27 października 2013

Za, a nawet przeciw

Za, a nawet przeciw
Polskie Radio Trójka
Prowadzący Kuba Strzyczkowski 

Zaległe emerytury – wyższy podatek? "Nie róbmy z tego problemu"

ZUS wypłaci zaległe emerytury za okres prawie 2,5 lat. W ten sposób niektórzy emeryci mogą przekroczyć próg dochodowy i zapłacić 32 procent podatku. – Rząd cały czas działa metodą "na wnuczka" – mówi Marian Strudziński, emeryt pracujący w Urzędzie Miejskim w Radomiu.

ZUS zawiesił wypłacanie emerytur pracującym emerytom od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku. Trybunał Konstytucyjny uznał, że to rozwiązanie niezgodne z ustawą zasadniczą. Teraz prawie miliard złotych państwo musi wypłacić emerytom.
Niektóre osoby w wyniku wypłaty zaległych emerytur przekroczą próg dochodowy w wysokości 85 528 zł. A to oznacza, że zamiast 18 proc. zapłacą 32 proc. podatku.
– Nie róbmy z tego problemu. Ministerstwo Pracy zamierza dobrowolnie wypłacić te świadczenia, więc nie można mówić, że popełnia jakieś zaniechania – twierdzi Andrzej Orzechowski z PO.

Polityk zwraca uwagę, że jeżeli ktoś przekroczy próg 85 tys. rocznie, to ma możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, po to żeby uniknąć zapłacenie wyższego podatku. – To jest legalne i jak najbardziej w polskim systemie dopuszczalne – mówi rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.
Argumenty posła nie przekonują Mariana Strudzińskiego, emeryta pracującego w Urzędzie Miejskim w Radomiu.  – Rząd cały czas działa metodą "na wnuczka", cały czas próbuje nas oszukać – stwierdza.
W audycji wypowiadali się także: dr Janusz Grobicki, ekspert Centrum im. Adama Smitha, prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej, Daniela Stefanicka, emerytka, Ryszard Zbrzyzny, poseł SLD.

 

Audycji można wysłuchać : 

TU  

Należy kliknąć w ikonkę głośnika nad zdjęciem.

 

 

 


87 komentarzy:

 1. Skąd wzięło się 2,5 roku ?
  k

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie ktoś policzył trzy miesiące 2011 r., cały rok 2012, prawie cały 2013 (wiele osób nie dostało jeszcze zaległych świadczeń) i sobie zaokrąglił, żeby lepiej medialnie brzmiało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przed "2,5 lat" jest słówko "prawie". Zanim wszyscy dostaną, to pewnie i tyle czasu zajmie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu nie ma mowy o czasie oczekiwania tylko jest napisane -zaległe emerytury za okres prawie 2,5 lat

   Usuń
  2. Tak, wiem, tak sobie tylko myślę, co autor miał na myśli

   Usuń
  3. Tak się składa,że w moim przypadku w X 2013.r. minęło 2 lata jak walczę.Końca póki co nie widać.Także te 2,5 roku to wcale nie taka przesada.Mało tego takie przypadki będą tak samo jak i z 32% progiem podatkowym. Jest nas tak dużo,że sprawa niby taka sama a "różna" i Anonimie z 20:39 nie chodzi tu o "medialne brzmienie"
   Także trochę spokoju i cierpliwości a wszystko mam nadzieję się wyjaśni.Nie traktujmy każdej publikacji w prasie czy w radio w sposób taki,że każda publikacja ma na celu zaszkodzenie nam.
   Uważam ,że lepiej jest zadać 10 "głupich" pytań - tematów pod rozwagę niż z góry zakładać ,że się wszystko wie.
   Pozdrawiam
   BR

   Usuń
  4. Jestem anonimem z 20:39

   Jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze - to taka stara prawda.
   Media to czwarta władza i jej możliwości są ogromne.
   Oczywiście, że lepiej zadać 10 pytań, kto pyta nie błądzi, ale czyż nie jest tak, że słysząc to samo, każdy słyszy co innego? Zależy, jaki kto zrobi z tego użytek.
   Trzeba rozgraniczyć okres, za jaki mam byc wypłata (13 miesięcy) i okres "walki", który może trwać nawet 2,5 roku. Im będzie trwał dłużej, tym więcej odsetek.

   Usuń
  5. Wniosek z tego,że się rozumiemy.
   Podobają mi się te odsetki.
   Pozdrawiam
   BR

   Usuń
 4. To chyba skrót myślowy, za taki okres to mogą być tylko odsetki, jeśli wypłata nastąpi po 2,5 roku od 1 października 2011 r.
  W sumie nieźle, bo nie ma lepszej lokaty niż odsetki ustawowe 13%, w tym przypadku czas działa na korzyść emerytów

  OdpowiedzUsuń
 5. To na pewno pomyłka, bo jeśli zamierzone, to wymierzone przeciwko emerytom

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat ewentualnego przekroczenia I progu podatkowego już był przedmiotem dyskusji w poprzednich postach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to proszę nie czytać!

