7 lutego 2013

Organizacyjnie

Drodzy Państwo!
Bardzo proszę, aby zgłaszały się do mnie na maila  
 emerytura.zawieszenie@wp.pl  
osoby, które przegrały w Sądzie Apelacyjnym i chcą wnosić skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.
Istnieje duża szansa, że część tych spraw poprowadzi Mecenas Konrad Giedrojć.

Bardzo proszę abyście Państwo dokładnie czytali bloga.
Dostaję dziennie około 100- 150 maili z pytaniami, na które odpowiedzi były już wielokrotnie zamieszczane na blogu.
Wiele z Państwa maili zawiera powtarzające się pytania. W związku z tym odpowiadamy na te pytania wraz z Panem Krzysztofem.
Do Pana Mecenasa trafiają sprawy trudne i zawiłe.
Przypominam, że kontaktować się z Panem Mecenasem można poprzez mail
emerytura.zawieszenie@wp.pl

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa.
Proszę bardzo dokładnie czytać decyzje, które przesyła ZUS.
Z decyzji mojej mamy wiem, że zawierają błędy.
Proszę między innymi zwrócić uwagę na daty.
Moja mama składała wniosek do ZUS- u 29 listopada 2012 roku.
Na decyzji data została zmieniona na 17 stycznia 2013 roku.

23 komentarze:

 1. Panie Krzysztofie, czy zechciał by Pan odnieść się do informacji, którą ZUS zamieszcza na decyzjach dot. zwrotu zaległych emerytur od 01.10.2011 r. po pozytywnym wyroku SA,a mianowicie: "w przypadku złożenia przez organ rentowy skargi kasacyjnej i jej uwzględnienia przez Sąd Najwyższy świadczenie będzie podlegało zwrotowi".
  Dagmara Grudziądz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprosiłem Adminkę, żeby to pytanie zadała mec Giedrojciowi, on pewnie będzie wiedział lepiej node mnie. A jeśli chodzi o moje zdanie na ten temat, to nie bardzo sobie wyobrażam, żeby ZUS, skoro uznał wszystkie osoby którym z dniem 1.10.2011 r zawiesił emerytury za objęte wyrokiem Trybunału z 22.11.2013 r. i wznawia im emerytury bieżące, znalazł jakąkolwiek podstawę prawna do wniesienia skargi kasacyjnej. Ta skarga podlega zresztą najpierw kontroli samego sądu apelacyjnego, ZUS musiałby wskazać jakie przepisy prawa materialnego sąd apelacyjny naruszył. Po za tym jak do tej pory niekorzystne wyroki sądów apelacyjnych jako podstawę prawną brały uzasadnienie wyroku Trybunału i własną interpretację dotyczącą daty pierwszego naliczenia emerytury. Skoro ZUS przy wmawianiu bieżących tego podziału nie stosuje, to jak ma się na to powoływać w skargach kasacyjnych. Ale poczekajmy co odpowie Admince pan Mecenas
   Krzysztof

   Usuń
 2. Ja również wysłałam wniosek do ZUS dnia 22.11.2012r a na decyzji jest data: 10 stycznia 2013r.
  Nie wiem , czy to ma jakieś ważne znaczenie, może Pan Krzysztof by mógł wyjaśnić. Pozdrawiam Wanda z Mazur

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja złożyłam osobiście w ZUS W Warszawie 23.11.2012 a w decyzji jest data 28.11.2012. Czy to ma jakieś znaczenie?

  OdpowiedzUsuń
 4. No i dobrze bo data informuje kiedy organ wydał /załatwił sprawę/decyzję , na wniosek który wpłynął 5 dni wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca tak to jest.
   Na decyzji jest takie zdanie: W odpowiedzi na Pani wniosek z dnia.... i tu właśnie nastąpiło przekłamanie.

   Usuń
  2. I ta data jest bardzo ważna , bo wypłata świadczenia należy się od miesiąca , w którym złożono wniosek.

   Usuń
  3. co miasto to inny obyczaj. U mnie jeszcze wiecej przeklaman. Wniosek o wznowienie i drugi o wyplatę zaległej emerytury złozylam osobiscie 29 listopada. Najpierw 21 stycznia otrzymalam wplate na konto za okres 22.11.12 do 31.01.2013. Nastepnie 22 stycznia ( zwyklym listem ) otrzymalam zwrot moich wniosków z pismem,że mam je złożyc w formie skargi o wznowienie postepowania do sadu ( mialam sprawę w SO, która przegralam). W tej samej kopercie dostalam decyzję ZUS na szablonowym wniosku z zapisem "decyzja o podjęciu wypłaty emerytury z dnaia 14 styczniam na wiosek z dnia 14 stycznia 2013. W decyzji napisano,że wznawia sie wyplate od dnia 22 listopada i wyliczona kwota = taka jak wplynęła na konto, To jest chaos ! Urszula

   Usuń
  4. Pozdrowienia dla Pani Urszuli.

   Usuń
 5. Codziennie czytam blog.Dzięki wszystkim wiem jeszcze dokładniej jaką instytucją jest ZUS.Rok ur.51 em.wcześniejsza przyznana -marzec 2007,pracuję,świadczenie pobierałam od września 2010 -września 2011 tj.13mies.Odwieszona 22.11.2012,pieniądze w styczniu2013 za grudzień,styczeń i kawałek listopada.Wczoraj(6.02.13.)tel. dowiedziałam się,że em.lutowa już przelana.Pani z ZUS poinformowała mnie ,że decyzja też "idzie". Zdążyła mi powiedzieć,że zaległych nie ma.Nadal pracuję,po zawieszeniu nie występowałam do sądu.Czy takie osoby jak ja,coś robią,czy poprostu czekają?
  Malwina z Wrocławia

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem w podobnej sytuacji. Czekam aż wszyscy otrzymają odwieszone emerytury, a następnie co powie Krzysztof. Jak zaproponuje składanie wniosków/czy czegoś innego, to zrobię to. Jestem na blogu od początku, czytam, stosuję się do rad i sugestii początkowo Anonimów, Adminki, Mariana, obecnie Krzysztofa. spokojnie. pozdrawiam wszystkich zawieszono-odwieszonych:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Proszę przeczytać zakładkę "Gazeta Wyborcza" wreszcie coś sensownego w naszej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Panie Krzysztofie proszę o radę, gdyż na blogu nie spotkałam się z taką sytuacją. Ur. w 1953r., emerytura wcześniejsza przyznana w X 2008r, pobierana od II 2009r, zawieszona od 1.X 2011r.Cały czas pracuję. W XII 2011 odwołałam się do SO-wynik negatywny.14.XII 2012r złożyłam do ZUS-u wniosek o wznowienie wraz z drukiem RW-73. W I 2013r otrzymałam Decyzję ZUS z dn.22.01.2013r "o zmniejszeniu emerytury" a nie "o wznowieniu emerytury", w której ZUS pisze, że: "po rozpatrzeniu wniosku
  z dn.14.12.2012r, od 01.12.2012r tj.od daty określonej w przepisach, zmniejsza wysokość pobieranej emerytury".
  Nie rozumiem dlaczego ZUS nie przysłał mi tak jak innym Decyzji o wznowieniu , tylko Decyzję o zmniejszeniu. Co mam dalej robić? W III 2013r mam sprawę w SO, a nadal nie mam właściwej Decyzji ZUS. Może Pan mi coś doradzi?
  Pozdrawiam i dziękuję Alicja z Tarnowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale może ta decyzja jak Pani pisze zmniejszająca jest równocześnie decyzja wznawiającą, powinna Pani dokładnie przeczytać decyzję.Czy dostała Pani wypłatę emerytury?

   Usuń
  2. Dobrze jest pamiętać , że "język zusowski" jest językiem specyficznym , żeby go zrozumieć , trzeba się w niego wczytać , wczuć , a na koniec wpaść w "zusowski trans". Wszystko przed Panią , Pani Alicjo! A póki co , nie zginie Pani - widzi Pani , ilu tu życzliwych tłumaczy z "zusowskiego" na nasze! Pozdrawiam.

   Usuń
 9. W druku RW-73 należy zaznaczyć jaki dochód zamierza się osiągać,musiała Pani zaznaczyć że zamierza osiągać dochód zmniejszający świadczenie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno p. Krzysztof Pani odpowie , ale ja podzieliłabym sie z Panią swoimi doświadczeniami:
  Kiedy w 2010 r. wypełniłam druk RW-73 , zaznaczyłam , że zamierzam osiągać dochody pomiędzy 70% a 130% średniej krajowej i w związku z tym pobierać emeryturę pomniejszoną.Chodziło wtenczas w ogóle o pierwszą wypłatę emerytury. Zus wydał decyzję , na której w lewym górnym rogu pisało: decyzja o pomniejszeniu emerytury.Oznacza to , ze ZUS rozpoczyna wypłatę emerytury , ale pomniejszonej , bo Pani za dużo zarabia , żeby dostać całą. Jak Pani osiągnie powszechny wiek emerytalny , to wypłacą Pani całą emeryturę - proszę tego przypilnować.Moim zdaniem nazwa decyzji jest w porządku , ale za to dziwi mnie , że zapłacili Pani od 1 grudnia , a nie od 22 listopada , jak wszystkim , bo wydaję mi się , że kto złożył wniosek do 24 grudnia , powinien mieć wypłacone od 22 listopada. Ale nie jestem pewna. Na pewno p. Krzysztof i inni sie odezwą. Pozdrawiam Tarnów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałam napisać ,że to do p Alicji z Tarnowa

   Usuń
  2. ZUS Biłgoraj- mnie również ZUS wypłacił od 1.12.2012r. chociaż wnioski (bo mi odsyłali) złożyłam przed 24.12.2012r. Nie dochodziłam dlaczego, bo już 25 lutego mam sprawę w SO (skarga) i tam ujełam cały listopad.

   Usuń
  3. Elżbieta Radom8 lutego 2013 14:33

   Ja najpierw dostałam decyzję, że wznawiają wypłatę od 1.12 ponieważ uwzględnili mój wniosek na podstawie art 135 ustawy o emeryturach i rentach wcześnie odesłali mi wniosek o wypłatę na podstawie art 401. Tą pierwszą decyzję o wypłacie od 1.12 dostałam 18 stycznia a jeszcze wcześniej 4 stycznia dostałam odmowną ponieważ odwoływałam się do sądu. Następnie 21.01 dostałam decyzję , że zmieniają w pkt III czyli wypłata będzie od 22.11.2012 niezależnie od tego , że jeszcze cały czas czekam na sprawę w SA pieniądze wpłyneły na konto 20 stycznia. a a 5 lutego dostałam nastepną decyzję, że zapłacą osetki od 22 listopada przy wypłacie za m-c luty 2013. A sprawa jest 27 lutego w SA. Ela Radom

   Usuń
  4. A jakiej wielkości są odsetki? W moim przypadku nie naliczono mi żadnych odsetek. Ciekawe od czego zależy to czy ZUS odsetki nalicza lub nie?

   Usuń
 11. Ja także mam w decyzji napisane-"o zmniejszeniu emerytury, a dalej-ZUS po rozpatrzeniu wniosku z dn 26.11.2012r od 22.11.2012r tj. od dnia ogłoszenia wyroku TK z dnia 13.11.2012r zmniejsza wysokość pobieranej emerytury oraz podejmuje jej wypłatę.Taką decyzję przedstawiłam w SO i ograniczyłam skargę tylko do zaległych z pozytywnym skutkiem.
  /zmniejszenie ze względu na zarobki/
  Mila

  OdpowiedzUsuń
 12. http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,269,1.html
  Posiedzenie senatu 9 stycznia 2013r godz. 10.00 Druk senacki 531 i 531A

  OdpowiedzUsuń