpowiadajcie na te wredne wpisy (troll). Komuś zależy żeby nas podzielić, skłócić i zniszczyć naszego bloga - to się nie uda.
   Pozdrowienia dla naszych wspaniałych pań:: Izy, Danieli, Marii od zlotu i wszystkich naszych blogowiczów. M.

   Usuń
  9. Szkoda tylko, że nie daliśmy się omamić pokornym działaniom Pani oddania nas kancelarii w Legnicy. Oj działo by się działo. .

   Usuń
  10. Pani Danielo, uważam, że jak najszybsze wpłacenie zaliczki na planowany "Zlot emerytów" ukróci te beznadziejne manipulacje. Jeżeli ktoś naprawdę jest zainteresowany spotkaniem towarzyskim, to wpłaci zaliczkę i podziękuje za możliwość udziału w spotkaniu, tym bardziej że do jego zorganizowania nie przyłożył nawet przysłowiowego palca, tylko przyjeżdża na gotowe. Dlatego aż przykro czytać takie bzdury jak niektórzy wypisują na blogu. Myślę że najwięcej mają do powiedzenia Ci którzy się nawet nie wybierają, tylko zależy im na ciągłym mąceniu HB

   Usuń
  11. 12:20
   Pani Daniela zgodziła się na spotkanie z przedstawicielami tej kancelarii, bo była o to poproszona. Zdała rzetelnie relację z jego przebiegu i nikogo nie namawiała. To ona wykryła niebezpieczeństwo w zawieraniu umowy i wskazała koszty, chociaż wówczas nie było nawet mowy, że powstanie ustawa.
   To jest niesprawiedliwe oszczerstwo.
   x

   Usuń
  12. 12:20 Zastanów się co piszesz , Twoje żałosne wpisy nie zmienią naszego zdania o Pani Danieli. Próżny twój trud.

   Usuń
 2. Witam wszystkich, a chcę kilka słów o zlocie w Augustowie.Byłem w Augustowie setki razy i znam miasto i okolice nie gorzej od augustowiaka.
  Propozycja noclegu i kolacji nad jez. białym jest niedorzeczna. Jest to miejsce położone daleko i od miasta i od rzeki i od jeziora Necko.
  Nie ma z tamtąd żadnej komunikacji, a nie każdy przyjedzie autem.
  Spotkanie powinno być bliżej augustowa, a nie daleko poza nim.
  Niemal w centrum nad rzeką Nettą są ośrodki np. Nad Nettą , Karmel, pod jabłonkami itd. Z tych miejsc każdy przejdzie w dowolne miejsce pieszo. Kolacja najbardziej wskazana w Albatrosie.Nie wiem jakie układy ma organizatorka z właścicielem ośrodka, który usiłuje nam wskazać jako takie fajne, ale jest to cios poniżej pasa, żeby zakwaterować ludzi daleko poza miastem bez możliwości łatwego dotarcia do miasta.
  Tę informację dedykuję przede wszystkim orgaznizatorce, żeby przemyślała swoje poczynania.
  Ludwik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludwiku,
   Nie znam Augustowa, nigdy tam nie byłam. Z tego co wiem, to większość wskazanych przez Ciebie ośrodków jest zarezerwowana na wesela i inne imprezy.
   Znowu insynuacje - o jakich układach mówisz.
   Pani Maria mieszka w Olsztynie!
   Wielu z nas będzie zmotoryzowanych, więc można korzystać z ich pomocy i tę odległość do miasta pokonać dwu, trzykrotnie, aby dotrzeć do centrum.
   O ile wiem jest zaplanowane zwiedzanie Augustowa, więc pewnie też się zamówi busa, aby dowieźć niezmotoryzowanych.

   Usuń
  2. Panie Ludwiku!
   Pani Maria dzwoniła do wszystkich ośrodków w Augustowie i WDW jest jedynym z taką ilością miejsc i to nie zarezerwowanych na majówkę oraz przystępny cenowo.

   Usuń
  3. 10:15
   Ale właśnie o to chodzi, ośrodek pięknie położony i luksusowo wyposażony. Przyjeżdżamy po to, aby pobyć razem, a nie rozpierzchnąć się po całym Augustowie.

   Usuń
  4. To nie jedź! I po problemie, Nikt nikogo na siłę nie ciągnie. Wolny wybór. I przestańcie już krytykować.

   Usuń
  5. Jak widzimy np.P.Ludwika ,obecnie blog jest zdominowany,przez krytykantow.,tych co sie dopiero obudzili,i maja na kazdy temat swoje zdanie,.ksiegowych ,ktorzy juz rozliczaja kazdego ile zarobil jak cos robil Wstyd! Propozycja P Danielo,P Zyzko zamiast tlumaczyc sie P Ludwikowi i Jemu podobnych krytykantow,proponuje by P Ludwik znalazl miejsce zrobil kosztorys ,podzwonil popytal i przdstawil swoj w swoim miejscu ,jeszcze moze zarobi,moga to zrobic inni jest czas, wybierzemy najlepsza,a nie tracic czas na glupie pisanie ,,kto jeszcze chce cos zrobic ,niz czekac ,majac rece pod dupa i czekac jak inni zrobia ,,czekamy na inne propozycje ,a my bedziemy krytykowac ! Powazni blogowicze czekaja na podpis Prezydenta ,a pisza??robia problemy, niech nie przeszkadzaja,, nauczycielka musztry

   Usuń
  6. Panie Ludwiku,organizując wyjazd/spotkanie/ większej liczby osób, trzeba mieć na uwadze ośrodki, które zapewnią całej grupie pobyt w jednym miejscu. Chcąc zapewnić takiej grupie jak nasza, w jednym miejscu wybrany przez nas hotel , trzeba rezerwować co najmniej 7 m-cy wcześniej noclegi.

   10:15 dlaczego od razu skoszarowany pobyt? Jak sobie wyobrażasz Zlot rozproszonych po całym Augustowie emerytów. Po to chyba Pani Maria zajęła się organizacją abyśmy mogli się spotkać wszyscy w jednym miejscu.
   Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  7. https://maps.google.pl/?ie=UTF8&ll=50.208047,19.166051&z=11

   Usuń
  8. Dlaczego akurat ten nie byl do tej pory zarezerwowany, odpowiedz nasuwa sie sama. Mnie bez wpisu Ludwika nasuwaly sie takie same watpliwosci.Takie mioejsce to przeciez rewelacja dla biesiadnikow weselnych, a stoi i czeka ?.

   Usuń
  9. O czym pisze ten Ludwik ? Czy emeryci spotykaja się po to , żeby biegac po mieście ? Przeciez centrum Augustowa jest sławne z wielkiej ilości przejeżdżajacych tirów. Natomiast obrzeża Augustowa sa piękne . Słyszałam od osoby , która była nad jez. Białym , że jest tam b. ładnie . Tak , że , wydaje sie - miejsce b. dobre.

   Usuń
 3. Adminko,
  prosimy o zakładkę skargi kasacyjne. PROSIMY.
  Dziękujemy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szanowna Pani Mario organizatorko zlotu. Wielki szacun dla Pani, że podjęła się Pani tak trudnego zadania. Organizowałam wiele tego typu imprez i wiem co to znaczy. Zawsze znajdzie sie kilku "Ludwików", którzy nie przyłożą do tego nawet palca ale krytykować to i owszem. Czekam już tylko na pytania takich "Ludwików" ile Pani na tym "zarobiła" nie ile Pani dołozyła /telefony, wyjazdy, ze nie wspomnę o czasie własnym, stresie żeby jak najlepiej wypadło itp/. Proszę się tym nie przejmować i robic swoje, bo robi Pani wielką rzecz. Na zjazd z przyczyn osobistych się nie wybieram ale trzymam kciuki, żeby się udał. Pani kibicuję szczególnie. Serdecznie Panią pozdrawiam ze "sciany wschodniej" też Maria

  OdpowiedzUsuń
 5. Danielo
  tak chciałam ładnie zacząć nowy dzień swoim wpisem z 23:42 ale widzę ,że to się nie da . Blog stał się jakimś ściekiem haniebnych wpisów osób , które mają jakieś niedorzeczne podejrzenia o spiski , o grupę wzbogacającą się na jakichś bliżej nie określonych machlojkach finansowych, o manipulacje emerytami, o wybór miejsca zlotu załatwiony po kumotersku aby załatwiający zarobił na tym itp. To już nawet nie jest kabaret to jest tragifarsa z żałośnie odgrywanymi rolami. Wobec takiej atmosfery jaka panuje teraz na blogu ten zlot nie może się udać bo dojdzie na nim do rękoczynów. Pani Maria z Olsztyna będzie miała za swoje a jak zaczną krytykować a to miejsce, a to wyżywienie , a to woda w jeziorach za rzadka a księżyc na Augustowem za nisko. W czym problem , dlaczego ludzie się tak zachowują, jaki diabeł w nich wstąpił, że tak niszczą nasz blog swoimi wstrętnymi insynuacjami. Jestem na blogu od 2011 roku ale dopiero od ubiegłego roku można zauważyć takie przepychanki na blogu. Teraz napadną na mnie za ten wpis ale mało mnie to obchodzi. Pozdrawiam Z.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oto Polska właśnie. Temu narodowi jeszcze nikt nigdy nie dogodził.

   Usuń
  2. Miła Z. - 12:29
   Jestem przeciwnego zdania!
   Zlot się uda, bo tam pojadą osoby zdecydowane!
   Te osoby, które zawsze mają o coś pretensje, nie pojadą!
   Takie jest moje zdanie.
   Pan Ludwik nie musi jechać. My jedziemy, bo chcemy się spotkać i fajnie zabawić!
   pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
  3. Danielo , chciałabym mieć Twój optymizm oby było tak jak piszesz . Zatem szturmujemy Augustowo. Pozdrawiam Z.

   Usuń
  4. Augustowo to by było w Wielkopolsce,
   na Mazurach to Augustów ;)

   Usuń
 6. Ludzie,opamiętajcie się!Chyba tylko emeryci (niektórzy) mogą być tak zawistni i złośliwi.Czy to tak trudno zrozumieć,że rocznik 53 był ostatnim,który mógł przechodzić na wcześniejszą emeryturę.Rocznik 54 już takiej możliwości nie miał,chyba że z KN.Nie można walczyć z przepisami,gdyż w tym przypadku prawo nie działa wstecz.Zazdrościcie mamie P. Izy,że urodziła się w 1953r.?Pozdrawiam.Bożena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Bożeno. Mam pytanko jaka jest możliwość przeliczenia emerytury na podstawie Kartu Nauczyciela. Ostatnio spotkałam w sądzie panią , ktora miała sprawe o nowe przeliczenie części socjalnej. Nie rozmawiałyśmy szybko znikła. Bardzo proszę p podpowiedz.Ewa
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Pani Ewo,bardzo mi przykro,ale nie potrafię odpowiedzieć na Pani pytanie.Na wcześniejszą emeryturę odeszłam po ukończeniu 55 lat,nie skorzystałam z przepisów Karty Nauczyciela.Pozdrawiam.Bożena

   Usuń
  3. Przede wszystkim, żeby skorzystać z wcześniejszej emerytury na podstawie Karty Nauczyciela należało rozwiązać umowę o pracę.

   Usuń
  4. Można było być nauczycielem i nie przechodzić na emeryturę z art. 88 KN. Nie obowiązywało wtedy rozwiązanie stosunku pracy.

   Usuń
  5. Pani Ewo , jeżeli jest Pani wcześniejszą emerytka z art. 88 KN , to w momencie osiągniecia powszechnego wieku emerytalnego , kiedy wystąpi Pani o emeryturę powszechną , odlicza Pani od podstawy emerytury wszystkie pobrane dotychczas emerytury - niezależnie od tego , z jakiego Pani jest rocznika 53 , 54 , 55 , 56 itd . Sytuacja Pani jest identyczna , jak kobiet '53 , dlatego należy pisać petycje także w sprawie nauczycieli , pokrzywdzonych artykułem 25 ust. 1b - rocznik nie ma tu nic do rzeczy.

