24 marca 2016

Czas działać. Ostatnia szansa?


Kochani
                  Ostatnie miesiące dają nam nadzieję na dobre zakończenie naszej walki o respektowanie praw emerytalnych. To zaledwie promyczki nadziei ale są. Chyba dopiero teraz wiele ważnych osób zdało sobie sprawę z tego, że my, emeryci, jesteśmy skrzywdzeni i że trzeba naprawić krzywdzące nas prawo. Wiele osób wiedząc o nieprawidłowościach w przepisach emerytalnych nie przywiązywało zbyt dużej wagi do ich usunięcia dla słabej grupy emerytów. Ale my nie jesteśmy słabi. Od kilku lat walczymy dzielnie, nie zniechęcamy się lekceważeniem nas. Wysyłamy tysiące pism, rozmawiamy z posłami, senatorami, organizacjami pozarządowymi. Wspomagają nas dziennikarze pisząc o złych przepisach emerytalnych i problemach z ZUS. Bardzo dziękujemy Im wszystkim. Szczególne podziękowania należą się Pani Bożenie Wiktorowskiej, redaktor Dziennika Gazety Prawnej. Bo to są nie tylko artykuły zamieszczone w gazecie, to wiele rozmów, dyskusji, spotkań z ludźmi decydującymi o kształcie ubezpieczeń społecznych.
              W sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, której przewodniczącą jest pani poseł Beata Mazurek, powołano podkomisję nadzwyczajną
Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 62)
  Mosiński Jan   /PiS/  -  przewodniczący                           
 Okręg wyborczy:   36  Kalisz 
 e-mail     Jan.Mosinski@sejm.pl

Augustynowska Joanna   /N/   
 Okręg wyborczy:   3  Wrocław 

Bartuś Barbara   /PiS/                                                                                                               Okręg wyborczy:     14  Nowy Sącz                                                                                            e-mail  Barbara.Bartus@sejm.pl

Duda Elżbieta   /PiS/                                                                                                                  Okręg wyborczy:    13  Kraków                                                                                                    e-mail     Elzbieta.Duda@sejm.pl

Kochan Magdalena   /PO/ 
Okręg wyborczy:    41  Szczecin

Kopcińska Joanna   /PiS/ 
Okręg wyborczy:    9  Łódź

 Okręg wyborczy:   2  Wałbrzych 

Porwich Jarosław   /Kukiz15/ 
Okręg wyborczy:  8 Zielona Góra  

Rusecka Urszula   /PiS/
 Okręg wyborczy:   15  Tarnów  

Tomaszewska Ewa   /PiS/
 Okręg wyborczy:   19  Warszawa  

 Wielu posłów posiada konta na face booku, tam tez można się z nimi kontaktować.

                       Podkomisja prawdopodobnie zajmie się, oprócz sprawy obniżenia wieku emerytalnego,  także niekorzystnym zapisem w ustawie emerytalnej  art. 25 u.1b ( odliczającym od kapitału początkowego wcześniej pobrane świadczenia) oraz sprawą umożliwienia korzystnego przeliczenia emerytury kapitałowej (bez potrąceń) na zasadach, jakie miały osoby urodzone do 1952 roku, zwaną popularnie sprawą kobiet 53.
                 Kochani, mamy wielką szansę (kto wie, czy praktycznie nie ostatnią) na uzyskanie korzystnych dla wcześniejszych emerytów zapisów w ustawie emerytalnej. Piszmy więc pisma do pani poseł Beaty Mazurek, do przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej, pana posła Jana Mosińskiego, do pozostałych członków tej podkomisji. Piszmy listy zwykłe pocztowe i listy meilowe, rozmawiajmy z tymi posłami w biurach poselskich. To musi być zmasowana akcja. Panie ur. 1953 r., nauczyciele, górnicy, wszyscy skrzywdzeni zapisem art. 25 u.1b, nie zmarnujmy tej szansy. Niech nikt nie pomyśli, ja nie napiszę, pewnie inni to zrobią. Każdy, komu zależy na lepszym prawie i na lepszej emeryturze musi się zmobilizować. Tylko wielka masowa akcja może przynieść dobre rezultaty wszystkim skrzywdzonym emerytom. Podejmijmy jeszcze raz to wyzwanie, zmobilizujmy się do działania. Jeśli sami nie podejmiemy akcji w naszym własnym interesie, nie liczmy na to, że inni zajmą się naszymi sprawami.
Mamy wsparcie  NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, w tym solidarność rencistów i emerytów,  i pozostałych związków zawodowych (sprawa emerytów była poruszana na spotkaniu rady dialogu społecznego), wspierają nas dziennikarze - specjaliści z zakresu ubezpieczeń społecznych, rozumie nasze sprawy przewodnicząca Beata Mazurek.
Wysyłajmy więc listy do wymienionych osób. Wzory takich pism większość  aktywnych emerytów ma u siebie. Jeśli ktoś nie wysyłał do tej pory pism w sprawach emerytalnych, to przykładowe pisma  znajdują się na blogu – pod etykietą „Wzory pism” (na górze bloga,  nad tekstem).
           Osobami, do których warto i należy kierować nasze pisma, są: minister  Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska i wiceminister, podsekretarz stanu prof. Marcin Zieleniecki. Istnieje obawa, że nasze pisma trafiają nie do adresatów a na biurko pana Marka Buciora. Wygląda na to, że pan Bucior odgrywa nadal bardzo ważną rolę w MRPiPS. Odpowiedzi na interpelacje poselskie czy też inne pisma wychodzące z MRPiPS w sprawach emerytalnych noszą piętno pana Buciora.
                Nie wiadomo, kto będzie reprezentował rząd na posiedzeniach podkomisji nadzwyczajnej w sprawie prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej. Miejmy nadzieję,  że minister Zieleniecki rozumie potrzebę naprawy złych przepisów emerytalnych i to on będzie przedstawiał racje rządu przed podkomisją nadzwyczajną.
Do MMRPiPS pisma należy kierować na adres:
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00‐513 Warszawa
e‐mail: info@mrpips.gov.pl  

7 komentarzy:

 1. Pani Jolu, dziękuję za pilnowanie naszych spraw.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.
  Panie z rocznika 53 gdzie jesteście?
  Irena53

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani Ireno, dziękuję za życzenia i również życzę radosnych, pogodnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych

  OdpowiedzUsuń
 3. a sprawa podatku 32% przepadla , taka niesprawiedliwosc ze strony PO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biednemu zawsze...!

   Usuń
  2. Wiele razy wysyłaliśmy pisma w sprawie podatku 32% za poprzedniego rządu. Bez pozytywnych efektów. W lutym br wzywałam Państwa do akcji w sprawie tego podatku, nie było chętnych do pokierowania akcją (9 lutego 2016 post "Wyrok TK odnośnie rocznika 52"). Ale nie można zapominać o tym podatku. Trzeba próbować i o tę sprawę zawalczyć. Może teraz znajdą się chętni do pokierowania akcją razem ze mną?

   Usuń
  3. Załatwienie sprawy 32% obiecywał w poprzedniej kadencji poseł Stanisław Szwed (PiS). Skierował w tej sprawie interpelację, a także wypowiadał się stanowczo na antenie radiowej. Teraz jest wiceministrem w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej więc chyba może więcej.

   Usuń
 4. Własnie przez ten art25 zostałam skrzywdzona podwójnie. A to dlatego ,ze jako rocznik 53 i wczesniejsza emerytka nie moge miec liczonej emerytury "po nowemu", a w zw. z tym nie mam tez prawa do przeliczenia urlopów wychowawczych jako okresy składkowe w zw. z ustawa z maja 2015. Podwójna krzywda

  OdpowiedzUsuń