17 kwietnia 2019

Komunikat ZUS


Komunikat ZUS dla Polskiej Agencji Prasowej z dnia 17.04.2019r :

23 kwietnia upływa termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury dla kobiet z rocznika 1953 - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to kobiet, które od decyzji ZUS nie odwoływały się do sądu.

Na początku marca Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na podstawie którego emerytury kobiet urodzonych w 1953 r. przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze.
Wyrok oznacza, że kobiety te mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania, a tym samym przeliczenie świadczenia już bez jego pomniejszania. Tryb i termin zależy od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, czy też zakończyła się decyzją ZUS.

1. ZUS w komunikacie przesłanym PAP przypomina, że kobiety z rocznika 1953, które nie odwołały się od decyzji ZUS do sądu, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego miały miesiąc na złożenie tzw. skargi o wznowienie postępowania do ZUS. Termin ten mija w przyszłym tygodniu, dokładnie 23 kwietnia.

2. Z kolei panie, które od decyzji ZUS odwołały się do sądu, po wyroku TK mają 3 miesiące na złożenie skargi o wznowienie postępowania sądowego. Skargę powinny złożyć w tym samym sądzie, w którym zapadł wyrok. W tym przypadku czas na złożenie skargi mija 21 czerwca.

ZUS zaznacza jednocześnie, że nie będzie mógł przeliczyć świadczenia tym paniom, którym od doręczenia decyzji minęło już 5 lat. "Przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego jasno wskazują, że mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego decyzji nie można uchylić po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia" - podkreśla ZUS.

3. ZUS dodaje, że kobiety, które nie występowały o emeryturę w wieku powszechnym tylko o wcześniejszą i nadal ją pobierają, nie są zobligowane żadnymi terminami.

Pozwoliłam sobie na skopiowanie wpisu Pani Ewy D-Ch.  Dziękuję za podanie tak ważnej informacji.

47 komentarzy:

  1. Nowość pkt. 3 w stosunku do komunikatu z 28.03.2019 na stronie ZUS, reszta BZ.

    OdpowiedzUsuń
  2. Artykuł z "Rzeczpospolitej"
    https://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/304199974-Emerytki-z-rocznika-1953-do-23-kwietnia-musza-zlozyc-wniosek-do-ZUS.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Wczoraj byłam w ZUS złożyłam wniosek o przeliczenie emerytura. Ja nadal pracuję i jestem na wcześniejszej emeryturze. Pani powiedziała ,że emerytura zostanie przeliczona i zawieszona. Dopiero jak dostarczę swiadestwo pracy to mi odwieszą. A dopuki pracuję to będę na wcześniejszej. Anna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS w Szczecinie na pytanie czy należy zwolnić się z pracy podjętej po przejściu na wcześniejszą emeryturę poinformował mnie , że nie należy się zwalniać z aktualnego miejsca pracy, a emerytura powszechna zostanie udzielona. Pytałam ja i pracodawca.

      Usuń
    2. Jestem w takiej samej sytuacji jak Anna i również otrzymałam w ZUS odpowiedź że jeżeli chcę korzystac z emerytury powszechnej muszę zakończyć pracę zawodową. Może jest różnica między kontynuacją pracy a podjęciem po uzyskaniu emerytury wcześniejszej. Mogą być różne interpretacje w zależności od oddziału, wytyczne raczej mają centralne. T1953 Lublin

      Usuń
  4. Dyskryminacja kobiet podlegających pod ZUS względem kobiet z KRUS.
    https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1403701,podwyzszenie-emerytur-kobiet-z-krus.html

    OdpowiedzUsuń
  5. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/chcesz-miec-wyzsza-emeryture-natychmiast-zloz-wniosek-aa-8Wg8-RW85-jwos.html&ved=2ahUKEwjLxafG_OLhAhWUwsQBHV2bBTQQxfQBMAJ6BAgKEAg&usg=AOvVaw1I9aZ5bOFIZ6Ng8yg1L76W

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam tez pytanie,jestem przedawniona,w piątek tj.19 kwietnia dostałam postanowienie i decyzję,pisze odwołać sie do sądu.w gazecie super expres jest wzór wniosku czy można wysłać taki wniosek z zastosowaniem art 114 ust.em w dniu 23 kwietnia.Czy później w razie co można odwołać sie do sądu.Natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natalio, dostałaś odpowiedzi na innym blogu, gdzie także pytałaś.

      Usuń
  7. No własnie ZUS na swoich druczkach nie wspominał o art 114?

    OdpowiedzUsuń
  8. Jak myslicie wysłac jutro tj 23 wniosek w trybie art114 jezeli nie przyszła jeszcze odpowiedz na poprzedni jestem przedawniona.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja złożyłam do ZUS Szczecin.Tak radził Pan Mecenas. Nie mam odpowiedzi na pismo z 27 marca. Wniosek zawsze można wycofać.

      Usuń
  9. Decyzja odmowna przyszła też do mojej mamy (Zus Szczecin). Składała skargę o wznowienie. Nie wiadomo, czy składać o wniosek z art 114, czy odwoływać się do sądu...
    Beata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O to chodzi ,jak odwołac się do tego Sądu jak argumentować ?Dziś dwie prawniczki powiedziały,że na art.114 nie ma co liczyć ..więc czym argumentować ?

      Usuń
    2. Odwołanie od decyzji odmownej jest bez sensu, ponieważ termin z art.146 kpa został przez ZUS dochowany.
      Należy złożyć wniosek z art.114, a po jego odrzuceniu dopiero odwołać się do sądu.

      Usuń
  10. Odwołanie do sądu przedłuży postępowanie, bo wtedy decyzja ZUS uprawomocni się dopiero po przeprowadzeniu postępowania w sądzie, który podzieli stanowisko ZUS. Oczywiście jeżeli ktoś chce mieć pewność co do prawidłowości decyzji ZUS to odwołanie może złożyć. Lepiej jednak złożyć do sądu pozew o odszkodowanie, byle nie przedwcześnie (bo sąd odrzuci), tylko po upływie terminu na wniesienie odwołania. Moim zdaniem, w art. 114 brak podstaw do zmiany decyzji ZUS, bo postępowanie z art. 114 jest konkurencyjne względem wznowieniowego, ale prawnicy są w tej kwestii podzieleni, więc warto spróbować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sąd przede wszystkim oddali powództwo o odszkodowanie argumentując to brakiem odwołania się od decyzji ZUSu, decyzja jest zaskarżalna i trzeba najpierw wyczerpać ten tryb. Nie wiadomo, czy sąd pracy podzieli stanowisko zus, co do zasady sądy pracy są raczej dość liberalne. Jeśli cała droga odwoławcza w postępowaniu administracyjnym i przed sądem powszechnym się wyczerpie, to wtedy wiadomo, że będzie powaga rzeczy osądzonej, ale nie należy rezygnować z odwołania do sądu!!!

      Usuń
    2. Powództwo o odszkodowanie składa się do sądu cywilnego, a odwołanie od decyzji odmownej do sądu pracy. Tylko jaki jest sens tego odwołania skoro decyzja była wydana zgodnie z art.146 kpa?!

      Usuń
  11. Jezeli nie bedzie odwolania do sadu to napewno pozew o odszkodowanie sad odrzuci Zawsze pierwsze jest odwolanie adopiero po decyzji moze byc pozew do sadu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo proszę o wzór pozwu do sądu. Sama sobie nie poradzę. Dostałam decyzję odmowną bo minęło 5 lat.Anna

      Usuń
    2. Musi Pani napisać odwołanie do ZUS, które ZUS przesyła do Sądu pracy.
      Niech Pani bazuje na wniosku, którego wzór jest na blogu, a który sporządził pan mecenas.

      Usuń
    3. Dziękuję.

      Usuń
    4. Czyli bazować na tym wniosku powołującym się na art 114 ?Tylko kierować do sądu ?https://drive.google.com/drive/mobile/folders/13-9v9oy2d9z0wfWUtngsti304eVLJ_gF?fbclid=IwAR3W9sAwDT7Ak71dWEwnYpPXOkFEfg1GHvW4-XLryiRr_QzuflPiLIzlLHE

      Usuń
  12. Wprawdzie na stronie internetowej Senatu nie ma jeszcze informacji o posiedzeniu Komisji Ustawodawczej w sprawie P 20/16, ale nieoficjalnie wiadomo, że odbędzie się ono 8 maja o godz. 8.30 w sali 102.

    Analizę wyroku przedstawi znany Blogowiczom dr Marek Jarentowski z Biura Legislacyjnego Senatu.

    Wskazany byłby udział przedstawicielek rocznika ’53.

    O zgodę na udział należy się zwrócić do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej.
    Bliższe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 22 694-95-76

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drogie Panie
      Jeżeli są
      ,a na pewno są Panie biegłe w przepisach aby zechciały
      swoją obecnością zasczycić w/w posiedzenie w Senacie i
      pokazać aktywność kobiet z rocznika 53.Kobiety pomóżcie!!!

      Usuń
  13. może któraś z Pań zechce mi wyjaśnić od kogo teraz zależy by ZUS wykonał to co TK ogłosił, kiedy będziemy miały emerytury powszechne liczone po nowemu Ala Pol

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko w rękach ustawodawcy.

      Usuń
    2. czyli najpierw sejm, senat i prezydent? proszę mnie oświecić

      Usuń
  14. Już nic nie rozumiem to ZUS nie ma wytycznych przecież już jest na stronie ZUS po co jeszcze Komisja Ustawodawczą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żeby dostały wszystkie Panie, trzeba zmienić przepis w ustawie

      Usuń
    2. Nie trzeba zmieniać ustawy, bo taki przepis istnieje w ustawie e.r., tj. art. 114, który pozwala rozstrzygnąć sprawy nie tylko na wniosek zainteresowanej osoby, ale nawet z URZĘDU!
      Trzeba tylko chcieć ...

      Usuń
  15. Anonimowy26 kwietnia 2019 09:15
    8 maja 2019 to TYLKO data posiedzenia senackiej Komisji Ustawodawczej. Senatorowie mogą, ale nie muszą zdecydować o podjęciu inicjatywy ustawodawczej dotyczącej sposobu realizacji wyroku TK w sprawie P 20/16. Jeśli zdecydują się na wystąpienie z inicjatywa ustawodawczą, to będzie potrzebny czas na przygotowanie projektu ustawy. Potem już cały Senat musiałby przyjąć uchwałę o skierowaniu projektu ustawy do Sejmu, gdzie odbyłby się proces legislacyjny, zakończony głosowaniem nad ostateczną wersją projektu ustawy. Potem znowu Senat. Jeśli Senat nie wniesie poprawek, to ustawa trafi do podpisu prezydenta. Droga nie jest krótka, ale jeśli PiS-owi będzie zależało (np. na oszczędnościach), to nie musi ona trwać długo.

    OdpowiedzUsuń
  16. Pytam to po co te całe zamieszanie. Nie dość ze żyjemy w stresie od marca i dalej nic nie wiemy jestem załamana

    OdpowiedzUsuń
  17. Proszę się nie załamywać .Wszystko jest na dobrej drodze.Ustawodawca potrzebuje trochę czasu aby spełnić wymogi wyroku.Cierpliwości.

    OdpowiedzUsuń
  18. Ustawodawca jak chce to potrafi wszystko załatwić w jeden dzień.Emerytow maja gdzies.?...? Alicja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lepiej byłoby dla emerytów, żeby Ustawodawca nie działał w zbytnim pośpiechu. Pośpiech to jest wskazany przy łapaniu pcheł. Skutki pośpiesznej legislacji mogą być opłakane.

      Usuń
    2. Min Błaszczak w ciągu doby zmienił rozporządzenie odnosnie weteranów gdzie rowniez chodziło o 5 letnie przedawnienie

      Usuń
  19. Myślę że w głowach Premiera i Minister pracy decyzja już zapadła a organa ustawodawcze ją tylko wykonają, to może pójść bardzo szybko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Myślenie ma kolosalną przyszłość." :->

      Usuń
  20. Komorowska Anna to 1953 rocznik może nam pomoże ?

    OdpowiedzUsuń
  21. Siedzi w Ruskiej Budzie i odpoczywa po ... ��

    OdpowiedzUsuń
  22. Ja mieszkam niedaleko Budy Ruskiej w Sejnach i cicho sza,dostałam postanowienie i decyzję z Zusu, mam się odwołać.Nie bardzo wiem jak,Zuza

    OdpowiedzUsuń
  23. Poczytać posty, tutaj dużo w tej sprawie już napisano, to może sprawa się rozjaśni.

    OdpowiedzUsuń
  24. Prosze o porade.Przegapilam termin zlozenia odwolania do zus 23.04 ,zlozylam je 25 .04 oczywiscie otrzymalam odpowiedz ,ze ze wzgledu na niedotrzymanie terminu odpowiedz jest odmowna ,wiem ,ze takich kobiet jest wiele ,czy istnieja jakies szanse na odwolanie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oficjalny komunikat na stronie ZUS.
      .....23 kwietnia 2019 r.[2] upłynął termin na zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych skargi o wznowienie postępowania w sprawie ustalenia wysokości emerytury powszechnej. Po wznowieniu postępowania wydamy stosowną decyzję.

      Panie, które nie złożyły skargi w tym terminie z przyczyn od siebie niezależnych (np. z uwagi na pobyt w szpitalu), mogą – w terminie 7 dni od ustania przyczyny uniemożliwiającej terminowe zgłoszenie skargi - zgłosić prośbę o przywrócenie tego terminu[3]. Do prośby tej powinny dołączyć także skargę o wznowienie postępowania[4].........

      Usuń
  25. Dziekuje ,ja niestety złożyłam skargę,ale nie złozyłam jednoczesnie prosbyo przywrocenie terminu,poniewaz nie miałam pojęcia ,ze takowa złozyc trzeba,a panie w zus nawet o tym nie wspomniały,więc chyba pozostaje sad,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń