16 maja 2013

Stowarzyszenie - ciąg dalszy 2

Drodzy Państwo!W związku z przeładowaniem komentarzy pod poprzednim
postem bardzo proszę o przeniesienie dyskusji pod ten post.Adminka Izabela

78 komentarzy:

 1. Artykuł z Gazety Prawnej - autorstwa pani Wiatrowskiej :-) !!! z 16. 05. 2013
  ZUS zapłaci za bezprawnie zabrane emerytury
  W sprawie zawieszenia wypłat emerytur rząd przez sześć miesięcy stosował strusią politykę, udając, że nie ma problemu zaległych świadczeń. Tymczasem kwestia ta dotyczy ponad 26 tysięcy osób, którym wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. (sygn. akt K 2/12) przywrócił prawo do zawieszonych wypłat. Sędziowie uznali, że ZUS wstrzymał 1 października 2011 r. wypłatę świadczeń na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Dzięki temu wszystkie osoby pokrzywdzone uzyskały prawo do swoich świadczeń bez konieczności zwolnienia się z pracy. Wystarczyło tylko złożyć do ZUS wniosek, powołując się na wyrok TK.
  ZUS jednak nadal konsekwentnie odmawia wypłaty zawieszonych emerytur za okres sprzed wydania wyroku. A emeryci próbujący dochodzić swoich praw są odsyłani z kwitkiem. W najlepszym wypadku pracownicy oddziałów, po cichu, aby kierownik nie słyszał, informowali ich, że między Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej a Rządowym Centrum Legislacji krążą pisma. Jeszcze chwila – i już wszystko będzie jasne.
  Co prawda, rządowi legislatorzy uznali, że jest potrzebna ustawa rozwiązująca problem zaległych świadczeń, ale odbili piłeczkę w kierunku resortu pracy. Ten wpisał przygotowanie takowego projektu do harmonogramu prac, ale nawet najlepszy dokument może się spotkać z negatywną oceną resortu finansów.
  I stało się to, czego rząd powinien najbardziej się obawiać. Projekt ustawy chce przygotować Senat. Już w czasie posiedzenia komisji ustawodawczej okazało się, że nowe rozwiązania powinny objąć wszystkie osoby poszkodowane przez niekonstytucyjne przepisy. Zaległe emerytury dostaną więc osoby, które wybrały pracę zawodową, a ZUS wstrzymał im wypłatę świadczeń.
  Może się jednak okazać, że rekompensatę otrzymają także osoby, które wykonały polecenie ustawodawcy i zwolniły się z pracy. Teraz mają słuszne pretensje, bo gdyby wiedziały, że zapadnie wspomniany wyrok, nie dałyby się zastraszyć i pozostawałyby aktywne zawodowo. Bez względu na tego typu wątpliwości parlament powinien się spieszyć z przygotowaniem ustawy. Emeryci nie mogą czekać na świadczenia w nieskończoność.

  Bożena Wiktorowska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam,
   artykuł autorstwa p. Wiktorowskiej a nie Wiatrowskiej. Tak, tak ... TEJ pani Wiktorowskiej

   Usuń
  2. to przecież stare wiadomości,tekst już był tutaj omawiany.

   Usuń
  3. Xenefont o/Olsztyn16 maja 2013 23:39

   ...i dużo wyżej,i bardzo,bardzo,bardzo- wcześniej...Galu,Anonimie!!!

   Usuń
  4. Nie jest grzeczny zwrot Tak TEJ Pani W... co ma znaczyc Tej???? ,, nie obrazaj Jej I mnie biezace sa?????? a w ogole nie chce mi sie gadac , polecam link ostatni marian radom

   Usuń
  5. dziękuję p. Wiktorowskiej za ta ocenę Anna

   Usuń
  6. Pozdrawiam Panią red. Wiktorowską.
   Basia

   Usuń
  7. Spieszcie sie sludzy naradu.w koncu po to was wybralismy,zeby rozwiazywac nasze problemy.a wlasciwie wasze,bo to wy jestescie niedouczeni tzn.z prawem na bakier.fajnie by bylo gdyby wyplacxili przed wakacjami,a wlasciwie decydentow przerwa parlamentarną.w koncu nie mozna czekac do swietego Gdygdyl

   Usuń
 2. to wazne ,,,a pominiete,,,http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=449268,,,RECEPTA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawidłowy link:
   http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=449268

   "Minister nie odpuszcza....

