28 marca 2019

Komunikat ZUS w sprawie wyroku TK

Komunikat w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r.


W związku z ogłoszeniem w Dzienniku Ustaw RP z dnia 21 marca 2019 r. (poz. 539) wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16), w którym Trybunał orzekł, że:
„Art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 oraz z 2019 r. poz. 39), w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2017 r., w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w 1953 r. kobiet, które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”,
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w związku z ogłoszeniem ww. wyroku kobiety urodzone w 1953 roku, uprawnione do wcześniejszej emerytury przyznanej na podstawie art. 46 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którym następnie została przyznana emerytura z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, mogą:
  • wnieść do organu rentowego - na podstawie art. 145a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 z późn.zm.), dalej k.p.a. - skargę o wznowienie postępowania, w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. uwzględniając fakt, że 21 i 22 kwietnia 2019 r. są dniami uznanymi ustawowo za dni wolne od pracy - do 23 kwietnia 2019 r.
- jeżeli decyzja w sprawie emerytury przyznanej z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego nie była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem powszechnym zakończonego prawomocnym wyrokiem;
  • żądać wznowienia postępowania sądowego, adresując skargę o wznowienie postępowania do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie wym. wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 21 czerwca 2019 r.,
- jeżeli decyzja w sprawie emerytury przyznanej z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem powszechnym, które zakończyło się wydaniem prawomocnego wyroku (art. 4011, 405 i 407 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, Dz. U. z 2018 r. poz. 1360 z późn.zm.).
WAŻNE!
Wznowienie postępowania na opisanych wyżej zasadach dotyczy wyłącznie kobiet urodzonych w 1953 r., które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 46 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i którym następnie (po 31 grudnia 2012 r.) została przyznana emerytura z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, a podstawa obliczenia tej emerytury została ustalona z zastosowaniem art. 25 ust.1b tej ustawy, tj. została pomniejszona o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/komunikat-w-sprawie-wyroku-trybunalu-konstytucyjnego-z-dnia-6-marca-2019-r_/2511341


48 komentarzy:

  1. Nic nie podają w komunikacie co z kobietami, które nie występowały o emeryture powszechną lub które wycofały wnioski?

    OdpowiedzUsuń
  2. A co z tymi kobietami, które są wciąż na wcześniejszych emeryturach, ale nie składały jeszcze wniosków o emeryturę powszechną lub skutecznie taki wniosek wycofały? Komunikat nic o tym nie mówi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest najprostsza sprawa. Trzeba złożyć wniosek o emeryturę powszechną EMP. Można do tego dołączyć druk ERP-6. ZUS naliczy emeryturę z uwzględnieniem wyroku, waloryzacją kapitału. Same dobre rzeczy.

      Usuń
    2. Pani Jolu bardzo dziękuję za te nieustąjaco krzepiące informacje , bo po tym komunikacie ZUS znów straciłam wiarę, że pozytywnie przeliczą wcześniejsze emerytury tym które nie składały wniosku o powszechną lub go wycofały.Pisałam już wczoraj o tym na blogu - Pani z ZUS centralna Polska twierdziła, że tych kobiet wyrok TK nie dotyczy.Podejrzewam,że próbują przygotować w tej sprawie niekorzystną interpretację. Ja zgodnie z radami Pani Joli i innych blogowiczek złożyłam wniosek o emeryturę powszechną EMP z dopiskiem o wyroku TK oraz druk ERP-6 i będę czekać na decyzję.Niby sprawa prosta a jednak w ZUS trochę "straszą". Pozdrawiam .

      Usuń
    3. Ja dzisiaj właśnie złożyłam druk EMP i ERP-6 podane przez panią w okienku, po tym jak sprawdziła, że jestem cały czas na wcześniejszej emeryturze. Po wypełnieniu obydwu, trafiłam do pana, który te druki sprawdził, a na moje osobiste dodatkowe pismo, że składam te w/w druki w związku z wyrokiem TK - oświadczył: panią ten wyrok nie dotyczy. Już o tym dzisiaj pisałam tu, na blogu ale w innym miejscu. A piszę ponownie dlatego, żebyśmy się nie przejmowały za bardzo tym, co do nas mówią niektórzy pracownicy "ukochanej" przez nas instytucji. Nieproszony zaczął mi udowadniać, że mnie wyrok nie dotyczy, ale przerwałam szybko słowotok, mówiąc: datownik poproszę i poczekam na decyzję. Tak że niby bardzo prosta sprawa w interpretacji, dla niektórych z pracowników jest za trudna - tak jakby co najmniej z własnej kieszeni mieli nam wypłacić to, co się nam należy.
      Emerytki 53 - trzymajmy się i bądźmy dobrej myśli. Ewa D-Ch.

