23 lutego 2012

Rozprawa w TK

Wielu z Państwa pyta, kiedy odbędzie się rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym.


Informacje dotyczące terminów rozpraw umieszczane są na bieżąco na stronie internetowej Trybunału (www.trybunal.gov.pl) w dziale: "Wokanda". Planowaniem wokandy zajmuje się Sekretariat Trybunału Konstytucyjnego. Terminy rozpraw wyznaczane są w zależności od stopnia komplikacji sprawy i ilości czasu niezbędnej do jej przygotowania. Trybunał nie jest ograniczony ustawowymi terminami rozpatrzenia wpływających do niego spraw. Wyjątkiem jest ustawa budżetowa. Zgodnie z art. 224 ust. 2 Konstytucji Trybunał orzeka w jej sprawie nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.


8 komentarzy:

 1. Żeby TK mógł wyznaczyć wokandę - konieczne jest m.in. zajęcie stanowiska przez pozostałych uczestników postępowania, tj. Prokuratora Generalnego i Sejm. Póki co stanowiska takie nie zostały opublikowane na stronie TK. Nie ma się więc co śledzić działu pt. "Wokanda", dopóki w dziale pt. "Sprawy w Trybunale" przy sprawie sygn. K 2/12 nie będą opublikowane w/w dokumenty.

  Dla przypomnienia: w przypadku poprzedniego, złożonego w maju 2011, wniosku ( sygn. K 24/11) - stanowisko Prokuratora Generalnego wpłynęło do TK w dn. 11.08.2011., a Sejm nie zdążył się w tej sprawie wypowiedzieć do dn. 13.12.2011r. (tj. do dnia umorzenia postępowania przez TK).

  Pzdr :)
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 2. Opóźnienie w sprawie K24/11 spowodowane było brakami formalnymi wniosku senatorów, dopiero po ich uzupełnieniu mogła być uruchomiona procedura postępowania.Miejmy nadzieję, że wniosek K2/12 nie ma braków formalnych.
  Pozdrawiam. Małga

  OdpowiedzUsuń
 3. Wniosek RPO dotyczący konstytucyjności art 114 ustawy o FUS czekał ponad rok by trafić na wokandę.

  OdpowiedzUsuń
 4. A miało być priorytetowo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pan prokurator generalny w uzasadnieniu swojego wniosku pisze m.in. iż mieliśmy dość długi okres do podjęcia decyzji ( żeby emerytura ewentualnie nie została zawieszona) - tylko Panie Prokuratorze , KREDYT WZIEŁAM WCZEŚNIEJ I NA 3 LATA i tu teraz tkwi problem - WY ZA NAS SPŁACICIE cz POUMARZACIE KREDYTY? Jak teraz żyć , tu jest wasze prawo działające wstecz A NIE POWINNO!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję że TK rzetelnie spojrzy na tych emerytów których swoim postępowaniem rząd wprowadził w błąd i kłopoty finansowe. Mam też nadzieję,że decyzja ta będzie wolna od sfery politycznej i finansowej kraju. Nie można ogłupiać ludzi ciągle coś zmieniając i jeszcze wmawiać im, że działa się dla ich dobra( patrz Pan Prezydent). Czekam na decyzję TK z nadzieją że decyzja będzie sprawiedliwa i pomoże tym których wprowadzono w błąd i problemy finansowe. To moje państwo które ma mnie chronić.

  OdpowiedzUsuń
 7. przecież ta nowela podzieliła polaków na lepszych i gorszych!!! przecież wiadomo to dotyczy tylko tych co pracują w Urzędach państwowych, bo tam nie można się zwolnić i na druwi dzień przyjąć do pracy na tym samym stanowisku!natomiast u prywaciarz to jest normalka! SKNDAL!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. co teraz w związku z wyrokiem trybunału. Mam sprawę w sądzie apelacyjnym. Czy bieżące wyplaty podejmie ZUS a zaleglości sądy. Ja będę w sądzie dochodzic odsetek

  OdpowiedzUsuń