14 listopada 2019

Czy ustawa naprawcza uzupełni wyrok TK? Wzór pisma do władz


              Wobec wszystkich „wcześniejszych”emerytów, którzy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury przed 01. 01.2013 r. i którym obliczono emerytury powszechne z zastosowaniem niekonstytucyjnego przepisu  art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej, powinno być naprawione prawo w jednakowy sposób, niezależnie od tego, czy dotyczy to  „pierwszaków”, „nieprzedawnionych”, „przedawnionych” czy też „pominiętych”.

             Nie powinno mieć znaczenia, czy ktoś jest z lat 1949 -52, 1953, czy też 1954 – 58., czy też nabył prawo do emerytury z innych artykułów, czy Karty Nauczyciela. Również płeć nie ma tu nic do rzeczy, mężczyźni zostali potraktowani podobnie, jak kobiety.
W tych wszystkich „wcześniejszych” emerytów, którzy nabyli prawo do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym, na podstawie określonych warunków, „uderzył” niekonstytucyjny przepis, przepis, który utracił moc prawną.

             Ale, nawet dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ma to znaczenie. Wyraz temu dali dnia 6 marca 2019 r., wydając wyrok tzw. zakresowy podmiotowy.

           Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 maca 2019 r. w sprawie P 20/16 jest wyrokiem zakresowym, czyli takim, w którym Trybunał stwierdza niezgodność z Konstytucją przepisu prawnego (tu w przypadku art. 25 ust. 1b) w określonym, podmiotowym (tu, dla grupy kobiet rocznik 1953, które nabyły prawa do emerytury „wcześniejszej” na podstawie art. 46), zakresie jego zastosowania.

             W konsekwencji atrybut niekonstytucyjności nie jest przypisywany całemu przepisowi, lecz fragmentowi, normie, wywiedzionej z tego przepisu. Wyrok zakresowy rozstrzyga o przepisie, którego rozumienie nie jest sporne, lecz zarzut niekonstytucyjności odnosi się do wyraźnego zakresu zastosowania tego przepisu. Czyli, że przepis prawny jest niezgodny z Konstytucją w pewnym zakresie jego zastosowania, ale w innym zakresie może być inaczej, choć to ten sam przepis.

            I chociaż trudno mi się z tym pogodzić, muszę przyznać, że wyrok TK z dnia 6 marca 2019 r. dotyczy kobiet urodzonych w 1953 r., które nabyły prawo do emerytury wcześniejszej na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej z dnia 17. 12.1998 r. FUS.
Pozostało rozczarowanie, że sędziowie TK nie ujęli w swoim wyroku Pań z innych roczników, oraz tych, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury z innych artykułów ustawy, czy też mężczyzn.

            Skutki orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego mogą być dolegliwe finansowo, niemniej Trybunał zawsze odnosi się do regulacji niedopuszczalnych (nielegalnych) w systemie prawa, eliminuje „patologię” normatywną, a Rada Ministrów, jako organ prowadzący politykę państwa, ma obowiązek uczestniczyć w sanacji stanu prawnego, przejmując na siebie rolę wiodącą.

           Model wykonywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zawsze powinien przesądzać, który z uprawnionych podmiotów (w sytuacji, gdy jest ich teoretycznie kilka) ma bezwzględny obowiązek zainicjować w określonym czasie prace nad wykonaniem orzeczenia. W praktyce orzeczenia sądu konstytucyjnego mogą być realizowane przez różne podmioty inicjatywy ustawodawczej.

          Przepisy powinny jednak wyraźnie określać „ośrodek decyzyjny” i podmiot obowiązany w warunkach, gdy żaden inny organ nie zdecydował się na wdrożenie orzeczenia. W przeciwnym wypadku rozmywa się instytucjonalna odpowiedzialność za zaniechania przy wprowadzaniu rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego oraz powstaje systemowa bierność, kiedy żaden organ państwa nie czuje się zobligowany do korzystania ze swoich konstytucyjnych kompetencji.

              Podmiotem, który wydaje się najbardziej predestynowany do pełnienia funkcji za realizowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, jest Rada Ministrów.
 Rada Ministrów musi działać samoczynnie (automatycznie), a nie uzależniać podjęcie inicjatywy ustawodawczej implementującej orzeczenie od woli politycznej i kalkulacji pozaprawnych.

           Niezależnie od Rady Ministrów, działania mające na celu realizację orzeczeń Trybunału, podejmowane są przez Komisję Ustawodawczą Senatu.Wielką rolę odgrywa tu Rządowe Centrum Legislacji (RCL), które dokonuje analizy orzecznictwa TK oraz sporządza projekty ustaw.
          Praktyczną niedogodnością w pracach nad wykonywaniem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w Sejmie i Senacie jest ograniczony dostęp do materiałów i danych źródłowych, będących w dyspozycji organów administracji rządowej, co niekiedy warunkuje efektywność i de facto możliwość podejmowania działań ustawodawczych w konkretnych sprawach.

           Spośród komisji sejmowych szczególną rolę pełni Komisja Ustawodawcza. Do zakresu działania Komisji Ustawodawczej należą m.in.sprawy związane z postępowaniem przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz wynikające z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.
Regulamin Sejmu nie zawiera regulacji odnoszącej się bezpośrednio do wykonywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, nie wyklucza to jednak generalnej możliwości inicjowania prac legislacyjnych przez Komisję Ustawodawczą, jeśli tylko ta uzna to za konieczne, zagadnienia wykonywania orzeczeń bezsprzecznie mieszczą się w jej właściwości rzeczowej.

             Zdarza się dublowanie prac legislacyjnych, polegające na równoległym procedowaniu projektów ustaw wykonujących dany wyrok (projekty na ten sam temat o nieznacznych różnicach co do meritum).
 I tak, zdarza się, że i Rada Ministrów, i Senat wnoszą projekty ustaw, które następnie są rozpatrywane wspólnie przez Sejm, albo co gorsza, uchwalany jest tylko jeden z nich, a drugi staje się wówczas bezprzedmiotowy.
 Podobne zbieżności zachodzą między projektami ustaw Senatu i grup posłów albo projektami różnych grup posłów.

           O efektywności prac ustawodawczych świadczy również sposób konstruowania aktów normatywnych mających na celu wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Im precyzyjniej zostaje wyznaczony zakres przedmiotowy nowelizacji, im bardziej tematycznie jest ona powiązana z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, tym większe są szanse, że okaże się ona skuteczna.Trzeba też przyznać, że o efektywności legislacji ustawy świadczy zakres nowelizacji. Im bardziej jest ona powiązana z orzeczeniem TK, tym większe są szanse, że okaże się ona skuteczna.


          Organ administracji publicznej nie musi wstrzymywać się z rozstrzygnięciem do czasu, gdy ustawodawca dostosuje przepisy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zobowiązany jest do samodzielnego ustalenia nowego stanu prawnego.
Wyrok zmienia stan prawny i organ administracji publicznej na podstawie art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego (zasada legalizmu – działanie na podstawach i w granicach prawa) zobowiązany jest do samodzielnego ustalenia nowego stanu prawnego.
             Nie jest konieczne oczekiwanie na interwencję prawodawcy, które dostosuje przepisy ustawy do orzeczenia TK. Ze względu na transparentność i pewność prawa, a także zaufanie obywatela do państwa, ustawodawca powinien „przenosić” do aktów normatywnych rozstrzygnięcia sądu konstytucyjnego ustalające niezgodność przepisu „w zakresie”.
W konkretnej sprawie, organy stosujące prawo są w stanie zrekonstruować obowiązującą normę z uwzględnieniem zakresowej sentencji orzeczenia Trybunału, niemniej nie zwalnia to ustawodawcy od interwencji legislacyjnej i uchwalenia stosownych przepisów, bo dopiero te gwarantują pełne wdrożenie zaleceń TK.
Rolą ustawodawcy jest zatem uzgodnienie „litery prawa” i rzeczywistego zakresu normowania regulacji, która została zmodyfikowana orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Adresaci norm prawnych, zwłaszcza jednostki, mają uzasadnione prawo oczekiwać, że wiążące ich przepisy będą jednoznacznie określały uprawnienia i obowiązki.

         Jak już pisałam, wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie dotyczy kobiet urodzonych w innych latach niż rok 1953, uprawnionych do emerytury wcześniejszej, oraz kobiet, które uzyskały uprawnienia do emerytury wcześniejszej na podstawie innych artykułów niż 46 ustawy emerytalnej, oraz mężczyzn, którzy nabyli prawo do emerytury wcześniejszej na podobnej postawie, jak kobiety. Wszyscy ci emeryci nabyli prawo do emerytury wcześniejszej do 31.12.2012 roku i wobec nich zastosowano do obliczenia emerytury powszechnej art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej.

           ZUS odmawia wznowienia postępowania również kobietom urodzonym w 1953 roku, uprawnionym do emerytury wcześniejszej przyznanej na podstawie innego przepisu, niż art. 46 w związku z art. 29 ustawy emerytalnej. Wydaje się, że w tym przypadku, sprawa jest do wygrania w sądzie.
Wyrok TK mówi o kobietach z 1953 r., które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej, nie warunkując dodatkowymi artykułami.


          Można zwrócić się do TK z zagadnieniem, czy pytaniem prawnym, o rozszerzenie wyroku TK w sprawie zakresu podmiotowego, bądż o wydanie wyroku  przedmiotowego ograniczonego w czasie ( nabycie prawa do emerytury wcześniejszej przed  01.01.2013 r., od wejścia w życie art. 25 ust. 1b. ustawy emerytalnej) dotyczącego niekonstytucyjności art. 25 ust. 1b. Niestety, rozpatrzenie sprawy przez TK może być dosyć odległe w czasie. No i ktoś musi zwrócić się w tej sprawie do TK.

            Sprawę rozszerzenia zakresu wyroku TK można „załatwić” poprzez uchwalenie odpowiedniej ustawy.
         Kształt emerytalnej ustawy „naprawczej” zależy od tego, kto zajmie się przygotowaniem projektu ustawy.
Projekty ustaw senackich mają charakter ściśle powiązany z orzeczeniem TK.
Natomiast Sejm nie obowiązują takie ograniczenia. I to Sejm jest władny do wniesienia odpowiednich poprawek do projektu ustawy.

           Mamy już informację, że projekt emerytalnej ustawy „naprawczej” został wniesiony do „laski marszałkowskiej” przez grupę senatorów pod przewodnictwem Pana Senatora Marka Borowskiego.
Można się obawiać, że jest to ten sam projekt ustawy, który senatorowie poprzedniej kadencji przesłali do Sejmu.

           Na naszym blogu, od samego początku walki o usunięcie niekonstytucyjnego przepisu z obrotu prawnego, uwzględnialiśmy wszystkich emerytów, którzy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury przed wejściem w życie ustawy z dnia 11.maja 2012 r. i wobec których zastosowano niekonstytucyjny przepis.

          Odczytanie wyroku TK prowadzi do następującej konkluzji: każda z grup kobiet: roczników 1949 -1952, 1954 -1958, bądż grupa kobiet, które przeszły na wcześniejszą emeryturę z innych artykułów, niż art. 46 ustawy emerytalnej (również emerytury nauczycielskie, kolejowe, górnicze), powinna wystosować oddzielne pismo do władz. Nie można pominąć też Panów, wobec których również zastosowano art. 25 ust. 1b.

         W przypadku każdej z tych grup, inne będą postulaty i inne uzasadnienia.
 Blog ma służyć różnym emerytom, więc wspólnie przygotujmy te kilka pism dla różnych grup emerytów.  Można je będzie umieścić na stronie petycje.com jako listy do władz.

Oczywiście, nie wszyscy znamy się na wszystkim. Najlepiej będzie, jeśli poszczególne grupy emerytów przygotują wstępne pisma dotyczące ich sytuacji emerytalnej. Dopracujemy je i razem wyślemy do władz. Sprawy techniczne zostaną omówione nieco póżniej.
Udostępniam wszystkim emerytom blog do konsultacji, pism roboczych, porad, bądż to na stronie głównej bloga, bądż w zakładce „TK różne roczniki”.

Zatem , drogie Panie i drodzy Panowie, zapraszam do redagowania pism..


Uwaga
Wkrótce zamieszczę na blogu robocze pismo, które otrzymałam od jednej z naszych koleżanek



UWAGA - do osób, które mają zawieszone postępowanie sądowe
 Nie można przedłużyć zawieszenia postępowania, ani czekać do uchwalenia ustawy naprawczej.
Jeśli przed upływem 6 miesięcy od złożenia wniosku o zawieszenie postępowania, nie zostanie złożony wniosek o podjęcie postępowania, zostanie ono umorzone.
Oznacza to, że trzeba będzie na nowo zainicjować sprawę. Umorzenie postępowania w I instancji oznacza też, że pozew (odwołanie do sądu od decyzji ZUS) nie wywołuje żadnych skutków prawnych, w szczególności nie przerywa przedawnienia roszczenia. Może się więc okazać, że na ponowne złożenie pozwu będzie już za późno. Niepodjęcie postępowania w terminie może więc w praktyce oznaczać utratę roszczenia
W jednym z poprzednich postów zamieściłam wzór wniosku o odwieszenie postępowania sądowego, dla większości będzie to w sądzie okręgowym, dla nielicznych w sądzie apelacyjnym.
Tekst, w zależności, co napisane w treści zawieszenia.

17 października 2019
Sądowe sprawy emerytów. Odwieszenie postępowania sądowego



Post napisałam w oparciu o różne opracowania i artykuły na temat wyroków TK, dostępne w internecie



Pierwsze "robocze" pismo (tu kierowane do Pani Minister z Ministerstw Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)



Szanowna Pani Minister,
               
             w dniu 6 marca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny wydał długo wyczekiwany wyrok w sprawie P20/16 (Dz. U. z 2019 r. poz 539). Trybunał orzekł o niezgodności
z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej regulacji prawnej w postaci art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Z 2018 r. poz. 1270 oraz z 2019 r. poz. 39), w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2017 r. w zakresie, w jakim dotyczy on urodzonych
w 1953 roku kobiet, które przed dniem 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy.

            Stosowanie zakwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny przepisu skutkowało wydawaniem przez ZUS w okresie od 1 stycznia 2013 r. do ogłoszenia w dniu 6 marca 2019 r. wyroku, decyzji przyznających emeryturę powszechną wszystkim uprawnionym emerytom (urodzonym w innych latach niż 1953 r., nabywającym uprawnienia na podstawie innych artykułów niż 46 ustawy emerytalnej, czy Karty Nauczyciela, oraz mężczyzn), której podstawa brutto była pomniejszana o sumę kwot pobranych świadczeń.
W efekcie takiego sposobu wyliczania wysokość emerytury powszechnej zawsze była niższa od dotychczasowej emerytury wcześniejszej, W decyzji przyznającej prawo do emerytury powszechnej znajduje się zapis o zawieszeniu emerytury powszechnej.
Zapis decyzji, że przyznano ubezpieczonym emeryturę powszechną, a następnie świadczenie zawieszono, ponieważ jest mniej korzystne niż dotychczasowe, jest pozaprawny.

           
            Podkreślenia wymaga fakt, że wprowadzenie od 01.01.2013 r. nowej regulacji w zakresie zmiany sposobu ustalania wysokości emerytury powszechnej nastąpiło już po nabyciu uprawnień do emerytury wcześniejszej, co miało miejsce do końca 2008 roku. Zatem zainteresowane w chwili przejścia na emeryturę wcześniejszą nie mogły przewidzieć, że decyzja ta zaważy w przyszłości na wysokości należnej im emerytury powszechnej.

          Wprowadzenie niespodziewanej regulacji prawnej w 2013 roku niekorzystnie zmieniło sytuację wcześniejszych emerytek, które chciały lub mogły dopiero po 1 stycznia 2013 r. przejść na emeryturę powszechną. W ten sposób odebrano im wcześniej zagwarantowane prawa. Skutki przejścia na emeryturę wcześniejszą w kontekście niespodziewanej zmiany przepisów od 2013 roku w realny i niestety, niekorzystny sposób decydują o obecnej jakości życia tych emerytek. Osoby te wpadły w tzw. pułapkę prawną, którą w odniesieniu do emerytek z rocznika 1953 zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

         Wcześniejsze emerytki, składając po 1 stycznia 2013 r. wniosek o emeryturę powszechną liczyły, wzorem swoich poprzedniczek, na wzrost wysokości wypracowanego świadczenia.
W zdecydowanej większości nie posiadały one obiektywnej wiedzy, iż pobierane emerytury wcześniejsze zostaną im odliczone po przyznaniu emerytury powszechnej (doradcy emerytalni uspokajali, że w takiej sytuacji zawsze wypłacane jest świadczenie korzystniejsze a to była tylko informacja częściowa), nie wiedziały, że złożony wniosek zamrozi zgromadzone składki i kapitał początkowy, nie były informowane o możliwości wycofania wniosku o emeryturę powszechną i możliwości bezkarnego pozostawania nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego, na emeryturze wcześniejszej.

        Feralną sytuację ugruntował niedostateczny sposób informowania przez ZUS emerytów o wprowadzonych zmianach, brak rzetelnego wyjaśnienia skutków podejmowanych decyzji, w szczególności w zakresie złożenia po 1 stycznia 2013 r. wniosku o emeryturę powszechną, oraz nieistniejący w praktyce system doradztwa emerytalnego, wyrządzając krzywdę wielu starszym dzisiaj kobietom, które zostały pozbawione szansy na godniejszą emeryturę powszechną. Potwierdzeniem tego jest chociażby znaczący odsetek pokrzywdzonych pań o różnym poziomie wykształcenia, który nie może być kwestią przypadku. Obecnie, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, szukają one sprawiedliwości w Sądach i czekają na ustawowe rozwiązanie problemu. Nie należy również zapominać, że w większości przypadków w ówczesnej, delikatnie mówiąc trudnej sytuacji na rynku pracy, decyzja o przejściu na emeryturę wcześniejszą nie była kwestią przywileju, jak to się dzisiaj głośno podkreśla, lecz stanowiła przysłowiową ostatnią deskę ratunku i jedyną szansę na jakiekolwiek środki do życia dla kobiet w wieku 55+.

            W następstwie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. Senat podjął inicjatywę przygotowania projektu ustawy wdrażającej postanowienia wydanego orzeczenia. W ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych pierwszego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uwagi do jego treści wniosło ok. 200 osób, w szczególności beneficjenci pokrzywdzeni poprzez przywołany powyżej art. 25 ust 1 zmieniający niekorzystnie sposób ustalania wysokości emerytury powszechnej. 

                Emerytki podjęły również intensywne działania w zakresie informowania, bardzo często na przykładzie własnych sytuacji, wszystkich mających wpływ na kształt ustawy naprawczej, w szczególności przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej, Rzecznika Praw Obywatelskich, o rzeczywistych skutkach wprowadzonej od 1 stycznia 2013 r. zmiany przepisów ustawy emerytalnej. Informowały również o różnych sytuacjach emerytek, które wystąpiły po ogłoszeniu wyroku TK w sprawie P 20/16. Działania te miały na celu wypracowanie jak najlepszej/optymalnej i kompleksowej ostatecznej wersji ustawy naprawczej.      
  
            Emeryci i wspierający ich ludzie dobrej woli w ramach współpracy na blogu dla wszystkich emerytów „Emeryt to brzmi dumnie” wspólnymi siłami przygotowali również pismo do Senatorów, które zostało podpisane przez 560 osób (kopia pisma
w załączeniu).

            Głosy emerytów nie zostały uwzględnione przy formułowaniu projektu ustawy. Ostatecznie prace nad projektem ustawy zostały wstrzymane, a druk nr 3720 wycofany z porządku obrad ostatniego posiedzenia Sejmu w dniach 15-16 października br.

            Szanowna Pani Minister, obejmując pieczę nad Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, otrzymuje Pani również niezakończone zadanie w zakresie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/19. Dzisiaj to w Pani pokrzywdzone emerytki pokładają swoje oczekiwania i nadzieje na sprawiedliwe i kompleksowe rozwiązanie problemu.

            Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. zaistniała możliwość wznowienia postępowań zakończonych niekorzystną decyzją w sprawie błędnie, z naruszeniem prawa, wyliczonej emerytury powszechnej. ZUS na wnioski emerytek uchyla bezprawne decyzje i dokonuje przeliczenia wysokości emerytur, ale tylko w tych przypadkach, w których nie minęło 5 lat od doręczenia decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej. 
Przeliczenie to polega jedynie na  niepomniejszaniu emerytury brutto o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Do wyliczeń ZUS przyjmuje zamrożone od nawet 6 lat zgromadzone składki i kwoty kapitału początkowego oraz wskaźnik dalszego trwania życia dla wieku 60+ (wynoszący ok 250 miesięcy), czyli wskaźniki właściwe dla daty złożenia wniosku o emeryturę powszechną, a nie dla aktualnego wieku emerytek (65+ i więcej) i faktycznej daty podjęcia wypłaty emerytury. Tylko część przeliczonych w ten sposób decyzji skutkuje podwyższeniem wysokości świadczenia w stosunku do emerytury wcześniejszej i w większości tych przypadków są to raczej symboliczne kwoty. Nie zgadzając się na taką niesprawiedliwość sprawy ostatecznie trafiają do Sądów.    

            W przypadku Pań, którym upłynęło 5 lat od doręczenia decyzji przyznającej emeryturę powszechną możliwość uchylenia decyzji i przeliczenia emerytury zgodnie z postanowieniami wyroku z 6 marca 2019 r. blokuje art. 146 Kodeksu postępowań administracyjnych. W tych przypadkach ZUS stwierdza jedynie, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa. Warto podkreślić, że niektóre Sądy orzekają na korzyść emerytek zobowiązując ZUS do przeliczenia świadczeń na podstawie art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który daje delegację prawną do zmiany prawomocnej błędnie wydanej decyzji bez względu na upływ czasu. Niestety, przeliczenia te z reguły nie skutkują podwyżką emerytury. Sytuacja tych emerytek jest podobna do sytuacji emerytek, wobec których zastosowano art. 145 kpa.

            Od wyroków Sądów Okręgowych strony przegrane wnoszą apelacje. Część postępowań uległa zawieszeniu w oczekiwaniu na zapowiadaną ustawę naprawczą. 

            Dotychczasowe doświadczenia wskazują, iż najlepszym wyjściem z zaistniałej sytuacji, byłoby uchwalenie odpowiedniej specustawy.
Niezależnie od ostatecznej decyzji w zakresie rodzaju ustawy, która dokona wdrożenia postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego, uważamy, że powinna ona obejmować zakresem swoich regulacji wszystkich pokrzywdzonych wcześniejszych emerytów, wobec których zastosowano niekonstytucyjny przepis do obliczenia emerytury powszechnej.
           
            Podtrzymujemy zgłaszane poprzednio stanowisko, zgodnie z którym dla pełnego wdrożenia postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. koniecznym jest zapewnienie wszystkim poszkodowanym:

1. uchylenia decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej osobom, wobec których zastosowano niezgodny z Konstytucją RP przepis art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej, nakazujący pomniejszanie podstawy obliczania emerytury powszechnej o sumę kwot pobranych świadczeń

2. możliwości wycofania wniosków o emeryturę powszechną, złożonych przed ogłoszeniem wyroku w sprawie P 20/16 oraz możliwości ponownego złożenia wniosku po wejściu w życie ustawy naprawczej 

3.  ustalenia wysokości emerytury powszechnej z uwzględnieniem zwaloryzowanych na 2019 r. kwot składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz wskaźnika długości życia adekwatnego do obecnego wieku emerytek (65+ i więcej), jak również faktycznego terminu wypłaty emerytury powszechnej. Ustawa powinna jednoznacznie wskazywać sposób obliczenia wysokości emerytury

4. braku ograniczeń czasowych lub zapewnienie odpowiednio długiego okresu po wejściu w życie ustawy do składania wniosków o ponowne przeliczenie emerytury
w sposób zgodny z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

            Szanowna Pani Minister, naznaczeni niechlubnym doświadczeniem, szczególną troskę przykładamy do konieczności zwiększenia poziomu i rzetelności informowania przez ZUS emerytów o ich prawach oraz o skutkach podejmowanych decyzji w zakresie świadczeń emerytalnych. Zależy nam na tym, aby emeryt od doradcy emerytalnego w ZUS otrzymywał pełną i rzetelną informację dotyczącą danej sytuacji, w której znajduje się emeryt a nie musiał samodzielnie śledzić gros zawiłych, nieprzyjaznych przeciętemu człowiekowi przepisów prawnych przed udaniem się do placówki ZUS. Uważamy również, że decyzje wydawane przez ZUS powinny zawierać dokładne i pełne przywołanie poszczególnych przepisów prawnych a nie tylko ogólnych, jak np. przywołanie ustawy emerytalnej (tego przecież wymaga Kodeks Postępowania Administracyjnego) oraz informacje o możliwości wycofania wniosków. 
Prosimy o Pani wsparcie również i w tej kwestii, która zapewne wymaga rozwiązań systemowych, ale w praktyce istotnie przyczyni się do zwiększenia poziomu  świadomego podejmowania kluczowych decyzji przez obecnych i przyszłych emerytów.
             
            Niniejsze pismo jest wyrazem nadziei skrzywdzonych emerytek, które rzetelnie zapracowały na swoje emerytury, na dostrzeżenie i skuteczne rozwiązanie problemu oraz na naprawę wyrządzonych krzywd poprzez realne i kompleksowe rozwiązania.
I o to gorąco Panią Minister prosimy deklarując jednocześnie gotowość do współpracy.

180 komentarzy:

  1. Kochani, pomóżcie!
    Czy przyznając emeryturę zaliczkową, ustala się emeryturę powszechną?

    „Jestem rocznik 1953.
    Emeryturę wcześniejszą pobieram od dnia 01.10.2009 roku.
    Nie rozwiązałam umowy o pracę pracowałam pobierając świadczenie do dnia 30.11.2017 roku.
    Na mój wniosek w maju 2014 roku po osiągnięciu wieku na podst. art 24 przyznano zaliczkę na poczet emerytury od dnia 02.02.2014 roku. Emerytura powszechna obliczona wg art. 26 ustawy jest świadczeniem mniej korzystnym, ZUS nadal wypłaca świadczenie dotychczasowe.
    Ponieważ ciągle pracowałam, składałam do ZUS wnioski o ponowne przeliczenie świadczenia z nadzieją na korzystniejsze świadczenie. ZUS na wszystkie moje wnioski odpowiada "uwzględniając wszystkie zmiany, jakie miały miejsce do dnia 31.03.2019 roku obliczona emerytura nadal jest mnie korzystna od pobieranej wcześniejszej emerytury przyznanej dec. z dnia 21.10.2009, nawet obliczona bez pomniejszania o pobrane wcześniej emerytury przysługujące na podst. art. 46 w związku z art. 29 ustawy.
    Biorąc pod uwagę powyższe otrzymywałam ciągle decyzje o przeliczeniu, waloryzacji i pogubiłam się. Nie potrafię tego ogarnąć.
    Decyzje ZUS z 2014 roku jak i z 2019 roku wykazują taką samą wartość zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek.
    26 listopada br mam sprawę w Sądzie, stawiennictwo nieobowiązkowe.”

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę przeczytać, co na temat emerytury zaliczkowej zostało napisane w uzasadnieniu pytania prawnego do TK, P 20/16, skierowanego na kanwie sprawy VI U 439/16 przez SO w Szczecinie. W pierwszej części uzasadnienia napisano m.in., że:
      "Z uwagi na wyliczenie emerytury w sposób zaliczkowy organ rentowy nie pouczył ubezpieczonej o możliwości złożenia przez nią do sądu odwołania od tej decyzji. Nie wyjaśnił zarazem dlaczego nie jest w danym momencie możliwe ustalenie ostatecznej wysokości świadczenia. Ubezpieczona nie odwołała się od powyższej decyzji do sądu."

      Link do pytania prawnego P 20/16 można znaleźć albo na stronie internetowej TK, albo w SAOS:

      https://www.saos.org.pl/judgments/248552

      Usuń
    2. Kapital ma Pani taki sam z roku 2014 i 2019r bo nie był już waloryzowany.Zus traktuje decyzję z 2014 r jako decyzję przyznająca em powszechna,a wypłacana jest em wczesniejsza bo jest wyższa. Przeliczano em wczesniejsza w związku z dalsza pracą,a nie em powszechna .

      Usuń
    3. Kapitał wg stanu z 2014r nie był waloryzowany, ale musi rosnąć z uwagi na wpływające PO DECYZJI w 2014r składki i ich waloryzację. Przecież składki były odprowadzane pomiędzy 2014 i 2017r.

      Usuń
    4. Ale lata dożycia wciąż takie same z 2014r

      Usuń
  2. Chce powiedzieć, że projekt senacki jest AUTONOMICZNY i nie jest w żaden sposób powiązany prawnie z orzeczeniem TK. Wszelkie projekty ustaw nie mogą być dyskryminujące faworyzując jednych i pomijając innych. Taka legislacja jest niedopuszczalna ! Jedno proste i zasadnicze pytanie. Czym różni się sytuacja mężczyzny który odszedł na emeryturę wcześniejszą w 2011r w wieku 61 lat z uwagi na pracę w warunkach szkodliwych względem kobiety,która odeszła na emeryturę wczesniejszą w 2008r w wieku 55 lat ? Odpowiem. Tylko taka, że różnią się płcią i wiekiem (datą urodzenia). Te 2 różnice NIE MOGĄ być źródłem odmiennego traktowania gdyż takie byłoby dyskryminujące i niekonstytucyjne. Na co czeka RPO i nie zaskarża ustawy z 2012r do TK ? Na co czekają sądy orzekając w sprawach emerytalnych ? Na co czekają inne instytucje majace prawo wystepowania do TK ???? KIEDY WRESZCIE SKOŃCZY SIĘ TO BEZPRAWIE ???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Namiastka takiego systemu funkcjonuje w Senacie, gdzie projekty ustaw realizujące orzeczenia muszą mieć „punktowy” charakter, ściśle powiązany z rozstrzygnięciem Trybunału.
      Regulacje te dotyczą jednak tylko wewnętrznych procedur inicjowania ustaw przez Senat, są natomiast zupełnie nieznane procedurom sejmowym, które nie ograniczają nawet dopuszczalności wnoszenia poprawek do projektów wdrażających orzeczenia.
      W zaledwie 17% przypadków włączono do nich wątki „poboczne”, które nie służyły udoskonaleniu przedłożenia pierwotnego lub nie stanowiły konsekwencji zmian podstawowych dla innych przepisów ustawy

      (To są dosyć stare dane. Czy obecnie jest inaczej?)

      Usuń
    2. Po orzeczeniu TK, który obnażył w pełni niekonstytucyjność ustawy z 2012r wobec kobiet rocznika 1953 (bo tylko te osoby były w zapytaniu sądu) powinien NATYCHMIAST być skierowany wniosek do TK o zbadanie zgodności z prawem tej ustawy W CAŁYM zakresie wobec innych osób będących w tej samej sytuacji prawnej. Ponawiam pytanie. NA CO CZEKAJĄ UPRAWNIONE ORGANY ??? Trzeba je zadać zainteresowanym.

      Usuń
    3. 18:21
      takiej inicjatywy żaden uprawniony organ nie podjął od 2013 roku. Dopiero SO w Szczecinie zadał pytanie prawne. Była też skarga konstytucyjna emerytki 1953 do TK, ale podobno nie spełniła wymogów i przepadła na etapie wstępnej kontroli.
      Dobrze, że zadasz pytanie uprawnionym organom o to "na co czekają". Napisz, które organy zapytałaś.

      Usuń
    4. Zapytałem RPO. Otrzymałem listownie 4 strony bełkotu o zapisach w ustawie emerytalnej i na koniec jedno zdanie, że RPO "przygląda się" procesowi legislacyjnemu po postanowieniu TK w sprawie "emerytek 1953". ZERO WŁASNEJ INICJATYWY.

      Usuń
    5. A może uważa, że nie ma podstaw?

      Usuń
    6. Tu nie ma co uważać. Wystarczy podstawowe logiczne rozumowanie i wykonywanie obowiązków, za co jest wynagradzany przez społeczeństwo.

      Usuń
    7. Czy ktoś potrafi powiedzieć, w jakim wieku górnik mógł dostać wcześniejszą emeryturę? Ile orientacyjnie może wynosić emerytura powszechna takiego górnika pobierającego przez wiele lat wcześniejszą emeryturę, bez pomniejszenia podstawy em. powszechnej o te pobrane świadczenia?

      Usuń
    8. do an. 20.42
      Kto może skierować wniosek do TK to wiadomo, ale, jak obstawiasz, kto taki wniosek skieruje w sprawie wszystkich, którzy już byli na wcześniejszej, gdy w 2013 r. wszedł w życie art. 25 ust. 1b?

      Usuń
    9. Do 20.46:
      Już wyczuwam antygórniczy hejt (?)
      No to informuję, że od 43 roku życia. Zarazem informuję, że tai górnik został poszkodowany po raz pierwszy obcięciem podstawy emerytury wcześniejszej do max. 250% podstawy. Po raz drugi - kwotową waloryzacją w 2012r. I po raz trzeci jest (będzie)- obcięciem pobranych emerytur przy wniosku o przeliczenie po osiągnięciu wieku emerytalnego. Co do kwot - emerytura w 2008r ok. 3400zł brutto. Stan zapisu składek i kapitału początkowego na koniec 2018r ok. 1 mln zł. Tak ma mój znajomy górnik miedziowy mający obecnie 61 lat. Do 65 roku zycia jego zapis kapitału w ZUS po waloryzacjach moze osiągnąć ok. 1,4 mln zł, co dałoby po przeliczeniu emeryturę ok.7000zł brutto oczywiście w wartościach (sile nabywczej) za 4 lata (nie dziś). Obecnie ma emeryturę na poziomie ok.4400zł brutto.

      Usuń
    10. Anonimowy14 listopada 2019 20:42 "Uważam, że RPOzarówno obecny, jak i poprzedni to nic nie robiący pozer. Przyglądać to może się swojemu odbiciu w lustrze, a nie przez 7 lat bezprawiu." Znakomicie to Anonimowy ujął. Nie potrafiłabym lepiej. Szkoda, że to prawda.

      Usuń
    11. Anonim z 21:59
      Nie ma mowy o hejcie. Zastanawia mnie tylko jaka argumentacja ustawodawcy stała za umożliwianiem niektórym grupom zawodowym tak długiego okresu kapitalizacji kapitału emerytalnego pomiędzy datą przejścia na emeryturę wcześniejszą i datą złożenia wniosku o emeryturę powszechną, bez obowiązku kontynuowania zatrudnienia.
      22 lata to dość długo. A może być i dłużej przy nieograniczonym terminie składania wniosku o em. powszechną.

      Usuń
    12. Po prostu ustawodawca nie przewidział konsekwencji.Teraz jest już za późno. "Słowo się rzekło kobyłka u płotu".Można naprawić i zmienić zapis w ustawie ograniczający czas składania wniosku o em.powszechną ale nie działający wstecz.

      Usuń
  3. P.Grazynko niech Pani więcej napisze o swojej sprawie w SO - WJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem nieprzedawniona ,z Karty Nauczyciela.Na sprawie była pani z ZUS i podtrzymała stanowisko ZUS,że Karta Nauczyciela nie podlega pod wyrok TK.Ja wskazałam pani sędzi,że to nie jest tak,że podlega pod wyrok TK, ,powołując się na art.32 ustęp 5 ustawy emerytanej.Inne Panie miały wyroki od razu a ja mam dopiero za dwa tygodnie ,moze u pani sędzi zrodziły się jakies wątpiwosci stad odroczenie wyroku ,pożyjemy ,zobaczymy.pozdrawiam Grażyna

      Usuń
    2. Czy te inne Panie tez były nauczycielkami? Myślę że te wątpliwości pani sedzi będę na Pani korzysc. Czy dużo spraw było w tym dniu? Z góry dziękuję za odpowiedź. WJ

      Usuń
    3. Wszystkie panie rocznik 1953,mające przyznane em.wcz.na podstawie art.46 w związku z art.32 ustawy o FUS,na rozprawie w SO lub SA mogą przywołać uzasadnienie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego I OSK 755/16.
      Życzę powodzenia w dochodzeniu swoich praw.

      Usuń
    4. Proszę napisz szczegóły Twojej pracy nauczycielskiej, bo ja się odwołałam i mam odroczoną o 2 miesiące.Ile miałaś lat pracy i w jakich latach to bardzo ważne.

      Usuń
  4. Pani Jolu, może zróbmy z tego pisma petycję, jak poprzednio?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak napisałam, to pismo robocze. Czekam na jakieś uwagi, proponowane zmiany, czy nie za długie to pismo. Na razie nikt nie zgłasza uwag.
      Myślałam, że Panie "pominięte" dołączą jakieś swoje pismo (i tam dołączą Panów), żebyśmy razem zebrali to wszystko.
      Jeszcze chwilkę poczekajmy, może będą jakieś propozycje

      Usuń
    2. Chyba nalezy poczekać do chwili aż coś "wysmazy" marszalek Borowski. Nie ma co wychodzić przed szereg. Marszałek sprawę zna od podszewki wiec zobaczymy czy zechce Konstytucję naruszac.
      Petycja bylaby sensowna wowczas gdyby sprawa nie była dobrze znana. W tym przypadku sprawa jest jasna, uwag obywatelskich ponad 200,wadliwy projekt wycofany od marszałek sejmu więc niech myśli.
      Jak już poda "kawę na ławę" wowczas pan marszałek senatu dostanie "nie ciasteczko" ale "ciacho". Konstytucja jest jedna i nie ma obywateli ani lepszych ani gorszych. Nie będzie mozna dzielić na tych dla ktorych TK wyrok wydał i na tych w przypadku których wyroku nie wydawal.

      Usuń
    3. Czytałam wczoraj dwa razy pismo które wczoraj było wrzucone. Jakie robocze? Jest super. Sama esencja. Uważam że wszystko jest ujęte. Dla mnie bez zastrzeżeń. Jesteś Wielka. Pozdrawiam Basia.

      Usuń
    4. do Jolka K -
      anonimowy z godz. 10:56 ma rację. Poczekajmy co wysmaży Borowski tj. nowa Komisja Ustawodawcza.To będzie nowy projekt. Tak jak poprzednio muszą być konsultacje społeczne.Cała procedura od nowa. Teraz nie wiemy do czego wnosić uwagi.
      Obserwujmy kiedy pojawi się druk z nowym projektem
      https://www.senat.gov.pl/prace/senat/druki/

      Usuń
    5. Jeżeli Senat będzie chciał wykonać wyłącznie wyrok TK to oczywiście wyrok ma znaczenie decydujące. Ustawodawca projektując dobrą, zgodna z Konstytucją zmianę do ustawy powinien wziąć pod uwagę wszystkie sugestie TK zawarte w uzasadnieniu wyroku. Dlatego poczekajmy na projekt. Tyle słów padło z ust nowego Marszałka Senatu o nowych dobrych przemyślanych projektach ustaw,które będą wychodzić z Senatu. projektach

      Usuń
    6. Obawiam sie jednego, że może być nie korzystne przeliczenie i wiele pań nic nie zyska.Zastanawia mnie wypowiedź p.Borowskiego.Mówi o przeliczeniu i wyrównaniu.To daje do myślenia,że może być przeliczenie em.bez wypłaconych em.Będziemy cierpliwie czekać,

      Usuń
    7. 11:30;
      To jest ustawa senacka dotyczaca wszystkich skrzywdzonych a nie tylko emerytek z rocznka '53. Przestan wreszcie uwazac, ze jestescie jakimiś wybrancami Boga.
      Przez bezprawne zastosowanie art 25 ust 1b ustawy zostali skrzywdzeni obywatele a nie tylko panie z jednego rocznika.
      TK zajmował się nie tylko sprawą pan z 1953 r. w tej kwestii. Również zajął jakieś stsnowisko.
      Dlatego ustawa powinna dotyczyć wszystkim, ktorych skrzywdzilo nasze państwo.

      Usuń
    8. 12:03
      Chyba zostałam źle zrozumiana.Oczywiście projekt ustawy powinien objąć wszystkich pokrzywdzonych wcześniejszych .emerytów ,którzy pobrali e.w. do 31.12.2012 r a nie tylko rocznik pań 53.Zobaczymy co zrobi hucznie zapowiadana zmiana w Senacie.

      Usuń
    9. 12:52;
      Wspaniale,że siegnelas do uzasadnienia wyroku TK.
      Należy cierpliwie poczekać na wykazanie sie przemysleniami pana marszalka Borowskiego. Chyba nie zdaje sobie sprawy z tego co go czeka.
      Myślę, że nie odpuści mu również bardzo inteligentny Pan z innego bloga.
      Do "dialogu" zostanie zmuszony i to nie tylko on ale rowniez pan marszalek Senatu.

      Usuń
    10. Aby w końcu ZUS i Sądy właściwie stosowały wykładnię przepisów określoną w 2 wyrokach TK ustawa naprawcza powinna zawierać nowy artykuł np. art 25 ust 1ba stwierdzający,że art.25 ust.1b nie dotyczy osób,które pobrały e.w. do końca 2012r . Wówczas ZUS i Sądy musiały by zastosować się do tego przepisu. W innym przypadku ZUS nadal będzie odliczał a my po sądach i w zależności od sędziego wyroki będą skrajnie różne. W państwie demokratycznym jest to niedopuszczalne.

      Usuń
    11. Art.25 ust.1b powinien być przede wszystkim uchylony w ustawie w stosunku do osób, które pobrały emerytury na podstawie Art.46, bo w stosunku do tych kobiet TK wydał zarówno Postanowienie P 11/14, stwierdzając,że Art.25 ust.1b nie obejmuje kobiet urodzonych w latach 49-52, które pobrały e.w. oraz wyrok TK P 20/16 dla kobiet z rocz.53, stwierdzajac, że stosowanie art.25 ust.1b w stosunku do nich nie jest zgodne z Art.2 Konstytucji.
      Senator Borowski twierdząc, że został popełniony błąd legislacyjny tylko w stosunku do pań z rocznika 53, a w stosunku do pań z roczników wcześniejszych przepis ten został wprowadzony z mocą wsteczną zgodnie z zasadami nie działania prawa wstecz i ochroną praw nabytych popisał się ogromna wiedza prawniczą. Według pana Borowskiego, im bardziej przepis działa wstecz znosząc prawa już nabyte, tym bardziej jest zgodny z Konstytucją, a ochronie konstytucyjnej podlegają tylko ekspektatywy praw nabytych, natomiast prawa już nabyte można odebrać. Nie tylko nie podzielam poglądów senatora Borowskiego, ale dziwię się, że z taką "wiedzą" w ogóle jest senatorem.

      Usuń
  5. Pismo przeczytałam teraz to do Pani Minister jest napisane super nic dodać nic ująć jest wszystko co bym chciała ująć. Moim zdaniem to do nowej Minister ja bym to wysłała teraz żeby mogła się zapoznać z naszymi problemami zanim zacznie się dyskusja w Senacie bo Pani jest nowa i nie musi znać tych problemów ale nie wiem czy tu zaraz nie wyleje się fala hejtu za to że tak myślę pozdrawiam Gienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Geniu nie tylko Ty dobrze myslisz. Zgadzam się z tobą w 100 %. Jest bardzo dobrze napisane. I trzeba to jak najszybciej popchnac dalej. Pozdrawiam Basia

      Usuń
    2. Pan Borowski, prawdopodobnie, nic nowego nie wniesie do ustawy, pismo zawiera merytorycznie zrozumiałe stanowisko emerytów i należy wysłać wcześniej.

      Usuń
  6. Gdyby ustawa naprawcza objeła wszystkich wcześniejszych emerytów / co jest jak najbardziej słuszne / ,to nie ma mowy, aby wszystkim przeliczać na 2019r bez ar.25 ust1b.To są koszty idące rocznie w miliardy, a 13 emerytura obiecana choć, kasy brak.Według mnie ,tylko przyjęcie do przeliczeń 2014 roku jest możliwe/ wtedy wszystkie panie z roku 1953 kończą lata /.Panie na wcześniejszej emeryturze,które pracowały lub pracują mogą mieć przeliczone na inny termin.

    OdpowiedzUsuń
  7. Projekt już jest na stronie senackiej - druk nr 12.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U S T A W A
      z dnia
      o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

      Art. 1. W ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu
      Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 39, 539, 730 i 752) w art. 25 po ust. 1b dodaje się ust. 1ba w brzmieniu:

      „1ba. Przepisu ust. 1b nie stosuje się do ubezpieczonych, którzy pobrali emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed dniem 6 czerwca 2012 r., a uprawnienie do emerytury, o której mowa w art. 24, uzyskali po 2012 r.”.

      Art. 2.
      1. Ubezpieczony, który pobrał emeryturę na podstawie przepisów art. 46, art. 50, art. 50a, art. 50e i art. 184 ustawy zmienianej w art. 1 lub art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967, 2203 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 730),
      w oparciu o wniosek złożony przed dniem 6 czerwca 2012 r., a uprawnienie do emerytury, o której mowa w art. 24 ustawy zmienianej w art. 1, uzyskał po 2012 r., może wystąpić o ponowne ustalenie wysokości emerytury, z uwzględnieniem art. 25 ust. 1ba ustawy zmienianej w art. 1, w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

      2. Emerytura w ponownie ustalonej wysokości przysługuje osobie, o której mowa w ust. 1, od dnia, w którym spełniła ona warunki do uzyskania emerytury na podstawie art. 24 ustawy zmienianej w art. 1.

      Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

      Usuń
    2. https://www.senat.gov.pl/prace/senat/druki/

      Usuń
    3. Jolka K
      Czy ZUS informował przyszłych emerytów o ogłoszeniu w dniu 6 czerwca 2012 w Dzienniku Ustaw ustawy z art. 25 ust.1b. W projekcie ustawy w art.1" wniosku złożonego przed dniem 6 czerwca 2012 r" powinno być:" wniosku złożonego przed dniem 01 stycznia 2013"Ta sama data powinna być w art.2. Wtedy będzie to sprawiedliwe. Brak informacji z ZUS i środków masowego przekazu w celu nagłośnienia zmian nie może dyskryminować osób,które nie mając wiedzy złożyły wnioski o em. wcześniejszą np. 07 czerwca 20112. Informacje o zmianach zaczęły się pojawiać dopiero w styczniu 2013r.

      Usuń
  8. Do Anonimowy 13:08
    A jeżeli ustawa naprawcza uwzględni nie stosowanie art.25 ust.1b. dla wcześniejszych roczników, to na jaką datę ma być wyliczenie emerytury dla tych roczników? Nadmienię, że wówczas rocznik 1949 będzie miał waloryzowany kapitał i składki przez 10 lat, to dopiero będzie "rodziło dodatkowe, niczym nieuzasadnione zawyżanie sobie emerytury".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz zle bo to bylby rocznik 49?

      Usuń
    2. Nie rozumiesz, że np. albo 20 lat emerytury po 2000zł/mc albo 10 lat po 4000zł ? Wybór ma należeć do ciebie a loterią jest, czy tych 4000zł dożyjesz. Zresztą nie jest wcale "rok za rok", wystarczy zobaczyć tabelę dożycia. Waloryzacja zapisu to utrzymanie jego wartosci. przecież wartość 1000zł 10 lat temu to nie to samo,co 1000zł obecnie.

      Usuń
    3. To chyba ty Anonimowy 16:03 nie rozumiesz sensu mojego komentarza. Odpowiedz na zadane pytanie, dlaczego wcześniejsze roczniki toczyły przez cały czas walkę z rocznikiem 53, że chcą "nieuzasadnione zawyżenie emerytury", proszę prześledzić wcześniejsze komentarze jak była zawiść i agresja. A teraz same będą korzystać z tego przywileju "sztucznej kapitalizacji", czyli będzie waloryzacja za siedzenie w domu jest to wypowiedź pracownika ZUS.

      Usuń
    4. Nie, to dotyczyło rocznika 53, taką opinię wydały nam wcześniejsze roczniki.

      Usuń
  9. Wszystko jest dobrze z wyjątkiem ograniczenia terminu do wystapienia o przeliczenie. Nazaloby wystapic o niewskazywanie terminu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, do senatora Borowskiego nie chce dotrzeć, że są osoby, które przebywają ne emeryturach wcześniejszych a jeszcze nie mają 60/65 lat. Cały czas tkwi mu w głowie jeden rocznik, nie wie o innych, czy „nie chce wiedzieć” ? Mój kolega rocznik 1957, dyrektor szkoły podstawowej, odszedł na emeryturę nauczycielską w wieku 55 lat w 2012r z na podstawie jednej z trzech możliwości wymienionych w Karcie Nauczyciela. Podstawowy wiek emerytalny osiągnie w 2022r. Ma być pozbawiony możliwości złożenia wniosku ? Dlaczego ??? A jak poczuje się ktoś, kto 60 czy 65 urodziny będzie miał np. 2 kwietnia 2020r a ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2020r i 3-miesięczny okres upłynie 31 marca ? Za co ma być ukarany ? Przecież to wszytko jest tak jasne i logiczne. Jeśli chodzi o „hodowlę kapitału” to niech zostanie zapis o 3-mcach dla tych, co już mają wiek emerytalny (sytuacja zastana) a dla pozostałych dodać w art. 2.1 na końcu zwrot „lub w okresie 3-m-cy od uzyskania powszechnego wieku emerytalnego”.

      Usuń
  10. Projekt ustawy naprawczej na stronie senatu, niestety nie obejmuje wcześniejszych roczników.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czy jest wspomniane jak będzie liczone emerytury ponownie?

      Usuń
    2. Znowu te IDIOTYCZNE 3-mce, niekonstytucyjne i dyskryminujące. PRECZ Z DYSKRYMINACJĄ !!!!

      Usuń
    3. Projekt nie obowiązuje jedynie osób, które emeryturę wcześniejszą uzyskały po 6 czerwca 2012 r. a przed 31.12.2012 r.

      Usuń
    4. Projekt obejmuje tylko tych, ktorzy pobierali emeryturę wcześniejszą przed 6 czerwca 2012 r. a wiek emerytaly osiągnęli po 2012 r.
      Wszystkie osoby poza rocznikiem 1953 są wyłączone.
      Jest odpowiedni czas by pismami wskazujacymi na jawna dyskryminację zarzucić Pana marszałka Grodzkiego, Pana Premiera.
      Widac, że senatorowie popierajacy marszalka Borowskiego rowniez nie są świadomi swojego działania. Również marszalek Karczewski powinien byc poinformowany.

      Usuń
  11. Witaj Jolu dziękuję za wszystkie bardzo cenne wskazówki. Teraz się zastanawiam czy wznowić postępowanie w Sądzie zawieszenie mam do końca listopada mija pół roku czy zostawić i nic nie robić Sąd sam zamknie sprawę.A po wprowadzeniu poprawek złożyć wniosek do ZUS o przeliczenie zgodnie z nowymi poprawkami.Proszę Jolu o poradę co mam rorobić .Pozdrawiam Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do wejścia w życie tkz.ustawy naprawczej droga jest daleka.Należy sobie przypomnieć,ile było już wcześniej podobnych inicjatyw,projektów,petyucji i jakie było zakończenie.Moim zdaniem lepiej złożyć przed upływem terminu zawieszenia sprawy,wniosek o podjęcie postępowania.

      Usuń
    2. Ewuniu, koniecznie odwieś sprawę. Pod koniec listopada wyślij wniosek o wznowienie postępowania listem poleconym w dwóch egzemplarzach. Nie wiadomo, na jaki termin sąd wyznaczy Ci sprawę. Może na tyle odległy, że ustawa wejdzie w życie, a Ty będziesz miała sprawę w toku. Byłoby dobrze.
      Gdybyś miała rozprawę wcześniej, to też dasz radę. Ja wiem, to dużo stresu, ale pomyśl, że w sądzie też są ludzie. Rozprawa trwa zazwyczaj bardzo krótko. Potwierdzisz tylko swoje stanowisko, zawarte w odwołaniu od decyzji ZUS, czy też w odpowiedzi na pisma ZUS.
      Jeśli już zaczęłaś "walkę" w sądzie, to nie odpuszczaj. Niedobrze by było, gdyby decyzja odmowna ZUS się uprawomocniła.
      Co prawda, wiele Pań, które przegrały w sądach i nie odwołały się do apelacji, też ma wyroki (decyzje odmowne) prawomocne tyle, że póżniej. Ale, po ustawie, sądy pewnie będą musiały wznowić postępowanie.

      Usuń
    3. Tak zrobię walczymy do końca dziękuję Jolu pozdrawiam serdecznie Ewa

      Usuń
  12. Ja bym na twoim miejscu wznowiła, za krótki okres do końca listopada.

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja mam pierwszą sprawę 27 stycznia 2020, noszę się z zamiarem zawieszenia? Ale na razie czekam co dalej.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. anonim z 16:57
      rozdajesz ciosy na prawo i lewo - posuwasz się za daleko.
      Skasowałaś swoje komentarze w zakładce "TK różne roczniki" i wróciłaś tutaj? Jakie masz kwalifikacje

      Usuń
    2. Ale anonimowy z 16:57 ma 100 % rację. Przeciez ZUS twierdził, że prawo do emerytury nabywało się z dniem złożenia wniosku i ustalal emeryturę z zastosowaniem art 25 ust 1b ustawy jeżeli ten wniosek został złożony po 2012 r..
      Też uważam, że tak niechcący zaproponowal coś czego nie chciał. Chyba się z tego nie wycofa.

      Usuń
    3. Do 18.10
      przecież to nie chodzi o to gdzie ta pani z 16:57 pisze, tylko o to CO PISZE i KOGO OBRAŻA. Przecież ona posługuje się hejtem w czystej postaci.

      Usuń
    4. Przecież ta Pani, która zamieszcza powtarzające komentarze również posługuje się hejtem.

      Usuń
    5. 19:44
      To nie jest blog wszystkich emerytów tylko DLA wszystkich emerytów. Prowadzi go p. Jolka K. i jako administrator decyduje jakie zasady obowiązują na blogu. W tej chwili gdzieś się gubi i meritum i kultura komentarzy.

      Usuń
  15. Ja bym odwiesiła już przecież miały panie nauczkę jak uchwalają i wycofują ustawę nie byłabym taka latwowierna

    OdpowiedzUsuń
  16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Projekt nie obejmuje roczników 1949-1952 kobiet, ponieważ nie jest prawdą, że "a uprawnienie do
      emerytury, o której mowa w art. 24, uzyskali po 2012 r.”.
      Obecny projekt i jego uzasadnienie niczym się nie różni od projektu z druku nr 1175 z maja 2019 roku. Nie zawiera jedynie tzw. OSR, które jest w druku 1175.

      Usuń
  17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytam to wszystkoi zastanawiam się czy osobiście mam na to wpływ wystarczy przekonać tych co uchwalają ustawie bo większość czytaladokladnie wyrok TK

      Usuń
  18. Powiedzmy sobie wprost. Projekt nie mówi o kobietach z rocznika 1953 więc mamy prawo a nawet obowiązek dyskutować o wszystkich przypadkach osób na jakichkolwiek "pierwotnych" emeryturach wcześniejszych. Niezależnie od wieku, rocznika i jedynie niech rok 2013r nas ogranicza. I w tym duchu piszmy prośby, opinie, petycje. Wytknijmy autorom projektu błędy i niesprawiedliwości. Połączmy siły. Bez podziałów i egoizmów. Tylko w ten sposób mamy szansę. Wszyscy. Bo politycy zawsze liczą na podziały w społeczeństwie. Może zwróćmy się też do Pani Senator Lidii Staroń, znanej z prospołecznego nastawienia, senator niezależnej. Akurat zasiada w Komisji Ustawodawczej Senatu, która będzie rozpatrywała ten projekt.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. do 19.51
      negować nie,nie wyrażać zgody też nie. Nie wyrażać zgody na dyskryminację tak.

      Usuń
    2. Slusznie. Co tak naprawde tk uznal za niekonstytucyjne ? Zaskoczenie ustawa osob, ktore nie mialy zadnej mozliwosci manewru z uwagi na realizowane decyzje emerytalne oraz zerwanie stotunku pracy. I to dotyczy wszystkich. A konkretne zapisy w wyroku tk dotycza emerytek z rocznika 1953 z uwagi na konkretne zapytanie sadu. Dlatego powinnismy to teraz wykorzystac. Jesli to sie nie uda, pozostanie nam indywidualnie prosic sady o zadanie podobnego pytania do tk w naszych przypadkach I podpieranie sie stwierdzeniami zawartymi w wyroku tk. Tyle, ze to dluga droga a I sady moga nie chciec takich pytan zadawac

      Usuń
    3. Nic Ci to nie da. Tylko wpadniesz w jeszcze większą rozpacz. Zostanie płacz i bezsilność.

      Usuń
    4. Ja również napiszę tak jak przedtem. Jestem przekonana, że ta ustawa w tej wersji na pewno nie będzie wprowadzona. Nie przypuszczam by pan RPO teraz też obserwowal naruszanie praw konstytucyjnych. Im szybciej się odezwie tym lepiej. A co pan Jarentowski na to? Teraz jest mu już to obojętne?
      No i najważniejsza osoba odpowiedzialna za nienaruszanie prawa - marszałek Senatu.

      Usuń
    5. Do Anonimowy 23:20
      Przecież wcześniejsze roczniki również chciały i chcą dodatkowych korzyści, czyli waloryzacji, gdyby nie chciały, to nie byłoby teraz tego problemu z tymi rocznikami, a problem dotyczyłby tylko i wyłącznie rocznika 53 i młodszych roczników,

      Usuń
    6. Ja wcześniejsza emerytka nic nie chcę,tylko możliwości przeliczenia emerytury na wiek ukończenia lat w 2012r bez art,25 ust.1b. Prawda, że nie wiele żądam.Chcę, tylko odebrać swoje pieniądze,które mi się należały w 2012 roku, a nie w 2019r.

      Usuń
    7. Ja też chcę odebrać swoje pieniądze obowiązuje mnie wyrok TK a i tak muszę tłumaczyć się w sądzie walczyć o swoje i końca nie widać rocznik53 też ma pod gore

      Usuń
    8. Do 13:07
      Zrób tak jak opisno to o 13:37.Ponadto proponuję zapoznać się z uzasadnieniem Postanowienia SN II Uk 61/05 oraz uzasadnieniem wyroku SA w Rzeszowie III AUz 56/13,przywołanego w uzasadnieniu wyroku SO Rzeszów IV U 696/19.Powyższe uzasadnienia mogą być wykorzystane w odwołaniu się od negatywnej decyzji ZUS wydanej na złożony wniosek o przeliczenie świadczenia w trybie art.114.

      Usuń
  19. Uważam,że propozycja kontaktu z Panią Lidia Staron jest nie do odrzucenia.
    Wydaje mi sie, że na obecnym etapie nikt nie jest pewien, że ustawa w tej wersji ujrzy swiatlo dzienne.
    Tylko wspólne działanie może przynieść oczekiwane korzyści.
    Gdyby autor komentarza z godz. 19:51 zaproproponowal jakieś pismo kontaktowe z Panią senator to zdecydowanie indywidualnie bądź grupowo popracujemy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oto moja propozycja pisma do Pani Senator Lidii Staroń
      Szanowna Pani Senator !
      Piszę do Pani jako do osoby wchodzącej w skład Komisji Ustawodawczej, która zapewne będzie procedować projekt zawarty w druku senackim nr 12, który został skierowany do Laski Marszałkowskiej. Dotyczy odliczania dotychczas pobieranych emerytur przy przeliczeniu emerytur wczesniejszych po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Projekt ten ma 2 zasadnicze wady.
      1.Dodany ust. 1ba w art. 25 mówi jedynie o ust. 1b w art. 25 zamiast o 1b oraz 1c, co wynika z zapisu art. 2.1 projektu (chodzi o emerytury górnicze wymienione w "ustawie emerytalnej" z 1999r w art. 50a i 50e)
      2. Zakreślone ramy czasowe (3 m-ce na wystąpienie do organu rentowego) o ponowne ustalenie wysokości emerytury dyskryminują w jawny sposób osoby, które do czasu wejścia w życie proponowanej ustawy nie osiągną jeszcze powszechnego wieku emerytalnego 60/65 lat a zarazem spełnią warunki opisane w projekcie (w art. 1ba). Jest wiele osób, które są w tej sytuacji i niezrozumiałe jest ich wykluczenie. Nie powinno być żadnych ograniczeń czasowych na złożenie wniosku. Nie ma czegoś takiego jak "hodowla kapitału emerytalnego", gdyż waloryzacja zapisu składek w ZUS powoduje uniknięcie jego wartościowej deprecjacji. Zresztą nikt nie neguje identycznego mechanizmu wzrostu wysokości zapisu składek u osób płacących je obecnie.
      Bardzo proszę Szanowną Panią Senator o zajęcie się tą sprawą, gdyż niektóre zapisy projektu są wysoce krzywdzące dla wielu "wcześniejszych emerytów" i dzielące ich środowisko na "lepszych i gorszych". A przecież art. 32 Konstytucji RP zabrania dyskryminacji z uwagi na wiek/rok urodzenia, z czym akurat mamy do czynienia w tym projekcie.

      Usuń
    2. 5:57;
      Czy w Twojej ocenie nie należy zwrócić uwagi Pani senator na wyłączenie spod działania ustawy wcześniejszych emerytek z roczników 1949 - 1952.
      Nie można przecież bazować na twierdzeniu, że prawo do emerytury, o którym mowa w art. 24 ustawy, nabywa się "in concreto" czyli na dzień złożenia wniosku bo jest to niezgodne z prawem.
      Wyłączenie tych skrzywdzonych wynika z zapisu w art.1 pkt. 1ba "a uprawnienia do emerytury, o której mowa w art. 24 uzyskali po 2012 r.".
      Potwierdzeniem tego wyłączenia jest również zapis art.2.

      Jeżeli z zaproponowanego projektu ma powstać ustawa niedyskryminująca podmiotów podobnych to zwrócenie uwagi na tę kwestię jest, w mojej ocenie, niezbędne.

      Usuń
    3. Do 9:46. Rocznik pań np. 1949 jesli złożył wniosek np. w 2012r (w wieku 63 lat) nikt go nie wyzywał od "hodowców zapisu kapitału w ZUS". I dlatego roczniki 1949-52 i wszystkie inne powinny mieć prawo składanie wniosków w ZUS "do końca świata i jeszcze 1 dzień dłużej". TO ICH DECYZJA, KIEDY !!!

      Usuń
    4. 14:30;
      Nie o niczym nie zapomnialam. Dlatego tez wspomniałam o nabyciu prawa "in concreto" czyli po złożeniu wniosku. Tak tę sprawę wyjaśniła prezes ZUS Uscinska w odpowiedzi na pismo RPO z dnia 4 kwietnia 2016 r..
      Tutaj nie jest istotne przez kogo, czy i jak zostalam oszukana tylko czy będę mogła skorzystać ze stanowionego prawa i czy inni znajdujący sie w sytuacji analogicznej nie zostaną pominięci.

      Usuń
    5. 9:46
      Nie wiem co możemy zrobić aby władza zaczęła interpretować zapisy Konstytucji i tworzyć Ustawy nie pod siebie tylko dla obywateli.

      Usuń
    6. Do 19:37
      To nie ma znaczenia, czy nią jesteś, czy nie i nie to było przedmiotem mojego pytania do ciebie, na które w ogóle nie odpowiedziałaś.

      Usuń
    7. Ale ty masz poważny problem ze zrozumieniem tekstu. Nie uwazam by komentarz anonimowego z 14:30 byl napisany w sposob niezrozumialy. Nie szuksj więc autora na zasadzie chybił - trafil tylko czytaj. Autorka pewnie Ci odpowie.

      Usuń
  20. Pani Jolu K. Myślę,że wszyscy podziwiają Pani wkład w walkę o sprawiedliwe traktowanie wcześniejszych emerytów szczególnie rocznika 53.Teraz jak Pani widzi zaczyna się walka o roczniki 49-52.Czy już ta sprawa Panią nie interesuje.Czyta Pani nowy-stary projekt ustawy naprawczej, w którym nie uwzględniono roczników 49-52.Czym różni się emerytka urodzona 01.01.1953 od emerytki 29 lub 30.12.1952r. Jedna i druga nic nie wiedziała o wprowadzeniu po cichu art.25.ust.1b. tk już orzekł,że ten art. nie dotyczy 49-52 dlatego wydał tylko tylko postanowienie ,które nie jest wiążące dla ZUS.Nawet jak SN 28.11.2019r. wyda wyrok potwierdzający wersję TK to nadal roczniki 49-52 będą skazane na Sady.Kto jak kto ale Pani wie najlepiej ile trzeba mieć zdrowia i pieniędzy aby toczyć tą nierówną walkę. Teraz jest jedyna okazja aby w nowej ustawie ująć wszystkich pokrzywdzonych emerytów, bo tylko ustawa zapewni koniec ich kłopotów i sprawiedliwość.Mam naprawdę wielką nadzieję,że starczy Pani jeszcze zapału i chęci aby w naprawdę należyty sposób dokończyć rozpoczęte dzieło. Wystarczy w projekt ustawy dostosować do wszystkich w ten sposób aby dodany ustęp „1ba brzmiał Przepisu ust. 1b nie stosuje się do ubezpieczonych, którzy pobrali emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed dniem 31.12.2012r.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdyby to tylko od Pani Joli zależało to pewno uchwaliła ustawę dla wszystkich pokrzywdzonych

      Usuń
    2. Pismo do Pani Minister nie zawiera żadnych informacji o pozostałych rocznikach Można je jeszcze przeredagować.To zależy jednak od Pani Joli.

      Usuń
    3. Do Anonimowej z 22:22 proszę przeczytać że zrozumieniem, w piśmie jest mowa również o rocznikach wcześniejszych.

      Usuń
    4. 21:34
      To nieprawda, że "Jedna i druga nic nie wiedziała o wprowadzeniu po cichu art.25.ust.1b."
      Na tym blogu były archiwalne komentarze z 2012 r. że wejdzie w życie taki przepis, sama JolaK. je zamieściła, a potem szybko skasowała, bo demaskowały niektóre stwierdzenia lansowane obecnie na blogu.

      Usuń
    5. Do 01:03
      To nieprawda, co piszesz. Ale mniejsza o to.
      Zdecydowana większość kobiet nie wiedziała o nowym przepisie, oraz że można wycofać wniosek o ep. Poza tym,
      nie miało to wtedy znaczenia. Nikt nie przewidział, że kilka lat póżniej, ów przepis utraci moc prawną.Wiele osób uważało, że ZUS działa na ich korzyść i wybiera to, co dla nich najlepsze.
      Zaufanie do ZUS było bardzo duże.

      Archiwalne posty i komentarze zawsze są dostępne n blogu

      Usuń
    6. Zamieszczone pismo do Pani Minister jest tylko wzorem do ewentualnego wykorzystania. Napisane było przed złożeniem senackiego projektu ustawy naprawczej.
      Zaproponowałam zredagowanie podobnych pism dla różnych grup osób poszkodowanych niekonstytucyjnym przepisem.

      Nie wiadomo jeszcze, czy ustawa w takim kształcie wejdzie w życie.
      Wszyscy poszkodowani mają prawo walczyć o swoje prawa. I na naszym blogu nigdy nie była pomijana żadna grupa pokrzywdzonych osób.

      Usuń
    7. 1:03;
      A kiedy i kto ci powiedzial o nowym przepisie?
      Osobiscie rozmawialam z naczelnik oddziału w swoim mieście w lipcu 2013 r. i powiedziala, że mam złożyć wniosek. Czy nie wiedziala o nowym przepisie?
      Nie tylko wiedziala ale jeszcze świadomie wprowadzila mnie w błąd.
      Ale to byl mój błąd, że nie znałam przepisów i zaufalam. Trzeba czytać i to najlepiej wszystkie dzienniki, jak sie nie rozumie tekstu prawniczego no to cóż są tacy co pomóc mogą a jak emeryt nie ma na to kasy to już jego sprawa, że emerytura tak niska to już jego sprawa.
      A że nieznajomość prawa szkodzi to wypływa z tego wniosek, że trzeba bylo studiowac prawo.

      Usuń
    8. Nie zgadzam się z panią.To są nasze składki i ZUS powinien nam udzielić rzetelnej informacji.Studiowanie dzienników jest dla pracowników ZUS,aby udzielali nam porad, a wielu emerytom nie doradzili,aby nie składać wniosków w czerwcu o emeryturę, bo będzie zaniżona.Przy wejściu ustawy 01.01.2013 z art.25 emeryci powinni dostać pismo do domu, aby w porę zareagować.Ja na przykład nie wiedziałam którego dnia w jakiej prasie będzie o tym wzmianka,tak samo nie wiedziałam którego dnia i w jakim czasie powiedzą o tym w TV.Dla sądu liczy się ,tylko pismo,a pism lepiej emerytom nie przysyłać zasłaniając się kosztami,tylko te koszty okazują się zyskiem dla ZUSU, bo im emeryt wie mniej tym lepiej.

      Usuń
    9. 18;25;
      To byl sarkazm.
      Masz oczywiście rację i zgadzam sie z Tobą w 100%.

      Usuń
  21. Tych wpisów i dyskusji czasami nie da się czytać. Szantaż w stosunku do pani Joli!!? . Przecież można to pismo samemu przeredagowac jeżeli są ku temu podstawy.

    OdpowiedzUsuń
  22. Czekam cierpliwie na wyznaczenie terminu rozprawy w SO. Jako przedawniona jeszcze wszystko mam przed sobą.

    OdpowiedzUsuń
  23. Ja bym chciała się dowiedzieć czy po pozytywnych wyrokach sadow panie dostały jakąkolwiek odpowiedź z z ZUs a uzbierało się tych spraw sporo czy wszystkie mają złożona apelacje

    OdpowiedzUsuń
  24. I znowu zaczyna się to samo ,pisanie ,proszenie ,a dopóki sejm nie zajmie się ustawa to i senat nic nie pomoże. Znowu to potrwa, a my żyjemy złudzeniami.Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To przejść do realnego życia i walczyć w sądach a nie czekać nie wiem na co jak samemu się nie wywalczy to nikt nie da

      Usuń
  25. Senator Borowski w wywiadzie powiedział że rocznik 53 ma zniżone emerytury o 40% z powodu zmiany ustawy. Sądy tego nieureguluja. Trzeba czekać na łaskę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te 40%, to w stosunku do którego roku,bo chyba nie do 2013/14.Panie, które miały sprawy sądowe często pisały, że emerytura juz bez pomniejszania dalej wczesniejsza wychodzi lepsza od powszechnej,a więc straty nie ma,może tylko nie być zysku,bo przeliczenie nie na 2019rok, a na datę wniosku.

      Usuń
  26. Po raz kolejny proszę o wpisy na blogu w spokojniejszym tonie. To naprawdę nie miejsce na obrażanie innych.
    Dość też wytykania egoizmu jakiejś jednej grupie kobiet, wypisywania bzdur pod ich adresem.
    Osoby występujące w obronie wcześniejszych roczników mają wieczne pretensje do kobiet 53, że chcą walczyć o swoje prawa. Zamiast krytykować i pouczać innych, wypisywać, co się należy, lub nie, innym, proszę zająć się walką o prawa tych, których uważają za bardziej poszkodowanych. Takie napastliwe, atakujące komentarze na pewno nie wzbudzają ani sympatii, ani chęci współpracy i wspólnego działania. Czytanie po raz któryś z rzędu tych samych wywodów zniechęca wiele osób. Proszę także powstrzymać się przed używaniem niemiłych epitetów w stosunku do innych osób i grup osób.
    Trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre komentarze są celowo pisane, aby skłócić emerytów. Czy to dla zabawy, z nudów, czy też mają inny cel?
    Drodzy Państwo, pamiętajmy, że oprócz tych napastliwych osób, są emeryci, którzy naprawdę potrzebują pomocy, wsparcia i wspólnego działania dla wszystkich pokrzywdzonych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do 16.32
      Przecież możesz założyć swój blog i pomagać wszystkim rocznikom "bezstronnie", a jak nie podoba Ci się ten blog, to nie musisz na niego wchodzić. Prawda jest taka, że to wcześniejsze roczniki cały czas atakują i krytykują rocznik 53, zamiast skupić się na walce o swoje prawa. Możecie przecież pisać pisma do rządu, posłów i nagłaśniać wasz problem. Lecz wy wolicie czekać na to co wywalczy wam rocznik 53, przy okazji wdrażania wyroku TK.

      Usuń
    2. 17:15;
      Pozwól, że w imieniu wszystkich pan z wczesniejszych roczników serdecznie ci podziękuję za twoją ciezka pracę w ich sprawie. Myślę, że nie będą mi tego miały za złe.
      To dzięki tobie one może też coś zyskają.
      Szkoda, że tylko wirtualnie a nie w realu mogę tego dokonać.
      Tego typu osoby są rzadkością ale jak widać bywają i chwała im za to.

      Usuń
  27. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z oczywistych względów nie przewiduje się wykonywania postanowień o umorzeniu postępowania na drodze tworzenia ustaw.

      Usuń
    2. Prawdą jest, że osoby z roczników wcześniejszych niż 1953 mogły złożyć wniosek o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym do końca 2012 r. według starych, wówczas bardzo korzystnych zasad. Wielu emerytów tego nie zrobiło, bądż to z niewiedzy, braku informacji, czy też z innych, obiektywnych powodów. Gdyby wiedziały, że ich emerytury powszechne po roku 2013 będą bardzo zaniżone, z pewnością złożyłyby taki wniosek.
      Trudno tym osobom odmawiać teraz prawa do walki o potraktowanie ich inaczej, niż inne osoby pokrzywdzone zastosowaniem niekonstytucyjnego przepisu ustawy emerytalnej, wprowadzonego podstępnie w ustawie, gdzie głównym motywem było podwyższenie wieku emerytalnego. Tym bardziej, że właściwe odczytanie ustawy emerytalnej takie prawo im daje.
      Dlatego też uważam, że należy ich wspierać i wspólnie walczyć o równe traktowanie wszystkich emerytów poszkodowanych wprowadzeniem niekonstytucyjnego przepisu.

      Przypomniało mi się dobre porównanie jednego z ekonomistów (?). Zakresowy wyrok TK można wytłumaczyć w następujący sposób: Właściwym prawem jest zapis, że nie wolno kraść. Zakaz ten jednak nie dotyczy Kalego ( jak Kalemu ukraść krowę, to żle. Jak Kali ukraść krowę, to dobrze)

      Usuń
    3. bardzo dobrze napisane, pozdrawiam piszącego te słowa

      Usuń
    4. BRAWO : Jolka K z godz.16:31 i Brawo anonim z godz.17:58.
      Jak o tym przekonać najważniejsze osoby w RP wybrane przez obywateli?

      Usuń
  28. Koszty takiej regulacji na pewno będą wysokie.Jeśli ustawodawca podstępnie wprowadza prawo nielegalne, "patologię normatywną", musi liczyć się z tym, że "prawda wyjdzie na wierzch", emeryci się zorientują i znajdzie się taki sędzia, który nie zgodzi się na orzekanie według przepisu niedopuszczalnego

    OdpowiedzUsuń
  29. Jestem z roku 1950. Emeryturę wcześniejszą otrzymałem w 2010 roku - w wieku 60 lat(praca w warunkach szkodliwych - na odlewni), powszechny wiek emerytalny obliczony mam w 2015 roku. Nie wszyscy z wcześniejszych roczników mogli otrzymać należne emerytury. Szanowne Panie z 1953 rocznika - sytuacja prawna jest taka sama dla nas wszystkich i proszę po raz kolejny to uszanować!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szanujemy i wspieramy w równym traktowaniu wszystkich objętych niekonstytucyjnym przepisem

      Usuń
    2. Senacki projekt ustawy w brzmieniu z druku nr 12 obejmuje osoby takie jak anonimowy z 17:14.

      Usuń
    3. Dziekuję bardzo za wsparcie i życzę wspólnej wygranej.Pozdrawiam wszystkie emerytki i emerytów.

      Usuń
    4. Senator Borowski w wywiadzie na temat projektu ustawy podał taki przykład pokrzywdzonego emeryta.

      "Wiem na przykład o takim przypadku: napisał mężczyzna, który pracował w szczególnych warunkach, czyli miał prawo do pójścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat. Nie obejmował go przepis mówiący o wcześniejszych emeryturach do roku 2008. Pracował on na wysokościach – te wcześniejsze emerytury nie zostały zlikwidowane. Urodził się w roku 1950, 60 lat ukończył w 2010 r., przeszedł na wcześniejszą emeryturę, brał ją przez pięć lat, a w 2016 zgłosił się po pełną emeryturę i został poinformowany, że odliczone zostaną mu jego wcześniejsze wypłaty. Tak więc on jest w tej samej sytuacji, co pozostałe osoby."

      Usuń
  30. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Termin rozpoczęcia prac nad senackim projektem ustawy "naprawczej" z druku nr 12 zbiegnie się z terminem rozprawy SN w sprawie III UZP 5/19 i ewentualną uchwałą SN.

      Usuń
    2. A z czego to wynika, że art 25 ust 1b ustawy miałby być stosowany w stosunku do wcześniejszych emerytek?
      Nie wynika to z zapisu w projekcie ustawy.

      Usuń
    3. Do 18:03:
      Nie "wszystkie osoby z roczników 1949-1953, tylko "wszystkie osoby przebywające na wcześniejszych emeryturach do końca 2012r."
      Dyskryminacja za względu na rok urodzenia (wiek) jest ZABRONIONA.

      Usuń
    4. Do 10:20 - BZDURY opowiadasz, naciągając fakty. Czym różni się sytuacja nauczycielki rocznik 1957 na emeryturze NIE W POWSZECHNYM WIEKU EMERYTALNYM, który przeszedł na nią w 2012r w wieku 55 lat od kobiety z rocznika 1953 na IDENTYCZNEJ emeryturze, która przeszła na nią w 2008r ? Obie te osoby nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego przed końcem 2012r. Coś te osoby wg ciebie różni ?

      Usuń
    5. Zgodnie z prawem wcześniejsze emerytury obowiązywały do końca 2008 r.To własnie różni te osoby.

      Usuń
  31. Jestem przedawniona, czekam na sprawę w sądzie i czytając wasze wpisy wiem że nic nie wywalczę
    moja wcześniejsza i tak będzie wyższa
    ale nie zgadzam się ze sposobem liczenia
    w/g mnie inaczej powinni przeliczyć moją emeryturę najpierw ustalić zwaloryzowane składki bez odliczania wcześniej pobranych emerytur na rok 2013 a potem dopiero
    doliczyć wszystkie waloryzacje jakie były do 2019r
    bo mam wrażenie że po odjęciu pobranych emerytur od 2013
    waloryzacje sztucznie podwyższyły emeryturę , dlatego wychodzi ZUS-owi wyższa w porównaniu z powszechną, ale sądzę że byłaby jeszcze wyższa bez odliczeń i po uczciwej waloryzacji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Strasznie długie komentarze, po co przepisywać uzasadnienie wyroku? Uzasadnienie może być lepsze, albo gorsze, ale liczy się sentencja. Na podstawie uzasadnienia niczego się nie orzeka.

      Usuń
  32. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma pani rację,że emerytura powszchna nie w każdym przypadku była wyższa.Proszę jednak zwrócić uwagę ,że media prawie zawsze piszą w sposób sugerujący ,że wszystkie panie z roczników wcześniejszych bardzo dużo zyskały na przeliczeniach wcześniejszej na powszechną czemu zaprzeczył nawet ZUS.Musimy pamiętać ,że nasze emerytury były liczone z najlepszych 10 lat pracy.Moja koleżanka mająca troje dzieci przez 14 lat pracowała , tylko na pół etatu za marne pieniadze dopiero przejście do innej pracy na cały etat dało jej godne zarobki z których mogła wybrać 10 najlpszych lat.

      Usuń
    2. Cd. jesli chodzi o przeliczenia pań w 2019r na emeryture powszechną ,to uważam ,że obliczajac ep.z pominieciem ar.25 ust.1b jak i z jego uwzględnienim,to nasza dotychczasowa waloryzacja emerytury wcześniejszej powinna być potraktowana ten sam sposób,a tak nie jest.Załóżmy ,że nasza wcześniejsza emerytura nie jet nigdy waloryzowana,to przechodzac na ep bez pomniejszeń korzystamy z waloryzacji kapitału i jak wychodzi lepsza ,to przechodzimy na ep. Przy zastosowaniu art.25b ust,1b też korzystamy z waloryzacji kapitału i mamy odjęte ew./też nigdy nie waloryzowane/. Natomiast ZUS liczy inczej,bo emerytura bez pomniejszeń nie jest uszczuplona o wszystkie waloryzacje emerytury wcześniejszej /choć kapitał do 2019r cały czas też jest waloryzowany /,a emerytura z zastosowanim art.25 przy przeliczeniu na powszechną jest już uszczuplona o waloryzacje em.wcześniejszej.Emerytura powszechna bez art.25 jest zawyżona o waloryzacje emerytury wcześniejszej.

      Usuń
    3. w życiu się nie spodziewałam że zostanę taką szczęściarą

      Usuń
    4. Do 11:58
      A jakimi szczęściarzami są osoby, które uniknęły np. katastrofy lotniczej, czy innego wypadku, tylko dlatego, że spóźniły się, czy też rozmyśliły.

      Usuń
    5. Do Anonimowy 9:24
      To nie była "własna decyzja i zbieg okoliczności" a brak rzetelnej informacji ze strony ZUS, zamierzone działanie, otrzymana decyzja powinna zawierać informacje o zakończeniu waloryzacji kapitału i składek, i jest niezgodne z prawem, uniemożliwili większości nam skorzystania z możliwości bardzo korzystnej waloryzacji. I ty Anonimowy dobrze o tym wiesz, że ZUS działa na niekorzyść emeryta i wykorzystuje brak jego wiedzy o przepisach emerytalnych.

      Usuń
  33. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do 03:09.
      Pomimo,że wpis nie jest kierowany do mnie,to nie zgadzam się z jego treścią.Wpis z godz.1:36 nie dotyczy prawdopodobnie osoby z 22:02,ponieważ w tej treści nie wpisano żadnego uzasadnienia.
      Ponadto sentencja wyroku P20/16 miała znaczenie dla osoby z 22:02( z 22:07 brak wpisu),gdyż złożyła skargę lub wniosek o wznowienie postępowania.
      Wpis z 1:36 nie przywołuje uzasadnienia wyroku NSA I OSK 755/16,dlatego nie jest żadną kompromitacją jak też krytykowaniem.Gdyby nawet przytoczone zdanie, miało związek z tym uzasadnieniem NSA, to nie jest żadną kompromitacją.Każde uzasadnienie jest tylko argumentacją rozstrzygnięcia(wyroku,orzeczenia itp),lecz nie stanowi ich treści.( taka jest opinia i argumentacja sędziów NSA).Z sentencji tego wyroku NSA wynika,że wniesiona skarga kasacyjna została oddalona.

      Usuń
    2. Do 12:44
      Jako anonimowa, możesz podawać się za kogo chcesz, choć z sentencji twoich wywodów wynika, że nią jeseś. Widać, że twoje ambicje malkontenta zostały urażone i brniesz dalej. Popisuj się więc sama swoim krytykanctwem i "nadzwyczajną mądrością", ja się głupotami nie zajmuje.

      Usuń
    3. do 12:44
      Dziękuję. Właśnie to miałam na myśli o 01:36. Ta zasada dotyczy wszystkich wyroków i uzasadnień, decyzji też.

      Usuń
    4. Do 14:02
      Uważasz się za jasnowidza i mądrzejszego od innych.Treść wpisów z 03:09 i 14:02 określa charakter osoby,która je napisała i właśnie jej dotyczą,również wówczas gdy pozostaje anonimowa.

      Usuń
    5. Do 14:02
      Dziękuję, że też to zauważyłaś. Ta anonimowa z 1:36 i 12:44 żeby bronić swojej złośliwości i krytykanctwa, nawet sama sobie odpisuje i przyznaje sobie rację. Żenada...

      Usuń
    6. Do 15:26
      Każdy ma jakiś charakter, nawet taka anonimowa jak ja, czy ty w kilku anonimowych wersjach z 1:36,12:44, 14;46 i 15:26. Czego jeszcze chcesz się czepić? Nie pierwszy raz czepiasz się moich wypowiedzi. Może podeślę ci rzep, do niego dobrze się czepia. A ode mnie się wreszcie odczep. Nie jestem zainteresowana dyskusją z tobą. Paniała? Bye...

      Usuń
    7. Do 16:43
      Vice versa.Haec habui dicere.

      Usuń
    8. 16:43
      Trudno się połapać o co tu chodzi, ale proszę mojego komentarza z godziny 14:46 nie przypisywać innej osobie. Dla jasności dodam, że oprócz 1:36 i 14:46 innych moich komentarzy nie ma.

      Nie napadajcie na człowieka, jak nie wiecie czegoś na pewno, bo to przybiera już granice absurdu. Rzadko tu zaglądam, ale widać, że nie ma po co, ciągle tylko udowadnianie swoich racji i wyższości swoich twierdzeń nad innymi, sorry, ale to mi nie pasuje. Nie czepiajcie się człowieka z powodu mojego komentarza.

      Usuń
  34. Kobietki, nie klocmy się, bo wszystkie zostałysmy oszukane przez nieprawidłowa ustawę emerytalna. Ktoś korzysta na tych konfliktach i się z nas śmieje. Tu potrzebna jest współpraca. Jest bałagan od 2013 z emeryturami.

    OdpowiedzUsuń
  35. Po jakim czasie wyrok sądu okręgowego staje się prawomocny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyrok SO staje się prawomocny jeżeli nie zostanie zaskarżony po upływie 14 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem uprawnionemu do jego zaskarżenia.

      Usuń
  36. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opinia Ministra Finansów:

      https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatinicjatywypliki/810/4/1175_mf.pdf

      Usuń
    2. Dobrze, że ktoś wspomniał o Jotowni. Zapomnijmy o wzajemnych animozjach, bądżmy ponad nie i wspólnie działajmy. Animozje są i będą, bo ludzie nie są tacy sami, ale ważne jest, aby się w decydujących momentach zjednoczyć się i wystąpić ze swoimi racjami z całej mocy. Obecnie jest niepowtarzalna okazja ku temu i sądzę, że już nigdy się nie powtórzy. "Albo teraz, albo nigdy".

      Usuń
    3. W Jotowni w jednej z głównych zakładek "Linki" od dawna jest na stałe zamieszczony link do "Emeryt to brzmi dumnie".
      https://jotownia.wordpress.com/linki/

      Nie są też kasowane bieżące linki do tego bloga zamieszczane w komentarzach.

      Usuń
    4. Przywołana przez anonima z 12:52 opinia Ministra Finansów,jest opinią sporządzoną do projektu ustawy naprawczej Senatu poprzedniej kadencji.
      Obecny projekt podobno jest identyczny jak tamten,lecz nie wiadomo czy z prawnego punktu widzenia,nowy MF i inne powołane organy,nie muszą wydać nowych opinii.Ponadto treść przywołanej opinii wskazuje,że MF(nie popiera) nie jest przekonane,do ustawy naprawczej Senatu,która by objeła swym zakresem inną grupę osób niż wskazaną w orzeczeniu TK P 20/16.Należy zauważyć,że opinia ta neguje,nowo proponowane przepisy naprawcze,zarzucająć im niezrozumiałość i możliwość innej interpretacji niż proponowane przepisy.MF sugeruje również,że rząd wyjdzie z inicjatywą ustawodawczą.Być może,że taką inicjatywą będzie ponowne wycofanie projektu senackiehgo spod obrad Sejmu.

      Usuń
  37. Na ten przedział czasowy między 6 czerwca 2012 r a 1 stycznia 2013 r.należy zwrócić uwagę by nie wyeliminować osób z tego przedziału.

    OdpowiedzUsuń
  38. To jest moja propozycja, trzeba w pismach wypunktowac te absurdy, które istnieją przy obliczeniach naszych emerytur, bo oni w Sejmie i Senacie nie wiedzą tak naprawdę o co chodzi.

    OdpowiedzUsuń
  39. A moja propozycja to sporządzenie przez pokrzywdzonych emerytów naszego projektu ustawy i rozesłanie go do wszystkich świętych ,albo zgłoszenie go jako "projektu obywatelskiego".Musielibyśmy zebrać szybko wymaganą liczbę podpisów.Przygotowałam taki projekt i proszę abyście wszyscy wypowiedzieli się co w nim jeszcze brak. Rozmyślam czy do tego projektu dodać jeszcze bardziej szczegółowe wytyczne ,które powinny znaleźć się w rozporządzeniu dotyczące osób walczących w Sądach.Chodzi o to,aby osoby te skończyły już po wejściu w życie rozporządzenia raz na zawsze walkę w sądach.Rozporządzenie będzie jednakowo traktować wszystkie osoby a przede wszystkim musi być respektowane przez ZUS. Ustawa po to jest. Mam nadzieję,że zaprzyjaźnieni prawnicy nam w tym pomogą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Grupa 100 tys. obywateli ma - zgodnie z Konstytucją RP - inicjatywę ustawodawczą na takich samych prawach jak posłowie, rząd czy prezydent. W praktyce jednak obywatelskie projekty są przez posłów uchwalane najrzadziej. Jak powstają?

      Najpierw 15 obywateli musi utworzyć komitet. Zbierają 1000 podpisów i składają je do marszałka Sejmu. Z chwilą przyjęcia wniosku komitet uzyskuje osobowość prawną i może zacząć zbierać podpisy. Ma trzy miesiące na zebranie 100 tys.

      Usuń
  40. cd.14:53 Oto mój projekt:
    U S T A W A
    z dnia
    o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

    Art. 1. W ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu
    Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 39, 539, 730 i 752) wprowadza się następujące zmiany:
    w art. 25 po ust. 1b dodaje się ust. 1ba w brzmieniu:
    1ba) Przepisu ust. 1b nie stosuje się do ubezpieczonych, którzy pobrali emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed dniem 01.01.2013r

    w art. 25 po ust.1c dodaje się ust. 1ca w brzmieniu:
    1ca) Przepisu ust. 1c nie stosuje się do ubezpieczonych, którzy pobrali emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed dniem 01.01.2013r.
    Art.2 . Prezes Rady Ministrów w okresie 1 -miesięca określi w drodze rozporządzenia szczegółowy tryb postępowania z osobami , które pobrały emeryturę na podstawie przepisów art. 46, art. 50, art. 50a, art. 50e i art. 184 ustawy zmienianej w art. 1 lub art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967, 2203 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 730), oraz emeryturę górniczą, określoną w art. 34 lub w art. 48 i 49, w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2006 r. w oparciu o wniosek złożony przed dniem 01.01.2013r i wobec których zastosowano art.25 ust.1b i art.25 ust.1c.

    Art.3.Emerytura w ponownie ustalonej wysokości przysługuje osobie, o której mowa w art.2, od dnia, w którym spełniła ona warunki do uzyskania emerytury na podstawie art. 24 ustawy zmienianej w art. 1.bez ograniczania okresu 5 lat od dnia złożenia wniosku o emeryturę powszechną.

    Art. 4. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

    Proszę o komentarze i te dobre i te złe, które wykorzystamy przy redagowaniu przyszłego wspólnego projektu Ustawy naprawczej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skad ten rozpęd? Kwestionowany byl, tylko i wyłącznie, art 25 ust 1b. Nigdy nawet nikt nie napomknal o art 25 ust 1c.
      Moim zdaniem możemy podawac zmiany do projektu ale nie stawianie dodatkowych wymagań.
      Zadna ustawa nie zawiera informacji o koniecznosci zastosowania rozporządzeń do ustawy dlatego to odpowiednie komorki są zobowiązane wydać.

      Usuń
    2. Musimy pamiętać, że zapis ustawy powinien być nieskomplikowany.
      Proponuję zapis:
      W 1ba
      od którzy pobrali emeryturę, na podstawie wniosku złożonego do końca 2012 r., a uprawnienie do otrzymywania emerytury o której mowa w art. 24 , zdobyli po 2012 r.".

      art. 2.1.
      od " w oparciu o wniosek złożony do końca 2012 r. a uprawnienie do otrzymywania emerytury , o której mowa w art. 24 " i "może wystąpić o ponowne ustalenie wysokości emerytury, z uwzględnieniem art. 25 ust.1ba ustawy zmienianej w art. 1 ".

      art. 2 ust.2
      zamiast "uzyskiwać" wstawić "otrzymywać"
      Umieszczanie w zapisie projektu dodatkowo art. 25 ust. 1c jest całkowicie zbędne ponieważ artykuł ten określa, że art. 25 ust. 1b ma zastosowanie w przypadku art. 34, 48 i 49 w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2006 r.

      Usuń
    3. Do 20:27
      Brawo! Już myślałam, że znowu będę atakowana za odmienne zdanie, ale widzę, że tym razem mamy zgodne stanowisko na "nie" wprowadzanie zmian zaproponowanych przez anonimowego z 14:57.

      Usuń
    4. Czy mówimy o poszkodowanych osobach, czy o artykułach, ustępach itp? Chcemy naprawiać dla wszystkich, czy czynić przy okazji nowe wykluczenia od wykluczeń ? Projekt senacki nie ma nic wspólnego z wyrokiem TK, więc nie trzeba kierować się treścią tego wyroku zamykajacą się w roczniku kobiet 1953.

      Usuń
  41. c.d.14:53
    Teraz chcę uzasadnić dlaczego uważam,ze Ustawa i Rozporządzenie :Moim skromnym zdaniem w naszym projekcie powinien być zawarty główny cel dokonywanej zmiany : tj. usunięcia z obiegu prawnego art.25 ust.1b i ust.1c w stosunku do osób, które pobrały wcześniejszą emeryturę do 31.12.2012r a rozwiązania szczegółowe powinny zostać określone w odpowiednim Rozporządzeniu Wykonawczym wydanym na podstawie dokonanej zmiany w Ustawie zasadniczej Ustawa główna funkcjonuje w bardzo długoletnim zakresie a Rozporządzenie będzie dotyczyło konkretnych osób więc szczegółowe naprawienie szkód nie musi znajdować się w Ustawie, ponieważ bardzo ją pogmatwa i będzie nieczytelne dla przyszłych pokoleń nie objętych tymi zmianami . W naszym projekcie byłby artykuł zobowiązujący np. Prezesa Rady Ministrów do wydania w określonym terminie takiego Rozporządzenia Wykonawczego. W uzasadnieniu projektu zawarlibyśmy wszystkie zalecenia( wskazówki),które mają być zawarte w tym Rozporządzeniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko ustawa,żadne rozporządzenia.Tylko dokładne i szczegółowe przepisy ustawy mogą usunąć problem.Odwoływanie się w ustawie do rozporządzeń,osłabi moc ustawy naprawczej.

      Usuń
    2. Rozporządzenie nie osłabi mocy ustawy, tylko po prostu uszczegółowi. A te szczegóły ujmiemy w Ustawie jako wytyczne dla np.Prezesa Rady ministrów.
      Zasady techniki prawodawczej
      (załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dn. 20 czerwca 2002 r.w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. z 2016 r., poz. 283))
      http://www1.rcl.gov.pl/?q=zasady-techniki-prawodawczej
      § 13.
      Jednocześnie z projektem ustawy przygotowuje się projekty rozporządzeń o znaczeniu podstawowym dla jej funkcjonowania. Pozdrawiam.

      Usuń
    3. do 18:54
      Poczekajmy co powiedzą nasi sprzymierzeni prawnicy.Mnie się wydaje,że Rozporządzenie nie komplikuje tyko uszczegóławia i jest aktem wykonawczym do zmiany w Ustawie. Sama już zauważyłam, że dodanie art.2 nie może być w takiej formie, jest zbyt ogólnikowe. W tym art. należy już uszczegółowić to wszystko co zgłaszamy. Najwyżej "nasz projekt" w tej postaci nie przejdzie ale wszyscy "święci" zorientują się o co tak naprawdę chodzi w tej ustawie naprawczej. Nieliczmy,że Pani Senator możemy jednak czekać,że np. Pani Senator będzie pisać nowy projekt. Pisma do niej i do wszystkich "władnych" oczywiście musimy pisać. Pisma pismami a "nasz gotowy projekt" myślę,że jest konieczny. Jeżeli uważacie,że nie jest konieczne Rozporządzenie wykonawcze tym lepiej - mniej dla nas roboty. Pozdrawiam wszystkich walczących. Piszcie co jeszcze zmienić, dodać, ująć. Wspólnie napiszemy a Senatorowie przynajmniej przeczytają i może.........wezmą choć cząstkę naszych wypocin pod uwagę.

      Usuń
  42. Napisałam wniosek do ZUS o wyrównanie różnicy ew i ep.decyzja odmowna bo nie był to błąd organu rentowego.mogę odwołać się do sądu -30 dni.nie wiem co zrobić żeby nie wyjść źle. Proszę o radę. Czytam bloga ale nic nie rozumiem .

    OdpowiedzUsuń
  43. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do 17:08
      Art.25 ust.1b,powinien zostać uchylony w stosunku do pobierających wcześniejsze emerytuty,które wyszczególnia ten art.Przepis uznany za niezgodny z konstytucją,nie może być stosowany w żadnych innych podobnych sprawach,przez żadne inne sądy jak i inne organy co wynika nie tylko z Konstucji ale i orzecznictwa TK,SN i NSA .W nowej ustawie em. obowiązującej od.01.01.1999r.,podstawy prawne do przejscia na wcz.em.,według starych zasad,były przepisami przejściowymi.W większości już wygasły lub zostały zmienione.
      Po zapoznaniu się z opinią MF uważam,że przepisy ustawy naprawczej powinny dokładnie określać(wymieniać) roczniki i podstawy przejscia na emeryturę wcześniejszą.Ustawa naprawcza(zmieniająca) powinna również dokładnie okreslić zasady,wyliczania emerytury powszechnej po wejściu jej w życie,które powinny być zgodne z ustawą em.,orzecznictwem TK i SN.To powinno uniemożliwić ZUS dowolnego ich interpretowania.

      Usuń
    2. Artykul 25 ust 1b ustawy nie zostanie uchylony tylko pewne podmioty, o ktorych mowa w projekcie, zostaną wylaczone spod jego dzialania.

      Usuń
    3. Art. 25. 1. Podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24, stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego określonego w art. 173-175 oraz kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b oraz art. 185.
      1a. Przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24, dla osoby, która miała ustalone prawo do emerytury częściowej, nie uwzględnia się kwot zwiększeń składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego określonego w art. 173-175, uzyskanych w wyniku waloryzacji kwartalnej, o której mowa w art. 25a, przeprowadzonej w celu obliczenia emerytury częściowej.
      1b.
      Jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę częściową lub emeryturę na podstawie przepisów art. 46, 50, 50a, 50e, 184 lub art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379), podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24, ustaloną zgodnie z ust. 1, pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
      1c. Przepis ust. 1b stosuje się również w przypadku, gdy ubezpieczony pobrał emeryturę górniczą, określoną w art. 34 lub w art. 48 i 49, w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2006 r.

      Usuń
  44. Do anonimowy 17:22 jeśli w ustawie będzie o obowiązku wyrównania to czy fakt nie odwołania się będzie miał wpływ? dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  45. Nie wiem czy uważnie czytasz mój projekt.W dodanym ust. 1ba i 1ca są wymienione wszystkie te emerytury o których piszesz i nawet więcej. W ustawie dotychczasowej art.25 ust 1b mówi oo braqnżowych,karcie nauczyciela itd, a ust 1c o emeryturach górniczych. Dodane w projekcie ust. 1ba i 1ca uchylają jakoby te wcześniejsze ustępy.Nie wiem co na to prawnicy.Jakie są zasady uchylania całych artykułów czy ustępów. Zasady techniki prawodawczej
    (załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dn. 20 czerwca 2002 r.w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. z 2016 r., poz. 283))
    http://www1.rcl.gov.pl/?q=zasady-techniki-prawodawczej
    § 13.
    Jednocześnie z projektem ustawy przygotowuje się projekty rozporządzeń o znaczeniu podstawowym dla jej funkcjonowania. Pozdrawiam.



    OdpowiedzUsuń
  46. do 18:06
    W Rozp. Prezesa Rady Ministrów z dn. 20 czerwca 2002 r.w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. z 2016 r., poz. 283))w DZIAle II .Zmiana (nowelizacja) ustawy
    § 83
    Przepisy ustawy zmienia się:
    1) odrębną ustawą zmieniającą;
    2) przepisem zmieniającym zamieszczonym w innej ustawie.
    W ustawie głównej mowa jest o konkretnych osobach,które dotyczył art.25 ust.1b i ust.1c Jeżeli nie ma wymienionych tych w obniżonym wieku to nie wiem jak to rozwiązać. Pamiętajmy,że jest to nowelizacja czyli zmiana poprzedniej ustawy i nie można przy dokonywanych zmianach wprowadzać czegoś czego nie było w Ustawie.Dziękuję za wszystkie zauważone mankamenty mojego projektu.Prawnicy pomóżcie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam mój post z godz.19;07 dotyczył anonimowy z godz.18:40

      Usuń
  47. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przypadku emerytów górniczych urodzonych po roku 1949 sądy wydają korzystne wyroki dotyczące przeliczenia ich wcześniejszej emerytury z nową kwotą bazową w zakresie części socjalnej, tzn. na podstawie art. 53 ust. 4. W przypadku wcześniejszych emerytek urodzonych po roku 1949 takie korzystne wyroki należą do rzadkości.

      Usuń
    2. A zastanowiłeś się, jak to możliwe, że wielu polityków ma emerytury po 6000-7000zł ? Skąd biorą się, jeśli nie byli górnikami ??? Ja wiem skąd. "Ustawa Bańkowskiej" wprowadziła jednorazowe przeliczenie emerytur o podstawie obciętej do 250% wymiaru. Kogo dotyczyła? Nie wszystkich, którym obcięto. Głownie kolesi. TYLKO TYCH, którzy na emeryturach pracowali i odprowadzali składki do 250% wynagrodzenia. Weźmy przykład. Osoba miała podstawę wyliczoną na 400% wynagrodzenia średniego, ale podstawę obcięto do 250%. Pracując przez 1 rok an emeryturze odprowadziła składkę z 250% wynagrodzenia. Wystąpiła o przeliczenie - 9 lat po 400% i 1 rok 250% czyli średnio 385)% dzielone przez 10 lat co daje 385%. Zamiast dotychczasowych 250%. Wezmę w obronę górników. Część pań z rocznika 1953 pobierało emeryturę od 2008r do teraz, przez 11 lat i uzyskały ponowne przeliczenie w wieku 66 lat i będą pobierały ją teoretycznie przez ok.17 lat. Aż tak bardzo różnią się od górnika, który przeszedł na emeryturę w wieku 50-55 lat ?

      Usuń
  48. Przeczytaj ustawę główną.W art.25 ust.1b następny ust.1c mówi ,że art.1b stosuje się do emerytur górniczych określonych w art. 34 lub w art. 48 i 49, w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2006 r.

    OdpowiedzUsuń
  49. do 20:33
    A wszystkie komentarze odnośnie "naszego projektu" celowo nie piszę mojego ,ponieważ go będziemy zmieniać tzn.ulepszać pisałam ja. Celowo użyłam w moim projekcie ust.1c , aby Ci co przeszli na em.wcześniejszą określoną w art. 34 lub w art. 48 i 49, w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2006 r.(tak mówi art.1c) zostali również objęci art.25 ust.1b. Niby nie trzeba by było używać ust.1c i dodany "ust. 1ca" ale wydaje mi się,że ta forma z uwzględnieniem 1c jest sprawiedliwsza . Przekonuje mnie to tym bardziej Twoja argumentacja.Należy to w końcu wszystkim uświadomić,że niby jest tylko art.25 ust.1b ale obejmuje on również art.25 ust.1c. Przemyśl. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  50. Pierwszy projekt jest najlepszy. Mam na myśli, ten który już był, zanim nie został zmieniony. Trzeba trzymać się tematu, a nie usiłować załatwić wszelkie niedociągnięcia ustawy emerytalnej w stosunku do wszystkich grup. Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego - był taki slogan w reklamie.
    Moja uwaga, aby nie przedobrzyć, jak ostatnio, że w efekcie i terminów zabrakło, i kadencji zabrakło, i w efekcie projekt wylądował w koszu

    OdpowiedzUsuń
  51. Kobiety kochane! same gmatwacie sytuację do granic możliwości.Meritum sprawy emerytur rocznika 1953 tkwi w tym ,że rocznik ten nie miał możliwości złożenia wniosku o E.P. WCZEŚNIEJ NIŻ W 2013ROKU, Bo w 2013roku kobiety53 dopiero kończyły 60 lat.A więc dopiero wtedy mogły złożyć wnioski ,czyli po feralnej Ustawie /która weszła w życie w styczniu 2013roku/nakazującej odliczenia pobranych emerytur. wcześniejszych.





    OdpowiedzUsuń