7 grudnia 2013

Z nowinek...


                                                           10 grudnia, godz. 16:00 —

                                     Podkomisja stała do kontroli realizacji budżetu (FPB)
                                                                   sala 106/bud. C

                                                     Rozpatrzenie projektów ustaw:
- rządowego o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r do dnia 21 listopada 2012 r. druk nr 1907),
- senackiego o zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1844).
Kontynuacja."


Kibicu Bardzo dziękujemy

145 komentarzy:

 1. Podajcie wiadomosci ,,pogodowe,,w Waszych,miejscowosciach, jak było,jak jest ,cieplo?????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawierucha śniegiem dmucha, drzewa szumią w borze
   Po śniegowym miękkim puchu szarak biec nie może
   Siadł, rozmyśla koło drogi: Zima to nie żarty!
   Na zajęcze krótkie nogi,nie masz to jak narty!

   Usuń
  2. Kochani!
   A' propos pogody.
   Gdańsk - moje osiedle położone przy obwodnicy na wysokości Oliwy położone około 300 m n.p.m. jest zasypane 0,5 - metrową pokrywą śniegu, w tej chwili termometr wskazuje -1,5 stopni C z tendencją spadkową.
   Wiatr trochę się uspokoił. Dach domu wytrzymał!
   pozdrawiam wszystkich
   Daniela

   Usuń
  3. Danielo! Pozdrawiam Cię cieplutko z świętokrzyskiego!

   Usuń
 2. Pogoda u nas śnieżna. Dzisiaj można wytrzymać . Jesteśmy pod wrażeniem wypadku w Poraju, no i nagłej śmierci Daniela Czapiewskiego - twórcy m.in. " domu do góry nogami" w Szymbarku ( ale ta druga to już niezależna od pogody, może jedynie od organizacji służby zdrowia, ponoć pomoc uzyskał po 2 godz. od zasłabnięcia) ot życie......, nie wiadomo, jakie "tam na górze " są plany. No i mamy od rana awarię wodociągów, po wczorajszej wichurze. Dzisiejszy śnieg nastraja nieco optymistycznie, czego i Wam życzę. Lębork

  OdpowiedzUsuń
 3. A następnego dnia, 11 grudnia (środa), o godz. 18:00 jest szansa na rozpatrzenie i przyjęcie sprawozdania Podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu przez Komisję Finansów Publicznych.

  Posiedzenie będzie aktualne w przypadku przedłożenia sprawozdania przez podkomisję. Przedstawia przewodniczący podkomisji poseł Paweł Arndt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dniach 11 - 13 grudnia odbędzie się ostatnia sesja Sejmu w tym roku.

   Usuń
  2. 13 grudnia ma być głosowany budżet na 2014.

   Usuń
  3. I na tym posiedzeniu 11-13 grudnia uchwalona będzie nasza ustawa?
   11 grudnia mam termin rozprawy z odwołania o wypłatę odsetek, stawiennictwo obowiązkowe.

   Usuń
  4. Chyba powinna zostać uchwalona przed budżetem?

   Usuń
 4. W tej chwili, w TVN24 w programie Babilon bierze udział p. Fedak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ponieważ nie mam pewności, czy sprawa w SN o sygn. akt III UZP 3/13 była już omawiana na blogu, na wszelki wypadek zamieszczam informację.
  kibic


  10 stycznia 2014 odbędzie się w Sądzie Najwyższym rozprawa w związku z pytaniem prawnym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

  Sygn. akt III UZP 3/13

  "ZAGADNIENIE PRAWNE
  W sprawie z wniosku J. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę emerytury na skutek apelacji wniesionej przez pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 14 maja 2013 r.

  Czy organ rentowy wypłacając emerytury zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 roku sygn. akt K 2/12 (ogłoszonym w dniu 22 listopada 2012 roku w Dzienniku Ustaw z 2012 roku poz. 1285) , których wypłatę wstrzymano od 1 października 2011 roku , obowiązany jest również do wypłaty odsetek - stosownie do art. 85 ust 1 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dziennik Ustaw z 2009 roku nr 205 poz. 1585 ze zm.)?"

  http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/e-Sprawa.aspx?ItemID=9361&ListName=ESprawa2013&Search="III%20UZP%203/13"

  Uzasadnienie pytania prawnego jest dostępne tutaj:

  http://www.sn.pl/sprawy/SiteAssets/Lists/Zagadnienia_prawne/EditForm/III-UZP-0003_13_p.pdf

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podoba mi się to uzasadnienie wniosku SA, szczególnie punkt 4 i 5.

   Usuń
  2. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie, w punkcie 5 swojego pytania prawnego do SN powołuje się m.in. na: "Zarządzenia ministra finansów z dnia 20 marca 1996 w sprawie zaniechania ustalania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych - od jednorazowej wypłaty, łącznie z odsetkami, zaległej waloryzacji emerytur i rent za marzec 1992 r.

   Tu link do tego zarządzenia (już uchylonego 2 stycznia 2000):

   http://prawo.legeo.pl/prawo/zarzadzenie-ministra-finansow-z-dnia-20-marca-1996-r-w-sprawie-zaniechania-ustalania-i-poboru-podatku-dochodowego-od-osob-fizycznych/

   Usuń
  3. Myślę , że rzeczywiście , może być to interesujące dla tych , którym grozi wyższy podatek . I dla nas wszystkich , bo okazuje sie , ze " władza "może postępować praworządnie "sama z siebie " , bez alarmów i biegania do Trybunału Konstytucyjnego przez "podwładnych " . "Zarządzenie ministra finansów z dnia 20 marca 1996 w sprawie zaniechania ustalania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych - od jednorazowej wypłaty, łącznie z odsetkami, zaległej waloryzacji emerytur i rent za marzec 1992 r. "

   Usuń
  4. Do wpisu Anonim z 8 grudnia g 08:40
   Witam serdecznie wszystkich. Kochani jeżeli chodzi o rządzących to oni się nami nie przejmują i NA PEWNO skorzystają z tego żeby utrzymać wyższy podatek i nam go zabrać. Bo jak by to dotyczyło ich to już by sprawa była załatwiona kilka miesięcy wcześniej tzn łącznie z podpisem prezydenta i ze zwrotem całości. A nas mają w głębokim poważaniu. Nie chcę zapeszyć ale coś mi się wydaje że ta ustawa nie szybko zobaczy światło dzienne i nie szybko zostanie ogłoszona w DU.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  5. Warto jeszcze zerknąć na inny dokument w sprawie II UR 5/96, przytoczonej we wniosku SA w Rzeszowie o rozpoznanie zagadnienia prawnego (sygn. akt III UZP 3/13) - pismo wiceprezesa ZUS do sprawy w SN, sygnatura II UR 5/96:

   http://prawo.protaxer.pl/orzeczenia/Wyrok-Sadu-Najwyzszego-z-1996-04-17__syg_II-UR-5-9672ba7a5b51a9b574a0b64d5a4f5ba952

   Usuń
  6. Do wpisu z 7 grudnia 2013 22:27 (i związanych z nim).
   Dobrze, że odkopano ten akt prawny w spr. zaniechania poboru podatku, chociaż nieobowiązujący (została uchylona podstawa prawna), ponieważ:
   1. dotyczy emerytur,
   2. dzięki temu można po nitce do kłębka ;)

   Podstawą prawną zarz. z 20 marca 1996 był art. z ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych, która została uchylona. Można jednakże sprawdzić wiele podobnych "zaniechań pobierania podatku od osób fizycznych" z okresu obowiązywania:
   http://isap.sejm.gov.pl/RelatedServlet?id=WDU19800270111&type=9&isPriv=true

   Następnie weszła w życie Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926 ze zm.)
   art. 22 § 1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników:
   1) zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie;


   http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971370926

   Naciskając na dole strony "Akty wykonawcze" sprawdzimy współczesne ;) "zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów...", które jak się okazuje wcale nie muszą budzić oporów przed ich zastosowaniem i wątpliwości co do konstytucyjności,
   np. "zaniechanie" Min. Finansów z 18 marca 2013 r. wobec żołnierzy zawodowych:
   http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000399&min=1

   Pozdrawiam aptekarzy ;)

   Usuń
  7. Dziękuję za twórcze podjęcie tropu.
   Pozdrawiam,
   jeden z aptekarzy :)

   Usuń
  8. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie, wskazując we wniosku do SN w sprawie "Zagadnienia prawnego" na zasadność zastosowania ww. art. 22 § 1 "Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926 ze zm.)", pisze:

   [...] "Zaś o wadze postawionego problemu najlepiej świadczy fakt, że dotyczy on ponad 32 tys. emerytów, a jego wartość szacowana jest na ok. 900.000.000 zł (wg informacji prasowych).”

   Usuń
  9. Oczywiście - wskazując tylko pośrednio, poprzez odwołanie do ww. zarządzenia ministra finansów z ...1996...

   Usuń
  10. Kibicu, bardzo dziękujemy za te informacje. Wydaje mi się ( nie jestem prawnikiem), że odpowiedź SN będzie miała większe znaczenie od niebawem uchwalonej ustawy zwracającej emerytury + odsetki nie wiadomo jeszcze jakie. Z wielką niecierpliwością czekam na 10 .01.2014r. Czy może być tak, że odsetki w ustawie będą niekorzystne dla nas a SN opowie się za ustawowymi do dnia faktycznej wypłaty???

   Usuń
 6. W Szczecinie 2 dni zimne i z silnym wiatrem (czwartek i piątek ). Padał deszcz , teraz temperatura minusowa i wszystko zamarzło. Chodniki i jezdnie bardzo śliskie. Z ciekawostek - wichura przywiała na mój ogródek 1,5 m choinkę, gdyby nie złamany czubek byłaby na święta.Pozdrawiam cieplutko wszystkich blogowiczów.Marianna-Szczecin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marianno, co tam złamany czubek. Skoro przywiało, to przytul choinkę na święta. :)

   Usuń
  2. Marianno, taki podarunek losu może być szczęśliwym znakiem, że wszystko się dobrze ułoży! Tego Ci życzę!
   Daniela

   Usuń
  3. Marianno - ja tez wzięłam kotkę , którą mi "przywiało " pod dom. Po prostu plątała się po ulicy. Teraz od 11 lat jest fantastyczną przyjaciółką , z którą gadamy sobie nie tylko w Wigilię .Zawsze mam się do kogo przytulić,nigdy nie okazuje zniecierpliwienia , tylko mruczy , kiedy się ja głaszcze , a ledwie siądzie na kolana - już mruczy . Ma piękne oczy , jest czarna z białym "żabotem" i białymi "skarpetkami ". Czasami warto przytulić " dary losu , i nie przejmować się złamanym czubkiem - wydaje mi się , że przez to choinka będzie tym bardziej cenna , bo będzie to choinka " z historią " , i choinka " po przejściach ' - tak , jak my . Inna , niż wszystkie choinki , które dotąd miałaś. Pozdrawiam i życzę pieknej niedzieli Tobie i wszystkim zawieszonym.

   Usuń
 7. Może tak zrobię. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. ..A mnie się już nie chce żyć....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pieniądze to nie wszystko.....samotność jest okrutniejsz niż brak wypłaconych odsetek....

   Usuń
  2. do 18:25
   Nie porzucaj nadzieje…
   Nie porzucaj nadzieje,
   Jakoć sie kolwiek dzieje:
   Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,
   A po złej chwili piękny dzień przychodzi.

   Patrzaj teraz na lasy,
   Jako prze zimne czasy
   Wszystkę swą krasę drzewa utraciły,
   A śniegi pola wysoko przykryły.

   Po chwili wiosna przyjdzie,
   Ten śnieg z nienagła zéjdzie,
   A ziemia, skoro słońce jej zagrzeje,
   W rozliczne barwy znowu sie odzieje.

   Nic wiecznego na świecie:
   Radość sie z troską plecie,
   A kiedy jedna weźmie moc nawiętszą,
   W ten czas masz ujźrzeć odmianę naprędszą.

   Ale człowiek zhardzieje,
   Gdy mu się dobrze dzieje,
   Więc też kiedy go Fortuna omyli,
   Wnet głowę zwiesi i powagę zmyli.

   Lecz na szczęście wszelakie
   Serce ma być jednakie,
   Bo z nas Fortuna w żywe oczy szydzi:
   To da, to weźmie, jako sie jej widzi.

   Ty nie miej za stracone,
   Co może być wrócone:
   Siła Bóg może wywrócić w godzinie;
   A kto mu kolwiek ufa, nie zaginie.

   (Jan Kochanowski, Pieśń IX, Księgi wtóre)

   Usuń
  3. Sprostowanie: zamiast 18:25 ma być 18:09

   Usuń
  4. Ja też jestem sama... Może się odezwiesz?
   waanko21@gmail. com
   Pozdrawiam,
   Wanda.

   Usuń
 9. Anonimowy z 18:09 - Dlaczego taki smutny wpis.Może możemy jakoś pomóc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...Samotność jest wtedy gdy otacza cię mnóstwo osób oprócz tej jednej.....

   Usuń
  2. ad 18:09
   Koleżeńskie, szczere wsparcie - siłą naszych myśli i serc kierowanych w Twoją stronę niech sprawi, że poczujesz się trochę lepiej!!!
   Pamiętaj, że tutaj znajdziesz wielu przyjaciół, którzy nie są obojętni wobec cudzej niedoli!!!
   pozdrawiam Cię
   Daniela

   Usuń
 10. Chętnie się z Tobą zaprzyjaźnimy ,skąd jesteś,bo może zaprosimy na świeta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolezanko emerytko podaj miasto, moze jesteśmy obok. Los daje każdemy po równo smutki i radości. Ważne nawet w samotności mieć kogoś z kim podzielisz się smutkami i radościami, bo takie będą.A moze ktoś tez Ciebie potrzebuje .

   Usuń
 11. 9.12.2013 mam rozprawę w SO w Krakowie. Czy ktoś może napisać jak ostatnio wyglądają te rozprawy? Jak się przygotować? Jakie dokumenty zabrać ze sobą? Rozprawa dotyczy zwrotu zawieszonej emerytury od dnia 1.10.2011 do 21.11.2012 wraz z odsetkami i waloryzacją - tak napisałam w odwołaniu. Czy są jakieś opłaty? Jestem sama, martwię się. Proszę o wsparcie. Anna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś z grupy "sprzed" czy "po". Sądy jak na razie są łaskawe dla tych "po"..
   Nic nie musisz robić - sądy mają "gotowce" - i nie reagują na nasze pisma, wyjaśnienia i wypowiedzi na rozprawach. Poczytaj więcej wcześniejszych wypowiedzi tu na blogu.
   Jeżeli naliczyłaś po raz pierwszy emeryturę po 8.01.2009 r. to jesteś wygrana!!!

   Usuń
 12. nie jesteś sama, jest nas wielu i tez się martwimy. Mnie osobiście uspakaja myśl, że tyle osób już przeszło przez to i dalej walczą, nie poddają się. Razem jest łatwiej. Gdyby nie ten blog, nie wiem czy w ogóle wniosłabym sprawę do sądu, a nie znając tych wszystkich opinii kolegów i koleżanek z bloga chyba byłabym przerażona na samą myśl stawienia się w sądzie. Nie martw się, ja mam 18.12, jakoś to przeżyjemy. Pomyśl o ustawie. Przegrana to nic takiego, co tam, jest jeszcze apelacja .... albo może już nie będzie potrzebna ?

  Pozdrawiam
  Jagoda ze Szczecina

  OdpowiedzUsuń
 13. Danielo, dzięki za życzenia . Mam nadzieję ,że dla nas wszystkich los będzie łaskawy i w Święta wszyscy będziemy się cieszyć z pozytywnego zakończenia naszych spraw. Dla Ciebie dużo serdeczności za wszystko co robisz. Marianna - Szczecin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się. Ja też przegrałam w listopadzie 2013 r. jestem t ą "sprzed," Najważniejsze jest zdrowie, Pozdrawiam.

   Usuń
 14. 8 listopada miałam sprawę w SO w Warszawie.Wyrok dla mnie pozytywny(odsetki do decyzji ZUS). W tym samym dniu ZUS złożył wniosek o uzasadnienie wyroku, więc byłam pewna,że będzie składał apelację.Wczoraj zatelefonowałam do ZUS i dowiedziałam się,że "apelacja składana nie będzie".Jestem "po". EHB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja mialam 27 pazdziernika w Krakowie-wygrana, 27 listopada dostałam odpis apelacji zus

   Usuń
  2. a z tego , co pamiętam , na posiedzeniu podkomisji przedstawicielka ZUS mówiła , że ZUS nie składa apelacji...Na Pani miejscu natychmiast wysłałabym maile do posłów podkomisji oraz do pani poseł Bańkowskiej (była aktywna na posiedzeniu Komisji do Spraw Społecznych i Rodziny - to były prezes ZUS )według jednego z 4 wzorów w sprawie wysokości odsetek , a na końcu tłustym drukiem dodałabym zdanie :
   27 pazdziernika mialam w Krakowie sprawę o wypłatę zaległych emerytur za okres 1 październik 2011 r. - 21 listopad 2012 r.w Sądzie Okręgowym . Sąd przyznał mi zaległe emerytury. - wygrana, 27 listopada dostałam odpis apelacji ZUS.

   Usuń
  3. Jeżeli we wtorek ma być posiedzenie podkomisji , a w środę posiedzenie Komisji Finansów Publicznych , to trzeba pisać także do posłów z Komisji Finansów Publicznych w sprawie odsetek - bo potem będzie za późno . są 4 wzory i piąty w sprawie vacatio legis. Na końcu dodałabym zdanie :
   Pomimo zaawansowanych prac nad ustawą o wypłacie zawieszonych emerytur ZUS nadal wnosi apelacje od wyroków sądowych korzystnych dla emerytów..

   Usuń
 15. Cisza przed ,,burzą,,???,a moze prądu brak??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli we wtorek ma być posiedzenie podkomisji , a w środę posiedzenie Komisji Finansów Publicznych , to trzeba pisać także do posłów z Komisji Finansów Publicznych w sprawie odsetek - bo potem będzie za późno . są 4 wzory i piąty w sprawie vacatio legis. Na końcu dodałabym zdanie :
   Pomimo zaawansowanych prac nad ustawą o wypłacie zawieszonych emerytur ZUS nadal wnosi apelacje od wyroków sądowych korzystnych dla emerytów .

   Usuń
  2. ad 08:18
   SŁUSZNA UWAGA, MAŁO CZASU!!!
   SKŁAD KOMISJI FINANSÓW PUBLICZNYCH - 55 POSŁÓW:
   http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=SKLADKOMST&NrKadencji=7&KodKom=FPB

   W składzie Komisji Finansów znajdują się wszyscy z Podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu ( 9 posłów), zostaje jeszcze 46 posłów z różnych opcji politycznych. Oni też muszą być powiadomieni przed głosowaniem w środę o tych niezgodnych z prawem kombinacjach w sprawie ustawowych odsetek!
   Trzeba skopiować wzór od Pani Anny - np. wersja skrócona, wypisać przedstawicieli Komisji Finansów Publicznych i wysłać na znaną nam już pocztę elektroniczną:

   http://orka.sejm.gov.pl/ListydoS7.nsf/JK1?OpenForm&FPB

   pozdrawiam wszystkich
   Daniela

   Usuń
  3. Posłowie z KOMISJI FINANSÓW PUBLICZNYCH, z pominięciem posłów, do których już wysyłaliśmy listy z Podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu - oni jednocześnie są członkami obu komisji.

   1. Rosati Dariusz ( PO ) - przewodniczący
   2. Kopyciński Sławomir ( TR ) - z-ca przewodniczącego
   3. Skowrońska Krystyna ( PO ) - z-ca przewodniczącego
   4. Szulc Jakub ( PO ) - z-ca przewodniczącego
   5. Szydło Beata ( PiS ) - z-ca przewodniczącego
   6. Bogucki Jacek ( SP )
   7. Charłampowicz Jarosław ( PO )
   8. Elsner Wincenty ( TR )
   9. Galla Ryszard ( niezrzeszony )
   10. Gąsior- Marek Magdalena ( PO )
   11. Gierada Artur ( PO )
   12. Jagiełło Jarosław Tomasz ( niezrzeszony )
   13. Janczyk Wiesław ( PiS )
   14. Jaros Michał ( PO )
   15. Kierwiński Marcin ( PO )
   16. Kłosowski Krzysztof ( TR )
   17. Kołacz- Leszczyńska Agnieszka ( PO )
   18. Konwiński Zbigniew ( PO )
   19. Kowalski Sławomir ( PO )
   20. Kuźmiuk Zbigniew ( PiS )
   21. Masłowska Gabriela ( PiS )
   22. Materna Jerzy ( PiS )
   23. Matuszczak Zbigniew ( SLD )
   24. Mroczek Rafał ( TR )
   25. Mucha Joanna ( PO )
   26. Munyama Kilion ( PO )
   27. Orzechowski Andrzej ( PO )
   28. Ożóg Stanisław ( PiS )
   29. Piotrowska Teresa ( PO )
   30. Popiołek Krzysztof ( PiS )
   31. Romanek Andrzej ( SP )
   32. Ryfiński Armand Kamil ( TR )
   33. Soługa Wojciech ( PO )
   34. Szałamacha Paweł ( PiS )
   35. Szmit Jerzy ( PiS )
   36. Szydłowska Bożena ( PO )
   37. Święcicki Marcin ( PO )
   38. Tokarska Genowefa ( PSL )
   39. Wielichowska Monika ( PO )
   40. Wipler Przemysław ( niezrzeszony )
   41. Witkowski Radosław ( PO )
   42. Zaremba Renata ( PO )
   43. Zbrzyzny Ryszard ( SLD )
   44. Zuba Maria ( PiS )
   45. Żyliński Adam ( PO )
   46. Żyżyński Jerzy ( PiS )

   Usuń
  4. Danielo , dziekuję za informację. Anonim z 8:18

   Usuń
  5. Jeszcze chciałabym dodac , że , moim zdaniem , bardzo wazny jest tytuł przesyłanego posłom maila . Powinien on byc taki , żeby poseł szybko i bez wątpliwości mógł zorientowac sie , czego dotyczy . Proponuje ;
   " Dotyczy : Posiedzenia Komisji Finansów Publicznych w środę , 11 grudnia 2013 r. - "Ustawa o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 01 października 2011 do 21 listopada 2012r" Pozdrowienia dla Danieli , która wykazała sie błyskawicznym (moze to nie emerytkaa , tylko jakas zakamuflowana 16 ? ) refleksem. Anonim z 8:18

   Usuń
  6. Pani Danielo-melduję wykonanie zalecenia.
   Przed chwilą zakończyłam wysyłanie pism.
   Dużo tego!
   Pozdrawiam Blogowiczów.
   Krystyna N

   Usuń
  7. Ja nie Daniela , ale dziękuję i pozdrawiam panią Krystynę .

   Usuń
  8. Krystyno N,
   zadziałałaś jak błyskawica !!!!!!!!
   Super akcja !!!!!!!!
   pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
  9. Szanowni blogowicze! Ja wysłałam taką wersję.

   Szanowny Panie Pośle.

   Po odsłuchaniu relacji z posiedzenia Podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu nie mogę pogodzić się z ustaleniami Podkomisji co do proponowanych zmian odnośnie naliczenia należnych odsetek ustawowych od zaległej emerytury tylko do wejścia w życie projektowanej ustawy. Jest to propozycja bardzo niesprawiedliwa i krzywdząca ze strony projektodawcy ponieważ to Państwo popełniło błąd kosztem najsłabszych ekonomicznie .
   Takie postępowanie projektodawcy ustawy, chcącego naprawić popełnione błędy za złe stanowienie prawa nie może budzić zaufania do państwa prawa . Jak do zamierzeń projektodawcy mają się odnieść słowa Pana Premiera Donalda Tuska wypowiedziane publicznie , że władze popełniły błąd , a wyrządzona szkoda zostanie naprawiona wraz z odsetkami.

   Nadmieniam , że sprawa odsetek jest uregulowana w art.85 ust. 1 ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych , natomiast Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r. określa wysokości odsetek ustawowych, które obecnie wynoszą 13% w stosunku rocznym.

   Zwracając zaległe emerytury od których przysługują odsetki, organ rentowy nie może zastosować innej wysokości należnych odsetek niż ta określona w ustawie, ani zakreślać terminu naliczenia odsetek ponieważ takie postępowanie będzie ponownie budziło wątpliwości co do zgodności takiego działania z obowiązującymi w tej kwestii przepisami prawa.

   W tym miejscu chciałabym zwrócić Państwa uwagę na „uzgodnienia międzyresortowe - uwagi (970.8KB)” związane z projektowaną ustawą (I projekt ustawy z 27 czerwca 2013r.), w których zamieszczone jest stanowisko Rządowego Centrum Legislacji z dnia 9 sierpnia 2013r. – RCL. DPS – 50- 69/13 dotyczące sprawy odsetek od zaległych emerytur. Nadmieniam , że po przyjęciu uwag RCL w projektowanej ustawie znalazł się zapis odnośnie zwrotu zaległych emerytur wraz z odsetkami, które miałyby stanowić „ustawową rekompensatę” za pogorszenie się sytuacji materialnej emerytów na przyszłość.

   Potwierdza to pismo MPIPS DUS-0210-8-PW/13 z 24 września 2013r. podpisane przez Pana Marka Buciora dot. autopoprawki do projektu rządowego w związku z przyjętymi uwagami Rządowego Centrum Legislacji.

   Swoje stanowisko dotyczące zwrotu zaległych emerytur wraz z odsetkami ustawowymi RCL oparło min. na stosowanej dotychczas praktyce legislacyjnej odnośnie wykonywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które dotyczą uregulowań spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych .
   W związku z powyższym wszelkie ponowne zmiany zapisów w projekcie ustawy rządowej dotyczące przysługujących od zaległej emerytury odsetek ustawowych na niekorzyść pokrzywdzonych emerytów budziłyby wątpliwości wynikającej z art.2 Konstytucji zasady ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.
   Z poważaniem Pozdrawiam wszystkich Wiga


   Usuń
  10. Zdanie zaczynające się od "Zwracając zaległe emerytury...
   powinno brzmieć tak:
   "Zwracając zaległe emerytury od których przysługują odsetki, organ rentowy nie może zastosować innej wysokości należnych odsetek niż ta określona w ustawie, ani zakreślać terminu naliczenia odsetek tylko do wejścia w życie projektowanej ustawy ponieważ takie postępowanie będzie ponownie budziło wątpliwości co do zgodności takiego działania z obowiązującymi w tej kwestii przepisami prawa."

   Usuń
  11. Do anonimowej z 10:45.
   Taki długi temat e-maila zostanie z dużum prawdopodobieństwem zakwalifikowany jako SPAM.
   Może zamiast tego napisać w temacie znacznie krócej?
   Temat:
   "posiedzenie KFB 11 grudnia o 18.00"?

   Usuń
  12. Poprawka.
   Temat:
   "posiedzenie Komisji FPB 11 grudnia o 18.00"

   Usuń
  13. Do 13:09
   Bardzo ważna uwaga, temat musi być jasny i krótki!
   NIGDY nie należy wysyłać bez tematu; rozsądny odbiorca wyrzuca do kosza e-mail bez tematu.

   Usuń
  14. KOCHANI, ja już powysyłałam do wszystkich!
   Połączyłam dwa pisma w jednym liście. Zastosowałam szybką metodę wysyłania. Najpierw wybieram:
   http://orka.sejm.gov.pl/ListydoS7.nsf/JK1?OpenForm&FPB
   Następnie oprócz swoich danych z prawej strony, wpisuję mój adresowany list do poszczególnych posłów, a później po małej modyfikacji do posłanek.
   Pierwszy list wysyłam, pokazuje się strona odbiorcza Sejmu. Klikam wróć ( strzałka u góry ekranu w lewo) i pokazuje się mój wysłany przed chwilą list. Wpisuję imię i nazwisko następnego posła itd.
   Wykorzystałam tytuł podany przez Autora z godz 10:45
   Można zrobić tak, jak proponuje Anonim z godz 13:09
   Wykorzystałam wzór pisma w wersji skróconej Anny oraz wzór mojego autorstwa w sprawie emerytów z vacatio legis.
   Pozdrawiam Annę i Wigę!!!
   Daniela

   Usuń
  15. Najlepsze rozwiązanie-Do wysłania pism nagnałam męża.
   Prawie 1,5 godziny walczył z komputerem -jakoś powysyłał.
   Czasami i mąż może zrobić coś pożytecznego.
   Pozdrawiam wszystkie Blogowiczki i Blogowiczów
   Agnieszka

   Usuń
  16. Ale fajnie Pani Agnieszko, ubawiła mnie Pani tym wpisem, tak trzymać, pozdrawiam

   Usuń
 16. Do Anny z 7 grudnia 19:57 też miałam sprawę w SO w Krakowie. Dają bez niczego nawet nie byłam w Sądzie. Wygrałam i % do rozpatrzenia przez ZUS. Ale ZUS wniósł apelacje. Dostałam informację z Sądu Apelacyjnego ale nic nie pisałam bo po co. Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pani Tereso , z tego , co pamiętam , na posiedzeniu podkomisji przedstawicielka ZUS mówiła , że ZUS nie składa apelacji...Na Pani miejscu natychmiast wysłałabym maile do posłów podkomisji oraz do pani poseł Bańkowskiej (była aktywna na posiedzeniu Komisji do Spraw Społecznych i Rodziny - to były prezes ZUS )według jednego z 4 wzorów w sprawie wysokości odsetek , a na końcu tłustym drukiem dodałabym zdanie :
   Mialam w Krakowie sprawę o wypłatę zaległych emerytur za okres 1 październik 2011 r. - 21 listopad 2012 r.w Sądzie Okręgowym . Sąd przyznał mi zaległe emerytury. - wygrana, ZUS wniósł apelacje ( dodać daty ).

   Usuń
  2. Do mojej sprawy ZUS nie dał kompletnych dokumentów. Sędzia mówiła (dziś była rozprawa), że sąd zwróci się do ZUS o uzupełnienie. Sprawa jest wstrzymana do czasu uzupełnienie i wyznaczenia nowego terminu rozprawy.Anna

   Usuń
  3. ZUS Wrocław też wniósł apelację w mojej sprawie, w listopadzie ( jestem "po", sprawa wygrana)

   Usuń
 17. Czy ktoś z Krakowa czeka na rozprawę w SA? Ja złożyłam odwołanie pod koniec lipca i cisza.Może wejdzie w życie ustawa przed rozprawą to wycofam sprawę. Jestem z tych "po". Pozdrawiam Halina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja złożyłam odwołanie do SA w Krakowie o wypłatę odsetek 19.09.13, a ZUS 15,09- odwołanie od przyznanej zaległej emerytury. Jestem z tych "po".Narazie cisza czekam na termin sprawy. .Jestem ciekawa jak SA Krakow rozpatruje,.czy odrzuca apelację ZUS.Pozdrawiam. Ewa z Nowego Sącza

   Usuń
  2. ja czekam na termin rozprawy w SA Kraów od kwietnia i cisz Wiesława

   Usuń
  3. ja również czekam na termin rozprawy w SA Kraków od maja 2013 i cisza.
   Barbara

   Usuń
  4. Ja też czekam na termin rozprawy w SA Kraków od sierpnia - jestem z grupy "po", wygrałam w SO ale ZUS wniósł apelację i.....cisza :)))
   Oj, widzę że SA Kraków jest "zawalony" apelacjami :)))))
   Anula.

   Usuń
  5. ja też czekam , SO mam wygrane, ZUS złożył apelację Krakółw . KA

   Usuń
  6. SA najwyraźniej czekają na ustawę. Mam wygraną w SO Rzeszów z odsetkami od czerwca. ZUS złożył apelację i cisza trwa i niech trwa!

   Usuń
 18. Niech sie Pani nie martwi brakiem terminu - to dobrze dla Pani. Przed rozprawą , jak nie ma terminu - może Pani wycofać bez problemu . Ustawa wejdzie w życie - natychmiast złozy Pani wniosek o wycofanie apelacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za zgoda ZUS.

   Usuń
  2. Bez zgody ZUS bo nie ma terminu -prosz sie nie martwic ja tez jestem w takiej sytuacji i wieke osob na blogu

   Usuń
 19. Dziękuję bardzo tak właśnie miałam zamiar zrobić.Halina

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy ktoś z Państwa miał ostatnio kasację w SN? Jak się będzie miała USTAWA do osób (SPRZED) które będą miały odrzuconą kasacje? Dziękuje i pozdrawiam Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do anonimowego z dnia 08 grudnia 2013r.
   Jeżeli miała Pani ostatnio w SN posiedzenie niejawne gdzie odmówiono przyjęcia kasacji do rozpoznania.Sprawa jest definitywnie zakończona. Musi Pani wystąpić na piśmie o przesłanie odpisu postanowienia orzeczenia które bedzie wydane w ciągu miesiąca. Jak wejdzie ustawa napisze Pani wniosek do ZUS o wypłatę zaległej emerytury, do wniosku załącznik postanowienie. Nie jest istotne ,że wynik rozprawy jest negatywny. Zaległe otrzymają wszyscy bez wyjątku.
   Ja też miałem w listopadzie sprawę w SN odmówiono przyjęcia do rozpoznania. Sprawy w sądach mamy zakończone.Pozdrawiam

   Usuń
  2. Do Anonim 8 grudnia g 20:48
   Bardzo dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie.Przepraszam ale nie podałam że oczekuję na termin kasacji (od września 13r) i wiem że są odrzucane (dot. osób SPRZED). Nie ukrywam że się uspokoiłam. Jeszcze raz b.dziękuje. Pozdrawiam Krystyna

   Usuń
  3. Może jest możliwość odwołania się od orzeczenia Sądu Najwyższego?Może ktoś wie gdzie takie odwołanie się składa i w jakim terminie?albo posiada jego wzór.Bardzo proszę osoby kompetentne o informacje w tej sprawie.

   Usuń
  4. Ma Pani sprawę zakonczoną. Czekać na ustawę .

   Usuń
  5. Do anonimowego z 09.12.2013 z godz. 08:58
   Nie ma odwołania kończy się na Sn.
   Tak by sprawy trwały w nieskończoność a Pan Czy Pani składałaby odwołania w nieskończoność.
   SN sprawa zamknięta i czekać na ustawę.
   W sądach SO , SA i SN wszyscy "sprzed" mają sprawy przegrane.

   Usuń
 21. ja jestem sprzed mam rozprawę w SA w Rzeszowie 12 grudnia to ZUS
  składał apelację w SO wygrałam napiszę 12 tego wieczorem
  co z tego wyszło Maria z Rzeszowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Mario. Bedę czekać na wiadomość od Ciebie.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 22. Ale apelację wnosił ZUS to nie wiem co ja będę mogła zrobić jak wejdzie ustawa. W SO wygrałam Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się! wejdzie w życie ustawa, ZUS wycofa apelację!
   S.

   Usuń
 23. Jaki jest adres meailowy do podkomisji Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Adres do Podkomisji jest taki sam jak do Komisji Finansów Publicznych. We wpisie z godz. 13.38 p. Daniela podała szczegółowo,jak należy wysyłać.

   Usuń
 24. Do: Anonimowy7 grudnia 2013 18:09
  ..A mnie się już nie chce żyć....

  Też jestem sama... Może się odezwiesz?
  waanko21@gmail.com
  Pozdrawiam,
  Wanda.


  OdpowiedzUsuń
 25. Szanowni Blogowicze
  Wczoraj wysłałam 44 pisma do członków Komisji Finansów Publicznych.
  Dzisiaj już o godz 8,17 poseł Jerzego Materny potwierdził otrzymanie pisma i enigmatycznie przyobiecał zajęcie się naszą sprawą.
  Trochę mało tych odpowiedzi-jednak to początek dnia
  Czy odpisze ktoś jeszcze?
  Serdecznie pozdrawiam
  Krystyna N

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może posłowie maja już dość Waszych żądań!!!
   Janusz

   Usuń
  2. A może są wdzięczni za podszkolenie, przynajmniej nie będą się czuli jak na tureckim kazaniu.

   Usuń
  3. Posłowie łaski nie robią, jak Posłowie przegłosowali ustawę niekonstytucyjną to teraz niech się przynajmniej zrehabilitują. Pozdrawiam Agata

   Usuń
 26. W SO w Olsztynie miałam wygraną, w SA w Białymstoku miałam 4 grudnia i przegrałam. Apelacje składał ZUS. Na dokładkę mam wpłacić dla ZUS 120zł. Jak wejdzie w życie ustawa to jak mam postępować. Może ktoś mi podpowie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszelki wypadek złóż wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem. Możesz wystąpić ze skargą kasacyjną do SN, do ETPCZ. Możesz też czekać na procedowaną ustawę i nie wnosić skargi do SN (koszty) i ETPCZ (opłata pocztowa). 120 zł za zastępstwo procesowe zapłacić musisz - ZUS wysłał na Twoją sprawę prawnika więc sąd zasądził koszty zwrotu zastępstwa. Gdy ustawa wejdzie w życie to składasz wniosek do ZUS o wypłatę i....czekasz.

   Usuń
  2. A moze nie ,trzeba napisac do sadu prosbe o zwolnienie ,podpierajac sie dobrymi argumentami,,sad moze odstapic. ,,naajlepiej napisac do P Krzysztofa

   Usuń
  3. To jest skandal z tymi sądami, ta sama sprawa dotyczy wszystkich zawieszonych, a sądy robią co chcą. Okręgowy twierdzi, że należy się zwrot zaległych a apelacyjny, że nie .Granda w biały dzień. Koniecznie musisz wziąć wyrok z uzasadnieniem i złożyć kasację, bo nie ma jeszcze ustawy i na razie nie wiemy co będzie dalej. Pozdrawiam Agata

   Usuń
  4. Kasacja nic nie da. Iwona tylko wyda pieniadze na prawnika.

   Usuń
  5. Pani Iwono,ja miałam sprawę w SA w Białymstoku 19.09 i też przegrałam,w SO w Białymstoku wygrałam.Najzabawniejsze jest to,że ZUS nie potrafi wskazać konta,na które mamy wpłacić 120zł. Czekamy na pismo.Ja i moje koleżanki postanowiłyśmy nie składać kasacji.Jesteśmy "sprzed".Pozdrawiam.

   Usuń
  6. Iwono ! Identycznie jak ty miałam wyroki z tych samych sądów SO W Olsztynie i SA W Białymstoku oraz zasądzone 120 zł -koszty postępowania procesowego. Napisałam do SA prośbę o przesłanie odpisu orzeczenia wyroku wraz z uzasadnieniem . Po jego otrzymaniu ponownie napisałam do SA prośbę o ustanowienie pełnomocnika z urzędu do sporządzenia skargi kasacyjnej i reprezentowania mnie przed SN. W prośbie napisałam że nie zgadzam się z treścią orzeczenia SA, że jest krzywdząca oraz ze względu na sytuację rodzinną i majątkową nie stać mnie na ustanowienie pełnomocnika z wyboru. Po tygodniu otrzymałam pismo z SA aby wpisać na specjalnym druku dochody mojej rodziny brutto oraz comiesięczne koszty utrzymania ( prad, gaz , kredyty) .
   W międzyczasie z ZUS-u , Wydział Obsługi Prawnej otrzymałam pismo informujące mnie żebym w terminie 7 dni wpłaciła 120 zł , grożące komornikiem jeśli tego nie uczynię.
   W związku z powyższym napisałam do ZUS-u prośbę o odroczenie terminu zapłaty do 15- ego stycznia 2014r. z uzasadnieniem sytuacji rodzinnej i złożyłam bezpośrednio w oddziale za potwierdzeniem odbioru. Teraz czekam na odpowiedzi . Mam jeszcze niecały m-c na złożenie kasacji do SA.
   ps. Pisma do SA wysyłałam listami poleconymi - piorytet ( 4,55zł)

   Usuń
  7. przepraszam, powinno być do SN

   Usuń
 27. Jestem " sprzed" : przegrana w SO, apelacja, brak " odzewu" do tej pory ze strony sądu. Co dalej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn9 grudnia 2013 12:19

   Czekaj na d.c.w. Brak odzewu,to dobra wiadomość.

   Usuń
 28. Jestem w tej samej sytuacji jak opisuje kibic 7grudnia 2013 17:25. SA Rzeszów zawiesił postępowanie. Czy czekać do 10 stycznia? Czy można coś zrobić już teraz? Co mam robić kibicu? proszę o radę. Jolanta

  OdpowiedzUsuń
 29. Dzwoniłam do Urzędu Skarbowego i otrzymałam odpowiedź, że od odsetek nie płaci się podatku, bo nie są one zaliczane do dochodów. Pozdrawiam Agata

  OdpowiedzUsuń
 30. Jeśli to prawda to dlaczego płaci się podatek od odsetek z lokat bankowych.
  Bank sam automatycznie potrąca podatek.H.A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podatek płaci się za odsetki bankowe, bo to dochód z inwestycji. Nasze odsetki należą się za zwłokę w płatności

   Usuń
 31. Zmęczeni oczekiwaniem na ustawę mogą ukoić nerwy podglądaniem przyrody „na żywo”. Ruszyła już transmisja z „Żubrzej Polany” w Nadleśnictwie Browsk w Białowieży.

  http://www.lasy.gov.pl/zubr

  https://www.facebook.com/ZubryOnline

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja wysłałam do 40-tu posłów e-meilem
  Pozdrawiam Barbara

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam prosze o rade Daniele Wige i innych zlozylam do S.O o zawieszenie postepowania/wzor p.Danieli/ dzisiaj dostalam odpowiedz ze ZUS nie wyraza zgody /ma swiadomosc prac legislacyjnych lecz moga byc dlugotrwale a nawet nie przesadzaja iz dany akt prawny w ogole zostanie uchwalony i ogloszony,wobec tego brak podstaw do zawieszenia postepowania/.Co mam robic nie wiem czy wobec tego odbedzie sie postepowanie w piatek13 i dostane wyrok negatywny/ jestem sprzed/ czy pisac pismo o wycofanie postepowania, czy moge byc obciazona kosztami nie wiem co jest lepsze ,prosze o pomoc .Teresa z Otw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tereso, ja bym nie rezygnowała z postępowania sądowego. Tereso z Otwocka,
   Jesteś "sprzed", najprawdopodobniej odwołanie od decyzji ZUS będzie oddalone. Złożysz w ciągu 7 dni wniosek o uzasadnienie wyroku, a następnie zamiast pisma z sądu odbierzesz od listonosza awizo wskutek czego uzyskasz kolejne 14 dni. Potem na złożenie apelacji od wyroku masz kolejne 14 dni. Myślę, że do tego czasu już będzie jasne, czy ustawa wejdzie w życie i jak to się stanie, to wtedy tej apelacji nie będziesz składać, wyrok się uprawomocni i będziesz mogła złożyć wniosek do ZUS o wypłatę należności. Może Wiga przedstawi swoje stanowisko w Twojej sprawie.
   pozdrawiam Ciebie i Wigę
   Daniela

   Usuń
  2. Dziekuje Danielo pomysle do piatku. Teresa

   Usuń
  3. Tereso, oglądaj sejmowe transmisje z posiedzeń Podkomisji stałej (wtorek) i Komisji FPB (środa). Powinno się sporo wyjaśnić na temat treści ustawy i terminów jej dalszego procedowania.

   Usuń
  4. Dziekuje bede ogladac .Serdecznie pozdrawiam

   Usuń
  5. Tereso, w związku z tym iż dostałaś z ZUS taką odpowiedź a nie inną, na Twoim miejscu nie zamykałabym sobie drogi sądowej. Rozumiem Twoja rozterkę ale decyzję musisz podjąć sama czy chcesz skorzystać jeszcze z art.203kpc czy nie.
   Brzmi tak:
   art.203
   § 1. Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczeniem się roszczenia aż do wydania wyroku.
   § 2. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego.
   § 3. W razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego, niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody.
   § 4. Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa. Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  6. Bardzo dziekuje, nasze kochane pomocne kolezanki.Teresa

   Usuń
 34. Witam,miałam sprawę w Sądzie Okręgowym w Olsztynie i wygrałam,ale ZUS się odwołał do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku i tam przegrałam.
  Nie otrzymałam żadnej informacji i co teraz,mam czekać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie czekać, będzie dobrze!

   Usuń
  2. Anonimowy z 9 grudnia 21:01 kiedy miałaś wyrok w SA w Białymstoku? To ważne gdyż sąd nie przesyła uzasadnienia , Trzeba w ciągu 7 dni od rozprawy wystąpić o odpis wyroku z uzasadnieniem aby można było odwołać się do SN o kasacje wyroku tz . złożyć skargę kasacyjną . Ja przez to właśnie przechodzę . Patrz mój wpis z 18:17 powyżej.

   Usuń
  3. Czy opłaca się składać kasację.Przecież ma być ustawa.Kasację musi napisać prawnik i w sumie sporo kosztuje.
   Krysia

   Usuń
 35. dzięki za optymizm :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Wygrana w SO w dniu 5 grudnia ,z jakim dniem upłynie termin możliwości wystąpienia o wydanie wyroku z uzasadnieniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. termin 7 dniowy to dzień 12 grudnia (czwartek)

   Usuń
 37. Wielkie dzięki,zadzwonię 13 grudnia do sądu i zapytam czy ZUS wystąpił o wdanie wyroku,chodzi o apelację.W tej chwili nie wiem czy się cieszyć czy smucić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba się cieszyć. Ja też miałam rozprawę 5 grudnia i wygrałam. Przedstawicielka ZUS odpowiedziała, że apelacji ZUS nie wniesie, żeby czekać na pieniądze. Pozdrawiam E.

   Usuń
 38. Pani Ireno z Biłgoraja ,wczoraj otrzymałam zawiadomienie o rozprawie w SA na 6,02.14.Stawiennictwo nie obowiązkowe,co dalej zobaczymy jak będzie z ustawą.Pozdrawiam Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Pani Krystyno ja również dostałam wezwanie za tydzień na sprawę w SA we Wrocławiu. Na wezwaniu jest podkreślone "Wstawiennictwo nieobowiązkowe". Czy Pani będzie uczestniczyła w sprawie czy nie?. Zdaję sobie sprawę, że mój wyrok jest już przygotowany na "nie". Jestem z tych "sprzed".
   Myślę napisać tylko o wyrok z uzasadnieniem, aby do wejścia ustawy mieć zakończone sprawy sądowe z prawomocnym wyrokiem, ponieważ taki jest wymógł w projekcie rządowym aby złożyć wniosek o wypłatę zaległych. Zakładając ,że prace nad ustawą zakończą się pomyślnie. Pozdrawiam Jadwiga.

   Usuń
  2. Witam Pani Krystyno. Czyli sprawy mamy tego samego dnia. Ja się wybiorę, chyba, że wcześniej będzie ustawa i nie będzie sprawy. Zadzwonię do koleżanek. Jedna z nich miała sprawę 4.XI. i chyba ZUS nie składał apelacji /upewnię się/ dwie inne /w tym jedna "sprzed"/ mają zawieszone. Pozdrawiam.Irena

   Usuń
 39. Pytanie do pani Danieli.
  Od czego zależą koszty procesowe (120zł), o których piszą nasze koleżanki po odbytych sprawach w SA.
  Wpisy z rozpraw w SA: wyrok" przegrany", do zapłacenia koszty zastępstwa procesowego w wysokości 120 zł.
  Inni natomiast piszą, że pomimo wyroku przegranego nie maja nic do zapłacenia .Pozdrawiam Jadwiga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wprawdzie nie jestem Danielą ale odpowiadam. Zastępstwo procesowe zasądzane jest w przypadku reprezentowania strony przez prawnika (radcę/adwokata). Jeśli na sprawie był zwykły urzędas ZUS to nie ma kosztów zastępstwa procesowego

   Usuń
  2. Wątpię, aby ktoś z "zawieszonych" zwracał się z wnioskiem do sądu o potwierdzenie:
   a/ pełnomocnictwa przedstawiciela ZUS uprawniającego do występowania w roli zastępcy procesowego i sprawdzenie jego ważności,
   b/ potwierdzenia statusu - radcowskiego lub adwokackiego - upoważniającego do występowania o zwrot kosztów zastępstwa procesowego.

   Może warto jeszcze podczas tych ostatnich rozpraw przed wejściem w życie ustawy domagać się takich jednoznacznych informacji (i stosownych dokumentów) przed sądem?

   Na problem z pełnomocnictwem ZUS w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych zwraca uwagę sędzia Marek Przysucha z SO w Częstochowie, który skierował pytanie prawne – P 15/13 - do Trybunału Konstytucyjnego:

   http://db.trybunal.gov.pl/sprawa/sprawa_pobierz_plik62.asp?plik=F1135519807/P_15_13_sp_2013_04_26_ADO.pdf&syg=P 15/13

   Usuń
  3. Ja akurat (przyznaję, że złośliwie) żądałam okazania pełnomocnictwa osoby reprezentującej ZUS chcąc także potwierdzić, że jest to osoba z listy, którą ZUS dołączył do pisma procesowego.(17 osób).

   Usuń
  4. Bardzo dziękuję za odpowiedź koleżance z wpisu z 10 grudnia z 10:35 Jadwiga.

   Usuń
  5. 12:51,
   Brawo!
   I kim się okazał pełnomocnik? Radcą/adwokatem, czy szeregowym pracownikiem ZUS?

   Usuń
  6. Zwykłym referentem, mało rozgarniętym

   Usuń
 40. Opłaty sądowe - Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
  

  Postępowanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych wolne jest od kosztów sądowych.

  Opłatę podstawową w kwocie 30 złotych pobiera się wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

  W sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu nie przewyższa 50.000,00 zł. nie uiszcza się opłaty od pozwu. Opłatę podstawową w kwocie 30,00 zł wnosi się jedynie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. W sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 50.000,00 zł uiszcza się opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości przedmiotu sporu od każdego pisma podlegającego opłacie. Opłata stosunkowa nie może być niższa niż 30 zł i wyższa niż 100.000 zł.
  Nie pobiera się opłaty kancelaryjnej za odpisy z akt sprawy jak również za wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia orzeczenia.

  OdpowiedzUsuń
 41. Te 5 % od wartości sporu 50.000 liczonych brutto, czy netto?

  OdpowiedzUsuń
 42. Mój pełnomocnik ustalił , że od spraw z ubezpieczenia społecznego nie płaci się opłaty stosunkowej! - Elzbieta

  OdpowiedzUsuń
 43. Bardzo dziękuję wszystkim blogowiczom, sprawiedliwości ma stać się zadość.
  Zawieszona emerytka "sprzed". Barbara z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 44. http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,269,1.html
  Posiedzenie senatu 9 stycznia 2014 r godz. 10.00 Druk senacki 531 i 531A

  OdpowiedzUsuń
 45. http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,269,1.html
  Posiedzenie senatu 9 stycznia 2014 r godz. 10.00 Druk senacki 531 i 531A

  OdpowiedzUsuń