16 grudnia 2013

Wypłata zawieszonych emerytur tylko na wniosek

Bożena Wiktorowska


O wypłatę wstrzymanych pieniędzy mogą się ubiegać wszyscy pracujący emeryci, którym ZUS zawiesił świadczenia z powodu kontynuowania zatrudnienia po 30 września 2011 r.


Do Senatu trafi uchwalona właśnie przez Sejm ustawa o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Na tej podstawie prawo do wypłaty za ten okres będą mieć wszystkie osoby, które nabyły uprawnienia do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. Do tej grupy zostali zaliczeni więc nie tylko ci, którzy od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. mieli prawo do świadczenia, nie mając obowiązku zwolnienia się z pracy, ale także pozostali emeryci posiadający uprawnienie do takiego świadczenia bez względu na datę przyznania (przed 1 stycznia 2011 r.).
– Podstawowym kryterium jest zawieszenie wypłaty emerytury przez ZUS, poczynając od 1 października 2011 r. Dotknęło to osoby, które nie dostarczyły do organu rentowego świadectwa pracy potwierdzającego rozwiązanie stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą – wskazuje Karolina Miara, adwokat współpracująca z Kancelarią Kochański, Zięba i Partnerzy, specjalizująca się w sprawach z ubezpieczeń społecznych.
Podstawą do wypłaty zawieszonej emerytury będzie wniosek złożony przez samego zainteresowanego. ZUS wyda decyzję w takiej sprawie w ciągu 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności.
Bez wypłaty
Przyznanie prawa do wypłaty zawieszonych emerytur osobom, które do 31 października 2011 r. nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego (czyli w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn – 65 lat), nakłada na zainteresowanych dodatkowe obowiązki. Osoby te muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości przychodów za lata 2011 i 2012. Obowiązują ich przepisy dotyczące wstrzymywania wypłaty świadczenia określone w art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).
A to oznacza, że jeśli przychody ubiegającego się o wypłatę zawieszonej emerytury przekroczyły w tym okresie 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to zainteresowany i tak nic nie dostanie. Wyrok sądu
ZUS wypłaci poszkodowanym sumę należnych emerytur z uwzględnieniem waloryzacji. Kwota w ten sposób obliczonego świadczenia zostanie zwiększona o ustawowe odsetki.
– Wszyscy ubiegający się o takie świadczenia muszą jednak pamiętać, że przysługują one tylko do dnia wejścia w życie ustawy – dodaje Karolina Miara.
Inaczej będzie wyglądać sytuacja osób, które już otrzymały zaległe emerytury na podstawie prawomocnego wyroku sądowego. W przypadku, kiedy sąd nie orzekł o odsetkach lub takie roszczenie zostało oddalone, to zainteresowani mogą złożyć wniosek o ich uregulowanie od zasądzonej kwoty. Wielkość ta będzie liczona do dnia wypłaty, o ile zainteresowany otrzymał swoje pieniądze przed wejściem w życie ustawy. Jeśli zaś wypłata nastąpiła już po tym terminie, wówczas prawo do odsetek przysługuje tylko do dnia rozpoczęcia obowiązywania nowych przepisów.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Etap legislacyjny
Czeka na akceptację Senatu

71 komentarzy:

 1. A co z tymi co czekają na sprawy w Sądzie Apelacyjnym? Czy trzeba będzie pisać o wycofanie sprawy? czy tylko wniosek do ZUS?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dyskusja na ten temat toczyła się pod postem "Sejm przyjął ustawę dotyczącą wypłaty zawieszonych emerytur" łącznie z wieloma przykładami wniosków o wycofanie apelacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dyskusja się toczyła; ale mi chodzi o przypadek kiedy do SA odwołał się ZUS.
   Niech ktoś w dwóch zdaniach napisze co robić mam w takim przypadku. Renia

   Usuń
  2. Reniu, w Twoim przypadku to ZUS powinien poczynić kroki aby zakończyć sprawę w SA .Wg.mnie pozostaje CI tylko złożyć wniosek po wejściu w życie ustawy o wypłatę zaległej emerytury.To jest moje skromne zdanie ale na blogu jest wiele mądrzejszych osób. Może mają więcej wiedzy na ten temat i podpowiedzą. Wiga

   Usuń
 3. dla przypomnienia cyt. z artykułu Pani redaktor:

  "A to oznacza, że jeśli przychody ubiegającego się o wypłatę zawieszonej emerytury przekroczyły w tym okresie 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to zainteresowany i tak nic nie dostanie."

