13 marca 2019

Wyrok TK w sprawie P20/16 - wniosek do ZUS i skarga do sądu


                          W związku z wyrokiem TK dotyczącym sprawy P20/16 wszystkie panie emerytki urodzone w 1953 roku pobierające emerytury wcześniejsze, bez wyjątku, powinny złożyć wnioski do ZUS o emeryturę powszechną (panie, które nie składały do tej pory żadnych wniosków o taka emeryturę lub wycofały wnioski), przeliczenie emerytury wcześniejszej na powszechną (panie, które złożyły wnioski i ich nie wycofały).

Wnioski można już składać, nie czekając na publikację wyroku TK w Dzienniku Ustaw (powinien być opublikowany w ciągu 2 tygodni, ale może to być póżniej) ani na uzasadnienie wyroku (może ukazać się nawet za kilka miesięcy). Najkorzystniej złożyć wniosek w marcu lub w kwietniu.

Na złożenie wniosku do ZUS mamy tylko 30 dni od dnia publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw
.
         Panie, które miały sprawy w sądach (okręgowych, apelacyjnych) powinny dodatkowo złożyć skargę o wznowienie postępowania. Mają na to 3 miesiące.

            O sposobie rozwiązania emerytur powszechnych dla wcześniejszych emerytek 53 zdecyduje sejm w postaci ustawy lub nowelizacji istniejącej ustawy. Czy będzie to emerytura kapitałowa „po nowemu” czy raczej emerytura liczona według „starych zasad” (takich, jak dla roczników 52 i starszych)? O tym zapewne zadecydują ministrowie.

        Wzory wniosków można pobrać z internetowej strony ZUS. Można też skorzystać z wzorów znajdujących się na blogu ( w górnej części bloga etykieta „Wzory pism” lub z prawej strony bloga – rok 2012 listopad, grudzień). Tam też znajdują się wzory skargi o wznowienie postępowania sądowego.
Pierwszy wniosek o emeryturę powszechną powinien być na druku zusowskim. Wnioski o przeliczenie emerytury mogą być napisane odręcznie. Wnioski można złożyć osobiście lub wysłać pocztą.  





            Proszę o przekazywanie informacji o wyroku TK i możliwości uzyskania wyższej emerytury wszystkim znajomym „wcześniejszym” emerytkom urodzonym w 1953 r., a także informowania na forach społecznościowych.


                           Chyba teraz jest też dobry moment na rozpoczęcie akcji o ustawę dotyczącą obligatoryjnego informowania emerytów o nowych możliwościach podwyższania świadczeń emerytalnych.  ZUS powinien powiadamiać emerytów i rencistów o konieczności składania wniosków w odpowiednim terminie. Już wielokrotnie pisaliśmy o tym na blogu ale jakoś do tej pory temat nie „przebił” się dostatecznie mocno.
Póki co, czytajcie moi mili artykuły w prasie i Internecie. O wyroku TK już sporo napisano:

Rzeczpospolita Mateusz Rzemek

Dziennik Gazeta Prawna.pl

Gazeta Prawna  Bożna Wiktorowska

Wyborcza.pl  Leszek Kostrzewski




Wniosek do ZUS

imię nazwisko                                                                             miasto,  data
adres

pesel
nr decyzji przyznającej emeryturę
                                                                                                                                       


                                                                           Zakład Ubezpieczeń Społecznych 
                                                                                                    adres



Wniosek
 o przeliczenie emerytury

W związku z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. dotyczącym sprawy P 20/16 wnoszę o przeliczenie mojej emerytury oraz ponowne ustalenie wysokości emerytury powszechnej.
Wnoszę również o wypłatę wyrównania mojej emerytury od dnia …
(data faktycznego przejścia na emeryturę, zakończenia pracy  
POPRAWKA: od dnia uzyskania prawa do emerytury)

To tak w skrócie. Można dodać także coś o swojej sytuacji. A może ktoś zaproponuje inny tekst.



Skarga do sądu


Imię i nazwisko                                                                                    miasto, dn. ………… r.
Adres


       
Sygnatura akt

                               Sąd Apelacyjny –Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ………….
                                                                 
                                                                        III. Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

                                                                                                     Adres


Powód: imię i nazwisko
Pozwany.: Oddział ZUS w………..



                           
                                                                   SKARGA

o wznowienie postępowania sądowego na podstawie art.401(1) kpc


                        Na podstawie art. 401(1) kpc zaskarżam postanowienie Sądu Apelacyjnego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ……………,  Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia …. oddalające moją apelację od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ……………., Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia … sygn. ……………, w sprawie zastosowania art. 25 u 1b ustawy z dnia 17.12. 1998 r. do obliczenia wysokości mojej emerytury powszechnej.
         Podstawą mojej skargi jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia
06.03.2019 r.  - Dziennik Ustaw z dnia… , pozycja...   
Wobec powyższego moja skarga jest konieczna i uzasadniona. Wnoszę, zatem o wznowienie postępowania sądowego.


