14 marca 2019

Czy wszystkie "kobiety 53" otrzymają wyższe emerytury?


W komentarzach pod poprzednim postem znalazł się następujący wpis:


„Co do pań, które nie odwolywaly się do Sądu:

Należy podkreślić, iz sędzia TK Leon Kieres wskazał, ze orzeczenie otwiera drogę do wznowienia postępowania także przed ZUS w trybie art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego, co daje termin 30 dni od daty publikacji orzeczenia w TK. W takim wypadku nie należy składać wniosku o emeryture, ponieważ on co do zasady został uwzględniony (przy założeniu ze decyzja o przyznaniu emerytury powszechnej w ogóle została wydana) tylko spór jest co do ewentualnej wysokości i podstawy przeliczenia! Należy złożyć wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego. Złożony wniosek o emeryture do ZUS będzie podlegał odrzuceniu, ponieważ decyzja o przyznaniu emerytury powszechnej jako sama w sobie została wydana. Tutaj należy wzruszyć nie sam fakt wydania decyzji o przyznaniu emerytury, tylko podstawę przeliczenia, która wynika z tej decyzji. W takim wypadku należy wznowić postępowanie administracyjne i w tym kierunku kierować wnioski do ZUS. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego jest na to czas 30 dni od daty publikacji wyroku Trybunału, a wznowieniu podlega każda decyzja o ustaleniu prawa i przyznanii emerytury powszechnej, od której otrzymania nie minął jeszcze okres pięciu lat.


                                W przypadku pań, które otrzymały decyzje o ustaleniu prawa i przyznaniu emerytury powszechnej wcześniej niż w marcu 2014 r., minął już okres 5 lat i sprawa wznowienia postępowania przed ZUS w trybie art. 145 a kpa będzie odrzucona. Chyba, że szczegółowe przepisy ustawy, którą ma przyjąć sejm, będą stanowiły inaczej.

Ale jest chyba możliwość  złożenia do ZUS wniosku o przeliczenie emerytury w związku z nowymi okolicznościami prawnymi. A takim jest wyrok TK.

Może wypowiedzą się osoby, które dobrze orientują się w przepisach prawnych. Bardzo proszę takie osoby o wyjaśnienie kwestii możliwości podwyższenia wysokości emerytury w związku z wyrokiem TK.




I jeszcze raz o składaniu wniosków i skarg w sprawie emerytur, świetnie zebrane przez blogowicza ( z komentarzy)

„Wydaje mi się, że działania do podjęcia zależne są od przynależności do grup:

1. Kobieta, które nie złożyła wniosku o emeryturę powszechną albo go wycofała przed uprawomocnieniem decyzji ZUS - składa wniosek o emeryturę powszechną na zwykłym druku ZUS (chyba w dowolnym terminie)

2, Kobieta, która złożyła wniosek i ma prawomocną decyzję ZUS o emeryturze powszechnej (nie odwołała się do Sądu) - składa do ZUS skargę o wznowienie postępowania, uchylenie decyzji i wydanie decyzji zgodnej z wyrokiem TK (skargę musi złożyć najpóźniej 30 dnia od publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw; ZUS nie ma formularza skargi)

3. Kobieta, która złożyła wniosek, otrzymała decyzję ZUS, odwołała się do Sądu i ma prawomocny wyrok - składa bezpośrednio do Sądu skargę o wznowienie postępowania i uchylenie wyroku (skargę trzeba złożyć najpóźniej 3 miesiące od publikacji wyroku TK w Dz.U.)”


12 komentarzy:

  1. A co w przypadku wyrownania za lata pobierania obnizonej emerytury ? Czy ZUS bedzie zobowiazany rowniez do wyplaty rekompensat ? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ad. 2. Skargę o wznowienie postępowania w terminie 30 dni powinna złożyć też kobieta, która ma prawomocną decyzję o emeryturze powszechnej doręczoną ponad 5 lat temu. To koniecznie, by ZUS w postępowaniu uznał, że ta stara decyzja została wydana z naruszeniem prawa. Tylko mając takie postanowienie ZUS można będzie złożyć roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez decyzję wydaną z naruszeniem prawa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy mężczyzna ,wcześniejsza emerytura w 2012 r (praca w szkodliwych warunkach)powszechna emerytura pomniejszona o pobraną wcześniejszą ,odwoływał się do Sądu ,ale skarga została odrzucona.,czy może teraz na podstawie wyroku dla kobiet 53 ,wznowić postępowanie? Sytuacja jest zbieżna z kobietami 53 ,też nie wiedział o zmianie ustawy w 2013r.Proszę o odpowiedź co można zrobić ,lub do kogo się udać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudne pytanie. Kluczową sprawą byłaby dokładna data Twojej wcześniejszej emerytury. Ustawę o odliczaniu pobranych świadczeń uchwalono 11 maja 2012 r. Po publikacji w Dzienniku Ustaw stała się prawomocna. I od tej daty świadomie (tak się przyjmuje) pracujący emeryt pobierał równocześnie świadczenie emerytalne godząc się na odliczanie pobranych świadczeń z emerytury powszechnej. Niewiedza nie jest tutaj tłumaczeniem. Niestety. O to musimy walczyć, żeby ZUS informował emerytów o zmianach.
      Zwracam się z prośbą do osób biegłych w przepisach emerytalnych o odpowiedż dla pytającego pana.
      Nie jestem pewna swojej odpowiedzi.

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo ! Emerytura wcześniejsza przyznana od 29 stycznia 2012 r,decyzją z dnia 6 czerwca bo toczyła się sprawa w sadzie, ale wniosek o emeryturę w grudniu 2011r.Emerytura powszechna w 2017r

      Usuń
    3. Oczywiście bardzo proszę o odpowiedzi ,może inni też są w takiej sytuacji co ja ?

      Usuń
  4. Wszystko pięknie piszecie, ale Zus ma swoje procedury i po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku TK P/20/16 podejmie odpowiednie decyzję także nie ma co mieszać w głowie emerytkom, bo Zus i tak zrobi swoje.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nowe oszustwo,,dobrej zmiany

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapominasz, że to oszustwo zrobiło PO_PSL i teraz trudno to draństwo odkręcić, a wygraliśmy dzięki P20/16 w TK inaczej nikt nic by nie dostał. Pytanie było takie, a nie inne i stąd tyle kłopotów.

      Usuń
  6. Czu ZUS dostał już wytyczne z wyroku z dnia 6.03 2019r

    OdpowiedzUsuń
  7. Byłam dzisiaj w Zusie w Warszawie i udzielono mi informacji,że jeszcze żadnych wytycznych nie mają- czekają ma razie przyjmują wnioski.Powodzenia

    OdpowiedzUsuń
  8. Czekam na sprawę w Sądzie 5.12.2019 przedawniona

    OdpowiedzUsuń