20 lutego 2016

ZUS powinien ponownie przeliczyć świadczenia wcześniejszych emerytów


Bardzo ważny artykuł, warto przeczytać i dokładnie przeanalizować. Zapewne zmieni się sytuacja wielu osób urodzonych w 1952 roku i wcześniej, które do tej pory nie mogły korzystnie przeliczyć emerytury. 

Dziękujemy Pani Redaktor za zajęcie się sprawami emerytów

GAZETA PRAWNA


"...Sędziowie powołali się na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że na podstawie art. 100 ust 1 i art 129 ust 1 ustawy emerytalnej można stwierdzić, że osoby które ukończyły powszechny wiek emerytalny pod rządami starej ustawy nabyły prawo do licznie emerytury po emeryturze bez pomniejszenia. Jednego tylko nie rozumiem, dlaczego wcześniej nikt na to nie zwrócił uwagi?..."

Cały artykuł można przeczytać TU

63 komentarze:

 1. dlaczego rocznik '53 nadal jest "w zawieszeniu " -wcześniejsi emeryci,którzy odchodząc na emeryturę ,nie wiedzieli ,że zmienią się przepisy i ciągle będą emerytami wcześniejszymi,bo pod starą ustawę nie podlegają , a wg. nowej będą im odliczone wcześniej pobrane emerytury ...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko panie z rocznika 53 zostały pominięte zapisami ustawy z dnia 11 maja 2012 r.
   Jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę na podstawie przepisów art. 24b, 26b, 46, 50, 50a, 50e, 184 lub art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.), podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24, ustaloną zgodnie z ust. 1, pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
   No i, niestety, uzasadnienie wyroku TK w sprawie szczecińskiej nie dotyczy nadal emerytów z w/w grupy (w tym kobiet 53). Nadal musimy walczyć o przyznanie nam takich samych praw, jak miał rocznik 52 i wcześniejsze.

   Usuń
 2. Z przeczytanych artykułów wynika, że jeżeli osoba z rocznika 1953 otrzymała wcześniejszą emeryturę (przed 1.01.2013 r.) też może składać wniosek o obliczenie emerytury powszechnej skoro jest w zapisie ustawowym "w każdym czasie"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj dzwoniłam do COT w sprawie przeliczania emerytury po emeryturze dla rocznika 52. Pani z ZUS poinformowała mnie, że nic w tej sprawie się nie zmieniło i emerytura jest pomniejszana.

   Usuń
  2. Osoba z rozcznika '53 powszechny wiek emerytalny osiągnęła w 2013 r. tzn. wtedy gdzy działały nowe przepisy. Jak złoży wniosek ZUS potrąci jej wszystkie pobrane wcześniejsze emerytury i to będzie zgodnie z prawem.

   Usuń
  3. Tylko kobiety z rocznika '53, odchodząc na wcześniejszą emeryturę, nie wiedziały ( nie było takich przepisów) ,że kwoty pobranych do końca 2012r. emerytur będą im potrącone od naliczonej w 2013 r. emerytury powszechnej (jest to jedyny taki rocznik ,który nie może przejść na emeryturę powszechną ,bo przy jej naliczeniu straci 200-500 zł miesięcznie ...

   Usuń
  4. Nikt z wcześniejszych emerytów nie wiedział jakie przepisy będzie, wobec nich, stosował ZUS. Nie tylko kobiety z rocznika '53.

   Usuń
  5. Do postu z 22.02.2016 godz. 10.00 : "zgodnie z prawem " ?...prawo nie działa wstecz...

   Usuń
  6. Kobiety z rocznika 53 i inni (m.in.nauczyciele) nadal podlegają pod ustawę z 11 maja 2012 r. W myśl ustawy trzeba było osiągnąć powszechny wiek emerytalny do końca 2012 r., żeby móc korzystnie przeliczyć emeryturę.

   Usuń
  7. Do Jolki: Do ostatniego zdania Twojej odpowiedzi należy niestety dodać, że również do końca 2012 roku /co wyszło po 01.01.2013/ trzeba było zdążyć złożyć wniosek o tę emeryturę. Tę całkowicie niezgodną z prawem zasadę ZUS stosuje wobec nas już 4 rok.

   Usuń
  8. An. z 23 lutego, godz.13:28.
   Tak, to będzie zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy emerytalnej i nie można tutaj mówić, że "prawo zadziałało wstecz".Jest to przykre ale naprawdę zgodne z obowiązującym prawem.

   Usuń
  9. Anonimowy z 23 lutego godz. 15:09
   Zlożenie wniosku o to by wypłacano Ci emeryturę, zgodnie z nabytym kiedyś prawem, może się dokonać w dowolnym terminie (art. 129 ust. 1 ustawy) Możesz nawet takiego wniosku nie składać - to tylko Twoja sprawa.
   Jeżeli jednak zdecydujesz się taki wniosek złożyć to dla ZUS jest to sygnał, że chciałabyś skorzystać z nabytego kiedyś (pod rządami innego obowiazującego wówczas prawa)prawa i od dnia złożenia wniosku ZUS jest zobowiązany do tego by, naliczononą na dzień nabytego prawa, emeryturę Ci wypłacać. W przypadku gdyby okazała się ona niższa od już pobieranej zawsze wypłacana będzie ta wyższa.
   Dotychczasowe postępowanie ZUS, jest "złodziejstwem" w państwie prawa.

   Usuń
 3. a jak odnieść się do zapisu " uzyskała powszechny wiek emerytalny przed 1.01.2013 " ...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Była z rocznika 1952 lub starsza. Wiek emerytalny (60 lat) osiagnęła więc przed 1.01.2013 r.

   Usuń
 4. Bardzo dobre pytanie, "uzyskała powszechny wiek emerytalny" i nie złożyła wniosku o wcześniejszą emeryturę z różnych przyczyn, ma zawieszoną emeryturę obecnie bo musiałaby zwolnić się z pracy żeby otrzymać emeryturę. Natomiast wcześniejsi emeryci w tym okresie pracując cały czas i otrzymując emeryturę nigdy nie zwalniając się z pracy nawet na jeden dzień narzekają a pracują i pobierają miedzy innymi w urzędach i to jest Państwo Prawa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie wina emerytów, że skorzystali z obowiązującego prawa. Przepisy emerytalne, wprowadzone w styczniu 2009 r., miały być prawdopodobnie cichą ustawą dla nielicznej grupy wtajemniczonych. To, że tajemnica się wydała i dotarła do większej grupy ludzi, to nie jest to winą tych ludzi.

   Usuń
  2. Jolko K., chyba trudno obronić twoją tezę, że ustawa o możliwości łączenia pracy z emeryturą miała być tylko dla wtajemniczonych.
   Poniżej linki do całkiem jawnych informacji ze strony internetowej ZUS.

   ZUS z 8 stycznia 2009:
   http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=929

   ZUS z 14 stycznia 2009:
   http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=938

   ZUS z 16 stycznia 2009:
   http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=949

   Usuń
  3. albo : odeszła na wcześniejszą emeryturę,aby oddać etat tym,którzy jeszcze do niej prawa nie uzyskali...i ciągle jest na wcześniejszej...

   Usuń
  4. rocznik '53 nie może również przeliczyć emerytury :część nieskładkowa po 0,7% na składkową po 1,3% (studia dzienne,opieka nad dziećmi),bo" ma wystarczającą ilość lat składkowych do naliczenia emerytury"...

   Usuń
  5. Anonimie z 17:21. Nie zgadzam się, ze wiadomosć o tak dobrej ustawie byla upowszechniona. Żadne dobre paragrafy z ustaw emerytalnych nie są popularyzowane. Nie zawiadamia sie emerytów ani w gazetach ani w innych mediach o korzystnych przepisach. Nie na darmo wymyslono, ze wszystko w ZUSie jest na wniosek. A że byly wiadomości na stronach oficjalnych ZUSu, to ich obowiązek. Kto z nas pracownikow majacych do emerytury dobre pare lat interesowal sie przepisami na stronach ZUSu? Ja się dowiedzialam o ustawie chyba dopiero w czerwcu 2009 i to w wielkiej tajemnicy. Pożniej duzo informacji znalazlam w internecie. To miała być ustawa dla nielicznych. A wiele się załapało przypadkiem.

   Usuń
  6. Żaden przepis prawny nie zobowiązuje obywatela do czytania bądź słuchania jakichkolwiek informacji, nie wyłączając tych z ZUS.
   W ustawie emerytalnej powinien znaleźć się zapis, że świadczenia nie tylko przysługują z mocy prawa ale są ustalane i wypłacane z urzędu. W przeciwnym razie (na wniosek) zaniżone świadczenia wypłacane są wszystkim tym, którzy nie surfują po internecie i nie mają, tym samym, świadomości, że ZUS nabija ich w "przysłowiową butelkę". Ponadto wierzą w uczciwość tej ... instytucji.

   Usuń
  7. Do anonima z 09:15.
   Jeśli przeczytasz co jest w komunikatach ZUS pod linkami podanymi przez an. z 23 lutego o 20:06 to zobaczysz, że są to artykuły prasowe. Informacja była więc nie tylko na stronach ZUS.

   Usuń
  8. Przepraszam za pomyłkę. Oczywiście chodzi o linki podane o 17:21, a nie o 20:06.

   Usuń
  9. Najlepszym wyjściem może by było pisanie do ZUS co jakieś 3 miesiace z pytaniem o nowe ustalenia emerytalne, korzystne dla emeryta. Ale to teraz mozna wiedzieć. Jak się pracuje i ma się do emerytury ileś tam lat, to zainteresowanie emeryturą jest niewielkie.

   Usuń
 5. Jestem wcześniejszą emerytką rocznik 1951. Na skutek moich 2 ciężkich chorób i późniejszej rehabilitacji gdzie walczyłam o powrót do życia nie mogłam wcześniej złożyć wniosku o przeliczenie emerytury. Wniosek złożyłam dopiero w 2014r gdzie miałam już odjętą kwotę pobranych emerytur, więc zostałam przy wcześniejszej emeryturze.Czy obecnie powinnam wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury jako prawo nabyte w 2011r. Poprzedni wniosek wycofałam. Będę wdzięczna za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W myśl postanowienia wyroku TK powinnaś wnieść wniosek o przeliczenie emerytury i powinnaś otrzymać pozytywną decyzję z ZUS. Ale, niestety, jeszcze ZUS-y ciągle odmawiają korzystnego przeliczenia emerytury. Powstrzymaj się jeszcze trochę ze złożeniem wniosku do ZUS. Miejmy nadzieję, że w końcu i tam dotrze wreszcie konieczność zastosowania wyroku TK (uzasadnienia).
   Jeżeli teraz złożysz wniosek, to musisz się liczyć z drogą sądową dochodzenia swoich praw.
   Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
  2. Do anonima z godz.9.15 i 10.15
   Podpisuję się w 100 % do tych jakże bardzo mądrych i rzeczywistych słów (nigdy na tym blogu nie było)tak bardzo one dotykają wielu "zawieszonych emerytur powszechnych" bo pracują - rocznik 1952,wniosek złożony w kwietniu 2012r. którzy nie skorzystali z emerytury wcześniejszej z różnych przyczyn bo nie złożyli wniosku o wcześniejszą emeryturę (a mogli- może nie wiedzieli, a może sytuację mieli w pracy taką, że się bali bo stracą pracę)dlatego uważam, że ZUS powinien z Urzędu wypłacać wszystkim zawieszonym emeryturę powszechną do 2012 r. bez zwalniania się z pracy nawet na jeden dzień tak jak umożliwiono w tym samym czasie
   emerytom na wcześniejszej emeryturze (czyż nie powinno Państwo Prawa zagwarantować takiego rozwiązania?).
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 6. Jestem nauczycielką ,pobieram emeryturę i nadal pracuję.Jestem z rocznika 1952 z 31 grudnia.Od wrzesnia rezygnuję z pracy w szkole.Czy ZUS powinien mi przeliczyć tzw.emeryturę po emeryturze....Wcześniejsza emeryturę mam naliczona od 2008 roku.DZiekuję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Powinien zrobić to na wniosek bez pomniejszania kapitału początkowego o wcześniej pobrane świadczenia. Narazie tylko oddział ZUS w Szczecinie zastosował prawidłowo przepisy ustawy emerytalnej do których odniósł się wcześniej TK w uzasadnieniu wydanego postanowienia P 11/14 z dnia 3 listopada 2015 r..
  Należy więc złozyć wniosek odpowiednio go argumentując a w przypadku gdyby decyzja była niekorzystna wejść na drogę sądową. Może do tego czasu nowa Pani prezes ZUS sprawę ureguluje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękuję.

   Usuń
 8. Pani Sylwia prosi o poradę.
  "Piszę w imieniu mojej Mamy. Przeczytała ostatnio artykuł w gazecie w gazecie fakt z 20-02-2016. Jej przypadek jest bardzo podobny i zastanawia się jak może zwrócić się do ZUS o ponowne przeliczenie

  1-08-2004 nabyła prawa do wcześniejszej emerytury

  1-08-2009 osiągnęła wiek emerytalny

  01-03-2013 po złożeniu wniosku przebywa na Emeryturze pełnej.


  Od 01-08-2009 do dnia 01-03-2013 mimo osiągniecia wieku emerytalnego ZUS wypłacał niższą kwotę niż powinien.

  Czy istnieje jakiś akt prawny na podstawie którego można złożyć wniosek o wyrównanie za te lata
  Z góry bardzo dziękuje za pomoc."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za mało informacji.Czy Pani mama pracowała i pobierała wcześniejszą emeryturę?

   Usuń
  2. Mama w okresie w którym przebywała na emeryturze wcześniejszej nie pracowała. kwota emerytury wcześniejszej była o 300 zł niższa niż normalnej. Wniosek o emeryturę właściwą został złożony ponad trzy lata od momentu w którym mama osiągnęła wiek emerytalny. Była przekonana iż ZUS z automatu przekieruje. niestety tak się nie stało. moje pytanie brzmi czy ma prawo do wyrównania różnicy za ten okres.

   Usuń
  3. Emeryturę wypłaca się, zgodnie z art. 116 ustawy na wniosek emeryta i zgodnie z art. 129 ust. 1 od dnia złożenia wniosku. Jeżeli mama trzyletni okres "przespała" to zgodnie z obowiązującym prawem emerytalnym nie ma prawa do wyrównania różnicy za ten okres.
   Takich osób, w naszym "prawym państwie" są tysiące.

   Usuń
 9. http://prawopl.pl/main/praca/aktualno%C5%9Bci/zus/14025-od-marca-2016-r-wzrasta-kwota-bazowa-s%C5%82u%C5%BC%C4%85ca-do-ustalania-wysoko%C5%9Bci-emerytury

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo proszę o informacje.W grudniu otrzymałam informacje o stanie konta z ZUS z którego wynika że po przekroczeniu wieku emerytalnego powinnam pobierać emeryturę w wysokości3339 zł a otrzymuję 2800 .NADMIENIAM ŻE NADAL PRACUJĘ I POBIERAM EMERYTURĘ .WIĘC SKŁADKI NADAL ODPROWADZAM.CZY MAM ZWRÓCIĆ SIĘ DO ZUS,CZY JA NIE ROZUMIEM O CO CHODZI .PROSZĘ O ODPOWIEDŻ,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie napisałaś, kiedy się urodzialas, od kiedy pobierasz wczesniejsza emeryture. Czy te 2800 zł to już pełna emerytura? Napisz więcej o sobie

   Usuń
  2. Moja data urodzenia to 31 grudnia 1952 r.Emeryturę pobieram od 1 pażdziernika 2011r.Pracuję w szkole /nauczyciel.Jestem na emeryturze stażowej.Obecnie moja emerytura wynosi 2802zł.Jak wynika z informacji zus po trzech latach od ukończenia 60 roku życie emerytura to 3339 zł.Więc nie wiem o co chodzi i jak to rozumieć.dziękuję.

   Usuń
  3. Bardzo proszę osoby dobrze orientujące się w przepisach emerytalnych dla nauczycieli o radę na powyższą prośbę. Z góry dziękuję.
   Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim udzielającym porad zagubionym emerytom. Wielkie dzięki.

   Usuń
  4. Masz obliczoną emeryturę według "starych zasad". ZUS podaje Ci stan Twoich zgromadzonych składek bo jako osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r. przysługuje Ci prawo (z tytułu osiągnięcia, w dniu 31 grudnia 2012 r., powszechnego wieku emerytalnego) do obliczenia emerytury według "nowych zasad". Emeryturę ZUS ustala wówczas na podstawie zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek i zwaloryzowanego kapitału początkowego. Prawdopodbnie, jak wynika z oceny ZUS, Twoja emerytura obliczona według "nowych zasad byłaby dużo wyższa.
   Jeżeli nie składałaś jeszcze wniosku o naliczenie Ci emerytury na podstawie art. 26 w zw. z art. 24 ustawy emerytalnej to najwyzszy czas by to zrobić i czekać na decyzję ZUS.

   Usuń
  5. Dziękuję za informację.

   Usuń
  6. Ta kwota co podaje ZUS 3339 zł to kwota brutto.

   Usuń
  7. 2802 to też chyba brutto. Ale to pytająca powinna podawać informacje pełne jezeli chce mieć odpowiedź. Odpowidający nie powinien się niczego domyślać.

   Usuń
 11. Przepraszam za niedokładnośc moich informacji.......2802 to moja emerytura którą biorę po ukończeniu 60 lat....a w myśl zapisu na piśmie z ZUS po ukończeniu 63 lat kwota ta ma wynosić 3339 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw zasięgnij informacji w ZUS. Jeżeli pobierasz emeryturę netto 2802 to być może wyliczona emerytura brutto jest 3339.
   Czy ta Twoja emerytura która pobierasz jest tą, która została Ci ustalona po osiągnięciu wieku emerytalnego.Mało precyzyjne są te Twoje informacje.

   Usuń
 12. Czy kobieta nadal pracująca z 1953r też ewentualnie mogłaby przeliczyć emeryturę z obecnej wczesniejszej na powszechną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz złożyć wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury. Powszechna emerytura, czyli teraz już emerytura kapitałowa zostanie obliczona z zastosowaniem artykułu 25 ustęp 1B, czyli zostaną odjęte kwoty brutto pobranych świadczeń od kapitału początkowego. Jeżeli nowa emerytura okaże się niższa, wycofaj wniosek w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji. I będzie tak, jak byś nie składała w ogóle wniosku.
   Możesz też złożyć wniosek o przeliczenie części stażowej.

   Usuń
  2. Miejmy nadzieję,że przyjdzie taki dzień, kiedy panie z 53 i pozostałe osoby skrzywdzone ustawą z 11 maja 2012 roku będą mogły przeliczyć emeryturę kapitałowo bez odliczeń. Musimy pisać do Pani Beaty Mazurek i pozostałych osób z komisji sejmowej, do posłów.

   Usuń
 13. Jestem z rocznika 53. Pobieram wcześniejszą emeryturę od 2008 jednocześnie pracując i przeliczając część stażową. Nie wystąpiłam o kapitałową. Czy dobrze rozumiem, że nawet osiągając większy wskaźnik podstawy wymiaru w 2015 nie będę miała przeliczonej starej emerytury z nową kwotą bazową?

  OdpowiedzUsuń
 14. Z brzmienia art.111.ust.2 Jeśli pozostanę przy emeryturze stażowej to mam prawo tylko do jej przeliczenia a nawet z nowym wskaźnikiem, wyższym obliczenie następuje z ostatnio przyjętą do obliczeń (czyli z 2008) kwotą bazową i podlega kolejnym waloryzacjom. Osiągnięcie wieku emerytalnego w 2013 powoduje, że mogę przejść na kapitałową ale nie mogę skorzystać z art.53 bo prawo do świadczenia nabyłam w 2008 a nie w 2013. A może jednak źle interpretuję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyrok SO w Szczecinie z 07.01.2016., sygn.akt VI U 367/15-korzystny dla wczesniejszej emerytki urodz. po 31.12.1948.,wyrok nie jest prawomocny - została złożona apelacja; dot. ponownego przeliczenia emerytury na podst. art.53 ust.4 osobie urodz. po 31.12.1948. http://orzeczenia.szczecin.so.gov.pl/content/$N/155515000003021_VI_U_000367_2015_Uz_2016-01-07_001

   Usuń
  2. Do mojego wczorajszego wpisu dodam 2 wyroki z Wrocławia/2012r/: https://www.saos.org.pl/judgments/1395 oraz https:www.saos.org.pl/judgments/1423 /dzięki Kibicowi

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję za linki. Wynika z nich, że mogę wystąpić (ew. sąd) o przeliczenie części socjalnej z nową kwotą bazową z art.53 ale przeliczenie następnie z art.111 ust.2 uwzględni raczej kwotę bazową z 2008r. ( bo dotyczy części stażowej). Pytanie co oznacza sformułowanie z ust.2 "kwota bazowa ostatnio przyjęta..." czy kwotę z części socjalnej czy stażowej. Wydaje mi się, że jednak stażowej. Końca uzasadnienia uchwały I UZP 6/09 SN nie rozumiem bo przeliczenie najpierw zgodnie z art.110 i wg art.111 nie podwyższa kwoty bazowej części stażowej a zwiększa podstawę wymiaru. Oba wnioski można więc złożyć jako jeden.

   Usuń
  4. Ale strony podane przez an. z 5 marca. godz.15:55 nie otwierają się. Nie ma więc dostępu do wskazanych wyrokow z Wrocławia. Czy ktoś wie jak je otworzyć?

   Usuń
  5. Proszę skopiować link i wkleić w przeglądarkę. powinno się otworzyć

   Usuń
  6. Już tak zrobilam i "nici". Ale dziękuję za wskazowkę.

   Usuń
  7. Może chwilowo cos nie działało albo źle skopiowałaś, bo u mnie działa. Skopiuj dokładnie dwa adresy oddzielnie, zaczynają się od https i kończą się cyframi.

   Usuń
 15. Tak, złożę wniosek. Interesuje mnie jednak, czy istotnie osiągnięcie wieku emerytalnego w 2013 przekreśla możliwość jaką mają urodzeni przed 1949 przeliczenia emerytury stażowej po 30 miesiącach pracy i jaką daje wyrok SA w sprawie III A Ua 629/14

  OdpowiedzUsuń
 16. Urodziłam się 31 grudnia 1952 roku.;Od 1977 roku pracuje w szkole ,,,,nauczyciel .W 2008 roku złożyłam wniosek o naliczenie wcześniejszej emerytury.Nadal pracuję.O 1 pazdziernika 2011roku pobieram emeryturę stażową.Powszechny wiek emerytalny osiągnęłam 31 grudnia 2012 roku.Nie pisałam wniosku do ZUS o przeliczenie.Czy mamprawo złożyć wniosek o naliczenie emerytury kapitałowej.Z pisma ZUS WYNIKA ŻE BYŁA BY ONA WYŻSZA.ALE ZUS MILCZY.PROSZĘ O POMOC.DZIEKUJĘ.

  OdpowiedzUsuń
 17. Urodziłam się w 1950 r. w 2008 roku złożyłam wniosek do ZUS o naliczenie mi emerytury, ale jej nie pobierałam, ponieważ pracowałam, w 2010 roku złożyłam wniosek o odwieszenie mi naliczonej emerytury. Pracuję nadal, mam naliczony kapitał początkowy, co kwartał składam wniosek o doliczenie mi okresu składkowego, pracuję w "budżetówce" więc zarobki przez kilka lat nie zmieniały się, czy teraz mogę wnieść o przeliczenie mojej emerytury z nowym wskaźnikiem oraz nową kwotą bazową ?

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam, ja pracuję do dzisiaj i jestem rocznik 53. Prawo do emerytury nabyłam w 2009 roku z czego oczywiście skorzystałam( i nie zwalniałam się z pracy choćby na 1 dzień). W roku 2013 w październiku skończyłam 60 lat i nie otrzymałam pełnej emerytury, ponieważ "odmłodzono mnie" o 4 miesiące i dopiero w lutym 2014 otrzymałam pełną emeryturę (dzięki temu za styczeń musiałam jeszce zwrócić emeryturę, bo otrzymałam 13-stkę i było za dużo). Zeby było ciekawie to za to, że otrzymałam zawieszoną emeryturę i jubilata więc zapłaciłam ładny podatek za 2014 rok. (nadmieniam, ze gdyby normalnie płacili emerytury, bez zawieszania, to nie musiałabym płacić tak dużego podatku). Uważam, że państwo okradło mnie z pieniędzy. W chwili obecnej nie wiem co mam robić- czy w tej sytuacji powinnam wystąpić o przeliczenie po nowemu? Czy mogę wystąpić o przeliczenie po staremu? Bardzo proszę o konkretną odpowiedź, ponieważ po tylu wpisach mam mętlik. Mam swoje zdanie na ten temat ale nie chcę niczego sugerować. Dlatego jeszcze raz proszę o odpowiedź.
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 19. MERY53 Ja wyslalam pismo do P.Prezydenta lecz zostalo przekierowane do Biura Dialogu i Inicjatyw Spolecznych,

  OdpowiedzUsuń