9 lutego 2016

Wyrok TK odnośnie rocznika 52.

                 Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego  z dnia 3 listopada 2015 r. sygn. akt P 11/14 o umorzeniu postępowania i prawomocny wyrok SO w Szczecinie sygn. akt VI U 2161/13, z 17 grudnia 2015 r. to bardzo dobre wiadomości dla wszystkich wcześniejszych emerytów, którzy nabyli prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym do końca 2012 r. a nie złożyli wniosku do ZUS o jej przyznanie przed końcem 2012 r.

                 Możliwość korzystnego przeliczenia świadczenia emerytalnego nie zostanie dokonana automatycznie.  Emerytów czeka droga sądowa.                                                               
W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które mają już prawomocne wyroki sądowe. Będą  one mogły prawdopodobnie wnieść skargę o wznowienie postępowania. Proszę się nie spieszyć, jest jeszcze na to czas.                                                                                                                    
Prostsza sytuację mają emeryci, którzy do tej pory nie składali wniosków do ZUS o przeliczenie emerytury. Oni również powinni nie spieszyć się ze składaniem wniosków. Przed nimi cała droga sądowa.                                                                                                                        
W sytuacji przymusowej znajdują się emeryci, którzy mają sprawy w sądach okręgowych lub apelacyjnych. I właśnie oni mogą na rozprawach, bądź w pismach apelacyjnych czy sądowych powołać się na wyroki TK i SO w Szczecinie wraz z uzasadnieniami. I na wyroki sądowe tej grupy emerytów powinni poczekać inni. 
                Bardzo proszę o informacje o sprawach i wyrokach osób, które powołają się w swoich sprawach sądowych na wyroki TK i SO w Szczecinie.  Czy sądy uwzględnią te wyroki? Uzasadnienie TK wyraźnie wskazuje, że osoba, która spełniła warunki przysługującego jej prawa, ma możliwość skorzystania z tego prawa w dowolnym czasie.
           Wyrok SO w Szczecinie jest pierwszym korzystnym wyrokiem dla osoby ur. w 1952 r., która nabyła prawo do zwykłej emerytury do końca 2012 r. a wniosek  do ZUS o jej przyznanie złożyła w 2013 r. Jak będą orzekały inne sądy? Miejmy nadzieję, że uszanują postanowienie TK.

              Trybunał Konstytucyjny postanowieniem z dnia 3 listopada 2015 r. sygn. akt P 11/14 umorzył postępowanie ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku.  TK orzekł tylko w sprawie pytania prawnego P 11/14. Wyrok ten nie dotyczy wszystkich emerytów „wcześniejszych”, którzy zostali skrzywdzeni ustawą z 2012 r.
Jeżeli nie zostanie zmieniony lub usunięty art. 25 ust. 1b (znajduje się także w prezydenckim projekcie ustawy emerytalnej o obniżeniu wieku emerytalnego) to wyrok TK może być wykorzystany na niekorzyść wcześniejszych emerytów. Bardzo ważna staje się walka o zmianę lub usunięcie art. 25 ust. 1b w prezydenckim projekcie ustawy emerytalnej.
              Wprowadzenie  ustawy emerytalnej o obniżeniu wieku emerytalnego planowane jest na początek przyszłego roku. Projekt tej ustawy rozpatrywany jest w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jest zatem trochę  czasu na nasze działanie w sprawie zmiany niekorzystnego dla nas art. 25 ust. 1b. Piszmy więc do wszystkich członków tej komisji, rozmawiajmy z posłami, piszmy do różnych organizacji.
          Pojawiło się już światełko w sprawie zmiany art. 25 ust. 1b.  Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” domaga się podjęcia pilnych zmian legislacyjnych obejmujących art. 25 ust. 1b ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 637). Napisała o tym Pani Bożena Wiktorowska w artykule „Związkowcy: Koniec z obniżaniem wypłat  wcześniejszym emerytom”.
             Sprawę krzywdzącego emerytów art. 25 ust. 1b bardzo rozpowszechnił na facebooku Pan Dariusz Kucharski, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”.  Zaglądajcie na stronę na facebooku https://www.facebook.com/kseir.s/?fref=ts.
Pan Dariusz jest bardzo aktywny na facebooku, działa w wielu grupach, można się z nim wszędzie kontaktować. Można też pisać do Pana Dariusza na stronie Rady Krajowej lub na stronie Darius Kucharski https://www.facebook.com/darius.kucharski?fref=ts  lub na jego adres e-mail  kseir@solidarnosc.org.pl (jestem z Panem Dariuszem w kontakcie już dosyć długo).

             Sprawa możliwości korzystnego przeliczenia emerytury na warunkach, jakie dotyczyły roczniki 1952 i wcześniejsze, dla grupy pozostałych emerytów (popularnie nazywanych grupą „kobiety 53”) to oddzielny problem.  Postanowienie TK z dnia 3 listopada 2015 r. nie dotyczy tej grupy emerytów. Emeryci skrzywdzeni ustawą z dnia 11 maja 2012 r., w której zawarto określenie czasowe do korzystnego przeliczenia świadczenia do końca roku 2012, powinni pisać oddzielne pisma w tej sprawie. Warto również w tej sprawie rozmawiać z posłami.

                Pamiętamy również o niesprawiedliwym podatku 32%, spowodowanym m.in. zwrotem zawieszonych emerytur. Za poprzedniego rządu i parlamentu nikt nie chciał zająć się tym problemem. Miejmy nadzieję, że nowy rząd i nowy parlament zechcą wysłuchać skrzywdzonych emerytów i podejmą działania mające na celu zwrot nadpłaconego podatku.  W tej sprawie konieczne byłoby zorganizowane działanie emerytów. Proponuję, aby jedna, dwie czy trzy osoby zorganizowały wspólną akcję zwrotu podatku 32%.  Może tej roli podjęłaby się pani, która niedawno pisała o tym na blogu.

                  W sprawie odszkodowania  za rezygnację z etatu i „wybór” emerytury będzie jutro obradowała senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji         
Petycję P9-01/16 w senacie złożyła nasza koleżanka, Pani Ewa. Na blogu zachęcała pozostałych emerytów do jej podpisania. Również na facebooku umieszczałam informacje o petycji. 


22 komentarze:

 1. Retransmisja posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworzadnosci i Petycji w sprawie petycji pani Ewy(od godz.9:40) http://www.senat.gov.pl/transmisje/retransmisje/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ewo, dobrze by było, żeby jak najszybciej skontaktowała się Pani z senatorem Cichoniem. Na pewno oglądała Pani transmisję z posiedzenia komisji senackiej w sprawie Pani petycji. Może i inne osoby, które podpisały petycję odezwą się do Pani.

   Usuń
 2. Kochani, po wysłuchaniu transmisji na temat petycji, przyszedł mi do głowy pomysł na nową możliwość rozwiązania sprawy emerytów skrzywdzonych ustawą z dnia 11 maja 2012 r., (m.in. kobiet 53)czasowo zawężającą korzystne przeliczenie emerytury na zasadach, jakie obowiązywały wcześniejsze roczniki. Otóż czas na naszą petycję. Mamy dość materiałów, żeby napisać petycję w sprawie m.in. kobiet 53. Może biegli w przepisach emerytalnych i z lekkością tworzenia pism pomogą nam skonstruować petycję do senatu. Wszystkich zainteresowanych sprawą proszę o sugestie w sprawie petycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz trzeba poczekać na wynik interwencji RPO z 4 lutego 2016 r. u przew. komisji sejmowej Beaty Mazurek i u Prezesa ZUS.

   Usuń
  2. Nie ma na co czekać.Interwencja RPO zostanie przyjeta, tak jak opinia "Solidarności". Na pewno bedzie wzięta pod uwage w dalszych obradach komisji. Obradowanie komisji nie powinno nas powstrzymywać przed napisaniem naszej petycji. Sprawy mogą biec wielotorowo. A więc o dzieła. Czy ktoś może wstępnie przygotować petycję?

   Usuń
  3. Przegrałam sprawę ,która się odbyła w Sądzie Rejonowym Warszawa Śródmieście.Złożyłam apelację
   od wyroku ale teraz żałuję . Wszystkie sprawy kierowane są do tego sądu z całej Polski i wszystkie są przegrane .Naraziłam się tylko na dodatkowe koszty.(sprawa dotyczy odszkodowania za zmuszenie emerytów do podejmowania niekorzystnych decyzji rozwiązania stosunku pracy lub zawieszenia emerytury . Ja rozwiązałam stosunek pracy z dniem 01.10.2011r)
   Słuchałam transmisji z obrad Senatu i jeżeli zwolnią z opłat sądowych i każą dochodzić w Sądzie to nie mamy żadnych szans .Tak jak zaznaczyłam na początku nie ma żadnej wygranej sprawy przez pokrzywdzonych.Jeszcze trzeba jechać do Warszawy na sprawę.

   Usuń
  4. Czy podpisałaś petycję? Warto wzmocnić tę petycję swoimi podpisami.

   Usuń
  5. Nie i nie wiem jak to zrobić proszę o informację.

   Usuń
  6. Pod tym adresem znajdziesz petycję w sprawie odszkodowania. Trzeba ją wydrukować, podpisać i wysłać do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Kancelaria Senatu
   ul. Wiejska 6
   00-902 Warszawa.

   Usuń
  7. Petycja http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k9/petycje/129.pdf

   Usuń
  8. Poprawka do mojego wcześniejszego wpisu. Oczywiście, petycję należy przepisać a nie wydrukować. Link podany do petycji pokazuje petycję Pani Ewy, podpisaną i opieczętowaną. Przepraszam za pomyłkę.

   Usuń
 3. O wystąpieniu RPO pisze Pani Bozena Wiktorowska http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/922304,przeliczanie-emerytury-zasady.html,komentarze-najnowsze,1#commentsList

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że petycja mogłaby pomóc kobietom z 53 rocznika, którym przyszło pozostać dożywotnio na emeryturach wcześniejszych. Może udało by nam się wywalczyć sposób przeliczania emerytur wcześniejszych w taki sposób, jaki miały roczniki wcześniejsze.
  Nie mam niestety lekkiego pióra, aby pokusić się o napisanie petycji :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Petycja pierwsza moglaby być kierowana do ministerstwa lub do sejmu, żeby nie zamykać drogi do senatu. Warto się zastanowić. Wazne, jak będa biegły sprawy w sejmowej komisji. Ale petycję można mieć już przygotowaną

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo proszę emerytów, którzy przegrali lub przegrywają sprawy sądowe o odszkodowanie za utratę etatu na rzecz emerytury, by powiadomili o tych sprawach. proszę przesłać informacje do mnie, a ja przekażę je pani Ewie - emerytura.zawieszenie@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Troche wiadomości o emerytach i emeryturach, warto poczytać http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/513332,emerytura-pieniadze-polska-pensja-wynagrodzenie-praca.html

  OdpowiedzUsuń
 8. spóźnialska! Witam wszystkie emerytki,które korzystały z urlopów wychowawczych. Mam pytanie może ktoś mi odpowie na moje, czy gdy byłam na urlopie wychowawczym od 27.08.1985 do 17.09.1989 czy mogę się starać o zaliczenie tego okresu jako składkowego. Za radę bardzo dziękuję.Nie pracuję już od 29 lipca 2013r. Bardzo dziękuję za radę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak możesz. Jeżeli Twoja emerytura jest obliczona według nowych zasad to ten okres traktowany jest jako okres składkowy z przelicznikiem 1,3%. Natomiast jeżeli Twoja emerytura jest obliczana według "starych zasad" to ten okres będzie przeliczony tylko w kapitale początkowym i jako okres nieskładkowy z przelicznikiem 1,3%. Kapitał początkowy dla tych świadczeniobiorców nie ma znaczenia przy ustalaniu wysokości świadczenia.
   W stażu pracy, który ma tutaj znaczenie, ten okres jest również traktowany jako nieskładkowy ale z przelicznikiem 0,7%.

   Usuń
 9. Dzisiaj w Gazecie Prawnej artykuł p. Bożeny Wiktorowskiej: "ZUS powinien ponownie przeliczyć świadczenia wcześniejszych emerytów".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaję link do artykułu http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/923483,zus-emeryci-wczesniejsza-emerytura.html

   Usuń
  2. Artykuł nie dopracowany pod względem korekty;trudno z niego wywnioskować ,czy dotyczy to również wcześniejszych emerytów,którzy powszechny wiek emerytalny osiągnęliw roku 2013...

   Usuń
  3. Obowiązujące są przepisy w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego - uzasadnienie wyroku TK P11/14.

   Usuń