11 lutego 2013

Apel do osób, które ograniczyły w sądach swoje roszczenia tylko do zaległych świadczeń.             Od pewnego czasu nie ma wpisów na blogu, informujących o tym, jakie zapadają wyroki i jak zachowują się sędziowie sądów apelacyjnych, kiedy emeryt składa pismo z ograniczeniem roszczeń tylko do zaległych świadczeń za okres 1.10.2011 r. – 21.11.2012 r. z załączoną decyzją  ZUS o wznowieniu wypłaty emerytury na bieżąco. Dlatego zwracam się do takich osób, które mają sprawy już za sobą o informowanie o tym na blogu.
            Zwłaszcza proszę o to osoby z Łodzi, Lublina, Krakowa i Wrocławia gdzie jak wiadomo zapadały już wyroki sądów apelacyjnych niekorzystne dla emerytów, oddalające apelacje.
            Przypominam też wszystkim, których spotka oddalenie apelacji o tym, że już na rozprawie należy wnioskować o wydanie wyroku  z uzasadnieniem na piśmie. To samo dotyczy osób, wobec których zapadłby niekorzystny wyrok w sądzie okręgowym, też wnioskujemy jeszcze na rozprawie o wydanie wyroku.
           Osoby, które wygrały w sądach apelacyjnych i którym ZUS wypłaci ich zaległe świadczenia, chciałbym uczulić i prosić o sprawdzanie w sekretariacie  sądu, który wydał wyrok, najpierw tego czy ZUS wniósł o wydanie wyroku.
            Jeśli to uczynił, należy ustalić kiedy wyrok z uzasadnieniem został przez sąd do ZUS wysłany i dalej monitorować przez okres co najmniej dwu i pół  miesięcy, czy nie wpłynęła od ZUS skarga kasacyjna.
           Wypłacone zaległe świadczenia radzę włożyć na krótkoterminową lokatę bankową i wydawać dopiero po tym, jak się upewnimy, że  skarga kasacyjna nie wpłynęła.
           Jeśli ZUS złoży kasację, lokaty radziłbym nie ruszać do czasu, aż SN tę kasację rozpatrzy i oddali. Bo gdyby nie daj Boże uwzględnił, pieniążki trzeba będzie oddać, co mam nadzieje nie nastąpi, ale być przygotowanym niestety na wszystko być trzeba.
Krzysztof
           

259 komentarzy:

 1. Elżbieta Radom11 lutego 2013 19:12

  No właśnie czekam na apelację decyzję o wznowieniu emerytury wyłalam do SA mam potwierdzenie , że wpłynęła ale co dalej nie wiem ciągle wracam do orzeczeń juz wydanych i mam mieszane uczucia, bo moja pierwsza decyzja jest z 2008 roku. Apelacja w Lublinie 27 lutego i tak sobie rozmyślam jak to potraktują. W sumie to wygrane apelacje dotyczą głównie tych co pierwszą decyzję ZUS mieli po 8.01.2009 r. Chyba ze dwie sprawy są takie co dotyczą osób z wcześnieszą decyzją. Niby te osoby nie miały jeszcze decyzji o wznowieniu wypłaty ale i tak jest niepewność . Ograniczyłam swoje żądania tylko do zaległych świadczeń no i czekam. Dziwi mnie, ze nikt nie pisze teraz o sprawach , które się odbywają dlatego ta niepewność.W decyzji którą dał mi ZUS jest napisane , że wznawiają wypłatę na podstawie wyroku TK ale czy to wystarczy Pozdrawiam Ela Radom PS proszę o jakieś wieści z sądów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod postem "Bieżąca emerytura w sądzie" Krzysztof doradzał wydrukować, a nawet dołączyć do pisma procesowego tekst z Gazety Prawnej, w związku z czym ośmielam się powtórzyć moją propozycję sprzed dwóch tygodni, aby posiłkować się wydrukowanym ze strony Sejmu tekstem ustawy, której zgodność z Konstytucją badał TK i orzekł w wyroku K 2/12.

   Gdybym miała w wiadomej sprawie stanąć przed SA, wydrukowałabym pierwszą stronę (aby było widać jaka to ustawa) i ostatnią - z przypisem do art. 28, w którym nie ma ograniczenia do tych po 8.01.2009 ani rozgraniczenia.
   Nie będę teraz powielać swoich komentarzy z 29 stycznia br., podam link do pierwszego, drugi jest trochę niżej, ale powtórzę ważny przypis (dla tych sprzed 8.01.2009 r.) do art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2010 nr 257 poz. 1726):

   "Utracił moc, na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 13.11.2012 r., sygn. akt K 2/12 (Dz. U. poz. 1285), w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., bez konieczności rozwiązania stosunku pracy.”

   Proszę tylko nacisnąć ten link (tam są następne aktywne linki):
   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/01/wywiad-prof-jerzego-stepnia-byego.html?showComment=1359443002615#c8624036839644216427

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  2. Rzeczywiście bardziej przydatne niż gazetowy artykuł. Wydrukowałem pierwszą i ostatnią stronę. Dziękuję za podpowiedź.
   M

   Usuń
  3. Proszę bardzo :-)
   Powodzenia

   Jot

   Usuń
 2. Piękny tytuł naszego bloga:-)
  Jesteśmy grupą ludzi ,którzy całym życiem wypracowali sobie w miarę stabilne warunki życia (w przeciwieństwie do młodych ,wykształconych,zatrudnianych na umowach śmieciowych)C.O.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nooooooooo nie wiem, ale ci dobrze wykształceni młodzi nie mają umów śmieciowych.Tylko muszą mieć zapał do pracy.
  Jak czytam ogłoszenia to pracy jest "w brud" tylko chętnych nie ma. Kto chce pracować to pracę zawsze znajdzie.
  Najlepiej to na emerytów "gadać", że im stanowiska pracy zabierają, bo to tylko im wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wiem z praktyki-pierwsza umowa na 3 miesiące (po raz 5.)-kolejne zatrudnienie:-)zobaczymy po tym okresie ,czy będzie na stałe:-)
   A odchodzący z pracy emeryci nie zwalniają miejsc pracy w wielu zawodach,najlepszym przykładem jest tu zawód nauczyciela,gdzie wraz z odchodzącym emerytem likwiduje się etat,zwiększając liczbę uczniów w oddziałach:-) Emeryci -pracujcie jak najdłużej!!!C.O.

   Usuń
  2. Wacek z Poznania11 lutego 2013 21:37

   Szanowny anonimowy z 19:36.Ten blog naprawdę służy do czego innego niż powtarzanie PO-sko PSL-oskiej propagandy.Proszę nie obrażać milionów (nie tylko młodych) Polaków.Mieszkam w Poznaniu a więc czołowym mieście o niskim (podobno) bezrobociu i zapewniam,że "zapał do pracy" nie wystarczy,żeby wszyscy mieli pracę.Napuszczania jednych na drugich nam nie potrzeba.

   Usuń
  3. emeryt będzie emerytem jak osiagnie wiek emerytalny, nie przedłuzył sam sobie pracy, a bezrobocie nie jest wina emerytów,to nie oni polikwidowali przedsiębiorstwa, zakłady pracy,jestwsmy siła najemną,wie uwagi prosze kierować w innym kierunku,nie czepiac sie emerytów. Nie kazdy będzie wiecznie młody,oby kiedys nie usłyszał takich wstretnych uwag ,jakie teraz kieruje pod adresem emerytów . Prosze pamiętac,że nie kazdy emeryt ma 2000,nie dziwi fakt że upomina sie o zaległe należne wypłaty ,zgodnie zreszta z prawem Zofia

   Usuń
 4. A jeżeli rozprawa /skarga/ jest wygrana w Sądzie Okręgowym to kiedy wnioskujemy o wydanie wyroku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Krystyno,
   moja sytuacja jest taka: wygrałam sprawę w SO 4 stycznia a 8 stycznia ZUS zapowiedział apelację. Sędzia miał dwa tygodnie czasu na napisanie uzasadnienia wyroku, czyli do 22 lutego. niestety do dzisiaj tego uzasadnienia nie napisał.
   Jeżeli ZUS nie zapowie apelacji to w najlepszym przypadku uprawomocnienie nastąpi po 21 dniach. Proponuję zadzwonić do sądu po tygodniu od sprawy, podać nr sprawy i zapytać się czy strona przeciwna zapowiedziała apelację.
   pozdrawiam
   Małga

   Usuń
  2. Miało być do 22 stycznia. Przepraszam. Małga

   Usuń
  3. dziękuję

   Usuń
 5. Ja mam dwoje dzieci i radzą sobie dobrze powiem bardzo dobrze trzeba chcieć pracować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję rację, ale najlepiej tylko chodzić nic nie robić i narzekać, bo tak się niektórzy przyzwyczaili.

   Usuń
 6. To ustawodawca wprowadził wydłużony wiek emerytalny - 67 lat. Wprowadzając ten przepis nie myślano o młodych?. Właśnie do Rządu młodzi powinni adresować swoje pytania o pracę a nie "wytykać emerytom , że przez nich nie mają pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wierz dlaczego to wprowadzili ?????
   To pomyśl. Teraz maja problem z emerytami, bo muszą im płacić zasłużone emerytury, a jeszcze trochę pożyją, a jak przedłużą, to okres wypłat będzie krótszy lub wcale.

   Usuń
  2. i częsc odejdzie w spokoju

   Usuń
 7. czy do skargi o wznowienie postępowania do SO należy dołączyć jako załącznik kserokopie decyzji ZUS o przyznaniu i potem o wstrzymaniu emerytury. Jeżeli tak to przez kogo te ksera mają być uwierzytelnione.

  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Marku! ja dołączyłam ksrokopie bez uwierzytelnienia. Rozprawę mam 20 lutego.pozdrawiam Wiga

   Usuń
  2. Miałam rozprawę w SO 6.02,złożyłam tylko skargę.To obowiązkiem ZUS-u jest dostarczenie niezbędnej dokumentacji.Pozdrawiam.Bożena.

   Usuń
 8. MAM PYTANIE ? PAN KRZYSZTOF TO REAL CZY FIKCJA ? JAK REAL TO CZYTAJĄC I KOJARZĄC WSZYSTKIE JEGO WYPOWIEDZI MA JEDEN MYŚLOWY CHAOS ! JAK FIKCJA TO WTYKA !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie - przestań pisać Waść i wstydu zaoszczędź
   Barbara

   Usuń
  2. A gdzie krystyna?!

