15 maja 2020

Nasze sprawy emeryckie w czasach epidemii



Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu 


              Emeryci, stając przed Sądem Pracy, często po raz pierwszy w życiu, mają problemy z przekazaniem swojego stanowiska w sprawach ubezpieczeniowych będących tematem rozprawy, wyjaśnieniem swoich żądań, czy odpowiedzi na pytania sędziego.
Stres, nieznajomość procedur sądowych, trudny prawniczy język, onieśmielenie pokazują w sądzie często niekorzystny wizerunek emeryta.
Dodać trzeba, że sędziowie nie zawsze są wyrozumiali, zdarza się, że bardzo obcesowo traktują zagubionych emerytów, a nawet pokrzykują, co jeszcze bardziej pogłębia stres.
Z rozmów z emerytkami, z maili, z wpisów na blogu, wynika, że często, niestety, zbyt często, wizyta w sądzie jest źródłem ogromnego stresu i uczucia bezsilności.

            Całe szczęście, że jest wiele sądów, w których z życzliwością i przede wszystkim z wyrozumiałością traktowani są emeryci. Sędziowie cierpliwie tłumaczą zawiłości prawne, spokojnie zadają pytania i wysłuchują czasem nieskładnych odpowiedzi.
Mam informacje o sądzie w Warszawie, w którym Pani Sędzia widząc nieporadność emeryta, sama proponuje pełnomocnika z urzędu. Wierzę, że takich sędziów i sądów jest więcej.

              Zdecydowana większość Sądów Pracy I instancji nie obciąża emerytów kosztami sądowymi w postaci zawrotu kosztów zastępstwa procesowego na rzecz ZUS. Zdarzają się jednak sądy, które żądają od emerytów zwrotu tych kosztów Tak często czyni, np. sąd gdański.

            Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są wolne od opłat sądowych. Dlatego też nie składamy do Sądów Pracy wniosków o zwolnienie od kosztów sądowych, a tylko piszemy o nieobarczanie nas kosztami zastępstwa procesowego, żądanych przez ZUS.

            Czasami, by skutecznie bronić w sądzie naszego stanowiska, zawartego w odwołaniu od decyzji ZUS, potrzebna jest osoba, która zapewni nam fachowe wsparcie i pomoże w prowadzeniu sprawy. O taką pomoc z urzędu zgasić się trzeba do sądu.

              Przyznanie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Jednakże nie wszyscy, którzy wystąpią z takim wnioskiem otrzymają pomoc prawną z urzędu.
Jeżeli chcemy, aby przed sądem reprezentował nas profesjonalny pełnomocnik - radca prawny czy adwokat, mamy możliwość ustanowienia pełnomocnika z wyboru, któremu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.
W sytuacji, gdy nie stać nas na poniesienie kosztów wynagrodzenia fachowego pełnomocnika, możemy złożyć do sądu wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
             Ocena potrzeby udziału w sprawie adwokata lub radcy prawnego zależy od uznania sądu.Potrzeba taka będzie zachodziła w szczególności, gdy strona wykaże szczególną nieporadność w prowadzeniu swojej sprawy lub gdy sprawa jest skomplikowana, czy to pod względem faktycznym, czy prawnym.


             O przyznaniu pełnomocnika z urzędu nie decydują wyłącznie względy materialne strony, ale również potrzeba udziału pełnomocnika w sprawie. Sąd bowiem uwzględni taki wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny, np. ze względu na zawiłość sprawy, która wymaga udziału w sprawie prawnika. 

W sprawie przyznania pełnomocnika z urzędu sąd ustala, czy emerytka jest lub nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata czy radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.  

Od oceny sądu zależy, czy podane przez stronę powody będą uznane za dostateczne do przyznania takiej pomocy. Sąd może również zweryfikować podane w oświadczeniu dane, jeżeli powziął wątpliwości, co do rzeczywistego stanu majątkowego, np. poprzez zwrócenie się do odpowiedniej instytucji. Oznacza to, że sąd może, ale nie musi przyznać profesjonalnego pełnomocnika.

             Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu należy złożyć z oświadczeniem, o którym mowa w art. 1171 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Oświadczenie sporządza się według wzoru, na urzędowym formularzu. Nie ma konieczności uiszczenia żadnej opłaty od przedmiotowego wniosku.

              Można też wyznaczyć w swoim wniosku pełnomocnika jeśli chcesz, aby reprezentowała Cię konkretna osoba. Jest przyjęte, że Twoje wskazanie powinno być uwzględnione. Tylko w skrajnych przypadkach wyznaczany jest inny pełnomocnik niż ten wskazany we wniosku. Jeżeli sąd uzna ustanowienie pełnomocnika z urzędu za potrzebne, wydaje stosowane postanowienie.
O wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego sąd zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych. Pozytywne orzeczenie sądowe zastępuje pełnomocnictwo, które samodzielnie musielibyśmy wystawić radcy prawnemu czy adwokatowi.

              Na postanowienie odmawiające ustanowienia pełnomocnika z urzędu przysługuje zażalenie, które należy wnieść w terminie tygodnia od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowienia do sądu, który wydał zaskarżane postanowienie.
Jeżeli sąd oddali wniosek o przyznanie adwokata lub radcy prawnego, strona nie może ponownie powoływać się na te same okoliczności. Ponowny wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, oparty na tych samych okolicznościach, podlega odrzuceniu. Na takie postanowienie nie przysługuje zażalenie.

               Wniosek może przybrać formę pisemną albo może zostać złożony ustnie do protokołu. W drugim przypadku stosowny wniosek będziemy musieli złożyć przed sądem, który prowadzi sprawę. Wniosek pisemny jeszcze przed wszczęciem postępowania najlepiej złożyć do sądu, który jest właściwy do prowadzenia danej sprawy. Wniosek można zgłosić w każdym czasie. Sąd rozpoznaje go niezwłoczne.

             Do wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu należy dołączyć wypełniony formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, który dostępny jest w każdym sądzie powszechnym lub można go pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) lub z innej strony w internecie.

             Pełnomocnik z urzędu w  sprawach ubezpieczeniowych nie zawsze przychylnie jest traktowany przez sąd. Często też odwołujący sądząc, że sąd i tak nie przyzna im fachowej pomocy prawnej rezygnują ze starania się o nią.
Co więcej, panuje często, nie zawsze słuszne, przekonanie, że pełnomocnik z urzędu w tego typu sprawach się nie stara, albo nie przykłada do sprawy wysyłając na nią np. aplikanta.
Obecnie pełnomocnik z urzędu za poprowadzenie sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych w I instancji otrzyma 180 zł zwrotu kosztów zastępstwa ze Skarbu Państwa. 

