28 grudnia 2013

Rząd zadba o seniorów. Przyjęto założenia długofalowej polityki senioralnej

Rząd przyjął założenia polityki senioralnej na lata 2014-2020. Na aktywizację społeczną seniorów zostanie przeznaczonych 280 milionów złotych. - Nie jest to wigilijny prezent. To jest nasza robota, nasz obowiązek - mówił Donald Tusk po posiedzeniu rządu.

Długofalowa polityka senioralna to pierwszy tego typu dokument dotyczący polityki państwa wobec osób starszych. Ujęto w nim szeroko różne aspekty życia i funkcjonowania seniorów – od zagadnień związanych ze zdrowiem i samodzielnością osób starszych (w tym usług medycznych, opiekuńczych i społecznych), bezpieczeństwem, aktywnością zawodową, edukacją, zaangażowaniem obywatelskim i wolontariatem, uczestnictwem w kulturze, po relacje międzypokoleniowe. Realizacja przedstawionych w dokumencie kierunków działań pozwoli przygotować społeczeństwo na społeczne i ekonomiczne konsekwencje starzenia się ludności, umożliwi wydłużenie okresu aktywności zawodowej oraz wykorzystanie potencjału osób starszych.
Politykę senioralną zdefiniowano jako szerokie spektrum działań organów administracji publicznej wszystkich szczebli oraz organizacji i instytucji realizujących zadania i podejmujących inicjatywy tworzące warunki dla godnego i zdrowego starzenia się.
Celem polityki senioralnej będzie wspieranie i zapewnianie możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz prowadzenia samodzielnego, niezależnego
i satysfakcjonującego życia, nawet z uwzględnieniem pewnych ograniczeń funkcjonalnych.
ZDPS koncentruje się na ośmiu obszarach dotyczących różnych wymiarów życia seniorów – zdrowie i samodzielność, aktywność zawodowa, aktywność edukacyjna, obywatelska, kulturalna, wolontariat, srebrna gospodarka.
Jednym z priorytetów przedstawionych w dokumencie jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału osób 50+ na rynku pracy. Przedłużenie ich aktywności zawodowej ma fundamentalne znaczenie dla całego rynku pracy. ZDPS stanowi w tym zakresie dokument komplementarny wobec Programu Solidarność Pokoleń 50+.
Profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia oraz rozwój usług medycznych mają wspierać seniorów w jak najdłuższym utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i samodzielności. Dzięki temu będą mogli nie tylko kontynuować aktywność zawodową, ale i uczestniczyć w wybranych formach życia społecznego.
Specjalnie dostosowana do potrzeb i zainteresowań osób starszych oferta edukacyjna oraz w konsekwencji wzrost ich udziału w różnego rodzaju kursach i zajęciach edukacyjnych to kolejny z celów polityki senioralnej. Jednym z rozwiązań w tym zakresie jest wspieranie rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
W obszarach aktywności obywatelskiej oraz wolontariatu położono nacisk na zaangażowanie osób starszych w życie społeczności lokalnych i sprawy kraju, wykorzystanie ich umiejętności i potencjału oraz nabywanie przez seniorów nowych kompetencji.
Współczesne społeczeństwa charakteryzują się dynamicznymi zmianami w strukturze demograficznej. Ich cechą jest niski wskaźnik dzietności i wydłużająca się długość życia osób starszych. Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić ok. 25 proc. ludności Polski. Jest to zjawisko, które w dalszych latach będzie narastać, przewiduje się, że w 2030 r. odsetek osób po 60. roku życia wyniesie blisko 30 proc. To powoduje, że polityka społeczna państwa musi przygotować odpowiednie mechanizmy, które pozwolą zagospodarować populację seniorów, ich intelektualne i zawodowe możliwości m.in. poprzez dobrze zorganizowaną opiekę zdrowotną, promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną, rozwój umiejętności zawodowych dzięki ofercie edukacyjnej odpowiadającej na potrzeby osób starszych czy rozwój usług społecznych i opiekuńczych.

78 komentarzy:

 1. Hipokryzja; mamy się z tego prezentu cieszyć, czy raczej płakać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Program 50+, po to aby pracować prawie do śmierci, bo wcześniej podniesiono wiek emerytalny do 67 lat i do tego czasu nie wypłacą świadczeń. Ten program 50+ zmniejszy bezrobocie?

   Usuń
 2. ... "zagospodarować populację seniorów"... :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. W ramach aktywizacji zawodowej osób starszych, Urząd Wojewódzki w Gdańsku zwalnia wszystkich, którzy posiadaja uprawnienia emerytalne.
  MM1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest przykład aktywizacji zawodowej emerytów, ludzie - kto jeszcze wierzy w dobre intencje tej władzy?

