23 sierpnia 2013

Sądy powinny przyznawać zwrot emerytur bez zwłoki 3

Drodzy Państwo!

W związku z przeładowaniem komentarzy pod poprzednim
postem bardzo proszę o przeniesienie dyskusji pod ten post.


Adminka Izabela

208 komentarzy:

 1. Ciekawe czy w najbliższym czasie będą rozpatrywane sprawy w SN tych co nabyli prawo do emerytury przed 2009r

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani,która wygrała sprawę w SO Poznań jest sprzed czy po?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "termin płatności mojej emerytury wyznaczony jest na dzień 6 każdego miesiąca"

   ten dzień wypłaty dotyczył emerytur przyznawanych od 2009 roku

   Usuń
  2. Ja mam termin na 6 każdego miesiąca a wniosek o naliczenie składałam w 2007 roku.
   R.W.

   Usuń
  3. Przy wznowieniu wypłaty zawieszonej emerytury, ZUS zmienił mi poprzednio wyznaczony termin.

   Usuń
  4. Z tego co wiem (sprawdza się na mnie i kilkorgu znajomych), ZUS przyjmuje termin wypłat (5, 10, 15, 20 25 dz. mies.) odpowiednio do dnia urodzenia, np.
   ur. 11 I, II itd. - wypłata 15 dnia mies..
   ur. 22 I, II itd. - wypłata 25 dnia mies.

   Usuń
  5. wiem, co piszę

   Do RW --> czy po osiągnięciu 60 lat w 2009 lub później nie składała Pani wniosku o emeryturę tzw. powszechną?

   Usuń
  6. zmiana terminu na 6 nie następowała wyłącznie z samego tylko wznowienia starego świadczenia

   Usuń
  7. Tak składałam wniosek o emeryturę tzw. powszechną, ale pozostałam na starych zasadach.Powszechna była mniejsza.R.W.

   Usuń
  8. jak ktoś miał kiedyś wyliczaną emeryturę "nową", czyli kapitalową, a wniosek potem cofnął to NOWY termin płatności POZOSTAŁ

   Usuń
  9. ..ale sie wam głupoty rają w głowach...
   Ja się urodziłam 2 lutego a termin płatności emerytury mam 25 każdego miesiąca....
   No i jak mi ta "wróżbitka" wytłumaczy "mój" termin????
   Wniosek składałam 28 marca 2009 r :))))))
   Czy wy już nie macie innych problemów tylko "roztrząsanie" głupot???
   Wpadniecie kobitki w paranoję....

   Usuń
  10. Do A. 14:53
   Może w Twoim przypadku ZUS wywróżył termin z fusów, ale to nie znaczy, że u innych świadczeniobiorców, w innych O/ZUS, zasada podana przez "wróżbitkę" nie działa.

   via Google, ogólnie:
   "Na przykład w ZUS przypadają one [terminy płatności], jeśli chodzi o emerytury ze starego systemu, na 1, 5, 10, 15, 20 oraz 25 dzień każdego miesiąca. Od lutego tego roku ZUS wypłaca też nowe świadczenia kapitałowe oraz emerytury mieszane. Są wypłacane szóstego dnia każdego miesiąca."

   Usuń
  11. do 14:53
   Pewnie dlatego masz termin płatności 25, bo się urodziłaś w lutym :) Jeśli na dokładkę był to rok przestępny, to się ZUS-owi pozajączkowało a Ty masz przerąbane.

   Usuń
  12. wiem, co piszę

   dzień urodzenia nie ma nic wspólnego z terminem płatności, ale w terminie 6 nikt przed 2009 r. nie pobierał świadczeń bo go zwyczajnie nie było - wszedł wraz z nowym sposobem liczenia uzależnionym od kapitału początkowego

   Usuń
  13. 18:45
   Wiesz, co piszesz, ale jeśli Ty czegoś nie masz, to nie znaczy, że to nie istnieje.

   "W pierwszej części decyzji organ ZUS podaje też wyznaczony termin płatności świadczenia. Może to być np. 5, 10, 15 czy 25 dzień miesiąca. Nie ma jednolitych reguł ustalania tego terminu. Poszczególne jednostki ZUS przyjmują w tym zakresie albo kryterium rodzaju świadczenia (np. inny termin płatności emerytury dla nauczyciela, inny emerytury dla górnika, inny termin płatności renty itd.) BĄDŹ TEŻ KRYTERIUM DATY URODZENIA WNIOSKODAWCY (np. osoba urodzona pod koniec miesiąca otrzymuje częstokroć świadczenie 25 dnia danego miesiąca)."

   www.bialo-czerwona.pl/index.php?a=pa&id=jak_sprawdzic

   Usuń
  14. Czym kieruje się ZUS, wybierając termin wypłaty?
   Liczbą świadczeń, jaką wypłaca w danym dniu, wpływami ze składek, stara się bowiem rozłożyć wypłaty emerytur i rent równomiernie
   w poszczególnych terminach.
   Jak wyjaśnia ZUS, nie zdarza się, aby świadczeniobiorcy odwoływali się od decyzji
   w zakresie terminu wypłaty, choć teoretycznie jest to możliwe.

   Usuń
  15. termin wyplaty mozna sobie zmienic -piszac pismo do ZUS

   Usuń
  16. najlepiej decyzję-w tej części-zaskarżyć do sądu

   Usuń
 3. Pani,która wygrała sprawę w SO Poznań jest sprzed czy po?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego wpisu wynika, że "po".

   Anonimowy23 sierpnia 2013 11:49
   jestem "po" K.A.

   Usuń
 4. Anonymous 22 sierpnia 2013 20:54
  Czy ktoś z państwa wygrał sprawę o zwrot zaległych wraz z odsetkami? Ciekawa jestem jak sądy uzasadniają przyznając odsetki , bo mój sąd nie przyznał mi odsetek.

  Anonymous 23 sierpnia 2013 08:38
  Witam wszystkich. Jestem po wyroku SO w Poznaniu, który 31 lipca br. przyznał mi zwrot zaległych wraz z odsetkami ale nie od każdej miesięcznej raty - jak wnosiłam lecz od całej należnej kwoty za okres od 1 października 2011 r. do listopada 2012 r. licząc od dnia 7 stycznia 2013 r. Sąd uzasadnił to w ten sposób, iż ZUS nie zawinił ze wstrzymaniem wypłaty ale winien - zgodnie z wyrokiem TK - wypłacić mi kwotę należna za cały okres zawieszenia, a nie nie od dnia ogłoszenia wyroku TK, tj., od 22 listopada 2012 r. ale od 01.10.2011 r. Ponieważ termin płatności mojej emerytury wyznaczony jest na dzień 6 każdego miesiąca dlatego od dnia 07 stycznia 2013 r. Sąd nakazał ZUS-owi wypłatę zaległej kwoty z odsetkami liczonymi od dnia 07.01.2013 r. Wczoraj dzwoniłam do SO i ustaliłam, że ZUS jeszcze nie wniósł apelacji ale jestem przekonana, że to zrobi w ostatniej chwili. Mnie wyrok taki bardzo satysfakcjonuje. Pozdrawiam wszystkich K.A.

