26 lipca 2012

TK znów odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie zawieszania emerytur

Artykuł ze strony  Polskiej Agencji Prasowej


26.07. Warszawa (PAP) - Trybunał Konstytucyjny nie orzekł w czwartek, czy zgodne z konstytucją są przepisy, które w 2011 r. zmusiły emerytów do rozwiązywania umów o pracę. Po raz kolejny odroczył rozprawę, tym razem bezterminowo.

Po raz pierwszy Trybunał miał zająć się tą sprawą 10 lipca br., ale odroczył wówczas rozprawę z powodu kłopotów zdrowotnych jednego z przedstawicieli grupy senatorów, którzy zgłosili wniosek do TK. W czwartek TK wysłuchał wstępnie przedstawicieli stron, ale nie przeszedł do fazy zadawania pytań. Nie padło więc stwierdzenie, że Trybunał uznaje sprawę za dostatecznie wyjaśnioną.

Chodziło o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy z 16 grudnia 2010 r., która zmieniła m.in. przepisy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na skutek tej nowelizacji Sejm przywrócił od 1 stycznia 2011 r. zasadę, że aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba się zwolnić z pracy, przynajmniej na jeden dzień. Emerytom kontynuującym zatrudnienie grozi zawieszenie prawa do emerytury.

Nowelizacja objęła tym wymogiem także tych pracowników, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury bez konieczności rezygnacji z zatrudnienia. Taką możliwość dawały bowiem przepisy obowiązujące do końca 2010 r., czyli do czasu wejścia w życie nowelizacji.

Wniosek w sprawie niekonstytucyjności przepisu nowelizacji skierowała do Trybunału Konstytucyjnego grupa senatorów PiS. Ich zdaniem art. 6, w zakresie dotyczącym osób, które nabyły prawo do emerytury na mocy wcześniejszych przepisów, jest niezgodny z konstytucją oraz protokołem dodatkowym do europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

11 komentarzy:

 1. to już wiemy, a co dalej

  OdpowiedzUsuń
 2. A TERAZ NADAL ICH BĘDZIEMY UTZYMYWĆ , BO PRZECIEŻ TE KOSMICZNE PENSJE MAJĄ Z NASZYCH PODATKÓW, A LUDZI I PRAWO W TYM KRAJU NIKOGO NIE INTERESUJE. MYŚLĘ ZE TO JEST .... ŻEBY TRYBUNAŁ KNSTYTUCYJNY NIE ZINTERPRETOWAŁ PRZEPISÓW , KTÓRE NIE SĄ ZGODNE Z KONSTYTUCJĄ I ZASADAMI PAŃSTWA PRAWA.a JAK TO SĘ MA DO EMERYTÓW ,KTÓRZY OSIĄGNĘLI WIEK MERYTALNY -- TEZ IM ZAWIESZONO EMERYTURĘ , NA JAKIEJ ZASADZE, DLATEGO ŻE NIE SĄ SĘDZIAMI CZY POSŁAMI--- KEDY SKOŃCZY SIĘ TO BEZPRAWIE W POLSCE?

  OdpowiedzUsuń
 3. Gazeta wyborcza dała tylko malutką wzmiankę odnośnie naszej sprawy. Zadnych komentarzy. Wstyd. Proponuję nie kupujmy tej gazety dopóki dziennikarze nie zaczną nagłaśniać niezrozumiałego potraktowania nas emerytów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, kto się czego nie douczył, że nie mogli dokończyć. Czasu mieli prawie rok.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sędziom i prokuratorom praw nabytych nie można odebrać, ale nam czemu nie ?

  OdpowiedzUsuń
 6. O naszej sprawie cichutko w mediach, żadnych komentarzy,w Gazecie Prawnej też tylko komunikat PAP.Natomiast o nowym ministrze co jeszcze nie rozpoczął urzędowania a już syn w agencji rolnej się odnalazł to i dużo. Nie bardzo wiemy co dalej robić. Ja mam rozprawę w S Apelacyjnym w sierpniu i wyrok wiadomy jak nie ma wyroku TK.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kochani, ja już dawno pisałam że w tym kraju nie można nikomu ufać a zaczęło się od prezydenta który w grudniu 2010 r - przed świętami sam osobiście dał słowo w telewizji że nie może zabrać emerytom tego co rząd im dał a po 2 tygodniach nie miał cywilnej odwagi powiedzieć przed kamerami że. zabiera i podpisuje ustawę tylko wysłał pracownika.

  CZY TAK POSTĘPUJE PREZYDENT??!!!

  A ustawa jest zrobiona pod kolesi i rodziny rządzących bo tylko oni mogą zwolnić się na 1 dzień i ponownie się zatrudnić!!!! Teraz wiadomo kto i gdzie jest zatrudniany!!!

  I to jest państwo prawa!!!!! Zwykły obywatel nigdzie nie może iść się poskarżyć bo zaraz straci pracę!!

  Jak oni nas traktują odebrali nam zasiłek pogrzebowy każą nam brać kredyty jak komuś nie starczy na pochówek, zabierają rozliczenia z PITu na 1 dziecko, jak są traktowani zwykli pracownicy gorzej jak w obozie koncentracyjnym!!!

  Nam każą zaciskać pasa a co oni robią jak trwonią pieniądze i nikt nie ma odwagi głośno nic powiedzieć bo zaraz jest AFERA POLITYCZNA!!!!!

  A jeżeli chodzi o TK to też było do przewidzenia bo jeżeli dobrze pamiętam to w grudniu ub roku prezydent spotkał się z sędziami z TK - pytam po co!!!!

  Pozdrawiam wszystkich serdecznie i proszę trzymajmy się razem. :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Oczywiście że zwykły człowiek nie może zwolnić się na jeden dzień bo nikt go nie zatrudni , chyba że jest w układzie nepotycznym, kumpelskim itd. Bezprawie i co robić dalej?

  OdpowiedzUsuń
 9. Co za Prezydent ,który tak nas oszukał . Przeliczenie na nowo emerytury to jedno wielkie oszustwo. Zusy do teraz nie mają wytycznych, a jeżeli mamy ponoć na tym skorzystać w 2013 roku, to skąd tłumaczenie ,że w razie niekorzystnego wyliczenia zostawią nam poprzednie emerytury. To już samo mówi za siebie. Załuję tylko ,że wcześniej nie wyjechałam z tego parszywego kraju.Pozdrawiam wszystkich oszukanych emerytów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież nie chodzi wcale aby można sobie coś przeliczyć tylko aby oddać to co pobieraliśmy do momentu zawieszenia emerytur.Jak można coś przeliczyć jak płace stoją w miejscu a kwota bazowa w 2013 r nie wzrośnie bo jest kryzys i juz się krzyczy jak to będzie bardzo żle.Ci zaś, którzy nie dopracują do 2013 r. to nawet nie będą mogli wystąpić o cokolwiek do ZUS. Tak miało być.Jeśli chodzi o ustawę prezydencką to jest podpisana a ZUS nie ma mieć wytycznych tylko przeczytać przepisy i stosować.Tylko ,że z interpretacją jest różnie bo ja pozwałam zus w swojej innej sprawie i wygrałam.Było prawnik zus kontra prosty obywatel.Sąd wytknął błędy prawnikowi aż poczerwieniał. Za co ci ludzie biorą pieniądze z naszych składek? Proszę się nie łudzić milionów na przeliczeniu emerytur nie zyskamy ja żałuję tylko ,że dałam się namowić na tę walkę z wiatrakami.Mogłam spokojnie odejść i leżeć brzuchem do góry a nie szarpać się po sądach.

   Usuń
 10. Przeliczenie emerytury nic nam nie da, wręcz przeciwnie może być nawet nizsza ale wtedy będziemy pobierać taką samą wysokość jak wcześniej mieliśmy. Ja już przeliczałam sama swoją i wiem , że nie zyskam. Gdyby nam przeliczyli z kwoty bazowej i podstawy , to tak można zyskać ale jak tylko z części socjalnej to nic z tego. A to, że doliczą nam staż pracy to żadna łaska przecież pracujemy dalej.
  Jak czytam ten art. wyżej , to mnie szlak trafia , że posłowie , którzy uchwalili tą ustawę sami sobie zrobili drugą ustawę dla siebie,żeby mogli pobierać sami emerytury ( wysokie) i diety poselskie i wszelkie inne pieniądze tylko inaczej nazwane zamiast wynagrodzenie. To jest podły kraj i ludzie którzy ustalają takie ustawy.
  Ja też mam sprawę w Sądzie apelacyjnym i już mogę się domyślać jaki będzie wyrok . Będę nadal pisać do Strasburga.Pozdrawiam wszystkich poszkodowanych.

  OdpowiedzUsuń