20 kwietnia 2013

Artykuł z Gazety Prawnej

 Artykuł ze strony Gazety prawnej
Poniżej zamieszczam wybrane fragmenty dotyczące zawieszonych emerytów.
Autor:  Ewa Maria Radlińska

Od 2008 r. trwa kryzys – nic nowego. Jest i Trybunał Konstytucyjny, któremu już od lat zarzuca się orzekanie po myśli parlamentu – też nic nowego. Ale niecałe dwa tygodnie temu stała się rzecz bez precedensu: prezes TK Andrzej Rzepliński publicznie powiedział, że trybunał – powołany przecież do ochrony konstytucji, a nie kontroli kondycji finansowej państwa – powinien uwzględniać w swoim orzecznictwie stan finansów państwa, bo gospodarka dołuje i spadają dochody budżetu. W konsekwencji to na sąd konstytucyjny przerzucany jest ciężar oceny możliwości wprowadzenia rozwiązań antykryzysowych.
Rzepliński przekonywał podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, że równowaga budżetowa jest samodzielną wartością konstytucyjną. Dodał również, że w swoich wyrokach TK musi uwzględniać obowiązki prorozwojowe państwa, do których zaliczył m.in. bezpieczeństwo energetyczne i budowę autostrad. Przemówienie spodobało się prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, który wyraził wdzięczność za to, że TK zważa na ograniczenia finansowe państwa.
– W trybunale nie rozważamy, czy orzec korzystnie dla Skarbu Państwa, badamy konstytucyjność przepisu. Jeżeli jest niekonstytucyjny, to nawet jeśli pociąga za sobą wydatki budżetowe, nie powstrzymuje nas to przed stwierdzeniem, że jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Wówczas odraczamy utratę mocy obowiązującej przepisu, tak by Skarb Państwa mógł się na to przygotować – przekonywał DGP jeszcze przed zgromadzeniem Andrzej Rzepliński.
– Z orzecznictwa trybunału jednak wynika, że dba o budżet państwa. Jeżeli sędziowie mają dylemat, z reguły orzekają korzystnie dla państwa – wskazuje Marek Chmaj, konstytucjonalista ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej...


...Oczywiście zdarzają się wyroki niekorzystne dla państwa, jednak jest ich mniej. Orzeczeniem pociągającym za sobą wypłatę była sprawa rozpatrywana w TK w listopadzie 2012 r. Wyrok sądu konstytucyjnego był korzystny dla tysięcy emerytów, którzy w latach 2009–2010 skorzystali z prawa do świadczenia bez konieczności rezygnacji z pracy. Dla finansów państwa oznacza to, że zaoszczędzone miliony będą musiały zostać zwrócone. Szacuje się, że może chodzić o kwotę 640 mln zł.

Obciążeni lojalnością

Adwokat Jerzy Naumann podkreśla, że należy pamiętać o tym, że trybunał to strażnik konstytucji, a nie sędzia, który decyduje, ile racji przyznać obywatelom, a ile państwu.
Poza tym trybunał zna skutki finansowe uznania niekonstytucyjności przepisów, bo jeśli wyrok uchylający oznacza konieczność poniesienia przez państwo dodatkowych wydatków, prezes TK zobowiązany jest do zapytania premiera o to, jakie środki będą konieczne do wykonania wyroku. Może więc określić termin utraty mocy obowiązującej przez wadliwy przepis po zapoznaniu się z opinią rządu. W takiej sytuacji parlament ma czas, aby poprawić przepisy. – Każdy sąd, nie tylko trybunał, wydając wyrok, ma obowiązek baczyć na skutki swego orzeczenia: zarówno bezpośrednie, jak i dalsze – wskazuje Naumann.
– Ustawa zasadnicza wymaga, by orzeczenia trybunału uwzględniały – wśród innych wartości konstytucyjnych – także zachowanie równowagi budżetowej, ale nie kosztem ochrony praw człowieka – mówi konstytucjonalista Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Granica jest jednak cienka. Stanisław Dąbrowski, pierwszy prezes Sądu Najwyższego, przemawiając podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, podkreślił, że trybunał nie powinien nadużywać argumentów finansowych do kontroli prawa.
Eksperci są podzieleni. Jedni stwierdzają kategorycznie, że przepis jest zgodny albo niezgodny z ustawą zasadniczą bez względu na to, ile to będzie kosztować. I to jest najważniejsze przy rozpoznawaniu spraw przez trybunał. Inni zwracają uwagę, że aspekt finansowy jest w końcu jednym ze skutków orzeczeń i nie sposób od tego uciec. Problem jednak w tym, w jakim zakresie ten aspekt powinien być albo nie być przesądzający przy wyrokowaniu.
A na to nie ma prostej odpowiedzi. – Albo konstytucja, albo dobro budżetu. Kierując się tym drugim, łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której Sejm uchwala ustawę, która odbiera obywatelom wszystkie oszczędności posiadane w bankach, zaś trybunał orzeka, że sytuacja budżetu jest ważniejsza niż konstytucyjna ochrona własności – przestrzega poseł Piotr Zgorzelski z PSL, który reprezentował grupę posłów w jednej z ostatnich spraw przed TK.
Jak decyzja się waży i jakie argumenty padają za określonym wyrokiem? Tego nie wiadomo, gdyż jest to tajemnica sali narad. Dopóki jednak monopol na wybór sędziów TK będzie miał Sejm, dopóty kontrola konstytucyjności norm będzie dokonywana z propaństwowym spojrzeniem. Modelowo, z chwilą przywdziania trybunalskiej togi, sędziowie są zobowiązani chronić konstytucję, a nie interesy grup parlamentarnych.
Problem jednak w tym, że trudno całkowicie się od tego odciąć. – W składzie pojawiają się więc nosiciele poglądów większości parlamentarnej – przyznaje prawnik Genowefa Grabowska z Uniwersytetu Śląskiego. Taka jest jednak cena wpisanej w demokrację procedury dzielenia łupów przez duże partie polityczne. – W efekcie mówi się, że trybunał to przedłużenie sposobu myślenia opcji politycznych. Sędziowie TK – osoby wyróżniające się wiedzą prawniczą – nie powinny jednak zapominać, że od troski o budżet jest rząd. Marzenie o TK wypranym z polityki jest nieosiągalne – dodaje Grabowska.
Choć stworzenie organu w pełni niezależnego od wpływów politycznych i konkretnych interesów nie jest możliwe, to jednak są pomysły na jego odpolitycznienie. Właśnie ważą się losy zmian w procedurze zgłaszania osób na kandydatów na sędziów TK. Problem w tym, że dotyczą one jedynie etapu początkowego, podczas gdy decydujący jest etap końcowy. On zaś pozostaje bez zmian: sędziego wybiera i wybierać będzie, jeżeli nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym wejdzie w życie, Sejm. – Aby się od tego odciąć, należy zmienić konstytucję, a do tego potrzeba większości w Sejmie i Senacie – wskazuje Chmaj. I to większości trudnej do zgromadzenia, tym bardziej że parlamentowi taka zmiana z pewnością nie byłaby na rękę, a nawet byłaby kłopotliwa.
Wyroki TK zależą i będą zależeć zatem w dużej mierze od kultury prawnej i moralnej konkretnego sędziego. – Zawsze będzie tak, że na wokandę TK będą wchodziły sprawy, które obciążą sumienie sędziów. Tylko ono im podpowie, jaką przyjąć optykę. Mamy prawo, my – obywatele, oczekiwać, aby było to patrzenie słuszne, sprawiedliwe i apolityczne – podkreśla Jerzy Naumann. Dodaje, że sumienie sędziów konstytucyjnych powinno być najwyższej próby. Jeśli ten warunek jest spełniony, to – zakładając kompletność wiedzy i doświadczenia życiowego sędziów TK – obywatele powinni czuć się bezpieczni.
Jednak tak naprawdę należy sięgnąć głębiej: trzeba tworzyć dobre prawo, aby TK nie miał dylematów natury politycznej. – Trybunał jest sądem konstytucyjnym, nie instancją, która ma rozwiązywać tragikomedię prawa serwowaną przez ustawodawcę. Trybunał to nie garaż, którego zadaniem jest naprawianie ułomnego prawa, które schodzi z taśmy produkcyjnej Sejmu. To jest poważna instytucja – podkreśla Naumann.
Dodaje, że wadliwe u swojego zarania prawo uchwalane przez ustawodawcę zmusza Trybunał Konstytucyjny do podejmowania decyzji natury politycznej. – To nie jest dobra dla demokracji ścieżka – przestrzega.

202 komentarze:

 1. Zgadzam się całkowicie z wypowiedzią mecenasa Jerzego Naumanna. Zadaniem TK jest orzekanie, czy przepis jest zgodny, czy niezgodny z konstytucją. Koalicja rządowa przeforsowała bubel prawny, mimo że uprzedzana była o niekonstytucyjności przepisu przez autorytety ( np.Stanisław Dąbrowski) przed jego przegłosowaniem w sejmie i w senacie
  ( arytmetyka zaważyła). Jak bardzo ewidentny był to bubel, świadczy wyrok TK, który mimo spojrzenia propaństwowego i ostrej walki w obronie tego przepisu przez PSL, nie mógł orzec inaczej. Teraz niech koalicja rządowa wypije to piwo, które sama sobie nawarzyła. Muszą znaleźć w budżecie pieniądze, aby oddać je jak najszybciej emerytom i nie ciągać ich po sądach, które orzekają często na korzyść budżetu państwa, a nie spracowanego emeryta - wbrew wszelkiej logice. Niech ten wychwalany tu niedawno przez niektórych pan od finansów ( nie mieszać naszych spraw z polityką?)wyjdzie z twarzą i znajdzie nasze pieniądze zanim skargi trafią do Strasburga.
  Daniela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumię dlaczego pani ucieka od polityki i pisze żeby naszych spraw nie mieszać z polityką - a cóż to jest, jak nie polityka ? Każdy uczciwy Polak musi brać udział w polityce- dla nas zwykłych ludzi są to WYBORY i kogo wybierzemy, tak nam się żyje. Wybieramy ludzi bez kręgosłupa moralnego, to teraz nas czołgają po sądach, dzielą na przed i po - zwyczajnie poniżają i taka jest prawda. Ja na to PO-psl nie głosowałam, bo tym ludziom nie wierzyłam i nie wierzę - Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek; zrujnowali naszą ojczyznę....