      Ps. Mam jeszcze jedno pytanie Pani Jolu - od moich koleżanek 53 ale na emeryturach EN - czyli nauczycielskich, czy ich ten wyrok marcowy też dotyczy? Dziękuję za informację Ewa D-Ch.

      Usuń
    4. Potwierdzam te obawy. Też słyszałem taką nadinterpretację wyroku, że dotyczy tylko tych kobiet '53, które przechodziły już na emę powszecheną od 2013 do 2018.

      Usuń
    5. Nie powinno być takich obaw. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyraźnie określa kogo dotyczy .
      Art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 oraz z 2019 r. poz. 39), w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2017 r., w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w 1953 r. kobiet, które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
      A więc wszystkie kobiety rocznika 53, które nabyły prawo do emerytury na podstawie art 46 ustawy emerytalnej i nie ważne jest kiedy składają wniosek o naliczenie emerytury powszechnej czy w 2013 czy w 2019

      Usuń
    6. Ale to chyba jasne że ta pani będzie miała przeliczoną emeryturę bez potrąceń , ale za poprzednie lata nie dostanie zwrotu, jeżeli do tego dojdzie, bo nie wystąpiła wcześniej o emeruturę kapitałową.

      Usuń
  3. Podanie art. 145a kpa sprawia, że panie z "przedawnioną" decyzją o emeryturze powszechnej, będą jednak musiały złożyć wniosek zgodnie z art.114. Tak też poradził mi mecenas Konrad Giedrojć.
    Póżniej zamieszczę wzór wniosku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czekam niecierpliwie, dziekujemy Pani Jolu za pomoc.

      Usuń
    2. Nie rozumiem tej logiki. Podanie art. 145a Kodeksu postępowania administracyjnego sprawia, że konieczne jest złożenie wniosku na podstawie art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS?

      Usuń
    3. Art. 145a mówi o tym, że wyrok TK dotyczy zmiany decyzji administracyjnej takiej, która zapadła w okresie nie dłuższym niż 5 lat przed wyrokiem TK.
      Zastanawiam się, czy panie z decyzjami z 2013 r. i początku 2014 r. nie powinny złożyć dwóch wniosków do ZUS. Może ktoś podpowie, jak połączyć oba wnioski, żeby oba były (nawet w różnym terminie) rozpatrzone.

      Usuń
    4. Art 145a nic nie mówi o przedawnieniu

      Usuń
    5. To tak w skrócie pisane. Art. 145a jest powiązany z art. 146, a ten już mówi o terminie 5 lat.

      Usuń
  4. A tym paniom co się decyzja nie przedawniła to nie musza wnosic skargi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tych paniach komunikat ZUS mówi wprost. Wnieść skargę o wznowienie postępowania. Dodatkowo można dopisać inne punkty. Proszę skorzystać ze wzoru przedstawionego przez Graszkę (w komentarzach pod wcześniejszym postem). Najlepiej złożyć jutro lub w kwietniu. Termin 1 miesiąca jest nieprzekraczalny.

      Usuń
  5. Czy można wnieść skargę z art.145a na decyzję o przeliczeniu emerytury z 2015r. i w ten sposob uniknąć przedawnienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To może być różnie interpretowane w różnych oddziałach ZUS, a potem w sądach.
      Jeżeli wniesie się dwa wnioski do ZUS, jeden o wznowienie postępowania, drugi o zmianę decyzji w myśl art. 114, to być może ZUS potraktuje skargę o wznowienie w odniesieniu do roku 2015.
      Dodaję, mój wpis dotyczy "przedawnionych" decyzji o emeryturze powszechnej.

      Usuń
    2. Jak dobrze rozumiem wniosek o ponowne przeliczenie emerytury na podstawie art. 114 mogę złożyć zawsze, nie ograniczają mnie tutaj żadne terminy a jego rezultat to wysokość przyszłych świadczeń. W tej chwili muszę zdecydować powołując sie na możliwość wniesienia skargi na decyzje na podstawie art.145a na decyzję o przyznaniu emerytury(zawieszonej) z 2013r. lub na decyzje o przeliczeniu emerytury(zawieszonej) z 2015r.

      Usuń
    3. Tak to wygląda. Wniosek na podstawie art.114 jest bezterminowy lub ma ograniczenia do 10 lat. Proszę zajrzeć do komentarzy pod poprzednim postem.

      Usuń
  6. znalazłam własnie taki artykuł

    https://pomorska.pl/te-kobiety-dostaja-nizsza-emeryture-po-wyroku-tk-moga-skladac-wnioski-do-zus-28032019/ar/13989713

    OdpowiedzUsuń
  7. Pani Jolu proszę o podpowiedź.Jestem z 01.01.1953r.Nadal pracuję.W lutym 2013 złożyłam wniosek o emeryturę .stwierdzono,że,przyznana emerytura jest mniejsza od wcześniejszej.Nadal mam wcześniejszą E.Wnioski o przeliczenie emerytury złożyłam również w lutym 2016r i w lutym 2017r.Odpowiedź taka sama,dalej E.Czy ja jestem wśród osób,którym minęło 5 lat,a może nie ,bo składałam później wnioski o przeliczenie emerytury.Co mam złożyć w ZUS.W moim ZUS w Warszawie nie wiedzą,brak instrukcji.ZUS powinien nam wszystkim oddać zabrane pieniądze, tak jak zabrał,z automatu.Wtedy umieli przeliczyć,a teraz nie potrafią.To nie nasza wina,że przez lata nas oszukiwano i dalej próbują.My nie możemy płacić za błędy rządzących.Winni są.Pozdrawiam i dziękuję Pani Jolu za wielkie wsparcie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Zastanawiam się, czy ZUS celowo we wzorze skargi nie wskazał powołania się na art. 145 KPA - wówczas powołując się na art. 146 KPA - wyda w większości decyzje odmowne.

    Bądźmy czujne - art. 114 Ustawy Emerytalnej z uwzględnieniem ust 1f wydaje się być bardziej właściwym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W komunikacie jest mowa o art. 145a, ale o 146 już nie.
      Wydaje mi się, że jednak najpierw trzeba złożyć skargę o wznowienie postępowania, a w terminie póżniejszym wniosek na podstawie art. 114.

      Usuń
  9. Bezwzględnie złóż skargę o wznowienie postępowania, najlepiej już juto. Możesz skorzystać z wzoru Graszki (zamieszczony pod wcześniejszym postem).
    Być może powinnaś również złożyć wniosek na podst. art. 114, ale na to masz jeszcze czas.

    OdpowiedzUsuń
  10. Pani Jolu, emerytura powszechna przedawniona 2013 r. Wniosek o przeliczanie i ustalenie kapitału ( urlop wychowawczy) i następna decyzja w 2015 r. Czy można wnieść o wznowienie postępowania art. 145 w związku z decyzja z 2015r. czy tylko pierwsza z 2013r.

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie ma chyba co liczyć na uwzględnienie decyzji z 2015 r. Być może ją uwzględnią ale teraz nie mamy szans, żeby się o tym dowiedzieć. Różnie w tej sprawie informują.
    Piszę własnie post, w którym zamieszczę wskazówki, co robić.

    OdpowiedzUsuń
  12. do poczytania https://e-prawnik.pl/informacje/emerytury-kobiet-z-rocznika-1953.html

    OdpowiedzUsuń
  13. Czy taki wniosek należy złożyć osobiście? Czy też można wysłać go pocztą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oczywiście, można wysłać pocztą. Listem poleconym koniecznie. Liczy się data nadania listu na poczcie.

      Usuń
  14. Osoby, które nie występowały o emeryturę kapitałowa z rocznika 1953 (są na wcześniejszych)najkorzystniej jest przejść na emeryturę w lipcu!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgoda, Ale czy warto czekać tak długo? Czy czasem nie wejdą jakieś nowe przepisy, z określonym czasem złożenia wniosku?

      Usuń
    2. O ile PLN będzie większa ta ema z lipca w stosunku do marca???
      Jaka "piękna" STRATA - cztery miesiące w kanał. :-(

      Usuń
  15. Pani Jolu jeżeli ja złożyłam wniosek ERPO w Zusie zaznaczając wyrok TK to muszę jeszcze złożyć skargę. Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie. Druk ERPO powinien wystarczyć.

    OdpowiedzUsuń
  17. Proszę o odpowiedź,czy wyrok TK dotyczy również pań rocznik 53 ale będących na emeryturach EN czyli nauczycielskich?B.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wklejam Tobie odpowiedż Any (z komentarz następnego posta) na takie samo pytanie

      "Ana29 marca 2019 15:45
      Pani Ewo, ja też jestem na EN, ale pobieram E, bo jest bardziej korzystna. Musi Pani, Pani Ewo zobaczyć decyzje (są pierwsze i zamienne). Ja mam decyzję ENP zawieszoną i zostaję przy E. Napisałam takie pismo:
      W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca w sprawie P 20/16 (Dz. U. z 2019 roku poz. 539) wnoszę o wznowienie postępowania zakończonego wydaniem decyzji z dnia 25.04.2016 r, uchylenie pkt. II. OBLICZENIE WYSOKOŚCI EMERYTURY tej decyzji, właściwe ustalenie podstawy przeliczenia emerytury z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego, jej przeliczenie oraz ponowne ustalenie wysokości emerytury.
      I tyle. Nie wiem czy to jest Pani sytuacja-musi Pani to sprawdzić.
      Pozdrawiam"

      Usuń
  18. złozyłam wniosek o emeryturę powszechną/ po raz pierwszy/ a co z pisemnym uzasadnieniem wyroku czy musi być by wydać decyzję o nowej emeryturze nic na ten temat nie wiem, proszę o odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS na pewno czeka na uzasadnienie wyroku TK, ale w przypadku obliczenia pierwszej emerytury kapitałowej (bez potrąceń) chyba nie jest konieczne to uzasadnienie.

      Usuń
  19. ja juz sie zaczynam gubic, bo zlozylam tylko wniosek o preliczenie mi emerytury w zwiaku z wyrokiem TK,czy to wystarczy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To za mało. ZUS przeliczy emeryturę ale nie sprawi wypłaty wyrównania świadczenia. Trzeba złożyć skargę o wznowienie postępowania.
      Możesz wycofać ten wniosek (pismo - wniosek do ZUS z prośbą o wycofanie wniosku z dnia...dotyczącego ...) i złożyć skargę.
      Ale spokojnie, nie spiesz się. Czasem ZUS szybko przysyła odpowiedż i po zapoznaniu się z treścią zdecydujesz, czy przyjmujesz tę odpowiedż, czy wycofujesz swój wniosek.
      Czas na wycofanie wniosku i złożenie nowego -3 tygodnie.
      Może ukażą się nowe wytyczne dla ZUS, czy też uzasadnienie wyroku TK.
      A kwietniowa emerytura też jest korzystna.

      Usuń
    2. Ja również złożyłam tylko pismo o ponowne przeliczenie mojej emerytury i powołałam się na wyrok TK .Pani w Zusie powiedziała że to w zupełnośći wystarczy.

      Usuń
  20. Na wycofanie jest formularz ZUS EWS.

    OdpowiedzUsuń
  21. Czy któraś z pań nauczycielek rocznik 53 składała wniosek w związku z wyrokiem TK (symbol emerytury EN w dalszym ciągu po złożeniu wniosku o powszechną w marcu 2014r.)?Proszę o odpowiedź czy nas też to dotyczy .W.



    OdpowiedzUsuń
  22. Właśnie otrzymałam odpowiedź-Zakład odmawia uchylenia zaskarżonej decyzji i stwierdza jej wydanie z naruszeniem prawa powołując się na art.151 par.2KPA,pouczając o możliwości wniesienia odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społ.za pośrednictwem ZUS.




    OdpowiedzUsuń