              Co powinien zawierać wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu?
- oznaczenie stron procesowych,
- miejscowość, datę sporządzenia wniosku,
- wskazanie sądu właściwego do rozpoznania wniosku,
- sygnaturę sprawy, w której domagamy się ustanowienia pełnomocnika z urzędu,
- uzasadnienie, które powinno zawierać wszelkie okoliczności uzasadniające wniosek, takie jak ciężka sytuacja materialna, zawiłość sprawy, nieporadność, itp.,
- dowody na poparcie powyższych okoliczności,
- własnoręczny podpis,
- załączniki (dowody wskazane we wniosku oraz oświadczenie o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania).

              Zgodnie z art. 117 kpc
      § 2. Osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
     § 5. Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny.


                                                                        Miejscowość, data

Sygn. akt…..


                                                                          Sąd Okręgowy w ………….


                                                                      (oznaczenie sądu właściwego)




Powód: imię, nazwisko, adres, pesel

Pozwany: imię, nazwisko/nazwa, adres/siedziba

                                                                        Wniosek 

                   Powoda o ustanowienie pełnomocnika procesowego z urzędu

Na podstawie art. 117 KPC wnoszę o ustanowienie dla mnie pełnomocnika procesowego z urzędu w sprawie o zapłatę, sygn. akt ……………


Uzasadnienie (przykładowe)


                       Z uwagi na zawiły charakter przedmiotowej sprawy wnoszę o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Udział profesjonalnego pełnomocnika w niniejszej sprawie jest w mojej ocenie potrzebny i uzasadniony ze względu na skomplikowany charakter sprawy. Jednocześnie oświadczam, iż nie jestem w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i swojej rodziny ponieść kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika procesowego. Ze względu na mój stan zdrowia od kilku lat jestem osobą nieaktywną zawodowo. Utrzymuję się z niewysokiej emerytury, która ledwo wystarcza na podstawowe wydatki.


Dowód:          1. oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania


                        2. dokumentacja medyczna


                        3. orzeczenie o niepełnosprawności (jeśli się posiada)

Powyższe okoliczności powodują, iż przedmiotowy wniosek jest zasadny i zasługuje na uwzględnienie.

                               (podpis)

Załączniki:




103 komentarze:

  1. Przenoszę tutaj wpis Tereski. Zaplątał się on w zakładce dla roczników wcześniejszych

    Teresa Łódź15 maja 2020 16:23
    Moja sprawa w sadzie ma się odbyć 19 maja 20 r. Dzisiaj otrzymałam pismo z Sądu Okręgowego w Łodzi. Tytuł "DORĘCZENIE".
    “Sąd Okręgowy w Łodzi doręcza Pani odpis pisma w sprawie o wznowienie postępowania o wysokość emerytury. Jest to pismo z ZUS pod tytułem - PISMO PROCESOWE ORGANU RENTOWEGO." w wykonaniu zobowiązania Sądu do ustosunkowania się pisma Ubezpieczonej, wskazuję, że nadal aktualność zachowuje stanowisko organu rentowego wyrażone w treści odpowiedzi na skargę o wznowienie postępowania”.PANI Joli nie widzę na blogu. W podobnych sytuacjach podpowiadała jak działać dalej.
    Proszę mi odpowiedzieć czy mam jakąś szansę wygrać. Denerwuję się bardzo. Raczej liczyłam, że z uwagi na koronawirusa sprawy będą poprzesuwane terminowo. Poprzez to nie zorganizowałam PEŁNOMOCNIKA.
    Nigdy nie byłam na sprawie. Emocje mnie zżerają, kiedyś się jąkałam, obecnie czasem też mi się zdarza.
    Do wtorku będę walczyć o pełnomocnika, ale czy to możliwe w tak krótkim terminie?
    Potrzebuję parę słów odpowiedzi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tereniu, jest tu mało informacji, ale spróbuję Ci odpowiedzieć.
      Otrzymałaś z sądu odpowiedż ZUS na, prawdopodobnie, Twoją odpowiedż na odpowiedż ZUS na Twoje odwołanie do sądu.
      Wraz z Twoim odwołaniem do sądu, ZUS wysyła swoje stanowisko. I to pismo powinnaś była otrzymać wcześniej.
      A teraz, na wezwanie sądu ZUS podtrzymuje swoje stanowisko.
      Czasu masz mało do rozprawy. Dobrym wyjściem jest prośba o pełnomocnika z urzędu. Czy występowałaś na piśmie z takim wnioskiem do sądu?
      Czy masz tylko zawiadomienie o rozprawie, czy też wezwanie, obowiązkowe stawiennictwo, lub nie?
      O pełnomocnika można wystąpić na początku rozprawy. Trzeba to uzasadnić.
      Jeśli wybierasz się na rozprawę, dobrze jest przygotować sobie pismo, w którym napiszesz, że podtrzymujesz swoje stanowisko zawarte w odwołaniu do sądu i na początku rozprawy wręczyć pismo (w 2 egzemplarzach) sędziemu. Dobrze w takim piśmie ująć oprócz żądania przeliczenia emerytury po wyroku TK, także wniosek o obliczenie emerytury według najkorzystniejszych wskażników na datę złożenia skargi o wznowienie postępowania.
      Można też poprosić o nieobarczanie Cię kosztami sądowymi z uwagi na niską emeryturę i wydatki na leki, itp.
      Obawiam się, że rozprawa może odbyć się w trybie niejawnym, jak ostatnio większość spraw.
      I tu zasadniczą sprawą jest, czy do sądu masz daleko, czy może mieszkasz w mieście, gdzie jest sąd.
      Pismo, Twoje, procesowe, odpowiedż na to pismo, które teraz otrzymałaś, jak również wniosek o przydzielenie pełnomocnika z urzędu, można zanieść do sądu (2 egzemplarze dla sądu i 1 dla Ciebie, na którym pokwitują odebranie pisma).
      Piszę o tej możliwości, dostarczenia osobistego pisma, gdyż jest bardzo mało czasu. A pocztą już nie zdąży dojść.
      Jeśli masz jakieś jeszcze pytania, pisz.

      Usuń
    2. W SO Łódź wszystkie rozprawy zaplanowane na 19 maja w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zostały odwołane.

      Usuń
    3. Teresko, już Cię chyba odnalazłam w swoich pismach dla Ciebie. Czy to Ty?
      Czy dla Ciebie pisałyśmy pisma sądowe?