   Usuń
  2. Moja uwaga (21:46) została zamieszczona tylko i wyłącznie tytułem informacji, że może ktoś znajdzie i tam interesujące go informacje.

   Usuń
 7. Nie nakręcajmy się kolejnym artykułem. Jak dostaniemy zaległa emeryturę, to zapłacimy należny podatek. Jest to oczywiste. Na pewno znikomy procent emerytów zapłaci 32%.
  emerytka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozsądnie Pani rozumuje. Jestem tego samego zdania. Zapłacę podatek tylko niech mi w końcu zwrócą zaległą emeryturę.

   Usuń
  2. Tego podatku nie będzie dużo, bo do kwoty ok. 85 tys. podatek wynosi 18%, dopiero dochód powyżej tej kwoty jest objęty stawką 32%.

   Usuń
  3. zarobki i bieżąca to będzie te 18%, a wypłacona jednorazowo cała zaległość, do tego np.odprawa emerytalna i nagrody jubileuszowe to już właśnie wyjdzie po 32% - i tu jest problem z kumulacją zaległych

   Usuń
  4. To płac , nie rozumiesz nic nie wolno ukrasc ani złotowki ,chodzi nie rozliczanie sie mezem ,zona ,zwolnieniem sie na jeden dzien Tysiace luszi walczy a Ty psujesz Wstyd !! aga nowa

   Usuń
  5. Do Agi nowa! jaki wstyd? Czy wiesz co piszesz? Dlaczego nie tolerujemy innego zdania, badźmy bardziej tolerancyjni.. Ja się zgadzam ze zdaniem emerytki.
   emerytka 2

   Usuń
 8. Zarówno akcja "Kondolencje dla ZUS", jak i ten podatek 32 % to szukanie taniej sensacji, na tym polega współczesne "dziennikarstwo", aby od razu zastrzelić samym tytułem, dlatego trzeba brać na to wszystko poprawkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, najważniejszy jest tytuł artykułu - co " w środku" to już nieważne.

   Usuń
 9. Ale macie siłę! Były już 3 posty na temat "32%" (130 + 133 + 56 wpisów). Teraz już czwarty post i temat dalej się toczy... :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero teraz wysłuchałam całej audycji i jestem zbulwersowana - jutro piszę maila do p. Orzechowskiego !
   Totalny ignorant który nie umie liczyć i opowiada wierutne bzdury. I taki człowiek zasiada w Sejmowej Komisji Finansów!!
   Jego wypowiedź że z ołówkiem w ręku obliczył że aby przekroczyć kwotę 85 tys. dochodu rocznie emeryt musiałby mieć emeryturę 3 tys. zł. Kretyn nie brał pod uwagę tego że emeryt jeszcze PRACUJE I POBIERA PENSJĘ która też się będzie liczyła do dochodu .
   Po prostu wstyd - a p. Orzechowski jest z wykształcenia ekonomistą.
   Link do jego danych osobowych :
   http://kto.wm.pl/opis/777,andrzej-orzechowski.html
   Na tej stronie jest również adres kontaktowy z którego skorzystam.

   Usuń
  2. Do anonimowej z 23:49.
   Mogę zrozumieć irytację i krytykę. Nie mogę zrozumieć łatwości z jaką używa pani epitetów na publicznym forum.

   Usuń
  3. Progi podatkowe ustalone są od dawna. To chyba logiczne, że podatek obejmuje wszystkie uzyskane dochody; masz mozliwośc otrzymywania pensji i emerytury oraz być może wypłatę zaległych z odsetkami to się ciesz. Odprawę dostaniesz przy odejściu z pracy; więc zrób to wtedy, gdy nie będzie się to łączyło z wypłatą nagrody jubileuszowej. Termin odejścia na emeryturę wybierasz sam. Jeszcze nie ma ustawy, nie wiadomo kiedy zostanie uchwalona i w jakim kształcie a niektórzy zachowują się jak w bajce o złotej rybce.