  Dodatkowe zarobki osoby korzystającej z wcześniejszej emerytury lub renty ZUS może rozliczyć na dwa sposoby: roczny lub miesięczny. Przy pierwszym porównuje dodatkowe zarobki za cały miniony rok z dolną i górną kwotą graniczną przypisaną do tego roku. Przy drugim sposobie porównuje przychody miesięczne z limitami dodatkowych zarobków przypisanych do poszczególnych miesięcy
  Gdyby się okazało, że emeryt w ciągu roku lub w określonych miesiącach zarabiał więcej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, może uchronić się od zawieszenia świadczenia poprzez dobrowolną wpłatę na konto Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po wpłaceniu określonej kwoty przez emeryta, ZUS uzna, że w okresie, za który nastąpiła wpłata, przychód był równy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a świadczenie za ten okres nie zostanie zawieszone, jedynie maksymalnie zmniejszone.
  Pozdrawiam Wiga


  podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania i zmniejszania emerytury i renty (Dz.U. nr 58, poz. 290 ze zm.).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgorzata z Łodzi16 grudnia 2013 20:51

   Pani Wigo,
   uprzejmie proszę o poradę, czy mogę również skorzystać z rocznego rozliczenia w takim szczególnym przypadku : 60 lat skończyłam w lutym 2012. Rozliczenie za 2011 dostarczyłam do ZUS i z tym nie było kłopotu, ponieważ moje dochody nie przekroczyły 130%. Problematyczny jest styczeń 2012, bo była trzynastka i w wyniku kumulacji w styczniu 2012 przekroczyłam 130%. Ale już w lutym skończyłam 60 i limity przestały mnie obowiązywać. Czy można zastosować rozliczenie roczne w takim przypadku?
   Serdecznie pozdrawiam i dziękuję.
   Małgosia

   Usuń
  2. Pani Małgorzato, proszę zajrzeć na stronę ZUS
   http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=3764, -Rozliczanie przychodów uzyskanych przez emerytów, którzy ukończyli tzw. powszechny wiek emerytalny, ustalany indywidualnie, w zależności od daty urodzenia . Myślę , że podane tam przykłady powinny Pani pomóc w rozwiązaniu wątpliwości. Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  3. re: Pani Małgorzata
   cyt.......W praktyce zdarzają się jednak indywidualne przypadki, w których korzystniejsze jest rozliczenie świadczenia na zasadach ogólnych, a więc z uwzględnieniem przychodu, który został uzyskany po ukończeniu przez emeryta powszechnego wieku emerytalnego. Mają one miejsce głównie wówczas, gdy zarobkowanie ustało przed zakończeniem roku kalendarzowego. W takim przypadku - na wniosek zainteresowanego - rozliczenie świadczenia może nastąpić na zasadach ogólnych, a więc z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w całym rozliczanym roku kalendarzowym.

   Jestem w podobnej sytuacji- 1 marca osiągnęłam wiek emerytalny . Mam już uszykowane Rp7 za 2012 r.
   k

   Usuń
  4. Małgorzata z Łodzi17 grudnia 2013 21:21

   Uprzejmie dziękuję Pani Widze i Pani "k" zz porady.
   Serdecznie pozdrawiam
   Małgosia

   Usuń
  5. Ja skończyłam 60 lat w marcu 2011
   Rozliczenie zawieszonej kwoty za I i II 2011 nastąpiło w tych miesiącach a nie w rozliczeniu rocznym.

   Usuń
 4. Witam, chcialam uprzejmie zapytać na jaki dzień zostala przewidziana waloryzacja zawieszonych emerytur? Moja sytuacja jest nieco inna od większości emerytów. Zwolniłam sie z pracy i ponownie zatrudniłam po upływie kilku miesięcy od daty zawieszenia mojej emerytury. Zatem należy mi sie zwrot 5 niewypłaconych emerytur. Sprawa odsetek została w wyroku sądu jasno sprecyzowana, ale nie wiem jak będzie liczona waloryzacja, z jaką data? Gdzieś czytałam, ze wszystkie emerytury sie zsumuje i zwaloryzuje (razem?), przecież są to rózne lata (2011 i 2012).
  Będę wdzięczna za odpowiedż, bo chcialam sie zorientować jaka bedzie kwota zwrotu (o ile Senat zaklepie).
  Pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 5. W tym temacie jest już wszystko jasne wiec przejdżmy do zakładki ,rocznik 1953 5 koleżanki będą wdzięczne kiedy im pomożemy.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie dla wszystkich wszystko jest jasne i stąd ciągłe przedstawianie swoich sytuacji sądowych i pytania co robić.
   Bardzo chciałbym pomóc paniom z rocznika 1953, ale z żalem stwierdzam, że nie widzę na razie żadnej szansy na spełnienie ich postulatów. Chyba, że zostanie wniesiony projekt ustawy regulującej tę kwestię i uchwalony przez parlament. Ale to kolejne pieniążki z budżetu, tu rządzący nie mają bata w postaci wyroku TK, więc na naprawienie tej krzywdy przyjdzie pewnie poczekać do zmiany władzy. W trakcie kampanii wyborczej trzeba o to atakować liderów partii politycznych biorących udział w wyborach (wszystkich), a po starcie nowego Sejmu domagać się wykonania obietnic, bo pewnie wszyscy będą obiecywać, że sprawę załatwią
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Proszę o pomoc! Dzisiaj ti. 16.12.2013 otrzymałam pismo z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku pismo na rozprawę w dniu 10.01.2014r.
   Czy iść na sprawę, czy wycofać pozew z Sądu Apelacyjnego?
   Anna.

   Usuń
  3. Anno iść na rozprawę

   Usuń
  4. Rocznik kobiet 1953 obecnie uprzejmie prosi wszystkich z tego bloga o WYSYŁANIE PETYCJI, którą może wysłać każdy nas popierający. Petycja i adres pod zakładką - Rocznik 1953.

   Usuń
  5. Serdeczne dzięki za podpowiedź.
   Pozdrawiam Anna.

   Usuń
  6. Ja mam apelację również w Gdańsku 9 stycznia ale mam daleko i nie jadę, bo moja obecność nie ma już większego znaczenia,
   pozdrawiam
   Elżbieta

   Usuń
  7. Jestem z Wami / 13.35 /. Już wysłalam.

   Usuń
  8. Kochani, co to znaczy , proszę może ktoś mądrzejszy ode mnie wytłumaczy bo po przeczytaniu podniosło mi się ciśnienie. Przecież składając w 2008 roku do ZUSu dokumenty spełniałam wszystkie kryteria i jak każdy pobierałam w znanym nam okresie i miałam zawieszone jak wszyscy od 1 października 2011 r. Jestem 53 rocznik.

   Co oznacza niżej wklejony tekst.
   ......... .....Bez wypłaty
   Przyznanie prawa do wypłaty zawieszonych emerytur osobom, które do 31 października 2011 r. nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego (czyli w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn – 65 lat), nakłada na zainteresowanych dodatkowe obowiązki. Osoby te muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości przychodów za lata 2011 i 2012. Obowiązują ich przepisy dotyczące wstrzymywania wypłaty świadczenia określone w art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).
   A to oznacza, że jeśli przychody ubiegającego się o wypłatę zawieszonej emerytury przekroczyły w tym okresie 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to zainteresowany i tak nic nie dostanie........?!

