11 lutego 2013

Apel do osób, które ograniczyły w sądach swoje roszczenia tylko do zaległych świadczeń.             Od pewnego czasu nie ma wpisów na blogu, informujących o tym, jakie zapadają wyroki i jak zachowują się sędziowie sądów apelacyjnych, kiedy emeryt składa pismo z ograniczeniem roszczeń tylko do zaległych świadczeń za okres 1.10.2011 r. – 21.11.2012 r. z załączoną decyzją  ZUS o wznowieniu wypłaty emerytury na bieżąco. Dlatego zwracam się do takich osób, które mają sprawy już za sobą o informowanie o tym na blogu.
            Zwłaszcza proszę o to osoby z Łodzi, Lublina, Krakowa i Wrocławia gdzie jak wiadomo zapadały już wyroki sądów apelacyjnych niekorzystne dla emerytów, oddalające apelacje.
            Przypominam też wszystkim, których spotka oddalenie apelacji o tym, że już na rozprawie należy wnioskować o wydanie wyroku  z uzasadnieniem na piśmie. To samo dotyczy osób, wobec których zapadłby niekorzystny wyrok w sądzie okręgowym, też wnioskujemy jeszcze na rozprawie o wydanie wyroku.
           Osoby, które wygrały w sądach apelacyjnych i którym ZUS wypłaci ich zaległe świadczenia, chciałbym uczulić i prosić o sprawdzanie w sekretariacie  sądu, który wydał wyrok, najpierw tego czy ZUS wniósł o wydanie wyroku.
            Jeśli to uczynił, należy ustalić kiedy wyrok z uzasadnieniem został przez sąd do ZUS wysłany i dalej monitorować przez okres co najmniej dwu i pół  miesięcy, czy nie wpłynęła od ZUS skarga kasacyjna.
           Wypłacone zaległe świadczenia radzę włożyć na krótkoterminową lokatę bankową i wydawać dopiero po tym, jak się upewnimy, że  skarga kasacyjna nie wpłynęła.
           Jeśli ZUS złoży kasację, lokaty radziłbym nie ruszać do czasu, aż SN tę kasację rozpatrzy i oddali. Bo gdyby nie daj Boże uwzględnił, pieniążki trzeba będzie oddać, co mam nadzieje nie nastąpi, ale być przygotowanym niestety na wszystko być trzeba.
Krzysztof
           

197 komentarzy:

 1. Elżbieta Radom11 lutego 2013 19:12

  No właśnie czekam na apelację decyzję o wznowieniu emerytury wyłalam do SA mam potwierdzenie , że wpłynęła ale co dalej nie wiem ciągle wracam do orzeczeń juz wydanych i mam mieszane uczucia, bo moja pierwsza decyzja jest z 2008 roku. Apelacja w Lublinie 27 lutego i tak sobie rozmyślam jak to potraktują. W sumie to wygrane apelacje dotyczą głównie tych co pierwszą decyzję ZUS mieli po 8.01.2009 r. Chyba ze dwie sprawy są takie co dotyczą osób z wcześnieszą decyzją. Niby te osoby nie miały jeszcze decyzji o wznowieniu wypłaty ale i tak jest niepewność . Ograniczyłam swoje żądania tylko do zaległych świadczeń no i czekam. Dziwi mnie, ze nikt nie pisze teraz o sprawach , które się odbywają dlatego ta niepewność.W decyzji którą dał mi ZUS jest napisane , że wznawiają wypłatę na podstawie wyroku TK ale czy to wystarczy Pozdrawiam Ela Radom PS proszę o jakieś wieści z sądów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod postem "Bieżąca emerytura w sądzie" Krzysztof doradzał wydrukować, a nawet dołączyć do pisma procesowego tekst z Gazety Prawnej, w związku z czym ośmielam się powtórzyć moją propozycję sprzed dwóch tygodni, aby posiłkować się wydrukowanym ze strony Sejmu tekstem ustawy, której zgodność z Konstytucją badał TK i orzekł w wyroku K 2/12.

   Gdybym miała w wiadomej sprawie stanąć przed SA, wydrukowałabym pierwszą stronę (aby było widać jaka to ustawa) i ostatnią - z przypisem do art. 28, w którym nie ma ograniczenia do tych po 8.01.2009 ani rozgraniczenia.
   Nie będę teraz powielać swoich komentarzy z 29 stycznia br., podam link do pierwszego, drugi jest trochę niżej, ale powtórzę ważny przypis (dla tych sprzed 8.01.2009 r.) do art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2010 nr 257 poz. 1726):

   "Utracił moc, na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 13.11.2012 r., sygn. akt K 2/12 (Dz. U. poz. 1285), w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., bez konieczności rozwiązania stosunku pracy.”

   Proszę tylko nacisnąć ten link (tam są następne aktywne linki):
   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/01/wywiad-prof-jerzego-stepnia-byego.html?showComment=1359443002615#c8624036839644216427

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
 2. Piękny tytuł naszego bloga:-)
  Jesteśmy grupą ludzi ,którzy całym życiem wypracowali sobie w miarę stabilne warunki życia (w przeciwieństwie do młodych ,wykształconych,zatrudnianych na umowach śmieciowych)C.O.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nooooooooo nie wiem, ale ci dobrze wykształceni młodzi nie mają umów śmieciowych.Tylko muszą mieć zapał do pracy.
  Jak czytam ogłoszenia to pracy jest "w brud" tylko chętnych nie ma. Kto chce pracować to pracę zawsze znajdzie.
  Najlepiej to na emerytów "gadać", że im stanowiska pracy zabierają, bo to tylko im wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wiem z praktyki-pierwsza umowa na 3 miesiące (po raz 5.)-kolejne zatrudnienie:-)zobaczymy po tym okresie ,czy będzie na stałe:-)
   A odchodzący z pracy emeryci nie zwalniają miejsc pracy w wielu zawodach,najlepszym przykładem jest tu zawód nauczyciela,gdzie wraz z odchodzącym emerytem likwiduje się etat,zwiększając liczbę uczniów w oddziałach:-) Emeryci -pracujcie jak najdłużej!!!C.O.

   Usuń
  2. emeryt będzie emerytem jak osiagnie wiek emerytalny, nie przedłuzył sam sobie pracy, a bezrobocie nie jest wina emerytów,to nie oni polikwidowali przedsiębiorstwa, zakłady pracy,jestwsmy siła najemną,wie uwagi prosze kierować w innym kierunku,nie czepiac sie emerytów. Nie kazdy będzie wiecznie młody,oby kiedys nie usłyszał takich wstretnych uwag ,jakie teraz kieruje pod adresem emerytów . Prosze pamiętac,że nie kazdy emeryt ma 2000,nie dziwi fakt że upomina sie o zaległe należne wypłaty ,zgodnie zreszta z prawem Zofia

   Usuń
 4. A jeżeli rozprawa /skarga/ jest wygrana w Sądzie Okręgowym to kiedy wnioskujemy o wydanie wyroku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Krystyno,
   moja sytuacja jest taka: wygrałam sprawę w SO 4 stycznia a 8 stycznia ZUS zapowiedział apelację. Sędzia miał dwa tygodnie czasu na napisanie uzasadnienia wyroku, czyli do 22 lutego. niestety do dzisiaj tego uzasadnienia nie napisał.
   Jeżeli ZUS nie zapowie apelacji to w najlepszym przypadku uprawomocnienie nastąpi po 21 dniach. Proponuję zadzwonić do sądu po tygodniu od sprawy, podać nr sprawy i zapytać się czy strona przeciwna zapowiedziała apelację.
   pozdrawiam
   Małga

   Usuń
  2. Miało być do 22 stycznia. Przepraszam. Małga

   Usuń
  3. dziękuję

   Usuń
 5. Ja mam dwoje dzieci i radzą sobie dobrze powiem bardzo dobrze trzeba chcieć pracować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję rację, ale najlepiej tylko chodzić nic nie robić i narzekać, bo tak się niektórzy przyzwyczaili.

   Usuń
 6. To ustawodawca wprowadził wydłużony wiek emerytalny - 67 lat. Wprowadzając ten przepis nie myślano o młodych?. Właśnie do Rządu młodzi powinni adresować swoje pytania o pracę a nie "wytykać emerytom , że przez nich nie mają pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wierz dlaczego to wprowadzili ?????
   To pomyśl. Teraz maja problem z emerytami, bo muszą im płacić zasłużone emerytury, a jeszcze trochę pożyją, a jak przedłużą, to okres wypłat będzie krótszy lub wcale.

   Usuń
  2. i częsc odejdzie w spokoju

   Usuń
 7. czy do skargi o wznowienie postępowania do SO należy dołączyć jako załącznik kserokopie decyzji ZUS o przyznaniu i potem o wstrzymaniu emerytury. Jeżeli tak to przez kogo te ksera mają być uwierzytelnione.

  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Marku! ja dołączyłam ksrokopie bez uwierzytelnienia. Rozprawę mam 20 lutego.pozdrawiam Wiga

   Usuń
  2. Miałam rozprawę w SO 6.02,złożyłam tylko skargę.To obowiązkiem ZUS-u jest dostarczenie niezbędnej dokumentacji.Pozdrawiam.Bożena.

   Usuń
 8. Kontakt do Pana Krzysztofa: krisdar@wp.pl
  Kieruj to pytanie na w/w adres,to się dowiesz!

  OdpowiedzUsuń
 9. Do anonimowego z 20:03. Pana krzyk jest nie na miejscu. Trzeba było chodzić przy naszej sprawie tyle co P.Krzysztof. Przecież to my piszemy jak jesteśmy traktowani w naszych instytucjach /niewznawianie wypłat przez ZUS-y, oddalanie wyroków w sądach itp/ Nietrudno więc jest wątpić w nasze prawo mimo wiedzy,że mamy rację. Ja śledzę ten blog prawie od początku i mimo,że czasami mam inne zdanie nie obrażałabym w ten sposób. Niemniej pozdrawiam Hanna1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy z 22:34
   Byłeś w tym ZUS-ie?, dowiedziałeś się czegoś nowego?
   Obecnie po otwarciu tego Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) w terenowych ZUS-ach zaczęto likwidować informacje telefoniczną i ze wszystkim odsyłają właśnie do COT. Przecież wszyscy po wyroku TK poskładaliśmy do ZUS pisma (wnioski) o wypłatę bieżących i o wypłatę zaległych. I co się stało?
   Ano do 18 stycznia co kilka dni były inne odpowiedzi, w COT i w każdym terenowym inspektoracie mówiono co innego, niektóre ZUS-y jak w Płocku nawet zaczęły wydawać decyzje , że osób sprzed 8 stycznia 2009 r. wyrok TK nie dotyczy, generalnie wszystkim "sądowym" odsyłano wnioski i kazano ze wszystkim zwracać się do sądu. Po 18 stycznia nagle u niektórych na kontach zaczęły pojawiać się pieniądze, ale decyzji nie było, potem zaczęły przychodzić decyzje wznawiające do wszystkich i do tych co się nie odwoływali i do tych co mają sprawy w sądach i każdemu ZUS pisze że zaległe to później. Później to znaczy kiedy???
   Jak się do nich zadzwoni i pyta to ble, ble i nic się nie można dowiedzieć.O tym wszystkim jakoś się zapomniało. Teraz już mamy wznowione bieżące i na blogu domagamy się zaległych, bo to "nasze pieniądze" "ZUS zawiesił, niech ZUS odda" itd itp,
   Pojawiło się kilka osób odważnych tylko na blogu, a po za tym oni wiedzą lepiej, jak ktoś pisze że fakty są inne niż ich oczekiwania to tym gorzej dla faktów.
   No i pojawił się wywiad w GP z prezesem ZUS i czego się dowiedzieliśmy? "ZUS wykonuje literalnie wyrok TK" czyli wznawia od 22 listopada (bo niestety od tego dnia wyrok dopiero obowiązuje) bieżące świadczenia wszystkim którym zawiesił i którzy jeszcze pracują. O zaległych prawie ani słowa po za tym że MPiPS wystąpiło do RCL,+ a w ogóle to jest dużo opinii żeby ich nie płacić. To ja się pytam: co ZUS robi w sprawie zaległych poza odpowiedziami, że "później, w późniejszym terminie" czy ZUS w ogóle może tu coś zrobić? Moim zdaniem nie bo nie ma w tym temacie na dzień dzisiejszy nic do powiedzenia. Ale na blogu możemy sobie pisać, domagać się od ZUS-u wszystkiego, tylko co tego, że mamy takie zdania i przekonania że to ZUS jest naszym "dłużnikiem", ZUS sobie z tego nic nie robi, czeka na to co każe mu zrobić Kosiniak-Kamysz. Więc niektórzy niech dalej zaklinają rzeczywistość.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. ......"ZUS wykonuje literalnie wyrok TK" czyli wznawia od 22 listopada (bo niestety od tego dnia wyrok dopiero obowiązuje)....."

   Jest poza sporem, że wyrok obowiązuje od 22.11.2012 r., ale co to znaczy "obowiązuje" ?
   Moim zdaniem - oznacza to, że dopiero od tego dnia mogą być podejmowane skuteczne, prawnie wiążące czynności, związane z zawieszonymi świadczeniami, tzn. może się rozpocząć wydawanie decyzji o wznowieniu wypłaty, ewent. o odmowie wznowienia, o wypłaceniu zaległych świadczeń, o odmowie wypłacenia świadczeń, o oodmowie wypłacenia odsetek i wydawanie wszelkich postanowień z tym związanych.

   Cały problem polega na tym (jak wszyscy wiemy), że niektórzy prawnicy utrzymują, że " artykuł zawieszający" utracił moc dopiero z dniem 22.11.2012 r., a inni, że od dnia jego wejścia w życie, czyli ex tunc.
   Z tego wynika postępowanie (zwlekanie) rządzących.
   Skoro wykonanie wyroku TK wiąże się z wypłaceniem z budżetu Państwa (poprzez ZUS)kwoty ok. 700 mln zł, to rządzący (przy pomocy prawników) zamierzają dokonać "falandyzacji" prawa, mam na myśli ustawę o TK (odpowiednie przepisy były już cytowane na blogu).

   Uważam, że należy się przygotować na rozstrzygnięcie dla nas niekorzystne, tzn. ZUS wyda decyzje o odmowie wypłacenia zaległego świadczenia.

   Upieram się (trzymam się "jak pijany płotu"), że "wypowiedzi" ZUS w tak ważnej sprawie muszą mieć określoną formę, tj. formę decyzji administracyjnej, a nie zwykłej formy pisemnej (zwykłego pisma informacyjnego).

   Znam stanowisko naszego osobistego doradcy prawnego, czyli p. Krzysztofa, bardzo je sobie cenię.
   Proszę "blogowiczów" o zdania odmienne.
   M

   Usuń
  3. NIe zgadzam sie z opinia anonima 12.02.12 godz. 9.30. Wyrok obowiązuke od 22.12.2012,to tak był ogłoszony, A TK badal sprawę niezgodności z Konstytucja z chwila powstania szkody, czyli zabrania praw nabytych, a nie stało sie to 22.12.2012. Szkoda szukać kruchków prawnych ,tylko prosze naprawić bubel,powstał nie z winy emerytów. Przyznać sie do pomyłki , a nie szukać sposobów na oszukanie emerytów Jan

   Usuń
  4. Witaj M.
   Sorry, ale co nam dadzą zdania odmienne? Szanowna władza olewa nas totalnie, możemy sobie tu na blogu popsioczyć i pospierać się jak kto rozumie obowiązywanie wyroku. Ale zobaczmy co się dzieje w realu. Ponad dwa miesiące od dnia samego wyroku, a prawie dwa od jego ogłoszenia trwało w MPiPS poszukiwanie na siłę argumentów do nie wykonywania wyroku w ogóle, coś na ten temat do mnie dotarło, ale niestety nic nie mam na papierze. Tu mała dygresja, miałem kiedyś w firmie takiego Wiesia co to na wszystko był przygotowany, jak chciałem go dopaść zawsze wyciągał z teczki dokument i zaczynał od słów: "panie prezesie, ale ja mam na to papier".
   No i po dwóch miesiącach się poddali i kazali prezesowi ZUS od 22 wszystkim wypłacać. 1:0 dla nas. Wierz mi nie ma żadnego znaczenia czy każą ZUS-owi wydać odmowne decyzje administracyjne, co pozwalałoby je skarżyć za friko do sądu pracy, czy tez po prostu ogłoszą, że resort pracy nie widzi podstaw do wypłacania zaległych świadczeń przez ZUS bo jego zdaniem wyrok TK mu tego nie nakazuje, stosowanie art 28 było bezprawiem legislacyjnym, a to jak się w takiej sytuacji zachować jest opisane w kodeksach (k.c i k.p.c..) Nadziei, że z własnej inicjatywy przygotują na Radę Ministrów projekt ustawy rekompensującej emerytom wyrządzoną szkodę, to ja nie mam, nie mam też co do tego złudzeń. Chyba przestanę o tym pisać na blogu, bo ta dyskusja staje się jałowa. Tych co wierzą, "że ZUS ma im oddać i już" nie przekonam, tych co się za wszelką cenę domagają decyzji administracyjnych, bo myślą, że im to to pomoże, też nie przekonam, a tych którzy myślą tak jak ja już przekonałem, o czym zresztą piszą do mnie na maila, żeby nie wywoływać dalej niepotrzebnej wrzawy na blogu.Dla tych pierwszych nieprzekonanych , bo oni zawsze będą mieli zdanie odwrotne, do wszystkiego, bo tak już maja z natury, mogę być "rzecznikiem ZUS" "wtyką" "podstawioną osobą do zniechęcania emerytów" itd mógłbym jeszcze parę epitetów po moim adresem przytoczyć, ale po co?
   Powiem Ci M, że oczywiście najchętniej widziałbym kapitulacje MPiPS i nakazanie Derdziukowi wypłaty zaległych przez ZUS , byłoby to dla nas najlepsze i najprostsze, a państwo nie ponosiłoby dodatkowych kosztów. Ale podejrzewam, że nie mają na to kasy w tegorocznym budżecie. Ewentualna ustawa rekompensacyjna też pewnie obciążałby tegoroczny budżet, a na to minister Vincent pewnie nie pozwoli, bo byłby za blisko progu ostrzegawczego.
   Tak, że najpewniej czeka nas mozolne osobiste dochodzenie zaległych w sądach cywilnych (od wpisów powinny nas zwalniać, no bo jesteśmy najsłabszą grupą pod względem ekonomicznym, więc może sprawy nie będą nas kosztować)i jest mi całkowicie obojętne, czy mam pozywać ZUS czy Skarb Państwa.
   Takie rozwiązanie w pewnym sensie faworyzuje tych co mają już sprawy w sądach oni mogą, choć nie muszą, bo za polskimi sadami nie trafisz zaległe dostać jeszcze w tym roku, a re4szta czyli ci co się nie odwołali i pracują, i ci co odeszli na emerytury miedzy październikiem 2011 a listopadem 2012 będzie się musiała ciągać po sądach. Oczywiście to jest wyłącznie moje zdanie i moja diagnoza, każdy może mieć inne, ja nie jestem krową na łące i jak ktoś mnie przekona, że nie mam racji w tej sprawie natychmiast zmieniam poglądy i przyznaje mu rację. I uważam że na obecnym etapie na temat zaległych i tego co będzie w najbliższym czasie dyskusję można przerwać i poczekać na ruch strony przeciwnej.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  5. Dziękuję za odpowiedź.
   Dobrze, że zgadzamy się chociaż w sprawie generalnej: "rządzący mają nas w głębokim poważaniu".
   Jestem niecierpliwy (pewnie więcej jest takich), a ponadto zawsze chcę przewidzieć parę kroków "do przodu", inaczej mówiąc chcę wiedzieć "co zrobię, gdy ZUS postąpi "tak", a co zrobię, gby postąpi inaczej".
   Ale faktycznie, swoje przewidywania powinienem zostawić sobie i nie zawracać głowy blogowiczom.
   M

   Usuń
  6. Panie Krzysztofie, to co Rządzący nie mają podstaw prawnych do wypłat "zaległych" a Sądy widzą to prawo? Logicznym jest,że wstrzyzmano nam od 1.10.2011 r.emerytury z naruszeniem prawa w związku z czym należy je oddać. Powód brak pieniędzy nie jest wytłumaczeniem.

   Usuń
  7. Powiedzcie tak z ręką na sercu ilu emerytów ma wypłacone emerytury od 1-10.-2011 te zawieszone.

   Ilu emerytów ma pieniadze na koncie po sprawie Sadowej ??????????????????????????????

   Usuń
  8. Klimek.
   Mamy trójpodział władzy na ustawodawczą, (Parlament), wykonawczą (Rząd i Prezydent) oraz z nazwy niezawisłą władzę sądowniczą. Władza ustawodawcza twierdzi tak jak piszesz, że wg. niej ma podstaw prawnych do wypłaty zaległych świadczeń. I co mamy zrobić???, zwłaszcza, że władza ta ma nas "w dużym poważaniu"
   Co innego sądy, od tej władzy wykonawczej niezależne i powołane do stosowania prawa, one widzą to prawo, ale orzekają tylko w stosunku do konkretnej osoby, a że nasze prawo nie jest precedensowe jak np w USA to każdy musi dochodzić swoich praw z osobna. W USA po pierwszy wyroku korzystny dla emeryta, władze podkuliłyby ogon, przestałyby się odszczekiwać jak nasze MPiPS no i szybciutko wszystkim wypłaciły, Ale żyjemy niestety w RP i to w państwie Donalda Tuska więc jest jak jest. Artykuł 28 był od chwili jego poczęcia przez Sejm niekonstytucyjny, stosowanie go do 21 listopada 2012 przyniosło emerytom konkretne szkody, ale nasza władza wykonawcza, a chyba i ta ustawodawcza też ani myśli tego naprawić i nie dlatego, że nie może, bo masz racje brak pieniędzy to tylko wymówka, ale po prostu nie chce. Więc najprawdopodobniej pozostaną tylko sądy
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 10. Do P Marka
  Ja wzięłam ze sobą oryginały a ksero zrobiłam w pracy, także zabrałam decyzję z ZUSu o wznowieniu emerytury i jej ksero P sędzia zobaczyła ze są zgodne i zabrała wszystkie ksera, a oryginały zwróciła.
  Pozdrawiam Mila.

  OdpowiedzUsuń
 11. panie Krzysztofie! 1952 - czekam na termin rozprawy w SO w krakowie. Staram sie tylko o zaległe z odsetkami. napisze jak będe po rozprawie !
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
 12. Jutro mam sprawę w SO, proszę mi doradzić, kiedy mam prosić o sam wyrok, a kiedy o wyrok z uzasadnieniem , czy powinnam prosić tylko wtedy, gdy wyrok byłby dla mnie niekorzystny, czy także wtedy, gdy będzie dla mnie pozytywny? Czy powinnam prosić, żeby mi przysłali tenże wyrok na mój adres? Gdzie to zrobić, pod koniec rozprawy, czy gdzieś w jakimś biurze, sekretariacie. Sąd znam tylko z telewizji, proszę o pomoc. Blondynka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze prosimy o wyrok z uzasadnieniem jeśli to wyrok I-szej instancji i to niezależnie czy pozytywny , czy negatywny dla nas . Jeśli wygramy a druga strona złoży apelacje to wyrok jest nam potrzebny że porównać go z wnioskiem apelacyjnym i ewentualnie napisach pismo procesowe do sądu II-giej instancji. Poprosić ustnie na rozprawie , zresztą sąd powinien strony pouczyć, możesz udawać naiwną i prosić, żeby Ci wszystko tłumaczono bo rozprawa to dla Ciebie czarna magia
   Krzysztof

   Usuń
  2. Dzięki.

   Usuń
 13. Blondynko,
  Po rozprawie będziesz wiedziała czy wyrok dla Ciebie jest korzystny czy nie.
  W sytuacji ,gdy wyrok będzie niekorzystny to po sprawie w biurze podawczym składasz wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem masz na to 7 dni.Najlepiej to iść na sprawę pomimo,ze obecność jest nie obowiązkowa/ Sędzia powinien Cię poinformować o tym oraz o możliwości odwołania się do SA./ a jak tego nie zrobi to po prostu pytaj.Nie bój się pytać to są normalni ludzie i na pewno Ci powiedzą co,gdzie i jak należy zrobić.
  Tak było w moim wypadku.
  Powodzenia
  BR

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Kodeks postępowania cywilnego
   Art.505(8)§1. Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku strona może zgłosić również do protokołu bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku.

   Usuń
 14. Mam dla państwa wspaniałą wiadomość.Prezes GUS pomógł wygospodarować w budżecie ZUS pieniążki na zwrot ukradzionych nam od 01.10.2011 r emerytur.Ustalił mianowicie wzrost inflacji na poziomie 4,00%,zamiast przewidywanego 4,48%,a że przy okazji ustalił też 0 procent wzrostu płac,waloryzacja emerytur wyniesie 4%,co z kolei przeliczając na pieniądze da ZUSowi oszczędności ok.800mln zł.Ot tak niby,z pomocą niezależnego GUS i upadającej gospodarki, znalazły się w kasie ZUS pieniążki.Aż dziw bierze,na takie cuda.No, ale cuda obiecywał premier już od początku swojego urzędowania,wiec może nie ma się co dziwić.Teraz tylko czekać na rozstrzygniecie spraw w sądach i zgarniać kasę.Szkoda tylko,że z kieszeni emerytów.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, nie 0 % wzrost płac,a 0% wskaźnik wzrostu wynagrodzeń.To jednak nie to samo.
   Krystyna

   Usuń
  2. A wiesz co Krysiu , jesteś genialna, to może być strzał w dziesiątkę, gdyby Twoja wróżba się spełniła byłoby super. Ale w cuda Pana Płemieła to chyba tak jak ja nie wierzysz co? Bo jeden cud już zrobił w zeszłym roku rąbiąc nas waloryzacją kwotową na spora kasę, więc i w tym roku może to powtórzyć. Przewrotność natury, co? wyrównać części emerytów szkodę za niezgodność z konstytucją kosztem wszystkich emerytów. I to jest właśnie państwo Donalda Tuska
   pozdrowienia
   Krzysztof

   Usuń
  3. Napisałam trochę sarkastycznie, o tych "wygospodarowanych" dla nas pieniądzach,bo jeżeli rzeczywiście poszukali należnych nam pieniędzy w naszych kieszeniach i kieszeniach Bogu ducha winnych,biednych emerytów, to byłoby pyrrusowe zwycięstwo.Ale znając brak skrupułów u rządzących, w oszukiwaniu emerytów, to jest to bardzo prawdopodobne z ich strony działanie.A wskaźniki GUS to miejsce do rozmaitych manipulacji.To tak jak badanie opinii publicznej,zależy komu i jaka jest potrzebna i kto płaci.
   Krystyna

   Usuń
  4. No bo to jest księgowość kreatywna!

   Usuń
  5. Krysiu prof. Turski, u którego na UW zdawałem matematykę po II-gim roku studiów, zwykł mawiać:
   "statystyka to taka dobra dziewczyna, która daje każdemu" więc to piszesz nie jest nieprawdopodobne
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 15. Czy mogę uzyskać odpowiedź na takie pytanie? W apelacji od wyroku SO podajemy wartość przedmiotu sporu. Czy podajemy wartość emerytury brutto czy netto? Jeżeli pobierało się zmniejszoną emeryturę to policzyć np: 9m-cy x pobieraną zmniejszoną kwotę? Pozdrawiam L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sąd prosi o wartość ornamentacyjną, gdyby wyrok SO się uprawomocnił , ZUS ociągał się z wypłatą to żeby iść do komornika trzeba by w sadzie cywilnym dostać nakaz zapłaty i wtedy dopiero potrzebne byłoby dokładne wyliczenie, do czego zresztą Sąd powinien zobowiązać ZUS
   Krzysztof

   Usuń
  2. Dzięki za podpowiedź

   Usuń
  3. Sorry, "orientacyjną" oczywiście a nie "ornamentacyjną" wybrałem złą podpowiedź ze słownika
   przepraszam jeszcze raz
   Krzysztof

   Usuń
 16. Mam wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie przywrócenie emerytury od 1.10.2011 r z klauzulą prawomocności i wykonalności dosłownie brzmi " zmienia zaskarżony wyrok oraz poprzedzającą go decyzję organu rentowego i wznawia wypłatę emerytury od dnia 1.10.2011 r " . ZUS zwrócił się o uzasadnienie wyroku na wniesienie kasacji ma 2 miesiące od otrzymania wyroku z uzasadnieniem akta jeszcze nie są zwrócone do ZUS-u czekam cierpliwie .

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy ma Pan (i) wznowiona wypłate bieżącej emerytury?

  OdpowiedzUsuń
 18. tak mam wznowioną wypłatę emerytury na bieżąco i wyrównanie od ogłoszenia wyroku tj. od listopada 2012 za te kilka dni listopada 2012 z odsetkami , czekam natomiast co będzie z odsetkami z zaległej emerytury bo w wyroku nie ma nic na ten temat to sprawa ZUS-u ewentualne dalsze dochodzenie roszczeń na DRODZE SĄDOWEJ ALE MUSI USTASUNKOWAĆ SIĘ do tego ZUS zapewne ZUS wyda jakąs decyzję po otrzymaniu akt z sądu wtdey podejmę decyxzję czy dochodzić roszczeń o odstetki . Pan Krzysztof pisze nieprawdę bo wypłacone pieniądze przez ZUS - nie podlegają zwrotowi jest chyba w tym temacie wyroku Trybunału Kobnstytucyjne , a wyrok Sądu Apelacyjnego ma już klauzulę wykonalność i prawomości wi.ęć podlega wykonaniu po zwrocie akt w przeciwnym wypadku egzekucja .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Pan Krzysztof ma rację i napisał prawdę.Niestety to Pan ma kłopoty ze zrozumieniem tekstu pisanego.To chyba niedomagania wieku!!

   janka

   Usuń
  2. Szanowne koleżanki proszę się nie kłócić i na siebie nie napadać. Droga pani z Krakowa, proszę bardzo o niepisanie, że ja piszę nieprawdę, to niegrzeczne, zwłaszcza, że nie ma Pani racji. Prawo w RP jest takie, że rzeczywiście wyrok sądu apelacyjnego jako sądu II-giej instancji jest prawomocny i podlega wykonaniu i ZUS musi go wykonać i pieniądze wypłacić, inaczej służy Pani droga egzekucyjna. Ale sprawa nie kończy się na tym. Jak Sama Pani pisze ZUS wystąpił o wyrok z uzasadnieniem. Od dnia jego otrzymania ma dwa miesiące na złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Jeśli to zrobi i jeśli Sąd Najwyższy kasację uzna, zmieni wyrok i nie odeśle go do ponownego rozpatrzenia, to z całym szacunkiem dla Pani wiedzy prawniczej, będzie to oznaczało konieczność zwrotu wypłaconych pieniędzy, bo staną się świadczeniem nienależnym. Proszę o to zapytać pierwszego z brzegu adwokata lub radcę prawnego, a nie zarzucać mi pisanie nieprawdy. I nie ma, z całym szacunkiem, wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który mówiłby, że wypłacone przez ZUS pieniądze nie podlegają zwrotowi. Nawet Gdyby był jakiś wyrok TK w konkretnej, np w takiej jak nasza sprawie, to nie oznaczałoby, że dotyczy on wszystkich spraw, że jest taka norma prawna, bowiem system prawa w Polsce nie opiera się na precedensach. Dlatego w artykule o tym napisałem, zalecając ostrożność, jeśli kasacji ZUS nie wniesie można pieniędzmi spokojnie dysponować, jeśli będzie skarga kasacyjna, ja do wyroku Sądu najwyższego ruszyć ich bym się nie odważył, ale każdy zrobi jak uważa.
   Pozdrawiam
   Krzysztof
   ps.
   Jeśli już ZUS wypłaci Pani te zaległe to wyda w tej sprawie decyzję opartą na wyroku SA, ale napisze w niej, że w razie uwzględnienia jego skargi kasacyjnej pieniądze podlegają zwrotowi jako świadczenia nienależne

   Usuń
 19. Anonim Ty chyba nie masz co robić. Przyjemność Ci sprawia wyprowadzanie ludzi z równowagi i denorwowanie ich oraz wprowadzanie w błąd i mieszanie na tym blogu.Idź na spacer jest piękna pogoda i przemyśl swoje postępowanie. Nie wtrącaj się z głupimi uwagami do rozmów. mamy Ciebie dośc i nikt nie chce już czytać Twoich wywodów. Starczy już !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 20. W I T A M !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Na tym blogu maja najwięcej pytan i odpowiedzi emeryci, którzy mają sprawy w Sadzie, ale jest pytanie przeciw komu?????????????????????????
  skoro ZUS sam nie może podjąć decyzji o wypłacie zaległych.
  Po drugie, a ilu z nas już te pieniadze otrzymało???????????????????????????? z pozytywnego wyroku sądowego.
  Myslę, że dobrze by było przygotować takie rozeznanie.
  Proponuje przygotować taką statystykę.
  Ilość wniesionych spraw do Sadu
  Ilośc odrzuconych- przegranych
  Ilość wygranych- pieniadze na koncie
  Taka informacja może rozjaśnić umysł pozostałych emerytów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super pomysł, tylko skąd wziąć te dane, niestety koleżanki i koledzy emeryci, zwłaszcza jak już wygrali w sądach, tracą zainteresowanie blogiem i tylko niektórzy i bardzo nieliczni dzielą się z mami swoją wiedzą.
   A sprawy w sądach są sprawami przeciwko ZUS, pozew dotyczy uchylenia decyzji zawieszającej z 2011 r.Uznanie powództwa przez sąd apelacyjny jako sąd II-giej instancji oznacza automatycznie wypłatę świadczenia od 1 .10.2011 r. i to sądy orzekają.
   Ile osób już otrzymało zaległe? z wpisów na blogu wiemy o może trzech, inni się z nami ta wiadomością nie podzielili
   Krzysztof

   Usuń
  2. ZUS Chorzów wypłacił zaległe wczoraj bez odsaetek.Sprawa była 4 stycznia.

   Usuń
  3. Do A z 12:40,czy sprawa była wygrana w SA czy SO bardzo proszę o odpowiedz Inka :)

   Usuń
  4. Sprawa była 4 stycznia w SO w Katowicach.

   Usuń
  5. Gratuluję! Bardzo proszę o informacje:
   Czy to była sprawa zawieszona przez SO do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez TK , czy też to była sprawa po Pani (a) skardze o wznowienie postępowania po wcześniej zakończonej sprawie w SO , zakończonej prawomocnym wyrokiem?
   Czy długo Pan(i) czekał(a) na odpis wyroku z uzasadnieniem?
   Czy ZUS tez wystąpił o odpis wyroku z uzasadnieniem? Kiedy się uprawomocnił wyrok?

   Usuń
 21. Po wygranej sprawie w SA Lublin dn.24.01.2013r.ZUS Biłgoraj dotychczas nie wypłacił zaległych świadczeń.Nie minął jeszcze miesiąc więc myślę,że trzeba cierpliwie poczekać. Codziennie śledzę wpisy na blogu i napewno się odezwę. Tymczasem pozdrawiam wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Identyczna sytuacja w ZUS oddział Lublin. Tylko, że niewypłacone również bieżące. Ewa

   Usuń
 22. To są dobre a nawet bardzo dobre wiadomości, ale "nie usypiajmy się" nimi.
  Ważna też jest informacja, które sądy apelacyjne oddalają apelacje o wypłacenie zaległych, czym to uzasadniają.
  M

  OdpowiedzUsuń
 23. Sąd Okręgowy w Słupsku (pomorskie), rozpoznanie skargi na posiedzeniu w dniu 28.01.2013, pani sędzia szalenie skrupulatna, sąd umorzył skargę w części dotyczacej świadczenia za okres od 01.10.2011 do 21.12.2012 wobec wznowienia wypłaty emerytury od 22.11.2012, powołując się na przepis art. 190 Konstytucji RP oraz orzekł, że skoro Trybynał ni wskazał wyraźnie daty obowiązywania wyroku, należy przyjąc datę ogłoszenia w Dz. U., tj. 22.11.2012.
  W tym samym dniu złożyłem w Biurze Podawczym wniosek o odpis wyroku i gjego uzasadnienie, wczoraj (11.02.2013) otrzymałem.
  Pozdrawiam serdecznie
  Janusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cz sędzia powołał się na cały przepis art.190 czy tylko na któryś z punktów?
   Anka

   Usuń
  2. Bardzo proszę o nadesłanie tego uzasadnienia. Coś niebywałego. Z Pana słów wynika, że Sąd zinterpretował art. 190 pkt 3 w druga stronę,zupełnie inaczej niż to zapisano. Oczywiście należy to bezwzględnie zaskarżyć do SA, Taki wyrok świadczy o nieznajomości podstaw prawa przez sędziego, albo o szkodzeniu emerytom za wszelką cenę. pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  3. Sąd orzekł, że stosownie do art. 190 ust. 3 Konstytucji RP, orzeczenie TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia (...) Orzeczenie TK z dnia 13.11.2012 zostało ogłoszone w DZ.U. w dniu 22.11.2012, a TK nie określił innego terminu utraty mocy obowiązującej powołanych w wyroku przepisów. Zatem Sąd Okręgowy przyjął, że wznowienie wypłaty emerytury winno nastąpić od dnia ogłoszenia wyroku TK, tj. od dnia 22.11.2012 roku.
   Ponieważ ubezpieczony cofnął w części swoją skargę, gdyż od 22.11.2012 r. organ rentowy podjął wypłatę emerytury. W związku z powyższym, na podstawie art. 412 § 2 k.p.c w zw. z art. 203 k.p.c Sąd w pkt 1 umorzył postępowanie w części dotyczącej wypłaty emerytury od 22.11.2012 r. Żądanie powoda obejmujące wznowienie emerutury od 01.10.2011 do 21.11.2012 Sąd uznał jako nieuzasadnione i oddalił skargę o wznowienie postępowania w pozostałym zakresie na podstawie art. 412 § 2 kpc, o czym orzeczono w pkt II sentencji wyroku.

   Sentencja wyroku:
   - Sąd umarza postępowanie w części dotyczącej wypłaty emerytury od dnia 22.11.2012,
   - Sąd oddala skargę o wznowienie postępowania w pozostałym zakresie,
   - Sąd nie stwierdza odpowiedzialności organu rentowego,
   - Sąd znosi wzajemnie miedzy stronami koszty procesu.

   Usuń
  4. Przypuszczam , ze Pana pismo procesowe mogło być niefachowo napisane (co do formy lub treści )

   Usuń
  5. Jeżeli rzeczywiście miał Pan niedobrze napisane pismo (niewłaściwa treść ) , to niezależnie od apelacji złozyłbym odrębna skargę (jest jeszcze 10 dni), której napisanie powierzyłbym adwokatowi lub radcy prawnemu.

   Usuń
  6. Do sugestii powyżej.
   Proszę o jakieś szczegóły w sprawie tej sugerowanej skargi, co to dałoby i gdzie ją składać, w jakim terminie od sprawy?w

   Usuń
  7. Jeżeli Pan pisał w swojej skardze , żeby sąd przyznał Panu wypłatę emerytury od 1.10.2011 do 21.11. 2012 - to sąd nie mógł tego zrobić , bo nie miał podstaw.Sąd mógłby Panu pomóc inaczej , ale gdyby Pan o to wnioskował w swoim wniosku - sąd nie zrobi niczego , o co Pan nie wnioskował. Jeżeli Pan złoży teraz taką skargę , że sąd będzie ją mógł uznać , a będzie ona inna w treści , niz ta , którą Pan złożyL , powinno być dobrze. Termin do wniesienia skargi do sądu ma Pan czerwonymi cyframi po prawej powyżej - 9 dni. Na Pana miejscu udałabym się do radcy prawnego lub adwokata - ja za poradę prawną zapłaciłem 100 zł , bo ja rozumuję 'na chłopski rozum' - nie jestem prawnikiem.
   A oprócz tego , niezależnie , składałbym apelację - tez w porozumieniu z prawnikiem.Warto też poczytać artykuły k.p.c. , które mówią o skardze o wznowienie postępowania.

   Usuń
  8. Ot, znaleźli się "doradcy".
   Sąd orzekając zajął przecież stanowisko odnośnie wszystkich elementów żądania powoda.Zatem pismo powoda nie było żle zredagowane.

   Usuń
 24. Dzisiaj rozmawiałam telefonicznie z inspektorem z ZUS, który zajmuje się moją sprawą, ponieważ nie otrzymałam jeszcze decyzji dotyczącej wznowionej, wypłacanej mi emerytury. Umówiłam się, że jutro mam odebrać decyzję osobiście. Inspektor nadmienił, ze zaległe od 1.10.2011 nie wypłacają, ponieważ czekają na odgórne wytyczne i dotyczy to też wyroków sądowych.
  Informacja ta nie jest nowa, ale, na litość..., nie zamęczajmy p. Krzysztofa sprawą zaległych, bądźmy cierpliwi. O co nieraz już p. Krzysztof prosił.
  Pozdrawiam
  Małga

  OdpowiedzUsuń
 25. Dzisiaj odebrałam pismo z SA w Gdańsku, zawiadamiające mnie o terminie rozprawy, która odbędzie się 5 marca br. - o wznowienie wypłaty świadczenia. Rozumiem, że skoro ZUS wznowił mi świadcznie, to muszę napisać do SA pismo ograniczające moje żądania. Proszę o podpowiedź. Halina

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam!
  Właśnie przed chwilą wróciłam z rozprawy w SO Tarnobrzeg- skarga oddalona!!!! Pierwsze naliczenie emerytury - wrzesień 2009. Trafiłam chyba na wyjątkowo nieprzychylną sędzinę, już na samym początku z jej spojrzenia to wynikało, nie wspominając o zakończeniu 5 minutowej rozprawy.Ja zawęziłam roszczenia do zaległych, a przedstawicielka ZUS wnioskowała oczywiście o oddalenie skargi, twierdząc, że ZUS działał zgodnie z przepisami. Uzasadnienie oddalenia-cyt."sąd nie znajduje żadnych przesłanek prawnych do uznania skargi" i komentarz sędziny:"chyba się pani nudziła i napisała tę skargę" Na to ja zapytałam , czy wyrok TK nie jest dostateczną przesłanką i Wys.S nie dotyczy? Odpowiedziała, że wyrok TK nie ma wpływu na orzeczenia sądów powszechnych????????? Szkoda słów, komentowania, zdrowia. Pozdrawiam W

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reasumując: sąd nie uznaje Konstytucji, ciekawe....

   Usuń
  2. Prosze poprosic o uzasadnienie ,na pismie ,,tego wroku,,trzeba w calosci opublikowac na naszym ,blogu,,,moze w nowej rubryce ,,kawaly o sedziach<<

   Usuń
  3. W obowiązującym porządku prawnym orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego na mocy art. 190 ust. l Konstytucji RP mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Wszystkie zatem sądy mają obowiązek ich respektowania i przestrzegania.

   Usuń
  4. Po prostu GRANDA!!! W głowie się nie mieści!

   Usuń
  5. do W.
   proszę koniecznie ustalić, czy rozprawa była nagrywana, jeśli tak zażądać płyty z nagraniem, i proszę napisać na blogu albo do mnie co z tym nagraniem
   Krzysztof

   Usuń
  6. Istnieje spór między Trybunałem Konstytucyjnym a Sądem Najwyższym co do obowiązywania tzw, wyroków interpretacyjnych. SN uważa że TK nie powinien ich wydawać bo są niczym innym jak wykładnia przepisów, do czego TK stracił uprawnienia po ostatniej nowelizacji ustawy o TK. SN podjął nawet w tej sprawie uchwałę w pełnym składzie. Ale wyrok w naszej sprawie nie jest wyrokiem interpretacyjnym tylko zakresowym i ta uchwała SN go nie dotyczy. Pani sędzia wykazuje się całkowitą nieznajomością prawa, ale jeśli nie zostało to nagrane, albo wpisane do protokołu, wyprze się wszystkiego a protokolant "nie będzie pamiętał" I takie są polskie sądy,
   Krzysztof

   Usuń
  7. Panie Krzysztofie, nie mieszkam w Tarnobrzegu, szkoda mi czasu i nerwów na szarpanie się w tej oczywiście bulwersującej sprawie, wolę to przepraszam olać. W takich chwilach mam powiedzenie cyt. "Z każdym dniem mojego życia wzrasta liczba tych, którzy mogą mnie pocałować w ...." Gdy otrzymam wyrok ośmielę się natomiast prosić pana o pomoc w napisaniu apelacji, czy mogę na to liczyć? W

   Usuń
  8. do W
   jak najbardziej
   Krzysztof

   Usuń
  9. Mam wrażenie , że Pani pismo procesowe do so mogło być nie do końca dobrze sformułowane.

   Usuń
 27. Bardzo powaznie ,prosze zlozyc wniosek ( 7dni) o uzasadnienie ,na pismie ,czeka apelacja! Krzysztof to przewidzial ze okregowe beda odalac!!! a za slowa komentarza pani sedziny ,,o nudzeniu sie ,kpienie i upokarzanie napisal bym skarge do min sprawiedliwosci ,,nie wiem jeszcze gdzie ???pewnie sprawa byla nagrywana ,,,sad jest od wydawania wyrokow ,a nie pouczania, komentowania ,jakas tulejowata ta sedzina marian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słowa sędziny na pewno nie zostały zaprotokołowane i nie będzie można jej niczego udowodnić, a szkoda bo pani sędzina powinna mieć zakaz wykonywania zawodu.
   A.

   Usuń
 28. Dzisiaj odebrałam pismo z SA w Gdańsku, zawiadamiające mnie o terminie rozprawy, która odbędzie się 5 marca br. - o wznowienie wypłaty świadczenia. Rozumiem, że skoro ZUS wznowił mi świadcznie, to muszę napisać do SA pismo ograniczające moje żądania. Proszę o podpowiedź. Halina

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam wszystkich emerytów
  Dzisiaj miałam sprawę w S.A. w Katowicach , wyrok pozytywny ale bez odsetek, ( emerytura naliczona w 2009r. )Przedstawiciela ZUS nie było. Na korytarzu rozmawiałam z przedstawicielem ZUS, który tam był do innej sprawy z innego miasta. Zapytałam jego czy ZUS składa skargę kasacyjną w sprawie wyroków pozytywnych dla nas ( Tych z Trybunału ), odpwiedział, że nie i nie zna ZUS który by to uczynił. Życzę wszystkim powodzenia
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 30. Sprawa 4styczna w SO - ZUS Chorzów.Wczoraj wypłacone zaległości bez odsetek.Odpowiedż dla Inki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS nie wniósł apelacji od wyroku SO i wypłacił zaległe????????.
   Proszę o potwierdzeni, ze to nie pomyłka i nie chodzi o SA
   Krzysztof

   Usuń
  2. Tak wypłacił po wyroku SO w Katowicach 4 stycznia

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję , też jestem z ZUS Chorzów Inka

   Usuń
 31. Do p.Krzysztofa z 12.02, 12:23 Nieprawda,że Ci co są już po sprawach nie interesują się blogiem. Ja po mojej sprawie zwracałam się nawet o opinię do pana ,ale chyba pan przeoczył. Absolutnie nie mam pretensji.Wiem, że na wszystkie pytania nie jest pan w stanie odpowiedzieć.Podziwiam pana za wszystko co pan robi dla "zawieszonych- odwieszonych" i "w trakcie". Ale do rzeczy. 08.01.12 wygrałam w SA Gdańsku. Zgodnie z pana wytycznymi wniosłam o :1. uzasadnienie wyroku, 2. odpis wyroku z klauzulą wykonalności ,3.o uzupełnienie wyroku o odsetki.04.02.13 otrzymałam wyrok z uzasadnieniem oraz postanowienie nadania klauzuli wykonalności z odpisem wyroku ale wyłącznie kwoty 30 zł za apelację.Cały wyrok nie został objęty tą klauzulą.O odsetkach cisza.11.02.13 otrzymałam pismo z ZUS,że" zwrócili się do Sądu o wyrok z klauzulą i uzasadnieniem celem rozważenia wniesienia apelacji" Jak pan myśli dlaczego Sąd nie nadał klauzuli całemu wyrokowi ? Będę wdzięczna za jakąkolwiek informację. Pozdrawiam. Grażyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Grażynko ale takie jak Pani były dotąd dwie albo trzy osoby. Większość przestała się odzywać. Żeby skierować wyrok do egzekucji np komorniczej kwota egzekwowana musi być w nim określona a w tak wydanym wyroku nie ma. Jak ZUS nie będzie chciał wypłacić, trzeba iść do sądu cywilnego o nakaz zapłaty na podstawie wyroku SA, ale już z wyliczoną kwotą jakiej dochodzimy.
   Krzysztof

   Usuń
  2. Czy pisał już ktoś odwołanie w sprawie odmowy wypłaty odsetek od zaległych wypłaconych ???

   Usuń
 32. Jeżeli już - to ZUS wnieść może tylko kasację.
  Ciekawe, który to Inspektorat ?
  M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem ciekawy, dlaczego sąd nie nadał klauzuli całemu wyrokowi. Jak myślicie ?
   Ka

   Usuń
  2. Oczywiście ,że chodzi o kasację. Tak pisze w piśmie ZUS. Dzwoniłam do SA w Gdańsku ,powiedzieli mi ,że klauzulę nadają tylko konkretnym pieniążkom. Grażyna

   Usuń
  3. Może to dla wszystkich co jeszcze sprawy przed nimi wskazówka, żeby obliczyć kwotę zaległych świadczeń i wnieść aby była określona w wyroku. Ale jeśli wyliczymy mniej niż się nam należy, a sąd tyle zasądzi to możemy być stratni w stosunku do sumy jaką wyliczyłby ZUS.
   Krzysztof

   Usuń
  4. Chyba ma pan rację, bo ja w apelacji wpisałam zgodnie z pana wcześniejszą sugestią kwotę zaskarżenia (tj. wysokość emerytury x 12 miesięcy) jednak SA tego nie uwzględnił tyko wydał wyrok, "że zobowiązuje ZUS do podjęcia wypłaty emerytury od 01.10.2011". Grażyna

   Usuń
  5. Proszę uwzglednic waloryzacje od 01.03.2012r

   Usuń
 33. DO Pani W z Tarnobrzega. Bezwzględnie bym napisała skargę i nagłośniła w lokalnej gazecie.Takim sędziom należy utrzeć nosa. Dla bezpieczeństwa zrobiłabym to po całkowitym zakończeniu sprawy. Nie możemy dawać się obrażać.Pozdrawia,m i życzę wytrwałości Hanna 1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie było nagrania, to pewnie protokolant słów pani sędzi do protokołu nie wpisał, to trzeba sprawdzić, jak w protokole nie ma, nic nie udowodnimy i nie warto rozrabiać , pisać apelację. No chyba, ze jest jakiś świadek tego co mówiła, dlatego warto kogoś zabierać ze sobą na sprawę.
   Krzysztof

   Usuń
  2. …warto kogoś zabierać ze sobą na sprawę…

   Obecności osób zaufania podczas posiedzenia sądu(art. 154§1K.p.c.)
   Ale jak to wygląda w praktyce - warto poczytać interpelację z dnia 26 czerwca 2012r nr 6395 do ministra sprawiedliwości

   Usuń
 34. Moje czarne przewidywania niestety zaczynają się spełniać. Rozmawiałem o tym z Marianem już dawno, ale nie pisałem na blogu, bo przecież wywołałoby to burzę rozpętaną chociażby przez takich jak słynna pani B. co to wiedzą najlepiej i "im się należy" bo to "ich pieniądze". Sądy pracy i ubezpieczeń społecznych to nie jest dobre miejsce do walki o pieniądze.
  Pisało do mnie już sporo osób które od sądów okręgowych dostały zapytania, czy w świetle wznowienia wypłat bieżących przez ZUS zgadzają się na umorzenie postępowania, tak że sytuacja w Słupsku (wpis z godz 14:01) zupełnie mnie nie zaskoczyła, natomiast zdumiewające jest ustne uzasadnienie tego umorzenia. Jak pisałem, ze polskie sądy są całkowicie nieprzewidywalne i nieobliczalne to niektórzy pisali że kracze i przesadzam. Wszyscy przegrani w okręgowych powinni bezwarunkowo pisać apelacje koszty to tylko 30 zł, jest szansa ze jakieś stanowisko w tej sprawie się pojawi na co można się będzie powoływać przed sądami apelacyjnymi. I jeszcze raz uczulam, pisać pisma procesowe w sprawie ograniczenia roszczeń, "żeby mieć papier" pisemne stanowisko trudnij jest sądowi zignorować. A na razie czekamy na kolejne sygnały co się dzieje na rozprawach.
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Krzysztofie. Jak pan myśli, czy ZUS będzie składał o kasację?W uzasadnieniu SA zarzucił Okręgowemu, "że mógł zgodnie z moją sugestią wystąpić do Trybunału z pytaniem prawnym to na etapie postępowania pierwszoinstancyjnego istniałyby przesłanki do wydania orzeczenia reformatoryjnego. Wobec nieskorzystania Sądu Okręgowego z tej możliwości SA wydał wyrok reformatoryjny.Grażyna

   Usuń
  2. Pani Grażyno
   Prawdę mówiąc nie wiem, ale uważam, że ZUS-y nie mają podstaw do skargi kasacyjnej. Nie bardzo widzę podstawę prawną, tzn jakie przepisy prawa materialnego miałby naruszyć Sąd Apelacyjny orzekając o wypłacie emerytury od 1.10.2011 r. Bo o uchybieniach formalnych raczej mowy nie ma, zresztą kasacja na takiej podstawie co najwyżej skutkowała by skierowaniem sprawy do ponownego rozpatrzenia co ZUS-owi nic nie daje. Wznawiając wypłatę bieżących ZUS uznał, że jesteśmy objęci wyrokiem Trybunału, a argumentacja, że Trybunał nie określił sposobu naprawy szkody wyrządzonej przez stosowanie art 28, raczej jest nie do obrony i kasacja w ogóle może zostać oddalona już na etapie weryfikacji przez Sąd Apelacyjny
   Krzysztof

   Usuń
  3. Xenefont o/Olsztyn12 lutego 2013 20:01

   Dziś dla katolików ostatnia szansa na huczną imprezę i zabawę. Jutro Środa Popielcowa, czyli początek Wielkiego Postu. W Kościele zaczyna się czas pokuty i zadumy.W Polsce Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy,niestety...

   Usuń
  4. Xenefont o/Olsztyn12 lutego 2013 20:15

   ...trzech "budrysów",rodem z Suwałk usiłowało okraść nasze altany w ROD "OAZA"...zarobią m/więcej po 5 latek w miejscowym azylu,zgodnie z paragrafem jakimś tam...

   Usuń
  5. Masz rację, to wszystko prawda, ale jak widać na tym blogu nie wszyscy mają ochoty na zabawę.
   Tak na wesoło to emeryci ten czas zadumy maja od 1.10.2011 roku ( z przymrużeniem oka)!!!!!!!

