18 marca 2016

ZUS ignoruje orzeczenia sądów i TK: Nie chce przeliczać świadczeń wcześniejszym emerytom

Artykuł z Gazety Prawnej

autor: Bożena Wiktorowska
Zakład nie chce przeliczać świadczeń wcześniejszym emerytom, którzy złożyli wniosek o emeryturę powszechną po 31 grudnia 2012 r. Na nic zdają się wyroki sądów i stanowisko TK.
Kobiety urodzone w latach 1949 – 1952 nie mają szans na zwiększenie wysokości emerytur „po emeryturach”. ZUS twardo broni swojego stanowiska, że to data złożenia wniosku o wypłatę świadczenia, a nie dzień ukończenia powszechnego wieku emerytalnego decyduje o prawie do wsparcia.

Cały artykuł do przeczytania TU

19 komentarzy:

 1. Macie coście chcieli...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 17:31
   Czy masz na myśli wynik ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych?

   Usuń
  2. Interpretacja dowolna...

   Usuń
 2. Tak każda władza obiecuje i CO Z TEGO I OBECNA WŁADZA MA NAS GDZIEŚ.ZAPEWNE TEN WPIS SIĘ NIE UKAŻE

  OdpowiedzUsuń
 3. Zus w swoim stanowisku powołuje się na wyrok SA w Lublinie
  http://orzeczenia.lublin.sa.gov.pl/content/$N/153000000001521_III_AUa_001495_2013_Uz_2014-03-13_001

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to ZUS sam rozłożył się na łopatki. Jakakolwiek sygnatura jest dobra i tak tego nikt nie sprawdza a jakiej to powagi ZUS-owi dodało.
   A teraz Bucior do pracy bo kolejna interpelacja złożona. Niezły humor ... ściąga już wydrukowana.

   Usuń
  2. 12:16 i 22:59.
   W którym stanowisku ZUS jest podana sygnatura tego wyroku bo nie mogę znaleźć.

   Usuń
  3. W artykule Pani Wiktorowskiej podany jest znak pisma - odpowiedzi prezesa ZUS na pismo rzecznika Adama Bodnara. Pismo to można uzyskać na podstawie złożonego wniosku do ZUS o dostęp do informacji publicznej. Wystarczy jednak przeczytać odpowiedzi pana Buciora na interpelacje poselskie, np. odpowiedż na interpelację nr 25774 pani Beaty Mazurek a będzie wiadomo,jak ZUS odpowiada (http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=45B66A97)

   Usuń
  4. Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich można przeczytać na stronie rzecznika https://www.rpo.gov.pl/pl/content/do-przewodniczacej-sejmowej-komisji-oraz-prezesa-zus-ws-zasad-ustalania-wysokosci-emerytury

   Usuń
  5. Jak działa ZUS, opisuje pani redaktor Wiktorowska w artykule http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/924559,wiktorowska-zus-czyli-organ-dwoch-predkosci.html

   "ZUS powinien być instytucją, która troszczy się o prawa ubezpieczonych. Tu bowiem wpływają pieniądze z ich składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy środki z otwartych funduszy emerytalnych. Skoro więc ZUS funkcjonuje dzięki pieniądzom Polaków, to powinien im służyć. Tyle teoria. Gorzej z praktyką.
   Zupełnie inną politykę prowadzi ZUS, jeśli się pojawia możliwość poprawy sytuacji osób uprawnionych. Tak jest w przypadku emerytur po emeryturach. W styczniu tego roku w Sądzie Okręgowym w Szczecinie uprawomocnił się wyrok, który w sposób diametralny poprawia sytuację wcześniejszych emerytów ubiegających się o emerytury w wieku powszechnym.
   Teraz jednak ZUS próbuje bagatelizować sprawę. Twierdzi, że to wyrok w sprawie jednostkowej i nie może mieć zastosowania w innych przypadkach. "

   Usuń
  6. Ale uzasadnienie tego wyroku nie odnosi się tylko do sprawy tej Pani. Cytowane są całe fragmenty uzasadnienia wyroku TK - P11/14 z 3 listopada 2015r. Są też inne wyroki SA gdzie ZUS otrzymał wytyczne do postępowania.

   Usuń
  7. Czy to znaczy, że ZUS akceptuje uzasadnienie wyroku SO w Szczecinie i równocześnie stwierdza, że takie uzasadnienie nie może byc zastosowane w stosunku do innych osób?
   Przecież uzasadnienie SO w Szczecinie opiera się na ustaleniach TK.

   Usuń
  8. ZUS podlega ministerstwu,a tam nadal najwyższą wyrocznią jest p.Bucior,niezależnie od zajmowanego stanowiska w resorcie.
   Przedtem wiceminister,po zmianie ministra jest "tylko" zastępcą dyrektora departamentu, ale zawsze ma głos najważniejszy.
   Tak było, jest i...?
   W sprawach ubezpieczeń on na pierwszej linii,bo ma zawsze dużo do powiedzenia. Przykład, artykuł: http://www.polskieradio.pl/5/5/Artykul/201146,KE-skarzy-Polske-w-sprawie-emerytur

   Usuń
 4. Pod poniższym linkiem znajduje się pismo prezesa ZUS (w aktualnościach) do redaktor Bożeny Wiktorowskiej w sprawie artykułu zamieszczonego w Gazecie Prawnej.
  "Istotne znaczenie ma dla nabycia świadczenia oraz zastosowani przepisów prawa przy rozpoznaniu wniosku o świadczenie ma data wydania decyzji, ewentualnie data złożenia wniosku." To sentencja uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie, które dokładnie wskazuje czy ZUS może przyznawać świadczenia w oparciu o przepisy z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie z dnia złożenia wniosku."

  http://zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=2632

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale Sąd Apelacyjny wydanym wyrokom nadaje sygnatury więc o jakim wyroku mowa?

   Usuń
 5. Na ten?
  Anonimowy21 marca 2016 12:16
  Zus w swoim stanowisku powołuje się na wyrok SA w Lublinie
  http://orzeczenia.lublin.sa.gov.pl/content/$N/153000000001521_III_AUa_001495_2013_Uz_2014-03-13_001

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej ZUS nIe jest tam wskazany żaden wyrok SA w Lublinie.

   Usuń
  2. Sygnatury ZUS nie podał, ale wyrok SA w Lublinie jest na samym początku i to tłustym drukiem. Na końcu jest SA w Poznaniu.

   Usuń
  3. To co to niby emeryt ma się domyślać jaki wyrok SA w Lublinie i Poznaniu "kochany" ZUS miał na myśli.Przecież te sądy corocznie wydają po kilkadziesiąt wyroków. To jest po prostu skandal.A pisanie takich wyjaśnień świadczy o tym co to ZUS ma do powiedzenia na temat swojego niesgodnego z prawem postępowania.

   Usuń