      Usuń
  2. Sprawdź na stronie sądu, czy Twoja sprawa nie jest odwołana. Sądy znów odwołują rozprawy do końca maja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozprawy w SO w Łodzi (Wydz. Pracy i Ubezp. Społ.) będą się odbywały od 2 czerwca. Tylko dwie rozprawy maja się odbyć 27 maja.
      Natomiast posiedzenia niejawne pewnie się odbywają?

      Link do wokandy SO w Łodzi:
      http://wokanda.lodz.so.gov.pl

      Usuń
  3. Tak Pani Jolu, to dla mnie było pismo sadowe. Dziękuję za odnalezienie. Zaraz sprawdzę mój termin sprawy na wokandzie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dziękuję za link. Sprawdziłam i sprawa jest odwołana. Dzięki temu będę mogła coś jeszcze zdziałać. Tzn. rozpisać sobie potrzebne art. i daty. A najlepiej znaleźć pełnomocnika. Pani Jolu proszę o parę słów.

    OdpowiedzUsuń
  5. P Jolu Teraz dopiero odczytałam wiadomość dla mnie z godz 17.20. Bardzo DZIĘKUJĘ. Jeśli wyzwoli się jakieś pytanie to pozwolę sobie napisać.

    OdpowiedzUsuń
  6. cd.Jest to zawiadomienie o rozprawie. Nie ma adnotacji o stawiennictwie obowiązkowym.

    OdpowiedzUsuń
  7. Nawet jak nie jest napisane o stawiennictwie to pamiętaj to jest Twoja sprawa i tylko Ty masz najlepsze w niej rozeznanie.
    Nie bój się sądu. Przygotuj sobie na piśmie wszystko to co chcesz sądowi przekazać. Daj takie pismo (2 egz} sędziemu przed rozprawą. Najlepiej to przesłać pismo do sądu tak by sędzia mógł sie z nim, przed rozprawą, zapoznać. Wszystko powiinas sporzadzac w 2 egz..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za poradę. Tak zrobię, pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
    2. Tereniu, nic nie musisz teraz pisać do sądu. Wszystko, co istotne, zawarłaś w swoim piśmie uzupełniającym. To dosyć trudne pismo, rozumiem, że szukasz fachowej pomocy. Nie obawiaj się, sąd wie, o co chodzi.
      A ZUS w ogóle nie ustosunkował się do spraw zawartych w piśmie. I nie podał symulacji emerytury. Ta odpowiedż jest dyskwalifikująca.
      Spokojnie, Tereniu, czekaj na rozwój wypadków.

      Usuń
  8. Czy ZUS po wygranych sprawach przez emerytkę w sądzie apelacyjnym składa kasację

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie do mnie adresujesz swój komentarz, ale co do projektu ustawy, to zobaczymy, czy zostanie ostatecznie przyjęta, a jeśli tak, to w jakiej postaci - senackiej, czy rządowej. Nie wydaje się jednak, żeby decydujący o jej ewentualnym odrzuceniu był powód, który podajesz. Jeśli coś stanie na przeszkodzie, to będzie to brak pieniędzy. Tym bardziej nie ma pieniędzy na realizację oczekiwań dodatkowych roczników, nie objętych orzeczeniem TK.

      Usuń
  10. Człowieku, przestań wreszcie szczuć na blogu i skłócać emerytki.
    Pozornie toczysz boje o roczniki wcześniejsze niż 53, a w rzeczywistości wyłącznie walczysz z kobietami 1953.
    Wiele emerytek popiera i wspiera wszystkich, WSZYSTKICH, pokrzywdzonych zastosowaniem niekonstytucyjnego przepisu emerytalnego. A Ty piszesz tu w taki sposób, żeby zniechęcić do nas do wspólnej walki .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do osoby z godz. 11:00

      Usuń
    2. Na szczęście emerytki, których dotyczy wyrok TK nie spoczęły na laurach i rozpoczęły dalszą walkę w sądach.

      Usuń
    3. I bardzo dobrze. WSZYSCY pokrzywdzeni emeryci, także Ci, których wyrok TK pomija, powinni dochodzić swoich praw w sądach.

      Usuń
    4. I trzeba walczyć o lepsze dla siebie, czy grupy, a nie przeciw komuś

      Usuń
    5. Do 12:13
      Z zastrzeżeniem, że skorzystają roztropnie z drogi sądowej, pamiętając, że prawomocny wyrok wiąże się z powagą rzeczy osądzonej.

      https://www.arslege.pl/powaga-rzeczy-osadzonej-wyroku-prawomocnego-res-iudicata/k14/a9327/

      Usuń
    6. Trzeba jednak umieć cieszyć się z sukcesu innych.
      Jak nie chcemy komuś pomóc to może go nie stresujmy bo i tak jest zestresowany.

      Usuń
  11. Przepraszam za drobne zamieszanie na blogu z postami. Miałam problemy z właściwym zamieszczeniem nowego tekstu.

    OdpowiedzUsuń
  12. Kochani, jeśli ktoś zdecyduje się wystąpić z wnioskiem o przydzielenie pełnomocnika z urzędu, musi dołączyć oświadczenie o sytuacji majątkowej.
    Tutaj są praktyczne porady, jak takie oświadczenie wypełnić:

    https://prawopraktycznie.pl/?p=56

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to prawda, że można dostac pelnomocnika z urzędu za którego zapłaci Skarb Panstwa ale na pewno nie stanie on na wysokosci zadania, żeby pomóc emerytce. On tylko, jako zawodowiec, będzie sprawnie poruszał się w przepisach stwarzając pozory jak bardzo pomaga.
      Ostatecznie z efektów pracy zadowolony będzie pelnomocnik. Ale emeryt chciał, miał prawo by pelnomocnika dostać więc "pelnomocnik dostal". Tak wyglada cala procedura.

      Usuń
    2. Nie można uogólniać. To prawda, że sprawy ubezpieczeń społecznych nie są atrakcyjne, ale czasami fachowa pomoc jest niezbędna. Zdarza się, że emerytka nie jest w stanie zapanować nad stresem, albo w ogóle nie ma rozeznania w sprawach emerytalnych. Wtedy bardzo przyda się pomoc osoby biegle poruszającej się w przepisach.

      Usuń
    3. Tak to prawda. To nie jest uogolnianie. Ale głównym celem pelnomocnika z urzędu jest jedno "aby wilk byl syty a owca była cała".

      Usuń
    4. Zgadzam sie z komentarzem z 10,38 pelnomocnik z urzedu to nic innego jak pozorant specjalnie wysilal sie nie bedzie. Dla nas pomocny bylby pelnomocnik wziety prywatnie ale ktora z nas na to stac? Znam orzypadek rozprawy sadowej gdzie oskarzony otrzymal obronce z urzedu , ktory nawet nie zajrzal do akt sprawy.

      Usuń
    5. Tak wygląda praca pelnomocnika z urzędu i to niezależnie czy będzie to sprawa atrakcyjna czy sprawa z ubezpieczen społecznych. Najgorsze w tym wdzystkim jest to, że ktos starający się o taką pomoc tej pomocy naprawdę oczekuje. Nie zdaje sobie czesto sprawy z tego, że ktoś wykorzystuje to w celu własnym.

      Usuń
  13. Czy po czasie siedmiodniowym można wystąpić do sądu o uzasadnienie wyroku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten termin siedmiodniowy należy do tzw. terminów zawitych. Upływ terminu zawitego powoduje wygaśnięcie uprawnienia. Wniosek złożony po terminie jest bezskuteczny.
      Jest jednak możliwość złożenia takiego wniosku. Równocześnie z wnioskiem o uzasadnienie wyroku trzeba złożyć wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku. I trzeba to uzasadnić dobrze. Że zdarzyło się bez Twojej winy. Nie jest to jednak łatwe do uzyskania.
      Reguluje to art. 168 paragraf 1 kpc

      Art. 168. Przywrócenie terminu dla dokonania czynności procesowej
      Dz.U.2019.0.1460 t.j. - Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego
      § 1. Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.
      § 2. Przywrócenie nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych

      Wzór takiego wniosku o przywrócenie terminu

      https://www.kolobrzeg.sr.gov.pl/container/wzor-wniosek-o-przywrocenie-terminu-(1).pdf

      Usuń
  14. Na przyklad byłaś chora, byłaś w szpitalu, miałaś nieczekiwana (lepiej żeby taka niezaistniala} sytuację rodzinną. Po dołączeniu dowodów sąd termin, z reguły przywraca. Ale niedbalstwo nieuzasadnia niczego. O swoje sprawy trzeba dbać i o nich pamiętać.

    OdpowiedzUsuń
  15. Info z 18 maja

    "Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w zawiązku z zakażeniem jednego z pracowników Inspektoratu ZUS w Oleśnicy i koniecznością przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń - tymczasowo zostaje zawieszona bezpośrednia obsługa klientów. Klienci z Oleśnicy mogą korzystać z placówek ZUS we Wrocławiu, pomocy telefonicznej lub załatwiać swoje sprawy przez internet poprzez PUE ZUS, a także dokumenty papierowe wrzucać do specjalnie w tym celu wystawionych skrzynek.

    - Natychmiast po otrzymaniu informacji o zakażeniu pracownika oleśnickiego ZUS skontaktowaliśmy się z Inspektoratem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy. Sanepid otrzymał od nas listę z nazwiskami i kontaktami do osób, które miały jakąkolwiek styczność z zakażonym pracownikiem – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

    Sanepid po zbadaniu sytuacji zdecyduje o objęciu kwarantanną i wykonaniu testów u osób, które mogły ulec zakażeniu. W związku z tą sytuacją pracownicy inspektoratu zostali poproszeni o nieprzychodzenie do pracy w poniedziałek. W tym czasie wszystkie pomieszczenia zostaną zdezynfekowane przez specjalistyczną firmę. Część pracowników zostanie w domu i będą pracowali zdalnie.

    - Ściśle współpracujemy z oleśnickim sanepidem; to, co obecnie robimy, to są działania prewencyjne, gdyż ostatni raz w pracy zakażony pracownik był ponad tydzień temu – dodaje rzeczniczka i uspokaja, że w tej sytuacji nie ma obaw, że wirus pozostał na jakichkolwiek dokumentach.

    Praca Biura Terenowego ZUS w Oleśnicy odbywa się planowo."

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A na stronie internetowej ZUS tylko taki enigmatyczny komunikat, z którego nie wiadomo, czy emeryci byli narażeni na zakażenie:

      "W dniu 18 maja 2020 r., w związku z sytuacją epidemiczną, Inspektorat ZUS w Oleśnicy należący do Oddziału we Wrocławiu, będzie dla klientów niedostępny.

      Najbliższa placówka ZUS dostępna dla klientów znajduje się we Wrocławiu przy ul. Pretficza 11."

      https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/zmiany-dotyczace-obslugi-klientow-w-inspektoracie-olesnica-oddzial-zus-we-wroclawiu/3402830

      Usuń
  16. Coraz więcej Pań wygrywa w sądach okręgowych i apelacyjnych więc głowy do góry i walczyc o swoje bo ustawy się nie doczekamy z braku kasy w budzecie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To ile te panie dostały, po wygranych w sadach apelacyjnych może jakieś przykłady, bo komisjach ds. Dzikiej reprywatyzacji też zasadzono bardzo duże odszkodowania tylko żadna z nich do tej pory nie widziała ani jednej zlotowki

      Usuń
  17. No i co z tego jak Zus się odwołuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy ktoś ma może informacje o jakichś skargach kasacyjnych ZUS do Sądu Najwyższego po wyrokach sądów apelacyjnych?

      Usuń
    2. Jak do tej pory nikt nie pisał,że ZUS składał skargę kasacyjną jeśli tak to proszę o wiadomosc

      Usuń
  18. Od poniedziałku wznawiane są rozprawy w sadach

    OdpowiedzUsuń
  19. Już w ubiegłym tygodniu były.

    OdpowiedzUsuń
  20. Waloryzacja składek w ZUS za 2019r:
    http://monitorpolski.gov.pl/MP/2020/443

    OdpowiedzUsuń
  21. Jotownia informuje o oddalonej apelacji pani "pierwszaka" w SA w Białymstoku.

    http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/150500000001521_III_AUa_001018_2019_Uz_2020-02-20_001

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani zwana "pierwszakiem" chciała zbyt wiele. Dostała przeliczenie na korzystnych wskaźnikach i chciała jeszcze wyrównania za lata poprzednie.

