12 kwietnia 2013

Dlaczego nie ma mnie na blogu i nie odpisuję na maile? część 2

Drodzy Państwo!

W związku z przeładowaniem komentarzy pod poprzednim
postem bardzo proszę o przeniesienie dyskusji pod ten post.

137 komentarzy:

 1. Do wszystkich . Wpis z 10:48 nie jest mój . Do Wigi z 10.48. proszę podpisać się swoim imieniem a nie podszywać się pod mój pseudonim. Prawdziwa Wiga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już kolejny raz podszywanie się pod osoby na blogu, to jest tchórzostwo lub celowa dezinformacja - chodzi komuś o podważenie zaufania do tych osób- tak było z pp. Krzysztofem i Marianem, a teraz z Panią.

   Usuń
 2. prawnik Łukasz12 kwietnia 2013 12:44

  Tak jak mówiłem, tylko ustawa rekompensacyjna i mialem rację. W sądach do samej śmierci by się to przeciągało i nie byłoby długo jednolitego orzecznictwa. I co Krzysiu i kto miał rację? JA! tak bardzo chciałeś popisywać się w sądzie co to nie Ty aż przegrałeś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przegrał ale wygrał Panie prawniku. Dzięki min. jego działaniom, ktoś poszedł po rozum do głowy i coś się zaczyna dziać.Oby to działanie przyniosło dla nas pokrzywdzonych emerytów pozytywny skutek.I jeszcze jedno...kto się wywyższa może być .......... Trochę skromności i taktu nigdy nikomu nie zaszkodziło. Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  2. Xenefont o/Olsztyn12 kwietnia 2013 13:50

   Nikt tu jeszcze nie przegrał ...i nie wygrał.Do podjęcia ostatecznej decyzji i rozwiązania problemu,droga jeszcze długa i wyboista.

   Usuń
  3. Panie Łukaszu , jakoś panu nie wierzę i nadal autorytetem dla mnie jest P. Krzysztof. Dzięki niemu i całej grupie osób nam pomagającym na tym blogu dobrnełam już do SA, a jak będzie trzeba to i dalej. A pan w czym nam pomógł? Na senacki projekt tak szybko bym nie liczyła, bo ten rząd to specjaliści od kręcenia lodów - .......

   Usuń
  4. Gdyby nie działanie Mariana i Krzysztofa nic by się nie działo, nie było by sprawy w trybunale, a teraz w senacie. Panie Łukaszu to dzięki tym panom walczyliśmy w sądach a teraz czekamy na finisz. Pan sie nie fatygował i nie tłumaczył pokroć jak Krzysztof. Dzięki im za to.
   Gorąco pozdrawiam wszystkich
   Julia

   Usuń
  5. Pan Krzysztof wiedział,że taki będzie wynik w tej " rundzie" . Nibyprawniku gdzie twa klasa.....A

   Usuń
  6. Myślę że powstanie bloga i aktywność głównych blogowiczów, czyli p. Krzysztofa, p. Mariana i pewnie innych doprowadziło do tego co już uzyskaliśmy i za to należy się podziękowanie. Przyznam, że nie wierzyłam, że sprawa trafi do TK, a jeśli doszło by do jakiegoś sesownego rozwiązania zwrotu zaległych to będzie bardzo duży sukces. Z sądami to bywa różnie, już widać, że orzecznictwo jest bardzo zróżnicowane zarówno z SO jak i SA a kasacja? . Trzymajmy kciuki żeby jednak doszło do uregulowania na drodze legislacyjnej. Sądowi, nie zazdroście niesądowym pozdrawiam
   Krystyna

   Usuń
 3. dlaczego przegrał radził jak umiał i zawsze można było na niego liczyć Anna

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdybyśmy nie walczyli w sądach to nie wierzę, że byłaby ustawa rekopensacyjna. I jeszcze jedno. Nie tylko p.Krzysztof nam radził. Tak samo radziliśmy się prawników / z tytułami/ i również wskazywali nam drogę sądową. Tak,że proszę nie krytykować p.Krzysztofa. Pozdrawiam Hanna1

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, czy Państwo już zauważyli, że interpelacji pani poseł Józefy Hrunkiewicz (nr 16535) już nadano sejmowy bieg:

  http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=16535

  Pozdrawiam - kibic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dyskusja na blogu , czasami ostra wymiana zdań w ramach posiadanej wiedzy w temacie i udzielanie rad do czegoś doprowadziła . Również działania na zewnątrz naszych GURU okazały się cenne. Nasza TACA /jak to określił w jednym z wpisów nasz dowcipniś Xenefont /jest przeze mnie uzupełniana Pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
 6. Oczywiście ma być: Hrynkiewicz. Przepraszam.
  kibic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interpelacja jest z 23 marca 2013r.!!!

   Usuń
  2. Konstytucyjny termin odpowiedzi na interpelacje i zapytania poselskie to 21 dni (liczonych od daty otrzymania interpelacji przez adresata). Niestety, "obyczaj i tradycja sejmowa" sprawiają, że termin ten w bardzo wielu przypadkach nie jest dotrzymywany bez jakichkolwiek konsekwencji.
   kibic

   Usuń
  3. Panie Łukaszu- prawniku proszę nas poinformować - co będzie dalej po tej senackiej komisji, jakie są terminy i do kiedy to wg. prawa może max. trwać ?
   P. Krzysztof napewno by wiedział.

   Usuń
  4. Drogi kibicu-nie mogę się doszukać kiedy ta interpelacja ma być przedstawiona w sejmie?

   Usuń
  5. Na stronie internetowej sejmu będzie stopniowo dokumentowana droga tej interpelacji. Na razie nie zamieszczono nawet jej treści. Po wejściu w zakładkę "prace sejmu" i dalej - "posiedzenia sejmu" jest kolejna zakładka "interpelacje, zapytania ...". Po wejściu w tę zakładkę należy w okienku wpisać numer interpelacji, pod którym wyświetli się aktualny stan rzeczy. Można też dotrzeć inną drogą: "kliknąć" na tę interpelację na liście interpelacji przy nazwisku p. poseł Hrynkiewicz. Przy interpelacji powinna się stopniowo pojawić data wpływu i data ogłoszenia. W rubryce "adresat" powinna się także pojawić "konstytucyjna" data wpływu (udzielenia) odpowiedzi i ewentualnie informacja, że termin odpowiedzi przedłużono (gdy adresat uzyska zgodą na przekroczenie terminu od autora interpelacji). Stopniowo powinna się też pojawić treść interpelacji oraz - w końcu - treść odpowiedzi. Warto zobaczyć jak to wygląda wpisując numer jakiejś starszej interpelacji.
   Pozdrawiam - kibic :)

   Usuń
  6. I jeszcze: typowa interpelacja zaistnieje w sejmie w stenogramach sejmowych, a więc jako rodzaj "korespondencji", a nie w postaci wystąpień na posiedzeniach sejmu. Jeśli odpowiedź nie będzie zadowalała pytającej, to może jeszcze wystąpić o jej uzupełnienie.
   kibic

   Usuń
  7. Jak tylko będzie odpowiedż Ministra będę miała wiadomość od Pani Poseł. Zawiadomię natychmiast Państwa. Bożenna K

   Usuń
 7. Ale ludziska są niewdzięczni. Najpierw słodzili p. Krzysztofowi a teraz nalatuja na niego. Jeżeli ktoś ma odrobinę rozumu to napewno nie bedzie krytykował Krzysztofa. Czyżby ktoś zapomniał ile nam pomagał Krzysztof. I jeszcze jedno gdyby zawieszeni emeryci się nie odwoływali w 2011r. od decyzji ZUS i gdyby nie działania p. Mariana i innych to by nikt nic nie dostał. Nie byłoby trybunału , senatu itd... Więc trochę obiektywizmu i umiaru w swoich wywodach.
  H.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga H. nie denerwuj się tak.
   Facet wyrażnie PROWOKUJE.
   Pozdrawiam
   BR

   Usuń
 8. Wielki Pan Prawnik a takie zachowanie szok!!!!!!!!!!! Trochę taktu i kultury

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki prawnik taka kultura.
   Niestety

   Usuń
 9. Ad rem. Dzisiaj wysyłam do tzw. Rzecznika Praw Obywatelskich informację o mojej drodze sądowej w naszej sprawie. Ktoś na blogu nadmienił, że rzecznik nie wie nic o sprawach sądowych. Mogłoby napisać więcej osób. Tylko same fakty: odwołania do ZUS, Sąd Okręgowy x 2, Sąd Apelacyjny, kasacja, ETPCz).Adres: biurorzecznika@brpo.gov.pl
  Halina W.

  OdpowiedzUsuń
 10. Państwo polskie to bogata państwo.Najpierw tysiące rozpraw przed sądami,zaangażowanych: setki sędziów,przedstawicieli ZUS,tysiące zainteresowanych,Tysiące wezwań na rozprawy sądowe doręczanych za potwierdzeniem odbioru,przez setki listonoszy i pracowników poczty.Wszystko bezproduktywnie ,na koszt bogatego państwa,PO to tylko, żeby PO tych akcjach zwalczania bezrobocia, nareszcie zacząć tworzyć ustawę.I znowu tysiące ludzi będzie miało obciążające SP, bezproduktywne zajęcie:wydawania i dostarczania decyzji.Polska państwo to bogata państwo.Ciekawe czy ktoś policzy ile będzie budżet państwa kosztowało to bezhołowie tego rządu,nie pierwsze i nie ostatnie zresztą.
  Durny naród wybiera durnych rządzących.
  Przyjemnego,wiosennego łikendu
  Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DYWAGACJE I PRZEMYŚLENIA NASZE NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z RZECZYYWISTOŚCIĄ ! ponieważ wyrok T.K z dnia 13.11.2012 dotyczy ustawy z dnia 16.12.2010r a więc orzekł jego bezprawne działanie od początku .wszedł w życie 22.11.2012 w normalnym trybie prawnym ,ale to jest data jego ogłoszenia !Działania władz są bezprawne ponieważ wyrok T.K nie podlega interpretacji a ni widzi mi się pseudo prawników.Sprawa jest wygrana bo to jest oczywiste logika jest jedna.W dniu dzisiejszym Pani w zus mi powiedziała że gotowe druki decyzji odmownych w sprawie w sprawie zaległych emerytur dostały w grudniu !PRZEKRĘT PO+ PSL.

   Usuń
 11. Czy ktoś z Państwa może odpowiedzieć na pytanie jeśli chodzi o skargę do ETPCz:Termin złożenia skargi wynosi 6 miesięcy od momentu ogłoszenia wyroku,czy od otrzymania wyroku z uzasadnieniem?. Bo do SN wynosi 2 m-ce od otrzymania wyr. z uzasadnieniem. Dziękuję i pozdrawiam.Ewa B.

  OdpowiedzUsuń
 12. Termin do złożenia skargi do ETPC w Strasbugu, to 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji, prawomocnej decyzji (w odniesieniu do nas są to wyroki sądu).
  MM

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję bardzo MM za odpowiedź. Zastanawiam się tylko kiedy SA przyśle mi wyrok z uzasadnieniem,o który złożyłam wniosek w dniu ogłoszenia wyroku, a upłynęły od tego czasu 2 m-ce.W takiej sytuacji mogę nie zdążyć złożyć skargi do ETPCz.Ewa B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dostałam po miesiącu. Halina W.

   Usuń
 14. Apel
  Proszę opublikować artykuł "ZUS ZAPŁACI ZA BEZPRAWNIE ZABRANE EMERYTURY"
  Portal INFORLEX z 12.04.201
  Maria W.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzisiaj przeprowadziłam długą rozmowę w ministerstwie pracy.Pan był bardzo miły i powiedział,że na dzień dzisiejszy tylko trzeba zaległych dochodzić w sądach.
  Ustawa to daleka sprawa.Był bardzo zdziwiony ,że są kasacje.Obiecał przekazać informację dalej.Co do pisma z 23 marca do rzecznika obywatelskiego nic nie wie,to nie jego działka.Apeluje wysyłać maile do rzecznika i do ministerstawa pracy-departament emerytur.Nic to nas nie kosztuje.Danka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miły Pan nie ma pojęcia nie jest na topie.
   A pani się cieszy z miłej rozmowy.
   Z długiej rozmowy nic nie wynika.

   Usuń
 16. Szanowni Państwo, oglądając transmisję z obrad Komisji Ustawodawczej Senatu a w szczególności wystąpienie Pani Dyrektor z ZUS nie można zauważyć, że nie wspomniała ona o korzystnych dla emerytów orzeczeniach sądowych, które już zapadły w SO. Pani Dyrektor w imieniu ZUS wyrażała jakby wolę wypłaty zaległych emerytur ale z uwagi na brak podstawy prawnej ZUS nie ma możliwości wypłaty. Jest to oczywiście wykrętne tłumaczenie ponieważ taką właśnie podstawą do wypłaty jest wyrok sądu i gdyby ZUS faktycznie chciał wypłacić zaległe emerytury to mógłby to zrobić właśnie na podstawie wyroku sądowego. Tutaj niezbędna jest taka dygresja - mianowicie chodzi o to, że ZUS musi wypełniać polecenia swoich przełożonych. A komu podlega ZUS - oto struktura organizacyjna tej instytucji:

  Struktura organizacyjna ZUS jest stała, zmieniają się tylko członkowie. Na czele ZUS-u stoi prezes ZUS. Jest on powoływany przez Prezesa Rady Ministrów. Ponadto funkcjonuje w ZUS-ie zarząd, który liczy od 2 do 4 członków powoływanych przez Radę Nadzorczą na wniosek Prezesa ZUS. Rada Nadzorcza to kolejny element struktury tej organizacji. Jest ona powoływana na pięcioletnią kadencję. Rada składa się z czterech członków Rady. Przewodniczącego tej Rady powołuje się na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Wniosek ten złożony jest w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych. Ponadto po jednym członku Rady Nadzorczej, powołuje się na wniosek każdej reprezentatywnej organizacji pracodawców. Dodatkowo po jednym członku Rady powołuje się na wniosek każdej reprezentatywnej organizacji związkowej. Jednego członka Rady powołuje się na wniosek ogólnokrajowych organizacji emerytów i rencistów. W skład ZUS wchodzi Centrala Zakładu oraz terenowe jednostki organizacyjne, którymi są oddziały oraz podlegające im inspektoraty i biura terenowe.

  Jak widać ZUS-em kierują głównie minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego oraz minister właściwy do spraw finansów a faktycznie głównym decydentem jest minister właściwy do spraw finansów - a kto powołuje ministra finansów?
  I tu właśnie zapadają kluczowe decyzje, które muszą wykonywać wszyscy pracownicy ZUS poczynając od Centrali i kończąc na biurach terenowych. Analizując przynależność partyjną oraz kompetencje poszczególnych ministrów można domyślać się jakie mogą być ich decyzje. Jak wiadomo minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego należy do PSL. A gdzie jest zaplecze wyborcze tej partii?
  A z finansami państwowymi wiadomo jaka jest sytuacja - na wszystko brakuje pieniędzy.
  W tej sytuacji największa nadzieja na odzyskanie zaległych emerytur leży w niezawisłych sądach oraz w oddziaływaniu w każdy możliwy sposób na w/w ministrów.
  Dużym atutem w ręku emerytów jest zajęcie się tą sprawą przez Senat. Gwarantuje to szczęśliwy jej finał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajęcie się sprawą nawet przez Senat jeszcze niczego nie gwarantuje.
   MM

   Usuń
  2. Większa gwarnacja niż sądy. RR

   Usuń
  3. Dużym atutem jest zajęcie się tą sprawą przez Senat
   I będzie załatwione dla wszystkich emerytów.
   Nie będzie podziału przez sądy przed czy po.

   Usuń
 17. Ponieważ nasi rządzący nic sobie nie robią z TK a sądy robią co chcą, dzielą nas na Przed i PO i sprawy prowadzą w 10 minut łącznie z odczytaniem wyroku to po sprawiedliwość pójdziemy do TPCZ w Strasburgu. Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie ostatecznie będą wyroki sądów będzie wiadomo po pierwszej kasacji w SN. Jeśli ktoś ma wyznaczony już termin kasacji lub wie, kiedy taka rozprawa się odbędzie i chciałby podzielić się taką wiadomością to będę wdzięczna.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Kaja wejdz w zakładkę po prawej stronie SKARGI KASACYJNE, co prawda nieśmiało ale temat się pojawia.
   BR

   Usuń
  3. Dziękuję bardzo BR. Wygląda na to, że sprawy czekają już na kasację, ale terminów jeszcze nie wyznaczono.

   Usuń
 18. Pisałam na blogu (teraz nie mogę odnaleźć),że wysyłam informację do rzzecznika o wszystkich moich odwołaniach: do ZUS, 2 x do S0 i do SA, bo podobno nic nie wie o toczących się sprawach. Im więcej nas wyśle, tym lepiej. Adres e-mail: biurorzecznika@brpo.gov.pl
  Halina W.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie cieszę się z miłej rozmowy,złośliwcu!!!Z długiej rozmowy coś zawsze wynika.Nie ciesz się senatem!!!!!!
  TYLKO SĄD!!!!!Tyle złośliwości pod adresem Krzysztofa!!!!
  Zdrowia! Krzysztofie!!Na blogu od listopada Danka

  OdpowiedzUsuń
 20. Może ktoś poinformuje, czy wysłał informację do rzecznika? H.W.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ponieważ osoby które mają już zwrot zaległych emerytur myślą o odsetkach pozwolę sobie wkleić fragment uzasadnienia sa w poznaniu ". zmienia wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2011r. oraz poprzedzającą go decyzję i podejmuje wypłatę na rzecz odwołującej świadczenia emerytalnego począwszy od 1 października 2011r. przyznając ustawowe odsetki za okres od 6 stycznia 2013 do dnia zapłaty." Mnie do nie dotyczy bo w odwołaniach tak daleko nie jestem ale podaję to do dyskusji, bo dotychczas nikt nie wspominał o zasądzonych odsetkach i ta data ?
  Pozdrawiam Julia  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego od 6 stycznia - co dla Pani ta data oznacza ?
   pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
  2. Doczytałam to uzasadnienie dotyczy innej osoby..

   Usuń
  3. No właśnie tez nie rozumię tej daty, o co chodzi ?
   Julia

   Usuń
  4. Xenefont o/Olsztyn13 kwietnia 2013 18:16

   Ja też nie mam pojęcia,ale nie chodzi na pewno o Trzech Króli...

   Usuń
  5. Do wartości dochodzonej kwoty od razu doliczyłam ustawowe odsetki do dnia złożonego odwołania do SO za pośrednictwem ZUS ( napisałam:" wartość kwoty z odsetkami do dnia dzisiejszego"). W internecie można znaleźć specjalne kalkulatory do obliczania ustawowych odsetek i do każdego m-ca doliczyć te odsetki. Potem mam zamiar prosić sąd o nakazanie ZUS doliczenia kolejnych odsetek już od obliczonej kwoty w dniu złożenia odwołania do zakończenia sprawy. Tak to sobie wymyśliłam, żeby " upiec dwie pieczenie na jednym ogniu" - spróbować można, bo "kto pyta nie błądzi".
   Pozdrawiam - Daniela

   Usuń
  6. Xenefont o/Olsztyn13 kwietnia 2013 19:42

   Fajnie jest! A ja przygotowałem z gotowca,w którym na temat odsetek,napisałem... wraz z NALEŻNYMI,USTAWOWYMI ODSETKAMI ZA KAŻDY MIESIĄC NIEUZASADNIONEJ ZWŁOKI!

   Usuń
  7. Ponieważ niektóre sądy przyznające prawo do zaległych emerytur odsyłały w sprawie odsetek z powrotem do ZUS, więc podałam już na tacy konkretną kwotę.
   Daniela

   Usuń
  8. Do Julii z 16.41 .Prawdopodobnie chodzi o odsetki od dnia wydania korzystnego wyroku tj. 06.01.2013 Z tego wynika że odsetki jeśli będą płacone to tylko od dnia wygranej w sądzie.

   Usuń
  9. W nowym wzorze jest mała nieścisłośc,bo we wcześniejszym napisałam tak:
   2) nakazanie organowi rentowemu wypłatę emerytury poczynając od dnia 1 października 2011r do..wraz z ustawowymi odsetkami od każdej zaległej miesięcznej raty.
   Pozdr. Teresa

   Usuń
 22. Otrzymałam decyzje odmowną z ZUS o wypłatę zaległych. Mam zamiar odwołać się do SO. Proszę o radę. Czy odwołanie złożyć do ZUS czy do sądu ? Julia Białystok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miasto, dn. 09.04.2013 r.

   Imię i nazwisko

   adres

   PESEL

   Nr emerytury
   Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
   w ...............
   za pośrednictwem
   ZUS Oddział w .................
   Insp: ......................


   Usuń
  2. caly wzor nizej

   Usuń
  3. Xenefont o/Olsztyn13 kwietnia 2013 18:08

   Julio,sąsiadko droga...Anonimowy z godziny 17:34 ma rację...teraz TYLKO - najlepiej za pośrednictwem ZUS. Panienka z okienka, pokwituje odbiór Twoich dokumentów odwoławczych do sądu i z mimiką,zwaną uśmiechem oznajmi,że obowiązkiem ZUSu jest przekazanie do Sądu Twojego odwołania.Możesz też równolegle i do Sądu złożyć bezpośrednio papióry. Jak znam tradycje jednostek terenowych:Oddziałów/Inspektoratów/Biur ZUS...najlepiej tam pójść po drugiej kawie, około godz. 13:00,to masz wówczas szansę z nią na pogaduszki.Napisz,jak było...Pozdrawiam

   Usuń
  4. Dziękuję za radę, skorzystam. Odmowę dostałam 12 kwietnia, mam czas na odwołanie. Napisze jak mi poszło ... Julia Białystok

   Usuń
  5. Xenefont o/Olsztyn13 kwietnia 2013 18:08
   ....Możesz też równolegle i do Sądu złożyć bezpośrednio papióry.
   -
   Radzę nie wysyłac równolegle do sądu, bo sąd zaraz te "papióry" odeśle do ZUS.
   Pozdr. Teresa

   Usuń
  6. Tereso, dziękuję. Julia Białystok.

   Usuń
  7. Xenefont o/Olsztyn13 kwietnia 2013 21:50

   Co,prawda,to prawda!Tak kiedyś,na wszelaki wypadek,postępowaliśmy.Obecnie...czort jedyny,wie ...gdzie,co i jak lepiej!A jak papióry po drodze,gdzieś zaginą,to,co - najwyżej stracimy tylko czas i 6 zł na bilet,np!Pozdrawiam

   Usuń
 23. Witam serdecznie . Ja mam pytanie dotyczace zawęzenia moich roszczeń o wznowienie emerytury, gdyz juz ZUS zaczął mi wypłacac, wcześniej wnosiłam skarge do SO i tam zadałam wznowienia i wypłaty zaległej emerytury. Nie mam jeszcze terminu rozpraway , ale nie wiem czy takie pismo procesowe należy napisać już teraz, czy wystarczy zabrać na rozprawe i dołączyc. Bedeę wdzięczna za podpowiedz jak to ma wygladać. Dziekuje. Może ktoś z Państwa ma wzór takiego pisma . Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn13 kwietnia 2013 19:56

   Krystyno nasza!Temat Twój jest nieco zawiły,nie jasny.Mam wątpliwości wynikające z mojej niewiedzy po obradach Senatorów,co do i zacz... Może Jot z Pomorza,albo Orest... pomogą?

   Usuń
  2. 24 mam sprawę SO i nic jeszcze nie pisałam - w przyszłym tygodniu mam zamiar wysłać. Mogłabym też ustnie powiedzieć na sprawie, muszę na niej być obowiązkowo.
   Wzór, który kiedyś skopiowałam z blogu
   Sąd Okręgowy w .......
   Wydział Ubezpieczeń
   Społecznych   Pozwany: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
   w ........   Sygn. akt .....

   Wniosek
   o ograniczenie roszczeń wobec ZUS w ......


   Z uwagi na to, że ZUS uznał moje powództwo dotyczące zmiany decyzji zawieszającej z dnia 26.09.2011 i wznowił mi wypłatę emerytury na bieżąco od dnia 22 listopada 2012 r. ograniczam swoje roszczenie względem ZUS jedynie do żądania wypłaty świadczeń za okres od 1.10.2011 r. do 21.11.2012 r. wraz z należnymi odsetkami do dnia wypłaty.


   Załączniki:
   1.ksero - Decyzja ZUS-u z dnia .......2013 r.
   2.ksero - Postanowienie ZUS o wznowieniu postępowania .............

   KRYS


   Usuń
  3. Pani KRYS - jeżeli mozna ; ja bym napisała nie "decyzji zawieszajacej" , tylko : "decyzji o wstrzymaniu wypłaty emerytury " - pisze , bo dobrze zyczę. E

   Usuń
  4. Może być i tak ale ja otrzymałam decyzję zawieszającą mi emeryturę w związku z kontynuowaniem zatrudnienia.
   Z nimi to nie wiadomo.Diabeł tkwi w szczegółach.
   KRYS

   Usuń
  5. Xenefont o/Olsztyn13 kwietnia 2013 22:07

   E,ma rację!Teraz,ma mieć rację bytu już li tylko i wyłącznie pojęcie wstrzymania wypłaty!!!

   Usuń
  6. Do KRYS : A w decyzji z dnia 26.09.2011r., w lewym górnym rogu - co Pani ma napisane? Bo ja mam napisane : "decyzja o wstrzymaniu wypłaty emerytury " , a w punkcie I.2 : "wstrzymuje wypłatę emerytury ". Pozdrawiam , E

   Usuń
  7. Sprawdziłam. Mam też tak - w górnym rogu i pkt 1.2 napisane o wstrzymuje wypłatę emerytury natomiast pkt V - zawieszenie emerytury.
   Dzięki.Pozdrawiam
   KRYS

   Usuń
  8. A ja mam w lewym górnym rogu tytuł decyzji "decyzja o przeliczeniu" a w treści na wstępie decyzji to, że zawiesza mi się emerytrurę.G.S

   Usuń
 24. W Gazecie Prawnej nr 72 jest artykuł, który wczesniej wstawiła "fałszywa Wiga".
  Podaję link i fragmenty:
  http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=446050

  Wybrane wydanie: 12 kwietnia 13 (nr 72) GAZETA PRAWNA » Praca » ZUS zapłaci za bezprawnie zabrane emerytury

  W sprawie zawieszenia wypłat emerytur rząd przez sześć miesięcy stosował strusią politykę, udając, że nie ma problemu zaległych świadczeń. Tymczasem kwestia ta dotyczy ponad 26 tysięcy osób, którym wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. (sygn. akt K 2/12) przywrócił prawo do zawieszonych wypłat. Sędziowie uznali, że ZUS wstrzymał 1 października 2011 r. wypłatę świadczeń na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Dzięki temu wszystkie osoby pokrzywdzone uzyskały prawo do swoich świadczeń bez konieczności zwolnienia się z pracy. Wystarczyło tylko złożyć do ZUS wniosek, powołując się na wyrok TK.....
  (Blokada dostępu )
  Pozdr. Teresa
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana Teresko to nie Kanada ,Szwecja Norwegia blednie mi wyliczyli biezace mniej niz bralem napisalem odwolanie do zusu pisze jeszcze raz do ZUSU nie do sadu przez zus przypatkowo zadzwonilem powiedziano mi ze te sprawe kieruja do sadu i wstrzymuja mi nawet biezace szybko napisalem o wycofanie wniosku ,dojde swego pozniej ,jakas pani podala mi dzien godz kiedy rozmawialem i moze nagrywaja lub robia noatki nie mam preensji do pracownicy wykonuje polecenia zablokowali by nawet biezace na rok sady ????/ a wiem ze w zusie jest taki balagan ze placa i nie odebrali z 08 MAM wyrok pozytywny i czekam nie wierze Zusowi jak wscieklemu psu marian radom

   Usuń
  2. Pamie Marianie ! Miałam dokładnie to samo ! Po napisaniu odwołania nie zostało ono rozpatrzone w ZUS , tylko wysłane od razu do sądu , wraz z pismem ZUS , ż e emerytura mi sie wcale nie należy (poomimo , że mają prawomocny wyrok z SA).Zus rzeczywiście przypomina wściekłego psa , i to raczej niemożliwe , żeby pracownicy ZUS w róznych miastach tak samo sie "wściekali " . Wygląda to znowu na jakieś odgórne dyrektywy. Bardzo ludzi straszą odebraniem tego , co mają , apelacjami , kasacjami. Podobnie wściekły pies szczerzy kły. A czy ma Pan jakies informacje z ZUS Radom, dlaczego tak się zachowują ? Czy to ich własny pomysł?

   Usuń
  3. Widac , jak ZUS sie " stara bardzo ", żeby emeryci i ich rodziny (które dokładnie widzą , co sie dzieje ) , odzyskali zufanie do Państwa i stanowionego przez nie prawa nadszarpniete mocno przez niekonstytucyjny art.28. Pozdrawiam , E.

   Usuń
  4. Oj tam,oj tam.Przecież jak tak się podenerwujecie to może wcześnie zejdziecie.
   Krystyna

   Usuń
 25. Dziękuje serdecznie za cenne wskazówki.Może ja w skrocie jasniej przedstawie moją sytuacje.Emeryturę mam przyznaną od 01. 03.2009r.Nie zwalniając sie z pracy , pobierałam ja do momentu wstrzymania jej przez ZUZ od 01,10.2011r.Wniosłam odwołanie do Sądu Okręgowego i moje odwołanie zostało oddalone. Nie wnosiłam apelacji. Po ogłoszeniuwyroku TK wniosłam do ZUS wniosek o wznowienie , oraz o wypłatę zaległej emerytury, po czym ZUS zwrócił mi te dokumenty w celu złożenia go do Sadu.Do Sadu wniosłam skargę o wznowienie postepowania itd, orazo zmianę wyroku i uznanie moich roszczen poprzez uchylenie decyzji ZUS i wypłatę zaległych Swiadczen emerytalnych należnych od dnia zawieszenia do momentu wznowienia,oraz o wznowienie. Wysłalam tą skarge 20 grudnia. A miedzyczasie , bo 20 stycznia ZUS wszczął mi wypłatę emeryt. wyrownujac od 22.listopada. I tu własnie miałam problem , czy wysłąc pismo do sądu w sprawie ograniczenia roszczeń przed rozprawa, czy wystarczy poczekac do terminu rozprawy. Do tej pory jeszcze nie mam wyznaczonego terminu .Dziekuje za pomoc. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 26. Jeszcze tylko dwa zdania, ja nie otrzymałam z Zus żadnego postanowienia o wszczeciu postepownia, najpierw wpłynęły mi pieniadz na konto , po tygodniu otrzymałam DECYZJE O PRZELICZENIU EMERYTURY ...... ZUS po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 15.01.2013 przelicza OD 22.11.2012 TJ Od daty wejścia w życie przepisów emeryture ...Należnośc od 22 . 11.2012 do 31 stycznia 2013 zaklad przekaż na rachunek w banku.Ja nie skladalam zadnego wniosku, skladalam jedynie kwartalnie o doliczenie stazu pracy i ten wczesniejszy, ktory mi odesłali. Krystyna . Juz sie w tym gubię

  OdpowiedzUsuń
 27. Wcale się nie dziwię. Nie tylko w Pani przypadku ZUS postepuje niejasno , co jest niezgodne z przepisami , obowiązujacymi ZUS .Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja też dostałam odmowne z zu i złożyłam pismo do zusu czekam co dalej zrobi zus jak myślicie. Róża

  OdpowiedzUsuń
 29. Pracownicy ZUS robią to co mają nakazane z góry. Wykonują tylko polecenia polityków. Może po komisji senackiej ZUS juz nie będzie wnosił odwołania od wyroków SO i kasacji po wyroku
  SA?. Może to tylko pobożne zyczenia?

  OdpowiedzUsuń
 30. Czy ktoś z Państwa może powiedzieć mi jakiej wysokości koszty zastępstwa procesowego DLA ZUS może zasądzić Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie "zawieszenia"? Bo jednak jest to także sprawa majątkowa, przecież mamy oprócz żądania uchylenia i zmiany decyzji także roszczenie o wypłatę - czy ktoś się nad tym zastanawiał? Przepisy mówią o kwocie 600 zł za roszczenie do 5.000 zł. Będę wdzięczna na odpisanie także na mój e-mail: p.rb@poczta.fm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się nad tym zastanawiam. Dopisałam w swoim odwołaniu jako ostatni punkt: zasądzenie od pozwanego zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, ale to chyba dopiero wtedy, gdy ZUS nie uwzględni moich roszczeń i przekaże sprawę do sądu. Więc chyba nie powinnam na razie tego umieszczać w odwołaniu?
   Przecież nie musimy sobie robić wszystkiego sami, nie jesteśmy prawnikami. A jeśli poprosimy o występowanie w naszym imieniu, to chyba należy nam się zwrot kosztów (w przypadku wygranej, ale to oczywiste;)). ZUS kazał płacić za zastępstwo procesowe, a przecież mają radców na etatach, a my gorsi?

   Usuń
  2. Koszty zastępstwa procesowego od ZUS na Twoją rzecz może zasądzić Sąd jeśli wygrasz sprawę i będziesz miała pełnomocnika - radcę prawnego lub adwokata. Chodzi o to, ile może zasądzić Sąd od nas na rzecz ZUS, którego na pewno będzie reprezentował pełnomocnik.

   Usuń
 31. Jestem zupełnie początkująca i powiem szczerze, że mam problem z napisaniem odwołania do SO - dostałam odmowę z ZUS (dotyczy żądania wypłaty świadczeń za okres od 1.10.2011 do 21.11.2012 wraz z odsetkami). Nie wiem co należy wpisać w tzw "Części wspólnej", tam gdzie jest odwołanie do wyroku TK itd. Czy i co powinno się tam znaleźć.
  Decyzja o przyznaniu emerytury była w sierpniu 2008 roku zawieszona z uwagi na zatrudnienie, następnie częściowo wypłacana, od 1.10.2011 wstrzymana, gdyż dalej pracowałam, listopad 2012 wznowiona wypłata - do chwili obecnej pracuję Może ktoś z Państwa mógłby mi pomóc jak to należy poprawnie wszystko napisać . Będę bardzo wdzięczna
  "Zagubiona"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wejdź na "wzory posm" (na samej górze) i tam znajdziesz to co Cię interesuje.
   mm

   Usuń
  2. Skorzystałam z wszystkich możliwych porad dostępnych na naszym blogu i napisałam/posklejałam takie uzasadnienie.

   Uzasadnienie
   Po osiągnięciu wymaganego wieku i stażu pracy wystąpiłam do ZUS Oddział w ..... z wnioskiem o tzw. wcześniejszą emeryturę. Po rozpoznaniu mojego wniosku z dnia 15.11.2006 r. ZUS Oddział w ... wydał decyzję nr ..., w której ustalił mi prawo do emerytury i równocześnie zawiesił wypłatę świadczenia z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia. W decyzji zawarł też informację, że w celu podjęcia wypłaty emerytury należy przedłożyć świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające fakt rozwiązania stosunku pracy z każdym pracodawcą, na rzecz którego praca była wykonywana bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
   Po moim wniosku z dnia 2.03.2010 r. i z chwilą ukończenia 60 lat decyzją z 12 marca 2010 r. organ rentowy ponownie ustalił mi wysokość świadczenia z nową kwotą bazową i wznowił jego wypłatę od 1 marca 2010 r.. Pozostawałam w dalszym ciągu w zatrudnieniu i pobierałam emeryturę do dnia 30 września 2011 r.
   Decyzją z dnia 27.09.2011 r. organ rentowy - na podstawie art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 257, poz. 1726) wstrzymał wypłatę mojej emerytury od 1 października 2011 r.
   Stan taki trwał do chwili zajęcia stanowiska przez Trybunał Konstytucyjny. Po wyroku TK z 13 listopada 2012r. sygn. akt K2/12 stan prawny zawieszenia mojej emerytury uległ zmianie. Wyrokiem tym TK stwierdził, że emeryci, którzy nabyli prawo do świadczenia i jego realizacji w określonym przedziale czasowym tj. od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. nie podlegają rygorom wynikającym z art.103a ustawy o emeryturach i rentach. Oznacza to, że w przypadku osób, którym emeryturę przyznano przed 1 stycznia 2011 r., a które kontynuowały zatrudnienie istniejące przed przyznaniem emerytury, nie ma podstaw do zawieszenia wypłat emerytury.
   Decyzją z dnia 7.01.2013r. organ rentowy wznowił mi bieżącą wypłatę świadczenia od dnia 22.11.2012r.

   Usuń
  3. Cd.
   Decyzją z dnia 27.03.2013r. organ rentowy odmówił uchylenia decyzji z dnia 27.09.2011r. w części, w jakiej decyzja ta dotyczy zawieszenia prawa do emerytury za okres od dnia 01.10.2011r. do dnia 21.11.2012r.
   Organ rentowy uzasadniając wydanie mi odmownej decyzji, a dotyczącej wypłaty zaległego, zawieszonego świadczenia emerytalnego powołuje się na art. 190 ust. 3 Konstytucji, w myśl którego orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia i z tym dniem następuje utrata mocy obowiązującej aktu normatywnego, którego dotyczy orzeczenie Trybunału. Organ rentowy wskazuje, że w tego typu sprawach wyrok Trybunału Konstytucyjnego obowiązuje od momentu jego ogłoszenia, tj. od dnia 22 listopada 2012 r. a więc nie dotyczy zawieszonych świadczeń emerytalnych niewypłacanych w okresie od 1 października 2011r. do 21 listopada 2012 r.
   Zagadnienie mocy wstecznej orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzających niezgodność aktu normatywnego lub jego części z aktem wyższego rzędu było wielokrotnie przedmiotem wypowiedzi Sądu Najwyższego, który zdecydowanie opowiadał się za przyznaniem skutków sięgających w przeszłość (ex tunc). Na ogół nie budzi wątpliwości, że owa "przeszłość" sięga do daty wejścia w życie obecnej Konstytucji, a więc do dnia 17 października 1997r.
   Linia orzecznictwa Sądu Najwyższego wskazująca na działanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego ex nunc dotyczy wyłącznie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, w których Trybunał wyraźnie określił skutki czasowe działania wydanego wyroku. Tymczasem w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. Trybunał jednoznacznie wskazał charakter swego orzeczenia i świadomie nie określił jego skutków w czasie (np. poprzez orzeczenie w wyroku odroczenia przez Trybunał Konstytucyjny utraty mocy niekonstytucyjnego przepisu).
   A więc w sprawach dotyczących zawieszenia wypłaty emerytur od 1 października 2011r. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. ma działanie ex tunc i organ rentowy ma obowiązek wypłacić mi zaległe świadczenie emerytalne.

   Odnosząc się do twierdzenia organu rentowego, zawartego w uzasadnieniu decyzji ZUS Oddział w ... z dnia 27 marca 2013 r. znak: ... zauważyć należy, że skoro organ rentowy wstrzymał mi wypłatę emerytury od 1 października 2011r. do 21 listopada 2012 r. to – w świetle – powyższego należy zmienić zaskarżoną decyzję i zobowiązać organ rentowy do wypłaty emerytury począwszy od daty zawieszenia, tj. od 1 października 2011 r.

   W związku z powyższym wnoszę o zmianę zaskarżonej decyzji.

   Załączniki:
   1.odpis odwołania
   2.odpis decyzji ZUS przyznającej wcześniejszą emeryturę – ksero /2 egz./
   3.odpis decyzji ZUS zawieszającej emeryturę /2 egz./
   4.odpis decyzji ZUS wznawiającej wypłatę bieżącej emerytury/2 egz./
   5.odpis decyzji ZUS odmawiającej wypłaty zaległej emerytury /2 egz./.
   Co o tym sądzicie? Proszę o pomoc i opinie.
   Pozdrawiam B.P.

   Usuń
  4. Dziękuję serdecznie B.P.
   Jestem z Wami dziś po raz pierwszy i nie spodziewałam się takiej życzliwości
   "Zagubiona"

   Usuń
 32. Zasugerowałam się tym, że załączone wzory dotyczą osób, które przeszły już na emeryturę powszechną. Dziękuję, będę "walczyć" z odwołaniem :)
  "Zagubiona"

  OdpowiedzUsuń
 33. podaj e-mail to jutro wyślę Ci swoje - zmienisz tylko daty.Ja ; po;.
  pozdr.
  Alicja 2

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę bardzo wdzięczna :)
   dopol@poczta.onet.pl
   Serdecznie dziękuję i pozdrawiam
   "Zagubiona"

   Usuń
  2. Zagubiona "do kwadratu" - czy możesz mi także wysłać, kompletnie nie łapię się w tym. Poza tym, czy jeśli nie określę wysokości kwoty zaległej emerytury, to Sąd odrzuci moje odwołanie?Już nie zdążę jechać do ZUS, a nie umiem tego wyliczyć. Będę wdzięczna za odpowiedź na adres e-mail p.rb@poczta.fm

   Usuń
  3. Nie musisz podawać wysokości żądanej kwoty zwrotu - w odwołaniach od decyzji ZUS nie jest to konieczne, wszystko jest w dokumentach ZUS.

   Usuń
 34. Pani Alicjo 2 z 17:58, czy zastosowała Pani wzór odwołania od Pani Teresy z dnia 05.03.2013r?. Czy dodała Pani jeszcze coś od siebie lub zmieniła, czy uzasadnienie jest wystarczające.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak oparłam sie o wzór p. Teresy ale bez pryzwoływania orzeczen sądowych. Dodałam kilka zdań innych opini.
   Alicja 2

   Usuń
  2. W mojej decyzji odmownej ZUS informuje, że wyrok TK obowiązuje od 22 listopada i nie ma podstawy do wypłaty zaległych świadczeń, więc przywołałam orzeczenia sądowe (sygnatury) na potwierdzenie, że tak nie jest (korzystając z art. mec.Hołówki i kilku sformułowań z wyroków sądów apelacyjnych.
   Podając konkretne przykłady mam nadzieję, że sąd będzie musiał się do nich ustosunkować, "zwykłą " treść odwołania może zlekceważyć a wyroki to "konkret", ale oczywiście mogę się mylić bo sądy są "niezawisłe" :))
   Anka Wwa

   Usuń
  3. W mojej decyzji odmownej ZUS informuje, że wyrok TK obowiązuje od 22.11.identycznie jak u Pani Anki Wwa. Pani Aniu widzę, że Pani bardzo dobrze, w przeciwieństwie do mnie, orientuje się w tym gąszczu przepisów. Czy można liczyć na "wyciąg" z przytaczanych przez Panią konkretnych orzeczeń itp?
   "Zagubiona"

   Usuń
  4. Do "Zagubionej"
   Jutro prześlę Pani na maila treść mojego odwołania od decyzji ZUS.
   Anka Wwa

   Usuń
  5. Pani Aniu, bardzo serdecznie dziękuję :)
   "Zagubiona"


   Usuń
  6. Pani Aniu czy ja również mogłabym prosić na mój adres mailowy wyciąg z orzeczeń, lub przynajmniej ich spis? Z góry bardzo dziękuje.Zagubiona "do kwadratu" p.rb@poczta.fm

   Usuń
  7. Do "Zagubiona" i "Zagubiona do kwadratu"
   Wzór obu Paniom już wysłałam.
   Anka Wwa

   Usuń
 35. Informacja dla Alicji 2

  Będę bardzo wdzięczna :)
  dopol@poczta.onet.pl
  Serdecznie dziękuję i pozdrawiam
  "Zagubiona"

  OdpowiedzUsuń
 36. Do Pani Alicji 2.To ja pisałam do Pani o 18:28.Ja także jak "Zagubiona" poruszam się we mgle. Mam kilka dni na złożenie odwołania do SO. Mam już gotowe napisane, ale wciąż nie jestem pewna czy dobrze napisałam uzasadnienie. Bardzo bym była wdzięczna gdyby Pani przesłała mi na adres mailowy andriano@o2.pl swoje odwołanie dla porównania.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ja również bardzo bym prosiła o przesłanie Pani odwołania na mojego e - maila, gdyż dziś całą niedzielę pisałam odwołanie i im więcej siedziałam i czytałam, tym stawałam się jeszcze bardziej zagubiona,Będę bardzo wdzięczna Mój adres: ann1267@interia.pl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Pani Alicji 2.
   Ja również bardzo bym prosiła o przesłanie Pani odwołania na mojego e - maila, gdyż dziś całą niedzielę pisałam odwołanie i im więcej siedziałam i czytałam, tym stawałam się jeszcze bardziej zagubiona,Będę bardzo wdzięczna Mój adres: ann1267@interia.pl

   Usuń
  2. Do Pani Alicji 2
   Serdeczne dzięki.
   Zagubiona z 20:52

   Usuń
  3. Witam
   do ann1267
   jutro Pani wyślę rano z pracy-bo tam mam poprw. wersję.
   Pozd.
   Alicja 2

   Usuń
  4. Do Alicji 2 od ann1267.
   Bardzo, bardzo, bardzo Pani dziękuję.Jutro z niecierpliwością będę czekać na Pani e-maila. Pozdrawiam.

   Usuń
 38. Ja w swoim odwołaniu też nie powoływałam się na orzeczenia Sn.
  Napisałam tylko: Zgodnie z poglądem, przeważającym w orzecznictwie SN wyroki TK stwierdzające niezgodność przepisu ustawy z Konstytucją są skuteczne od dnia wejścia w życie zakwestionowanego przepisu i przyczyna prawna wstrzymania emerytury nie istniała. Odnosząc się do twierdzenia organu rentowego zawartego w uzasadnieniu decyzji ZUS z dnia... nalezy zauwazyć, że z uwagi na wiążące stwierdzenie TK dany przepis pozostaje w sprzeczności z aktem prawnym wyższego rzędu.

  OdpowiedzUsuń
 39. i tak zrobią co zechcą,bez względu na podane paragrafy Iza

  OdpowiedzUsuń
 40. http://vod.gazetapolska.pl/3926-hit-netu-w-sprawie-wraku-czyli-malpa-w-czerwonym?utm_source=niezalezna&utm_medium=tytulnowa8&utm_campaign=vod
  Tak witały dzieci Tuska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nieźle!!!!!

   Usuń
  2. Przepraszam ale to jest blog o emeryturach a nie o katastrofie smoleńskiej, Tusku, Kaczyńskim, czy innym zas.....nym polityku. Adminko proszę usuwać wpisy polityczne

   Usuń
  3. A ja się z tego serdecznie uśmiałam jak z dobrego kawału i nic więcej.

   Usuń
 41. Wyliczyłam zaległe i nie wiem, czy dobrze. Głównie dlatego, że wyszło mi strasznie dużo, ale to chyba tak jak z PITami, nigdy tyle nie widziałam na koncie, co mam naliczone...
  Policzyłam każdy miesiąc po kolei w kolumnach:
  1.wys. świadczenia z decyzji ZUS
  2.odsetki od 1. (kalkulator ZUS)
  3. razem
  4. pomniejszenie (>70%)
  5. kwota zaległa = 3-4
  Dodałam kwoty z poszczególnych miesięcy.
  Podatek będzie naliczony przy wypłacie, więc teraz go nie liczę.
  Nie wiem, czy to dobrze. Proszę o komentarz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim Oddziale ZUS bardzo uprzejma pani poinformowała mnie,że nie trzeba koniecznie podawać w tym wypadku ile ZUS ma zwrócić, to nie jest postępowanie w Sądzie Cywilnym (Wydziale Cywilnym), lecz w Sadzie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

   Usuń
  2. Pani Baszko nie rozumię z wyliczenia zaległej poz. 4 tj. pomniejszenie(70 %), nie wiem czego ta pozycja dotyczy? Bardzo proszę o rozszerzenie poz. 4.

   Usuń
  3. bo jak się jest "niepełnoletnim"emerytem to obowiazują ograniczenia i przekroczenie limitów przychodu skutkuje zmniejszeniem świadczenia do 70%

   Usuń
 42. Do P. Alicji 2.
  Skorzystałam z Pani uzasadnienia.Pisze Pani do Anny 1267 o poprawionej wersji.Proszę napisać czego dotyczy zmiana.Jutro mija mi termin do odwołania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam
   w domu pisałam na brudno i nie mam drukarki. W pracy poprawiłam tylko stylistyczne błędy, i końcówki wyrazów w piśmie.
   reszta to samo.
   Pozd. Alicja 2

   Usuń
 43. Do P. Alicji 2.

  Czy mogłaby Pani również wysłać mi na maila - andriano@o2.pl poprawioną wersje odwołania ? Byłabym bardzo wdzięczna ponieważ jutro mija mi termin odwołania. Jeszcze raz dziękuję bardzo za poprzednią wersję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to jest właśnie ta wersja,którą wysłałam Pani rano. Taką też już oddałam do ZUS.chyba niepotrzebnie zrobiłam lekkie zamieszanie. Wyjaśnienie powyżej
   Alicja 2

   Usuń
 44. Do P. Alicji 2.

  W takim razie jeszcze raz bardzo dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 45. Już kilka razy pisałam , że w odwołaniu nie trzeba podawać kwot i nie trzeba załączać żadnych ksero decyzji odmownych.
  Odwołujemy sie poprzez ZUS i do Sądu trafia nasze odwołanie z naszym ZUSowwskim aktem. Jezeli akt nie trafi na czas do sądu sprawa zostaje odroczona. Odwołanie ma by zwięzłe. Do minimum
  skróciłam wzór podany na blogu. Wcześniej napisałam , to co przestawiłam krótko w uzasadnieniu. Jestem byłym pracownikiem ZUS i nie jedno odwołanie do sądu przeszło przez moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 46. Wiem , że ma Pani rację . Całe , kompletne akta ZUS sa przesyłane do sądu - do dyspozycji sedziów , orzekajacych w sprawie. W praktyce jednak wygląda to tak , że sędzaia , siadając przed kolejnymi , w kolejnej sprawie , tomiszczami akt , często nie ma czasu , albo ochoty , albo jedno i drugie , żeby wnikliwie je przeczytać . Z drugiej strony , nikt nie zna naszej indywidualnej sprawy tak , jak my sami. Dlatego warto z tych tomiszczy akt wyselekcjonowac dokumenty decydujace w sprawie i postawic je przed oczy sędziemu , jako załaczniki ksero i dowody z dokumentów - do naszego pisma procesowego . Ułatwi to prace sedziemu , a jednocześnie zmniejsza prawdopodobieństwo , ze przy "przegryzaniu " sie przez stosy naszych dokumentów , niechcacy cos pominie lub nie zauważy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 47. Nie bardzo zgodzę się z Panem. ZUS pisze do Sądu uzasadnienie odmowy. Sędziowie nie muszą się przekopywać przez nasze akta.
  Rzucą okiem na jedno i drugie i werdykt gotowy. Wystarczy, że
  powód pozwu "zawieszenie emerytury" i sędziowie wiedzą " co z tym zrobić". Mam cichą nadzieję, że może nie będzie wniosków o kasację przez ZUS po posiedzeniu Komisji Senackiej.

  OdpowiedzUsuń
 48. Jeżeli tak jest , że sedziowie nie musza przekopywac sie przez nasze akta , to tym baedziej warto do pisma procesowego dołączyć kswerokopie dokumentów.

  OdpowiedzUsuń
 49. Do P.Alicji 2 Czy mogłaby Pani również wysłać mi na maila - dajewskamarianna@gmail.com poprawioną wersje odwołania ? Byłabym bardzo wdzięczna . Jeszcze raz dziękuję .

  OdpowiedzUsuń
 50. Do P.Alicji 2 Czy mogłaby Pani również wysłać mi na maila - dajewskamarianna@gmail.com poprawioną wersje odwołania ? Byłabym bardzo wdzięczna . Jeszcze raz dziękuję .

  OdpowiedzUsuń
 51. Droga P.Alicjo 2 ja również bardzo proszę o przesłanie na maila wzór odwołania do ZUS-u.
  perelka988@wp.pl
  Z góry serdecznie dziękuje. Anusia

  OdpowiedzUsuń
 52. jutro rano pani wyślę
  pozd.
  alicja 2

  OdpowiedzUsuń
 53. Dzięki serdeczne Droga Pani Alicjo 2 za wzór odwołania pozdrawiam i życzę dużo zdrowia Anusia

  OdpowiedzUsuń
 54. SA w Lublinie przyznał mi zgodnie z orzeczeniem TK prawo do wpłaty zabranej w październiku 2011 roku emerytury zaś sprawę rekompensaty a więc odsetek za ten okres odesłał do decyzji ZUS.W prowadzonej na blogu systematyce znajduję się w grupie emerytów , którzy uzyskali emeryturę "PO" .
  ZUS wykonał wyrok SA i wypłacił warunkowo zaległą emeryturę / przygotowywana jest rzekomo kasacja/ zaś odmówił wypłaty odsetek. Od decyzji ZUS przysługuje mi odwołanie do SO, które powinienem złożyć za pośrednictwem ZUS w terminie 1 mc od daty otrzymania decyzji.Jak z tego wynika procedura postępowania się powtarza do poprzednich kroków do jakich nas zmuszono . Ze wstępnych rozmów z prawnikiem wynika ,że są małe szanse na uzyskanie wyroku SO i być może SA nakazującego ZUS wypłatę odsetek. Może ktoś z Państwa blogowiczów mógłby przytoczyć przepisy prawa , które należałoby przywołać przy pisaniu odwołania.
  Antoni

  OdpowiedzUsuń
 55. Do Pani Alicji 2
  Droga P.Alicjo 2 jeszcze ja również bardzo proszę o przesłanie na maila wzoru odwołania do ZUS-u.
  gigakna@o2.pl
  Z góry serdecznie dziękuje. Grażyna

  OdpowiedzUsuń