29 lutego 2016

Stanowisko KSEiR "SOLIDARNOŚĆ" w sprawie utraconych przywilejów kobiet rocznik 1953Nowe światełko w tunelu, tym razem dla kobiet z rocznika 53 i innych osób skrzywdzonych ustawą z dnia 11 maja 2012 r. ograniczającą korzystne przeliczenie świadczenie do rocznika 52 i starszych. Ustawa ta dotyczy, oprócz kobiet urodzonych w 1953 r. także nauczycieli i górników.
Ustawa, która umożliwia przeliczenie tylko do końca 2012 roku krzywdzi osoby, które otrzymały emerytury na podstawie art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przyznaną na podstawie przepisów art. 46, 50, 50a, 50e, 184 ustawy emerytalnej, jak również osób, które pobierały emeryturę górniczą, określoną w art. 34 lub w art. 48 i 49 ustawy emerytalnej, w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2006 r.  
Tym dobrym światełkiem jest zainteresowanie naszą sprawą Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów „SOLIDARNOŚĆ”.
Po wielu rozmowach i pismach kierowanych do KSEiR i osobiście do jego przewodniczącego, Pana Dariusza Kucharskiego,  wystosowano pismo do władz publicznych RP, posłów PiS, przedstawicieli w Radzie Dialogu Społecznego, Komisji Krajowej „SOLIDARNOŚCI”.
Pismo KSRiE „SOLIDARNOŚĆ” napisano tylko w interesie kobiet 53 ale już je sprostowałam i wyjaśniłam problem przewodniczącemu KSEiR „SOLIDARNOŚĆ”.

Stanowisko Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność nr 1/2016 w sprawie utraconych przywilejów Kobiet rocznik 1953
Kobiety urodzone w 1953 r. jako ostatnie mogły korzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 55 lat, jeśli udowodniły 30 lat stażu ubezpieczeniowego. Ale 1. stycznia 2013 r. straciły prawo do korzystnego przeliczenia emerytury wraz z przeniesieniem do nowego, kapitałowego systemu emerytalnego. 
Po zmianach podczas wyliczania emerytury kapitałowej ZUS miał obowiązek potrącić im 
z konta emerytalnego kwoty wypłaconych dotychczas świadczeń. Obniżało to więc wysokość emerytury z nowego systemu.
Mimo wnoszonych wielokrotnych interpelacji poselskich, petycji do Senatu podpisanej przez pokrzywdzone emerytki, ówczesne kierownictwo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało, że emeryci mieli czas na przygotowanie się do zmiany przepisów 
od 1 stycznia 2013 r., co jest nieprawdą, gdyż żadna z kobiet nie miała jeszcze ukończonego powszechnego wieku emerytalnego.
Krajowy Sekretariat Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność apeluje o równe traktowanie wszystkich emerytów i rencistów wobec prawa, tworzenie legislacji nie działającej wstecz, poprawę wadliwego zapisu dyskryminującego kobiety rocznik 1953 
i działanie zgodnie z zasadą solidarności i pomocniczości wobec emerytów, którzy nie mogą się czuć z racji wieku, jako obywatele drugiej kategorii.
Osoby starsze, ich doświadczenie, mądrość życiowa, dbałość o tradycje przekazywane młodym pokoleniom są silnym spoiwem dla społeczeństwa, narodu. Seniorzy sami są żyjącą historią, z bogactwa której mogą korzystać Polacy. Nie pozwólmy by historia czuła się skarlała wobec nieprzemyślanych sformułowań prawnych.

W sprawie kobiet 53 i pozostałych osób, których dotyczy krzywdząca ustawa złożono nowe interpelacje poselskie


Interpelacja nr 1363
w sprawie emerytur kobiet urodzonych w 1953 r.
Zgłaszający
Halina Szydełko
Adresat
minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Data wpływu
25-02-2016Interpelacja nr 1313
w sprawie wadliwości procedury naliczania należnych świadczeń emerytalnych przysługujących osobom pobierającym wcześniejsze emerytury
Zgłaszający
Ewa Kołodziej
Adresat
minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Data wpływu
24-02-20165 komentarzy:

 1. To bardzo dobra wiadomość.
  Dziękuję Pani Joli za informowanie nas o tym co się dzieje w naszej sprawie.
  Serdecznie pozdrawiam
  Irena53

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma co oczekiwać dobrych zmian, bo odpowiedź na interpelację jest nadal negatywna!

   Usuń
 2. Krystyna Wrocław2 marca 2016 07:16

  Również pragnę BARDZO SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ P.JOLI i wszystkim którzy nas w dalszym ciągu wspierają. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oszukana rocznik 53 czekam z nadzieją Teresa Kraków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadzieja to wspaniała cecha - czasami zabieramy ją z sobą do grobu. Przy szybkości wprowadzania ustaw naprawczych zdarza sie to...oj, bardzo często. Tereso, Tobie życzę jeszcze więcej optymizmu niż masz i 100 lat w dobrym zdrowiu.

   Usuń