15 września 2019

Sprawy emerytów w sądach - walczymy nadal


Kochani

               Wiele postępowań sądowych w sprawach odwoławczych od decyzji ZUS w sprawie wznowienia postępowania w kwestii ponownego obliczenia emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16 zostało zawieszonych do czasu uchwalenia ustawy „naprawczej”.
      
             Wiele osób oczekuje na rozprawy sądowe. Są wśród nich takie, które nie otrzymały zgody na zawieszenie postępowania. Są też emeryci, którzy zdecydowali się stanąć przed sądem i postanowili szukać sprawiedliwości i dochodzić swoich praw.
         
            Wiele emerytek przegrało sprawy w Okręgowych Sądach Pracy. Niektóre z nich wniosły apelacje do Sądów Apelacyjnych. Termin na wniesienie apelacji jest bardzo krótki, wynosi dwa tygodnie od otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem z Sądu Pracy.

          I tu uwaga, składajcie, Państwo, po rozprawie, wnioski o uzasadnienie wyroku, niezależnie od tego, czy sprawa jest wygrana czy przegrana.
ZUS, z całą pewnością, od wygranej przez Was sprawy, złoży apelację.

          Znamy już kilka pozytywnych, w kwestii wznowienia postępowania i ponownego obliczenia emerytury, wyroków Sądów Pracy. Są to głównie postanowienia sądów: łomżyńskiego i suwalskiego. Nie są to liczne dobre wyroki dla emerytek, ale stanowią iskierkę nadziei dla pozostałych. I chociaż w polskim sądownictwie nie obowiązuje zasada precedensu, to można powołać się, zwłaszcza w apelacji, na te wyroki.
Być może pozytywnie orzekają również inne sądy, ale nie mamy o tym informacji.

         Z orzeczeń wyżej wymienionych sądów wynika, że decyzja wydana przez ZUS z naruszeniem prawa stanowi błąd tegoż ZUS.
Za błąd uważana jest każda obiektywna wadliwość decyzji, niezależnie od tego, czy spowodowana jest ona pomyłką, zaniedbaniem czy wadliwą legislacją.

          Na nasze wnioski o wznowienie postępowania po wyroku TK, ZUS wydał postanowienia o wznowieniu postępowania i równocześnie wydał decyzje o odmowie uchylenia decyzji o emeryturze powszechnej, głównie z lat 2013 i 2014, stwierdzając wydanie decyzji z naruszeniem prawa.
W ten sposób ZUS przyznaje się do popełnienia błędu.
Wobec tego wnioski o wznowienie postępowania powinny być rozpatrywane w trybie art. 114 ustawy emerytalnej a nie według Kodeksu Postępowania Administracyjnego (art. 145 i 146 kpa).

Chociaż i stosując przepisy kpa, ZUS nie jest w stanie uwodnić, że doręczenie decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej, na nasze wnioski złożone w roku 2013 lub na początku 2014, nastąpiło ponad 5 lat wcześniej przed wydaniem wyroku TK. Wysyłając decyzje zwykłym listem, ZUS nie ma potwierdzenia odbioru przesyłki.

               W trudniejszej sytuacji są Panie „nieprzedawnione”( a takimi staną się zapewne wkrótce również i „przedawnione”), które mają niewielkie „podwyżki” emerytury (po przeliczeniu emerytury po wyroku TK) lub takie, dla których emerytura wcześniejsza jest nadal wyższa niż powszechna. ZUS stosuje niekorzystne wskaźniki, kapitał początkowy i składki nie są waloryzowane od momentu wydania decyzji o emeryturze powszechnej, mimo, iż emerytura powszechna nie była pobierana przez emerytki.

        Dla większości emerytów ustawa „naprawcza” nie jest konieczna do uzyskania wyższej emerytury. Wystarczy jednakowe potraktowanie emerytów, wobec których zastosowano niekonstytucyjny przepis art. 25 u 1b ustawy emerytalnej.
Wystarczy wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wszystkie narzędzia do naprawy błędu popełnionego przez ZUS posiada właśnie ten organ rentowy.


„Wskazane wyżej przepisy dotyczące wznowienia postępowania nie uwzględniają jednak specyficznej sytuacji związanej z obowiązkiem sanacji (uzdrowienia – mój dopisek) konstytucyjności w sprawach dotyczących emerytur kobiet, które przed dniem 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 ustawy o FUS. Pozostawiają tym samym znaczny margines dowolności organom i sądom w ocenie i rozstrzygnięciu następstw wyroku TK w konkretnych wypadkach.
W celu zagwarantowania jednolitych zasad zawrotu świadczeń należnych uprawnionym ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w tym zakresie. Trybunał pragnie jednocześnie podkreślić, że niewydanie takiej regulacji przez ustawodawcę nie zamyka drogi do wznowienia postępowania. Oznacza to również, że do czasu wydania takiej regulacji osoby uprawnione mogą występować z wnioskami o wznowienie postępowania.”



wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z dnia 18 czerwca 2019 r.

Wyrok Sądu z dnia 23 lipca 2019 r w Łomży : wniosek o przeliczenie emerytury na zasadzie art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS zawarty w odwołaniu przekazuje do rozpoznania ZUS w Białymstoku.ZUS 


93 komentarze:

  1. "Na nasze wnioski o wznowienie postępowania po wyroku TK, ZUS wydał postanowienia o wznowieniu postępowania i równocześnie wydał decyzje o odmowie uchylenia decyzji o emeryturze powszechnej, głównie z lat 2013 i 2014, stwierdzając wydanie decyzji z naruszeniem prawa.
    W ten sposób ZUS przyznaje się do popełnienia błędu."