   Usuń
  4. Do Anonimowego z 05:44 :Juz nie raz przekonalismy się , że sami musimy pilnowac swoich spraw , i to z wyprzedzeniem . Niezaleznie od przepisów podatkowych , potracanie podatku wyzszego , niz byłoby to , gdyby nie wstrzymano wypłaty emerytur , jest zwyczajnie niesprawiedliwe . Rządzący przypuszczalnie , po prostu o tym nie pomyśleli . Trzeba to sygnalizowac teraz , bo potem bedzie za późno. Być może właśnie w ustawie powinno to byc zapisane. Przecież ZUS wypłacone w 2013 r. zaległe rozlicza w rozliczeniu za 2011 i 2012 r., więc podobnie urząd skarbowy powiniene uwzględnić korekty zeznań PIT za 2011 i 2012 r.Krytykujesz innych , a sam pouczasz "ex katedra " , jakbys pozjadał wszystkie rozumy. Moim zdaniem , zwyczajnie , nie masz racji. Pozdrawiam.

   Usuń
  5. Do anonimowego z 7:43
   Za to ty masz zawsze rację. Niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu.

   Usuń
  6. Co za bzdury!!!
   ..Przecież ZUS wypłacone w 2013 r. zaległe rozlicza w rozliczeniu za 2011 i 2012 r.,
   Skąd taka wiedza?

   Usuń
  7. Wyżej pisałam nie ja, ale znam odpowiedź na pytanie, więc podaję:
   wiedza z rządowego projektu ustawy

   "Art. 5. Emerytowi, który do dnia 31 października 2011 r. nie osiągnął wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet albo 65 lat dla mężczyzn, kwotę zawieszonej emerytury, o której mowa w art. 4, ustala się po rozliczeniu emerytury za lata 2011 i 2012 na zasadach określonych w przepisach art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS."

   Miłego dnia!
   Jot

   Usuń
  8. Przecież jeżeli ZUS rozliczy nas za 2011 i 2012 bedzie trzeba zrobić dobrowolną wpłatę na FUS , a w 2013 i 2014 nie będzie obowiązywał dla wiekszości próg dochodowy (mozna brać całą emeryturę bo ma się 60 +)
   Zusowi było by na ręke rozlicząc za 2011 , 2012 bo by sobie "odebrał" przy Fusi-ie

   Usuń
  9. Mój przychód za 2011 r. (wtedy obowiązywało mnie ograniczenie 70%-130%) został rozliczony odrębnie,
   za 2012 r. do daty osiągnięcia "pełnoletniego" wieku emerytalnego też był rozliczony osobno. ZUS zaproponował mi dobrowolna wpłatę na FUS (szczegóły wyliczenia były w załączniku), w przeciwnym razie przychód za te kilka miesiecy 2012 r. byłby rozliczony na zasadch ogólnych, co byłoby wariantem dla mnie niekorzystnym. Wybór był więc prosty.

   Tytułem uzupełnienia, te wcześniejsze "bzdury" to nie moje wypowiedzi. Widać z tego, że ktoś inny też miał taką sytuację.

   Usuń
  10. do wypowiedzi z 7:43
   Zgadzam się, że trzeba pilnować własnych spraw. Przekonaliśmy się o tym, że pisząc opinie w ramach konsultacji społecznych, zasadniczo zmienił się na naszą korzyść projekt rządowy ustawy dotyczący wypłaty zaległych emerytur z odsetkami.
   Nie może emeryt ponosić kosztów za popełnione błędy rządzących. Gdyby nie zawieszono mu emerytury i wypłacano ją we właściwym terminie, to wyższy próg podatkowy by go nie dotknął. Tę kumulację dochodu nie spowodował emeryt, więc dlaczego ma ponosić konsekwencje tamtego błędu rządu płacąc większy podatek ? Mnie osobiście to nie dotyka, jednak ujmując się za tymi, których to dotknie, uważam, że nie
   chodzi tak naprawdę o pieniądze, ale o zasadę i poczucie sprawiedliwości!!! Niezależnie, ile tych pieniędzy uzyska w danym roku dochodowym, w którym oprócz zaległych emerytur otrzyma odprawę emerytalną i inne należności - to przecież te pieniądze mu się należały, a ta kumulacja dochodu nie nastąpiła z jego winy. A wskazywanie, że ma przejść na emeryturę w następnym roku dochodowym ( po wypłacie zaległych) - jest pomysłem nie na miejscu, bo podejmowanie takich decyzji nie jest zależne tylko od własnej woli emeryta, bo może być spowodowane np. redukcją etatu, stanem zdrowia lub sytuacją rodzinną.
   Dlatego proszę nasze mądre koleżanki, a zwłaszcza Ulę05 o zajęcie stanowiska w tej sprawie i udzielenie ewentualnej pomocy w tym zakresie.
   DD

   Usuń
  11. Trzeba w każdym przypadku dokonać wnikliwej analizy, bo tak jak u mnie, wpłata na FUS była kilkakrotnie korzystniejsza.

   Usuń
  12. Tak , ale jeżeli będą rozliczenia za 2011, 2012 to bedzie trzeba zapłacic Fus i zrobić korekty podatku za te lata

   Usuń

  13. Do anonima z godz. 00.20
   Robiąc wpis na temat wypowiedzi p. Orzechowskiego miałam na myśli JEGO KOMPETENCJE I WIEDZĘ w temacie w którym się wypowiadał. A ponieważ odsłuchałam DOKŁADNIE to co mówił i nie ma sie to nijak do rzeczywistości więc mogę być zbulwersowana jego kompletnym brakiem wiedzy, znajomości tematu a jest to człowiek który się zajmuje "naszą" ustawą.
   Jeżeli głosi takie poglądy to czego można innego wymagać jak tylko ustawy rozmijającej się z brutalną rzeczywistością że większość emerytów jeżeli będzie dalej pracowała cały 2014 r. przekroczy I próg.
   A gość się upiera że będzie to mała garstka osób i jest "impregnowany" na podawane argumenty i przykłady.
   A epitety ??
   Zacytuję klasykę :" TRUDNO ZACHOWAĆ KULTURĘ JAK SIĘ WIDZI / SŁYSZY/ TAKĄ SZTUKĘ".

   Usuń
  14. Do Anonimowy28 października 2013 10:01

   Myślę, że ZUS przyśle PIT do rozliczenia podatku, w którym uwzględni rozliczenia przychodów 2011, cz.2012 i wpłatę na FUS - jakie miały miejsce w 2013 r. i to będzie brane pod uwagę przy rozliczeniu PIT za 2013.
   W takim przypadku korekty za lata 2011 i 2012 byłyby zbędne.

   Usuń
  15. Rozliczenia przychodów dotyczy tylko emerytów młodszych, gdzie obowiązują limity.
   Dobrowolne wpłaty na FUS (nadwyżki limitów) nie są ujmowane w żadnych Pitach.
   W zeznaniu Pit wykazuje się tylko zwrot świadczeń NIENALEŻNYCH, a to nie to samo, co dobrowolne wpłaty na FUS.
   ZUS nie będzie rozliczał na nowo podatku za poprzednie lata.
   Jeżeli wypłaci całą zaległość w danym roku to dochód ten wykaże w aktualnym Pit.

   Usuń
  16. ZUS nie będzie rozliczał na nowo podatku za poprzednie lata, a emeryt powinien? Nic już z tego nie wiem, PIT, FUS, korekta jak to się ma do siebie nawzajem?

   Usuń
  17. Nic nie będziemy korygować za lata wstecz,
   To będzie wykazane przez ZUS w PIT-11 lub PIT-40 za dany rok w którym otrzymamy zwrot zaległej emerytury. Odsetki od zaległej emerytury nie podlegają opodatkowaniu.

   Usuń
 10. Ludzie listy piszą,to nic nie kosztuje a szkoda !!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do czego zmierzasz? Jaśniej, proszę!

   Usuń
 11. Jeszcze nic nie dostali, a juz glupieja. Co bedzie jezeli zobacza zalegle na k-tach? Strach pomyslec, powariuja na amen!.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaciekłość i zawziętość u części emerytów, straszne. M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to wszystko pod hasłem "Emeryt to brzmi dumnie".
   Jak młodzi maja nas lubić i szanować?
   Lilka.

   Usuń
  2. Przy okazji konsultacji społecznych w sprawie projektów ustaw kilkoro posłów i senatorów zostało skutecznie zachęconych do poznania tego bloga. Kierowały też do tego media. Parlamentarzyści też ludzie i mam obawy, czy czytając niektóre wpisy zdołają zachować życzliwość do sprawy zawieszonych.

   Usuń
  3. Oj naiwny, naiwny...posłowie nie mają co robić tylko czytać bloga. Pusty śmiech mnie ogarnia jak czytam takie wpisy.
   Na jakim wy świecie żyjecie ???
   Wystarczy posłuchać wypowiedzi posła PO A.Orzechowskiego jak jest " obeznany" w temacie obliczania podatku.
   Żenada.

   Usuń
  4. To nie jest naiwność. To jest pewność.

   Usuń
  5. A z czego ta pewność wynika ??? Z tego że sami podzieliliśmy się na tych "po' i tych "'przed" a posłowie, sędziowie, dziennikarze to "podłapali" i że dyskusjami na tym blogu podajemy na tacy pewne kontrowersyjne sprawy a oni - ci czytający- , robią nam na przekór ???

   Usuń
  6. 14:11
   Niestety to sądy podzieliły, my na blogu temu się przeciwstawialiśmy i pisaliśmy w tej sprawie pisma !

   Usuń
  7. Radzę poszukać w archiwum blogu debat i roztrząsania każdego słowa, nadinterpretacji sformuowań jakie się pojawiły zaraz po wyroku TK - to tutaj sami nasi "eksperci" podsunęli myśli podziału na tych "po" i tych "sprzed" rozstrząsając znaczenie dat przyznania emerytur.
   No a dziennikarze to "podłapali"..

   Usuń
 13. Kochani emeryci, więcej opanowania i kultury to nam wszystkim dobrze zrobi.Jak na dzień dzisiejszy to nie mamy jeszcze zagwarantowanych zaległych, więc może trochę ciszej i mniej emocji. Zamiast się kłócić i sobie dopiekać zastanówcie się co należałoby zrobić aby emeryci nie byli zaskoczeni już po wejściu w życie przepisów. Może.
  1.
  Napisać do....o.....
  zagwarantowanie wypłaty odsetek dla osób wygranych w sądach jeżeli uważacie, że ustawa ich im nie gwarantuje.
  2. Zagwarantowanie wypłaty zaległych wszystkim a więc i tym z vacatio legis.
  3. Ujęcie zaległych emerytur na osobnym rozliczeniu rocznym bez kumulacji z bieżącymi dochodami i objęcie 18% podatkiem.???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry pomysł. Trzeba tylko pamiętać, że na razie są DWA projekty ustawy i inne uwagi należałoby formułować do każdego z nich. Jutro powinna zapaść decyzja, czy projekt rządowy zostanie skierowany do Sejmu bez zmian. Za kilka dni okaże się, czy projekty będą rozpatrywane niezależnie.

   Usuń
  2. Do an. godz. 11:09
   Trzeci pkt. nierealny- rozliczenie roczne jest tylko jedno!
   Nie jestem prawnikiem więc niech może wypowiedzą się mocni w przepisach podatkowych i prawnych. Ja myślę, że powinien być zapis w ustawie rekompensacyjnej zapis, że np. zwrot zaległych zawieszonych emerytur...jest zwolnionych z opodatkowania ... lub opodatkowany 18% i nie podlega kumulacji z dochodami wykazywanymi przez ZUS w rocznym rozliczeniu za rok w którym organ rentowy dokonał wypłaty....
   Jest to nie łatwy problem, bo przecież wszystkie druki podatkowe muszą być zatwierdzone - no przez Kogo? Sejm itd czy tylko przez MF -czy na takie uprawnienia. Druki publikowanie muszą być z jakimś wyprzedzeniem??? A co z osobami, które juz otrzymały zwroty??? Wiele jest wątpliwości - i to dobrze jest wskazywać rządzącym aby uwzględnili jeszcze przed zatwierdzeniem, bo po to będzie już "pozamiatane".

   Usuń
  3. Według mojej wiedzy , byc moze dobrze byłoby w ustawie zawrzeć korektę PIT-ów za 2011 i 2012 r. - i tyle . Wtedy każdy zapłaci taki podatek , jaki zapłaciłby , gdyby mu nie wstrzymano e,merytury. A że zapłaci z opóxnieniem - to nie wina emeryta.Ustawodawca zawinił , i powinien rozwiazac problem , a nie spychac go na barki emerytów.

   Usuń
  4. Ustawa może zobowiązywać ministra finansów do wydania rozporządzenia jakoś (?) regulującego tę kwestię. W niektórych ustawach znajdują się zapisy kierujące szczegółowe kwestie do rozporządzeń ministerialnych.

   Usuń
  5. Warto przypomnieć fragment artykułu z Gazety Prawnej:

   "Możliwa jest również pomoc ze strony ministra finansów.
   – Ma on kompetencje w zakresie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów lub przychodów podatników – wyjaśnia Rafał Sidorowicz.
   Podstawą prawną do zwolnienia przez ministra finansów z płacenia podatku jest art. 22 par. 1 ust 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Na jego podstawie szef resortu może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których to dotyczy. W tym roku minister finansów wydał już dwa takie rozporządzenia.
   – W związku z tym, iż jednorazowa wypłata zaległych emerytur może prowadzić do znacznie większych obciążeń podatkowych niż w przypadku wypłaty emerytur w okresach, za które były należne, istnieją podstawy do uznania, iż w takim przypadku występuje ważny interes podatników – zauważa Rafał Sidorowicz."


   Usuń
  6. ZUS wypłacając zaległą emeryturę na podstawie wyroku Sądu naliczył już podatek dochodowy

   Usuń
  7. Zgadza się, podatek został potrącony. Moim zdaniem żadnych korekt do PIT-ów za 2011 i cz. 2012 nie trzeba, bo wypłata była w 2013 i rozliczenie dotyczy tylko i wyłącznie roku 2013

   Usuń
  8. Oczywiście, że dochody podlegają opodatkowaniu w roku faktycznego otrzymania

   Usuń
  9. Ja również nie wyobrażam sobie korekty za 2012 r., w którym ukończyłam 60 l, miałam przez kilka m-cy zawieszoną emeryturę i jednoczesnie "zredukowano mój etat"; w 2012 r. dostałam kilka pensji, powszechną emeryture, odprawę emerytalna oraz wynagrodzenie z tyt. rozwiązania z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. I za ten 2012 r. zpłąciłam również wyższy podatek, tym bardziej, że 2 ostatnie tytuły wynagrodzeń nie były oskładkowane; z bólem, ale dopłaciłam w kwietniu 2013 r. aż 1500 zł; gdyby znowu była jakaś korekta wstecz, to powtórnie bym płaciła za 2012 r.?

   Usuń
 14. Jeszcze trochę cierpliwości, niech projekt ustawy trafi pod obrady sejmu.O ostatecznej treści ustawy zadecyduje większość sejmowa; w końcu PO jest w sejmowej większości, także rząd to PO.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam uzasadnienie wyroku (oddalenie mojego odwołania).
  Jestem "sprzed", rozwiązałam umowę o pracę jeszcze przed wyrokiem TK.
  Przeczytałam uzasadnienie:
  - moje odwołanie nie zasługiwało na uwzględnienie!
  - wyrok TK mnie nie dotyczy!
  - Pani sędzina w ogóle nie odniosła się do mojego pisma przygotowawczego!
  - ZUS postąpił zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami!
  Już na sprawie we wrześniu Sędzina powiedziała, że wyrok TK mnie nie dotyczy. Poinformowała mnie o projekcie ustawy rekompensacyjnej - żeby śledzić jaki będzie jej zapis, bo być może będzie obejmowała osoby takie jak ja. Wtedy składać mogę wniosek o zwrot zawieszonej.
  Bardzo proszę o pomoc - wskazówki do napisania apelacji .
  Chciałam bazować na wzorze P. Danieli, ale zwątpiłam czy moja sytuacja jest taka sama? co zostawić , a co usunąć? Jakich argumentów użyć w apelacji. Mam ogromny mętlik w głowie.
  Nie czuję tych paragrafów i na które miałabym się powołać?
  Przepraszam, ale jestem zdenerwowana i niepewna czy sobie poradzę z tą apelacją. Ciągle walcząca ZB

  OdpowiedzUsuń
 16. Niech Pani pisze apelację, jeśli Pani nie wygra to i nie przegra. Proszę napisać kontrargumenty do uzasadnienia, że:
  - wyrok Sądu Okręgowego w ............ z dnia ............. sygn. akt .............. jest dla Pani bardzo krzywdzący,
  - odwołanie zasługiwało na uwzględnienie,
  - wyrok TK dotyczył Pani jak najbardziej,
  - Sąd nie odniósł się do Pani pisma przygotowawczego (cokolwiek to znaczy) - tylko niech się Pani wystrzega w apelacji personalnych odniesień, że "Pani sędzina ..." itd. - Pani odnosi się do uzasadnienia, do decyzji, do wyrażonego stanowiska ZUS czy Sądu ale nie do osób,
  - w Pani ocenie ZUS nie postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami
  Dobrze by było podeprzeć się jakimiś wyrokami, które zapadły w podobnej sprawie i były korzystne dla emeryta.
  Orzecznictwo jest rozbieżne, warto ten argument wykorzystać, skoro podobna sprawa, to orzeczenia powinny być podobne, tzn. korzystne dla emeryta. Moim zdaniem, to niezależnie od tego jakie zapisy w ustawie będą apelację powinna Pani złożyć, aby termin nie minął. Jeśli ustawa będzie korzystna dla Pani to zawsze można apelację wycofać.
  AJK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję AJK za podpowiedź. Muszę trochę ochłonąć i nabrać dystansu do tej sprawy. Mam trochę czasu więc może uda mi się coś napisać.
   ZB

   Usuń
  2. Na pewno się Pani uda. Wiara czyni cuda. Powodzenia!
   AJK

   Usuń
 17. Może kogoś z Państwa „o zacięciu historycznym” zainteresuje, że istnieje jeszcze jedna (trzecia z kolei, po interpelacjach p. poseł Hrynkiewicz z PIS oraz p. poseł Mrzygłockiej z PO) interpelacja poselska (nr 17094, z 25 kwietnia 2013) w sprawie zwrotu zawieszonych emerytur, o której chyba nie wiedzieliśmy. Jej autorami była trójka posłów PO: Lidia Gądek, Józef Lassota oraz Anna Nemś. Podaję link do tekstu interpelacji oraz do odpowiedzi (z 8 maja 2013) w-ce ministra Marka Buciora, zawierającej ciekawe informacje na temat liczby zawieszonych na początku (35 tys. osób) oraz na końcu okresu zawieszenia (17,3 tys. osób). Do ogłoszenia wyroku TK kontynuowała więc zatrudnienie połowa spośród zawieszonych.
  kibic

  Interpelacja 17094:

  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=17094

  Odpowiedź na powyższą interpelację:

  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=52A09F23

  OdpowiedzUsuń
 18. Proszę o podpowiedź : sprawa w SO o zaległe 06.08.br wygrana. Odsetki do decyzji ZUS . Ze względu na odsetki / nie wiem czy dobrze / złożyłam wniosek o uzasadnienie wyroku , ZUS apelacji dotychczas nie złożył , ale również wystąpił o uzasadnienie wyroku . Sędziego nie ma w pracy , najpierw urlop, potem długie chorobowe, podobno ma wrócić 8 listopada. Wyroku nie mam / prawdopodobnie z powodu wystąpienia o uzasadnienie/ .Czy mogę wystąpić do ZUS o decyzje w sprawie odsetek nie mając wyroku ? A może powinnam podjąć inne działania , jakie ? Czas leci ,
  a odsetki w zawieszeniu . Gosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyrok Pani ma, sama Pani pisze, że sprawa wygrana. Sąd ogłasza ustnie wyrok na rozprawie, jeśli emeryt nie był na rozprawie, może dowiedzieć się telefonicznie. Sądy nie wysyłają wyroków na piśmie, tylko ewentualnie z uzasadnieniem, jeśli ktoś o uzasadnienie wystąpił.

   Usuń
 19. Tak , byłam na rozprawie , dlatego wiem, że sprawa o zaległe wygrana. Na tej podstawie , nie mając uzasadnienia wyroku mogę złożyć do ZUS wniosek o decyzję w sprawie odsetek ? Gosia

  OdpowiedzUsuń
 20. Narazie to musi się uprawomocnić wyrok SO o wypłacie zaległych świadczeń. O uzasadnienie wystąpiła Pani, ale także wystąpił ZUS. Samo żądanie uzasadnienia wyroku nie oznacza, że będzie wniesiona apelacja, ale jest sygnałem, że tak może być.
  Na wszystko są terminy:
  termin, w którym strona lub strony mogą wystąpić o uzasadnienie,
  termin dla sądu na sporządzenie uzasadnienia na piśmie,
  termin dla stron na wniesienie apelacji
  termin na zawiadomienie drugiej strony o wniesionej apelacji i złożenia ewentualnej odpowiedzi na apelację,
  termin przesłania apelacji z akta sprawy do Sadu apelacyjnego.
  to tak w skrócie.
  Jeśli apelacji nie ma, wyrok staje się prawomocny i podlega wykonaniu.
  Jeśli apelacja jest to trzeba czekać na wyrok Sadu Apelacyjnego i dopiero po jego uprawomocnieniu akta zostają zwrócone do ZUS. Jeśliby Sąd oddalił ewentualna apelację ZUS oznaczałoby to wygraną dla Pani.
  Akta zostaną zwrócone do ZUS i w terminie 1 miesiąca od zwrotu akt ZUS jest zobowiązany wykonać wyrok, tzn. dokonać wypłaty zaległej emerytury.
  Dopiero wtedy przekona się Pani czy wypłata uwzględniła odsetki czy nie. Jeśli nie, to będzie decyzja odmowna w tym zakresie, albo zostanie to milcząco pominięte (tak było w moim przypadku), wtedy od decyzji tej odwołanie że zostały wyliczone i wypłacone odsetki. I znowu powtórka z rozrywki w sądach, chyba że wcześniej ustawa ureguluję te kwestię.
  Orzekając o wypłacie zaległych sądy często pomijają odsetki, bo przedmiotem postępowania jest odwołanie od decyzji o wstrzymaniu wypłaty emerytury, w której nic o odsetkach się nie mówi.
  odsetki pojawiają się dopiero później jako konsekwencja spóźnionej wypłaty.
  Chętnie poznam inne zdania na ten temat.
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sprostowanie:
   "wtedy od decyzji tej odwołanie że zostały wyliczone i wypłacone odsetki"

   oczywiście miało być: ŻE NIE ZOSTAŁY WYPŁACONE ODSETKI

   Usuń
 21. Sprawa w SO o zaległe i odsetki odbyła się 6 sierpnia i tego dnia złożyłam wniosek o uzasadnienie wyroku .A jaki jest termin na wydanie uzasadnienia ? .Sędzia ma wrócić 8 listopada , A jak nie wróci ?
  Czy jest sens złożenia wniosku do ZUS o decyzję odnośnie odsetek .Dziękuję , Gosia .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje mi się, że na wydanie uzasadnienia sąd ma termin jednego miesiąca, ale nie wiem czy od daty upływu terminu do zgłoszenia żądania uzasadnienia (chyba 2 tygodnie od rozprawy), czy od daty faktycznie zgłoszonego wniosku. Może gdzieś w internecie Pani to znajdzie.
   Moim zdaniem składanie obecnie wniosku do ZUS o odsetki od zaległej emerytury, gdy ta emerytura nie jest jeszcze wypłacona, jest przedwczesne,
   Odnośnie choroby sędziego, to choroba jednego sędziego nie oznacza, że sąd przestał pracować.

   Usuń
  2. Uzasadnienie ma napisać sędzia który prowadził sprawę, jeśli sędzia jest na zwolniniu lekarskim, to nie może oddać uzasadnienia.
   W sądzie można sprawdzić do jakiego dnia sędzia referent ma przez prezesa przedłużony termin oddania uzasadnienia.

   Usuń
 22. Ze strony: www.zwyklybohater.pl:

  http://www.zwyklybohater.pl/marian-strudzinski-nasz-niezwykly-bohater

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Drogi Marianie - nasz bohaterze, teraz zobaczyłam to zgłoszenie opracowane prze Adminkę. Pięknie to zrobiła, widać że to dusza artystyczna! Wygrasz w "przedbiegach", mam nadzieję,że wszyscy będziemy na Ciebie głosować!!!
   Marianie, przede wszystkim serdeczne gratulacje! Bardzo się z tego powodu cieszę, zgadzam się w 100% , że Tobie ten tytuł się należy !!! Udało Ci się zorganizować całą rzeszę oszukanych emerytów - 3 mln wejść - to sukces nie do przecenienia. Jeżeli trzeba będzie głosować, to będę to robiła codziennie !!!
   Moim zdaniem, nikt nie ma szansy Ciebie pokonać!!!
   Serdecznie pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
  2. Prosimy na namiary i będziemy głosować - nasz WSPANIAŁY BOHATERZE.

   Usuń
  3. Według „Regulaminu konkursu” głosować będzie można na finałową dziewiątkę wyłonioną przez jury:

   Tu o etapach i zasadach głosowania:

   http://www.zwyklybohater.pl/upload/regulamin.pdf


   http://www.zwyklybohater.pl/

   Usuń
  4. Już na jednym z poprzednich postów napisałam, że to właśnie Pan Marian dodał mi skrzydeł.
   Ania

   Usuń
  5. Treść pytania świadczy o kompletnym niezrozumienia pojęcia "dodać komuś skrzydeł".

   Wyjaśniam więc:

   dodać komuś skrzydeł to znaczy pomóc komuś odzyskać wiarę w siebie, pomóc mu odnieść sukces np. mówią że wiara dodaje skrzydeł, czyli pomaga osiągnąć ci to, co chcesz osiągnąć.

   Tak można pytać np. czy brzemię albo jarzmo było ciężkie.

   Klasyk się kłania "Chodzi o to aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa (...) (Juliusz Słowacki "Beniowski").

   Usuń
 23. Witam,czy ktoś ma namiary na oglądanie lub słuchanie dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów w sprawie naszej WYTĘSKNIONEJ USTAWY?Proszę o wiadomość.Barbara-Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Posiedzenia RM odbywają się za zamkniętymi drzwiami

   Usuń
  2. Zwykle po posiedzenia RM pojawiają się komunikaty o ustaleniach. Powinny o tym informować media. W decyzji o skierowaniu projektu ustawy do Sejmu powinny się też pojawić stosowne zmiany na znanych nam już stronach internetowych RCL, BiP MPiPS oraz na stronie BiP RM (link poniżej) i stronie sejmowej (zakładka: wniesione projekty).

   http://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady-ministrow/projekty-ustaw-przeslan/296,Projekty-ustaw-przeslane-do-Sejmu-RP.html

   Dzisiejszy porządek obrad RM jest bardzo rozbudowany:

   http://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady-ministrow/porzadek-obrad-rady-min/2013/2126,Porzadek-obrad-Rady-Ministrow-rok-2013.html

   Usuń
  3. W trzecim zdaniu ma być: "Po decyzji o skierowaniu...".

   Usuń
  4. TRZYMAMY KCIUKI !!!
   godz 11:00 - dzisiaj - OBRADY RADY MINISTRÓW, temat: Projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011r. do dnia 21 listopada 2012r.
   DD

   Usuń
 24. Kochani! napiszcie co dalej się dzieje z Ustawa po RM ? Kto jeszcze ma podpisac, kiedy moze zaczać obowiazywać?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń