26 maja 2013

MAMO.....


Kocham cię mamo
za to, że jesteś.
Za to, że byłaś
i za to, że będziesz.
Kocham cię mamo
z mej całej mocy!
Kocham cię mamo
rano i w nocy.
Kocham cię za to,
że byłaś,
gdy pierwszy krok stawiałam!
Kocham cię
Kocham i będę kochała!


Wszystkim Mamom 
w dniu  Ich święta
życzę
wszystkiego co najlepsze

91 komentarzy:

 1. Dziękuję, piękny wierszyk, od syna również otrzymałam piękne życzenia, szkoda tylko, że z Kanady. Miało być tak dobrze w Polsce a dzieci uciekają nam i to wykształcone, pozdrawiam, Zosia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Adminko mam prośbę o nową zakładkę:
  wygrane w SA - wypłacone bez odsetek.
  Doszedł nam kolejny problem - brak wypłaty odsetek od zaległej emerytury i kolejne sprawy już tylko o te odsetki w SO. Prosiłabym o wzór wniosku do SO, jak argumentować itd...

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto to jest taki pazyrny kobito masz wygraną to poczekaj my walczymy o zaległe emerytury a odsetki to pikuś. Daj ludziom wywalczyć to co im się należy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS napewno nie odpuści nikomu odsetek, więc nie widzę powodu,żeby odpuścić ZUS Krystyna

   Usuń
  2. Do anonima z 21;25
   Nikt tu nie jest pazerny. Jak my odwoływaliśmy się od pierwszej decyzji ZUS w 2011r a potem S.O., S.A. to Ty anonimie spałaś i spokojnie czekałaś z podkulonym ogonem aż ktoś Ci to wszystko wywalczy. Gdyby wszyscy taką postawę przyjeli jak Ty , to nie było by dziś żadnych zaległych. Więc nie nazywaj nikogo pazernym.

   Usuń
 4. Anonimowy nie masz racji i dlaczego jesteś taki zawistny ? Odsetki są nierozerwalnie związane z emeryturami zaległymi - dlaczego bronisz finansów ZUS, a nie emerytów ? Odsetki należą się każdemu emerytowi - dlaczego mamy odpuszczać? ZUS nam nie odpuszcza i składa kasacje, nawet od wygranych w SO i SA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS przestanie składać kasację, jak zacznie przegrywać w SN i będzie obciążony kasą.Iza

   Usuń
 5. Odsetki należą nam się bezwzględni. I będziemy o nie walczyli. Jeśli się dobrze orientuję, to już niektórzy zlożyli do ZUS najprostsze isma o zwrot zaleglych odsetek. Może ktoś podzieli się z nami wzorem, chyba prostego, pisma o odsetki.
  A z tą zakladką, to chyba przesada. Niepotrzebna nam jest kolejna zakladka. Teraz niezbyt wiele się dzieje, komentarze na temat odsetek spokojnie się zmieszczą.Tutaj wszyscy zajglądają, jest szansa, że ktoś odpowie na pytania. A nowa zakladka znacznie obciąży bloga. Adminka pewnie i tak musi co jakiś czas usuwać mniej popularne zakladki, bo blogowi ciężko je ciągnąć.
  Pozdrawiam - Eleonora

  OdpowiedzUsuń
 6. Droga ADMINKO IZABELO !!!
  W imieniu wszystkich zaglądających na blog matek - składam serdeczne podziękowania za pamięć, kwiatki i serdeczne życzenia z okazji naszego święta !!!
  Daniela

  OdpowiedzUsuń
 7. Prośba do osoby, która w dniu dzisiejszym miała sprawę o odsetki. Jaki wynik proszę się podzielić wiadomościami.
  Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że osoba, która miała dzisiaj sprawę o odsetki jak ochłonie to podzieli się z nami wiadomościami.