    Stwierdzenie, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa nie ma nic wspólnego z popełnieniem błędu.

    ZUS nie popełnił błędu, gdyż w dacie wydania decyzji w 2013 czy 2014 roku decyzje były wydane prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami prawa.

    Podstawą wznowienia postępowania po wyroku TK jest art. 145a kpa.
    Zgodnie z art. 146 § 1 kpa uchylenie decyzji z przyczyn określonych w art. 145 § 1 pkt 1 i 2 nie może nastąpić, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło dziesięć lat, zaś z przyczyn określonych w art. 145 § 1 pkt 3–8 oraz w art. 145a i art. 145b, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat.

    W myśl art. 151 § 2 w przypadku gdy w wyniku wznowienia postępowania nie można uchylić decyzji na skutek okoliczności, o których mowa w art. 146, organ
    administracji publicznej ograniczy się do stwierdzenia wydania zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa oraz wskazania okoliczności, z powodu których nie uchylił
    tej decyzji.

    Jak więc widać stwierdzenie, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa, wynika z treści art. 151 § 2 kpa, zgodnie z którym z powodu upływu 5-letniego terminu organ nie ma możliwości uchylenia decyzji.

    Twierdzenie, że "ZUS przyznaje się do popełnienia błędu" jest uproszczeniem, gdyż ów "błąd" nie jest wynikiem rozmyślnego działania organu rentowego, tylko wynika z procedury wznowienia, kiedy minie 5-letni termin określony w art. 146 kpa i nie można uchylić decyzji.
    Spełnienie wymogu art. 151 § 2 kpa nie jest błędem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W komentarzach 00:40, 00:57, 01:11, 01:54 i 02:10 przedstawiam moje uwagi, jakie nasunęły mi się po przeczytaniu słowa wstępnego do tego postu.

      Aby dyskusja była merytoryczna dla zasady muszą być odmienne zdania.
      Oczywiście nikogo nie zniechęcam, ani nie odradzam dochodzenia swoich racji, to jest tylko głos w dyskusji. Każdy i tak zrobi jak będzie uważał za słuszne.

      Usuń
    2. Praktycznie to mamy związane ręce ze tej ustawy nie ma Co z tego ze sądy okręgowe wydają pozytywne wyroki jak zaraz jes apelacja jeszcze jest szansą aby apelowac do naszych rządzących kadencja się nie skończyła jeśli nie zapominają o obywatelach to niech odpowiedzą

      Usuń
    3. Do odpowiedzi dla 0:40 posłużę się cytatami z orzeczenia sądu łomżyńskiego:
      "Ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w art. 114 ust. 1 wprowadziła instytucję swoistego wznowienia postępowania. Instytucja ta pozwala na ponowne ustalenie wysokości świadczenia wykorzystując przesłanki wymienione w tym przepisie, które są znacząco mniej rygorystyczne niż określone w KPA. Przepis art. 114 należało również zastosować przy rozpoznaniu wniosku odwołującej się. Nie można bowiem zgodzić się z ZUS-em, że w przypadku stwierdzenia niekonstytucyjności przepisu przez Trybunał Konstytucyjny wyłącznym skutkiem takiego orzeczenia jest wznowienie postępowania w trybie KPA w zw. z art. 190 ust 4 Konstytucji.



      Wydanie decyzji z naruszeniem prawa, co przecież sam ZUS stwierdził w zaskarżonej decyzji, należy zakwalifikować jako błąd organu rentowego czyli podstawę przeliczenia świadczenia z art. 114 ust 1 pkt 6 ustawy emerytalnej."

      Usuń
    4. 09:11
      Zauważyć należy, że decyzja odmowna ZUS została wydana wcześniej, kiedy ZUS nie znał jeszcze stanowiska Sądu w Łomży, gdyż Sąd w Łomży swoje stanowisko wyraził po rozpoznaniu odwołania.

      Wyrok jest wiążący dla organu, ale została złożona apelacja od tego wyroku. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny i dlatego do czasu uprawomocnienia nie podlega wykonaniu przez ZUS.

      Usuń
    5. ZUS doskonale wiedzial, ze narusza prawo. Ma swoich prawnikow i nie musi polegac na ustsleniach prawnikow w Lomzy. A dlaczego niektorzy byli informowani o koniecznosci wycofania wniosku. Czyzby pracownicy ZUS doznali olsnienia? Byl to zamierzony blad organu rentowego i dlatego art. 114 ust. 1 pkt. 6 powinien byc stosowany.

      Usuń
    6. 10:00
      Zobaczymy po apelacjach jak do ustaleń sądów okręgowych i art. 114 odniosą się sądy apelacyjne.

      Usuń
    7. Na temat niedopełnienia obowiązku informowania emerytów przez ZUS będzie następny post.

      Usuń
    8. 10;29
      Proszę zauważyć, że emeryci wcale nie czuli się niedoinformowani do 6 marca 2019 r. Po wyroku TK zaczęto na siłę szukać możliwości stania się pierwszakiem, i co za tym przypisywania winy każdemu, ale nie sobie. Tymczasem decyzja o przejściu na emeryturę zawsze należała do emeryta.

      Usuń
    9. Decyzja o przejściu na emeryturę w praktyce nie zawsze jest skutkiem dobrowolnego wyboru emeryta, bardzo często podejmowana jest pod presją obaw np o podniesienie wieku emerytalnego, kłopotów z pracą, nacisków pracodawcy, który potrzebuje danego etatu itp. Rzadko kiedy jest to tak sielankowa sytuacja o której pisze mój Przedmówca.

      Usuń
    10. To właśnie świadczy o tym, że nie byli doinformowani przez ZUS, nie znali zasad wyliczania emerytur, nie mieli świadomości, co to znaczy być pierwszakiem, jest to głównie i wyłącznie wina ZUS, to ZUS powinien pełnić rolę informatora, a nie dezinformować emeryta.

      Usuń
    11. 12:08
      To nie jest presja, tylko kalkulacja emeryta, co mu się lepiej opłaci, dochodzi do wniosku że lepiej iść na emeryturę i idzie. Decyzje są zawsze podejmowane na własne ryzyko

      Usuń
    12. 12:22
      Nie znali zasad, bo nie chcieli znać, nie zaprzątali sobie tym głowy. Żadnych pierwszaków wtedy nie było, to wynalazek po wyroku TK.

      Usuń
    13. Skąd ta złośliwość w Was??? Dziwię się że tracicie czas śledząc ten blog chyba, że jest to dla Was jedyne źridlo chorej satysfakcji poprzez dokuczanie innym emerytom

      Usuń
    14. 13:36
      O czym ty mówisz? Tu nie ma nijakiej złośliwości, jest wymiana poglądów. Nikt nikomu nie dokucza, jeśli kto ma odmienne zdanie to nie oznacza, że jest złośliwy.
      Gdybym chciała być złośliwa, to poleciłabym ci czytanie ze zrozumieniem i odesłała do słownika języka polskiego, abyś poczytał o znaczeniu poszczególnych słów.
      Nie podoba ci się blog, to nie zaglądaj tu, nie ma takiego obowiązku. Pozdrawiam i życzliwości do ludzi życzę.

      Usuń
  2. "Dla większości emerytów ustawa „naprawcza” nie jest konieczna do uzyskania wyższej emerytury. Wystarczy jednakowe potraktowanie emerytów, wobec których zastosowano niekonstytucyjny przepis art. 25 u 1b ustawy emerytalnej."

    Wykonanie wyroku TK oznacza ponowne obliczenie emerytury bez stosowania niekonstytucyjnego przepisu art. 25 u 1b ustawy emerytalnej, a nie uzyskanie przez wszystkich wyższej emerytury. Niektórzy zyskają, inni nie zyskają, ale to jest sprawa drugorzędna jaka komu wyjdzie emerytura powszechna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwszym błędem ustawodawcy była zmiana sytuacji prawnej kobiet z rocznika 53 . Skoro dano im prawo przejścia na emeryturę wcześniejszą, jak kobietom z wcześniejszych roczników, to również powinny mieć prawo do emerytury liczonej według starych zasad.
      Nie należało odcinać kobiet 53 od praw dotyczących kobiet 52 – 49. Nie powinno im się podwyższać wieku emerytalnego.
      Skoro ustawodawca doprowadził do wprowadzenia niekonstytucyjnego przepisu, to powinien teraz, po wyroku TK, naprawić krzywdy wynikające z wydania decyzji z naruszeniem prawa.
      Powinno się wrócić do sytuacji z roku 2013 czy dalszych i umożliwić ponowne złożenie wniosku o emeryturę powszechną (wycofać wcześniejszy wniosek z roku 2013, czy 2014).
      Składając wniosek w np. 2013 r. nikt nie przewidział, że TK orzeknie o nieprawidłowościach w prawie emerytalnym.
      Zróżnicowanie emerytek „pierwszaków” (które dopiero teraz złożyły wnioski o e.p. otrzymując wysokie „podwyżki” emerytur) i pozostałych wcześniejszych emerytek prowadzi do kuriozalnych różnic. Ciesząc się (naprawdę!) z ich radości oczekuję, że ja również zostanę potraktowana jak one.

      ZUS zatrudnia tysiące prawników, którzy doskonale znajdą możliwości naprawy krzywdzących przepisów w sposób zadowalający emerytów.
      ZUS posiada wszelkie narzędzia do naprawy błędnych decyzji

      Usuń
    2. 09:49
      Ten temat już był dyskutowany na blogach na wszelkie możliwe sposoby. Każdy, kogo ta sprawa dotyczy ma swoją rację, jaka wynika z jego konkretnej sytuacji.
      Jak wiadomo od swoich praw zostały odcięte też kobiety z roczników wcześniejszych, którym przysługiwała emerytura bez potrąceń pobranych świadczeń, tylko z tego powodu, że złożyły wnioski po 1 stycznia 2013 r. Moim zdaniem w ich przypadku można mówić i o dyskryminacji, i o odebraniu praw nabytych, i o nierównym potraktowaniu z innymi osobami z tych roczników. Tak więc zawężanie problemu tylko do rocznika 1953 jest krzywdzące dla innych roczników. Rocznik 1953 ma chociaż wyrok TK, a tamte roczniki nie mają nic.

      Usuń
    3. Oczywiście, problem zastosowania niekonstytucyjnych przepisów dotyczy tez innych emerytów. I im także powinno się zadośćuczynić poniesionym stratom. Również i starszym "spóżnionym".
      Zawsze upominam się o równe prawa dla wszystkich pokrzywdzonych złymi przepisami emerytalnymi.
      W moim, wyżej zamieszczonym komentarzu jest zapis symboliczny.

      Usuń
  3. " W trudniejszej sytuacji są Panie „nieprzedawnione”( a takimi staną się zapewne wkrótce również i „przedawnione”), które mają niewielkie „podwyżki” emerytury (po przeliczeniu emerytury po wyroku TK) lub takie, dla których emerytura wcześniejsza jest nada wyższa niż powszechna."

    Już wiele razy na tym blogu omawiano kwestie od czego zależy wysokość emerytury wczesniejszej, a od czego emerytury powszechnej.
    Każda z tych emerytur zależy od zupełnie innych czynników, emerytura wcześniejsza jest wyliczana niezwykle korzystnie w oparciu o najlepsze pod względem finansowym lata, na podstawie okresów składkowych i nieskładkowych, kwoty bazowej, a powszechna tylko na podstawie kapitału i składek i ogłaszanych co jakiś czas wskaźników z tabel.
    Emerytura powszechna wcale nie musi być wyższa od wcześniejszej. Możliwość wyboru korzystniejszego świadczenia jest przywilejem.

    OdpowiedzUsuń
  4. "ZUS stosuje niekorzystne wskaźniki, kapitał początkowy i składki nie są waloryzowane od momenty wydania decyzji o emeryturze powszechnej, mimo, iż emerytura powszechna nie była pobierana przez emerytki."

    Istotne znaczenie ma to, z jakiego powodu emerytura jest zawieszona i nie pobierana. Jeżeli
    nie jest kontynuowane zatrudnienie, stosunek pracy został już rozwiązany i emerytura powszechna została ustalona w ostatecznej wysokości, ale została zawieszona tylko z tego powodu, że jest niższa od wcześniejszej, to brak jest podstaw prawnych do ponownej waloryzacji kapitału i składek, okoliczność nie pobierania nie ma tu znaczenia.

    W poprzednim poście był link do strony z artykułem jak wygląda sytuacja osób, które kontynuują zatrudnienie i z tego powodu ich ustalona emerytura ma charakter zaliczkowy.

    OdpowiedzUsuń
  5. „Chociaż i stosując przepisy kpa, ZUS nie jest w stanie uwodnić, że doręczenie decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej, na nasze wnioski złożone w roku 2013 lub na początku 2014, nastąpiło ponad 5 lat wcześniej przed wydaniem wyroku TK. Wysyłając decyzje zwykłym listem, ZUS nie ma potwierdzenia odbioru przesyłki.”

    ZUS prowadzi swoje wewnętrzne rejestry dotyczące korespondencji, korespondencja nie doręczona wraca do nadawcy. Na kopercie ZUS-u jest adnotacja „W przypadku niedostarczenia prosimy zwrócić nieotwarty list do nadawcy lub najbliższej placówki ZUS”. Jeżeli nie ma zwrotu listu to znaczy że został doręczony. Poza tym gdyby list nie był doręczony to nie byłoby skargi o wznowienie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS nie jest w stanie udowodnić, kiedy adresat odebrał list z decyzją o emeryturze powszechnej. Czy to było w ciągu tygodnia od wysłania, czy może przeleżał w skrzynce pocztowej kilka miesięcy. A może poczta dostarczyła list po paru miesiącach. A może ktoś z domowników zapomniał oddać list właściwemu adresatowi. Może położył go gdzieś w mieszkaniu i na jakiś czas się zapodział. Ciężar doręczenia pisma adresatowi spoczywa na nadawcy.

      Usuń
    2. )9:58
      Nadawca wysyła, ale doręcza jednostka, która wygrała przetarg na doręczanie takiej korespondencji, np. InPost, albo Poczta Polska, albo inni. W przypadkach wątpliwych jest instytucja reklamacji w sprawie ustalenia terminu doręczenia przesyłki.

      Usuń
    3. Reklamacje nie dotyczą listów zwykłych.

      Usuń
    4. 10:40
      ZUS wysyła nie tylko zwykłe, zwykłe też można ustalić.

      Usuń
    5. 10:44
      To dla mnie nowość. Bardzo proszę o informację, jak można ustalić (a więc i potwierdzić) doręczenie przesyłki zwykłej.

      Usuń
    6. Bardzo często listonosz myli skrzynki i wrzuca korespondencję zwykłą (przez pośpiech) do skrzynki sąsiada, po prostu wie, że są to listy zwykłe i nie zostaną wyciągnięte konsekwencje od niego, a niestety sąsiad nie przekazuje tej korespondencji tylko wyrzuca. Tak się dzieje u mnie.

      Usuń
    7. 11;#7
      Proszę spytać na poczcie.

      12:01
      Jeśli tak się dzieje to należy zgłosić to na poczcie

      Usuń
    8. Pocztę to nie interesuje, list zwykły jest przesyłką nie rejestrowaną i nikt nie jest w stanie udowodnić, w którym momencie zaginęła i czy została wysłana, to jest odpowiedź Poczty.

      Usuń
    9. 13:25
      pytam ciebie a nie na poczcie, bo napisałaś, że "zwykłe też można ustalić", więc rozumiem, że wiesz jak to zrobić

      Usuń
    10. 14:33
      Komentowanie na blogu oparte jest na całkowitej dobrowolności, formułując takie zapytanie idziesz po najmniejszej linii oporu, nie mam obowiązku odpowiadać na twoje pytanie

      Usuń
    11. Nie masz obowiązku odpowiadać, ponieważ nie znasz odpowiedzi, więc proszę nie zabierać głosu i nie udowadniać, jeżeli nie ma się pojęcia na temat przesyłek listowych.

      Usuń
    12. Nie idę po najmniejszej linii oporu. Na poczcie informują, że nie mają możliwości ustalenia faktu doręczenia przesyłki zwykłej, ponieważ nie jest rejestrowana. Pytam ciebie, ponieważ zasugerowałaś, że "zwykle też można ustalić" doręczenie przesyłki zwykłej, co oznaczałoby, że wiesz o tym coś, czego nie wie poczta ;)

      Usuń
    13. Proszę zwrócić uwagę na rzekomy nadruk na kopercie "W przypadku niedoreczenia proszę zwrocic nieotwarta kopertę". Odpowiedzialnosc zrzuca się na doreczyciela. Czyli jak doreczyciel wyrzuci list (to jest tylko zalozenie) to znaczy, ze ja list otrzymalam? Przeciez gdy on go nie zwroci to znaczy, ze ja go mam. Przeciez to paranoja.

      Usuń
  6. Na żadnym liscie ZUSnie ma adnotacji o rzekomym zwrocie nieodebranego listu. Tylko listy polecone, ktore sa awizowane, po ich nieodebraniu w urzędzie pocztowym po 14 dniach wracają do nadawcy. W przypadku listow zwyklych nie ma zadnej procedury i ZUS nie ma zadnego dowodu na doreczenie listu. Prosze nie wypisywac takich niedorzecznosci. ZUS nie ma zadnych dowodow potwierdzajacych doreczenie listu zwyklego ktorym to wysyla tak wazne pisma jakimi sa decyzje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się. Ostatnio otrzymałam decyzje o przyznaniu emerytury listem zwyczajnym, który " szedł" prawie 3 tygodnie. Trasa do pokonania 12 km. Dobrze że zmieściłam się w terminie miesiąca na odwołanie się.Na pytanie do Pani w Zusie dlaczego nie list polecony , odpowiedz " nie maja pieniędzy, to za drogo".A potem udowadniaj ,kiedy otrzymałaś list. W.

      Usuń
    2. Co ma Pani na myśli pisząc "Dobrze że zmieściłam się w terminie miesiąca na odwołanie się."?

      Wpis sugeruje, że list szedł 3 tygodnie, na wniesienie odwołania jest jeden miesiąc (4 tygodnie), to został jeden tydzień na odwołanie.
      Otóż tak się nie liczy. Termin do wniesienia odwołania liczy się od daty doręczenia decyzji, nawet gdyby to doręczenie było np. po kilku miesiącach czy latach.

      Usuń
    3. 09:22
      Niezależnie od tego, kiedy list zostanie doręczony to strona zawsze ma jeden miesiąc na odwołanie.

      Usuń
    4. 09:07
      Ta adnotacja została przepisana właśnie z koperty z ZUS, jest umieszczona w lewym dolnym rogu koperty.

      Usuń
    5. 09:39
      a jak niby odbiorca ma udowodnić, że list został doręczony po kilku miesiącach lub latach i że liczy termin miesiąca od takiego spóźnionego doręczenia?

      Usuń
    6. 11:40
      Znam przypadek, gdy strona przypadkiem dowiedziała się o wydanej kilka lat temu decyzji z urzędu, której nigdy nie dostała. Wyszło to w rozmowie na infolinii COT, rozmowa rejestrowana, więc był dowód na to, że nie dostała decyzji. Przysłano jej niedługo potem, nie była z decyzji zadowolona i odwołała się.

      Usuń
    7. 11;40
      Napisać na kopercie datę doręczenia, można też wykonać telefon do ZUS że przyszła z takim opóźnieniem po dacie wydania, tu ktoś napisał, że świadek w sądzie potwierdził datę odbioru, napisać prawdę, tak jak było

      Usuń
  7. Może byc nie wiem jaka adnotacja na kopercie. To jednak ZUS musi udowodnic kiedy adresat odebral przesylke. Decyzja niedoreczona nie jest wiazaca. Brak podpisu potwierdzajacego odbior pisma dowodzi, ze pismo nie zostalo odebrane przez adresata.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro zus ma pozwolenie na wysyłanie pism w takiej a nie innej formie, to z pewnością opiera się to na uzasadnionej podstawie prawnej. To jest zbyt poważna i zbyt duża jednostka państwowa , aby mogła w tej sprawie zachowywać się nie profesjonalnie.

      Usuń
    2. Jeśli jest to profesjonalna i duzajednostka państwowa to powinna podać podstawę prawną w sprawie wysyłania pism liczy się prawo prawda?

      Usuń
    3. 10:50
      Jeśli w odwołaniu są podniesione takie zarzuty to z pewnością ZUS się do nich ustosunkowuje.

      Usuń
    4. Ja, przedawniona, wygrałam w Sądzie. Sąd stwierdził, że ZUS nie udowodnił terminu odbioru przeze mnie decyzji, natomiast przyjął moje oświadczenie złożone w Sądzie poparte zeznaniem świadka.Wobec tego Sąd uchylił odmowną decyzję ZUS z 2019 roku, gdyż nie miał zastosowania art. 146 kpa (czyli jestem nieprzedawniona)i orzekł o przeliczeniu emerytury bez stosowania potrąceń. Wyrok nie jest prawomocny. ZUS zapowiedział apelację.O sposobie przeliczenia emerytury Sąd się nie wypowiedział, chociaż poruszałam tę kwestię w piśmie procesowym oraz w czasie rozprawy. Widocznie rozprawa dotyczyła jedynie przedawnienia i dlatego Sąd orzekł jak wyżej. Pozdrawiam

      Usuń
  8. ZUS przyjmuje 6 dzień roboczynastepujacy po dniunadania decyzji jako dostarczony

    OdpowiedzUsuń
  9. Do osób piszących komentarze w sytuacji, gdy ich liczba przekracza 200. Rzeczywiście, wtedy przejrzystość wpisów jest zakłócona. Czasami wpisy powyżej 200 są niewidoczne. Tak bywa na blogspocie.
    Jedyny ratunek, to poczekać na nowy post i wznowić dyskusję.
    Staram się w porę zamieszczać nowe posty, ale czasami ilość komentarzy jest tak duża, że nie nadążam. Tym bardziej, że jeszcze codziennie pracuję. Akurat dzisiaj mam wolny dzień (pierwszy od kilku miesięcy). Proszę zatem o wyrozumiałość.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam problem z opublikowaniem komentarza, pierwszy raz napisałam komentarz na tym blogu.Stad kilka moich wpisów o podobnej treści.Pani Jola wyjaśniła ten problem o godz.10 56 i należy ten temat zamknąć.

      Usuń
  10. PANI Jolu K korzystam ze Pani jest na blogu .Mam wezwani do sadu na październik ZUS do sadu przysłał wyliczenie emerytury na rok wodei powszechna jest wyższa od wczesniejszej i od 03 2019 blabywyzsza od dotychczas pobieranej . Jestem przedawniona i zus nie żąda ustosunkowania się do odpowiedzi do sadu spełniam wyrok TK ar46 w związku z29 czy jeszcze muszę coś bo obecność obowiazkowa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sąd zapewne chce Ci zadać kilka pytań, dlatego masz stawiennictwo obowiązkowe. Przypuszczam, że chodzi o wyliczenia ZUS, czy są dla Ciebie satysfakcjonujące.
      Nie wiadomo, jaki będzie wyrok, ale jeśli sąd rozpatrzy sprawę na Twoją korzyść, to skorzysta z art. 114 ustawy emerytalnej. A ten mówi o wyrównaniu za 3 lata do tyłu od złożonego wniosku po wyroku TK czyli od 2016 r.
      Sądzę, że podwyżka emerytury nie będzie zbyt wielka, ale może lepiej wziąć teraz to, co ZUS wyliczył. I w tym wypadku nie musisz pisać odpowiedzi na odpowiedż ZUS.

      Możesz nie zgodzić się na takie wyliczenia ZUS i żądać ponownego obliczenia emerytury z korzystniejszymi wskażnikami. W tym przypadku dobrze by było napisać pismo o podtrzymaniu Twoich wniosków z odwołania do sądu (wzory takich pism podają panie w komentarzach pod wcześniejszymi postami).To trudniejsza sprawa. Nawet przy użyciu przez Ciebie mocnych argumentów, sąd może nie zgodzić się na to. I tu konieczne będzie wniesienie apelacji przez Ciebie.

      Musisz przygotować się na to, że w przypadku wygranej przez Ciebie sprawy ZUS wniesie apelację od wyroku. Odpowiedż na apelację ZUS znajduje się na blogu, napisała ją Natalia wspólnie z innymi osobami z bloga. Niebawem podam ją w poście głównym.

      Usuń
    2. Przepraszam, po zastanowieniu się, uważam, że jednak pomocne dla Ciebie byłoby napisanie pisma - odpowiedzi na odpowiedż ZUS. Oczywiście, trzeba napisać, że podtrzymujesz swoje stanowisko wyrażone w odwołaniu od decyzji ZUS w kwestii rozpatrzenia odwołania w trybie art. 114 ustawy emerytalnej.
      Oprócz troszkę korzystniejszego wyliczenia emerytury, ZUS zapewne wnosi o oddalenie Twojego odwołania z uwagi na przedawnienie. Trzeba napisać, że wyliczenia ZUS nie są dla Ciebie w pełni zadowalające, gdyż nie zostały zastosowane najkorzystniejsze wskażniki, to jednak każda podwyżka emerytury jest dla Ciebie ważna i potrzebna.

      Usuń
    3. PANI Jolu K .Bardzo liczę się z Pani zdaniem jest rozważane i bardzo pomocne.Z całego serca bardzo dziękuję życzę zdrowia

      Usuń
  11. Pani Jolu K. Chcę się odnieść do Pani sugestii: "I tu uwaga, składajcie, Państwo, po rozprawie, wnioski o uzasadnienie wyroku, niezależnie od tego, czy sprawa jest wygrana czy przegrana.ZUS, z całą pewnością, od wygranej przez Was sprawy, złoży apelację." Moje pytanie, w jakim celu? Pani Sędzia po odczytaniu wyroku, w pouczeniu stwierdziła, że ja nie muszę występować o uzasadnienie wyroku, gdyż jest on korzystny dla mnie. Więc jak, występować czy też nie? Wystąpienie o odpis wyroku z uzasadnieniem jest sygnałem dla Sądu, że będzie składana apelacja. A i tak jak ZUS złoży apelację to otrzymam 1 egz. dokumentów procesowych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jeśli ZUS apelacji nie złoży, to nie będziesz znała pełnego uzasadnienia wyroku i w ewentualnych dalszych potyczkach z ZUS nie będziesz mogła skorzystać z argumentacji sądu. Pani sędzia nie powinna cię zniechęcać do wnioskowania o uzasadnienie wyroku, chociaż rozumiem, że oszczędziłoby to jej pracy w przypadku, gdyby ZUS nie złożył apelacji.

      Usuń
    2. 14:28
      Ale za uzasadnienie trzeba zapłacić 100 zł

      Usuń
    3. Tak masz rację. Myślę tylko, żeby się nie spieszyć i nie składać w ciągu tygodnia jak do apelacji. Poczekam co zrobi ZUS i złożę w późniejszym terminie. Chyba tak też będzie można. Bo jeśli nikt nie wystąpi o uzasadnienie to wyrok uprawomocni się po 21 dniach.

      Usuń
    4. A ja słyszałam, że 20 zł.

      Usuń
    5. 15:01
      wniosek o wyrok z uzasadnieniem należy złożyć w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku. Jeśli uzasadnienie nie zostanie sporządzone, to jeśli nie złożysz wniosku w terminie, to później już go nie dostaniesz. No chyba, że wniosek o uzasadnienie złoży ZUS w celu apelacji, to się też załapiesz ;) Uprawomocnienie się wyroku nie oznacza, że będzie dostępne jego uzasadnienie, więc możesz go nigdy nie poznać.

      Usuń
    6. Wniosek o uzasadnienie wyroku składa się w biurze podawczym, nie trzeba na rozprawie informować o tym sądu.
      Jak do tej pory, to sądy (wyroki nieliczne) uwzględniają odwołania od decyzji ZUS tylko w kwestii spraw o przeliczenie emerytury.
      Odwołania w sprawie uchylenia i unieważnienia decyzji o emeryturze powszechnej z roku 2013, czy 2014 są oddalane. Może w tej sprawie należy wnieść apelację

      Usuń
    7. Ewa-przedawniona - ja wysłałam poleconym odręczne pismo z prośbą o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku (oddalającego). Dzisiaj je otrzymałam bez wniesienia jakiejkolwiek opłaty. Opłaty obowiązują przy apelacji, kasacji itp. Pozdrawiam wszystkie Panie

      Usuń
  12. Nic nie piszecie czy będzie rozpatrywana ustawa w sejmie w październiku. Dobrze by było atakować posłów ,bo trwa kampania wyborcza.Ewa

    OdpowiedzUsuń
  13. Obserwując harmonogram obrad Sejmu z października, to wypadła całkowicie z porządku obrad, nawet jako punkt dodatkowy. Czyli w tej kadencji Sejmu już nie będzie procedowana.

    OdpowiedzUsuń
  14. Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć mi czy w obliczu zaistniałej sytuacji zawiesić sprawę w sądzie (ma się odbyć pod koniec października) czy nie? jestem przedawniona a w sprawie powołuję się na art. 114

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 13.48 Atakować posłów?Już z tego atakowania od kilku m-cy wyszło wielkie zero!

      Usuń
    2. Kaczyński chce podwyższyć najnisze emerytury o 100 zł zaraz po wyborach, a o naszej ustawie ani słowa.Trzeba by zapytać pana Borowskiego co dalej.

      Usuń
    3. Według mnie, możesz jeszcze poczekać z wnioskiem o zawieszenie postępowania do połowy pażdziernika. Masz czas na złożenie takiego wniosku do sądu.

      Usuń
  15. Gdy ZUS po mojej interwencji przeliczył mi kapitał poczatkowy naprawiając swój błąd z 2013 r..i przy przeliczaniu obecnie mojej emerytury z wcześniejszej na powszechną w dn.11.09.2019 r prawidłowo zastosował wskażniki z 2013 r? i odliczył wypałacone emerytury nie waloryzując kapitału ani składek do dnia 12.09.2019 r Wg mnie winien być zastosowany art 114 ust.1 Ustawy.Bardzo proszę o pomoc...bo chyba ZUS znowu mnie chce oszukać.przedawnionaewa53

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS tak przelicza emeryturę, nie stosuje art. 114 ustawy emerytalnej.
      Na wnioski złożone po miesięcznym terminie od uprawomocnienia się wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. wydaje decyzje z odliczeniem pobranych świadczeń.
      Wycofaj teraz swój wniosek z ZUS.
      ZUS odmawia przeliczenia emerytury z art. 114 ustawy emerytalnej.

      Usuń
    2. Jolu K serdecznie dziękuję za podpowiedż.Jestem przedawniona,bo wniosek składałam o przeliczenie emerytury w 2013 r i w marcu br.Ten wniosek złożony w sierpniu br. to był o sprawdzenie prawidłości naliczenie kapitału początkowego i jest różnicza na moją korzyść 10400zł.Jak trzeba to ten wniosek wycofam...bo sprawę mam w Sądzie i czekam na rozprawę od 14.05.2019 r. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam. przedawnionaewa53

      Usuń
    3. Rozumiem, że sprawę w sądzie masz z odwołania od decyzji ZUS o odmowie wznowienia postępowania i przeliczenia emerytury z art. 114. Możesz zawiesić postępowanie albo iść na rozprawę. Ale masz tu jeszcze czas, skoro nie masz jeszcze zawiadomienia/wezwania na rozprawę. Spokojnie czekaj.
      Natomiast w sprawie kapitału początkowego, to, mimo, iż masz podwyższony kapitał, to jednak odliczyli pobrane świadczenia (a to też niebagatelna kwota), i warto chyba wycofać wniosek i złożyć go ponownie, gdy nie będzie obowiązywało odliczenie pobranych emerytur. Po uchwaleniu ustawy bądż dezyderatu znoszącego przedawnienie.
      Nie jestem pewna, czy dobrze myślę. Może ktoś, lepiej orientujący się w przepisach emerytalnych, doradzi w tej sprawie.

      Usuń
    4. Jolu K dzisiaj gonię do ZUSu i wycofuję wniosek złożony w sierpniu.Tak..sprawę w sądzie mam i czekam na termin rozprawy lub na ustawę naprawczą.Nie będę zanudzać swoimi spostrzeżeniami i itp. ale SERDECZNIE CI DZIĘKUJĘ jestem pod wrażeniem Twojej życzliwości do ludzi..pozdrawiam przedawnionaewa53

      Usuń
    5. PANI Jolu jest Pani Wielka pomogła Pani wczoraj pomogła Pani dzisiaj i cały czas pomaga bardzo mało jest tak życzliwych ludz pozdrawiam ElaW

      Usuń
    6. Ewo, poczekaj jeszcze chwilę z wycofaniem wniosku o przeliczenie kapitału. Masz na to miesiąc od dnia otrzymania decyzji z ZUS.
      Mną "targają" wątpliwości. Czy może teraz przyjąć tę dosyć dużą podwyżkę kapitału, a po uregulowaniu sytuacji z ustawą jeszcze raz złożyć wniosek...
      Dziewczyny, poradżcie!

