24 marca 2015

List do Prezydenta - obliczanie urlopów wychowawczych

Drodzy Państwo

                Projekt ustawy z dnia 5 marca 2015 roku został „przyklepany” w dniu 19.03.2015 r. przez Senat. Kolejnym etapem jest przekazanie tej ustawy do podpisania Prezydentowi.
I tutaj istnieje ostatnia szansa zaprotestowania przed wprowadzeniem ustawy w życie.
             W związku z tym przygotowałam pismo do Prezydenta RP. Jest to wersja robocza, zapewne niedoskonała, być może zawiera błędy.  Proszę zatem o wnoszenie ewentualnych uwag. Czasu jest niewiele.
Jest dostępna wersja robocza poniżej  Zostanie ona, po wniesionych uwagach, poprawiona i będzie dostępna do pobrania, wydrukowania i wysłania.
Mam nadzieję, że wszyscy emeryci po raz kolejny „zewrą szyki” i licznie zaprotestują przed kolejnym krzywdzącym aktem prawnym.
Proponuję wysłać takie pismo również do Rzecznika Praw Obywatelskich, który w swoim zakresie ma obowiązek stać na straży równości praw człowieka oraz do Rzecznika Ubezpieczonych
listy@prezydent.pl
biurorzecznika@brpo.gov.pl
biuro@rzu.gov.plSzanowny Panie Prezydencie
             Zwracam się do Pana z prośba o uzupełnienie Ustawy z dnia 5 marca  2015 r.  o zmianie ustawy  o emeryturach i rentach z FUS  w kwestii zasad obliczania urlopów wychowawczych o wprowadzenie takiej zmiany przepisów, aby dotyczyły  wszystkich kobiet, które z urlopów wychowawczych korzystały.
W obecnym kształcie ustawy jest zapis:
„Ar.t. 1 pkt  4) w art. 174 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
2a. Przy ustalaniu kapitału początkowego do okresów, o których mowa w art. 7 pkt 5 stosuje się art. 53 ust. 1 pkt 2.”
         Zapis ten dotyczy różnego obliczania okresów opieki nad dziećmi, w zależności od rodzaju emerytury, jaką  będą pobierały lub pobierają kobiety.
        W emeryturze liczonej według „starych zasad” okresy opieki nad dziećmi traktowane są jako okresy nieskładkowe, liczone po 0,7%. 
Natomiast w emeryturze liczonej według „nowych zasad” traktowane będą jako okresy składkowe, liczone po 1,3% do kapitału początkowego.
Według nowego zapisu jedna kobieta będzie miała obliczone te same okresy urlopu wychowawczego według różnych stawek w zależności od rodzaju emerytury, jaką wybierze.
        Tak skonstruowany zapis w ustawie będzie niekorzystny dla osób urodzonych po roku 1948 pozostających po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego, na emeryturze liczonej według „starych zasad”/wyższej niż obliczonej według „nowych zasad”/.
         Byłaby to kolejna niekorzystna ustawa /po ustawie z 11 maja 2012 roku/dotykająca osoby pozostające na „wcześniejszej” emeryturze, które zostały objęte innymi przepisami, niż osoby, które mogły przejść na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym do końca 2012 roku, a które korzystały przy  przejściu na „wcześniejszą”  emeryturę z z przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku.
          Zapis w ustawie z dnia 5 marca 2015 roku dotyczący różnego obliczania okresów urlopu wychowawczego dla kobiet w zależności od rodzaju emerytury jest według mnie sprzeczny z art. 32 ust. 1 Konstytucji:
„W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego utrwalony jest pogląd, że  także w sferze prawa do zabezpieczenia społecznego art. 32 ust. 1 Konstytucji jest źródłem zasady równości wobec prawa rozumianej jako nakaz, aby wszystkie podmioty prawa (adresaci norm prawnych), charakteryzujące się daną cechą istotną (relewantną) w równym stopniu, były traktowane równo – bez dyskryminowania i faworyzowania”

20 komentarzy:

 1. Czy nie myślicie o osobach, które się cieszą z tej ustawy?

  OdpowiedzUsuń
 2. to moze napisac o zmianie tego artykulu tak, zeby objęlo wszystkie kobiety, zamiast o zaniechaniu podpisania

  OdpowiedzUsuń
 3. Słusznie. Trzeba napisać o dołączeniu kobiet z emeryturą stażową

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasu mało, więc wysyłam pismo do prezydenta i rzeczników oraz proszę wszystkich o to samo, pismo jest adekwatne do sytuacji - ostatni etap to podpis prezydenta, którego obowiązkiem jest stać na straży konstytucji, a w tych zmianach ustawy jest ewidentne jej naruszenie. Dziękuję za wzór pisma i serdecznie, wiosennie pozdrawiam, Maria.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, czy może ktoś wie jak jest z zaliczaniem urlopów wychowawczych w przypadku emerytur mieszanych/ część po staremu,jakaś część po nowemu/Bogusia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tu chyba bedzzie problem. Czyżby zapomniano pisząc nowelizację ustawy o emeryturach mieszanych?

   Usuń
  2. Ja sądzę że emerytura mieszana to też jest emerytura wg nowego systemu, więc chyba nie powinno być problemów?

   Usuń
  3. Przypomnę liczenie emerytury mieszanej.
   Wyliczając tzw. emeryturę mieszaną, należy
   - obliczyć wysokość emerytury według zasad starych i nowych
   - następnie należy ustalić odpowiedni procent świadczenia dla obu emerytur (procent ten jest różny, w zależności od roku złożenia wniosku, np. 20% wg starych zasad i 80% wg nowych zasad w latach 2013 i 2014) - po wymnożeniu % udziałów i zsumowaniu otrzymamy wysokość emerytury mieszanej.
   Wygląda na to, że urlopy wychowawcze, z których korzystala jedna kobieta raz będą liczone po 0,7% a drugi raz. będą liczone po 1,3%.
   Czyli jednej kobiecie urlopy wychowawcze mogą być liczone w różny sposób w zależności od rodzaju emerytury

   Usuń
  4. Może też tak być, że urlopy wychowawcze będziesz miała wyliczone według starych zasad, gdyż wykorzystałaś je zapewne przed rokiem 1999 a wg nowej ustawy "od stycznia 1999 r. okres opieki nad dziećmi jest okresem składkowym, a do stycznia 1999 r. - nieskładkowym".
   Ale pewnie są przypadki, gdzie kobiety korzystały z takich urlopów w obu tych okresach i wtedy będą one liczone różnie
   A może jeszcze są inne interpretacje przepisów nowej ustawy, trudno powiedzieć

   Usuń
  5. Poprawka do powyższego wpisu, urlop wychowawczy może być liczony według starych przepisów ze względu na to, że Ustawa z 5 marca dotyczy obliczania kapitału początkowego /kapitał początkowy liczony jest na dzień 1 stycznia 1999r./

   Usuń
  6. Nowelizacja ustawy dotyczy zmiany zaliczenia okresów opieki nad dzieckiem z okresów nieskładkowych na okresy składkowe przy obliczaniu kapitału początkowego.
   Zatem, w przypadku emerytury mieszanej, okresy opieki nad dzieckiem będą liczone procentowo w stosunku 20% wg starych zasad do 80% wg nowych zasad (złożenie wniosku 2013 i 2014).
   Będzie to korzystne przeliczenie, a taki mają cel zmiany w ustawie (podwyższenie emerytur kapitałowych).
   Na interpretację nowych przepisów trzeba będzie trochę poczekać.
   Być może, sprawy okresów opieki nad dziećmi, będą rozstrzygane przez sądy.

   Usuń
 6. Prace nad ustawą trwały w komisji sejmowej od października ubiegłego roku. Dlaczego nikt z was nie protestował wtedy? Teraz to już musztarda po obiedzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn25 marca 2015 23:09

   "was"???
   . ... piszemy z dużej W... pozdrawiam cierpiący tarkowanym chrzanem działkowym.Mniam

   Usuń
 7. Może ktoś wie jak wystąpić ponownie w sprawie podatku 32%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odsylam do komentarza pod tekstem "inicjatywy mile widziane" - Anonimowy17 marca 2015 17:24. Moze czas najwyzszy zorganizowac się w grupę i wyslać zapytanie do mecenasa Giedrojcia czy sie podejmie sprawy

   Usuń
 8. Nie wszyscy emeryci, których dot. sprawa podatku mają komputery, wiedzą jak to napisać, nasze pokolenie to w szkole liczyło na liczydłach, jak ktoś zgodziłby się pomóc to proszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Proszę zajrzeć do komentarzy pod postem "Inicjatywy mile widziane"sprzed kilku dni

  OdpowiedzUsuń
 10. Pod postem "Działajmy" z lutego jest treść pisma w sprawie podatku 32%

  OdpowiedzUsuń
 11. Proszę podać adres gdzie wysłać list /pocztą/ do Prezydenta w sprawie urlopów wychowawczych.  OdpowiedzUsuń
 12. Historia ustawy emerytalnej wprowadzona w 1999 r. jest bardzo burzliwa. Nie zliczę ile razy i ile aspektów niesprawiedliwych dla przyszłych emerytów podjęto, tak też nigdy nie doczekamy się, żeby w końcowej swojej oprawie zadowalała wszystkich. Doszukano się obecnie wiele rozbieżności , gdzie można uznać, że ustawa emerytalno-rentowa jest niesprawiedliwa. Zauważam, że nowelizacja jej nadal dyskryminuje przede wszystkim osoby urodzone w 1955 r., które wybrały I flar czyli ZUS. Osoby z tego rocznika nie "załapały" się nawet na mieszaną emeryturę. Wrzucono ich do nowych zasad naliczania emerytur i w ten sposób tracą 40% emerytury od wyliczonej na starych zasadach. Mnie w ten sposób naliczą o 1000 zł mniejszą emeryturę (będzie zbliżona do najniższej krajowej) po 43 latach stażu pracy. To największa dyskryminacja i niesprawiedliwość w tej ustawie.

  OdpowiedzUsuń