12 października 2013

Petycja do Senatu


 Z komentarzy Jot ...


Petycja jest gotowa, ale najpierw w sprawie organizacyjnej.
Moim zdaniem będzie najlepiej - najprościej, najbardziej estetycznie :) i skutecznie oraz aby petycja była "indywidualna wielokrotna" :

1. wydrukować petycję - z pliku pdf (zostanie zachowane formatowanie tekstu i układ w tabeli)
2. wypełnić długopisem rubryki przeznaczone na dane:
- Nazwisko
- Imię
- Kod pocztowy, miasto
- Ulica, nr domu/mieszkania
- E-mail (myślę, że to jest opcjonalne, obowiązku posiadania nie ma)
3. PODPISAĆ - ze strony Senatu: "Istotnym elementem petycji jest złożenie podpisu pod tekstem petycji i jednocześnie pod informacją o dobrowolnym udostępnieniu danych osobowych"
4. Zaadresować kopertę:

Kancelaria Senatu
ul. Wiejska 6
00-902 Warszawa - z dopiskiem "Petycja"

5. wysłać
6. wrócić do domu, zrobić sobie kawę itp., zasiąść do komputera...

UWAGA:
Jeśli ktoś będzie chciał kopiować tekst i wklejać, to konieczne będzie samodzielne formatowanie tekstu - tekst, który "przejdzie" przez Internet "rozjeżdża się" i wymaga przede wszystkim usunięcia po kolei każdego (nadmiernego) Entera.


Przepraszam, ale w kwestii merytorycznej i redakcyjnej już się nie wypowiem - rano do pracy :(
Mam nadzieję, że wszystko jest w porządku, posiłkowałam się m.in. tym:
ftp://ftp.wsap.edu.pl/wykladowcy/OLIWNIAK_SLAWOMIR/legislacja%20II.doc

 
 Proszę nacisnąć link:

GOTOWA PETYCJA DO SENATU99 komentarzy:

 1. W poniedziałek wysyłam, chociaż mnie to już nie dotyczy. Jeszcze tę sprawę musimy wygrać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem ja proszę o pomoc w imieniu kobiet rocz.53 o wysyłanie petycji do Senatu. Wiga też r.53

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję bardzo za ogromne serce i pomoc!!!! W poniedziałek tez wysyłam petycję. Jestem rocznik 1953 . Pozdrawiam . Emerytka Z.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pani Zyzko ,dzięki naszej nieocenionej Jot powstała ta petycja , bardzo proszę o zmianę tytułu " z komentarzy.." na " z komentarzy Jot...." Będę bardzo wdzięczna Wiga

  OdpowiedzUsuń
 5. Wysyłam w poniedziałek. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

 6. Pod podpisem Petycji znajduje się :

  Załączniki:
  1. Pismo RPO z 3.03.2013 r. do MPiPS wraz z odpowiedzią
  Sygnatura: RPO/723180/13/III/302.3 RZ
  http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/szczegoly.php?pismo=1706115 [dostęp on-line]
  Czy ten załącznik też ma zostać? czy należy to wykasować przed wydrukowaniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pliku pdf nic się da skasować. PDF ma taką właśnie zaletę, że jest do odczytywania tekstu i drukowania, a tekst wydrukowany nic nie traci na formatowaniu, nawet "po przejściu" przez stronę internetową.
   Wszyscy widzieli na blogu teksty, które "porozjeżdżały się", bo były kopiowane ze strony internetowe.

   Odpowiedź na pytanie jest w zakładce R.1953, tu powtarzam:
   Mimo że "Pismo RPO z..." jest podane jako załącznik, NIE drukowałam i nie wkładałam do koperty, ponieważ:
   1. Jest to załącznik dostępny "on-line"; sygnatura podana (wytłuszczona), więc odbiorca także wersji papierowej może bez trudu do załącznika dotrzeć (sprawdzone!),
   2. Na stronie www (podanej w załączniku) to nie są właściwe pisma, tylko ich omówienie, więc nie będziemy drukować strony,
   3. Jest tam na stronie link do pisma, ale tylko do pisma RPO (potrzebne byłyby oba), a ważniejsza w tej sprawie jest odpowiedź ministra. Stanowisko ministra świadczy o niezrozumieniu lub o ignorowaniu przez niego problemu emerytów ur. po 1948 r., ale znamy je tylko z omówienia:

   "Ustawa zmieniająca z dnia 11 maja 2012 r. została ogłoszona w Dzienniku Ustaw z dnia 6 czerwca 2012 r., tak więc osoby zainteresowane miały wystarczająco dużo czasu na zgłoszenie do końca 2012 r. wniosku o emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego."