   Usuń
  6. Xenefont o/Olsztyn12 lutego 2013 20:20

   ...o Walentynkach powinni pamiętać katolicy,gdyż to św.Biskup Walenty.A ateiści powinni nowocześnie, z postępem iść z duchem Walentego.I już

   Usuń
  7. Do Ka. Myślę,ze to dzień dla tych co mają ochotę go świętować, bez ograniczeń.

   Usuń
  8. Jutro środa popielcowa i trochę pokory blogowicze .

   Usuń
 35. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Za 2 miesiące mam się dowiedzieć co w sprawie piszczy. Będę czekała cierpliwie. Zapytałam się pani w SA co z moim 3 wnioskiem o odsetki, odpowiedź:" jeszcze nie wiadomo". Składając wniosek o odsetki skorzystałam z podpowiedzi z bloga - Uchwała Sądu Najwyższego z 24.03.2011 sygn. akt I UZP 2/11, że jeżeli w wyroku sądu nie m nic o odsetkach to emeryt nie musi składać kolejnego pozwu tylko w terminie 2 tygodni złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Jak pan myśli czy pisać do SA dlaczego nie uwzględnił mojego wniosku? Grażyna

  OdpowiedzUsuń
 36. Kochani !
  Ten blog to kopalnia wiedzy, co i raz dowiaduję się czegoś nowego, a więc uczę się.
  M

  OdpowiedzUsuń
 37. Potwierdzam ,że ZUS Chorzów wypłacił zaległości po wyroku w SO 4 stycznia.Sprawa w SO katowice.

  OdpowiedzUsuń
 38. Wspaniała edukacja, to prawda M, przyznaję..Baska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do M i B
   Potwierdzam ten blog to wspaniała edukacja. Wszystko co do tej pory robiłam w sprawie swojej "zawieszonej" zawdzięczam blogowi. tzn ludziom, którzy tu się wypowiadają.Trzeba tylko czytać ze zrozumieniem każdy wpis i korzystać z rad. Grażyna

   Usuń
 39. A teraz do rzeczy P. Krzysztofie, wszyscy tylko o apelacjach, skargach, a co z zaległymi emerytu-
  rami dla tych, co nie mieli szans na odwołanie! Czekać?? Dokąd? Poradź Panie Krzysiu,czekać? Jak
  długo?? Przepraszam, już nerwa dostaję, brak cierpliwości. Pozdrawiam wszystkich -Baska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież pisano na blogu, że mamy poczekać do końca lutego spokojnie, a później coś się wymyśli.

   Usuń
  2. Baska, doskonale Cię rozumiem o tym braku cierpliwości, ale - jak sądzę - niczego innego narazie zrobić nie możemy. Czekamy na "ruch rządzących" czyli "wolę ministrów" tj. Vincenta i K-K a potem na wykonanie ZUS.
   Można ewentualnie pisać skargi na bezczynność, ale to będzie "pisanie na Berdyczów".
   M

   Usuń
 40. Witam.
  Czy ktoś z Was orientuje się ilu blogowiczów otrzymało już zawieszone od 1.10.2011 roku emerytury, bo to jest ciekawe???
  Tylko co co nie wiedzą, to niech nie piszą "głupot" z sufitu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn12 lutego 2013 23:07

   Wiem!!! Może i Krzysztof,ja i inni, którzy byli grzeczni,potulni, ...-nie otrzymają zawieszonych E, dopóki MPiPS/albo inne gremia/nie pozwolą na ten oczekiwany przez nas Geszeft..."- Powiedz mi, co będziemy jedli? - Trzeba było siedemdziesięciu pięciu lat - siedemdziesięciu pięciu lat życia, minuty za minutą, żeby...dalej czekać http//www.ilu blogowiczów otrzymało już zawieszone od 1.10.2011 roku emerytury.pl ...

   Usuń
 41. Emeryci wyluzujcie, bo niedługo ZUS nie będzie miał komu wypłacić zaległych, szkoda zdrowia, trzeba się cieszyć, że jest jeszcze zdrowie, a wznowienie jest, praca też i jakoś jeszcze trochę pożyjemy.
  Zbliża się czas Wielkiego Postu, niech będzie to czas spokoju i zadumy. najważniejsze zdrowie i miłość w rodzinie.
  Wiadomo, że bez pieniędzy źle, ale damy radę.
  Życzę dużo zdrowia i spokoju.
  Jestem również z zawieszonych i wznowionych.

  OdpowiedzUsuń
 42. okay, już cichutko i czekam - Baska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn12 lutego 2013 23:19

   Baśka...ja mam wąsy!Trzymaj się! A może nie..., czekaj {od)puść się ze mną w Augustowie...Pozdrawiam

   Usuń
 43. w styczniu 2013r ZUS w Bielsku-Białej wypłacił mi zaległą emeryturę od 1.10.2011 zgodnie z wyrokiem SA w Katowicach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Gratulacje!

   Usuń
  2. Bavo!Gratuluję...

   Usuń
  3. Podaj więcej szczegółów!

   Usuń
  4. dla anonimowego z 13.02.2013r godz.10:03 - przed 2009 r4 .

   Usuń
 44. Do Pana Krzysztofa z prośbą o podpowiedź.
  Dzisiaj odebrałam pismo z SA w Gdańsku, zawiadamiające mnie o terminie rozprawy, która odbędzie się 5 marca br. - o wznowienie wypłaty świadczenia. Rozumiem, że skoro ZUS wznowił mi świadcznie, to muszę napisać do SA pismo ograniczające moje żądania. Proszę o podpowiedź. Halina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do Haliny !
   Pismo o poniższej treści wysłałam do SA w Gdańsku. Rozprawę mam 12.03.2013 r.
   Pozdrawiam !
   KT

   W związku z tym, że przepis artykułu 103a ustawy o emeryturach i rentach FUS
   w zakresie dotyczącym kategorii ubezpieczonych, do których należy apelująca, został usunięty z porządku prawnego oraz z uwagi na to, że ZUS uznał powództwo dotyczące zmiany decyzji wstrzymującej z dnia 23.09.2011 r. i wznowił bieżącą wypłatę emerytury
   od dnia 22.11.2013 r., o g r a n i c z a m roszczenie względem ZUS jedynie do żądania wypłacenia zaległych świadczeń, tj. za okres od 01 października 2011 r. do 22 listopada
   2012 r. wraz z należnymi odsetkami do dnia wypłaty.

   Usuń
  2. do Haliny - uzupełnienie.
   Pismo wysłałam w 2 egz. Do każdego dołączyłam ksero decyzji wznawiającej wypłatę.
   KT

   Usuń
  3. Byłbym ostrożny z pisaniem jakichkolwiek pism . Na Pani miejscu zwróciłbym się do zaufanego prawnika. Czasu do 5 marca jest dosyć.

   Usuń
 45. Nareszcie,dzisiaj nadeszły "papiery" ,wszystkie w jednej kopercie,aż się wystraszyłam ile tego.Podam tytuły pism :- Decyzja z dn.09.01.2013 o przeliczeniu emerytury(podst.prawna-ustawa z 17.12.1998 o emeryr. i rentach z FUS (T.J.DZ.U. z 2009.Nr 153,POZ.1227 ze zm.)Emeryturę na mój wniosek z 13.12.2012 ZUS przelicza od 22.11.2012.tj."od dnia w którym został opublikowany wyrok TK" i dalej "od 1.12.2012 przeliczono staż pracy tj.od miesiąca złożenia wniosku.Pod tym jest niewyrażna pieczątka "staż pracy doliczono do dnia 30.09.2011"tj.(dalej nic nie widać).Dalej wyliczono mi należność za okras od 22.11.12.do 31.01.13,potem poodliczano składki i podano wys. świadczenia za ww. okres.
  Nic nie ma o odsetkach za zwłokę !
  Niżej podano podstawę wymiaru po waloryzacji od:01.03.2012.
  Dalej wys. emeryt.ale...informują mnie,że nie przeliczono podstawy wymiaru,gdyż nie przedłożyłam zaśw.o zatr. i wynagr.(druk ZUS Rp-7)do wniosku z dnia 13.12.2012.
  Myślę że Rp-7 za 2012 powinnam złożyć po 01.marca 2013.
  jak będzie nowa kwota bazowa -proszę o odp.?
  Drugi "papier"to "Załącznik do decyzji z dn.09.01.2013.
  w którym info,że decyzja o wznowieniu wypłaty em.została wydana na podst. Wyr.TK.oraz:
  -art.145a,151 i 180 ustawy z dn.14.06.1960 Kpa(Dz.U.z 2000r.Nr 98,poz.1071 ze zm.)
  -Ustawy z dn.17.12.1998o em. i rentach z FUS(Dz.U.z 2009r Nr 153,poz.1227 ze zm.)
  "Jednocześnie Zakład informuje,że decyzja w sprawie wyrównania emerytury zostanie wydana w póżniejszym terminie.
  Zaklad uchyla decyzję z dn.26.09.2011- w częś,w jakiej dotyczy zawieszenia wypłaty emeryt.od dnia 22.11.2012r.

  -POSTANOWIENIE-z dn.15.01.2013-otrzymałam razem z ww.
  "Działając na podstawie przepisów art.149 kpa(Dz.U.z 2000rNr.98,poz.1071ze zm.)w zwiazku z art.124 ustawy z dn.17 grudnia 1998r.o emeryt. i rentach z FUS DZ.U.z 2009r.poz.1227 ze zm.)oraz w związku z art.83b ust.2 ustawy z dn.13 paźdźiernika 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych(Dz. U.z 2009r.Nr 205,poz.1585 ze zm.)ZUS Odział we Wrocławiu wznawia postępowanie na podstawie Pani wniosku z dnia 13.12.2012r."
  Niżej jest napisane:
  "Na niniejsze postanowienie,zgodnie z art.83b ust.2 ustawy z dn. 13paźdźiernika 1998r.o systemie ubezpieczeń społecznych
  (DZ.U. z 2009 Nr 205,poz.1585 ze zm.),zażalenie nie przysługuje.
  Jeszcze w kolejnym piśmie ZUS zawiadamia mnie ,że w związku
  z moim wnioskiem o emeryturę (nie piszą o jaką emeryturę)termin wydania decyzji ulega przesunięciu do czasu przeliczenia dotychczas pobieranej emerytury.(datowane 31.01.2013)
  Czy tak może być,że przez blisko 2 mies.nie dostałam nic a teraz 4 w jednym ?
  Nie wiem ,czy powinna napisać: o odsetkach?
  nigdzie nie jest podany termin o jakie wyrównanie chodzi? nie jest również napisane o emeryturze tzw.powszechnej, o której przeliczenie wnioskowałam.Chyba powinnam napisać do ZUS bo wiele fragmentów w tej ich papierologi jest dla mnie niewyraźnych.Może ktoś zechce wnikliwie przeczytać i coś mi doradzić? POzdrawiam Malwina z Wrocławia.

  p.s.bez sądu \pierwsze naliczenie tzw. emeryt.wcześniejszej marzec 2007 \pobierałam 70%przez 13 mies.\zawieszona jak wszyscy \cały czas pracuję u tego samego pracodawcy\

  OdpowiedzUsuń
 46. Pani Malwino,który ZUS we Wrocławiu? Też czekam na decyzje o przeliczeniu, złożoną w grudniu oraz na obliczenie emerytury powszechnej. Mam już wznowioną emeryturę, ale bez odsetek. Chyba powinnyśmy się jakoś skontaktować, bo wygląda na to, że jesteśmy podobnie "załatwiane". Wrocławianka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS na ul. Pretwicza.Już nie mam zamiaru informować się słownie,zaraz piszę pismo,bo za dużo jest nieścisłości.Muszą odpowiedzieć na piśmie,więc dokładniej będę wiedziała.Niech Pani napisze do mnie na maila - romal91@wp.pl.Jak sformułuję pismo,odezwę się,bo do 15 muszę zdążyć.
   Pozdrawiam Malwina

   Usuń
 47. Dzień Dobry Wszystkim Blogowiczom!
  Nareszcie mogę pisać o sobie "odwieszona".
  W dniu wczorajszym otrzymałam cyt: "Decyzja o ponownym nal. emerytury i wznowienie wypłaty emerytury (tak dokładnie brzmi). Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.)Wznowienie wypłaty świadczenia od 22 11.2012 r., tj. od daty wejścia w życie przepisów, ponownie ustala wysokość oraz wznawia wypłatę świadczenia". Uwzględniona jest tylko waloryzacja, oczywiście bez odsetek! Po wykonaniu tel. do lubartowskiego inspektoratu - dlaczego bez? - Odpowiedź brzmi - bo nie mamy wytycznych - Ponieważ ZUS ustalił termin płatności na 20 dnia każdego miesiąca, to właściwie wznowienie mam tylko na papierze, ale jak na Inspektorat w Lubartowie, to duży postęp. Sprawę - skargę w SO Lublin mam w dniu 6 marca 2013.
  Pozdrawiam serdecznie Wszystkich Przyjaciół niedoli.....
  Grażka z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pozdrowienia, trzymam kciuki 6 marca.
   M

   Usuń
 48. A to dziwne.Mnie ZUS w Grudziądzu powiadomił, że należne odsetki za okres od 11-24.01.13 w kwocie....przekaże z wypłatą z w marcu. Z tego wynika ,że wytyczne dostali.

  OdpowiedzUsuń
 49. Sandro,
  co u Ciebie słychać?
  Pozdrawiam
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Barbaro.
   Nareszcie u mnie bardziej optymistyczne informacje. Przedwczoraj dostałam decyzję z ZUS-u o wznowieniu emerytury i o wykonaniu wyroku Sądu w sprawie zaległych.Dosyć długo na to czekałam, ale się doczekałam. Pieniążków jeszcze nie mam, będą w terminie ustalonym do wypłaty, czyli 25.02. Niemniej blog nadal będę śledziła i trzymała kciuki za wszystkich jeszcze zawieszonych, gdyż napewno tacy jeszcze są wśród nas, jak też za pomyślne załatwienie sprawy "wypłat zaległych".
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Pani Sandro czy Pani też ma dopisek na decyzji w sprawie wypłaty zaległych emerytur od 01.10.2011 r. następujacej treści: "w przypadku złożenia przez organ rentowy skargi kasacyjnej i jej uwzględnienia przez Sąd Najwyższy świadczenie będzie podlegało zwrotowi".

   Usuń
  3. Sandro,
   No to jest bardzo dobra wiadomość.
   Wiesz,że Ci kibicuję.Nie ukrawam,że śledzę forum i od kilku dni nie dawałaś znaku dlatego Cię "zaczepiłam"
   Jak kasa wpłynie to daj znać / nie musisz pisać ile?hahaha/.
   Pozdrawiam serdecznie
   Barbara

   Usuń
  4. Nie pisałam bo nie miałam żadnych wieści. A dosyć długo jak wiesz czekałam na tą decyzje. Jeżeli chodzi o ten dopisek w sprawie skargi kasacyjnej to takiego dopisku na mojej decyzji nie ma
   pozdrawiam

   Usuń
  5. A co slychac u pp. KRYS i u Krystyny?. C.

   Usuń
  6. Już odpowiadam
   Tydzień temu dostałam pismo z SO z informacją, że moja sprawa odbędzie się 24 kwietnia b.r..
   Jak widać termin odległy - mam sporo czasu i myślę, że do tego dnia wyjaśni się na "górze" sprawa zaległych emerytur lub będzie wiele przykładów spraw wygranych przez emerytów.Czekam cierpliwie.Teraz cieszę się tym co mam.Grunt to zdrowie.
   KRYS

   Usuń
  7. Och to dopiera SO a nie SA, to dosc odlegly termin,jak tu tyle wytrwac na nasluchu? Zycze wytrwalosci i duzo zdrowia. C.

   Usuń
 50. a ja nie mam nic ani terminu z sądu apelacyjnego z Gdańska , ani z ZUS. W styczniu złożyłam dodatkowo do ZUS Rp7 wniosek o przeliczenie i cisza. grażyna z Gdanska

  na termin apelacji czekam od lipca 2012r - czy mam napisać prośbę o wznowienie skoro sprawa nie została zawieszona uprzejmie proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o Sąd Apelacyjny w Gdańsku sugeruję czekanie na termin, ponaglanie niczego nie da. SA w Gdańsku "już się ruszył", są terminy wyznaczone na 5 marca, 6 marca i 12 marca - o tych wiem, że wyznaczono.
   Do ZUS - przedzwonić z pytaniami.
   M

   Usuń
 51. Kochani!
  Przed chwilą dzwoniłam do Centrali ZUS w Warszawie, z zapytaniem o odsetki w sprawie '"odwieszonych" od 22.11. 2012, skarżąc się na lubartowski Inspektorat. Pani poradziła, by odwoływać się od otrzymanej decyzji. Może Ktoś z Państwa podpowiedzieć mi , na jaki przepis się powołać?
  Grażka z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   W moim przypadku było tak , że najpierw otrzymałam wznowienie, a później przyszło pismo z ZUS informujace o wyskokości naliczonych odsetek od wznowienia i podali termin przesłania na konto.
   Regina

   Usuń
  2. "Kochani nienazarci" Czy juz wam rozum tak sie skurczyl, ze zaczynacie dziadowac o odsetki, a te odsetki wynosza ok. gora 5 zl.Ja uwazam ze w ogole nie powinni wyplacac zaleglych od 1. 10. 20.11, bo gdy zobaczycie tyle kasy na raz to sprzedaz trumien moze raptownie wzrosnac. kanalia i cham.

   Usuń
  3. Proszę przeczytać Sygn. akt III AUa 1080/12 na portalu orzeczeń sądowych to jest apelacja oddalona chyba najnowsza z Lublina

   Usuń
  4. III AUa 1080/12 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Lublinie z 2013-01-30 oto jak działają sądy kolejna oddalona apelacja z pokrętnym wyjaśnieniem

   Usuń
 52. Mam pytanie. Jakie orzeczenia wydaje SA w Lublinie. B. prosze i info.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę przeczytać Sygn. akt III AUa 1080/12 na portalu orzeczeń sądowych to jest apelacja oddalona chyba najnowsza z Lublina

   Usuń
  2. Szukam w orzeczeniach SA w Lublinie i nie pokazuje mi się ta fraza

   Usuń
 53. Panie Krzysztofie!!
  Pisał Pan wcześniej o jakims spotkaniu marszałka Karczewskiego -GENERALINIE W SPRAWIE PODZIAŁU EMERYTÓW NA TYCH SPRZED 8 STYCZNIA 2009R I TYCH PO 8 STYCZNIA. ci PO 8 STYCZNIA WYGRYWAJA SPRAWY I DOBRZE,LECZ CI SPRZED 8 STYCZNIA -MIMO ,ZE PRAKTYCZNIE DZIELI ICH NIEWIELKI PRZEDZIAŁ CZASOWY,A SKUTKI WIADOME- ci drudzy już się cieszą/gratulacje/ ci pierwsi-lepiej nie mówić!!!
  Więc czekamy na Pańskie odzew Panie Krzysztofie, bowiem i Pan był na początku zniesmaczony tym niesprawiedliwym podziałem.
  Iza

  OdpowiedzUsuń
 54. Czy ktoś miał już sprawę w sądzie w Lublinie o zaległą emeryturę rwaz z odsetkami?????Bardzo prosze się ujawnić.Ja czekam na termin sprawy.Pozdrawiam serdecznie.
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też interesuje mnie linia orzecznicza w Lublinie, ale jakaś cisza o tym sadzie.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Proszę przeczytać Sygn. akt III AUa 1080/12 na portalu orzeczeń sądowych to jest apelacja oddalona chyba najnowsza z Lublina (z 30 stycznia 2013r.)

   Usuń
  3. Dziękuję serdecznie.

   Usuń
 55. Sąd Okręgowy w Olsztynie,w dniu dzisiejszym,uchylił decyzję ZUS o zawieszeniu mojej emerytury od 01.10.2011 i orzekł ,że za okres od 01.10.2011 do kwietnia 2011r tj. za 7 miesięcy,emerytura mi się należy i ZUS powinien mi ją wypłacić.W uzasadnieniu wyroku podał,że TK nie wyłączył działania swojego wyroku wstecz,a mógł to zrobić,zatem niekonstytucyjny przepis nie może sobie funkcjonować do 22.11.2012, tak jak uważa to ZUS.
  Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobre uzasadnienie:)
   "Sąd Okręgowy w Olsztynie....,w uzasadnieniu wyroku podał,że TK nie wyłączył działania swojego wyroku wstecz,a mógł to zrobić,zatem niekonstytucyjny przepis nie może sobie funkcjonować do 22.11.2012, tak jak uważa to ZUS."

   Usuń
  2. Pani Elżbieto! Serdeczne gratulacje! I prośba: Jak Pani otrzyma odpis wyroku z uzasadnieniem , czy mogłaby Pani przepisać na blog te słowa , które mówia o tym , że przepis jest niekonstytucyjny od początku i nie może obowiązywać do 21.11.2012?

   Usuń
 56. Witam serdecznie wszystkich. Mam pytanie czy ktoś mial już sprawę w sądzie o wypłacenie zaległej emerytury wraz z odsetkami w sądzie w Lublinie.????????
  Bardzo prosze o ujawnienie się.Pozdrawiam serdecznie.
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 57. Pani Regino!
  W jakiej mieścinie pracują, tak skrupulatni urzędnicy ZUS-u?
  Pozdrawiam
  Grażka z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Grażko odpowiadam ZUS Gdańsk O/Tczew
   Chcę zaznaczyć, że nie odwoływałam się do Sądu
   U mnie te odsetki były naliczone od 22.11.2012 do 5.01,2013, bo w tym dniu otrzymałam wypłatę, ale bardzo mizerne, bo i emerytury niska.
   Regina

   Usuń
 58. Do kanalii - chama!
  Wprawdzie z prostakami żal strzępić języka, ale podsumować można: "Wuj Mściwuuuuuj"
  Grażka z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. P. Grazko.Gdyby Pani sie zawiodla na ZUS ,jestem zdecydowany pokryc wszelkie szkody w tym zakresie dla pokrzepienia serca. Pozdr. k i ch.

   Usuń
 59. Wielce Szanowny Panie Xenofoncie!
  Kilka dni temu wystosował Pan,, stosowne pismo ,,do
  Nam Panujących Doroczyńców w MPiPS.
  Mam pytanie :
  Czy Wielcy tej Instytucji zaszczycili Pana odpowiedzią?
  Serdecznie Pana pozdrawiam.
  janina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn14 lutego 2013 12:01

   Janeczko,do Darczyńców w MPiPS wysłałem dwa pisma.Pierwszego nie przyjęli,gdyż nie podałem w nim swoich danych osobowych.Więc uzupełniłem nimi,treść, za radą Krzysztofa nieco wygładziłem i w poniedziałek 11.02 wysłałem ze swojej skrzynki mailowej.Odpowiedź na pierwsze pismo otrzymałem nazajutrz, a na to drugie (poniżej) odpowiedzi brak.Jak widać MPiPS ma problem,waha się i nie odpowiada...
   S. W.
   ul. ...
   11-
   Data: 11 lutego 2013
   S p r a w a: zwrot zawieszonych emerytur.
   Sędziowie TK uznali, że art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych (Dz.U. nr 257, poz. 1726) jest niezgodny z konstytucją. Zmusił bowiem osoby, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., do rozwiązania stosunku pracy. Emerytom, którzy się nie dostosowali do tych przepisów, ZUS zawiesił wypłatę świadczenia, poczynając od 1 października 2011 ZUS, nie wiedząc, jak interpretować wyrok, wciąż czeka na co ... ? Nie wiadomo. W efekcie tego wyrok nie jest wykonywany. W swoim wyroku T K wyraźnie orzekł, że dotyczy to osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011r. i co tu interpretować? Pojawiło się coś niebywałego, kolejna nowa interpretacja wyroku przez sądy. Rządowe Centrum Legislac. ma niby rozstrzygnąć spory i dyskusje na temat wypłat "zarekwirowanych" emerytur a przecież żadnych uprawnień do podejmowania decyzji w takiej sprawie jak nasza nie posiada. Minister Kosiniak-Kamysz zwrócił się do RCL o opinię, mógł się również zwrócić do kilkunastu innych instytucji, albo do znanych konstytucjonalistów. Ale ta cała opinia RCL, to jak podejrzewam dla pana ministra zasłona dymna, żeby mieć do podania pretekst, dlaczego nie ma decyzji w sprawie zaległych świadczeń i dlaczego, np. jak mówił sędzia Stępień, Ministerstwo Pracy nie wzięło się za przygotowanie ustawy rekompensującej emerytom niewypłacone emerytury. Tymczasem musimy nie z naszej wini i przyczyny brnąć tą daną nam krajową, ciernistą drogą, a po przebyciu jej, dojechać do... Strasburga?!!! W imię czego mamy zadać następne uwłaczające godności razy naszym rodzimym konstytucjonalistom i reprezentantom Narodu Polskiego? Co na to Eksperci? Czekam na wieści kiedy ZUS wypłaci zawieszone świadczenia emerytalne. Pozdrawiam... Z poważaniem: SW-emeryt oczekujący na zawieszone świadczenie

   Usuń
 60. III AUa 1080/12 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Lublinie z 2013-01-30 proszę się zapoznać z uzasadnieniem oddalenia apelacji iście ciakawa interpretacja

  OdpowiedzUsuń
 61. Cały czas w orzeczeniach nie pokazuje się ta fraza. czy na pewno jest ten nr sprawy?

  OdpowiedzUsuń
 62. Sygnatura jest właściwa. Przed chwilą przeczytałam uzasadnienie. Jolanta.

  OdpowiedzUsuń
 63. Płacimy składki na emeryturę i rentę. Co się dzieje z pieniędzmi odprowadzanymi na rentę, jeżeli nigdy z niej nie skorzystaliśmy? ZUS powinien nam oddać tę uzbieraną kwotę lub o ileś tam podnieść emeryturę. H.

  OdpowiedzUsuń
 64. Przeczytałam ten wyrok 2 razy. Wierzyć się nie chce. Skąd oni biorą takich sędziów. Wyrok TK nas nie różnicuje.To przerażające w jakim " Państwie prawa" żyjemy. Ręce opadają. Pozdrawiam Hanna1

  OdpowiedzUsuń
 65. Dziś miałam sprawę w SO o zawężenie wniosku ponieważ biężące świadczenie zostało mi wypłacone-wyrok pozytywny.Tylko teraz czekać czy ZUS złoży apelację.Dziękuję Panu Marianowi i Panu Krzysztofowi bo bez ich rad i podpowiedzi nic bym nie wiedziała.DZIĘKUJĘ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulacje! Jakie miasto?

   Usuń
 66. Jaki jest e-mail do p. Krzysztofa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na górze po prawej stronie.....

   Usuń
 67. Jak już pisałam rozprawę w SA w Gdańsku mam wyznaczoną na 5 marca br. - o wznowienie wypłaty świadczenia. Postanowiłam napisać do SA pismo ograniczające moje żądania. Na blogu jednak otrzymałam sprzeczne porady, za pisaniem tego pisma i za nie pisaniem, a skonsultowaniem się u dobrego prawnika. Proszę o wyjaśnienie co mam robć? Czy tu jest jakaś pułapka? Halina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halino
   A kto Ci nie kazał pisać o ograniczenie? I dlaczego miałabyś nie pisać? jeśli masz już wznowione bieżące?
   to ciekawe co to za nowy"doradca"? Już wiele osób napisało o ograniczenie i mają pozytywne wyroki, komu zależy żeby mieszać w głowach emerytom?
   Krzysztof

   Usuń
  2. Do Pana Krzysztofa

   Wczoraj
   Anonimowy g. 23:50 - ,,Byłbym ostrożny z pisaniem jakichkolwiek pism . Na Pani miejscu zwróciłbym się do zaufanego prawnika. Czasu do 5 marca jest dosyć''.
   Stąd moje pytanie o pułapkę... Halina W.

   Usuń
  3. Zadziwiające! Nic nie pisać, potulnie słuchać co łaskawy sąd wymyśli! skąd się biorą tacy "doradcy"???
   I to anonimowi??
   Krzysztof
   ps. Może ten anonimowy się odezwie i wyjaśni dlaczego "byłby ostrożny"????

   Usuń
  4. Pani Halino, proszę napisać według wzoru pana Krzysztofa. Ja tak napisałam i miałam sprawę 12,02.2013r. w S.A. i było dobrze. Sędzina mnie zapytała na rozprawie, czy ja wycofuję apelację a ja jej powiedziałam, że nie , tylko ograniczam moje roszczenia. Otrzymałam wyrok pozytywny.teresa

   Usuń
  5. Bardzo dziękuję :) Miałam od początku taki zamiar, ale wobec sugestii anonimowego doradcy, wolałam się upewnić. - Halina W.

   Usuń
 68. Post z 17.54 SO w LUBLINIE

  OdpowiedzUsuń
 69. Też pisałam pismo o zawężenie roszczenia jest po sprawie-wyrok pozytywny w SO

  OdpowiedzUsuń
 70. Panie Krzysztofie.W dniu 11.02.2013r. otrzymałam decyzję ZUS o wznowieniu wypłaty świadczenia od 22.11.2012r. W SO mam rozprawę w dniu 19.03.2013r. ustaloną po moim wniosku o wznowienie postepowania.Dzisiaj tj.13.02.2013r. pieniążki na koncie(ogromnie sie cieszę).Mam pytanie czy pisać pismo procesowe do SO o ograniczenie roszczeń tylko o zaległe, bo pojawiły sie wpisy żeby z tym ograniczeniem uważać? Wprawdzie nie rozumiem dlaczego.Bardzo prosze o poradę.Ktoś wczesniej pisał,że nalezy wysłać w ciągu 7 dni.Bardzo proszę o podpowiedź.Pozdrawiam.IWONA

  OdpowiedzUsuń
 71. Iwonko !
  Przejrzyj chociażby dzisiejsze wpisy, a znajdziesz odpowiedź na swoje pytania. 7 dni to termin na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
  M

  OdpowiedzUsuń
 72. W dniu 13 .O2.2013 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił moją skargę w sprawie " zaległych", mimo ograniczenia roszczeń po przedstawieniu decyzji ZUS o wznowieniu wypłaty emerytury bieżącej. W uzasadnieniu wyroku znalazło się stwierdzenie, że moja emerytura została naliczona przed r. 2009. W tym samym dniu analogiczną skargę rozpatrzył pozytywnie( emerytura została naliczona dopiero w r. 2009).

  Sąd Apelacyjny W Lublinie dzieli więc emerytów na dwie grupy: przed i od r. 2009.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolę sobie na przeniesienie tej informacji do zakładki wyżej gdyż do tej już rzadko kto zagląda.

   Usuń
 73. Witam,
  dzisiaj byłem na rozprawie w SA w Krakowie jako pełnomocnik mojej żony. Sytuację miałem nietypową, gdyż żona złożyła wniosek 27 grudnia 2010 r. tj. już po podpisaniu Ustawy przez Gajowego, sprawującego wakat po Prezydencie RP.
  Na rozprawie powiedziałem, że ZUS wznowił jej wypłatę bieżących emerytur i (zastrzegając, że nie jestem prawnikiem) zasugerowałem, że to powinno oznaczać uznanie powództwa - sędzia skorygował, że "to nie oznacza nic więcej niż to: że ZUS zapłacił tak zresztą jak wszystkim". Rozpocząłem więc dywagacje dotyczące tego co oznacza "nabycie prawa do emerytury w świetle wyroku TK". Sądzia uprzejmie mi przerwał mówiąc, że: w moim przypadku oczywiście 1 grudnia 2010 r. tj miesiąc, w którym został złożony wniosek. Ponieważ, po takim dictum, wiedziałem już, że sprawa jest wygrana nie zostało mi już nic więcej jak ponarzekać na skandalicznie niepoprawną polszczyznę autorów treści przepisu art. 103a Ustawy o emeryturach i rentach z FUS - co sędzia skwitował: "ale przepis jest zrozumiały". I na tym rozprawa się skończyła. Na marginesie już tylko dodam, że sądy apelacyjnie określają datę nabycia prawa do emerytury "od Sasa do Lasa" - czasem jest to data wydania decyzji ZUS, czasem jest to data złożenia wniosku, ale najczęściej i jak się wydaje prawidłowo (w kontekście wyroku TK), jest to pierwszy dzień miesiąca, w którym został złożony wniosek (w moim przypadku miało to duże znaczenie). O zapłatę odsetek, oczywiście nie składałem wniosku - bo to nie w tym trybie i nie w tym sądzie.
  Witold

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pański komentarz jest ciekawy , ale tu go nikt nie przeczyta. Proszę go przenieść pod najnowszy , walentynkowy post.

   Usuń
 74. A w jakim trybie , i w jakim sądzie?

  OdpowiedzUsuń
 75. sad w Olsztynie uzasadnil orzeczenie ...TK nie wylaczył dzialania orzeczenia wstecz a mogl dlaczego wiec wyrok TK mialby dzialac od 22 11 2012.....strasznie musimy sie martwic gdyz obala on dewagacje profesora i jego hm tego tam tego jak ...........Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń