22 lipca 2019

Sprawy emerytów w sądach pracy


Drodzy Państwo 

             Tysiące spraw sądowych już wniesionych, tysiące rozpraw, tysiące oczekiwanych spraw apelacyjnych, tysiące zaangażowanych osób w sprawy sądowe, tysiące urzędników zajmujących się wnioskami emerytów, tysiące ton papieru w urzędach, sądach a także tysiące pism do senatorów, posłów, ministrów, wysyłanych przez emerytów, tysiące złotych wydane na debaty o projekcie ustawy emerytalnej – to wszystko z powodu braku profesjonalnego podejścia do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16.

         Czy i kiedy zakończy się to marnotrawienie czasu, energii i pieniędzy? Czy tak trudno naprawić błędne decyzje ZUS, wydane z naruszeniem prawa, niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej?  Czy emerytki, które przez wiele lat pracowały na swoje emerytury, musza dochodzić swoich praw w sądzie?

Może wystarczy zastosować się do sentencji wyroku TK:

W celu zagwarantowania jednolitych zasad zawrotu świadczeń należnych uprawnionym ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w tym zakresie.”


               W okręgowych sądach pracy w bardzo różny sposób rozwiązywane są sprawy odwołań od odmownej decyzji ZUS na skargę o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury.  
           W niektórych sądach zgadza się ZUS i sąd na zawieszenie postępowania sądowego, w innych nie ma na to zgody.

          Niektóre „przedawnione”emerytki wygrywają w sądach, ale tylko w kwestii przeliczenia emerytury i to w sposób niekorzystny, ze wskaźnikami z roku 2013 lub 2014. W sprawie unieważnienia decyzji o emeryturze powszechnej sądy odmawiają uznania odwołania.

          Bardzo różne wyroki, dotyczące podobnej sytuacji emerytek, zapadają w tym samym sądzie. Tak jest, np. w suwalskim sądzie pracy. Znane są mi trzy wyroki tego sądu i każdy jest inny. O nich napiszę póżniej.

           Sprawy sądowe pań nieprzedawnionych, niestety, kończą się oddaleniem zaskarżenia odmownej decyzji ZUS w sprawie przeliczenia emerytury wg korzystniejszych wskaźników.

          Często też sądy wymagają od skarżących emerytek udzielenia odpowiedzi na pismo procesowe ZUS, będące odpowiedzią na odwołania od odmownej decyzji ZUS , w ciągu 7 lub 14 dni, żądając podania nowych faktów, dowodów, pod rygorem nieuwzględnienia ich na rozprawie. Jest to bezsensowne, gdyż w pismach tych należy potwierdzić stanowisko zawarte w zaskarżeniu. Jeśli to możliwe, można podać w wątpliwość datę otrzymania decyzji o emeryturze powszechnej. ZUS nie ma dowodu, iż emerytka takie pismo odebrała.

109 komentarzy:

  1. Natalio, jeśli możesz, prześlij mi skany lub zdjęcia swojego wyroku i uzasadnienia. Wygląda na to, że Twój wyrok jest kolejnym, po wyrokach łomżyńskiego sądu, wygranym w uwzględnieniem art. 114
    Napisz do mnie na adres
    emerytura.zawieszenie@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też bym prosiła o przesłanie wyroku na adres ania.k2@wp.pl

      Usuń
  2. Kochani, postaram się wkrótce odpowiedzieć na maile, pisane do mnie na różnych kontach.
    Do Pań z Niemiec, jest i dla Was szansa na skorzystanie z wyroku TK. Napiszę wkrótce

    OdpowiedzUsuń
  3. Z tego, że wyroki są różne w tych samym sprawach, wynika tyle, że sędziowie przy ferowaniu wyroków kierują się własnym sumieniem a nie literą prawa bądź to prawo nie jest na tyle jednoznaczne pozwalając im na różną jego interpretację.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale aż takie różnice? Oddalenie zaskarżenia, przeliczenie z art. 114, przeliczenie na rok 2019 (w tej chwili nie mam paragrafów)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy to znaczy, że mamy przypadki przeliczenia ENP przyznanej przed wyrokiem wg wskaźników z 2019? Czy to przeliczenie dotyczy pierwszakow?

      Usuń
    2. Pani przedawniona policzona jak pierwszak! ZUS już złożył apelację

      Usuń
    3. Państwo Prawa i Sprawiedliwości ja zamiast pilnować wnuki to biegam po kserach na pocztę wysyłać odwołania juz nie wspomnę nocnego przesadywania w tel na internecie przecież na prawie ZUS się nie znam ale jak tu czytam w komentarzach o tym jak nieprzychylny jest organ rentowym dla swoich petentów to aż włos mi się na głowie jezy również wczoraj wysłałam odp na pismo z Sądu ze podtrzymuje swoje odwołanie a ZUS nadal twierdzi ze moje przeliczenie emerytury w roku 2014 jest prawidłowe A moje zarzuty są bezzasadne ZUS mnie odmłodzil o 6 lat ale wcale nie czuje się młodsza tylko przemeczona juz ta walka o swoje należne pieniądze a Państwo jak o nas emerytów dba to było widać na posiedzeniu Senatu Pani Jolu w Pani jest dla nas poszkodowanych jedyna nadzieja pozdrawiam

      Usuń
    4. Czy wiemy który sąd orzekł tak korzystny wyrok w sprawie przedawnionej Pani? Może przyda się pozostałym emertkom na ich rozprawach.