Emeryci, którzy walczyli w sądzie składają skargi o wznowienie postępowania.
Emeryci, którzy zakończyli walkę w Sądzie Okręgowym składają skargi do Sądu Okręgowego, natomiast  emeryci, którzy zakończyli walkę w Sądzie Apelacyjnym składają skargi do Sądu Apelacyjnego. 
Skargę wnosimy na podstawie art. 401KPC .
art. 399
§ 1. W wypadkach przewidzianych w dziale niniejszym można żądać wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.
§ 2. Na podstawie określonej w art. 4011 postępowanie może być wznowione również w razie zakończenia go postanowieniem.
art. 4011
Można żądać wznowienia postępowania również w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.


87 komentarzy:

  1. a jak zapatrujecie się Państwo na 5 letni termin na wznowienie postępowania wg KPA? w przypadku, gdy ktoś nie odwoływał się od decyzji administracyjnego wydanej w 2013 czy 2014 roku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS wznowi postępowanie, ale - zamiast uchylić decyzję starszą niż 5 lat - wyda decyzję, że poprzednia decyzja została wydana z naruszeniem prawa. Dlatego do treści skargi o wznowienie postępowania dobrze dodać od razu wniosek o naprawienie szkody wyrządzonej przez wydanie decyzji z naruszeniem prawa. Jeśli ZUS wyda decyzję, w której nie naprawi szkody - wówczas odwołanie do Sądu.

      Usuń
  2. Bardzo dziekuję za obszerne wyjaśnienia. Czy we wniosku o ponowne przeliczenie emerytury możemy też wnosić o przeliczenie urlopów wychowawczych oraz studiów? Pozdrawiam Elżbieta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W obecnej sytuacji chyba lepiej się wstrzymać z takim wnioskiem. Jeżeli przyznają nam emerytury kapitałowe, liczone wg nowych zasad, urlopy wychowawcze i studia zawarte są w formule emerytury.

      Usuń
  3. Czy o wyrównanie, o którym jest w projekcie wniosku to powinna być: 1.data przejścia na emeryturę wcześniejszą, czy 2.data od kiedy ukończyłyśmy 60 lat i powinnyśmy otrzymywać emeryturę powszechną, 3. czy data zakończenia pracy zawodowej? Bardzo proszę Pani Jolu o komentarz. Pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. We wniosku wyrównanie powinno być liczone od daty uzyskania prawa do emerytury powszechnej (punkt 2). Muszę nanieść poprawkę w projekcie wniosku, który zamieściłam. Aniu, przemyślałam Twój wpis i dziękuję, że zwróciłaś na to uwagę.

      Usuń
  4. Co do pań, które nie odwolywaly się do Sądu:
    Należy podkreślić, iz sędzia TK Leon Kieres wskazał, ze orzeczenie otwiera drogę do wznowienia postępowania także przed ZUS w trybie art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego, co daje termin 30 dni od daty publikacji orzeczenia w TK. W takim wypadku nie należy składać wniosku o emeryture, ponieważ on co do zasady został uwzględniony (przy założeniu ze decyzja o przyznaniu emerytury powszechnej w ogóle została wydana) tylko spór jest co do ewentualnej wysokości i podstawy przeliczenia! Należy złożyć wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego. Złożony wniosek o emeryture do ZUS będzie podlegał odrzuceniu, ponieważ decyzja o przyznaniu emerytury powszechnej jako sama w sobie została wydana. Tutaj należy wzruszyć nie sam fakt wydania decyzji o przyznaniu emerytury, tylko podstawę przeliczenia, która wynika z tej decyzji. W takim wypadku należy wznowić postępowanie administracyjne i w tym kierunku kierować wnioski do ZUS. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego jest na to czas 30 dni od daty publikacji wyroku Trybunału, a wznowieniu podlega każda decyzja o ustaleniu prawa i przyznanii emerytury powszechnej, od której otrzymania nie minął jeszcze okres pięciu lat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I tu może być problem dla wielu emerytek, jeżeli tylko wznowienie będzie wchodziło w rachubę.

      Usuń
    2. Na jaki przepis sie powołać, przy wniosku o wznowienie,bo na razie wszystkie wnioski o wznowienie postępowania są załatwiane odmownie, ze względu na przedawnienie(5 lat od decyzji). Nie znalazłam przepisu dot. wznowienia ze wzgledu na podstawę wyliczenia.

      Usuń
  5. Moje drogie Panie ,dzwoniłam przed chwilą do ZUS z zapytaniem o ponowne przeliczenie emerytury kobiet rocznika 1953, otrzymałam informację ,że nie przyjmują wniosków , dopiero po ogłoszeniu w dzienniku ustaw i po uprawomocnieniu wyroku możemy składać wnioski ERPO.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może rzeczywiście jeszcze chwilę poczekać ze składaniem wniosków do czasu opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Może będą lepsze propozycje wzorów wniosków. Zawsze można wysłać wniosek pocztą i ZUS musi przyjąć. Ja już złożyłam swój wniosek. I czekam. Jeśli się okaże, że jeszcze coś trzeba będzie dopisać, to złożę korektę.

      Usuń
  6. Czy kobieta rocznik 1953,która przeszła na emeryturę wcześniejsza w 2008 ale potem nie pracowała i nie składała wniosku o przeliczenie też ma prawo do przeliczenia

    OdpowiedzUsuń
  7. Wizja. Jestem w tej samej sytuacji co Ty i również szukam odpowiedzi na to pytanie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Szanowni Państwo, przeglądam po raz kolejny wyrok w sprawie P 20/16 i zaniepokoiła mnie jedna rzecz. W wyroku zapisano "...w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w 1953 r. kobiet, które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury...". Niepokój budzi stwierdzenie,że nabycie prawa do emerytury miało nastąpić przed 1.01.2013 r. - jak to możliwe? Przykładowo panie urodzone między 1.01.1953 r. a 31 marca 1953 r., zgodnie z zgodnie z art. 24 ust. 1a pkt 2)osiągnęły wiek emerytalny po skończeniu 60 lat i jednego miesiąca, czyli niemożliwym było jego osiągnięcie przed 1.01.2013 r.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwaga nieaktualna, chodzi o nabycie prawa do wcześniejszej emerytury przed 1.01.2013

      Usuń
  9. Proszę przeczytać uważnie treść pytania do TK

    "które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do tzw. wcześniejszej emerytury"

    nie chodzi o nabycie prawa do emerytury przed 01.01.2013, tylko emerytury wcześniejszej.

    OdpowiedzUsuń
  10. Przeszłam na wcześniejszą emeryturę w 2010r(ur w 1955r),przeliczono mi emeryturę po ukończeniu 60r życia niekorzystnie tzn z pomniejszonego kapitału. Przy przeliczeniu urlopu wychowawczego również pomniejszono mi podstawę o 5latpobierania emerytury. Czy będę mogła również składać wniosek o ponowne przeliczenie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam i proszę odpowiedz co to znaczy, że przeliczono emeryturę po ukończeniu 60r życia niekorzystnie tzn z pomniejszonego kapitału.

      Usuń
    2. Proszę pomalutku, dokładnie przeczytać ten artykuł. Inaczej, długo by to tłumaczyć
      https://e-prawnik.pl/informacje/emerytury-kobiet-z-rocznika-1953.html

      Usuń
    3. Pani Jolu, przeczytałam ten artykuł i jest o obliczaniu podstawy emerytury powszechnej z potrąceniem kwot wcześniejszej emerytury pobieranej przez ubezpieczonych wobec kobiet urodzonych w 1953 r. Mnie chodzi o ten pomniejszony kapitał - nie mogę się doszukać w tym artykule albo ślepota mnie jakaś ogarnęła.

      Usuń
    4. Rzeczywiście, nie napisane o pomniejszonym kapitale. Ale to właśnie kapitał początkowy jest pomniejszany o kwotę stanowiącą sumę wszystkich wcześniej pobieranych emerytur (w wysokości brutto)

      Usuń
  11. Szanowne Panie, na stronie RCL jest informacja zgodnie z którą wyrok TS w przedmiotowej sprawie zostanie opublikowany najpóźniej 21 marca 2019 r.!!!! Szykujemy pisma do ZUS!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  12. Wysłałam zapytanie do zus i dostałam odpowiedź: wyrok nie został jeszcze ogłoszony w Dzienniku Ustaw. Brak jest również uzasadnienia wyroku, w związku z czym w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie udzielić w sprawie informacji.

    OdpowiedzUsuń
  13. Wizja. Witam. 21 marca idę złożyć wniosek do ZUSu, 60 lat skończyłam w sierpniu 2013 i mam pytanie czy sam wniosek na emeryturę powszechna wystarczy? /11 lat jestem na emeryturze wcześniejszej./

    OdpowiedzUsuń
  14. Treść Twojego pisma do ZUS zależy od tego, czy składałaś wniosek o emeryturę powszechną i czy go wycofałaś z ZUS, czy też nie. Przeczytaj dokładnie poprzedni post i ten najnowszy. Sprawdż, w jakiej grupie kobiet jesteś. I wtedy będzie wiadomo, czy to Twój pierwszy wniosek o emeryturę powszechną, czy wniosek o wznowienie postępowania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wczoraj Pani w ZUS odpowiedziała mi ,że to to nie ma znaczenia.

      Usuń
    2. Z moich informacji, wszystkie wnioski o wznowienie postępowania są na razie załatwiane przez ZUS negatywnie ze wzgledu na przedawnienie. Ponizej paragrafy KPA w tym zakresie:

      Art. 145a. § 1. Można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja.
      § 2. W sytuacji określonej w § 1 skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
      Art. 146. § 1. Uchylenie decyzji z przyczyn określonych w art. 145 § 1 pkt 1 i 2 nie może nastąpić, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło dziesięć lat, zaś z przyczyn określonych w art. 145 § 1 pkt 3-8 oraz w art. 145a, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat.

      Usuń
    3. Poczekajmy na komentarze prawników.

      Usuń
  15. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 21 marca 2019 r. Poz. 539 WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO z dnia 6 marca 2019 r. sygn. akt P 20/16

    OdpowiedzUsuń
  16. WYROK ZOSTAŁ OGŁOSZONY W DU 21.03.2019R
    dziennikustaw gov.pl

    DU/2019/539

    OdpowiedzUsuń
  17. Do TK wpłynęło, to co wiem, w 2016 r. Wyrok zapadł teraz dopiero, na to nie miałyśmy wpływu. Dlaczego mamy być skrzywdzone przez termin.

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam Pani Jolu.
    Na wcześniejszą emeryturę przeszłam 09/2008r.Wniosek o jej przeliczenie złożyłam 28.10.2015r - decyzja 23.12.2015r. Na jej podstawie nadal wypłacano mnie dotychczasowe świadczenie. Zmianie uległ tylko nr emerytury. Proszę Panią o podpowiedz jakie dokumenty obecnie powinnam złożyć do ZUS oraz jaką datę uzyskania wieku emerytalnego w nich podać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z Twojego wpisu wynika, że nie masz decyzji o emeryturze powszechnej (sprawdż to dobrze). Teraz złożysz wniosek o emeryturę powszechną w dowolnym terminie, najlepiej w marcu, kwietniu, lipcu. ZUS powinien uwzględnić w wyliczeniach wyrok TK

      Usuń
    2. Pani Jolu, moim zdaniem autorka pytania z godz. 22:48 z 21 marca dostała jednak decyzję ZUS o emeryturze powszechnej (pomniejszonej), ale jest jej nadal wypłacana wcześniejsza emerytura jako świadczenie bardziej korzystne. Informowane tej pani, że może złożyć wniosek w dowolnym terminie sprawi, że nie dotrzyma ona terminu miesięcznego na zakwestionowanie decyzji ZUS z roku 2015. Jeśli nie ma pani pewności o jaką decyzję chodzi, to lepiej nie radzić, bo teraz wprowadzenie w błąd może być dla emerytki bardzo ryzykowne i kosztowne.

      Usuń
  19. To podzielili nas emerytki 53 rocznik..jakim prawem..przeciez zadna z nas nie wiedziala ze przeliczajac emeryture z wczesniejszej na powszechna nie wycofujac wnioskow zostaniemy w ten sposob oszukani..w latach poprzednich tak bylo ze kazdy przeliczal z wczesniejszej emerytury na powszechna a kto nas o tym poinformowal...nikt!!!to dlaczego tak nas porozniono..

    OdpowiedzUsuń
  20. Ewidentna WINA TK ! Żadna z nas nie miała wpływu na bieg sprawy, ani żeby popędzać TK! . Wydaje mi się, że Trybunał Konstytucyjny wiedział co robi ! Jestem pesymistycznie nastawiona .....ale może nie do końca ! Zobaczymy, czy mądre głowy coś wymyślą .

    OdpowiedzUsuń
  21. Jestem z rocznika 53..naleze do grupy tych emerytek ktore nie maja prawa o ponowne przeliczenie emerytury..prosze o pomoc jak wystosowac pismo do ZUS o informację indywidualną, czy wyrok TK stosuje się do mojej sytuacji...prosze o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W gazetach piszą, że większości z nas nie będzie podwyżek.
      Poczekajmy na więcej opinii prawników.

      Usuń
    2. Właśnie wróciłam z ZUS Radom, który dzisiaj dostał wytyczne odnośnie rocznika 53. Panie z ZUS mają już wzory skarg. Pani z którą rozmawiałam dała mi wzór skargi i wstępnie obliczyła. Niestety prawdopodobnie bym miała o 50 zł mniej. Mimo wszystko Pani radziła mi złożyć skargę (może niedokładnie obliczyłam-stwierdziła, bo to dostaliśmy dzisiaj).

      Usuń
    3. A mogła by pani opisać wzór tej skargi co to za druki, bo nie ma takiej informacji na zusie

      Usuń
    4. Tak, dostałam dla siebie. Nie rozpisywali się za bardzo.Jak to w piśmie: nazwisko,imię adres, pesel itp. i treść:
      "dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019r.
      Na podstawie art.145 a ustawy a dnia 14 czerwca 1960 r.Kodeks postępowania administracyjnego - wnosze skargę o wznowienie postępowania i uchylenie decyzji o przyznaniu emerytury i jej obliczeniu z uwzględnieniem art. 25 ust. 1 b ustawy o emeryturach rentach z FUS.
      Wnoszę o wydanie nowej decyzji, w której emerytura zostanie obliczona bez zastosowania ww. przepisu."
      I to jest treść. Ciekawa jestem czy wszystkie ZUSy mają taki wzór.

      Usuń
  22. Propozycja wniosku do ZUS:
    W związku z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16 (Dz. U. z 2019 r. poz. 539), na podstawie art. 190 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz art. 145a Kodeksu postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 r. w powiązaniu z art. 124 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. wnoszę o wznowienie postępowania zakończonego wydaniem decyzji z .... 2014 r., uchylenie pkt II. OBLICZENIE WYSOKOŚCI EMERYTURY tej decyzji z ... 2014 r., właściwe ustalenie podstawy przeliczenia emerytury, jej przeliczenie oraz ponowne ustalenie wysokości emerytury.
    Proszę także o uwzględnienie wszystkich przepracowanych do chwili obecnej okresów składkowych i nieskładkowych.
    Ponadto wnoszę o wypłatę wyrównania wypłacanego mi świadczenia za okres od osiągnięcia wieku emerytalnego do wydania nowej decyzji będącej przedmiotem niniejszego wniosku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jola i Maria -dziękujemy za propozycję wniosku do Zusu,na pewno skorzystamy i tej treści pismo złożymy .Pozdrawiamy i oby szczęśliwe było zakończenie spraw kobiet rocznik 1953.

      Usuń
    2. Witam
      Z miejsca piszę, że nr artykułów jest dla mnie zagmatwane i nie ogarniam. W związku z tym mam pytanie czy ja mogę taki wniosek też złożyć. Emerytura wcześniejsza - symbol E z 03.2009 (decyzja pierwsza), zawieszona - odwieszona przez wyrok TK, ja pracuję dalej. w 03.2016 składam wniosek i dostaję decyzję pierwszą z symbolem ENP i właśnie w tej decyzji jest ten pkt II. OBLICZENIE WYSOKOŚCI EMERYTURY tej decyzji z 04.2016. Czy takie pismo j.w. mogę złożyć w ZUS-ie. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam. Anna

      Usuń
    3. CZY TO JEST WNIOSEK O NAPRAWIENIE SZKODY??? (PROPOZYCJA WNIOSKU DO ZUS Z DN.23 MARCA 1019R GODZ.19.21.PROSZE O ODPOWIEDZ.

      Usuń
    4. To wniosek o ponowne przeliczenie emerytury w związku z wyrokiem TK oraz o wyrównanie za okres na jaki przyznano niekorzystną decyzję (odliczenie kwot pobranych na wcześniejszej emeryturze)

      Usuń
  23. Bardzo dziekuje..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prosze o pomoc jak mam wpisac daty,chodzi o wznowienie postepowania zakonczonego wydaniem decyzji z dn.... I uchylenie punktu ll z dn.. Czy ta sama date decyzji mam wpisac ..Z gory bardzo dziekuje.

      Usuń
  24. Witam.
    Jestem autorką pytania z godz. 22:48 z 21 marca 2019r Myślę,że dostałam jednak decyzję ZUS o emeryturze powszechnej,gdyż została ona przyznana na podstawie art 24 obliczona w myśl art.26 ustawy emerytalnej i wypłacana jako świadczenie bardziej korzystne.

    OdpowiedzUsuń
  25. Rocznik 53..po ukonczeniu 60 lat zlozylam wniosek.W decyzjivo przyznanie emerytury widnieje znak ENP..W zwiazku ze naliczona emerytura byla nizsza od dotychczasowej wyplacaja mi swiadczenie korzystniejsze pod numerem E.Jaka to jest emerytura wczesniejsza czy powszechna..Prosze o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. E to emerytura wcześniejsza, ENP to kapitałowa (z reguły niższa, po odliczeniu od kapitału wcześniej pobranych świadczeń)

      Usuń
    2. A jaki symbol ma powszechna?

      Usuń
    3. Pani Jolu! Jeżeli na wniosek przeliczenie emerytury wcześniejszej po uzyskaniu wieku emerytalnego na powszechną, dostałam decyzję ,ze nadal będzie mi płacona emerytura o symbolu E (zmienił się tylko identyfikator)to nadal jestem na wcześniejszej?

      Usuń
    4. Jesteś na powszechnej ENP, a pobierasz wcześniejszą E, bo jest korzystniejsza (tak mi wytłumaczyła Pani w ZUS dzisiaj). To moja sytuacja, ale Twoja) jest chyba taka sama.

      Usuń
  26. Wanda 24.03.2019
    Bardzo proszę o informację,czy mogę rownież starać się o przeliczenie emerytury.Jestem z rocznika 1953 ale na pomostowkę przeszłam w wieku lat 50 i 30 lat pracy. Jak skonczyłam 60 lat byłam w ZUS o przeliczenie emerytury ale powiedzieli mi że się nie należy

    OdpowiedzUsuń
  27. Witam .Mam pytanie czy mogę się starać o przeliczenie emerytury.Na pomostówkę poszłam mając 50 lat i 30 lat pracy.Gdy skonczyłam 60 lat byłam w ZUS ale mi powiedziano ,ze nie podlegam przeliczeniu.

    OdpowiedzUsuń
  28. Prosze osobe kompetentna o pomoc w napisaniu wzoru ..SKARGA O WZNOWIENIE POSTEPOWANIA do ZUU...jestem rocznik 53..bylam na wczeniejszej emeryturze w wieku 60 lat zlozylam wniosek o emeryture powszechna.. I nie wycofalam wniosku...Prosze o pomoc..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wzory skargi prawdopodobnie są już w Zusie

      Usuń
    2. Dziekuje..ja dzisiaj bylam ale rano w Zus ale nie bylo wzoru skarg.

      Usuń
  29. Kobieta, która złożyła wniosek i ma prawomocną decyzję ZUS o emeryturze powszechnej (nie odwołała się do Sądu) - składa do ZUS skargę o wznowienie postępowania, uchylenie decyzji i wydanie decyzji zgodnej z wyrokiem TK (skargę musi złożyć najpóźniej 30 dnia od publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw; ZUS nie ma formularza skargi) Bardzo prosze o pomoc w napisaniu wzoru takiej skargi do Zus..

    OdpowiedzUsuń
  30. jest komentarz rzecznika ZUS do decyzji, od której minęło 5 lat https://moneyv.wp.pl/gospodarka/emerytury-kobiet-ktos-musialby-skierowac-do-tk-wniosek-o-zbadanie-konstytucyjnosci-artykulu-146-kpa-6363216167487105v.html

    OdpowiedzUsuń
  31. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra SWiA o ustosunkowanie się do art.146 KPA(przedawnienie 5https://www.rpo.gov.pl/pl/content/watpliwosci-rpo-w-sprawie-mozliwosci-uchylenia-decyzji-wydanej-na-podstawie-niekonstytucyjnego-aktu lat)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak bedzie jakas wiadomosc dotyczaca odpowiedzi Ministra prosze o wpis na tej stronie.. Dziekuje za kazda informacje dotyczaca rocznika 53.Marysia

      Usuń
  32. A czy to w tym roku się zwrócił, bo z tego co wiem to w 2018r i dostał odpowiedz negatywną.

    OdpowiedzUsuń
  33. Wrocilam z ZU nic sie nie dowiedzialam kazali czekac..Jestem z rocznika 53 od 2008r emerytura wczesniejsza.W 2013r zlozylam na emeryture powszechna wniosku nie wycofalam.W 2015 zlozylam wniosek w zwiazku z zwiekszonymi stawkami za okresy nieskladkowe tz.urlop wychowawczy..emerytura zawieszona.Ktora decyzja jest w tym momencie wazna chodzi mi o wyrok Tk czy decyzja przedawniona czy jeszcze nie...Prosze mi wytlumaczyc.Marysia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kilkakrotnie pytałam o tona infolinii i nie dostałam jednoznacznej odpowiedzi. Panie każą czekać bo nie mają wytycznych

      Usuń
  34. Marysiu, spokojnie czekaj. Masz czas do świąt. Każdy dzień przynosi nowe wiadomości.
    Ukazało się już uzasadnienie wyroku TK. Poczekajmy na komentarze prawników.

    OdpowiedzUsuń
  35. zapytanie RPO do ministra rodziny z 03.04.2019
    https://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/304039969-RPO-pyta-minister-rodziny-czy-zmieni-prawo-aby-w-pelni-wykonac-wyrok-TK-ws-Kobiet-z-rocznika-1953.html

    OdpowiedzUsuń
  36. Czy ktoś ma już decyzję ZUS odmowną, a może korzystne przeliczenie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie dostałam decyzję odmowną, uzasadnienie -minęło 5 lat

      Usuń
  37. Mam decyzję odmawiającą uchylenia decyzji z 24.01.2014r na podstawie art.151 par. 2 w związku z art. 146 par. 1 Kpa.
    Moim zdaniem Kpa nie może mieć zastosowania bowiem art.124 u.e.r. z FUS daje pierszeństwo art. 114 ust. 1 i 1f u.e.r. z FUS. Skoro u.e.r. z FUS odnosi się do spraw zakończonych prawomocną decyzją to poco Kpa. Chodzi chyba o wykonanie wyroku TK aby dalej katować emerytki 1953. Moim zdaniem ZUS z urzędu powinien wykonać wyrok TK.

    OdpowiedzUsuń
  38. Bardzo przydatne komentarze i uwagi. Jestem w podobnej sytuacji ale rocznik 1952. Trochę późno, bo w 2016 roku złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury, a następnie w roku 2017 powołując się na inne zaistniałe okoliczności, tj. wyrok Sądu w Szczecinie z 17.12.2015 (znalazłam w internecie), który nakazał przeliczyć emeryturę powszechną bez pomniejszania o kwoty pobieranych wcześniej emerytur, uzasadniając, że prawo nie może obowiązywać wstecz ( tak w uproszczeniu), czyli należy przeliczyć emeryturę powszechną wg prawa obowiązującego od dnia nabycia "pełnych" praw do emerytury, tj. przed 1 stycznia 2013. Niestety ZUS odpowiedział, ze prawidłowo przeliczył emeryturę pomniejszoną o wcześniej pobrane emerytury i pozostawił mnie przy tzw. wcześniejszej emeryturze. Pomimo to dalej próbuję uzyskać emeryturę wg przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2013.

    OdpowiedzUsuń
  39. Przechodząc na emeryturę t.zw wcześniejszą - rocznik 1953, posiadałam również ubezp. w OFE. ZUS przejął moje zgromadzone w OFE pieniądze, a ja z tego powodu nie mam nic. Niepokojąca dla mnie jest odpowiedź ZUS-u na moje pismo, w którym informuje mnie, że posiadałam w OFE odprowadzonych składek -"0" i zgromadzonych "0". Będąc na emeryturze, pracowałam jeszcze 3 lata. Zakład pracy przekazywał również składki na OFE. Czy przypadkiem ktoś z ZUS-u nie przywłaszczył sobie moich pieniędzy w OFE (mam dowód o ilości zgromadzonych środków w OFE). Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  40. Dopiero wczoraj dowiedziałam się o wyroku TK i już minął termin wniesienia skargi do ZUS o wznowienie postępowania i wypłatę wyrównania świadczenia. Jestem z rocznika 1953 i na wcześniejszą emeryturę przeszłam w XI.2008 r. Dopiero w II.2016 r. wystąpiłam o przeliczenie emerytury, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Oczywiście przyznane świadczenie było niższe od wypłacanego wcześniej. Proszę kogoś o poradę czy pisać pismo do ZUS, czy też czekać na nową Ustawę dla rocznika 53. Dziękuję i pozdrawiam komentatorki

    OdpowiedzUsuń
  41. Witaj na naszym blogu.
    Masz dwie drogi działania.
    Pierwsza, to napisz pismo do ZUS o przywrócenie terminu, podaj jako powód właśnie brak wiedzy o wyroku i możliwości złożenia skargi o wznowienie postępowania w związku z wyrokiem TK.
    Do tego dołącz koniecznie skargę o wznowienie postępowania. Wzór znajdziesz na tym blogu, w tekstach głównych.

    Druga droga, to złożenie wniosku o przeliczenie emerytury. Przeczytaj ostatni post i komentarze pod nim.
    Z tym wnioskiem możesz poczekać na odpowiedż ZUS na twój wniosek o przywrócenie terminu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podaję komentarz, napisany wcześniej przez blgowicza

      Anonimowy9 maja 2019 22:23
      Oficjalny komunikat na stronie ZUS.
      .....23 kwietnia 2019 r.[2] upłynął termin na zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych skargi o wznowienie postępowania w sprawie ustalenia wysokości emerytury powszechnej. Po wznowieniu postępowania wydamy stosowną decyzję.

      Panie, które nie złożyły skargi w tym terminie z przyczyn od siebie niezależnych (np. z uwagi na pobyt w szpitalu), mogą – w terminie 7 dni od ustania przyczyny uniemożliwiającej terminowe zgłoszenie skargi - zgłosić prośbę o przywrócenie tego terminu[3]. Do prośby tej powinny dołączyć także skargę o wznowienie postępowania[4].........

      Usuń
  42. Witam , mam pytanie jeśli moja mama złożyła po terminie wniosek o przywrócenie terminu w związku z wyrokiem TK i dostała z ZUS decyzję odmowną/ bo nie uprawdopodobniła że uchybienie terminu nastąpiło z jej winy/ od której może się odwołać do sądu czy oprócz tego odwołania może złożyć druk ERPO o ponowne przeliczenie emerytury?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pierwsze pytanie odpowiedż jest poniżej.
      Na drugie pytanie odpowiadam: mama może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury w związku z wyrokiem TK, na druku ERPO albo napisany odręcznie (nie ma to specjalnego znaczenia). A nawet powinna. Sprawa w sądzie trochę potrwa.

      Usuń
    2. Przeczytaj początek posta z dnia 10 maja 2019 r. "Składamy wnioski o przeliczenie emerytury. Wzór odwołania dla "nieprzedawnionych"

      Usuń
  43. Po pierwsze, koniecznie niech się odwoła do sądu. I to nie o przywrócenie terminu, ale o to, że ZUS powinien potraktować jej wniosek o wznowienie postępowania, złożony po terminie (złożyła taki wniosek równocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu?)jako wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy z art. 114 ust 1.
    Może jeszcze ktoś wypowie się w tej sprawie.
    Wniosek o przywrócenie terminu może być trudny do obrony na tym etapie. Emeryt bowiem, według ZUS, powinien interesować się swoimi sprawami emerytalnymi i znać przepisy.
    Przeczytaj dokładnie i pomału (jest trudny) wyrok sądu w Kaliszu http://orzeczenia.kalisz.so.gov.pl/content/$N/152505000002521_V_U_001017_2013_Uz_2015-02-19_001

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przytaczam fragment z tego wyroku. Można go użyć w odwołaniu, pisząc własnymi słowami.
      " stwierdzić należy, że błędnie organ rentowy stoi na stanowisku, że ubezpieczony, który został pozbawiony świadczenia na podstawie decyzji, od której nie wniósł odwołania do Sądu, musi po powołanym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, skierować do ZUS skargę o wznowienie postępowania administracyjnego na podstawie art. 145a k.p.a. w terminie 1 miesiąca od wejścia w życie wyroku. W sprawie chodzi o decyzję emerytalną, zatem do ponownego rozpoznania sprawy w ogóle nie stosuje się skargi o wznowienie postępowania administracyjnego a strona żadnym terminem ograniczona nie jest. Oznacza to, że strona w każdym czasie może wystąpić do organu rentowego o ponowne rozpoznanie sprawy na podstawie art. 114 ust. 1. Wznawiać postępowanie rentowe można wielokrotnie i w każdym czasie. Jest to instytucja prawa ubezpieczenia społecznego, która reguluje w sposób odrębny – szczególny i korzystający z pierwszeństwa w stosunku do przepisów k.p.c. i k.p.a. – przesłanki ponownego ustalania prawa do emerytury i jej wysokości. (por. Inetta Jędrasik – Jankowska, Karina Jankowska „Prawo do emerytury”, LexisNexis, Warszawa 2011). W uchwale z dnia 10 czerwca 2011r., III UZP 1/11 (OSNP 2012/5-6/68), Sąd Najwyższy stwierdził, że wydanie postanowienia o wznowieniu postępowania administracyjnego jest prawnie indyferentne dla sądu rozpatrującego odwołanie, bo art. 114 zawiera autonomiczną i odrębną regulację instytucji ponownego rozpoznania sprawy, która nie jest instytucją wznowienia postępowania administracyjnego. Instytucja ponownego rozpoznania uprawnień, którą w odróżnieniu od „wznowienia postępowania" posługuje się ustawodawca tylko w odniesieniu do postępowania przed organem ubezpieczeń społecznych, i to bez względu na to, czy okoliczności powodujące takie rozpoznanie sprawy wystąpiły przed rozstrzygnięciem sprawy, czy po jej rozstrzygnięciu, została wprowadzona zamiast wznowienia postępowania administracyjnego."

      Usuń
  44. Mama nie ma kopii dokumentów które składała w kwietniu do zus/ Pisała je w oddziale zus nie zrobiła tego w 2szt. /, musi zwrócić się do ZUS o ich kopie.

    Na pewno złożyła wniosek o przywrócenie terminu i jeszcze jedno pismo nie wiem na ta chwilę czy to był wniosek o wznowienie postępowania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepis mówi o złożeniu równocześnie obu pism, wniosku o przywrócenie terminu i skargi o wznowienie postępowania. Prawdopodobnie ZUS nie przyjąłby samego wniosku o przywrócenie terminu.
      Ale dobrze jest sprawdzić.
      Pozdrawiam Ciebie i Mamę.

      Usuń
    2. Jeszcze jedno. Ustawa niebawem będzie uchwalona (taką mam nadzieję). Każda emerytka 53 (której dotyczy wyrok TK) będzie mogła ubiegać się o przeliczenie emerytury w ciągu 3 miesięcy po uchwaleniu ustawy (tak jest w projekcie), niezależnie od sytuacji dzisiaj.

      Usuń
  45. Pani Jolu Szczegóły sprawy wysłałam na Pani email

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam, ale zajrzę na pocztę dzisiaj wieczorem.

      Usuń
  46. ok, bardzo dziękuję i pozdrawiam ,Marzena

    OdpowiedzUsuń