24 czerwca 2014

Panie z rocznika 1953

Drodzy Państwo!
W związku z tym, że teraz najważniejsza jest sprawa Pań z rocznika 53 i innych, których dotyczy ta krzywdząca ustawa, dyskusja będzie prowadzona na stronie głównej.  Sprawą Pań z rocznika 53 zajmuje się wiele osób, między innymi Pan Marian, Pani Wiga, Pani Maria, i inni.


Oczywiście wszystkie inne równie ważna, bieżące sprawy także będą tu dyskutowane.

Przypominam e-maile do kontaktu ze mna:

mail:emerytura.zawieszenie@wp.pl

lub: OSE-emeryttobrzmidumnie@wp.pl
102 komentarze:

 1. Czy to jakaś nowina, że za każdy kolejny przepracowany rok doliczają staż pracy i tym samym wysokość emerytury pobieranej ulega zwiększeniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem więcej, za każdy kwartał! Doliczając raz na rok traci się finansowo, należy doliczać co kwartał.

   Usuń
  2. Jaki dokument składasz do ZUS w celu zaliczenia stażu pracy

   Usuń
  3. Zaświadczenie od pracodawcy, że kontynuujesz zatrudnienie z wykazam zwolnień lekarskich i urlopu bezpłatnego oraz wniosek na druku ZUS lub zwykłe pismo o doliczenie stażu i przeliczenie emerytury. Najkorzystniej składać na początku stycznia, kwietnia, lipca, września.

   Usuń
  4. Bardzo dziękuję Jolanta

   Usuń
 2. Jestem rocznik 53 ale śledząc dyskusję pań z rocznika i po zapoznaniu się z terścią "petycji" zniechęciłam się do działań które mnie nic nie przyniosą.
  W petycji nie ma mowy o tym żeby naszemu rocznikowi / zgodnie z "obiecankami" była możliwość przechodzenia na "pełną" emeryturę wg. starych zasad.
  Rocznik 53 miał być ostatnim rocznikiem który miałby możliwość po ukończeniu 60 roku życia mieć przeliczaną emeryturę z nową kwotą bazową która w znaczny sposób podwyższałaby nowe świadczenie.
  Nie przeszłam na pełną emeryturę liczoną "po nowemu" bo byłaby ona znacznie niższa niż moja "wcześniejsza" na której pozostanę do swoich dni ostatnich. :)
  Mnie interesuje ewentalna walka o to aby rocznik53 kończąc 60 lat mógł mieć policzoną emeryturę wg.starych zasad.
  No ale chyba taka walka nie będzie miała sensu....bo nie ma chętnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie jest tak liczona? Emerytura wcześniejsza jest według starych zasad, kończąc 60 lat nie ma ograniczeń do 130 %.
   Nie bardzo wiem, co masz na myśli.

   Usuń
  2. Rocznik 53 gdy skończył 60 lat może przejść na emeryturę powszechną liczoną wg. kwoty kapitału. Nie wiesz o tym??
   Nie może już skorzystać ze starych zasad wg.których można było przeliczyć emeryturę po 60- ce zyskując znaczą "podwyżkę" bo do przeliczenia brano obowiązującą nową kwotę bazową.
   A ograniczenia o których piszesz to zupełnie inna sprawa.
   Rocznik 53 głównie ucierpiał włąśnie dlatego że potraktowano nas już wg.nowych zasad !!!!
   Petycja która tutaj na blogu była dyskutowana i temat który wzięłą pod swoje skrzydełka posłanka z PIS nie dotyczy zupełnie tego tematu.
   Brak możliwości skorzystania z przeliczenia emerytury "pełnej" wg. starych zasad -TO JEST GŁÓWNIE TA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ KTÓRA DOTKNĘŁA panie z rocznika 53.

   Usuń
  3. cd.
   oczywiście chodzi o osoby które mimo naliczenia wcześniejszej emerytury pracowały do 60- roku życia!!!

   Usuń
  4. Ja jestem rocznik 51 i po ukonczeniu 60 lat przeliczyłam emeryturę i nic nie zyskałam,ponieważ dostawałam emeryturę wcześniejszą.Trzeba było mieć emeryturę zawieszoną przez 30 miesięcy to wtedy mozna przeliczyć przez nową kwotę bazową.

   Usuń
  5. Coś kręcicie kobietko - jeżeli pracowałaś 36 miesięcy po przejściu na wcześniejszą to powinaś mieć przeliczoną emeryturę jeszcze raz z nową bazą.

   Usuń
  6. 13:55 ma chyba na myśli tzw. ustawę prezydencką. Wobec odwieszenia emerytur ustawa ta nie ma zastosowania.

   Usuń
  7. 13:55
   WAŻNE
   Nowa kwota bazowa wchodzi w grę tylko i wyłącznie wtedy, gdy zwiększy się wskaźnik, jeśli wskaźnik jest bez zmiany, nie ma podstaw do zastosowania nowej kwoty bazowej.

   Usuń
 3. Wniosek o rejestrację Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Emerytów "Emeryt to brzmi dumnie" wpłynął do Sądu Rejonowego w Białymstoku w dniu 2 czerwca 2014 r. i nie został jeszcze rozpoznany. Sygnatura sprawy możliwa do uzyskania w sądzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero po miesiącu od dnia założenia stowarzyszenia wpłynął wniosek do sądu o jego rejestrację? A kiedy ten wniosek powinien być w sądzie złożony?

   Usuń
  2. 10:56
   Nie panikuj!
   Wniosek o rejestrację był złożony w odpowiednim czasie, ale za pośrednictwem Sądu w Suwałkach. Widocznie tak długo trwała procedura przekazania tego wniosku do właściwego Sądu w Białymstoku.

   Usuń
 4. http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3484433,wroclaw-emeryci-zablokuja-dzis-ulice-pilsudskiego,id,t.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech piszą do K.-K. aby zmienić zasady na waloryzację wg procentu wzrostu kwoty bazowej, płacy średniej lub płacy minimalnej. Protest na zasadzie "dajcie więcej" bez podania propozycji nie ma sensu, poza aspektem politycznym.

   Usuń
 5. Pani Izabela - Nasza Adminka - wczoraj zdała ostatni egzamin !!!
  Wielkie GRATULACJE !!!
  Podołała pogodzić studia, prowadzenie bloga i swojej galerii - BRAWO !!!
  A 29 czerwca ma urodziny - to są wiadomości z facebooka, otrzymałam je, bo należę do grona Jej znajomych.
  POZDRAWIAM ŻYCZĄC WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ela
   Dołączam się do gratulacji dla Naszej Adminki. Super dziewczyna!

   Usuń
  2. Izo, przyjmij moje najserdeczniejsze gratulacje; jesteś wspaniała i dziękujemy za Twoje serce i poświęcony nam czas. M.Z

   Usuń
 6. Jeśli można prosić o radę p. Danielę to mam pytanie - czy do wniosku o przeliczenie emerytury na "kapitałową" należy dołączyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Z informacji na końcu formularza wynika, że nie, ale nie mam pewności. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście składałam tylko wniosek o przeliczenie emerytury na zasadzie "kapitałowej"
   pozdrawiam, Daniela

   Usuń
  2. Bez wyliczenia kapitału początkowego ZUS nie ma możliwości naliczyć emerytury kapitałowej, a kapitał początkowy dla osób urodzonych przed rokiem 1949 może być wyliczony tylko na wniosek zainteresowanego.

   Usuń
  3. Ale to chyba zadanie ZUS-u

   Usuń
  4. Jeżeli taki wniosek będzie potrzebny,to zas.anym obowiązkiem ZUS jest poinformować Cię o tym.A Pani ,Pani Danielo,zapewne jest z rocznika po 31.12.1948 i wniosek o naliczanie kapitału składała po wejściu w życie ustawy o emeryturach kapitałowych.To drugi raz składać go nie ma potrzeby.

   Usuń
  5. Ustalenie kapitału początkowego jest oczywiście zadaniem ZUS, natomiast złożenie wniosku o ustalenie kapitału jest zadaniem zainteresowanego. ;)
   Osoba z rodziny, urodzona przed rokiem 1949, właśnie skutecznie zakończyła starania o emeryturę na "nowych zasadach". Niezbędne było złożenie formularza ZUS Kp -1 wraz z wymaganą dokumentacją. Emerytura kapitałowa uzyskana niedługo po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego okazała się o 900 zł wyższa od emerytury "na starych zasadach".

   Usuń
  6. 9:46,
   p. Daniela napisała, że składała wniosek o przeliczenie dotychczasowej emerytury na "kapitałową" na podstawie art. 26 w związku z art. 55 ustawy o e. i r. z FUS, a te regulacje dotyczą osób urodzonych przed rokiem 1949, które nie miały "z urzędu" ustalanego kapitału początkowego. Muszą więc złożyć o to wniosek.

   Usuń
  7. ZUS odmówił Pani Danieli przeliczenia emerytury na kapitałową dlatego, że prawo do emerytury nabyła na skutek złożonego przez siebie wniosku w 2008r., a nie w 2009r. ZUS nie żądał uzupełnienia tego wniosku o wypełnienie formularza ZUS Kp -1
   Jak to rozumieć?

   Usuń
  8. Do Anonima z 26.06.2014 r. - 9:49

   Mam ten sam problem. Złożyłam formularz ZUS Kp-1 o przeliczenie mojej emerytury starego systemu (rocznik 1948) na "kapitałową".
   Mam pytanie:
   jak długo ta osoba (krewna) czekała na przeliczenie i dlaczego jest aż taka różnica w wysokości emerytury (900,- zł.) - chyba pracowała na kierowniczym stanowisku.
   Pozdrawiam - Ewa

   Usuń
  9. Pani Ewo, wniosek o emeryturę kapitałową (wraz z wnioskiem o ustalenie kapitału początkowego) był złożony jako pierwszy wniosek o emeryturę, krótko po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, a zatrudnienie było kontynuowane po osiągnięciu tego wieku. Data urodzenia przed 1 stycznia 1949. ZUS nie miał więc wątpliwości, że art. 55 mógł mieć tu zastosowanie. Rozwiązanie podpowiedział z własnej inicjatywy pracownik ZUS. Przez całe życie zawodowe praca nad dwóch etatach (przeciętnie wynagradzanych) więc "stara" emerytura też byłaby wysoka, ale nie aż tak. Moim zdaniem zdecydowała tu wysokość ustalonego kapitału początkowego i jego wieloletnia waloryzacja.
   Oczekiwanie na ustalenie kapitału początkowego trwało 2 miesiące.

   Usuń
 7. Prosimy o wzór pisma w sprawie waloryzacji procentowej - p. Marku, Danielo, inni - musimy już, natychmiast wysyłać, bo znów ten po-psl nas porządnie oskubie; biednym niech dadzą zapomogi, a nie będą okradać nasze emerytury. Prosimy też o wykaz gdzie wysyłać - może na początku strony głównej?

  Co do rocznika kobiet z 1953 r i mężczyzn z 1948 r - były to ostatnie roczniki, które miały przechodzić na emeryturę powszechną wg. starych zasad tj. z chwilą osiągnięcia K- 60 lat, a M- 65 lat i emerytura miała być przeliczana z aktualną- nową kwotą bazową, tak jak rocznik kobiet 1952 i wcześniejsze oraz rocznik mężczyzn 1947 i wcześniejsze.
  Do tych dwóch roczników (K 53 i M 48) ustawa zadziałała wstecz i już nie mogą przeliczać z chwilą osiągnięcia wieku powszechnego z nową kwotą bazową. TO JEST ZŁAMANIE KONSTYTUCJI. Kobiety 1953 zorganizowały się, ale mężczyżni z rocznika 1948 jakoś na ten temat się nie wypowiadają, a ta sprawa też ich dotyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaką ustawę "działającą wstecz" w sprawie zastosowania nowej kwoty bazowej masz na myśli? Art. 25 ust. 1b z ustawy z 11 maja 2012 dotyczył czego zupełnie innego - odliczania pobranych świadczeń od zgromadzonego kapitału, a to z kwotą bazową nie ma nic wspólnego.

   Usuń
  2. Przepraszam, powinno być: art. 25 ust. 1b dodany do ustawy o e. i r. z FUS na mocy ustawy "o podwyższeniu wieku emerytanego" z 11 maja 2012 r.

   Usuń
  3. Biedni mają cały wachlarz pomocy społecznej do dyspozycji, niedostępnej dla tych, co choć o 1zł przekraczają wymagane progi dochodowe. Dostają miesiecznie nawet po kilkaset zł i dzięki temu mają "do dyspozycji" o wiele więcej pieniędzy niż nieco "bogatsi". A są to m.in. dodatki mieszkaniowe, zasiłki, dodatek energetyczny itp.

   Usuń
  4. Do 10:34.
   Z tego, co wiem, mężczyźni rocznik 1948 (ostatni męski rocznik uprawniony do wcześniejszych emerytur ze względu na wiek) mogą wystąpić o emeryturę z nową kwotą bazową w części socjalnej, ponieważ są urodzeni PRZED rokiem 1949. Tym ich sytuacja się różni od sytuacji kobiet urodzonych po 31 grudnia 1948 r. (nie tylko rocznika 1953), którym ZUS odmawia takiego przeliczenia. Wskazywano na to w petycji kobiet do senatu.

   Usuń
  5. Rocznik mężczyzn1948 powinien mieć emeyturę powszechną liczoną tak , jak rocznik 1947 i wcześniejsze roczniki- całość od nowej kwoty bazowej, a nie tylko w części socjalnej i to po przepracowaniu 30 m-cy PODLEGAŁ, TAK JAK ROCZNIK KOBIET 1953 POD STARE PRZEPISY

   Usuń
 8. Witam Pani Danielo.
  Zwracam się do Pani w takie sprawie i proszę o jakieś wskazówki do dalszego postępowania. Jestem pracującą emerytką ( rocznik 52) z umową na czas nieokreślony. Ostatnio Pracodawca powiadomił mnie, że mogę pracować tylko do grudnia tego roku. Odprawy emerytalnej nie brałam więc zostanie wypłacona. Na potwierdzenie terminu zakończenia pracy zawodowej zaproponował podpisanie Porozumienia. Czy w tym porozumieniu powinna być podana przyczyna rozwiązania stosunku pracy i czy na podstawie tego dokumentu Pracodawca powinien wypłacić odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. W moim przypadku jest to 3-miesięczne wynagrodzenie .Moje obawy są o formę rozwiązania umowy.Porozumienia jeszcze nie widziałam. Pozdrawiam Jadwiga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jadwigo,
   Dziękuję za zaufanie jakim mnie obdarzasz. Nie jestem jednak prawnikiem, z tego co mi wiadomo, to pracodawca nie może stawiać takiego ultimatum, że możesz pracować tylko do określonego czasu, bo posiadasz zatrudnienie na czas nieokreślony i tylko niezdolność do dalszej pracy ze względu na stan zdrowia, mógłby stanowić powód do rozw. stosunku pracy, w innym przypadku byłaby to jawna dyskryminacja ze względu na wiek. Jedynie wykazanie przez pracodawcę konieczności likwidacji Twojego etatu ze względów np.: ekonomicznych, może być uzasadnieniem rozwiązania z Tobą stosunku pracy. W tym jednak przypadku oprócz należnej odprawy emerytalnej należy się Tobie chyba 6- miesięczne odszkodowanie z tytułu reorganizacji pracy, a w Twoim przypadku z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn od Ciebie niezależnych. Ja bym zasięgnęła porady prawnika i wcześniej nie podpisywałabym żadnego porozumienia z pracodawcą.
   Poddaję ten temat do szerszej dyskusji.
   Pozdrawiam, Daniela

   Usuń
  2. An.z 14:03
   Pracodawca ma prawo rozwiązać z Tobą umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i okres wypowiedzenia, jezeli pracujesz więcej niż 3 lata, wynosi 3 miesiące. W Twoim przypadku pracodawca proponuje Ci rozwiazanie tej umowy na zasadzie porozumienia i taka forma jest również formą zgodną z obowiązującym prawem.
   Okoliczności Ciebie dotyczące są uregulowane w przepisach kodeksu pracy począwszy od art. 30.
   Należy dopilnować by wszystkie warunki Ciebie dotyczące były określone w proponowanym, przez pracodawcę, piśmie.
   życzę sukcesów

   Usuń
  3. 4 lat temu czytałam orzeczenie SA , że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na zasadzie porozumienia z pracownikiem pobierającym emeryturę. U mnie w zakładzie była taka "przymiarka" aby z osobami pobierającymi wcześniejsze emerytury , rozwiązywać umowy o pracę - dlatego podawano nam to orzeczenie do wiadomości.

   Usuń
  4. Pani Jadwigo proszę nie podpisywać takiego zwolnienia bo zamknie sobie pani drogę do odprawy na skutek zwolnienia z przyczyn zakładu pracy

   Usuń
  5. Odprawa w zw. z przejściem na emeryturę (rentę) będzie się należała (w wysokości przewidzianej w Kodeksie Pracy lub ustawie szczególnej), natomiast odszkodowanie w wysokości 3 mies. należy się w sytuacji zwolnienia z przyczyn pracodawcy.
   Więcej na temat zwalniania w zw. z prawem do emerytury - poniżej link :
   http://www.serwisprawa.pl/wersja_do_druku.php?str=artykuly&ob=2330&ty=3

   Usuń
  6. Pani Jadwigo!rzadko tu piszę, choć niezmiennie czytam bloga.Ale ten temat,o którym Pani pisze przerabiałam .Najpierw mój przełożony poprosił mnie abym sama złożyła wniosek bo już nabyłam prawa do emerytury powszechnej (60 lat). Ale ja powiedziałam ,że jestem gotowa,ale to pracodawca ma mi wypowiedzieć warunki umowy! Więc otrzymałam 3- m-czne wypowiedzenie ze wskazaniem "reorganizacja zakładu pracy" i tak było.Mój zespół połączony został z innym zespołem. Poza tym ze względu na zajmowane kierownicze stanowisko otrzymałam pismo o skróconym okresie wypowiedzenia o 2-m-ce ,ponieważ miesiąc byłam na urlopie(czyli już po zakończenie miesiąca wogóle nie przychodziłam do pracy,a zakład pracy wypłacił mi odszkodowanie za te 2 miesiące plus za urlop (100 % wynagrodzenia). Po otrzymani świadectwa pracy wypłacono mi jeszcze nagrodę jubileuszową 3 m-czne pobory (ale jubileuszówka jest w zależności od układu zbiorowego w zakładzie pracy,a wg Kp jest to 1 miesięczne pobory, poza tym 3m-czne odszkodowanie za zwolnienie. No i już na pożegnanie dostałam list gratulacyjny od zarządu i nagrodę (dość sporą) z "wiąchą" czerwonych róż. A dziś jestem szczęśliwą emerytką i już bym nie chciała pracować w tym "owczym pędzie"!

   Usuń
  7. Pani Jadwigo,
   Przed ewentualnym podpisaniem powinna Pani zadbać o to, żeby w piśmie pracodawcy znalazł się zapis, że do rozwiązania stosunku pracy dochodzi z przyczyn nie dotyczących pracownika.Wowczas otrzyma Pani odpowiednią odprawę.
   Sprawę te reguluje art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
   Jeżeli pracowała Pani więcej niż 8 lat będzie to 3 - miesięczna odprawa.
   Odprawa emerytalna przysluguje Pani niezależnie od wyżej wymienionej.

   Usuń
 9. Byc może perfidia ministra K.K z kwotowym złodziejstwem będzie polegała na tym, że dodatkowe kilkanaście zł ponad kwotę waloryzacji procentowej spowoduje przekroczenie progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej i dzieki temu zaoszczędzenie znacznych kwot. A "beneficjenci kilkuminutowi" będą się cieszyć z podwyżki takiej samej, jak dla "bogaczy" aż do momentu pójścia po pomoc społeczną.... A wtedy wielkie rozczarowanie....

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam.
  Bardzo dziekuję za wszystkie wskazówki i rady odnośnie mojego wpisu z dnia 2014-06-26 godz 14:03. Pani Danielo rzeczywiście oddała Pani temat do dyskusji . Jeszcze raz wszystkim za rady dziękuję . Jadwiga

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, czy ktoś z Państwa mógłby przybliżyć mi zasady emerytury kompensacyjnej dla nauczycieli.
  Pozdrawiam.
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ewo ! Proszę sobie wpisać w google hasło oraz poszukać na stronie ZUS. Generalnie jest to sprawa niekorzystna. wg prawa na dziś, odchodząc na ŚWIADCZENIE KOMPENSACYJNE (tak jest prawidłowa nazwa, to nie jest emerytura) traci pani prawo do nagrody jubileuszowej, jeśli w momencie odejscia z pracy ma Pani mniej niż 1 rok do terminu wypłaty nagrody (w przypadku odejscia na emeryturę nagrodę w tym przypadku Pani dostanie) oraz co najważniejsze, traci Pani dodatek do kapitału początkowego za pracę ponad 15 lat w warunkach szkodliwych przed 2009r przy obliczaniu emerytury po świadczeniu kompensacyjnym.

   Usuń
  2. O jakim dodatku mowa? Czy można prosić o podstawę prawną?

   Usuń
  3. Dz. U. z 2008 r. nr 237, poz. 1656 ze zm,

   Usuń
 12. Prosze o zajecie sie sprawa podatku dochodowego 32% po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego, po uzyskaniu zawieszonej emerytury plus pozostałe dochody. Rzad powinien uwzglednic to w ustawie a nie udawac, ze nie ma problemu, sa osoby, ktore otrzymały zwrot zawieszonej emrytury w 2013r. nikt o tym nie mowi, sa osoby samotne co z nimi? Panie Marianie licze na Pana i stowarzyszenie. Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest prawda, dlaczego my mamy płacić za coś co rząd zepsuł i udają, że nic się nie stało.
   Jeżeli by chodziło o rządzących to by szybko zrobili ustawę, żeby nic nie stracić a nas z każdej strony krzywdą.
   Jestem rocznik 53 miałam zyskać jak w 2008 roku wprowadzili ustawę bubel. I co?
   Sprawa podatku to też rozliczam się samotnie,

   Ja również bardzo proszę o pomoc Stowarzyszenie oraz p.Mariana i inne osoby w sprawie podatku 32%.
   Kochani PROSZĘ POMÓŻCIE. Dziękuje.
   Pozdrawiam Krystyna

   Usuń
  2. Ale 32% płaci się tylko od sumy, przekraczającej I próg podatkowy, równej 85528zl. To przecież już przesada żeby zajmować się czymś co jest problemem chyba niewielu.

   Usuń
  3. http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/12/pan-krzysztof-radzi.html

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/12/a-moze-troche-otrzezwienia.html

   Usuń
  4. Krystyno, po wejściu w życie ustawy "rekompensacyjnej" nie da się już nic zrobić w tej sprawie. Jedyne, co ustawa umożliwia, to złożenie wniosku o zwrot zawieszonego świadczenia później, tzn. w nowym roku rozliczeniowym

   Usuń
 13. http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,Emerytur-nie-bedzie-Niczego-nie-bedzie,wid,16703980,wiadomosc.html

  OdpowiedzUsuń
 14. ja o tym wiem, ze zlozyc mozna pozniej ale ja otrzymalam w 2013 r i musialam rozliczyc sie za 2013 r 32% od nadwyzki to nie jest tak malo + 14 839,02 zł do nadwyzki policz i wiesz pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawistni durnie nieustannie piszą, że 32% jest tylko od sumy przekroczenia.
   Jak ktoś miał jubileusz, odprawę i jeszcze (nie ze swojej winy) zaległą emeryturę - to całość była wtedy nadwyżką i w 1/3 wróciła do złodziejskiego państwa.

   Usuń
  2. Czy można zjeść ciastko i mieć ciastko?
   Z tego o wiem, to ludzie deklaruja przeważnie przejście na emeryturę w kolejnym nowym roku, aby w ten II próg podatkowy nie wejść.

   Usuń
  3. Trzeba myśleć....
   Ja odchodzę na emeryturę w lipcu więc juz dawno wiedziałam że wezmę odprawę / 6 -ciokrotne pobory + 3 mięsięczną rekompensatę za likwidację stanowiska pracy / i obliczyłam sobie że moje dochody przekroczą w tym roku próg podatkowy więc nie spieszę sie z egzekwowaniem od ZUS zaległych emerytur / wypłata zawieszonych/ i dzieki temu nie zapłacę podatku.
   Kasa mi nie ucieknie - w 2015 w styczniu wystąpię z wnioskiem do ZUS o wypłatę "zaległych" i "zjem ciastko i będę miała ciastko" :).
   ..a to co bym "oddała panstwu" przeznaczę na własne przyjemności :))))))).
   Zdrowie na razie super więc myślę że jeszcze pożyję i wykorzystam te "zaległe" ....
   Nie jestem pazerna - kasa na mnie poczeka.....

   Usuń
  4. 21:48,
   jesteś w dobrej sytuacji - możesz decydować kiedy zlożysz wniosek o zwrot. Niestety, takiej możliwości nie miały osoby, które wygrały w sądzie i na mocy wyroku otrzymały zwrot zawieszonego świadczenia w roku 2013. Nie mogły go przecież odsunąć w czasie. Jeśli przeszły na emeryturę w 2013 r. - nastąpił zbieg przychodów (odprawa, ewentualna nagroda jubileuszowa, zwrot "zawieszonej") i przekroczenie progu podatkowego 32%.
   O tym właśnie jest mowa w ostatnich wpisach.

   Usuń
  5. An28 czerwca 2014 21:48
   Nie bądź taka przebiegła!
   ZUS musi zrealizować prawomocny wyrok i nie pyta kiedy komu pasuje pierwszy, czy drugi próg podatkowy

   Usuń
  6. 16:35
   Kiedy w 2013 r. wygrałaś w sądzie, to jeszcze nie było ustawy, droga sądowa była jedyną drogą do odzyskania zawieszonych świadczeń, należałaś do grona nielicznych szczęśliwców. Równie dobrze tej ustawy mogło nie być, niektórzy nic nie robili, nie odwoływali się, nie sądzili, nie ma sensu takie gdybanie, teraz masz za złe, że wygrałaś zaległe w sądzie, a przecież sprawa sądowa była z Twojego odwołania. Dać komu palec, to chce rękę. W takiej sytuacji może należało przełożyć termin zwolnienia się z pracy i te wszystkie profity odebrać w kolejnym roku?

   Usuń
  7. jeśli druga połowa zarabia mniej, zawsze można rozliczyć się wspólnie

   Usuń
 15. Pani Danielo. Zwróciłam się do COT ZUS o możliwość wyliczenia emerytury dla mężczyzny z 1948 r., który jest na wcześniejszej emeryturze od 2012 r, nie pobiera jej bo nadal pracuje, czy może skorzystać z obliczenia emerytury kapitałowej i podałem przytaczany tu wyrok SN z dnia 10 lipca 2013r., sygn. akt II UK 424/12 Gazeta Podatkowa nr 71 ( 1008) z dnia 05.09.2013r., Dostałem taką odpowiedź : Osobie, której przyznano jakąkolwiek emeryturę obliczoną na dotychczasowych zasadach (zgodnie z art. 53), nie przysługuje prawo do zastosowania art. 55 i
  obliczenia emerytury w myśl nowych zasad (zgodnie z art. 26):Co Pani o tym sądzi? Leon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leonie, jeśli jesteś niezadowolony to się odwołuj do Sądu Pracy.
   Nie Daniela.

   Usuń
  2. Leonie, a dlaczego powołałeś sie na wyrok? W Polsce nie istnieje zasada precedensu i żaden wyrok nie jest wiążący w Twojej sprawie.

   Usuń
  3. Do 20:30,
   Sąd Najwyższy w kilku orzeczeniach oddalających kasacje ZUS uznał, że ZUS stosuję błędną wykładnię art. 55. Nie kwestionuje samego przepisu tylko jego interpretację. Z tego właśnie powodu rząd zamierza dokonać nowelizacji art. 55, aby "naprawić" obecną sytuację, umożliwiającą uprawnionym emerytom urodzonym przed rokiem 1949 wygrywanie z ZUS w sądach i uzyskiwanie emerytury kapitałowej w wyniku wniosku, który nie musi być wnioskiem pierwszorazowym.

   Usuń
  4. 21:50;
   To wcale nie wyklucza tego, że w w naszym kraju nie istnieje zasada precedensu i powoływanie sie na inne wyroki jest nieuzasadnione i nie powinno mieć miejsca nawet wtedy gdy organ postępuje nie tak jak powinien.. Zwykle w takich okolicznościach organ stwierdza, że dany wyrok wydany jest w innej sprawie.

   Usuń
  5. Jasne, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, wyrok w danej sprawie nie jest powszechnie obowiązującą wykładnią prawa do stosowania we wszystkich innych sprawach, z pozoru podobnych.

   Usuń
  6. 22:58
   Nie masz racji.
   Wyrok w danej sprawie ogłoszony przez skład 7 sędziów Sądu Najwyższego stanowi wykładnię dla wszystkich sądów.

   Usuń
  7. W składzie 7 sędziów owszem, ale nie w indywidualnej sprawie.

   Usuń
  8. dla precyzji wypowiedzi, "ale nie w indywidualnej sprawie", tzn. wydany w jakiejś sprawie i dalej nic. Kropka.

   Usuń
 16. W takim razie czy jest sens składać wniosek, a jeżeli to czy powoływać się na wyroki SN ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto składa wniosek, to powołuje się na co tylko może, nikt mu tego zabronić nie może. Powołuje sie na wszystko, co jego zdaniem działa na jego korzyść. takie jest jego prawo, natomiast co adresat takiego pisma zrobi (sąd, urząd itp.), to zupełnie inna kwestia.

   Usuń
  2. A. z 28 czerwca, 23:25

   Wniosek składać zawsze masz prawo i można posiłkować się ustaleniowi sądów z uzasadnień SN w kwestiach Cię dotyczących.

   Usuń
 17. Dzisiaj obchodzi Urodziny Nasza Adminka Izabela Drelichowska !!!

  Droga Izabelo,

  Z BUKIETEM RÓŻ NIE MOGĘ PRZYJŚĆ, BY ZŁOŻYĆ CI ŻYCZENIA
  WIĘC WZYWAM LOS I PROSZĘ GO, BY SPEŁNIŁ TWE ŻYCZENIA !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wobec tego wszystkiego najlepszego,
   Radości, szczęścia moc!

   Usuń
  2. Również składam najserdeczniejsze życzenia;)
   Pozdrawiam,
   Ewa

   Usuń
  3. Każdego roku o tej samej porze każdy Ci życzy, co tylko może. Ja korzystając z tej sposobności, życzę Ci szczęścia, dużo radości. To, czego pragniesz, by się spełniło, A to, co kochasz, by Twoim było!

   Usuń
  4. Szanowna Solenizantko wszystkiego najlepszego !!!!!!!!

   Usuń
 18. żeby nie płacić 32 % podatku dochodowego należało wstrzymać się z wnioskiem o wypłatę zaległej emerytury i wystąpić dopiero w kolenym roku kalendarzowym. Przecież każdy potrafi mysleć i umie liczyć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie w każdym przypadku była taka możliwość,o czym już wcześniej pisano. Jeżeli był pozytywny wyrok sądu to ZUS wypłacał bez złożenia wniosku o wypłatę. Czyli Ci co się sądzili - stracili. Najlepiej wyszli Ci co siedzieli cicho.

   Usuń
  2. W Krakowie Zus przyjął zasadę ,że w pierwszej kolejności wypłaca tym którzy mieli sprawy sadowe. Moje znajome , które siedziały cicho do tej pory jeszcze nie dostały zwrotu zaległych emerytur

   Usuń
 19. Nie jestem na bieżąco w sprawie pań z rocznika 53,dlatego,może głupio zapytam,czy ta sprawa jest może w Trybunale Konstytucyjnym,czy nie? Jeśli nie, to na 100% nie ma szans na załatwienie jej w tuskowym sejmie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W treści tego posta wspomniano o podejmowaniu przez przedstawicieli Stowarzyszenia działań w sprawie kobiet z rocznika 1953.
   Czy można prosić o bliższe informacje o tych działaniach i ich efektach?

   Usuń
 20. Panie z rocznika 1953 r. mają za wielkie wymagania! Brały emeryturę począwszy od 2009 roku i co jeszcze chcą? Do pobieranej emerytury dojdzie im staż pracy, co zwiększy wysokość świadczenia. Nie da się zjeść ciastka i mieć jeszcze większe ciastko! Cieszmy się wszyscy, że dostali lub dostaną, to co zabrano!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z takimi uwagami radzę ostrożnie, bo idąc torem twojego rozumowania także pobieranie emerytury przez pracujących emerytów jest niedopuszczalne. ;)

   Usuń
  2. Mam odczucie, że kobiety z rocznika '53 bardzo chcą aby art. 25 ust. 1b ustawy miał w ich przypadku zastosowanie. Nie zauważają, że ZUS dużo wcześniej bo już w 2008r. ustalając im kapitał początkowy potwierdził, przez wydanie decyzji, przyslugujące im prawo, które należy teraz tylko wyegzekwować.
   Przez analogię, i w celu zobrazowania sytuacji, można przywolać zakładanie lokat terminowych w banku.
   Przy zakładaniu lokaty terminowej wyrażamy zgodę na określone opocentowanie, w skali rocznej, mając pewność, że po określonym terminie będą nam do złożonych środków dopłacone, ustalone wcześniej, odsetki. Może zdarzyć się, że w czasie trwania umowy oprocentowanie lokaty, typu przez nas zawartej, wzrośnie/zmaleje (zdarza się częściej).
   Jakie odsetki wypłaci nam bank po wygaśnięciu lokaty?
   Czy wyższe/niższe jeżeli ulegly zmianie? Z pewnością takie jakie były określone w zawartej z bankiem umowie.
   Analogicznie jest w przypadku decyzji wydanych przez ZUS, ktorych realizacji mamy prawo się domagać.
   ZUS nie ma prawa,by zastosować nowe uwarunkowania do tego co zagwarantował nam w wydanych w 2008r.decyzjach tylko dlatego, że w trakcie ich trwania przepisy uległy zmianie. Ma natomiast obowiązek wywiązania się, z potwierdzonego nam w wydanych decyzjach, prawa.
   Nie musimy więc drążyć wątku wynikajacego z art. 25 ust. 1b wtedy gdy on nas nie dotyczy.

   Usuń
  3. Wogóle nie rozumię twojego wpisu albo ty nie rozumiesz na czym polega problem rocznika 53.
   Nie wszyscy w 2008 r. naliczali sobie emerytury.
   Ja naliczyłam w 2009 r. mimo że jestem rocznik 53.
   Naliczyłam ją wg. starych zasad.
   Nie dostałam żadnej innej decyzji z ZUS.
   O jakiej decyzji ZUS piszesz ????
   Nie wszyscy są tacy biegli w przepisach - może wyjaśnisz prościej o co ci chodzi w tym wpisie???

   Usuń
  4. 20:42
   W ogóle nie ROZUMIEM Twojego wpisu - i niech już tak zostanie. Twojego (z dużej litery) - to tylko przez szacunek do innych.
   A kapitał początkowy to Ty miałaś ustalany?. Jeżeli tak to poczytaj sobie do poduszki swoją decyzję a na przyszłość to podaruj sobie ten nadmiar znaków zapytania.

   Usuń
 21. Znalezione w necie,cytuję,bo trafne.
  "Sitwa może jeszcze raz iść do Sowy, najeść się, napić i wybełkotać – żaden ch… nie ruszy nas z posad. Ale naród pamięta…
  Wciąż jeszcze za mało kompromitacji, za mało afer, za mało kłamstw, bezczelności i cynizmu.
  Rząd trwa i trwa mać. Nie dało się ruszyć z posad tej gnijącej bryły świata.
  Ani jeden włos nie spadł z ani jednego bezczelnego łba.
  Sitwa może znowu pójść do restauracji Sowy, najeść się, napić i wybełkotać – mamy to w d…, żaden ch… nie ruszy nas z posad. Po czym zapłacić kartą służbową.
  Ale do czasu. Spisane zostały czyny i rozmowy. Nie tylko poeta, ale i naród pamięta…"
  Chcecie wiedzieć za co tusk(celowo z małej litery) kupił votum zaufania od psl,? A za kwotową waloryzację emerytur ,na której skorzystają krusowcy,no i przy okazji załapią się obiboki.Krusowcy,którzy odprowadzają minimalne składki na emerytury i którym dopłaca się z budżetu 90% do ich emerytur.psl kupi sobie za to elektorat ze wsi,a nawet przeciętny emeryt zusowski straci na tym i to nie mało.Prace, nad takim sposobem waloryzacji, nabrały zdumiewającego tempa.To powinno mobilizować przyszłe Stowarzyszenie,a nie sprawa pracujących pań z rocznika 53.,bo zaraz obudzimy się z ręką w nocniku
  Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu !!!!!
   W pełni się z Tobą zgadzam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Pan Marek ma rację !!!!!!!!!!!!!!!!
   Czas na masowe pisanie pism do parlamentarzystów !!!!!!!!!!
   Prosimy o wzór, trzeba ich znowu zasypać pismami, nie ma czasu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  2. Ale ze starszych roczników panie również pracują, a naszemu rocznikowi 1953 się wypomina - przecież to nasz rocznik jest pokrzywdzony - i ciągle przypominamy i prosimy aby nam w tym pomóc..............

   Usuń
  3. Pracujących pan z rocznika "53" jest parę procent wszystkich emerytów,a emerytów z ZUS, których dotknie sprawa kwotowej waloryzacji jest ok 80%.To chyba widać wyraźnie różnice w wadze problemu,tym bardziej,że taka waloryzacja dotknie również te panie.Jeszcze raz napiszę,że kwotową waloryzacją rent i emerytur psl,chce sobie kupić krusowski elektorat na wybory w 2015r.Zupełnie tak samo jak kupił sobie w 2011r,wprowadzeniem kwotowej waloryzacji w 2012r.Tym razem zwiększa wartość prezentu krusowcom,bo chce takiej waloryzacji na stałe.To byłoby bezczelne złodziejstwo,zważywszy na fakt,że krusowcy odprowadzają groszowe składki na ubezpieczenie emerytalne.Ale,jak słyszeliśmy z taśm,politycy są do wszystkiego zdolni,byle trwać przy korycie.Jeszcze raz powtarzam,że sprawa waloryzacji emerytur powinna być priorytetem dla Stowarzyszenia inaczej jest ono nam w ogóle nie potrzebne.
   Krysia

   Usuń
  4. Podaje treść pisma , które może być wysyłane do posłów.
   Powstało ono na bazie wytycznych podanych przez Jaromira w jednym z poprzednich postów. Mam nadzieję, że Jaromir sprecyzuje adresatów tego pisma

   Imię i nazwisko
   (adres do korespondencji)
   strona lewa pisma

   Po stronie prawej: Pan/ Pani Poseł .... imię i nazwisko
   (adres do korespondencji).

   Szanowny/a Panie/ Pani Poseł;

   W związku z trwającymi pracami dotyczącymi zapisu w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w odniesieniu do kwotowej waloryzacji emerytur, jako jeden/jedna z wielomilionowej rzeszy emerytów, których dotyczyła waloryzacja kwotowa w 2012r., wyrażam swój sprzeciw co do planowanego zapisu.
   Przez wiele lat kształtowały się w mojej osobowości umiejętności przewidywania przyszłości poprzez odpowiedzialność, naukę, pracowitość, zapobiegliwość i uczciwość.
   Bezspornym pozostaje więc twierdzenie, że emerytura i jej waloryzacja powinny być pochodnymi wskazanych, przeze mnie, cech i umiejętności.
   Nie wyrażam więc zgody na to by wszyscy Ci dla których obojętna była nauka, którzy wykazywali się całkowitym brakiem odpowiedzialności za przyszłe losy własne i własnych rodzin mieli prawo do korzystania z waloryzacji własnych emerytur kosztem emerytur osób do których się zaliczam.
   Jako jeden/jedna z emerytów doświadczający/a waloryzacji kwotowej w 2012r., która to, przez rząd naszego kraju, została nazwana "incydentalną", a przez wielu ekspertów z zakresu ubezpieczeń społecznych jako łamiąca przyjęty system emerytalny proponuję zmianę w zapisie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym względzie, przez podanie jej art. 67 ust. 3 i 4 w sposób następujący:

   "3 Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji, z dniem 1 marca każdego roku, przez przyjęcie, w skali procentowej, przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku, czyli z utrzymaniem założeń z dnia otrzymania emerytury ustalanej po raz pierwszy.

   4. Rząd zobowiązany jest do skonstruowania budżetu państwa w taki sposób by środki na waloryzację rent i emerytur były w pełni zabezpieczone".

   Nie bez znaczenia pozostają również wytyczne Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w którego ocenie "zmiana zasad waloryzacji musi być proporcjonalna i realizować powinna ważny interes prawny całego społeczeństwa", a które, w mojej ocenie, powinny być brane pod uwagę posłów podczas procedowania proponowanych zmian.
   W związku z powyższym mój wniosek o niewprowadzenie do obrotu prawnego zapisu, w Konstytucji, o waloryzacji kwotowej uważam za w pełni uzasadnione i proszę Pana Posła /Panią Poseł o jego uwzględnienie.
   Z wyrazami szacunku
   (Imię i nazwisko)

   Usuń
  5. W ostatnim akapicie ma być "uważam za w pełni uzasadniony"

   Usuń
 22. Proszę o podanie pod jakim linkiem znajduje się wyrok SN z dnia 29 stycznia 2014, I UK 411/13. Z góry bardzo dziękuję HB

  OdpowiedzUsuń
 23. Wzór pisma,wraz z wykazem osób do których ma być wysłany,powinien pojawić sie w zakładce:wzory pism,inaczej znowu zginie w gąszczu różnych wpisów.Sprawa jest naprawdę bardzo ważna.Proszę się nie litować nad "biednymi" krusowcami.Większość z nich,po przejściu na emeryturę, zachowała sobie ziemię i ją wydzierżawia lub przekazała dzieciom i jest na ich utrzymaniu.Ponadto w większości mieszkają na wsiach,gdzie życie jest dużo tańsze niż w mieście.To skandal nad skandale,że to sprzedajne psl manipuluje rzekomą biedą takich emerytów,nawoływaniem do solidaryzmu społecznego i pomniejszenia emerytur tym,którzy nie mieli w życiu szans na manipulowanie składkami na ubezpieczenie emerytalne,bo odprowadzali je za nie pracodawcy.A to wszystko po to,żeby kupić sobie elektorat i utrzymać się przy korycie.Najgorsze jest to,że jest pewne,iż peło sprzedało zusowskich emerytów w zamian za votum zaufania i sprawa naprawdę jest groźna.
  Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu, czy to ma być kolejna akcja indywidualnych osób, czy tym razem będzie ją firmowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Emerytów? Na razie brakuje jednoznacznej deklaracji zarządu OSE w tej sprawie.

   Usuń
  2. No właśnie uważam,że tą akcję powinno firmować Stowarzyszenie,tylko,że jak do tej pory nikt z zarządu się nie odezwał.A czas nagli.Oczywiście uważam też,że nic nie stoi na przeszkodzie,żeby zarzucać posłów i polityków indywidualnymi pismami,a nawet zorganizować,akcje protestacyjne emerytów przed Sejmem i URM.To będzie prawdziwe wyzwanie dla Stowarzyszenia,bo tak jak pisałam to jest najważniejsza, dla przeciętnego emeryta z ZUS,w tej chwili sprawa do załatwienia.
   Krysia.

   Usuń