1 października 2012

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

W związku z wieloma pytaniami odnośnie napisania skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu  i braku odzewu ze strony pani Karoliny sama wyszukałam informacji na temat składania tejże skargi.

 Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu  

Skargę można napisać w języku polskim wysyłając ją bezpośrednio na adres:


The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
67075 Strasbourg Cedex
FranceSkarga powinna zawierać:

1) krótkie przedstawienie sprawy (streszczenie faktów i zarzuty);
2) określenie, które z wolności i praw zostały naruszone;
3) informacje o wykorzystywanych środkach prawnych;
4) zestawienie wydanych decyzji z krótką informacją o ich treści, dacie wydania i organie, który je
    podjął. Należy także dołączyć do listu kopie a nie oryginały tych decyzji, ponieważ dokumenty
    nie są później zwracane;
5) podpis skarżącego, ewentualnie jego przedstawiciela.

Skargi nie musi sporządzać prawnik, można ją napisać osobiście. Sprawa jest rozpatrywana nieodpłatnie, ale skarżący sam musi pokryć koszty np. prowadzenia korespondencji czy pomocy prawnej. Można zwrócić się do Trybunału o bezpłatną pomoc prawną. Trybunał sam nie szuka jednak prawnika, żeby pomógł napisać skargę i nie udziela informacji o przepisach prawnych obowiązujących w państwie, przeciw któremu skierowana jest skarga.

Aby zachować 6-miesięczny termin do wniesienia skargi wystarczy napisać na wskazany wyżej adres list zawierający jasno sformułowane szczegóły skargi. Wtedy kancelaria ETPCz odeśle formularz skargi oraz ewentualnie poprosi o uzupełnienie skargi o dodatkowe wyjaśnienia, dokumenty lub informacje.
Można też wnieść skargę od razu na odpowiednim formularzu.
 


Jego wzór znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:  TU 

Praktyczne wskazówki dotyczące wnoszenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
w Strasburgu dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości  TUW początkowej fazie całe postępowanie toczy się pisemnie, nie ma więc w ogóle potrzeby osobistego stawiania się w Strasburgu.

Kiedy Trybunał uzna, że istotnie doszło do naruszenia praw określonych w Konwencji, może przyznać od państwa - słuszne zadośćuczynienie i ewentualnie zwrot wydatków poniesionych przez skarżącego na wniesienie sprawy. Nie unieważnia jednak krajowych decyzji, nie uchyla krajowych przepisów prawnych, nie rozstrzyga praw ponownie, ani nie podejmuje interwencji w sprawach skarżących bezpośrednio w organie władzy. 


Orzeczenictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości TU


Adres internetowy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu: TUPostanowienia Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Protokołów Dodatkowych dotyczące sądownictwa:

Konwencja O Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności sporządzona w Rzymie
dnia 4 listopada 1950 r., zmieniona następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełniona Protokołem nr 2.
(Dz.U. z 1993r., Nr 61, poz. 284 z dnia 10 lipca 1993r.)


 

12 komentarzy:

 1. Może jestem upierdliwa, ale punkt 2 i 3 powinien być wspólny dla wszystkich emerytów, którym zawieszono emerytury. Widać, że autor Zyzka zadał sobie trudu i przerobił problem. Chwała mu za to! Nie wszyscy mają kompetencje i czas aby szukać i czytać przepisy. Może Pani ZYZKA mogłaby podać rozwiniecie tychże punktów skoro już temat przerobiła. Bylibyśmy bardzo wdzięczni a i wniesionych skarg byłoby więcej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę mi wytłumaczyć !
  Po co mamy pisać do europejskiego trybunału , jeśli nasza sprawa jest w TK. Może poczekajmy do listopada, i wtedy podejmiemy decyzję. Nie róbmy nerwowych ruchów.
  Serdecznie pozdrawiam wszystkich emerytów
  emerytka z krakowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. To niczego nie zmienia, najwyżej będzie na plus. A im więcej w ETPCZ, tym lepiej. Proszę pisać :)

   Usuń
 3. na jakie plus wyjdzie? tylko więcej papieru.
  jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli ktoś może sobie jeszcze pozwolić na długie czekanie, to niech czeka. Równoległe prowadzenie spraw nie wyklucza żadnej z nich i nic nie kosztuje. Decyzja jest indywidualna.

   Usuń
  2. Kiedy sześciomiesięczny termin minie od otrzymania decyzji nie można już składać skargi do Trybunału w Strasbourgu.

   Usuń
 4. Te linki podrzuciłem na bloga jakieś półtora miesiąca temu, ale może czas je przypomnieć:

  http://etpcz.blogspot.com/2009/12/praktyczne-wskazowki-dotyczace.html

  http://prawoprosto.pl/inne-dziedziny-prawa/60-prawo-europejskie/304-przeslanki-wniesienia-skargi-indywidualnej-do-europejskiego-trybunalu-praw-czlowieka-w-strasburgu.html

  http://gwir.pl/media/Str01.pdf (zwłaszcza str. 16 publikacji)

  http://bip.ms.gov.pl/pl/prawa-czlowieka/europejski-trybunal-praw-czlowieka/podstawowe-informacje-dotyczace-skladania-skargi-do-europejskiego-trybunalu-praw-czlowieka/ ( zakładka "Pytania i odpowiedzi", plik w PDF, zwłaszcza str.3.).

  Jeśli ktoś z Państwa jest nadal w rozterce, czy pisać skargę do ETPCz z pominięciem skargi kasacyjnej do SN - to może te materiały jakoś pomogą w rozstrzygnięciu tego dylematu...

  Pzdr. :)
  Sławek


  OdpowiedzUsuń
 5. Drogi Panie Sławku widać że nie wszyscy rozumieją, albo im nie zależy/patrz emerytka z Krakowa/- dylemat czy pisać czy nie skargę do ETPCz!!! Najlepiej to czekać na wyrok Trybunału, a terminy lecą. Czytałam na blogu że komuś tam minął termin i nie mógł się odwołać do sądu apelacyjnego.Ja napisałam skargę do ETPCz i jestem spokojna, przynajmniej spokojna. A jak widać skargi w ETPCz są rozpatrywane na korzyść pokrzywdzonych. Niejednokrotnie pisaliśmy pisać, pisać aby nas było widać, a nie czekać z założonymi rękami że ktoś za nas to zrobi. Przepraszam za ton ale czasami mnie ponosi jak coś takiego czytam. Uwierzmy w siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Pani!
   Nie ma za co przepraszać, naprawdę. :)
   "pisać aby nas było widać" - myślałem, że chodzi o coś innego, ale widocznie się myliłem...
   "jak widać skargi w ETPCz są rozpatrywane na korzyść pokrzywdzonych" - czy wg Pani jest to reguła?

   Pzdr. :)
   Sławek

   Usuń
 6. Mam pytanie jeżeli poddał się w tej walce o przywrócenie emerytury na dziecko niepełnosprawne odwoływał się do Sądu Apelacyjnego a nie wnosił o kasację do SN to czy teraz może cokolwiek jeszcze zrobić by starać się o odszkodowanie za 6 lat wegetacji całej rodziny ponieważ na sam zwolnił się z pracy gdy przyznano mu emeryturę po przepracowaniu 34 lat

  OdpowiedzUsuń
 7. Wyciąg z dzisiejszej Gazety Prawnej "Rodzice chorych dzieci, którzy nie odwołali się od wyroku odbierającego im wcześniejszą emeryturę, nie mają podstaw do wznowienia postępowania w wyniku wyroku ETPC. Z tego też powodu ZUS wypłaci odszkodowania od 8 tys. do 12 tys. euro tylko 130 rodzicom chorych dzieci, których sprawy czekają na rozpatrzenie przed trybunałem"

  OdpowiedzUsuń
 8. A co z matkami, które urodziły dzieci w latach 80 tych. Straciły prawo do emerytury, bo urlopy wychowawcze zaliczono jako okresy nieskładkowe. SKANDAL!

  OdpowiedzUsuń