   Usuń
  2. Anno, przecież chodziło mi o to, że wszystko jest polityką. Ironicznie postawiłam znak zapytania, gdyż po art. o Rostowskim, wiele osób na tym forum nawoływało, aby naszych spraw nie mieszać z polityką.
   Pozdrawiam - Daniela

   Usuń
 2. Jśli te zaoszczędzone pieniądze na biednych emerytach się nalerzą to dlaczego tak. Z. U. S .męczy emerytów pozdrawiam. R. K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo nie należą się one z funduszów zus, lecz z funduszów państwowych - proste

   Usuń
  2. do Anonim 11,42
   proszę nie siać fermentu i proszę się podpisać.

   A wstrzymane nam emerytury powinny być zwrócone bo to są NASZE PIENIĄDZE i KONIEC KROPKA!!
   Po 40 latach pracy i płacenia wszelkich składek to należy nam się jak PSU ZUPA!!!
   KONIEC OKRADANIA NARODU!! A po sprawiedliwość idziemy do TPCz.
   Krystyna

   Usuń
  3. Do Anonima z 11.42 : Pieniadze na nasze emrytury nie idą z funduszów państwowych , tylko z naszych własnych składek , które płacilismy przez cały czas pracy zawodowej , a terza - z jednej strony pobierajac emeryture , NADAL płacimy składki. Awięc , w przeciweństwie do emerytów juz nie pracujacych , na bieżąco wpłacamy na swoje emrytury. A do tego owe "fundusze państwowe " , o których pisze Anonim , pochodza z płaconych przez nas bezprzerwy podatków , potracanych zarówno z naszych pensji , jak i emerytur. Co na to Anonim? Czy zgodzi sie ze mną , że wypisuje bzdury bez pokrycia w rzeczywistości ?

   Usuń
  4. ten temat już był tu dawno omówiony - nowym proponuję powrót do nieco wcześniejszych postów

   Usuń
 3. Danielo ma Pani 100 % racji teraz widać że polityka jest wszędzie nawet w TK. Ciekawe jak do naszej sprawy podejdzie komisja senacka. Chociaż mam tu też wątpliwości obym się myliła. Pozdrawiam Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 4. To już wszystko jest jasne. Pamiętam jak .prezydent obiecywał,że nie godzi się z tą ustawą. Ale pamiętam również spotkanie prezydenta z panem Rzeplińskim.Zapewne po tym spotkaniu wszystko się "posypało" dla nas emerytów i pani Wójcicka zadziałała na korzyść budżetu państwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli dobrze pamiętam to naszą sprawą w TK zajmowało się pięciu sędziów i z tego trzech SĘDZIÓW pozytywnie orzekało na NASZĄ korzyść.

  Dlatego pragnę BARDZO SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ W IMIENIU SWOIM I MOJEJ RODZINY za to że nie pozwolili NAS skrzywdzić,
  DZIĘKUJĘ,
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyłączam się do podziękowań z całego serca. Dołączam wyrazy uznania dla odwagi i rzetelności zawodowej.

   Usuń
 6. Przecierz emerytury dostajemy z zusu z naszych sładek przecirz pracujemy ipłacimy składki to z jakiej racji ma nam oddać państwo przecierz te pieniądze powinny leżeć w zus. Pozdrawiam. R z. K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta niewiedza jest porażająca. ZUS nie ma tych pieniędzy, one są natychmiast wydawane na bieżące wypłaty świadczeń, one nie czekają na kontach.
   A finansami państwa zarządza minister finansów i on prawdopodobnie wymusił na Fedak oszczędności poprzez ustawę z grudnia 2010 r. wstrzymującą wypłatę emerytur od 2011 r.( oczywiście dla uprzywilejowanych pozostawiono furtkę wyjścia - ponowne zatrudnienie po 1 dniu przerwy w pracy). To właśnie ta polityka, której tacy jak R z.K powyżej, nie chcieli włączać do naszych spraw, a przecież wszystko związane jest z budżetem państwa, zatwierdzanym politycznie.
   Daniela

   Usuń
  2. Uzupełniam: wstrzymano wypłacanie emerytur od 1 października 2011 r.
   Daniela

   Usuń
  3. Do Pani Danieli : Od kiedy wprowadzono imienne konta emerytalne, tłumaczenie , że nie ma na nich pieniędzy na nasze emerytury - to tłumaczenie złodzieja. Pieniądze zgromadzone na indywidualnym koncie emeryta są przeznaczone wyłącznie na jego emeryturę. Od tego jest minister finansów z całą armią świetnie opłacanych i dodatkowo obdarzanych wysokimi nagrodami urzędników , żeby pilnowac budżetu Państwa, oraz minister pracy i polityki społecznej z równie wielka armią świetnie opłacanych i dodatkowo obdarzanych wysokimi nagrodami urzędników , oraz cały ZUS z licznym , świetnie opłacanym i dodatkowo obdarzanym nagrodami Zarządem , oraz Rada Nadzorczą , żeby pilnować składek emerytów - żeby wpłacana przez nich kasa była na ich kontach , na wypłatę ich emerytur. Jeżeli na koncie emeryta tej kasy nie ma , to znaczy , że wszyscy wymienieni powyżej urzędnicy nie wywiązują się ze swoich podstawowych obowiązków - a zapełniać dziurę budżetową , która zrobili - ma , według nich emeryt.
   Nie słyszałam , aby Pani Minister sportu narzekała , że brakuje jej pieniędzy na ponad 2 miliony 600 tysięcy złotych na 2 Nagrody DLA dwóch osób . Powiedziała : Trudno , taki był kontrakt , muszę dotrzymać warunków. A nasze konta emerytalne to nie kontrakt ? Państwo się zobowiązało , ale w stosunku do emeryta nie musi dotrzymać kontraktu ? Bo co ? Bo emeryt jest słaby i nie podskoczy /

   Usuń
  4. Mówimy o emeryturach z ZUS-u !!!

   Usuń
  5. Tak , właśnie w ZUS ma Pan(i) indywidualne , imienne konto , na którym jest zapisana Pan(u)(i) comiesięczna wpłata składki. Po zmianie systemu emerytalnego nie ma wspólnego worka - w ZUS tez nie ma wspólnego worka. Nie dostaje Pan co roku pisma z ZUS , na którym jest uwidoczniony stan Pan
   (i) (a) konta ?

   Usuń
  6. To są wirtualne pieniądze - owszem zaksięgowane bez pokrycia w gotówce.

   Usuń
  7. Jakie wirtualne pieniądze ! W banku tez są wirtualne pieniądze . Ale jak Pan (i) idzie do banku , bank natychmiast Panu(i) wypłaca tyle pieniędzy rzeczywistych (dostaje je Pan (i) do ręki ) , ile ma Pani zaksiegowanych na swoim koncie pieniedzy wirtualnych . Dlacżego ? Bo chociaz bank w danej chwili ma w swojej siedzibie o wiele mniej pieniedzy rzeczywistych , niż jest zaksiegowanych na jego kontach pieniedzy wirtualnych , to od tego jest instytucja finansowa z zatrudnionymi w niej fachowcami , żeby przewidzieć , ile i gdzie jest potrzebnych w danym momencie pieniedzy rzeczywistych , aby kazdy klient mógł w kazdym momencie wypłacić (w postaci pieniedzy wreczonych "do reki" ) , tyle pieniędzy , ile ma zaksiegowanych na koncie. Dlaczego ? Bo do tego sie ZOBOWIAZAŁ , wydając klientowi wcześniej poswiadczenia , ile pieniedzy klient wpłacił do banku. Identyczny charakter ma ZUS. Jest to instytucja zarządzajaca finansami , i jego jedynym i podstawowym OBOWIAZKIEM jest wypłata emerytur ze zgromadzonych wczesnie składek. Itak samo , jak bank , ZUS , jako instytucja profesjonalna , powinien przewidziec , ile w danym momencie koniecznych jest REALNYCH pieniedzy na wypłate emerytur. A zdanie ZUS ma znacznie łatwiaejsze od banku , bo :
   1) Do banku wchodzi w dowolnym momencie klient z ulicy , i żąda wszystkich swoich pieniędzy , takie ma prawo. Na przykład ma na koncie 3 miliony złtych , i chce je mieć . Jeżeli bank nie ma w tym momencie takiej kwoty , musi ja wypłacic klientowi do 3 dni . I robi to . Klient najpóxniej po 3 dniach ma 3 miliony , 10 milionów- i wiecej - jezeli ma więcej zaksiegowane na koncie. A przeciez bank nie mógł przewidziec , że w tym dniu przyjdzie klient , który bedzie chcał tyle pieniedzy. Ale od tego bank zatrudnia zawodowców , którzy PRZEWIDUJA , ze taka sytuacja moze sie zdarzyc , i tak organizuja prace banku , żeby klient najpóźniej w trzecim dniu miaaał dostep do wszystkich swoich pieniędzy - dostał je do reki. c.d w następnym poście.

   Usuń
  8. Głupie porównanie, żeby otrzymać te pieniądze, trzeba spełnić warunki: staż pracy i określony wiek.

   Usuń
  9. ZUS ma znacznie łatwiejsze zadanie. ZUS nie musi się obawiać niespodziewanego klienta z ulicy . ZUS ma zapewnione , że jego klient będzie mu przez długie lata wpłacał pieniądze BEZ PRAWA do ich pobrania. Wiadomo jednak każdemu pracownikowi ZUS , a tym bardziej jego władzom , że po spełnieniu warunków do nabycia emerytury , po wielu latach wpłacania pieniędzy - ubezpieczony ma prawo do tego , żeby ZUS mu wypłacił jego emeryturę w realnych pieniądzach . Czy tak trudno instytucji , zatrudniającej licznych fachowców , ocenić , ile osób w danym roku może się zgłosić po wypłatę emerytury , i przygotować taki zasób realnych pieniędzy , aby nie było z tym problemów? Bank może się wywiazać , a ZUS ,który jest w stanie przewidywać długo , długo naprzód , nie może się wywiązać ze swojego podstawowego i jedynego obowiązku , do którego wypełnienia sie zobowiązał , pobierąjac od emerytów składki ? To po co taka instytucja? c. d. w następnym poscie

   Usuń
  10. Drugie porównanie :
   Do banku przychodzi klient. Chce od razu wszystkie swoje pieniądze . 10 , 20 , 30 milionów i więcej - ile ma zaksięgowane. Najpóżniej w ciągu 3 dni je dostaje. Sytuacja ta była opisana powyżej.
   A ZUS ? Do ZUS przychodzi emeryt , i nie żąda od ZUS wszystkich pieniędzy , jakie wpłacił w postaci składek przez swoje życie zawodowe. Chce tylko , aby ZUS , po stwierdzeniu , że już ubezpieczony ma do tego prawo , wypłacał mu co miesiąc drobny ułamek kwoty , którą wcześniej wpłacił do ZUS , jako emeryturę w realnych pieniądzach . I z tym ZUS ma problem ? Nie potrafi przewidzieć takich sytuacji ? To co robią tabuny pracowników tej instytucji ?

   Usuń
  11. ZUS by dawał i dalej, ale rząd wprowadził ustawę, że od pewnego dnia (1.10.2011r.) już ma nie dawać, więc do kogo o to te pretensje?

   Usuń
  12. Z dyżurnym, który się nieźle napracował trzeba skończyć dyskusję - zostajemy przy swoich racjach.

   Usuń
  13. Jestem "za..."! Dyżurującą anonimową osobą jest niestety...Dyżurna...

   Usuń
  14. Na wypłacanie emerytury na etacie trzeba sobie "zasłużyć" zostając posłem lub układami z szefem. Chociaż wszyscy posłowie twierdzą, że emerytury sobie wypracowali.
   p

   Usuń
 7. Nie wzięliście pod uwagę, że mieliśmy szczęście, bo w TK byli sędziowie jeszcze ze starego nadania, teraz są ci, którzy muszą też dbać o własne dupy: "coś za coś". Prawo stosuje się tylko tam gdzie jest ono wygodne-dla wybrańców. I to cała prawda.
  Zastanawiam się tylko dlaczego ci złodzieje nie chcą nam oddać naszych pieniędzy jeśli nie ma żadnych podstaw prawnych do `zawieszenia. Nawet dla zwykłego laika przepis, który jest niekonstytucyjny, nie może obowiązywać od wyroku TK z dnia 22 listopada 12 r., ponieważ był niekonstytucyjny z chwilą uchwalenia (oczywiście dotyczy osób, którzy już pobierali emeryturę i pracowali). Jak długo ta banda będzie nas włóczyć po sądach? A ci niezależni ubrani w togi wygadywać bzdury? Zła kondycja państwa, zły budżet,...tylko co mnie to obchodzi. A jeśli jest tak źle to niech zaczną od siebie i ukrócą sobie wysokie premie, pensje, itd...To przecież oni się bogacą a nie my. Bo jeśli nawet doszła mi emerytura, to mogę ją brać ze względu na to, że mieszczę się w pewnych granicach, bo nie ukończyłam 60 lat i pracuję. Gdyby wtedy nie było takiej możliwości przejścia na emeryturę, to pracowałam bym do dzisiaj i wtwedy ta emerytura byłaby większa a tak to jestem na tym stratna.
  teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tereso, o tym pisałam. Sędziowie TK są nadawani politycznie przez sejm, ich kadencja trwa dłużej niż 4-letnia kadencja organu ustawodawczego. Ponieważ PO rządzi drugą kadencję, to również sędziów z tego nadania będzie coraz więcej. Wyrok TK nas interesujący nie był ogłoszony jednogłośnie. Sędzia Rzepliński przywoływany w art. był przeciwko. Z tego wynika, że dla niego, polityczna poprawność względem budżetu państwa była ważniejsza niż zgodność z konstytucją uchwalonego przepisu (bubla) prawnego.
   Co będzie dalej? TK będzie orzekał o zgodności z konstytucją zgodnie z interesem opcji rządzącej?
   Daniela

   Usuń
  2. Kadencja sędziego w TK trwa 6 lat.

   Usuń
  3. Dlatego pełna nazwa obecnego TK powinna brzmieć Trybunał Kontraktowy, a nie Konstytucyjny.

   Usuń
  4. Czy ktoś mi odpowie na jakiej podstawie w chwili obecnej nie chcą nam wypłacić zaległych emerytur? Czy jest jakiś przepis aby w dalszym ciągu nam nie wypłacić? Ja wniosłam do SO o wznowienie postępowania w wyniku którego SO orzekł o wypłacie ale ZUS złożył apelację. I co dalej? Tak będziemy sobie pisać? To jest zwykły "rozbój! W/g mnie nie ma w tej chwili żadnych podstaw do nie zwrócenia nam ukradzionych pieniędzy. Tyle, że nie żyjemy w państwie prawa, jest to zwykła "bananowa republika", co zresztą widać na co dzień i to na każdym kroku. Jaki naród, taki rząd...jak można było wybrać takich ludzi, którzy nic nie potrafią? Czy premier gdzieś pracował? Rządzą nami ludzie, którzy potrafią kraść, oszukiwać, itp...I mamy tego efekty!
   Teresa

   Usuń
 8. Tak daleko politykom się nie zajmuję jak pani. Daniela ale te emerytury powinni oddać jak je wzieli bez prawnie pobrali sobie na nagrody a emeryta okradli pozdrawiam. R z. K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Władza wprowadziła nas w olbrzymie długi, zrzucając winę tylko na kryzys ekonomiczny, a nie na sposób rządzenia ( ogromny przyrost zatrudnionych urzędników). Jest wielka dziura budżetowa, a teraz jeszcze ci niepokorni emeryci, którzy mieli "czelność" założenia swojego bloga, wiją się jak piskorze. Postanowili wznowić wypłacania emerytur po wyroku TK, ale zaoszczędzić na "zaległych" - stosuje się różne podziały emerytów - "sprzed" ,"po", pracujący nadal i już niepracujący.
   Ale nie potrafią już nas oszukać - bo powstała możliwość konsultacji, wzajemnej pomocy, wzory pism i masowe wejścia na tę stronę. Powstaje coraz więcej art. na ten temat, jak dzisiejszy.
   R z.K - trzeba więc patrzeć optymistycznie, zaległych emerytur nie podarujemy tak łatwo, jak sobie wyobrażali.
   Pozdrawiam - Daniela

   Usuń
  2. A jaka ,,wladza,,, lekarz ministrem Pracy ????? bez kometarza!!!!! MARIONETKA ,MY CAŁE życie zyjemy w kryzysie ,na szczawiu !!!!! GŁosowania wkrótce!!! xxxx

   Usuń
  3. No właśnie, jak ludzie, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji do pełnienia danej funkcji mogą ją dobrze pełnić...Minister Pracy p. Kosiniak-Kamysz z zawodu jest lekarzem pediatrą...Minister Sprawiedliwosci p. Gowin jest filozofem...zdymisjonowany Minister Skarbu M.Budzanowski z zawodu jest archeologiem śródziemnomorskim...itp.itd. Dlatego jest tak jak jest...Niech za sprawy resortowe wezmą się wreszcie fachowcy z prawdziwego zdarzenia a takich u nas nie brakuje...no cóż, ale oni nie są z "nadania politycznego"...
   Pozdrawiam
   Grażyna z Warszawy

   Usuń
  4. fachowcy z prawdziwego zdarzenia siedzą we własnym biznesie, do polityki idą karierowicze bez honoru!

   Usuń
 9. Po przeczytaniu tego artykułu nasuwa się jeden wniosek. Wygraną w kasacjach można włożyć między bajki. Pozostaje tylko ETPCZ chociaż i to wątpliwe po informacji na blogu, że ktoś wygrał 10 euro.
  Pozdrawiam zawieszonych. Jolanta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tysiecy!!!!!

   Usuń
  2. Jolanto czy masz jakieś informacje, ze przegramy kasacje.Mnie zaległe świadczenia (czyli od 01.10.2011 do 21.11.2012) ZUS ma wypłacić w dniu 6 maja 2013 razem z emeryturą za maj(taką otrzymałam decyzję).Mam też informację,że ZUS wniósł kasację na mój korzystny wyrok SA. Zastanawiam się czy nie zwrócić się do ZUS-u z pismem o wstrzymanie wypłaty moich zaległych świadczeń do dnia rozstrzygnięcia kasacji. Co o tym sądzisz ? Stella

   Usuń
  3. Stella,Ty kpisz sobie z nas?Ja pieniądze Ci dają to bierz.W Strasburgu wygrana murowana!
   Ela

   Usuń
 10. Proszę wejść na strony ETPCZ i samemu przekonać się, jakie są sumy odszkodowań. Jest o co walczyć! Pozdrawiam. Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 11. Swietny artykul SEDZIOWIE TEZ SIE BOJA ,niedlugo sami wystapią do TK jak im zabiora np 50% z konta NIE wierza w panstwo PRAWA cytat,,,Jerzy Naumann. Dodaje, że sumienie sędziów konstytucyjnych powinno być najwyższej próby. Jeśli ten warunek jest spełniony, to – zakładając kompletność wiedzy i doświadczenia życiowego sędziów TK – obywatele powinni czuć się bezpieczni.
  Jednak tak naprawdę należy sięgnąć głębiej: trzeba tworzyć dobre prawo, aby TK nie miał dylematów natury politycznej. – Trybunał jest sądem konstytucyjnym, nie instancją, która ma rozwiązywać tragikomedię prawa serwowaną przez ustawodawcę. Trybunał to nie garaż, którego zadaniem jest naprawianie ułomnego prawa, które schodzi z taśmy produkcyjnej Sejmu. To jest poważna instytucja – podkreśla Naumann.
  Dodaje, że wadliwe u swojego zarania prawo uchwalane przez ustawodawcę zmusza Trybunał Konstytucyjny do podejmowania decyzji natury politycznej. – To nie jest dobra dla demokracji ścieżka – przestrzega.,,,przedszlolak

  OdpowiedzUsuń
 12. przedszkolak, nie wiem w jakim celu ponownie cytujesz część artykułu z Gazety Prawnej,skoro jest umieszczony powyżej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn20 kwietnia 2013 23:30

   Może dlatego,że zapominamy o tym co "brzmi dumnie", tam jeszcze wyżej...w tytule bloga.Każdy pisać może,trochę lepiej,lub ...tak jak dzisiaj! Dziewczyny,zauważcie - dzisiaj,tylko dwóch facetów czytało wszystkie posty:"przedszkolak" i ja,słynący już jako smerf "Zgrywus" na Blogu,którzy dali głos.Życząc dobrej nocki,sam idę po cichutku,obok "własnej" najdroższej... spać. Dobranoc...

   Usuń
 13. A jaki masz z tym masz problem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn20 kwietnia 2013 23:34

   Dzieci!!! Na dziś - Amen+

   Usuń
 14. Kurka wodna dzień dobry mam jutro sprawę w Sądzie Okręgowym w Lublinie trzymajcie kciuki.Może się uda coś wywalczyć.Pozdrawiam.

  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 15. Ewo, powodzenia i jutro będę trzymała kciuki. Proszę daj znać jak poszło i czy jesteś PRZED czy PO. Pozdrawiam. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie jestem z przed ani po mam ustalony fundusz początkowy w 2008 roku a emeryturę zaczęłam brać w 2009 roku. Niema podziału na przed i po sorrrrrrrrrrrrrrry jesteśmy wszyscy emerytami. jasne że dam znać i nie dziękuję

  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to trzymam kciuki, ale pewniak i tak jest.
   Też Ewa

   Usuń
  2. Ewo z Lublina, wspierać Cię będę duchowo!
   Trzymam kciuki - solidarnie - wszyscy jesteśmy emerytami!
   Daniela

   Usuń
 17. Już prof Łętowska powiedziała,że Polską teraz rządzą partacze.Powiedziała czystą prawdę.Ta ekipa mało robiła,ale może to i dobrze,bo już to co zrobiła popsuło Polskę i skłóciło Polaków na zawsze.I chyba o to im chodziło.
  Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 18. Kabaretowy wizerunek naszego kraju okiem satyryka:
  "Ze spraw personalnych – radość budzi powołanie ósmego wiceministra finansów, posłanki PO Izabeli Leszczyny. Niewykluczone, że potrzeba dodatkowego liczydła w randze sekretarza stanu związana jest ze skokiem rządu na OFE. Przez kilkanaście lat na mocy ustaw zbudowano piramidę finansową, z której miliardy wyciągnęli finansowi prezesi, natomiast emeryci zostali wystrychnięci na dudka i wydudkani na strychu… Resztki piramidy zamierza zagarnąć Gargamel Rostowski. Ktoś spyta – co to ma wspólnego z optymizmem? Ma, bo likwidacja piramidy finansowej miliony razy większej od Amber Goldu nie jest łatwym zabiegiem… Więcej optymizmu mimo wszystko!" Jan Pietrzak,fragment z "Dziennika Polskiego"
  Mimo wszystko optymistka w naszej sprawie (dopiero rozpoczynam batalię z ZUS-em), Krystyna z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
 19. Nic dodać, nic ująć - TK nagina prawo w zależności od koniunktury politycznej i gospodarczej. Dbałość o budżet???? To zadanie rządu i parlamentu!!! Jeśli tak jest z Trybunałem w którym zasiada tylu wybitnych sędziów - to jak jest w sądach powszechnych???
  Prawdą jest to co się mówi - w Polsce prawo jest dla wybranych. Zwykły człowiek może się przez sądy tylko do grobu wpędzić.
  I jak tu się nie irytować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ....Jeśli tak jest z Trybunałem w którym zasiada tylu wybitnych sędziów - to jak jest w sądach powszechnych???

   Fragmenty forum sędziów:

   Re: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o naszym zamrożeniu.

   Włóczykij pełnoprawny sędzia 8 kwietnia 2013, 23:56
   nie o naszym, ale : http://prawo.rp.pl/artykul/992583-Pora- ... iedzy.html
   „Nie wiadomo, kiedy i jak rząd odda zawieszone w październiku 2011 roku emerytury. Zainteresowani 
nie muszą jednak czekać i mogą się odwołać do sądu.” W tekście podają, że teraz całe wokandy SA są pełne odwołań w tych sprawach, a i skala środków do zwrotu wygląda poważnie.

   iga Global Moderator
   ale do naszego przypadku się to nie odnosi, gdyż podstawą naszej skargi do TPCz byłaby kwestia wyrokowania przez TK i jego obsady (i to nie tylko nie wyłączenia się Rzeplińskiego, ale przede wszystkim sposób wyłaniania sędziów do TK według obecnie obowiązujących przepisów) - zatem trudno wymagać od nas zwracania się do TK w sytuacji, gdy organu tego nie uważamy za niezawisły i właśnie to chcielibyśmy ewentualnie podnosić przed TPCz.

   przez Włóczykij » środa, 16 stycznia 2013, 01:12
   a czy to dobry pomysł uwalić własny TK (jaki by nie był) na arenie międzynarodowej w kontekście suwerenności ... /przecież jego wyłanianie jest w oparciu o Konstytucję)

   przez Volver » środa, 16 stycznia 2013, 02:42
   "własny"????????????????????-on nie jest mój Włóczko. On jest rodem z radzieckiej Rosji lat 30stych...że tak pójdę za sędzią Tuleyą , Uwalić, narobić wstydu ,czaprakom bezdusznym.

   przez Rafał R » środa, 16 stycznia 2013, 08:27
   Moim zdaniem to nie tylko dobry, ale nawet świetny pomysł aby tę dzicz, jaką wykazuje się T K jakoś ucywilizować. Rafał

   przez jaro123 » czwartek, 17 stycznia 2013, 23:45
   Nasz Trybunał po prostu to specyficzny sposób myślenia, niestety myślenia tego typu, że liczy się tylko interes państwa, a prawa jednostki nie są ważne....


   Usuń
  2. to po co nam Taki Trybunał,jeżeli nie honoruje jednostki, tylko strzeże przykazań partii rządzącej,prawda i tylko prawda

   Usuń
 20. Ale cisza??????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn22 kwietnia 2013 09:06

   bo przed burzą!

   Usuń
 21. Brakuje P Krzysia ,a dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie że Krzysztof coś nam szykuje i to będzie prawdziwa bomba. To milczenie to nie tylko kontuzja ręki. Ufam w jego mądrość i zaangażowanie w sprawę.Przy okazji serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 22. Ja tez w niego wierzę Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kogo,bo nie wiadomo do jakiego wpisu to się odnosi?
   Elka

   Usuń
 23. Czy P. Ewa z Lublina jest już po wygranej Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie i co wygrała p. Ewa?

   Usuń
 24. miała mieć sprawę w SO Lublin 22.04.,życzę wygranej Anna

  OdpowiedzUsuń
 25. Czy ktoś z państwa może wie jak długo czeka się na rozprawę w Krakowie. Ja złożyłam odwołanie 8.01 2013 i do tej pory cisza. Proszę o odpowiedż. Dziękuję Pozdrawiam Halina B

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesz sie ze jestes przed rozprawa i caly czas czuj sie bogata, ale nie pozyczaj na k-to wygranej. k i ch .

   Usuń
  2. Do .kich pana małzonka już jest po sprawie czy wynik pozytywny? pozdro. Ina

   Usuń
  3. Ja czekam w Krakowie na rozprawę w SO od listopada 2012 i czekam na termin.
   Barbara

   Usuń
  4. Do Iny. Tak, jest juz po sprawie apelacyjnej, niestety wynik negatywny.Czeka na wyrok z uzasadnieniem, pozdr. kich.

   Usuń
  5. Naoisz skarge na opieszalosc sadu do sadu i EPCz

   Usuń
  6. Do kich dziękuję za odpowiedz ,ja w lutym sprawę wygrałam w SO ,a 8 kwietnia dostałam wiadomość, że ZUS złożył apelację do SA także wszystkich traktują nas po swojemu pozdr. Ina

   Usuń
 26. piszesz jak ktoś ,kto wie,że będą dalsze przegrane, no cóż jaki kraj,tacy ludzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka jest nasza rzeczywistość

   Usuń
  2. Xenefont o/Olsztyn22 kwietnia 2013 19:24

   ...albo taka, i nie wiem dlaczego to coś poniżej cytuję: Wojciech Warski-Automatyczne uruchamianie rozwiązań antykryzysowych jest niebezpieczne, bo prowadzi do (ube)zwłasnowolnienia rządu. Przecież możliwość korzystania z nadzwyczajnych rozwiązań pociąga za sobą poważne wydatki. Poza tym rząd i instytucje państwa mają możliwość przeprowadzenia szerokiej i wielowątkowej analizy sytuacji, dzięki której możliwe jest dokonanie obiektywnej diagnozy. Nie da się w ustawie określić, kiedy mamy kryzys, a kiedy nie." Będzie dobrze,damy radę!

   Usuń
  3. Xenefont o/Olsztyn22 kwietnia 2013 20:08

   Nie zgadzam się!!! na... "no cóż jaki kraj,tacy ludzie". Kraj nasz jest najpiękniejszy na Świecie!!!Ludzie najwspanialsi,zwłaszcza polscy emeryci i następni,po nas emeryci...Zdrowia i wszelkiej pomyślności na następne razy kilka życzę.

   Usuń
  4. An.z 14.42. Szczerze zycze wygranej! Nie bardzo zgadzam sie z Twoim oklepanym sloganem. kich.

   Usuń
  5. Xenefont, cudnie to ująłeś, nasz Kraj + ludzie..naaaaj....Pozdrawiam, Baska

   Usuń
 27. do Halinki B. z 14:11:
  13 lutego 2013 r. złożyłem wniosek do SO o wznowienie postępowania / negatywne orzeczenie SO z lutego 2012 /.
  Rozprawę ustalono na dzień 9 lipca 2013 r.

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja złożyłam wcześniej odwołanie ale nie mam jeszcze terminu. Nie wiem jak to oni ustalają.Dziękuję za odpowiędż i pozdrawiam Halina B do anonimowego z godz.18;40

  OdpowiedzUsuń
 29. Do P. Halinki B. Ja złożyłam skarge do SO w Krakowie w grudniu i jeszcze nie mam terminu rzprawy .Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 30. No już się odzywam z Sądu Okręgowego w Lublinie. To jest jeden cyrk sprawa odbyła się bez zabierania głosu ze strony mojej i ZUS. Pani sędzia - Maria Tereszczuk nie ma czasu na pytania i dyskusję. Sama sobie odpowiada i jest znudzona sprawami , bo chyba ich ma sporo (od rana do 14.30)same sprawy ZUS. Skarga została oddalano, bo przepisy w 2008 roku były inne i tych TK nie obowiązuje a inne były niż w roku 2009 i 2010 te są ujęte w wyroku TK i Ci wygrywają.To są sprawy już gotowe i to jest tylko formalność. Złożyłam pismo wcześniej przygotowane( bo takiego wyroku się spodziewałam) o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem i czekam. Następnie apelacja tylko jak i kto mi ją napisze to jest pytanie. Sorrrrry nie liczcie w Lublinie na wygrane gdy emerytury macie przed 2009 r.To pewne tak orzekają sędziowie w naszym mieście.Jak te sądy pracują jak są 2 lub 3 sprawy o jednej godzinie to produkcja wyroków na ilość a nie na jakość. To bardzo smutne.
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo z Lublina, cały dzień myślałam o Tobie. Miałam nadzieję, że jednak się uda. Ten podział to tylko wykręt. Tym - "po" też nie uznają. Tu nie chodzi o stosowanie prawa, tylko o "ratowanie" budżetu - nie chcą powiększać zadłużenia państwa. Wykonują polecenia narzucone przez PO i PSL, dowód: ujawniony przykład jak na instrukcje telefoniczne reagował prezes sądu w Gdańsku ( w sprawie Amber Gold). Sędziowie nie czytają naszych pozwów, cały trud włożony w ich napisanie - na nic. Niezawisłość sądów- to bajka dla naiwnych! To znieczulica! Zmuszają nas do szukania sprawiedliwości poza naszym krajem!
   Ewo, trzymaj się - Daniela

   dopuszczają też nas do głosu w sądzie.

   Usuń
  2. Miało być - nie dopuszczają nas do głosu w sądzie - to straszne!
   Daniela

   Usuń
  3. Anonimowy z 204 42 ma racje ,tylko wdzisz nasz pseudo minister dzis powiedzial ze ,,dziura ,,budzetowa jest OK ,a tak na marginesie zapytam kiedy ???? nasze roczniki nie zyly w kryzysie ,zbieralismy butelki na palac kultury byly inne pomagalismy Gierkowi ,demoninacja itp ,zawsze w DUPE ,teraz jestesmy w UE ,i spokojnie wygramy wszyscy !!!!!! Wiem i nie rozumiem ,tego anglika ,politki ogranicza zarobki spada ,konsumpcja ,jest naprodukcja ,,ministrze prałeś w Angli skarpetki ???? czy kupowales nowe w tuzinach ,,bo sie nie opłaci prac ,woda itp a u nas ???? Inna polityka ale NIEDLUGO ,,,bedzie OK poczekajcie i robcie swoje pozdrawiam przedszkolak

   Usuń
 31. Pani Ewo przykro mi,że tak nas traktują. Nie jest Pani sama w tym "bagnie" bo w każdym mieście sądy takie wyroki wydaje dla osób które są PRZED - sprawy trwają łącznie z odczytaniem wyroku około 10 min. Ja jestem już po SA obecnie czekam na wyrok z uzasadnieniem i będę pisać do TPCz bo w tym kraju nie doczekamy się sprawiedliwości. Pozdrawiam - Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 32. Zastanawiam się , czy na róznych unniersytetach wykładają rózne prawo? Bo dlaczego w tej samej sprawie zapadają różne wyroki. Czy każdy sędzia inaczej rozumie prawo? Czy może część z nich chodziła na wagary i z tąd ten brak wiedzy/

  OdpowiedzUsuń
 33. Czy ktoś ma dobra ściągę do apelacji w SA?????????????????????//Pomoc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bardzo proszę wszystkie przyjmuję na ewik52@o2.pl Całuski dla pomocników

  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. posiłkowac sie wzorami Apelacji z blogu i wzorami Odwołań od decyzji.
   link do wzorów Apelacji na blogu:
   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/search?q=wz%C3%B3r+apelacji&x=25&y=12

   Usuń
 34. Danielo dzięki serdeczne za kciuki
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 35. Jestem po 8 I wygrana w SO , ZUS złożył apelacje do SA Prosze o pomoc czy ktos ma jakis wzór

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A po co?????? sytuacja jes dynamuczna ,przykrywaja gospodarke jakimis gowinami ,zarodkami ,a gospodarka lezy SPOKOJ i wytrwalosc bedzie ok

   Usuń
  2. Barbaro wejdz w zakładkę wygrane i nie wypłacone są wstawione wzory pisma procesowego które należy wysłać do SA poprzez SO możesz też nic nie wysyłac bo to ZUS złozył odwołanie, ale lepiej wysłac Ina

   Usuń
 36. Xenefont o/Olsztyn22 kwietnia 2013 22:15

  ...O! Mamo,Tato,Dziadkowie,Dziewczyny i Chłopcy... proponuję kliknąć na tytuł naszego BLOGA i czytać,czytać,czytać...a następnie klikać "Nowy,albo Starszy post" i mamy ,to co chcemy wiedzieć!A jeszcze lepiej...kliknąć na,po prawej stronie,tam najwyżej...w ZAKŁADKI!I czytać,czytać,czytać,czytać...Dobranoc!

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo dawno nie zaglądałam na bloga i jestem nie w temecie, czy ktoś może wie, czy powstało stowarzyszenie emerytów zawieszonych? Z z S.

  OdpowiedzUsuń
 38. Xenefont o/Olsztyn22 kwietnia 2013 23:17

  Z z S. kliknij w temat STOWARZYSZENIE - i wszystko jasne! Brak sponsora...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za podpowiedź Xenefont o/Olsztyn
   Z z S.

   Usuń
 39. Wokanda SN w najbliższych dniach (wszystkie o wyplatę emerytury):
  23.04. 2013
  I UK 564/12
  I UK 592/12
  I UK 561/12
  24.04.2013
  II UK 299/12
  25.04.2013
  I UK 593/12
  09.05.2013
  II UK 301/12
  14.05.2013
  II UK 304/12
  17.05.2013
  II UK 306/12
  28.05.2013
  I UK 632/12
  29.05.2013
  I UK 621/12
  Teresa z Wrocławia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długo nie miałam możliwości korzystania z bloga , trochę się uzbierało do poczytania .Niebawem będziemy mieli informacje o kasacjach SN pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
  2. WOKANDA
   spraw wyznaczonych w Sądzie Najwyższym
   Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Wydział I na dzień 23 kwietnia 2013 r.
   Przewodniczący – SSN Zbigniew Myszka
   Sędziowie: SSN Romualda Spyt, SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
   sala 2N10
   1. I UK 564/12 T. K. przeciwko Zakład Ubezpieczeń
   Społecznych Oddział w T. M.o emeryturę
   SSN Zbigniew
   Myszka

   Usuń
 40. Pani Tereso!Witam!Czy podane wyżej wokandy dotyczą SA czy SN???bo już zwątpiłam.Serdecznie pozdrawiam - Barbara Ewa ze Szczecina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądu Najwyższego - SN czyli kasacje

   teresa z Wrocławia

   Usuń
 41. Po wyrokach SN będzie wiadomo, czy warto wnosić jeszcze kasacje czy z pominięciem ich zwrócić się od razu do ETPCZ. Pozwoli to zaoszczędzić trochę kasy.

  OdpowiedzUsuń
 42. Bardzo prosimy o relacje z tych spraw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Relacji można oczekiwać jedynie od osób,w imieniu których kasacje zostały złożone i to pod warunkiem , że były na sprawie obecne. Kasacji raczej nie wnosił ZUS, bo sygnatury są z 2012 roku a więc raczej sprzed wyroku TK.Wtedy emeryci nie wygrywali w SA
   Teresa z Wrocławia

   Usuń
  2. wyroki SA są sprzed daty 13 XI 2012r,nie wiadomo czy sprawy dotyczą "zawieszonych"

   Usuń
  3. Wiem,ze nieliczni ale są przypadki,że ludzie składali kasację jeszcze przed wyrokiem TK. także sprawy podane przez Teresę z Wrocławia mogą być "jaskółkami" w naszej sprawie.Ale czy na pewno? To się okaże.
   Basia

   Usuń
  4. Wokandy SN
   23.04. 2013
   I UK 564/12 (III AUa 875/11 wyrok z dnia 24 maja 2012 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi)
   I UK 592/12 (III AUa 918/12 wyrok z dnia 22 maja 2012 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach)
   I UK 561/12 (III AUa 2012/11 wyrok z dnia 19 kwietnia 2012 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach)

   24.04.2013
   II UK 299/12 (III AUa 151/12 wyrok z dnia 4 kwietnia 2012 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu)

   25.04.2013
   I UK 593/12 (III AUa 208/12 wyrok z dnia 30 maja 2012 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku)

   09.05.2013
   II UK 301/12 (III AUa 1629/11 wyrok z dnia 9 lutego 2012 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu)

   14.05.2013
   II UK 304/12 (III AUa 1566/11 wyrok z dnia 26 stycznia 2012 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu)

   17.05.2013
   II UK 306/12 (III AUa 36/12 wyrok z dnia 22 marca 2012 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu)

   28.05.2013
   I UK 632/12 (III AUa 972/12 wyrok z dnia 10 lipca 2012 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi)

   29.05.2013
   I UK 621/12 (III AUa 149/12 wyrok z dnia 31 maja 2012 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie)

   Usuń
  5. Sprawdziłam,żadna z tych spraw nie jest jeszcze "nasza"

   Usuń
  6. Wyroki z SA są z 2012 r. sprzed ogłoszenia orzeczenia TK (zwróćmy uwage na miesiące wydania wyroków).Więc te sprawy prawdopodobnie nas nie dotyczą. Nasze sprawy w większości toczyły się w SA w 2013 r. i w tymże roku zostały kasacje złożone do SN. Jeśli sygnatura bedzie łamana /13 to wtedy sprawa może dotyczyć nas. Pozdrawiam
   Grażyna z Warszawy

   Usuń
 43. Analizując wyroki sądów dla tych " z przed 2009r." zastanawiam się, czy warto odwoływać się od decyzji ZUS dotyczącej wyrównania za okres przed wyrokiem TK. Sprawa będzie przegrana. Julia B-k

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z takim nastawieniem daleko nie zajdziesz. Ja walczę do końca.

   Usuń
  2. Naszą ludzką siłą jest świadomość naszej słabości.
   Julia B-k głowa do góry pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
  3. Pani Ireno ja też jestem z lubuskiego, w kwietniu napisałam Odwołanie do Sądu za pośrednictwem ZUS Ziel.Gora i czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

   Usuń
  4. No wreszcie krajanka pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
  5. Pani Julio,warto się odwoływać.W Białymstoku większość osób " sprzed 2009"wygrywa,czego jestem przykładem.6.02 miałam sprawę i wygrałam.ZUS się odwołał,ale odwołuje się także od wyroków tych osób,które miały naliczoną emeryturę po 8.01.2009.Należy walczyć do końca.Proszę wejść na portal orzeczeń sądowych i sprawdzić ,ile osób w Białymstoku i w Olsztynie wygrało.Dla przykładu podaję sygnaturę moich akt VU 2145/12(wyrok z uzasadnieniem).Pozdrawiam. Bożena z Białegostoku.

   Usuń
  6. Ja też odwoływałam się do SA w Białymstoku ,ale narazia cisza. Czekam

   Usuń
 44. zawsze warto nic nie tracisz, zależy na jakiego sedziego trafiszIrena

  OdpowiedzUsuń
 45. Panie Krzysztofie brak Pana, brak informacji Anna

  OdpowiedzUsuń
 46. Czy apelację musi pisać adwokat ?????????? są jakieś przepisy w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sama napisałam apelację bez adwokata.
   Da Pani radę bez pomocy.
   Na naszej stronie jest wzór. Trzeba dobrze poszperać we "wzorach pism" (na tablicy u samej góry).
   Pozdrawiam i życzę powodzenia.
   E.

   Usuń
  2. A po co szperać? Może Pani by przekopiowała cały wzór apelacji? Przecież sobie pomagamy.
   Ela

   Usuń
  3. Elu, trochę wysiłku nie zaszkodzi.

   Usuń
  4. A po co szperać? Może Pani by przekopiowała cały wzór apelacji? Przecież sobie pomagamy.
   --
   Do Eli:
   To chyba prowokacja,bo jak można byc takim roszczeniowym?

   Usuń
 47. Gdzie się podział nasz Pan Sławek dawno go nie ma, gdzie Pan Marian i gdzie Krzysztof brakuje fachowej rady.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pana Sławka nie ma chyba od listopada.
   Nie odzywa się.
   Może czyta nasze wypowiedzi i odezwie się);

   Usuń
  2. a P. Marian przecież cały czas pisze ;)

   Usuń
  3. Tak czytam ,ale wiecej rozmawiam niz pisze Jak bede mial cos konkretnego NAPISZE , teraz czekamy na wyrok SN aJEZELI MAM cos napisac to infromuje wszystkich nowych ze blog utrzymywany jest z dobrowolnych skladek.a kazdy chce kozystac ???? ja juz moze nie musze ale napewno ,jak bedzie wyplata zaleglych to bedzie ekstra wplata dla NOWYCH trudno sami sie dzielicie na 08 09 my tez mamy prawo podzielic sie dla tych co moze koncza sciezke sadowa i tych zaczynaja utrzymacie bloga to nasza bron!!!! Marian

   Usuń
 48. Ani odwołania od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego ani apelacji do Sądu Apelacyjnego nie musi przygotowywać, podpisywać i składać adwokat. Można to zrobić samodzielnie, bez pomocy adwokata.

  Natomiast skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego musi przygotować, podpisać i złożyć adwokat, bo przed Sądem Najwyższym obowiązuje tzw. przymus adwokacko-radcowski (art. 87(1) kpc.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za dokładne wyjaśnienie pozdrawiam emerytka

   Usuń
  2. A jednak Pan Mecenas nad nami czuwa!
   Wielkie podziękowania za zainteresowanie.
   Pozdrawiam,
   Odwieszona,czekająca na zaległe emerytka.

   Usuń
 49. Witam
  Ja nie otrzymałam jeszcze z ZUSu odmowy i nie mam się od czego odwoływać - są jeszcze takie osoby? ZUS w Poznaniu
  Pozdrawiam
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze wśród nas jest dużo osób,które nie dostały odmownych decyzji i wcale się z tego powodu nie niecierpliwią.Tutaj pośpiech raczej nie jest wskazany.

   Usuń
 50. JESZCZE wsród jest dużo osób,które nie wiedzą ze blog opłacany jest ,ze skłdek społecznych ,ile kto może,starzy wygrywajamy musimy teraz przejac bloga , POMYSLCIE Anna xxxx

  OdpowiedzUsuń
 51. Wczoraj 23.04.2013r. w SA w Szczecinie moja skarga dot. zwrotu zaległej emerytury została oddalona :((((
  Danuta H.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przykre, ale nie wolno się załamywać, trzeba walczyć dalej!
   SN w dniu wczorajszym wszystkie rozpatrywane w tym dniu kasacje przekazał do ponownego rozpatrzenia w SA.
   Walka będzie długa, ale kiedyś wygramy.
   Pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
 52. UUU a jaka podstawa odalenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem nie byłam wczorajna sprawie w SA .
   Wystąpiłam o wyrok z uzasadnieniem.
   Danuta H.

   Usuń
 53. Poniżej podaję Państwu rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego z wokandy 23.04:

  I UK 564/12 (III AUa 875/11 wyrok z dnia 24 maja 2012 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi) – uchylono w całości i przekazano do ponownego rozpoznania do SA w Łodzi;

  I UK 592/12 (III AUa 918/12 wyrok z dnia 22 maja 2012 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach) - uchylono w części dot. prawa do emerytury i przekazano do ponownego rozpoznania do SA w Katowicach;

  I UK 561/12 (III AUa 2012/11 wyrok z dnia 19 kwietnia 2012 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach) uchylono w całości i przekazano do ponownego rozpoznania do SA w Katowicach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy bardzo Panie Mecenasie

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję
   Daniela

   Usuń
  3. Panie Mecenasie,mam pytanie Czy sprawy ,które odbyły się dzisiaj w SN dotyczą Takich spraw jak nasze czyli "zawieszonych" od 1.X.2012.r.? na podstawie Ustawy z 16. XII 2010.r.
   Dziękuję za odpowiedż.
   BS

   Usuń
  4. Do ponownego rozpatrzenia-czyli SA może ponownie rozpatrzyć negatywnie dla nas i tak można bez końca.Dlaczego SN nie sam rozstrzygnął?
   Elżbieta

   Usuń
  5. Elu,po wo lu tku...,a po tem pelnia szczescia, taka kolej rzeczy, a jezeli nie- to do poprawki.Tak dziala natura, mysle ze Xylofan wytlumaczyl by Ci doglebnie,lub dowcipnie. Najwazniejsze wiosna juz, a latem ...? zlot !Moja polowica powiedziala ,ze gdybym jej nie zawiozl, idzie na piechote na Mazury!!do Swoich! Nie ma takiej gry zeby przed kazdym na stole lezalo w puli ok. 40000.Wygramy . pozdr. kich.

   Usuń
  6. Panie Mecenasie, proszę o odpowiedź czy te wyroki z SA zaskarżone do SN (wokanda z 23.04)były sprzed wydania orzeczenia przez TK tj. sprzed listopada 2012r., bo z dat tych wyroków wynika, że tak. Cieszy mnie rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, ale nie wiem czy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w listopadzie 2012r. SN podejmie taką samą decyzję. Mam nadzieję, że tak. Pozdrawiam
   Grazyna z Warszawy

   Usuń
 54. Panie Mecenasie dziękuję w imieniu wszystkich emerytów za pomoc jednak są ludzie wraźliwi na krzywdę innych wprawdzie jednostki ,ale zawsze to coś. Anna

  OdpowiedzUsuń
 55. bardzo dziękuję Panie Mecenasie,
  Teresa S. Łódź

  OdpowiedzUsuń
 56. Dobrze byłoby się dowiedzieć czy te sprawy dotyczą przed czy po. Ale już nie wypada fatygować p.Mecenasa. I tak dla nas dużo zrobił.
  Moja skarga o wznowienie oddalona a SA w Poznaniu, gdyż jestem przed.

  OdpowiedzUsuń
 57. Szukałam w portalu orzeczeń sądów spraw o podanych sygnaturach
  i nie znalazłam, więc nie wiadomo jakich spraw te kasacje dotyczyły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WOKANDA: 23.04. 2013
   I UK 564/12 (o emeryturę) III AUa 875/11 - wyrok z dnia 24 maja 2012 r. - Sąd Apelacyjny w Łodzi

   I UK 592/12 (o prawo do emerytury) III AUa 918/12 - wyrok z dnia 22 maja 2012 r. - Sąd Apelacyjny w Katowicach

   I UK 561/12 (o prawo do emerytury) III AUa 2012/11 - wyrok z dnia 19 kwietnia 2012 r. - Sąd Apelacyjny w Katowicach

   Usuń
  2. Sprawdziłam drogą dedukcji. Pan Mecenas podał syg. akt SN i bardzo ważną sprawę a mianowicie nr. Apelacji i miasta,gdzie wyroki zostały wydane.
   Weszłam na stronę orzeczeń sądu powszechnego i tam są wyroki SA wybrałam nazwę miasta czyli Katowice odszukałam numery obu . apelacji i przeczytałam treść wyroku i w obu tych sprawach,które 23.04.2012 rozstrzygał SN nie dotyczyły nas czyli "zawieszonych"
   Nie odnalazłam nr. apelacji w Łodzi więc nie wiem czego dotyczyła sprawa.Zabiera to trochę czasu ale warto poszperać ażeby wiedzieć więcej

   Usuń
  3. Dzisiaj była rozpatrywana kasacja (III AUa 151/12 wyrok z 04.04.2012r.SA Wrocław ) w II UK 299/12 w tym przypadku apelacja emerytki była uznana, ZUS nie powiadomił jej o zawieszeniu emerytury, więc o kasację wystąpił ZUS. Zobaczymy jaki będzie wynik tej apelacji. Nie ma to, moim zdaniem, związku z naszymi sprawami. Zauważyłam, że wyszczególnione kasacje dotyczą wyroków SA ogłoszonych przed wyrokiem TK.
   Daniela

   Usuń
  4. Danielo, kasacja ZUS oddalona ,czyli SN pozytywnie rozpatrzył sprawę na korzyść emerytki.
   Pozdrawiam /na ten moment najbardziej aktywną blogowiczkę/
   Basia.

   Usuń
  5. Basiu, bardzo dziękuję za informację i za miłe słowa na mój temat. Chyba wpadłam w "nałóg"
   Pozdrawiam serdecznie
   Daniela

   Usuń
 58. ZUS Sosnowiec złożył apelację od wygranych spraw.Żąda zwrotu kosztów procesowych.Czy to jest możliwe?Danka

  OdpowiedzUsuń
 59. Czy ktoś już wnosił sprawę o odsetki lub odwoływał sie od negatywnej decyzji o odsetkach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chytra BABA z Radomia ,poczekaj!!!!!!

   Usuń
  2. Rzeczywiście , W sytuacji ,gdy ludzie dobijają się o zaległe i są na początku albo w połowie sądowej poniewierki ,grupa osób systematycznie zapytuje o odsetki . Przypomina to sytuację ,kiedy w niedługim czasie po ogłoszeniu TK rozgorzała na blogu dyskusja o podatkach od dużych kwot,jakie już ,już dostaniemy. Proszę osoby odsetkowe o wstrzymanie ,lub zwrócenie się do Adminki z prośbą o utworzenie zakładki pt ODSETKI.

   Usuń
  3. A dlaczego Ewa ma nie pytać o odsetki?Jeżeli jest ktoś kto się z tym tematem uporał niech się podzieli wiadomościami jak to zrobić.Pozostali niech czytają i zapisują wiadomości jak dojdą do tego etapu to będą przygotowani jak sobie z tym poradzić.Wiadomo,że jesteśmy na różnym etapie swoich spraw i każdy w innym miejscu a blog jest po to ażebyśmy się wymieniali swoimi doświadczeniami.
   Pozdrawiam
   Basia

   Usuń
 60. Ja też nie byłam powiadomiona o zawieszeniu emerytury. Podnosiłam to na sprawie w SO, jednakże sędzia nie znalazła podstawy do uchylenia decyzji ZUS o zawieszeniu postępowania twierdząc, że nie ma to wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie!!!! Teraz czekam na sprawę o wznowienie (ponad 3 m-ce) i na pewno wykorzystam ww. wyrok SA i SN!! Mam jeszcze drugiego asa w rękawie - wypłaty emerytury dokonano od 1 listopada 2012 r., a więc przed publikacją wyroku TK!! Jeżeli prawo mogło działać wstecz za 21 dni to powinno działać też za 13 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elżbieto, masz rzeczywiście asa w rękawie.Przeczytaj dokładnie wyrok Apelacji w tej sprawie / III Aua/ 151/12 Wrocław.Przygotuj się i walcz.
   Powodzenia.
   Basia

   Usuń
  2. Ale ciekawostka.
   Wypłacono od 1 listopada 2012r i taka data jest też na decyzji wznawiającej?
   Czyżby takich wypłat było więcej,czy tylko jedna Ela doświadczyła obłaskawienia losu?
   Teresa

   Usuń
 61. Tak, właśnie taka jest decyzja z XII 2012 r. o wznowieniu wypłaty oraz decyzja z III 2013 r. o odmowie wypłaty zaległych emerytur. Wniosek do ZUS złożyłam zaraz po publikacji wyroku TK, a 7 grudnia 2012 r. już otrzymałam emeryturę za pełne 2 miesiące. Byłam chyba pierwszą emerytką, która pomimo złożenia odwołania do SO otrzymała wypłatę, co spotkało się na naszym blogu z wielkim niedowierzaniem. Później wszyscy z mojego ZUS-u otrzymywali już wypłaty od 22.XI.12 r. Wyrok z SA Wrocław czytałam dzięki Państwa wpisom. Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ot,szczęściara!
   Wyrok wrocławski znalazłam przez zwykły przypadek(szukałam czegoś innego)i sama byłam zaskoczona,że taki temat był poruszany procesowo.
   Teraz może to byc odniesieniem do innych sytuacji.
   Ciekawe czy ZUS wyciągnie z tej lekcji jakieś wnioski i zacznie baczniej uważac na to:
   co i jakim trybem wysyła.
   Pozdr. Teresa

   Usuń
  2. Xenefont o/Olsztyn24 kwietnia 2013 23:05

   ZUS, z tzw automatu nie wypłacał nigdy żadnych świadczeń.Zawsze jednostronnie-zawieszał,wstrzymywał,oznajmiał,że nie będzie wypłacał,albo tylko w okrojonym wymiarze naszych świadczeń.My Emeryci mamy ten obowiązek,by wnioskiem na piśmie "prosić"/zgłosić o swoje świadczenie. Do zobaczenia w Augustowie na naszym Zlocie ...

   Usuń
  3. Kiedy będzie ten zlot. Czy termin jest już wyznaczony.

   Usuń
 62. Xenefont o/Olsztyn24 kwietnia 2013 22:37

  Dziewczyny!!! Najważniejsze jest to,że SN zaczął spychologię,czyli daje sygnał,by "doły" myślały...jak My-nie "prawnicy"! Z natury jestem optymistycznym-pesymistą,Mazurem z chłodnej krainy geograficznej,ciepłym,gorącym wręcz serduchem pochodzenia ...realizmu Żydowskiego,tak bardzo, jak to tylko możliwe. Trzeba unikać każdego negatywnego czynu i nigdy nie tracić sposobności wykonania choćby najdrobniejszego pozytywnego działania. Nic nie jest pewne i mówię nawet,że należy postępować tak, by niczego nie żałować, nawet gdybyśmy mieli umrzeć jutro.Pozdrawiam też wszystkich,Którzy nie zrozumieli mnie wcześniej.Przepraszam tez Tych,którzy będą nie wiedzieć o co chodzi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko i na temat.
   Pozdrawiam
   Basia

   Usuń
 63. Termin odpowiedzi na interpelację pani poseł Józefy Hrynkiewicz został przedłużony. Informację o tym można znaleźć na stronie internetowej sejmu:

  http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=16535

  Jeszcze większa zwłoka (a także kolejne zmiany osób odpowiadających) nastąpiła w przypadku odpowiedzi na interpelację nr 15228 posła Ryszarda Zbrzyznego w sprawie "waloryzacji kwotowej" 2012.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały czas chodzi o to ,by sprawę odwlekać w nieskończoność. Dziś na onecie art. i znów biadolenie
   http://emerytury.onet.pl/prasa/grozi-nam-pozar-w-emeryturach,1,5476050,artykul.html pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
  2. Ireno, ten art. już usunięty - ciekawe dlaczego?
   Daniela

   Usuń
  3. nic nie usunięto, jest nadal;
   http://emerytury.onet.pl/prasa/1,5476050,drukuj.html

   Usuń
  4. Zgadza się, pominęłam słowo - prasa. Przepraszam - Daniela

   Usuń
 64. Ale cisza,niedobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn26 kwietnia 2013 09:53

   Jesteśmy na działkach,albo w pracy.Na blogu spotkamy się wieczorem. Pędzę na działkę groch cukrowy,pietruszkę,marchewkę...siać,a i dymkę już najwyższy czas wysadzić. Pa,pa - do wieczora!

   Usuń
 65. Może zaczekajmy na objazd P. Premiera po kraju, wczoraj mówił,że nie będzie czekał do czerwca i że interesują go ciężkie sprawy, nasza do takich należy ,pamiętajmy aby zadać pytanie , dlaczego Państwo oszukuje emerytów ,gdzie są nasze składki, wreszcie gdzie podziały się pieniądze z wstrzymanych emerytów, wystarczy je teraz zwrócić a nie szukać paragrafów jak oszukać najbiedniejsze grupy.Oddać, a dać to 2 różne sprawy Irena

  OdpowiedzUsuń
 66. Witam!
  Dzisiaj w SO Poznań odbyła się sprawa mojej koleżanki.Pierwsze naliczenie emerytury V/2007r.
  Emerytura zawieszona do II/2010 r od marca zaczęła pobierać aż do 30.09.2011r.Niestety Sąd sprawę oddalił,motywując że wyrok TK dotyczy osób po 08.01.2009r.- 31.12.2010 r.
  Pozdrawiam wszystkich zawieszonych.

  OdpowiedzUsuń
 67. I tej zasady chyba sądy będą się trzymały, bo na zdrowy rozum, nie rozumiałam tego, że można było pobierać emeryturę od 8.I.2009 nie mając pełnych uprawnień emerytalnych (wiek).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak ktoś tego nie rozumiał, to nie miał "zdrowego rozumu"

   Usuń
  2. W Legnicy trzymają się zasady, że wyrok TK nie działa wstecz. Nie ma głupich i nieuzasadnionych podziałów na "przed" i "po".
   KRYS

   Usuń
  3. czyli olewają wszystkich i z czego się cieszyć krystyna

   Usuń
 68. A ja mam sprawę na "plusie" w SO Wrocław, naliczenie emerytury maj 2009. Mimo, że na wokandzie wpisane było nazwisko radcy prawnego, przedstawiciela ZUS nie było. Jeżeli chodzi o odsetki sąd nie odniósł się do mojego żądania ich wypłaty, gdyż obecna sprawa była rozpatrywana jako wznowienie postępowania, a rok temu o odsetkach oczywiście jeszcze mowy nie było. Poinformowano mnie, że w sprawie ewentualnych odsetek możliwe jest osobne postępowanie, po negatywnej decyzji ZUS co do ich wypłaty. Wydaje mi się, że taka argumentacja sądu jest bardzo logiczna. Oczywiście możliwa jest teraz apelacja ZUS od pozytywnego dla mnie wyroku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu Wrocław.
   Moja sprawa jest podobna.Dzisiaj się dowiedziałam /zadzwoniłam do sądu/,że ZUS wystąpił o uzasadnienie wyroku i zamierza złożyć apelację.
   Krysia

   Usuń
  2. ZUS ma takie wytyczne żeby od wszystkich pozytywnych wyroków składać odwołania :)

   Usuń
 69. Do anonimowego z 13:38
  Totalna zazdrość przez Ciebie przemawia.Widać że rozumu Ci brakuje żeby logicznie myśleć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do an 13.56. U ciebie rozumu nie tylko brakuje, ale juz jestes zupelnie pozbawiona tego najwazniejszego organu,twoj post nawet nie nadaje sie do komentowania. kich.

   Usuń
 70. Proszę nie obrażajcie się wzajemnie.
  Przepraszam że zapytam czy Panie które si e obrażają to zrobiły zasiliły konto BLOGA?
  Pozdrawiam Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn26 kwietnia 2013 21:02

   Pozdrawiam naszą sąsiadkę Krysię S...brawo! A,tak dla w/wpisujących się: "Przed 8 stycznia 2009 r. spełniałem tylko warunki wieku i stażu pracy,a nie spełniałem warunku rozwiązania stosunku pracy, wymaganego przez artykuł 103 ust 2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.Zatem, miałem jedynie EKSPEKTATYWĘ prawa do emerytury, a nie PRAWO do emerytury. Prawo do emerytury nabyłem po 8 stycznia 2009 r.,kiedy art.103 ust 2a usunięto z porządku prawnego i wówczas spełniłem wszystkie wymagane warunki w tym momencie.
   Na mój wniosek z dnia 16.05.2011 r. organ rentowy od 01.05.2011 r. rozpoczął wypłatę świadczenia. Nadal pozostawałem w zatrudnieniu i pobierałam emeryturę do dnia 30 września 2011r.
   Decyzją znak: 1-1/15/EM z dnia 03.10.2011 r. na podstawieart.28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 257, poz. 1726) ZUS wstrzymał mi z urzędu wypłatę emerytury,począwszy od 1 października 2011r.
   Po wyroku TK z 13 listopada 2012r. sygn.akt K2/12 stan prawny zawieszenia emerytur uległ zmianie. Wyrokiem tym TK stwierdził,że emeryci,którzy nabyli prawo do świadczenia ijego realizacji w określonym przedziale czasowym nie podlegają rygorom wynikającym z art.103a ustawy o emeryturach i rentach. Oznacza to,że w przypadku osób,którym emeryturę przyznano przed 1 stycznia 2011 r.,a które kontynuowały zatrudnienie istniejące przed przyznaniem emerytury, nie ma podstaw do zawieszenia wypłat emerytury.
   Zgodnie z poglądem,przeważającym w orzecznictwie Sądu Najwyższego,wyroki Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające niezgodność przepisu ustawy z Konstytucją są skuteczne od dnia wejścia w życie zakwestionowanego przepisu i przyczyna prawna wstrzymania wypłaty nigdy nie istniała...
   I wiecie Państwo...miałem tf z.....,by takich uzasadnień było więcej,kierowanych do innych jednostek ZUS!!!

   Usuń
 71. Do Xenefont z 21:02
  Witam serdecznie Sąsiada - słuszny wpis - bo taka jest PRZYKRA prawda (moja decyzja z X,2008 r) a dopiero po ustawie ze stycznia 2009 r na mój wniosek oraz pozostałych którzy mieli zaufanie do rządu i ZUSu mogliśmy pobierać emeryturę i zachować etat.

  Wobec powyższego PROSZĘ OSOBY które uważają INACZEJ o nie zamieszczanie wpisów i KIEROWANE ich pod naszym adresem tylko do rządzących!!!!

  Proszę pamiętać że MY mieliśmy też prawo skorzystać z ustawy ze stycznia 2009 r!!!!

  I to MY jesteśmy POKRZYWDZENI bo teraz musimy znosić upokorzenia przez sędziów.
  Krysia S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu S, jestem w identycznej sytuacji. Prawie tak samo uzasadniłam swoje racje w odwołaniu do SO. Dzięki Krzysztofowi posłużyłam się też terminem EKSPEKTATYWY prawa do emerytury. Myślę tak samo jak Ty, Krzysztof i wielu innych, bo to jest logiczne i "proste jak drut". Tylko większość sądów myśli poprawnie politycznie. Przekonał się o tym Krzysztof, który na pewno podkreślił w SA te kwestie. To mnie chwilowo załamało, ale walczyć postanowiłam dalej.
   Pozdrawiam Ciebie, dowcipnego Xenefonta i Krzysztofa
   Daniela

   Usuń
  2. Terminu "ekspektatywa" uzył sąd (chyba w Warszawie) w uzasadnieniu wyroku.

   Usuń
 72. witam jestem tutaj nowy i pisze poniewaz moja ciocia dostała z zus negaywna odpowiedz o zaległej emeryturze co prawda teraz jej płaca emeryture i pobiera pensje ale niech mi ktoś podpowie czy jest sens walczyć z sądem o tą zaległą emeryture i jakie krojki mam podjąść a żeby pomóc bliskiej mi osobie ponieważ nie dość że życie nas pozbawiło dwóch bliskich osób to jeszcze trzeba walczyć o swoje prosze o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze jest sens składać odwołanie i zawalczyć o zaległe. Znaczenie ma czy Pana ciocia miała emeryturę naliczoną przed 08.01.2009r, czy po tej dacie. Jeżeli "przed" to szanse są b.małe ale są. Jeśli "po" to trochę większe.Droga odwoławcza zaczyna się do Sądu Okręgowego (bez opłat), następnie jeśli negatywna decyzja to do Sądu Apelacyjnego (opłata sądowa 30zl) i dalej jest Sąd Najwyższy (tutaj już za pośrednictwem adwokata lub radcy prawnego)albo do ETPCz. Odsyłam do czytania wcześniejszych wpisów i w zakładkach. Tam jest b.dużo porad, znajdzie Pan wszystko. basia z b.

   Usuń
 73. Czy warto walczyć o emerytury zawieszone emerytom, którzy nabyli prawo do emerytury przed 8 stycznia 2009 roku?

  Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na ostatnio opublikowany wyrok Sąd Apelacyjny w Katowicach z 20 marca 2013 roku w sprawie o sygnaturze III AUa 1258/12. Sąd uznał, iż emeryci którzy nabyli prawo do emerytury przed 8 stycznia 2009 roku a którym zawieszono wypłatę emerytur od dnia 1 października 2011 roku mają prawo do otrzymania zawieszonej przez ZUS emerytury.

  Proszę zwrócić uwagę na to, że Sąd Apelacyjny w Katowicach nie rozróżnia pomiędzy osobami, które nabyły prawo do emerytury przed 8 stycznia 2009 roku i tymi którzy nabyli prawo do emerytury po tym dniu. I choć moim zdaniem jest to prawidłowa interpretacji przepisów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, niestety jest to wciąż linia orzecznicza nieprzeważająca wśród sądów apelacyjnych.

  Należy przypomnieć, że gdyby w ogóle nie było niekonstytucyjnego przepisu art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to niezależnie od tego kiedy emeryt nabył prawo do emerytury otrzymywałby emeryturę. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyeliminował z porządku prawnego art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – efekt jest taki jakby w ogóle tego przepisu nie było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Panu za śledzenie wpisów i wskazanie zwrócenia uwagi na wyrok SA w Katowicach.Pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
 74. dziękuję p.mecenasie Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki P.Marcinie, że "podpiera" Pan nas wszystkich wątpiących czy warto i czy jest sens zawalczyć o zaległe, a szczególnie tych "sprzed". Wyrok SA w Katowicach jest co prawda na razie odosobniony, ale z uwagi na to, że tyle osób i tak długo jest zaangażowanych w słuszną sprawę odzyskania zawieszonych emerytur, być może dożyjemy chwili, kiedy wszystkie wyroki będą jak ten z Katowic. Szczerze sobie i wszystkim zawieszonym tego życzę. Basia z b.

   Usuń
  2. Panie Mecenasie.Wielkie słowa uznania,że wciąż jest Pan z nami, że śledzi Pan los naszych wstrzymanych emerytur i mimo tylu barier na różnym etapie załatwiania naszych spraw wciąż tak mocno podnosi nas Pan na duchu i zachęca jednak do walki o "swoje".Od początku bardzo podobają mi się Pana merytoryczne wywody i bardzo życzyłabym sobie, aby miał Pan od początku do końca rację w sprawie zawieszonych emerytur, a my "słuchając się Pana" abyśmy odzyskali wszystko co nam bezprawnie odebrano.Pozdrawiam serdecznie.Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

   Usuń