13 kwietnia 2016

Petycja w sprawie odszkodowania za "wybór emerytury"

Kochani
                Jak już wcześniej pisałam na blogu, senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zakończyła prace nad Petycją P-01/16 złożoną przez naszą koleżankę, Panią Ewę z Krakowa, w sprawie odszkodowania za przymusowy wybór emerytury i rezygnację z etatu i złożyła projekt ustawy o zwrocie kosztów postępowania sądowego – post z dnia 31 marca 2016 r. „ UWAGA ! Bardzo ważne!”
Link do petycji Pani Ewy
 http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k9/petycje/129.pdf

        Pani Ewa otrzymała odpowiedź na swoją petycję . Uznała, że rozwiązanie, jakie przyjęła senacka komisja jest niezadowalające, postanowiła dalej walczyć o odszkodowanie za „wybór emerytury”.
Opracowała, napisała i przesłała pismo do mecenasa Cichonia, który jako senator „prowadził” sprawę petycji Pani Ewy oraz do senackiej komisji.

I tu mamy wielką prośbę do wszystkich, którzy znajdują się w sytuacji podobnej do położenia Pani Ewy, koniecznie piszcie Państwo i wysyłajcie pisma do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w Senacie RP.
W tej sprawie bardzo ważne jest duże poparcie i wsparcie Pani Ewy. Jeden głos to za mało, żeby zawalczyć o ustanowienie dobrych przepisów w sprawie o odszkodowanie. Wszyscy ci, którym zależy na uzyskaniu odszkodowania za przymusowe przejście na emeryturę powinni napisać do senackiej komisji.
Jeśli ktoś nie wysłał jeszcze petycji, podobnej do petycji Pani Ewy, powinien koniecznie napisać i petycję i pismo, którego wzór zamieszczam poniżej.
I jak pisze Pani Ewa „żeby było jak najwięcej pism protestacyjnych do komisji,!!! ponieważ w petycji nie było to główną sprawą. Odnoszę wrażenie, że prace komisji odbywają się tylko "tak sobie" a nie żeby to załatwić pozytywnie dla nas.”

PISZCIE  PAŃSTWO  KONIECZNIE.  OBOWIĄZKOWO !!!

Poczta elektroniczna

senat@senat.gov.pl

 

Kancelaria Senatu

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji

ul. Wiejska 6

00-902 Warszawa

 

Pismo Pani Ewy do Senatora Cichonia i do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji

Szanowny Pan Senator Zbigniew Cichoń

Uprzejmie informuję Pana Senatora, iż w dniu 4.04.2016r. otrzymałam z Kancelarii senatu e-maila znak BKS/DPK/134/30670/16WW, w którym zostałam poinformowana o kontynuacji prac Komisji Praw Człowieka i Praworządności nad petycją dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu przyznanie odszkodowania emerytom, którzy rozwiązali stosunek pracy w następstwie wejścia w życie nowych przepisów.
Zarówno z treści tej informacji, jak i z przebiegu prac Komisji /którą wysłuchałam/ wynika, że państwo polskie w dalszym ciągu nie poczuwa się do błędu i wypłaty odszkodowań emerytom za swoje działania niezgodne z konstytucją, co zostało stwierdzone przez TK. Zamiast odszkodowań mamy projekt ustawy o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, co,  jak stwierdził przedstawiciel ministerstwa biorący udział w  tym posiedzeniu, nie obciąży budżetu państwa.
W zakładanym projekcie zmian zaproponowanych przez komisję w sprawie zniesienia opłat sądowych nie uwzględniono dużej grupy emerytów, którzy już przegrali sprawy sądowe i ponieśli w związku z tym duże straty finansowe, wierząc, że rozprawy w tym przypadku  będą wymaganą formalnością, mając jednocześnie na uwadze, ze drugiej grupie emerytów zwrócono ustawa wszystkie zawieszone świadczenia wraz z odsetkami.
Reasumując uważam, że ,moim zdaniem, proponowana przez komisję zmiana nie pomoże emerytom w dochodzeniu swoich praw, ponieważ w praktyce nie mają żadnych szans aby wygrać w sądzie ze skarbem państwa.
P.S.
Będę wdzięczna Panu Senatorowi za przekazanie treści powyższego e-maila pozostały członkom komisji.
Z poważaniemWszystkie dokumenty dotyczące petycji Pani Ewy są dostępne na stronie senatu

1.      Rozpatrzenie petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie przyznania odszkodowania emerytom, którzy rozwiązali stosunek pracy w następstwie wejścia w życie nowych przepisów (cd.) (P9-01/16).
Materiały:
projekt ustawy
uzasadnienie projektu ustawy
opinia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
2.      Rozpatrzenie petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zwolnienia z kosztów sądowych przy wznowieniu postępowania w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucja przepisu, na podstawie którego wydano orzeczenie (cd.) (P9-05/16).
Materiały:
projekt ustawy
uzasadnienie projektu ustawy
3.      Rozpatrzenie petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu założenia dla symboli narodowych Rzeczypospolitej – godło, barwy – księgi znaku (cd.) (P9-03/16).
Materiały:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
          http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/bannery/kamerka.png retransmisja posiedzenia

2 komentarze:

 1. Witam. Czy istnieje możliwość osobistego kontaktu z Panią Ewą? /e-mail, telefon/ Jestem po przegranych sprawa o odszkodowanie, pisałam pismo do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji popierające petycje Pani Ewy i tak jak ona nie jestem zadowolona z decyzji podjętych przez Komisję. Chciałabym wspólnie z Panią Ewą dalej prowadzić "walkę" o nasze prawa. Pozdrawiam HP

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę napisać do mnie na adres: emerytura.zawieszenie@wp.pl
   Czekam na wiadomość od Pani Ewy

   Usuń