12 kwietnia 2013

Tusk: gwarantem bezpiecznych emerytur jest państwo i ZUS

Prawdziwym gwarantem polskich emerytur jest państwo oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych - uważa premier Donald Tusk. Szef rządu zapowiedział we wtorek na konferencji, że pod koniec czerwca powinna się zakończyć debata na temat przyszłości OFE w Polsce.
- Gwarancją bezpiecznej emerytury, co ktokolwiek na ten temat powie, jakikolwiek komentator czy polityk, (...) jest ZUS i państwo, i dobrze o tym wiemy - mówił w trakcie konferencji Tusk. 
Jak dodał, otwarte fundusze emerytalne - niezależnie od intencji ich twórców - nie są instytucjami, które gwarantują wysokie emerytury. - Poziom bezpieczeństwa przyszłych emerytur w OFE jest identyczny jak w ZUS. Niezależnie od nie zawsze mądrych komentarzy i wypowiedzi, system emerytalny w Polsce w tej części ZUS-owskiej nie naraża obywatela w przyszłości na brak emerytur - powiedział Tusk.

Premier nie zgodził się z opinią, że państwo jako przyszły płatnik emerytur jest mniej wiarygodne niż OFE "zarówno co do wysokości, jak i stabilności ich wypłat".

Szef rządu zapowiedział, że m.in. z powodu wejścia w życie europejskich przepisów o możliwości inwestowania na giełdach zagranicznych przez OFE, późną wiosną powinna zakończyć się dyskusja na temat przyszłości otwartych funduszy emerytalnych w Polsce. - Z końcem czerwca wszystko powinno być jasne. To jest termin do zamknięcia dyskusji i debaty o systemie wypłat i przyszłości OFE - dodał premier.

- Sposób wypłacania emerytur przez OFE i przyszłość OFE zależna jest nie od tego, czy ktoś w OFE robi jakiś błąd albo ma jakąś wpadkę medialną. To jest zbyt poważna sprawa, która dotyczy emerytur wszystkich Polaków - zaznaczył Tusk. 
Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych niedawno zaproponowała, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym.

Donald Tusk powiedział wtedy, że rząd przedstawi w maju propozycje dotyczące przyszłości OFE. Dodał, że obecnie nie ma planów likwidacji funduszy, ale też nie muszą one za wszelką cenę dalej funkcjonować.

Zgodnie z przepisami w 2013 r. rząd miał przeprowadzić przegląd systemu emerytalnego, co nakazuje ustawa o systemie emerytalnym. W ramach przeglądu planowane jest m.in. rozwiązanie sprawy wypłat emerytur z drugiego filara. Ministerstwo  pracy ma przekazać do konsultacji społecznych projekt dokumentu w sprawie przeglądu OFE, jak tylko zakończy nad nim prace.

15 komentarzy:

 1. Czy ktoś z Państwa może powiedzieć mi jakiej wysokości koszty zastępstwa procesowego DLA ZUS może zasądzić Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie "zawieszenia"? Bo jednak jest to także sprawa majątkowa, przecież mamy oprócz żądania uchylenia i zmiany decyzji także roszczenie o wypłatę - czy ktoś się nad tym zastanawiał? Przepisy mówią o kwocie 600 zł za roszczenie do 5.000 zł. Będę wdzięczna na odpisanie także na mój e-mail: p.rb@poczta.fm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TO jakis bład w zrozumieniu miałam3 sprawy i nigdy nie płaciłam za naszego prawnika pensja z naszych pieniedzy ktory mowil zdanie prosze o odalenie moze przyjechal pociagiem moze samochodem sluzbowym pewne ze mieli delegacje ,,nasza ..to tez rozliczymy w odpowiednim czasie Premierze Anna 2

   Usuń
  2. Koszty zastępstwa procesowego są ściśle określone w następujących rozporządzeniach:
   - rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu
   - rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu
   (oba z 28 września 2002 r.)
   W sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego stawki minimalne wynoszą 60zł
   To właśnie kwota 60zł, zasądzana jest przez sąd w wielu sprawach.
   Sąd zasądzając koszty zastępstwa bierze pod uwagę niezbędny nakład pracy pełnomocnika, a także charakter sprawy i wkład pracy pełnomocnika w przyczynienie się do jej wyjaśnienia i rozstrzygnięcia.
   Teresa

   Usuń
  3. Tak, tylko, że właśnie w tym rozporządzeniu mówi się, że stawka minimalna w sprawach majątkowych i! w sprawach pracy i ubezpieczeń społecznych np. o wartości do 5.000 zł wynosi 600 zł. Jest to sprawa zarówno o uchylenie decyzji jak i o wypłatę - stąd moje wątpliwości:(

   Usuń
 2. Proszę napisać na kontakt - meilowy jest podany po prawej stranie -do Adminki a ona to pytanie zada mecenasowi - myślę, że w ten sposób najprędzej uzyska Pani potrzebne informacje. Pozdrawiam - Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. I kto jest w mocy przekazać informacje o nas, o tym co nam zrobili premierowi? H.W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie che]ę mi się tgo czytac Tusk gwarantem ??//JAJA

   Usuń
 4. W moim przypadku SO w Poznaniu zasądził dla ZUS 60 zł a SA 120 zł. Oczekuję na uzasadnienie wyroku po oddalonej skardze o wznowienie postępowania w SA. Nie wiem więc jakie koszty tam zasądzono dla ZUS.Nie zapłaciłam dotąd żadnej zasądzonej kwoty i nie wiem czy czekać z tym do kasacji w SN.Nie wiem również czy ZUS mi naliczy odsetki za nieuregulowanie tych opłat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie SO naliczył 60zł kosztów zastępstwa procesowego, sędzina mi oświadczyła,że to jest najniższa kwota.Po przesłaniu wezwania do zapłaty z ZUS-u byłam zmuszona tą kwotę uregulować.W dniu 9 kwietnia miałam drugą rozprawę w SO / wznowienie postęp. po wyroku TK/ ale nie było radcy z ZUS-u więc nie było kosztów.

   Usuń
 5. Mnie ZUS nie naliczył odsetek.
  Powiedziano mi, że zmieścili się z oddaniem (zwrotem) pieniędzy w ustawowym czasie, czyli od dnia wyroku Sądu Apelacyjnego.
  Sprawę apelacyjną miałm w lutym 2013 r., decyzję o zwrocie od 1.10.2011 r. dostałam teraz w tym miesiącu - 05.04.2013 r. Pieniądze będą przelane na konto z terminem wypłaty emerytury.
  Może ktoś mi podpowie czy to jest odpowiednie załatwienie sprawy (chodzi mi o odsetki).
  Ja już nie mam siły z nimi dalej walczyć i chyba te odsetki sobie odpuszczę.
  Pozdrawiam
  E.

  OdpowiedzUsuń
 6. czy koniecznie trzeba wpisywać kwotę zaległej emerytury?Przecież to jest w dokumentach ZUS. Jeśli się nie wpisze - co zrobi Sąd?

  OdpowiedzUsuń
 7. W sprawie odmowy wypłaty odsetek ZUS powinien wydać decyzje, od której służy odwołanie. I znowu od początku - do Sądu .

  OdpowiedzUsuń
 8. Tusk takim samym gwarantem jak Komorowski, sądy i ustawy ZUSu! Ja im nie wierzę. Nawet mam duże wątpliwości do komisji senackiej. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 9. jak zwykle kłamią i oszukują chyba nie macie państwo wątpliwości, że zrobiono z polaków niewolników ,pracujemy na czynsz i miskę ryżu o wczasach nie ma mowy.Gratuluję wszystkim głosującym na platformę.

  OdpowiedzUsuń