   Usuń
  2. Janek z IP: 213.158.216.* (2013-12-24 13:36)

   Co ja czytam? On chyba spadł z księżyca. Pomyślał o starszych którzy pracują ponad 40 i więcej lat i nie mają prawa do emerytur, a pijak pasożyt który na własne życzenie stał się pijakiem daje mu rętę na którą nie zarobił. Pił alkohol sprzedawany przez państwo i zniszczył sobie zdrowie. Od starych to niech się odp. z miękim znakiem. Niech młodych pogoni do pracy i niech zapieprzają na nas za to że na świat przyszli i dostawali od nas wikt i opierunek, a nie wyjazd za granicę. Gdybyśmy mieli paszporty wielu wielu z nas było by zupełnie w innym świecie. Państwo dla nas powinno płacić odszkodowania za stracone lata, a nie otaczać ich fałszywą troską. Panie tusk. Niech niech nas pan zostawi w spokoju. Pana czas już dobiega.

   Usuń
  3. Nie emeryt po 47 latach składkowych z IP: 213.158.216.* (2013-12-24 13:56)

   47 lat składkowych bez emerytury.

   Usuń
  4. Rzecz w tym, że nigdzie tu się nie używa słowa "emeryt" tylko "senior".

   Usuń
  5. faktycznie
   seniorzy to nie tylko emeryci, a nawet co niektórzy emeryci wcale seniorami nie są
   strona seniorów:
   http://www.senior.pl/

   Usuń
 4. Przecież to jest dalszy ciąg propagandy partyjnej, obietnic czyli cudów, a właściwie to chodzi tylko o słupki i wybory za dwa lata. Ilu jest emerytów? tyle będzie na tuseka głosów i jego kolesiów, no bo zadowolony emeryt będzie na niego głosował- bo jak dostanie zwrot zawieszonych świadczeń - to przecież "poleci " pierwszy na niego głosować. I o to właśnie chodzi! A kiedy ta Ustawa ruszy dalej to pożyjemy zobaczymy! Wszystko odbędzie się w czasie tak jak z tym OFE- presydęt podpisał i zgłosił do Trybunału. Trybunał przez 2 lata będzie się zajmował Ustawą w spr OFE - no i będą już wybory. - a wtedy????????? A odnosnie tego artykułu - to jest napędzanie pieniędzy firmom prowadzącym szkolenia - one tylko zarobią a nie emeryt. Emeryt ma się doczołgać na szkolenia. Przecież tusek nie zmusi lekarzy , żeby wystawiali nagle skierowania do badań profilaktychnych emerytów. To są nastepne cuda tuska i jego kliki. Ludzie opamiętajcie się i zacznijcie myśleć i widzieć co się dzieje . Mnie osobiście lekarka powiedział ,że profilaktyki nie prowadzi. Przecież to wszystko jest chore !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Afera ZUS. Rozpoczęły się procesy

  W obu procesach na ławie oskarżonych zasiadło łącznie 15 osób, z których najważniejsze są dwie – Tomasz D., były prezes szczecińskiego oddziału ZUS i Sylwester R., były prezes centrali ZUS w Warszawie. Mieli oni narazić swój zakład na szkodę w wysokości co najmniej 2 milionów złotych. - a nasze wyrównania ? to takie małe "piwko"
  a pozostałe afery ?????????????????????????

  http://www.redisbad.info/aktualnosci/afera-zus-rozpoczely-sie-procesy/

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja mam zupełnie inny problem.Może ktoś z Państwa będzie w stanie mi pomóc.Czy opłaca się i można jeszcze wycofać wniosek z ZUS złożony w lipcu 2013r. o ponowne przeliczenie wymiaru emerytury?ZUS nie przeliczył,ponieważ moje akta emerytalne są jeszcze w SA (sprawa przegrana we wrześniu)..Czy nie lepiej wycofać i wystąpić z wnioskiem w styczniu 2014r?We wrześniu 2014 chcę odejść na emeryturę.Nadmieniam,że po uwzględnieniu mojego Rp7 za 2012 .wskażnik będzie wyższy.Proszę o cenne wskazówki,jak mam postąpić.Pozdrawiam.Bożena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie to sama sobie odpowiedziałaś, wycofać wniosek możesz, bo to twój wniosek, ZUS wyda decyzję o umorzeniu postępowania w tej sprawie, albo co tam wydaje w takich przypadkach
   pokalkuluj, poprzeliczaj na wszelkie możliwe warianty
   i wtedy podejmij decyzję.
   Tylko Ty znasz wszystkie dane

   Usuń
  2. Najlepiej będzie przeliczyć w marcu 2014 r wtedy kiedy będzie nowa kwota bazowa.Ważne czy ZUS pozwoli na wycofanie wniosku.Pozdrawiam

   Usuń
  3. Zgadzam się z wypowiedzią z 21:05 - proszę wycofać wniosek i złożyć ponownie w marcu 2014 r. - będzie nowa kwota bazowa, na pewno wyższa, oczywiście jeżeli wskaźnik podstawy wymiaru w stosunku do średniej płacy krajowej z nowych 10 lat będzie wyższy od poprzedniego 10 -letniego okresu naliczeniowego.
   pozdrawiam

   Usuń
  4. Dziękuję,wskażnik z kolejnych 10 lat(2003-2012)będzie na pewno wyższy.Jednak od lipca minęło sporo czasu.Czy ZUS wyrazi zgodę na wycofanie wniosku?Pozdrawiam .Bożena.

   Usuń
  5. Wystosuj pismo do ZUS ( teraz, zanim dotrą dokumenty) o wycofanie tamtego wniosku. To Twój wniosek!

   Usuń
  6. Bardzo dziękuję,w poniedziałek osobiście zaniosę pismo do ZUS.Serdecznie pozdrawiam.Bożena.

   Usuń
  7. Bożeno cz Ty jesteś z ZUS Białystok ?.

   Usuń
  8. Tak.Bożena

   Usuń
  9. Jestem z tego samego ZUS-u.Pozdrawiam.

   Usuń
  10. Bożeno, 10 kolejnych lat w 2014r to już będą lata
   2004-2013 - tak mi się wydaje.....

   Usuń
  11. 2004-2013 nie wchodzi w grę,gdyż w 2004 miałam wyższy wskażnik niż w 2013.W moim przypadku wskażnik wzrośnie tylko w przedziale 2003-2012.Pozdrawiam.Bożena

   Usuń
 7. Pani Bożeno czekac na decyzje Zus-u.Jeżeli Pani bedzie uważała ,że jest nie po Pani myśli to do miesiąca napisać pismo ,że wycofuje Pani ten wniosek. I sprawa bedzie nieaktualna. Wnioski zawsze mozna składac do Zus-ui do miesiaca wycofać. Najwyżej będzie Pani miała "grubą" teczkę

  OdpowiedzUsuń
 8. Basiu
  coś jest nie ta. ZUS - czy ma akta czy nie musi Ci przeliczyć emeryturę za 2013 r.
  W marcu wystąp o kolejne przeliczenie. Pozdrawiam .
  G.T.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za odpowiedzi.Niestety,mój ZUS, mimo że wniosek złożyłam w lipcu, nie naliczył.Otrzymałam tylko pismo informujące, że uczyni to po zwrocie akt z sądu.Prawdopodobnie SA zwróci w ostatnich dniach grudnia.Kasacji nie składałam,minie dwumiesięczny termin i moje akta powinny znależć się w ZUS.Pozdrawiam i dziękuję.Bożena

   Usuń
  2. Dokładnie tak postępuje ZUS w Krakowie. Akta w sądzie i są bezradni. zastanawiam się, co by było gdyby akta zginęły w drodze z sądu do ZUS-u? Horror!!!
   emerrytka z krakowa

   Usuń
  3. spokojnie, akta się nie zgubią, a poza tym akta można odtworzyć, proszę się nie martwić na zapas niepotrzebnie

   Usuń
  4. Żaden Zus nie wyda decyzji nie mając dokumentów, ale pocieszające jest to, że złożony wniosek np. przeliczenia emerytury w VII a decyzja wydana XII będzie dotyczyła również wyrównania za okres od VII do XII. Zus występuje do Sądu o wypożyczenie akt a potem zwraca do sądu

   Usuń
 9. W marcu 2014 wystąp o przeliczenie , bo bedzie nowa kwota bazowa , a waloryzacja w 2014 marna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bywa różnie,w 2013r waloryzacja była korzystniejsza niż wzrost kwoty bazowej, stad lepiej było przeliczyć w lutym i następnie podlegać waloryzacji

   Usuń
  2. W tym roku waloryzacja będzie bardzo niska ( około 2%)

   Usuń
  3. Dokładnie 2.14%

   Usuń
 10. Bzdury plecie Tusk. Gdyby chcieli pomoc emerytom to tylko gdyby podniesli emerytury do takiej wysokosci aby mozna godnie za nie przezyc. Podam przyklad mojej sparalizowanej siostry , ktora po 40 latach pracy ma 1000zl. emerytury. Czynsz za 33 metrowe mieszkanie w komunalce 460zl.Leki 350zl.I jak zyc.
  A niemca stac z jednej emerytury przezyc miesiac nad polskim morzem w dobrym osrodku bo jezeli pracowal to jego panstwo o niego dba a nasze ma nas w d...pie.

  OdpowiedzUsuń
 11. I jeszcze jedno nasz slugus niemiec, podwyzszyl wiek emerytalny a merkelowa obnizyla. U nas wyrzuca sie na bruk wielodzietne rodziny za nieplacenie czynszu a w niemczech daje sie lepsze mieszkania i otacza takie rodziny super opieka.Wstyd dla rzadzacych ale oni przeciez maja sie dobrze i ich rodziny. Skoro my jestesmy zwalniani po ukonczeniu 60 to dlaczego takie stare ramole jak zelichowski i inni siedza w sejmie

  OdpowiedzUsuń
 12. W czym problem ? Granice otwarte, wszyscy niezadowoleni mogą się przenieść do Niemiec.Życzę powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A no w tym,że to tu w kraju powinniśmy żyć jak ludzie.
   Czy rządzący nami pełnią urzędy za karę? Czy z własnego wyboru bo się do tego "nadają" ?
   Co Ty na to ? Nie widzisz problemu bo nie myślisz.
   Przykre.

   Usuń
  2. Ma rację Anonimowy z 9:13, że "Nie da się tego czasami czytać", ale moim zdaniem nie z powodu poruszanych tematów, ale ze względu na maniery ;) dyskutantów. Ktoś coś "rzuci" na blogu, a potem inni się "rzucają" :(

   Ad 28 grudnia 2013 22:09
   Zgadzam się z przemyśleniami, przy uściśleniu - obniżeniu wieku emerytalnego w Niemczech dotyczy tych, którzy przepracowali 45 lat. To wynik KOMPROMISU rządzących.

   Do planów emerytalnych w Niemczech należy także podwyżka emerytur dla kobiet, które urodziły dziecko przed rokiem 1995 i nie zostały objęte wcześniejszą reformą świadczeń.
   Miło pomyśleć, gdyby tak u nas ;)
   Komentarz analityka pod artykułem na ww temat:
   Takie rzeczy to nie w Polsce
   Sytuacja do, której doszło u naszych zachodnich sąsiadów może wywoływać zazdrość. Liderzy partii ostro konkurujących przed wyborami siedli do stołu i uzgodnili plan koalicyjny. W Polsce to zupełnie nierealny scenariusz, aby dwa największe ugrupowania stworzyły rząd. Czy ktoś jest sobie w stanie wyobrazić wspólne stanowisko w jakiejkolwiek sprawie, uzgodnione między Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim?
   http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wielka-koalicja-w-Niemczech-Platne-autostrady-minimalna-placa-2999648.html

   Jeśli patrzeć na wiek posłów (pamiętając przy tym o wieku pracowników naukowych i wieku kardynalskim), to można zobaczyć:
   Liczba mandatów poselskich wg wieku – stan na dzień wyborów
   http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/page/poslowie_poczatek_kad

   Serdecznie pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  3. Do czego ma służyć ten wywód?
   Jak można porównywać sytuację gospodarczą i polityczną w obu krajach?
   Jakimi finansami, mediami, samodzielną gospodarką dysponują te państwa?
   Niemcy mają stocznie, przemysł samochodowy i rozwinięte inne gałęzie przemysłu, co powoduje duży zasób miejsc pracy, a więc niskie bezrobocie, a co za tym idzie, duży wpływ podatków do budżetu.
   U nas - banki, media, handel, przemysł w większości z kapitałem zagranicznym, a zyski są wyprowadzane z naszego kraju. Młodzi w większości, jeżeli już zdobędą pracę, to na warunkach najemników, na umowach śmieciowych. Inni z całymi rodzinami muszą wyjeżdżać za chlebem. Jak można emerytom zapewnić godziwą starość, skoro wpływ z podatków jest niewystarczający?
   Cała ta transformacja po 1989r , słynny plan Balcerowicza polegał na przejęciu ekonomicznym. Prywatyzacja i niszczenie konkurencji, aby wpuścić zachodni kapitał. Skutki opłakane do dziś. A społeczeństwo się starzeje, coraz więcej emerytów i coraz mniej młodych, Polska się wyludnia. Dlatego to całe zamieszanie z OFE, które od początku było narzuconym przekrętem. Za prowadzenie tych funduszy w pierwszych latach pobierano aż 10% prowizji, ryzyko zawirowań na giełdach dotyczyło tylko składek przyszłych emerytów.
   Czy projekty ustaw w sejmie zgłaszane przez opozycję są dalej procedowane? Przeważnie są odrzucane już w pierwszym czytaniu.
   O jakim wspólnym stanowisku koalicji i opozycji w obecnej politycznej rzeczywistości można u nas mówić?
   pozdrawiam Jot
   x


   Usuń
  4. Do x z 14:00
   Nie porywam się na dyskusję o sytuacji gospodarczej na tle uwarunkowań politycznych itd. - zgadzam się z Twoim gorzkim wywodem - spróbuję odpowiedzieć na pytanie zadane we wstępie.

   Ludzie piszący na blogu są różni, więc wypowiadają się w różny sposób i to jest normalne, natomiast w tym gronie wszyscy, bez względu na poziom, status, umiejętności itd. powinni pisać zgodnie z elementarnymi zasadami dobrego wychowania, a nie tak, "aby moje było na wierzchu". Celem mojego wywodu było przede wszystkim zwrócenie na to uwagi.
   Na różnych forach ładu i kultury wypowiedzi pilnują moderatorzy albo pośrednio forumowicze - odsyłając do REGULAMINU. Ostatnio piszę niewiele, przepraszam, jeśli niepotrzebnie ubrałam się w szaty moderatora.

   Natomiast wytłuszczeniem podwyżki emerytury dla kobiet chciałam przypomnieć ;) sprawę urlopów wychowawczych. Kto jest dłużej na blogu, ten zrozumie. W tym miejscu szczególnie ciepło :)) myślę o Uli.

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  5. A to ciekawe,
   Społeczeństwa unijne wydają na emerytury i renty średnio 45,7% swojego budżetu ! Przeczytaj więcej:

   http://wpolityce.pl/wydarzenia/70515-w-polsce-system-zabezpieczenia-spolecznego-malo-skuteczny-unijne-spoleczenstwa-najwiecej-wydaja-na-emerytury-i-renty-457-proc-wszystkich-srodkow

   Jesteśmy ubogimi krewnymi, jak możemy się porównywać?
   x

   Usuń
  6. W nawiązaniu do wypowiedzi x z 14:00 o przekręcie w zarządzaniu funduszy emerytalnych w OFE i tragicznej sytuacji funduszy emerytalnych w Polsce
   http://wpolityce.pl/wydarzenia/70531-prof-kiezun-o-ofe-to-ratowanie-ustawy-budzetowej-sytuacja-funduszu-emerytalnego-w-polsce-i-tak-jest-tragiczna-nasz-wywiad

   A.

   Usuń
 13. Kompozytor Wojciech Kilar zmarł dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

   Szkoda, że nie ma Go już wśród nas!

   Usuń
  2. Dwa lata temu powiedział "cieszę się,że dane było mi kochać i być kochanym " Kasia

   Usuń
  3. Jego przewodnie hasło: BÓG - HONOR - OJCZYZNA. Wielki patriota, kompozytor oraz katolik, pochodzący ze Lwowa.

   Usuń
 14. Wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w tej sprawie odbędzie się 2 stycznia 2014 r. (czwartek) o godz. 17.00 w sali posiedzeń plenarnych Senatu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wyjaśniam: "w tej sprawie" czyli ustawy w sprawie wypłaty zawieszonych emerytur

   Usuń
  2. No to sobie posłuchamy, ale spokojnie, bez napięcia i stresu.
   To będzie formalność.
   DD

   Usuń
  3. Będę wdzięczna jak ktoś mi podpowie jak będą naliczane odsetki.Czy od każdej zaległej wypłaty, czy inaczej.Z góry dziękuję za odpowiedź, gdyż nie mam o tym pojęcia.

   Usuń
  4. Jeszcze będzie na to dużo czasu, na razie czekamy na wejście w życie ustawy. O obliczaniu odsetek ustawowych wiele razy pisaliśmy. Jednak na pewno nie zostawimy tego tematu.

   Usuń
  5. do 17:43
   tak jak Daniela pisze na temat odsetek dyskutowaliśmy wiele razy.
   Ostatnia dyskusja:

   wejdz w archiwum bloga i tam dn. 13.XII.2013 tytuł :
   Sejm przyjął ustawę dotyczącą zwrotu zawieszonych emerytur
   Poczytasz i będziesz wiedziała wszystko.
   Pozdrawiam
   Basia

   Usuń
 15. Witam!
  Mam pprośbę do Pani Danieli, Krzysztofa i innych osób którzy dobrze biegłych w przepisach ZUS. Czy mogę sobie w jakiś sposób jeszcze przeliczyć emerytur?
  Opis mojej sytuacji: pobieram wcześniejsza emeryturę i nadal pracuję. Co kwartał wysyłam do ZUS zaświadczenie z zakładu pracy w celu doliczenia tego okresu do lat pracy. W maju 2013r złożyłam wniosek o naliczenie i zawieszenie emerytury powszechnej ponieważ 30.05. 2013r. ukończyłam 60 lat. Nie składałam Rp7. ZUS naliczył mi emeryturę powszechną wyższą o 120 zł i zawiesił i jest ok. w marcu 2014r mam zamiar złożyć Rp7 za 2012 i 2013r ( choć moje zarobki nie uległy podwyższeniu ). Interesuje mnie czy mogę sobie zmienić lata w naliczeniu kapitału poczatkowego albo w jakis inny sposób przeliczyć emeryturę. Z góry dziękuję wszystkim tym którzy pochylą się nad moją prośbą.
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, nie wiem, czy obowiązują jeszcze zasady, z których ja korzystałam. Wówczas wszystko zależało od wysokości wskaźnika podstawy wymiaru w stosunku do średniej płacy krajowej z 10 kolejnych lat lub dowolnie wybranych z lat 20.
   Jeżeli obliczyłaś średnią wysokość wskaźnika ( 1. dodać wskaźniki z 10 kolejnych lat i podzielić sumę przez 10 ; 2. dodać wskaźniki z 20 wybranych lat i sumę podzielić przez 20 ) i któryś ze wskaźników będzie wyższy od tego, który masz w tej chwili, to mogłabyś złożyć wniosek w marcu 2014r. o zmianę postawy wymiaru, ponieważ od marca obowiązywać będzie nowa kwota bazowa. Niezależnie złóż wniosek o zmianę stażu pracy. Nie wiem jednak, czy takie przeliczanie opisane powyżej jest nadal obowiązujące i jak to się ma do ponownego przeliczenia kapitału początkowego. Zostałam wywołana, więc odpowiedziałam, ale tym problemem się nie interesowałam. Może ktoś bardziej zorientowany potwierdzi, czy moja podpowiedź jest słuszna.
   pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
 16. Danielo, serdeczne dzięki za podpowiedż. Dodam tylko, ze staż pracy zmieniam co kwartał, a te wskażniki to sobie policzę i porównam. Jeszcze raz dzięki.
  Pozdrawiam
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam
  Czy Prezydent podpisał już ustawę w sprawie zwrotu zawieszonych emerytur?
  Jeśli nie, to czy ktoś orientuje się kiedy może nastąpić podpisanie tej ustawy przez Prezydenta?
  Pozdrawiam Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawa jeszcze nie została przegłosowana w senacie , dopiero póżniej prezydent.

   Usuń
  2. Dla Pani Magdy i innych zainteresowanych:

   Dnia Poniedziałek, 30 Grudnia 2013 13:34 napisał(a)

   Warszawa, 30 grudnia 2013 r.


   Kancelaria Sejmu
   Biuro Korespondencji i Informacji
   ul. Wiejska 4/6/8
   00-902 Warszawa


   BKI-141-15719/13
   Pani
   ............... Daniela
   W odpowiedzi na list, który w dniu 19 grudnia 2013 r. został przez Pana Sławomira Piechotę - Przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przekazany do Biura Korespondencji i Informacji Kancelarii Sejmu uprzejmie wyjaśnia, że projekty ustaw zawarte w drukach sejmowych 1844 i 1907 dotyczą dostosowania przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. (sygn. akt K 2/12).
   Sejm na 57 posiedzeniu, w dniu 13 grudnia 2013 r. uchwalił ustawę o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. Przedmiotowa ustawa została skierowana do Senatu.
   Na marginesie udzielonych wyjaśnień informujemy ponadto, że przebieg procesu legislacyjnego można śledzić na stronie www .sejm.gov. pl - Prace Sejmu - Proces legislacyjny - Przegląd projektów ustaw.
   Główny Specjalista
   /-/Olga Adamczyk


   Usuń
  3. Ale macie temat z braku innych tematów. Poseł przekazał, że ustawa rekompensacyjna w dniu 13 grudnia 2013r. została przegłosowana w sejmie i skierowana została do senatu.
   Koniec - kropka.
   To miała być wskazówka dla Magdy. Pa.

   Usuń
  4. Faktycznie , dawno nie zaglądałam na stronę gdyż choroba nie pozwoliła, dlatego chciałam zapytać na jakim etapie jest sprawa zawieszonych emerytur, chyba miedzy innymi po to została stworzona ta strona żeby wymieniać się informacjami. Wystarczyłaby mi odpowiedz pierwsza z 09:08. Ale dziękuje też innym za odpowiedzi.
   Tym którzy złośliwie krytykują i nie mają odwagi się podpisać również dziękuje za udzielenie informacji.
   Pozdrawiam i Życzę Wszystkim Szczęśliwego i Zdrowego Nowego Roku
   Magda

   Usuń
 18. http://wpolityce.pl/wydarzenia/70594-mozemy-sie-spodziewac-kolejnego-odplywu-mlodych-polakow-z-naszego-kraju-na-zachod-europy-rzad-nie-robi-nic-aby-temu-zapobiec

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawa informacja (chociaż nie dotyczy "zawieszonych") o wyroku SN w dzisiejszej Gazecie Prawnej:

  http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/767651,zus-sam-musi-sprawdzic-wysokosc-emerytury.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest to orzeczenie:

   http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/II%20UK%20143-13-1.pdf

   Usuń
  2. Ta informacja bardzo mnie zainteresowała.
   Należę do osób ur. przed 1 stycznia 1949r. Zawieszoną emeryturę ze względu na kontynuowanie zatrudnienia - odwieszono mi po zwolnieniu się z pracy w czerwcu 2012r.
   Czy Wyrok SN z 7 listopada 2013r., sygn. akt II UK 143/13
   uprawnia mnie o wystąpienie do organu rentowego w sprawie ponownego przeliczenia emerytury z uwzględnieniem kapitału początkowego?
   Może Ula05 przeczyta i ustosunkuje się do tej sprawy.
   pozdrawiam
   Anna

   Usuń
  3. Anno, sądząc z godziny Twojego wpisu nie miałaś jeszcze okazji przeczytać pełnego testu uzasadnienia orzeczenia SN, podanego w komentarzu z godz. 17:02. Myślę, że uzasadnienie jest napisane bardzo jasno i dlatego powinno być dość łatwo porównać własną sytuację do tej opisanej w uzasadnieniu. W mojej ocenie jest to bardzo ważne orzeczenie SN i otwiera drogę do ponownego złożenia wniosku wielu osobom, które wpadły w pułapkę niekorzystnego dla emerytów interpretowania przepisów przez ZUS.

   Usuń
  4. do wpisu z 17:31
   Masz rację. Właśnie wstępnie zapoznałam się z uzasadnieniem wyroku SN. Prawie wszystko jest jasne. Prawo do pełnej emerytury uzyskałam w 2007r. i nie rozwiązując stosunku pracy, kontynuowałam ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury wystąpiłam w 2008r., którą mi natychmiast zawieszono. Natomiast z wnioskiem o wypłatę emerytury wystąpiłam w marcu 2009r. W tym uzasadnieniu jest mowa o "wystąpieniu z wnioskiem o przyznanie emerytury po 31 grudnia 2008r." i w tym mam problem - jak to interpretować?
   Anna

   Usuń
  5. Anno, tu rzeczywiście przydałaby się opinia Uli05.
   Troche niepokoi ten Twój wniosek o ustalenie prawa do emerytury złożony w 2008, a więc PRZED 1 stycznia 2009. Nie wiemy jednak, czy profesor, ktory złożył kasację, wystąpił o przyznanie emerytury (w czerwcu 2009) nie składając wcześniej żadnego innego wniosku o ustalenie prawa do emerytury, czy też może - podobnie jak Ty - taki wniosek składał i też mu zawieszono emeryturę ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą?
   Chociaż sprawa nie dotyczy mnie bezpośrednio, to ze względu na znajomą osobę będę z ciekawością śledzić Twoje ustalenia. :)

   Usuń
  6. Ten profesor pierwszy wniosek o przyznanie emerytury złożył w 2009r.
   Ale chodzi o to, czy złożony wniosek o ustalenie prawa do emerytury w 2008r. jest traktowany tak samo, jak złożony wniosek o przyznanie tej emerytury w 2009r.?
   Moim zdaniem, ważniejszy jest fakt, że po uzyskaniu wieku emerytalnego kontynuowało się zatrudnienie i płaciło nadal składki emerytalno-rentowe.
   Anna

   Usuń
 20. Dla "zawieszonych" ze strony Senatu:

  Marszałek Senatu w dniu 17 grudnia 2013 r. skierował ustawę do:
  ─ Komisji Budżetu i Finansów Publicznych,
  ─ Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.
  Wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w tej sprawie odbędzie się 2 stycznia 2014 r. (czwartek) o godz. 17.00 w sali posiedzeń plenarnych Senatu.

  47. posiedzenie Senatu RP VIII kadencji

  Początek posiedzenia w dniu 9 stycznia 2014 r. o godz. 10.00

  Punkt 3 porządku posiedzenia:

  Ustawa o zmianie ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej
  Druki sejmowe: 1685, 1939, do 1939, 1939 A
  Druki senackie: 529

  Pozdrawiam, J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo przepraszam!! Oczywiście miało być:

   Dla "zawieszonych" ze strony Senatu:

   Marszałek Senatu w dniu 17 grudnia 2013 r. skierował ustawę do:
   ─ Komisji Budżetu i Finansów Publicznych,
   ─ Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.
   Wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w tej sprawie odbędzie się 2 stycznia 2014 r. (czwartek) o godz. 17.00 w sali posiedzeń plenarnych Senatu.

   47. posiedzenie Senatu RP VIII kadencji

   Początek posiedzenia w dniu 9 stycznia 2014 r. o godz. 10.00

   Punkt 3 porządku posiedzenia:

   Ustawa o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r
   Druki sejmowe: 1844, do 1844, 1907, do 1907, do 1907, 1980, 1980 A, do 1980 A
   Druki senackie: 531

   Pozdrawiam, J

   Usuń
 21. Ciekawe, dlaczego Balcerowicz tak bardzo dba o obywateli i o Konstytucję
  (pewnie OFE to jego biznes)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie!

   Usuń
  2. Popieram Anonim 30 grudnia 19:34

   I też jestem ciekawa dlaczego Balcerowicz i inni wcześniej nie krzyczeli o Konstytucji jak rząd oszukał emerytów?
   Tylko teraz bo tak jak piszą :
   Anonimowy 30 grudnia 2013 z 20:11 i 20:24
   i nie da się ukryć ze oni dbają tylko o siebie i swoje konta a nie o OBYWATELI i KRAJ.

   Usuń
 22. Ludzie powiązani z towarzystwami emerytalnymi najgłośniej krzyczą: żadnych zmian! Ci obrońcy istniejącego systemu emerytalnego nie walczą w obronie przyszłych emerytur Polaków. To walka o to, by ściągać jak najwięcej pieniędzy do własnych kieszeni. Np. Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza w 2009 r. dostało ponad milion złotych od sponsorów, m.in. od właścicieli powszechnych towarzystw emerytalnych. Warto zapamiętać, że w 2009 r. na wynagrodzenia w PTE wydano ponad 104 mln zł. Jest czego bronić. Tylko kto obroni emerytów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powierzać swoje składki podmiotom zagranicznym bez zabezpieczeń przed krachami giełdowymi. Bronią swoich interesów, a nie pieniędzy przyszłych emerytów.

   Usuń
 23. Ludzie młodzi tego nie rozumieją.Emerytura ma być pokoleniowa,a OFFE tego nie zapewnia.Osoby ,które przejdą do OFFE powinny podpisać,że utrzymają na starość swoich rodziców!!!!Koleżanka jest po rozwodzie i musi mężowi oddać część z OFFE!!! Cieszy się ,że będzie mogła przejść do ZUS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Główni udziałowcy powszechnych towarzystw emerytalnych:

   Amplico
   inwestorzy amerykańscy,
   AVIVA
   brytyjscy,
   AEGON
   holenderscy,
   Allianz
   niemieccy,
   AXA
   francuscy i szwajcarscy,
   Generali
   włoscy,
   ING
   holenderscy,
   Nordea
   duńscy, szwedzcy, fińscy i norwescy,
   Pekao Pioneer
   włoscy,
   Warta
   belgijscy,
   Pocztylion
   amerykańscy
   (choć największy udziałowiec jest zarejestrowany na Bermudach).

   Usuń
 24. Tym z Państwa, którzy interesowali się losami ustawy o zmianie ustawy o OFE polecam „Opinię do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (druk nr 514)” przygotowaną przez Biuro Legislacyjne Senatu.
  Opinia ta, zawierająca w rozdziale „Uwagi” liczne (także poważne) zastrzeżenia (w tym konstytucyjne) nie została uwzględniona przed głosowaniem ustawy w Senacie.

  http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatekspertyzy/2382/plik/514.pdf

  OdpowiedzUsuń