   Usuń
  3. Po pierwsze na blogu się nie krzyczy- duże litery to krzyk proszę sobie poczytać Netykietę. Z osobami krzyczącymi raczej się nie rozmawia. Pisałem już niejednokrotnie , że moje poglądy i zdania w poszczególnych tematach ewoluują razem z bardzo dynamiczną sytuacją wokół zwieszonych- odwieszonych emerytur. A jeśli komuś nie podoba się to co piszę , przecież nie musi tego czytać, więcej nie musi czytać w ogóle tego bloga. Jakoś do tej pory nikt mi nie zarzucił że wprowadziłem go w błąd. Jestem tylko człowiekiem i zmieniam poglądy jeśli okazuje się, że nie miałem racji (tylko krowa na łące nie zmienia poglądów). Do czasu wywiadu sędziego Stępnia twierdziłem uparcie że z wyroku TK wynika i wypłata zaległych, be z żadnych opinii i jak się okazało nie miałem racji. A może zastąpisz mnie anonimowy z 20:03? Może byś przestał wstydzić Swego imienia?
   Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś tera To zaczął pomagać zawieszonym
   Krzysztof

   Usuń
  4. Panie ,,Krzysztofie'' Pan maci mąci i mąci czy ten blog jest Pana prywatnym blogiem? wielokrotnie broniłam Pana we wcześniejszych wpisach przyznaję nie miałam racji nie jest Pan ani grzeczny, ani usłużny jest Pan dziwny.

   Usuń
  5. Czyzby co niektorzy zaczeli poznawac sie na rzeczy?

   Usuń
  6. POdpisalem sie C ,to wystarczy., zeby polemika byla pelna nie likwiduj wpisow adwersarza, bo w tym ukladzie majac te mozliwosc manipulujesz! Kto teraz bedzie wiedzial o co tu chodzilo?.

   Usuń

  7. Szanowni Ujadacze!
   Nie każdy zapyziały,skarlały i ujadający kundel to rasowy pies.
   Dla Was ten blog to wielka nobilitacja.
   Co macie da zaoferowania?
   Czego tu chcecie?
   Na co liczycie?
   Nie szarpcie Pana Krzysztofa za nogawki.

   profan

   Usuń
  8. Proszę o wycofanie tego wpisu . Profan, Jak Ci nie wstyd kogoś wyzywać? Może i jesteś rasowym psem , ale i takiemu czasem należy się: DO BUDY

   Usuń
  9. Profan ten blog słży do wymiany poglądow w sposób kulturalny,wspólnego doradzania z wielu pomysłow skorzystałam i wyszło mi na dobre,a pyzatym każdy ma rozum idobrą wolę Inka

   Usuń
  10. Proszę o IGNOROWANIE wpisów tych zawistnych anonimów, którzy wkradli się na nasz blog.

   Usuń
 9. Kontakt do Pana Krzysztofa: krisdar@wp.pl
  Kieruj to pytanie na w/w adres,to się dowiesz!

  OdpowiedzUsuń
 10. Do anonimowego z 20:03. Pana krzyk jest nie na miejscu. Trzeba było chodzić przy naszej sprawie tyle co P.Krzysztof. Przecież to my piszemy jak jesteśmy traktowani w naszych instytucjach /niewznawianie wypłat przez ZUS-y, oddalanie wyroków w sądach itp/ Nietrudno więc jest wątpić w nasze prawo mimo wiedzy,że mamy rację. Ja śledzę ten blog prawie od początku i mimo,że czasami mam inne zdanie nie obrażałabym w ten sposób. Niemniej pozdrawiam Hanna1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po co chodzić do ZUS wg Pana Krzysztofa ZUS nic nie może i nic musi najlepiej o wznowienie i zaległe pisać do ministerstwa bo to ono jest odpowiedzialne i gdzieś tam jeszcze dlaczego skarżycie ZUS do sądu skoro jest tylko młotkiem a nie ręką i takie tam. Zaraz mi się dostanie od ch. i k. ze odważam się na taki wpis.

   Usuń

  2. Anonimie
   Skończ! Wstydu sobie oszczędź.

   Usuń
  3. Dlaczego sobie wstydu ? To były zacytowane odpowiedzi Pana Krzysztofa z wcześniejszych wpisów oczywiście mój był dużo grzeczniejszy bo bez epitetów.

   Usuń
  4. Anonimowy z 22:34
   Byłeś w tym ZUS-ie?, dowiedziałeś się czegoś nowego?
   Obecnie po otwarciu tego Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) w terenowych ZUS-ach zaczęto likwidować informacje telefoniczną i ze wszystkim odsyłają właśnie do COT. Przecież wszyscy po wyroku TK poskładaliśmy do ZUS pisma (wnioski) o wypłatę bieżących i o wypłatę zaległych. I co się stało?
   Ano do 18 stycznia co kilka dni były inne odpowiedzi, w COT i w każdym terenowym inspektoracie mówiono co innego, niektóre ZUS-y jak w Płocku nawet zaczęły wydawać decyzje , że osób sprzed 8 stycznia 2009 r. wyrok TK nie dotyczy, generalnie wszystkim "sądowym" odsyłano wnioski i kazano ze wszystkim zwracać się do sądu. Po 18 stycznia nagle u niektórych na kontach zaczęły pojawiać się pieniądze, ale decyzji nie było, potem zaczęły przychodzić decyzje wznawiające do wszystkich i do tych co się nie odwoływali i do tych co mają sprawy w sądach i każdemu ZUS pisze że zaległe to później. Później to znaczy kiedy???
   Jak się do nich zadzwoni i pyta to ble, ble i nic się nie można dowiedzieć.O tym wszystkim jakoś się zapomniało. Teraz już mamy wznowione bieżące i na blogu domagamy się zaległych, bo to "nasze pieniądze" "ZUS zawiesił, niech ZUS odda" itd itp,
   Pojawiło się kilka osób odważnych tylko na blogu, a po za tym oni wiedzą lepiej, jak ktoś pisze że fakty są inne niż ich oczekiwania to tym gorzej dla faktów.
   No i pojawił się wywiad w GP z prezesem ZUS i czego się dowiedzieliśmy? "ZUS wykonuje literalnie wyrok TK" czyli wznawia od 22 listopada (bo niestety od tego dnia wyrok dopiero obowiązuje) bieżące świadczenia wszystkim którym zawiesił i którzy jeszcze pracują. O zaległych prawie ani słowa po za tym że MPiPS wystąpiło do RCL,+ a w ogóle to jest dużo opinii żeby ich nie płacić. To ja się pytam: co ZUS robi w sprawie zaległych poza odpowiedziami, że "później, w późniejszym terminie" czy ZUS w ogóle może tu coś zrobić? Moim zdaniem nie bo nie ma w tym temacie na dzień dzisiejszy nic do powiedzenia. Ale na blogu możemy sobie pisać, domagać się od ZUS-u wszystkiego, tylko co tego, że mamy takie zdania i przekonania że to ZUS jest naszym "dłużnikiem", ZUS sobie z tego nic nie robi, czeka na to co każe mu zrobić Kosiniak-Kamysz. Więc niektórzy niech dalej zaklinają rzeczywistość.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  5. ......"ZUS wykonuje literalnie wyrok TK" czyli wznawia od 22 listopada (bo niestety od tego dnia wyrok dopiero obowiązuje)....."

   Jest poza sporem, że wyrok obowiązuje od 22.11.2012 r., ale co to znaczy "obowiązuje" ?
   Moim zdaniem - oznacza to, że dopiero od tego dnia mogą być podejmowane skuteczne, prawnie wiążące czynności, związane z zawieszonymi świadczeniami, tzn. może się rozpocząć wydawanie decyzji o wznowieniu wypłaty, ewent. o odmowie wznowienia, o wypłaceniu zaległych świadczeń, o odmowie wypłacenia świadczeń, o oodmowie wypłacenia odsetek i wydawanie wszelkich postanowień z tym związanych.

   Cały problem polega na tym (jak wszyscy wiemy), że niektórzy prawnicy utrzymują, że " artykuł zawieszający" utracił moc dopiero z dniem 22.11.2012 r., a inni, że od dnia jego wejścia w życie, czyli ex tunc.
   Z tego wynika postępowanie (zwlekanie) rządzących.
   Skoro wykonanie wyroku TK wiąże się z wypłaceniem z budżetu Państwa (poprzez ZUS)kwoty ok. 700 mln zł, to rządzący (przy pomocy prawników) zamierzają dokonać "falandyzacji" prawa, mam na myśli ustawę o TK (odpowiednie przepisy były już cytowane na blogu).

   Uważam, że należy się przygotować na rozstrzygnięcie dla nas niekorzystne, tzn. ZUS wyda decyzje o odmowie wypłacenia zaległego świadczenia.

   Upieram się (trzymam się "jak pijany płotu"), że "wypowiedzi" ZUS w tak ważnej sprawie muszą mieć określoną formę, tj. formę decyzji administracyjnej, a nie zwykłej formy pisemnej (zwykłego pisma informacyjnego).

   Znam stanowisko naszego osobistego doradcy prawnego, czyli p. Krzysztofa, bardzo je sobie cenię.
   Proszę "blogowiczów" o zdania odmienne.
   M

   Usuń
  6. NIe zgadzam sie z opinia anonima 12.02.12 godz. 9.30. Wyrok obowiązuke od 22.12.2012,to tak był ogłoszony, A TK badal sprawę niezgodności z Konstytucja z chwila powstania szkody, czyli zabrania praw nabytych, a nie stało sie to 22.12.2012. Szkoda szukać kruchków prawnych ,tylko prosze naprawić bubel,powstał nie z winy emerytów. Przyznać sie do pomyłki , a nie szukać sposobów na oszukanie emerytów Jan

   Usuń
  7. Witaj M.
   Sorry, ale co nam dadzą zdania odmienne? Szanowna władza olewa nas totalnie, możemy sobie tu na blogu popsioczyć i pospierać się jak kto rozumie obowiązywanie wyroku. Ale zobaczmy co się dzieje w realu. Ponad dwa miesiące od dnia samego wyroku, a prawie dwa od jego ogłoszenia trwało w MPiPS poszukiwanie na siłę argumentów do nie wykonywania wyroku w ogóle, coś na ten temat do mnie dotarło, ale niestety nic nie mam na papierze. Tu mała dygresja, miałem kiedyś w firmie takiego Wiesia co to na wszystko był przygotowany, jak chciałem go dopaść zawsze wyciągał z teczki dokument i zaczynał od słów: "panie prezesie, ale ja mam na to papier".
   No i po dwóch miesiącach się poddali i kazali prezesowi ZUS od 22 wszystkim wypłacać. 1:0 dla nas. Wierz mi nie ma żadnego znaczenia czy każą ZUS-owi wydać odmowne decyzje administracyjne, co pozwalałoby je skarżyć za friko do sądu pracy, czy tez po prostu ogłoszą, że resort pracy nie widzi podstaw do wypłacania zaległych świadczeń przez ZUS bo jego zdaniem wyrok TK mu tego nie nakazuje, stosowanie art 28 było bezprawiem legislacyjnym, a to jak się w takiej sytuacji zachować jest opisane w kodeksach (k.c i k.p.c..) Nadziei, że z własnej inicjatywy przygotują na Radę Ministrów projekt ustawy rekompensującej emerytom wyrządzoną szkodę, to ja nie mam, nie mam też co do tego złudzeń. Chyba przestanę o tym pisać na blogu, bo ta dyskusja staje się jałowa. Tych co wierzą, "że ZUS ma im oddać i już" nie przekonam, tych co się za wszelką cenę domagają decyzji administracyjnych, bo myślą, że im to to pomoże, też nie przekonam, a tych którzy myślą tak jak ja już przekonałem, o czym zresztą piszą do mnie na maila, żeby nie wywoływać dalej niepotrzebnej wrzawy na blogu.Dla tych pierwszych nieprzekonanych , bo oni zawsze będą mieli zdanie odwrotne, do wszystkiego, bo tak już maja z natury, mogę być "rzecznikiem ZUS" "wtyką" "podstawioną osobą do zniechęcania emerytów" itd mógłbym jeszcze parę epitetów po moim adresem przytoczyć, ale po co?
   Powiem Ci M, że oczywiście najchętniej widziałbym kapitulacje MPiPS i nakazanie Derdziukowi wypłaty zaległych przez ZUS , byłoby to dla nas najlepsze i najprostsze, a państwo nie ponosiłoby dodatkowych kosztów. Ale podejrzewam, że nie mają na to kasy w tegorocznym budżecie. Ewentualna ustawa rekompensacyjna też pewnie obciążałby tegoroczny budżet, a na to minister Vincent pewnie nie pozwoli, bo byłby za blisko progu ostrzegawczego.
   Tak, że najpewniej czeka nas mozolne osobiste dochodzenie zaległych w sądach cywilnych (od wpisów powinny nas zwalniać, no bo jesteśmy najsłabszą grupą pod względem ekonomicznym, więc może sprawy nie będą nas kosztować)i jest mi całkowicie obojętne, czy mam pozywać ZUS czy Skarb Państwa.
   Takie rozwiązanie w pewnym sensie faworyzuje tych co mają już sprawy w sądach oni mogą, choć nie muszą, bo za polskimi sadami nie trafisz zaległe dostać jeszcze w tym roku, a re4szta czyli ci co się nie odwołali i pracują, i ci co odeszli na emerytury miedzy październikiem 2011 a listopadem 2012 będzie się musiała ciągać po sądach. Oczywiście to jest wyłącznie moje zdanie i moja diagnoza, każdy może mieć inne, ja nie jestem krową na łące i jak ktoś mnie przekona, że nie mam racji w tej sprawie natychmiast zmieniam poglądy i przyznaje mu rację. I uważam że na obecnym etapie na temat zaległych i tego co będzie w najbliższym czasie dyskusję można przerwać i poczekać na ruch strony przeciwnej.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  8. Dziękuję za odpowiedź.
   Dobrze, że zgadzamy się chociaż w sprawie generalnej: "rządzący mają nas w głębokim poważaniu".
   Jestem niecierpliwy (pewnie więcej jest takich), a ponadto zawsze chcę przewidzieć parę kroków "do przodu", inaczej mówiąc chcę wiedzieć "co zrobię, gdy ZUS postąpi "tak", a co zrobię, gby postąpi inaczej".
   Ale faktycznie, swoje przewidywania powinienem zostawić sobie i nie zawracać głowy blogowiczom.
   M

   Usuń
  9. Do M: Ale ja jestem ciekawy , jakie masz przekonania - i pisz o nich dalej . Tak samo ci , którzy maja odmienne zdania. To jest blog , a nie front jedności narodu.

   Usuń
  10. Panie Krzysztofie, to co Rządzący nie mają podstaw prawnych do wypłat "zaległych" a Sądy widzą to prawo? Logicznym jest,że wstrzyzmano nam od 1.10.2011 r.emerytury z naruszeniem prawa w związku z czym należy je oddać. Powód brak pieniędzy nie jest wytłumaczeniem.

   Usuń
  11. Powiedzcie tak z ręką na sercu ilu emerytów ma wypłacone emerytury od 1-10.-2011 te zawieszone.

   Ilu emerytów ma pieniadze na koncie po sprawie Sadowej ??????????????????????????????

   Usuń
  12. Klimek.
   Mamy trójpodział władzy na ustawodawczą, (Parlament), wykonawczą (Rząd i Prezydent) oraz z nazwy niezawisłą władzę sądowniczą. Władza ustawodawcza twierdzi tak jak piszesz, że wg. niej ma podstaw prawnych do wypłaty zaległych świadczeń. I co mamy zrobić???, zwłaszcza, że władza ta ma nas "w dużym poważaniu"
   Co innego sądy, od tej władzy wykonawczej niezależne i powołane do stosowania prawa, one widzą to prawo, ale orzekają tylko w stosunku do konkretnej osoby, a że nasze prawo nie jest precedensowe jak np w USA to każdy musi dochodzić swoich praw z osobna. W USA po pierwszy wyroku korzystny dla emeryta, władze podkuliłyby ogon, przestałyby się odszczekiwać jak nasze MPiPS no i szybciutko wszystkim wypłaciły, Ale żyjemy niestety w RP i to w państwie Donalda Tuska więc jest jak jest. Artykuł 28 był od chwili jego poczęcia przez Sejm niekonstytucyjny, stosowanie go do 21 listopada 2012 przyniosło emerytom konkretne szkody, ale nasza władza wykonawcza, a chyba i ta ustawodawcza też ani myśli tego naprawić i nie dlatego, że nie może, bo masz racje brak pieniędzy to tylko wymówka, ale po prostu nie chce. Więc najprawdopodobniej pozostaną tylko sądy
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  13. Panie Krzysztofie, może poczekajmy?, może zobaczymy? Chyba nie ma co przesądzać.

   Usuń
 11. Do P Marka
  Ja wzięłam ze sobą oryginały a ksero zrobiłam w pracy, także zabrałam decyzję z ZUSu o wznowieniu emerytury i jej ksero P sędzia zobaczyła ze są zgodne i zabrała wszystkie ksera, a oryginały zwróciła.
  Pozdrawiam Mila.

  OdpowiedzUsuń
 12. panie Krzysztofie! 1952 - czekam na termin rozprawy w SO w krakowie. Staram sie tylko o zaległe z odsetkami. napisze jak będe po rozprawie !
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
 13. Pani Basiu a kiedy ma Pani termin rozprawy?
  Marysia z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
 14. Przecież napisane, że czeka na termin rozprawy.
  Czytajcie ze zrozumieniem.

  OdpowiedzUsuń
 15. A tak faktycznie. Dziekuję za zwrócenie uwagi
  Pozdrawiam Marysia z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
 16. Jutro mam sprawę w SO, proszę mi doradzić, kiedy mam prosić o sam wyrok, a kiedy o wyrok z uzasadnieniem , czy powinnam prosić tylko wtedy, gdy wyrok byłby dla mnie niekorzystny, czy także wtedy, gdy będzie dla mnie pozytywny? Czy powinnam prosić, żeby mi przysłali tenże wyrok na mój adres? Gdzie to zrobić, pod koniec rozprawy, czy gdzieś w jakimś biurze, sekretariacie. Sąd znam tylko z telewizji, proszę o pomoc. Blondynka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze prosimy o wyrok z uzasadnieniem jeśli to wyrok I-szej instancji i to niezależnie czy pozytywny , czy negatywny dla nas . Jeśli wygramy a druga strona złoży apelacje to wyrok jest nam potrzebny że porównać go z wnioskiem apelacyjnym i ewentualnie napisach pismo procesowe do sądu II-giej instancji. Poprosić ustnie na rozprawie , zresztą sąd powinien strony pouczyć, możesz udawać naiwną i prosić, żeby Ci wszystko tłumaczono bo rozprawa to dla Ciebie czarna magia
   Krzysztof

   Usuń
  2. Dzięki.

   Usuń
 17. Blondynko,
  Po rozprawie będziesz wiedziała czy wyrok dla Ciebie jest korzystny czy nie.
  W sytuacji ,gdy wyrok będzie niekorzystny to po sprawie w biurze podawczym składasz wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem masz na to 7 dni.Najlepiej to iść na sprawę pomimo,ze obecność jest nie obowiązkowa/ Sędzia powinien Cię poinformować o tym oraz o możliwości odwołania się do SA./ a jak tego nie zrobi to po prostu pytaj.Nie bój się pytać to są normalni ludzie i na pewno Ci powiedzą co,gdzie i jak należy zrobić.
  Tak było w moim wypadku.
  Powodzenia
  BR

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Kodeks postępowania cywilnego
   Art.505(8)§1. Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku strona może zgłosić również do protokołu bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku.

   Usuń
  3. O, to jest ważne.
   M

   Usuń
 18. Mam dla państwa wspaniałą wiadomość.Prezes GUS pomógł wygospodarować w budżecie ZUS pieniążki na zwrot ukradzionych nam od 01.10.2011 r emerytur.Ustalił mianowicie wzrost inflacji na poziomie 4,00%,zamiast przewidywanego 4,48%,a że przy okazji ustalił też 0 procent wzrostu płac,waloryzacja emerytur wyniesie 4%,co z kolei przeliczając na pieniądze da ZUSowi oszczędności ok.800mln zł.Ot tak niby,z pomocą niezależnego GUS i upadającej gospodarki, znalazły się w kasie ZUS pieniążki.Aż dziw bierze,na takie cuda.No, ale cuda obiecywał premier już od początku swojego urzędowania,wiec może nie ma się co dziwić.Teraz tylko czekać na rozstrzygniecie spraw w sądach i zgarniać kasę.Szkoda tylko,że z kieszeni emerytów.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, nie 0 % wzrost płac,a 0% wskaźnik wzrostu wynagrodzeń.To jednak nie to samo.
   Krystyna

   Usuń
  2. A wiesz co Krysiu , jesteś genialna, to może być strzał w dziesiątkę, gdyby Twoja wróżba się spełniła byłoby super. Ale w cuda Pana Płemieła to chyba tak jak ja nie wierzysz co? Bo jeden cud już zrobił w zeszłym roku rąbiąc nas waloryzacją kwotową na spora kasę, więc i w tym roku może to powtórzyć. Przewrotność natury, co? wyrównać części emerytów szkodę za niezgodność z konstytucją kosztem wszystkich emerytów. I to jest właśnie państwo Donalda Tuska
   pozdrowienia
   Krzysztof

   Usuń
  3. Napisałam trochę sarkastycznie, o tych "wygospodarowanych" dla nas pieniądzach,bo jeżeli rzeczywiście poszukali należnych nam pieniędzy w naszych kieszeniach i kieszeniach Bogu ducha winnych,biednych emerytów, to byłoby pyrrusowe zwycięstwo.Ale znając brak skrupułów u rządzących, w oszukiwaniu emerytów, to jest to bardzo prawdopodobne z ich strony działanie.A wskaźniki GUS to miejsce do rozmaitych manipulacji.To tak jak badanie opinii publicznej,zależy komu i jaka jest potrzebna i kto płaci.
   Krystyna

   Usuń
  4. No bo to jest księgowość kreatywna!

   Usuń
  5. Krysiu prof. Turski, u którego na UW zdawałem matematykę po II-gim roku studiów, zwykł mawiać:
   "statystyka to taka dobra dziewczyna, która daje każdemu" więc to piszesz nie jest nieprawdopodobne
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 19. Czy mogę uzyskać odpowiedź na takie pytanie? W apelacji od wyroku SO podajemy wartość przedmiotu sporu. Czy podajemy wartość emerytury brutto czy netto? Jeżeli pobierało się zmniejszoną emeryturę to policzyć np: 9m-cy x pobieraną zmniejszoną kwotę? Pozdrawiam L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sąd prosi o wartość ornamentacyjną, gdyby wyrok SO się uprawomocnił , ZUS ociągał się z wypłatą to żeby iść do komornika trzeba by w sadzie cywilnym dostać nakaz zapłaty i wtedy dopiero potrzebne byłoby dokładne wyliczenie, do czego zresztą Sąd powinien zobowiązać ZUS
   Krzysztof

   Usuń
  2. Dzięki za podpowiedź

   Usuń
  3. Sorry, "orientacyjną" oczywiście a nie "ornamentacyjną" wybrałem złą podpowiedź ze słownika
   przepraszam jeszcze raz
   Krzysztof

   Usuń
 20. Jeżeli Pani wie , to prosze napisać , czym sie rózni jedno od drugiego. Jeżeli Pani może , bardzo prosze podac też - w/g GUS - wartośc wzrostu płac i wartośc wskaźnika wzrostu wynagrodzeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No chyba żartujesz,że nie wiesz czym się to różni.Wszystkie informacje na ten temat w komunikacie prezesa GUS.
   Krystyna

   Usuń
  2. Brawo,pani Krystyno,ależ pani musi być z siebie dumna.Po co komuś tłumaczyć /tym niedouczonym/,niech szukają,chociaż pani sama nie do końca opanowała temat/wypowiedż z godz 8:29/

   Usuń
  3. Bo nie rozumiem, jak ktoś ,kto posługuje się internetem-a posługuje, bo świadczą o tym jego wpisy-nie może sam sprawdzić sobie czegoś na stronach GUS,tylko wymaga,żeby mu te informacje z tej strony przepisywać.No wybacz,ale nie rozumiem,chyba tępa jestem.
   Krystyna

   Usuń
  4. O mój Boże!

   Usuń
 21. Mam wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie przywrócenie emerytury od 1.10.2011 r z klauzulą prawomocności i wykonalności dosłownie brzmi " zmienia zaskarżony wyrok oraz poprzedzającą go decyzję organu rentowego i wznawia wypłatę emerytury od dnia 1.10.2011 r " . ZUS zwrócił się o uzasadnienie wyroku na wniesienie kasacji ma 2 miesiące od otrzymania wyroku z uzasadnieniem akta jeszcze nie są zwrócone do ZUS-u czekam cierpliwie .

  OdpowiedzUsuń
 22. Czy ma Pan (i) wznowiona wypłate bieżącej emerytury?

  OdpowiedzUsuń
 23. tak mam wznowioną wypłatę emerytury na bieżąco i wyrównanie od ogłoszenia wyroku tj. od listopada 2012 za te kilka dni listopada 2012 z odsetkami , czekam natomiast co będzie z odsetkami z zaległej emerytury bo w wyroku nie ma nic na ten temat to sprawa ZUS-u ewentualne dalsze dochodzenie roszczeń na DRODZE SĄDOWEJ ALE MUSI USTASUNKOWAĆ SIĘ do tego ZUS zapewne ZUS wyda jakąs decyzję po otrzymaniu akt z sądu wtdey podejmę decyxzję czy dochodzić roszczeń o odstetki . Pan Krzysztof pisze nieprawdę bo wypłacone pieniądze przez ZUS - nie podlegają zwrotowi jest chyba w tym temacie wyroku Trybunału Kobnstytucyjne , a wyrok Sądu Apelacyjnego ma już klauzulę wykonalność i prawomości wi.ęć podlega wykonaniu po zwrocie akt w przeciwnym wypadku egzekucja .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Pan Krzysztof ma rację i napisał prawdę.Niestety to Pan ma kłopoty ze zrozumieniem tekstu pisanego.To chyba niedomagania wieku!!

   janka

   Usuń
  2. Pani Janko !
   Czy rzeczywiście wyzłościwianie się sprawia Pani przyjemność ? Czy to, że jest Pani młodą osobą uzasadnia kpiny z wieku drugiej osoby ?
   M

   Usuń
  3. Szanowne koleżanki proszę się nie kłócić i na siebie nie napadać. Droga pani z Krakowa, proszę bardzo o niepisanie, że ja piszę nieprawdę, to niegrzeczne, zwłaszcza, że nie ma Pani racji. Prawo w RP jest takie, że rzeczywiście wyrok sądu apelacyjnego jako sądu II-giej instancji jest prawomocny i podlega wykonaniu i ZUS musi go wykonać i pieniądze wypłacić, inaczej służy Pani droga egzekucyjna. Ale sprawa nie kończy się na tym. Jak Sama Pani pisze ZUS wystąpił o wyrok z uzasadnieniem. Od dnia jego otrzymania ma dwa miesiące na złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Jeśli to zrobi i jeśli Sąd Najwyższy kasację uzna, zmieni wyrok i nie odeśle go do ponownego rozpatrzenia, to z całym szacunkiem dla Pani wiedzy prawniczej, będzie to oznaczało konieczność zwrotu wypłaconych pieniędzy, bo staną się świadczeniem nienależnym. Proszę o to zapytać pierwszego z brzegu adwokata lub radcę prawnego, a nie zarzucać mi pisanie nieprawdy. I nie ma, z całym szacunkiem, wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który mówiłby, że wypłacone przez ZUS pieniądze nie podlegają zwrotowi. Nawet Gdyby był jakiś wyrok TK w konkretnej, np w takiej jak nasza sprawie, to nie oznaczałoby, że dotyczy on wszystkich spraw, że jest taka norma prawna, bowiem system prawa w Polsce nie opiera się na precedensach. Dlatego w artykule o tym napisałem, zalecając ostrożność, jeśli kasacji ZUS nie wniesie można pieniędzmi spokojnie dysponować, jeśli będzie skarga kasacyjna, ja do wyroku Sądu najwyższego ruszyć ich bym się nie odważył, ale każdy zrobi jak uważa.
   Pozdrawiam
   Krzysztof
   ps.
   Jeśli już ZUS wypłaci Pani te zaległe to wyda w tej sprawie decyzję opartą na wyroku SA, ale napisze w niej, że w razie uwzględnienia jego skargi kasacyjnej pieniądze podlegają zwrotowi jako świadczenia nienależne

   Usuń
 24. Anonim Ty chyba nie masz co robić. Przyjemność Ci sprawia wyprowadzanie ludzi z równowagi i denorwowanie ich oraz wprowadzanie w błąd i mieszanie na tym blogu.Idź na spacer jest piękna pogoda i przemyśl swoje postępowanie. Nie wtrącaj się z głupimi uwagami do rozmów. mamy Ciebie dośc i nikt nie chce już czytać Twoich wywodów. Starczy już !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Starczy" to jest wiek i uwiąd.

   Usuń
  2. Lecz się człowieku lecz, a kultury Ci brakuje

   Usuń
  3. Starczy uwiąd - (łac. marasmus senilis), stan, na który składają się procesy zanikowe (involutio), rozgrywające się w całym organiźmie w późnej starości.

   I tak już jest - z każdym w różnym czasie, i z tobą też tak będzie, więc nie wyśmiewaj, bo pomyślę, że ci rozum "uwiąd".
   A.

   Usuń
 25. W I T A M !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Na tym blogu maja najwięcej pytan i odpowiedzi emeryci, którzy mają sprawy w Sadzie, ale jest pytanie przeciw komu?????????????????????????
  skoro ZUS sam nie może podjąć decyzji o wypłacie zaległych.
  Po drugie, a ilu z nas już te pieniadze otrzymało???????????????????????????? z pozytywnego wyroku sądowego.
  Myslę, że dobrze by było przygotować takie rozeznanie.
  Proponuje przygotować taką statystykę.
  Ilość wniesionych spraw do Sadu
  Ilośc odrzuconych- przegranych
  Ilość wygranych- pieniadze na koncie
  Taka informacja może rozjaśnić umysł pozostałych emerytów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super pomysł, tylko skąd wziąć te dane, niestety koleżanki i koledzy emeryci, zwłaszcza jak już wygrali w sądach, tracą zainteresowanie blogiem i tylko niektórzy i bardzo nieliczni dzielą się z mami swoją wiedzą.
   A sprawy w sądach są sprawami przeciwko ZUS, pozew dotyczy uchylenia decyzji zawieszającej z 2011 r.Uznanie powództwa przez sąd apelacyjny jako sąd II-giej instancji oznacza automatycznie wypłatę świadczenia od 1 .10.2011 r. i to sądy orzekają.
   Ile osób już otrzymało zaległe? z wpisów na blogu wiemy o może trzech, inni się z nami ta wiadomością nie podzielili
   Krzysztof

   Usuń
  2. ZUS Chorzów wypłacił zaległe wczoraj bez odsaetek.Sprawa była 4 stycznia.

   Usuń
  3. Do A z 12:40,czy sprawa była wygrana w SA czy SO bardzo proszę o odpowiedz Inka :)

   Usuń
  4. Dlaczego skarżycie młotek a nie rękę?

   Usuń
  5. Sprawa była 4 stycznia w SO w Katowicach.

   Usuń
  6. Gratuluję! Bardzo proszę o informacje:
   Czy to była sprawa zawieszona przez SO do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez TK , czy też to była sprawa po Pani (a) skardze o wznowienie postępowania po wcześniej zakończonej sprawie w SO , zakończonej prawomocnym wyrokiem?
   Czy długo Pan(i) czekał(a) na odpis wyroku z uzasadnieniem?
   Czy ZUS tez wystąpił o odpis wyroku z uzasadnieniem? Kiedy się uprawomocnił wyrok?

   Usuń
 26. Po wygranej sprawie w SA Lublin dn.24.01.2013r.ZUS Biłgoraj dotychczas nie wypłacił zaległych świadczeń.Nie minął jeszcze miesiąc więc myślę,że trzeba cierpliwie poczekać. Codziennie śledzę wpisy na blogu i napewno się odezwę. Tymczasem pozdrawiam wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Identyczna sytuacja w ZUS oddział Lublin. Tylko, że niewypłacone również bieżące. Ewa

   Usuń
 27. To są dobre a nawet bardzo dobre wiadomości, ale "nie usypiajmy się" nimi.
  Ważna też jest informacja, które sądy apelacyjne oddalają apelacje o wypłacenie zaległych, czym to uzasadniają.
  M

  OdpowiedzUsuń
 28. Sąd Okręgowy w Słupsku (pomorskie), rozpoznanie skargi na posiedzeniu w dniu 28.01.2013, pani sędzia szalenie skrupulatna, sąd umorzył skargę w części dotyczacej świadczenia za okres od 01.10.2011 do 21.12.2012 wobec wznowienia wypłaty emerytury od 22.11.2012, powołując się na przepis art. 190 Konstytucji RP oraz orzekł, że skoro Trybynał ni wskazał wyraźnie daty obowiązywania wyroku, należy przyjąc datę ogłoszenia w Dz. U., tj. 22.11.2012.
  W tym samym dniu złożyłem w Biurze Podawczym wniosek o odpis wyroku i gjego uzasadnienie, wczoraj (11.02.2013) otrzymałem.
  Pozdrawiam serdecznie
  Janusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cz sędzia powołał się na cały przepis art.190 czy tylko na któryś z punktów?
   Anka

   Usuń
  2. Bardzo proszę o nadesłanie tego uzasadnienia. Coś niebywałego. Z Pana słów wynika, że Sąd zinterpretował art. 190 pkt 3 w druga stronę,zupełnie inaczej niż to zapisano. Oczywiście należy to bezwzględnie zaskarżyć do SA, Taki wyrok świadczy o nieznajomości podstaw prawa przez sędziego, albo o szkodzeniu emerytom za wszelką cenę. pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  3. Sąd orzekł, że stosownie do art. 190 ust. 3 Konstytucji RP, orzeczenie TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia (...) Orzeczenie TK z dnia 13.11.2012 zostało ogłoszone w DZ.U. w dniu 22.11.2012, a TK nie określił innego terminu utraty mocy obowiązującej powołanych w wyroku przepisów. Zatem Sąd Okręgowy przyjął, że wznowienie wypłaty emerytury winno nastąpić od dnia ogłoszenia wyroku TK, tj. od dnia 22.11.2012 roku.
   Ponieważ ubezpieczony cofnął w części swoją skargę, gdyż od 22.11.2012 r. organ rentowy podjął wypłatę emerytury. W związku z powyższym, na podstawie art. 412 § 2 k.p.c w zw. z art. 203 k.p.c Sąd w pkt 1 umorzył postępowanie w części dotyczącej wypłaty emerytury od 22.11.2012 r. Żądanie powoda obejmujące wznowienie emerutury od 01.10.2011 do 21.11.2012 Sąd uznał jako nieuzasadnione i oddalił skargę o wznowienie postępowania w pozostałym zakresie na podstawie art. 412 § 2 kpc, o czym orzeczono w pkt II sentencji wyroku.

   Sentencja wyroku:
   - Sąd umarza postępowanie w części dotyczącej wypłaty emerytury od dnia 22.11.2012,
   - Sąd oddala skargę o wznowienie postępowania w pozostałym zakresie,
   - Sąd nie stwierdza odpowiedzialności organu rentowego,
   - Sąd znosi wzajemnie miedzy stronami koszty procesu.

   Usuń
  4. Przypuszczam , ze Pana pismo procesowe mogło być niefachowo napisane (co do formy lub treści )

   Usuń
  5. Jeżeli rzeczywiście miał Pan niedobrze napisane pismo (niewłaściwa treść ) , to niezależnie od apelacji złozyłbym odrębna skargę (jest jeszcze 10 dni), której napisanie powierzyłbym adwokatowi lub radcy prawnemu.

   Usuń
  6. Do sugestii powyżej.
   Proszę o jakieś szczegóły w sprawie tej sugerowanej skargi, co to dałoby i gdzie ją składać, w jakim terminie od sprawy?w

   Usuń
  7. Jeżeli Pan pisał w swojej skardze , żeby sąd przyznał Panu wypłatę emerytury od 1.10.2011 do 21.11. 2012 - to sąd nie mógł tego zrobić , bo nie miał podstaw.Sąd mógłby Panu pomóc inaczej , ale gdyby Pan o to wnioskował w swoim wniosku - sąd nie zrobi niczego , o co Pan nie wnioskował. Jeżeli Pan złoży teraz taką skargę , że sąd będzie ją mógł uznać , a będzie ona inna w treści , niz ta , którą Pan złożyL , powinno być dobrze. Termin do wniesienia skargi do sądu ma Pan czerwonymi cyframi po prawej powyżej - 9 dni. Na Pana miejscu udałabym się do radcy prawnego lub adwokata - ja za poradę prawną zapłaciłem 100 zł , bo ja rozumuję 'na chłopski rozum' - nie jestem prawnikiem.
   A oprócz tego , niezależnie , składałbym apelację - tez w porozumieniu z prawnikiem.Warto też poczytać artykuły k.p.c. , które mówią o skardze o wznowienie postępowania.

   Usuń
 29. Dzisiaj rozmawiałam telefonicznie z inspektorem z ZUS, który zajmuje się moją sprawą, ponieważ nie otrzymałam jeszcze decyzji dotyczącej wznowionej, wypłacanej mi emerytury. Umówiłam się, że jutro mam odebrać decyzję osobiście. Inspektor nadmienił, ze zaległe od 1.10.2011 nie wypłacają, ponieważ czekają na odgórne wytyczne i dotyczy to też wyroków sądowych.
  Informacja ta nie jest nowa, ale, na litość..., nie zamęczajmy p. Krzysztofa sprawą zaległych, bądźmy cierpliwi. O co nieraz już p. Krzysztof prosił.
  Pozdrawiam
  Małga

  OdpowiedzUsuń
 30. Dzisiaj odebrałam pismo z SA w Gdańsku, zawiadamiające mnie o terminie rozprawy, która odbędzie się 5 marca br. - o wznowienie wypłaty świadczenia. Rozumiem, że skoro ZUS wznowił mi świadcznie, to muszę napisać do SA pismo ograniczające moje żądania. Proszę o podpowiedź. Halina

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam!
  Właśnie przed chwilą wróciłam z rozprawy w SO Tarnobrzeg- skarga oddalona!!!! Pierwsze naliczenie emerytury - wrzesień 2009. Trafiłam chyba na wyjątkowo nieprzychylną sędzinę, już na samym początku z jej spojrzenia to wynikało, nie wspominając o zakończeniu 5 minutowej rozprawy.Ja zawęziłam roszczenia do zaległych, a przedstawicielka ZUS wnioskowała oczywiście o oddalenie skargi, twierdząc, że ZUS działał zgodnie z przepisami. Uzasadnienie oddalenia-cyt."sąd nie znajduje żadnych przesłanek prawnych do uznania skargi" i komentarz sędziny:"chyba się pani nudziła i napisała tę skargę" Na to ja zapytałam , czy wyrok TK nie jest dostateczną przesłanką i Wys.S nie dotyczy? Odpowiedziała, że wyrok TK nie ma wpływu na orzeczenia sądów powszechnych????????? Szkoda słów, komentowania, zdrowia. Pozdrawiam W

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reasumując: sąd nie uznaje Konstytucji, ciekawe....

   Usuń
  2. Co na to min Gowin?????

   Usuń
  3. Prosze poprosic o uzasadnienie ,na pismie ,,tego wroku,,trzeba w calosci opublikowac na naszym ,blogu,,,moze w nowej rubryce ,,kawaly o sedziach<<

   Usuń
  4. Doskonały pomysł. "Sędziowie - inaczej".

   Usuń
  5. W obowiązującym porządku prawnym orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego na mocy art. 190 ust. l Konstytucji RP mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Wszystkie zatem sądy mają obowiązek ich respektowania i przestrzegania.

   Usuń
  6. Po prostu GRANDA!!! W głowie się nie mieści!

   Usuń
  7. do W.
   proszę koniecznie ustalić, czy rozprawa była nagrywana, jeśli tak zażądać płyty z nagraniem, i proszę napisać na blogu albo do mnie co z tym nagraniem
   Krzysztof

   Usuń
  8. Istnieje spór między Trybunałem Konstytucyjnym a Sądem Najwyższym co do obowiązywania tzw, wyroków interpretacyjnych. SN uważa że TK nie powinien ich wydawać bo są niczym innym jak wykładnia przepisów, do czego TK stracił uprawnienia po ostatniej nowelizacji ustawy o TK. SN podjął nawet w tej sprawie uchwałę w pełnym składzie. Ale wyrok w naszej sprawie nie jest wyrokiem interpretacyjnym tylko zakresowym i ta uchwała SN go nie dotyczy. Pani sędzia wykazuje się całkowitą nieznajomością prawa, ale jeśli nie zostało to nagrane, albo wpisane do protokołu, wyprze się wszystkiego a protokolant "nie będzie pamiętał" I takie są polskie sądy,
   Krzysztof

   Usuń
  9. Panie Krzysztofie, nie mieszkam w Tarnobrzegu, szkoda mi czasu i nerwów na szarpanie się w tej oczywiście bulwersującej sprawie, wolę to przepraszam olać. W takich chwilach mam powiedzenie cyt. "Z każdym dniem mojego życia wzrasta liczba tych, którzy mogą mnie pocałować w ...." Gdy otrzymam wyrok ośmielę się natomiast prosić pana o pomoc w napisaniu apelacji, czy mogę na to liczyć? W

   Usuń
  10. do W
   jak najbardziej
   Krzysztof

   Usuń
  11. Mam wrażenie , że Pani pismo procesowe do so mogło być nie do końca dobrze sformułowane.

   Usuń
 32. Bardzo powaznie ,prosze zlozyc wniosek ( 7dni) o uzasadnienie ,na pismie ,czeka apelacja! Krzysztof to przewidzial ze okregowe beda odalac!!! a za slowa komentarza pani sedziny ,,o nudzeniu sie ,kpienie i upokarzanie napisal bym skarge do min sprawiedliwosci ,,nie wiem jeszcze gdzie ???pewnie sprawa byla nagrywana ,,,sad jest od wydawania wyrokow ,a nie pouczania, komentowania ,jakas tulejowata ta sedzina marian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słowa sędziny na pewno nie zostały zaprotokołowane i nie będzie można jej niczego udowodnić, a szkoda bo pani sędzina powinna mieć zakaz wykonywania zawodu.
   A.

   Usuń
 33. Dzisiaj odebrałam pismo z SA w Gdańsku, zawiadamiające mnie o terminie rozprawy, która odbędzie się 5 marca br. - o wznowienie wypłaty świadczenia. Rozumiem, że skoro ZUS wznowił mi świadcznie, to muszę napisać do SA pismo ograniczające moje żądania. Proszę o podpowiedź. Halina

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam wszystkich emerytów
  Dzisiaj miałam sprawę w S.A. w Katowicach , wyrok pozytywny ale bez odsetek, ( emerytura naliczona w 2009r. )Przedstawiciela ZUS nie było. Na korytarzu rozmawiałam z przedstawicielem ZUS, który tam był do innej sprawy z innego miasta. Zapytałam jego czy ZUS składa skargę kasacyjną w sprawie wyroków pozytywnych dla nas ( Tych z Trybunału ), odpwiedział, że nie i nie zna ZUS który by to uczynił. Życzę wszystkim powodzenia
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 35. Sprawa 4styczna w SO - ZUS Chorzów.Wczoraj wypłacone zaległości bez odsetek.Odpowiedż dla Inki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS nie wniósł apelacji od wyroku SO i wypłacił zaległe????????.
   Proszę o potwierdzeni, ze to nie pomyłka i nie chodzi o SA
   Krzysztof

   Usuń
  2. Tak wypłacił po wyroku SO w Katowicach 4 stycznia

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję , też jestem z ZUS Chorzów Inka

   Usuń
 36. Do p.Krzysztofa z 12.02, 12:23 Nieprawda,że Ci co są już po sprawach nie interesują się blogiem. Ja po mojej sprawie zwracałam się nawet o opinię do pana ,ale chyba pan przeoczył. Absolutnie nie mam pretensji.Wiem, że na wszystkie pytania nie jest pan w stanie odpowiedzieć.Podziwiam pana za wszystko co pan robi dla "zawieszonych- odwieszonych" i "w trakcie". Ale do rzeczy. 08.01.12 wygrałam w SA Gdańsku. Zgodnie z pana wytycznymi wniosłam o :1. uzasadnienie wyroku, 2. odpis wyroku z klauzulą wykonalności ,3.o uzupełnienie wyroku o odsetki.04.02.13 otrzymałam wyrok z uzasadnieniem oraz postanowienie nadania klauzuli wykonalności z odpisem wyroku ale wyłącznie kwoty 30 zł za apelację.Cały wyrok nie został objęty tą klauzulą.O odsetkach cisza.11.02.13 otrzymałam pismo z ZUS,że" zwrócili się do Sądu o wyrok z klauzulą i uzasadnieniem celem rozważenia wniesienia apelacji" Jak pan myśli dlaczego Sąd nie nadał klauzuli całemu wyrokowi ? Będę wdzięczna za jakąkolwiek informację. Pozdrawiam. Grażyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Grażynko ale takie jak Pani były dotąd dwie albo trzy osoby. Większość przestała się odzywać. Żeby skierować wyrok do egzekucji np komorniczej kwota egzekwowana musi być w nim określona a w tak wydanym wyroku nie ma. Jak ZUS nie będzie chciał wypłacić, trzeba iść do sądu cywilnego o nakaz zapłaty na podstawie wyroku SA, ale już z wyliczoną kwotą jakiej dochodzimy.
   Krzysztof

   Usuń
 37. Jeżeli już - to ZUS wnieść może tylko kasację.
  Ciekawe, który to Inspektorat ?
  M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem ciekawy, dlaczego sąd nie nadał klauzuli całemu wyrokowi. Jak myślicie ?
   Ka

   Usuń
  2. Oczywiście ,że chodzi o kasację. Tak pisze w piśmie ZUS. Dzwoniłam do SA w Gdańsku ,powiedzieli mi ,że klauzulę nadają tylko konkretnym pieniążkom. Grażyna

   Usuń
  3. Może to dla wszystkich co jeszcze sprawy przed nimi wskazówka, żeby obliczyć kwotę zaległych świadczeń i wnieść aby była określona w wyroku. Ale jeśli wyliczymy mniej niż się nam należy, a sąd tyle zasądzi to możemy być stratni w stosunku do sumy jaką wyliczyłby ZUS.
   Krzysztof

   Usuń
  4. Chyba ma pan rację, bo ja w apelacji wpisałam zgodnie z pana wcześniejszą sugestią kwotę zaskarżenia (tj. wysokość emerytury x 12 miesięcy) jednak SA tego nie uwzględnił tyko wydał wyrok, "że zobowiązuje ZUS do podjęcia wypłaty emerytury od 01.10.2011". Grażyna

   Usuń
  5. Proszę uwzglednic waloryzacje od 01.03.2012r

   Usuń
 38. DO Pani W z Tarnobrzega. Bezwzględnie bym napisała skargę i nagłośniła w lokalnej gazecie.Takim sędziom należy utrzeć nosa. Dla bezpieczeństwa zrobiłabym to po całkowitym zakończeniu sprawy. Nie możemy dawać się obrażać.Pozdrawia,m i życzę wytrwałości Hanna 1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie było nagrania, to pewnie protokolant słów pani sędzi do protokołu nie wpisał, to trzeba sprawdzić, jak w protokole nie ma, nic nie udowodnimy i nie warto rozrabiać , pisać apelację. No chyba, ze jest jakiś świadek tego co mówiła, dlatego warto kogoś zabierać ze sobą na sprawę.
   Krzysztof

   Usuń
  2. …warto kogoś zabierać ze sobą na sprawę…

   Obecności osób zaufania podczas posiedzenia sądu(art. 154§1K.p.c.)
   Ale jak to wygląda w praktyce - warto poczytać interpelację z dnia 26 czerwca 2012r nr 6395 do ministra sprawiedliwości

   Usuń
 39. Moje czarne przewidywania niestety zaczynają się spełniać. Rozmawiałem o tym z Marianem już dawno, ale nie pisałem na blogu, bo przecież wywołałoby to burzę rozpętaną chociażby przez takich jak słynna pani B. co to wiedzą najlepiej i "im się należy" bo to "ich pieniądze". Sądy pracy i ubezpieczeń społecznych to nie jest dobre miejsce do walki o pieniądze.
  Pisało do mnie już sporo osób które od sądów okręgowych dostały zapytania, czy w świetle wznowienia wypłat bieżących przez ZUS zgadzają się na umorzenie postępowania, tak że sytuacja w Słupsku (wpis z godz 14:01) zupełnie mnie nie zaskoczyła, natomiast zdumiewające jest ustne uzasadnienie tego umorzenia. Jak pisałem, ze polskie sądy są całkowicie nieprzewidywalne i nieobliczalne to niektórzy pisali że kracze i przesadzam. Wszyscy przegrani w okręgowych powinni bezwarunkowo pisać apelacje koszty to tylko 30 zł, jest szansa ze jakieś stanowisko w tej sprawie się pojawi na co można się będzie powoływać przed sądami apelacyjnymi. I jeszcze raz uczulam, pisać pisma procesowe w sprawie ograniczenia roszczeń, "żeby mieć papier" pisemne stanowisko trudnij jest sądowi zignorować. A na razie czekamy na kolejne sygnały co się dzieje na rozprawach.
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Krzysztofie. Jak pan myśli, czy ZUS będzie składał o kasację?W uzasadnieniu SA zarzucił Okręgowemu, "że mógł zgodnie z moją sugestią wystąpić do Trybunału z pytaniem prawnym to na etapie postępowania pierwszoinstancyjnego istniałyby przesłanki do wydania orzeczenia reformatoryjnego. Wobec nieskorzystania Sądu Okręgowego z tej możliwości SA wydał wyrok reformatoryjny.Grażyna

   Usuń
  2. Pani Grażyno
   Prawdę mówiąc nie wiem, ale uważam, że ZUS-y nie mają podstaw do skargi kasacyjnej. Nie bardzo widzę podstawę prawną, tzn jakie przepisy prawa materialnego miałby naruszyć Sąd Apelacyjny orzekając o wypłacie emerytury od 1.10.2011 r. Bo o uchybieniach formalnych raczej mowy nie ma, zresztą kasacja na takiej podstawie co najwyżej skutkowała by skierowaniem sprawy do ponownego rozpatrzenia co ZUS-owi nic nie daje. Wznawiając wypłatę bieżących ZUS uznał, że jesteśmy objęci wyrokiem Trybunału, a argumentacja, że Trybunał nie określił sposobu naprawy szkody wyrządzonej przez stosowanie art 28, raczej jest nie do obrony i kasacja w ogóle może zostać oddalona już na etapie weryfikacji przez Sąd Apelacyjny
   Krzysztof

   Usuń
  3. Szanowny Panie K Proszę nie wycierać sobie buzi moją osobą Nie życzę sobie tego. To Pan manipuluje ludżmi wedle Pana / jak to Pan nazwał/ szatańskich pomysłów . Niech Pan przeczyta wszystkie swoje wpisy od początku i może wreszcie uporządkuje swoje myśli ,bo jak do tej pory są niespójne i mętne. Proszę też nie obrażać ludzi . To nie jest pana prywatny blog . Jutro proszę koniecznie posypać głowę popiołem i pójść na urlop . B

   Usuń
  4. Ale się B wkurzyła.

   Usuń

  5. Szanowna B
   Pan Krzysztof nigdy mnie nie obraził pomimo, że należę do gatunku homo sapiens.
   Nie widzę też najmniejszego powody by utożsamiać się z Pani wywodami.
   Jestem przekonany,że pan Krzysztof ma czym wycierać buzię i Pani osoba jest mu zbędna i obojętna.

   Usuń
  6. Do B. Jeszcze troche i wszystkie pani posty beda likwidowane, a w podsumowaniu nazwana bedzie kanalia i chamem. obecny k i ch. pozdr.

   Usuń
  7. Pani B !
   Co z tym popiołem, o co chodzi ?
   Ka

   Usuń
  8. No właśnie co z tym popiołem??
   Co Pani B ma na myśli?

   Usuń
  9. Kochani jutro środa popielcowa.

   Usuń
  10. Każdy praktykujący katolik wie , że jutro jest środa popielcowa
   a 14 lutego Walentynki to taki dzień zakochanych jak by ktoś nie wiedział

   Usuń
  11. Xenefont o/Olsztyn12 lutego 2013 20:01

   Dziś dla katolików ostatnia szansa na huczną imprezę i zabawę. Jutro Środa Popielcowa, czyli początek Wielkiego Postu. W Kościele zaczyna się czas pokuty i zadumy.W Polsce Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy,niestety...

   Usuń
  12. Czy o tych Walentynkach powinni pamiętać praktykujący katolicy czy praktykujący ateiści ?
   Ka

   Usuń
  13. Xenefont o/Olsztyn12 lutego 2013 20:15

   ...trzech "budrysów",rodem z Suwałk usiłowało okraść nasze altany w ROD "OAZA"...zarobią m/więcej po 5 latek w miejscowym azylu,zgodnie z paragrafem jakimś tam...

   Usuń
  14. Masz rację, to wszystko prawda, ale jak widać na tym blogu nie wszyscy mają ochoty na zabawę.
   Tak na wesoło to emeryci ten czas zadumy maja od 1.10.2011 roku ( z przymrużeniem oka)!!!!!!!

   Usuń
  15. Xenefont o/Olsztyn12 lutego 2013 20:20

   ...o Walentynkach powinni pamiętać katolicy,gdyż to św.Biskup Walenty.A ateiści powinni nowocześnie, z postępem iść z duchem Walentego.I już

   Usuń
  16. Do Ka. Myślę,ze to dzień dla tych co mają ochotę go świętować, bez ograniczeń.

   Usuń
  17. Jutro środa popielcowa i trochę pokory blogowicze .

   Usuń
 40. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Za 2 miesiące mam się dowiedzieć co w sprawie piszczy. Będę czekała cierpliwie. Zapytałam się pani w SA co z moim 3 wnioskiem o odsetki, odpowiedź:" jeszcze nie wiadomo". Składając wniosek o odsetki skorzystałam z podpowiedzi z bloga - Uchwała Sądu Najwyższego z 24.03.2011 sygn. akt I UZP 2/11, że jeżeli w wyroku sądu nie m nic o odsetkach to emeryt nie musi składać kolejnego pozwu tylko w terminie 2 tygodni złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Jak pan myśli czy pisać do SA dlaczego nie uwzględnił mojego wniosku? Grażyna

  OdpowiedzUsuń
 41. Kochani !
  Ten blog to kopalnia wiedzy, co i raz dowiaduję się czegoś nowego, a więc uczę się.
  M

  OdpowiedzUsuń
 42. Potwierdzam ,że ZUS Chorzów wypłacił zaległości po wyroku w SO 4 stycznia.Sprawa w SO katowice.

  OdpowiedzUsuń
 43. Wspaniała edukacja, to prawda M, przyznaję..Baska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do M i B
   Potwierdzam ten blog to wspaniała edukacja. Wszystko co do tej pory robiłam w sprawie swojej "zawieszonej" zawdzięczam blogowi. tzn ludziom, którzy tu się wypowiadają.Trzeba tylko czytać ze zrozumieniem każdy wpis i korzystać z rad. Grażyna

   Usuń
 44. A teraz do rzeczy P. Krzysztofie, wszyscy tylko o apelacjach, skargach, a co z zaległymi emerytu-
  rami dla tych, co nie mieli szans na odwołanie! Czekać?? Dokąd? Poradź Panie Krzysiu,czekać? Jak
  długo?? Przepraszam, już nerwa dostaję, brak cierpliwości. Pozdrawiam wszystkich -Baska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież pisano na blogu, że mamy poczekać do końca lutego spokojnie, a później coś się wymyśli.

   Usuń
  2. Baska, doskonale Cię rozumiem o tym braku cierpliwości, ale - jak sądzę - niczego innego narazie zrobić nie możemy. Czekamy na "ruch rządzących" czyli "wolę ministrów" tj. Vincenta i K-K a potem na wykonanie ZUS.
   Można ewentualnie pisać skargi na bezczynność, ale to będzie "pisanie na Berdyczów".
   M

   Usuń
 45. Witam.
  Czy ktoś z Was orientuje się ilu blogowiczów otrzymało już zawieszone od 1.10.2011 roku emerytury, bo to jest ciekawe???
  Tylko co co nie wiedzą, to niech nie piszą "głupot" z sufitu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn12 lutego 2013 23:07

   Wiem!!! Może i Krzysztof,ja i inni, którzy byli grzeczni,potulni, ...-nie otrzymają zawieszonych E, dopóki MPiPS/albo inne gremia/nie pozwolą na ten oczekiwany przez nas Geszeft..."- Powiedz mi, co będziemy jedli? - Trzeba było siedemdziesięciu pięciu lat - siedemdziesięciu pięciu lat życia, minuty za minutą, żeby...dalej czekać http//www.ilu blogowiczów otrzymało już zawieszone od 1.10.2011 roku emerytury.pl ...

   Usuń
 46. Emeryci wyluzujcie, bo niedługo ZUS nie będzie miał komu wypłacić zaległych, szkoda zdrowia, trzeba się cieszyć, że jest jeszcze zdrowie, a wznowienie jest, praca też i jakoś jeszcze trochę pożyjemy.
  Zbliża się czas Wielkiego Postu, niech będzie to czas spokoju i zadumy. najważniejsze zdrowie i miłość w rodzinie.
  Wiadomo, że bez pieniędzy źle, ale damy radę.
  Życzę dużo zdrowia i spokoju.
  Jestem również z zawieszonych i wznowionych.

  OdpowiedzUsuń
 47. okay, już cichutko i czekam - Baska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn12 lutego 2013 23:19

   Baśka...ja mam wąsy!Trzymaj się! A może nie..., czekaj {od)puść się ze mną w Augustowie...Pozdrawiam

   Usuń
 48. http://emerytury.wp.pl/kat,7531,title,Waloryzacja-emerytur-i-rent-tylko-o-inflacje,wid,15326732,wiadomosc.html?ticaid=1100dd

  Waloryzacja emerytur i rent tylko o inflację

  Bardzo dobry komentarz :

  Deus Ex Pax [przed chwilą]
  Komentarz wielokrotnie usuwany z forum. "Gdzie są pieniądze Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Trochę dużo czytania, ale to są fakty! Warto czasem myśleć samodzielnie. Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pojść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!! Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Ludzie kiedy w końcu wyjdziemy na ulice i zaczniemy walczyć o swoje? pieniądze???""

  W.M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PROSZĘ ADMINISTRATORA NASZEGO BLOGA ! USUNĄĆ BO TO WTYKA ! NA ULICACH BYLIŚMY W 1980r. emeryt 2008r data ur.13.12.1947r.P.KRZYSZTOFIE RADŻ WAŚĆ!!!

   Usuń
  2. Na ulicy jesteś od rana do wieczora i co nudzi się masz farta TATA bogaty ! dobrej nocy i pomysłu na życie .

   Usuń
  3. srednia placa sklada sie z tych co zarabiaja 1000/m-c i tych co maja 100 000/m-c skladki odprowadza sie tylko od 2,5 sredniej placy !

   Usuń
  4. A cóż mógłbym radzić, ten wpis to oczywiście propaganda, taki trochę śmieć, epatuje i manipuluje liczbami ale z rzeczywistością ma niewiele wspólnego
   ja bym to usunął bo niepotrzebnie podgrzewa sytuacje i wprowadza zamęt.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  5. Wpis z 21.20 pobudza do myślenia.....
   W zasadzie składki to są nasze pieniądze i ich rozliczenie powinno być dostępne dla każdego, ja chciałabym wiedzieć jak są rozliczane czyli to co we wpisie tylko oficjalnie.
   A.D.

   Usuń
 49. Masz rację W.M.
  pozdrawiam.W.W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JESTEŚ BLONDYNKĄ CZY WNUCZKIEM ?

   Usuń
 50. Do Blondynki z wczoraj.
  Jaki wyrok w SO.
  M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpis 14:29, najbardziej udaną i autentycznie blondynką w realu okazała Pani Sędzina.W

   Usuń
 51. w styczniu 2013r ZUS w Bielsku-Białej wypłacił mi zaległą emeryturę od 1.10.2011 zgodnie z wyrokiem SA w Katowicach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Gratulacje!

   Usuń
  2. Bavo!Gratuluję...

   Usuń
  3. KIT KIT KIT JESTEŚ WTYKA 100% WIĘC MENDA !!!

   Usuń
  4. kiedy była naliczona?

   Usuń
 52. Do Pana Krzysztofa z prośbą o podpowiedź.
  Dzisiaj odebrałam pismo z SA w Gdańsku, zawiadamiające mnie o terminie rozprawy, która odbędzie się 5 marca br. - o wznowienie wypłaty świadczenia. Rozumiem, że skoro ZUS wznowił mi świadcznie, to muszę napisać do SA pismo ograniczające moje żądania. Proszę o podpowiedź. Halina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba już tej podpowiedzi nie otrzymam:(

   Usuń
  2. do Haliny !
   Pismo o poniższej treści wysłałam do SA w Gdańsku. Rozprawę mam 12.03.2013 r.
   Pozdrawiam !
   KT

   W związku z tym, że przepis artykułu 103a ustawy o emeryturach i rentach FUS
   w zakresie dotyczącym kategorii ubezpieczonych, do których należy apelująca, został usunięty z porządku prawnego oraz z uwagi na to, że ZUS uznał powództwo dotyczące zmiany decyzji wstrzymującej z dnia 23.09.2011 r. i wznowił bieżącą wypłatę emerytury
   od dnia 22.11.2013 r., o g r a n i c z a m roszczenie względem ZUS jedynie do żądania wypłacenia zaległych świadczeń, tj. za okres od 01 października 2011 r. do 22 listopada
   2012 r. wraz z należnymi odsetkami do dnia wypłaty.

   Usuń
  3. do Haliny - uzupełnienie.
   Pismo wysłałam w 2 egz. Do każdego dołączyłam ksero decyzji wznawiającej wypłatę.
   KT

   Usuń
  4. Byłbym ostrożny z pisaniem jakichkolwiek pism . Na Pani miejscu zwróciłbym się do zaufanego prawnika. Czasu do 5 marca jest dosyć.

   Usuń
 53. Nareszcie,dzisiaj nadeszły "papiery" ,wszystkie w jednej kopercie,aż się wystraszyłam ile tego.Podam tytuły pism :- Decyzja z dn.09.01.2013 o przeliczeniu emerytury(podst.prawna-ustawa z 17.12.1998 o emeryr. i rentach z FUS (T.J.DZ.U. z 2009.Nr 153,POZ.1227 ze zm.)Emeryturę na mój wniosek z 13.12.2012 ZUS przelicza od 22.11.2012.tj."od dnia w którym został opublikowany wyrok TK" i dalej "od 1.12.2012 przeliczono staż pracy tj.od miesiąca złożenia wniosku.Pod tym jest niewyrażna pieczątka "staż pracy doliczono do dnia 30.09.2011"tj.(dalej nic nie widać).Dalej wyliczono mi należność za okras od 22.11.12.do 31.01.13,potem poodliczano składki i podano wys. świadczenia za ww. okres.
  Nic nie ma o odsetkach za zwłokę !
  Niżej podano podstawę wymiaru po waloryzacji od:01.03.2012.
  Dalej wys. emeryt.ale...informują mnie,że nie przeliczono podstawy wymiaru,gdyż nie przedłożyłam zaśw.o zatr. i wynagr.(druk ZUS Rp-7)do wniosku z dnia 13.12.2012.
  Myślę że Rp-7 za 2012 powinnam złożyć po 01.marca 2013.
  jak będzie nowa kwota bazowa -proszę o odp.?
  Drugi "papier"to "Załącznik do decyzji z dn.09.01.2013.
  w którym info,że decyzja o wznowieniu wypłaty em.została wydana na podst. Wyr.TK.oraz:
  -art.145a,151 i 180 ustawy z dn.14.06.1960 Kpa(Dz.U.z 2000r.Nr 98,poz.1071 ze zm.)
  -Ustawy z dn.17.12.1998o em. i rentach z FUS(Dz.U.z 2009r Nr 153,poz.1227 ze zm.)
  "Jednocześnie Zakład informuje,że decyzja w sprawie wyrównania emerytury zostanie wydana w póżniejszym terminie.
  Zaklad uchyla decyzję z dn.26.09.2011- w częś,w jakiej dotyczy zawieszenia wypłaty emeryt.od dnia 22.11.2012r.

  -POSTANOWIENIE-z dn.15.01.2013-otrzymałam razem z ww.
  "Działając na podstawie przepisów art.149 kpa(Dz.U.z 2000rNr.98,poz.1071ze zm.)w zwiazku z art.124 ustawy z dn.17 grudnia 1998r.o emeryt. i rentach z FUS DZ.U.z 2009r.poz.1227 ze zm.)oraz w związku z art.83b ust.2 ustawy z dn.13 paźdźiernika 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych(Dz. U.z 2009r.Nr 205,poz.1585 ze zm.)ZUS Odział we Wrocławiu wznawia postępowanie na podstawie Pani wniosku z dnia 13.12.2012r."
  Niżej jest napisane:
  "Na niniejsze postanowienie,zgodnie z art.83b ust.2 ustawy z dn. 13paźdźiernika 1998r.o systemie ubezpieczeń społecznych
  (DZ.U. z 2009 Nr 205,poz.1585 ze zm.),zażalenie nie przysługuje.
  Jeszcze w kolejnym piśmie ZUS zawiadamia mnie ,że w związku
  z moim wnioskiem o emeryturę (nie piszą o jaką emeryturę)termin wydania decyzji ulega przesunięciu do czasu przeliczenia dotychczas pobieranej emerytury.(datowane 31.01.2013)
  Czy tak może być,że przez blisko 2 mies.nie dostałam nic a teraz 4 w jednym ?
  Nie wiem ,czy powinna napisać: o odsetkach?
  nigdzie nie jest podany termin o jakie wyrównanie chodzi? nie jest również napisane o emeryturze tzw.powszechnej, o której przeliczenie wnioskowałam.Chyba powinnam napisać do ZUS bo wiele fragmentów w tej ich papierologi jest dla mnie niewyraźnych.Może ktoś zechce wnikliwie przeczytać i coś mi doradzić? POzdrawiam Malwina z Wrocławia.

  p.s.bez sądu \pierwsze naliczenie tzw. emeryt.wcześniejszej marzec 2007 \pobierałam 70%przez 13 mies.\zawieszona jak wszyscy \cały czas pracuję u tego samego pracodawcy\

  OdpowiedzUsuń
 54. Pani Malwino,który ZUS we Wrocławiu? Też czekam na decyzje o przeliczeniu, złożoną w grudniu oraz na obliczenie emerytury powszechnej. Mam już wznowioną emeryturę, ale bez odsetek. Chyba powinnyśmy się jakoś skontaktować, bo wygląda na to, że jesteśmy podobnie "załatwiane". Wrocławianka

  OdpowiedzUsuń
 55. Dzień Dobry Wszystkim Blogowiczom!
  Nareszcie mogę pisać o sobie "odwieszona".
  W dniu wczorajszym otrzymałam cyt: "Decyzja o ponownym nal. emerytury i wznowienie wypłaty emerytury (tak dokładnie brzmi). Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.)Wznowienie wypłaty świadczenia od 22 11.2012 r., tj. od daty wejścia w życie przepisów, ponownie ustala wysokość oraz wznawia wypłatę świadczenia". Uwzględniona jest tylko waloryzacja, oczywiście bez odsetek! Po wykonaniu tel. do lubartowskiego inspektoratu - dlaczego bez? - Odpowiedź brzmi - bo nie mamy wytycznych - Ponieważ ZUS ustalił termin płatności na 20 dnia każdego miesiąca, to właściwie wznowienie mam tylko na papierze, ale jak na Inspektorat w Lubartowie, to duży postęp. Sprawę - skargę w SO Lublin mam w dniu 6 marca 2013.
  Pozdrawiam serdecznie Wszystkich Przyjaciół niedoli.....
  Grażka z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pozdrowienia, trzymam kciuki 6 marca.
   M

   Usuń
 56. A to dziwne.Mnie ZUS w Grudziądzu powiadomił, że należne odsetki za okres od 11-24.01.13 w kwocie....przekaże z wypłatą z w marcu. Z tego wynika ,że wytyczne dostali.

  OdpowiedzUsuń
 57. Sandro,
  co u Ciebie słychać?
  Pozdrawiam
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Barbaro.
   Nareszcie u mnie bardziej optymistyczne informacje. Przedwczoraj dostałam decyzję z ZUS-u o wznowieniu emerytury i o wykonaniu wyroku Sądu w sprawie zaległych.Dosyć długo na to czekałam, ale się doczekałam. Pieniążków jeszcze nie mam, będą w terminie ustalonym do wypłaty, czyli 25.02. Niemniej blog nadal będę śledziła i trzymała kciuki za wszystkich jeszcze zawieszonych, gdyż napewno tacy jeszcze są wśród nas, jak też za pomyślne załatwienie sprawy "wypłat zaległych".
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Pani Sandro czy Pani też ma dopisek na decyzji w sprawie wypłaty zaległych emerytur od 01.10.2011 r. następujacej treści: "w przypadku złożenia przez organ rentowy skargi kasacyjnej i jej uwzględnienia przez Sąd Najwyższy świadczenie będzie podlegało zwrotowi".

   Usuń
  3. Sandro,
   No to jest bardzo dobra wiadomość.
   Wiesz,że Ci kibicuję.Nie ukrawam,że śledzę forum i od kilku dni nie dawałaś znaku dlatego Cię "zaczepiłam"
   Jak kasa wpłynie to daj znać / nie musisz pisać ile?hahaha/.
   Pozdrawiam serdecznie
   Barbara

   Usuń
  4. Nie pisałam bo nie miałam żadnych wieści. A dosyć długo jak wiesz czekałam na tą decyzje. Jeżeli chodzi o ten dopisek w sprawie skargi kasacyjnej to takiego dopisku na mojej decyzji nie ma
   pozdrawiam

   Usuń
 58. a ja nie mam nic ani terminu z sądu apelacyjnego z Gdańska , ani z ZUS. W styczniu złożyłam dodatkowo do ZUS Rp7 wniosek o przeliczenie i cisza. grażyna z Gdanska

  na termin apelacji czekam od lipca 2012r - czy mam napisać prośbę o wznowienie skoro sprawa nie została zawieszona uprzejmie proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o Sąd Apelacyjny w Gdańsku sugeruję czekanie na termin, ponaglanie niczego nie da. SA w Gdańsku "już się ruszył", są terminy wyznaczone na 5 marca, 6 marca i 12 marca - o tych wiem, że wyznaczono.
   Do ZUS - przedzwonić z pytaniami.
   M

   Usuń
 59. Kochani!
  Przed chwilą dzwoniłam do Centrali ZUS w Warszawie, z zapytaniem o odsetki w sprawie '"odwieszonych" od 22.11. 2012, skarżąc się na lubartowski Inspektorat. Pani poradziła, by odwoływać się od otrzymanej decyzji. Może Ktoś z Państwa podpowiedzieć mi , na jaki przepis się powołać?
  Grażka z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   W moim przypadku było tak , że najpierw otrzymałam wznowienie, a później przyszło pismo z ZUS informujace o wyskokości naliczonych odsetek od wznowienia i podali termin przesłania na konto.
   Regina

   Usuń