      Usuń
    7. Tak,zrobię jak sugerujesz Joleczko K.Do 10.10.2019 r mam czas z wycofaniem wniosku,bo 12 jestem na wakacjach za granicą.Może do tego czasu się coś wyjaśni.Serdeczne dzięki za wskazówki i pomoc.W razie potrzeby możemy być w kontakcie? pozdrawiam i po 100 kroć dzięki.przedawnionaewa53

      Usuń
  16. We wnioskach o świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnych ESUN w załączonej informacji do tego wniosku ZUS wytłuszczonym drukiem informuje jak wycofać wniosek:" możesz wycofać ten wniosek- pisemnie lub ustnie do protokołu. Nie musisz tego uzasadniać. Wniosek o świadczenie uzupełniające możesz wycofać: a)jeśli nie otrzymałeś decyzji w tej sprawie, b)w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymałeś decyzję. Gdy wycofasz wniosek, umorzymy postępowanie w sprawie świadczenia uzupełniającego. Informacja do wniosku jest dwustronna, napisana wyrażną, czytelną czcionką.Czyli można. Dlaczego takiej informacji nie otrzymałam do wniosku o emeryturę powszechną? Pozdrawiam. Ina

    OdpowiedzUsuń
  17. Dziś na Jotowni ciekawy wpis Kibica z dn.17.09.2019r., godz.02.52.podany jest wyrok z dn.2.04.2019r.III AUa391/18, dotyczy dwóch ważnych dla nas spraw, 1 to przeliczenie emerytury po 30 latach pracy z nową kwotą bazową,
    oraz taki zapis z wyroku, "Zapis decyzji, że przyznano ubezpieczonej emeryturę powszechną, a następnie świadczenie zawieszono, ponieważ jest mniej korzystne niż dotychczasowe jest bezprawny" jest to wyrok Pani z rocznika 1953, warto zwrócić na to uwagę w uwzględnieniu naszych odwołań, proszę poczytajcie i napiszcie co o tym sądzicie. Pozdrawiam Wanda z Olsztyna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyżby stanowisko sądu oznaczało, że wszystkie zawieszone ENP jako świadczenia mniej korzystne były działaniem bezprawnym?

      Usuń
    2. Witam,nieprzedawniona,sprawa w sądzie,ZUS oszukuje,wystąpiłam o przeliczenie przed rozprawą przez biegłego sądowego...czekam na sprawę w sądzie...
      Przeczytałam całe uzasadnienie sądu apelacyjnego w Szczecinie,BARDZO MI SIĘ PODOBA,poprawka do słowa-zapis decyzji bezprawny...słowo właściwe- ZAPIS DECYZJI POZAPRAWNY...ważne!!! .Sama zastosuję i się powołam w razie niewłaściwego przeliczenia mojej emerytury powszechnej,cały czas pracuję, Anna Łódź,pozdrawiam wszystkich serdecznie.

      Usuń
    3. Sąd napisał, że zapis pozaprawny, ale nie napisał, jak zus powinien był załatwić złożony wniosek.

      Usuń
    4. Zapis ,,bezpawny,, winno być
      ,,pozaprawny,, pomyłka.

      Usuń
    5. Ale wskazal, że sprawę zawieszenia reguluje art. 104 ustawy. A przy ustalaniu emerytury okolicznosci te nie maja miejsca. Czyli ZUS staje ponad obowiazujacym prawem.

      Usuń
    6. 12:50
      Ale to nie jest odpowiedź na postawione pytanie. Zgoda, zawiesić nie mógł, bo nie spełnione kryteria 104 ustawy, to co miał zrobić ze złożonym wnioskiem?

      Usuń
    7. Przyznac emeyture ta ktora jest wyzsza (art 95 ustawy) z zachowaniem prawa do skorzystania ze swoich uprawnien. Kapital poczatkowy i skladki bylyby w dalszym ciagu waloryzowane aż do chwili zlozenia kolejnego wniosku. A tak zawieszajac zeruje i kapital i skladki.

      Usuń
    8. Złożony wniosek powinien być anulowany.

      Usuń
    9. Nie istnieje zaden przepis zezwalajacy na anulowanie zlozonego wniosku.

      Usuń
    10. Art. 98. 1. Wstrzymanie wypłaty jednego ze świadczeń, o których mowa
      w art. 95, następuje od dnia, od którego przysługuje prawo do wypłaty świadczenia
      wyższego lub wybranego przez zainteresowanego.

      Usuń
    11. W tym przypadku powinien być przepis na anulowanie złożonego wniosku.

      Usuń
  18. Uwaga, apel (http://www.janrulewski.pl/aktualnosci/apel-rocznik-53) Pana senatora Jana Rulewskiego nie ukazał się ani w gazecie prawnej ani w wyborczej. Temat gorący bo dotyczy rocznika 53- gasnąca nadzieja dla emerytek ! Zamieszczam jednocześnie artykuł Pani J.Zielaznej z gazety pomorskej.
    http://www.janrulewski.pl/aktualnosci/artykul-dot.-rocznika-53-gazeta-pomorska-17.09.2019

    OdpowiedzUsuń
  19. W mojej sprawie (jestem przedawniona)po korzystnym wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach ZUS złożył apelację, muszę się do niej ustosunkować

    OdpowiedzUsuń