      Usuń
  22. Witam. Jestem przedawniona.Bardzo proszę o pomoc. 1. Mam wyliczoną przez ZUS hipotetyczną emeryturę powszechną z zastosowaniem TK z 6.O3.2O19r. Wyszło kilkadziesiąt złotych więcej niż emerytura wcześniejsza. 2.Sąd Okręgowy w Szczecinie zawiesił postępowanie na wniosek stron. 3.Złożyłam wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania, ponieważ zbliżał się okres 6 m-cy. 4.Sąd wydał postanowienie o ponowne przeliczenie emerytury do ZUS. 5. ZUS wskazuje art.114 ust.1 i odmawia prawa do przeliczenia świadczenia (decyzja odmowna).Brak podstaw do ponownego obliczenia wysokości świadczenia. 6. Decyzja o przyznaniu emerytury wcześniejszej-1.O5.2OO8r. 7. Decyzja o przyznaniu emerytury powszechnej-4.O6.2O13r. 8.Decyzja o przeliczeniu emerytury z 15.O6.2O16r.Ta decyzja dotyczyła okresu sprawowania opieki nad dziećmi z O,7% na 1,3%. Składałam wniosek 24.O9.2O15r. Od tej decyzji do czasu wyroku T.K.z 6.O3.2O19r.nie minęło 5 lat. Czy mogę to jakoś wykorzystać przy ponownym odwołaniu do ZUS???? Bardzo proszę o pomoc i już dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Upływ 5 letni liczy się od 2013 r

      Usuń
  23. Ja bym przyznała tej emerytce wyrównanie i odsetki, ale z emeryturą wyliczoną na miesiąc ukończenia 60 lat.

    OdpowiedzUsuń
  24. Dlaczego tak cicho na blogu?

    OdpowiedzUsuń
  25. Pamiętacie sprawa w Sądzie Okręgowym Łomża? korzystny wyrok? przedawniona (miałam dwie sprawy w SO). SA Białystok odrzucił apelację złożoną przez ZUS. Drogie koleżanki, nie odpuszczajcie! Sprawa jest do wygrania w Sądzie. Na stronie ZUS już mam wyliczoną emeryturę, zgodnie z wyrokiem TK z dnia 6.03.2019 r. (oczywiście wskaźnikami, na dzień złożenia wniosku - zgadza się z moim wyliczeniem). Teraz już spokojnie czekam na decyzję i wypłatę. Zachęcam do walki. Pozdrawiam serdecznie i Wam życzę wygranej w SA i wykonania wyroku przez ZUS.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, bardzo się cieszę z Twojej wygranej.
      Napisz dokładniej, jak masz obliczoną emeryturę.
      W Apelacji Białostockiej zapadają wyroki dla przedawnionych z zaleceniem przeliczenia w trybie art. 114 ustawy emerytalnej, za 3 lata wstecz (od roku 2016), ale wskażniki takie, jak w 2013 r.

      Usuń
    2. Barbro, czy na podstawie wyroku sądu ZUS ma Pani także wypłacić wyrównanie emerytury za 3 lata wstecz (licząc od złożenia wniosku po wyroku TK), na podstawie art. 133 ustawy emerytalnej?

      Usuń
    3. Przepraszam, nie napisałam. Emerytura jest wyliczona zgodnie z wyrokiem (art. 114 wyrównanie od maja 2016 r., wskaźniki takie jak składałam wniosek o emeryturę powszechną w 2014 r.) W wyroku miałam jeszcze: wniosek o przeliczenie świadczenia zawarty w pkt. 2 pisma z dnia.....przekazuje do rozpoznania ZUS (niestety ZUS do tego wcale się nie odniósł) Mam czas 30 dni od otrzymania decyzji na odwołanie się. W tej chwili sama nie wiem co mam robić, zastanowię się. Trochę szkoda zdrowia na szarpaninę...10 czerwca pieniążki będą na koncie. Jeszcze raz serdecznie Was pozdrawiam i życzę Wam wygranej w SA i wykonania wyroku przez ZUS.

      Usuń
    4. Basiu, zawsze warto przemyśleć, czy jeszcze się sądzić.
      W każdym razie możesz odnieść się tylko do części wyroku. Tu byłoby raczej zaniechanie lub niewykonanie części wyroku

      Usuń
    5. Barbro, dziękuję za odpowiedź z 17:10.

      Usuń
    6. Tak Jolu, tylko na logikę wyrównanie nie idzie w parze z wskaźnikami przeliczenia na rok 2019 (brak mi paragrafu i art.). Będę śledziła wyroki i podejmę decyzję. Wniosek o przeliczenie świadczenia zawarty w pkt. 2 pisma z dnia.....przekazuje do rozpoznania ZUS - Sąd tego wniosku nie rozpatrywał. Sprawa dotyczyła przeliczenia emerytury po wyroku TK(Sąd nie łączy). Dodatkowo, o zdrowie też trzeba dbać. Czas pokaże, odezwę się. Pozdrawiam

      Usuń
    7. Pani Jolu, czy ZUS po przegranej sprawie w sądzie apelacyjnym wnosi o uzasadnienie wyroku

      Usuń
    8. Każdy może złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku. My wygrane tez złożyłyśmy. Tak jak my, tak i ZUS, chcemy poznać uzasadnienie wyroku. Sam wyrok najczęściej jest lakoniczny.
      Wydaje mi się, że w naszych sprawach ZUS nie będzie wnosił o kasację wyroku do Sądu Najwyższego. Nie ma szans

      Usuń
  26. Natalio, co u Ciebie? Odezwij się.
    Ja już jestem po kolejnej sprawie w SO Suwałki. Sąd zobowiązał ZUS do przeliczenia emerytury według art. 114 ustawy emerytalnej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Jolu, sorry, ostatnio nie wchodziłam na blog , szczerze, już tracę nadzieję ,że cokolwiek zyskam , że mi SO w Suwałkach wyda korzystny wyrok. Rozprawy jeszcze nie miałam i nie mam nawet powiadomienia kiedy odbędzie się, chyba zadzwonię w poniedziałek.Bardzo się cieszę kochana ,że wyrok Tobie korzystny w SO w Suwałkach, pozdrawiam serdecznie , całusy i uściski ode mnie.Natalia

      Usuń
    2. Natalio, przeczytałam wiadomość od Ciebie. Spokojnie czekaj, będzie dobrze.
      W tej pandemii wszystko się pomieszało, w sądach też.
      U mnie była sprawa rozpatrywana niejawnie. No i bardzo szybko. Decyzja odmowna ZUS z 6 marca. Miesiąc póżniej się odwołałam. 29.04.odbył się sprawa, wyrok przyszedł natychmiast. Mam też już uzasadnienie.
      A nawet już wniosłam apelację od części wyroku.

      Usuń
    3. Jolu,moja decyzja odmowna z Zus była 8 lutego br. odwołanie wysłałam w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem zus Białystok
      4 marca 2020r. Może cos nie tak,skoro tak długo nie mam żadnej informacji,bedę dzwonić.Natalia

      Usuń
    4. Natalio, spokojnie poczekaj, prawdopodobnie, na gotowy wyrok SO. Nie ma co przyspieszać, dzwonić. Przyjdzie pora na Twoją sprawę, to ją sąd rozpatrzy. Pozdrawiam.

      Usuń
  27. Czy są panie rocznik 1953, które przechodziły na emeryt.z KN i miały sprawę w sądzie i jaki był efekt końcowy.Prosze o podzielenie się wiedzą.

    OdpowiedzUsuń
  28. Dzisiaj dostałam z sadu pismo w którym Sąd Okręgowy w Gdańsku doręcza odpis Zus na moje odwołanie i jednocześnie cytuję "zobowiazuje do złożenia pisma przygotowawczego, w którym należy wskazać jakie twierdzenia co do faktów zgłasza Pani w sprawie oraz jakie dowody na poparcie swojego stanowiska przywołuje w terminie 21 dni pod rygorem pominięcia spóźnionych dowodów w sprawie" Zastanawiam się o jakie dowody im chodzi. występowalam o przeliczenie w oparciu o 114

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sąd w Gdańsku bardzo zawile formułuje wezwania do uzupełnienia odwołania, czy innych pism.
      miałam ostatnio na tapecie bardzo skomplikowaną sprawę z Gdańska. Przysyłają jakieś pisma z przepisami, ostatnio też z wykazem obostrzeń. I żądają pism przygotowawczych.
      Marysiu, coś Ci doradzimy. Poczekaj

      Usuń
  29. pani Jolu czy ZUS po przegranej sprawie w sądzie apelacyjnym wnosi o uzasadnienie wyroku

    OdpowiedzUsuń
  30. Otrzymałam w środę pełne uzasadnienie z sądu okręgowego w W-wie oddalające odwołanie.Oczywiscie powód upływ 5 letniego terminu określonego w art.146 kpa.organ rentowy odmówił w tej sytuacji uchylenia decyzji i ponownego wyliczenia emerytury bez potrąceń,pomimo iż był zobowiązany do tego na podst.art 114 ust.1 ustawy. W odpowiedzi na odwołanie ZUS wniósł o jego oddalenie na podst art 477 & 1 kpc a uzasadniając swe stanowisko wskazał,że w zaskarżonej decyzji odmówił ubezpieczonej uchylenia decyzji z dnia 20 sierpnia 2013,ale stwierdził jej wydanie z naruszeniem prawa.pPowolal się przy tym na art 146 i art 151 kpa. Dalej ze upłynęło 5 lat..Dalej że 10 czerwca 2013 złożyłam o powszechna.przyznana decyzja decyzja ze niższa od wcześniejszej. 14 mają 2015 następna decyzja o przeliczenie. Także wypłata zawieszona,świadczenie mniej korzystne.(z 0,7 na 1,3). Następnie że 17 kwietnia 2019 ZUS odmówił uchylenia decyzji,stwierdzając jej wydanie z naruszeniem prawa.Nastepnie o posiedzeniu niejawnym.Dalej że można byłoby rozważyć w takiej sytuacji art 114 ust.1 tej ustawy na który wskazałam w odwolaniu i że instytucja przewidziana w art 114 ust 1 nie jest wznowieniem postępowania sensu stricto lecz swoistym wznowieniem postępowania.I cały dalszy ciąg ze upłynęło 5 lat. Sąd w przedmiotowej sprawie nie znalazł podstaw do zmiany zaskarżonej decyzji i ponowne jej wyliczenie.Sad odstąpił od kosztów.11 stron. W tym 4 strony o wyroku Trybunału, że trwa proces legislacyjny itd. Sąd nawet nie pofatygował się aby ZUS wyliczył mi hipoteczna. I to podkresle mocno do Apelacyjnego. Nie będę wyliczała sama. Wiem że powszechna powinna być wyższa o jakieś 330 zł. W 2013 roku.
    Zaczynają się dla mnie schody. Siadam jutro do pisania odwołania. Oczywiście do Sądu Apelacyjnego. Jolu naprawdę wszystko dzięki tobie.Wzor podałaś na blogu. Dotyczy on mnie w 100%. Dzwoniłam do sądu o koszty w apelacyjnym. poinformowano mnie że żadnych nie ponoszę. Chyba też się nie poddam dziewczyny. JOLU jeszcze raz dzięki. I wszystkim. Pozdrawiam trzymajcie się mocno i zdrowo. Basia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, typowe uzasadnienie, powielane wielokrotnie. Nie przejmuj się tym, warszawskie sądy z reguły oddalają odwołania. Taka specyfika. Pisz apelację, masz 2 tygodnie na to. Sądy apelacyjne mają w większości ustalona linie orzeczniczą, zwracają sprawę do ponownego rozpoznania z zaleceniem zastosowania art. 114 ustawy emerytalnej do ponownego ustalenia emerytury. Mądrzejsze ZUS-y przeliczają emerytury, pozostałe odmawiają z uwagi na brak przesłanek do użycia art. 114 i znów decyzję ZUS trzeba zaskrzyć do sądu okręgowego. I tak "w koło Macieju".
      Tak, że spokojnie, napisz apelację.
      Tak, jak czytam dziesiątki dokumentów emerytek (i z własnego doświadczenia), nie ma specjalnego znaczenia wielkość (ilość stron) apelacji.
      Otrzymuje się wyrok z SA podobnej treści, jaką my piszemy, na kilkanaście stron.
      Basiu, jednak napisz formułkę o nieobarczaniu Cię żądaniami ZUS dotyczącymi zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. ZUS zapewne w odpowiedzi na Twoją apelację zażąda tych pieniędzy. SA może ich nie zasądzić i tak z reguły robi, tym bardziej, że to emerytki z reguły wygrywają sprawę.
      Ale, na szelki wypadek, warto napisać taką formułkę.
      Głowa do góry, spokojnie pisz, Basiu, apelację.
      A przede wszystkim, dbaj o zdrowie, nie stresuj się. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Basiu, pamiętaj o podaniu wartości przedmiotu zaskarżenia, inaczej sąd przyśle Ci wezwanie do uzupełnienia braków formalnych. I w 2 egzemplarzach trzeba pisać apelację

      Usuń
  31. Do Joli.
    Jolu warto jeszcze walczyć? To tak wszystko długo trwa. I znowu około roku w apelacyjnym. Ja już czasami jestem zrezygnowana. Basia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, warto.
      Warto dokończyć sprawę. Będzie długo trwało, ale to nic, to tylko kilka pism.
      Nawet nie trzeba iść na rozprawy, jeśli nie ma wezwania do stawiennictwa obowiązkowego. Oczywiście, zawsze namawiam do uczestniczenia w rozprawach. ale, jeśli ktoś ma to przypłacić nerwami, lub zwyczajnie boi się, że nie da rady, to nie trzeba iść. Już nic więcej nowego nie wniesie się do sprawy. A tera większość spraw odbywa się niejawnie, sądy nawet nie zawiadamiają o posiedzeniach.
      Może też się okazać, że teraz sprawy będą odbywały się dużo szybciej.
      Basiu, pamiętaj, to tylko kilka pism. Pisz.

      Usuń
  32. Pani Jolu - mam podobną sprawę jak Pani Maria B 29 maj 18"02. Dzisiaj otrzymałam z SO Rzeszów pismo wraz z odpisem ZUS odpowiedz na moje odwołanie o ponowne ustalenie wysokości emerytury na podstawie wyroku Sądu o zastosowanie art.114 ust. emeryt.Sąd doręczył również druk pouczenia oraz " informuje ,że przeprowadził postępowanie dowodowe z dokumentów znajdujących się w aktach ZUS , i w związku z treścią odwołania wzywa o zgłoszenie ewentualnych dalszych zarzutów i wniosków dowodowych na piśmie w terminie 7 dni pod rygorem uznania , że treść wniesionego już odwołaniajest wyczerpującym stanowiskiem , oraz że nie zgłaszam innych dowodów".ZUS w dalszym ciągu odmawia zastosowania art.114. Pouczono mnie ,że Sąd może rozpoznać sprawę na posiedzeniu niejawnym. C0 z tym dalej? Zaznaczam że w poprzednim odwołaniu opisałam bardzo obszernie i dalej mało. Dziękuję i proszę wsparcie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I to jest straszne. Wszyscy wiedzą o słuszności trybu art. 114, a jednak niektóre sądy domagają się nowych dowodów... To,(tu przekleństwo), nie przestępstwo, gdzie można znależć nowe dowody. Gotowe przepisy, niezmienne. Można je różnie interpretować, ale skąd brać nowe dowody?
      Coś spróbuję wymyślić.
      Kto może pomóc, to bardzo proszę, doradżcie.

      Usuń
    2. Czy nowymi dowodami mogą być stosowne fragmenty uzasadnień jakże licznych wyroków sądowych, gdzie zobowiązano ZUS do zastosowania art. 114?

      Usuń
    3. Niestety, nie.
      Większość sędziów jest niechętna powoływaniu się na inne wyroki. Uważają się za niezależnych i niezawisłych. Sami, owszem, wymieniają wiele przykładowych wyroków, powołują się na nie.
      Ale powinnyśmy, jak najbardziej, korzystać z treści tych wyroków.

      Usuń
    4. Z powyższych wpisów jasno wynika,jak idealnym jest rozwiązaniem tzw. precedens. Każdy prawnik w USA rozpoczyna zajmowanie się jakąś sprawą od poszukiwania precedensu (wyroku w identycznej sprawie nawet sprzed 200 lat) Dlaczego to takie dobre ? Bo elimimuje różne wyroki w identycznych sprawach. Każda taka próba zrożnicowania jest natychmiast wykorzystywana w odwołaniach i to skutecznie. I jakoś nikt nie mówi, że sędziowie w USA są niezawiśli i niezależni.

      Usuń
    5. Pomarzyć sobie, dobra rzecz

      Usuń
  33. Do MariiB i Pani z 29 maja 2020 23:09
    Nie ma, bo nie może być żadnych nowych dowodów czy faktów w sprawie wyroku TK i zastosowania art. 114 ustawy emerytalnej do ponownego ustalenia świadczenia.
    Dziewczyny, dokładnie przeczytajcie swoje odwołania od decyzji ZUS. Czy to, o co wnosicie do sądu, jest dobrze sprecyzowane, czy w uzasadnieniu są te punkty opisane.
    Jak już wielokrotnie się przekonałam, trudno doradzić dobrze nie znając całości dokumentów. Niby wszystkie mamy podobną sytuację, ale każda sprawa jest inna.
    Najbardziej dziwi mnie podejście sądów do naszych spraw. Wiadomo, chyba wszystkim, o co chodzi emerytkom wnoszącym wnioski do ZUS po wyroku TK, a jednak wymaga się od nas formułowania dodatkowych pism, przywoływania nowych dowodów i faktów. To jakaś paranoja.
    Powinno wystarczyć jedno zdanie, jak w druku ERPO. To ZUS i sądy powinny wiedzieć, jak rozpoznawać sprawy. A nie wymagać elaboratów od nas. Potem ta sama treść znajduje się w uzasadnieniach sądowych.
    Ja mam już 3 podobne uzasadnienia sądowe. Podobne to tego, co sama napisałam.

    OdpowiedzUsuń
  34. Uzasadnienia sądowe tworzy się na zasadzie "kopiuj - wklej". Dąży się do tego byśmy tworzyły mądre żądania a potem się je wykorzystuje.

    OdpowiedzUsuń
  35. Macie taka prosta sprawę, a nie umiecie z tego skorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  36. Do JOLI.
    Wartość przedmiotu zaskarżenia. Nie wiem czy dobrze liczę.
    2013 r.
    Kwota składek zwaloryzowanych 101339,94
    Kwota zwaloryzowanego kap.pocz. 302997,11
    Suma kwot pobr.emer.po uwzględnieniu kwoty wypłaconego wyrównania 84939,48
    Średnie dalsze trwanie życia 253,70 m-cy.
    Wyliczona kwota emerytury 1258,96
    Zawieszona świadczenie mniej korzystne.
    A powinno być.
    101.339,94 + 302997,11 = 404337,05 : 253,70 = 1593,76
    1593,73 -1258,96 = 334,80.
    Tyle powinnam mieć wyzsza razy 12 miesięcy = 4017,60
    2015 r.
    101339,94 + 320201,00-84.939,48 :253,70 = 1326,77
    Też zawieszona świadczenie mniej korzystne
    A powinno być
    101338,94 + 320201,00 =421540,94 :253,70 =1661,57
    1661,57 - 1326,77 = 334,80 pomnożone przez 12 m-cy = też
    4017,60.
    To tylko rok 2013 i 2015. Wartość za dwa lata sumuje. Czy dobrze policzyłam. Może w wartość przedmiotu zaskarżenia podam za 2013. O matusiu nie wiem czy sobie poradzę. Jolu wiem że jesteś mocno zajęta ale czy dobrze policzyłam
    Pozdrawiam Basia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, najpierw przeczytaj o wpz w wątku podanym poniżej. Jeśli będziesz miała pytania, pisz

      22 stycznia 2020
      Liczymy wysokość emerytury hipotetycznej

      http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2020/01/liczymy-wysokosc-emerytury-hipotetycznej.html

      Usuń
    2. wpz liczymy jako różnicę emerytury powszechnej bez odliczeń pobranych świadczeń i emerytury wcześniejszej (brutto) z tego samego roku, np. 2013. Różnicę (jeśli jest dodatnia, czyli ep jest większa niż ew) mnożymy przez 12 i podajemy w pełnych zł.
      Jeśli emerytura powszechna bez odliczenia pobranych świadczeń jest niższa od emerytury wcześniejszej (brutto) z tego samego roku, wtedy uciekamy się do sposobu innego podania wpz.
      Liczymy różnicę między emeryturą powszechną bez odliczenia pobranych świadczeń a emeryturą powszechną z odliczeniami. I mnożymy przez 12.
      wpz podajemy za jeden rok, stąd mnożymy przez 12 miesięcy

      Usuń
    3. Jolu a 2013 r. Kiedy to wyliczyli mi niby powszechna źle policzyłam różnice.

      Usuń
    4. Basiu, dobrze policzyłaś tę różnicę, tylko, że to wpz taki trochę naciągany.
      Basiu, podaj wysokość emerytury wcześniejszej (brutto) z roku 2013.
      Możesz też podać emeryturę wcześniejszą (brutto) z 2015 r.
      Policzę Ci wpz i emeryturę hipotetyczną, liczoną jak dla pierwszaków

      Usuń
    5. Do Joli
      Jeżeli emerytura powszechna bez odliczeń jest niższa od emerytury wcześniejszej, to albo darujemy sobie sprawę sądową, bo nic nie zyskamy, albo upieramy się przy tym, że powinnyśmy mieć liczoną emeryturę na nowych wskaźnikach, tak jak pierwszakom, ale wtedy nie ma argumentów za tym, aby tak było, bo decyzja z 2013 r. nie została uchylona.

      Usuń
    6. Jolus jutro pogrzebie w dokumentach. Poszukam decyzji z 2013 lub 2015 . To co przysyłają rokrocznie. Tam powinno być brutto. Bo w tych decyzjach jest netto. To co na rękę. Rozbolała mnie głowa z tego wszystkiego. Wypiłam meliske. Dzięki za wszystko. My chyba po tym wszystkim zrobimy jakieś spotkanie. Ja osobiście serdecznie zapraszam. Mieszkam sama. Córka w Warszawie. Pozdrawiam. Basia

      Usuń
    7. Możemy jeszcze powalczyć o obliczenie emerytury zwaloryzowanej z "wskażnikiem dożycia" z roku 2019, czyli ok. 208.
      Na razie nikt nie wygrał przeliczenia z korzystniejszymi wskażnikami

      Usuń
    8. Basiu, może być jutro.
      W decyzjach masz podaną też wartość brutto. To będzie wartość do opodatkowania, zwykle na dole pisma

      Usuń
    9. Do anonimowy z 22.35.
      Tylko że emerytura powszechna bez odliczeń wychodzi wyższa od wcześniejszej. Więc lepiej nie ma co mącić.

      Usuń
    10. I to jest bardzo dobra wiadomość

      Usuń
    11. Witam. Chcę się podzielić z Wami uwagą, na temat kwoty zaskarżenia. W moim przypadku ZUS składając apelację od wyroku SO, sam wyliczył i podał tą kwotę. Podana kwota, była wartością (wg wyroku art. 114 ust. 1 pkt 1 i pkt 6 ustawy) tj. wyliczona za 3 lata. Pozdrawiam

      Usuń
    12. Oczywiście, można podać kwotę za jeden rok, lub za cały okres.
      Czasami ZUS podaje tylko kwotę, bez żadnego opisu

      Usuń
    13. Jolu ZUS wpisał tylko: "Kwota zaskarżenia........zł"(nie było żadnego opisu). Wg mego wyliczenia była to kwota za 3 lata. Pozdrawiam

      Usuń
  37. Basia.
    W wyroku SO jest że na wniosek z 14 mają 2015,decyzja z dnia 25 czerwca 2015 po waloryzacji od 1 marca 2015 wynosi 1384,00

    OdpowiedzUsuń
  38. Wartość przedmiotu zaskarżenia podaje się za jeden rok

    OdpowiedzUsuń
  39. Wyliczoną emeryturę powinnaś porównywać do faktycznie pobieranej emerytury brutto z danego okresy, a nie do emerytury zawieszonej. Jeżeli różnica wyjdzie dodatnia, to następnie należałoby zwaloryzować ją wskaźnikami waloryzacji emerytur za następne lata aż do 2019 r. I w ten sposób wyliczysz kwotę zaskarżenia za 1 m-c w warunkach roku 2019. Mnożysz ją przez 12 m-cy i masz kwotę za cały rok 2019.
    Chyba że chcesz policzyć kwotę zaskarżenia na aktualnych wskaźnikach. To wtedy obliczenie będzie całkiem inne.

    OdpowiedzUsuń
  40. Wygrałam w sądzie okręgowym .Sadokregowy uchylił decyzję z dn7 kwietnia 2013iprzyznal prawo do wypłaty bez odliczenia pobranych kwot od 1 04 2013 r .na podst art477(14) par2 kpc.Zus złożył apelację a sadapelacyjny ja oddalił

    OdpowiedzUsuń
  41. Do JOLI
    Jolu napisałam do ciebie G mejla. Nie wiem czy doszedł. Zajęło mi to wszystko ponad 4 godz. Najpierw na kartce a później z tabletu. Wykończona już jestem tym wszystkim. Prosze daj znać czy doszedl. No mam problemy w pisaniu i wysyłaniu mejli. Pozdrawiam Basia

    OdpowiedzUsuń
  42. Dzięki serdeczne Jolu. Wiem że nie masz czasu. Tyle osób do Ciebie pisze. Już byłam spokojna a teraz znowu nerwy. Apelację mam przygotowana. Przepisać tylko, skserowac, podpisać i wysłać. Dobrze że przypomniałaś że w 2 egz.
    Pozdrawiam
    Basia

    OdpowiedzUsuń