   Usuń
  2. Cisza,bo chyba przegrana.
   Ale orzeczenie o odsetkach zapadło juz w marcowym wyroku,przy okazji sprawy o zaległe.
   Nie uwzględniono żądania!
   Niżej fragmenty:
   Sygn.aktIIIAUa 1258/12
   Sąd Apelacyjny w Katowicach WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 marca 2013r.
   ...)
   Przechodząc do rozważań dotyczących roszczenia ubezpieczonej do ustawowych odsetek od wstrzymanej emerytury za okres od dnia 1 października 2011 roku do dnia 30 listopada 2012 roku należy powołać się na treść przepisu art. 85 ustawy z dnia 13.10.1998r.o systemie ubezpieczeń społecznych(Dz.U.z 2009r.nr 205, poz.1585 ze zm.)
   Z treści przepisu art.85 cytowanej ustawy wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obowiązany do zapłaty odsetek tylko w sytuacji naruszenia terminu do ustalenia prawa do świadczenia lub wypłaty świadczenia przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
   Nie dotyczy to przypadku,gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłacie świadczenia jest następstwem okoliczności,za które Zakład nie ponosi odpowiedzialności.
   Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie przyjmuje, że w stosunkach opartych na prawie ubezpieczeń społecznych, odsetki od opóźnionego świadczenia uregulowane są wyczerpująco, bez możliwości odwoływania się do przepisów prawa cywilnego (por. uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 11 września 1991r.II UZP 11/91,OSP 1992 nr7-8,poz. 147; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 października 1997 r.II UKN 208/97, OSNAPiUS 1998 Nr 15,poz.461).
   Świadczenia należne w tym systemie nie mają charakteru obligacyjnego, więc obowiązek zapłaty odsetek może wynikać wyłącznie z ustawy. Ustawa w jednym tylko wypadku nakłada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązek wypłaty odsetek w wysokości określonej przepisami prawa cywilnego, tj. wówczas, gdy Zakład-w następstwie okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność-nie dokona wypłaty świadczeń w terminach przewidzianych w przepisach dotyczących ich przyznawania i wypłacania (art.85ust.1 ustawy z dnia 13 października 1998r.o systemie ubezpieczeń społecznych, tekst jedn.Dz.U.z 2009r.Nr 205,poz.1585 z późn. zm.)
   Przepis ten stanowi regulację szczególną względem przepisów Kodeksu cywilnego, a jej odrębność polega przede wszystkim na ustaleniu obowiązku zapłaty odsetek tylko w wypadku zwłoki. Zwłoka w spełnieniu świadczenia, zwana także opóźnieniem kwalifikowanym, ma miejsce, gdy zobowiązany, pomimo istniejącego obowiązku, nie spełnia świadczenia w terminie, przy czym niedotrzymanie terminu jest następstwem okoliczności,za które ponosi odpowiedzialnośc(por.wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 2012r.I UK 398/11 Lex nr1216847).
   W niniejszym stanie faktycznym sprawy organ rentowy wydając w dniu 12 października 2011r. decyzję o wstrzymaniu ubezpieczonej wypłaty emerytury od dnia 1 października 2011r. działał zgodnie z obowiązującym prawem, gdyż dopiero z chwilą opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012r., sygn. akt K 2/12, w Dzienniku Ustaw w dniu 22 listopada 2012r.(Dz.U. z 2012r.,poz. 1285) utracił moc art.28 ustawy zmieniającej z dnia 16.12.2010r. w zakresie, w jakim przewiduje stosowanie art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS do osób, które nabyły prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2011r.
   Z tych przyczyn organ rentowy nie wydał bezprawnej decyzji o wstrzymaniu ubezpieczonej wypłaty emerytury i dlatego też nie można przyjąć, że organ rentowy ponosi odpowiedzialność w rozumieniu art.85ust.1 zdanie drugie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za opóźnienie w wypłacie ubezpieczonej emerytury...

   Usuń
  3. Ta odpowiedź to -rekord świata. Myślę, ze jest to przygotowany gotowiec. Jak można w ciągu 2 minut napisać taki tekst.

   Usuń
  4. mamy na blogu prawnika z ZUS ?

   Usuń

  5. Niestety, wg mnie o odsetki trzeba będzie pozwać Skarb Państwa/ odpowiedniego ministra/.
   zg z art 417&1.k.c Jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie aktu normatywnego , jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we wlaściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją,ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.
   Sytuacja taka zachodzi w niniejszej sprawie.
   Należy wnieść 5% wpis
   Sprawa rozwojowa
   pozdrawiam -janka

   Usuń
  6. .Są dwie sprawy dot. odsetek a nie jak pisze wyżej anonim. Pierwsza to nieprawidłowe działania organu rentowego, druga - opóźnienia w działaniu ubezpieczonego lub płatnika polegające np. na nie przedłożeniu ( mimo żądania organu rentowego ) dokumentów koniecznych do ustalenia prawa. Należy zauważyć, iż w niniejszej sprawie nie może być mowy o opóźnieniu w działaniu lub samym zawinieniu moim „Ubezpieczonej”, które mogłoby uzasadniać odmowę przyznania ubezpieczonej prawa do odsetek.
   Pozdrawiam Julia

   Usuń
  7. Sygn.aktIIIAUa 1258/12
   Sąd Apelacyjny w Katowicach
   WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
   Dnia 20 marca 2013r.

