31 maja 2020

Pismo procesowe do sądu


Kochani

           Poniżej zamieszczam wzór pisma przygotowawczego/procesowego – odpowiedzi na żądanie sądu do złożenia pisma, w którym należy wskazać, jakie twierdzenia co do faktów zgłasza emerytka w sprawie oraz jakie dowody na poparcie swojego stanowiska, czy też   wzywa do zgłoszenia ewentualnych dalszych zarzutów i wniosków dowodowych.

Oczywiście, trzeba rozsądnie korzystać z tego wzoru. Należy wybrać te treści, które uznacie za stosowne, czy też te, które dotyczą Waszego odwołania do sądu od decyzji odmownej ZUS.
Można też zgłosić nowe wnioski.

                                                        


                                                                   miasto, dn. …...2020 r.
imię i nazwisko
adres

Sygn. akt  …….


Sąd Okręgowy w ……………
 Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
adres

                                Pismo procesowe/przygotowawcze

                 W odpowiedzi na wezwanie Sądu Okręgowego w ……. odpowiadam, iż niniejszym podtrzymuję moje odwołanie od decyzji odmownej ZUS Oddział w ……., odmawiającej mi prawa do ponownego ustalenia wysokości emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. sygn. P 20/16.

Przytaczam także fakty i dowody świadczące o konieczności ponownego ustalenia wysokości mojej emerytury, zgodnie z wyrokiem TK i słuszności moich racji dochodzonych przed Sądem.

 Wnoszę o:

- uchylenie decyzji odmownej wydanej przez ZUS z dnia …..03/04.2019 r. w sprawie ponownego ustalenia emerytury i  odmowy uchylenia decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej

- uchylenie decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej z dnia……..2013 r.

-  orzeczenie o wysokości mojej emerytury bez uwzględnienia niezgodnego z Konstytucją art. 25 ust. 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS oraz obliczenie mojej emerytury z najkorzystniejszymi dla mnie wskaźnikami, uwzględniając zwaloryzowany kapitał i składki do 2019 r. oraz najkorzystniejszy wskaźnik dożycia dla ubezpieczonej w wieku 66 lat.

          Zwracam się do Wysokiego Sądu z prośbą o nieobarczanie mnie (ewentualnym) żądaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącym zwrotu kosztów zastępstwa procesowego z uwagi na fakt, iż  to ja jestem poszkodowana w niniejszej sprawie.         
Emerytura, którą obecnie pobieram, nie jest wysoka, wynosi ….. zł brutto, netto to jest ……….
Pieniądze te ledwo wystarczają mi na życie, opłaty mieszkaniowe i  zakup leków. A koszty utrzymania ciągle rosną. Dlatego proszę o nieobarczanie mnie kosztami żądanymi przez ZUS.

           Wprowadzenie przez ustawodawcę z dniem 1 stycznia 2013 roku do ustawy emerytalnej przepisu art. 25 ust. 1b i objęcie zakresem jego zastosowania kobiet urodzonych w roku 1953, pobierających wcześniejsze emerytury, nastąpiło z naruszeniem art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którym Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

           Tym samym, regulacja ta od samego początku swojego istnienia była niekonstytucyjna i w ogóle nie powinna być przez organy administracyjne, w tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, stosowana. Wynika to wprost z treści art. 8 ust. 2 Konstytucji, zgodnie z którym jej przepisy stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. W sytuacji, gdy nowo wprowadzone uregulowanie (art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej) było niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, organ rentowy miał obowiązek odmówić jego stosowania. Z mocy art. 8 w związku z art. 2 Konstytucji powinien stosować przy obliczaniu wysokości emerytur powszechnych urodzonych w 1953 roku kobiet, pobierających wcześniejsze emerytury, przepisy dotychczasowe. W konsekwencji przyznanie ubezpieczonym niższych świadczeń było następstwem błędu organu rentowego.

          Wydanie przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu, który był podstawą ustalenia mojej emerytury  w zaniżonej wysokości, stanowi okoliczność mającą wpływ na prawo do świadczenia i uzasadnia działanie w przedmiocie ponownego ustalenia wysokości emerytury z pominięciem takiego niekonstytucyjnego unormowania.
Istotne jest tutaj to, że ta „nowa okoliczność” istniała zarówno przed wydaniem decyzji ustalającej wysokość emerytury dla mnie, jak i przed wydaniem decyzji odmownej ZUS z dnia …….2019 r.

             Skoro błędem jest niewłaściwa wykładnia prawa to nie ma podstaw, aby odmówić uznania za błąd stanowienie prawa sprzecznego z aktem nadrzędnym jakim jest Konstytucja RP.   
   
             Dowodem na wydanie błędnej decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej jest właśnie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16.
Organ rentowy popełnił błąd stosując do obliczenia mojej emerytury art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 11 maja 2012 r.

Równocześnie organ rentowy stwierdził, iż decyzję o przyznaniu mi emerytury powszechnej wydał z naruszeniem prawa. Stwierdzenie to stanowi swoiste „przyznanie się” przez organ rentowy do błędu.

              Decyzja organu rentowego wydana na podstawie niekonstytucyjnego przepisu jest obiektywnie błędna. Błąd ten rozumiany jest bardzo szeroko, w rozumieniu ustawy emerytalnej jest błędem co do okoliczności, oznacza wadliwość decyzji organu rentowego, jej obiektywną błędność. Taka obiektywna błędność decyzji występuje w niniejszej sprawie.

             Błąd organu rentowego oznacza „każdą obiektywną wadliwość decyzji, niezależnie od tego, czy jest ona skutkiem zaniedbania, pomyłki, celowego działania samego organu rentowego czy też rezultatem niewłaściwych działań pracodawców albo wadliwej techniki legislacyjnej i w konsekwencji niejednoznaczności stanowionych przepisów”, w tym także naruszenia prawa wskutek niewłaściwej wykładni obowiązujących przepisów.

             Zgodnie z treścią Konstytucji RP (art. 190 ust. 4) i z uwzględnieniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16, organ rentowy powinien wznowić postępowanie według art. 114 ustawy emerytalnej.

             Z art. 114 ustawy wynika, że w sprawie zakończonej prawomocną decyzją organ rentowy, na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, zmienia decyzję i ponownie ustala prawo do świadczeń lub ich wysokość, bez względu na upływ jakichkolwiek terminów.

           Wysokość mojej emerytury powinna być obliczona według najkorzystniejszych wskaźników z tablicy średniego dalszego trwania życia.  Od 2013 r. przybyło mi ponad 6 lat, nie stałam się młodsza, tylko starsza. Dlatego uważam, że w obliczeniu emerytury powinnam być potraktowana jak osoba 66-letnia, a nie 60-tka.

           Powinny też zostać uwzględnione zwaloryzowane środki, kapitał początkowy i składki.  ZUS moje zgromadzone środki zwaloryzował tylko do 2013 r., kiedy naliczono mi emeryturę powszechną. Pragnę zaznaczyć, że z emerytury powszechnej nigdy nie korzystałam, nigdy nie pobrałam żadnej z niej wypłaty.
           Bardzo proszę Wysoki Sąd, aby zobowiązał organ rentowy do wskazania, na podstawie jakich przepisów, środki (kapitał i składki) zgromadzone na moim subkoncie zostały wyzerowane w roku 2013.
Uważam, że zarówno kapitał początkowy, jaki i składki, zewidencjonowane na moim koncie, powinny podlegać waloryzacji do dnia podjęcia faktycznej wypłaty emerytury powszechnej.

          W treści decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej organ rentowy zamieścił zapis, że emerytura powszechna zostaje zawieszona, gdyż jest niższa od emerytury wcześniejszej, która będzie wypłacana.
Zapis decyzji, że przyznano ubezpieczonej emeryturę powszechną, a następnie świadczenie zawieszono, ponieważ jest mniej korzystne niż dotychczasowe, jest pozaprawny.  Przepisy ustawy emerytalnej  nie znają instytucji prawnej przyznania i zawieszenia emerytury, jako świadczenia mniej korzystnego.
W zaistniałym stanie organ nie mógł zawiesić emerytury, bo nie zostały spełnione warunki z art. 104 ustawy, a tylko ten przepis reguluje przesłanki zawieszenia prawa do emerytury. Taka sytuacja zobowiązuje organ do waloryzacji zgromadzonego kapitału początkowego i zewidencjonowanych na koncie składek. Zatem faktycznie i prawnie, nieprzerwanie pobieram dotychczasową tzw. wcześniejszą emeryturę.
I w tej sprawie proszę Wysoki Sąd, aby zobowiązał organ rentowy do wskazania, na podstawie jakich przepisów zostało zawieszone moje świadczenie w 2013 r.

             Nie jestem prawnikiem, moja wiedza o przepisach emerytalnych nie jest duża, czasami trudno mi zrozumieć prawnicze terminy, czy żądania i orzeczenia sądowe. Emeryci bardzo często nieprawidłowo formułują swoje wnioski, odwołania, bo skąd mają wiedzieć, jak to zrobić. Nie otrzymują w tym względzie żadnych informacji od doradców w ZUS.
Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Powinny też czuwać nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.

          W pouczeniu decyzji o przyznaniu mi emerytury powszechnej ZUS nie poinformował mnie o możliwości wycofania wniosku.  Gdyby ZUS w decyzji z dnia ……2013 r., o przyznaniu emerytury, w pouczeniu wskazał mi możliwość wycofania wniosku, a nie tylko odwołanie się do sądu, nie znalazłabym się teraz w tak niekorzystnej dla mniej sytuacji prawnej.

W świetle powyżej przytoczonych argumentów moje odwołanie od decyzji odmownej organu rentowego jest uzasadnione i słuszne.

203 komentarze:

  1. Jak trafnie zauważyła @barbra pod poprzednim postem, trzeba wybrać - albo wnosić o wyrównanie, gdy emerytura powszechna bez pomniejszenia z roku 2013/2014 okazała się wyższa od emerytury wcześniejszej, albo wnosić o wyliczenie emerytury tak jak "pierwszakom" (fragment pisma procesowego z dzisiejszego posta zaznaczony na niebiesko). Ta druga opcja wydaje się jednak zupełnie nierealna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta druga opcja przysługuje każdej kobiecie, której ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego dokonał zawieszenia tej emerytury.
    Należy zauważyć, że w punkcie V pouczenia wydanej decyzji organ poucza, że w razie zbiegu prawa do dwóch lub więcej świadczeń będzie wypłacał świadczenie wyższe.
    Organ nie stwierdził, by przy obliczaniu emerytury o której mowa w art. 24 przestał obowiązywać art. 25 ust. 1 ustawy.
    Skoro więc art. 25 ust.1 ustawy jest przepisem w dalszym ciągu obowiązującym to waloryzacja składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego musi być zastosowana do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc od którego będzie przysługiwała wypłata tej temperatury.
    Jeżeli do tej pory ta wypłata nie przysługiwała ponieważ emerytura była wyższa od wcześniejszej to składki w dalszym ciągu muszą być waloryzowane.
    Tak stanowią przepisy ustawy i wynika to z pouczenia ZUS w wydanej ustawie.
    Czytajmy to co ZUS nam przekazał i nie wymyślajmy tego co ZUS chciałby usłyszeć. Należy w kilku zdaniach, ale zdecydowanie, wykazać organowi, że to on nam już dowiódł jakie prawo nam przysługuje i że składki (kapitał również) w dalszym ciągu muszą być waloryzowane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 15:29
      Składki i kapitał miałyby być nadal waloryzowane pomimo nakazanej wyrokiem sądu wypłaty z wyrównaniem emerytury powszechnej według stanu konta i tabeli "dożycia" na rok np. 2013 (zgodnie z wnioskiem z tamtego roku)? Tak dobrze to nie ma ;)
      Przypomnij sobie wyrok SA w Białymstoku III AUa 1018/19 w sprawie emerytki "pierwszaka", która domagała się wyrównania z odsetkami.

      Usuń
    2. Tak wynika z pouczenia wydanej decyzji pod którym podpisał się organ.
      A prawo jest tylko prawem ktorego należy przestrzegać.
      Nie jest istotne jaki wyrok wydał sąd. Sąd bierze pod uwagę to na co powołuje się strona oskarżająca.
      Nieznajomość prawa szkodzi. Proszę przeczytać na co powołał się ZUS.
      Skoro wyplacana jest emerytura wyższa to ta niższa podlega prawu które jej dotyczy.

      Usuń
  3. Pani Jolu serdecznie dziękuję za udostępnione pismo procesowe do Sądu.rzecz w tym że ja w poprzednim odwołaniu od decyzji ZUS do SO w Rzeszowie już te argumenty przedstawiłam obszernie /które są w tym piśmie/ i dalej mało. Sąd pisze: w związku z treścią odwołania wzywa o zgłoszenie "ewentualnych"dalszych zarzutów i wniosków dowodowych na piśmie.O co tu jeszcze chodzi, ile tych pism trzeba wysyłać. Więcej nie mam nic do przekazania Sądowi.napiszę że nie zgłaszam innych wniosków dowodowych. Jeszcze raz Pani dziękuję Nela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nelu, tak to wygląda. No, bo skąd wziąć nowe fakty, dowody, wnioski. Sędziowie doskonale wiedzą o co chodzi, a domagają się ciągle nowych pism. Na okrągło piszemy to samo, a sądy podobnymi tekstami nam odpowiadają w uzasadnieniach.
      Czasem mi się wydaje, że sędzia czyta tylko ostatnie pismo, i to na rozprawie.

      Usuń
  4. Szkoda naszych nerwów jeżeli chodzi o Sądy w Rzeszowie.Ja odwołałam się od decyzji ZUS do Sądu Okrgowego w Rzeszowie i też
    musiałam pisać pisma a przecież oni dobrze wiedzą o co chodzi.
    Sąd nie uchylił decyzji ZUS a jedynie skierował do ZUS o ponowne rozpatrzenie wg art114 ustawy.ZUS wniósł apelacje i sąd uchylił wyrok i ja już nie mam możliwośći żadnego odwołania.Ale to tylko sprawiedliwe Sądy rzeszowskie.Czytam wyroki Sądów Aplacyjnych w innych miastach i stają po stronie pokrzywdzonych emerytów.Pozostało nam czekać na ustawę która leży w sejmie.Związki napisały do marszałek, żeby ustawę procedować.Gdyby cchodziło o prtominentów to na kolanie nawet w nocy by uchwalili.Tak państwo prawa nie działa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma pani uzasadnienie odrzuconej apelacji w zwiazku z zastosowaniem art.114 ust.ust.1f

      Usuń
  5. To jest wszystko prawda. Ale ustawy nigdy nie będzie. Jej ustanowienie prowadziłoby do potwierdzenia krzywd jakie wyrządzono emerytkom z rocznikom 1949-1952. Prawo nie działa wstecz a w ich przypadku zadziałało. I myślisz, ze teraz sie podłożą? Będą wszystkie nękać w układzie sądy - ZUS aż doprowadza je do stanu wyczerpania nerwowego.

    OdpowiedzUsuń
  6. mam uzasadnienie ale mnie ono nie przekonuje.Zus staje na stanowisku że ja nie zgłosiłam nowego żądania a zgłoszony wniosek był o orzeczenie TK i Sąd Apelcyjny się do tego prychylił.Ja do ZUS skierowałamskargę o wznowienie postępowania i równocześnie złożyłam wniosek o naprawienie szkody wyrządzonej prez wydanie decyzji z naruszeniem prawa czyli przeliczenie emerytury.Wszystko później w pismach wyjaśniałam, ale wyrok jest jaki jest i już nie mam odwołania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest jeszcze skarga kasacyjna,może emerytki lub pani Jola pomogą w twojej sprawie.

      Usuń
    2. Pani Marto - ja mam identyczne wyroki i uzasadnienia w Warszawie.Odpuszczam. Na ustawę też już nie liczę.Asia.

      Usuń
  7. Jeżeli chodzi o inne wcześniejsze roczniki to mieli prawo przejść
    na powszechną przed 2013r.A my już mieli to prawo zablokowane
    ustawą za Tuska.W mojej ocenie nie powinno tak być że połowa rocznika 1953 skorzystałą z przeliczenia reszta w zależności od sądu nie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet pani nie wie,że dużo kobiet z rocznika 1953 gdyby nie wyrok TK nie miało wiedzy ,że mogą sobie podwyższyć emeryturę wcześniejsza na powszechną, tak jak i panie z wcześniejszch roczników.Choć temat był często poruszany w mediach /petycje,wystąpienia do posłów /, one bawiły wnuki i nie miały czasu dla siebie nie mówiąc o czytaniu prasy.Dlatego tak istotna jest inforamacja pisemna ze strony ZUS do emerytów których zmienione przepisy mogą dotyczyć.Dlaczego na takie informacje listowne stać PGNIG,Banki,Innogy,itp, a nie ZUS.

      Usuń
  8. Przed 2013 r. wcześniejsze roczniki nabyły prawo do emerytury powszechnej ponieważ spełniły wszystkie warunki do nabycia tego prawa. Natomiast okres do skorzystania z tego prawa jest niczym nieograniczony. Uważam tę kwestię za zamkniętą i nie podlegającą dalszej dyskusji.
    Panie z rocznika 1953, ktore składają swoje wnioski po raz pierwszy korzystają z takiego prawa i swoje wnioski mogą złożyć wtedy kiedy zechcą.
    Jest to dowód na to, że prawo do złożenia wniosku o emeryturę powszechną nie jest ograniczone czasowo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ale ten brak ograniczenia dotyczy tylko rocznika 1953 objętego wyrokiem TK

      Usuń
    2. Nie, to wynika z ustawy. Dotyczy wszystkich. Tylko chcą nam wcisnąć wierząc, że już nas przekonali.
      Wystarczy przeczytać art. 100 i 129. Czy art. 129 stanowi coś o obliczaniu emerytury? Nie. Stanowi jedynie, od jakiego momentu emerytura może byc wypłacana.

      Usuń
    3. bardziej precyzyjnie: ograniczenia terminu składania wniosku nie ma, ale wysokość emerytury powszechnej jest wyliczana według stanu prawnego na dzień złożenia wniosku. I tylko rocznikowi 1953, po wyroku TK, nie pomniejsza się emerytury powszechnej na podstawie art. 25 ust. 1b.

      Usuń
    4. 14:14
      Co z tego, że uważasz "tę kwestię za zamkniętą i nie podlegającą dalszej dyskusji" skoro twoje stanowisko różni się od stanowiska Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów? ;)

      Usuń
    5. Pozwolę się nie zodzić z pani wypowiedzią.ZUS błednie podchodzi do tematu.To,że wyrok TK był dopiero w 2019r nie znaczy,że panie kończyły lata uprawniajace do emerytury powszechnej w 2019/20r. Stan prawny dla rocznika 1953 powinien ,tylko odnosić do ar25 ust.1b.

      Usuń
    6. Zauważyć należy, że ZUS wadliwie ustala, że emerytkom które już miały przyznane prawo do emerytury przyznaje je, po raz kolejny, po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
      Emeryturę przyznaje się tylko raz. Wcześniejsza emerytura nie wygasa i po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, a tym samym, uzyskaniu, na mocy ustawy, prawa do emerytury powszechnej emeryt może złożyć wniosek o realizację powstałego prawa.
      ZUS potwierdza tylko powstanie tego prawa i oblicza świadczenie na dzień jego nabycia.
      ZUS niczego nie przyznaje. Jego decyzje mają charakter deklaratoryjny a nie konstytutywny.

      Usuń
    7. Do 18: 00
      Brawo, jesteś na dobrej drodze, przyjrzyj się dobrze zakresowi czasowemu tego wyroku. Panie z rocz. 53 nie mają żadnych innych praw, niż roczniki wcześniejsze, tylko same wynoszą się ponad równe prawa. Jak przeczołgają się przed sądami, to może chociaż trochę prawdy do nich dotrze. Tej ustawy na pewno nie będzie, bo nie jest wykonaniem wyroku, jeśli chodzi o zakres czasowy. TK nie uregulował tym wyrokiem odliczania z mocą wsteczną emerytur pobranych przed 2013 r., jak i po dacie osiągnięcia wieku emerytalnego przez panie z rocz.53 (patrz zakres czasowy wyroku). Dlatego każda ustawowa regulacja, wykraczająca poza zakres czasowy określony w wyroku, dotyczyć musi wszystkich kobiet ur. w latach 1949-1953, które ZUS wskutek błędnej wykładni przepisu art.25 ust.1b objął jego stosowaniem, a nie tylko rocz. 1953. Skoro ustawodawca przez siedem lat nie zareagował na stosowanie błędnej wykładni przepisu art.25 ust.1b, i zaniechał zmiany jego wykładni po wydanym przez TK w 2015 r. Postanowieniu P 11/ 14, to należy uznać, że utrwalona, błędna wykładnia przepisu Art.25 ust.1b wynika z niezgodnego z prawem nadania przez ustawodawcę mocy działania tego przepisu wstecz. A skoro ustawodawca objął z mocą wsteczna też roczniki wcześniejsze, pozbawiając je tym samym praw nabytych, a nie tylko rocz. 1953, to nie może teraz tworzyć ustawy naprawczej tylko dla rocznika 1953, bo jest to niezgodne z Art.2, Art.7, Art. 31 , Art.32. 1 i Art. 67. 1. Konstytucji.

      Usuń
    8. Ja się przeczołgałam i wygrałam rocznik 53

      Usuń
    9. 19:16;
      Współczuję tego "czołgania". Dobrze, że efekt oczekiwany zostal osiągnięty
      Nie zmienia to jednak faktu, że ustawy, w takim zapisie, na pewno nie będzie.
      Rownosc gwarantuje nam art. 32 Konstytucji a na wyrównanie strat dla wszystkich nie ma pieniędzy.

      Usuń
    10. Te "rady" brzmią znajomo...;) ale Rocznik 1953 da sobie radę bez nich.

      Usuń
    11. Cały czas walczymy i efekty widać jest co raz wcej wygranych i nie współczuć tylko brać przyklad

      Usuń
    12. To dobrze, że panie z rocznika 1953 coraz częściej wygrywają w sądach, bo starsze roczniki chyba już nie mają takiej szansy.

      Usuń
  9. To,że ZUS w swoim komunikacie dał nieograniczony czas na składanie wniosków pierwszakom jest dla mnie sygnałem,że i dla roczników 1949-1952 powinien być on nieograniczony. Brak przepisów przejściowych i osobistej listownej informacji dla emerytów 1949-1952,to istotne błędy ZUS. Gdyby ZUS był reprezentowany przez niezależnych prawników, a nie na etacie ZUS być, może korzystniejsze i szybsze byłyby wyroki sądowe. Jeszcze jedna sprawa ,panie, które pierwszy raz składaja wnioski po wyroku TK wszystkie zyskują i to niemałe pieniądze,choć gdyby przepis je objął od 2014 roku nie wszystkie miałyby e.powszchną większą od e.wczesniejszej.Widzimy ,to po sprawach sądowych emerytek wczesniejszych z 1953r,że nawet bez pomniejszeń e.w wychodzi większa.Przepis,że emerytura jest na wniosek prawidłowy,ale z datą ukończenia wieku powszechnego / 60 lat /i nie działania ustawy wstecz ,ale odliczenia od dnia wejscia przepisu, a dla rocznika 1953 rok później.Jesli w wieku powszechnym zyskałaś,to przeliczyć,a jak e.w.była wyższa,to nie jesteś stratna.Przy takim podejściu do ustawy naprawczej koszty nieduże.

    OdpowiedzUsuń
  10. ZUS wcale nie musiał nikogo informować o zmianie przepisów. Prawo do emerytury nabywa się z mocy prawa i według przepisów wowczas obowiązujących. Złożenie wniosku o skorzystanie zbtego prawa stanowi jedynie od kiedy zamierza sie korzystać z powstałegopprawa. Panie z rocznika 1953 nabyły swoje prawo pod rygorami art. 25 ust 1b ustawy uznanego za niekonstytucyjny dlatego "pierwszaki" moga składać swoje wnioski kiedy zechcą nawet teraz gdy art. 25 ust 1b ustawy jest przepisem uznanym za zgodny z Konstytucją. Ważne sa przepisy obowiązujące w dniu nabycia prawa a nie jego realizacji.
    Wielokrotnie wypowiadał się, w tej kwestii, SN i istnieją opracowania wielu wybitnych prawnikow dotyczace tej kwestii.
    Nie możemy więc "zawracać Wisły kijem".

    OdpowiedzUsuń
  11. Do 14:21
    Prawa do emerytury nie nabywa się na wniosek tyko z mocy ustawy. Na wniosek nabywa się tylko prawo do emerytury w drodze wyjątku, a przyznaje go prezes ZUS. Prawo do emertury wczesniejszej tez nabywa sie na wniosek, bi jest przyznana w drodze wyjątku przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

    OdpowiedzUsuń
  12. Prawo do emerytury wcześniejszej też nabywa się z mocy ustawy po spełnieniu pewnych warunków uprawniających do nabycia tego prawa.
    Kobiety nabywały do niej prawo na podstawie art. 24 ust. 1 po spełnieniu warunków o których mowa w art. 46 w zw. z art. 29.

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam, moja mama jest przedawniona. Ja staram się jej pomóc. Złożyła odwołanie od decyzji ZUS do Sądu i aktualnie Sąd pyta się czy zgadza się na posiedzenie niejawne. Jeśli nie, powinna złożyć odpowiednie pismo w ciągu 14 dni. Czy dobrze myślę, że lepiej rozprawa? No i czy od razu z tym pismem złożyć na wszelki wypadek wniosek o nie obarczanie kosztami zastępstwa procesowego, choć na tą chwilę jeszcze nic sąd o kosztach nie wspominał? Dziękuję za informacje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wioleto,
      Jeżeli mama jest w stanie udać się do sądu to korzystniejsze jest posiedzenie jawne. Sąd może czegoś dopytać a ona sama może napisać sobie pismo procesowe i złożyć na rozprawie. W piśmie może wypunktować to co chciałaby powiedzieć. Pamiętać należy, że każde pismo składa się w dwóch egzemplarzach.
      Wniosek o zwolnienie od kosztów można złożyć wtedy gdy sąd zechce nimi obciążyć. W I instancji raczej nie obciążają kosztami.
      Życzę powodzenia dla mamy.

      Usuń
    2. Do Willi.
      W pierwszej instancji nie obciążono mnie żadnymi kosztami. Natomiast zaskarżając wyrok Sądu Okręgowego do Apelacyjnego zadzwoniłam z pytaniem o koszty. Odpowiedź brzmiała że nie. Mimo wszystko napisałam formułkę. Nadmieniam że podobnie jak Twoja mama jestem przedawniona. Wyrok sądu okręgowego był niejawnym. Pozdrawiam
      Basia

      Usuń
    3. W apelacyjnym obciążają kosztami zastepstwa procesowego jezeli sprawa jest przegrana. ZUS, z reguły ma swojego pelnomocnika.

      Usuń
    4. Dziękuję za odpowiedzi. Napiszę pismo z prośbą o rozprawę i postaram się przygotować pismo procesowe.

      Usuń
    5. Wioletto, muszę skorygować wpis o zwolnieniu od kosztów sądowych. Odwołania do Sądu Pracy są zwolnione od opłat i kosztów sądowych. Taki wniosek spotka się z oddaleniem.
      Można prosić, czy wnosić o "nieobarczanie emerytki (ewentualnym) żądaniem organu rentowego w sprawie zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
      Przeczytaj post o wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

      Usuń
    6. Ten post przeczytałam i dlatego zrodziło się moje pytanie. Tylko z tego co zrozumiałam nie ma potrzeby takiego wniosku składać na tym etapie? Czy na wszelki wypadek można razem z wnioskiem o rozprawę wnieść o "nieobarczanie emerytki (ewentualnym) żądaniem organu rentowego w sprawie zwrotu kosztów zastępstwa procesowego? To drugie rozwiązanie wydaje mi się właściwsze. Pozdrawiam.

      Usuń
    7. Nie rozumiem jeszcze jednej kwestii w piśmie z Sądu o zajęciu stanowiska w sprawie rozprawy jest również zapis:
      "Stosownie do art. 156 k.p.c. Sąd uprzedza Panią, że zamierza rozstrzygnąć sprawę na podst. art. 114 ust. 1 pkt 6 k.p.c i art 133 ustawy o emeryturach..., zgodnie z którym w spawie zakończonej prawomocną decyzją organ rentowy, na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu , uchyla lub zmienia decyzję i ponownie ustala prawo do świadczeń lub ich wysokość, jeżeli przyznanie świadczeń lub nieprawidłowe obliczenie ich wysokości nastąpiło na skutek błędu organu rentowego; a zgodnie z art. 133 ust 1 pkt 2 ww. ustawy w razie ponownego ustalenia przez organ rentowy prawa do świadczeń lub ich wysokości, przyznane lub podwyższone świadczenia wypłaca się, poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do tych świadczeń lub do ich podwyższenia, jednak nie wcześniej niż za okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc, o którym mowa w pkt 1, jeżeli odmowa lub przyznanie niższych świadczeń były następstwem błędu organu rentowego lub odwoławczego. Sąd udziela Pani 14 dnia do zajęcia stanowiska w tym przedmiocie - pod rygorem pominięcia twierdzeń i wniosków zgłoszonych po tym terminie."
      Niestety tego nie rozumiem? Jakie zająć stanowisko? Z góry dziękuję za pomoc.

      Usuń
    8. Wioletto, to co Pani napisała cytując pismo z sądu jest bardzo ciekawe i chyba niezbyt często sądy stosują nowy art. 156 1/ kpc. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego weszła w życie bodaj w listopadzie 2019 r.

      Okazuje się, że sędzia może poinformować o prawdopodobnym wyniku sprawy przed wyrokiem.

      Przepis ten brzmi:

      Art. 156 1. Pouczenie stron o prawdopodobnym wyniku sprawy
      W miarę potrzeby na posiedzeniu przewodniczący może pouczyć strony o prawdopodobnym wyniku sprawy w świetle zgłoszonych do tej chwili twierdzeń i dowodów.

      Na ten temat można przeczytać w "Rzeczpospolitej"

      https://www.rp.pl/W-sadzie-i-urzedzie/305309927-Sedzia-bedzie-mogl-poinformowac-o-prawdopodobnym-wyniku-sprawy-przed-wyrokiem.html

      Usuń
    9. Chodzi o przepis 156 2 (nie dopisałam), przeczytałam go, ale niestety nie rozumiem jaki ewentualnie byłby wynik sprawy, czy korzystny? Może jednak sąd idzie w dobrym kierunku dla mojej mamy i rozprawa nie jest potrzebna?
      Mam czas chyba do 15 czerwca, żeby napisać odpowiedni wniosek. Proszę o pomoc jakie zająć stanowisko w kwestii art 156 2 k. p. c.?

      art. 156 2. Jeżeli w toku posiedzenia okaże się, że o żądaniu lub wniosku strony można rozstrzygnąć na innej podstawie prawnej, niż przez nią wskazana, uprzedza się o tym strony obecne na posiedzeniu.

      Usuń
    10. Pani Wioletta z tego co czytam to ma pani odpisać do sądu czy jest zgoda na posiedzenie niejawne i jeśli powoływała się pani w skardze do sądu na Art 114 to podtrzymać te skargę z art 114 bo taki art sąd rozpatrywał u pani

      Usuń
    11. Art. 156 2/. Uprzedzenie stron o rozstrzygnięciu żądania lub wniosku strony na innej podstawie prawnej
      Jeżeli w toku posiedzenia okaże się, że o żądaniu lub wniosku strony można rozstrzygnąć na innej podstawie prawnej, niż przez nią wskazana, uprzedza się o tym strony obecne na posiedzeniu.

      https://www.lexlege.pl/kpc/art-156-2/

      Najwyraźniej wniosek i odwołanie mamy, a także (lub) decyzja ZUS opierały się na innych podstawach prawnych niż art. 114 i art. 133 ustawy emerytalnej i Sąd pisze, (na podstawie art. 156 1/), że przy rozstrzygnięciu zamierza przyjąć jako podstawę prawną własnie art. 114 i 133.
      Musiałaby Pani podać tutaj jaką podstawę prawna wskazała Pani mama i ZUS, żeby sprawa stała się całkiem jasna.

      Usuń
    12. ZUS wydał decyzję odmawiającą uchylenia decyzji z 2013 r. i stwierdził jej wydanie z naruszeniem prawa na podstawie art. 151 2 w związku z art. 146 1 Kpa.
      Moja mama złożyła odwołanie wskazując, że powinien być zastosowany art 114 ustawy o emeryturach...
      W piśmie, które stanowiło odpowiedź na pismo ZUSu moja mama wnosiła o obliczenie emerytury na podstawie art. 114 ustawy emerytalnej.
      Czy ja dobrze rozumiem, że sąd chce się przychylić do naszego wniosku? Może nie ma potrzeby wnosić o rozprawę, która na pewno jest stresująca? Chyba, że wnieść o rozprawę i podtrzymać swoje stanowisko odnośnie art. 114.?
      Dziękuję za pochylenie się nad sprawą, powoli wszystko staje się dla mnie jasne.

      Usuń
    13. Dobrze pani rozumie .Musi ppani w piśmie odnieść się do tego co piszę sąd w sprawie Art114 i zdecydować czy rozprawa ma być jawna czy niejawna ,raczej w czasie epidemii rozpatrują niejawnie

      Usuń
    14. Wszystko się zgadza

      Usuń
    15. Od pewnego czasu sądy zaczęły orzekać właśnie na podstawie art. 114 i 133 kpc, a nie na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego, jak to robi ZUS i jak zrobił w sprawie pani mamy. Powinna pani przeczytać uzasadnienia wyroków, z których wiele zostało opublikowanych i z których jasno wynika, że zastosowanie tych przepisów jest korzystne dla tzw. "przedawnionych" emerytek.

      Usuń
    16. Dziękuję za odpowiedzi i wskazówki.

      Usuń
  14. I tu się mylisz. Prawo do emerytury wcześniejszej jest prawem, które nabywa się na wniosek, dlatego w ustawie jest wyraźnie napisane, że prawo to nabędą tylko ubezpieczeni, którzy spełnią określone warunki. Dlatego przy nabywaniu prawa do emerytury wcześniejszej liczy się stan prawny obowiązujący w dacie złożenia wniosku, a przy nabywaniu prawa do emerytury zwykłej liczy się stan prawny w obowiązujący w dacie spełnienia warunków do świadczenia.To ostatnie zdanie też zamotałaś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żeby mieć przyznaną emeryturę trzeba aby byly spelnione pewne warunki, o ktorych mowa w ustawie. Wtedy składa się wniosek o przyznanie emerytury. Jest to obojętne czy przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego czy po nim. Emeryturę przyznaje się jeden raz. I bierze się pod uwagę warunki w chwili jej przyznania.
      Jeżeli mielibyśmy przyznaną emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego to po jego osiągnięciu ZUS mozemy złożyć wniosek o jej obliczenie na dzien jego osiagniecia i jej wypłatę gdyby byla wyższa od wcześniejszej. Nie sklada się już wniosków o przyznanie jeżeli kiedyś nam ja przyznano. W swoim wniosku powinniśmy zaznaczyć, że o jej wypłatę wnosimy tylko wówczas gdyby okazała się wyższa. ZUS wtedy niczego nie zawiesi.

      Usuń
  15. Jolu.
    Na blogu jeszcze raz bardzo mocno chce Tobie podziękować za wszystko. Za wyliczenia, wszystkie wskazówki. Wczoraj wysłałam do Apelacyjnego. Zobaczymy co dalej. Pewnie potrwa to około roku. Jestem za wszystko wdzięczna. Życzę dużo zdrowia.
    Basia

    OdpowiedzUsuń
  16. Cieszę się że są osoby którym udało się ale to chyba nie w Rzeszowie.Bo ja już mam sprawę zamkniętą Sąd Apelacyjny wydał postanowienie z informacją że nie podlega dalszemu zaskarżeniu.
    Byłam dzisiaj w zus i pani powiedziała ,ze muszę czekać na ustawę
    napiszcie jak Wam przliczono i ile lat wyrównano.U mnie w obydwóch Sądach były sprawy nie jawne, a wyjaśnienia to chyba nikt dokładnie nie czytał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Marto, czy mogłabyś napisać, czy twoja emerytura powszechna wyliczona bez pomniejszenia na rok 2013 byłaby wyższa od emerytury wcześniejszej, którą wtedy pobierałaś? Z góry dziękuję.

      Usuń
  17. Jeżeli chodzi o koszty sądowe to nie opłacałam w żadnym sądzie nic

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie nie chodzi o koszty sądowe tylko czy twoja emerytura powszechna bez pomniejszenia była w 2013 roku wyższa, czy niższa od emerytury wcześniejszej.

      Usuń
    2. Emerytura powszechna z 2013 musi być wyższa od dotychczas pobieranej wcześniejszej i to gwarantuje wygrana w sadzie

      Usuń
    3. 16:52
      a jednak Marta przegrała, bo Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uchylił wyrok sądu I instancji. Widocznie SA uznał, że nie można było zastosować art. 114 u "przedawnionej". Jak widać, nie ma gwarancji.

      Usuń
    4. Czy P.Marta zwróciła się w swoim piśmie do sądu o zastosowanie art.114 ,czy tylko sąd zalecił ,aby ZUS zastosował ten art.114, bo jeśli sama nie zwracała się o zastosowanie tego artykułu,to ,może ZUS ,to wykorzystał.

      Usuń
  18. Dzisiaj na facebooku taki wpis p.mecenasa-Kancelaria Adwokacka adwokat Konrad Giedrojć
    44 min · Publiczne
    Z informacji dotyczących emerytek z rocznika 1953 aktualizacja: Sąd Okręgowy we Wrocławiu - przynajmniej w składzie SSO Joanna Kopaczyńska-Macała - uwzględnia odwołania i/lub wnioski z art. 114 (nawet złożone po upływie 1 miesiąca od wejścia w życie wyroku TK i po upływie 5 lat).
    Własnie z sukcesem zakończyłem 3 takie sprawy przed tutejszym Sądem Okręgowym. W jednej z nich już wiadomo, że ZUS nie apeluje.
    Wyrok daje prawo do wyrównania począwszy od kwietnia 2019 r., ale zastanawiam się, czy nie będzie lepiej wycofać wniosku o emeryturę (tam, gdzie to jest możliwe) i złożyć ponownego na nowych wskaźnikach (waloryzacja kapitału początkowego, składek i niższa średnia dalsza długość trwania życia). Majka 53

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten wpis mec. Giedrojcia jest dziwny. Chyba nie chodzi o wyrównanie od kwietnia 2019 na podstawie art. 133, ale o wypłatę przeliczonej emerytury od kwietnia 2019. We wpisie jest mowa o nowych wskaźnikach, a to chyba nie jest możliwe w przypadku emerytek "przedawnionych".
      Warto wyjaśnić u źródła, tzn. u mec. Giedrojcia.

      Link do fb mec. Giedrojcia:

      https://www.facebook.com/adwokatKonradGiedrojc/posts/1118807621818820?

      Usuń
    2. Odnośnie wpisu adwokata Konrada
      Gedrojć, nie słyszałam by ktoś z nieprzedawnionych wygrał sprawę odnośnie zwrotu wniosku
      Z 2013 lub 2014r. Jestem nieprzedawnina, Sąd Okręgowy
      Sprawa oddalona, Sąd Apelacyjny, sprawa niejasna Białystok oddalenie, u uzasadnieniu Sąd uzasadnia że wyrok Trybunału
      Konstytucyjnego nie dotyczy prawa do emerytury lecz ustalenia jej wysokości, wznowienie postępowania i uchylenie decyzji z 2014r dotyczyło nie prawa do emerytury lecz jej wysokości która została ustalona ponownie z wyłączeniem niekonstytucyjnego przepisu Art.25 ust 1b ustawy emerytalnej. Ponowne ustalenie wysokości emerytury w wyniku wznowienia postępowania nie daje podstawy do skutecznego cofnięcia wniosku o przyznanie prawa do świadczenia w tym przypadki do emerytury. Wyrok Sądu I instancji jest zgodny z prawem apelacja na mocy Art.385 k.p.c. podlega oddaleniu. To wszystko. Może inne Sądy Apelacyjne wydadzą inne wyroki.
      Warto spróbować nic mnie to nie kosztowało, uzasadnienie również jest bezpłatne. Przedawnienie w niektórych Sądach wygrywają same
      bez prawników. Więc nie wiem czy to nie jest reklama. Pozdrawiam
      Wanda

      Usuń
    3. Do 17:33
      Oczywiście,że reklama, naiwnych nie brakuje. Przepis Art.116. 2. nie daje żadnej możliwości wycofania wniosku po uprawomocnieniu się decyzji. Pisałam nie raz to, co pani napisała. Wyrok TK nie dotyczy przyznania prawa do emerytury, tylko wysokości świadczenia. A poza tym co innego jest wniosek, a co innego decyzją. Decyzje można zmieniać, uchylać , zaskarżać. A czy ktoś słyszał, żeby zaskarżyć wniosek? A czy w ogóle TK może badać zgodność z Konstytucja wniosku? Podstawą wycofania wniosku po upływie 30 dni od jej otrzymania, mogłoby być wyłącznie stwierdzenie faktu, że prawo do emerytury w czasie wydawania decyzji nie przysługiwało. A że wszystkim po osiągnięciu wieku emerytalnego zgodnie z Art.24 u.e.r a także Art.67. 1. Konstytucji prawo do emerytury, o której mowa w Art.24 przysługiwało, to nie ma żadnych podstaw do wycofania wniosku. Nie jest przy tym istotne, że ktoś złożył wniosek, a pracował, bo prawo to zostało przyznane, ale musiało być zawieszone do dnia rozwiązania stosunku pracy. To samo dotyczy zawieszenia wypłaty jednego z świadczeń przy zbiegu świadczeń ( Art.95. 1.) i wypłaty korzystniejszego świadczenia. Te wszystkie instrukcje obejścia ustawy, i wycofania starego wniosku, czyli ponownego stania się pierwszakiem, którym się nie jest, a które tutaj co niektórzy forsują, nie tylko, że nie mają żadnej podstawy prawnej, co są wręcz śmieszne. Zamiast zawalczyć o równe prawa, czyli równe zasady ustalania wys. świadczeń zgodnie z prawidłową wykładnią prawa i wyroku TK, to zajmujecie się głupotami i bezpodstawnymi roszczeniami. Ale jak wam to nie przeszkadza, że jedne z Was maja bezprawnie kilkaset zł., czy nawet 1000 zł co m-c więcej od Was, tylko dlatego, że ZUS błędnie ustala datę powstania prawa do świadczeń na podst. daty złożenia wniosku z Art.129. 1. o wypłatę, podczas gdy powinien na podstawie daty osiągnięcia wieku emerytalnego, przez co nie odlicza im emerytur pobieranych przez 10 i więcej lat, to nie zostaje Wam życzyć nic innego, jak cieszyć się z tej niesprawiedliwości.

      Usuń
    4. Do 21:16, podobno Roczniki 1949-52 zorganizowały się na Facebooku do działania i każdy zainteresowany może dołączyć.

      Usuń
    5. Rocznik 1953 tez zorganizował się ns Facebooku do działania I też każdy może dołączyć, po co więc ta ciągłe uwagi I podżeganie do hejtowania.

      Usuń
    6. Do Wandy z 17.33
      Jak sąd odniósł się do przeliczenia na aktualnych wskaźnikach?

      Usuń
  19. moja emerytura wcześniejsza w 2013r była wyzsza od powszechnej i do tej pory ją pobiera.Natomiast obecnie po wyroku TK moja emerytura wcześniejsza jest nizsza od powszechnej a to wynika przy rozpatrywaniu odwołania przez sąd okręgowy i na tym też się sąd oparł i wydał wyrok żeby zus przeliczył ponownie, ale co z tego jak sąd apelacyjny uchylił ten wyrok

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za informację. W tej sytuacji rzeczywiście pozostaje czekać na ustawę, bo z tego co piszesz wynika, że masz szansę na podwyższenie emerytury. Szkoda, że sąd apelacyjny uchylił wyrok sądu okręgowego.

      Usuń
  20. w 2013r moja emerytura wcześniejsza była wyższa i ją pobieram do tej poru.Obenie emerytura po wyrou TK wcześniejsza okazała się niższa ale sądowi to nie przeszkadzało.Czy z przedawnionych ktoś
    tak miał i wywalczył

    OdpowiedzUsuń
  21. Pani Marto czy dorze rozumiem,że bez zastosowania art.25 emerytura wcześniejsza też wychodzi wyższa.

    OdpowiedzUsuń
  22. Przecież napisała wyraźnie, ze po wyroku TK wcześniejsza jest niższa, czyli ze powszechna bez odliczeń jest wyższa.

    OdpowiedzUsuń
  23. 21:16;
    Przy zbiegu prawa do dwóch świadczeń wypłaca się wyższe. A jaka jest podstawa prawna do zawieszenia niższego? Zobacz kiedy dochodzi do zawieszania swiadczen. Na pewno nie wtedy gdy zastosuje sie art. 95 ust. 1 ustawy.

    OdpowiedzUsuń
  24. Do 20:37
    Mogłaś zaznaczyć we wniosku,że chcesz pobierać niższe, albo odwołać się decyzji i pobierać niższe. ZUS nie robi żadnych przeszkód, żeby pobierać to, które chce osoba uprawniona. Jak wiesz wszystko i to NA PEWNO, to po zadajesz pytania. Pomagaj tym, co nie wiedzą na pewno wszystkiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawo do zawieszenia świadczenia określa art. 104 ustawy. ZUS nie ma żadnych podstaw do zawieszenia świadczenia niższego przy zbiegu prawa do dwóch świadczeń. Wynika to wprost z art. 95 ust. 1 ustawy.
      Jeżeli takie prawo zaistnieje wypłaca wyższe a nizsze podlegac powinno rygorom obowiązującego prawa.
      ZUS "nabijał nas w przysłowiową butelke" wypłacał tę wyższą, zwykle wcześniejszą, emeryturę i przestawał waloryzowac składki i kapitał.

      Usuń
  25. Dostałam znowu decyzje odmowną z ZUS-u ,odmawiającego mi prawa do przeliczenia świadczenia ,wg. zarządzenia Sądu. Przysługuje mi prawo do jej zaskarżenia. Ale już się w tym gubię. Może ktoś ma namiary na osobę , która by mi pomogła. Jestem ze Szczecina. Pilne, bo mija termin odwołania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Elu, przejrzyj kilka ostatnich postów. Są tam prawie gotowe wzory różnych pism.

      Usuń
    2. Otrzymałam odpis orzeczenia Sądu Okręgowego w Szczecinie, a w załączeniu odpis zarządzenia (?)z pouczeniem , ze w przypadku wydania przez organ rentowy ponownej decyzji, która odmawiałaby prawa do przeliczenia świadczenia , przysługuje mi prawo do jej zaskarżenia. Po odwieszeniu sprawy w Sądzie nie dostałam zawiadomienia o terminie rozprawy, tylko odpis orzeczenia.

      Usuń
    3. c.d. na podst. przepisu art. 467 &4 k.p.c. zarządza zwrócić akta organowi rentowemu -celem rozpoznania wniosku ubezpieczonej o przeliczenie emerytury. i ZUS odmówił mi prawa do obliczenia emerytury powszechnej zg. z wyrokiem TK.(bo zgodnie z art. 114 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy , brak podstaw do uchylenia decyzji z dn. 27.11.2013). I tak w kółko:(

      Usuń
  26. Drodzy Państwo, mam wielka prośbę o podanie sygnatur akt spraw sądów apelacyjnych, w których sąd ZOBOWIĄZUJE, czy NAKAZUJE organowi rentowemu ponowne ustalenie emerytury w trybie art. 114 osobom przedawnionym.
    sama też poszukam, ale może ktoś ma gotowe dane.

    Już wyjaśniam, o co chodzi.
    Własnie otrzymałam z Sądu Apelacyjnego w Białymstoku pismo ZUS Oddział Białystok, w którym ZUS wnosi o zwrócenie się w trybie art. 390 paragraf 1 kpc z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie, czy w art. 114 ustawy emerytalnej usunięcie niekonstytucyjnego przepisu stanowi "okoliczność faktyczną' i czy zaistniał błąd organu rentowego (art. 133 ust.1 pkt. 2).
    Mówi o różnym orzecznictwie sądów apelacyjnych. Przywołuje niepublikowany wyrok SA w Łodzi, który mówi, że wyrok TK nie stanowi "okoliczności faktycznej", a nawet "okoliczności sprawy".
    To pismo jest wynikiem apelacji ZUS na korzystny dla mnie wyrok SO Suwałki w sprawie przeliczenia emerytury wg art. 114.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy dobrze rozumiem, że to w Pani sprawie zostało skierowane zagadnienie prawne do SN?

      Wyroki, o które Pani prosi były publikowane w Jotowni.
      Niestety aktualnie nie działa Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych więc nie ma do nich dostępu. Gdy już dostęp będzie w wyszukiwarce należy wybrać wydział pracy i ubezpieczeń społecznych a jako podstawę prawna wpisać art. 114, 133 (bez cudzysłowu).

      https://orzeczenia.ms.gov.pl

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/search/advanced/$N/$N/$N/21/$N/$N/$N/$N/$N/$N/$N/$N/art.$0020114$002c$0020133/$N/$N/datapublikacji/descending/1

      Można jednak skorzystać z SAOS (System Analiz Orzeczeń Sądowych) i w wyszukiwarce wpisać art. 114 i art. 133. Na tym portalu przepisy trzeba wpisywać w cudzysłowie, np. "art. 114", "art. 133", ale najlepiej wpisać "art. 25 ust. 1b", to znajdzie się tam i art. 114 i art. 133.

      https://www.saos.org.pl/search?all="art.+25+ust.+1b"&size=20&sort=JUDGMENT_DATE%2Cdesc


      Usuń
    2. Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych już działa.

      Usuń
    3. W sprawie art. 114 proszę szukać tu:

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/search/advanced/$N/$N/$N/21/$N/$N/$N/$N/$N/$N/$N/$N/art.$0020114/$N/$N/datapublikacji/descending/1

      W sprawie art. 133 proszę szukać tu:

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/search/advanced/$N/$N/$N/21/$N/$N/$N/$N/$N/$N/$N/$N/art.$0020133/$N/$N/datapublikacji/descending/1

      Usuń
    4. 10:53
      na razie ZUS wystąpił w apelacji o skierowanie takiego zagadnienia prawnego przez SA, który wcale nie musi takiego wniosku uwzględnić.

      Usuń
  27. Jolu,
    Myślę, że moze okazać Ci się przydatny wyrok SN z dnia 17 sierpnia 2016 r. - I UK 333/15. Dotyczy on zastosowania art. 114 ustawy. Wprowadza on nowe pojęcie "okoliczności". Jest to w uzasadnieniu. Nie musisz analizować okoliczności sprawy tylko zastosowanie art. 114.

    OdpowiedzUsuń
  28. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie rady i dane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyrok z fajnym uzasadnieniem SO w Suwałkach III U 609/19

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/150520000001521_III_U_000609_2019_Uz_2019-11-20_001

      Usuń
  29. Jolka, na Fb są grupy "emerytury rocznik 1953"i "seniorki 1953r." Widziałam, że tam publikują orzeczenia,Serdecznie pozdrawiam. Ina

    OdpowiedzUsuń
  30. Miłe Panie, siedzę kolejny dzień nad pismem procesowym do którego zobowiązał mnie Sąd szukając nowych faktów i dowodów na żądanie zastosowania odpowiednich lat dozycia i waloryzacji składek. Jestem nieprzedawniona. Decyzja ZUS z 2024 r. uchylona. Nowa wydana w maju 2020 w wyniku wznowienia postepowania ZUS na podst. art. 151 par.1 pkt 2 Kpa . Od tej decyzji sie odwoluje bo zus pomniejszyl tylko o kwote wyplat.
    Moje pytanie Czy jesli dec zus z 2014 r zostala uchylona moge na tym etapie wnosic do zus o uchylenie wniosku z 2014 r. A co z obecnym postepowaniem sadowym , Prosze o jakies wskazowki sorry za literowki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy takiej ilości informacji trudno jest Ci coś doradzić.
      Nie podałaś żadnych informacji o jakich faktach sąd już został poinformowany.
      Przecież wszystkie fakty wynikają z Twojej dokumentacji.
      Możesz sobie zobaczyć jaki był wskaźnik dożycia w chwili kiedy osiągnęłaś powszechny wiek emerytalny a jeżeli jesteś z 1953 r. to był on podwyższony i porównać ze wskaźnikiem dożycia w chwili składania wniosku. Waloryzacja składek i kapitału przysługuje do miesiąca poprzedzającego miesiąc od którego przysługuje Ci wypłata emerytury - art. 25 ust. 1 ustawy.
      Przecież pismo procesowe to może być tylko kilka zdań ale trzeba wiedzieć co się chce.
      Jeżeli postępowanie sądowe ma związek z wyrokiem TK to ZUS zastosował się do wyroku i według mnie postąpił zgodnie z wytycznymi.

      Usuń
    2. Jeszcze raz najprościej jak potrafię.
      Decyzja ZUSu z 2014 r. o przyznaniu em. została uchylona decyzją z maja 2019 r. Nowa w trakcie zaskarżenia, bowiem ZUS nie uwzględnił dożycia na 2019 bo rzekomo o to nie wnosiłam - stąd odwołanie.
      Czy na tym etapie mogę wnosić do ZUSu o wycofanie wniosku o em. z 2014 r. Jeśli nie to dlaczego. Wyjaśnij proszę

      Usuń
    3. Też jestem nieprzedawniona i wydaje mi się ze poza skarga po wyroku trzeba złożyć ERPO o przeliczenie emerytury.Sprawa w Sadzie.Kochane pomóżcie

      Usuń
    4. Nie. Na razie nie składaj wniosku o wycofanie wniosku o ep. Poczekaj na wyrok SO, po rozprawie złóż wniosek do sądu o dostarczenie pełnego uzasadnienia wyroku. Wtedy postanowisz, co dalej. Nie wiadomo (a raczej chyba wiadomo, chyba będzie odwołanie oddalone), jaki będziesz miała wyrok SO. Czy będziesz wnosiła apelację?
      A, nuż, może wyrok będzie pozytywny... Wtedy ZUS pewnie wniesie apelację.
      W każdym razie poczekaj na wyrok z uzasadnieniem. Od dnia otrzymania wyroku z SO będzie 2 tygodnie do uprawomocnienia się wyrku SO.
      I w tym czasie złóż wniosek o wycofanie wniosku o ep.
      Ale koniecznie odezwij się po otrzymaniu wyroku z uzasadnieniem.

      Usuń
    5. Złożenie teraz wniosku o wycofanie wniosku o ep będzie się kłóciło z Twoją sprawą o zastosowanie korzystniejszego przelicznika. Dlatego teraz nie składaj wniosku.

      Usuń
    6. A to sobie zapisz na przyszłość, na czas złożenia wniosku o wycofanie wniosku o ep.
      To jest wystarczający argument do sprawy wycofania wniosku o ep.
      Decyzja wydana w kwietniu 2019 r. (starej decyzji już nie ma w obrocie prawnym, uchylona).
      Wniosek wycofuje się od wydanej decyzji. Nieważne, kiedy wniosek był złożony.
      Przepisy nie określają, z jakiego okresu ma być ten wycofywany wniosek. Mówią tylko o tym, że wniosek, na podstawie którego wydano decyzję, można wycofać w określonym terminie od OTRZYMANEJ DECYZJI.

      Art. 116. emer. i rent. ZUS

      Wszczęcie postępowania
      1.
      Postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że ustawa stanowi inaczej.
      2.
      Wniosek o emeryturę lub rentę może być wycofany, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji. W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu.

      Usuń
    7. Rozumiem, że Twoje postępowanie zostało wniesione w związku z wyrokiem TK. Jeżeli tak to wyrok dotyczył niekonstytucjonalnosci art. 25 ust 1b ustawy i tylko mogłaś wnieść o przeliczenie emerytury bez odliczeń.
      Jak napisałaś ZUS tego dokonał
      Ważne tutaj jest o co wnosiłaś. Jeżeli chcesz prawidłowego wyjaśnienia musisz dokładnie podać czego dotyczył Twój wniosek.
      Dlaczego odwołujesz się od wydanej decyzji? Czy ZUS nie odniósł sie do wszystkich Twoich żądań?

      Usuń
    8. Do ZUS wnosilam skargę po wyroku TK
      Odwolalam się do Sadu oniekorzystne przeliczenie i o wskznik dozycia z 2019r

      Usuń
    9. Jaka byla odpowiedź ZUS na Twoje odwołanie?
      Jeżeli ZUS wydał decyzję i emeryturę, bez potrąceń, ustalił to znaczy, że zastosował się do wytycznych TK.
      Mając na uwadze fakt, że TK nie odnosił się do tablic przeżycia więc ZUS ma argumenty do zaprzeczania Twoim oczekiwaniom.
      To wcale nie znaczy, że nie masz racji. Ale obronić swoje stanowisko w kwestii wskaźnikow dożycia będzie bardzo trudne (chyba nawet niemożliwe).

      Usuń
  31. Jestem nieprzedawniona. Decyzja z 2014 uchylona , wydana nowa od ktorej sie odwoluje. Czy moge na tym etapie wnosic o wycofanie wniosku o em z 2014 r. Pomozcie prosze

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak brzmi ta decyzja, od której się odwołujesz i dlaczego się odwołujesz?

      Usuń
    2. 14:17:
      A do jakiego wniosku została wydana ta nowa decyzja od której się odwołujesz?
      Rozumiem, że jest to wniosek do którego została wydana decyzja uchylona. Odwołać się możesz tylko od decyzji. Wniosek z 2014 r. istnieje ponieważ go nie wycofałaś. Miałaś prawo do jego wycofania w ciągu 30 dni od jego złożenia - art. 116 ust. 2 ustawy.

      Usuń
    3. "Unknown 22 kwietnia 2020 18:03
      Nieprzedawniona. Wniosek z dnia 2014. Hipotetyczne obliczenie emerytury powszechnej przez Biegłego Sadowego z najkorzystniejszymi wskaźnikami i wskaźnikiem do życia dla obecnego wieku wyszla korzystniejsza od obecnej pobieranej.Opinia zakończona zdaniem- decyzja z dnia....2014 o przyznaniu prawa do świadczenia została przez ZUS uchylona decyzja z dnia....=2019. Powyższe w ocenie biegłego powinno być podstawa dla ZUS do wyrażenia zgody na wycofanie wniosku z dnia .....2014 o emeryture powszechna I zmiane decyzji w zakresie ustalenia podstawy obliczenia emerytury powszechnej w oparciu o złożony przez poszkodowana nowy wniosek o emeryturę powszechna. Wiec te szanowne Panie które nas tu tak uświadamiają ,ze wiedza więcej od nas niech w końcu dadzą sobie spokój z uświadamianiem nas.że szukamy gruszki na wierzbie. Pozdrawiam wszystkie emerytki rocznik 53 życzę zdrówka I wytrwania do końca naszej walki o to co nam legalnie się należy."

      Usuń
    4. Pani Jolu, mnie się wydaje że rola biegłego jest ograniczona do dokonanie wyliczenia wysokości świadczenia. Sugerowanie ZUS-owi zgody na wycofania wniosku z 2014 roku jest przekroczeniem kompetencji biegłego.

      Usuń
    5. Jeżeli biegly sądowy uznał, ze przysluguje mu takie prawo to powinien przywołać podstawę prawną takiego ustalenia.
      Przepisy prawne nie zezwalają na wycofanie wniosków po uprawomocnieniu się decyzji. Uchylenie decyzji pociąga za sobą uchylania wniosku.

      Usuń
    6. "nie pociaga za sobą uchylania wniosku"

      Usuń
    7. A Mozesz przywolac przepis prawny na to, ze uchylenie decyzji nie pociaga za soba uchylenia wniosku?

      Usuń
    8. No właśnie nie ma żadnego przepisu w sprawie uchylania wniosku. Jeżeli złożonego wniosku nie wycofa się w czasie określonym art. 116 ust. 2 ustawy to on juz pozostaje nawet wówczas gdy decyzja zostaje uchylona. Jakakolwiek filozofia w tej kwestii jest zbędna.

      Usuń
    9. W związku z Wyrokiem TK nastąpiły nowe okoliczności i w obecnej sytuacji kiedy nie ma starej decyzji więc i nie ma starego wniosku bo bezprawnie em.pow.została zawieszona. Bez zbędnej filozofii

      Usuń
    10. Do 20:57
      Czy słyszałaś kiedyś, żeby wniosek się uchylało? Dlatego właśnie nie ma żadnego przepisu o "uchylaniu" wniosku. Wniosek można co najwyżej wycofać w określonym w ustawie terminie. Tak samo jest w każdej umowie cywilnoprawnej. Złożenie wniosku o świadczenie stanowi wyrażenie woli osoby uprawnionej, a przez wydanie decyzji ZUS wyraża swoja wolę do zawarcia umowy. Jak w każdej umowie, podlega ona warunkom i zasadom określonym w ustawie. Jak ZUS wydał decyzję, a ty się nie odwołałaś w terminie 30 dni, to decyzja się uprawomocniła, a umowa ta została skutecznie zawarta. Od tej pory możesz tylko zmieniać decyzje wydane do tego wniosku i wszystkie kolejne decyzje będą miały odniesienie, jeśli chodzi o parametry, do tego wniosku. Twój wniosek i wydanie decyzji przez ZUS stanowi umowę cywilnoprawną i podlega tym samym prawom, co inne umowy.Nawet jak cioś kupujesz, a stanowi to tez umowę, to również masz określony termin na odstąpienie od umowy kupna sprzedaży. Potem możesz co najwyżej reklamować. A tak na chłopski rozum; jak uchylasz okno, czy drzwi, to znaczy, że tym samym uchylasz fundamenty? To mniej więcej to samo.

      Usuń
    11. Tu nie chodzi o żadne uchylenie wniosku ,ktoś zapewne źle sprecyzowal zdanie. Cały czas piszemy o wycofaniu starego wniosku a jest ku temu podstawa z uwagi na powstale nowe okoliczności. Decyzja z 2014 zostaje uchylona więc na chłopski rozum do chwili nieuprawomocnienia się nowej decyzji jest możliwość zgodnie z Art 116 ust wycofać wniosek. Pani z 22.35 może nam tu wszystkim wyjaśni dlaczego w obecnej sytuacji gdzie spełnione są warunki do skorzystania z tego Art. zrobić tego nie można. Tylko proszę nie powoływać się na ciągłe powtarzanie ze nie skorzystalysmy z tego Art w 2014 r. Jaka jest podstawą prawna,że obecnie nie można złożyć wniosku o wycofanie starego. Pozdrawiam wszystkie Panie rocznika 53

      Usuń
    12. Do 22.35
      Mylisz pojęcia. Nie potrafisz zrozumieć, że pierwsza decyzja do wniosku nie została zmieniona, lecz została uchylona i jest traktowana jako niebyła. Po uchyleniu tej decyzji jesteśmy w takiej oto sytuacji, że mamy wciąż ważny wniosek, do którego musi zostać wydana decyzja. I to będzie pierwsza i jedyna decyzja w tej sprawie.A dalej już to Art.116 się kłania.

      Usuń
    13. I jeszcze cd. Do 22.35
      To jest tak, jakbyś złożyła wniosek o emeryturę powszechną w 2014 rok i ZUS z jakichś powodów, by jej do tej pory nie ustalił. I musi ją ustalić teraz. Wg Twojej teorii nie miałabym prawa do wycofania wniosku do czasu uprawomocnienia się decyzji tylko dlatego, że wniosek przeleżał w ZUS kilka lat.

      Usuń
    14. Do Anonimowy 7 czerwca 2020 14:17
      O tym, kiedy warto złożyć wniosek o wycofanie wniosku o ep, przeczytaj troszkę wyżej

      Usuń
  32. Na Jotowni są wpisy p. Ingi z rocznika 1957 o jej wygranej w sprawie przyznania emerytury z art. 184 po wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyliczenie emerytury na podstawie art. 184 bez odliczenia wcześniej pobranych świadczeń

      Usuń
    2. Jeżeli miało się em.z KN a później przeliczoną z art. 32, to czy przeliczając na powszechna można się jeszcze powołać na art.184 bez odliczeń,jestem rocznik 1953,cały czas na wcześniej.

      Usuń
    3. Można to zrobić tylko przed przyznaniem em powszechnej czyli em wczes z art 46 w związku z art 32 przeliczamy także na em wczes tylko z art 184.Link do korzystnego wyroku w tej sprawie podał kibic na Jotowni.

      Usuń
    4. Wyrok SO Poznan 29.01.2018 sygn.akt VII U 4350/17 można skorzystać z uzasadnienia.

      Usuń
    5. Proszę,mi jeszcze wyjaśnić czy dobrze zrozumiałam,w wyroku sądu,pani osiągnęła wiek do em.powszechnej ale wystąpiła o em.z art.184 i sąd przyznał.Jak to by się miało do mnie kiedy wiek em.osiagnelam w 2013r i do tej pory jestem ma wcześniejszej to powolujac się na wyrok sądu mogłabym przeliczyć em.z art.184.

      Usuń
    6. Emerytura na podstawie art. 184 jest liczona z kapitału BEZ ODLICZENIA wcześniej pobranych wcześniejszych emerytur. Przeszkody nie stanowi osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. Byle do czasu złożenia wniosku na podstawie art. 184 nie mieć przyznanej emerytury powszechnej.
      Wygrana sprawa p. Ingi to III U 77/20. Prawomocny wyrok (niepublikowany) Sądu Okręgowego w Ostrołęce z 10 marca 2020 roku.

      Usuń
    7. Art. 184.
      Prawo do emerytury urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
      1.
      Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32 szczególne warunki lub charakter zatrudnienia, art. 33 działalność twórcza lub artystyczna, art. 39 emerytura górnicza i art. 40 emerytura kolejowa, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli:
      1)
      okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn oraz
      2)
      okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 prawo do emerytury.
      2.
      Emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.
      3.
      Przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonego, który złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa, składki na ubezpieczenie emerytalne, zaewidencjonowane na jego koncie w Zakładzie, zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22, stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w Zakładzie.

      Zob. też informacja na stronie internetowej ZUS:

      https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/emerytura-dla-osob-urodzonych-po-31-grudnia-1948/emerytury-wczesniejsze/emerytura-na-podstawie-art.-184-ustawy-emerytalnej

      Usuń
    8. Dziękuję za informację.Po zapoznaniu się z wyrokiem pani Ingi dzisiaj napisałam pismo do ZUS przedstawiłam swoją sytuację dołączyłam wyrok sądu.Napisalam, że z orzeczenia sądu jak idokumentów, które ma ZUS spełniam warunki na przeliczenie
      em. z art.184.Pani w Zusie przyjęła ale powiedziała, że nie miała jeszcze takiej sprawy, kazała czekać na odpowiedź.Odezwe się jak coś będę wiedzieć.Stwierdzila,że jakby to było orzecz.Sadu Najwyższego to byłaby szansa a to jest sprawa jednostkowa więc małe szanse ale odpowiedź dostanę.Przeczytalam teraz informacje w podanym linku przez amonowego z 15.48 że po osiągnięciu wieku emerytalnego zostaną odciągnięte pobrane świadczenia to co to znaczy?

      Usuń
    9. Anonimowego,przepraszam.

      Usuń
    10. 16:36
      Pod podanym linkiem nie ma takiej informacji. Gdzie znalazłaś informację o odciągnięciu pobranych świadczeń po osiągnięciu wieku emerytalnego przy zastosowaniu art. 184?

      Usuń
    11. Weszłam na dole na sposób obliczenia em.widocznie to chodziło o inną emeryt.a nie z art.184

      Usuń
    12. Jeżeli ktoś z państwa wie gdzie mogę znaleźć wyrok sądu Pani Ingi z Ostrołęki, żeby się z nim zapoznać to proszę o link.

      Usuń
    13. Ten wyrok nie został opublikowany.
      Można jednak wystąpić do SO w Ostrołęce z mailowym wnioskiem o dostęp do informacji publicznej, dotyczącym przesłania na adres e-mail osoby wnioskującej wyroku z uzasadnieniem (jeśli sąd je sporządził na piśmie).
      Sąd ma 14 dni na realizację wniosku.
      Pod poniższym linkiem są informacje, w jaki sposób można przesłać wniosek:

      http://www.ostroleka.so.gov.pl/udzielanie-informacji-publicznej

      Wydaje się, że najwygodniej to zrobić mailem.

      Usuń
    14. Dziękuję może mi się uda.Pozdrawiam.

      Usuń
  33. Do 14:17
    Według Pani Jolki K i co niektórych pań z tego blogu możesz, a nawet powinnaś. Według mnie nie, i nie powinnaś. Wybór należy do ciebie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A dlaczego Twoim zdaniem nie powinna możesz to sprecyzować?

      Usuń
  34. Mogę, ale uważam to za zbędne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za wyczerpujaca odpowiedź. Pozdrawiam.

      Usuń
  35. Do Anonimowy7 czerwca 2020 21:53
    "Też jestem nieprzedawniona i wydaje mi się ze poza skarga po wyroku trzeba złożyć ERPO o przeliczenie emerytury.Sprawa w Sadzie.Kochane pomóżcie"

    Masz już sprawę w sądzie. Nie piszesz nic więcej. Od kiedy masz tę sprawę? Czy masz już wezwanie(zawiadomienie) na rozprawę?
    Co napisał ZUS na Twoją skargę? Jak napisałaś odwołanie do sądu? Czy masz już odpowiedż ZUS na Twoje odwołanie?
    Jak widzisz, tu jest wiele pytań. Trudno coś radzić niewiele wiedząc o stanie prawnym Twojej sprawy

    OdpowiedzUsuń
  36. Nie można wycofać wniosku, można zmienić decyzje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Decyzji starej już nie ma, została uchylona. Wydana została nowa decyzja na podstawie starego wniosku

      Usuń
    2. Jaki art dotyczy wycofania starego wniosku

      Usuń
    3. Jolu, to co piszesz jest logiczne ale nie poparte przepisami prawnymi.
      Skoro wniosek nie zostal wycofany przed uprawomocnieniem się decyzji do czego istnialo prawo - art. 116 ust. 2 ustawy to decyzja sie uprawomocniła.
      Jednak prawo zezwala by nawet prawomocne dezyzje były uchylane i w miejsce starych wydawane nowe
      Czasami nawet są wzruszane. Ale to wcale nie znaczy, że wtedy gdy nie zgadzamy się z tą nową decyzją to możemy wycofać ten nasz wniosek przed uprawomocnieniem się nowej decyzji.
      Jeżeli nie mam racji to proszę wskazać przepis prawny to uzasadniający.
      To, że biegły sądowy tak stwierdza nie jest dowodem na istnienie takiego prawa, tym bardziej, że sam biegły nie przywołał żadnej podstawy prawnej własnych zaleceń. Pomijam zakres uprawnień biegłego sądowego.

      Usuń
    4. Masz wniosek np. z 2014 r. i w 2019 r., po wyroku TK , masz decyzję, która jest decyzją pierszą i jedyną w tej sprawie, ponieważ poprzednia została uchylona.
      To wygląda tak, jakbyś złożyła wniosek o emeryturę powszechną w 2014r. i ZUS z jakichś względów rozpatrzył go dopiero w 2019r. Masz prawo do wycofania wniosku do uprawomocnienia się tej decyzji.

      Usuń
    5. Jest jeden przepis prawny na wycofanie wniosku art 116 ustawy. Czy w tym art 116 wskazany jest rok z którego można wycofać stary wniosek? 5 lat temu z czystej niewiedzy wniosku nie wycofałysmy,poza tym infornacja o wycofaniu wniosku w składanym wniosku nie oparta jest zadnym przepisem prawnym. Obecnie wyłącznie dzięki temu blogowi zobaczylysmy jak nas organ rentowy potraktował. Jak jeden poseł powuedzial-ciemny lud wszystko kupi- i kupiłysmy.

      Usuń
    6. Do 7.20 decyzja nie została zmieniona lecz uchylona a to jest różnica.

      Usuń
    7. Nie ma przepisu na zawieszenie em pow a ZUS zawiesza. Nie ma przepisu na zaprzestanie waloryzacji składek i kapitału a ZUS przestaje waloryzowac. Nie ma podstawy prawnej dot.informacji o wycofaniu wniosku na składanym wniosku do ZUS. I to jest wszystko zgodne z czym? Ale od nas emerytów nie mających zielonego pojęcia o prawie wymagacie konkretnych przepisow. Zamiast wspierać się tu nawzajem to tylko podkladacie nam kłody pod nogi.

      Usuń
    8. To nie jest prawdą by ktokolwiek "podkładał kłody pod nogi". Przynajmnie ja tak uważam. Jeżeli nawet czyjeś przemyślenia nie są zgodne z naszymi oczekiwaniami to wcale nie znaczy, ze ta osoba chce dla nas źle i tak proszę do tego podchodzić. Wszyscy wiemy, że ZUS zrobi co zechce a nas wysyla się do sądów by dowodzić, że nie ma racji.
      No chociażby zawieszenie emerytury nizszej przy zbiegu prawa do dwoch świadczeń.
      Przyznawanie emerytury w sytuacji osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. A gdzie to jest zapisane, że emerytura może być przyznawana więcej niż jeden raz?
      Proszę więc nie zniechęcać innych do tego by jeszcze im się chciało pomagać innym.

      Usuń
    9. Nie ma czegoś takiego jak zawieszanie mniej korzystnej emerytury. Jeżeli em.w.jest wyższa od em.pow. to em.pow. powinna być wstrzymana I dalej kapitał i składki waloryzowane a nie zawieszana z nie waloryzowana. Z biegiem upływu czasu em.pow. byłaby wyższa i mogłabym w końcu przejść z wcześniejszej na powszechna.

      Usuń
  37. Z fikcja się nie dyskutuje, tylko się ją oddala.

    OdpowiedzUsuń
  38. Gdzie można się dowiedzieć czy dokumenty z sądu apelacyjnego trafiły już do zus

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W oddziale ZUS.
      Można zadzwonić na infolinię ZUS, ale tam się długo czeka na połączenie

      Usuń
  39. Jeszcze do nieprzedawnionej Anonimowy 7 czerwca 2020 14:05
    W którymś z poprzednich postów jest wzór pisma dla nieprzedawnionych. Może tam znajdziesz dodatkowe argumenty do swojego pisma.
    Póżniej postaram się wrzucić na blog argumenty w sprawie prośby do sądu o rozpatrzenie wniosków, które nie zostały zawarte w odwołaniu do sądu od decyzji ZUS

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Jolu za podpowiedż, Będę próbowała pójść w kierunku uznania decyzji z 2019 r /po wyroku TK/jako pierwszej a tym samym żądania waloryzacji i dożycia na rok 2019. Wydaje się że Sąd tymi pismami zwleka z rozstrzygnieciem do czasu nowej ustawy. I tak będziemy sobie pisać, pisać, pisać

      Usuń
  40. Dla Pan Które mają em przyznana z art 46 w związku z art 32,33,39 którym ZUS odmawia przeliczenia bez pomniejszenia pobranych emerytur ważny wyrok Sadu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 4 03 2020 sygn akt III AUa1120/19.ZUS przegrał w SO złożył apelacje i przegrał w SA.Panie nauczycielki / i nie tylko/ z art 46 w związku z art 32 mogą skorzystać z uzasadnienia tego wyroku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest wyrok SA w Poznaniu, tylko SA w Białymstoku.

      III AUa 1120/19:

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/150500000001521_III_AUa_001120_2019_Uz_2020-03-04_001

      Usuń
    2. To prawda miałam zapisane 2 wyroki i pomyłkowo zmieniłam miasta ale najważniejsze że sygnatura się zgadza i jest korzystny dla zainteresowanych pozdrawiam

      Usuń
    3. Tak, ten wyrok jest nie tylko korzystny, ale także bardzo ważny. Podana sygnatura pozwoliła ustalić właściwy sąd i podać link.

      Usuń
    4. Jeszcze jeden ważny wyrok dla nauczycielek które w podstawie prawnej przyznanej emerytury wcześniejszej mają podana całą ustawę z FUS , wyrok SO Kalisz z 11 .12.2019r korzystny dla nauczycielki -oparty tylko na art 46.

      Usuń
    5. Sygnatura akt VU 1512/19 najważniejsze zapomniałam wiec dopisuje

      Usuń
    6. Link do tego wyroku podano na Jotowni:

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/152505000002521_V_U_001512_2019_Uz_2019-12-13_001

      Usuń
  41. I jak się okazuje sentencja wyroku TK ważniejsza niż jego uzasadnienie , czyli liczy się tylko art 46 , nie tak jak to błędnie interpretuje ZUS i ogranicza liczbę beneficjentek do art 46 w związku z art 29.Nareszcie sprawiedliwe wyroki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyrok to jest jego sentencja łącznie z uzasadnieniem tworząca jedną całość.

      Usuń
    2. Przeczytaj wyrok NSA sygn akt I OSK 755/16-" uzasadnienie nie stanowi treści rozstrzygnięcia"

      Usuń
    3. Uzasadnienie wyjaśnia jakiej uwarunkowań dotyczy sentencja wyroku. Nic innego nie ma w wyroku NSA.

      Usuń
    4. 15:16;
      Jeżeli przywołujesz wyrok NSA to dobrze byłoby gdybyś najpierw się z nim zapoznała i dobrze go zrozumiala. NSA wyraźnie podkreśla, że uzasadnienie zawiera argumentację sentencji wyroku.

      Usuń
  42. Proszę mi przypomnieć w ilu egzemplarzach mam wysłać pismo procesowe do sądu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W dwóch. Jedno dla sądu a drugie dla strony.

      Usuń
  43. Nowe artykuły o emeryturach rocznika 1953

    https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/kobiety-z-rocznika-1953-wyrownania-dla-emerytek/m569tys

    https://www.biznesinfo.pl/przeliczenie-emerytury-090620-pt-polska

    OdpowiedzUsuń
  44. Dzień dobry, pani Jolu dziś dostałem postanowienie SO w Przemyślu z posiedzenia niejawnego, informujące o zawieszeniu postępowania: "do czasu rozpoznania przez Sąd Najwyższy zagadnienia przedstawionego przez Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w sprawie o sygn. III AUa 956/19, dotyczącego wątpliwości: "czy art. 114 ust. 1 pkt 1 ustawy o em. i r. z FUS może stanowić podstawę wzruszenia prawomocnej decyzji organu rentowego wydanej w oparciu o akt normatywny uznany orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego za niezgodny z Konstytucją RP", a jeżeli tak, to: "czy jest to w tym wypadku jedyny dopuszczalny tryb postępowania czy też konkurencyjny wobec tego przewidzianego w art 145a k.p.a. (pod jakimi warunkami)". Koniec cytatu.

    Pod koniec zeszłego roku rozmawialiśmy na temat sprawy mojej mamy. Do tej pory odbyły się dwie rozprawy w SO i ZUS nadal podtrzymuje swoje stanowisko o odrzucenie wszelkich roszczeń powołując się na przedawnienie itd.

    Wydaje mi się, że póki co pozostaje nam tylko czekać. Możliwe, że ustawa nigdy nie wejdzie, a SN szybciej zajmie się tym zagadnieniem skierowanym przez SA w Rzeszowie.
    SO w Przemyślu nie chce samodzielnie tworzyć nowej linii orzeczniczej i woli poczekać. Rok minął już od początku sprawy, myślę, że kolejny rok minie równie szybko.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów. Piotrek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Panie Piotrze, dziękuję za te informacje.
      Większość z nas ma kolejne problemy z ZUS w sprawie przeliczenia emerytury po wyrokach sądowych.
      ZUS w Białymstoku również zwrócił się do Sądu, tu Apelacyjnego, z wnioskiem o zadanie pytania prawnego do SN.
      Ile jeszcze czasu potrwa ta "kołomyja" ze sprawami po wyroku TK?
      WW sprawie Pana Mamy trzeba teraz po prostu czekać, zobaczymy, jak długo.
      Pozdrowienia dla Pana i Mamy

      Usuń
  45. Kolejne wezwanie do SO na sierpień Kraków.

    OdpowiedzUsuń
  46. A co z wyrokami ,które już zapadły z art 114

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli są prawomocne to powinny być wykonane.

      Usuń
  47. Do Joli albo innych mądrych głów: Przy uchyleniu decyzji z 2014 r czy ma znaczenie zastosowanie przez ZUS art.151 par.1 pkt 2 kpa zamiast art.114 ust. emerytalnej. Czy ustawa nie ma pierwszeństwa przed kpa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Art. 180. Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych
      ________________________________________
      Dz.U.2020.0.256 t.j. - Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego
      § 1. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych stosuje się przepisy kodeksu, chyba że przepisy dotyczące ubezpieczeń ustalają odmienne zasady postępowania w tych sprawach.
      § 2. Przez sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych rozumie się sprawy wynikające z przepisów o ubezpieczeniach społecznych, o zaopatrzeniach emerytalnych i rentowych, o funduszu alimentacyjnym, a także sprawy wynikające z przepisów o innych świadczeniach wypłacanych z funduszów przeznaczonych na ubezpieczenia społeczne.

      Usuń
    2. Dziękuję Jolu za czujność, pozdrawiam

      Usuń
  48. A czy masz decyzję uchyloną? Jeżeli masz już uchyloną to masz napisane,na jakiej podstawie. Napisz o co konkretnie ci chodzi. jak masz juz uchyloną to i tak wszystko wraca do zus, bo sąd tylko uchyla, a zus wylicza. Sąd powinien określić od kiedy masz mieć przeliczone świadczenie. Od strony prawnej nie ma znaczenia, na jakiej podstawie.Ma znaczenie tylko dla przedawnionych, gdyż wg przepisów k.p.a. nie uchylisz decyzji jak przedawnienie jest powyżej pięć lat, a w trybie Art.114 ust.1 pkt 6 możesz, o ile nowe świadczenie będzie wyższe.




    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ok, rozumiem. Jestem nieprzedawniona, stąd decyzja uchylająca ZUS na podstawie 151 kpa. Jakoś tego nie załapałam. Dziękuję za wyjaśnienie

      Usuń
  49. Nie czuję się w prawie kopiować, więc podaję link do Jotowni z niepokojącym stanowiskiem Ministra Finansów na temat rządowego projektu ustawy naprawczej.

    https://jotownia.wordpress.com/2019/08/01/projekt-ustawy-naprawczej-proces-legislacyjny-w-sejmie/comment-page-3/#comment-14504

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zobaczymy w jakiej wersji projekt rządowy trafi do sejmu. Podobno ma zostać dotrzymany termin skierowania projektu do Rady Ministrów do końca czerwca. Ciekawe, kto będzie podpisywał ustawę jako prezydent?

      Usuń
  50. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę porównać, jak bardzo się różni opinia MF z ubiegłego roku na temat senackiego projektu ustawy (druk 1175), także podpisana przez p. Skibę, od tej ostatniej opinii zamieszczonej w Jotowni. Z kolei na temat senackiego projektu ustawy, który obecnie leży w sejmie, p. Skiba napisał tylko, że ze względu na limity finansowe nowelizacja ustawy powinna zostać przygotowana w projekcie rządowym.

      Usuń
    2. JOLu
      Jeżeli dzisiaj są Twoje imieniny to przyjmij:
      szczere i serdeczne życzenia długich lat życia,zdrowia,szczęścia,pogody ducha,ludzkiej życzliwości,dni pełnych słońca i radości.
      Wszystkiego co najlepsze w życiu
      Basia

      Usuń
    3. Bardzo dziękuję za życzenia,także telefoniczne i pocztowe.

      Usuń
  51. Proszę, o wyjaśnienie, jeśli ktoś wie jak należy rozumieć proponowany przez pana L. Skibę sposób naliczenia em.pierwszakom. Rozumiem,że lata dożycia z 2013r. a kapitał i składki z jakiego okresu.Osoby na wcz. em.maja waloryz.co roku, właśnie ZUS podał walor.kapit.i składek za 2019r.

    OdpowiedzUsuń
  52. Kapitał i składki też z 2013 r.

    OdpowiedzUsuń
  53. To szczęście mieli Ci którym ZUS naliczył po wyroku i zyskali.

    OdpowiedzUsuń
  54. Do 17:46
    I tu się mylisz. Zgodnie z Art.25 ust.1b zarówno kapitał jak i składki są waloryzowane do ostatniego dnia miesiąca,poprzedzającego miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę powszechną. To samo dotyczy tablic dożycia. Zgodnie z wyrokiem TK, nie mogą być odliczane emerytury w okresie od 1 stycznia 2013 r. do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego, a tym samym nabycia prawa do emerytury powszechnej, Art.24. Poza wyrokiem TK pozostaje natomiast stosowanie przepisu wstecz, tj. odliczanie emerytur pobranych przed 1 stycznia 2013 r., kiedy przepis ten nie obowiązywał, a ZUS odliczał bezprawnie te emerytury, a także po osiągnięciu wieku emerytalnego, a tym samym nabyciu prawa do emerytury powszechnej, kiedy emerytury podlegają już odliczeniu. Ustawa z 11 maja 2013 r., ani żadna następna nie zmieniła zasad waloryzacji składek i kapitału dla osób, które nabyły prawo do emerytury w niepełnym wieku emerytalnym, a teraz zmienić wstecz tego przepisu nie może. A ni zmienił tylko dlatego, ze wprowadził błędna wykładnię prawa, tj błędne ustalanie daty powstania prawa do świadczeń. Prawo do emerytury według tej błędnej wykładni, która wciskał nam Pan Zieleniecki nabywa się na wniosek o przyznanie jej wypłaty na mocy decyzji mocy decyzji konstytutywnej ze skutkiem ex nunc, podczas gdy prawo do emerytury zgodnie z Art.100 powstaje ex lege z dniem spełnienia przesłanek określonych w ustawie, czyli ze skutkiem ex tunc. Wprowadzenie tej błędnej wykładni umożliwiło ZUS owi objęcie konbiet z rocz. 1949-1952 z moca wsteczna przepisem Art.25 ust.1b, podczas gdy przepis ten ich nie obejmuje, a ZUS mógł odliczyć tylko emerytury pobrane po 1 stycznia 2013 r. A zawyżanie emerytur tzw pierwszakom stanowi "skutek uboczny"stosowania błędnej wykładni prawa. Pewnie nie śledzicie, ale MRPiPS co roku zdaje sprawozdanie do RM na temat skutków stosowania ustawy z 11 maja 2012 r. i temat waloryzacji jest za każdym razem podnoszony, gdyż stanowi niejako usprawiedliwienie zastosowania bezprawia wobec emerytów wcześniejszych. A końca bezprawia nie widać, tylko, że już dłużej nie da się tuszować jednego oszustwa drugim.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 18:30
      Mówimy o stanowisku ministra finansów, a tam napisano:

      "Po drugie, po ustaleniu nowej kwoty emerytury uwzględnia się kolejne zmiany wysokości emerytury (waloryzacje) zgodnie z obowiązującymi w danym roku regulacjami w zakresie zwiększania wskaźnika waloryzacji. Nie należy waloryzować całego konta emerytalnego."

      Tak więc anonimowa z godz. 17:46 poprawnie interpretuje to stanowisko.

      Usuń
  55. Do 18:43
    Mylisz pojęcia. On mówi o waloryzacji świadczenia, ustalonego już na podstawie wniosku o emeryturę. Od daty złożenia tego wniosku , ani kapitał nie są już waloryzowane, tylko emerytura. A pierwszakom i tak będzie musiał waloryzować kapitał i składki zgodnie z Art.25 ust.1 do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wnioski. Emerytury powinny mieć zgodnie z prawem obliczone tak samo jak mają, tylko odliczone powinny być emerytury pobrane po dacie osiągnięcia wieku emerytalnego, oraz... zgodnie z wykładnią przepisu Art.25 ust.1b stosowana przez ZUS i judykaturę emerytury pobrane przed 1 stycznia 2013 r. WyYROK TK nie uregulował stosowania retroaktywnego przepisu Art.25 ust.1b w wyroku dla kobiet ur. w 1953 r., gdyż po pierwsze sąd w Szczecinie nie postawił zarzutu złamania zakazu retroakcji, a niezgodność z konstytucja wywiódł z ochrony praw nabytych z tyt. nabycia prawa do emerytury na podst. Art.46 i złamania zasady zaufania do państwa i prawa, a po drugie złamanie zakazu retroakcji dotyczy wszystkich roczników, a nie tylko rocznika 1953. przepis art.25 ust. 1b jest przepisem sankcjonują, represyjnym i zgodnie z Art.42 ust.1 konstytucji obowiązuje bezwzględny zakaz retroakcji, pomimo,że nie jest to przepis typowo karny, ale ma charakter represyjny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Według MF waloryzacja kapitału i składek ustanie na dzień osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Na tej podstawie zostanie wyliczona emerytura powszechna z uwzględnieniem tablic odpowiednich na dzień osiągnięcia tego wieku. Później tak wyliczona emerytura miałaby być waloryzowana "normalnymi" corocznymi waloryzacjami "marcowymi". Tak rozumiem stanowisko MF, co nie znaczy, że mi się ono podoba.

      Usuń
    2. Proszę zwrócić uwagę na zapis art. 25 ust 1 ustawy zgodnie z którym składki zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego waloryzuje się do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc od którego przysługuje wypłata emerytury.
      Czy więc po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, złożeniu wniosku, obliczeniu świadczenia i stwierdzeniu, że w dalszym ciągu będzie wypłacana emerytura wcześniejsza to uzyskaliśmy prawo do wypłaty emerytury powszechnej? Otóż nie, prawo do jej wypłaty nam nie przysługuje. Skutkuje to więc dalszą waloryzacja składek ibrownoczesnie kapitalu poczatkowego aż do momentu gdy nasza e.p będzie wyższa niż e.w. .

      Usuń
  56. Do 18:43
    Stanowisko Ministerstwa nie stanowi prawa.Prawem jest przepis Art.25 ust.1. Ze "stanowiska" rządu roczniki wcześniejsze zostały pozbawione praw nabytych, ze stanowiska rządu nakazano ZUS-owi stosować przepis z mocą wsteczna, ze stanowiska rządu w celu tuszowania oszustwa roczników wcześniejszych,które stanowi, że prawo do emerytury nabywa się na wniosek z mocy decyzji prawotwórczej ZUS, a nie z mocy ustaw,y tzw pierwszaki mają bezprawnie zawyżone emerytury, i z stanowiska rządu wynika, że paniom przedawnionym nie można przeliczyć świadczenia w trybie Art.114. ust.1. STANOWISKO RZĄDU NIE STANOWI ŹRÓDŁA PRAWA w świetle Art.87 Konstytucji. Źródłem Prawa jest ustawa zasadnicza, czyli Konstytucja RP i ustawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli adresatem jest 18:34, a nie 18:43, to rozumiem, że mówimy TYLKO o stanowisku MF i dopiero zobaczymy, czy zostanie ono uwzględnione w ostatecznej wersji projektu rządowego, która trafi do sejmu.

      Usuń
  57. Stanowiska innych resortów i innych podmiotów opiniujących mogą być nieuwzględnione, ale stanowisko Ministerstwa Finansów na pewno zostanie uwzględnione, bo chodzi tu o pieniądze i o to żeby wypłacić nam jak najmniej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba sprawdzać co w trawie piszczy na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

      https://www.legislacja.gov.pl/projekt/12328157

      Usuń
  58. Do 19:13
    Masz rację, to jest tylko stanowisko MF. Stanowisko MF jest zawsze najmniej przekłamane. Dla ciekawości podam interpretację MF stanowiska rządu odnośnie podmiotów, do których stosuje się przepis Art.25 ust.1b i dla porównania stanowisko TK.
    MINISTER FINANSÓW PW3.054.5.2019
    ”Na tle art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS
    można zatem wyodrębnić trzy grupy ubezpieczonych urodzonych w latach 1949-1968:
    - grupa pierwsza to osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat i uzyskały
    powszechny wiek emerytalny do końca 2012 r. oraz złożyły wniosek o ustalenie emerytury przed 1 stycznia 2013 r.,
    - grupa druga to osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę i uzyskały powszechny wiek emerytalny przed końcem 2012 r., jednak z wnioskiem o ustalenie emerytury wystąpiły dopiero
    po 1 stycznia 2013 r. Osoby te zostały objęte zakresem art. 25 ust. 1b, ponieważ ich sytuacja prawna w odniesieniu do sposobu obliczenia podstawy emerytury powszechnej została ukształtowana z zastosowaniem tego przepisu,
    - grupa trzecia to osoby, które pobierały wcześniejszą emeryturę, ale powszechny wiek emerytalny uzyskały po 1 stycznia 2013 r. i po tym terminie wystąpiły z wnioskiem o ustalenie
    emerytury. Osoby te zostały objęte zakresem art. 25 ust. 1b, ponieważ ich sytuacja prawna w odniesieniu do sposobu obliczenia podstawy emerytury powszechnej została ukształtowana
    z zastosowaniem tego przepisu.”
    TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY uzsadnienie wyroku P 20/16
    ”Istotne znaczenie ma to, że mechanizm ustalania podstawy emerytury powszechnej zgodnie z zasadą przewidzianą w art. 25 ust. 1b ustawy o FUS obowiązuje od 1 stycznia 2013 r. Ma zatem zastosowanie tylko do pewnej grupy kobiet korzystających z wcześniejszej emerytury – urodzonych w 1953 r. Tylko te ubezpieczone, przechodząc na wcześniejszą emeryturę, osiągnęły powszechny wiek emerytalny już po wejściu w życie kwestionowanego art. 25 ust. 1b ustawy o FUS. Ich sytuacja prawna w odniesieniu do sposobu obliczenia podstawy emerytury powszechnej została więc ukształtowana z zastosowaniem tego przepisu."
    "Natomiast zasady ustalania wysokości świadczeń emerytalnych, wypłacanych kobietom urodzonym w latach 1949-1952, które przeszły na tych samych warunkach na emeryturę wcześniejszą, pozostały niezmienione.”
    Na tym przykładzie najlepiej widać, czym jest "stanowisko rządu"
    TK stosuje bezprawie, czy rząd???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ”Istotne znaczenie ma to, że mechanizm ustalania podstawy emerytury powszechnej zgodnie z zasadą przewidzianą w art. 25 ust. 1b ustawy o FUS obowiązuje od 1 stycznia 2013 r. Ma zatem zastosowanie tylko do pewnej grupy kobiet korzystających z wcześniejszej emerytury – urodzonych w 1953 r. Tylko te ubezpieczone, przechodząc na wcześniejszą emeryturę, osiągnęły powszechny wiek emerytalny już po wejściu w życie kwestionowanego art. 25 ust. 1b ustawy o FUS."
      To jest ohydne kłamstwo. Te osoby są tylko niewielką częścią całej wielkiej grupy pokrzywdzonych.

      Usuń
  59. Jeżeli wejdą zmiany proponowane przez Min.Fin., to stracą sens rozprawy o wycofanie wniosku.

    OdpowiedzUsuń
  60. Na Jotowni jest informacja, że dzisiaj Rada Ministrów zajmuje się rządowym projektem ustawy naprawczej.

    OdpowiedzUsuń
  61. Rada Ministrów przyjela w dniu dzisiejszym projekt ustawy do realizacji drugi kwartal2020

    OdpowiedzUsuń
  62. Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy naprawczej i zostanie on skierowany do Sejmu.

    OdpowiedzUsuń
  63. Emerytury kilkudziesięciu tysięcy osób zaniżone. Rząd zabrał się do łatania ważnej dziury

    Będzie wyższa emerytura dla osób z rocznika '53, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji w tej sprawie.
    7
    21
    Podziel się
    13
    Będzie wyższa emerytura dla osób z rocznika '53, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić.
    (money.pl)
    Będzie wyższa emerytura dla osób z rocznika '53, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić.

    - Wykonujemy wyrok TK sprzed ponad roku, żeby sprawiedliwości dla osób z 1953 r. stało się zadość - chwalił się we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

    Tak komentował przyjęcie przez rząd nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która do tej pory w niekorzystnym położeniu stawiała kilkadziesiąt. O co dokładnie chodzi?

    W 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając mniej korzystne rozwiązanie. Chodzi o odliczenie od podstawy obliczenia emerytury powszechnej pobranych dotychczas kwot emerytur wcześniejszych.

    Obejrzyj też: Emerytury stażowe to niskie świadczenia. "Polacy muszą sami wybrać"

    Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według dotychczasowych – korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

    W marcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał dziurawe przepisy za niekonstytucyjne. To dlatego trzeba było dostosować je do zasad ustawy zasadniczej.

    Czytaj też: Emerytura kobiet z rocznika '53. RPO ma uwagi do projektu

    We wtorek rząd uporał się wreszcie z nowelizacją, która teraz trafi do Sejmu. Zmiany zakładają, że wszyscy ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. i pobierający wcześniejszą emeryturę będą mogli wystąpić o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

    Czytaj też: Emerytki z rocznika 1953 mają problem. Nie wiadomo, co z ich emeryturą

    Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem orzeczenia Trybunału (czyli przed 6 marca 2019 r.) występowali do ZUS o przyznanie emerytury oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

    Jak szacuje rząd, na zmianach skorzysta 62,6 tys. osób, które już są na emeryturze (średnio dostaną miesięczną podwyżkę o 202 zł i wyrównanie w wysokości średnio prawie 13 tys. zł), i 11,2 tys. osób, które przejdą na emeryturę w lipcu tego roku (dostaną przeciętną miesięczną podwyżkę o 1487 zł).

    OdpowiedzUsuń
  64. Został już nadany nr druku Rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Druk nr 418. https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=96C1CF83360775B5C12585890051C5D0&fbclid=IwAR0Ep5zjFy8H97s2bzK_Yx9K5zkep_blG5s2WMF5-jV26bymNSEUSPaUVa8

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/druk.xsp?documentId=5982BB9E54989BDBC125858900532AAF

      Usuń
    2. W uzasadnieniu projektu ustawy jest zapis ,że wypłata świadczenia dopiero za pół roku od momentu wejścia ustawy w życie bo trzeba przystosować system komputerowy zus

      Usuń
    3. A nuż się jeszcze trochę emerytek wykruszy przez pół roku.

      Usuń