   Jeśli Marszałek skieruje petycję do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, to senatorowie w dalszych pracach dadzą sobie radę z pozyskiwaniem niezbędnych informacji :)

   Usuń
 7. Pani Izo!
  Bardzo dziękuję. Wybrała Pani bardzo praktyczny komentarz :)

  Teraz do wszystkich.
  Na temat sytuacji osób, których dotyczy ta petycja - wcześniejsi emeryci urodzeni po 31.12.1948 r. - napisałam sporo, więc nie będę powtarzać, ale dla chętnych podaję dwa przykłady (reszta jest w „kobiecej” zakładce nr 3):

  komentarz z 10.10.2013 r. :
  http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/10/zus-odda-zawieszone-swiadczenia-emeryci.html?showComment=1381439501985#c1353442638495532659

  komentarz z 12.10.2013 r.:
  http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/10/skan-pisma-z-mpips.html?showComment=1381575473358#c2340077217023279019

  Natomiast wypowiedź MISTRZA KOBICOWANIA przytoczę w całości:

  „Z informacji otrzymanych w Senacie wynika, że petycję mogą poprzeć także osoby nie mające bezpośredniego związku z problemem i osobistego interesu w jej złożeniu, ale uznające jej znaczenie i słuszność (np. małżonkowie, przyjaciele i inni świadomi obywatele...).
  Może warto także rozważyć, czy nie należałoby w jakimś momencie poinformować o petycji polityków, właściwych instytucji i obiektywnych mediów?”

  Pozdrawiam
  Jot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wprawdzie mnie nie dotyczy ten problem, ale oddając przysługę za przysługę wydrukowałam i w poniedziałek wyślę, oby była skuteczna.Pozdrawiam wszystkich Blogowiczów i zachęcam do podobnej aktywności. D.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję w imieniu tych, których dotyczy :)

   Aby nie rozpraszać wątków, osobie podpisanej „k” pod poprzednim postem odpowiem tutaj.

   Niezupełnie rozumiem, chyba jestem zmęczona, ale wiem, że:
   1. Osoba np. z rocznika 1952 miała wybór - mogła zdecydować czy jej emerytura w powszechnym wieku emerytalnym będzie na starych, czy na nowych zasadach (mogła składać/wycofać wniosek)

   2. To prawda, że osobom z r. 1953 kapitał rośnie, ale tym, którzy jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego rośnie także suma wcześniejszych emerytur do odliczenia od kapitału (kapitał początkowy+składki)

   3. Nie wszyscy z r. 1952 i starsi złożyli wnioski, (choćby po to, aby ocenić swój potencjał finansowy pełnoletniego emeryta), bo… „zagapili się”. Czy są sami sobie winni? Nie waham się powiedzieć, że nowa regulacja (art. 25 ust. 1b) została wprowadzona w sposób haniebny, urągający nie tylko zasadom konstytucyjnym, ale także zwykłej przyzwoitości.
   Zdanie z petycji:
   „Przedmiotowa regulacja (art. 25 ust. 1b) – wprowadzona ustawą z 11 maja 2012 r., która nie zawiera żadnych przepisów przejściowych – została dodana bez poszanowania zasady pewności prawa, ochrony praw nabytych i interesów w toku.”

   4. Przy takim stanowieniu prawa „dozgonni wcześniejsi emeryci” nie mogą być pewni niczego. Może Blogowiczów ten przepis nie dotyczy bezpośrednio (górnicy), ale sposób stanowienia prawa, mechanizm jego działania i jakość obowiązującego prawa są warte uwagi wszystkich. Chodzi o przepisy uchylone przed 2007 r., ale osoby, które nabyły prawo do emerytury na ich podstawie są objęte działaniem nowej regulacji od 2013 r.!!! (zob. art. 34, 48, 49; art. 25 ust. 1b oraz ust. 1c). Mam nadzieję, że dociekliwi to sprawdzą (ustawa z 27 lipca 2005 r. o zm. ustawy o emeryturach i…)

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  3. Jot , czy górników nie dotyczy przypadkiem analogiczny art. 26 ustawy o zmianie ustawy ?

   Usuń
  4. @9:01
   Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie:
   - ustawa zmieniająca z 11 maja 2012 r. kończy się na art. 22, więc ??
   - w ustawie o e.r. z FUS art. 26 nie został zmieniony od 1.01.2013 r
   Chyba że chodzi o inną ustawę zmieniającą. :(

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
 8. Również wysłałam w piątek ,będę prosiła bliskich o wysyłanie. Pozdrawiam i dziękuję bardzo Jot za tak wielkie zaangażowanie . SD 1953. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. czy kobiety z roczników 1952.1951, 1950 mają szanse na naliczenie emerytury powszechnej bez pomniejszania o wcześniejsze bo nie zrobiły tego bo nie wiedziały . że trzeba to zrobić do końca 2012r. Nadal pracujemy i chciałyśmy to zrobić po zwolnieniu z pracy.Może ktoś z blogowiczów ma wiedzę w temacie i może nam podpowiedzieć czy możemy coś zrobić. Bożena, Lidka i Zofia Koszalin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech za odpowiedź będzie pkt 3 we wpisie ciut wyżej.

   Jot

   Usuń
  2. Jestem rocznik 1952, w 2012 roku odeszłam na emeryturę(zostałam zwolniona i musiałam). Po złożeniu wniosku o emeryturę powszechną( skończyłam 60 lat), okazało się, że jest niższa od wcześniejszej.

   Usuń
  3. Roczniki te zrobiły błąd nie składając wniosku w grudniu 2012 r. wtedy ZUS wyliczył emeryturę powszechną i w przypadku kontynuowania pracy ją zawiesił do czasu zakończenia pracy zawodowej. Następnie po rezygnacji z pracy i po dostarczeniu świadectwa pracy ZUS dolicza do kapitału pozostałe miesiace pracy. Do czasu zakończenia pracy ZUS wypłaca emeryturę wcześniejszą. Tak było w moim przypadku. Pozdrawiam wszystkich Julia.

   Usuń
  4. Nic do kapitału się nie dolicza. Bo w momencie naliczenia emerytury powszechnej kapitał początkowy zostaje podzielony. Na kapitał zbiera się od początku. Dostałam informację, ze na koniec 2012 r. jest tylko kwota odprowadzonych składek za m-c grudzień .
   k

   Usuń
 10. Również wysłam w poniedzialek petycję.Jestem rocznik1953.Pozdrawiam wszystkich.Maria.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysyłam, drukuje wiecej i biegam po znajomych, aby poszło więcej petycji. Ewa

   Usuń
  2. Ja też jestem z rocznika 1953, w dniu 17.10.2013r kończę 60 lat. Wysłałam dziś petycję i pozdrawiam wszystkich emerytów , a w szczegolności pana Kibica i Panią Jot. Bożena ze Śląska

   Usuń
 11. Bardzo dziękujemy .pozdrawiamy Jot

  OdpowiedzUsuń
 12. Coś niesamowitego jak my emeryci potrafimy wspólnie działać. Pomagać sobie. I nie ma możliwości, żeby ktoś z zewnątrz nam w tym przeszkodził.
  Pozdrawiam wszystkich walczących emerytów
  krakowianka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam zrobić sobie dziś urlop od komputera :)

   Petycja do Senatu powstała dzięki niezłomnej postawie Marii z DG, Elżbiety z Łodzi, Sławki, Ewy, Jolanty, Heleny i innych kobiet współpracujących ze sobą na platformie „ROCZNIK 1953” występujących często anonimowo oraz dzięki organizacyjnemu wsparciu Kibica.
   Pisały w tej sprawie do RPO, OPZZ, a także do Rzecznika Ubezpieczonych, MPiPS i innych adresatów. Gdy po wyjaśnieniach MPiPS, że „osoby zainteresowane miały wystarczająco dużo czasu na zgłoszenie do końca 2012 r. wniosku o emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego” RPO stracił zainteresowanie problemem, po wielokroć prowadziły regularną korespondencję z RPO i z p. Andrzejem Strębskim z OPZZ (OPZZ – jeden z trzech wniosków do TK o zbadanie nowych przepisów).
   Petycja nie powstałaby w tym kształcie, gdyby nie robiły dziury w brzuchu ;) także piszącej te słowa.

   Wpisy w „kobiecych zakładkach” mogłyby stanowić materiał dla badaczy postaw obywatelskich. Wizerunek internetowego ruchu społecznego emerytów jest teraz w rękach sygnatariuszy petycji.
   Ze sprawozdań senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wynika, że prace Komisji są skrupulatnie opracowywane, petycje są klasyfikowane jako indywidualne, zbiorowe (od organizacji) oraz wielokrotne, przy każdej petycji podawana jest liczba wnioskodawców ;)

   http://www.senat.gov.pl/petycje/

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  2. Dzięki Jot :)pozdrawiam serdecznie i dzięki ,ze przylączyłaś do nas i pomoglaś nam utworzyc to wspolne "dzielo":) może uda nam sie coś zmienic skoro nas tak potraktowali.Ktoś pisał ,że podczas posiedzeń w Sejmie pominięto kilka punktow ustawy,gdzie byly obawy o nas wlaśnie i zatwierdzono ja pomijajac nasz rocznik.To niech teraz naprawią to!!!!!jak mozna tak traktowac ludzi pracy.Dosyć,że całe zycie wiekszości kobiet traktowane sa jako coś gorszego niz plec męska/stanowiska w pracy rownorzedne a jednak kobieta stawki ma duzo nizsze,bo przeciez jest tylko szyja w rodzinie!!!/wykonuja po trzy etaty jako żona,matka,gosposia i jeszcze niejednokrotnie musi utrzymywac rodzine,to jeszcze teraz rowniez zostałysmy pominiete!I to jest nasza ukochana OJCZYZNA,ale kochana.Pozdrawiam M. z DG

   Usuń
 13. Chyba się szykują do wyborów i stąd takie zainteresowanie (tym razem PSL) emerytkami !!!
  http://emerytury.onet.pl/agencyjne/piechocinski-za-emerytura-dla-kobiet-ktore-urodzil,1,5582254,artykul.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nas polityka nie interesuje ,jedynie nasz portfel,w ktorym po oplatach niewiele pozostaje.Przyjda inni i bedzie to samo,a przeciez mamy prawo i konstytucje.MA BYC SPRAWIEDLIWIE w koncu kazdy sobie zapracowal w swoim zyciu,by godnie zyc.pozdrawiam M.z DG

   Usuń
 14. Kochani!Jestem rocznik 52 i w GRUDNIU 2012r z wielką nadzieją złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury z wcześniejszą na powszechną,która okazała się o 400!!! brutto złniższa od wcześniejszej.Wycofałam"w podskokach"ten wniosek i pozostałam przy wcześniejszej.Pozdrawiam. Barbara -Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też r 52 i w kwietniu 2012 złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury wcześniejszej na powszechną, z zaznaczeniem, że tylko na korzystniejszych warunkach. Na 4-stronicowej decyzji (druk standardowy) drobniutkim druczkiem przeliczenie o 600 zł mniej. I jeszcze mniejszym druczkiem informacja, że jeśli świadczenie jest niższe, to ZUS nadal będzie wypłacał w dotychczasowej wysokości. Potwierdzałam to telefonicznie. I tak sie stało. Dziwne tylko, że to nowe przeliczenie (niższe) składa się z wyliczenia zebranego zwaloryzowanego kapitału, zebranych składek i podzielone przez 257 m-cy mego ewentualnego dalszego przezycia. To ZUS o/Łódź.
   DL

   Usuń
  2. Takie wyliczenie, bo to jest emerytura kapitałowa, w zależności od zgromadzonego kapitału, składek i wg tabel dalszego przeciętnego trwania życia. Przy emeryturze kapitałowej (określanej też jako nowa, powszechna) nie są ważne okresy składkowe i nieskładkowe, 10 lub 20 lat tłustych, tylko zgromadzony kapitał. Przy niskich zarobkach skąd ma się wziąć duzy kapitał? Dlatego nowa emerytura przewaznie wychodzi niższa, nawet przy wariancie korzystniejszego wyliczenia wg zasad do 31.12.2012 r.

   Usuń
 15. pamiętam, te nasze rozmowy z grudnia 2012 r. .... nawet tym sobie tym nie zawracałam głowy !
  Spokojnie przygotowywałam święta.

  Jagoda ze Szczecina rocznik 1951, na tzw, wcześniejszej.
  Pozdrawiam cały mój rocznik, który pozostał przy wyższej wcześniejszej.
  Poczekamy na lepsze czasy, może jeszcze coś się zmieni to wtedy i my "wydoroślejemy".

  OdpowiedzUsuń
 16. A emeryci spokojnie ,wygrywaja !! w TK i dalej!

  OdpowiedzUsuń
 17. Może po wyborach GRW wszystko będzie inaczej, jak sądy w Gdańsku i w Warszawie. JB

  OdpowiedzUsuń
 18. Ale ci warszawiacy to durnie stracili okazje pogonienia tego barachła z po. Nic w sądach się nie zmieni dopóki będą rządzić te nieudaczne kreatury. Wyfiokowane fircyki dbające tylko o własne stołki .Żenada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dziwnego, jeżeli na listach umieszczali nawet nieboszczyków. Wiadomo, że zmarły zaniżał frekwencję. Poza tym zastraszyli wszystkich zatrudnionych w budżetówce i w urzędach, oni byliby wystawieni w pierwszym rzędzie do zwolnień. Sprawdzali też dopisanych do list, czy rzeczywiście we wskazanym miejscu mieszkają i czy legalnie wynajmują mieszkania. Ale w wydaniu PO to nie jest represja, represja i inwigilacja to tylko PiS. Taka hipokryzja! Odważni i tak dużo osiągnęli! Teraz HGW niech spełni wszystkie obietnice!

   Usuń
  2. Kochani Warszawiacy. Macie najlepszego Prezydenta miasta w Polsce. Bywam w Warszawie kilka razy w roku. Za każdym pobytem widzę ogromne zmiany. Warszawa pięknieje. Co prawda Wy Państwo tam zyjecie i wy decydujecie. Ale skoro HGW Wam nie odpowiada, zyczę Prezydenta Guziała lub Glinskiego.

   Usuń
  3. Popieram 17:42 w całej rozciągłości, nigdy tyle i na taką skalę się nie działo w Warszawie a to świadczy o dobrym wykorzystaniu środków. W domu w trakcie remontu też trudno wytrzymać, ale potem...Są prezydenci, którzy tylko dużo gadają i nic z tego nie wynika ; wolę tych małomównych. Boże broń od Guzioła, zresztą frekwencja na Ursynowie mówi za siebie sama...

   Usuń
  4. Za pieniądze, które otrzymali z Unii powinny być wykonane wszystkie obietnice HGW, tego poprzednicy nie mieli - nie ma tu porównania! Rozrost biurokracji, ogromne premie i sypiąca się nawierzchnia rocznego mostu - oto przykłady wspaniałej HGW.

   Usuń
  5. A co to za pogaduszki polityczne . Czy do tego służy ten blog .Proszę się opamiętać . Z takimi politycznymi refleksjami proszę dzwonić do Szkła Kontaktowego, albo Superstacji

   Usuń
  6. Mamy troli z PO - są wszędzie, za to im platforma płaci...lekka praca, tylko trzeba być moralnym zgniłkiem.

   Usuń
  7. wpis z 17:43 i potem 17:53 pisała ta sama osoba!
   Sama siebie popierała! Żeby wychwalać taką prezydent, która namawiała m.in. swoich podwładnych do zignorowania referendum? Za wszelką cenę zaniżać frekwencję? Spośród tych, co nie dali się zastraszyć i poszli na referendum - 95% było za jej odwołaniem - żenujące to zwycięstwo PO!

   Usuń
  8. Powtarzam ,ten BLOG jest bezpartyjny my mamy tutaj swoje,ważne sprawy i prosimy o niewypowiadanie sie politycznie.

   Usuń
 19. W gazecie rzeszowskiej Nowiny pisze, że odsetki mają być wy
  płacone od dnia wejścia ustawy,znowu chcą oszukać emerytów

  OdpowiedzUsuń
 20. Dostałam dzisiaj zawiadomienie z SO Kraków o zmianie terminu rozprawy,która miała się odbyć 19 listopada 2013 .Nowy termin 29 kwietnia 2014r.
  Miejmy nadzieję,że w innych sądach też sami zmienią terminy i nie trzeba będzie prosić o odroczenie do momentu ukazania się ustawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może inne sądy też same pójdą po rozum do głowy!
   Które to miasto?

   Usuń
  2. dziwne mi się to wydaje do anonima z 12:14, gdyż ja mam na 7 listopad 2013r. i SO mnie o zmianie nie powiadomił i nie wiem co mam robić, bo ja nie pójdę a na adwokata szkoda mi pieniędzy bo to kosztuje, może Anonimie sedzia akurat chory i go nie będzie, proszę się odezwać na blogu. pozdrawiam. mery

   Usuń
  3. Do Mery:Dzisiaj rano otrzymałam poleconym /za zwrotnym potwierdzeniem odbioru/.Jeżeli ma pani rozprawę w SO w KRAKOWIE to proponuję odczekać parę dni /moze zawiadomienie dotrze/ jeżeli nie to zadzwonić do Biura Obsługi Interesanta tel./12/6195770 lub /12/6195086 i zapytać czy pani sprawa się odbędzie w wyznaczonym terminie

   Usuń
  4. Chciałam jeszcze uzupełnić,że nie podano żadnego powodu zmiany terminu rozprawy.Jest to tylko "suche"zawiadomienie o zmianie terminu.

   Usuń
  5. do Anonima z 20:52 Bardzo dziękuję za odpowiedź, mam już tak jak i reszta ęmerytów tego dość, poczekam do przyszłego tygodnia czy coś przyślą, gdyż nie będę wychodzić przed orkiestrę bo nie wiadomo czym można sobie zaszkodzić, gdybym miała tak jak mam termin to napewno nie pójdę, wezmę adwokata niech on paragrafami sypie bo ja jestem już wykończona tą sprawą. Wolę nie jeść i dać/może to głupie/ ale takie życie, oj ciężkie.Zresztą jestem od lipca już na emeryturze, więc pod górkę. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. mery

   Usuń
 21. "Rząd zapisał jednak, że mają one być naliczane do dnia wejścia przepisów w życie. Tymczasem powinny być liczone do dnia wypłaty zawieszonej emerytury."Nowiny Rzeszowskie"14.10.2013 ; ciekawe co uchwali sejm?

  OdpowiedzUsuń
 22. A ja mam pytanie ,bo nie wiem co robić,czy ktoś ma rozprawę w SA w Krakowie.K.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ludzie to nie jest blog polityczny wszystko zależy od ludzi a nie partii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest polityką , zabrane emerytury też były polityczne. Nie jesteś w próżni, wszystko jest powiązane politycznie.

   Usuń
  2. Święte słowa!

   Usuń
 24. Wiadomo,że wszystko jest ze sobą powiązane. Jednak uważam,że gdyby każdy wykonywał swoją pracę dobrze, to nie było by problemów. Myślę, że niewielu z nas zna się dogłębnie na polityce i nie powinniśmy tego tematu wałkować na tym blogu.Pozdr. Anna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zgadzam się, trzeba mieć szersze spojrzenie na rzeczywistość, a nie widzieć tylko wąski wycinek swojego oddziaływania, bo nie chodzi tylko o dobro Twoje, ale o dobro Twojej rodziny, o szanse rozwoju Twoich dzieci i ich równego traktowania, o stworzenie dla wszystkich ludzi możliwości wyboru, nie stawiania ich w sytuacji konieczności wyjazdu ze swojego kraju za pracą i chlebem, bo likwidowane są miejsca pracy, a brak pracy dla młodych - to brak pieniędzy na Twoją emeryturę - Anno.

   Usuń
  2. Anno," Oj naiwna ,naiwna itd"

   Usuń
 25. Rząd przygotowując ustawę nie robi żadnej łaski ani prezentu z oddania nam zabranych emerytur. Po każdym wyroku TK rząd zobligowany jest naprawić błąd , który wytknął trybunał i dostosować prawo do zgodności z konstytucją. Widać,że nie miał zamiaru tego robić bo dopiero naciski i nagonka z różnych stron wymusiły takie działania jak projekt ustawy rekompensacyjnej. Myśleli ,że sprawa przyschnie i emeryci pogodzą się ze swoim losem . Na odczepnego wznowili wszystkim po wyroku TK ale o wyrównaniu to nawet przez rok nie pomyśleli tacy złodzieje a co wypocą jakąś ustawę to bubel. Nie można do nich mieć za grosz zaufania bo nawet jak zwrócą emeryturę to mojego głosu i tak nie dostaną. Za te upokorzenia w sądach , te koszty finansowe i cały ten bałagan, który doprowadził mnie na skraj wyczerpania i wpędził w chorobę.

  OdpowiedzUsuń
 26. Szanowna @Jot, Panie z Rocznika 53', osoby wspierające petycję do Senatu - gratuluję i zachęcam do przeczytania tekstu redaktora Mateusza Rzemka z "Rzepy".
  kibic :)

  http://prawo.rp.pl/artykul/758453,1056675-Dyskryminacja-ZUS--Kobiety-z-rocznika-1953-straca-prawo-do-korzystnego-przeliczenia-emerytury.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobiety '53 dyskryminowane
   Mateusz Rzemek 14-10-2013, ostatnia aktualizacja 15-10-2013 02:00
   "Tysiące wcześniejszych emerytek urodzonych w 1953 r. straci prawo do korzystnego przeliczenia emerytury. Nie poddają się jednak – składają petycje do Senatu o zmianę przepisów.

   Chodzi o kobiety, które do końca 2008 r., korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury. Bez znaczenia jest przy tym, czy prawo do tego świadczenia nabyły na podstawie art. 29 ustawy emerytalnej, który dawał im prawo do emerytury po wypracowaniu 30-letniego stażu i osiągnięciu 55 lat. W tej grupie są bowiem także kobiety, które swoje świadczenie dostały na podstawie rozporządzenia z 1983 r. w sprawie emerytur za pracę w szczególnych warunkach czy też charakterze. A ponadto – nauczycielki, które swoje świadczenia otrzymały na podstawie Karty nauczyciela. Wspólnym elementem dla wszystkich kobiet, które składają teraz petycje do Senatu w sprawie zmiany przepisów, jest to, że w 2013 r. kończą one 60 lat." Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  2. Czy to jest cały artykuł, czy tylko początek?

   Usuń
  3. Wigo, otwórz pocztę!

   Usuń
  4. Wiga podała tylko początkowy fragment artykułu. Cały obszerny artykuł jest dostępny po zalogowaniu. Zalogowanie nie boli ;) jest bezpłatne.

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  5. Dzięki Jot, za przekazaną informację ,nie zaglądałam później do internetu. Pozdrawiam Wiga

   Usuń
 27. Właśnie chciałam włączyć się do dyskusji o polityce, a tu Kibic ;) z newsem! :)))
  Dziękuję, Drogi Kibicu ;)

  Wracając do polityki ;) w nawiązaniu do petycji do Senatu.
  Konstytucja RP w dziale "Wolności i prawa polityczne", przewiduje możliwość składania przez obywateli petycji, wniosków i skarg (art. 63); na podst. podstrony Senatu o petycjach:
  http://www.senat.gov.pl/petycje/

  Przy okazji zagadnień konstytucyjnych - wyroki TK, treść niniejszej petycji itp. – myślę, że warto mieć pod ręką Konstytucję RP. Wygodny do korzystania jest tekst na stronie Sejmu (szybki dostęp do wyodrębnionych działów); można zapisać link do strony z tekstem:
  http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm

  Teraz podzielę się informacją, jak z wysyłaniem petycji zadziałała moja koleżanka :):) Aby niczego nie zaniedbać, a korzystać z przysługujących praw, wydrukowała 6 egz., każdy po wypełnieniu i podpisaniu przez różne osoby potraktowała zszywką i włożyła do jednej koperty. Dzięki temu:
  - koszty wysyłki zostały max. obniżone,
  - 6 os. skorzystało z prawa do złożenia petycji, wymogi zostały spełnione:
  http://www.senat.gov.pl/petycje/zanim-napiszemy-petycje/

  Powodzenia!
  Jot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.senat.gov.pl/petycje/schemat-rozpatrywania-petycji/

   Usuń
 28. Szanowny KIBICU,
  serdecznie dziękuję za wskazanie linku (przeczytałam) dzisiaj też wysłałam petycję do Senatu.
  Pozdrawiam. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 29. jakie sa konsekwencje nieobecnosci w SO . Nie bede mogla byc jutro na sprawie ale tez nie pamietam czy obecnosc moja jest obowiazkowa.
  Gdzies zawieruszylam pismo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do anonima z 20:08
   ja mam na zawiadomieniu z SO stawiennictwo strony na rozprawiew jest nieobowiązkowe, a jeśli można zapytać to jakie miasto. pozdrawiam mery K-ków

   Usuń
 30. Czestochowa.
  Rowniez pozdrawiam. Alicja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Alu jak dotychczas w Częstochowie nie było obowiązkowe stawiennictwo chociaż mogą być wyjątki. Mam do Pani ogromną prośbę aby się Pani podzieliła informacją jaki będzie wynik rozprawy. Ja też jestem z Częstochowy a moja sprawa już dotarła do SA i na powrót będzie rozpatrywana w SO. Jest to sprawa dość skomplikowana (nie z mojej winy) i na forum nie ma co jej omawiać. Z tego co Pani pisze nie ma Pani zamiaru zawieszać sprawy do czasu wejścia ustawy w życie. Ja się nad tym zastanawiam, ale mam jeszcze trochę czasu gdyż nie mam jeszcze terminu ponownej rozprawy.
   Czekam na informację od Pani i pozdrawiam.
   Elżbieta

   Usuń
 31. wysłałam petycję do senatu, Jestem rocznik 1953.Anna z Opola

  OdpowiedzUsuń
 32. Też dzisiaj wysłałam petycję do Senatu......Pozdrawiam serdecznie..... Zdzisława rocznik 1953

  OdpowiedzUsuń
 33. Wiecie gdzie ,ma Senat te Petycje??????? w ......e

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też dziś wysłałam,nie zważając na takie wpisy jak powyżej Anna M.<1953

   Usuń
  2. To była uwaga nie sugestia!!!

   Usuń
  3. W ostatnich miesiącach senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatruje petycje regularnie - co miesiąc. Ostatnie posiedzenie KPCPP, na którym rozpatrywano petycje odbyło się 17.09.2013 r. Z opisami wielu rozpatrywanych przez Komisję petycji można zapoznać się na stronach (13 stron od stycznia 2012 r.) TU:

   http://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/posiedzenia,6,1,komisja-praw-czlowieka-praworzadnosci-i-petycji.html

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  4. Uzupełniam cytatem z artykułu w "Rzepie", do którego link podał Kibic (wyżej):
   "Trudno mi teraz rozstrzygać, czy ta petycja jest słuszna czy też nie, ale na pewno rozpocznie to bardzo poważną procedurę sprawdzenia informacji w niej zawartej – mówi senator Jan Rulewski, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji."

   Miłego dnia!
   Jot

   Usuń
  5. Anonimowy14 października 2013 22:06 Czy Ty gnojku wiesz gdzie ja mam Twój wpis?

   Usuń
 34. Elzbieto
  Dopiero wrocilam do domu. I jak zawsze pierwsze co zrobilam to uruchomilam internet. Na sprawe poszlam i poniewaz jestem sprzed przegralam. Niechlujna z wada wymowy sedzina spytala czy podtrzymuje odwolanie. Poprosilam o przesuniecie terminu na 2014r poniewaz licze na Ustawe co okazalo sie niemozliwe bo Ustawa wg. sedziny mnie nie obejmie., poniewaz odeszlam na emeryture w 2007 roku. Powiedzialam ,ze Ustawa nie dzieli emerytow na tych sprzed i po i wszyscy dostana zawieszone emerytury wraz z odsetkami i nie odeszlam na emeryture , tylko mi ja naliczono i zawieszono poniewaz nie rozwiazalam umowy o prace az do chwili obecnej. Na to powiedziala , ze ona czytala Ustawe w ubieglym tygodniu i wie co tam jest napisane. A ja jej na to , ze ja czytalam wczoraj i jestem pewna ze mnie obejmie. I to byl z mojej strony blad. Nie dopuscila mnie juz do glosu . Zaluje, ze poszlam na sprawe bo okazalo sie , ze obecnosc byla nieobowiazkowa . Zlozylam wniosek o sporzadzenie uzasadnienia orzeczenia zapadlego w dniu 15.10.2013r wraz z odpisem . Nie bede sie odwolywac do SA. Pozdrawiam i zycze spokojnej nocy.
  zmeczona Alicja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alicjo, przykro mi, że tak przeżyłaś rozprawę, ale zarazem gratuluję Ci "ciętego języka". Szkoda, że nie zapytałaś, którą ustawę czytała sędzia i czy w oryginale, czy może tylko interpretację ustawy senackiej przez red. Wiktorowską w Gazecie Prawnej? W tej sytuacji szkoda, że nie nagrywałaś przebiegu rozprawy... ;)

   Usuń
  2. Może warto zabrać na rozprawę w SO w Częstochowie wydrukowane oba projekty ustawy, żeby w razie czego móc przeczytać sędzi ważne fragmenty?

   Usuń
  3. Nie rezygnuj; składaj apelację. Chyba jesteś przekonana, że to Ty masz rację. Takich sędziów jest wielu i właśnie dlatego nie należy się godzić z idiotycznymi wyrokami. Dla relaksu i podbudowania własnego ego wejdź na stronę aferyprawa.pl

   Usuń
  4. Już mam mętlik w głowie. Czy na ten czas, w myśl projektów ustaw rekompensacyjnych Pani Alicja pozostawiając sprawę przegraną nie składając apelacji w momencie wejścia w życie ustawy w niezmienionej postaci otrzyma zwrot zawieszonej emerytury wraz z odsetkami? A gdy złoży apelację to tylko przedłuży datę otrzymania zawiszonej bo będzie musiała czekać na wyrok prawomocny niezależnie czy pozytywny czy negatywny dla Pani Alicji?. Proszę o komentarz. GS

   Usuń
  5. GS tak to wygląda/jak przedstawiłaś/ na obecną chwilę wg projektów ustaw. Zaległe emerytury należą się wszystkim zawieszonym oprócz tym , którzy już mają je wypłacone na podstawie prawomocnych orzeczeń sądów. Co do decyzji Pani Alicji o rezygnacji z dalszej drogi sądowej to moim zdaniem robi błąd. Nie powinna zamykać sobie drogi sądowej .Ustawa rekompensacyjna nie weszła jeszcze w życie.Nie wiadomo kiedy wejdzie . Miejmy nadzieję, że jak najszybciej bo już wszyscy mamy dosyć tego upokarzania.Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  6. Pani Wigo serdeczne dzięki za odpowiedź. W dalszym ciągu "nami kręcą". Dla przykładu dzisiejszy artykuł w Gazecie Prawnej. Z treści artykułu wynika, że senacki projekt ustawy ma obejmować tylko tych emerytów z przedziału czasowego 8.01.2009 r. - 31.12.2010 r. Gdzie tu odpowiedzialność za słowa? Wyraźny przykład, jak tu się nie odwoływać (nie rezygnować z drogi sądowej) do czasu wejścia ustawy rekompensacyjnej. Szkoda naszych nerwów, szkoda kosztów w które Państwo coraz bardziej brnie. Szkoda, że tak się zawiodłam na Państwie prawa. Pani Wigo czytając bloga jestem pełna podziwu dla Pani postawy, serdeczności i chęci dzielenia się wiadomościami z innymi. Z taką życzliwością i znajomością prawa brakuje nam osób w kwestiach decyzyjnych. Z wyrazami szacunku - GS.

   Usuń
  7. Alicjo
   Bardzo dziękuję za informację o rozprawie. Zaglądałam na bloga ale pod moim wpisem. Nie zauważyłam go poniżej, dopiero dzisiaj go przeczytałam. Jest mi bardzo przykro, że sądy nadal źle interpretują przyszłą ustawę. Uważam, że powinnaś tak zrobić jak sugeruje Pani Wiga. Powinnaś złożyć apelację do SA tam się czeka na rozprawę prawie 10 miesięcy (ja tyle czekałam). Myślę, że w tym czasie ustawa będzie już gotowa a wtedy wycofasz apelcję i złożysz wniosek do ZUS o wypłatę zaległych.
   Ja dowiedziałam się, że moja sprawa trafiła z SA na nowo do SO ale nie mam jeszcze terminu. Jestem ze stycznia 2010 r. i ciekawa jestem czy SO rozstrzygnie na moją korzyść.
   Elżbieta

   Usuń
 35. Alicjo , dzieki za relacje , współczuję , trzymaj się ! Anna

  OdpowiedzUsuń
 36. wysyłam petycję do Senatu-rocznik1953

  OdpowiedzUsuń
 37. Petycja wysłana, jestem rocznik 1953.
  Jot dziękuję :)
  Pozdrawiam
  Irena

  OdpowiedzUsuń
 38. Popierając całym sercem poniesiony trud i zaangażowanie w słuszną sprawę inicjatywy petycji do Senatu, dzisiaj wysłałam 3 petycje ( z pomocą członków rodziny). Jednocześnie kieruję słowa ogromnego uznania dla niezmordowanej JOT, która z taką determinacją i uporem "stworzyła" tę petycję.Oczywiście słowa podziękowania należą się także wszystkim Paniom, które w ogóle podjęły temat Kobiet rocznika 53 i nie tylko.
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
  Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego, ostatni nie dyskryminowany rocznik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Jadwigo,
   dawno nie wiedziałam Twoje wpisu, a zawsze Twoje komentarze czyta się z przyjemnością. Teraz ucieszyłam się potrójnie :)

   Pozdrawiam wszystkich blogowych sygnatariuszy
   Jot

   Usuń
 39. Wyslalam rowniez dzisiaj petycje oraz wniosek o odwolanie teminu sprawy 21XI,dzieki panstwa zaangazowaniu i pomocy .Rocznik 1953 emerytka2008r
  Teresa z Otwocka

  OdpowiedzUsuń
 40. Jutro wysyłam 5 petycji moją i porzez dpisane p moich zanjomych.
  Alicja 2

  OdpowiedzUsuń
 41. dziekuję za wzór petycji , dołączam sie do grona i wysyłam

  OdpowiedzUsuń
 42. bardzo prosze o wzor petycji

  OdpowiedzUsuń
 43. właśnie otrzymałam odpowiedź z senatu w sprawie wysłanej petycji, oczywiście negatywne,pozostaje czekać do przyszłego roku do wyborów
  i mam nadzieję że wygra taka opcja,która będzie przychylna rocznikowi1953

  OdpowiedzUsuń