  Anonymous 23 sierpnia 2013 09:50
  a dlaczego nie od 7 grudnia 2012r, skoro już w listopadzie ZUS wiedział,że trzeba płacic

  OdpowiedzUsuń
 5. może nie będzie składał apelacji,po co ma płacić 30zł skoro i tak przegra, a w obliczu 2-ch przygotowanych ustaw nie widzę powodu dla którego ZUS ma składać apelację, to nie ma sensu Anna

  OdpowiedzUsuń
 6. Ktoś na blogu się tym interesował.

  http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/727094,nawet-polowa-osob-otrzymujacych-swiadczenie-pielegnacyjne-stracila-do-niego-prawo.html

  http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/726540,swiadczenie-pielegnacyjne-specjalny-dodatek-tylko-dla-czesci-opiekunow-w-trybunale-konstytucyjnym.html

  OdpowiedzUsuń
 7. DO D.Z. z 22 sierpnia 2013 20:40

  Gratuluję. Gratuluję satysfakcji i doznania ulgi.
  Teraz odsetki, odsetki i jeszcze raz odsetki!
  Jeśli jestem w stanie zrozumieć, gdy ZUS po wygranej emeryta składa apelację, bo "nie ma podstawy prawnej do wypłaty wstecz", to wnoszenia skargi do SN nijak pojąć nie potrafiłam i tak mi pozostało.
  Najpierw rząd i sejm figlował żonglując ustawą. Po wyroku TK ZUS (rząd, RCL) zaczął droczyć się z emerytami, straszyć kasacjami, igrać z emerytami i SN.
  Po wczorajszych umorzeniach w SN jedno(wymierne) ciśnie się na usta: ODSETKI!

  Pozdrawiam
  Jot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wynika z komentarza jednej z zainteresowanych osób, najprawdopodobniej wszystkie wczorajsze umorzenia w SN wiązały się z wycofaniem przez ZUS kasacji dotyczących wyroków SA (Gdańsk) w sprawach osób "po".

   Usuń
  2. D. Z.
   Dziękują za gratulacje. Czuję przede wszystkim satysfakcję. Sprawa ciągnęła się od października 2011, czyli prawie 2 lata. ZUS został zobowiązany do rozpatrzenia sprawy odsetek, na dzisiaj nie wydał stosownej decyzji. Złożyłam odwołanie do Sądu Okręgowego od niewydania decyzji, czekam co postanowi ZUS, czy przekaże sprawę do SO, czy wystawi decyzję.
   Pozdrawiam

   Usuń
 8. Niepokoją mnie uwagi na temat senackiego projektu ustawy zawarte w stanowiskach Prezesa ZUS oraz MPiPS. W skrócie chodzi o to, że:

  1. Projekt ustawy nie jest kompletny (brak niezbędnych regulacji):
  - nie odsyła do regulacji z ustawy o FUS.
  - ma charakter blankietowy: w żaden sposób nie reguluje kwestii merytorycznych koniecznych do jego prawidłowej realizacji.

  2. Sposób regulacji narusza zasady techniki prawodawczej […] zgodnie z którymi nie powinno się nowelizować przepisów zmieniających inną ustawę.

  Jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Czyżby senaccy legislatorzy rzeczywiście nie wykazali się należytą starannością przy konstruowaniu projektu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ręce opadaja jak ci nasi wybrańcy narodu znają się na swojej robocie, Co i rusz wychodzi na wierzch nieudacznictwo brak kompetencji i wiedzy ale do wszystkiego się pchają byle kasa leciała. A prawo co to takiego jest ? Mam obawy czy z tej akcji pisania pism coś się pozytywnego wykluje dla tych "sprzed". Czarno to widzę.

   Usuń
  2. Anonimie z 12:06
   A czego oczekiwałeś od rządzących ?
   Przecież oni szukają oszczędności na każdym kroku !
   Teraz chcą zaoszczędzić na tych "sprzed" i trzymać się będą tej wersji do upadłego, a w sejmie mają arytmetyczną przewagę i przegłosują co chcą !
   Oni mają społeczeństwo i opinie społeczne oraz opinie autorytetów prawniczych (np. Stanisława Dąbrowskiego, prof. Inetty Jędrasik - Jankowskiej i wielu innych) w nosie! Budżet w opłakanym stanie, boją się utraty władzy i przyszłych konsekwencji swojego rządzenia - a tu kolejne wydatki ?
   Nie ma co liczyć na tę ustawę, ani sądy !
   Tylko ETPCz w Strasburgu !!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
 9. Mam pytanie do pani która wygrała zaległe wraz z odsetkami. Dlaczego sąd nie zasadził pani odsetek od 01.10.2011r. czyli od momentu wstrzymania wypłaty emerytury, tylko od stycznia 2013r ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ - według Sądu - ZUS wznawiając wypłatę winien to zrobić od 1.X.2011 r. a nie od dnia ogłoszenia wyroku TK tj. od 22.XI.2012 r. Sąd uznał, iż zwrot zaległych się należy, ale odsetki od całej kwoty (za 13 miesięcy)od momenty wznowienia przez ZUS wypłaty emerytury. K.A.

   Usuń
  2. Anonymous 23 sierpnia 2013 09:50

   a dlaczego nie od 7 grudnia 2012r, skoro już w listopadzie ZUS wiedział,że trzeba płacic

   Usuń
  3. Druga wyjaśnia kwestię dlaczego Sąd przyznał wypłatę odsetek od dnia 7 stycznia 2013 r. ale od całej zaległej kwoty, a nie jak wnosiłam od każdej miesięcznej należności. K.A.

   Usuń
  4. To znaczy, że ZUS wypłaci odsetki od dnia 7 stycznia 2013r. - wstecz - za 13 miesięcy od całej zaległej kwoty. Teraz dopiero rozumiem.
   Dzięki, chyba jestem niekumata!

   Usuń
 10. Teraz napiszę o urlopach wychowawczych i walecznej Róży
  O walecznej Róży, tak ją nazywam, było w lipcu pod postem "900 zł więcej..." w kąciku ;) o urlopach wychowawczych (składkowe/nieskładkowe) oraz 8 sierpnia "ZUS oszczędza..." z pytaniem, co więcej wiem i jak pomóc Róży.
  Z Różą jestem w kontakcie mailowym. Omówiłyśmy możliwą drogę prawną, w tym pytanie prawne (sądu) i skargę konstytucyjną (wnioskodawczyni).

  Wczoraj waleczna Róża napisała mi, że jest... załamana. Otrzymała informację, że sprawa w SA będzie w połowie przyszłego roku! O swoje prawa zaczęła upominać się w kwietniu 2012 r. (wniosek do ZUS).

  Czy można dopatrywać się przewlekłości postępowania? Jeszcze nie wiem, co o tym sądzić, ale ustawa jest (w niej jest odniesienie do spraw w ETPCz)
  Ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki:

  isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20041791843

  Są także w SN skargi na przewlekłość postępowania SA; zob. wokanda 5 IX 2013:
  http://pub.sn.pl/pssn_w3.nsf/1/BC03B75F8080C19BC1257BC000376EF0/$FILE/WokandaESZN-99M8Z8.pdf

  Jeśli ktoś zechce skontaktować się z Różą, pomóc jej (nie miała na myśli wsparcia finansowego), to za jej zgodą podaję adres e-mail:
  rozaliab@wp.pl

  Pozdrawiam wszystkich,
  w szczególności matki-Polki-emerytki

  Jot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jot, bardzo dziękuję za tę informację. Też się tą sprawą interesowałam, ale wydaje mi się, że najlepiej orientuje się Ula05.
   pozdrawiam serdecznie
   Daniela

   Usuń
 11. Może mi ktoś poradzi czy ma sens kasacja od wyroku SA? Jestem sprzed. Kasacja kosztuje ponad 800zł. Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli nadal pracujesz, to walcz !!!

   Usuń
  2. Walcz, ale w Twoim przypadku może lepiej będzie taką kwotę zainwestować w dobrze przygotowany wniosek do ETPCz.

   Usuń
 12. Może jeszcze raz ktoś doradzi w temacie ETPCZ. W zadośćuczynieniu wymienić za co? H.W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za utracone, należne korzyści majątkowe wskutek niezgodnych z Konstytucją RP przepisów prawnych.

   Usuń
  2. H.W. trzeba oprzeć się też na art.77 Konstytucji RP.
   Trzeba żądać także wynagrodzenia za szkody za wyrządzone niezgodnie z prawem działanie organu władzy publicznej. Wycenić dodatkowo swoje upokorzenia w sądach i utratę zdrowia.

   Usuń
 13. Można się już zapoznać z opinią NSZZ Solidarność (z dnia 20 sierpnia 2013) w sprawie rządowego projektu ustawy "rekompensacyjnej". Zawiera nowe elementy w stosunku do dotychczas opublikowanych opinii.

  Główna teza ich stanowiska brzmi, iż projekt ustawy nie przewiduje naprawienia całości szkód spowodowanych bezprawiem legislacyjnym. Przywołuje się w tym zakresie Art. 417 i Art. 417[1]. § 1 kpc.

  W skrócie:
  1. Projekt pomija osoby, które w okresie od 1 stycznia 2011 do 21 listopada 2012 rozwiązały stosunek pracy, a następnie nie podjęły zatrudnienia.
  2. Projekt pomija osoby „sprzed”
  3. Naprawienie szkody wyrządzonej w wyniku bezprawia legislacyjnego powinno obejmować obowiązek zarówno zapłaty ustawowych odsetek od kwot niewypłaconych w terminie jak i utraconych wynagrodzeń.

  Proszę zresztą przeczytać całość. Znajduje się pod poniższym linkiem, jako piąta z kolei decyzja Prezydium Komisji Krajowej:

  http://www.solidarnosc.org.pl/pl/prezydium-2013/20-sierpnia-2013-131-145/2013-.html

  Pozdrawiam, kibic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ups, mała pomyłka: art. 417 ... nie z kpc lecz z kodeksu cywilnego (kc).
   kibic

   Usuń
  2. "Decyzja Prezydium KK nr 135/2013 ws. opinii o projekcie ustawy MPiPS o wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.

   Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zgłasza następujące zastrzeżenia do projektu ustawy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012r.
   Niestety przedmiotowy projekt, nie przewiduje naprawienia całości szkód wyrządzonych w okresie obowiązywania sprzecznego z Konstytucją RP przepisu. Zasady odpowiedzialności Skarbu Państwa za tzw. bezprawie legislacyjne określone zostały w art. 417 i 4171 § 1 k.c. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie aktu normatywnego, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.
   W przedstawionym projekcie ustawy nie przewiduje się w szczególności procedury naprawienia szkód wyrządzonych osobom, które w związku z wejściem w życie niezgodnego z Konstytucją RP art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. rozwiązały stosunek pracy w celu zachowania możliwości pobierania świadczenia emerytalnego, a następnie nie podjęły zatrudnienia, tracąc jedno ze źródeł utrzymania. Naprawienie szkody wyrządzonej w wyniku tzw. bezprawia legislacyjnego powinno obejmować także obowiązek zapłaty ustawowych odsetek od kwot niewypłaconych w terminie świadczeń emerytalnych oraz utraconych wynagrodzeń. Obowiązek zapłaty odsetek od kwot zawieszonych świadczeń emerytalnych przewiduje senacki projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk senacki 408).
   Ponadto wątpliwości może budzić zgodność art. 2 pkt 1 opiniowanego projektu ustawy z zasadą równości wobec prawa sformułowaną w art. 32 Konstytucji RP. W projekcie tym proponuje się, aby prawo do wypłaty zawieszonej emerytury przysługiwało wyłącznie osobom, które nabyły prawo do emerytury w okresie od dnia 8 stycznia 2009 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. Przepis ten traktuje w sposób dyskryminujący osoby, które spełniły warunki nabycia prawa do emerytury przed dniem 8 stycznia 2009 r. i przed tym dniem złożyły wniosek o emeryturę nie rozwiązując uprzednio stosunku pracy i których wypłata świadczenia została przed dniem 8 stycznia 2009 r. w związku z tym zawieszona, w porównaniu z osobami, które również spełniły warunki nabycia prawa do emerytury przed dniem 8 stycznia 2009 r, ale wniosek o świadczenia złożyły 8 stycznia 2009 r. i później. Osobom należącym do drugiej grupy ubezpieczonych opiniowany projekt ustawy gwarantuje wypłatę świadczeń zawieszonych w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r., podczas gdy osoby należące do pierwszej grupy na taką rekompensatę liczyć nie mogą."

   Usuń
 14. Jestem sprzed przgrałam sprawę w SO,zresztą wszyscy sprzed przegrali.A było nas dużo osób .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie trzeba się załamywać, jest nas coraz więcej!
   Radzę przeczytać opinię Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego dołączonej do projektu senackiego.

   Mamy rację, to jest gra na zwłokę, bo kasy brak dla emerytów, ale na nową flotę samochodów rządowych kasa się znalazła.

   Zwyciężymy i to z odsetkami !!!

   Usuń
  2. a dla rządzących i polityków od nas dedykacja:

   http://www.youtube.com/watch?v=Y6Oqwnt9S0g

   Usuń
 15. Witam wszystkich zawieszonych. Mam pytanie wprost, czy zawieszeni sprzed na obecnym etapie prac mogą liczyć na otrzymanie zawieszonej emerytury???????? Za odpowiedź z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 16. W Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Tryb wygrałam wypłatę zaległych emerytur, Sprawę wypłaty odsetek Sąd przekazał do ponownego rozpatrzenia sprawy do ZUS. Jednak ZUS odwołał się od decyzji Sądu. Dostałam inormację z pouczeniem o dokonanie odpowiedzi na apelację. Może ktoś mi podpowie jak ona ma wyglądaći czy jest to konieczne do dalszego postępowania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odpowiedź na apelację nie jest konieczna do dalszego procesu.

   Usuń
 17. Art.77 Konstytucji RP 1.Każdy ma prawo wynagrodzenia szkody,jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej.W art. tym jasno stwierdzono,że chodzi o wynagrodzenie a nie wyrównanie szkody. Zyczliwy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Art. 286 KK:
  § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę
  do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą
  wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do
  należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  Jest bowiem rzeczą oczywistą, że członkowie koalicji rządzącej działają
  tak, by przedłużyć swoją kadencję – co wiąże się z konkretnymi
  korzyściami majątkowymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W związku z tym należy zgłosić do prokuratury:
   zawiadamiam o ....

   Usuń
  2. ... możliwości popełnienia przestępstwa wskutek braku wykonania wyroku TK z dnia 13 listopada 2012r. - sygn. akt K 2/12. Uzasadnienie ...

   Usuń
 19. Czy to znaczy,że osoba "po"która pracowała jeszcze po 30.09.2011 przez kilka miesięcy a przed wyrokiem TK odeszła na emeryturę może mieć sprawę w SO przegraną?.NSZZ Solidarność podnosi w swojej opini ten temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Solidarność mówi jeszcze o osobach, które aby nie stracić emerytury rozwiązały stosunek pracy i od 1 października 2011r. przeszły na emeryturę i nie mogły później podjąć pracy w swoim zakładzie pracy, bo ten jeden dzień przerwy w zatrudnieniu był tylko dla "uprzywilejowanych".

   Usuń
  2. Do 18:49.
   W tym punkcie Solidarność idzie za daleko. Utracone zarobki nie są do odzyskania przez osoby, które zwolniły się z pracy. Można próbować wystąpić w tej sprawie na drogę sądową, ale nie wróżę powodzenia. Ustawa tej kwestii z całą pewnością nie obejmie, bo przekraczałoby to uprawnienia ustawodawcy.

   Usuń
  3. Też tak myślę - to chyba nie jest do odzyskania!

   Usuń
 20. Proszę o radę ,za 10 dni mam rozprawę w SO jestem z tych po 2009r,dostarczyłam pismo przygotowawcze do sądu odnośnie pisma ZUS o oddalenie. Na rozprawę nie pójdę bo za bardzo to przeżywam i stresuje się a szkoda zdrowia i tak nie zmieni faktu wyrok jaki będzie miał zapadnać.Czy będąc na takiej rozprawie zadają jakieś pytania czy jest sie tylko słuchaczem. Po rozprawie napisze jaki wyrok

  OdpowiedzUsuń
 21. Rozprawa trwała będzie 5 minut i to tylko sędzia mówi , prosze się nie bać, będzie od razu znany wyrok

  OdpowiedzUsuń
 22. Do Pani Danieli.
  Co Pani myśli o komentarzach z godz.18.49 i 19,48.Czy to znaczy że osoby "po"już niepracujące, pobierające emeryturę,które przeszły na emeryturę przed wyrokiem TK są także w podobnej sytuacji jak ci "sprzed"tzn.mogą przegrać sprawę w SO?.Przecież oni po 30.09.2011r pracowali i po 01.10.2011 mieli zawieszone emerytury bo nie rozwiązali
  umowy o pracę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Anonimowego z 9:33
   Komentarze z 18:49 i 19:48 mówią o osobach, które aby nadal ( od 1 października 2011r.) otrzymywać emeryturę - zwolnili się z pracy, a później już jej nie mogli podjąć. Te komentarze nie dotyczą nadal pracujących po 1 października 2011r., ani tych "sprzed", ani "po".
   Wracając do sprawy przegrania w SO - to przegrywali częściej ci "sprzed", ale przegrywali też ci "po".
   Niczego nie można być pewnym - to zależy od niezawisłego sądu. Często ci, którzy wygrali w SO, na skutek apelacji ZUS przegrali w SA.
   Opinia NSZZ "Solidarność" jest korzystna dla tych "sprzed" i "po", podobnie jak opinia OPZZ i I Prezesa SN Stanisława Dąbrowskiego oraz prof. Jędrasik - Jankowskiej i innych autorytetów prawniczych np. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Zbigniewa Cichonia.
   Niekorzystnie dla tych "sprzed" wypowiada się ZUS i MPiPS.
   Daniela

   Usuń
  2. Mój lomentarz z 19:48 dotyczy WYŁĄCZNIE osób, które się zwolniły do końca września 2011, a więc przed dniem wejścia w życie ustawy "zawieszającej", aby nie stracić emerytury. Wszyscy ci, którzy nadal pracowali, choćby krótko i którym z tego powodu zawieszono świadczenie, powinni otrzymać jego zwrot. Nie ma przy tym znaczenia, czy "doczekali" oni do wyroku TK, czy też zwolnili się jeszcze przed wyrokiem.

   19:48 :)

   Usuń
 23. Moim zdaniem - osoby, którym zawieszono wypłatę z dniam 1.10.2011 r., a które przeszły na emeryturę (rozwiązały umowę o pracę z dotychczasowym pracodawcą) czy to przed wyrokiem TK, czy po wyroku - powinny otrzymać zwrot świadczenia za okres zawieszenia i oczywiście z odsetkami za okres od dnia zawieszenia do dnia zapłaty.
  Znam wiele osób, które przeszły na emeryturę nie od 1.10.2011 r. a od 1.01.2012 r. (chciały mieć zaliczony do emerytury cały 2011 r.), osoby te powinny otrzymać zwrot emerytury za październik, listopad i grudzień 2011 r.
  MM1

  OdpowiedzUsuń
 24. To czy pójdę na rozprawę czy nie to niema znaczenia, bo obecność nieobowiązkowa. A jak będę mogła sprawdzić wynik wyroku - czy dopiero dowiem się jak dostanę pismo z sądu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dowiesz się gdy zadzwonisz do sekretariatu sądu, żadnego pisma z sądu nie dostaniesz.

   Usuń
  2. No, nie całkiem tak. Jeśli Anonim z 10:42 w przepisowym czasie złoży do sądu wniosek o wyrok z uzasadnieniem, to dostanie pismo z sądu zawierające te dokumenty.

   Usuń
 25. Dzięki za szybką odpowiedż. Proszę jeszcze o informację jeśli mój wyrok będzie niekorzystny dla mnie to na podstawie czego będę się odwoływać i ile dni mam na to odwołanie.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po wyroku niekorzystnym musisz w ciągu 7 dni zożyć wniosek o wydanie odpisu wyroku z uzasadnieniem i po jego otrzymaniu masz 14 dni na złożenie apelacji.

   Usuń
 26. Anonimowy z 9.33
  Dziękuję Pani Danielo za wyjaśnienie mojej sprawy.
  Jest Pani zawsze gotowa nieść pomoc w potrzebie każdemu, kto o to Panią poprosi.Pozdrawiam serdecznie.

  PS.Osobom z 10.19 i 10.05 także dziękuję (w tej samej sprawie).

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam!
  Do Animowego z 21.43 z 24.08.2013r
  Czy pismo przygotowawcze wysłała Pani pocztą, czy doręczyła osobiście do Sądu?.Z góry dziękuję za odpowiedż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma czegośą takiego jak "pismo przygotowawcze".
   Jest "pozew" lub "odwołanie", "apelacja" i "pisma procesowe".

   Usuń
  2. jest takie pojęcie -wystarczy sprawdzić -jest to rodzaj pisma procesowego.

   Usuń
  3. Sąd przed pierwszą rozprawą w SO mówi o piśmie przygotowawczym.

   Usuń
  4. Oczywiście pismo przygotowawcze następuje po piśmie odwoławczym od decyzji ZUS i służy do ustosunkowania się do argumentów ZUS wnoszących do sądu o oddalenie odwołania. Odwołanie od decyzji ZUS do SO trzeba było składać za jego pośrednictwem. ZUS kierując odwołanie do SO, dołączał swoją odpowiedź. Właśnie do tej odpowiedzi można się odnieść w piśmie przygotowawczym!

   Usuń
 28. Pismo przygotowawcze złożyłam 22.08.osobiście w sądzie w biurze podawczym za potwierdzeniem odbioru. To pismo nie było obowiązkowe ale ponoć lepiej złożyć. Kiedy Pani ma rozprawę i gdzie, bo ja w Nowym Sączu.A może już ktoś miał rozprawę w N.Saczu- proszę o informację jak przebiegała rozprawa i z jaki rezultatem.Proszę o informacę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 29. W czerwcu miałam rozprawę w Nowym Sączu, było bardzo miło i kulturalnie, wszystko nagrywane, Pani z ZUS wnosi o oddalenie wniosku o wznowienie i prawie nic nie mówi poza tym. Wyrok negatywny bo jestem "sprzed". Szkoda każdego słowa przedstawiającego moje stanowisko w sprawie. Nie mieszczę się w "zaklętym kręgu" i już. Czekam na uzasadnienie wyroku aby zrobić apelację.

  OdpowiedzUsuń
 30. Rozprawa połowa września, Sąd Okregowy w Lublinie.
  Dzękuję i pozdrawiam.Anonimowy z 12.37.

  OdpowiedzUsuń
 31. Mam pytanie do osób ze Szczecina, odwiedzających blog. Czy ktoś miał już rozprawę w okresie od czerwca do sierpnia?
  Z jakim skutkiem ? Pytam zarówno o SO jak i SA.
  Proszę również i informację, czy ZUS w Szczecinie wypłaca ewentualnie wygrane w Sądzie zaległe emerytury ?

  Pozdrawiam
  Jagoda ze Szczecina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam sprawę w SO w Szczecinie 3 lipca. Wyrok po 10 minutach pozytywny.Dwa tygodnie później pismo w sprawie wniesienia apelacji przez ZUS. Nie mam jeszcze terminu sprawy w SA.Jestem z tych po.Jeśli będzie miała Pani jakieś pytania, to proszę o kontakt, na wszystko co będę wiedziała, odpowiem.Pozdrawiam serdecznie.Szczecinianka.

   Usuń
  2. Ja przegrałam w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie jestem z tych sprzed .
   Nie występowałam do SN .
   Brak funduszy .
   Danuta H

   Usuń
 32. Ludzie mam apelację 28 sierpnia w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, gdzie wszyscy przegrywają Ci sprzed co robić??????Jak przekonać sędziów , że nie maja racji ??????????/
  Ewa z Lublina. Normalna załamka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymamy kciuki!
   Jak dopuszczą do głosu, to powołać się na niedawne opinie - patrz komentarz 10:12
   Ewo,głowa do góry !

   Usuń
 33. Przekonać sędziów ? - chyba żartujesz ! Skoro wiesz, że tak orzekają, to skąd ta "załamka"?
  Ewentualnie zażądasz wyroku z uzasadnieniem i złożysz kasację. Jeżeli nie będzie Ci się chciało - to nic nie zrobisz i "jechał ich pies", że powiem nieładnie, a wręcz chamsko (to pod adresem pseudosądów).
  Nie ma się czym przejmować, dobrze, że mamy bieżącą emeryturę, równie dobrze mogliśmy mieć negatywny wyrok TK.
  Ewa - są gorsze rzeczy niż odmowa wypłaty zaległej emerytury.
  MM1

  OdpowiedzUsuń
 34. Witaj,Jagodo!.Dnia 03.09.2013r mam rozprawę w SO w Szczecinie.Jestem "sprzed",więc wyrok na pewno negatywny.Na sprawę nie idę,szkoda moich nerwów - nie mam ochoty zwalniać się z pracy i później odrabiać po godzinach prywatnego wyjścia.Powiadomię o wyniku,pozdrawiam serdecznie.Barbara-Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, ja mam termin wyznaczony aż na 18.12.2013 r., nie wiem dlaczego tak odległy, ale to może i lepiej.
   Jestem "sprzed" i miałam nadzieję, że nasi Sędziowie podchodzą inaczej do sprawy. Niestety, jest inaczej a szkoda.Nie możemy jednak odpuszczać, to my mamy rację i będziemy walczyć do końca.

   Pozdrawiam serdecznie
   Jagoda ze Szczecina

   Usuń
 35. Halina 47.
  Mam sprawę w SO w Szczecinie 29.08.2013r.Jestem "sprzed"
  więc przygotowałam się na przegraną. Złożyłam pismo procesowe odnoszące się do pisma ZUS, który wnosi o oddalenie mojej skargi. W uzasadnieniu - wyrok TK nie działa wstecz. Nie odnosi się w nim do terminu nabycia prawa do emerytury.
  Na sprawę pojadę, wyznaczono mi godz.9.00 rano. Złożę wniosek o wyrok z uzasadnieniem, tylko nie wiem czy będzie mi służyć prawo wniesienia apelacji jeśli sąd oddali moją skargę o wznowienie postępowania.
  Poinformuję o wyniku.
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam podobną opinię ZUS-u, a Sąd na rozprawie zmienił uzasadnienie, że mi się nie należy, " bo wniosek złożyłam 1.10.2008r.". Jestem po przegranej w SO i złożeniu apelacji. Czekam na termin. Proszę przygotować się na podobny " zwód" Sądu. Moich argumentów ( nie byłam całkowicie na to przygotowana) Sąd w ogóle nie słuchał. Miałam wrażenie, że wyrok był już ustalony. Rozprawa odbyła się 5.06.br. Proszę koniecznie napisać o wyniku swojej. Janka 53

   Usuń
  2. Nie pierwszy raz Sąd Okręgowy zamiast rozstrzygać pomiędzy stronami sporu, wykracza poza te granice i staje pomocnikiem ZUS. To jest niedopuszczalne, bo jest naruszeniem przepisów prawa procesowego przez złamanie zasady dyspozycyjności i wyjście poza granice sporu oraz złamanie zasady swobodnej oceny dowodów i bezstronności.

   Usuń
 36. Jeżeli SO oddali Twoją skargę na wznowienie postępowania to będziesz mogła spokojne złożyć apelację. A może nie będzie potrzebna Twoja apelacja czego Ci życzę.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halina 47.
   Dziękuję za informację.

   Usuń
  2. Pani Halino47.Czy byłaby Pani tak uprzejma i życzliwa, aby przysłać mi na mój adres e-mail treść Pani pisma procesowego do SO? Mój mąż, którego jestem pełnomocnikiem jest także "sprzed" i dokładnie tak jak w Pani przypadku ZUS wnosi o oddalenie odwołania od ich decyzji jedynie z powodu - wyrok TK nie działa wstecz.Byłabym Pani bardzo wdzięczna za okazaną pomoc. A może także inne jak zawsze życzliwe i służące pomocą osoby pomogłyby mi napisać to pismo procesowe przysyłając mi jako wzór swoje pisma procesowe do SO.Mam już mało czasu na złożenie takiego pisma do SO i dlatego bardzo proszę o pomoc i z góry serdecznie dziękuje. A to mój adres e-mail: jagaol@interia.pl
   Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

   Usuń
  3. Halina 47.
   Pani Jadwigo, wysłałam Pani moje pismo, może się przyda. Ja korzystałam z wzorów Pani Danieli, którą pozdrawiam i bardzo dziękuję za okazaną nam wszystkim pomoc.
   Wysłałam Pani ze służbowego komputera. W domu będę dopiero późnym popołudniem a Pani zależy na czasie.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  4. Pani Jadwigo proszę skorzystać ze wzoru pisma procesowego z 21 sierpnia godz.11:27 pod niższym postem nr 2. pozdrawiam

   Usuń
  5. Dziękuję bardzo serdecznie Pani Halinie za expresową pomoc, ale także Pani Danieli, z której wzorów różnych pism wszyscy tak chętnie korzystają dostosowując je do swoich indywidualnych sytuacji, a Pani Daniela tak hojnie się z nami swoją pracą dzieli.Dziękuję bardzo także Anonimowi z 14:18, który mnie tak ładnie naprowadził na wzór pisma procesowego, do którego już dotarłam.
   Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
   Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

   Usuń
 37. Mam pytanie:jak długo czeka się na rozprawę w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.Czekam już siedem miesięcy i jak na razie cisza.
  Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bywa różnie z czekaniem na rozprawę około 1 roku.

   Usuń
  2. Pani Krysiu,odpowiadam na Pani pytanie.W moim przypadku ZUS odwołał się w połowie marca,a rozprawę w SA będę miała 19 września.Jestem "sprzed",w SO wygrałam.Pozdrawiam.Bożena

   Usuń
  3. Chciałabym jeszcze dodać,że jestem z Białegostoku. Bożena

   Usuń
  4. Pani Bożenko,dziękuję bardzo.Myśli Pani,że to ma jakieś znaczenie skąd się jest?Ja jestem z Olsztyna, sprawę w SO miałam w lutym,ZUS odwołał się w marcu,ale jeszcze żadnego terminu rozprawy w SA nie mam.
   Krysia

   Usuń
  5. Witam . Ja również będę miała rozprawę 19 września 2013 roku w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku . Wygrana sprawa w SO w Olsztynie /koniec stycznia 2013 r. ZUS się odwołał . Jestem dobrej myśli .
   T.S.

   Usuń
  6. Niefortunnie zredagowałam zdanie.Chciałam tylko przekazać informację,że będziemy mieć rozprawy w tym samym SA.W sądzie nie ma żadnego znaczenia,skąd się jest.Chciałabym jeszcze zapytać Panią T.S. czy będzie na rozprawie.Po przeżyciach w SO,mimo że wygrałam, sędzina była bardzo miła,poważnie zastanawiam się nad tym,czy uczestniczyć w tym "przedstawieniu".Bożena

   Usuń
  7. Ja czekam na rozprawę w SA w Białymstoku od 28.02.2013 ale na razie cisza Pozdrawiam Anna.

   Usuń
 38. czy znajdzie się chociaż 1 osoba ,która wygrał a w SO i ZUS nie składał apelacji Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, znam taki przypadek. Emerytura naliczona w 2007 roku. Zaległe wypłacone po wyroku SO.

   Usuń
  2. ZUS w niektórych przypadkach "zapominał się" odwołać do SA. Dotyczy to prawdopodobnie znajomych lub rodziny; ale to trudne do udowodnienia i nikt się tym nie zajmuje. W pismach do senatu nikt nie przedstawił statusu emerytów o tej samej sytuacji (moje pismo nie zostało opublikowane). Są emeryci "sprzed" wypłaceni po SO lub SA; są emeryci "po" przegrani we wszystkich instancjach. A obywatele zgodnie z zapisem w konstytucji są wobec prawa równi!!Tym trzeba się zająć. Brak stowarzyszenia powoduje niemożność działania w imieniu wielu osób. Matki I kwartału po wygranej poszły za ciosem już zakładają stowarzyszenie i będą walczyć o jeszcze. A emeryci? Odpuścili. Część z nich ma już kasę na koncie i "śpi spokojnie" - pozostali niech walczą w pojedynkę.

   Usuń
  3. ZUS "zapominał" o składaniu apelacji lub kasacji najprawdopodobniej jeśli chodziło o kogoś znajomego lub rodzinę. Trudno to jednak udowodnić.

   Usuń
  4. Wpisy się nie ukazują mimo informacji o opublikowaniu.

   Usuń
 39. jakoś nie mogę w to uwierzyć,pewnie przeoczenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak podejrzewamy, że ZUS nie zdążył w terminie złożyć apelacji i dlatego po wyroku SO przysłał decyzję pozytywną i pieniądze na rachunek.
   Nie mogę więcej na ten temat pisać, bo nie mnie to dotyczy ( chyba ze za zgodą tej osoby ).
   ZUS Warszawa III Oddział, SO W Warszawie.

   Usuń
 40. Proszę sprawdzić na stronie wyroki sądowe jest bardzo dużo takich orzeczeń http;//orzeczenia.ms.gov.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy możesz podać ile orzeczeń?
   Adokładnie: ile wyroków dotyczyło osób "sprzed", a ile osób "po"?
   Z góry dziękuję za informację.

   Usuń
  2. Być może źle szukam, bo po wpisaniu: "zawieszenie emerytury od 01.10.2011" pojawia się na przykład w Sądach Apelacyjnych tylko 37 spraw.
   Przepraszam za zbyt wygórowane oczekiwania co nadziei na uzyskanie informacji, którą ktoś już posiada i mógłby się podzielić.
   Zdam się na własne poszukiwania.
   Dziękuję za poświęcony czas.

   Usuń
  3. nie są wygórowane i jak zdążyłam zauważyć bardzo życzliwą osobą,która pomogła wielu emerytom jest Pani Daniela i napewno Pani pomoże Krystyna

   Usuń
  4. Praca wielu innych to "pikuś". Oj, nieładnie.

   Usuń
 41. Może kogoś zainteresuje ten wątek na forum Gazety Prawnej:

  http://www.gazetaprawna.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=55575

  OdpowiedzUsuń
 42. Przeczytałam ustawę. Kto z tej ustawy może skorzystać?.Czy osoby które są na wcześniejszych emeryturach też, czy te które przeszły na powszechną?.Z góry dziękuję za odpowiedż.

  OdpowiedzUsuń
 43. Czytam , czytam i postanowiłam złożyć pozew do sądu o wypłatę zawieszonej emerytury od października 2011.
  Czy ktoś zna link gdzie można znaleźć wzór takiego pozwu.
  Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 44. A decyzję ZUS masz ? A termin Ci nie uciekł ?

  OdpowiedzUsuń
 45. A czy nieśmiało prosząc, znajdzie się ktoś życzliwy i prześle odpowiedzi do kilku merytorycznych punktów w formularzu do ETPCZ?

  OdpowiedzUsuń
 46. ANNA
  WYDAJE MI SIĘ,ŻE TA USTAWA O PONOWNYM PRZELICZENIU KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO NIE DOTYCZY OSÓB URODZONYCH DO DNIA 31 GRUDNIA 1948R, CZY DOBRZE MYŚLĘ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno,
   według informacji na stronie internetowej ZUS:

   http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=394

   "Kapitał początkowy obliczany jest osobom, które:
   • urodziły się po 31 grudnia 1948 r.,
   • opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub pozostawały w zatrudnieniu przed 1999 r.

   ALE TAKŻE!

   "Kapitał początkowy obliczany jest także ubezpieczonemu urodzonemu przed 1949 r., jeżeli spełnia następujące warunki:
   • zgłosi wniosek o emeryturę po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2008 r. i wystąpi o obliczenie emerytury według nowych, zreformowanych zasad,
   • osiągnął powszechny wiek emerytalny,
   • ma okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat - kobieta, 25 lat - mężczyzna (z zastrzeżeniem, iż okresy nieskładkowe mogą być uwzględnione w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych),
   • kontynuował ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego."

   Rozumiem, że wszystkich tych osób dotyczy "linkowana" ustawa. Wydaje się, że szczególne znaczenie ma dla kobiet, ktore były na urlopach wychowawczych.

   Usuń
 47. ANNA
  DZIĘKUJĘ za tak szybką informację Anonimowi z godz.20:33.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu jeszcze link do "źródła" z wyjaśnieniami na temat ustawy:

   http://anna-bankowska.pl/wiadomosci/sukces-anny-bankowskiej-projekt-sld-ostatecznie-naprawi-kwestie-kapitalu-poczatkowego

   Usuń
 48. Wypłacono zawieszone emerytury tym osobą,które wygrały w SO
  w styczniu i poczatek lutego.przyszła p.Fadak na doradcę do ZUS i zaczęły się apelację.Znam osobiście takie osoby,razem pracujemy.Danka

  OdpowiedzUsuń
 49. Moja radość po wygranej w SO (wraz z odsetkami) trwała krótko. ZUS rzutem na taśmę złożył oczywiście apelację. Po jej otrzymaniu z SO będę tworzyła elaborat ustosunkowując się do argumentów ZUS. Jednym słowem - w obliczu tworzenia się nowej ustawy rekompensacyjnej - ukochana przez nas instytucja nie odpuszcza do końca. Walczą jak lwy. Na szczęście mamy siebie. K.A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. lepiej te 3o zł przeznaczyliby na odsetki, z tego wynika,że ZUS ma za dużo pieniędzy skoro od wygranych przez emeryta składa dalej kasacje,no cóż pewnie mają satysfakcję z ciągania po sądach emerytów.

   Usuń
  2. Władza potrzebuje pieniędzy więc stara się wszystko odwlec w czasie; a może uda się przeciągnąć do wyborów-wtedy będzie inny skład sejmu, senatu i koalicji.ZUS (jego urzędnicy) nie opłaca apelacji z własnej kieszeni więc się nie przejmuje.

   Usuń
 50. Drogie Koleżanki i Koledzy!
  Byłam 2 miesiące poza wiadomościami i nie wiem nic na temat naszych zwrotów.Jestem "sprzed".Proszę o krótką informację na jakim etapie jesteśmy.
  Dzięki
  Gabik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabik, wpis z 12:12 jest właśnie jedną z nowości. Blog - niestety - dorobił się uciążliwego trolla: @wnuczka.

   Usuń
 51. Dzisiaj w Sądzie Najwyższym odbywa się posiedzenie niejawne w sprawie II UK 165/13. Kasację wniósł ZUS od wyroku SA w Poznaniu:

  http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/153500000001521_III_AUa_000772_2012_Uz_2012-12-11_001

  Pytanie do pani E.B. (jeśli zagląda na blog), czy ZUS kasację wycofał i czy w związku z tym postępowanie w SN umorzono, podobnie, jak w niedawnych takich przypadkach dotyczących spraw osób „po”?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawa II UK 165/13 dotyczy emerytki, która wniosek o emeryturę złożyła w kwietniu 2010 r., a więc "po". Należy przypuszczać, że SN oddali kasację złożoną przez ZUS.

   Usuń
  2. Ale uzasadnienie będzie ciekawe dla tych "sprzed".

   Usuń
  3. ZUS pewnie wycofał kasację więc będzie umorzenie.

   Usuń
  4. Z dzisiejszej wokandy SN - nie zdjęta.

   Usuń
  5. Sprawa II UK/165/13 złożona została przez ( emerytkę/ emeryta ) a nie przez ZUS,tak wynika z wokandy.
   BS

   Usuń
  6. Wyrok SA w Poznaniu był korzystny dla emerytki -
   III AUa 772/12

   Usuń
  7. ... więc to nie emerytka wniosła o kasację, tylko ZUS.

   Usuń
  8. Sprawa II UK/165/13 U M O R Z O N A Wniosek z tego taki ,że emerytka wygrała.SN odrzucił kasację ZUS

   Huurrrraaaa

   Usuń
  9. To znaczy, że ZUS wycofał kasację i nie doszło do merytorycznego rozpatrzenia sprawy.

   Usuń
  10. Jakby na to nie patrzył,idzie to w dobrą dla emerytów stronę.Już nie na zasadzie doniesień prasowych ale postanowienia sądu.

   Usuń
  11. Pani E.B. będzie więc mogła spokojnie zagospodarować zwrócone pieniądze. Gratuluję! Także tego, że nie musi już czekać na ustawę. No chyba, że w kwestii odsetek. ;)

   Usuń
 52. Czy pomoże ktoś w sprawie klilku merytorycznych punktów w skardze do ETPCz?

  OdpowiedzUsuń
 53. Koalicka bliska utraty przewagi parlamentarnej?
  Z ostatniej chwili:

  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/727903,posel-godson-odchodzi-z-klubu-po.html

  OdpowiedzUsuń
 54. Dzisiaj na stronie senatu pojawiił się nowy wpis - czy to ktoś z blogowiczów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak! Bardzo rzeczowa i profesjonalna wypowiedź!!!
   Brawo Pani Urszulo!!!

   Usuń
  2. Tak mądrze mogła napisać tylko Ula05. Gratuluję.

   Usuń
  3. No, no, no! Znakomite!
   W zasadzie tym, którzy dotychczas nie zdecydowali się na samodzielne pismo do senatu, pozostaje chyba tylko przesłać na formularzu konsultacji krótki tekst, że popierają w całości stanowisko p. Urszuli i dołączają się do jej opinii. Termin konsultacji w Senacie upływa z końcem sierpnia.
   :)

   Usuń
  4. a w Sejmie kiedy mija?

   Usuń
  5. Do Sejmu jeszcze nie trafił żaden projekt ustawy "rekompensacyjnej".

   Usuń
 55. bardzo proszę o linka ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/konsultacjespoleczne/408/jureku.pdf

   Usuń
  2. pismo jest naprawdę dobre, oprócz zaproponowanego brzmienia art. 28 " Emeryt, który nabył prawo ...... może do dnia 31 grudnia 2014 r. złożyć wniosek o wypłatę ....". Składać wniosek zawsze można. W ustawie to musi być "Emerytowi, który nabył prawo ...... na wniosek złożony do dnia 31 grudnia 2014 r.ZUS dokonuje wypłaty ....".

   Usuń
  3. O to się chyba nie trzeba martwić, bo po art. 1 projektu ustawy następuje art. 2, który reguluje kwestię WYPŁATY przez ZUS... ;)

   Usuń
 56. Brawo Pani Urszulo
  napisała Pani pięknie i rzeczowo jeszcze raz wielkie dzięki
  pozdrawiam ANNA.

  OdpowiedzUsuń
 57. Mam rozprawe w SO w Krakowie 05.09.2013 r. Czy ktoś miał w ostatnim czasie. Jakie doświadczenie i spostrzeżenia. Jestem po.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie będzie problemu, proszę spać spokojnie!!!

   Usuń
  2. a ja mam w SO Kraków 17 pażdziernika tez jestem po.Prosze napisać jaki wyrok.Moja obecność nie jest obowiązkowa i zastanawiam się czy jechac, stres mnie zżera.Krystyna

   Usuń
 58. Może cos blizej, więcej szczegółów jak można.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W I instancji nie będzie problemu, bo ci "po" wygrywają, ale wątpliwe, że się na SO skończy, z reguły potem zaatakuje ZUS i wniesie apelację. Na razie przygotować się na przyjemne zwycięstwo i spać spokojnie. W międzyczasie może uda się wykruszyć jeszcze kilku posłów z koalicji rządzącej i opozycja przegłosuje dla nas korzystną nowelizację ustawy rekompensującej dla wszystkich, albo w SN zapadnie w końcu korzystny wyrok i 7 sędziów SN uchwali jednolitą linię orzecznictwa dla wszystkich SA, albo pozytywnie będą rozstrzygane skargi w ETPCz - trzeba się uzbroić w cierpliwość - spokojnie.
   pozdrawiam, głowa do góry!

   Usuń
  2. Dziękuję za dobre słowa.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Te wszystkie opinie resortów i różnej maści partnerów społecznych świadczą o tym ,że nie mają pojęcia co opiniują. Tacy z nich znawcy jak z koziej d... trąba. Wogóle nie wiedzą ,że jest jakiś problem z podziałem emerytów i dyskryminującymi zapisami tej nowej ustawy. Jak mniemam jest to dla nich problem z księżyca. Mam wrażenie ,że pobieżnie przeczytali projekt i na odczepnego dali opinie funta kłaków wartą.Sądzę ,że pozostał nam ETPCz i te obecne zdradliwe działania wierchuszki doskonale będą się nadawały do trybunału jako dalsza dyskryminacja i działanie wbrew konstytucji.

   Usuń
 59. Pani Ulu.
  Dziękuję że jest Pani z nami na blogu. Gratuluję, Pani uwagi są bardzo jasne i rzeczowe. Dzięki Pani, Pani Danieli i innym
  mądrym głowom dajemy radę i małymi kroczkami idziemy do przodu. My "sprzed" mamy najgorzej, ale w takiej grupie możemy więcej niż pojedynczo. Trzymajmy się razem, kto może
  niech poprze list Pani Uli, niech wiedzą że jest nas dużo.
  Pozdrawiam.
  Halina 47

  OdpowiedzUsuń
 60. Droga Pani Ulo05.Przygotowuję właśnie pismo procesowe do SO w Łodzi w odpowiedzi na argumenty ZUS oddalające moje żądania o wypłatę zaległych emerytur z powodu - wyrok TK nie działa wstecz.Podczas czytania różnych wpisów na blogu trafiłam także na Pani wpis z 16.08 godz.15:26 gdzie m.in.napisała Pani cytuję:
  "Kwestie wstecznego działania wyroku TK wyjaśniłam na blogu dla Leopardy?(myślę Leonardy) gdzieś na początku sierpnia)".
  Próbuję usilnie dotrzeć to tych wyjaśnień Pani i niestety nie mogę znaleźć, zresztą jest już tych wpisów takie mnóstwo,że może rzeczywiście coś przeoczyłam.Stąd moja serdeczna prośba do Pani.Czy mogłaby Pani przysłać mi te wyjaśnienia odnośnie działania wyroku TK wstecz jak również może jeszcze inne Pani materiały do pisma procesowego do SO.Jest Pani dla mnie wielkim autorytetem w sprawie zawieszonych emerytur i chętnie skorzystam z Pani wszelkich porad.Z góry bardzo dziękuję i podaję mój adres e@mail: jagaol@interia.pl
  Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie.Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

  OdpowiedzUsuń
 61. Jak znależć wpis P. Uli05, ten link podany 27.08.2013. z 17:05 się nie otwiera
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.senat.gov.pl/prace/senat/inicjatywy-ustawodawcze/wykonanie-orzeczen-tk/

   proszę bardzo!

   Usuń
  2. link z pismem się otwiera

   http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/konsultacjespoleczne/408/jureku.pdf

   Usuń
 62. czy należy jechać na rozprawę, jeśli stawiennictwo nieobowiązkowe,wolałabym nie jechać.Dziękuje za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem zdania,ze należy jechać.Dlaczego? Dotyczy to Twoich spraw, jeżeli ich nie przypilnujesz to kto ma to za Ciebie zrobić.
   Nie pojedziesz nie będziesz wiedzieć co się dzieje a jak tego nie będziesz wiedzieć to za jakiś czas będziesz zadawać pytanie co zrobić bo nie byłam na sprawie?

   Usuń
  2. Nie musisz jechać, stawiennictwo nieobowiązkowe - to już wszystko postanowione i Twoja obecność nic nie zmieni. Zadzwonić, dowiedzieć się jaki wyrok i w ciągu 7dni wysłać wniosek o odpis wyroku z jego uzasadnieniem ( nawet przy wygranej przyda się uzasadnienie do ewentualnej dalszej walki)
   pozdrawiam

   Usuń
  3. serdecznie dziękuję

   Usuń
  4. 2 różne odpowiedz od tej samej osoby

   Usuń
 63. Ot, setka z rana wzmacnia goleń i kolana :)

  OdpowiedzUsuń
 64. 4 września, oprócz kasacji złożonej przez emerytkę „po”, odbędzie się w SN także niejawne posiedzenie w ciekawej sprawie (z kasacji złożonej przez ZUS) II UK 23/13 o wysokość świadczenia (prawo do przeliczenia świadczenia).
  Link do wygranej sprawy w SA we Wrocławiu:

  http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155000000001521_III_AUa_000088_2012_Uz_2012-06-27_001

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepis art.55 dotyczy ubezpieczonych, a pan E.H. w dniu składania wniosku nie był ubezpieczonym lecz emerytem - patrz art 4 ustawy. Przykro mi, ale ustawa oprócz art.55 ma jeszcze art.4 ;)

   Usuń
  2. A teraz na poważnie.
   Zaprezentowane w powyższej sprawie stanowisko ZUS to nic innego, jak mydlenie oczu artykułem 55 i próba odwrócenia uwagi od istoty sporu. Niech ich gęś kopnie i .... orzeczenie SN :)

   Usuń
 65. Proszę o informacje od osób,które teraz miały rozprawy w SO,czy ZUS dalej składa apelację,słyszałam,że ma tego już nie robić, ale teraz nic nie wiadomo.

  OdpowiedzUsuń
 66. Na stronie BiP MPiPS opublikowano opinie resortowe oraz partnerów społecznych do rządowego projektu ustawy.
  Pozdrawiam, kibic

  Przypominam link do strony, na której są dostępne te pliki:

  http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/projekty-ustaw/ubezpieczenia-spoleczne/ustawa-o-wyplacie-emerytur-do-ktorych-prawo-uleglo-zawieszeniu-w-okresie-od-dnia-1-pazdziernika-2011-r-do-dnia-21-listopada-2012-r-/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie najbardziej podobało się stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - krótko, rzeczowo i na temat! :D
   Krzyżak

   Usuń
  2. Oprócz Ministerstwa Rolnictwa nie wysilił się też Związek Rzemiosła Polskiego i Porozumienie Zielonogórskie - Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia. Oni nie zgłaszają uwag! Według nich więc, tym "sprzed" cię zwrot zaległych nie należy???
   Daniela

   Usuń
  3. No faktycznie - na Związku Rzemiosła Polskiego zawiodłem się szczególnie, bo nie ukrywam, że mocno liczyłem na przeforsowanie korzystnego dla nas stanowiska przez cechy szewców i kominiarzy... ;)
   Krzyżak

   Usuń
  4. Rolnictwo ;) uwag nie zgłasza, bo nie o KRUS chodzi.

   Usuń
  5. Kibicu, masz rację, opinie i stanowiska są na stronie BIP MPiPS :)
   Pozwalam sobie zauważyć, że te same pliki są także na stronie BIP RCL-u :)

   http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/170087

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
 67. Szanowni emeryci dziś miałam rozprawę w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie.Odbyło się około 10 spraw o wypłacenie zaległych emerytur. Wszyscy Ci co byli z 2009 wygrywali Ci wcześniejsi ( rok 2008,2007,2006) przegrywali. To już norma w Lublinie argumenty nie przemawiają.Nawet wypowiedź eksperta Sądu Najwyższego nie robi wrażenia. Pani sędzia stwierdziła,że tę wypowiedź zna.Z góry ustalone, czytaj nakazane wyroki.Pismo o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem złożyłam i czekam. Będę się odwoływać. Kasacja 2 miesiące od otrzymania wyroku to mam czas oraz skargę do Trybunału w Sztrasburgu. Czy warto iść na sprawę apelacyjną chyba nie , bo co się powie to i tak to nie ma znaczenia. Atmosfera bardzo miła bo sprawa jest nagrywana.

  Dalej walczę Ewa z Lublina.

  Jeśli ktoś chce obronę na apelację to ją mam przygotowaną.

  OdpowiedzUsuń
 68. Czy mogłabym poprosić o adres mailowy, na który chciałabym wysłać pismo w sprawie konsultacji społecznych do Komisji Ustawodawczej Senatu? - pozdrawiam Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elżbieto wypełnij gotowy druk, możesz podać, że zgadzasz się ze stanowiskiem wybranych osób, które pisały opinie w naszej sprawie!

   http://senat.gov.pl/formularz-konsultacyjny/

   Daniela

   Usuń
  2. A tu znajdziesz opinie do druku 408 , po prawej stronie na dole Konsultacje Społeczne, w których są zamieszczone nasze opinie!
   Powodzenia!
   http://www.senat.gov.pl/prace/senat/inicjatywy-ustawodawcze/wykonanie-orzeczen-tk/

   Usuń
 69. Do walki w sądach o odsetki szczególnie polecam argumentację przedstawioną przez Rządowe Centrum Legislacji! Bardzo dobra!

  OdpowiedzUsuń
 70. Czy mogę prosić sygnaturę akt do wyroku sądu najwyższego?

  Z góry dziękuję
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 71. Zgodnie z instrukcją z pisma przewodniego MPiPS do resortów - niezgłoszenie uwag jest traktowane jako akceptacja projektu! Podobnie pewnie jest z partnerami społecznymi, chociaż w piśmie do nich tego nie zaznaczono. Zauważcie, że organizacje pracodawców albo nie mają uwag albo nie przesłały opinii, a więc - zaakceptowały projekt.

  OdpowiedzUsuń
 72. czarno to widze , nadzieja i plany zwiazane ze zwrotem dla tych sprzed prysla.Zabranie emerytur poszlo szybko i nie wymagalo konsultacji , opinii itd. ale oddanie to juz wyzsza szkola jazdy. wstyd i jeszcze raz wstyd.

  OdpowiedzUsuń
 73. Bardzo podoba mi się stanowisko RCL we wszystkich poruszonych kwestiach (w tym sprawy odsetek). W dodatku fragmenty uzasadnienia orzeczenia TK przytoczone na stronie 2 stanowiska RCL i sposób ich zestawienia wskazuje - moim zdaniem - że RCL uważa, że TK nie różnicuje "zawieszonych" emerytów i uznaje osoby "sprzed" za równoprawnych beneficjentów ustawy. Proszę zwrócić uwagę na zestawienie kluczowych pojęć: nabycie prawa do emerytury, spełnienie warunków realizacji swojego prawa do świadczenia emerytalnego, skuteczne zrealizowanie prawa do emerytury...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się podobają także dwie inne opinie:
   _ Krajowej Izby Gospodarczej w kwestii ogólnej, iż należało przestrzegać reguł prawidłowej legislacji (zamiast forsować niekonstytucyjne przepisy),
   - Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, że wypłata zawieszonych emerytur powinna nastąpić z urzędu; tak pisałam kilka miesięcy temu, że wypłata powinna nastąpić bez zbędnej zwłoki - z urzędu, a "spisy" uprawnionych są w ZUS-ie.

   Jot

   Usuń
 74. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa uważa za konieczne unieważnienie decyzji ZUS zawieszających świadczenia. Wydaje się, że mowa tu o WSZYSTKICH decyzjach?

  OdpowiedzUsuń
 75. anonimowy' JESTEM PO - JUZ PO SPRAWIE W SO,WYROK DLA MNIE POZYTYWNY. PONOĆ WSZYSCY PO WYGRYWAJĄ

  OdpowiedzUsuń
 76. Poradźcie, gdzie mogę przeczytać stanowisko RCL?

  OdpowiedzUsuń