27 marca 2015

Protest w sprawie obliczania urlopów wychowawczych

UZUPEŁNIENIE 30 marca 2015 roku

Drodzy Państwo!
Od jednej z naszych czytelniczek padła propozycja aby list do prezydenta przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich-Pani Ireny Lipowicz  (biurorzecznika@brpo.gov.pl )


                                                                                         Rzecznik Praw Obywatelskich
                                                                                                                Pani Irena Lipowicz

       Zwracam się do Pani z prośbą o interwencję u Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie uzupełnienia ustawy dotyczącej nowych zasad obliczania urlopów wychowawczych, zawartych w Ustawie z dnia 5 marca @015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. 
Ustawa ta została przekazana w dniu 23.03.2015 r do podpisania Panu Prezydentowi RP.oraz do Rzecznika Ubezpieczonych - Pani Krystyny Krawczyk ( biuro@rzu.gov.pl )
                                                                                                   Rzecznik Ubezpieczonych
                                                                                                     Pani Krystyna Krawczyk

         Zwracam się do Pani z prośbą o interwencję u Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie uzupełnienia ustawy dotyczącej nowych zasad obliczania urlopów wychowawczych, zawartych w Ustawie z dnia 5 marca @015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Ustawa ta została przekazana w dniu 23.03.2015 r do podpisania Panu Prezydentowi RP.List do prezydenta zamieszczamy jako załącznik do maila.
Drodzy Państwo!
Poniżej przedstawiam uzupełniony list do Prezydenta w sprawie obliczania urlopów wychowawczych. Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś uwagi proszę o przekazanie ich w trybie pilnym.
Ustawa z dnia 5 marca została przekazana Panu Prezydentowi do podpisu w dniu 23 marca 2015 r.
Pan Prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy. 


List do pobrania  TU

Szanowny Panie Prezydencie
                  Zwracam się do Pana z prośba o uzupełnienie Ustawy z dnia 5 marca  2015 r.  o zmianie ustawy  o emeryturach i rentach z FUS  w kwestii zasad obliczania urlopów wychowawczych o wprowadzenie takiej zmiany przepisów, aby dotyczyły  wszystkich kobiet, które z urlopów wychowawczych korzystały.
W obecnym kształcie ustawy jest zapis:
„Art. 1 pkt  4) w art. 174 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
2a. Przy ustalaniu kapitału początkowego do okresów, o których mowa w art. 7 pkt 5 stosuje się art. 53 ust. 1 pkt 2.”
         Zapis ten dotyczy różnego obliczania okresów opieki nad dziećmi, w zależności od rodzaju emerytury, jaką  będą pobierały lub pobierają kobiety.
        W emeryturze liczonej według „starych zasad” okresy opieki nad dziećmi traktowane są jako okresy nieskładkowe, liczone po 0,7%. 
Natomiast w emeryturze liczonej według „nowych zasad” traktowane będą jako okresy składkowe, liczone po 1,3% do kapitału początkowego.
Według nowego zapisu jedna kobieta będzie miała obliczone te same okresy urlopu wychowawczego według różnych stawek w zależności od rodzaju emerytury, jaką wybierze..
                       Tak skonstruowany zapis w ustawie będzie niekorzystny i niesprawiedliwy dla osób urodzonych po roku 1948 pozostających po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego, na emeryturze liczonej według „starych zasad”(wyższej niż obliczonej według „nowych zasad”) w porównaniu do osób  z emeryturą „kapitałową”,  a przecież w obu tych przypadkach okresy opieki nad dziećmi występowały w czasie istniejących starych przepisów emerytalnych. Tym osobom, które już pobierają emerytury obliczone według starych zasad, powinno też przeliczać się świadczenia na korzystniejszych warunkach.
             
              Byłaby to kolejna niekorzystna ustawa /po ustawie z 11 maja 2012 roku/dotykająca osoby pozostające na „wcześniejszej” emeryturze, które zostały objęte innymi przepisami, niż osoby, które mogły przejść na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym do końca 2012 roku, a które korzystały przy  przejściu na „wcześniejszą”  emeryturę z z przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku.
          Zapis w ustawie z dnia 5 marca 2015 roku dotyczący różnego obliczania okresów urlopu wychowawczego dla kobiet w zależności od rodzaju emerytury jest według mnie sprzeczny z art. 32 ust. 1 Konstytucji:
„W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego utrwalony jest pogląd, że  także w sferze prawa do zabezpieczenia społecznego art. 32 ust. 1 Konstytucji jest źródłem zasady równości wobec prawa rozumianej jako nakaz, aby wszystkie podmioty prawa (adresaci norm prawnych), charakteryzujące się daną cechą istotną (relewantną) w równym stopniu, były traktowane równo – bez dyskryminowania i faworyzowania”

56 komentarzy:

 1. List trzeba podpisac imieniem i nazwiskiem, podac adrs zamieszkania, nie bedzie wtedy traktiwany jako anonim

  OdpowiedzUsuń
 2. PROSZĘ PODAĆ ADRES GDZIE WYSŁAĆ POCZTĄ LIST DO PREZYDENTA W SPRAWIE URLOPÓW WYCHOWAWCZYCH

  OdpowiedzUsuń
 3. Adres do Pana Prezydenta:
  Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
  ul. Wiejska 10
  00-902 Warszawa
  Oczywiście, można dodać kilka zdań od siebie, np że jestem emerytką na "wczesniejszej" emeryturze i sprawa przeliczeńokresow opieki nad dzieckiem dotyczy mnie itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. SERDECZNIE DZIĘKUJĘ ZA ADRES ZASTANAWIAM SIĘ CZY NIE DOŁĄCZYĆ DO TEJ KOPERTY RÓWNIEŻ PISMA W SPRAWIE PRZELICZENIA PO 30 MIESIĄCACH ZAŁĄCZAJĄC WYROK KOLEŻANKI, KTÓRA WYGRAŁA W SĄDZIE R.1950 JA JESTEM ROCZNIK 53

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję dołączyć do tej samej koperty także list otwarty do Prezydenta, który Adminka zamieściła we wpisie z 6 marca.

   Usuń
  2. Czy ta koleżanka o tym wie i czy wyraziła zgodę, żeby jej wyrok przesłać Prezydentowi?

   Usuń
  3. SKORO ZAMIESZCZONE W INTERNECIE TO MUSIAŁA BYĆ ZGODA. LIST OTWARTY RÓWNIEŻ ZAŁĄCZĘ

   Usuń
  4. 16:45
   Poczytaj o prawie autorskim w internecie i o tym, co cię może spotkać za wykorzystanie cudzych materiałów niezgodnie z ich przeznaczeniem i bez zgody autora. A jeśli je w dodatku wyślesz do prezydenta i to pod własnym nazwiskiem, to możesz mieć kłopoty.

   Usuń
  5. ale mozesz opisać krotko tę sprawę. Napisac, że sąd taki a taki wydal wyrok korzystny dla skarzacej. I juz.

   Usuń
 5. Było by dobrze to zrobić

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma co chyba wysyac protestu z pismami w innych sprawach. Nie ma co liczyc na jakakolwiek reakcje w innych sprawach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cały czas emeryci są pokrzywdzeni. Czy emeryci to zauważyli? Weżmy pracownika i emeryta z tą samą kwotą brutto. Np. 1894,00
  emeryt- podatek -148,00 zdrowotne - 170,49 podst.opodatkowania - 1894,00
  pracownik - podatek- 101,00 zdrowotne-147,09 podst. opodatk. 1523,00

  OdpowiedzUsuń
 8. Prezydent może już 1 kwietnia podpisać ustawę z 5 marca. Przeważnie podpisuje na początku miesiąca cały poprzedni miesiąc (patrz na stronie prezydenta RP). Nie ma już czasu !

  OdpowiedzUsuń
 9. Lepiej wysla listy pocztą email, taniej zdecydowanie. W jednrj kopercie to niefajnie.
  Odnosnie listu otwrtego, to prosze zmodyfikowac go. Mozna napisac, ze sprawa przeliczenia emerytur wg starych zasad dotyczy wiekszej grupy emerytów urodzonych po 948 roku ale ja jestem emerytką ur. w 1953 roku i pisze z punktu widzenia kobiet 53, czy co sś w tm rodzaju

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy "uzupełnienie ustawy" mieści się w zakresie działań Prezydenta wobec uchwalonych ustaw, opisanym pod poniższym linkiem? Na czym miałoby polegać to uzupełnienie ustawy i kiedy miałoby nastąpić?

  http://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/prezydent-wobec-ustaw/

  OdpowiedzUsuń
 11. Prezydent ma wielkie grono doradcow i oni są od ustalenia mozliwości zmiany ustawy czy wprowadzenia nowych zapisow. Jeżeli Prezydent uzna za własciwe postulaty emerytow, to prawnicy beda wiedzieli, jak wprowadzic zmiany. Nie bedzie chyba z tym problemu. Ja jestem emerytką i nie muszę wiedziec, jak to zrobią fachowcy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chodzi o to czy prezydent może wystąpić z własnym projektem ustawy ale o to czy może coś uzupełnić w ustawie z 5 marca przed jej podpisaniem

   Usuń
  2. emeryt szczęśliwy27 marca 2015 23:49

   Brawo...ale jest 3x ale:
   - okolicznosci już istniejące (wszelakie)_
   - Prezydent, ma święta,jak każdy z nas..
   - wszyscy mają problem,tam gdzie, wstydzę się napisać Wam...

   Usuń
 12. Oszałamiające zainteresowanie protestem.Aż 15 pobrań.Szkoda pieniędzy na znaczek.Ot,emerycka solidarność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pobranie nie oznacza wysłania. ;)

   Usuń
 13. Zapewne protest nie przyniesie oszałamiających skutków ale na pewno warto go wyslac, chocby po to, zeby Pan Prezydent wiedzial, że nie wszystko jest w porządku. Nie powinien podpisywac dokumentow niezgodnych z Konstytucją.
  O ile dobrze pamietam,to podpisujac ustawe zawieszająca emerytury, Pan Prezydent zapowiedzial, że w oddzielnym dokumencie znajda sie korzystne dla emerytow uregulowania. Czyli wszystko jakoś można zrobic, niech sie głowią doradcy.
  Protest można pobrac, można kopiowac z bloga (trzeba zmienić tło). Na pewno wiele osob jeszcze wysle powyzszy protest.

  OdpowiedzUsuń
 14. JESTEM MATKA KTORA ZOSTALA POKRZYWDZONA PRZEZ PANSTWO .ZUS NIE ZALICZYL MI NA PIATKE DZIECI,URLOPU WYCHOWAWCZEGO NA KTORYM PRZEBYWALAM OSIEM LAT.TYLKO ZALICZAJA SZESC LAT A DWA LATA MI COFNELI. I Z TRZYDZIESTU SZESCIU LAT PRACY ZROBILO SIE TRZYDZIESCI CZTERY LATA. WIEC I SAD PRACY W KIELCACH MI NIE POMOGL. ZOSTALAM BEZ DOCHODU ZALAMANA I U KRESU WYTRZYMALOSCI/PO TYLU LATACH PRACY ZOSTALAM NA PRZYSLOWIOWYM LODZIE/DYSKRYMINACJA WIELODZIETNYCH RODZIN.MOZE KTOS MA PODOBNA SYTUACJE I WIE GDZIE SIE Z TYM PROBLEMEM UDAC NIE CHCE BYC DLA RODZINY CIEZAREM I UTRZYMANKA NIE MOGE SIE Z TYM POGODZIC PRZECIEZ NIE POTO TYLE LAT PRACOWALAM BY W TEJ CHILI ZOSTAC Z NICZYM LUB ZEBRAC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz obecnie 36 lat stazu ubezpieczeniowego w tym 30 lat składkowych (nie pracy). Niedługo będziesz miała 36 lat składkowych (po wejściu ustawy z 5 marca - prawdopodobnie od 1 maja). To czego brakuje ci do otrzymania emerytury ?

   Usuń
  2. PRZEPRASZAM ALE NIE NAPISALAM ZE TO DO SWIADCZENIA PRZEDEMERYTALNEGO ZAKLAD MI WYLICZAL I W ZUS- PANI W OKIENKU ZAPEWNIALA ZE WSZYSTKO OK A TU JAK ZWYKLE KRUCZKI O KTORYCH NIE MIALAM POJECIA A NA CZAS ZWOLNIENIA NIE MIALAM 55 LAT BRAKLO 5 MIESIECYDO WIEKU A POZA TYM PROBLEM ZE ZDROWIEM I DLATEGO MAM DOSC IPROBLEM Z KASA

   Usuń
  3. TAK NAPRAWDE TO NIE WIEM GDZIE O TYM MOIM PROBLEMIE PISAC IGDZIIE SZUKAC POMOCY NIE MOGE SOBIE ZNAJSC MIEJSCA /NIE PRZYPUSZCZALAM ZE WIELODZIETNE RODZINY TO TAKI PROBLEM DLA PANSTWA ,TO WLASNIE POWINNO BYC ODWROTNIE TAKIE MATKI POWINNY MIEC WSPARCIE OD PANSTWA A NIE DOLOWAC JE .JA TEZ POCHODZE Z WIELODZIETNEJ RODZINY

   Usuń
  4. Świadczenia przedemerytalne a emerytura to są różne świadczenia wypłacane przez Zus

   Usuń
  5. 1. Przy pisaniu postu wyłącz Caps Lock, pisz małymi literami. Duze litery źle się czyta.
   2. Napisalaś kilka postów ale niewiele w nich jest konkretnych wiadomosci. Opisz dokladniej swoja sytuacje.

   Usuń
  6. proszę zobaczyć jakie warunki należy spełnić aby otrzymać zasiłek przedemerytalny

   Usuń
  7. Zaklad mi wyliczal a nie sama.mieli moj kapital poczatkowy ,wzielam odprawe wszystkie papiery zlozylam w Urzedzie Pracy.Po okresie 6miesiecy w ZUS i tak jak pisalam w pierwszym poscie zabrano mi z36 lat pracy skladkowych i nie skladkowych urlop wychowawczy z 8 lat zaliczono 6 lat czy to normalne a urodzilam 5-cioro dzieci, nie mial mi kto wychowywac,na nianie nie bylo mnie stac, sama sie meczylam maz pracowal. To tez praca nie lekka i odpowiedzialna i tez mi bylo ciezko .Co mnie jedynie cieszy ze mam zdrowe dzieci .Lecz moje mi nie dopisuje po upadku ze schodow udezylam glowa w auto i kregi szyjne mi odmawiaja posluszenstwa ucisk i bol.

   Usuń
  8. A moze ktos mi napisze gdzie moge znalesc posty na temat zasilkow przed emerytalnych

   Usuń
  9. gdyz nie moge znalesc

   Usuń

  10. Jeżeli mialas 28 lat okresow składkowych, to do emerytury zalicza się 1/3, czyli ponad 9 lat. Powinnaś mieć zaliczone swoje 8 lat okresow nieskładkowych. Nie rozumiem, dlaczego ZUS zaliczył tylko 6 lat.
   Zaskarżałaś decyzję ZUS w sądzie, więc pewnie masz jakieś wiadomości na temat tych świadczen.
   Poczytaj, jeśli będziesz miała jeszcze wątpliwości, odezwij się.
   Tu masz linki do stron o warunkach do świadczeń przedemerytalnych:
   1. z ZUS wyłożone w sposób prawny - http://www.zus.pl/default.asp?id=2586&p=4
   2. bardziej przystępnie - http://www.polskieradio.pl/42/3084/Artykul/1261142,Swiadczenie-przedemerytalne-jakie-warunki-sa-niezbedne-do-jego-uzyskania-(cz-1)
   http://www.polskieradio.pl/42/3084/Artykul/1266558,Swiadczenie-przedemerytalne-jakie-warunki-sa-niezbedne-do-jego-uzyskania-(cz-2)-
   3. http://polki.pl/we-dwoje/kiedy;zasilek;przedemerytalny,artykul,17886.html

   Usuń
  11. Nizaleznie od ilości dzieci ZUS zalicza tylko 6 lat urlopu wychowawczego tak jest w ustawie

   Usuń
  12. Dzięki na razie za pomoc i dodanie otuchy oby to wszystko wyszło na dobre - będę szukać i sprawdzać. a co do świadczeń to do ur. wychowawczego zalicza ZUS 6 lat bez względu na ilość dzieci ,a w przypadku dziecka niepełnosprawnego dolicza 3 lata lecz w wymaganym czasie nie pobierałam dodatku na syna najstarszego ze względu na wadę wzroku od urodzenia./wtedy nikt mnie nie pokierował rentę socjalna otrzymał w wiek 16 lat a później mu zabrali /teraz to już nie gra roli

   Usuń
 15. Witam.
  Czy ktoś zna i może podać adres elektroniczny do kancelarii Prezydenta.
  Będzie to znacznie szybciej niż drogą listowną. Jadwiga z Legnicy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. listy@prezydent.pl

   Usuń
  2. http://www.prezydent.pl/kontakt/

   Usuń
  3. Dzięki listy wysłane, Jolanta 53

   Usuń
 16. To jest oficjalna str. prezydenta Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Mail:listy@prezydent.pl poprzedniczka z18:44 Ela z Buska

  OdpowiedzUsuń
 17. Kobietki, wysyłajmy protest do Pana Prezydenta. To w naszym własnym interesie.
  Jeszcze kilka słów o sprawach technicznych. Na gorze pisma wpisujemy imię i nazwisko, adres, nazwę miasta/wsi i datę.
  Zeby nie zmieniać treści listu, na dole podpisujemy pismo i w nawiasie pod podpisem możemy napisać, np.(emerytka ur. w 1953 r., pozostająca na „wcześniejszej” emeryturze) lub (emerytka pozostająca na "wcześniejszej" emeryturze nauczycielskiej), lub podobnie.
  Własna inwencja zawsze wskazana.

  OdpowiedzUsuń
 18. Panowie tez proszeni o wsparcie, pomózcie kobietom, wysyajcie listy do Prezydenta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn30 marca 2015 22:03

   Kobieto! Jestem "BABSKIM" sołtysem od zawsze.Kancelistą i polonistą, od dziesięcioleci. Dzisiaj - emerytem,wspomagającym ...za darmochę, każdego. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Witam!
   Szukam wsparcia w sprawie art.25 ust.1 b. Jestem z o/Olsztyn
   Pilne. Pozdrawiam serdecznie wszystkich pokrzywdzonych,niestety zostaliśmy sami aż do .........w domyśle.

   Usuń
  3. Nie ma o czym mowić sprawa przegrana, petycja o tym przepadla

   Usuń
  4. Wysłąłam prośby i listy do prezydenta i pań rzeczniczek, Jolanta 53

   Usuń
 19. Bardzo ciekawy i odważny krok.

  OdpowiedzUsuń
 20. lJest już odpowiedź na interpelację poselską nr 31307, prawie taka sama, jak dla Pani Poseł Jolanty Szczypińskiej (zamieszczona na blogu jako post 12 lutego) http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2015/02/odpowiedz-na-interpelacje-nr-30256.html
  I do przeczytania na stronie sejmowej
  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=31307&view=null
  Rzeczywiście, nic nie dają interpelacje poselskie, chyba tylko posłowie chcą się wykazać aktywnością i zdobyć popularność. W zainteresowanych budzą nadzieję, powodują dyskusje (czasem ostre), żeby później, po raz raz kolejny, przeżyć rozczarowanie

  Interpelacja nr 31307
  w sprawie opodatkowania wypłacanych przez ZUS zaległych kwot świadczeń emerytalnych
  Zgłaszający Lidia Gądek
  Józef Lassota
  Anna Nemś
  Adresat minister pracy i polityki społecznej

  Data wpływu 19-02-2015
  Data wysłania 03-03-2015
  Odpowiedź:
  Odpowiadający Marek Bucior - podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

  Data wpływu 31-03-2015

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostałam odpowiedź od Rzecznika Ubezpieczonych, że sprawa emerytek'53 nie leży w jego kompetencjach.

   Usuń
 21. Proszę mi podpowiedzieć czy mężczyzna:
  1. mając 64 lata
  2.pracując 45 lat
  3. wg nowych przepisów musi pracować do 2017
  może pobierać emeryturę (jaki %)
  i nadal pracować w obecnym zakładzie pracy do pełnej emerytury (do 2017)
  czy znacie Państwo jakieś przepisy prawne?
  Bardzo proszę o podpowiedź.
  Andrzej tychy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mężczyzni mogą przejść na emeryturę częściową w wieku 65 lat i muszą mieć co najmniej 40 lat ubezpieczeniowych .emerytura częściowa to 50 procent otrzymywanej emerytury. Gdy pan otrzyma emeryturę w wieku powszechnym to ja po mniejszą o wcześniejsze pobrane emerytury , nalezy to dobrze przemyśleć. Pobierając emeryturę częściową mozna dalej pracować pozdrawiam powodzenia w sukcesach emerytalnych.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję.
   pozdrawiam
   Andrzej tychy

   Usuń
 22. Cytat z Anonimowy5 kwietnia 2015 19:42
  >Gdy pan otrzyma emeryturę w wieku powszechnym to ją po mniejszą o wcześniejsze pobrane emerytury< Czy pomniejszą kapitał początkowy o sumę wcześniejszych częściowych? Bo chyba nie pomniejszą comiesięcznej powszechnej emerytury o 50%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podstawę obliczenia kwoty emerytury, przyjętej do ustalenia emerytury częściowej, stanowi kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowana na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury częściowej oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Kwota ta uwzględnia należne ubezpieczonemu waloryzacje (roczne i kwartalne) składek i kapitału początkowego.

   Emerytura częściowa nie podlega podwyższeniu do kwoty emerytury najniższej.

   O emeryturę może się ubiegać zarówno osoba, która nie osiąga żadnych przychodów (bo nie pracuje), jak też taka osoba, która osiąga przychody z tytułu pracy - niezależnie od tego jaka jest wysokość tych przychodów, gdyż emerytura częściowa nie podlega zawieszeniu ani zmniejszeniu z tytułu osiągania przychodów - bez względu na to, z jakiego tytułu są one osiągane.

   Osoba, która ubiega się o emeryturę częściową, dla jej uzyskania nie musi rozwiązywać stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Prawo do emerytury częściowej może jednak ulec zawieszeniu na wniosek emeryta. Osoba, której przyznana zostanie emerytura częściowa, może w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji (w terminie przewidzianym na uprawomocnienie się decyzji) wycofać wniosek o emeryturę częściową.

   Osoba, mająca ustalone prawo do emerytury częściowej - po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego, ustalonego indywidualnie dla niej według daty urodzenia, oraz dodatkowo po ustaniu stosunku pracy, jeżeli osoba ta pozostawała w stosunku pracy - może wystąpić z wnioskiem o przyznanie pełnej emerytury.

   Osoby, korzystające z uprawnień do emerytury częściowej, powinny jednak wiedzieć, iż podstawa obliczenia pełnej emerytury, będzie pomniejszona o kwotę pobranych emerytur częściowych, w wysokości przed obliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

   Usuń
 23. Bardzo słuszna inicjatywa. Chętnie się dołączę i trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 24. Muszę rodzinę do działania nakłonić

  OdpowiedzUsuń