   Sprawa powyższa rozstrzygła negatywnie kwestie odsetkową, a zamieszczony fragment to częśc uzasadnienia wyroku i jest autorstwa sędziego, a nie prawnika ZUS

   Usuń
  8. Wydaje mi sie, ze (przepraszam ale uzywany przeze mnie komputer nie ma polskich znakow)sedzia nie zauwazyl, ze decyzja wydana przez ZUS po wprowadzeniu ustawy z dniem 8 stycznia 2009r. ma w dalszym ciagu moc obowiazujaca.
   Decyzja ta stala sie ostateczna poniewaz nie wnosilismy od niej odwolania. Kazda decyzja osteteczna ma moc obowiazujaca do chwili jej wzruszenia w trybie odpowiedniego postepowania administracyjnego. Poniewaz ZUS nie dokonal tego wiec tym samym mamy prawo poslugiwac sie ta decyzja i wnosic zadania co do jej realizacji. Poniewaz ZUS wstrzymal nam bezprawnie wyplate swiadczen z dniem 1 pazdziernika 2011r. wiec mamy prawo zlozyc zadanie aby wyplacil nam swiadczenie lacznie z odsetkami - jest to nasze prawo wynikajace z prawomocnej decyzji.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  9. Teraz pozostaje śledzic jakie bedą zapadac kolejne "odsetkowe"wyroki, bo ten cytowany już jest prawomocny.
   Niestety, osoba która miała sprawę 28 maja milczy,co raczej nie świadczy o pozytywnym wyroku.

   Usuń
  10. Jest odpowiedź:
   Anonimowy 30 maja 2013 10:50
   Wyrok SO z dnia 28.05.13 w sprawie o odsetki z tytułu wypłaty zawieszonego świadczenia emerytalnego jest dla mnie negatywny.
   Sąd oddalił moje roszczenie. Wystąpiłam o uzasadnienie wyroku ponieważ wniosę apelację. Pozdrawiam

   Usuń
  11. Kolejny,negatywny wyrok o odsetkach i odszkodowaniu dla osoby,która od wrzesnia 2012r przestała pracowac:
   Sygn. akt: VU 17/13
   WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
   Dnia 17 kwietnia 2013 roku
   Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy
   …..przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. o wznowienie postępowania w sprawie VU 1344/11 w przedmiocie prawa do dalszej wypłaty emerytury
   oddala skargę
   (fragmenty uzasadnienia)
   ...Jeśli chodzi o wsteczne naprawienie szkody za okres od 01 października 2011r. do 31 sierpnia 2012r. wyrządzonej przez przepisy uznane za niekonstytucyjne, to potrzebna jest interwencja ustawodawcy polegająca na wprowadzeniu incydentalnych przepisów, pozwalających na naprawienie negatywnych skutków obowiązywania przepisu uznanego za niekonstytucyjny lub wystąpienie z roszczeniem przeciwko Skarbowi Państwa na podstawie art. 4171 § 1 kc.
   Oddaleniu podlegało także żądanie wnioskodawczyni dotyczące wypłaty odsetek ustawowych.
   Zgodnie z przepisem art. 85 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jeżeli Zakład-w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych-nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia, jest obowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego.
   Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które Zakład nie ponosi odpowiedzialności.
   Decyzja z dnia 06 października 2011r. o wstrzymaniu wypłaty emerytury dla wnioskodawczyni od dnia 01 października 2011r. została wydana zgodnie z obowiązującymi w tej dacie przepisami prawa, tj. zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, na mocy którego w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dodany został art. 103a wprowadzający obowiązek zawieszenia emerytury w razie kontynuowania zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy. Jedynie w sytuacji, gdy ZUS wydał bezprawną decyzję o odmowie wypłaty świadczenia, gdy możliwe było wydanie prawidłowej decyzji zgodnie z prawem przyznającej świadczenie, to powstałe opóźnienie uznane mogłoby być za następstwo okoliczności, za które ZUS ponosi odpowiedzialność i jest zobowiązany do zapłaty odsetek.
   W wyroku z dnia 05 maja 2005r.(IIUK 218/04) Sąd Najwyższy uznał,że zawarte w przepisie art.85 ust.1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych określenie "okoliczności,za które Zakład nie ponosi odpowiedzialności" jest bardziej zbliżone znaczeniowo do używanego w przepisach prawa określenia:"przyczyn niezależnych od organu",co oznacza,że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest obowiązany do wypłaty odsetek nie tylko wtedy, gdy nie ponosi winy w opóźnieniu, lecz także wtedy, gdy opóźnienie w ustaleniu i wypłacie prawa do świadczenia pieniężnego z ubezpieczenia społecznego jest skutkiem innych przyczyn niezależnych od Zakładu (podobnie wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 2009r.II UK 191/08).
   W treści przepisu art.85 ust.1 ustawy systemowej chodzi zatem o sytuacje, w których organ rentowy wydając decyzję naruszył przepisy prawa materialnego.
   W niniejszej sprawie w dacie wydania decyzji z 06 października 2011r. organ rentowy działał zgodnie z obowiązującymi w tym czasie przepisami prawa(....)

   Usuń
  12. Odnosnie ostatniego akapitu uzasadnienia sadowego nalezy zwrocic uwage, ze organ nie dzialal zgodnie z obowiazujacymi przepisami prawa poniewaz naruszyl zasade nie dzialania prawa wstecz wywodzaca sie z art. 2 Konstytucji RP. Ponadto organ naruszyl przepisy postepowania procesowego i przed wydaniem decyzji nie uchylil decyzji wczesniejszej, juz ostatecznej decyzji administracyjnej. Sugeruje poczytanie sobie na temat art. 8 kpa w orzecznictwie NSA.
   Jak widac wspolpraca ZUS i sadow uklada sie dobrze i dowodza to co jest im wygodne a niekoniecznie w zgodzie z prawem. Uznaja, ze maja przed soba "czarna mase".Po prostu skandal.
   Jaki przepis prawny nakazuje ustawodawcy interwencje w sprawie wprowadzenia incydentalnych przepisow.
   Zadanie naprawienia szkody przez panstwo wymaga wzruszenia decyzji wydanej na podstawie niekonstytucyjnego przepisu. Wiec ta decyzje nalezaloby wedlug sadu i ZUS wzruszyc a poprzedzajaca ja nie?
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
 8. Dzisiaj dostałam z SO w Białymstoku pismo z wyznaczonym terminem rozprawy w sprawie odwołania od decyzji ZUS z kwietnia 2013 r. Również w kopercie była odpowiedź ZUS na moje odwołanie. W swojej decyzji z 10 kwietnia 2013 r. ZUS odmawia mi wypłatę zaległej emerytury tylko z powodu nie działania wyroki TK wstecz. Nagle w swoim uzasadnieniu od odwołania stwierdza dodatkowo, cytuję: Ponadto z treści uzasadnienia wyroku TK z dnia 13.11.2012 r. wynika, że niekonstytucyjność przepisu art. 103a ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach ma charakter częściowy. Nie ma zastosowania do osób, w stosunku do których warunkiem realizacji nabytego prawa do emerytury był obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.
  Jestem z "przed". Dalej ZUS wymienił kiedy ja nabyłam prawo do emerytury i stwierdza , że w moim przypadku nie zachodzi niekonstytucyjności przepisów stwierdzonych wyrokiem TK. Przywołuje wyrok SA w Lublinie z dnia 30.01.2013 r. sygn. akt. III AUa 1080/12.
  Mam zamiar wysłać do sądu pismo przygotowawcze. Proszę Pana Krzysztofa i wszystkich blogowiczów o wskazówki.
  Z góry dziękuje. Julia z Białegostoku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Julio,ja również jestem z Białegostoku i po rozprawie w SO,którą wygrałam.Niestety,28.02.2013r ZUS złożył apelację i,jak w Pani przypadku,powołał się na wyrok SA w Lublinie.Skoro organ rentowy posługuje się w/w wyrokiem proszę powołać się na wyrok SA w Rzeszowie(IIIAUa1305/12.Ponadto proponuję,by wykorzystała Pani argumenty z mojego wyroku(sygn.akt:V U 2145/12).Sprawdzałam,mój wyrok z uzasadnieniem znajduje się na portalu orzeczeń sądowych.Pozdrawiam.Bożena z Białegostoku

   Usuń
 9. Mam pytanie, czy jest opłata w SO za złożone pismo przygotowawcze. Julia Białystok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma żadnej opłaty
   Daniela

   Usuń
 10. Od września chcę odejść z pracy przepracowałam 41lat w przedszkolu imam odwieszoną emeryturę jak mam napisać podanie
  do dyrekcji w związku z przejściem na emeryturę proszę o podpowiedż. Róża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę nie zwalniać się sama,niech to zrobi zakład.
   Wtedy dostanie pani na pewno odprawę emerytalną i być może także odprawę z racji zwolnienia (zależy od regulaminu w danej pracy)H.A

   Usuń
  2. Czy przypadkiem nie jest odwrotnie, jeżeli zwolni zakład to musi podać przyczynę. Posiadanie wieku emerytalnego nie jest podstawą do zwolnienia pracownika. Jeżeli zakład zwolni z winy pracownika to wtedy nie przsługuje odprawa emerytalna. Jeżeli zwolni z przczyn zakładu to musi mieć ku temu powód. Nie jestem pewna - być może się mylę. Proszę o ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu.

   Usuń
  3. Jeśli obejmuje Panią Karta Nauczyciela, to nie ma sensu zwalniać się samej. Gdy zakład pracy zwolni z powodu likwidacji stanowiska i niemożności zapewnienia etatu, to otrzyma Pani odprawę za sześć miesięcy plus odprawę emerytalną. Była nauczycielka

   Usuń
  4. Oczywiście zwolnienie z powodu likwidacji stanowiska.
   tak miała koleżanka. Nie nauczycielka.odprawa była 6 miesięczna.H.A

   Usuń
  5. art.20 ust. 2 Karty Nauczyciela- odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w przypadku zmian organizacyjnych. obowiązuje trzymiesięczne wypowiedzenie, po jego uprawomocnieniu składa się pismo o przejście na emeryturę i wtedy przysługuje jeszcze odprawa. Była nauczycielka

   Usuń
  6. Zwraca się Pani z prośbą o rozwiązanie stosunku pracy w ustawowym terminie /3m-ce/w związku z przejściem na emeryturę.

   Usuń
  7. W moim zakładzie pracy w stosunku do większości osób (6 osób), które osiągnęły wiek emerytalny między innymi i tym zawieszonym, czynione są "podchody" do "dobrowolnego przymuswowego" odejścia na emeryturę z rozwiązaniem stosunku pracy za porozumieniem stron. Na tą okoliczność "szef" polecił aby złożyć na piśmie z jaką datą chcemy odejść (data to najkrótszy termin). Padło też stwierdzenie "szefa", że jak chcecie to mogę Was "załatwić". Będąc pod wrażeniem nie dopytałem w jaki sposób ma nas załatwić. W pierwszej wersji napisałem prośbę o możliwość pracy do czasu aby móc przeliczyć emeryturę po przepracowaniu 18 m-cy(ustawa Prezydenta Komorowskiego) tzn. 31.03.2013 r. Gdy zbliżał się ten termin uzmysłowiłem sobie, że gdy przepracuję jeszcze 6 miesięcy nabędę uprawnienia do nagrody jublileuszowej, a będzie to wrzesień bieżącego roku. Po dalszych przemyśleniach "i ktoś powie apetyt rośnie w miarę jedzenia" teraz zrodziła mi się świadomość, że gdybym przepracował do końca roku 2013, mógłbym podwyższyć sobie wskąźnik do przeliczenia emerytury. Wskaźnik z pierszego roku mojej dziesiątki lat branych do wyliczenia wynosi 97, który mógłby być zamieniony wskaźnikiem z roku bieżącego i szacuję, że wynosić będzie około 140. Nie wiem czy mam wyjść z założenia "do trzech razy sztuka" i znowu prosić, ale nie mam odwagi wyjść z taką prośbą. Chodzi mi po głowie myśl aby napisać we wrześniu o rozwiązanie stosunku pracy w ustawowym terminie (3 m-ce) w związku z przejściem na emeryturę a wtedy przepracowałabym cały 2013 r. Ale nie wiem jakie konsekwencje prawne niesie moje aktualnie złożone pismo - prośba o odejście z dniem 30 rześnia b.r. (za porozumieniem stron- bo tak mi kazano napisać, tak kazano napisać i innym pracownikom - emerytom lecz różne terminy dot. roku 2013). Zapewniam, że moje podejście byłoby podejściem ostatnim. Proszę o opinię w przedstawionej sprawie za co z góry serdecznie dziękuję.

   Usuń
  8. Do KS - I co tu pisać takie nastały czasy , że człowiek boi się własnego cienia,bo wszędzie ktoś na ciebie się czai i prowadzi spisek. Może podam inny podobny przykład ,ale sprowadzający się do tego samego do wypchnięcia pracownika za burtę. Aktualnie w szkołach jest akcja zwolnień i wręczania ograniczeń etatów , dyrektorzy szkół przeprowadzają rozmowy z poszczególnymi nauczycielami , przede wszystkim z tymi , którzy mogli by odejść na emeryturę. Klimaty w szkołach też nie ciekawe .Pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
  9. Jeżeli zwolni się pani z pracy tylko na zasadzie porozumienia stron nie będzie miała pani prawa do odprawy emerytalnej. W podaniu należy wyrażnie zaakcentować , że rozwiazanie stosunku pracy w zwiazku z przejściem na emeryturę.Szef próbuje podstępnie Was wykolegować. Druga sprawa to jest taka, że nie może zwolnić pracownika tylko dlatego, że nabył prawa emerytalne. Tak było kiedyś ale obecnie już nie.Natomiast jeżeli chodzi o jubileusz to można jego otrzymać o mniej jak rok wcześniej jeżeli przechodzi się na emeryturę.( np. prawao do jubileuszu masz 5 lipca 2014r. To możesz ten jubileusz otrzymać już 6 lipca 2013r ale pod warunkiem , że przechodzisz na emeryturę. Nie może być pełen rok, wystarczy jeden dzień krócej) A najlepiej wpisz sobie w google hasło jubielusz a odejście na emeryturę albo coś podobnego, to tam wszystko wyczytasz).

   Usuń
 11. Pani Różo- po co się zwalniać z pracy. Jest okazja aby zarobić
  trochę grosza i wyjechać na wycieczkę lub pomóc dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 12. czy ZUS powinien zapłacić odsetki za okres od wyroku SO /pozytywnego dla mnie/ obecnie złożył ZUS apelację, terminu rozprawy nie znam. Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem odsetki należą sie od dnia zawieszenia emerytury do dnia orzekania o odsetkach.
   MM1

   Usuń
  2. Raczej - do dnia ich wypłaty.

   Usuń
 13. Witam. Czy wiadomo ilu zawieszonych otrzymało już na 100% wypłacone emerytury (bez obawy ich zwrotu) ????????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS przez bałagan lub celowo nie wystąpił o uzasadnienie wyroków w SA (korzystnych dla emerytów), minął termin składania przez ZUS kasacji i ci emeryci już wygrali, Prosimy niech się odezwą i potwierdzą oraz co z zaległymi ODSETKAMI.?

   Usuń
  2. Jakie jest źródło informacji (anonimowy z 13:47) o tym, że w niektórych przypadkach ZUS nie wystąpił do Sądu Apelacyjnego o wyrok (korzystny dla emerytów) z uzasadnieniem i stracił już możliwość złożenia kasacji?

   Usuń
  3. Informacja nieoficjalna od pracownika ZUS-u.

   Usuń
  4. Jeśli ta informacja jest prawdziwa, to rzeczywiście robi się ciekawie...

   Usuń
 14. Bardzo dobrze postawione pytanie. Czy są Tacy Szczęśliwcy?
  Ewa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn29 maja 2013 20:09

   W związku z totalnym rozłamem w kwestii orzekania tzw. "niezawisłych" Sądów - można być li tylko pewnym: podatków,odwołań,rezygnacji z dalszej walki o swoje, zatrzymane pieniądze...zejścia z tego cyrku! Ja,optymista...wkurz..y jestem,niestety!

   Usuń
 15. Jestem już zmęczona i chcę odejść odpocząć niech młodzi pracują teraz to wszyscy patrzą krzywo bo mam emerytuę i powinnam już odpocząć Pozdrawiam Róża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różo, nie patrz na innych. Wyznacznikiem może być tylko Twój stan zdrowia, zawiść ludzka była i będzie. Masz niepowtarzalną okazję odłożyć trochę grosza na tzw. czarną godzinę.
   Pozdrawiam - Daniela

   Usuń
  2. Pani Różo
   proszę posłuchać co mówi p. Daniela. Nie rezygnowac.
   Alicja 2

   Usuń
 16. Tak chciała bym ale ja pracuję jako kucharka a obecnie jest 140 dzieci i mam tylko jedną osobę do pomocy to jest praca ciężka i odpowiedzialna. A dyrekcja wymaga wszysko wykonujemy ręcznie nic gotowego wczoraj złożyłam wymówienie bo musi być 3 miesiące zgodnie z prawem pozdrawiam. Róża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Różo, życzę WSZYSTKIEGO DOBREGO, a przede wszystkim dużo siły i zdrowia, aby się cieszyć zasłużoną emeryturą.

   Usuń
 17. Drodzy walczący, proszę poradzcie. Mnie jeszcze, jak na razie dyrekcja nie zwalnia, jednak chcę już w tym roku odejść na emeryturę i mam dylemat kiedy najlepiej to zrobić (ze względu na finanse), pracuję w budżetówce; od 23 pażdziernika wchodzę już w 35 rok pracy, a do 23.12.2014 czuję że nie dam rady pracować. Pewnie ta jubileuszówka za 35 lat mi przepadnie - czy mam rację ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety do października musisz przepracować i wejść w35 rok chociarz jeden dzień to muszą ci wypłacić Róża

   Usuń
  2. Rozwiązując stosunek pracy odchodząc na emeryturę nie musisz mieć przepracowanych pełnych 35 lat aby otrzymać jubileusz za 35 lat.Muszą Ci wypłacić już w przypadku gdy do pełnego jubileuszu brakuje Ci 11 miesięcy.Dokładnie sobie oblicz kiedy wypada 35 lat i odejmij 11 m-cy.Taką informację powinnaś otrzymać w kadrach.

   Usuń
  3. Dokladnie to mniej niz 12 miesiecy a nie 11 miesiecy.
   Prosze sobie dokladnie obliczyc.
   pozdrawiam

   Usuń
 18. Dziękuję i życzę również wszystkiego najleprzego Dostałam z sadu oddalenie od odwołania i rządali odemnie dokumentów o zatrzymaniu emerytury o odmownym od odwołania i nie wiem co dalej będzie Róża

  OdpowiedzUsuń
 19. wybacz, ale nie rozumiem

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja już się z tym wszystkim gubię decyzja o wstrzymaniu wypłaty emerytury z dnia 27 grudnia i decyzę o zawieszeniu prawa do wypłaty od dnia 1 01 2012.oraz kopie przelewu zwrotu świadczenia od 1 10 2011 do 31 12 201 to jest paranoja. Róża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko spokój może nas uratować. Z tego co piszesz to rozumiem,że ZUS "dobry wujek" wypłacał ci świadczenie dłużej niż do 30.09.2011 r., a potem zażądał zwrotu.
   Tylko dlaczego tych dokumentów nie ma w twoich aktach, które ZUS przekazał do Sądu? Wyjaśnij to i pilnuj terminu, który jest na pewno w piśmie z Sądu.

   Pozdrawiam
   JS

   Usuń
  2. Inni też mieli "dobrego wujka",ale dobrowolnie nie chcieli oddac pieniedzy.
   Kiedy ZUS wystąpił do sądu o zwrot emerytury to wydane wyroki oddalały żądania ZUS,czyli emeryt wygrał!

   Usuń
 21. Sama zgłosiłam się do zusu i oddałam panie były bardzo zaskoczone powiedziała jedna z pań że system mnie nie wybrał i tak bym musiała oddać nawet po 5 latach.Dostałam pismo w piątek i wciągu 7 dni musiałam dostarczyć do sądu w £odzi wysłałm w poniedziałek poleconym i prioitetem z kutna myślę że dotarło na czas Róża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dotarło i będzie dobrze.
   JS.

   Usuń
 22. Xenefont o/Olsztyn31 maja 2013 20:32

  Piotr Szczepanik
  Siedem dziewcząt z Albatrosa - tekst piosenki

  zgłoś błąd / edytuj tekst
  edytuj video
  do ulubionych
  dodaj komentarz

  Siedem dziewcząt z Albatrosa, Tyś jedyna,
  Dziś pozostał mi po Tobie smutek - żal,
  Miałaś wtedy siedemnaście lat dziewczyno,
  W Augustowie pierwszy raz ujrzałem Cię.

  A na imię miałaś właśnie Beata,
  Piękne imię musisz przyznać, miła ma.
  Zabierałem ją co dzień na fregatę,
  By miłością swą upajała mnie.

  Minął dzionek, słońce zaszło za jeziorem,
  I fregaty kontur ukrył się za mgłą,
  Na fregacie byliśmy wciąż sami,
  A na brzegu ktoś nucił piosnkę tę.

  Już od dawna Ciebie nie widziałem,
  Tak mi smutno jest bez Ciebie, tak mi źle,
  Lecz myślę, że kiedyś się spotkamy.
  W Augustowie, nad Neckiem, w białe dnie.

  Te wspomnienia w mej pamięci pozostaną,
  I na zawsze schowam w sercu je,
  Jestem Beatko zakochany,
  Pragnę z Tobą jeszcze spotkać się.
  Xenefont...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój Boże !

   Usuń
  2. te nasze młode lata

   Usuń
  3. Oj tam, oj tam, my jestesmy zawsze młodzi. Nie wazne lata , wożny duch młodości!!!!

   Usuń
  4. Piosenka o tajemniczej siedemnastolatce z augustowskiego "Albatrosa".
   Lato 1965r.
   Janusz Laskowski miał niespełna 20 lat. Beata to była jego wakacyjna miłość…
   Do dziś wszyscy zastanawiają się, kim była Beata. I czy w ogóle wie, że ta piosenka to o niej.
   Autor tekstu nigdy tego nie zdradził.
   Jedni mówią, że pochodziła z niedalekich Sejn, inni, że z Suwałk.
   Dawno temu wyjechała do Stanów– zdradza pan Wojciech.
   Tak się zrodził hit.

   Usuń
  5. Nie wrócą te lata te lata szalone. Może ktoś dokończy bo ja nie pamiętam słów Róża

   Usuń
  6. Xenefont o/Olsztyn1 czerwca 2013 11:34

   Dla Róży:

   Nie wrócą te lata, te lata szalone,
   Gdy świat mi dawałeś jak swój,
   Gdy każdym spojrzeniem wiązałeś nam dłonie
   Niczego nie dzieląc na pół.
   Nie wrócą te lata za tylu pożegnań,
   Za tylu przyjaźni tylu spraw.
   Nieważne już nawet, gdzie został ten pejzaż,
   Ten pejzaż, którego nam dzisiaj brak.
   Nieważne już nawet, gdzie został ten pejzaż,
   Ten pejzaż, którego dzisiaj brak.

   Tak jak ja w dłoniach unieś swój czas,
   Tak jak ja nie oglądaj się wstecz,
   Tak jak ja zawsze jasną miej twarz,
   Zawsze wiedz czego chcesz.