   Usuń
 3. Minister nie odpuszcza. Walczy o wpływy podatkowe

  Minister finansów Jacek Rostowski lawinowo składa kasacje od wyroków uchylających jego własne interpretacje podatkowe. W pierwszych miesiącach 2013 r. napisał ich trzy razy więcej niż w roku poprzednim. Naczelny Sąd Administracyjny jest zalewany skargami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Adminko "ODŁADUJ " skargi kasacyjne.
  Dziękuję
  Pozdrawiam
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani Danielo, czy mogę prosić o materiały pomocnicze,o których pisze Pani do P. Alicji. Ja mam rozprawę w SO 7czerwca
  i chciałabym odrzucić argumenty ZUS.
  Jeżeli nie sprawi to Pani kłopotu, to bardzo proszę o wsparcie.
  adres: turekmaria@interia.pl
  Pozdrawiam Maria z Krosna

  OdpowiedzUsuń
 6. Pani Danielo prosze umieścić "materiały pomocnicze" na blogu,to inni również skorzystają,a i Pani będzie miała mniej pracy. Bardzo dziękuję.Stanisław.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn17 maja 2013 16:46

   Również i ja podpinam się do Stanisława z uprzejmą prośbą do Pani Danieli. Pozdrawiam

   Usuń
 7. ciekawe co ze sprawą w SN

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest zakładka SKARGI KASACYJNE wejdz i poczytaj.

   Usuń
 8. No wszystko w porządku. Czy ktoś z Państwa dostał z Sądu pismo o uzupełnienie braków formalnych to znaczy podać wartość sporu? Irena z Biłgoraja. SO Zamość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w odwołaniu zaznaczyłam:
   Jednocześnie, wnoszę o zobowiązanie organu rentowego przez Sąd do wyliczenia i podania kwoty należnej mi emerytury za okres zawieszenia tj. za okres ....

   Usuń
  2. Ja dostałam takie pismo z SO, chodziło o przesłanie 2-ego egzemplarza pozwu. Zadzwoniłam do sądu i tak mi odpowiedziano. Jestem po rozprawie, nie znam wyroku, czekam na orzeczenie z uzasadnieniem. Pozdrawiam Barbara

   Usuń
 9. I jeszcze jedno. Czy wyliczać też odsetki, czy tylko kwotę emerytury?.Nie wiem co jest grane. Na blogu czytałam, że SO nie chce wartości sporu bo ma akta rentowe. A tu proszę. Może odezwie się ktoś z SO Zamość.Irena z B.

  OdpowiedzUsuń
 10. I jeszcze ja dołączam się do prośby do Pani Danieli o kontrargumenty do SO.Irena z B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałam w tej sprawie do Adminki, aby sprostać prośbom: Stanisława, Xenefonta, Ireny i innych zainteresowanych. Zaznaczam, że chodziło o kontrargumenty do argumentów ZUS, w którym ZUS wnosił do sądu o oddalenie mojego odwołania. ZUS-y różnie argumentowały swój wniosek o oddalenie odwołania emerytów. Wcześniej na blogu pisałam, jakich argumentów ZUS użył w moim przypadku.
   Pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
 11. Złożyłam 4.04.13 odwołanie do SO w Opolu od decyzji ZUS w sprawie odmowy wypłaty wyrównania emerytury i do dziś nie dostałam odpowiedzi. Co to może znaczyć? Może to dobrze? Pozdrawiam wszystkich "walczących" MZ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja złożyłam odwołanie do SO Opole 18-04-2013 i też nie mam żadnej odpowiedzi.Pozdrawiam H.A

   Usuń
  2. Jeżeli pisma były wysłane bezpośrednio do sądu, a nie za pośrednictwem ZUS,to sąd przekazuje odwołanie do Zus - celem ustosunkowania się do żądań.
   ZUS ma wtedy 30 dni na "załatwienie" odwołania we własnym zakresie i dopiero przy negatywnej ocenie odsyła odwołanie wraz aktami do sądu.

   Usuń
  3. Odwołanie składałam za pośrednictwem ZUS.Czy ZUS ma także 30 dni na powiadomienie mnie o terminie rozprawy? MZ z Opola

   Usuń
  4. O terminie rozprawy zawiadamia już sąd

   Usuń
  5. Dziękuję MZ z Opola. Czy sąd ma też określony czas na ustalenie terminu rozprawy i powiadomienie o tym?

   Usuń
  6. Do MZ z Opola.Mieszkam niedaleko Opola i również złożyłam za pośrednictwem ZUS-u odwołanie do sądu okręgowego w Opolu.Jestem sprzed 09.01.2009. Wiem że ktoś miał pozytywny wyrok i była ta Pani sprzed.Mam więc nadzieję na pozytywny wyrok. Bardzo się denerwuję i napewno byłoby mi raźniej dzielić się z kimś wiadomościami i ewentualnymi radami. Proszę więc o kontakt na maila alicja55@vp.pl Pozdrawiam

   Usuń
  7. Do Alicji. Odpisałam na maila :)

   Usuń
  8. Odwołanie do SO Opole złożyłam za pośrednictwem ZUS
   18-04-2013r
   Emerytura przyznana po 09.01.2009r,brak,odpowiedzi.
   Pozdrawiam.H.A

   Usuń
 12. Odwołanie składa sie do miesiąca od otrzymania decyzji do Zus-u. Zus wysyła cała "teczkę" do sądu wraz z odwołaniem.

  OdpowiedzUsuń
 13. W odwołaniu do Sądu Okręgowego czy w apelacji do S.A. nie ma potrzeby podawać żadnych kwot zaległych emerytur , czy kwot odsetek, ZUS ma akta i wie ile każdemu sie należy. Miałam sprawę w S.O. i apelację w S.A. i nigdzie żadnych kwot nie podawałam. Zaległe świadczenia mam już od dwóch miesięcy na końcie.Wszyscy zawieszeni emeryci którzy odwoływali się od decyzji ZUS w 2011r. i przeszli całą drogę sądową nigdzie nie podawali żadnych kwot
  Pozdrawiam blogowiczów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też przeszłam całą drogę sądową tzn. Sąd Okręgowy, Sąd Apelacyjny.
   Mam wypłacone zaległe i dalej jestem ciągana po sądach, ponieważ teraz ZUS wystąpił ze "skargą kasacyjną" do Sądu Najwyższego.

   Ciągły stres, ciągła walka, chyba Rostowski zabierze nam te zaległe.
   Tam na górze już napewno zapadły decyzje aby nas odpowiednio "załatwić".

   Czy Anonimowy z 17 maja - 22:08 otrzymał też odpis skargi kasacyjnej ?

   Usuń
  2. Tak, otrzymałam odpis skargi kasacyjnej

   Usuń
  3. Jak Pani to wszystko przyjęła. Ja jestem załamana. Myślałam, że jak wypłacą zaległe to będzie już koniec tej walki.

   Usuń
  4. A co ja zrobię jak sąd chce kwoty roswzczenia, pod rygorem zwrotu odwołania. Nic na to nie poradzę. Tak mi się trafiło. Irena z B.

   Usuń
 14. Ludzie moze wreszcie zrozumiecie ze ,,wyroki juz sa i nic nam nie pomoze zadne kontrargumenty!!! ,polecam dzisiejszy odcinek ,,RANCZA ,,jest prawdziwa ,anegdota o sadach ,dalej link do ministra egzekutora ,nie oddaje pelnego tekstu ,przedluzaja ,nawet wiedzac ze kiedys przegraja bo sa wyroki SN ,chodzi o sprawy sadowe z izba skarbowa negatywne ,a kiedy przegraja ,opieszale sady ,,to jest taka sama sytuacja jak z nami ,oszukanych przedsiebiorcow ,jest mniej ale suma napewno wieksza niz oszukanych emerytow ,,jest gorzej niz na Bialorusi tam sa jasne kryteria nie ,tak a u nas demokracja ale tak jak ,,my chcemy,, ale sie nie ma co martwic ,moze niedlugo wejdzie na wokande pierwsza sprawa w ETPcz ,atekst warty zapamietania ,powtorka,,,Minister finansów Jacek Rostowski lawinowo składa kasacje od wyroków uchylających jego własne interpretacje podatkowe. W pierwszych miesiącach 2013 r. napisał ich trzy razy więcej niż w roku poprzednim. Naczelny Sąd Administracyjny jest zalewany skargami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie, teraz jeszcze raz, ale po polsku.
   Gal

   Usuń
  2. Pozytywna akcja! czy negatywna ?,dlaczego Go dręczycie a wiem ze Marian ,Krzysztof nie piszą CZEKAJĄ otworzył wam ,,oczy,, Mamy biezące reszta w toku !Maria 18 miesięcy

   Usuń
  3. Zamiast lamentować - PROŚBA do zawieszonych emerytów z WARSZAWY I OKOLIC zgłaszajcie się do ADMINKI i pomóżcie założyć STOWARZYSZENIE, im będzie więcej osób, tym łatwiej będzie wybrać ZARZĄD - czyżby nie było minimum te 20-30 osób ??? bo tu jeszcze nikt NIE WYGRAŁ, chociaż wypłaty są na koncie, RAZEM osiągniemy cel, w pojedynkę będą nas włóczyć dalej po sądach i każą oddawać ....oprócz walki o zaległe stowarzyszenie mogłoby powalczyć o zaprzestanie potrącania już wypłaconych emerytur .... może do stowarzyszenia włączyłyby się osoby walczące o zaległe, ale już nie pracujące ? ja mogę tylko apelować i prosić, bo mieszkam daleko od Warszawy - będę wspierać i mam nadzieję, że zrobią to wszyscy korzystający z tego bloga.

   Usuń
 15. Szanowni Państwo emeryci. Mam jak już pisałam uzupełnić braki formalne odwołania podając wartość sporu.Wszyscy w różnych miejscach blogu piszą, że wartość sporu podaje się przez pomnożenie miesięcznej emerytury przez 12 m-cy. Ja przeczytałam w Kpc, ze roszczenia przeszłe podaje się wartość sporu, natomiast przez 12 m-cy mnozy się jeżeli chodzi o roszczenia przyszłe. Takie jest orzeczenie SN w składzie 7 sędziów z 18.10.2012 r. interpretujące art.19, 20, 21 i 22 Kpc. Nasze roszczenia są za 13 m-cy i 21 dni więc są wyższe. Czy to będzie miało jakieś negatywne skutki, jeżeli poda mniej niż rzeczywiście się nam należy?.Bardzo proszę tych z Państwa, którzy zabierali na ten temat głos o radę i podzielenie się swoimi przemyślenia.Byłabym wdzięczna, ponieważ w poniedziałek muszę złozyć w sądzie pismo. Irena z Biłgoraja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ireno ten brak należy uzupełnić, jak liczyć było gdzieś na blogu. Teraz nie wiem gdzie , ale Pan Krzysztof radził jak to policzyć, proszę poszukać.

   Usuń
 16. I jeszcze jedno. Czy podaje się sposób w jaki się dokonywało wyliczeń? Czy tylko ogólną kwotę. Pismo będę osobiście składała w sądzie to co prawda mogę się dopytać, ale wolałabym być przygotowana.Irena z B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ireno
   mnie nie kazali uzup. o kwotę roszczenia. Jak wyliczyć było, w którejś zakładce w kwietniu.
   A kwota ta to: 5 x kwota za (paźdz/list,grudz/2011:i stycz.,luty 2012) + 8 x kwota ( marzec-paźdz.2012 )+2/3 za listopad. Kwota brutto lub netto z decyzji ZUS. Jeżeli była potrącana emer. o kwotę max zmniejszenia to zaznaczyć, że kwota netto obejmuje za kazdy rok pomniejszenie o max zmniej.. proszę ewentualnie przygotować sobie ściągę i mieć ją w sądzie i w razie czego odczytać jak została wyliczna. Jaką kwotę się podaje to nie wiem. Ale może ktoś co podawał napisze.
   Alicja 2

   Usuń
 17. ciekawy artykuł w wirtualnej http://emerytury.wp.pl/kat,2752,title,Pieniadze-ktore-odkladasz-w-ZUS-nie-sa-twoje,wid,15652371,wiadomosc.html Barbara

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam pytanie czy ktoś z Lublina miał sprawę w Sądzie Apelacyjnym????????????????????jeśli tak to proszę o napisanie jak przebiegała sprawa i z jakim rezultatem.Dzięki za odpowiedź. Czekam z niecierpliwością.
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 19. Sposób wyliczenia znam. Chdzi mi tylko o to czy podawać ten sposób wyliczenia i czy za 12 m-cy wg art. 22 Kpc czy kwotę faktyczną tj. za 13 i 2/3 m-ca wg art 19 Kpc. Bo wcześnie na blogu było podane chyba nawet przezPana Krzysztofa, że jest kwota emerytury brutto x 12 m-cy. Dlaczego tylko za 12 m-cy?. Irena z B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg. art 19 Kpc.
   ......
   Wartość przedmiotu sporu w sprawach świadczeń w systemie ubezpieczeń społecznych ustala się:
   – jako roczną sumę świadczeń przyszłych wypłacanych
   lub
   - k w o t o w o (jako konkretną kwotę) w przypadku świadczeń z a l e g ł y c h .
   .......
   Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18 października 2012 r. (sygn. III UZP 3/12)
   W sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych, której przedmiotem jest zmiana wysokości świadczenia powtarzającego się, wartość przedmiotu zaskarżenia (art3982§1 zd.1 i 2 k.p.c.) ustala się na podstawie art.22k.p.c. w odniesieniu do świadczeń przyszłych,
   a w odniesieniu do świadczeń z a l e g ł y c h na podstawie art.19§2k.p.c.
   W razie dochodzenia świadczeń przyszłych i zaległych stosuje się art.21k.p.c.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Do tego właśnie doszłam. Zapisałam sobie nawet Uchwałę SN z października, ale ja już niczego nie jestem pewna. Nie spodziewałam sie wezwania sądu do uzupełnienia braków, bo piszący na blogu i już po sprawach w SO i SA zapewniali, ze nikt od nich tego nie żądał.Muszę być rozważna, bo przydzielono pewnie moją sprawę sędziemu/sędzi z którym mogę mieć "pod górkę." Irena z B.

   Usuń
 20. Mam pytanie: jaka jest podstawa prawna o przedawnieniu roszczeń.Chodzi o termin 3-letni na dochodzenie zaległych.Jestem już od czerwca ub.roku na emeryturze i tylko mogę walczyć o zaległe. ZUS na moje odwołanie podał m.in. argument,że miałam czas 2 m-ce od ogłoszenia wyroku TK? no a pozostałe to oczywiście,mnie nie dotyczy bo jestem z 09.2008 r. no i już mam emeryturę, powołał się na art.190 konstytucji, art. 28 ustawy o emeryturach i rentach,art 103 a.cos będę modzić tylko ten termin?nie wiem co odpowiedzieć czy wg k.p.c art 118? jeśli ktoś wie proszę o pomoc.z góry dziękuję. Renia z Koszalina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Art.118 Kodeksu cywilnego, nie kodeksu postępowania cywilnego.

   Usuń
  2. Reniu a ja Ci radzę : dokumenty pod "pachę" i do prawnika z Twoimi problemami.

   Usuń
 21. No fakt, pomyliłam się.dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 22. Szanowni emeryci. SO w Zamościu chce podawania wartości sporu i sposobu jego wyliczenia. Wartość nie za 12 m-cy a w faktycznej wysokości czyli za 13 i 2/3 m-ca. Podaję to bo może się komuś przydać. Z rozmowy /bardzo uprzejmej Pani/ wywnioskowałam, ze trzeba być dobrej mysli. Jestem po 08.2009 r. Irena z B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tym samym potwierdza się,że moja odpowiedź
   (Anonimowy 19 maja 2013 12:41)- była prawidłowa

   Usuń
 23. Pani Ireno czy to oznacza,że SO w Zamościu zwróci się do mnie przed rozprawą, o podanie wartości sporu.Jeśli tak to proszę mi podpowiedzieć jak mam to wyliczyć. Z góry dziękuję Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 24. do P. Ireny jaka kwota jest wyjściowa przy obliczaniu,ostatnia emerytura,czy ta pierwsza przyznana,proszę napisać jak P. to obliczyła,ten cały rok i te 2)3 m-ca Dziękuję za informację Iza

  OdpowiedzUsuń
 25. Pani Izo. Odpowiedź jest w nowszym poście. Pisane do P. Krystyny. Irena z B.

  OdpowiedzUsuń
 26. Sąd Okręgowy w Zamościu nie pyta o wysokość zaległej emerytury. Miałam rozprawę, wygrałam. O żadnej kwocie nie było mowy. Należy się wypłata od do i tyle

  OdpowiedzUsuń
 27. Co za bzdury S.O. wymaga. Nikt nie jest wstanie policzyć sobie co do grosza zaległych emerytur. Przecież były rewaloryzacje, dolicza sie jeszcze okres zatrudnienia w czasie zawieszenia a decyzje nie przychodziły.Przecież to nie jest sad cywilny, że trzeba podać wartość sporu.

  OdpowiedzUsuń
 28. Do anonimowego z 15:42 i 16:29. SO Zamość niestety wymaga pod rygorem zwrócenia odwołania. Szkoda,że nie ma możliwości pokazania tego wezwania. Czyżby Panie zarzucały mi kłamstwo?. oj, nieładnie.Być moze wcześniej SO Zamość nie chciał, teraz chce.I koniec, kropka. Nie mam zamiaru odgrywac bohatera i sprzeciwiać się sądowi, bo ktoś kiedyś tego nie podawał. Nie upieram się, ze ma być dokładnie, bo pewnie nie, ale ja jestem perfekcjonistką i jak coś robię a mam taką możliwość to robię to starannie. To tyle w tym temacie. Przepraszam nie chciałam nikogo urazić a jedynie pomóc, ale widzę , ze nie ma takiej potrzeby, bo można się narazić. Irena z B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałam namyśli tego , że kłamiesz. Tylko uważam, że to bzdura. Widocznie sądy teraz jeszcze bardziej chcą umęczyć i zniechęcić emerytów. Ja pisząc o odsetki tez nie podawałam kwoty , ponieważ to na ZUS spoczywa wyliczenie odsetek.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Jeżeli wartość przedmiotu sporu przekracza
   50 tyś zł - sąd zażąda opłaty (5%)
   Może niezbyt wielu ale są emeryci, których zaległe kwoty przekraczają 50 tyś.

   Usuń
  3. To nie dotyczy sądów pracy

   Usuń
  4. Dotyczy, dotyczy.
   Dz.U. 2005 Nr 167 poz. 1398 USTAWA z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
   Rozdział 3 Sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
   Art. 35.
   1. W sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
   Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.

   Usuń
  5. sprawę w SO w Zamościu miałam w kwietniu 2013 r.nikt mnie nie pytał ile wynoszą moje roszczenia.Sędzia w wyroku przeczytał że należy mi się wypłata emerytury za okres 01.10.2011 do 21.11.2012 i tyle. Anonimowy z 20.05.2013 r.z godz 15.42

   Usuń
  6. Pani Ireno również z Zamościa otrzymałam pismo o podanie kwoty roszczniowej.Mam w ciągu 7 dni odesłać.Jutro to zrobię,a tak w ogóle dziękuję za wszystkie informacje Krystyna

   Usuń
  7. Pani Ireno dziękuję,dzięki wcześniejszej Pani iformacji mogłam szybciej obliczyć tą kwotę,Sąd pisze,że pod rygorem wrazie nie doręczenia odrzucą Krystyna

   Usuń
  8. Cieszę się bardzo, że na coś się przydałam. Byłam dzisiaj w sądzie złozyć swoje pismo.Obok biura podawczego jest okienko informacyjne dla interesantów.Ale niczego nowego się nie dowiedziałam. Na 90% moich pytań Pani odpowiadała "zdecyduje sąd". Tylko na pytanie ile czeka się na sprawę odpowiedziała "krótko". jak zapytałam co to znaczy krótko" m-c, dwa Pani odpowiedziała "krótko". I tyle. Jak zapytałam czy wartość sporu podawać brutto, netto, czy orientacyjnie. Pani odpowiedziała, ze sąd i tak będzie to weryfikował. Powiedziałam, ze chodzi tu o wypłatę zawieszonej emerytury za okres, który podałam w odwołaniu, Pani odpowiedziała, że nie szkodzi sąd i tak zweryfikuje podaną kwotę.Ja - a w jakim celu. Ona - nie mogę odpowiedzieć to decyzja sądu. Jak gęś z prosięciem. To ja już nic nie wiem.Powiedziała mi, że ewentualnie jakies pismo w odpowiedzi na argumenyu ZUS mogę złożyć w każdym czasie. Wiadomość dla P. Krystyny od Ireny.

   Usuń
 29. Do Anonimowego z 15:42. Było to pewnie wznowienie postępowania po prawomocnym wyroku i moze wtedy jest to inaczej? nie wiem.Sama jestem zestresowana i zmartwiona, bo już nie chodzi o podawanie wartości sporu tylko o to, że wogóle czegoś szukają. Nie wiem po co. Czy chcą wydłuzyć cały proces czy jeszcze o coś innego. A tak wogóle to Cię bardzo przepraszam. Jak również Anonimowego z 16:29. Widocznie coś źle zrozumiałam. Jadę do Sądu. Irena z B

  OdpowiedzUsuń
 30. Wygrałam sprawę 29 kwietnia w SO w Lublinie,dzisiaj na swój wniosek otrzymałam wyrok ale nieprawomocny ,wypisany z data 15 maja.Czy to znaczy że ZUS zaapelował ? Przecież SA wiem z portali,że podtrzma moja wygraną o zaległe.Czy tu chodzi o Kasację?Prosze odpowiedźcie... Ewabarbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli ZUS nie wniesie sprzeciwu, to wyrok będzie prawomocny po 21 dniach.
   Daniela

   Usuń
  2. Uzupełniam- od daty ogłoszenia wyroku, od 29 kwietnia - 21 dni - do 20 maja - wyrok prawomocny, jeżeli w tym czasie ZUS się nie odezwie.
   Daniela

   Usuń
  3. Najlepiej zadzwonic do wydziału i zapytac, czy ZUS złożył zapowiedź apelacji.
   Jak uzasadnienie jest napisane to natychmiast złozyc WNIOSEK o wydanie kserokopii uzasadnienia.
   Z uzasadnienia będzie wiadomo czym sąd się kierował przy wydawaniu wyroku.
   Materiał może byc przydatny do napisania odpowiedzi na "zusowską"apelację.

   Usuń
 31. Według mnie teraz ZUS wypłaci,ale może złożyć kasację,to teraz takie modne

  OdpowiedzUsuń