4 kwietnia 2013

Apelacja oddalona
Witam wszystkich blogowiczów. Tak jak obiecałem wcześniej dzielę się wiadomością w sprawie apelacji mojej żony. Jak było do przewidzenia z uwagi na to, że należy ona do osób „sprzed” apelacja została oddalona.
Sąd w zasadzie zachował się poprawnie, nie było żadnych komentarzy i pouczeń, może dlatego, że żonę reprezentował mój przyjaciel, radca prawny. Sąd uwzględnił zmianę zakresu pozwu i umorzył postępowanie w zakresie uchylenia decyzji co do wypłaty bieżących świadczeń, natomiast w pozostałym zakresie, czyli co do zaległych, apelację oddalił, uzasadniając to tym, iż zdaniem składu orzekającego wyrok TK dotyczy tylko tych osób, które prawo co emerytury nabyły po 8 stycznia 2009 r. Od wyroku, który jest prawomocny, służy wniesienie skargi kasacyjnej po uzyskaniu wyroku z uzasadnieniem , koniec, kropka. Rozprawa trwała 5 - 10 minut, sąd miał już wszystko przygotowane.
Oczywiście będziemy składali skargę kasacyjną, pełnomocnikiem żony będzie mój przyjaciel,  radca prawny Mec. Sławomir Leman. Wszystkie osoby, które są w takiej samej sytuacji jak moja żona, tzn. mają oddalona apelację, dalej pracują i pobierają bieżącą emeryturę, a chciałyby złożyć skargę kasacyjną, uprzejmie proszę o kontakt mailowy ze mną w tej sprawie. Przekonałem Mec. Lemana by zechciał reprezentować przed Sądem Najwyższym również innych emerytów.
Równolegle do kasacji będziemy pisać skargę do ETPCz w Strasburgu, do czego namawiam wszystkich przegranych w sądzie II-giej instancji. Tak więc pozostaję na blogu, co pewnie niektórzy przyjmą z dezaprobatą i będę się starał nadal kolegom i koleżankom emerytom pomagać w miarę moich możliwości.
pozdrawiam
Krzysztof

132 komentarze:

 1. No wielka szkoda Krzysiu, że apelacja Twojej Żony została oddalona.Jeżeli Wasz mecenas i Ty nie daliście rady przed Sądem Apelacyjnym w tej sprawie, to powiedz co mogą inni emeryci zdziałać w tej sprawie przed "dowolnym" sadem?. Ja nie mogę pogodzić się z tym co za "cholerny" zupełnie nieuprawniony podział pokutuje w sądach na tych sprzed i po 08.01.2009r.Przecież i tym "sprzed" i tym "po" bez problemu odwiesili wypłatę emerytur w 2009r. i wtedy nikt nie wnikał kto kiedy miał ustaloną emeryturę.A teraz jakieś korowody.Naprawdę ręce opadają.Ale mam nadzieję Krzysiu, że kto jak kto ale Ty na pewno Im nie odpuścisz i będziesz walczył do samego końca i oczywiście pozostaniesz z nami na blogu, bo wciąż potrzebujemy Twojej pomocy.Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Małżonkę i główka do góry!
  Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak piszę wyżej sędziny były wyjątkowo grzeczne, może z uwagi na mecenasa, więc żadnych "pouczeń" czy komentarzy z ich strony nie było. Po prostu warszawski SA w naszych sprawach przyjął taką linię orzecznictwa, więc nie ustosunkował się do żadnego z argumentów przedstawionych w pismach procesowych jakie mecenas złożył. uzasadnienie ustne to było jedno zdanie: "obecny tu skład stoi na stanowisku, że wyrok TK dotyczy tylko osób, które prawo do emerytury nabyły po 8 stycznia 2009 r." konie i kropka ani słowa więcej, oczywiście ciekawe co napiszą w uzasadnieniu pisemnym, bo dopiero to będzie podstawą i punktem wyjścia do skargi kasacyjnej. I głowa do góry walczymy dalej
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Jestem z Panem i Pana żoną,chociaż przykro,że to nie koniec
   Pozdrawiam Teresa z Łodzi( też sprzed 2009)

   Usuń
  3. Panie Krzysztofie, jestem dokładnie w takiej samej sytuacji jak Pana żona. Też mam oddaloną apelację przez SA w Warszawie. Uzasadnienie było dokładnie takie samo jak u Pana. Ja również nie zamierzam się wycofywać. Będziemy walczyć dalej, jestem z Panem i Pana żoną. Resztę napisałam Panu w e-mailu.
   Walczymy dalej, aż do skutku...wierzę, że wygramy, jak nie w SN to w ETPCz w Strasburgu.
   Pozdrawiam
   Grażyna z Warszawy

   Usuń
 2. Witam Panie Krzysztofie

  No i tak trzymać !!!

  Pozdrawiam. Sara

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam ,
  Panie Krzysztofie przykre jest to że jesteśmy tak żle traktowani przez sądy. Czekam na wyrok z uzasadnieniem z SA i bardzo chętnie skorzystam z Pańskiej pomocy ponieważ sama sobie nie poradzę. Pozdrawiam bardzo serdecznie Pana i Pańską żonę. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wystarczy moja pomoc, potrzebny będzie prawnik
   Krzysztof

   Usuń
 4. Niestety, tym razem intuicja mnie zawiodła, gdyż byłam przekonana, że wynik sprawy będzie pomyślny. To przykre Krzysztofie, bo okazało się, iż żadne argumenty nie są wstanie przebić się przez tę "cholerną machinę sądowniczą"...
  Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Małżonkę.
  Grażka z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie Krzysztofie proszę napisać coś więcej o przypadku Pana Żony, tzn kiedy przeszła na emeryturę wcześniejszą, czy emeryturę powszechną (staż + wiek 60 lat) itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo
   Żona jest rocznik 1950 o emeryturę wcześniejszą mogła już wystąpić w 2005 r. miała już wtedy ukończone 55 lat, miała też 30 lat stażu okresów składkowych i nieskładkowych, a uprawnienia do przejścia na wcześniejszą emeryturę nabyła jako wieloletni mianowany urzędnik państwowy (inspektor kontroli skarbowej). Ale o emeryturę wystąpiła dopiero w październiku 2008 roku kiedy było już wiadomo, ze od nowego roku 2009 będzie można łączyć etat z emeryturą. Niestety jej zarobki przekraczały 130% tak, że wniosek o podjecie wypłaty złożyła dopiero w 2010 roku po ukończeniu 60 lat. Gdyby ktoś w październiku 2008 przewidział co się będzie działo za dwa lata oczywiście poczekałaby ze założeniem wniosku o emeryturę do stycznia 2009 r. I tu widać idiotyzm wyroków dzielących emerytów na tych "sprzed" i "po"
   A dalej jak wszyscy, zawieszenie w 2011, sąd okręgowy - przegrana, odwieszenie bieżących od 22 listopada, dziś apelacja też oddalona
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Czyli Pana żona prawo do emerytury powszechnej nabyła w 2010 r. (czyli w tych widełkach podanych przez TK - więc jakim cudem sąd oddalił pozew).

   Usuń
  3. z zakładki "wygrana w sądach"
   Anonimowy1 marca 2013 22:56
   1. Anonimowy13 lutego 2013 21:31
   Witam!Janina
   12.02.2013 SO w Łodzi wyrok pozytywny.Zwrot zaległych od 1.10.2011. Naliczenie emerytury wcześniejszej w 2005 roku , a w 2009 emerytury powszechnej na mój wniosek. Sędzia uzasadniając odwoływala się do uzasadnieniu TK, ktory jej zdaniem podzielił emerytów ,na tych ktorzy mieli naliczone przed 2009 i na tych ,którzy mieli naliczenie w okresie 2009-2010. W moim przypadku uznał, ze emerytura powszechna była nową emeryturą naliczoną własnie w okresie 2009 -2010
   Janina z Łodzi

   więc kompletnie nie rozumiem czemu Pana Małżonka przegrała.

   Usuń
  4. Bo każdy SA ma inna linię orzecznictwa , inaczej rozumie "nabycie prawa do emerytury" inaczej rozumie pojecie "ryzyko emerytalne". Po za tym nie wiem co u Pani oznacza pojecie "emerytura powszechna" czy chodzi o "emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym" czy też o emeryturę wyliczana na nowych zasadach tzn "emeryturę kapitałową" Jeśli to możliwe prosiłbym o przesłanie skanu wyroku z uzasadnieniem (po wyczernieniu danych osobowych) oraz sygnatury sprawy (może jest na portalu orzeczeń sądów)
   Krzysztof

   Usuń
  5. Pani Janino,
   Ja tez jestem Łodzi sprawę miałam 25.02. emeryturę powszechną naliczoną na mój wniosek i niestety decyzja sądu odmowna,
   Czy mogłaby przesłać na maila teresaski@poczta.onet.pl- nr sprawy ,bądź o ile to możliwe nawiązać ze mną kontakt.
   JEST TO DLA MNIE WAŻNE bo być może powinnam podkreślić fakt naliczenia emerytury powszechnej na mój wniosek.
   Pozdrawiam Teresa z Łodzi

   Usuń
  6. Tereso co rozumiesz przez "emeryturę powszechną"?
   Krzysztof

   Usuń
  7. Ponieważ mój wpis kilkakrotnie pojawia się na tym blogu ((nie wiem kto go umieszcza ) chciałabym Panie Krzysztofie wyjaśnić, że ja wysłałam 23. 03 .2013 do Pana na maila odpis wyroku z uzasadnieniem i apelacje ZUS z pewnym zapytaniem.Ale nie wiem czy Pan otrzymał, ponieważ żadna nawet krótka odpowiedź do mnie nie dotarła.
   Janina z Łodzi

   Usuń
  8. Pani Janino, nic nie dotarło
   Krzysztof

   Usuń
 6. PYTANIE? DO TEJ DYKTATURY PO+PSL TRZĘSĄCEJ TYM KRAJEM MYŚLICIE ŻE JESTEŚCIE WIECZNI ZWERYFIKUJE WAS WIOSNA 2013r. Wyrok T.K jest dla was niczym ,obywatel nikim. Ta ekipa tworzy precedens że w tym kraju można wszystko przegłosować i wpuścić do obiegu prawnego nie ponosząc żadnych konsekwencji.P.JOLANTA FEDAK sprowokowała tą sytuację,wyborcy ją ocenili i co gdzie jest ta DAMA teraz?.manipulacja tej PANI posłami jest oczywista ponieważ w dniu 1.12.2010r wpłyneła do KANCELARI SEJMU negatywna opinia SĄDU NAJWYŻSZEGO w tej sprawie a więc ktoś miał wątpliwości i musiał zadać pytanie.Świadomość władzy w imię jakich przesłanek P. PREZYDENT R.P w ramach rekompensaty i za co wymyślił sławne przepracuj 18miesięcy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawa za ustawą do kitu - jeszcze dobrze nie wejdzie w życie już są propozycje zmian

   W tej chwili Prezydent chce rocznego urlopu dla matek pierwszego kwartału , a wcześniej podpisał od 18.03.2013

   Zapowiada, że przygotuje własny projekt ustawy w sprawie sądów powszechnych, a wcześniej Gowin rozwalił ok 80 sądów i to się zemści na naszych sprawach bo będą rozciągane w czasie.

   Podobnie się ma 18 miesięcy pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
  2. " Ta dama " jest obecnie zatrudniona w MPiPS , lub w ZUS , i prawdopodobnie decyduje w sprawie zawieszonych.

   Usuń
  3. Wybaczcie blogowicze, ale ja mam informacje (jak prezes Kaczyński nie powiem skąd) że ta "dama" nie miała nic do powiedzenia przy zabieraniu nam emerytur, a z tego co mi przekazano miała na ten temat zdanie odwrotne niż się sądzi. Za zabranie emerytur w 2011 r, odpowiada wyłącznie minister Vincent, zresztą za nasze obecne kłopoty też, młodzik w MPiPS też nie ma nic do powiedzenia.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  4. "Fakt " z 12.02.2013r. :Jak dowiedział się "Fakt", była minister pracy Jolanta Fedak ma nową posadę. – Pani minister Jolanta Fedak została zatrudniona na stanowisku Radcy Prezesa ZUS z dniem 13 lutego w wyniku publicznej rekrutacji na to stanowisko – potwierdził Jacek Dziekan, rzecznik ZUS. Niestety nie chce ujawnić, ile dokładnie zarabia. – Zgodnie z regulaminem ZUS radca prezesa może zarabiać od 3 do 10 tysięcy złotych – mówi rzecznik. Możemy się domyślać, że była minister pracy raczej minimalnej pensji nie dostała.

   Usuń
  5. Ktoś musi ciągnąć dalej ten bałagan jaki w/w wprowadziła. Więć 13 lutego powierzono jej funkcję doradcy (dumnie to brzmi: "publiczna rekrutacja").
   Sądy zapewne dostaną wytyczne jakie mają stosować wyroki.

   Usuń
  6. Błąd w dacie : Fakt z 12.03.2013 , c.d. : "Jolanta Fedak była jedyną kandydatką na stanowisko radcy prezesa ZUS. Zakład wszystkie ogłoszenia o pracę zamieszcza na swojej stronie internetowej. Trafiają tam także nazwiska osób, które ubiegają się o dane stanowisko oraz wynik rekrutacji. Ale akurat tego ogłoszenia na stronie internetowej nie ma. – Było dostępne – zaręcza rzecznik ZUS. Dlaczego ogłoszenie zniknęło? Nie wiadomo. Wygląda jednak na to, że pani minister trzeba pogratulować i posady, i refleksu – ona znalazła ogłoszenie, zanim zniknęło..."

   Usuń
 7. Panie Krzysztofie, smutno, że tak się stało:( . Nie będę komentowała, bo słowa niczego nie zmienią. Jestem pełna podziwu, że macie Państwo siłę, aby walczyć. Ja poddałam się, nie będę nawet odwoływać się od odmownej decyzji ZUS.
  Pozdrawiam i jestem z Wami.
  Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PROSZĘ TEGO NIE ROBIĆ DAMY RADĘ ! TO WODA NA MŁYN DLA OSZUSTÓW. WYGRAMY w SĄDZIE NAJWYŻSZYM przy pierwszej kasacji,chyba że S.N zmieni zdanie przesłane do KANCELARII SEJMU 1.10.2010r.

   Usuń
  2. Właśnie o to im chodzi, żeby jak najwięcej z nas zrezygnowało.Pani Iwono proszę się nie poddawać i walczyć.
   Pozdrawiam.
   Maria z Warszawy

   Usuń
  3. Podobnie jak Iwona zastanawiam się, czy złożyć odwołanie do SO za pośrednictwem ZUS. Odwołanie mam przygotowane, ale sądy chyba tego wcale nie czytają. Teraz mamy trudniej, bo głośno jest na temat rozbieżności w interpretacji różnych sądów, więc będą się pilnować! Słabe szanse aby pójść drogą, która tak się źle kończy dla naszego "koleżeństwa w niedoli". Przykre, ale moim zdaniem - "ten rząd nierządem stoi".
   Panie Krzysztofie myślałam, że Panu się uda !!!
   Naprawdę jest mi bardzo przykro !!!
   Daniela

   Usuń
  4. Co to znaczy "ja poddałam się"? Nie wierzę,że można w takiej sprawie,jak prawnie należne nam pieniądze,poddać się.Przecież niczym się nie ryzykuje walcząc dalej,wręcz przeciwnie na tej drodze nic już nie można przegrać,najwyżej wygrać.To musi być jakaś podpucha,żeby zniechęcić nas do naszej walki.Jeszcze raz napiszę:NIE WIERZĘ w ten wpis.To jest podpucha.
   Elżbieta

   Usuń
  5. Dziewczyny Mario,Danielo, Elu
   Macie racje poddawać się nie wolno.
   Moja sprawa jest jeszcze w toku / kasacja w SN/ nie mam jeszcze terminu./. Złożyłam ją jeszcze na długo przed wyrokiem TK/
   Na tamten moment wydawało się to nielogiczne.Ale złożyłam dlatego,że nie godziłam się z tą niesprawiedliwością.
   Jestem z 2009 r.
   Czekam na rozstrzygnięcie.Finisz już bliżej niż dalej.
   Pozdrawiam
   Basia

   Usuń
  6. Iwono, nawet tak nie myśl, do ataku !! Bądź z nami. Pozdrawiam cieplutko. Baska

   Usuń
  7. Co to za pomysły, żeby rezygnować???? Iwonko i Danielo - odwołanie do sądu pracy jest bezpłatne, możesz go napisać sama korzystając z tego co jest na blogu, choćby artykułu mec. Hołówki, a ewentualna apelacja która tez można napisać samemu to koszt 30 zł. W żadnym wypadku nie wolno się poddawać. odwołując się niczym nie ryzykujecie.
   Krzysztof

   Usuń
  8. Pani Elu, to nie jest podpucha! Przemawia przeze mnie "zmęczenie materiału". Brzydzę się podpuchami!
   Iwona

   Usuń
 8. Panie Krzysiu, podzieliłam dziś los Pana Żony i oczywiście - apelacja oddalona - powód ten sam i tylko jeden - jestem sprzed. Moja sprawa była chyba ok 40 minut później, w tym samym składzie Sądu, choć jak zauważyłam Sędzia prowadząca co sprawę się zmieniała. Po sprawie usiłowałam coś powiedzieć, że się nie zgadzam itp ale natychmiast Pani Sędzia ostro zareagowała, że "tu sie nie duskutuje". Spodziewałam się dzięki Pana informacjom takiego wyniku, więc nawet się nie zdenerwowałam. Grzecznie zeszłam na dół aby złożyć wniosek o przysłanie wyroku z uzasadnieniem. Tylko nie wiem jaki jest czas na złożenie kasacji - czy to jest 2 miesiące od otrzymania wyroku z uzasadnieniem? - wydaje mi się, że właśnie tak pouczyła mnie Pani Sędzia. Myślę, że skorzystam z Pańskiego Mecenasa, ale w tej sprawie napiszę maila. Dziękuję za wszelkie rady, bo napisałam 2 pisma procesowe i czułam się pewniej mając trochę wiedzy. Serdecznie pozdrawiam Pana i Małżonkę oraz wszystkich Blogowiczów - Elżbieta z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa miesiące od dnia odebranie wyroku z uzasadnieniem
   Krzysztof

   Usuń
 9. Dlatego ja nie byłam na swojej rozprawie w SA aby uniknąć tego stresu jaki bym odczuwała będąc w sądzie. Dobrze wiedziałam jaki będzie wyrok bo jak każda sprawa trwała parę minut i zaraz tego samego dnia był gotowy wyrok to obojętnie co bym nie powiedziała nie miałoby wpływu na wyrok już wcześniej przygotowany. W związku z tym zaoszczędziłam na podróży i spokojnie czekam na wyrok z uzasadnieniem i szykuję się do wystąpienia ze skargą kasacyjną. To co obecnie dzieje się w sądach w naszej sprawie to granda i Europa musi o niej usłyszeć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Panie Krzysztofie,
  informowałam na blogu oddaleniu mojej apelacji. Niebawem składam kasację do SN. Chciałabym równolegle z wnioskiem o kasację wnieść skargę do ETPCz, ale nie bardzo wiem co pisać w uzasadnieniu (dali i zabrali?). Na paragrafach się nie znam. Liczę na wskazówki. Halina W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz tak:Kto daje i zabiera to się w piekle poniewiera-może poskutkuje.
   Elżbieta
   A tak na serio,to do napisania kasacji chyba przydałby się prawnik.

   Usuń
  2. Elu ,nie tylko przydałby się prawnik.Ale prawnik to musi zrobić bo taki jest wymóg.
   Basia

   Usuń
  3. Kasację pisze prawnik, ale chodzi mi o ETPCz. H.W.

   Usuń
  4. SN przyjmie tylko taką kasację którą złoży umocowany zawodowy pośrednik prawny (radca prawny albo adwokat)
   Emeryt sam tego złożyć nie może (chyba, ze jest adwokatem lub radcą prawnym)
   Krzysztof

   Usuń
  5. Na blogu jest wzór do ETPCz, chyba w komentarzach z dnia 21.03., proszę czytać bloga i wyszperać , jest więcej wczesniej porad, jak napisać takie pismo. joka

   Usuń
 11. Panie Krzysiu, spokojnie, będzie dobrze, nie dzisiaj, to jutro, nie dać się zwariować, Pozdrawiam. Baska

  OdpowiedzUsuń
 12. Pytanie do Pana Krzysztofa. Proszę serdecznie o komentarz.Cenię bardzo Pana uwagi i opinie. Prospektywne działanie orzeczeń TK /art.190 ust. 4/ ma zastosowanie tylko do spraw zakończonych wyrokiem. Takie sprawy się wznawia i rozpatruje z pominięciem niekonstytucyjnego przepisu. Tak wyczytałam w komentarzu Marka Safjana. A co z tymi co nie mielido tej pory spraw w sądzie? Jak się tłumaczyć. Byłabym wdzięczna za Pana przemyslenia. Jest mi bardzo przykro z podu dzisiejszego zakończenia sprawy Pana żony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci co do do tej pory nie mieli spraw sądzie muszą przejść tę drogę, żeby mieć szanse na wypłatę zaległych.
   Natomiast wyrok TK już działa prospektywnie w stosunku do wszystkich którzy nadal pracują i mają wznowione bieżące świadczenia.
   Krzysztof

   Usuń
  2. A co ztymi co już nie pracują. Czy w ich przypadku nie działa prospektywnie?.

   Usuń
 13. Panie krzysztofie proszę się odezwać

  OdpowiedzUsuń
 14. Panie Krzysztofie to wszystko bardzo przykre , ja jestem po 2009 r wygrałam w SO ale ZUS zlożył apelacje motywując miedzy innymi naruszeniem prawa materialnego ciekawe czyjego .... Ina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to napisać odpowiedź na tę ZUS-wską apelację i spokojnie czekać na rozprawę , którą Pani też na pewno wygra, a ZUS złoży kasację, droga jeszcze daleka.
   Krzysztof

   Usuń
  2. Dziękuję za miłą odpowiedz, :) i tak też zrobiłam i będę czekać co dalej się z tego urodzi Ina

   Usuń
 15. Panie Krzysiu, to straszna wiadomość, Pan taki mądry, znawca prawa, mający przyjaciela radce prawnego i nie dał Pan rady!
  Cóż maja zrobić tacy zagubieni, nie znający prawa jak ja i wielu..... wielu innych.
  Moja koleżanka sprzata w rodzinie sędziów, którzy jej podpowiedzieli, aby do ETPC skargę wysłać dopiero do wydaniu wyroku przez sad najwyższy. Niestety doradzali tez aby trzymać sie wyłącznie drogi sądowej, aby zachować wszystkie procedury, a dopiero na końcu Strasburg. Niestety koleżanka moja od nich miała informacje, ze szanse na wygrana przez tych z 2007- 2009 równe zeru. Jestem mocno załamana. Nie wiem co dalej, a miało być inaczej.
  Justyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To źle jej podpowiedzieli, widać jacy to sędziowie, tacy sani jak ci co krzywdzą emerytów. Na wniesienie skargi do ETPCz jest sześc miesięcy od dnia ogłoszenia prawomocnego wyroku II-ej instancji, w naszych przypadkach od wyroku sądu apelacyjnego. Kasacja jest środkiem nadzwyczajnym i na skargę do ETPCz nie ma wpływu. Natomiast czekając na kasację można termin skargi do Strasburga przeoczyć i przekroczyć, żenada co to za prawnicy.I skąd ci "sędziowie" wiedzą jakie stanowisko zajmie Trybunał w Strasburgu w naszych sprawach? A załamywać się nie ma co?
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 16. Przykro,że odwołanie Pana żony oddalone. Podziwiam Pana i cieszę się, że ma Pan siłę dalej walczyć i pomagać nam. Chętnie skorzystam z Pana pomocy napisania do ETPCz w Strasburgu bo kasacja mi nie przysługuje.
  Pozdrawiam Pana i Pańską żonę.
  Barbara z Radomia.

  OdpowiedzUsuń
 17. z którego roku Szanowna Małżonka, w którym roku osiągnęła 60 lat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrz moja odpowiedź z 19:22 na wpis z 15:37
   Krzysztof

   Usuń
 18. Tak myśle, może założyć stowarzyszenie, albo co innego dla tych z 2007 i 2008.
  Może pozew zbiorowy ?
  Jak myslicie koleżanki i koledzy? Trzeba coś z tym zrobić.
  MW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MW
   Są jeszcze i ci z 2003, 2004, 2005 i 2006 nie tylko 2007 i 2008. Nie ma żadnych możliwości złożenia przez emerytów przegrywających w II-giej instancji pozwu zbiorowego. Zgodnie z przepisami pozew zbiorowy składa się go danego, konkretnego sądu okręgowego i uczestnikami są osoby mieszkające na terenie działania tego sądu. Natomiast istnieje możliwość zbiorowej skargi do ETPCz, ale każdy musi być po wyroku II-giej instancji
   Krzysztof

   Usuń
  2. Myślę, że kilka osób jest już po negatywnych wyrokach SA i ta grupa mogłaby wysłać zbiorową skargę do ETPCz. Może skargi zbiorowe są rozpatrywane szybciej? Po jakimś czasie zebrałaby się kolejna grupa itd. Co Państwo o tym sądzą? Halina W.

   Usuń
  3. Witam. Bardzo mi przykro że nie udało sie Pana zonie Panie Krzysztofie. Moja skarge też SA oddalił. Nie wiem czy zdecyduje sie na kasacje w SN. Zdecydowana jestem natomiast na skarge do ETPCz. Chętnie też dołącze do skargi zbiorowej. Pozdrawiam Pana, Panie Krzysztofie i Wszystkich blogowiczów. Ula710

   Usuń
 19. Apel
  Proszę o opublikowanie wzoru kasacji do Sadu Najwyższego oraz
  listu do ETPC w Strasburgu, będziemy mogli na tych wzorach przesłać nasze skargi.
  Jak będzie wzór,to mniej zapłacimy radcy prawnemu, bo z pieniędzmi u nas krucho.

  Jola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolu nie da się zrobić wzoru kasacji, bo skarga kasacyjna musi dokładnie się odnosić do uzasadnienia sądu apelacyjnego w danej sprawie. Pisząc skargę kasacyjną "zbijamy " argumenty sędziów sądu apelacyjnego który naszą apelację oddalili. A każde uzasadnienie u każdej osoby jest inne, dlatego tu "kopytka" zrobić się nie da. prawnik musi pisać skargę
   odnosząc się do konkretnego wyroku.
   Krzysztof
   ps.
   myślę, że prawnik podejmujący się napisania skargi kasacyjnej i reprezentowania nas w SN i tak z takiego "wzoru" nie chciałby korzystać

   Usuń
  2. "I nic we mnie i nic koło mnie
   Kiedy się dziwić przestanę
   Kiedy się dziwić przestanę
   Będzie po mnie"
   Autor: Jonasz Kofta

   Usuń
  3. Na blogu jest wzór do ETPCz, chyba w komentarzach z dnia 21.03., proszę czytać bloga i wyszperać , jest więcej wczesniej porad, jak napisać takie pismo. joka

   Usuń
 20. Panie Krzysztofie! Szkoda, że miał pan rację w prognozowaniu dzisiejszego wyroku. Przykro mi, pozdrawiam pańska żonę i pana.
  No i ja też doczekałam się! Dzisiaj córka przesłała mi skan pisma z ZUS (jestem poza domem), i niestety też się sprawdziło to, co innym. Wg ZUS przepis stał się niekonstytucyjny od 22 listopada 2012r.
  Czekam, kiedy sejm przegłosuje większością obecną, że część posłów ma zawieszoną wypłatę diet, np do czasu zrzeczenia się mandatu;). Przepis ów będzie dotyczył tylko części posłów i tak się złoży, że to będą właśnie ci, którzy źle mówią o rządzie. Za kilka lat prawo to uzna się za bezprawne, ale wypłata zawieszonych diet będzie możliwa dopiero od dnia uprawomocnienia się wyroku TK w tej sprawie, czyli obejmie już nowych, a skarb państwa zaoszczędzi, wyjdziemy z kryzysu. A jak to nie wystarczy, to sejm może przecież poszerzyć swoją radosna twórczość i wyprodukować jeszcze parę ustaw zabierających różnym grupom (ale nie za silnym, bo się postawią) ich dochody. Przez kilka lat zbierze sie niezła kasa , zostanie nawet na premie dla aktywnych twórców ustaw przeciwkryzysowych!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest też dobra wiadomość: koleżance dziś na konto wpłynęły zaległe (to już chyba ponad 2 miesiące po wyroku). O odsetki będzie się upominać, oczywiście!

   Usuń
  2. Baszka marzycielka.....
   Krzysztof
   ps. posłowie coś kolegom zabiorą ???? - niemożliwe

   Usuń
  3. Baszka a Twoja koleżanka to jaki przypadek sprzed 2009 czy po 2009, kiedy naliczenie, wiek itd?

   Usuń
  4. po, ale nie wiem, czy niestety, czy na szczęście;)
   Oj, grunt, że humory dopisują! Jak to było?... nierychliwe, ale sprawiedliwe! I tego będę sie trzymać. Serdecznie pozdrawiam,
   a mój sokolik (złomik na kółkach) zasypany, drogę mu oblodziło, nie da rady wyjechać pod górkę, latać sie nie nauczył, muszę wracać autobusem... Może przynajmniej nie skasuję żadnego płota po drodze... Czasem trza se pomarudzić, byle nie za długo;)

   Usuń
 21. A co z tymi po 2009,którzy sprawy w sadach wygrywają i nadal nie mają pieniędzy.To wszystko jest chore. E

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS składa apelacje

   Usuń
  2. Panie Krzysztofie proszę mi powiedzieć, skoro Sąd nie przyznał zaległych Pana żonie ,bo jest z przed 2009,to nie rozumiem,dlaczego ZUS nie wypłaca zaległych tym z 2009r,kręcą,bo należą sie zaległe zarówno tym z przed jak i po. Widocznie nasze Państwo ma dużo pieniędzy na Sądy,pomijając szacunek dla osób starszych Anna

   Usuń
  3. Ci z 2009r. ( m.in. ja) w uzasadnieniu do decyzji odmownych ZUS mają napisane,że wyrok TK obowiązuje od 22 listopada 2012r i zaległe nam się nie należą ....
   A.

   Usuń
  4. Bo to tylko sądy wymyśliły sobie jakieś sztuczne podziały emerytów na tych przed 2009r. i tych po 08.01.2009r.ZUS wie że nie może uzasadniać tym odmownych decyzji i dlatego powołuje się tylko w swoim uzasadnieniu odmowy,że wyrok TK nie działa wstecz.Gdyby mógł tylko zastosować te podziały dla odmowy decyzji to zrobiłby to na pewno " z dziką rozkoszą",i przychodziłoby to ZUS-owi o wiele łatwiej, a tak ma tylko jeden argument w ręku.
   Pozdrawiam.Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

   Usuń
 22. Pytanie do Pana Krzysztofa:
  Czy Pana żona w 2010 r. wystąpiła o ponowne przeliczenie emerytury (na nowo) czy tylko doliczenie stażu pracy do emerytury wcześniejszej.
  Chodzi mi o interpretacje sądu z warszawy z artykułu:
  http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/search?updated-max=2013-03-29T17:15:00%2B01:00&max-results=20
  "Sąd uznał, że jej wniosek o przeliczenie emerytury w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego dotyczył tylko doliczenia nowego stażu. Gdyby wtedy doszło do obliczenia jej świadczenia na nowo, mogłaby się starać o zwrot zawieszonego świadczenia."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żona wystąpiła w 2010 o ponowne przeliczenie emerytury i miała ją obliczoną na nowo od początku z nową aktualną kwotą bazową z 2010 roku, wppw pozostał bez zmian (bo i tak wynosił 250%). oczywiście wzrósł też staż bo doszły miesiące przepracowane od listopada 2008 r.. U żony nie było sytuacji doliczenia samego stażu. Ale ta kwestia u mojej żony w ogóle nie została przez SA podniesiona, sędziowie o to nie pytali, nic na ten temat nie mówiła sędzia sprawozdawca, zobaczymy czy coś bezie w pisemnym uzasadnieniu.
   Krzysztof

   Usuń
  2. Panie Krzysztofie to ja już nic nie rozumiem. Na podstawie tego wpisu:
   Anonimowy1 marca 2013 22:56
   1. Anonimowy13 lutego 2013 21:31
   Witam!Janina
   12.02.2013 SO w Łodzi wyrok pozytywny.Zwrot zaległych od 1.10.2011. Naliczenie emerytury wcześniejszej w 2005 roku , a w 2009 emerytury powszechnej na mój wniosek. Sędzia uzasadniając odwoływala się do uzasadnieniu TK, ktory jej zdaniem podzielił emerytów ,na tych ktorzy mieli naliczone przed 2009 i na tych ,którzy mieli naliczenie w okresie 2009-2010. W moim przypadku uznał, ze emerytura powszechna była nową emeryturą naliczoną własnie w okresie 2009 -2010
   Janina z Łodzi

   wnioskuje, że tak jak sędzina z Łodzi powinna uznać ponowne przeliczenie Pana Małżonki z 2010 r. jako nową emeryturę naliczoną i uznać apelacje.
   Co sąd to inny wyrok. nic już nie rozumiem

   Usuń
  3. Nie wiadomo jaki Janina będzie miała wyrok w SA w Łodzi.
   KRYS

   Usuń
  4. A myślisz że ktoś to w ogóle rozumie co robią sędziowie w sądach? bo ja nie jestem w stanie ich zrozumieć. Niestety to sędziowie mają "władzę" , a tzw "niezawisłość" uderzyła im do głów.Po za tym to wyrok SO więc przed tą panią jeszcze sąd apelacyjny a łódzki SA orzeka tak samo jak warszawski
   Krzysztof

   Usuń
  5. P. Krzystofie. Gdzie byl panski radca prawny i pan?!Przeciez nie przedstawiliscie tak waznego dowodu switle wpisow p.Janiny czy p. Arkadiusza czy to nie byl kardynalny blad?, nie sadze, ze przy Twojej znajomosci rzeczy mogliscie swidomie pominac tak wazny punkt zaczepienia.Moja polowa posiada dwa pisma z ZUS jddno- Decyzja o przyznaniu emerytury "po rozpatrzenia pani wniosku z dn.13.05.2010r. przyznaje emeryture od 24.05.2010r, tj. od osiagniecia wieku emerytalnego".,drugie Decyzja o podieciu wyplaty, oba ze wszelkimi obliczeniami i oba datowane 08.062010r. Wspolczuje i pozdr. k i ch.

   Usuń
  6. Panie Krzysztofie a można wystąpić (albo kto może wystapić) do SN o wykładnie wyroku TK, tzn interpretacje. Bo sądy jak widać interpretują jak chcą bo nie ma wykładni SN.

   Usuń
  7. Do wypowiedzi z 4 kwietnia 22.13
   Czyli wyrok już wydany, nie muszę czekać na postanowienie SA.
   Janina z Łodzi

   Usuń
 23. Panie Krzysztofie czyli można zdbiorowo złożyć pozew do ETPCz, to bardzo proszę o tym pomyśleć. Dziękuje. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 24. Krzysiu wiadomo bylo ze przegrasz ,,ale nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo ,Ty dalej a ja tez ,,,Ty o zalegle a jak mi wyplaca zalegle ,to ja o odsetki zeby walczyc z tymi co placimy i zyja??????? z NAS ,,,zobaczymy JESTESMY RAZEM ,osetki to min 30% sumy ,musimy znalezdz siezki , dla innych tak ?????? marian radom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rząd w białych rękawiczkach załatwia emerytów. ZUS uważa, że wyrok nas dotyczy tylko prawo nie działa wstecz. W sadach na rożnych szczeblach alko działa wstecz, albo nie działa albo jeszcze nie dotyczy. Totalny bajzel na kółkach
   KRYS

   Usuń
  2. Krys masz racje ,ale nie dlugo beda takie urny do glosowania Anonim

   Usuń
  3. Marian!Powiem krótko...bom z Mazura-Mazur:"a na jeziorze gruba jeszcze kra.Zima minie,ale lato w Augustowie złączy nas". Damy radę!Zresztą, Adminka już wie o tym,że jest naszym emeryckim oczkiem.Pozdrawiam...

   Usuń
  4. Xenefont o/Olsztyn4 kwietnia 2013 22:45

   x, tzn.Xenefont, oczywiście!palec mi się omsknął...

   Usuń
 25. Panie Krzysztofie, wiem że ma Pan dosyć wrażeń na dzisiaj. Też to bardzo przeżyłam i zwątpiłam w sens odwoływania się, ale jednak nie poddam się. Mam jeszcze jedno pytanie, czy w tym odwołaniu napisać, że w chwili uzyskania ekspektatywy prawa do emerytury w 2008 r. miałam już ukończone 60 lat, ale nadal pracowałam, więc pierwszą w życiu emeryturę otrzymałam w marcu 2009 r.. Czy to pomoże, czy raczej zaszkodzi?
  Pozdrawiam - Daniela

  OdpowiedzUsuń
 26. Ponieważ mój wpis kilkakrotnie pojawia się na tym blogu ((nie wiem kto go umieszcza ) chciałabym Panie Krzysztofie wyjaśnić, że ja wysłałam 23. 03 .2013 do Pana na maila odpis wyroku z uzasadnieniem i apelacje ZUS z pewnym zapytaniem.Ale nie wiem czy Pan otrzymał, ponieważ żadna nawet krótka odpowiedź do mnie nie dotarła.
  Janina z Łodzi

  OdpowiedzUsuń
 27. Pani Janino, niestety nic od Pani do mnie nie dotarło
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam !
   Ja też do Pana pisałam 25.03. i 26.03. i też chyba Pan nie otrzymał tych maili. Pozdrawiam serdecznie Pana i Małżonkę.
   Jolanta.

   Usuń
  2. Panie Krzysztofie ,nie wiem dlaczego tak się stało, poniewaz pisałam już do Pana parę razy i zawsze Pan udzielał odpowiedzi. Może konto mailowe Pana ma za małą pojemność, może informacja znalazła sie w spamie itp. Ja nie otrzymałam żadnej infoprmacji z systemu, że mój mail nie został dostarczony, a zawsze taką otrzymuję.
   Janina z Łodzi.

   Usuń
  3. Pani Janino z Łodzi czy byłaby Pani tak uprzejma i podała sygnaturę swojej sprawy, gdyż kilka próśb w tym temacie zostało potraktowanych milczeniem. Bardzo proszę Inka

   Usuń
  4. Pani Janino z Łodzi ponownie proszę o padanie numeru sygnatury Pani sprawy. Czyżby ten numer był udostępniony tylko Panu Krzysztofowi, jeżeli dla pozostałych ma być tajemnicą to bardzo przepraszam Inka

   Usuń
 28. A co z interpelacją Pani poseł Hrynkiewicz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamiast znaków zapytania proponuję podpis. Najpóżniej w poniedziałek będzie informacja na stronie internetowej Pan Poseł./jakieś zamieszanie,ponieważ były składane dwie interpelacje w dwóch różnych sprawach/ Więc ....proszę być spokojna .Interpelacja została złożona . Dla uspokojenia proszę zadzwonić do biura w RZeszowie na . Nr tel. na stronie int. Boenna K

   Usuń
 29. Witam,również jestem ogromnie ciekawa co z powyższą interpelacją Pani poseł Hrynkiewicz? Wszystko ucichło ,czyżby jakoś "podpucha"?Serdecznie Wszystkich pozdrawiam. Barbara-Ewa ze Szczecina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ewo Czy miała Pani juz sprawę SA w Szczecinie ?
   Ja mam wyznaczoną na 23 kwietnia br.
   Czy może ma Pani jakieś informacje co się dzieje w sadach szczecińskich .
   Nie jestem ze Szczenina .
   Rocznik 1953 .
   Pozdrawiam Danuta H

   Usuń
  2. Interpelacja nr 14112

   do ministra pracy i polityki społecznej

   w sprawie wypłaty zawieszonych świadczeń emerytalnych

   Z dniem 1 października 2011 r. ZUS zawiesił wypłatę około 40 tys. świadczeń emerytalnych, bo nie zostały przez świadczeniobiorców rozwiązane umowy o pracę. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis, na podstawie którego zawieszono emerytury, a mimo to osoby zainteresowane będą musiały prawdopodobnie samodzielnie występować do sądu o zwrot tych świadczeń.

   Jak wypowiadają się w prasie konstytucjonaliści, ˝orzeczenia TK działają tylko w przód˝, a naprawa szkody wyrządzonej przez niekonstytucyjny przepis może nastąpić tylko na drodze ustawy. W przeciwnym wypadku emeryci będą musieli o swoje prawa walczyć przed sądami, które i tak orzekają już różnie.

   Szanowny Panie Ministrze!

   1. Czy ministerstwo przygotowuje zmianę przepisów, które pozwolą zwrócić zawieszone świadczenia?

   2. Czy zostaną wypłacone odsetki od zawieszonych świadczeń?

   Z poważaniem

   Poseł Stanisław Szwed

   Bielsko-Biała, dnia 6 lutego 2013 r.

   Usuń
  3. Tutaj jest odpowiedź!
   http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=14112

   Usuń
  4. Przeczytałam, obiecujące zakończenie - z 21 marca
   ..cyt..........
   Niezależnie od powyższego pragnę poinformować Panią Marszałek, iż
   podjąłem działania w celu uzupełnienia wykazu prac legislacyjnych prezesa
   Rady Ministrów o projekt ustawy regulujący kwestię wypłat za okres wsteczny
   emerytur zawieszonych na podstawie przepisów uznanych za niekonstytucyjne

   KRYS

   Usuń
  5. Bardzo dziękuję za ten wpis z interpelacją Pana Posła Szweda /PIS/Dzisiaj dzwoniłam do biura Pani Poseł hrynkiewicz do Rzeszowa, Pracownicy zapewniali,że interpelacja była wysłana. Dobrze ,ze nastąpiła zmasowana interwencja.Może doczekamy się pozytywnego efektu?.Pozdrawiam Bożenna K

   Usuń
  6. Przepraszam Hrynkiewicz.

   Usuń
  7. Interpelacja z 6 lutego 2013 co z tego zakończenia, jeżeli całe wyjaśnienie ministra jest konsekwentnym przedstawianiem argumentów, że się nie należy(w oparciu o opinię RCL). Czy można więc wierzyć w szczerość obietnicy, która nie wynika z przedstawionej argumentacji?Obiecanki cacanki...Dora

   Usuń
  8. Jest interpelacja Pani Poseł Hrynkiewicz na stronie Sejmu R P. Ma nr 16 535 B.K.

   Usuń
 30. Zgodnie z polskim ustawodawstwem nie spełnia Pan warunków do uzyskania prawa do emerytury. Obecnie w różny sposób kształtowane jest prawo do emerytury w zależności od wieku uprawnionego. I tak w przypadku emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje ona po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn Dla ubezpieczonych urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r. prawo do emerytury powstaje jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: 1) osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, 2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Nadto ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: 1) osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, 2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i co najmniej 20 lat dla mężczyzn. Ustawa o emeryturach i rentach nie przewiduje możliwośći wypłaty emerytury częściowej, bowiem w polskim systemie prawnym konieczne jest spełnienie wszystkich niezbędnych przesłanej, a nie tylko przesłanki wieku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto o to pyta? Dla kogo ta informacja ?
   Każdy emeryt zna ten fragment przepisów.
   M

   Usuń
  2. my znamy ale sędziowie nie znają skoro oddalili apelacje osobie która osiągnęła wiek emerytalny przeto prawo do emerytury w widełkach 2009-2010

   Usuń
  3. Jak zrozumialem nia miala od nowa wyliczonej emerytury w tych widelkach,nie przeszla na em. powszechna,jedynie miala przeliczona z uwzglednieniem stazu.

   Usuń
  4. Małżonka Pana Krzysztofa osiągnęła w 2010 60 lat, "Żona jest rocznik 1950 o emeryturę wcześniejszą mogła już wystąpić w 2005 r. miała już wtedy ukończone 55 lat, miała też 30 lat stażu okresów składkowych i nieskładkowych, a uprawnienia do przejścia na wcześniejszą emeryturę nabyła jako wieloletni mianowany urzędnik państwowy (inspektor kontroli skarbowej). Ale o emeryturę wystąpiła dopiero w październiku 2008 roku kiedy było już wiadomo, ze od nowego roku 2009 będzie można łączyć etat z emeryturą. "

   "Żona wystąpiła w 2010 o ponowne przeliczenie emerytury i miała ją obliczoną na nowo od początku z nową aktualną kwotą bazową z 2010 roku, wppw pozostał bez zmian (bo i tak wynosił 250%). oczywiście wzrósł też staż bo doszły miesiące przepracowane od listopada 2008 r.."

   w niedawnym artykule z rzepy dziennikarz pisał powołując się na uzasadnienie sądu pewnej emerytki:
   "Sąd uznał, że jej wniosek o przeliczenie emerytury w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego dotyczył tylko doliczenia nowego stażu. Gdyby wtedy doszło do obliczenia jej świadczenia na nowo, mogłaby się starać o zwrot zawieszonego świadczenia."

   Niedawno Pani Janina pisała natomiast:
   Anonimowy1 marca 2013 22:56
   1. Anonimowy13 lutego 2013 21:31
   "Witam!Janina
   12.02.2013 SO w Łodzi wyrok pozytywny.Zwrot zaległych od 1.10.2011. Naliczenie emerytury wcześniejszej w 2005 roku , a w 2009 emerytury powszechnej na mój wniosek. Sędzia uzasadniając odwoływala się do uzasadnieniu TK, ktory jej zdaniem podzielił emerytów ,na tych ktorzy mieli naliczone przed 2009 i na tych ,którzy mieli naliczenie w okresie 2009-2010. W moim przypadku uznał, ze emerytura powszechna była nową emeryturą naliczoną własnie w okresie 2009 -2010
   Janina z Łodzi"

   Co inny sąd to inaczej interpretuje i inny wyrok i inne uzasadnienie.

   Natomiast w uzasadnieniu do wyroku TK czytamy:
   "Określenie jego treści przez ustawodawcę jest dla adresatów takiej regulacji informacją, jakie warunki muszą spełnić, żeby zrealizować swoje prawo do świadczenia emerytalnego. W tym kontekście, jeśli ubezpieczony już raz te warunki skutecznie spełnił (na gruncie rozpatrywanej sprawy – osiągnął wiek emerytalny i odpowiedni staż pracy – bo taka była treść ryzyka emerytalnego dla osób, które przeszły na emeryturę od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r.), to niedopuszczalne jest – z punktu widzenia zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa – nakazanie mu zastosowania się do nowej treści ryzyka, czyli nakazanie mu ponownego zrealizowania już raz skutecznie zrealizowanego prawa do emerytury."

   Jasno z tego wynika, że widełki 2009 - 2010 i treść ryzyka tyczy się osób które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat.

   Małżonka Pana Krzysztofa osiągnęła wiek 60 lat w 2010 r. więc moim zdaniem apelacja powinna być pozytywna

   Usuń
 31. Panie Krzysztofie. Moja sytuacja była podobna do Pańskiej małżonki ,pierwsze naliczenie w 2007r. Ja dołaczyłam pismo do SA w Gdańsku , że moja emerytura po odwieszeniu była liczona na nowo/ sprawę musiałam wtedy oddać do sądu ,gdyż nie miałam wyższego wskażnika/ Sprawy i tak nie wygrałam. Po otrzymaniu wyroku z uzasadnieniemi skontaktuję się z koleżanką, która jest prof. prawa.Jeżeli będę wiedziała coś istotnego, to pozwoli Pan,że napiszę do Pana maila. Z tego co wiem nasze państwo będzie się broniło ,bo tych pieniędzy dla nas nie mają. Pozdrawiam Hanna1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może złożyć się na blogu na opinie prawną jakiegoś konstytucjonalisty i specjalisty od prawa pracy - niech zinterpretuje ten wyrok TK?

   Usuń
  2. Polskie prawo w tym i wyrok TK jest tak niechlujnie napisane,że żaden pojedynczy konstytucjonalista nie jest w stanie zinterpretować wyroku TK w sposób absolutnie nie podważalny.Zawsze znajdzie się inny konstytucjonalista,który będzie miał zdanie odrębne.Np prezes rzempoliński- przez brak szacunku celowo przekręcone i z małej litery.
   Elżbieta

   Usuń
 32. Osoba z którą ma mnie skontaktować koleżanka jest prof. prawa pracy. Na razie wiem tylko tyle.

  OdpowiedzUsuń
 33. Pani Elżbieto. Prawda, lecz gdybyśmy wychodzili tylko z tego założenia, to nikt by spraw w sądach nie wygrywał. Ja uważam ,że mimo wszystko należy naszą sprawę doprowadzić do końca, nawet, gdyby to mnie kosztowało. Pozdrawiam Hanna1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też tak uważam i będę walczyć,aż do końca,czyli łącznie ze skargą do Strasburga- teraz jestem na etapie apelacji ZUS od korzystnego dla mnie wyroku SO.Mój wpis był odpowiedzią na wpis anonima z propozycją złożenia się na opinię konstytucjonalisty, odnośnie interpretacji wyroku TK.
   Elżbieta

   Usuń
  2. Ja też nie odpuszczę. Jestem również na etapie apelacji wniesionej przez ZUS od korzystnego wyroku SO.
   Miłego dnia.
   Anna

   Usuń
  3. Dziewczyny (Elżbieto + Anno), jesteście wielkie! Też nie odpuszczę, będę walczyć do końca. Ciepłe pozdrowienia, z pozdrowieniami Baska

   Usuń
 34. ZUS wnosi apelacje , bo ma tak z góry nakazane. W budżecie nie ma pieniędzy na nic, to tym bardziej nam nie wypłacą.
  Jedynie należy doprowadzić sprawy do końca, czyli ETPCz.
  Przecież już tyle jest wygranych spraw z ODDziału ZUS w Rzeszowie dotyczących emerytur EWK /dla matek wychowujących niepełnosprawne dzieci/.

  OdpowiedzUsuń
 35. Przed chwilą otrzymałam decyzję ZUS odmowną,r.2009, z art.28 itd..TK nie orzekł od jakiego momentu należy się świadczenie,więc tak jak wszyscy otrzymujemy od 22.11.2012,proszę o podpowiedź,który wzór wykorzystać do Sadu Okręgowego,napisali,żeby było zwięźle. Z góry dziękuję Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wykorzystałam art. mec. Marcina Hołówki.
   Odwołanie nie może być zbyt zwięzłe bo trzeba użyć kontrargumentów "obalających" uzasadnienie ZUS:)
   Podaję też link do ogólnych informacji dotyczących odwołania:
   http://www.probono-poradyprawne.pl/odwolanie-od-decyzji-zus-do-sadu-okregowego/

   A.

   Usuń
 36. Anna z Radomia5 kwietnia 2013 13:53

  A ja do tej pory nie otrzymałam z ZUS ani jednego słowa na temat zaległych, pomimo, że w piśmie z 26.11.2012 napisałam o wznowienie oraz wypłatę zaległych wraz z odsetkami. Wznowienie i dwie decyzje są, a na temat zaległych nic, dosłownie nic,nie mówiąc już o terminie późniejszym. Myślę, żeby przypomnieć się ZUS-owi, powołując się na pismo z dnia 26.11.2012r

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anna z Radomia5 kwietnia 2013 14:20

   Panie Krzysztofie
   Moja odpowiedź na Pana maila chyba też nie doszła do Pana.
   Pozdrawiam

   Usuń
 37. Jeszcze raz wam przypominam, tym razem z cyt:"
  Osoby, które skorzystały z wcześniejszej możliwości nabycia praw emerytalnych
  bez konieczności rozwiązania stosunku pracy, korzystają z ochrony praw nabytych.
  Prawami nabytymi w ich wypadku są z jednej strony prawo do świadczenia emerytalnego" 121/10/A/2012
  WYROK
  z dnia 13 listopada 2012 r.
  Sygn. akt K 2/12

  Tak to jest cytat ze słynnego uzasadnienia. Może niektórzy nie rozróżniają subtelności między prawem do emerytury a prawami emerytalnymi, w tym przypadku rozumiane jako świadczenia emerytalne. Tu właśnie jest wytrych w UZASADNIENIU TK, które spowodowało zamieszanie i różne wyroki w TYCH SAMYCH SPRAWACH. Niestety musicie się pogodzić z tym w jakim kraju jesteśmy i jacy specjaliści zasiadają w TK. Cytat specjalnie dla Krzysztofa, żeby przemyślał gdzie tkwił błąd w rozumowaniu. Oczywiście nadal osobiście uważam, że skuteczne jest orzeczenie a nie uzasadnienie o ile jest jasne. W tym przypadku prawo do emerytury ma zrozumiałe, nie budzące powszechnie w doktrynie znaczenie i NIE JEST TO PRAWO DO ŚWIADCZENIA EMERYTALNEGO. Prawo do emerytury jest jedną ze składowych świadczenia emerytalnego, ale nie jedynym. Pozdrawiam wytrwałych, jednak sami widzicie co oznacza ustawka sędziowska w regionie. Ale może akurat może ktoś będzie miał fart jak w Rzeszowie.
  Prawnik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawniku! Czy ja dobrze zrozumiałam?Czy wyrok TK dotyczy tylko tych,którzy uzyskali prawo do świadczenia emerytalnego między 8.01.2009 a 31.12.2010? Albo:zdecydowali się w tym czasie skorzystac ze swojego prawa do emerytury(czli po prostu złożyli wniosek w ZUS)?Pan Krzysztof szedł podobnym tropem pisząc o "ekspektatywie" prawa do emerytury przed I.2009.

   Usuń
 38. Dzisiaj miałam rozprawę w SO w Poznaniu.Przegrałam ją bo jestem sprzed.Sędzia w ustnym uzasadnieniu wyroku powiedział, że występując z wnioskiem o emeryturę w 2007r. wiedziałam, że nie będę mogła jej pobierać bez rozwiązania umowy o pracę /przekraczałam 130%/.Złożyłam wniosek o uzasadnienie wyroku na piśmie.Zobaczymy co tam napisze.Będę składać apelację, proszę o opomoc
  Daniela z Poznania

  OdpowiedzUsuń
 39. witam jestem tutaj nowy ciocia mnie prosiła abym sie dowiedział jak z tymi emeryturami wiem że wnosek o zwrot zaległej emerytury złożyła 2o grudnia tego roku i otrzymała wypłatę swiadczeń bieżących chyba ale co ma zrobić z tym co jej żużzawiesił przez rok czasu iść do sądu decyzje o tym że nie dostanie kasy już dostała z zusu niech mi ktośpodpowie co robićprosze !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli ciocia dostala decyzje odmowna to musi sie odwolac do sadu. Sad. Okregowy. Sad. Pracy i. Ubezpieczen. Spolecznych w danym miescie i zlozyc go w zusie

   Usuń
 40. Xenefont o/Olsztyn11 kwietnia 2013 09:52

  Odwołanie od decyzji ZUS - WZORY - to tytuł postu na stronie głównej blogu,gdzie znajdziesz potrzebny wzór,który można skopiować do utworzonego przez siebie pliku,uzupełnić swoimi danymi,sytuacją prawną itd.,wydrukować w minimum 3 egzemplarzach i pisma złożyć w ZUSie swoim.Pod tym postem kliknij w "komentarze", gdzie masz kopalnię wiedzy jak postępować lub jak nie postępować.Nowy...do roboty.

  OdpowiedzUsuń
 41. dzięki bardzo za rade wybaczcie ze nie odpisywałem tyle czasu ale mnie nie było teraz chce cioci pomóc i widze ze należy zgłosić się do sądu i tylko tyle zostało ale nie wiem czy jest sens walczyć z naszym chorym państwem prosze o rade i dzięki jeszcze raz

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam
  Sprawa dotyczy zasiłku chorobowego,w I instancji decyzja Zus podtrzymana a II instancji apelacja oddalona czy również będę mógł składać skargę do Trybunału w Strasburgu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewiele Pan/i pisze o swojej sprawie. Może warto skonsultować się z prawnikiem przed wniesieniem skargi do ETPCz.
   Więcej informacji znajdzie Pan/i w artykułach pod linkami
   https://lexvin.com.pl/prawo-lexvin/7097/Skarga-do-Strasburga
   http://www.poznan.so.gov.pl/strony/1/pl/170.php

   Usuń