   Nie wrócą te lata, te lata szalone,
   Gdy dzień był tak krótki jak noc,
   Gdy sobą zdumieni jak woda i ogień
   Byliśmy ja Tobą, Ty mną.
   Nie wrócą te lata jak listy z daleka,
   Nie żałuj niczego nie licz strat.
   Rozkołysz jak kiedyś pół ziemi, pół nieba,
   Idź dalej otwarty przed tobą świat.
   Rozkołysz jak kiedyś pół ziemi, pół nieba,
   Idź dalej przed Tobą cały świat.

   Tak jak ja...

   Nie wrócą te lata jak pamięć niewierna,
   Gdy wrócą wspomnieniem, cóż to da.
   Żyj chwilą, nim minie jedyna i piękna,
   Żyj chwilą, tak długo jak długo trwa,
   Żyj chwilą, nim minie jedyna i piękna,
   Żyj chwilą, dopóki jeszcze trwa
   ..............................................

   Usuń
  7. Serdeczne dzięki to życie nam mija jak sen Róża

   Usuń
  8. Miły Xenefoncie,z Tobą to można do tańca i do różańca!
   Pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
 23. Piękne wspomnienia.Gratulacje

  OdpowiedzUsuń
 24. My młodzi my młodzi nam szampan nie zaszkodzi .Upływa szybko życie jak potok mija czas za rok za dzień za chwilę razem nie będzie nas i nasze młode lata popłyną szybko w dal niechaj przynajmniej teraz nie płyną gorzkie łzy pozdrawiam Róża

  OdpowiedzUsuń
 25. A co tu jest grane. Zapomnieliście już po co tu się spotykamy? Na amory Was wzieło? Nic z tego , chyba , że w nastepnym wcieleniu.Otrząsnąć się ze wspomnień młodości i brać się ostro do roboty, myśleć tęgo jak tu odzyskać to co nam zabrali a nie tam jakieś ukryte wspomnienia z cielęcego wieku. Było mineło a teraz już zapózno. He he . Pozdrawiam wszystkich romantyków i tych mniej sentymentalnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Bo to co nas podnieca,
   to się nazywa kasa"...

   Usuń
 26. sory za wpadki błędowe ale tak mi wyskoczyło na kompie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Mam pytanie czy ma ktoś wyznaczony termin rozprawy w SA w Krakowie
  pozdeawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ją też czekam na termin w SO w Krakowie przeszło miesiąc. Na razie cisza. Krystyna

   Usuń
  2. Xenefont o/Olsztyn2 czerwca 2013 11:37

   A ja, na SO w Olsztynie 39 dzień i też cisza...

   Usuń
 28. Czy ktoś ma wyznaczony termin apelacji w Lublinie .Bardzo proszę o odpowiedź.
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 6 czerwca br. moja apelacja w Lublinie. Właściwie wynik znam. Jestem sprzed a Lublin orzeka wiadomo jak. Napisze po powrocie. Lucyna.

   Usuń
 29. Czy ktoś na wyznaczony termin apelacji w Gdansku, Jestem po 8-01-2009 wygrana w SO, Czy jest ktoś po apelacji i z jakim zakończeniem , bardzo proszę o odpowiedz, Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SA w Gdańsku orzeka pozytywnie dla tych "po"

   Usuń
 30. Lucyno ale ja mam jedną apelację z Lublina i jest na + i to osoby z 2008 r.Może sąd się doszkolił i będą inne wyroki trzeba mieć nadzieję. Pozdrawiam i czekam na relację. Powodzenia
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 31. Ewo z Lublina. Znasz syg. tej wygranej sprawy osoby z 2008r.?
  Miałabym argument na rozprawie 6.06.2013. Lucyna

  OdpowiedzUsuń
 32. Jasne podam Ci zaraz no masz: III AUa 1079/12 z Lublina, III AUa 740/12 z Gdańska, III AUa 1305/12 z Rzeszowa, III AUa 495/12 ze Szczecina, III AUa 670/12 ze Szczecina, III AUa 1258/12 z Katowic, III AUa 696/12 z Katowic. To są wszystko wyroki na + tych przed 2009 rokiem.
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. III AUa 1079/12 z Lublina
   Sprawa nie dotyczy"sprzed",bo(...wstrzymał z dniem 1 października 2011r. wypłatę emerytury, którą przyznał jej na podstawie decyzji z dnia 1 września 2010r)

   Usuń
  2. Wykaz spraw podanych wyżej wprowadza w błąd,sprawa SA Gdańsk Sygn.aktIII AUa 740/12 z 13 marca 2013r,- przegrana,bo:..w czasie,gdy wnioskodawczyni złożyła wniosek o emeryturę-7 marca 2007r. obowiązywał art.103 ust.2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998r

   Usuń
 33. Ja czekam na termin apelacji , którą złożyłam 22 maja
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 34. Jeśli chcesz to podam Ci również pocztę dam Ci na niej tel. to możemy porozmawiać ewik52@o2.pl
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń