1 lutego 2020

Sprawy sądowe emerytów, końca nie widać


Drodzy Państwo

            Sądy Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mają tysiące spraw do rozpoznania, spraw naprawdę ważnych i trudnych, których nie daje się rozwiązać decyzjami organu rentowego.

 Oczywiście, nasze sprawy emerytalne też są ważne, dla nas najważniejsze, ale proste do rozwiązania. Tym bardziej, że prawdopodobnie zaledwie połowa beneficjentów wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. złożyła odpowiednie wnioski do ZUS.

A jednak to my, głównie emerytki rocznik 1953, w ostatnim półroczu mamy setki spraw w sądach obu instancji, zabierając miejsce i czas pracownikom, rencistom, emerytom.

            Wygląda na to, że zarówno organ rentowy, jak i sądy, generują ogromną ilość spraw sądowych.
Czemu to ma służyć? Obawiam się, że wyłącznie pokazaniu, jak wielka jest ilość spraw sądowych, jak bardzo zajęte są sądy obu instancji, jak bardzo sądy „zawalone” są pracą.
Sprawami emerytek rocznik 53, ale też kobiet z roczników wcześniejszych, czy nauczycieli, można wytłumaczyć wiele problemów nurtujących od wielu lat sądownictwo, a na pewno choćby przewlekłość spraw.

            Sprawa wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego dla emerytek „przedawnionych” była i jest bardzo prosta. ZUS zatrudnia setki prawników, którzy doskonale wiedzieli od samego początku, że nie da się uniknąć ponownego ustalenia emerytury osobom, których bezpośrednio dotyczy wyrok TK. Dlaczego zatem organ rentowy odmawiał i odmawia nam wykonania obliczenia emerytury z pominięciem niekonstytucyjnego przepisu? Czy liczył, że emerytki, słabe w znajomości prawa emerytalnego, nie będą się odwoływały do sądów i z pokorą przyjmą odmowne decyzje Instytucji Zaufania Publicznego, za jaką uważa się ZUS?

Czy liczył na zaoszczędzenie pieniędzy, niewypłaconych pokrzywdzonym emerytom? Po części się to pewnie udało, póki co. Projekty ustaw, senacki i rządowy zawierają wypłatę wyrównania świadczeń i trzeba będzie wypłacić te pieniądze i to od daty, od której przysługiwałaby wypłata emerytury powszechnej. Do tego może dojdą odsetki za zwłokę w wypłacie.

          Obecnie większość sądów okręgowych przekazuje do ZUS sprawy obliczenia emerytur bez odliczania pobranych wcześniej świadczeń, uzasadniając, bardzo obszernie, konieczność zastosowania art. 114 ustawy emerytalnej. A ZUS nadal odmawia takiego obliczenia emerytury argumentując to brakiem przesłanek do zastosowania ustawy emerytalnej. Emerytki ponownie muszą odwoływać się do sądów okręgowych, a potem już tylko do sądów apelacyjnych. To jest i śmieszne i straszne zarazem.

Sprawy sądowe, w których ostatnio uczestniczyłam, to przedstawienia sądowe, żeby nie powiedzieć, cyrk.
         Sąd Okręgowy to kilka minut rozprawy i oddalenie odwołania. Czy sędzia zapoznał się na tyle dokładnie z rozpatrywaną sprawą, że nawet nie uznał za konieczne wysłuchanie stron? Czy tak dobrze znał rozpatrywany problem, że nie potrzebował żadnych informacji od skarżącej emerytki? Czy w wydaniu wyroku był niezawisły i niezależny? Od kogo?

        Sąd Apelacyjny to było zwykłe przedstawienie. Według mojego odczucia, wyrok znany był przed rozprawą. Nieistotne były moje argumenty, powołanie się na dowody. Ot, powiedziałam, co miałam do powiedzenia, sędziowie, jednak, to muszę przyznać, wysłuchali, i nic poza tym. Było wiadomo, jaki będzie wyrok. Oddalony wniosek o uchylenie decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej, nawet nie był uzasadniony, i zobowiązanie organu rentowego do rozpoznania sprawy w trybie art. 114 ustawy emerytalnej.

Oczywiście, złożyłam wniosek o dostarczenie wyroku z uzasadnieniem. Znam już uzasadnienia Apelacji Białostockiej. Czy ja otrzymam inne? Nie sądzę, mimo, iż poruszyłam wiele spraw. Zapewne dostanę uzasadnienie podobne, jak otrzymały moje koleżanki z regionu. I zapewne będą w nim zawarte te wszystkie argumenty, których ja użyłam w swoich pismach procesowych.

Czy Apelacja Białostocka ma określoną linię orzeczniczą w sprawie emerytek „przedawnionych”?Wygląda na to, że tak. I nieważne, czy apelacja będzie napisana na 2, czy 10 stronach, czy skarżąca emerytka będzie na rozprawie, czy też nie, wyrok zapewne będzie wiadomy. 

Strata czasu, fatygi, pieniędzy, do tego niepotrzebny stres, godziny ślęczenia nad przepisami emerytalnymi, układaniu pism sądowych. Szkoda także pieniędzy z naszych podatków na takie sądy. Smutne to wszystko.

           Są, oczywiście, także inni sędziowie, którzy rzetelnie rozpatrują nasze sprawy emeryckie, ale ich wyroki odbijają się od betonowej ściany ZUS. I są emerytki, które mają inne odczucia, niż ja, po rozprawach sądowych.

Powtórzę raz jeszcze, sądy obu instancji zajmują się sprawami, które powinien rozwiązać od razu, po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie P 20/16, organ rentowy, i to obligatoryjnie, dla wszystkich pokrzywdzonych emerytek z rocznika 53, jako wskazanych w wyroku TK.

Oczywiście, nawet, gdyby organ rentowy zachował się „jak należy” i stanął na wysokości zadania wykonując wyrok TK, wiele emerytek złożyłoby odwołania do sądów, jednak to nie byłyby tak masowe sprawy.


            Jestem pewna, że zdecydowana większość emerytek 53 uważa, iż wszystkim, pokrzywdzonym zastosowaniem art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej z dnia 11 maja 2012 r. do obliczenia emerytury powszechnej emerytom, należy się wyrównanie krzywd. I to zarówno emerytom z roczników wcześniejszych, jak i póżniejszych, niż emeryci z rocznika 53.

               Jednakże, w świetle wszystkich okoliczności, jak i projektów ustawy „naprawczej”, nie ma dzisiaj możliwości wspólnego występowania w interesie wszystkich grup pokrzywdzonych emerytów. Niestety, nie ma szans na wprowadzenie od razu wszystkich naszych postulatów do ustawy. Emeryci z różnych grup pokrzywdzonych walczą o różne sprawy.

Sprawa przedawnienia decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej przestanie istnieć, czy to po rozprawach sądowych, czy po uchwaleniu ustawy „naprawczej”. Dla większości emerytek 53 w niczym nie zmieni to obecnej sytuacji, nadal pozostaną na emeryturach wcześniejszych.

Emerytki z roczników wcześniejszych, urodzonych w latach 1949 – 1952, nie mogą się przebić się ze swoimi racjami potraktowania ich jak kobiet z rocznika 53.

Jeszcze trudniejsza jest walka emerytów z roczników późniejszych, niż z 53 roku, chociaż i wobec ich emerytur zastosowano niekonstytucyjny przepis.

            Jak wynika z dzisiejszej sytuacji, nadal nie ma satysfakcjonujących rozwiązań dla emerytów, którym do obliczenia emerytury zastosowano niekonstytucyjny przepis. Tak, ze końca naszych spraw sądowych nie widać.

201 komentarzy:

  1. Nie wiem kiedy będzie koniec, na sprawę czekałam od lipca 2019 r - jestem przedawniona. Pierwsza sprawa 27 styczeń w Sądzie O. Z. Góra, wyrok ma być 27-luty.. I co, sędzia nie może orzekać! - jest na liscie : poz. 160. Więc po co była ta sprawa? A jak otrzymam wyrok to co dalej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anda, jaki przebieg miała ta pierwsza rozprawa 27 stycznia?

      Usuń
    2. Po wyroku wszystko zależy od tego, co orzeknie sąd. Jeśli wyrok będzie korzystny dla Andy, ZUS złoży apelację. ZUS z reguły odwołuje się od niekorzystnych dla siebie wyroków.

      Usuń
  2. Ja też długo czekałam na sprawę najpierw była odroczona ze stawiennictwem nieobowiązkowym, póżniej sprawa ze stawiennictwem obowiązkowym.Już jestem pi sprawie.P.Sędzia orzekła że Zus ma mi przeliczyć emeryturę powszechną ale minęło pięć lat i trzeba czekać ma ustawę, na sprawie nie zadawano mi żadnych pytań, mówiła tylko p.Sędzia i po sprawie .Rocznik 53 przedawniona.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli sąd wydał wyrok o przeliczeniu emerytury to czy pani otrzymała odpowiedź z zus

      Usuń
    2. Sprawa była w tym tygodniu w Warszawie ul Płocka.
      Czekam teraz powiedziano mi w Sądzie około m-ca na sporządzenie i doręczenie odpisu wyroku sądu.

      Usuń
    3. Otrzymałam informację że będzie to trwać około 2 m-cy.Gdyby w tym czasie weszła ustawa to Zus zastosuje się do tej ustawy.

      Usuń
  3. Wyrok TK nie zostałaby wydany gdyby nie sprawa sądowa emerytki 1953,ponieważ większość pań ma sprawy sądowe z 2013/2014r,to przedewszystkim panie powinny mieć juz załatwion swoje sprawy,a nie panie spóźnione z wnioskami.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kopiuję bardzo ciekawy wyrok opublikowany na Jotowni (1 lutego 2020, 17:58).

    "Lektura obowiązkowa nie tylko dla „przedawnionych”

    Z przyjemnością zwracam Państwa uwagę na wyrok z bardzo niestandardowym uzasadnieniem SO w Bydgoszczy (sędzia Maciej Flinik) z 2 grudnia 2019 roku, o jakże symbolicznej sygnaturze akt

    VI 1953/19:

    http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/151005000003021_VI_U_001953_2019_Uz_2019-12-02_001

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam z tego samego paragrafu wyrok ale co z tego ZUS wniósł apelacje

      Usuń
  5. Dlaczego wyrownanie ma być tylko za 3 lata przecież błąd w wypłacać emerytur trwa od 5 lub 6 lat kiedy to weszła "dziwna ustawa"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Instytucją specjalnego wznowienia postępowania po wyroku TK, jest zastosowanie art. 114 ustawy emerytalnej. Do jego wykonania stosuje się art. 133 tej ustawy, który mówi o wypłacie świadczenia:
      "2) za okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc, o którym mowa w pkt 1, jeżeli odmowa lub przyznanie niższych świadczeń były następstwem błędu organu rentowego lub odwoławczego"

      Usuń
  6. W ubiegłym tygodniu miałam sprawę w S.O. Jestem przedawniona, wszystko poszło szybko, obecność nieobowiązkowa, ale pojechałam. Sprawa wygrana. ZUS się odwoła. Przeliczenia ZUS nie było, pani radca mówiła, że sąd nie żądał. Widocznie sąd bierze pod uwagę przepisy prawne a nie kwoty. Wg moich obliczeń trochę więcej powinnam dostać. Jestem ciekawa czy w apelacji ZUS w końcu wyliczy kwotę bez pomniejszania. Teraz czekam na uzasadnienie. Ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pan Sędzia bardzo krótko powiedział o przeliczeniu od kwietnia bez pomniejszania pobranych kwot. Parę zdań uzasadnienia, tak cicho mówił , wspomniał, że obywatel nie może ponosić konsekwencji złego prawa, art 25 był wcześniej zgodny z prawem przed wyrokiem TK . Pani radca ZUS powiedziała , ze się odwoła. Na wyrok i uzasadnienie czekam. Jak będzie coś niejasne odezwę się, art. 133 nie przypominam sobie by coś wspomniał. Ela

      Usuń
    2. Elu, TK własnie powiedział, że art. 25 ust. 1b nie był zgodny z prawem od samego początku jego stosowania w stosunku do naszych emerytur.
      A przeliczyć Ci powinni za 3 lata od daty złożenia skargi o wznowienie postępowania.

      Usuń
    3. Trochę emocji, może źle zrozumiałam. Zobaczymy co będzie, uzasadnienie otrzymam . Dzięki Kochana, tak czuwasz nad nami, serdeczne dzięki jeszcze raz.Ela

      Usuń
  7. Pani Jolu to nie sprawiedliwe przecież emerytury mamy zaniżone od 6 lat i nie był to błąd organu rentowego tylko kiepskiej ustawy a tak liczyłam na większe pieniądze pewnie większość także

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uchwalenie błędnej (jak to grzecznie brzmi, a było to działanie celowe) ustawy przenosi się na błąd organu rentowego. Bo to ZUS jest "ręką" rządzących, którzy wykonują postanowienia parlamentarzystów.
      Projekty ustawy naprawczej zawierają wypłacenie wyrównania świadczenia od daty, od której przysługiwałaby wypłata emerytury powszechnej.
      A teraz mamy do obliczenia emerytury tylko art. 133 ustawy emerytalnej

      Usuń
    2. Ja również wygrałam sprawę w sądzie okręgowym w Kaliszu o przeliczenie 3 lata wstecz artykuł 114.
      Jednak ZUS Opole złożył apelację do sądu w Łodzi. Jestem przedawniona

      Usuń
  8. Do Zosi Galewskiej
    Zosiu, czy decydujesz się na wniesienie apelacji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zofia galewska1 lutego 2020 22:49

      dziękuję, tak kochana nie popuszczę ani na krok,oddałam swoje uzasadnienie do prawnika, bo w żaden sposób nie mogłam sobie poradzić z tym uzasadnieniem,było krótki i lakoniczne,prawnik,nie obiecywał,ze będzie na pewno dobrze,ale ja obecnie nie chcialam placic 180 zl za sprawe,w poniedzialek bedę miala gotową odpowiedz do wysłania.odezwę się znowu.Serdecznie pozdrawiam kochana. P.S.jak dobrze,że Pani nas dopinguje do działania i dodaje nam sił do walki.

      Usuń
    2. zofia galewska3 lutego 2020 11:42

      Pani Jolu czy moge prosić adres e-mailowy. Chcialabym sie z Panią skontaktować,zanim wyśle dzisiaj pismo do Sądu Apelacyjnego.Pozdrawiam.Zofia

      Usuń
    3. emerytura.zawieszenie@wp.pl

      Usuń
  9. Sądy korzystne wyroki tylko Zus nic nie wypłaca i co dalej tylko ustawa może cos zmienić.

    OdpowiedzUsuń
  10. " Emerytki z roczników wcześniejszych, urodzonych w latach 1949 – 1952, nie mogą się przebić się ze swoimi racjami potraktowania ich jak kobiet z rocznika 53.
    Jeszcze trudniejsza jest walka emerytów z roczników późniejszych, niż z 53 roku, chociaż i wobec ich emerytur zastosowano niekonstytucyjny przepis".
    A ja uważam inaczej. Co jak co, ale roczniki młodsze od 1953 IDENTYCZNIE, jak rocznik kobiet 1953 nie miały ŻADNYCH możliwości przeliczenia przed 1.01.2013r. Jakby na to nie patrzeć, roczniki 49-52 miały taką możliwość literalną. Rożnica pomiędzy kobietami 1953 i innymi osobami z roczników młodszych jest jedynie taka, że TK uznał racje JEDNEJ, JEDYNEJ emerytki z tego rocznika. Skoro Pani Jolka rozciąga ten pojedynczy przypadek na wszystkie kobiety z 1953, to dlaczego trudniejsza sytuacja jest dla mężczyzn z 1953 oraz obu płaci z roczników młodszych niż 1953 ?
    Nie powinno być tak, że obawa o zbyt duże koszty w przypadku wszystkich pokrzywdzonych powoduje zasklepianie się tylko w orbicie kobiet 1953. Skoro ma być sprawiedliwie, to partykularne interesy muszą odejść na bok.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do 11.09
      Tak będę Ciebie nazywała-Cóż! Do różnych chodziło się szkół. Napisałaś,,Nie powinno być tak.... ,,,A jak jest?
      Co powiesz o emeryturach policjantów,górników,rolników,wojskowych itd?
      Tam są setki miliardów wydanych złotówek.Może z tym powalczysz?.Wdzięczny, ambitny i jakże zaszczytny temat.
      Myslę,że Pani Jola żyje tu i teraz i twardo stąpa po ziemi -stąd taka jej postawa.
      Najmocniej pozdrawiam
      Krystyna

      Usuń
    2. Drogie Panie, pismo musi być nie tylko dobrze napisane, ono musi jeszcze dobrze wyglądać.
      Wygląd to jest pierwsze co się narzuca na oczy i od razu pozwala wyrobić sobie opinię o autorze, zachęcić do czytania, albo wręcz odwrotnie.

      Dzisiaj pisze się krótko ale treściwie, a nie epistoły.
      W sms-ach jest jedno słowo, a ile treści. Szanujmy czyjś czas, aby ktoś nie musiał ślęczeć nad źle napisanym pismem i wczytywać się co ktoś usiłował przekazać. Trzeba pisać jasno i zrozumiale.

      Usuń
  11. Uważasz, ze kobiety rocznik 53 zostały wyróżnione i są w korzystnej sytuacji to podaj chociaż jeden przykład z przedawnionych, które wygrały w sądach i otrzymały emeryturę bez potracenia. Ustawa też zamrożona i nie wiadomo czy w ogóle wejdzie w życie, bo jest przepis ze rząd nie musi wykonywać wyroków TK, jeżeli zburzy to finanse publiczne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Za to nie burzy finansów publicznych "13" i "14" emerytura (koszt łączny kilkanaście miliardów!) ;)))
      Rządowy projekt ustawy o "13" emeryturze trafił do rządowego procesu legislacyjnego tego samego dnia co projekt ustawy "naprawczej" - 12 grudnia 2019. Projekt "13" emerytury, bez konsultacji już po kilku dniach był w sejmie, potem w senacie i na najbliższym posiedzeniu sejmu ustawa będzie przyjęta. Kobiety '53 to skromny elektorat, ale za to "13" emerytura tuż przed wyborami prezydenckimi ma zwabić gigantyczny elektorat!

      Usuń
  12. Jak się chce,to można błyskawicznie przeprowadzić zmiany i niech rząd nie mówi o braku kasy.Przede wszystkim oddaje się dług emerytom,a potem rozdaje 13 i 14 emeryturę. Przedłużając wprowadzenie ustawy naprawczej dług też rośnie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Pod postem o sprawach sądowych przykład wyroku z uzasadnieniem w sprawie pani emerytki "nieprzedawnionej". SO w Legnicy.

    http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155010000002521_V_U_000784_2019_Uz_2019-11-04_001

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Apelacja emerytki trafi do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, gdzie pracuje dwoje sędziów o statusie zakwestionowanym w Uchwale Sądu Najwyższego.

      Usuń
    2. Dziwne jest to orzeczenie i do tego w uzasadnieniu są błędy. Cytat- "Decyzją z dnia 05.09.2016 r. (zaskarżoną przez wnioskodawczynię w niniejszym postępowaniu) uchylono decyzję z dnia 05.09. 2016 r....", co nie jest prawdą. Decyzję z 2016 r, uchylono decyzją z 2019 r.

      Usuń
    3. To prawda. "Dziwny" jest stan faktyczny - przydałaby się większa rzetelność w jego przedstawianiu. "Dziwne" są też żądania emerytki. ;)

      Emerytka, mająca decyzję o emeryturze powszechnej z dnia 05.09.2016 podobno domagała się:

      "1) prawidłowego wyliczenie emerytury z uwzględnieniem (marcowych) podwyżek za lata 2015-2019 i nadal z tytułu waloryzacji,

      2) zwrócenia należnej kwoty wynikającej z różnicy wypłacanej w niepełnej wysokości emerytury za lata 2015-2019 wraz z odsetkami i z należną kwota skutku finansowego podwyżek we wskazanych wyżej latach,
      [...]"

      Usuń
  14. Na forum pana senatora Borowskiego jest odp na pytanie emerytki 53 o losie dalszej ustawy. Odpowiedział że napisał list do p Witek i jak trzeba to nagłośni sprawę w mediach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiedź senatora jest sprzed 2 tygodni a efektu nie widać :(
      Pani marszałek Witek ma ważniejsze sprawy albo inne wytyczne?

      Usuń
    2. Pan senator Borowski powinien przestać udawać o jego możliwości działania. Już tak się napracowal, że teraz tylko media mu pozostały. Na pewno go posluchaja i pójdą i "wyjma ustawę z zamrażarki".
      No ale pisać można.

      Usuń
    3. 17:11
      opisz szczegółowo co według ciebie pan senator może i powinien teraz zrobić?

      Usuń
    4. Przestać być senatorem, może..... to mu się uda.
      Chyba jednak nie. "Ma być tak jak było", jest senatorem. Do trzech razy sztuka.

      Usuń
    5. do an. z 21:07
      Senator Borowski zajmuje się ustawą naprawczą dopiero po wyroku TK z 6 marca 2019 roku, a nie "ponad cztery lata, zawsze ulegając rządowi", jak napisałaś.

      Usuń
  15. Witam . Dzisiaj dostałam zawiadomienie z sądu rozprawie na dzień 2.05. 2020 r. Obecność nieobowiązkowa.Nie wiem vzy warto tracić zdrowie i jechać, czy to coś da. Dopóki nie będzie ustawy to nic z tego nie bedzie. Pozdrawiam przedawniona.

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam serdecznie.
    Dzisiaj po raz pierwszy odszukałam waszego bloga, poczytałam i bardzo proszę o odpowiedz na moje pytania osoby życzliwe a nie kłótliwe.:)
    O sytuacji kobiet rocznika 53 i wyroku TK dowiedziałam się dopiero wczoraj od koleżanki. Nie interesuje się zupełnie odkąd przeszłam na emeryturę sprawami politycznymi i nie tylko..
    Jestem zchorowana i jedynie co mnie interesuje obecnie to nasz kochany NFZ.
    Koleżanka dopiero wczoraj mi powiedziala ze sobie przeliczała " po nowemu" emeryturę dzięki wyrokowi TK.
    Pytanie dotyczy mojej sytuacji:
    W 2008 r. przeszłam na emeryturę wcześniejszą i dalej pracowałam oraz przez jakiś czas pobierałam emeryturę zgodnie z ówczesnymi przepisami że można pobierać emeryturę i pracować bez zwalniania się.

    Po ukończeniu 60 lat zakończyłam pracę i gdy poszłam do ZUS aby doliczyć lata pracy pani z ZUS powiedziała mi żebym złożyła wniosek o przeliczenie emerytury na pełna i że jeżeli wyjdzie mi emerytura pełna mniejsza to mogę zostać na wcześniejszej.
    Tak też zrobiłam.
    Po przeliczeniu okazało się że jednak moja emerytura pełna będzie mniejsza i to dość sporo więc zostałam na emeryturze wcześniejszej którą pobieram do dzisiaj.
    Czy ja mogę składać wniosek o naliczenie teraz emerytury powszechnej? Czy coś zyskam ?
    Co dalej robić czy sobie dać spokój bo nic z tego nie będzie?
    Pracowałam na stanowisku pracownika umysłowego - nie nauczyciel, nie policjant ani inne służby :)
    Halinka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Halinko
      Proszę sprawdzić jaki znak ma Pani emerytura.Jeśli znak ,,E,,- jest dobrze. Wtedy może Pani przeliczyć. Jeśli inaczej -może być różnie.
      Pozdrawiam
      Krystyna

      Usuń
    2. Wcale nie musi być symbolE ZUS pisał roznie

      Usuń
    3. Mam E i numer.
      Dziękuję :)

      Usuń
    4. Jestem przedawniona .W 2013 miałam symbol E dopiero w 2015 po przeliczeniuurlopu wychw decyzji otrzymałam symbol ENP tak że ZUS pisał jak chcial

      Usuń
    5. Symbol E - emerytura wczesniejsza.
      ENP - powszechna nauczycielska.
      W 2015 r. chyba przeliczalas kapital początkowy. Czy wnosilas wówczas o przyznanie emerytury powszechnej i jej wypłatę. O co składałas wniosek?

      Usuń
    6. Pani Halinko
      Należy domniemywać,że jest Pani tzw,,pierwszakiem,,
      To znaczy,że może Pani złożyć wniosek o przeliczenie w każdej chwili,/nie ma norm czasowych/najlepiej w lipcu.
      Proszę zadzwonić do ZUS i dowiedzieć się reszty.
      Proszę zwrócić uwagę na przeliczenie okresu składkowego
      ze wskaznika 0,8 ma 1,3 -dotyczy to urlopu macierzyńskiego,oraz wskaznika okresu dożycia z roku 2013 .Proszę być dobrej myśli.
      Z wyrazami szacunku
      Krystyna

      Usuń
    7. Krystyno, Halinka nie napisała jasno, czy wycofała wniosek o em. powszechną, złożony po osiągnięciu wieku emerytalnego, czy go nie wycofała. Napisała tylko, że pozostała na wcześniejszej emeryturze, bo powszechna wyszła niższa.

      Usuń
    8. Do 21:53
      Masz rację-dlatego napisałam,,należy domniemywać,,
      Pani Halinka podała mało informacji.
      Miejmy nadzieję,że wszystko się wyjaśni.Ma do dyspozycji Blog i ZUS.
      Pozdrawiam
      Krystyna

      Usuń
    9. Pani Halinko
      Jeszcze raz odniosę się do Pani wpisu.
      Powinna Pani złożyć wniosek w ZUS o przeliczenie emerytury powołując się na wyrok TK.
      Myślę ,że Pani nic nie traci-jedynie może zyskać .Taki wniosek może Pani w terminie miesiąca wycofać bez konsekwencji prawnych.
      Jednakże, proszę najpierw zadzwonić do ZUS i zapytać o kwotę zgromadzonych kapitałów na Pani koncie. To da odpowiedz na Pani wszystkie wątpliwości .
      Pozdrawiam
      Krystyna

      Usuń
  17. Jak wejdzie znowelizowana ustawa, to będziesz mogła przeliczyć.

    OdpowiedzUsuń
  18. A czy jest możliwe żebym miała emeryturę powszechną większą od emerytury wcześniejszej ?
    Czy ktoś cierpliwy na tym blogu może mi podpowiedzieć jakbym sobie to sama mogła policzyć ?
    Ewentualnie gdzie tego szukać ?
    Wybaczcie ale jestem trochę zagubiona w tym temacie a przeczytałam tylko trochę z tego bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinna mieć pani w decyzji podane dokładki zgromadzone+ kapitał początkowy: przez wiek dożycia ,i tak wyliczona emerytura to emerytura powszechna

      Usuń
  19. Do Pani przedawnionej (wpis spod poprzedniego posta), która ma wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi
    Anonimowy 4 lutego 2020 16:06

    O ustaleniu kapitału początkowego mówią art. 173 - 175 ustawy emerytalnej (z wieloma odnośnikami co do sposobu liczenia). Kapitał obliczany jest na dzień 31 grudnia 1998 r.

    Art. 173. Podmioty objęte ustaleniem kapitału początkowego
    ________________________________________
    Dz.U.2020.0.53 t.j. - Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

    2. Kapitał początkowy stanowi równowartość kwoty obliczonej według zasad określonych w art. 174 zasady ustalania kapitału początkowego pomnożonej przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia ustalone zgodnie z art. 26 wysokość emerytury ust. 3 dla osób w wieku 62 lat.
    3. Wartość kapitału początkowego ustala się na dzień wejścia w życie ustawy.
    Ad.pkt 3 – dzień 31.12.1998
    Ad.pkt 2 – „wskaźnik dożycia” ustalono na 209 miesięcy

    OdpowiedzUsuń
  20. Jestem nieprzedawniona. Od 03/2019r moja emerytura zwiększyła się o niewielką kwotę na podstawie decyzji ZUS z dnia 22.05.2019. Od niej odwołałam się do sądu w dniu 19.06.2019r. Z sądu otrzymałam "doręczenie odpisu odpowiedzi na odwołanie" wraz z zapytaniem czy podtrzymuję swoje odwołanie w dniu 29.07.2019r.Oczywiście odpowiedziała tak i poprosiłam o odroczenie sprawy do czasu uchwalenia ustawy. Obecnie dostałam zawiadomienie o posiedzeniu sądu 13.02.2020R. Proszę mi powiedzieć czy mam coś zrobić,czy dać sobie z tym spokój

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Napisz czy stawiennictwo w sądzie jest obowiązkowe. Jeżeli nie jest, to nic już nie musisz robić. Wystarczy czekać na wyrok, a później zdecydujesz, czy chcesz się odwoływać. Jeżeli natomiast jest obowiązkowe, to musisz stawić się na rozprawie. Wydaje mi się, że sąd decyduje o wyroku jeszcze przed rozprawą, a na rozprawie tylko go ogłasza.

      Usuń
  21. Zawsze warto walczyć o swoje jeśli jest Pani przekonana do swoich racji i nie liczyć na ustawę bo nie wiadomo czy będzie i kiedy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do Anonimowy 21:17 i Alicja 03:46
      Każdy ma prawo odwołać się do Sądu, jeżeli czuje się pokrzywdzony a Sąd może wszystko, z przestępcy zrobić niewinnego a z niewinnego przestępcę. Może Anonimowy z 20:14 będzie miał szczęście i trafi na dobry humor Sędziego i zapadnie korzystne dla niego orzeczenie.

      Usuń
  22. Ustawa nie powiększy kwoty emerytury i sąd tego nie zmieni.Nie rozumiem, po co to odwołanie.

    OdpowiedzUsuń
  23. Drogie koleżanki,bardzo proszę o ppmoc.Czy ktoś mi podpowie, który paragraf KPA zobowiązuje organ admin.pańsw. do rzetelnego informowania petentów o przysługiwanych ich prawach.W odwołaniu na uzasadnienie ZUsu do sądu chcę zaznaczyćskoro ZUS tak sumiennie przestrzega przepisy KPA i nie zezwala na wycofanie wniosku do błędnej decyzji 2013 r bo muneło 5 lat,to dlaczego w dec. z 2013 r brakło informacji o możliwości wycofania wniosku o przeliczenie emerytury z wcześniejszej na powszechną....to jest błąd organu rentowego. przedawniona53ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Art9 kpa

      Usuń
    2. 8:50;
      Rozumiem Twój problem ale nasz ZUS ma tylko prawa ale obowiązków żadnych. Robi to na co ma tylko ochotę.
      Ostatnio ktoś, na tym blogu, napisał, że nawet wyroku Sądu nie wykonuje uznajac, że tak może. Nie interesują go wcale sprawy emerytów poza jedną. Wypłacić jak najmniej i umęczyć emeryta jak się tylko da.

      Usuń
    3. co do zobowiązania ZUS do informowania o możliwości wycofania wniosku,powołałam się na art 8 i art 9. Oto cytat z mojego wyroku: "Odnosnie zaś podnoszonego w odwołaniu zarzutu nieuwzględnienia w stosunku do sytuacji ubezpieczonej zasad współżycia społecznego( z czym ubezpieczona wiązała brak informacji ze strony pozwanego o możliwości wycofania w 2013 wniosku w przypadku niekorzystnego dla niej przeliczenia wysokości emerytury) wskazać należy , że w prawie ubezpieczeń społecznych nie stosuje się klauzul generalnych zasad współżycia społecznego. Przepisy prawa z zakresu ubezpieczeń społecznych są przepisami bezwzględnie obowiązującymi i przy ich stosowaniu ani organ rentowy ani sąd nie mogą mieć na uwadze zasad współżycia społecznego;przepisy te muszą być bezwzględnie przestrzegane w stosunku do wszystkich, jeśli jawią się one osobie zainteresowanej jako subiektywnie niesprawiedliwe."

      Usuń
    4. Anonimowy 09:07;09:24 MariaB 10:06 oraz Alicja 12:20 serdecznie dziękuję za zainteresowanie się moim problemem i za podpowiedzi.Wykorzystam to do napisania odpowiedzi na uzasadnie jakie złożył ZUS w Sądzie.Sprawę mam 7 .04.20r Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam...przedawniona53ewa

      Usuń
    5. do anonimowy 14,58. Mój cytat z wyroku raczej chyba się nie przyda do twojej odpowiedzi. Jest na niekorzyść i wskazuje , ze ZUSy nie muszą informować o ważnych dla emerytek sprawach. Zresztą sędzina na rozprawie stwierdziła, że nie ma w nieinformowaniu żadnego błędu organu rentowego.

      Usuń
  24. Doradca ZUS powinien nam podpowiedzieć o możliwości wycofania wniosku,o nie składaniu wniosku w czerwcu i najlepszym miesiąccu do składania wniosku m-cu VII-IX.O możliwości złożenia wniosku o 1-2 dni przed koncem miesiaca,aby otrzymać wynagrodzenie i emeryture ,to szczyt marzeń itp.
    a

    OdpowiedzUsuń
  25. Ja, gdy dostałam decyzję o emeryturze w 2013 r,poszłam do ZUS, aby wyjasnić, dlaczego potrącono mi pobrane emerytury.Pani wytłumaczyła mi, więc zapytałam, co mam teraz zrobić? Odpowiedziała, żebym założyła sprawę w sądzie. Zero informacji o tym, że mogę wycofać wniosek o emeryturę, o zaprzestaniu waloryzacji składek i kapitału.Tak doradcy doradzają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak też mnie powiedziała Pani w zus ze nogę podać do sądu ale i tak nic się nie wygra

      Usuń
    2. Gdzie my żyjemy. Sądy wydają korzystne wyroki ZUS ich nie wykonuje ,rząd nie wykonuje wyroków TK .Jak długo obywatel będzie lekceważony w tzw. państwie prawa

      Usuń
    3. "Doradcy doradzają" ale chyba nie Ci z ZUS.
      Jak człowiek się wykaże stosowną wiedzą i zadaje pytania to mozna usłyszeć "dlaczego mnie pani nie słucha?".
      Emeryta traktuje się jako zło konieczne.Stawanie ponad prawem to normalność. Niezadowolonego emeryta odsyla sie do sądu gwarantujac mu przegraną.

      Usuń
  26. ZUS nie od dzisiaj nie działa na podstawie prawa, ani w granicach prawa. Odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, jest bardzo prosta. ZUS wykonuje jedynie polecenia rządu. Sądy też, a szczególnie Sąd Najwyższy, orzekają pod dyktando władzy. Wystarczy prześledzić, jak kształtuje się linia orzecznicza po dokonaniu oszustwa na świadczeniobiorcach przez rząd. Przecież wyroki wydawane są według instrukcji, z automatu. Problem już dawno by nie istniał, gdyby sądy były niezależne od władzy. Dlatego łamanie prawa, a właściwie czyste bezprawie wykonane zgodnie z wolą władzy jest bezkarne i zawsze jest zgodne z Konstytucją. Najwyższym prawem w RP już od dawna jest bezprawie władzy, a tylko naiwny naród wciąż jeszcze uważa, że jest to Konstytucja RP.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co za bzdury!
      Sądy orzekają różnie.

      Usuń
    2. Z jakiego tytułu ZUS jest upoważniony do interpretacji prawa .Według jakich przepisów?

      Usuń
  27. Popatrzmy jak zawiłe są przepisy emerytalne, kiedy samych pracownikow ZUS trzeba szkolić w ich interpretacji,aby ktoś nie przyznał racji emerytowi.Czy wejście w życie ustawy dotyczącej art.25 ust.1b było tak niezrozumiałe dla samych pracowników,że wymagało przepisów wykonawczych.Czy sądy apelacyjne po korzystnych wyrokach dla emerytek w sądach tez działają wedlug instrukcji przyznając rację ZUS.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zauważmy,że okres vacatio legis obowiązuje tylko roczniki 1949-1952,a rocznik 1953 po wyroku TK ma nieograniczony termin na składanie wniosku.Utwierdza mnie taka sytuacja o tym,że art.25 ust.1b jest niesłusznie stosowany dla roczników 1949-1952.

      Usuń
    2. Cd.Dlaczego SN w .wyroku z 28.XI.2019r dla emerytki 1952 podkreślając,że miała odpowiedni okres vacatio legis nie zauważył brak tego terminu obecnie po wyroku TK.

      Usuń
    3. Wniosek o wypłatę emerytury powszechnej można złożyć w dowolnym czasie czego dowodem jest składanie wniosków, po wyroku TK, przez panie z rocznika 1953.

      Usuń
  28. Czy na postanowienie sądu apelacyjnego odrzucającego zażalenie ZUS na postanowienie sądu okręgowego można złożyć wniosek o uzasadnienie tego postanowienia, tak, jak o uzasadnienie wyroku? Ktoś wie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. To dla Pani, która wygrała sprawę w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Bardzo się cieszę, że jej się udało.
      Wygląda na to, że w Apelacji Gdańskiej panie przedawnione powinny mieć sprawy wygrane.

      Usuń
    2. Kasację można składać od rocznej kwoty roszczenia w wysokości 10 tyś. zł.

      Usuń
    3. Jolu. Dzwoniłam dzisiaj do SA w Gdańsku. Pani powiedziała, że mogę złożyć wniosek o uzasadnienie postanowienia . Za sporządzenie uzasadnienia się nie płaci.
      Cytuje punkt pouczenia z pisma z SA. - ”Pisemne uzasadnienie niniejszego orzeczenia sporządza się na wniosek strony o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem zgłoszony do tutejszego sądu w terminie tygodnia od dnia doręczenia tego orzeczenia. We wniosku należy wskazać, czy pisemne uzasadnienie ma dotyczyć całości orzeczenia czy jego części, w szczególności objętych w nim rozstrzygnięć”
      Jolu piszę wniosek. Nie wiem tylko czy o uzasadnienie całości orzeczenia czy tylko jak w Postanowieniu pkt. 2 wyroku SO w Bydgoszczy.
      B.Anka

      Usuń
    4. B.Aniu, pisz o dostarczenie uzasadnienia w całości. Ciekawa jestem, jak SA uzasadni oddalenie zażalenia.

      Usuń
  29. Dzień dobry!
    Bardzo proszę o uzasadnienie wyroku Białostockiej Apelacji
    bądż podanie sygnatury akt. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znam jedno uzasadnienie z białostockiego Sądu Apelacyjnego. Nie jest publikowane.
      Ale, generalnie, wygląda tak, jak z Sądu Okręgowego. 9 stron stanowi uzasadnienie zastosowania art. 114 ustawy emerytalnej, 4 strony to uzasadnienie niemożności zastosowania art. 146 Kpa do uchylenia decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej i 3 strony, to krótka historia emerytalna i sentencja wyroku. Czyli przekazanie do rozpoznania ZUS wg art. 477 (14a) Kpc.

      Usuń
  30. Jestem rocznik 1953, nieprzedawniona. 10 lutego mam sprawe w Lodzi.Moze odezwie sie ktos ,kto mial juz spotkanie w Sadzie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do 14,50 Proszę odezwij się po sprawie, Ja mam sprawę 11 lutego też w Łodzi, jestem nieprzedawniona, pozdrawiam

      Usuń
    2. Nieprzedawniona 1953, też mam sprawę w Łodzi 10 lutego. Anna

      Usuń
  31. Jestem nieprzedawniona. Przegrałam sprawę w Sądzie, Piotrków Tryb.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do15.46
      Napisz proszę coś więcej. Jak było na rozprawie, czy mogłaś się wypowiedzieć, o co prosiłaś sąd i czy składasz apelację.

      Usuń
  32. Do Jolka K może coś więcej na temat Pani, która wygrała w Apelacyjnym w Gdańsku. Ja po sprawie w okręgowym w Gdańsku czekam na ruch ZUS. Chodzi mi o to czym się kieruje Apelacja, na co w razie czego powołać sie w pismie procesowym

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zofia galewska6 lutego 2020 17:51

      ja tez proszę o słowa pocieszenia,złożyłam apelację w Gdańsku,pozdrawiam.

      Usuń
    2. Sąd Okręgowy oddalił odwołanie Pani równocześnie zarzucając ZUS, że nie rozpatrzył prawidłowo wniosku o przeliczenie emerytury, znaczy w ogóle nie rozpatrzył go nie rozpatrzył, choć Ona pisała o art. 114. Sąd przekazał do rozpatrzenia wniosku do ZUS.
      ZUS złożył zażalenie na to postanowienie, zarzucając równocześnie, że sąd nie wskazał konkretnego przepisu, który trzeba zastosować do przeliczenia emerytury. Sąd Apelacyjny oddalił to zażalenie. Bez uzasadnienia.

      Uwaga Panie mające sprawy w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Sąd zasądza zwrot kosztów zastępstwa procesowego. Trzeba pisać formułkę, jaką zamieściłam w poprzednim poście, albo o zwolnienie od kosztów sądowych (tu trzeba specjalne druki wypełnić, poparte dokumentami)

      Usuń
    3. Dzięki Jolu za korzystne informacje. U mnie było podobnie, tez sąd okręgowy nie podał przepisu na podstawie jakiego ma ZUS przeliczyć. Mam nadzieję, że też w apelacyjnym wygram.

      Usuń
    4. Jak Pan Minister Zieleniecki nie wie jakie przepisy stosowac niech zastosuje te, które sa zgodne z prawem i na pewno TK ich nie zakwestionuje.
      Jest to "odbijanie pileczki". Będąc specjalistą nie trzeba mieć habilitacji ani wytycznych TK by wiedzieć jakie przepisy prawne powinny byc zastosowane.

      Usuń
    5. Pan Zieleniecki już nie jest wiceministrem. Odszedł z MRPiPS.

      Usuń
    6. Nie pytaj mnie, jak to sąd nie wskazał odpowiednich przepisów. Taki zarzut w zażaleniu wskazał ZUS. I Sąd Apelacyjny oddalił to zażalenie.
      Tak, poprzednie pytanie dotyczy tego postanowienia SA o oddaleniu zażalenia ZUS

      Usuń
    7. Jola ma rację Sad okręgowy w Gdańsku w wyroku nie wskazuje żadnego przepisu,na podstawie którego ZUS ma przeliczyć emeryture. O art 114 nawet nie wspomniał.

      Usuń
    8. Czy w UZASADNIENIU wyroku SO w Gdańsku nie wskazał art. 114 jako podstawy przeliczenia emerytury? To chyba niemożliwe?

      Usuń
    9. do anonimowy z godz 0016 - możliwe, Sąd okręgowy nie podał przepisu jako podstawy przeliczenia emerytury. Wnosiłam do ZUS o 114,Zus w ogóle się do tego nie odniósł, tylko napisał o przedawnieniu i ze nie może zmienić decyzji . A oto cytat z wyroku " wniosek ubezpieczonej zawarty w piśmie z dn.16kw.2019 o przeliczenie świadczenia emerytalnego przekazuje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oddział w Gdańsku do rozpoznania.

      Usuń
    10. Mario.B. Ja miałam dokładnie taki sam wyrok SO w Bydgoszczy. ZUS złożył zażalenie do SA W Gdańsku uzasadniająć, że SO "nie wskazał konkretnego przepisu ustawy emerytalnej w oparciu o który organ rentowy miałby dokonać takiego przeliczenia świadczenia..." SA przesłal mi to zażalenie z prośbą o odniesienie się. Wysłałam pismo 4 stycznia br. We wtorek otrzymałam wyrok/postanowienie SA w Gdańsku z 23 01.br.o odrzuceniu zażalenia ZUS. Składam wniosek o uzasadnienie i czekam co zrobi ZUS. Przedawniona B.Anna

      Usuń
    11. anonimowy z 1814 Miałaś taki sam wyrok, bo Bydgoszcz podlega pod Gdańsk i wszystkie sady z okręgu miały ustalone wspólne stanowisko. Jestes o krok dalej ode mnie. Daj znać jak będzie się sprawa toczyc, to będę wiedziała na czym stoję

      Usuń
  33. Otrzymałam pismo z sadu,ze nie mam wyroku.Jak to rozumieć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do 6 lutego 2020 17:47
      Napisz coś więcej, bo jak Ci odpowiedzieć.
      To jest własnie przykład szukania pomocy przy podaniu minimalnej informacji. I teraz trzeba o wszystko dopytywać.
      Jeśli ktoś szuka rady i porady, niech więcej pisze o swojej sprawie. Można żle odpowiedzieć, czy żle coś doradzić, jeśli nie zna się więcej szczegółów.

      Usuń
  34. Henrie. Nieprzedawniona z godz.15.46. Sprawa przegrana w Piotrkowie Tryb. Byl przedstawiciel ZUS. Atmosfera byla mila, lecz nie wzieto pod uwage moich wypowiedzi dotyczacych zastosowania zlego przeliczenia emerytury. Zastosowano zamrozony kapital i skladki, podzielono przez tablice zycia z 2014 r.253,5 miesiecy.Nie wyrazono zgody na wycofanie wniosku.Sedzia powiedziala, ze starego wniosku z 2014 r nie mozna wycofac.Zlozylam wniosek o uzasadnienie wyroku. Bede skladac apelacje. W tym dniu czyli 24 stycznia 2020 roku bylo 20 spraw. 10 minut dla kazdej z Pan. Wszystkie Panie przedawnione wygraly. Sad nakazal przeliczenie emerytury bez pomniejszania o wczesniej pobrane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie nowość że sprawy trwają tak krótko , wszędzie tak jest. Prawdopodobnie ZUS p przedawnionym które wygrały założy apelacje

      Usuń
  35. Dzisiaj miałam rozprawę w SO w Białymstoku.Przegrałam.Nie będę się odwoływać,więc nie złożyłam wniosku o uzasadnienie.Chcę wycofać wniosek z Z US przed uprawomocnieniem się wyroku.Byłabym wdzięczna za podpowiedz,jak to uczynić.Czy do wniosku muszę dołączyć wyrok?Halina z B.

    w

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Halinko, czy jesteś przedawniona, czy też nieprzedawniona?

      Usuń
    2. Jestem pierwszakiem.Odwołałam się od decyzji,gdyż ZUS przy naliczeniu em. pow.odjął pobrane emerytury.Uzasadnił to tym,że przeszłam na emeryturę z art.46 w zw.z art.32.Na nic zdały się moje wyjaśnienia ,że spełniam wszystkie warunki z art.29.Przeszłam na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 55lat i ponad 30 latach pracy.Tak w ogóle to jestem zniesmaczona panią sędzią.Halina .

      Usuń
    3. Dziękuję za słowa wsparcia i otuchy.Ta batalia jest jednak o wiele trudniejsza niż w 2011 i 2012r.Wtedy sędziowie byli mili i wyrozumiali,mimo że wydawali wyroki przed werdyktem TK.Miałam tę przyjemność być w obu instancjach.Mam wrażenie,że obecnie są odgórnie sterowani.Pani sędzia myli w uzasadnieniu art.46 z KN.Jeszcze przed wydaniem wyroku kieruje do mnie pytanie związane z zapłatą 180zł.Halina

      Usuń
    4. do 19:56
      Ja cały czas mówię, że wyroki są sterowane odgórnie, a większość pań się oburza. Tworzy się odgórnie linię orzeczniczą, niemającą nic wspólnego z prawem, żeby te osoby eliminować i pozbawiać praw. Taka bezprawna, negatywna, zmieniona linia orzecznicza wytworzyła się po 1 stycznia 2013 r. w stosunku do roczników wcześniejszych, których pozbawiano praw nabytych bez żadnych przepisów, na skutek wolnej interpretacji, na co nawet RPO zwracał uwagę. Przed wyrokiem TK, żeby było śmieszniej odrzucano odwołania pań z rocznika 1953, podnosząc, że nie osiągnęły wieku emerytalnego i nie nabyły praw emerytalnych przed 1 stycznia 2013 r. Paradoks wynika z samego faktu, że nie tylko TK, ale senat również twierdzi, że przepis objął tylko kobiety urodzone w 1953 r. Skoro więc przepis nie obejmuje kobiet urodzonych do końca 1952 r., to jakim prawem jest on stosowany z mocą wsteczną znosząc prawa nabyte? Pierwszą zasada państwa prawa jest zasada lex retro non agit. To co się dzieje w naszym kraju, to jest patologia prawa. Ciekawe, dlaczego były Min. Zieleniecki zrezygnował z funkcji, lub został jej pozbawiony. Myślę, że ma to związek z tym przekrętem w ZUS i ustawą naprawczą, a po wybuchu skandalu jego stanowisko jako wykładowcy akademickiego umoczonego po pachy w tym przekręcie byłoby zagrożone. Przez ostatnie 5 lat to własnie on manipulował i fałszował wykładnię prawa, wmawiając nawet, że emeryturę powszechną nabywa się na wniosek, a nie ex lege.

      Usuń
    5. Do 23:42.
      Orzeczenie TK P 20/16 jednoznacznie określa podstawę prawną i kogo dotyczy i to jest obecny stan faktyczny.
      TK jest sądem prawa,a nie sądem faktów.

      Usuń
  36. Rozprawa odbyła się na początku listopada. W styczniu tego roku napisałam pismo z podaniem wszystkich danych o odpis wyroku. Otrzymałam odpowiedz ze wyroku nie ma.Jak to rozumieć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najprościej będzie, jak zadzwonisz do sądu i się wypytasz o szczegóły sprawy.

      Usuń
  37. Emerytury czerwcowe

    https://www.money.pl/emerytury/czerwcowe-emerytury-beda-wyzsze-rzad-pracuje-nad-zmiana-ustawy-6475658847893633a.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skąd wiadomo, że czerwcowe będą wyższe ? A może to pozostałe będą zrównane do czerwcowych ?

      Usuń
    2. Dzień dobry. Dostałam dziś list z ZUs-u, po wyroku sądu z 28 listopada.Organ informuje mnie, że nie może przeliczyć mojej emerytury zgodnie z art. 114, bo nie przedstawiłam nowych okoliczności, a ponadto, upłynęło 5 lat , dlatego decyzja o nieprzeliczeniu mi emerytury była, jak najbardziej , prawidłowa. Przeczytałam, nie wiem czy skarżyć, czy czekać na ustawę.Mam miesiąc czasu, by z ty coś zrobić. Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Ustawa to nie wiadomo kiedy będzie i czy w ogóle będzie

      Usuń
    4. Opinia PZERiI na temat rządowego projektu ustawy naprawczej.

      http://pzerii.org/wp-content/uploads/2020/01/T2.jpg

      Usuń
    5. Przedawniona emerytko, jak najbardziej trzeba się odwołać do sądu. I przyłączyć to odwołanie do poprzedniej sprawy. ZUS bawi się z nami, jak z przedszkolakami.
      Ja mam gotowe odwołania na takie decyzje. Jeśli będziesz je chciała, odezwij się do mnie na pocztę mailową

      Usuń
    6. Oczywiście, że się odwołam, nie dam im satysfakcji ze zwycięstwa. Wyrok TK to są właśnie te nowe fakty, ale ZUS udaje, że nie wie. Spróbuję napisać sama, poczytałam trochę uzasadnień do wyroków, coś tam stworzę, w końcu nic mnie to nie kosztuje. Dziękuję za deklarację pomocy. Pozdrawiam

      Usuń
    7. Do 14,25
      To kółko adoracji PZERiI ZAWSZE jest za. To fasadowa organizacja.

      Usuń
  38. Moja sprawa od sierpnia czeka w sądzie apelacyjnym z Katowicach. W sądzie okręgowym orzeczenie na moją korzyść ale ZUS się odwołał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mado czy przeszłas na em wczesniejsza z art 46 w związku z art 32? Wera

      Usuń
    2. Jolka K. - tak, pisałam odpowiedź z wnioskiem o oddalenie apelacji i utrzymanie wyroku sądu okręgowego właśnie w sierpniu i od tamtej pory cisza.
      Wera - tak, nauczycielska

      Usuń
  39. Dzisiaj napisałam meila do dziennikarki z gazety prawnej Bożeny Wiktorowskiej, żeby nagłośniła temat. zacytowałam wpis z jotowni : "W dzisiaj opublikowanym porządku dziennym kolejnego posiedzenia Sejmu (12 i 13 lutego 2020 r.) nie przewidziano prac nad projektami ustawy „naprawczej”, które nadal leżakują w „zamrażarkach”. Projekt MRPiPS czeka w zamrażarce rządowej (na etapie uzgodnień i konsultacji, pomimo upływu ich terminu i deklaracji wiceministra Zielenieckiego o szybkim skierowaniu projektu do Sejmu), a projekt senacki – w zamrażarce sejmowej (bez nadanego numeru druku sejmowego)."

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mario, p. Wiktorowska chyba ostatnio nie pisuje. Napisz do Pauliny Szewioły, która teraz zajmuje się sprawą projektu ustawy i wyroków sądowych emerytek.

      Usuń
  40. tak zrobię, tylko muszę poszukać adres email

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mario, mail do red. Szewioły:

      paulina.szewiola@infor.pl

      Trzeba pisać do mediów! Nagłaśniać zamrożenie obu projektów ustawy naprawczej!

      Usuń
  41. Drogie Panie, w poniedziałek mam sprawę, nigdy nie byłam na żadnej sprawie i mam pełno obaw! Proszę napiszcie jak to mniej więcej wygląda. Z góry wielkie dzięki. Anna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę się nie bać bo sprawa zazwyczaj trwa od 5 do 10 minut odpowiada się na pytania sądu chyba że sąd dopuści panią do głosu . Na wszelki wypadek niech pani wpisze sobie na kartce argumentyi jeśli będzie można to przeczytać . Wszystko będzie dobrze . Głowa do gory

      Usuń
    2. Jeśli sąd uznał, że przeszła pani na wcześniejszą emeryturę w związku z art 46 w związku z 32, to nie będzie dyskusji.Ten arykuł został wyjęty spod wyroku TK. Pani powinna udowodnić, że przeszła na emeryturę na ogólnych warunkach, to znaczy w związku z art.46 w związku z 29, czyli miała pani 55 lat i 30 -letni staż pracy. ZUS upiera się, że jest to emerytura nauczycielska i łączy ją z art32, ale w pierwszej decyzji o przyznaniu emerytury wcześniejszej tego nie zaznacza. Przynajmniej ja, nigdzie , w swoich dokumentach, nie znalazłam tego artykułu i to było podstawą dla sądu, że przeszłam na emeryturę w związku z 46 w związku z 29. Na rozprawie zaznaczyłam, że skoro ZUS wyraźnie tego nie napisał w decyzji, to nie ma prawa teraz ograniczać mi możliwości przeliczenia, jakie daje wyrok TK. Pozdrawiam

      Usuń
    3. Dziękuję bardzo za odpowiedzi, proszę powiedzcie Panie, jak kończy się sprawa, od razu podają wyrok czy trzeba czekać? Co ja mam wtedy robić? Anna

      Usuń
    4. A czy przy przechodzeniu na emeryturę powszechna pan z rocznika 1953, składających, po wyroku TK, swoje wnioski po raz pierwszy ZUS uwzględnia tylko te ktore nabyly uprawnienia na podstawie art. 46 w zw. z art 29?
      NIE. A dlaczego "pierwszakow" traktuje sie inaczej?

      Usuń
    5. Zus przelicza pierwszorazowe wnioski tylko z art 46 w związku z art 29, inne odrzuca i nie przelicza.

      Usuń
    6. Tzn .przelicza z odjeciem pobranych wczes emerytury.

      Usuń
    7. Czyli bierze pod uwagę sytuację emerytki powodującą postawienie pytania prawnego przez SO w Szczecinie. A wyrok TK dotyczy tylko takiej sytuacji.

      Usuń
    8. Wyrok TK dotyczy art 46 bez wskazania na podległe mu artykuły. Pytanie prawne SO dotyczylo takze tylko art 46.

      Usuń
    9. Ale pytanie prawne zostalo postawione w zw. ze sprawą emerytki, ktora prawa do em. powszechnej nabyła na podstawie art. 46 w zw. z art. 29. Tego zmienić się nie da. To jest stan faktyczny. Wyroki TK wydawane tylko w sprawie zaistnialego przed sądem stanu faktycznego.
      Dlatego też ZUS to wykorzystuje.

      Usuń
    10. Przed napisaniem komentarzy dotyczących,kogo dotyczy wyrok TK P 20/16 wskazane by było,zapoznać się z przepisami prawa oraz wykładnią i komentarzem tych przpisów przez prawników.Również inne orzeczenia TK i SN jednoznacznie określają te kwestie.Bez znajomości tych zagadnien i orzeczeń,interpretacja wyroku TK P 20/16,że dotyczy tylko tych,które przeszły na emeryturę na podstawie art.46 w w zw.z art.29 jest nieuzasadnione i bezprawne oraz wprowadzające w błąd.

      Usuń
    11. Do 19:15 i 23:42 z dn.08.02.
      TK jest sądem prawa,a nie sądem faktów.

      Usuń
  42. Pomimo że w decyzji przyznającej emer wcześniejsza miałam całą ustawę o FUS bez wskazania żadnego artykułu to i tak przegrałam , gdyż jestem nauczycielka.Gdy przechodziłam na em wczesniejsza miałam ukończone 56 lat i ponad 30 lat pracy.Nie wszys cy sędziowie to uwzględniają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja, na sali sądowej, nie4 dałam sobie wmówić pracy w szczególnym charakterze.Powiedziałam, że , gdy nie ma konkretnego wykładnika, to zawsze idzie się od ogółu do szczegółu. Jest ustawa , a potem są artykuły, pierwszym jest art 29, 32 jest którymś z kolei.Miłego dnia życzę

      Usuń
    2. ZUS nie złożył apelacji, napisał mi, że nie może skorzystać z art 114, bo nie przedstawiłam nowych okoliczności, a ponadto minęło 5 lat, więc nie dokona ponownego przeliczenia. I tak, będziemy się bawić w kotka i myszkę. Pozdrawiam

      Usuń
  43. Sprawa odbyła się 30 października 2019 roku.29 listopada 2019 sekretariat sadu przesyła odpis odpowiedzi na odwołanie zobowiązując do odniesienia się ZUS ze wskazaniem dowodów przeciwko zarzutom ZUS.24 stycznia 2020 S.O.informuje ze w sprawie nie wydano wyroku.I co dalej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sąd poinformuję pismem kiedy będzie następna rozprawa i tyle w/g mnie sprawa nie jest skończona

      Usuń
  44. Najlepiej zadzwonić do sadu

    OdpowiedzUsuń
  45. Witam, prosze o pomoc. Od 24 sierpnia 2019 r nie mam odpowiedzi z Sądu Okręgowego na moje pismo o zawieszenie sprawy.
    Czy są jakieś przepisy określające czas wysłania przez sąd odpowiedzi ? Dziękuję za podpowiedź. Barbara

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej zadzwonić do sądu i sprawę wyjaśnić ..Być może sąd zawiesił sprawę ,ale trzeba uważać bo jest tylko pół roku na zawieszenie .Po dacie sprawy nie wznowia

      Usuń
    2. Dziękuję. A co to znaczy sprawy nie wznowia? Moje pismo ląduje w koszu?

      Usuń
    3. Sprawa przepada

      Usuń
  46. pierwszaki powinny być traktowane jak pozostali, bo to one o wszystkim wiedziały i dlatego nie występowały wcześniej o emeryturę powszechną , a teraz mają takie duże podwyżki, to się w głowie nie mieści.ZUS o tym dobrze wie a robi inaczej. Teraz w takim razie wszystkim innym powinni wyrównać tak jak im.My żyjemy chyba w jakim zagubionym świecie gdzie każdy rządzi na swoją korzyść, a PIS-wi to tylko zależy na młodych,a nie na emerytach.Ja osobiście nie wierzę, że oni to wszystko naprawią, gdyby chcieli to już dawno by to zrobili.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A skąd ktokolwiek mógł w roku 2013, 2014 wiedzieć, że w 2019 Trybunał uzna pomniejszanie emerytury powszechnej za niezgodne z konstytucją?

      Usuń
    2. tylko zdrowy rozsądek hamował mnie od złożenia wniosku o emeryturę powszechną,koleżanki składały i żadna nic nie dostała przecież ZUS odemował wypłacone emerytury wcześniejsze to jak miałaby moja emerytura być większa?O tym że waloryzacja kapitału i składek się skończy to nie miałam zielonego pojęcia jak również o możliwości wycofania wniosku.Zdecydowana więkzość z nas takiej wiedzy nie miała a mmy jako pierwszaki miałyśmy trochę szczęścia

      Usuń
    3. Jestem pierwszakiem i nie wiedziałam że kiedyś przyjdzie czas że będę mogła przeliczyć EW na EP. I co za bzdury Pani pisze że mamy takie duże podwyżki i jakie wyrównania?Ja przeliczałam w lipcu to dostałam wyrównanie za trzy miesiące różnice między EW ,a EP.I proszę nie pisać nie zgodne z prawdą.

      Usuń
    4. Anonimowy 12:23
      To jest zgodne z prawdą, że "pierwszaki" otrzymują bardzo wysokie podwyżki emerytur po 800,1500 czy ponad 2000 zł.

      Usuń
    5. Już pisałam powyżej ,że Pani mąci wszystkim w głowie,że pierwszaki dostają takie podwyżki i wyrównanie.BZDURA.Niech Pani takich nie sprawdzony bzdetów nie pisze.

      Usuń
    6. Pierwszaki w większości po prostu miały szczęście. W dodatku pojeuńcze osoby dostają dużo, cała reszta dużo mniej, czaem po kilkadziesiąt zł. czy 100 lub 300. Nagłaśnia się oczywyście te jednostkowe duże podwyżki, a społeczeństwo przyjmuje to chętnie i stąd zazdrość lub nawet zawiść...

      Usuń
    7. Moje koleżanki składały wnioski o przeliczenie i ja miałam taki zamiar, tylko, że choroba w rodzinie wszystko pokrzyżowała, kiedy za parę miesięcy ja miałam składać wniosek koleżanki zostały załatwione odmownie (emerytura powszechna mniejszą od wcześniejszej), więc zrezygnowałam uważając że to nie ma sensu, w 2019 po wyroku tk złożyłam jako pierwszak bez większych nadzieję i okazało się że z dotychczasowej em. 2050 przeliczono mi na 3000. Nie piszcie, że pierwszaki wiedziały ze trzeba czekać, tak jak w moim przypadku to zbieg okolicznosci

      Usuń
    8. Do Anonimowy 15:57
      Wyrównanie, to pierwszaki nie mają za co otrzymać, ponieważ składają wniosek pierwszy raz. Ma Pani dowód na to, że "pierwszaki" otrzymują wysokie podwyżki, proszę przeczytać komentarz - Janka 17:12 i Unknown 16:33 który otrzymał 52% podwyżki a więc jest to prawda.

      Usuń
    9. Anonimowy 15:57
      To Pani podaje nieprawdziwe informacje i wypisuje bzdety.

      Usuń
    10. Ale to jest prawda że pierwszaki dostają tak wysokie podwyżki Moje dwie koleżankidostalt jedna 1000tys netto a druga 1100 netto.

      Usuń
    11. Anonimowy z 13,39 pisze prawdę. Pierwszaki dostały właśnie takie podwyzki. Moje dwie koleżanki dostały jedna 1000 zł netto a druga 1100 zł netto a ja pracowałam 47 lat dłużej od nich i jestem przedawniona więc mam zero podwyżki.

      Usuń
  47. Spotkałam kiedyś znajomą, rocznik 1953 i spytałam ją odnośnie emerytury, to było chyba w 2015 r. Odpowiedziała, że nie przeliczała bo jej rośnie kapitał, nie przeliczała nawet urlopów wychowawczych, bo ZUS waloryzuje dużym procentem i kiedyś przyjdzie czas ( oczywiście nie wiedziała kiedy) a na pewno przyjdzie i wtedy bedzie w dobrej sytuacji. Wszystko mi dokładnie wyjaśniła, ale dla mnie było późno, jestem przedawniona, chociaż nieraz ją wcześniej spotykałam to nie powiedziała. Była dobrze poinformowana i nie piszcie, że nikt nie wiedział. Dobrze niektórzy wiedzieli tylko nie wiedzieli kiedy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że pani nie spytała znajomej zanim pani złożyła wniosek o emeryturę, a nie dopiero w 2015 ;)

      Usuń
  48. No właśnie. Ja ją nieraz spotykałam i nic nie mówiła, mieszka niedaleko na tym samym osiedlu. Niestety wcześniej nie pytałam a ona nie powiedziała nic. Doskonale wiedziała w czym rzecz a ja wtedy wiedziałam, że zrobiłam wielki błąd. Zaznaczam, niektóre osoby wiedziały.

    OdpowiedzUsuń
  49. To oczywiste, że wiedziały pracownice zusu i ich kolesie a w zamian za trzymanie języka za zębami i nie informowanie interesantów zostaną kiedyś wynagrodzeni.dlatego nie informowali nas w chwili składania wniosków o możliwości jego wycofania tylko mówili o wyborze korzystniejszej emerytury i że nie stracimy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba dość powszechną praktyką było składanie wniosku o emeryturę wcześniejszą (np. w roku 2008) "na próbę", po to, żeby się dowiedzieć, jaka jest jej wysokość i wycofywanie wniosku, gdy emerytura wcześniejsza okazała się zbyt niska. Potem można było np. poczekać z kolejnym wnioskiem do ogłoszenia nowej kwoty bazowej. Warto było spróbować tego samego sposobu przy składaniu wniosku o emeryturę powszechną już wiedząc, że wnioski można wycofywać.

      Usuń
    2. ,2008 r był ostatnim rokiem można było przejść na emeryturę i nikt się zastanawiał czy to było na prób czy nie.

      Usuń
    3. Anonimowa 08:05
      Mylisz się. Do końca roku 2008 kobiety z rocznik 1953 mogły nabyć prawo do wcześniejszej emerytury (mając odpowiedni staż + wiek), ale wniosek o emeryturę wcześniejszą można było złożyć choćby na dzień przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, a więc znacznie później.

      Usuń
    4. Zgadza się ,tylko o wycofaniu wniosku mało kto wiedzial

      Usuń
    5. Że nie opłaca się składać wniosku i o jego wycofaniu dużo pisano na tym blogu,wiec tego nie zrobiłam, ale o tym ze kapitał nie będzie waloryzowany po złożeniu wniosku o em. powszechna nie wiedzialam.Tym sposobem przypadkowo uniknelam jego pomniejszenia.

      Usuń
  50. Dziewczyny, wiara czyni cuda, ale w sprawie emerytur cud się nie zdarzy. Widoczne jest zainteresowanie Sejmu, Posłów, Rządu naszymi emeryturami. O szukali nas w 2013 roku. Pokretna interpretacja wyroku TK. Nie stać ZUS na wypłatę każdej z nas po około 70 tys. Życie jest płaskie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ....każdej z nas po około 70 tys.zł,skąd takie kwoty pani wzięła??

      Usuń
  51. Pan Borowski podobna napisał list do p Witek w sprawie projektu ,kiedy wejdzie pod obrady sejmu ale martwa cisza wszędzie.Pzykro tylko ,że chodzimy od sądu do sądu a ZUS nadal stawia się ponad prawem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Jotowni podano, że z kolei wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed napisał o projekcie rządowym w odpowiedzi na zapytanie poselskie poseł Zofii Czernow:

      "Obecnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oczekuje na zgłoszenie uwag do projektu przez Ministerstwo Finansów. Po otrzymaniu stosownej opinii, projektowany akt prawny będzie procedowany zgodnie z obowiązującymi w tej materii regulacjami. Na tym etapie prac nie jest jeszcze możliwe wskazanie terminu, w którym projekt zostanie skierowany do Sejmu RP."

      Usuń
    2. W projekcie ustawy rządowej przeliczenie emerytury ma nastąpić z urzędu po wejściu regulacji prawnych tzn r 53 z przed wyroku TK i pierwszorazowym

      Usuń
    3. CD tym ,pierwszorazowym ,które złożą wniosek

      Usuń
  52. Dzisiaj w SO w Łodzi panie nieprzedawnione miały mieć sprawy.Ciekawa jestem jakie wyroki zapadły, pyta nieprzedawniona oczekująca na sprawę w SO.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, miałam sprawę 10 lutego w Łodzi i oczywiście przegrałam, Pani sędzia niemiła, powiedziała, że przecież brałam emeryturę przez 6 lat? owszem wypowiedziałam swoje prawa ale wszystko zanegowane! Już nie wiem co dalej robić? Anna

      Usuń
    2. Czy możesz podać nazwisko sędzi?

      Usuń
  53. Kto takie bzdury pisze że po 70tys. skąd takie kwoty chyba z nieba ,tak niektórzy piszą ,a potem niektórzy myślą że to prawda i zazdroszczą. Także zastanówcie się zanim coś napiszecie. Ewa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z Panią.Jestem pierwszakiem i jedna z Pań Pisze że my dostałyśmy bardzo duże podwyżki po przeliczeniu na EP po 800 nawet po 2tys. Skąd biorą takie bzdury.

      Usuń
    2. Tak, to jest prawda, Pani "pierwszak",która miała emeryturę w wysokości 3200 zł otrzymała podwyżkę w wysokości 2030 zł, proszę również prześledzić wcześniejsze komentarze, Panie podawały o ile wzrosła ich emerytura, to nie są bzdury, to rzeczywistość. Przy emeryturze 2000 zł emerytura wzrasta około 1000 zł.

      Usuń
    3. Waloryzacja kapitalu+waloryzacja składek do 2019 podzielone przez 209 dożycie razy ilość lat zaległości. Trzeba policzyć później krytykować. Pozdrawiam

      Usuń
    4. do Unknown 20.04 - jeżeli bierzesz do wyliczenia kapitał i składki waloryzowane na 2019r. oraz wiek dożycia 209 m-cy /też z 2019r./, to nie możesz liczyć żadnych zaległości! O zaległościch można mówić, jesli Twoja emerytura powszechna obl. na np. 2013 czy 2016 lub inny rok była wyższa od od wcześniejszej /bez odliczeń emerytur pobranych/ , lecz nie była wypłacana. Wtedy, przy rozpoczęciu od chwili obecnej wypłaty tej wyższej emerytury powszechnej, można mówić o zaległościach.

      Usuń
  54. ja dostałam 52% tego co miałam i jestem usatysfakcjonowana

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja siostra dostała 850 zł netto więcej,a jej bliska koleżanka 720 zł netto więcej.Obie nie pracowały na wczesniejszej emeryturze.

      Usuń
    2. Ja jako pierwszak,będąca na wcześniejszej z podstawą art.46 w zw.z art.32 nie dostałam nic i dalej pobieram wcześniejszą.Zdaniem ZUS wyrok TK P 20/16 mnie nie dotyczy,dlatego em.powsz.wyliczył mi z potrąceniami.Poniewaz moje zdanie jest inne i zgodne z jasnobrzmiącym orzeczeniem TK,gdzie podano jako podstawę tylko art.46,czyli identycznie jak w pytaniu prawnym oraz w treści niezgodnego z Konstytucją art.25 ust.1b ustawy o FUS,złożyłam odwołanie od decyzji ZUS.
      TK jest sądem prawa,a nie sądem faktów.Wyroki TK są ostateczne i ich treści nie może zmieniać zdanie ZUS,który nie może ingerować w treść orzeczeń.Treści orzeczenia TK,nie może zmienić nawet sam TK treścią uzasadnienia tego orzeczenia.Istotna dla rozpoznania sprawy,jest sama treść orzeczenia a nie jego uzasadnienie.Wszystkie organy i sądy muszą stosować w praktyce orzeczenia TK.Moja sprawa toczy się jeszcze przed SO.
      El 53.

      Usuń
    3. 17:08;
      To chyba byla pani docent. Ona wiedziala jak zawalczyć. Reszta to są szare myszki.

      Usuń
    4. 20:04 to jest wyliczenie emerytury dla pierwszownioskowych i w tym przypadku nie na żadnego wyrównania.

      Usuń
    5. Do Anonimowy 20:15
      Nie potrzeba być docentem i nie potrzeba "wiedzieć jak zawalczyć", wystarczy być tylko "pierwszakiem" a ZUS wyliczy bez problemu po złożeniu wniosku, jest bardzo korzystna waloryzacja kapitału, składek i wiek dożycia.

      Usuń
  55. MERY53 Dzisiaj mialam spotkanie w Sadzie w Lodzi-nieprzedawniona.Pani sedzia spokojna, mila spytala czy podtrzmuje stanowisko, odpowiedzialam, ze tak.Spotkanie okolo 10 min.Ogloszenie wyroku 21lutego.Pani, ktora byla wczesniej- przedawniona wyrok miala miec ogloszony dzisiaj.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dziwne, że sąd ogłosi wyrok dopiero 21 lutego, czekają na ustawę ?

      Usuń
  56. Dziś o godz.20.30 na profilu premiera M.Morawieckiego na Facebooku- transmisja rozmowy na różne tematy.Będzie można zadawać pytania w komantarzu pod zamieszczonym przez niego wpisie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W którejś z poprzednich rozmów było już pytanie o ustawę naprawczą i obietnica Morawieckiego, że "załatwi". I cisza. Obawiam się, że "załatwił" odmownie ;)

      Usuń
  57. MERY53 Mialam sprawe w SO w Lodzi- nieprzedawniona.Ogloszenie wyroku 21.02. 2020. Sprawa okolo 10 min.

    OdpowiedzUsuń
  58. https://biznes.interia.pl/emerytury/news-kobiety-z-rocznika-1953-jeszcze-poczekaja-na-zmiane-przepiso,nId,4320550

    OdpowiedzUsuń
  59. Witam!
    -zmienia zaskarżoną dec. w ten sposób, że zobowiązuje ZUS do ustalenia i podjęcia emerytury ubezpieczonej od 1.12.2013r bez pomniejszenia o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych - ZUS wniósł apelację, zatem wyrok nieprawomocny. ZUS wydał też decyzję o podjęciu wypłaty emerytury powszechnej od 1.03.2019r. Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu wysokości emerytury na datę wydania decyzji po wyroku I instancji. Dzięki

    OdpowiedzUsuń