22 maja 2013

Trochę dla przypomnienia pewnych spraw i dla uspokojenia niektórych gorących głów.
Witam wszystkich „odwieszonych bez zaległych” oraz pozostałych uczestników bloga. Dawno już nie pisałem, bo tak po prawdzie na razie nie ma o czym .
Sprawa pierwsza – kasacje w SN. Jak ogólnie wiadomo na kasację czeka się średnio koło roku. Obecnie w SN „wychodzą” sprawy skarg składanych jeszcze przed wyrokiem Trybunału, więc nie dotyczą one podziału na tych do 8 stycznia 2009 r. i tych po, stworzonego przez sądy apelacyjne. Raczej nie dotyczą też działania wyroku TK ex tunc czy ex nunc. Dlatego kasacje te mają znaczenie tylko dla osób które je złożyły, ale raczej nie będą miały znaczenia dla ogółu walczących o wypłatę zaległych emerytur.  Na kasacje które będą dotyczyły spraw z roku 2013 czyli tych dla nas istotnych, przyjdzie pewnie poczekać do początku 2014 r. lub jeszcze dłużej, dopiero wtedy jest szansa na uchwałę SN która jeśli powstanie i będzie dla nas korzystna pozwoli wrócić do walki o zaległe w sądach. Na razie prosiłbym żeby się aktualnymi kasacjami nie emocjonować, osoby które je wygrają, mam nadzieję napiszą o tym na blogu, informując czego dotyczyły.
Sprawa druga – ewentualna ustawa rekompensacyjna. Jeśli chodzi o MPiPS, to jak na razie nic nie słychać, aby w tym resorcie nad taką ustawą pracowano, pomimo deklaracji wiceministra wygłoszonej przy okazji prezentacji stanowiska RCL w sprawie zaległych. Także w Senacie jak na razie cisza, po wniosku komisji o podjęcie inicjatywy ustawodawczej sprawa „leży” pewnie na razie w szufladzie marszałka i czeka na swoją kolej. Przypominam niektórym gorącym głowom, że nasz wyrok TK nie jest jedynym jaki jest w zainteresowaniach Senatu, inne wyroki też są torpedowane przez władze, uważam, że jeśli Senat rozpocznie nad tym pracę jeszcze w tym roku, to będzie bardzo dobrze. Po za tym przypominam, że większość w Senacie ma PO i to absolutną, jak będą chcieli to mogą sprawę zablokować i może ona z Senatu do Sejmu w ogóle nie trafić. Dużo lepiej byłoby gdyby powstała inicjatywa rządowa, przygotowana przez MPiPS, wtedy szanse na ustawę byłyby dużo, dużo większe.
Sprawa trzecia – przypominam, że na złożenie skargi do Strasburga do ETPCz jest sześć miesięcy od dnia przegranej rozprawy w SA, a nie jak niektórzy sądzą od czasu otrzymania z SA wyroku z uzasadnieniem, do złożenia tej skargi nie jest wymagana kasacja w polskim SN.
pozdrawiam wszystkich
Krzysztof

36 komentarzy:

 1. Bardzo dziękujemy Krzysztofie za informacje.
  Lublin pozdrawia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Krzysztofie,
  podziękowania za wyczerpujące informacje o stanie spraw.
  Zanim SN rozstrzygnie o aktualnych sprawach to w tym czasie dojdą nowe procesy,tj.odsetkowe i związane z kolejnym pomysłem ZUS,czyli wnioskami o wstrzymanie wykonalności prawomocnych wyroków SA.
  Pozdrawiam,Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Krzysztofie dziękuję,że Pan jest,życzę dużo zdrowia Pozdrawiam Teresa S. z Łodzi

   Usuń
 3. Pozdrawiam Krzysiu, jestes!!!dostalem zalegle i kasacje !napisze wiecej pozniej , teraz musze przemyslec ,co pisac ,ale dzis zwroce uwage na jedno 21 miesiecy prawie 2 miliony wejsc na blogu. Adminka tylko pewnie jako jedyna ,przeczytala wszystkie komentarze ,to ciezka praca Pozdrawiam IZO i wielkie dzieki !!!!jeszcze jest wazna sprawa ,nie wiem czy pisac bo zus nas czyta ,nie bede im podpowiadal w radomskim zusie radca prawny popelnila blad roznie go prawnicy nazywaja ,ale radce prawna Jolante Lesisz dyskwalifikuje ,dlatego piszemy odpowiedz na skarge ,,wyplaconym kasacyjnym odpowiem osobiscie pozdrawiam ,podobno zaczalem ,a podobno mam ,,dobra reke ,,tak ze bedzie dla wszystkich OK Przepraszam Krzysiu ale napisze Ty jako prawnik jestes ,,ostrozny,,a ja laik prawny, mimo ze teraz nie wierze w art 2 KP ,panstwa prawa itp ale sie lubimy ,nawet to dobrze . nie zlosliwe kontrasty . Wierze ze WSZYSY POKONAMY ,,SYSTEM,, pozdrawiam marian moze wiecej wkrotce marian radom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Marianie gratuluję, od Pana wszystko się zaczęło i dalej trwa,czekamy na dalsze instrukcje Anna

   Usuń
  2. ten system trzeba pokochac aby nie zgłupieć

   Usuń
  3. miło,że dalej czuwa Pan Panie Marianie nad nami
   Teresa S. z Łodzi

   Usuń
  4. Pokochać ten system?! Nigdy! Jest jeszcze sprawdzona emigracja wewnętrzna!

   Usuń
  5. Panie Marianie!!!!!!!!!!!!! również gratuluję. Alleluja i do przodu...............
   Pozdrawiam Wanda z Mazur

   Usuń
  6. Rowniez gratuluje, prosilbym o przypomnienie czy Pan Marian byl przed czy po? kich.

   Usuń
 4. Fajnie Krzysiu że odezwałeś się, bo zawsze kiedy coś napiszesz zaraz ten blog ożywa, mimo iż rzeczywiście teraz może troszkę mniej dzieje się w naszych sprawach i jest mniej tematów do dyskusji na blogu.Ale proszę nie znikaj na długo i komentuj różne posty na naszym blogu, abyśmy mogli nadal dzielić się różnymi mądrościami.
  Pozdrawiam Cię serdecznie.Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie.
   Jadwigo jak zwykle trafnie.
   Pozdrawiam
   Barbara

   Usuń
  2. Dzięki Basiu. Ty jak zwykle jesteś dla mnie zawsze bardzo miła.Cieszę się,że masz podobne zdanie w tej sprawie.
   Pozdrowionka.Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego.

   Usuń
 5. Panie Krzysiu, imienniku nojego syna, pozdrawiam serdecznie i dziękuję - dzięki Twoim radom dotarłam już do SA w Lublinie, który dzieli emerytów na przed i po oraz dzielnie wspiera ZUS (czyt. władzę). Jestem z tych po, ale po tej rozprawie jestem załamana - 5 osób za stołem sędziowskim, sprawa prosta: zaległe plus odsetki. ale żeby dokopać emerytom to zasądza się zaległe, a z odsetkami znów do sądu. U mnie sąd I instancji potraktował odsetki, jako nierozerwalną część zaległej emerytury, ale SA w Lublinie już podzielił stanwisko ZUS i zasądził wyłatę zaległych, a odsetki do decyzji ZUS i tu już SA nie podzielił stanowiska SO i wszystko wiadomo. Wiem też, że ZUS w Biłgoraju będzie składał kasację. Panie Krzysiu proszę napisać: jakie należy podąć dalsze kroki? Może pismo o wypłatę do ZUS, czy pisać w nim już teraz o skierowaniu sprawy do komornika gdyby nie wypłacili, czy dopiero po jakimś terminie ? Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marysiu czy Twoja sprawa w SA była z apelacji ZUS.Ja wygrałam w SO jestem "po" .Zus poprosił o uzasadnienie wyroku i chyba bedzie apelacja a potem kasacja.W kółko Macieju,i tak sie nas oglupia.Pozdrawiam Barbara

   Usuń
  2. Marysiu i inni zwyciezcy! Sady zasadzily Wam pierwsze wygrane i wyplaty zebyscie mieli/mialy /pieniazki na dalsze oplaty zwiazane z odwolywaniem sie na procesy, np.o odsetki, ew. zwiazanymi kasacjami. pozdr. kich.

   Usuń
  3. kich,nie dworuj sobie z wygranych skutecznie.

   Usuń
  4. Basiu moja sprawa w SA była z apelacji ZUS Biłgoraj, jestem "po".

   Usuń
 6. Witam!
  W uzasadnieniu wyroku SA w Gdańsku znalazłam błąd- data która nie ma związku z moją sprawą. Wystąpiłam z pismem do SA w Gdańsku ze jest błąd.Pani w sekretariacie nie umiała mi odpowiedzieć czy będzie wydany nowy wyrok z uzasadnieniem. Moje pytanie, co w tej sprawie zrobi Sąd i jak będzie "biegł" termin do złozenia kasacji.Pozdrawiam Warmianka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sąd dokona tzw "komparycji" wyroku i "sprostuje oczywista pomyłkę pisarską". Natomiast co do terminu kasacji to pozostają dwa miesiące od daty odebrania p0isma z wyrokiem z uzasadnieniem
   Krzysztof

   Usuń
 7. Witam. Jak miło , że Pan Krzysztof i Pan Marian czuwają nad nami, a ich wpisy są rzeczowe i informujące nas o sprawach aktualnych. Dziękuję za to, że jesteście na blogu i za cały ten blog. Wiele cennych rad z niego można uzyskać i czekamy na " może więcej wkrótce" jak pisze Pan Marian. Trwajmy tak dalej!Pozdrawiam Adminkę i wspieram aby ten blog istniał - Irena z Lubuskiego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rząd - za pośrednictwem ZUS - walczy teraz o każdy grosz. Stąd taka determinacja i konsekwencja w składaniu apelacji i kasacji przez ZUS.

  http://www.wnp.pl/wiadomosci/2-5-mld-zl-z-funduszu-rezerwy-demograficznej-uzupelni-fundusz-emerytalny,198248_1_0_0_0_1.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Panie Krzysztofie,
  Czy do ETPCZ piszemy elaboraty, czy tylko: przyznali, zabrali i nie chcą wypłacić zaległych? H.W.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam Panie Krzysztofie!
  Ja wygrałam sprawę w S.A. i ZUS mi wypłacił zaległe bez od setek. Również ZUS złożył skargę kasacyjną. Ja uważam , że teraz nie powinnam składać żadnej skargi do ETPCZ, chyba , że ZUS wygra jego skargę kasacyjną. Panie Krzysztofie , czy ja dobrze to rozumuję.
  Pozdrawiam
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A z jakiego powodu miałaby Pani skarżyć się do ETPCz i co miałoby by być przedmiotem skargi?
   Do ETPCz składają skargi osoby które przegrają w SA czyli w II-giej instancji.
   Krzysztof

   Usuń
  2. Taka sama sprawa jak Pani Teresy.

   Też wygrałam apelację, zaległe wypłacono bez odsetek.
   ZUS złożył "Skargę kasacyjną" do Sądu Najwyższego.
   Dostałam odpis tej skargi i załączone pełnomocnictwo Gł. Prezesa ZUS z Warszawy(napisane już 2 stycznia 2013 r.) do działania w imieniu Dyrektora ZUS radcy prawnego w postępowaniu przed sądem.
   Na emeryturę przeszłam od marca 2009.

   Nie wiem czy jest dużo takich przypadków i czy Pan Krzysztof o tym wie.
   EWA

   Usuń
  3. Skarga kasacyjna do polskiego SN jest nadzwyczajnym środkiem odwoławczym, który przysługuje w określonych przypadkach po przegraniu sprawy w II-giej instancji czyli po prawomocnym wyroku. Jeśli emeryt wgrał w SA czyli w II-giej instancji to nie może składać skargi do ETPCz bo niby na co miałby się skarżyć?
   SN oczywiście może uwzględnić skargę kasacyjną ZUS (choć osobiście w to nie wierzę) i albo sam zmieni postanowienie SA korzystne dla emeryta, albo uchyli wyrok i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia
   przez sąd I-szej instancji co może skutkować powtórzeniem całej kilkuletniej procedury.
   Moim zdaniem SN kasacje ZUS oparte na interpretacji RCL będzie odrzucał, bowiem dotychczasowa linia orzecznictwa SN co do działania wyroków TK jest taka, że w przypadku eliminacji przez TK niekonstytucyjnego przepisu z porządku prawnego, SN uważa że takie wyroki działają ex tunc, czyli przepis był niekonstytucyjny "od zawsze" i trzeba usunąć skutki prawne jakie wywołał.
   Dlatego radziłbym na razie nie przejmować się kasacjami ZUS-u. bo to łapanie ryb daleko przed siecią
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  4. Panie Krzysztofie,

   Bardzo dziękuję za cenną informację i podporę.
   Jestem już tą całą naszą ścieżką sądową zmęczona.
   Myślałam, że po wypłacie zaległych ten koszmar się skończy, a tu dołożono nam jeszcze kasacją.

   Pozdrawiam Pana serdecznie
   EWA

   Usuń
 11. Zanim Zus wygra swoją kasację to może upłynąć termin złożenia skargi do ETPCZ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowieku jak nie masz o czymś pojęcia to nie zabieraj głosu i nie mąć.
   Krzysztof

   Usuń
  2. Czy to znaczy,że jak ZUS wygra kasację,to my nie będziemy mieli prawa skarżyć się do ETPCz?
   KA

   Usuń
 12. Do anonima z godz. 14:17
  Ale jak ja mam pisać do ETPCZ skoro ja mam sprawę wygraną, tylko ZUS sie to nie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 13. W/g mnie w tej chwili nie mamy po co pisać do ETPCZ, dopiero ewentualnie po przegranej kasacji w SN.

  OdpowiedzUsuń
 14. Poniżej link do lektury na aktualny temat oraz fragment tego tekstu:

  http://www.trybunal.gov.pl/Wiadom/Prezes/002.htm

  Tekst wystąpienia wygłoszonego przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. M. Safjana w Komitecie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk 6 stycznia 2003 roku.

  Skutki prawne orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego
  (...) Po pierwsze, stwierdzenie niekonstytucyjności dotyczy zawsze sytuacji normatywnej, która istnieje przed wydaniem wyroku TK - sprzeczność pomiędzy normami w układzie hierarchicznym jest bowiem kategorią obiektywną i niezależną od tego, czy została już ona stwierdzona, czy też jeszcze to nie nastąpiło. Wyrok TK w konsekwencji zawsze ustala stan obiektywnie istniejący i chociaż dopiero od tego momentu (jego wejścia w życie) pojawią się konsekwencje tego stanu, to jednak oddziaływują one z natury rzeczy na stany prawne wcześniej ukształtowane, bo nastąpiły one w momencie gdy niezgodność już istniała.
  Po drugie, retroaktywność jest zakładana przez samą Konstytucję w art.190 ust.4, przewidując możliwość uchylenia ostatecznych orzeczeń i decyzji opartych na przepisie niezgodnym z Konstytucją. Regulacja ta nie może być traktowana jako przejaw wyjątku od zasady, ponieważ jej celem jest wyraźne potwierdzenie przez ustawodawcę, że nawet prawomocne rozstrzygnięcia sądowe powinny podlegać weryfikacji w wyniku uznania przepisu za niezgodny z Konstytucją, a fortiori - sąd powinien uwzględniać istniejący stan niekonstytucyjności w postępowaniach niezakończonych prawomocnym rozstrzygnięciem, pomijając zastosowanie przepisu, który utracił moc obowiązującą w wyniku orzeczenia TK
  Po trzecie, konstrukcja pytania prawnego (art.193) zakłada, że dla oceny stanu prawnego sprzed wejścia w życie wyroku TK powinien mieć zastosowanie nowy stan prawny ukształtowany w wyniku orzeczenia TK (sąd kieruje przecież pytanie po to, aby odmówić zastosowania przepisu niekonstytucyjnego dla oceny zdarzeń wcześniejszych, które istniały w momencie wszczęcia postępowania sądowego). Takie stanowisko zakłada zaś per se retroaktywność orzeczenia TK - inaczej mielibyśmy do czynienia z rażącą dysfunkcjonalnością regulacji konstytucyjnych. Jeśli zaś odmowa zastosowania przepisu niezgodnego z Konstytucją następuje w ramach postępowania, w którym postawione zostało pytanie prawne, to identycznie powinien postąpić każdy inny sąd rozpoznający podobną sprawę, w której pojawia się problem stosowania przepisu niezgodnego z Konstytucją w odniesieniu do stanów prawnych istniejących przed wejściem w życie orzeczenia TK. Ergo przepis niekonstytucyjny nie może być już stosowany w żadnym postępowaniu, dla oceny stanów zaistniałych przed utratą przezeń mocy obowiązującej(...)

  Pozdrawiam,Teresa

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzięki Panie Krzysztofie , za informację o odwołaniu się do ETPCZ osób , które wygrały w S.A. a ZUS złożył kasację. Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 16. jest trochę inaczej, skuteczną skargę do ETPC można złożyc dopiero po rozstrzygnięciu kasacji. To że jest to środek nadzwyczajny w polskim prawie oznacza przede wszystkim to że wyroki sądów apelacyjnych są prawomocne. Natomiast dla Trybunału ważne jest wyczerpanie całej drogi prawnej, bez kasacji skarga zostanie odrzucona.
  po sprawie przed SN można jednak ponowić skargę, czyli niejako złożyc po raz drugi skarge w tej samej sprawie.

  niektórzy próbowali składać do ETPC skargi bez rozstrzygnięcia SN, jednak wówczas starali sie uzasadnic, że w polskim prawie kasacja to srodek nieskutecznay. można wówczas podnosić aspekt, że SN nie rozstrzyga co do meritum a co do procedur zastosowanych przez sądy niższych instancji i wskazywać, ze w konkretnej sprawie skarga kasacyjna byłaby daremna. Ale w praktyce ETPC odrzuca wszystkie skargi gdzie nie została wyczerpana droga przed SN.
  Warto o tym pamiętać i wnosić najpierw skargę kasacyjna do SN.
  Jer


  OdpowiedzUsuń