20 kwietnia 2012

Z ZUS-u

Dzień dobry  "zawieszone koleżanki i koledzy".
 W związku z próbną akcją  "zawieszonych" odnośnie "odwieszenia" emerytury zgodnie z wyrokiem TK z dnia 8 marca br., otrzymałam odpowiedź z ZUS Wieluń na mój wniosek z dnia 27.03.2012, a oto cała  treść:
  "  W odpowiedzi na wniosek z dnia 27.03.2012r. uprzejmie informujemy, że 8 marca 2012 został ogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 lutego 2012 roku, który dotyczy art. 114 ust.1a ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U,Nr 153,poz.1227 z późn.zm.)
W sprawie, w której po uprawomocnieniu się decyzji organ rentowy stwierdził, że przedłożone dowody nie dawały podstaw do ustalenia prawa do emerytury lub renty albo ich wysokości - wskutek czego wydał nową decyzję odmawiającą prawa do świadczenia lub obniżającą jego wysokość, osoba zainteresowana może wnieść do organu rentowego skargę o wznowienie postępowania.
Wznowienie postępowania, o którym mowa wyżej dotyczy wyłącznie tych osób, w przypadku których na skutek błędu organu rentowego niezasadnie zostało przyznane świadczenie lub jego wysokość została zawyżona, a następnie ZUS wydał decyzje o braku prawa do świadczenia lub o ustaleniu go w niższej wysokości.
Wypłata Pani emerytury została zawieszona od 01.10.2011r. zgodnie z art. 103a w/wym ustawy.
W powyższej sprawie obecnie toczy się postępowanie w Sądzie. "
                           Tak  więc musimy uzbroić się w cierpliwość i nadal czekać na orzeczenie TK w naszej sprawie.
                                                                                                 Pozdrawiam Krystyna

13 komentarzy:

 1. Podobnie otrzymałem z ZUS wczoraj (20.4) odpowiedź w tej sprawie:
  "ZUS w odp. na Pana pismo z 5.4.2012 uprzejmie inf., że wyrok Tryb.Konst. nie pozostaje w związku z przepisem art.103a ustawy z dn.17.12.1998 o emeryturach i rentach z FUS, na podstawie którego wypłata Pana świadczenia została wstrzymana od 1.10.2011 z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia.
  Wyrok Tr.K. z 28.02.2012 r. odnosi się do przepisu art.114 ust.1a ww.ustawy - dot.sytuacji, w których organ rentowy w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy przyznał prawo do świadczenia, a nastepnie, w oparciu o te same dowody odmawia prawa do świadczenia.
  W Pana przypadku taka sytuacja nie miała miejsca, bowiem jest Pan uprawniony do emerytury, której wypłata została zawieszona (trzy poprzednie słowa pogrubiono i podkr.!) z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia po przyznaniu prawa do emerytury.
  Jednoczesnie wskazuję, iż wyrok Sądu Okręgowego z 13.12.2011 r. jest nieprawomocny, bowiem wniósł Pan od niego apelację. /-/ Dyrektor "
  Jasne, że czekamy na wyrok Tr.K., ale też warto zauważyć, że w zmienianej obecnie ustawie o emeryturach rząd proponuje przechodzenie na wcześniejszą emeryturę z możliwością dalszej pracy (!)
  Walczymy o sprawiedliwość.
  r.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, ja czekam na odp z ZUSu i na sprawę w SA ale nie spodziewam się nic dobrego. a to że rząd proponuje przejście na wcześniejszą emeryturę z możliwością pracy to tak jak teraz że należy się zwolnić i dopiero podjąć pracę. A czy ktoś wie jak my tj 60latki będziemy obliczani czy po nowemu tj dadzą nam te (ochłapy) 600 zł??
  Może ktoś potrafi odpowiedzieć - dziękuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie rozumiem, co to są te ochłapy - 600 zl?

  OdpowiedzUsuń
 4. to znaczy proponowana emerytura 67 lat a jak przejdzie się wcześniej w wieku 62 lata otrzyma się procentowo ok 600 zł !!! Na dzień dzisiejszy mam 39 lat pracy i 59 lat i czy jak bym chciała np pracować do 62 lat to moja emerytura będzie liczona po nowemu czy na starych zasadach? bo mnie się wydaje że będę dużo mniejsza.Czy lepiej odejść po 18 miesiącach od zawieszenia i przeliczenie będzie korzystniejsze??? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani już miała naliczoną emeryturę, gdy przechodziła na wcześniejszą i nie może być ona mniejsza w momencie,gdy będzie Pani chciała przejść na emeryturę w wieku 62 lat. Gdyby nawet wg.nowych zasad była mniej korzystna,to wybiera się wariant korzystniejszy.Pozdrawiam.Daniela.

  OdpowiedzUsuń
 6. serdecznie dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam b.ciepło. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 7. No to do kompletu brakuje tu jeszcze relacji Pana Mariana, który swego czasu (a jakże – po konsultacji z prawnikiem!) prosił, aby wszyscy napisali odwołania wg Jego pomysłu
  Bo może chociaż Panu Marianowi udało się coś wskórać w ZUS-ie...?
  Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać od uszczypliwości, a odrobina humoru – nawet i tego wisielczego – nie powinna zaszkodzić... ;)

  Pzdr. :)
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Sławku,gwoli ścisłości Pan Marian nie "gwarantował"niczego w związku z tym pomysłem.Natomiast opinie prawników zawsze są różne bardzo często w oczywistych sprawach o czym Pan doskonale wie.Chodziło o trochę "zadymy" i przysporzenia pracy pracownikom ZUS bo w tej chwili mają mniej pracy PRZECIEŻ NIE NALICZAJĄ NAM EMERYTUR.Trzeba przyznać,że jest nas trochę a oni siedzą i się nudzą.KAŻDE CHWYTY DOZWOLONE, HUMOR też
   nawet ten wisielczy, chociaż zdecydowanie wolę lżejszy.
   Proszę nas czymś rozśmieszyć.

   Pozdrawiam
   Barbara

   Usuń
 8. Kochani, proszę odzywajcie się, piszcie cokolwiek bo ta cisza bardzo boli nikt się nie odzywa. Panie Marianie wiem że nie jest lekko ale proszę się odezwać - pozdrawiam jak zawsze wszystkich i trzymajmy się, Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też Panią pozdrawiam i życzę mniej emocji i duuuużo dystansu do tego, czego doświadczamy. Ot, chociażby z czystej przekory - bo wtedy będziemy będziemy zdrowsi, będziemy żyli dłużej i, na złość rządowi, dłużej będziemy pobierać emeryturę! :)

   Pzdr. :)
   Sławek

   Usuń
 9. I tak trzymać! jestem za. Pozdrawiam.Daniela.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałabym mieć nadzieję, że jeśli przegramy w Trybunale, to znajdziemy siłę na Strasburg :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Xenefont o/Olsztyn22 lutego 2013 20:36

  To pewne!

  OdpowiedzUsuń