      Usuń
  5. Musimy cierpliwie czekać,, może wszystkie sprawy sądowe pójdą w tym kierunku. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic to nie da ,bo chodzi tu tylko o nie potrącanie kwoty wcześniejszych emerytur. Gdyby było przeliczenie na datę wyroku TK 2019r to tak. Ewa

      Usuń
    2. W uzasadnieniu wyroku TK wyraźnie pisze o jednolitym przeliczaniu a ustawodawca ma tak to zrobić aby ta jednolitosc była zachowana TK swoje a ZUS swoje a senat jak widzimy to lepiej przemilcze

      Usuń
  6. Zlizylam wniosek o przeliczenie w 2015 roku i została przeliczone z potrącenie pobranej kwoty. Wyszło 1800,71, moja wcześniejszą wynosiła 1836,71 czyli zostałam przy wcześniejszej. Wg moich wyliczeń bez potrącenie powinna wynosić 2 282,55 i ta kwota powinna być porównywana do emerytury też z tego roku tzn. Do 1836,71, a nie do wyliczenia zanizonego. Miałem wtedy 62 lata i jak ZUS zaznaczył dla osób w tym wieku średnie dalsze trwanie życia wynosi 209 miesięcy, a ja mam liczone cały czas 252, 30 m-cy coś tu jest nie tak ????

    OdpowiedzUsuń
  7. Teraz po nowemu przeliczono mi i jest ta sama kwota które ja sobie wyliczyłam w 2015r tzn. 2.282,55 i ta kwota jest porównywana z kwota pobieraną w 2019 roku ????

    OdpowiedzUsuń
  8. Przeliczala Pani z powodu urlopu wychowawczego?

    OdpowiedzUsuń
  9. Renpa Witam, piszę w imieniu mojej mamy rocznik 1953, która chce się już poddać, ale ja chcę by walczyła nadal o swoje pieniądze. Złożyłyśmy wniosek o uchylenie wadliwie wydanej decyzji o przyznanie emerytury z potrąceniem pobranych wcześniej kwot zasiłku przedemerytalnego, zus oczywiście oddalił ten wniosek, ponieważ upłynęło 5 lat. Wniosłyśmy sprawę do sądu 17.04.2019r. W dniu 12 lipca sąd okręgowy w Piotrkowie Tryb.zobowiązuje do wypowiedzenia się, czy w związku z przekazaniem wniosku o przeliczenie emerytury bez pomniejszenia o wcześniej pobrane emerytury do rozpoznania przez zus, podtrzymuje pani odwołanie od decyzji czy też je cofa, w przypadku podtrzymania odwołania sąd zobowiązuje do wskazania zarzutów do zaskarżonej decyzji dotyczącej wyłącznie odmowy uchylenia decyzji o wysokości świadczeń w terminie 14 dni pod rygorem ujemnych skutków procesowych. Sąd dołączył odpis na odwołanie, w którym zus podtrzymuje, swoje stanowisko w związku z przedawnieniem, "ponieważ jednak od dnia doręczenia decyzji z dnia 10.01.2014 (wysłanej w dniu 14.01.2014) upłynęło 5 lat, nie jest możliwe uchylenie decyzji. Okoliczność dostarczenia decyzji jest bezsporna ponieważ wnioskodawczyni jest świadoma sposobu jej obliczenia (tj.potrącenia kwot pobranych emerytur). Nadto organ rentowy zwraca uwagę, iż nie można obciążać organu odpowiedzialnością za stosowanie przepisów prawa, które jako nieprawidłowe (w stosunku do konkretnej grupy świadczeniobiorców) zostały skorygowane po ponad sześciu latach obowiązywania i stosowania. Ponieważ zaskarżona decyzja została wydana prawidłowo, Oddział wnosi jak na wstępie ( czyli wnosi o oddalenie odwołania). Drodzy forumowicze, czy mama ma zawiesić sprawę w sądzie w związku z ustawą? Czy też narazie podtrzymać swoje stanowisko uzasadniając, że to organ rentowy musi udowodnić datę doręczenia mamie decyzji? Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Ja też mam sprawę w Piotrkowie Tryb. i dostałam pismo czy podtrzymuję swoje odwołanie przeciwko ZUS, reszta tak jak pisze p. "renpa". Jutro wysyłam poleconym że podtrzymuję odwołanie i dodam parę argumentów, na razie nie mam wyznaczonej daty kiedy będzie sprawa

      Usuń
    2. Do "renpa"...czy chodzi em.wcześniejszą czy zasiłek przedemerytalny? bo to dwie różne świadczenia, myślę, że to pomyłka z pani strony.

      Usuń
    3. Oczywiście chodzi o emeryturę wcześniejszą, przepraszam za pomyłkę. Pozdrawiam

      Usuń
    4. Moja mama ma również sprawę w Piotrkowie Tryb. Dzisiaj otrzymała podobne pismo.
      Wzorując się na Twoim piśmie, również złożymy pismo o podtrzymaniu decyzji.

      Aneta

      Usuń
    5. Pismo do sądu wysłane, zus w Tomaszowie Maz.nie ma woli do dobrowolnego i polubownego realizowania wyroku TK- byłyśmy i pytałyśmy, pani-doradca emerytalny odpowiadała wymijająco, a główny argument na nie jej zdaniem - upływ 5 lat. Na nasz argument, że TK nie wskazał zadnej cezury czasowej-nie odpowiedziała nic... czekamy zatem na ustawę, a jeśli sąd wyznaczy termin sprawy przed jej uchwaleniem- zgodnie z radami forumowiczów-zawiesimy sprawę...

      Usuń
    6. Nie wiadomo czy ZUS się zgodzi na zawieszenie.U mnie ZUS Elbląg się nie zgodził i mam sprawę już 31 lipca.

      Usuń
  10. Pomijam kwestię kuriozalnego uzasadnienia zus, który próbuje przedstawić sądowi swoje racje i wypełnienie zobowiązań terminowego, ale tym samym przeterminowanego doręczenia wadliwej decyzji, ponieważ " wnioskodawczyni jest świadoma sposobu jej obliczenia..., a poza tym organ rentowy zwraca uwagę, iż nie można obciążać go odpowiedzialnością za stosowanie przepisów prawa, które jako nieprawidłowe...zostały skorygowane po ponad sześciu latach..." ale kobiety, mogą być obciążone tymi skutkami w postaci zaniżonej emerytury...skandal

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeśli jesteś przedawniona to w 2015 urlop wychowawczy był przeliczony przez to tylko kapital poczatkowy wzrósł ale to nie miało wpływu na wysokość emerytury I BYLA taka sama i wskaźnik przezycia był taki jak w 2013r

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko się zgadza. Tylko jedno nie. W mediach głośno było. WYŻSZE EMERYTURY. Przelicznik z 0,7 na 1,3. Też złożyłam. I co. Nic. Zostałam przy wcześniejszej.

      Usuń
  12. Do 8 57 ja bym napisała argumentację podtrzymujące swoje stanowisko dołączyła wniosek o zawieszenie sprawy do momentu uchwalenia ustawy Ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja wniosek o zawieszenie zamierzam złożyć dopiero wtedy jak dostanę z sądu pismo o terminie sprawy, może do tego czasu coś się już wyjaśni z ustawą

      Usuń
    2. Tak zrobię, opiszę zgodnie z info z forum,że to zus musi udowodnić kiedy dostarczono decyzję, a nie kiedy wysłano, dodatkowo dodam kwestię przeliczenia kapitału i składek oraz zastosowania najkorzystniejszego wskaźnika dożycia dla wieku 65+. Dziękuję Majka 53 i pozdrawiam. Trzymam kciuki za pozytywne rozwiązanie całej kwestii niesprawiedliwie wyliczanych em.powsz.

      Usuń
    3. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych Art. 71a :Zakład może przesyłac pisma i decyzje listem zwykłym. 2.W razie sporu ciężar dowodu doręczenia pisma lub decyzji o ktorych mowa w ust. 1 spoczywa na Zakładzie. Pozdrawiam

      Usuń
    4. Dziękuję za tę cenną informację, dołączę do pisma do sądu. Pozdrawiam

      Usuń
    5. Link do art. 71 a ustawy o SUS:

      https://www.arslege.pl/przesylanie-pism-przez-zaklad/k34/a8413/

      Usuń
  13. W 2015 ja też miałam zmieniony symbol ale nie miał wpływu na emeryturę bo była nadal wczesniejsza ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo przeliczenie urlopu na dzieci dolicza się tylko do emerytury powszechnej a nie wcześniejszej to jest podobno zgodne z prawem bo TK tego nie zakwestionował tzn ze jak będziemy do końca swoich dni na emeryturze wcześniejszej bo będzie korzystniejsza to przeliczenie urlopu na dzieci będzie wisieć wraz z emerytura powszechna TO JEST ABSURD

      Usuń
  14. Ja nie jestem przedawniona, z ZUS dostałam wniosek o powszechnej w 2014 roku i wtedy miałam niższe i kapitał niższy, i symbol E, więc nie ogarniam tego .....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy Ty przypadkiem nie dostałaś drugiej decyzji o em. pow. w 2015r., kiedy dałaś do przeliczenia kapitał początkowy? I wtedy, po zmianach w kapitale,ZUS mógł zmienić em. wcz. na powszechną ENP? Sprawdz dokładnie posiadane dokumenty i decyzje, bo może czegoś nie zauważyłaś?

      Usuń
  15. A powiedzcie czy tAK powinno być ze przeliczająć nam kapitał ZUS przyjmuje wskaźnik dalszego średniego życia inny a przy przeliczania emerytury przyjmuje inny dlaczego nie stosuje jednego wskaźnika z tabeli życia najkorzystniejsze go? W tych przepisach rentowych jest tyle znaków. Zapytania ze nie ogarniam tego czy nasi mądrzy uchwalania prawa nie widzą jakie nie życiowe wdrażają przepisy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W ustawie z 1998r. zapisano jeden, taki sam dla wszystkich - wskaznik dalszego trwania życia /209m-cy/ przy obliczaniu kapitału początkowego. Przy obliczaniu emerytury ZUS stosuje dla każdego indywidualny wskaznik /tabele trwania życia wg GUS za kolejne lata/, w zależności od wieku tej osoby /ukończone lata i miesiące/ na dzień złożenia wniosku.

      Usuń

    2. do 22:53
      Czy tak nie lepiej?

      W ustawie z 1998r. zapisano jeden, taki sam dla wszystkich - wskaźnik dalszego trwania życia (209m-cy) przy obliczaniu kapitału początkowego. Przy obliczaniu emerytury ZUS stosuje dla każdego indywidualny wskaźnik (tabele trwania życia wg GUS za kolejne lata), w zależności od wieku tej osoby (ukończone lata i miesiące) na dzień złożenia wniosku.

      Ukośnik nie jest nawiasem, ukośnik czyta się "łamane na".

      Usuń
  16. Do Barbor jaki wniosek dostałaś z ZUS chyba decyzję dostałaś z ZUS

    OdpowiedzUsuń
  17. A gdzie można napisać, żeby się dowiedzieć kiedy będzie rozpatrywana ustawa może coś odpiszą, jakie są procedury i czy wogle w tej kadencji jest to możliwe. Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do Prezesa,Premiera i Marszałka Sejmu

      Usuń
  18. Jestem tzw. przedawniona. Dzisiaj miałam rozprawę w Sądzie w Łomży.Sąd pozytywnie rozpatrzył mój wniosek. Jest decyzja, zastosowanie art. 114. Jak ZUS się do tego odniesie, okaże się (jest czas ok. 2 m-ce). Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  19. Dziś na stronach sejmowych przy senackim projekcie ustawy pojawiła się informacja, że został skierowany do konsultacji:
    23-07-2019 skierowany do konsultacji (PG, NRA, KRRP i RDS);
    23-07-2019 skierowany do opinii organizacji samorządowych

    OdpowiedzUsuń
  20. Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

    MK-020-1323(2)/19

    przedstawiciel wnioskod.:
    sen. Marek Borowski Dotyczy przywrócenia większej podstawy obliczenia emerytury urodzonym w 1953 r. ubezpieczonym którzy pobierali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną i stanowi wykonanie wyroku TK sygn. akt P 20/16 15-07-2019 skierowany do opinii BL;
    15-07-2019 skierowany do opinii BAS - zgodność z prawem UE;
    23-07-2019 skierowany do konsultacji (PG, NRA, KRRP i RDS);
    23-07-2019 skierowany do opinii organizacji samorządowych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O opinie PG możemy być spokojni do TK była bardzo pozytywna i to też był plus dla nas.

      Usuń
    2. PG to nie Prokurator Generalny lecz Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej – państwowa jednostka organizacyjna powołana do zapewniania ochrony prawnej interesów Rzeczypospolitej Polskiej, w tym Skarbu Państwa, która z dniem 1 stycznia 2017 r. przejęła zadania i kompetencje Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

      Usuń
    3. 14:42
      nie masz racji. Skrót PG to Prokurator Generalny.
      Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej ma skrót PG RP.

      Usuń
  21. Do barbra. Czy to znaczy, że ZUS wznowi postępowanie i przeliczy emeryturę bez pomniejszania jak dla nieprzedawnionych, czy jak dla "pierwszaków"? Też jestem przedawniona i rozprawa w Sądzie we wrześniu, dlatego poproszę o więcej szczegółów. G.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co ZUS zrobi tego nikt nie wie. Może odwołać się od tego wyroku. Zobaczymy.

      Usuń
    2. Do barbra. No to gratulacje i życzę pomyślnego zakończenia sprawy. G.

      Usuń
    3. Do 12,10 myślę,że ZUS przeliczy jak dla pierwszaków.

      Usuń
  22. Nasza sprawa tzn. ustawa naprawcza jeszcze nie ma nr druku, ale jest 6 w kolejce do rozpatrzenia na 71 spraw oczekujących...to chyba nie źle.

    OdpowiedzUsuń
  23. Numery druków nie nadawane są w kolejnosci

    OdpowiedzUsuń
  24. 6 w kolejce, w spisie to nie jest nr druku...a rozpatrywany może być nawet jako 71

    OdpowiedzUsuń
  25. Projekt ustawy skierowany do konsultacji (PG, NRA, KRRP i RDS); 23-07-2019 skierowany do opinii organizacji samorządowych.mozemy chyba dodać swoje 3 grosze do tych organizacji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 3 grosze do tych to może nie, ale są inne, które mogłyby zaopiniować ten projekt

      Usuń
    2. Co oznacza skrót NRA, KRP, i RDS

      Usuń
  26. Jest zmiana na stronie Sejmu. Projekt 23-07-2019 skierowany do konsultacji (PG i RNZUS)

    OdpowiedzUsuń
  27. PG to Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej – państwowa jednostka organizacyjna powołana do zapewniania ochrony prawnej interesów Rzeczypospolitej Polskiej, w tym Skarbu Państwa, która z dniem 1 stycznia 2017 r. przejęła zadania i kompetencje Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 14:43
      Nie. PG to Prokurator Generalny a nie Prokuratoria Generalna RP

      Usuń
  28. Przedawniona. Proszę o pomoc w przeliczeniu kapitału początkowego z uwzględnieniem 3 lat i 1 miesiąc na wychowanie dzieci po 1,3. Kapitał początkowy z decyzji o emeryturę powszechną z 2014r w kwocie 466624,93. Mam nadzieję, że zwiększy mi to trochę emeryturę powszechną, bo jak na razie powszechna bez odliczeń wciąż niższa od wcześniejszej z tego samego okresu o 1,57 zł. No i po co mi w takim razie ta ustawa naprawcza i jakie odszkodowanie za 6 lat? G.

    OdpowiedzUsuń
  29. RNZUS - Rada Nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    OdpowiedzUsuń
  30. Po co Wam ta ustawa jak i tak pozostaniecie na emeryturze wcześniejszej!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam bardzo, część emerytek zyska. Dostano taką emeryturę, która powinna być im wypłacana od 2013-2014br.

      Usuń
    2. Policz sobie 10 zł brutto zysku pomnożyć przez 60 miesięcy .Ale ZYSKA?

      Usuń
  31. W Radzie nadzorczej zus zasiada kto? Wiceminister pracy p Zieleniecki

    OdpowiedzUsuń
  32. Obecnie Rada Nadzorcza ZUS składa się z 11 osób, oto jej skład: https://www.zus.pl/o-zus/o-nas/organy-zus/rada-nadzorcza-zakladu

    OdpowiedzUsuń
  33. Zysk 2 zl to taki malutki Zyzak jest się z czego cieszyc

    OdpowiedzUsuń
  34. Ale nie tylko również Bogdan Kubiak przewodniczący NSZZ "Solidarność" Transportowców i Dr Elżbieta Ostrowska przewodnicząca PZEiR...można pisać adresy meilowe na stronie organizacji.

    OdpowiedzUsuń
  35. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 roku, poprzez zalecenie dwukrotnej wypłaty tego samego świadczenia narusza europejską zasadę dyscypliny finansowej i zostanie zaskarżony do Trybunału Europejskiego. To wszystko dzięki temu z Holandii, wiecej na stronie KE (niestety po angielsku).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. podaj link do tej informacji na stronie KE

      Usuń
    2. O co chodzi z dwukrotną wypłatą świadczenia?

      Usuń
    3. O to, że ZUS wypłacił na pieniądze o które teraz walczymy jako wcześniejszą emeryturę w latach 2008-2012 a teraz wypłaci nam je po raz drugi. Nikt inny nie dostaje dwa razy tych samych pieniędzy, tylko MY. Jest to na szkodę Budżetu Państwa i innych grup społecznych, np. naszych dzieci.

      Usuń
    4. Pani lepiej wie od Trybunału Konst.

      Usuń
    5. do: 18.27 -takie były wówczas przepisy i mieliśmy prawo z nich korzystać. Oszukano nas,zmieniając Ustawę w sposób niezgodny z Konstytucją, co potwierdził TK wyrokiem z 06.06.19.- mamy więc prawo żądać naprawy naszych krzywd. Nie pisz bzdur i nie podpuszczaj - ładnie to tak udawać skrzywdzoną emerytkę

      Usuń
    6. poprawka do 23.11: ...wyrokiem z 06.03.19.

      Usuń
  36. 31 lipca ma się odbyć dodatkowe posiedzenie Sejmu, m.in. w sprawie ustawy o dodatku da niepełnosprawnych. Pisze o tym WP
    https://wiadomosci.wp.pl/bedzie-dodatkowe-posiedzenie-sejmu-chodzi-min-o-500-plus-dla-niepelnosprawnych-6405694768608897a

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytalam na wirtualnej jakie ustawy beda omawiane ale ustawie naprawczej nic nie wspominaja

      Usuń
  37. Witam wszystkich,
    Jestem z grupy przedawnionych. Nie odwoływałam się od decyzji ZUS-u o ponowne przeliczenie emerytury. Byłam u prawnika który powiedział mi że nic nie da się zrobić i trzeba czekać na zapowiadaną ustawę naprawczą. W międzyczasie złożyłam do ZUS-u wniosek o przeliczenie kapitału początkowego. W dniu dzisiejszym otrzymałam telefon z ZUS. Pani powiedziała mi, że nawet jeżeli Sejm uchwali ustawę to w związku z tym, że nie złożyłam odwołania nie będzie mi się należało wyrównanie. Nowa wysokość emerytury będzie obowiązywała od dnia złożenia wniosku o przeliczenie. Proszę o pomoc i wyjaśnienie mi czy tak naprawdę będzie? Projekt ustawy zakłada "Emerytura w ponownie ustalonej wysokości przysługuje od dnia, od którego podjęto wypłatę emerytury przyznanej na podstawie art. 24, a w przypadku, gdy prawo do tej emerytury było zawieszone – od dnia, od którego mogłaby być podjęta jej wypłata".
    Czy ZUS może potraktować mój brak odwołania się za podstawę do naliczenia wyższej emerytury (jeżeli taka będzie) ale od teraz a nie od 2013r?
    Czy ktoś się w tej sprawie orientuje? Czy ktoś o tym słyszał?

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak policzą ci tak jak pierwszakom że wszystkimi wskaźnikami z 2019 r.

      Usuń
    2. No to dostałaś profesjonalną poradę prawnika, za która pewnie zapłaciłaś. Zasada jest prosta, nie można z góry zakładać, że odwołanie nic nie da, bo po pierwsze prawnik nie jest sądem, a po drugie w trakcie rozpatrywania odwołania, a czasami wyznaczane terminy są dość odlegle, może się zmienić stan prawny na korzystniejszy. Strona niezadowolona z decyzji ma prawo wnieść odwołanie.
      Zadzwoń jeszcze raz na tę infolinię i zapytaj z którego konkretnie zapisu ustawy wynika taka zależność, że jeżeli nie było odwołania, to nie będzie wyrównania. Chyba tu nie chodzi o odwołanie, tylko o skargę o wznowienie postępowania po wyroku TK. Trzeba precyzyjnie się wyrażać, bo te terminy oznaczają co innego.

      Usuń
    3. Bzdury ,każdy po uchwalonej ustawie będzie mógł wystąpić z wnioskiem o ponowne przeliczenie, ale najpierw musi być ustawa. Ewa

      Usuń
    4. Jeżeli policzyliby tak jak pierwszakom, to żadne wyrównanie nie jest ci potrzebne, bo bycie pierwszakiem to najkorzystniejsze. To wyrównanie, tak wyliczyli niektórzy, zwraca się po 2-3 miesiącach , a potem to już czysty zysk.

      Usuń
  38. Może ktoś podpowie do jakich organizacji najlepiej pisać z prośbą o opinię w sprawie ustawy aby była naprawdę naprawcza i korzystna dla wszystkich

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opinia to jest tylko opinia, może być tak że został spełniony warunek zasięgnięcia opinii, ale ta opinia wcale nie musi być brana pod uwagę, decyduje ustawodawca, z tego wniosek, że jeżeli pisać to tylko do tych osób, które maja realny wpływ na ustawę, tzn. do posłów i senatorów i Prezydenta RP. Takie jest moje zdanie.

      Usuń
  39. A co z pieniędzmi wypłaconymi po poprzednim wyroku trybunału konstytucyjnego , one nie zostały doliczone do kwoty wypłaconych emerytur wcześniejszych( całe wyrównanie ) w roku 2014 wraz z odsetkami.zus odlicza tylko pobrane wcześniejsze emerytury A pomija to wyrównanie .

    OdpowiedzUsuń
  40. O jakim wyrównaniu piszesz?

    OdpowiedzUsuń
  41. Wstrzymane emerytury dla pracująch za lata 01.10.2011r do 21.11.2012r. Wypłacone na podstawie wyroku trybunału konstytucyjnego z grudnia 2013r.a wypłacone jedną kwotą wraz z odsetkami w 2014r. W oparciu o składane wnioski.sprawa podobna jak teraz. Ta kwotą nie jest odliczania do kwoty wypłacanych emerytur o które pomniejsza się obecnie pobierają emeryturę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale wtedy była uchwalona spec ustawa, która miała priorytet przed wszystkimi innymi przepisami emerytalnymi, a teraz to są tylko zmiany do ustawy emerytalnej. Z punktu prawnego to nie to samo. Teraz też miała być osobna ustawa, a po drugim chyba czytaniu pojawiły eis zmiany do art. 194, dodane z kolejnymi literami.

      Usuń
  42. Chodzi o Wyrok TK z dnia 13 listopada 2012 roku. Duża część z nas przez 13 miesięcy nie miała wypłacanej wcześniejszej enerytury bo pracowała.
    Więcej znajdziecie tutaj: https://www.rp.pl/artykul/970231-Trybunal-uzasadnil-swoj-wyrok-w-sprawie-zawieszonych-emerytur.html

    OdpowiedzUsuń
  43. Czytam te komentarze i dochodzę do wniosku, że walczymy z wiatrakami. Sejm przeglosuje ten bubel. Napisałam się tyle petycji i uwag, nikt tego nie czytał. Tylko Rzecznik Praw Obywatelskich potwierdził i dał mi odpowiedź. Jestem przedawniona, czekam na wezwanie do sądu. Pozdrawiam serdecznie wszystkie Panie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja jestem nieprzedawniona i też czekam na datę w Sądzie odnośnie wyliczenia dziś złożyłam odwołanie od decyzji odmownej dotyczącej wycofania wniosku. Bądźmy dobrej myśli. Pozdrawiam Jagoda

      Usuń
  44. Przygotowałam w oparciu o informacje z forum;-) i porady mec. Giedrojcia (dziękuję) pismo do sądu, podtrzymujące wniosek o odwołanie decyzji z 2014 r. i ponowne przeliczenie emerytury bez stosowania art.25, z uwzględnieniem waloryzacji i najkorzystniejszego wskaźnika dożycia - proszę o komentarze, czy coś poprawić. Wiem, że pismo jest długie, ale stwierdziłam, że skoro ZUS przygotował 2 strony A4 uzasadnienia odmowy - nie mogę nie docenić ich pracy...;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W odpowiedzi na pismo z dnia ... niniejszym podtrzymuję moje odwołanie od odmownej decyzji organu rentowego w sprawie ponownego przeliczenia emerytury powszechnej, zarzucając jej:
      1. naruszenie prawa materialnego, poprzez niezastosowanie przepisu art. 114 ust. 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej: „ustawa”) na skutek błędnego przyjęcia, że nie zostały ujawnione nowe okoliczności istniejące przed wydaniem decyzji
      z 10.01.2014 r., które mają wpływ na wysokość świadczenia emerytalnego ;
      2. naruszenie prawa materialnego poprzez niezastosowanie przepisu art. 114 ust. 1 pkt 6 ustawy na skutek błędnego przyjęcia, że nieprawidłowe obliczenie wysokości świadczenia emerytalnego nie nastąpiło na skutek błędu organu rentowego, choć zastosowanie przepisu ustawy, który nie był zgodny z Konstytucją i który nie obowiązywał, co jedynie deklaratoryjnie później stwierdził Trybunał Konstytucyjny, stanowiło obiektywny błąd w stosowaniu prawa materialnego przez organ rentowy ;
      3. naruszenie prawa materialnego poprzez niezastosowanie przepisu art. 8 i art. 190
      ust. 4 Konstytucji
      wnoszę o:
      I. zobowiązanie organu rentowego do przedstawienia dowodu z daty doręczenia decyzji;
      II. na podstawie art. 47714 § 2 k.p.c. o zmianę zaskarżonej decyzji, poprzez uchylenie decyzji o przyznaniu emerytury z dnia... i nakazanie organowi rentowemu wydania nowej decyzji, ustalającej wysokość świadczenia emerytalnego
      z pominięciem przy jej wydawaniu stosowania art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach
      i rentach z FUS; uwzględniając zwaloryzowany kapitał i składki oraz najkorzystniejszy wskaźnik dożycia dla ubezpieczonej w wieku 65+

      Usuń
    2. UZASADNIENIE:
      I. W odpowiedzi na złożone przez mnie odwołanie od decyzji organu rentowego z dnia ... ZUS wnosi o oddalenie odwołania w sprawie uchylenia decyzji
      o przyznaniu emerytury powszechnej z dnia ... znak ENP/...
      i stwierdza, że ponieważ: „.. od dnia doręczenia decyzji z dnia ... (wysłanej w dniu ...r.) upłynęło 5 lat, nie jest możliwe uchylenie decyzji.”
      Zgodnie z art.71 a) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych: „1. Zakład może przesyłać pisma i decyzje listem zwykłym. 2. W razie sporu ciężar dowodu doręczenia pisma lub decyzji, o których mowa w ust. 1, spoczywa na Zakładzie.”
      Wobec powyższego wnoszę o przedłożenie przez organ rentowy dowodu
      na dzień doręczenia decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej.

      Usuń
    3. II. Składając odwołanie od decyzji ZUS o przyznaniu mi emerytury powszechnej
      w oparciu o uzasadnienie wyroku z dnia 06.03.2019 r. sygn. Akt P 20/16, gdzie Trybunał Konstytucyjny wyraźnie wskazuje, że: „Skutkiem niniejszego wyroku jest prawo wznowienia postępowania z mocy art. 190 ust. 4 Konstytucji dla wszystkich kobiet objętych zakresem orzeczenia Trybunału. Przepis ten otwiera drogę do sanacji konstytucyjności sytuacji prawnych, w których zastosowanie art. 25 ust. 1b ustawy
      o FUS wywołało konsekwencje zakwestionowane przez Trybunał. Z powszechnego charakteru wyroków TK, o którym mowa w art. 190 ust. 1 Konstytucji i utraty mocy obowiązującej zaskarżonego przepisu (art. 190 ust. 3 Konstytucji), wynika,
      że możliwość rozstrzygnięcia sprawy z pominięciem derogowanego przepisu odnosi się zasadniczo do wszystkich spraw, w których niekonstytucyjny przepis był podstawą orzeczenia o prawach osób uprawnionych, bez względu na to, kto i w jakim trybie zwrócił się do Trybunału z odpowiednim żądaniem.
      Jak wielokrotnie podkreślano w orzecznictwie TK, pojęcie „wznowienia postępowania”, o którym mowa w art. 190 ust. 4 Konstytucji ma szersze znaczenie niż pojęcie „wznowienia” w sensie technicznym, przewidziane w odpowiednich procedurach regulowanych w ustawach i obejmuje wszelkie instrumenty proceduralne stojące do dyspozycji stron, organów i sądów, wykorzystanie których umożliwia przywrócenie stanu konstytucyjności orzeczeń” (zob. np. postanowienie z 14 kwietnia 2004 r., sygn. SK 32/01, OTK ZU nr 4/A/2004, poz. 35).
      W niniejszej sprawie prawo sanacji konstytucyjności może być zrealizowane
      w dwojakim trybie. Postępowania zakończone wydaniem wyroku przez sądy pracy
      i ubezpieczeń społecznych mogą być wznowione na podstawie art. 4011 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360,
      ze zm.). Natomiast osobom, które nie odwołały się od decyzji wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługuje wznowienie postępowania na podstawie art. 145a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego
      (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, ze zm.) w związku z art. 124 ustawy o FUS. Wznowienie
      w tym kontekście oznacza prawo do skorzystania ze środków proceduralnych zmierzających do wydania w zakończonej sprawie nowego rozstrzygnięcia, opartego
      na stanie prawnym, ukształtowanym po wejściu w życie orzeczenia Trybunału
      (por. wyrok TK z 7 września 2006 r., sygn. SK 60/05, OTK ZU nr 8/A/2006, poz. 101). W celu zagwarantowania jednolitych zasad zwrotu świadczeń należnych uprawnionym, ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w tym zakresie. Trybunał pragnie jednocześnie podkreślić, że niewydanie takiej regulacji przez ustawodawcę nie zamyka drogi do wznowienia postępowania. Oznacza to również, że do czasu wydania takiej regulacji osoby uprawnione mogą występować z wnioskami o wznowienie postępowania.”

      Usuń
    4. Z art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wynika, że w sprawie zakończonej prawomocną decyzją organ rentowy na wniosek osoby zainteresowanej zmienia decyzję i ponownie ustala prawo do świadczeń lub ich wysokości, jeżeli m.in.: 1) po uprawomocnieniu się decyzji ujawniono nowe okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość; 6) przyznanie świadczeń lub nieprawidłowe obliczenie ich wysokości nastąpiło na skutek błędu organu rentowego. Zmiana może nastąpić bez względu na upływ jakichkolwiek terminów, skoro z przepisu art. 114 ust.1 f) wynika, że przepisu ust.1 e) nie stosuje się, jeżeli w wyniku zmiany decyzji osoba zainteresowana nabędzie prawo do świadczenia w wyższej wysokości. Wznawiać postępowanie rentowe można wielokrotnie
      i w każdym czasie. Jest to instytucja prawa ubezpieczenia społecznego, która reguluje
      w sposób odrębny – szczególny i korzystający z pierwszeństwa w stosunku
      do przepisów k.p.c i k.p.a. – przesłanki ponownego ustalania prawa do emerytury i jej wysokości. Stwierdzenie po uprawomocnieniu się decyzji organu rentowego przez Trybunał Konstytucyjny, że dany przepis ustawy był niekonstytucyjny jest przecież jednoznaczne z ujawnieniem „po fakcie” nowej okoliczności, która – jako taka (niekonstytucyjność od samego początku) – istniała już przed wydaniem decyzji ZUS.
      Ponadto zastosowanie przez organ rentowy przepisu ustawy, który nie był zgodny z Konstytucją i który nie obowiązywał, co jedynie deklaratoryjnie później stwierdził Trybunał Konstytucyjny, stanowi obiektywny błąd w stosowaniu prawa materialnego. W tym wypadku nie chodzi przecież o winę ZUS, który mógł sobie nie zdawać sprawy z tego, że stosowany przezeń przepis nie jest zgodny z Konstytucją, ale błąd obiektywny, nawet nieuświadomiony, acz popełniony. To zaś z pewnością się stało, skoro właśnie błędnie, z naruszeniem prawa, organ rentowy zastosował przepis, który nie był żadnym obowiązującym prawem.
      W związku z powyższym wnoszę jak na wstępie, uznając iż odwołanie jest zasadne i konieczne.

      Usuń
  45. Bardzo dobrze napisane . W tej ustawie jest jeszcze jedno a mianowicie,, że ZUS powinien wysyłać każdemu ubezpieczonemu stan składek / to robił / oraz zwaloryzowany kapitał /tego nie robił /. Mając aktualne dane same byśmy sobie wyliczyły emeryturę
    Dzisiaj zaś skazane jesteśmy na sądy. Prawda jest po naszej stronie ale po ich stronie są sądy i pieniądze . Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  46. Nie jest tajemnicą , że postanowienia o przyznaniu świadczeń coraz częściej podejmuje nie ZUS a sądy, zusowscy prawnicy wykorzystują swoją wiedzę w procesach sądowych do walki z ubezpieczonymi. Wg ustawy o ubezpieczeniach do zakresu działania Zakładu należy min. 1a/ opiniowanie projektów aktów prawnych z zakresu ubez. społ . 8/popularyzacja wiedzy o ubez. społ. Gdyby to było realizowane zgodnie ze stanem prawnym dziś nie zajmowalybysmy się naszą emerytura. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  47. Jeżeli by były korzystne wyroki sądowe odnośnie art.114 to można by ponownie wystąpić do zusu o przeliczenie.Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przedawnione nowa ustawa obejmie zrobia z was nieprzedawnione I Nadal bedziecue toczyc spory z ZUS o przeliczenie I problem zaczyna sie od poczatku media informuja nas Ile to skorzystamy na przeliczeniu ale Ile jest odwolan do ZUS I do Sadow to juz o tym media nie pisza zawzuecue milcza co za zaklanany Kraj gdzie ta sprawiedliwosc?

      Usuń
  48. Gdyby były na decyzji informacje, że decyzja przyznana powoduje skutki , nawet jeśli na jej podstawie nie ma wypłaty emerytury i że można temu zapobiec wycofując wniosek, dziś nie byłoby przedawnionych i nieprzedawnionych tylko pierwszorazowych i nie byłoby teraz sądów, trybunałów, ustaw Senatu, sejmu.
    Pokrzywdzone mogły by móc pretensje tylko do siebie.
    A jest co jest i nikt się temu nie dziwi, nie próbuje dostrzec.przeciez emeryt powinien korzystać z emerytury a nie biegać po sądach i się stresować.

    OdpowiedzUsuń
  49. Przejrzyj kobieto na oczy przecuez ZUS celowo wbia szpile starym slepym emerytkom co doniewidza lub niedopytaja to wszystko jest na korzysc ZUS to ze informacja na wniosku jest dopiero w pkt5 I to ze na wniosku jest pomniejszona czcionka i to ze emeryt z czystej niewuedzy nie dopyta pan z ZUS i to że na decyzji nie ma riwnuez informacji o wycofaniu wniosku jak też o zaprzestaniu waloryzacji kapitału to wszystko zrobione jest po to any emeryt nie doczytal nie dopytal bo nie wie nawet o co ma pytac jest w interesie ZUS ta nasza niewiedza daje spore profity dla ZUS to jest nasze Panstwo Prawa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co to za styl ! Gratulacje .

      Usuń
    2. Jak jest inaczej to napisz po wyroku TK 8tys emerytkom korzystnie przelicza no emerytury a reszta? Dlaczego nie jest korzystnie przeliczna? Znasz odpowiedz? Tylko nie pisz ze to ich wina bo to nieorawda

      Usuń
  50. Pani Jolu moze ponowimy.petycje z podpisami pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  51. Trafiłam na taki artykuł, może ktoś będzie umiał go wykorzystać, ewentualnie skomentować
    https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/745628,zus-niekorzystnie-przelicza-swiadczenia-ubezpieczeni-maja-prawo-do-wyzszej-emerytury-dostaja-jednak-mniej.html

    OdpowiedzUsuń