3 marca 2015

Plan działania

Wszystkie krzywdzące emerytów ustawy podpisuje  Prezydent i od niego musimy domagać się naprawy złego prawa.  
Jeżeli Pan Prezydent nie lubi nas, emerytów, zapytajmy go, dlaczego.
Pan Prezydent w ramach kampanii wyborczej będzie teraz pojawiał się w różnych miastach i miasteczkach, będzie na wiecach, spotkaniach, imprezach kulturalnych i sportowych i  wielu innych.  
Postarajmy się być wśród gości takich spotkań, zadajmy pytanie Panu Prezydentowi, dlaczego nie lubi emerytów, dlaczego nas krzywdzi.
Trwa kampania prezydencka, wszyscy kandydaci zabiegają  o poparcie,  każdy nasz  głos jest ważny. 
Nas,  emerytek z rocznika 53 i innych osób zainteresowanych zmianą prawa, jest kilka tysięcy. To nie jest jakaś wielka grupa ale,  jeśli za nami pójdą nasi bliscy, będą nas dziesiątki tysięcy. Z taką grupą trzeba już się liczyć.
Czy urzędujący Prezydent a równocześnie kandydat na kolejną kadencję może pozwolić sobie na brak wparcia tak dużej liczby ludzi?
Może nadszedł najwyższy czas naprawić prawo krzywdzące emerytów, ludzi będących  na ostatnim etapie życia.
Przygotowaliśmy otwarty list do Pana Prezydenta. List ten wyślemy do różnych gazet, do różnych instytucji rządowych.
Ale też każdy z Państwa, kto będzie miał okazję, powinien wręczyć taki list Panu Prezydentowi na spotkaniach.


LIST OTWARTY DO PREZYDENTA

Panie Prezydencie dlaczego nie lubi Pan emerytów? 
Dlaczego po raz kolejny  krzywdzi  ich Pan  podpisując ustawy odbierające im należne prawa.
      W czerwcu 2012r. podpisał Pan obowiązująca od stycznia 2013 r. ustawę dyskryminującą  osoby, które pobierały emeryturę przyznaną przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Ustawa ta dotyczy  zarówno kobiet jak i mężczyzn pobierających emeryturę nauczycielską, przyznaną na podstawie art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przyznaną na podstawie przepisów art. 46, 50, 50a, 50e, 184 ustawy emerytalnej, jak również osób, które pobierały emeryturę górniczą, określoną w art. 34 lub w art. 48 i 49 ustawy emerytalnej, w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2006 r.  
Jestem emerytką urodzoną w roku 1953 zatem w poniższym piśmie odniosę się głównie do  spraw dotyczących emerytury pań z tego rocznika.
   Panie z rocznika 53 jako ostatnie otrzymały przywilej „ wcześniejszej emerytury”. Po uzyskaniu pełnego wieku emerytalnego, czyli najwcześniej w 2013 r., mogły przejść na emeryturę „powszechną”. Okazało się jednak, że stare przepisy emerytalne obowiązywały tylko do końca roku 2012.
Obowiązująca od stycznia  2013 r. Ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637) wprowadziła ograniczenie czasowe możliwości obliczania emerytury powszechnej na starych zasadach do 31 grudnia 2012 roku.
Wobec pań 53 zastosowane zostały nowe restrykcyjne zasady wyliczania emerytury w powszechnym wieku emerytalnym .
Wiele z tych osób z konieczności pozostaje nadal na wcześniejszej emeryturze.
Uzasadnione jest, wobec kobiet z rocznika 53, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, nie mając wiedzy, że spowoduje to w przyszłości pomniejszenie podstawy ich „powszechnej” emerytury, przywrócenie przepisów prawnych, na podstawie których przyznano im świadczenie.
Podpisując tę ustawę uderzył Pan w najsłabszą grupę, która jest na ostatnim swoim życiowym etapie – kobiety emerytki. Nie wolno odbierać praw nabytych pod rządami ustawy z roku 1998, dlatego że w roku 2013 weszły nowe przepisy.  

Uważam, że jedyną, godną Prezydenta odpowiedzią będzie uchylenie tego przepisu, który narusza wszelkie możliwe zasady prawa ubezpieczeniowego oraz konstytucyjną zasadę praw nabytych, dyskryminuje kobiety ze względu na wiek i płeć, podważa zaufanie do państwa i stanowionego przez nie prawa.


List otwarty do Pana Prezydenta w  formacie PDF do pobrania TU

48 komentarzy:

 1. Drodzy Państwo!
  Bardzo proszę o o poprawienie i modyfikację powyższego tekstu tak aby jak najlepiej przekazywał istotę naszego problemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś, 3 marca od ok.14.15 przewidywane jest w Sejmie dalsze procedowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - II czytanie.
   III czytanie i głosowanie przewidywane jest na piątek, 5 marca od 9.00.
   Transmisja na internetowej stronie Sejmu.

   Usuń
 2. Ogólnie pismo jest bardzo dobre, dziękujemy.
  Jeśli mogę mała uwaga, za zdaniem "Wobec pań 53 zastosowane zostały nowe restrykcyjne zasady wyliczania emerytury w powszechnym wieku emerytalnym" , dopisałabym , że panów rocznik 48 te nowe restrykcyjne zasady nie objęły. Wprawdzie dalej napisała Pani o dyskryminacji kobiet ze względu na płeć, ale myślę że nie zaszkodzi to wyraźniej podać, bo wiemy jak ciężkie myślenie ma nasz prezydent.
  Pozdrawiam
  Emerytka 53

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli jednak chodzi o to, co napisano w petycji do Senatu? Chodzi o art. 25 ust. 1b? To po co było tak psioczyć na Petycję, że wprowadzała w błąd?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby przywrocono zasady, na podstawei ktorych kobiety z 53 roku pobieraly emerytury, nie trzeba by w ogole pisac petycji. Można by wtedy odejsc na emeryture kapitalową albo na starych zasadach.
   A wracając do aktualnej sprawy, jeżeli znajdzi sie grupa chetnych i odważnych pań, to pójdziemy czy to pod sejm, czy pod kancelarię Prezydenta

   Usuń
 4. Jestem z Warszawy i jak będzie akcja pod sejmem to biorę wspólnie z mężem w niej udział.
  Pozdrawiam i dziękuję za Pani ogromne zaangażowanie w sprawę kobiet 53.

  Bardzo proszę wszystkich, których ta sprawa nie dotyczy aby powstrzymali się od wrednych i nic dobrego nie wnoszących komentarzy.Przestańcie wszystkich i wszystko krytykować.
  Dajcie zadziałać chętnym, którym chce się chcieć.

  OdpowiedzUsuń
 5. 12:08,
  na starych zasadach, czyli na jakich? To też chyba trzeba wytłumaczyć prezydentowi: o jakie stare zasady chodzi? Na jakich starych zasadach panie z rocznika 53 mogłyby odejść na emeryturę "niekapitałową, gdyby nie ustawa obowiązująca od 1 stycznia 2013 r?

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimie z 12:08, o co pytasz? czy jesteś rocznik 53? Gdybyś była to byś wiedziała o co chodzi. Gdybyś śledziła i uważnie czytała sprawę Pań z rocznika 53, to nie zadawała byś tego pytania o zasady.
  Niech wypowiadają się osoby zainteresowane, a nie te które są tu z przypadku i piszą same nie wiedzą co i po co.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem na bieżąco w sprawie rocznika 1953 oraz innych roczników pokrzywdzonych art. 25 ust. 1b. Znam "stare przepisy" emerytalne i martwi mnie, że nie wszyscy je znają, a w szczególności, że wcześniejsze emerytki z rocznika 53 nie wiedzą o co im dokładnie chodzi, gdy mówią o korzystnych "starych zasadach" innych niż emerytura kapitałowa.
   Proszę odpowiedzieć tylko na jedno pytanie. Czy w liście do prezydenta chodzi tylko o art. 25 ust. 1b, czy o coś więcej? Jeśli o coś więcej, to O CO?

   Usuń
  2. To proste - stare zasady to obliczenie emerytury powszechnej (w wieku 60 lat , które skończyłyśmy w 2013 roku ) z aktualną kwotą bazową lub obliczenie emerytury kapitałowej bez jej pomniejszania - tak jak to mają kobiety z rocznika 1952 - tyle razy było to wałkowane i proszę poczytać wcześniejsze wpisy.
   A może takie pismo wysłalibyśmy pocztą zwykłą (polecony za potwierdzeniem odbioru) lub meilem ?

   Usuń
  3. 14:25,
   jednak nie wiesz na czym polegały "stare zasady". Obliczenie emerytury z nową kwotą bazową dla wszystkich wcześniejszych emerytek z rocznika 53, a nawet 52, 51, 50...itd.? Marzenie ściętej głowy. ;)))

   Usuń
  4. Tak liczone emerytury wg starych zasad są z reguły wyższe niż wczesniejsze, bo kwote bazową stosuje się do przeliczenia wszystkich elementów stazowych i oczywiscie do czesci socjalnej. Kobiety z 53r. powinny mieć wybór między starymi zasadami a nowymi z pominięciem p. 1b.
   Jeżeli dotyczą kobiet prawa przyznania emerytur, tak jak pań z 1952, 1951..., to i naliczanie emerytur pełnych też powinno być takie, jak do roku 2012.
   Niemniej zdarzało się naliczanie paniom z 52r. naliczanie emerytur kapitałowych /w 2012r/, bez odejmowania pbranych świadczeń. Było to błędem ZUS, ale zdarzło się. Pisal o tym red. Rzemek

   Usuń
  5. Na przeliczeniu emerytury pelnej wg starych zasad zyskają wszystkie wczesniejsze emerytki, natomiast na policzeniu kapitalowym, nawet bez p. 1b, zyska niewielka liczba pań. Dlatego warto walczyc głównie o te stare zasady. Niemniej, wybór powinien być.

   Usuń
  6. 17:17, 17:24
   Co za bzdury! Czy to celowe wprowadzanie w błąd?
   Proszę UWAŻNIE przeczytać, to może w końcu uda się zrozumieć o co chodzi w tych "starych zasadach" i przeliczeniach.

   http://www.zus.pl/files/sposoby.pdf

   Usuń
  7. Uwaga! Należy dodać, że sposób szósty ("po 30 miesiącach") według ZUS dotyczy tylko wcześniejszych emerytów urodzonych przed rokiem 1949.

   Usuń
  8. 18:33
   nie tylko!

   dot. także tych Pań ur. np. do 1953 r. włącznie, tj. które 55 lat ukończyły do 31.12.2008 r. i miały np. albo 30 lat składkowych i nieskładkowych albo ukończony wiek 20 lat składkowych i nieskładkowych oraz całkowitą niezdolność do pracy także do 31.12.2008 ale z kolei były na emeryturze przyznanej im jeszcze wcześniej tj. przed 55 r.ż (np. nauczycielki z art. 88 karty nauczyciela i kobiety z wcześniejszą emeryturą z tyt. opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi)

   Usuń
  9. c.d.

   Wydaje mi się - czytając wypowiedzi - że niektóre Panie z rocznika 53 marzą o przejściu z emerytury wcześniejszej na drugą "starą" emeryturę w wieku powszechnym, liczoną w całości (łącznie z okresem składkowym i nieskładkowym) od nowej kwoty bazowej, choć nigdy tego przywileju nie miały ani Panie sprzed 53 ani nawet osoby sprzed 49.

   Jeżeli im (ur. wcześniej) liczono całą emeryturę od nowej kwoty bazowej, to nie dlatego, że pracując dożyły wieku powszechnego, ale dlatego, że spełniły warunki art. 110, co przed każdą z Pań z r. 53 stoi nadal otworem, jeżeli tylko spełni ona warunki do podwyższonego wskaźnika.

   Dlatego w kwestii nowej kwoty bazowej dla całego świadczenia w wieku powszechnym Panie z rocznika 53 mogą raczej zapomnieć, ponieważ nie mogą przebić roczników wcześniejszych, które takiego przywileju z samego tylko ukończenia powszechnego wieku emerytalnego (i nawet 30-m-cznej pracy na emeryturze) nie miały.

   Jak było?
   1. Wcześniejsza emerytura + nawet 1 dzień pracy na emeryturze wcześniejszej + wyższy wskaźnik ale z uwzględnieniem takiego roku, w którym przynajmniej 1 dzień (lub dłużej) pracował jako emeryt + każdy ukończony wiek (niekoniecznie powszechny) = cała emerytura liczona od nowej kwoty bazowej obowiązująca w dacie składania wniosku o to przeliczenie (przeliczenie często sporo wyższe niż to z poz. 2)
   2. Wcześniejsza emerytura + minimum 30 miesięcy pracy na emeryturze + obojętnie jakie zarobki i obojętnie jaki wskaźnik + osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego = 24% od nowej kwoty bazowej a pozostała część od kwoty bazowej starej (druga stara ale w wieku powszechnym wyższa emerytura po starej wcześniejszej emeryturze).

   Usuń
  10. W/w Anonimie bardzo się mylisz, gdyż w stosunku do kobiet z rocznika 1953 i mężczyzn z rocznika 1948 tj. ostatnich roczników które przeszły na emeryturę w/g starych zasad PRAWO ZADZIAŁAŁO WSTECZ, nowa ustawa emerytalna powinna obowiązywać od 1.01. 2014 rok, a nie 1.01.2013 - w państwie prawa prawo nie może działać wstecz.

   Usuń
  11. 11:52
   niestety rozmawiamy o 2 różnych sprawach

   mój wpis nie dotyczył nowych emerytur z kapitału początkowego dla rocznika 53, pomniejszanych o pobrane wcześniejsze, bo o tym też wiem, lecz emerytur "starych", co do których wiele Pań z rocznika 53 nie może się tu dogadać ;)

   Usuń
 7. Może ktoś przeredaguje zamieszczony list, zeby jasniej brzmiał.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla zainteresowanych tematem list brzmi jasno.

  OdpowiedzUsuń
 9. nie wiem, ale myślę, że czasu nie można cofnąć mamy już rok 2015.
  Ja jestem rocznik 1951 i wciąż jestem na emeryturze wcześniejszej i na niej pozostanę. Nie zmieniłam tego stanu w roku 2012, ponieważ zwyczajnie dowiedziałam się o tej możliwości na kilka dni przed końcem roku. I co mam z tego powodu rozpaczać, toczyć jakąś wojnę ? Wszystko ma swój początek i koniec, zawsze będzie jakaś grupa która pewne rzeczy otwiera i grupa na której się to kończy. Panie z rocznika 1953 i tak dużo zyskały, bo cała operacja zakończenia wcześniejszej emerytury miała zakończyć sie na roczniku 1951.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty się spóżniłaś, a rocznik 53 został pokrzywdzony czyt. oszukany przez rząd po-psl - prawo nie może działać wstecz i o to nam chodzi.

   Usuń
  2. 11:56.
   Nie do końca masz rację. Pani z 19:59 też nabyła prawo do emerytury kapitałowej. To, że się spóźniła ze złożeniem wniosku (o ile go złożyła lub złoży) może się okazać bez znaczenia po wyroku TK. Pytanie prawne P 11/14 w takiej właśnie sprawie skierował do TK Sąd Okręgowy w Szczecinie w marcu 2014. Sprawa nadal nie została rozpatrzona przez TK.

   Usuń
  3. rok czasu mija od zadania pytania prawnego, w jakim my kraju żyjemy, przecież to szkoda zdrowia żeby to wszystko roztrząsać,dla kogo są przepisy o dotrzymywaniu terminów. Przy takim biegu spraw, nie ma co marzyć, żeby obecni emeryci roczników o których tu rozmawiamy doczekały się swoich praw,

   Usuń
 10. Wygląda, że jest nas bardzo - rocznika 53.
  A inne osoby tak jak Anonimowa z 19:59 nie chcą nawet kiwnąć palcem ani w swojej ani w naszej sprawie.
  Szkoda, trudno mi to zrozumieć, a jednak wygląda na to że chętnych do dalszej walki brak.

  OdpowiedzUsuń
 11. Konsternacja! wygląda na to że wszystko pozamiatane i nie ma o co walczyć. Jestem rocznik 53 nadal pracuję, bo czekam na korzystne zmianydla naszego rocznika. jak widać nie mamy szans, Jolanta 53

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolanto, jak się dobrze rozejrzysz wokół siebie i wystawisz nosa poza ten blog to zobaczysz, że cały czas trwają starania o zmianę art. 25 ust. 1b. W wyniku tych działań doprowadzono do tego, że sprawą zajmie się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Podejmowane są także w sprawie umożliwienia osobom ur. po roku 1948 skorzystania z emerytury na starych zasadach - według art. 53 ust. 4, czyli po przepracowaniu 30 miesięcy.

   Usuń
  2. Chyba żle odebrano moje zapytanie, jestem na blogu prawie od poczatku i widzę jak się staracie i jestem zdziwiona po co umieszcza się takie informacje niweczące działania wielu pomocnych nam osób, to wprowadza zamieszanie. Jolanta 53

   Usuń
  3. Do Jolanty 53 z godz. 8:47.
   Nie rozumiem dlaczego uważasz, że doprowadzenie do tego, że sprawą art. 25 ust. 1b zajmie się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny niweczy czyjekolwiek działania i wprowadza zamieszanie? To,przecież sukces osób, które pisały w tej sprawie do Komisji!

   Usuń
  4. Wcale nie uważam że zajęcie się sprawą art.25 ust.1b przez komisję sejmową niweczy czyjekolwiek działania , tylko różne wpisy z 3 marca wprowadzają zamieszanie. Jolanta53

   Usuń
 12. Przestałam pracować w 2014 r. Jestem z rocznika 52 i pobieram emeryturę wcześniejszą. W 2012 roku nie przeliczyłam emerytury, ponieważ dowiedziałam się o zmianie przepisów po fakcie.Takich osób jest bardzo dużo. My przeciętni obywatele nie nadążymy za zmianami przepisów. ZUS nie ma obowiązku nas informować, więc tylko wypada się z tym pogodzić - szkoda zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga koleżanko, jestem rocznik 53, nadal pracuję, w marcu 2013 złozyłam wniosek o przeliczenie emerytury( 60 lat), nie wiedziałam, ze obowiazuja od stycznia nowe przepisy pracownik ZUS nie raczył poinformować.Przeliczono mi owszem, ale odjeto od kapitalu pobrane wczesniej świadczenia. Ja na tym straciłam. Mam nadzieję, że podjęte działania coś zmienią. Jolanta53

   Usuń
  2. Witam koleżankę z 52,
   Znalazłam się w identycznej sytuacji, ale nie podzielam opinii, że należy się godzić z wciąż wprowadzanymi, krzywdzącymi pechowe grupy emerytów (dla niektórych"szczęśliwców" zmiany będą korzystne) zmianami w ustawie o e.ir.
   W mojej sytuacji, nawet gdybym zdążyła wystąpić o przeliczenie "wcześniejszej" na powszechną do końca 2012 r. i tak straciłabym, gdyż liczona wg.zasad kapitałowych będzie znacznie niższa od pobieranej obecnie.
   Problem w tym że, wciąż wprowadzane zmiany w tej ustawie krzywdzą jednych na rzecz innych, dlatego uważam,że należy upominać się o swoje prawa.
   ...Śledząc dyskusję na tym blogu, odnoszę wrażenie, że panie z rocznika 53, walczące wyłącznie o swoją sprawę,albo nie mają do końca świadomości,że emerytura powszechna liczona wg. zasad kapitałowych nawet z pominięciem art.25 pkt.1b może być niższa od tej liczonej na starych zasadach ( z uwzględnieniem kwoty bazowej i stażu).
   Emerytura kapitałowa będzie wyższa wyłącznie dla osób o wysokich zarobkach - znacznie powyżej średniej krajowej.

   Usuń
 13. my, którzy jeszcze jako jedyni płacimy abonament rtv - zobaczcie jak tu jesteśmy oszukiwani
  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/856922,abonament-rtv-za-wyzsza-kwote-konstytucja-daje-prawo-do-wynagrodzenia-szkody.html

  OdpowiedzUsuń
 14. Widzę,że już nic z emeryckiej jedności i współdziałania nie będzie.Ktoś tą naszą jedność rozpieprzył i to skutecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BZDURA...jedność i współdziałanie, to dwie rożne sprawy.Chyba.Rozpieprzyć: owszem mogą,tylko nie nas.!!!!!!!!!!!!

   Usuń
 15. Panie z 53r. - jest nowa petycja w naszej sprawie. Ciekawe, kiedy i jaka będzie odpowiedź
  Interpelacja nr 31559
  w sprawie prawa kobiet, które pobierały wcześniejsze emerytury, do przeliczenia emerytury na starych zasadach

  Zgłaszający Zbigniew Pacelt
  Adresat minister pracy i polityki społecznej
  Data wpływu 04-03-2015

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. poprawka, nie petycja, tylko interpelacja poselska

   Usuń
  2. Ksero listu do prezydenta zrobione. Gdy ów pan będzie w moim mieście na Wybrzeżu to postaram się wręczyć ten list na spotkaniu przedwyborczym.

   Usuń
 16. Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2013r. jest krzywdząca nie tylko dla pań z rocznika '53. Skąd wiadomo, że prezydent nie lubi emerytów? Zanim się prezydentowi da list to warto go dobrze napisać i nie wypisywać tylko o tym co dotyczy mamy, bo została skrzywdzona.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mój rocznik 1948 a ńie dominujący na tym blogu 1953, mimo to ośmielam sie zapytać :

  Proszę o informacje, pracuje nadal zawodowo , w jakich okresach należy do ZUS. Składać zaświadczenie o zatrudnieniu, do przeliczenia emerytury. Czy w okresach kwartalnych , a może innych w ZUS za każdym razem otrzymuje inne sprzeczne infomacje. Z koleżeńskim pozdrowieniem.
  Maria K.

  OdpowiedzUsuń
 18. w okresach kwartalnych - styczeń, kwiecień,lipiec, listopad

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromne dzięki. Jak miło, ze jesteście i wzajemnie sie wspieramy. Maria K.

   Usuń
  2. Pod warunkiem, że Maria K. nie pobiera emerytury ENK, bo wtedy odpowiedź byłaby błędna ;)

   Usuń
 19. Tylko do doliczenia lat pracy

  OdpowiedzUsuń
 20. do doliczenia stażu można doliczać po zakończeniu każdego kwartału, pó łrocza lub roku, ale po zakończeniu roku np w marcu należy przedłożyć do ZUS zaświadczenie o zarobkach za rok 2014 i wniosek o przeliczenie emerytury, ZUS wybierze czy jest korzystniejsze przeliczenie czy waloryzacja.

  OdpowiedzUsuń
 21. ZUS nie wybierze czy jest korzystniejsze przeliczenie czy waloryzacja. Taką decyzję musi podjąć sam emeryt, ponieważ jest to uzależnione od miesiąca złożenia wniosku o to przeliczenie.

  Dla osób, które myślą jak 12:55 : Tu jest więcej informacji

  OdpowiedzUsuń