30 czerwca 2014

Wzór pisma do posłów

Z komentarzy...


Podaje treść pisma , które może być wysyłane do posłów.
Powstało ono na bazie wytycznych podanych przez Jaromira w jednym z poprzednich postów. Mam nadzieję, że Jaromir sprecyzuje adresatów tego pisma 

Imię i nazwisko
(adres do korespondencji)


                                                                                   Pan/ Pani Poseł .... imię i nazwisko
                                                                                     (adres do korespondencji).

Szanowny/a Panie/ Pani Poseł;

W związku z trwającymi pracami dotyczącymi zapisu w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w odniesieniu do kwotowej waloryzacji emerytur, jako jeden/jedna z wielomilionowej rzeszy emerytów, których dotyczyła waloryzacja kwotowa w 2012r., wyrażam swój sprzeciw co do planowanego zapisu.
Przez wiele lat kształtowały się w mojej osobowości umiejętności przewidywania przyszłości poprzez odpowiedzialność, naukę, pracowitość, zapobiegliwość i uczciwość.
Bezspornym pozostaje więc twierdzenie, że emerytura i jej waloryzacja powinny być pochodnymi wskazanych, przeze mnie, cech i umiejętności.
Nie wyrażam więc zgody na to by wszyscy Ci dla których obojętna była nauka, którzy wykazywali się całkowitym brakiem odpowiedzialności za przyszłe losy własne i własnych rodzin mieli prawo do korzystania z waloryzacji własnych emerytur kosztem emerytur osób do których się zaliczam.
Jako jeden/jedna z emerytów doświadczający/a waloryzacji kwotowej w 2012r., która to, przez rząd naszego kraju, została nazwana "incydentalną", a przez wielu ekspertów z zakresu ubezpieczeń społecznych jako łamiąca przyjęty system emerytalny proponuję zmianę w zapisie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym względzie, przez podanie jej art. 67 ust. 3 i 4 w sposób następujący:

"3 Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji, z dniem 1 marca każdego roku, przez przyjęcie, w skali procentowej, przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku, czyli z utrzymaniem założeń z dnia otrzymania emerytury ustalanej po raz pierwszy.

4. Rząd zobowiązany jest do skonstruowania budżetu państwa w taki sposób by środki na waloryzację rent i emerytur były w pełni zabezpieczone".

Nie bez znaczenia pozostają również wytyczne Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w którego ocenie "zmiana zasad waloryzacji musi być proporcjonalna i realizować powinna ważny interes prawny całego społeczeństwa", a które, w mojej ocenie, powinny być brane pod uwagę posłów podczas procedowania proponowanych zmian.

                                                                                     Z wyrazami szacunku
                                                                                       (Imię i nazwisko)

17 komentarzy:

  1. Bardzo dziękuję za ten wzór!
    A teraz proszę podać adresy, pod które należy te pisma kierować.
    Musimy wziąć się do pracy !

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem również zwolenniczką waloryzacji %-towej. Nie zgadzam się jednak z wypisywaniem, że to lenie i obiboki mają niższe emerytury. Przecież zarówno w służbie zdrowia jak i w szkolnictwie czy całej budżetówce kiedyś nikomu z obecnych emerytów kokosów nie płacono. Ich wskaźnik wynagrodzenia zbliżony był do 85-130% krajowej płacy . Ja uciekłam z budżetówki do prywatnego dużej instytucji (miałam szczęście i przypadek) i wskaźnik z ostatnich 10 lat wyliczono mi do 225%. Dziś mam wysoką emeryturę. Moj kuzyn (również wykształcenie wyższe) pozostał w stałym miejscu pracy (w budżetówce) ze wskaźnikiem 150% (po 30-tu latach pracy). Nie wszyscy zatem polscy emeryci z niskimi emeryturami nie myśleli o swojej przyszłości. Znajoma polonistka z doktoratem, zrestrukturyzowana na uczelni po 20 latach pracy , później chwytała się każdych zajęć przed emeryturą (nie miała wieku emerytalnego) ma dzisiaj aż 1100 zł brutto emerytury. Na pewno myslała o sobie i rodzinie.
    Nie wiem, czy wszyscy pamietają, że kiedyś rząd już zrobił wyrównanie starego portfela dla emerytów, którzy mieli wg starych zasad wyliczone niskie emerytury. I nie zrobił tego kosztem innych emerytów, tylko jednorazowao (chyba nawet w 2 etepach dla grup wiekowych) podniósł najniższe świadczenia "starym emerytom". Może warto i o tym w piśmie wspomnieć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lenie i obiboki mają emerytury NISKIE, nie niższe. No i jeszcze są KRUSOWCY - chyba dla nich jest jasne, że za 85zł/mc składki emerytalnej płaconej przez 40 lat może być 170zł emerytury przez 20 lat. A mają po 800zł. Ich emerytury są niskie, ale rażąco wysokie w stosunku do tego, co płacili i nadal płacą. Co do tych, co ok. 100% średniej krajowej zarabiali: wg roku 2008, jeśli wtedy przeszli na emeryturę, dostali ok. 450zł części socjalnej emerytury (niezależnej od zarobków i stażu pracy), co dziś, po waloryzacjach, stanowi niecałe 700zł do tego (na dziś, po waloryzacjach) ok. 38zł za kazdy przepracowany rok (z wynagrodzeniem 100% średniej krajowej). Tak wynika z mojej decyzji emerytalnej i kazdy może sobie to policzyć. Po 20 latach pracy (bardzo mało) wychodzi wiec na dziś 700zł plus 760zł czyli razem 1460zł brutto. Jeśli ktos pracował tylko za 50% średniej krajowej ("okolice" płacy minimalnej), ale przez 40 lat - ma tyle samo, 1460zł. I takie osoby, w 2012r juz były na tyle "bogatymi emerytami", że nic nie zyskały na waloryzacji kwotowej. A więc, czy ktoś, kto ma dziś 1000zł emerytury jest leniem, czy nie - pozostawiam bez komentarza, do własnej oceny.

      Usuń
    2. Do anonima z 16:08
      Dziwne,bo ja w tymże roku przeszłam na emeryturę ze średniej 95% i 36 latami pracy i uzyskałam emeryturę w wysokości ok.1650zł.Teraz po waloryzacjach i dodatkowych latach pracy mam 1880zł

      Usuń
  3. Rząd ponoć przewiduje za 2014 r. deflację (a nie inflację) i kwotowe wyrównanie emerytur (wszystkim) po 35 zł brutto.
    Ciekawe, jak zwaloryzuje składki i kapitał początkowy - tu zawsze był wyższy % niż inflacja i waloryzacja świadczeń emerytalnych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Dziwna" wiedza o emeryturach, waloryzacji z codziennej prasy łódzkiej "Express Ilustrowany"z dn. 27, 28 i 30 czerwca br .

      Usuń
  4. Dziś wieczorem spotkanie koalicyjne PO-PSL. Będzie ubijany interes...

    http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16246766,Dzis_wieczorne_spotkanie_koalicyjne_PO_PSL__Bedzie.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://www.rp.pl/artykul/738668,1121776-PSL-wystawia-rachunek-Tuskowi.html

      Usuń
  5. Pozwoliłam sobie przenieść propozycję p. Marka
    "Proszę o przesyłanie na adresy:
    kp-pis@kluby.sejm.pl
    kp-po@kluby.sejm.pl
    kp-rp@kluby.sejm.pl
    kp-psl@kluby.sejm.pl
    kp-sld@kluby.sejm.pl
    kp-sp@kluby.sejm.pl

    Pozdrawiam
    Marek Ołdakowski
    Z-ca Przewodniczącego OSE
    Region Mazursko-Centralny

    OdpowiedzUsuń
  6. Adresy e-mailowe do posłów różnych opcji politycznych, do których wysyłaliśmy pisma:
    1. Paweł Arndt - PO
    pawel.arndt@sejm.pl
    2. Jacek Brzezinka - PO
    jacek.brzezinka@sejm.pl
    3. Zofia Czernow - PO
    zofia.czernow@sejm.pl
    4. Dariusz Joński - SLD
    dariusz.jonski@sejm.pl
    5. Henryk Kowalczyk - PiS
    henryk.kowalczyk@sejm.pl
    6. Jan Łopata - PSL
    jan.lopata@sejm.pl
    7. Konstanty Tomasz Oświęcimski - PO
    konstanty.oswiecimski@sejm.pl
    8. Elżbieta Rafalska - PiS
    elzbieta.rafalska@sejm.pl
    9. Andrzej Szlachta - PiS
    andrzej.szlachta@sejm.pl

    Może inne propozycje ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pisma pod wskazane wyżej adresy wysłane !
      Pozdrawiam wszystkich, Daniela

      Usuń
  7. Drodzy „pisaciele” pism do pOSŁÓW i senatorów.
    Proponuję wysłać imiennie nasze protesty do dwóch SPRAWIEDLIWYCH SENATORÓW, którzy w styczniu 2012 r. jako jedyni spośród 560 parlamentarzystów byli przeciw „waloryzacji kwotowej”.
    NIE ZAPOMINAJMY O NICH!
    Są to panowie
    KAZIMIERZ JAWORSKI (okręg wyborczy nr 56 OKW Rzeszów) kazimierz.jaworski@polskichleb.pl
    JAROSŁAW OBREMSKI (okręg wyborczy nr 8 OKW Wrocław)
    biuro@obremski.senat.pl
    Jestem pewien, że jeżeli zobaczą nasze zaangażowanie będą zbudowani naszą pamięcią o ich postawie sprzed ponad 2 lat, co w konsekwencji spowoduje zwiększenie ich aktywności w sprawie niedopuszczenia do wprowadzenia złodziejskiej waloryzacji kwotowej do Konstytucji.
    Pozdrawiam, Jaromir

    OdpowiedzUsuń
  8. Wysłałem po 13.00 protest do wszystkich klubów poselskich "z potwierdzeniem odczytu".
    Do tej pory, "potwierdzenie" nadeszło tylko od klubu PiS.
    Pozostali ZIGNOROWALI post.
    qwerty-członek Stowarzyszenia

    OdpowiedzUsuń
  9. Mnie oprócz PiS-u, przeczytanie protestu potwierdził jeszcze tylko SLD.

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam Pani Danielo.
    Bardzo proszę o pomoc w takiej sprawie. Czy od naliczonych odsetek można liczyć podatek i czy odsetki ustawowe liczy się od emerytury brutto. Jadwiga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Jadwigo,
      1. Od ustawowych odsetek nie płaci się podatku
      2. Ustawowe odsetki liczy się od kwoty brutto
      Pozdrawiam, Daniela

      Usuń
  11. Codziennie czytam te wpisy i nie mogę zrozumieć czy problem wypłat emerytur zawieszonych już znikł? Ja od 20 lutego jeszcze nie otrzymałam tej zawieszonej. Jest to ZUS ze Szczecina. Prosili o dosłanie zaświadczenia o zarobkach z podziałem miesięcznym. Dosłałam do 20 maja. I nadal nic. 2 razy dzwoniłam do ZUS w Szczecinie i Pani mnie przeprosiła (niestety muszę podać nazwisko tej to - Pani Sylwia
    Ostrowska) i powiedziała, że mają problem z systemem informatycznym. Bardzo jej przykro, jeżeli ja chcę to mogę napisać skargę do jej przełożonych. Nie wiem co mam z tym zrobić? Bardzo się denerwuję tą sytuacją. Proszę mi podpowiedzieć co mam zrobić?
    Irena

    OdpowiedzUsuń