   Pozdrawiam Krystyna

   Usuń
 6. Dobrocią walczy kobieta
  Słodyczą wszystko pokona
  Cierpliwość to jej zaleta
  Skromność to jej Korona
  Spóźnione,ale szczere życzenia urodzinowe dla Pani Danieli przesyła Iga 2

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, z planu prac komisji senackich (2 stycznia) wygląda na to, że budżet na rok 2014 będzie procedowany w Senacie dopiero na posiedzeniu styczniowym.
  Miejmy nandzieję, że ustawa "rekompensacyjna" zmieści się jeszcze na posiedzeniu 18-19 grudnia 2013.
  kibic

  OdpowiedzUsuń
 8. Proszę mądrzejsze głowy od mojej o radę. Przeczytałam sposoby na podwyższenie emerytury i pisze tam że każdy dzień pracy się liczy. Ja pracowałam w jednym zakładzie od 16.08.1975 do 31. 08 .2012.ZUS policzył mi 37 lat pracy, pominął te 16 dni czy dobrze zrobił. Nawiasem mówiąc jestem z tych ' przed" .Przegrana w SO Czekam na termin w SA. Mam nadzieję,że nie będzie potrzebny. Pozdrawia Halina

  OdpowiedzUsuń
 9. Droga Wigo!
  Z tego co się zorientowałam, Twoja sprawa w SA też będzie w Katowicach, tak jak moja?
  Z e-wokandy wyczytałam, że ja będę rozpatrywana 16.01.2014.
  Sprawa przesłana do SA w lipcu, a emerytura naliczona w 2006.
  Pisemnego powiadomienia jeszcze nie dostałam, a Ty dostałaś?
  Pozdrawiam Basia z Bielska-Białej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Basiu, oczywiście moja sprawa będzie w Katowicach. Mojej sprawy na e-wokandzie jeszcze nie ma. Nie mam jeszcze też żadnego wezwania. W połowie listopada dzwoniłam to poinformowano mnie , że mogę mieć sprawę w lutym. Sprawa do SA wpłynęła pod koniec czerwca. Z ciekawości zadzwonię jutro. Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  2. Basiu, zapomniałam dopisać, emerytura 2008r, Jak wrócisz z rozprawy daj znać.Wiga

   Usuń
  3. Wigo!
   Dziękuję za odpowiedź, dam znać jak dostanę zawiadomienie o sprawie.
   Pozdrawiam raz jeszcze Basia z Bielska-Białej.

   Usuń
 10. Czy w przypadku wygranej w SA należy złożyć wniosek o wydanie wyroku?
  Pozdrawiam wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 16:52;
   Nie należy ale można wnieść o wydanie odpisu wyroku łącznie z uzasadnieniem. Należy tego dokonać w ciągu 7 dni od dnia jego ogłoszenia. Będzie wiadomo jakie przesłanki posłużyły sądowi do jego wydania.

   Usuń
 11. Piszę w imieniu swojej żony ,przegrała w SO i wniosła apelacje do ,czeka na wyznaczenie terminu rozprawy,jest z tz. "przed".Proszę o podpowiedz co teraz zrobić czekać na rozprawę,zawiesić czy wycofać.Reprezentuje żonę wprawdzie adwokat ale nie bardzo idzie się z nim dogadać ,"proszę robić co pani uważa" to są jego słowa .Bardzo bym prosił o radę,z góry serdecznie dziękuję.
  Andrzej ze Szczecina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy16 grudnia 2013 17:04
   Zwolnić adwokata.

   Usuń
  2. Adwokat - czy to ten, który mówi do klienta po przegranej sprawie
   - Przegrał pan!
   A po wygranej:
   - No, to wygraliśmy!?

   Usuń
  3. Ale się wysilił, "Róbta, co chceta!" dużo wcześniej powiedział Owsiak! Po co komu taki pełnomocnik, sami lepiej byście sobie poradzili, i parę złotych zostałoby w kieszeni!

   Usuń
  4. Panie Andrzeju , gdyby żona chciała teraz wycofać apelację to i tak to potrwa.Zależy od kiedy czeka na termin. Proszę zadzwonić do sądu i zapytać czy jest już wyznaczony termin. Może już jest a nie dostała wezwania. Gdyby termin był już tuż tuż, np. na styczeń to lepiej poczekać do rozprawy.Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  5. Byłem dzisiaj u adwokata powiedział że o terminie nić nie wie,na termin czeka żona od września.
   Andrzej

   Usuń
  6. Panie Andrzeju
   Nie ma co czekać na apelację, tylko złożyć wniosek o jej wycofanie do SA. Nie ma co czekać bo skoro żona jest "sprzed" to w SA też pewnie by przegrała. Orzeczenie SA o umorzeniu postępowania na wniosek powoda to wymagane przez Art. 9 ustawy, prawomocne orzeczenie kończące postępowanie w tej sprawie, co pozwoli żonie na złożenie wniosku do ZUS.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  7. Panie Krzysztofie, proszę co to znaczy?

   Po przeczytaniu podniosło mi się ciśnienie.
   O co chodzi i kogo dotyczy?

   Przecież składając w 2008 roku do ZUSu dokumenty spełniałam wszystkie kryteria i jak każdy pobierałam w znanym nam okresie i miałam zawieszone jak wszyscy od 1 października 2011 r. Jestem 53 rocznik.

   Co oznacza niżej wklejony tekst.
   ......... .....Bez wypłaty
   Przyznanie prawa do wypłaty zawieszonych emerytur osobom, które do 31 października 2011 r. nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego (czyli w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn – 65 lat), nakłada na zainteresowanych dodatkowe obowiązki. Osoby te muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości przychodów za lata 2011 i 2012. Obowiązują ich przepisy dotyczące wstrzymywania wypłaty świadczenia określone w art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).
   A to oznacza, że jeśli przychody ubiegającego się o wypłatę zawieszonej emerytury przekroczyły w tym okresie 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to zainteresowany i tak nic nie dostanie........?!

   Pozdrawiam Krystyna

   Usuń
  8. Krystyno, czytaj uważniej bloga. Krzysztof już się wypowiedział na ten temat o 11:25.

   Usuń
  9. Do p. Andrzeja : Ustawy jeszcze nie ma , i nie wiadomo , kiedy będzie. Apelacje można wycofać w każdym momencie .Na przykład , kiedy prezydent podpisze ustawę .

   Usuń
  10. Krystyno
   Po pierwsze nie denerwuj się, raczej nic Ci nie grozi. Napisz do mnie na mój mail to Ci na spokojnie odpowiem, tu niektórym przeszkadza że piszę np anonimowemu z 22:15
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 12. Do Reni z 10:35 już wczesniej pytałam się na blogu co w takiej sytuacji zrobić bo ja też wygrałam w SO a ZUS wniósł apelację. Wydaje mi się, że należy złożyć wniosek o wypłate zawieszonego świadczenia i jednocześnie wniosek do Wydziału Obsługi Prawnej w Oddziale ZUS z żądaniem wycofania apelacji. Wówczas Zus nie będzie się ociągał. Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest tylko nasze marzenie...)))

   Usuń
  2. Anno,
   A jaka będzie podstawa prawna Twojego żądania wycofania apelacji przez ZUS skoro takich podstaw prawnych nie ma.

   Usuń
  3. Postąpię podobnie jak Anna - napiszę wniosek o wypłatę zaległego świadczenia oraz złożę pismo o wycofanie apelacji z sądu - powołam się na ustawę na którą właśnie czekamy.
   Czy to nie wystarczy skoro wypłata zaległej emerytury ma być na podstawie "naszej" ustawy.
   Nie rozumię twojego pytania.
   Misia

   Usuń
 13. Ja też mam pytanie do mądrych osób,czy po wygranej w SA ZUS najpierw przysyła pismo czy można się spodziewać pieniędzy na koncie
  pozdrawiam
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinien wykonać wyrok czyli wpłacić zaległą emeryturę na konto.

   Usuń
 14. Zus ma dwa miesiące na wykonanie wyroku SA.Wypłatę poprzedza decyzja na papierze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mario .Jeszcze się dopytam ,te dwa miesiące to się liczy od wygranej rozprawy,czy od czego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak od ogłoszenia wyroku

   Usuń
 16. Tak wiem, że brak jest wprost podstawy prawnej ale skoro wejdzie ustawa rekompensacyjna do zawieszonych swiadczeń to na nią się powołam bo zawieszenie było niezgodne z prawem. Co więcej wiem, że w Oddziale w Lublinie wogóle ZUS nie kieruje apelacji tak pisała na blogu jedna z Pań. Oddziały ZUS robią jak chcą. Dałam też propozycję wystąpienia z wnioskami do Pani Łopacińskiej z Centrali ZUS, która brała udział w posiedzeniach komisji może by Ona z urzędu skierowała wytyczne do Oddziałów aby one wycofywały apelacje. Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno,
   Doskonale rozumiem Twoje rozgoryczenie ale na ZUS w zaistniałej sytuacji "nie ma bata". Postępują zgodnie z prawem. Czy myślisz, że oni teraz, tak z urzędu, pozbawią się swojego prawa - chyba nie.
   Oni tylko, z urzędu, mogli pozbawić nas naszego prawa.

   Usuń
 17. Ustawie „rekompensacyjnej”, która wpłynęła dzisiaj z Sejmu do Senatu nadano nr druku 531.
  kibic

  http://www.senat.gov.pl/prace/senat/druki/

  OdpowiedzUsuń
 18. Zofia z Bydgoszczy16 grudnia 2013 20:06

  Czujny Kibicu - wielkie dzięki: jak zawsze wieści na bieżąco.


  Danielko, spóźnione ale bardzo szczere życzenia z okazji (...) Niech te siły, które masz obecnie, nigdy Cię nie opuszczą. Wszystkiego wyłącznie "Naj"

  OdpowiedzUsuń
 19. Zofia z Bydgoszczy16 grudnia 2013 20:07

  Kierowniczko 145 - napisałam do Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Na stronie
  http://biznes.interia.pl/raport/emerytury/news/zus-przygotowuje-sie-do-wyplaty-emerytur-kapitalowych,1973623#pst68863415 wsród komentarzy pod artykułem znalazłam m.in. taki wpis:

  ~Emerytka - Dzisiaj (15:56)

  ZUS zatrudni więcej Radców Prawnych żeby mogli obsłużyć wszystkich którzy ich sądzą,za ich naliczenia emerytur i rent...przykład proszę bardzo...mieszkam w Niemczech Mąz zmarł w Niemczech dostałam rente rodzinną po 3 miesiącach razem z wyrównaniem .Za lata przepracowane w Polsce 18,naliczyli mi najniszą i jeszcze obcieli 50% bo nie mam meldunku w Polsce,A w prawie unijnym emerytur i rent nie mopże być podwójnego meldunku,więc ich sądzę,a sprawy przeciw ZUS w OPLU odbywają się od rana do wieczora .Jak macie jakieś ciekawe przeżycia z tymi??? to napiscie może coś razem poradzimy.

  Może by tak dać tej pani namiary na nasz blog?

  OdpowiedzUsuń
 21. Kochani, co to znaczy , proszę może ktoś mądrzejszy ode mnie wytłumaczy bo po przeczytaniu podniosło mi się ciśnienie.
  Dłużej już nie można czytać tych artykułów.

  Przecież składając w 2008 roku do ZUSu dokumenty spełniałam wszystkie kryteria i jak każdy pobierałam w znanym nam okresie i miałam zawieszone jak wszyscy od 1 października 2011 r. Jestem 53 rocznik.

  Co oznacza niżej wklejony tekst.
  ......... .....Bez wypłaty
  Przyznanie prawa do wypłaty zawieszonych emerytur osobom, które do 31 października 2011 r. nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego (czyli w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn – 65 lat), nakłada na zainteresowanych dodatkowe obowiązki. Osoby te muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości przychodów za lata 2011 i 2012. Obowiązują ich przepisy dotyczące wstrzymywania wypłaty świadczenia określone w art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).
  A to oznacza, że jeśli przychody ubiegającego się o wypłatę zawieszonej emerytury przekroczyły w tym okresie 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to zainteresowany i tak nic nie dostanie........?!

  Pozdrawiam Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź udzielona wyżej, patrz:
   Wiga16 grudnia 2013 09:30

   Usuń
  2. Bez emocji. Na pewno dostarczałaś Rp7. Musiałaś udowodnić, ze Toje zarobki nie przekraczały 130%.
   Ja jestem ciekawa czy w moim przypadku zwrócą mi 460 zł wpłacone za rok 2011 na FUS - roczna wyszła niższa niż 130%.
   k

   Usuń
  3. W celu rozliczenia nie składamy Rp7 tylko zwykłe zaświadczenie o wysokości osiąganych przychodów w danym roku i w rozbiciu na poszczególne miesiące.
   W zaświadczeniu podane jest to,co dostaliśmy w tym okresie, np. 13 liczona w miesiącu wypłaty, a w Rp7 liczona jest w roku poprzednim.
   Zatem są to inne kwoty roczne.

   Usuń
  4. Dzięki za informacje. Poproszę jeszcze księgową o rozbicie na poszczególne miesiące rok 2011 i 2013
   k

   Usuń
 22. Chodzi własnie o to w jakiej formie przekazuje się jakieś informacje przecież nie wszyscy są biegli w znajomości przepisów prawa. Czasami żródłem wiedzy jest artykuł w gazecie i jak jest napisany takim językiem to może wywołać skok ciśnienia. Redaktorzy w gazetach czasami piszą co sami sądzą a nie co jet napisane w ustawie. To taki "tabloidowy "sposób pisania tekstów wywołać wrażenie ,że się posiada jakąś wiedzę szerszą niż zawiera tekst ustawy. Pytanie tylko po co ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DO 21:54
   Artykuł jest po to ażeby zasygnalizować problem. Jak Ciebie dotyczy to Ty musisz zgłębić tę wiedzę i poznać tajniki prawa.
   Jak nie dajesz rady to po poradę do prawnika

   Usuń
 23. Danielo, czy wszystko w porządku?

  OdpowiedzUsuń
 24. Z informacji uzyskanych przeze mnie z Senatu wynika, że ustawa "rekompensacyjna" będzie rozpatrywana dopiero w styczniu 2014.
  kibic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z planowanego posiedzenia Senatu w dniu 2 stycznia 2014 r. wynika, że nasz projekt ustawy nie będzie rozpatrywany (druk 531). Może dołączą go w ostatniej chwili ? Agata

   Usuń
  2. ... bo może już będzie rozpatrzony w grudniu 2013 r.

   Usuń
 25. co z przegranymi w SO i SA, czy dostaną zaległo zgodnie z ustawą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie, nie dostaną

   Usuń
  2. 15:54.
   No i po co taka przekora? Nie chcesz, nie odpowiadaj.
   Oczywiście, że dostaną wszyscy, także przegrani w sądach!

   Usuń
 26. http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,269,1.html
  Posiedzenie senatu 9 stycznia 2013r godz. 10.00 Druk senacki 531 i 531A

  OdpowiedzUsuń
 27. http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,269,1.html
  Posiedzenie senatu 9 stycznia 2014 r godz. 10.00 Druk senacki 531 i 531A

  OdpowiedzUsuń