10 lipca 2012

Informacje z TK

Bardzo przepraszam, że dopiero teraz.

Trybunał Konstytucyjny  odroczył sprawę do 26 lipca 2012 roku

Poniżej relacja Pana Mariana, który wraz z Panią Karoliną Miarą i Panią Bożeną Wiktorowska z "Gazety Prawnej" był na rozprawie.

"Mały kłopot i duży Kłopotek
Trochę z Trybunału:
Dzwonkiem rozpoczęła się nasza rozprawa o godz 9 00. Sedzia TK zaczął procedurę, doszedł do obecnosci stron i stwierdził że nie ma przedstawicieli wnioskodawców. Odczytał co może zrobic w takiej sytuacji i  ogłosił  przerwę do godz 10:00. Nie mogliśmy   uwierzyć, że wnioskodawcy nie stawili się na rozprawie. Rozważaliśmy różne  możliwości od wypadku  po rezygnację senatorów. Natychmiast powiadomiłem o sytuacji marszałka Karczewskiego,był zaskoczony.  Mecenas  Jan Cichoń pojawił się pod przed budynkiem.O godz 10:00 rozpoczęła się rozprawa.  Mecenas Cichoń wytłumaczył swoje spóźnienie utknięciem w "korku" ulicznym. Następnie Sędzia zapytał o reprezentanta wnioskodawców czyli o senatora Paszkowskiego,  senator nie mógł przybyć ze względów zdrowotnych. Wobec powyższego sprawa została odroczona do 
dnia 26 lipca 2012 roku do godz 13:00.
Sejm reprezentował  poseł Eugeniusz Kłopotek"


Fotorelacja:
Fot. 1 Widok sali rozpraw w TK
Fot. 2  Pani Bożena Wiktorowska i Pani Karolina Miara


Fot. 3 Mecenas Jan CichońFot. 4 Poseł Eugeniusz KłopotekFot. 5 i 6  Senator Cichoń i Pani Prokurator 


Fot. 7 Skład sędziowski
Andrzej Rzepliński - przewodniczący
Marek Kotlinowski - sprawozdawca
Wojciech Hermeliński
Adam Jamróz
Teresa Liszcz


Fot.8 Pani Karolina Miara oraz senator Jan Cichoń
 


Autorem zdjęć jest Pan Marian Strudziński


Z prasy:
 ze strony wp.pl

TK odroczył rozprawę w sprawie przepisów o emeryturach

 

Trybunał Konstytucyjny nie odpowiedział we wtorek, czy zgodne z konstytucją są przepisy, które w 2011 r. zmusiły do rozwiązania umowy o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury TK odroczył rozprawę do 26 lipca.
Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę z powodu kłopotów zdrowotnych jednego z przedstawicieli grupy senatorów, którzy zgłosili wniosek do TK o zbadanie przepisów ustawy z 16 grudnia 2010 r. Ustawa ta znowelizowała między innymi przepisy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja ta przywróciła od 1 stycznia 2011 r. zasadę, że aby uzyskać prawo do emerytury trzeba się zwolnić z pracy , przynajmniej na jeden dzień. W przeciwnym razie emerytom kontynuującym zatrudnienie grozi zawieszenie prawa do emerytury. 

Nowelizacja objęła tym wymogiem także tych pracowników, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury bez konieczności rezygnacji z zatrudnienia. Taką możliwość dawały bowiem przepisy obowiązujące przed 2011 r.
Wniosek w sprawie niekonstytucyjności tego przepisu nowelizacji skierowała do Trybunału Konstytucyjnego grupa senatorów PiS. Ich zdaniem art. 6 nowelizacji w zakresie, w jakim dotyczy osób, które nabyły prawo do emerytury na mocy wcześniejszych przepisów, jest niezgodny z konstytucją oraz protokołem dodatkowym do europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. 

"Ingerencja państwa w istniejący stan majątkowy dziesiątek tysięcy emerytów, a więc w prawa słusznie im należące nie znajduje żadnego usprawiedliwienia" - napisali senatorowie w uzasadnieniu wniosku. 

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w opinii przedstawionej Trybunałowi przekonuje z kolei, że nowela jest zgodna z konstytucją. "Zaskarżony przepis nie narusza praw nabytych ubezpieczonych, ponieważ nie pozbawia ich prawa do emerytury, a tylko powoduje zawieszenie jej wypłacania w razie kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy" - napisał minister.

 22 komentarze:

 1. Dziekuję za tę informację i obecność Pana na rozprawie. Trzymam kciuki za dalsze losy naszej sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również DZIĘKUJĘ mam nadzieję,że to się dobrze dla nas skończy.DO TRZECH RAZY SZTUKA,Pozdrawiam.
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
 3. Też dziękuję za obecność i reakcję. Żeby to zamieszanie było tylko np. przez upał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Serdecznie dziękuję za tę relację. Trzeba być dobrej myśli.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Być może trzeba było być na sali TK. Ale gwoli ścisłości na blogu nie padła wcześniej żadna sugestia na ten temat.A trzeba było skrzyknąć ludzi (tych którzy mogą być), a nie mieć pretensje o to że nikogo nie było. A tak na marginesie, czy prawo w naszym kraju uzależnione jest od obecności ludzi na sali rozpraw? Jeżeli tak to jest bardzo smutne i byłoby to potwierdzeniem tego, że nie mamy państawa prawa. A prawo jest naginane pod wpływem nacisku określonych grup społecznych. Dzisiaj jest w TK rozprawa w sprawie działkowiczów. Ich na sali TK będzie bardzo dużo. Zobaczymy czy to pomoże. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Marianie dzięki:)Natomiast dla mnie jest niezrozumiałe, dlaczego jeden wnioskodawca nie przybył bo jest chory nie powiadamiając wcześniej o tym sądu. Drugi spóźnił się z powodu korków ulicznych. Każdy średnio myślący wie, że są i będą korki a zwłaszcza w naszej stolicy. Należy wcześniej wyjechać - to chyba proste. Coś mi tu nie gra. Jednak jestem dobrej myśli.
  Pozdrawiam wszystkich
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
 7. panie Marianie może ma pan rację ,ale nie do końca. Większość z nas nie wiedziała,że można uczestniczyć w rozprawie.Nie było informacji na blogu. A szkoda.
  pozdrawiam
  andrzej

  OdpowiedzUsuń
 8. Może to dobry pomysł, żeby poprosić senatora o wytłumaczenie nieobecności. Mamy słuszne obawy, że tę sprawę się lekceważy.

  OdpowiedzUsuń
 9. To wszystko się przeciąga. Mamy dosyć stresu, niepewności i zszarpanego zdrowia. Cierpią na tym też nasze rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 10. No i pomimo że działkowców miały być tłumy, sprawę przegrali. czyli to nie zalezy od zainteresowanych.
  pozdrawiam
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem z Wami - przesyłam pozytywną energię dla Tych, którzy w dniu 26 lipca o godzinie 13-stej wydadzą orzeczenie w tej słusznej sprawie.

  Pozdrawiam Wszystkich zainteresowanych.
  Dora

  OdpowiedzUsuń
 12. Również dziękujemy Panu za relacje, niemniej dziwna jest dla nas nieobecność i spóżnienie reprezentujących nas senatorów. Pozdrawiamy zawieszeni emeryci z Torunia

  OdpowiedzUsuń
 13. Panie Marianie !
  dziękujemy za reprezentowanie nas w TK , jesteśmy dobrej myśli że wygramy , a Senatorowie znajdą również czas i chęci , żeby nas poprzeć i bronić .

  OdpowiedzUsuń
 14. Przepraszam bardzo, ale przyznam z przykrością , że nie znam dokładnie procedur pracy TK; sądziłam, że orzeczenia podejmuje w ścisłym , wyznaczonym składzie, a tu niespodzianka... na posiedzeniu był Pan Marian itd..., a to mi się dostało za niewiedzę i bierność. Podziękowania i pozdrowienia dla naszych reprezentantów i dla wszystkich zainteresowanych dalszym ciągiem sprawy. Ciekawa jestem , co na to Pan Sławek, dawno się nie ujawniał, czyżby się ukrył? upały dają się we znaki,ale mimo wszystko proszę Pana o swój komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 15. Panie Marianie,b.b.dziękuję za to że Pan jest i za serce jakie Pan wkłada w całą tą sprawę, za podtrzymywanie nas na duchu.
  Mam nadzieję, że 26 lipca będzie więcej osób z Panem w TK.

  Ja przez to że byłam przez 2 miesiące na L4 nie mogę ponieważ mam duże zaległości.

  Serdecznie pozdrawiam Pana oraz wszystkich pokrzywdzonych :))

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 16. Byłam optymistką do 10 lipca, teraz już nie. Wystarczy ,że 26 lipca znowu nie zjawi się senator i sprawa będzie umorzona. Jest nas niewielka grupa, społecznie sprawa budzi różne odczucia- wystarczy poczytać komentarze, a wygranie jej to wydatek dla budżetu więć lepiej 'dogadać się' na górze i problem znika. Partie wadzą się na wizji a układy istnieją . Oby to były tylko moje wątpliwości

  OdpowiedzUsuń
 17. Proszę Państwa- musimy się dogadać i na 26 zorganizować wyjazd, ja myślałam, że będą tam tłumy, bo uprzedzano o kolejności wejścia na sale itp... Zbierzmy chętnych i w droge 26.07. ja mogę być. Ewa

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam wszystkich.
  Jeśli powtórzy się scenariusz z 10 lipca to co dalej??? Jak odniosła sie do całego zdarzenia Pani Karolina Miara?Jest prawnikiem i wiele takich zdarzeń widziała.Może Pan Marian Strudziński coś więcej wie.Prosimy mały komentarz Pana Mariana.
  Pozostało nam tylko czekać i wierzyć w mądrość sędziów:))
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam
   Możemy pisać do Trybunału

   Usuń
 19. Mam pytanie odnośnie senatora Paszkowskiego. Czy wiadomo już jakie to ważne powody nie pozwoliły mu się stawić na posiedzenie Trybunału?

  OdpowiedzUsuń
 20. nie wiem czy jest sens żeby przyjechac do warszawy? Juz przestaję wierzyć ,że sie nam uda. ale mimo wszystko będę w warszawie w dniu 26.07. , chociaż według mnie obecność emerytów chyba nie ma wiekszego znaczenia na werdykt TK. Pozdrawiam wszystkich
  marek

  OdpowiedzUsuń
 21. Uważąm, że warto być na rozprawie w TK , przy pustej sali nikt nas nie zauważy,chociaż myśląc logicznie nasza obecność nie powinna mieć wpływu na orzeczenie TK "w kraju prawa".

  OdpowiedzUsuń