4 lutego 2016

Emeryci szykują się na wojnę z ZUS

autor: Bożena Wiktorowska    04.02.2016

"Koniec z obniżaniem świadczeń osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny do końca grudnia 2012 r.? To możliwe, po stronie ubezpieczonych stanęli bowiem sędziowie..."

Emeryci zapowiadają wielką akcję. Wkrótce do oddziałów ZUS mają trafić wnioski osób, które przed 2013 r. pobierały wcześniejsze świadczenia. Będą się domagać od organu rentowego ustalenia wysokości wypłaty w wieku powszechnym na podstawie przepisów obowiązujących na koniec 2012 r., czyli bez odejmowania wcześniej wypłaconych świadczeń.
Powodem planowanej akcji jest wyrok z 17 grudnia 2015 r. (sygn. akt VI U 2161/13) wydany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, który uprawomocnił się 23 stycznia tego roku. ZUS nie odwołał się od niego do sądu apelacyjnego.

Cały artykuł TU


14 komentarzy:

 1. Czy to się dzieje naprawdę ? i tu taka cisza? Po trzech latach ZUS wreszcie przyznał ,że się pomylił i osobom z roku 1952 i starszym bezprawnie potrącił kapitał ,przegrałam w dwóch sądach i co mam teraz zrobić ? Czy można poprosić jakiegoś prawnika o komentarz? pozdrawiam Zofia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zofio, wydaje mi się, że po przegranych sprawach w sądzie SO i apelacyjnym, możesz ponownie wnieść sprawę do sądu apelacyjnego pisząc skargę o wznowienie postępowania. Podstawą do wniesienia skargi będą wyroki TK i SO w Szczecinie wraz z uzasadnieniami. Masz 3 miesiące na wniesienie skargi. Ale radzę troszkę poczekać, bo jak na razie to chyba jedyny korzystny dla emerytki wyrok sądu.

   Usuń
  2. Żaden wyrok sądowy nie może być podstawą do wznowienia postępowania ponieważ w naszym kraju nie obowiązuje zasada precedensu.

   Usuń
  3. Tu nie chodzi tylko o precedens. W uzasadnieniu wyroku TK wyraznie jest napisane, że po spelnieniu warunków do otrzymania emerytury, mozna o nia występować w dowolnym terminie.
   Podobnie było z naszymi zawieszonymi emeryturami.

   Usuń
  4. Na uzasadnienia powoływać się możemy ale nie na wyroki.Z uzasadnienia TK wynika, że ZUS powinien postępować zgodbie z obowiązujacym prawem z którego wynika,że o wypłatę świadczenia, po spełnieniu wymogów, można występować w dowolnym czasie.

   Usuń
 2. Sprawa dotyczy osób urodzonych do roku 1952 ;a co z wcześniejszymi emerytami z rocznika 1953,którym nie przysługuje w ogóle prawo do naliczenia emerytury powszechnej ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nic nie rozumiem. Jestem rocznik 1952 ,na emeryturze od 2009 .Czy ta sprawa mnie dotyczy? Uprzejmie proszę o podpowiedź. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak dotyczy, jeżeli jesteś na wcześniejszej emeryturze, a powszechny wiek emerytalny uzyskałaś do końca grudnia 2012.Myślę, że jest więcej osób w takiej sytuacji. Proszę z uwagą przeczytać artykuł p. Wiktorowskiej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. A może znajdzie się jakiś uczynny prawnik, który bedzie uprzejmy napisac nam wzór pozwu do Sądu na ZUS, bo wiadomo, ze dokąd nie ma oficjalnej korekty przepisów dotyczących pomniejszania kapitału początkowego o pobrane wczesniej emerytury rocznikom 1952 i starszym , zgłaszajacym wniosek o emeryturę powszechną po emeryturze wczesniejszejo, dotąd z ZUSu będziemy otrzymywac decyzje odmowne i kolejnym krokiem musi by Sąd.
  Pozdrawiam. Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram prośbę Magdy prosimy o pomoc prawnika, żeby pomógł sformułować wnioski do ZUS, lub Sądu.Zosia

   Usuń
 6. Witam!Może ktoś się orientuje,czy różnica 100zł na plus w kwocie bazowej ma duży wpływ w przeliczeniu na sumę emerytury?Bardzo proszę o odpowiedż.BS

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam! Jestem rocznik 1952,już nie pracuję. Na emeryturę przeszłam w 2014 roku i pobieram emeryturę wcześniejszą. Również proszę o pomoc prawnika w naszej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziś w Rzeczpospolitej artykuł o emeryturach osób urodz.po 1948, a na stronie RPO są teksty wystapień RPO w sprawie art.25 ust.1b do prezesa ZUS i przewodniczącej sejmowej komisji PSiR pani Beaty Mazurek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/302109931-Rzecznik-Praw-Obywatelskich-o-emeryturach-osob-urodzonych-po-1948-r.html

   Usuń