   Usuń

  6. Przepraszam , błąd , miało być "odliczą " , a nie "odlicza " w zdaniu ;
   Anonimowy19 stycznia 2014 11:16
   Pani Ewo , jeżeli jest Pani wcześniejszą emerytka z art. 88 KN , to w momencie osiągniecia powszechnego wieku emerytalnego , kiedy wystąpi Pani o emeryturę powszechną ,ODLICZĄ Pani od podstawy emerytury wszystkie pobrane dotychczas emerytury

   Usuń
  7. ..., żeby skorzystać z art.88 KN i przejść na emeryturę wcześniejszą należało obowiązkowo rozwiązać stosunek pracy, nie było zmiłuj się. Do dnia dzisiejszego są jeszcze nauczyciele, którzy pracują i jeszcze z tego prawa mogą skorzystać.
   W tym przypadku nic nie odliczą , pani Ewa nie mogla pobierać emerytury bez rozwiązania stosunku pracy.
   krys

   Usuń
  8. Nie masz racji , krys. Jeżeli nauczyciel pracował w 2 miejscach pracy - w szkole i w nie - szkole , a rozwiązał stosunek pracy tylko w szkole na podst. art. 88 , to był osoba kontynuującą zatrudnienie i , po 8 stycznia 2009 r. , pobierającą wcześniejszą emeryturę . I 1 października 2011 r. został zawieszony , a po 1 stycznia 2013 r. , jak osiągnie powszechny wiek emerytalny , od emerytury " powszechnej " odliczą mu wszystkie pobrane wcześniej emerytury. Zreszta , nie mówimy o problemie rozwiazania stosunku pracy . Co z tego , że nauczyciel rozwiązał stosunek pracy , i przeszedł na wcześniejszą emeryturę na podst. art 88 - po osiągnięciu powszechnego wieku po 1 stycznia 2013 odliczą mu wszystkie pobrane dotychczas emerytury . I rozwiązanie stosunku pracy nie ma tu nic do rzeczy.

   Usuń
  9. To cóż to za nauczyciel??? Wyniki nauczania miał chyba blisko "0".
   Ciekawy przypadek.

   Usuń
  10. do Anonimowy z 22;00 : Po co zmieniasz temat . Nie mówimy ani o wynikach pracy , ani otym , czy ktos pracował w 1 miejscu , czy w dwóch , ani o tym , czy ktos rozwiazał stosunek pracy , czy nie rozwiazał . Mówimy o tym , komu ZUS , po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego , odejmie wszystkie pobrane wcześniejsze emerytury od podstawy obliczenia emerytury . Otóż takich ludzi jest sporo , różnych roczników . Wymienia ich art. 25 ust. 1 b. Sa tam też wymienieni nauczyciele , którzy przeszli na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela , art. 88 . Jeżeli taki nauczyciel nie osiągnął wieku 60 lat do 31 grudnia 2013 r. , to , w momencie wyliczenia emerytury " w powszechnym wieku " ZUS odliczy mu wszystkie pobrane wcześniejsze emerytury .

   Usuń
 7. Bardzo proszę nie reagujmy na te nikczemne prowokacje.
  Jestem dumna, że mamy w naszym gronie ( na blogu) tak dużo wspaniałych, mądrych i życzlich osób. Wielkie podziękowania dla p. Marii za podjęcie się organizacji zlotu.
  Kochani niech owocem tego zlotu będzie założenie STOWARZYSZENIA - to jedyna okazja; będzie nam łatwiej stawać w obronie pokrzywdzonych emerytów.Jeszcze przed zlotem trzeba przygotować wszystkie potrzebne dokumenty, a na zlocie dopełnić wszelkich formalności. Proszę nie piszcie, że za wcześnie, zobaczymy itp. Jak nie na zlocie, to kiedy ?
  Bardzo mi przykro, ale nie będę na zlocie (sprawy rodzinne), ale będę całym sercem z Wami i proszę o założenie takiego konta, gdzie Ci, którzy nie mogą przyjechać, mogli chociaż poprzez finansowe wsparcie uczestniczyć z Wami - potrzebne będą przecież finanse na pokrycie kosztów osób zaproszonych, itp.Co o tym myślicie ? Sprawę stowarzyszenia już trochę przerabialiśmy na blogu - p. Iza założyła nawet oddzielną zakładkę- warto tam wejść i ten emerycki postulat z r e a l i z o w a ć. Maria Z.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim zdaniem te zaczepne wpisy nie są wpisami zawieszonych emerytów. To wpisy osób, które mają zamierzony cel aby nas poróżnić. Poprostu, należy się nimi nie przejmować i nie brać ich sobie do serca. Nie sądzę, aby ktoś z zawieszonych mógł obrażać Panie: Zyskę, Danielę, Jot, Wigę, Marię.Trzeba by było być WIELKIM NIEWDZIĘCZNIKIEM.A przy tej okazji Paniom w/w serdecznie za wszystko dziękuję. Z poważaniem GS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nic innego jak klasyczne prowokacje naszej kochanej władzuni zaszokowanej i zaniepokojonej niespodziewaną emerycką solidarnością i współdziałaniem.Żadna władza tego nie lubi.Władza lubi rządzić skłóconym społeczeństwem,bo jak mówi przysłowie w mętnej wodzie lepiej rybki biorą.A ta, wszelkimi sposobami stara się społeczeństwo skłócić i napuścić jedne grupy społeczne na drugie,paprając przy tym prawo i psując państwo.Nie dajmy się i nie odpowiadajmy na te zaczepki prowokatorów rządzących.Wiem co piszę.
   JA

   Usuń
 9. "Dumni emeryci" obudźcie się i opamiętajcie , bo blisko nam do nowego hasła " durni emeryci" . Kilka słów na temat organizacji zjazdu : jest to karkołomne zadanie ( wiem o tym z doświadczenia), ale na jedną opcję trzeba się zdecydować, bo inaczej " nici" z tego. I zawsze będą niezadowoleni. Ci, którzy naprawdę chcą w nim uczestniczyć powinni zrobić wszystko, żeby atmosfera była poprawna, a wtedy jakiekolwiek niedogodności łatwo w grupie wyeliminuje się. Jednak zawsze znajdą się malkontenci, którzy będę narzekać i szukać teorii spiskowych ( choćby typu :ktoś ma w tym interes...) Trzeba jednak dopiąć do końca podjęte zadania i ...liczyć się z tym, że na blogu znajdą się krytykanci tym bardziej, że występują anonimowo. Nie mogę uczestniczyć w zlocie, ale życzę, żeby się udał i żeby podjęto inicjatywę założenia stowarzyszenia. Uparcie powtarzam , że jest wiele spraw do załatwienia, a szkoda było by potencjał ludzi z tego blogu zmarnować . To przecież nie tylko zawieszone emerytury, kobiety rocznik 1953, urlopy wychowawcze. Sensowne i merytoryczne wertowanie ustaw może pomóc też w rozwiązywaniu problemów młodszych pokoleń, nie tylko emerytów. Stowarzyszenie ma sens. Życzę udanego spotkania w Augustowie.Janka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy zostanie coś do pracy dla posłów?

   Usuń
  2. Zostanie, bo co Oni spartaczą doświadczeni emeryci mają szansę naprawić.

   Usuń
  3. Jestem za założeniem stowarzyszenia na tym zjeżdzie i bardzo o to proszę, będziemy mieli większe możliwości obrony emerytów, wymiany informacji, wzajemnej pomocy.

   Usuń
  4. Czy Polskiemu Związkowi Emerytów, Rencistów i Inwalidów podziękowano albo planuje się podziękować za istotna opinię w czasie konsultacji społecznych projektów ustaw "rekompensacyjnych"?
   Do PZERiI projekty ustaw trafiają z rozdzielnika. Wiele organizacji może tylko marzyć o takim statusie.

   Usuń
  5. Opinia PZERiI była, jak często, koniunkturalna. Raczej nieśmiało zaproponowano, na podstawie listów od ememrytów, rozważenie ... itd.
   W przypadku ustawy "waloryzacyjnej" (dodatek kwotowy z 2012) opinia PZERiI była skandaliczna i zawierała nieprawdziwe dane z pseudosondażu. Została skwapliwie wykorzystana przez rząd w uzasadnieniu do tamtej ustawy, wprowadzając w błąd parlamentarzystów.
   Proszę sobie pooglądać stronę internetową PZERiI i zobaczyć jak mało są aktywni. Głowna aktywność polega na wymianie uprzejmości z ZUS-em. ;)

   Usuń
  6. do os. z 14:41
   Tu nie tv, w której można "nie zaprzeczać i nie potwierdzać", tu jest blog, na którym od ręki jest dostęp do źródła :)

   Moim zdaniem akurat opinia w naszej sprawie nie była nieśmiała. O tym, że powstała w wyniku akcji emerytów, to my wiemy, PZERiL też o tym pisze w opinii.

   Zapraszam do źródła:
   http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/konsultacje/408/408_10.pdf

   Usuń
  7. Żródło jest mi dobrze znane.
   Nadal uważam, że PZERII zrobił unik nie wyrażając jednoznacznie własnej opinii na temat prawa osób "sprzed" do zwrotu zawieszonego świadczenia. Przekazał przykładowe listy od tych osób sugerując, że ich argumenty są godne rozpatrzenia. A "rozpatrzenie" może prowadzić do różnych wniosków... ;)

   Usuń
  8. "Żródło jest mi dobrze znane." - przecież wiem :)
   Odnośnie do opinii, no to nie dziękować. Może w przyszłości bardziej zasłużą na podziękowania?

   Usuń
  9. Opinie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w sprawie "zawieszonych":
   http://www.pzerii.org/?page_id=623

   http://www.pzerii.org/?page_id=651

   http://www.pzerii.org/?page_id=700

   Usuń
  10. Medal od emerytów dla prezesa ZUS. ;)

   http://www.kadry.abc.com.pl/ko/czytaj/-/artykul/prezes-zus-uhonorowany-medalem-od-emerytow

   Usuń
 10. A ja jakoś trochę rozumiem tego Ludwika. Wydaje mi się, że w ofercie powinny znależć się bardzo dokładne informacje, również te, dotyczące lokalizacji. To jest również w interesie organizatorów! Aby potem nikt nie zarzucał im nierzetelności. Gdy są takie dokładne info to każdy dokonuje w pełni świadomego wyboru i nie może potem mieć pretensji:-) Zachęcam, aby tak spojrzeć na wpis p. Ludwika, bo wydaje mi się, że nie chciał on zrobić nic złego, tylko przekazać jakieś wiadomości. No i pozdrawiam zlotowiczów i wszystkich pozostałych też. Greta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już ten pan Ludwig wiedział co robił wyskoczył z opinią o miejscu zlotu jak fircyk z konopi. Gdzie był wcześniej jak organizacja zlotu była w powijakach . Nie kwestionuje on lokalizacji ale bardzo mu się podobają inne miejsca na Mazurach i kolacja koniecznie w Albatrosie. Pewnie ma miłe wspomnienia z tego miejsca ale po co zaraz tak dokumentnie skrytykował to wybrane już . Ta krytyka była takim ciosem między oczy dla osoby , która zajęła się organizacją zlotu. No cóż można i tak ale to nie eleganckie i takie małostkowe.

   Usuń
  2. korekta miało być jak filip z konopi , fircyk to był w zalotach. przepraszam filipa.

   Usuń
 11. Witam wszystkich blogowiczów! Petycja Pani Jot jest super.Wczoraj wysłałam. Oprócz mnie wysłały ją też 3 inne znane mi osoby.TER.1953

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rocznik 53 bardzo dziękuje i prosi o dalsze wysyłanie. M

   Usuń
 12. Miejsce jak każde inne ,ale z tego wniosek,że na zjazd tylko samochodem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ktoś nie ma to niech kupi może być rocznik 2013.

   Usuń
  2. A jak nie ma prawa jazdy?

   Usuń
  3. Ja się wybieram autobusem z Wrocławia no chyba,że się z kimś dogadam na jazdę samochodem.
   Nie chcecie chyba przez to powiedzieć,że nie dojadę do Augustowa autobusem.
   Zapewne w Augustowie są taksówki i na miejsce dojadę.
   Uważam,że jak ktoś chce to nie ma żadnych przeszkód.
   Do zobaczenia
   Basia

   Usuń
  4. Basiu ja też mam w planie ZLOT jestem z Wrocławia nie bardzo wiem jeszcze czym pojadę.
   Krystyna

   Usuń
  5. Basiu, tak trzymaj. :)

   Coś mi tu nie pasuje w tych krytykanckich wpisach.
   Ludzie w sile wieku. Dawali sobie radę za komuny. Raczej nieźle sytuowani (wynagrodzenie + emerytura). Wielu jeszcze pracuje, m.in. w państwowych i samorządowych urzędach...
   A zachowują się tak, jakby nigdy nie wyjeżdżali z domu.. ;)

   Dlatego nie wierzę, że są to wpisy "zawieszonych".

   Usuń
  6. a czy za te pensje stać kogo było na wyjazdy?

   Usuń
  7. Do Basi z Wrocławia
   Autobus PKS relacji Wrocław-Suwałki wyjeżdża około godziny 9;00 aby po 12 godzinach jazdy dotrzeć do Augustowa około 21; 00. dojazd do WDW zajmie trochę czasu a kolacja według programu rozpocznie się o 19;00. Spóźnisz się więc około 2 godzin chyba, ze zamierzasz wyjechać dzień wcześniej.

   Usuń
  8. Basiu,
   Dasz radę chociaż prawdą jest, że po 12 godzinach jazdy w bezruchu będziesz "sztywna" i nie mająca ochoty na żadnego kankana nawet przez następne dni.
   Trzymaj się.

   Usuń
  9. Basiu, jedź jeden dzień wcześniej. Jesteś przykładem dla innych.
   pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
 13. Jeżeli ktoś chce zobaczyć ośrodek w którym ma odbyć się zlot i jak daleko jest od centrum to proszę wejść na google , potem mapy i satelita i można sobie na internecie dojechać od swojego domu do samego ośrodka w Augustowie i wszystko pooglądać . Albo tylko można zobaczyć czyli jechać na googlach mapy od centrum do ośrodka , tylko musicie znać dokładny adres. Napewno są osoby które wiedzą jak to zrobić a Ci co nie wiedzą to niech zapytają swoich dzieci, wnuków itp. Można również podzwonić po ośrodkach wypoczynlowych i popytać o wolne miejsca w czasie majówki. Dziś dzwoniłam i przynajmniej w trzech są wolne miejsca i to duże obiekty. Na googlach mozna znależć adresy i telefony wszystkich ośodków ( to dla tych , którzy nie wiedzą gdzie tych adresów szukać )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Instrukcja ;) korzystania z Google Street View i dotarcia do ośrodka WDW w Augustowie jest (uzupełnienie "instrukcji" o dwa wpisy niżej) tutaj:

   tylko nacisnąć :)

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2014/01/o-spotkaniu-sow-kilka.html?showComment=1389445126456#c1023098747150922718

   Jot

   PS
   Jeśli dobrze odczytuję obrazy, to przejazd kolejowy, który trzeba przejechać na drodze do lasu jest przy przystanku PKP Augustów Port. Może ta informacja będzie pomocna w podróżowaniu.

   Usuń
 14. Hej !Nadal poszukuję wybierających się na zjazd z okolic:Chełm Lubelski,Biłgoraj,Zamość, Lublin - dotychczas nikt się nie odezwał.Pozdrawiam.T.R.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam !
  Mam pytanie do osób zorientowanych w sprawie opłat sadowych. Czy do wniosku do SA o wydanie odpisu wyroku z klauzulą prawomocności należy dołączyć opłatę w znakach sądowych w wys. 6 zł ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ,nie ponosi się żadnych opłat.Wiem to z autopsji.
   Pozdrawiam
   Basia

   Usuń
 16. ja właśnie występowałam o odpis wyroku i pytałam w sekretariacie sądu apelacyjnego.Pani powiedziała,że nic nie płacę bo sprawy z ubezpieczenia Społecznego są bezpłatne,więc wysłałam wniosek listem poleconym i czekam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Paniom za odpowiedzi. Pozdrawiam.

   Usuń
 17. Mam pytanie dotyczące PETYCJI.
  Czy w kwestii urlopów wychowawczych PETYCJA dotyczyć ma tylko kobiet z rocznika 1953 czy również osób z wcześniejszych roczników.
  Jestem z rocznika 1948. Na urlopie wychowawczym przebywałam przez 3 lata.
  Po osiągnięciu wieku uprawniającego do wcześniejszej emerytury od 2004 roku skorzystałam z tej możliwości. Okres urlopu wychowawczego ZUS policzył po 0,7% zamiast 1,3%, mimo że okres urlopu wychowawczego przed 15.11.1991 r. był i obecnie w orzecznictwie jest, traktowany jak okres zatrudnienia.
  Uważam ten stan za krzywdzący.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest właśnie ta nieprawidłowość, o którą musimy też zawalczyć. Ale panie z rocznika 53 walczą o coś innego!

   Usuń
  2. Tu trzeba wystosować inną petycję, jest wiele takich osób poszkodowanych przez organ rentowy!!!

   Usuń
  3. Więc do dzieła ! Nie ma co odkładać działania w kierunku odzyskania naszych praw ! Będę wspierać takie działanie !

   Usuń
  4. Okres urlopu wychowawczego traktowany jest jak najbardziej jako okres zatrudnienia, bo zaliczany jest do stażu pracy, do wymiaru długości urlopu wypoczynkowego, ale za ten okres nie były odprowadzone składki, dlatego jest okresem nieskładkowym. Nie więc tutaj sprzeczności między orzecznictwem a praktyką ZUS. To tak samo jak artyści podnoszą, że mają niskie emerytury, ale nie wspominają, że składek nie odprowadzali.

   Usuń
  5. Do okresów składkowych są zaliczane także okresy sprzed 15 listopada 1991 r. "za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne" lub "w których występowało zwolnienie od opłacania składki", lista uprawnionych jest długa (art. 6 ust. 2).
   Są także podmioty, dla których okresy działalności "uwzględnia się w wymiarze podwójnym" (art. 5 ust. 3)

   Usuń
  6. Kochani i m.in. dlatego konieczne jest założenie na naszym zlocie stowarzyszenia.

   Usuń
 18. Po przegranej sprawie w SA wystąpiłam o odpis wyroku z uzasadnieniem i go otrzymałam.Nie odwoływałam się do SO. W otrzymanym odpisie wyroku nie ma napisu, że jest to wyrok z klauzulą prawomocności. Moje pytanie jest takie, czy gdy ustawa wejdzie w życie i będę składać wniosek do ZUS wraz z odpisem wyroku będzie on uznany przez ZUS. Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na moje pytanie? Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z zapisu ustawy wynika, że trzeba przedłożyć prawomocne, czyli na odpisie winno być potwierdzenie prawomocności

   Usuń
  2. Po przegranej w SA nie odwoływałaś się do SO? To jakaś nowa procedura?

   Usuń
  3. powinno być odwrotnie, wpis jest pomyłką

   Usuń
 19. Więc do dzieła ! Nie ma co odkładać działania w kierunku odzyskania naszych praw ! Będę wspierać takie działanie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do bojowniczki 21:13
   Oprócz praw są także, a może przede wszystkim, obowiązki.
   Jeśli masz na myśli urlopy wychowawcze, to najpierw uiść składki za okres urlopu, a dopiero potem domagaj się zaliczenia do okresu składkowego.

   Usuń
  2. do anonima z 21:13
   Do duchownych, milicjantów, policjantów itd. też mówisz: "najpierw uiść składki"?

   Do okresów składkowych są zaliczane także okresy sprzed 15 listopada 1991 r. "za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne" lub "w których występowało zwolnienie od opłacania składki", lista uprawnionych jest długa (art. 6 ust. 2).
   Są także podmioty, dla których okresy działalności "uwzględnia się w wymiarze podwójnym" (art. 5 ust. 3)

   Usuń
  3. pomyłka - to było do anonima z 22:42

   Usuń
  4. Do anonimowego z 22:42;
   Jak widać nie posiadasz pełnej wiedzy w tym temacie.
   Składki za swoich pracowników płacił pracodawca i był to jego obowiązek na który ubezpieczony nie miał żadnego wpływu.
   Ponieważ, w pewnym okresie, były to opłaty zbiorowe dlatego ZUS nie prowadził indywidualnych kont ubezpieczeniowych i ustalał dla ubezpieczonych kapitał początkowy.

   Usuń
  5. 23:45
   teraz już posiadam:)

   Usuń
  6. Duchowni mają emerytury bo były i są odprowadzane składki na ZUS

   Usuń
  7. do 12:10,
   dotowanie lub całkowite finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych (całkowite dotyczy tylko misjonarzy i zakonnic klauzurowych) dokonywane jest z Funduszu Kościelnego finansowanego z budżetu państwa.

   Usuń
  8. Nie umniejszam zasług, znaczenia działalności oraz dyskomfortu związanego z przymusowym odosobnieniem, ale tu mowa o składkach.
   Okres składkowy - internowanie w stanie wojennym. Czy jakiś fundusz opłacił składki za internowanych? Mieli przy tym tzw. wikt i opierunek.
   Czy wychowywanie przyszłych dorosłych obywateli, płatników podatków i potencjalnych płatników składek do ZUS nic nie znaczy dla państwa polskiego?

   Usuń
  9. Jeden ze świeżych przykładów poszerzania katalogu podmiotów, którym zalicza się okresy składkowe:
   Ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, weszła w życie 1 stycznia 2014 r.

   http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20130001734&type=2

   Usuń
  10. 12:55,
   tę akurat ustawę popieram z całym przekonaniem.

   Usuń
  11. Czy os. z 12:55 powiedziała, że jest przeciwna tej ustawie?
   Chyba chodzi o obiektywne pokazanie możliwości dokonywania zmian w katalogu podmiotów w art. 6 i art. 7 ustawy z FUS. W tej właśnie ustawie zmieniającej przeniesiono punkt z okresów nieskładkowych do składkowych.
   21 czerwca 2013 uchwalono ustawę o zm. ustawy z FUS (Dz. U. 2013 r. poz. 960), która naprawiła niesprawiedliwy przepis, krzywdzący osoby przy naliczaniu kapitału początkowego, które pracowały tylko przez część roku. Za autorkę projektu jest uznana p. poseł Anna Bańkowska (SLD). Rozmowa z nią:

   http://anna-bankowska.pl/wiadomosci/sprawiedliwosci-zadosc-wywiad-w-dzienniku-trybuna

   Pamiętam wypowiedź w tv Leszka Millera z okazji uchwalenia tej ustawy, gdy powiedział, że problemu urlopów wychowawczych jeszcze nie udało się załatwić. Niestety, nigdzie nie mogę znaleźć tej wypowiedzi.

   Usuń
  12. Do 13:45,
   Mój wpis z 13:27 nie jest polemiką z autorem komentarza z 12:55 tylko wyrażeniem mojego stosunku do linkowanej ustawy. ;)

   A niżej, wprawdzie nie Miller, tylko Prezydent (ustami p. Wóycickiej):

   „- Zdaniem prezydenta [...] istnieje możliwość wyeliminowania oczywistych niesprawiedliwości z systemu - mówi "Gazecie" min. Wóycicka.

   Prezydent będzie postulował, aby przy okazji reformy emerytalnej do okresu składkowego włączyć czas urlopów opiekuńczych. Proponuje też, by zaliczyć do okresów składkowych urlopy macierzyńskie i wychowawcze dla osób samozatrudnionych. - Dotyczy to zaskakująco dużej grupy osób - twierdzi minister.”

   Link:

   http://wyborcza.pl/1,76842,11338006,Jakie_emerytury_dla_matek_Polek.html

   Usuń
 20. do 22.27
  dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 21. W pełni popieram Petycję Jot i wszystkie Panie z rocznika 1953 . Wprawdzie jestem rocznik 1950 i 60 lat skończyłam w 2010r ,to do końca 2012r nie wystąpiłam o emeryturę powszechną ( z przyczyn niezależnych na które nie miałam wpływu ). Wiem ,że takich osób jest więcej . Zmiana
  przepisów od 01.01.2013r jest niekorzystna nie tylko dla Pań z rocznika 53 ,ale także wcześniejszych roczników. Petycję już wysłałam wcześniej , i wyślę jeszcze raz za pośrednictwem poczty. Pozdrawiam Jot , Danielę i wszystkich pozytywnie do siebie nastawionych blogowiczów .
  Marianna Szczecin

  OdpowiedzUsuń
 22. Czy os. z 12:55 powiedziała, że jest przeciwna tej ustawie? Chyba chodzi o obiektywne pokazanie możliwości dokonywania zmian w katalogu podmiotów w art. 6 i art. 7 ustawy z FUS. W tej właśnie ustawie zmieniającej przeniesiono punkt z okresów nieskładkowych do składkowych.

  21 czerwca 2013 uchwalono ustawę o zm. ustawy z FUS (Dz. U. z 2013 r. poz. 960), która naprawiła niesprawiedliwy przepis, krzywdzący osoby przy naliczaniu kapitału początkowego, które pracowały tylko przez część roku. Za autorkę projektu jest uznana p. poseł Anna Bańkowska (SLD). Rozmowa z nią:

  http://anna-bankowska.pl/wiadomosci/sprawiedliwosci-zadosc-wywiad-w-dzienniku-trybuna

  Pamiętam wypowiedź w tv Leszka Millera z okazji uchwalenia tej ustawy, gdy powiedział, że problemu urlopów wychowawczych jeszcze nie udało się załatwić. Niestety, nigdzie nie mogę znaleźć tej wypowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 23. Samowolnie przenoszę wpis Marii, tutaj więcej osób będzie mogło rozkładać go na czynniki pierwsze.

  Dotyczy: PRZELICZENIE CZĘŚCI SOCJALNEJ EMERYTURY os. ur. w 1953 r.

  Maria 1953 19 stycznia 2014 16:01
  Czy po osiągnięciu 60 plus 3 mce mogę wystąpić o przeliczenie emerytury z nową częścią socjalną? Od kwietnia 2009 łączyłam emeryturę z pracą do września 2012 /mam już wypłacone zaległe/. Wtedy doliczono mi część socjalną od kwoty bazowej z 2012 r.Co o tym sądzicie w świetle wyroku SA we Wrocławiu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat już był wcześniej poruszony przez Jot i Kibica.
   Roczniki 1949 i późniejsze powinny domagać się przeliczenia,mając na względzie:
   Uchwałę S N z dnia 14 czerwca 2006 r I UZP 3/06
   oraz wyroki SA we Wrocławiu
   - wyrok z dnia 28 czerwca 2012 r. III AUa 430/12
   - wyrok z dnia 09 sierpnia 2012 r. III AUa 699/12

   Art.53 ustawy zamieszczony jest w Dziale II „Emerytury”
   Rozdział 4
   „Ustalanie wysokości emerytur, o których mowa w art. 27-50e”,
   Zastosowanie tego przepisu ograniczono tylko do ustalania wysokości emerytur przyznanych:
   - osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku (art.27 - art.45),
   - osobom urodzonym po tej dacie, do których -w ramach wyjątku- mają zastosowanie „stare” zasady (art.46 - art.50)
   - oraz do emerytur górniczych (art.50 a - art.50 e ).

   Z powyższego wynika, że z uwagi na spełnienie warunków z art.46 ustawy, pomimo urodzenia się po 1 stycznia 1949 roku, można nabyć świadczenie na „starych” zasadach, określonych w art. 29.
   Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego
   i podleganie ponad 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu -zgodnie z art. 53 ust. 4 ustawy Społecznych-daje podstawę do ponownego przeliczenia części socjalnej emerytury z uwzględnieniem kwoty bazowej z daty zgłoszenia wniosku.

   W uchwale SN z dnia 14 czerwca 2006 r., I UZP 3/06 wskazano, że prawo do emerytury wcześniejszej nie wygasa, a w art. 21 ust. 2 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest mowa o emeryturze dla osoby, która wcześniej miała ustalone prawo do emerytury, z czego wynika, że w zakresie tego samego świadczenia - emerytury - w związku ze spełnieniem warunku osiągnięcia wieku emerytalnego następuje jedynie ustalenie na nowo podstawy wymiaru.

   Usuń
  2. Do 22:28
   To prawda, ale Maria pisze, że na emeryturze pracowała do września 2012 r.
   "Wtedy doliczono mi część socjalną od kwoty bazowej z 2012 r."

   Jeśli Maria z r. 1953 faktycznie miała przeliczoną część socjalną bez szczególnych zabiegów, to jest godne uwagi!
   Jeśli już ma przeliczoną część socjalną, to ponownie chyba nie może mieć przeliczonej.
   Dla mnie niejasność jest z tą kwotą bazową z 2012 r., bo jako urodzona w 1953, to wiek emerytalny osiągnęła w 2013; musiałaby mieć przeliczoną w lutym 2013 r., a pracowała do września 2012 r.
   Mario, czy urodziłaś się w styczniu? Przeliczenie części socjalnej miałaś w związku z czym:
   - zakończeniem pracy (przed ukończeniem wieku emerytalnego),
   - wypłatą zaległych (kiedy wypłacono?),
   - osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego?

   Jak widzą to inne osoby?

   Usuń
  3. Przeoczone przeze mnie, bo na początku Maria pisze "60 plus 3 mies.", więc nie urodziła się w styczniu. Wiek emerytalny osiągnęła w X, XI lub XII 2013 r., ale niejasność pozostaje.
   Może Maria pomyliła się z rokiem 2012? Gdyby pracowała do września 2013 i osiągnęła wiek emerytalny w październiku 2013, to przynajmniej to by się zgadzało.

   Usuń
  4. Pyta:
   Czy po osiągnięciu 60 plus 3 mce mogę wystąpić o przeliczenie emerytury z nową częścią socjalną?
   - Pracowała do września 2012r, czyli pobierała po zwolnieniu się nadal emeryturę wcześniejszą, nie mogli jej przeliczyć części socjalnej.
   Pewnie pomyliła pojęcia, może chodziło o przeliczenie od nowej kwoty bazowej, bo wykazała dodatkowe zarobki i wyszedł wyższy wskaźnik

   Usuń
  5. Przepraszam,tak kwota bazowa z 2009 i część socjalna nie przeliczona,pobieram nadal starą z 2009r ale z doliczonymi 41mcami.Zamierzam wystąpić o przeliczenie na warunkach jak wyżej.Jeszcze raz przepraszam za pomyłkę.

   Usuń
 24. Opinie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w sprawie "zawieszonych":
  http://www.pzerii.org/?page_id=623

  http://www.pzerii.org/?page_id=651

  http://www.pzerii.org/?page_id=700

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.pzerii.org/?page_id=596

   ;)

   Usuń
  2. Laurka okolicznościowa, to i wazelina w dużej ilości.
   Jak się chce, to zawsze można znaleźć coś... pozytywnego :)
   W tym wypadku: spotkanie "szerokich rzesz emerytów i rencistów z ekspertami ZUS. Było ono poświęcone tak ważnym tematom, jak uzyskanie informacji i porad, również indywidualnych, z zakresu zmian w wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS. Ponadto można było skonsultować się z adwokatem i zapoznać z podstawowymi uprawnieniami seniorów i osób niepełnosprawnych, przepisami z zakresu spadków i darowizn, sporządzania pozwów, zażaleń i skarg, postępowania sądowego i administracyjnego."
   Prawda, że przydatne?
   Takie spotkania "pozwalają zrozumieć zawiłości polskiego systemu emerytalnego." Jest krytycznie o zawiłościach? Jest!

   Usuń
  3. Straszne lizusostwo!
   żadnych podziękowań dla tej Pani.

   Usuń
  4. Nie mogła kobieta uczestniczyć w uroczystości, bo zamachu na jej zdrowie "dokonała nieoczekiwanie choroba jesienna", to się sumitowała na wszelkie sposoby :)

   Zastanawiam się, kto wstawił trzy linki do pism, bo nie ja.

   Usuń
 25. W roku 2009 ukończyłam 60 lat ,w 2010 wystąpiłam o emeryturę powszechną, którą mi przyznano.Jest to emerytura tzw. mieszana 80% po staremu,20% po nowemu,nadal pracuję.Chcę się dowiedzieć-czy mam szansę na ponowne przeliczenie części socjalnej lub innego przeliczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie odpowiada, pewnie dlatego, że chodzi o emeryturę mieszaną, a na tym blogu są wcześniejsi emeryci, których emerytury mieszane w ogóle nie dotyczą.
   Wyczytane w Internecie:
   "Emerytura ustalona w mieszanej wysokości, może zostać przeliczona. Ponowne ustalenie wysokości tego świadczenia jest możliwe przede wszystkim wtedy, gdy osoba uprawniona podlegała po jego przyznaniu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Może ona ubiegać się o przeliczenie przyznanego świadczenia nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego (art. 108 ustawy emerytalnej). Od przyznania emerytury nie musi upłynąć pełne 12 miesięcy. Istotne jest to, aby zakończył się rok kalendarzowy, w którym ustalono prawo do tego świadczenia. Osoba, która nie podlega już ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wniosek o ponowne ustalenie emerytury może zgłosić w każdym czasie po ustaniu tych ubezpieczeń."

   Proponuję kontakt z konsultantami ZUS:
   na e-mail:
   http://pue.zus.pl/generalquery;jsessionid=D1F3748A4483DB4F8274F9C786D87377.node1
   telefonicznie:
   http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=8

   Pozdrawiam

   Usuń
 26. Proszę o podpowiedź. Jestem rocznik 53 (XI) pracowałam do 30.06.2013 r. Prawo do świadczenia mam od 03.2009r. Zawieszoną przez ZUS od X/2011a wzonowioną wypłatę od 22.11.2012r, Czy mogę złożyć wniosek o przeliczenia emerytury. Pozdrawiam Halina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrz powyżej kilka postów 19 stycznia 22.58

   Usuń
 27. Mario 1953 - te posty zrobiły mi lekkie zamieszanie w głowie i teraz nie wiem czy mam szansę na przeliczenie. Halina z 10:01 Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halino, spójrz na komentarz niżej.

   Usuń
 28. Jeśli wypracowałaś wyższy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru (%), to składasz wniosek bez problemu. Potrzebujesz z zakładu pracy wystawione zaświadczenie na druku ZUS Rp-7 z lat 2009-2012 i sama obliczysz i porównasz wskaźnik np. z lat 1999-2008 i 2000-2009, 2001-2010, 2002-2011, 2003-2012 albo sprawdzisz 20 lat z całego okresu zatrudnienia.
  Wskaźnik (WWPW) = Twoje wynagrodzenie w danym roku : przec. wynagr. x 100.

  Jeśli nie wypracowałaś wyższego wskaźnika to będziesz mogła złożyć wniosek o przeliczenie części socjalnej (licząc się z drogą sądową) po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (w III 2014). Przed tym poczytaj dyskusję klikając na link wyżej na tej stronie wstawiony 18 stycznia 2014 11:20 oznaczony jako ad 3.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To o 19:41 jest odpowiedzią dla Haliny. Samo ;) tak głupio wlazło.

   Usuń
 29. Dzięki Halina Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Składam odwołanie od decyzji zusu.która nie podwyższa kwoty bazowej w części socjalnej,będzie znów sąd.Dopiero niedawno otrzymałam zaległe i czekam na odsetki.

   Usuń