23 października 2013

ZUS zwróci zawieszone emerytury. Fiskus potrąci 32 proc. podatku

Publikacja: 23 października 2013

Bożena WiktorowskaOsoby oczekujące na wypłatę zaległych emerytur za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. muszą się liczyć z obowiązkiem zapłacenia wyższego podatku. W jednym roku dostaną bowiem skumulowaną pulę emerytur z prawie 2,5 roku. To efekt uznania przez Trybunał Konstytucyjny  za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisów o zawieszaniu emerytury.

Już dwa lata trwa bój seniorów – najpierw z rządem, teraz z ZUS – o wypłatę emerytur zawieszonych na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Chodzi o osoby, które przed 1 października 2011 r. mogły łączyć pracę z pobieraniem świadczenia. Po tej dacie, żeby dostawać pieniądze z ZUS, musiały się zwolnić (chociażby na jeden dzień). Inaczej zakład emerytury zawieszał. Dopiero Trybunał Konstytucyjny w ubiegłym roku uznał, że było to niezgodne z ustawą zasadniczą. – Taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca – podkreśla prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.
Tyle że emerytów czeka kolejna mało przyjemna niespodzianka. ZUS wypłaci im teraz skumulowane emerytury za okres, kiedy ich nie pobierali. W efekcie zapłacą wyższy podatek, bo od całej otrzymanej kwoty (jednak bez odsetek). Niektóre osoby, jeśli zsumują przychody z pracy, zaległych emerytur oraz terminowo płaconych świadczeń, przekroczą próg dochodowy w wysokości 85 528 zł. A to oznacza, że wpadną w kolejny, wyższy i zamiast 18 proc. zapłacą 32 proc. podatku od wszystkich dochodów.
Wyższe dochody dla części najbiedniejszych emerytów mogą oznaczać kolejne problemy. Jeżeli przekroczą oni kryterium dochodowe, nie będą mogli korzystać z pomocy społecznej. – Seniorzy po raz kolejny będą karani za błędy rządu – zauważa Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny (PiS).
Eksperci wskazują, że jeśli ustawodawca nie rozwiąże tego problemu, to poszkodowani mogą dochodzić swoich racji przed sądami. A to dla emerytów oznacza kolejne wydatki.


Zasada zaliczki

Seniorzy nie kryją rozczarowania takim obrotem sprawy.
– Przez tyle miesięcy prowadziłem w sądzie batalię, żeby odzyskać od ZUS wstrzymane świadczenie. Dopiero teraz zrozumiałem, że od tej wywalczonej kwoty muszę zapłacić fiskusowi daninę. Wiele osób w podobnej sytuacji chce składać korektę podatkową za poprzednie lata – mówi Marian Strudziński z Radomia, pracujący w urzędzie miasta emeryt, który zapoczątkował ogólnopolską akcję w sprawie zawieszonych emerytur.
Okazuje się, że jest to niemożliwe. Centrala ZUS, odpowiadając na pytanie DGP, wyjaśniła, że na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) kwoty otrzymane przez podatnika stanowią przychód uzyskany w danym roku podatkowym.
– A zatem kwota będąca wyrównaniem za lata ubiegłe nie wymaga dokonania korekty dochodu w zeznaniach podatkowych za lata poprzednie – wyjaśnia Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.
Zakład ma jednak obowiązek pobrać zaliczkę na podatek PIT od łącznej kwoty dochodu uzyskanego w miesiącu wraz z wyrównaniem za okresy poprzednie w wysokości 18 proc. (odejmując ulgę w zaliczce w wysokości 46,33 zł). Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, czy wypłacane świadczenie jest należnością tylko za jeden miesiąc, czy też za kilka miesięcy.
– Tylko odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty emerytury są wolne od podatku dochodowego – zauważa Radosław Milczarski.
Inaczej sprawę zaliczek widzą eksperci.
– Jeżeli wypłata nastąpi w miesiącu, w którym dotychczasowy dochód z emerytury przekroczył kwotę 85 528 zł, wówczas ZUS zainkasuje zaliczkę w wysokości 32 proc. Dodatkowo pobierze składkę na ubezpieczenie zdrowotne za miesiąc, w którym nastąpi wypłata – wskazuje Przemysław Stobiński, radca prawny z Kancelarii CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa.
Rozliczenie to jednak faktycznie nastąpi w dniu wypłaty zaległej emerytury.
– Przychody z tytułu emerytur i wynagrodzeń podlegają bowiem opodatkowaniu w momencie ich otrzymania bądź pozostawienia do dyspozycji podatnika. Zasada ma zastosowanie również wtedy, gdy zainteresowany jednorazowo otrzymał świadczenia należne mu za poprzednie lata, które, z różnych przyczyn, zostały mu wypłacone dopiero w danym roku – tłumaczy Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z firmy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy Sp. z o.o.
PIT od ZUS
Zawieszeni emeryci oczekujący na wypłatę zaległych świadczeń muszą się liczyć z tym, że dochód uzyskany z tytułu otrzymanego wyrównania będzie wykazany na formularzu PIT-40A/11A sporządzonym przez ZUS po zakończeniu roku podatkowego. Zakład nie ma jednak prawa łączenia przychodów z emerytury i zatrudnienia przy ustalaniu wysokości zaliczki. To już musi zrobić sam zainteresowany, rozliczając się z urzędem skarbowym. W efekcie, jak tłumaczy Rafał Sidorowicz, kumulacja przychodów może prowadzić do konieczności odprowadzenia od części przychodów wyższego podatku.
– Wypłata wyrównania może być więc niekorzystna dla tych emerytów, którzy na jej skutek przekroczą próg przychodu w wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Od nadwyżki ostatecznie będą musieli zapłacić podatek 32 proc. – potwierdza Przemysław Stobiński.
Natomiast emeryci otrzymujący niskie świadczenia nie zapłacą więcej, niż gdyby wypłata była rozłożona na lata. Nie wiadomo jednak, czy ich skumulowanie nie spowoduje, że osoby otrzymujące zasiłek z pomocy społecznej nie stracą do niego prawa. Przekroczą bowiem kryterium dochodowe (456 zł na rodzinę).

Bez zawieszenia

– Wypłata zaległych świadczeń nie spowoduje wstrzymania emerytur osób nadal aktywnych zawodowo – tłumaczy Paweł Pelc, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Pawła Pelca.
Wyjaśnia, że zawieszenie określone w art. 104 ust. 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy zdefiniowane w art. 104 przychody przekroczą próg 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
– Oznacza to, że nie wszystkie są uwzględniane przy ustalaniu, czy został przekroczony próg, a jednie te, które wyraźnie wskazał ustawodawca – zauważa Paweł Pelc.
Chodzi zatem wyłącznie o przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby. Pod tym pojęciem rozumie się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową.

Furtka dla emerytów

Obecne przepisy nie przewidują rozwiązań umożliwiających rekompensatę niekorzystnego efektu opodatkowania zaległych emerytur. Być może jednak aspekt ten zostanie zauważony w czasie prac legislacyjnych nad przepisami stanowiącymi podstawę do wypłaty zaległych emerytur. Są dwa projekty w tej sprawie – senacki i rządowy.
– Obiecuję, że sprawą się zajmę w czasie prac w komisji – zapewnia Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny (PiS).
Możliwa jest również pomoc ze strony ministra finansów.
– Ma on kompetencje w zakresie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów lub przychodów podatników – wyjaśnia Rafał Sidorowicz.
Podstawą prawną do zwolnienia przez ministra finansów z płacenia podatku jest art. 22 par. 1 ust 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Na jego podstawie szef resortu może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których to dotyczy. W tym roku minister finansów wydał już dwa takie rozporządzenia.
– W związku z tym, iż jednorazowa wypłata zaległych emerytur może prowadzić do znacznie większych obciążeń podatkowych niż w przypadku wypłaty emerytur w okresach, za które były należne, istnieją podstawy do uznania, iż w takim przypadku występuje ważny interes podatników – zauważa Rafał Sidorowicz.

111 komentarzy:

 1. Uważam , że jest to bardzo niesprawiedliwe. Powinny być korekty PIT-ów.
  Przecież to nie z naszej winy ZUS wstrzymał wypłatę emerytur. Gdyby emerytury wypłacane były normalnie / nie zawieszone od 01.10 2011r/ to i normalny podatek byśmy płacili - 18%. Ale nas szykują na każdym kroku. Mało , że tyle nerwów, stresu, to na koniec jak wrócą kasę ,to prawie połowę zabiorą. Pozdrawiam Genowefa

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam,że nie ma co nakręcać się na zapas. Jeszcze nie ma ustawy komu i kiedy wypłacą, a już martwicie się o podatek. Poczekajcie cierpliwie do 29 października. Pozdr. A.S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację po-czekajmy!!wygrałam sprawę w sądzie dot.zwrotu zawieszonej bezprawnie emerytury /sprawa odbyła się 4 .09.2013rw warszawie./
   Wczoraj dostałam informację z sądu,że ZUS ZŁożył apelację od wyroku!!!Szok!!! MÓWIĄ,ŻE ZWRÓCĄ NASZE PIENIĄDZE !!!TO SKANDAL -KIEDY SIE WIDZI,ŻE WYROK TK NIC NIE ZNACZY,WYROK SĄDU RÓWNIEŻ NIE!!!ZUS ROBI SWOJE!!TYLKO NAM STARSZYM OSOBOM BRAK JUŻ ZDROWIA ABY UCZSTNICZYĆ W TEJ PERFIDNEJ FARSIE!!!!

   Usuń
  2. Będąc na tym blogu razem z nami od początku sprawy nie byłabys w SZOKU.
   Od każdego wyroku pozytywnego w SO ZUS WNOSI APELACJĘ dla mnie to żadna nowina :)
   Ja też wygrałam w SO i byłam 100% pewna że "mój"ZUS też będzie mnie ciągał dalej po sądach. No i co ? Przetrzymam i to bo wiem że w końcu i tak kasę dostanę.
   Podchodzcie do sprawy już na luzie a będziemy dłużej żyli :)))
   Pozdrawiam :) Miśka

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź,podziwiam Twój optymizm,zobaczymy co wyjdzie z tego "cyrku".Mnie należy się niewielka kasa-lecz nie wiem czy doczekam się tego,że ją odzyskam-na chleb i na leki.dziękuję za odpowiedź i życzę wszystkiego dobrego.-

   Usuń
 3. Nie rozumię tego podniecenia. Ja mam rocznego dochodu około 40 tys., wyrównanie emerytury i odsetki to ok. 30 tys. do przekroczenia I progu podatkowego sporo brakuje a moje dochody i emerytura to raczej przeciętna. Jak się zarabia więcej to płaci sie wyzsze podatki myslę, że takich osób jest mniejszość i nie ma co płakać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co składa się na Twój roczny dochód? (praca czy emerytura).
   Chodzi o to, że jeżeli emeryt pracuje, pobiera bieżąca emeryturę i otrzyma wypłatę zaległych wraz z odsetkami to wtedy może, nie musi przekroczyć progu. Wszystko zależy od wysokości emerytury, pensji.

   Usuń
  2. To miałam na myśli. Mój dochód to wynagrodzenie za pracę.

   Usuń
  3. Nawet ci o przeciętnych dochodach,jeśli w następnym roku zostaną zmuszeni do przejścia na emeryturę,znacznie przekroczą kwotę 85528zł. W moim przypadku będzie to 6-miesięczna odprawa,3-miesięczna odprawa emerytalna,jubileuszówka za 40 lat pracy.Już Vincent zaciera ręce.Pozdrawiam.Halina.

   Usuń
  4. Z odejściem na emeryturę nie trzeba czekać do końca roku-odejść
   trzeba aby lato spędzić już na wolności czyli w połowie roku.
   Przy średnich zarobkach nie wejdziemy w drugi próg podatkowy
   Miłego dzionka.

   Usuń
  5. Prośba do Haliny z 10:31.
   Spróbuj przygotować tekst apelu do posłów, premiera i ministra finansów o zwolnienie z podatku kwoty zwrotu zaległej emerytury. Z góry dziękuję i chętnie poprę, chociaż osobiście nie przekroczę progu 32%.

   Usuń
 4. Witam, nie wiem co robić w związku z projektem ustawy. Wiem że to już gdzieś było na blogu, ale nie mogę tego znaleźć. Mam rozprawę na 5 grudnia w SA, jestem "sprzed". Czy pisać pismo o odroczenie czy odwołanie rozprawy? Bo teoretycznie raczej nie dadzą rady uchwalić do tego czasu ustawy. Proszę o pomoc i pozdrawiam. Janina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szukaj wpisu z 11 października 12:47
   MOŻE ADMINKA WPROWADZI DO WZORÓW PISM!

   Usuń
  2. Szukaj wpisu z 12:47 pod postem "Rada Ministrów" z 11 października:

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/10/rada-ministrow.html

   Usuń
  3. Nie wprowadzaj nikogo w błąd na podstawie tego pisma z 11 października nie może być ani odroczenia ani zawieszenia.

   Usuń
  4. 12:21
   Jakie wprowadzanie w błąd?
   1) zawieszenie - potrzeba zgody ZUS
   2) odroczenie - dobra wola sądu - zarządza z urzędu może odroczyć

   Usuń
  5. 12:38
   Przeczytaj pismo ze zrozumieniem i zobaczysz, że anonimowy z 12:21 zauważył słusznie. Podane tam artykuły prawne nie mogą mieć zastosowania. Sąd prowadzi postępowanie na podstawie przepisów a nie własnej dobrej woli.

   Usuń
  6. 14:05
   To dlaczego na blogu informowano nas, że sąd sam odroczył rozprawę w związku z toczącym się procesem legislacyjnym nowych ustaw?

   Usuń
  7. Wydaje się, że anonimowy z 12:38 i 14: 38 jest chyba autorem tego pisma i dlatego żadne argumenty nie są go w stanie przekonać a szkoda. Wiadomości z bloga są dla niego najważniejsze.

   Usuń
 5. Nikt nie płaci odrazu 32 procent podatku, tylko ponad próg podatkowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To skandaliczne. Dlaczego mamy płacić nie z własnej winy wyższy podatek,przecież gdyby wypłacali na bieżąco nie byłoby w jednym roku takiego dużego dochodu.

   Usuń
  2. Dlaczego lamentujesz ?Czy tak dużo zarabiasz?
   Jak otrzymasz to będziesz miała/ł/ z czego zapłacić podatek ponad 85 tys.Trzymaj kciuki aby tylko otrzymać zaległe emerytury.Pozdrawiam.

   Usuń
  3. swoje nadwyżki dochodu mogę przekazać według własnej woli, nie popieram natomiast okradania

   Usuń
  4. Nie popieram ale i nie płaczę .Ważne otrzymać to co mi się należy .

   Usuń
  5. nikt nie płacze,tylko wyraża krytykę

   Usuń
  6. Ja dodatkowo w tym roku mam jubileusz 40 lecie i co to też się wlicza do dochodów.

   Usuń
  7. tak wlicza się,ale emerytury będą dopiero w 2014,więc dochody z roku 2014 np. odprawa emerytalna no i oczywiście jubileuszówki

   Usuń
  8. Tak wlicza sie, ja juz wziełam 40 tkę. Mysle, że w tym roku nie zd ążą nam wypłacić.

   Usuń
  9. Jak czytam takie wpisy to czuję niesmak.Zachowajcie jakąś przyzwoitość - pazerność nigdy nie popłaca.
   Zamiast cieszyć się że sprawy idą w dobrym kierunku to wy JUŻ martwicie się na zapas.
   Nie chcesz płacić podatku bo wejdziesz w drugi próg ??
   Przestań walczyć o zaległe - nie będziesz miałą problemu .

   Usuń
  10. Jestem ciekawa jak Ci,którzy tak Cię irytują "pazerność nigdy itd"
   "dopną" swego a przy okazji i Ty na tym skorzystasz to dalej będziesz czuła niesmak.
   Już ktoś tu pisał,ze chodzi o NORMALNE ZASADY W TYM KRAJU o zwykłą PRZYZWOITOŚĆ tak trudno to zrozumieć?
   Dla jasności chciałabym załapać się na II próg.

   Usuń
 6. 22 października senacki projekt ustawy z druku sejmowego nr 1844 został skierowany do I czytania w Komisji Finansów Publicznych z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

  Prace te nie zostały jeszcze wprowadzone do porządku obrad przyszłych posiedzeń Komisji.

  kibic

  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=9699160D37F9750FC1257C0C0048374D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest wskazówka, do których komisji sejmowych należy pilnie kierować obywatelskie uwagi dotyczące tego projektu i konsekwencji ewentualnego przyjęcia ustawy zawartej w tym projekcie, jak np. kwestię opodatkowania zwrotu zawieszonej emerytury, stwarzającego ryzyko przekroczenia progu 32% w PIT.

   Usuń
  2. cd.
   Przepraszam, określenie "należy pilnie kierować" jest zbyt mocne. Powinno być raczej: "można rozważyć kierowanie...".
   ;)

   Usuń
  3. Skład Komisji Finansów Publicznych:

   http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=SKLADKOMST&NrKadencji=7&KodKom=FPB

   Skład Komisji Polityki Społecznej i Rodziny:

   http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=SKLADKOMST&NrKadencji=7&KodKom=PSR

   Usuń
  4. 12:24
   Masz rację. Niczego nie trzeba nigdzie kierować bez zastanowienia..

   Usuń
 7. Niestety z własnej woli to ty możesz iść na spacer a podatki należy płacić wg. obowiązujących przepisów. Przecież jak sie osiąga dochody to one są opodatkowane i nie ma co się burzyć. Podatki 32 % płaci się od nadwyżki ponad próg a nie od całości nie jest tak jak pisze pani w. Proponuję aby zajrzała do ordynacji podatkowej bo i z wypowiedzi ekspertów , które przytacza w swym artykule wynika co innego niż jest to co ona pisze. Wprowadza niepotrzebny bałagan tymi swoimi mądrościami. Czas przestać przejemować jej artykułami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy 12:13
   "a podatki należy płacić wg. obowiązujących przepisów. Przecież jak sie osiąga dochody to one są opodatkowane i nie ma co się burzyć."
   Pomijasz istotę problemu tj. ten fakt, że zwrot skumulowanej rocznej kwoty zawieszonych niezgodnie z Konstytucją świadczeń zwiększy dochód roczny, powodując wejście w II próg podatkowy, czego by nie było gdyby nie zawieszono emerytur. A ponieważ zawieszono je niezgodnie z Konstytucją to należałoby teraz zarządzić podatek 18% od kwoty zwróconej, nawet gdy ona przekroczy II próg .

   Usuń
  2. do :Anonimowy24 października 2013 12:13
   Chyba za dużo teorii, a za mało praktyki.
   Podatkami,które okazały się BEZPRAWNE wykończono nie jednego przedsiębiorcę

   Usuń
  3. Myślę ,że wg a nie wg.obowiązujących przepisów.

   Usuń
  4. Do 12:57: Co z braku tej kropki wynika dla meritum sprawy?

   Usuń
  5. Do anonimowego z 24 października 2013 z godz.12:13
   Masz zupełną rację jeszcze nie otrzymali zaległych emerytur a już się martwią podatkiem. Podatek 32 % powyżej 85 tyś. złotych zapłaci niewielka grupa emerytów. Można policzyć na palcach jednej ręki. Większość emerytur jest bardzo niska.
   Na zaś martwią się bzdurami.
   Z poważaniem jak wyżej.Pozdrawiam

   Usuń
  6. Też tak uważam - ta grupka nie dość że przewyższa swoimi dochodami przeciętnego emeryta to JUZ się martwi że im coś więcej uszczkną.
   Wstyd!

   Usuń
 8. Jeszcze nie weszła ustawa w życie a tu znowu problem. Cieszmy się, że zaległe zostaną wypłacone.
  Spokojnie mogą spać emeryci pracujący, którzy mają marne płace, ich to nie dotyczy (między innymi moją osobę). Niska emerytura i niska płaca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niektórzy mają już zaległe pieniądze (bez odsetek) wypłacone i nie są uzależnieni od ustawy

   Usuń
  2. 14:08.
   Niektóre z tych osób też mogły przekroczyć próg podatkowy 32% tyle, że w roku 2013. Ich też powinno dotyczyć przyszłe rozporządzenie min. finansów zwalniające z podatku zwrócone świadczenie.

   Usuń
  3. We wpisie z 14:03 właśnie o tym mowa!
   Całość zaległych- już wypłaconych i wypłacanych w najbliższej przyszłości - powinna być inaczej traktowana podatkowo.

   Usuń
  4. Naprawde nie rozumiem tej paniki w związku z 32%. Nawet jesli tak będzie, to te 32% tylko od nadwyżki powyżej 85 tys. z groszami, no to ile to bedzie? Mało kto chyba zarabia tak dużo i ma taka dużą emeryturę, aby wyszło mu dużo więcej, a te parę groszy można dać temu państwu, jak lizaka na osłodę ;)

   Usuń
 9. Niektórzy nie mają nic wypłacone i co ???????????????????????/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak dostaną, to znaczną część zwrócą państwu jako podatek

   Usuń
  2. A ja się akurat tym nie zmartwię bo MOGLIŚMY NIE DOSTAĆ NIC i nie byłoby problemu z podatkiem...
   Ej, ludziska, ludziska....
   I tak żle i tak niedobrze.....

   Usuń
  3. Ależ to chodzi o zasady moralne - zwrot zabranych emerytur należy doprowadzić do uczciwego zakończenia, łącznie ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi ze zwrotu skumulowanej kwoty świadczeń - a więc temat przekroczenia II progu nie może być ani wstydliwy ani tym bardziej piętnowany przez niektórych. To chodzi o ZASADY MORALNE a nie pazerność.

   Usuń
 10. projekt ustawy senackiej pomija emerytów "sprzed" proszę wczytać się w art. 1 ustawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawa rządowa bardziej czytelna i obejmuje wszystkich, którym zawieszono wypłaty emerytur 21.10.2011r.

   Usuń
  2. Ustawa rządowa jest niekorzystna dla tych z negatywnymi wyrokami sądowymi - proszę zrozumieć art. 8.2.ustawy.

   Usuń
  3. myślę,ze to nieprawda,otrzymają wszyscy,tak mówił na forum P. Premier,kolejny raz nie skłamie

   Usuń
  4. Ja uważam czytając projekt Rządowy i Senacki, to są pułapki, a mianowicie w "rządowym jest w Art.28a. 1. Emeryt, który przed dniem 1 stycznia 2011r. nabył prawo do emerytury i zrealizował je w okresie od dnia 8 stycznia 2009r. do dnia 31 grudnia 2010r. i które zostało zawieszone z dniem 1 października 2011r. na podstawie art.28 w związku z art.103a ustawy.....może do dnia 31 grudnia 2014r. złożyć wniosek o wypłatę świadczeń za okres, w czasie którego prawo do emerytury było zawieszone". Czy to nie świadczy o tym, że emeryci którzy nabyli prawo przed 2011r. nie mają szans na wypłatę tych emerytur /choć emerytury Zus zawiesił, bo się pracowało/tak uważam, że szkoda zdrowia którego jest mało no i znowu jakiś będzie kabaret. wieć emeryci, nie martwcie się o próg podatkowy bo to w większości emerytów nie dotyczy/ pozdrawiam mery

   Usuń
  5. mery, proszę, daj już sobie i nam spokój z tymi interpretacjami.

   Usuń
  6. Do Anonima z 17:53. Oj ....kłamał,kłamie i będzie kłamał. Pan Premier to jak piękna chorągiewka na wietrze. Z której strony wiatr zawieje tam powiewa.Dzisiaj mówi tak, jutro już inaczej, a pojutrze to już nic nie ma wspólnego z tym co mówił poprzednio.

   Usuń
  7. Ja również uważam że niestety ustawa będzie dotyczyła tych co wyrok TK - czyli emerytów "po". Nie robię sobie wielkich nadzieji ale chciałabym się mile rozczarować.
   Przegrałam w SO i troszkę mnie to sprowadziło na ziemię mimo że głosy na blogu są takie pokrzepiające.
   Nie emocjonuję się - będzie co będzie a o podatek nie będę się wcale martwiła - jak wygram BĘDĘ SZCZĘŚLIWA !!!!

   Usuń
  8. Mery czy ty rozróżniasz projekty ustaw, bo z tego co piszesz to chyba nie.

   Usuń
 11. Jakoś nie było tylu aktywnych, gdy od początku nie godziliśmy się na zawieszenie emerytury i odwoływaliśmy się do sądów. W rezultacie ta walka doprowadziła do wyroku TK i odwieszenie wszystkim emerytury. Raptem zaczęło niektórym bardzo zależeć na zwiększonym podatku i to w sytuacji,gdy wiele osób walczących od początku nie otrzymała jeszcze zaległych świadczeń. W tej sytuacji należało by zachować odrobinę umiaru i rozwagi. Pozdrawiam. Ślązaczka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do dzielenia skóry na niedźwiedziu zawsze było wielu chętnych.

   Usuń
  2. Ależ to są tylko rozważania, więcej luzu ...

   Usuń
  3. Niektórzy robią nerwowe ruchy i już w listopadzie chcą wycofywać sprawę, byle tylko zdążyć skorzystać z ustawy.
   Nawet wiedzą, że lada dzień będzie ona już obowiązywać!

   Usuń
  4. Taaaak , też mnie bawią takie wpisy - niektórzy nawet już chyba planują na co wydadzą te pieniądze ha,ha,ha...
   A rozważać na luzie to ja mogę na zupełnie inne tematy - niektórzy zupełnie źle odczytują te luzne rozwazania.

   Usuń
 12. Tym bardzo skrzywdzonym przez wejście w drugi próg podatkowy radzę zrzec się zaległej emerytury i będzie po problemie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli popierasz zbójnickie prawo: można okraść bogatego. Od jakiej wysokości majątku można wg Ciebie z niego zabierać sobie? Jak okradnę odpowiednio bogatego, to nie jest to kradzież, nie muszę oddawać? Te zawieszone emerytury to pieniądze tych ludzi. Nie ma znaczenia, czy mają miliony i te marne kilka(-naście, -dziesiąt???)tysięcy zł to dla nich niezauważalne drobniaki, czy mają mniej. TO ICH PIENIĄDZE! Mnie niestety ten problem nie dotyczy, ale sprawiedliwość, prawo powinny zawsze obowiązywać. Jeśli ktoś uważa, że niesprawiedliwie mają więcej od innych, to walczmy o bardziej sprawiedliwe zasady wynagradzania, ale odebranie komuś JEGO pieniędzy to kradzież niezależnie od stanu majątkowego okradzionego. Takie jest moje zdanie, oczywiście liczę się z możliwością, że to myślenie dinozaura i tacy jak ja już wyginęli... Pozdrawiam i życzę sobie i innym wejścia nawet w trzeci próg, a co mi tam!!!

   Usuń
  2. A sądy uważają, że "kradzież" była zgodna z prawem i wydają wyroki oddalające. Progi, po takim wyroku, nie mają znaczenia więc w żadnym progu się już nie mieszczę.

   Usuń
  3. każdy ma swoją miarę sprawiedliwości i o nią walczy, ale niektórzy okradzeni chcą zadowolić się tylko resztkami z pańskiego stołu.

   Usuń
  4. Litości, bez przesady. Kubeł zimnej wody na głowę i trochę przyzwoitości - po co to "nakręcanie" spirali zajadłości - i tak tym niczego nie zmienisz. No chyba pójdziesz pod Sejm i będziesz głośno protestować to wtedy cię docenię. Na razie siedzisz w fotelu i wylewasz swoje frustracje bezsensownie zamiast być zadowolonym człowiekiem że wogóle coś drgnęło w sprawie która jeszcze rok temu była nie do ugryzienia. Spokojnie.....czas wbrew wszystkiemu pracuje na naszą korzyść - jak widać. Kropla drąży skałę :)

   Usuń
  5. A może zrzec się ta twoją rzecz!? Z pewnością o to ci chodzi! Mały zawistniku! ;)

   Usuń
 13. A j sądzę, że Art. 4. 1. :
  W celu obliczenia kwoty zawieszonej emerytury sumuje się emerytury
  w wysokości, w jakiej przysługiwałaby w okresie, o którym mowa w art. 1, z uwzględnieniem ich waloryzacji.
  rozwiązuje sprawę podatku. Skoro ma być obliczone w wysokości, w jakiej by było do wypłaty np. w październiku 2011 roku, to też po odliczeniu podatku, jaki należało potrącić wtedy!
  Rozumiem, że sformułowanie "zawieszona emerytura" oznacza kwotę, jaka została zawieszona, czyli taka, jaka powinna być wypłacona. Naliczeń mi nie zawieszali, bo nawet ich nie robili, zawiesili pieniądze, te pieniądze, które powinny wpłynąć na moje konto. A zawsze wpływają bez podatku i innych potrąceń (niestety...). Co Wy mądre dziewczyny na to?
  Serdecznie Was pozdrawiam, ciągle nie mam jak wejść, czasem na chwilę w szkole, ale to nie zawsze...Ale śledzę, kseruję, daję do podpisania i wyślę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS obliczy za każdy miesiąc wysokość świadczenia brutto, zsumuje wszystkie miesiące i w chwili przekazania całości potrąci (pobierze) podatek i składki. Nie będzie miał wobec fiskusa ani funduszu zdrowia żadnej zaległości

   Usuń
 14. I jeszcze dodam: to ZUS rozlicza nas z urzędem skarbowym, więc niech on się martwi jak ma przelać zaległe podatki za czas zawieszenia! Pewnie od tych podatków też skarbówka naliczy ZUSiowi odsetki;)... i tak zapłaci podatnik:(.
  A nam należy wypłacić tyle, ile by się wypłaciło na bieżąco, bez zawieszania i od tych kwot naliczyć odsetki.
  Miłego dzionka, jutro już kochany piąteczek;))) !

  OdpowiedzUsuń
 15. Pani Baszko, o co chodzi Anonimom z godz. 14:37 i 14:47 ? Jak to rozumieć? Czy to podpuszczacze?

  OdpowiedzUsuń
 16. ZUS chyba wypłaci zaległą emeryturę zgodnie z zapisem ustawy i tutaj nie ma żadnego problemu. Prawdopodobnie wypłaci również łącznie z odsetkami.
  Jednak każdy dochód uzyskany, w danym roku kalendarzowym, jest opodatkowany i powinien być raportowany do Urzędu Skarbowego.
  Tutaj właśnie chcą nam zafundować "niespodziankę".
  Prawdą jest, że ZUS powinien nas z podatków rozliczyć ale tego nie zrobił więc teraz wspaniałomyślnie może wypłacić wszystko do czego będzie zobowiązany a kwestię rozliczenia podatków przerzucić na podatnika i poinformować US kto powinien być "pod lupą".


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zgadzam się z powyższym wpisem. O ile jeszcze dobrze pamiętam (nie pracuję już) to ZUS jako płatnik odpowiedzialny jest za prawidłowe naliczenia podatku i składek zdrowotnych i terminowe przekazanie do US. Więc my emeryci otrzymamy netto zaległej.

   Usuń
  2. No tak otrzymamy netto zaległej emerytury od której nie został odprowadzony podatek do ZUS

   Usuń
  3. 17:17
   tak powinno być, kłopot z głowy!
   DD

   Usuń
  4. to kto zapłaci

   Usuń
 17. Jestem w momencie pisania apelacji .Zastanawiam się jaką wartość przedmiotu sporu podaje się brutto czy netto emerytury z decyzji ZUS ? odsetki nalicza się na dzień złożenia apelacji ?,winno chyba być na dzień wypłaty ale przecież go nie znamy.Proszę o podpowiedź. Czy warto pisać apelację? mogę nie zdążyć do 2014r

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. brutto,ale i tak później kwotę do wypłaty naliczy ZUS,nie musi być tak dokładnie

   Usuń
  2. Boisz się, że nie zdążysz napisać apelacji do 2014r ?

   Usuń
 18. Kochani co to znaczy? Czy to prawda?
  ...Ustawa rządowa jest niekorzystna dla tych z negatywnymi wyrokami sądowymi - proszę zrozumieć art. 8.2.ustawy...
  Jeżeli to jest prawda to SZOK i po co składałąm kasację do SN szkoda
  zdrowia i pieniędzy!


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest prawda!
   Co jakiś czas ktoś wyskakuje z takimi "rewelacjami" więc chyba można się już było przyzwyczaić... ;)
   W art. 8.2 rządowego projektu nie ma absolutnie niczego niepokojącego. Spokojnie.:)

   Usuń
  2. Do anonimowego z dnia 24 października 2013 z godz.17:33
   Człowieku słuchasz bzdur i bzdury piszesz.
   Już nie wiecie co macie pisać.
   Kręcicie na siebie bata.

   Usuń
 19. Danielo, Marianie dzięki za Wasza postawę w radiowej trójce. Super audycja.
  Pozdrawiam
  Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Może coś bliższego? Jakiś link?

   Usuń
  2. Basiu,
   a kiedy była audycja czy można prosić o krótkie streszczenie.
   Dziękuję. Pozdrawiam Krystyna

   Usuń
  3. Udało mi się samodzielnie odnaleźć link. :)

   http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/963445,Zalegle-emerytury-–-wyzszy-podatek-Nie-robmy-z-tego-problemu

   Usuń
  4. Pan poseł oświadczył, że nie widzi problemu i wskazywał, że jest sposób na uniknięcie wysokiego podatku: rozliczenie ze współmałżonkiem.
   A cóż to za nowina?
   Brak słów krytyki.

   Usuń
  5. jeszcze trzeba mieć męża ....

   Usuń
  6. A teraz "zorientowany" pan poseł Orzechowski będzie się zajmował projektami ustaw w Komisji Finansów Publicznych... Brrrrr....

   Wielka szkoda, że nie wiedzieliśmy o planowanym programie. :(
   Może ktoś z dzwoniących zwróciłby uwagę na prosty fakt, że osoby, które dostaną w 2014 zwrot świadczenia często NADAL JESZCZE PRACUJĄ, a więc osiągną dochody z tytułu wynagrodzenia poza bieżącą emeryturą i zwrotem zaległego świadczenia. Przecież tu nie chodzi wyłącznie o wypłatę odpraw czy nagród jubileuszowych.

   Czy ktoś wie o jaką kolejną opinię RCL wystąpiło Ministerstwo (mówiono o tym w "Trójce")? Czy chodzi właśnie o kwestię możliwego przekroczenia progu podatkowego?

   Usuń
  7. A może zainteresowanie Kuby Strzyczkowskiego z radiowej "Trójki" to szansa także na nagłośnienie problemu Rocznika '53?

   Usuń
  8. podobno RCL ma jeszcze raz zaopiniować, czy zaległe świadczenia się rzeczywiście należą i czy wyrok TK dotyczy polskich emerytów

   Usuń
  9. Anonimowy z 21:35.
   ponieważ nie wszystkie informacje w tym programie były poprawne to jakoś nie wierzę w kolejną opinię RCL. Przecież już się zakończył proces legislacji rządowego projektu ustawy na poziomie RCL i projekt trafi na Radę Ministrów. Co tu można jeszcze raz opiniować?

   Usuń
  10. można jeszcze zaopiniować, że wypłata tylko tym, którzy mają współmałżonków, bo wtedy rozliczenie podatku wspólne i nie będzie już z tym żadnego problemu.

   Usuń
  11. An. z 22:15: Twój pomysł otwiera drogę do twórczego rozwijania ;)))

   Usuń
  12. "radosna twórczość" rządzących jeszcze nie osiągnęła granic absurdu, ale do tego zmierza.

   Usuń
  13. Do 21:35 i 21:56.
   Mam "przekonanie graniczące z pewnością", że w prowadzący audycję miał na myśli opinię RCL, o którą wystąpiło MPiPS wiosną tego roku, a więc już nieaktualną. Ostatnie opinie RCL bardzo pomogły w udoskonaleniu rządowego projektu ustawy po mysli emerytów.

   Usuń
 20. We wrześniu wygrana , a odsetki do ZUS celem rozpoznania.

  W dzisiejszej poczcie otrzymałam przesyłkę z ZUS (polecona w skrzynce)

  "punkt II w zakresie rozpoznania żądania przyznania odsetek ustawowych ulega przesunięciu przez wszczęcie postępowania a następnie jego zawieszenie do czasu rozstrzygnięcia sprawy z apelacji organu rentowego od w/w wyroku..........

  W związku z tym, że została złożona apelacja ZUS od wyroku SO otycząca punktu I w/wym-wyrok jest nieprawomocny. Sprawa rozpoznania ewentualnej wypłaty odsetek zostaje zawieszona do czasu rozstrzygnięcia sprawy z apelacji organu rentowego"

  Skoro sprawa odsetek zawieszona to nie będę odwoływać się do SO i będę czekać na wynik apelacji złożonej przez zus. Chyba że wcześniej będzie Ustawa. Czy dobrze myślę?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo rozsądnie !!!

   Usuń
  2. I tu widać podłość ZUS.
   Specjalnie zaskarżają bezpodstawnie pkt I wyroku, aby była podstawa zawiesić swoje postępowanie w sprawie wydania decyzji odn. pkt II

   Usuń
  3. Witaj w klubie, też wygrana w lipcu br w SO (odsetki do rozpoznania w SUSie). ZUS złozył apelację i czekam na termin rozprawy. Pozdrawiam....Baska

   Usuń
 21. Oj,chyba przesada. A jak można wydać decyzję o odsetkach, jeżeli nie ma jeszcze wyroku co do kwoty podstawowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież te apelacje ZUS to tylko gra na zwłokę. Specjalnie składają, bo za 30 zł zyskują na czasie

   Usuń
  2. A co z odsetkami ? Nie boją sie , że odsetki rosną ? Czyżby znowu coś kombinowali z odsetkami ?

   Usuń
  3. Własnie,trzeba zwracać szczególną uwagę co wykombinują w ustawie odnośnie odsetek

   Usuń
  4. dokładnie! Kwota główna, dopiero odsetki, bo od czego odsetki...?? Brawo. Pozdrawiam Baska

   Usuń
 22. An. z 22:15: Twój pomysł otwiera drogę do twórczego rozwijania ;)))

  OdpowiedzUsuń
 23. 28-10-2013
  Porządek obrad
  RADY MINISTRÓW
  wtorek, 29 października 2013 r., godz. 11.00
  1. Projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.
  Wnioskodawca: Minister Pracy i Polityki Społecznej
  2. Projekt ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.
  Wnioskodawca: Minister Skarbu Państwa
  3. Projekt ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego.
  Wnioskodawca: Minister Administracji i Cyfryzacji
  4. Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność – Rozwój”.
  Wnioskodawca: Minister Administracji i Cyfryzacji
  5. Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie udzielenia zgody na podpisanie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o współpracy na rzecz realizacji projektu gazociągu łączącego polski i słowacki system przesyłowy.
  Wnioskodawca: Minister Gospodarki
  6. Projekt uchwały Rady Ministrów Regulamin pracy Rady Ministrów.
  Wnioskodawca: Prezes Rządowego Centrum Legislacji
  7. Propozycje dotyczące wzorów formularzy wykorzystywanych przy przeprowadzeniu Oceny Wpływu (testu regulacyjnego OSR, OSR ex-post).
  Wnioskodawca: Minister Gospodarki
  8. Strategiczny plan adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030.
  Wnioskodawca: Minister Środowiska
  9. Sprawy bieżące.

  OdpowiedzUsuń