6 stycznia 2020

Art. 146 Kpa niekonstytucyjny dla "przedawnionych"?


          Po miesiącach (a nawet latach) zmagań o nasze emerytury, zdobywaniu trudnej dla wielu z nas wiedzy o przepisach emerytalnych, czas zająć się powodami i skutkami poczynań organu rentowego.
W sądach jest coraz więcej spraw wnoszonych przez emerytów. Wiele z nich ciągnie się miesiącami, a nawet latami.
Warto zastanowić się nad przyczynami tego zjawiska w kontekście skutków, jakie niesie ze sobą wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16.

          Kiedyś większość emerytów miała ogromne zaufanie do ZUS, święcie wierzyła, iż organ rentowy działa na ich korzyść. Większość nie wątpiła, nie sprawdzała decyzji, stosowanych przepisów. Ba, nawet nie czytała pouczeń i informacji znajdujących się w otrzymywanych dokumentach, głównie z powodu braku wiedzy, niezrozumienia zamieszczonych przepisów. Emeryci zwykle nie odwoływali się do sądów. I tu także powodem była niewiedza i brak wiary w sprawiedliwość sądów, lęk przed stawaniem przed obliczem sędziów. Bo też sądy orzekały zwykle „po linii”, na niekorzyść emerytów. I tu aż się prosi przywołanie chaosu po wyroku TK w sprawie zawieszonych emerytur, ogrom spraw sadowych, tysiące najróżniejszych pism urzędowych.

            Obecnie podejście wielu emerytów do dokumentów otrzymywanych z ZUS, jak i sądowych, bardzo się zmienia. Znacznie wzrosła świadomość emerytów, dostępność informacji i możliwość korzystania z najróżniejszych porad internetowych.

            Niezrozumienie i zdziwienie ciągle budzi działanie organu rentowego w stosunku do pokrzywdzonych emerytów. Dlaczego ZUS nie działa na korzyść swoich podopiecznych, świadczeniobiorców, dlaczego bezustannie walczy z emerytami w sądach? Dlaczego w wielu sprawach organ rentowy nie podejmuje działań z urzędu? A wnioski, w większości, składane przez emerytów, z góry skazane są na odmowę?

             Główną przyczyną ciągłej walki o emerytury jest złe prawo. To zarówno ustawodawca, jak również władza wykonawcza, której „ręką” jest organ rentowy, wprowadzają niekonstytucyjne przepisy, często je zmieniając. Brak pewności prawa powoduje też różna interpretacja przepisów prawnych zarówno przez ZUS, jak i sądy.

            Obecnie w bardzo trudnej sytuacji są emerytki „nieprzedawnione”, panie, których dotyczy art. 145 Kodeksu postępowania administracyjnego (posiadają decyzje o przyznaniu emerytury powszechnej z okresu krótszego niż 5 lat przed ogłoszeniem wyroku TK).

Emerytury tych kobiet przeliczane są z zastosowaniem niekorzystnych wskaźników z tablicy średniego dalszego trwania życia, liczone są jak dla kobiety 60+, a nie dla 66-latki. ZUS nie przyjmuje do wiadomości upływu czasu u i  i traktuje nas ciągle jak 60-latki.

           Jednocześnie do obliczenia wysokości emerytury stosuje się wartości środków zgromadzonych na subkoncie w wysokości takiej, jaka była w dacie przyznania emerytury powszechnej. Środki te nie są dalej waloryzowane. Waloryzacji podlega tylko emerytura powszechna.
Różnica waloryzacji emerytury i środków zewidencjonowanych na subkoncie jest bardzo duża. Waloryzacja emerytury osiąga wartość o przeciętnie ok. 2%, natomiast kapitał początkowy i składki waloryzowane są przeciętnie o ok. 8 %.

Dla większości kobiet z tej grupy przeliczenie emerytury nie przyniosło żadnej podwyżki świadczenia, nadal pobierają emeryturę wcześniejszą, ponieważ jest wyższa od emerytury powszechnej, ewentualnie podwyżki świadczenia są niewielkie. Oczywiście, występują tutaj także podwyżki kilkusetzłotowe, są one jednak w zdecydowanej mniejszości.

I tutaj przywołam opinię poznańskiego adwokata Mateusza Ziębaczewskiego:

„Istotą wznowionego postępowania i uchylenia dotychczasowej decyzji ostatecznej jest powrót sprawy do odpowiedniego stadium zwykłego postępowania instancyjnego. Nową decyzję, rozstrzygającą zatem o istocie sprawy, wydaje się jak gdyby sprawa nie była w danej instancji rozstrzygana. Wobec tego organ administracji państwowej wydający nową decyzję stosuje te przepisy prawa materialnego, które obowiązują w dniu orzekania”.
Wniosek z tego taki, że wszystkie nieprzedawnione decyzje powinny być wydawane jak po raz pierwszy.


            W sytuacji podobnej, jak panie „nieprzedawnione”, znajdą się wkrótce, prawdopodobnie, panie „przedawnione” (posiadające decyzje o przyznaniu emerytury powszechnej sprzed ponad 5 lat). Będzie to sytuacja zaledwie podobna, gdyż projekty ustawy „naprawczej”, senacki i rządowy, przewidują co prawda eliminację, do obliczenia emerytury powszechnej, niekonstytucyjnego art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej, ale nie przewidują uchylenia decyzji wydanej z naruszeniem prawa.

Czy to są te gwarantowane jednolite zasady zwrotu świadczeń należnych uprawnionym, o których mówi wyrok TK?

            Na wnioski (skargi o wznowienie postępowania), złożone po ogłoszeniu wyroku TK z dnia 6 marca 2019 r., organ rentowy odpowiada paniom „przedawnionym” odmową uchylenia decyzji o emeryturze powszechnej, ograniczając się do stwierdzenia o wydaniu jej z naruszeniem prawa. 

Odmawia również ponownego ustalenia emerytury według art. 114 ustawy emerytalnej. Ostatnio zdarza się, i to dosyć często, że sądy I instancji nakazują organowi rentowemu obliczenie świadczenia z zastosowaniem art. 114. 
Jednakże najczęściej  ZUS odmawia takiego obliczenia motywując to brakiem przesłanek do zastosowania art. 114, z uwagi, iż nie przedłożono nowych dowodów ani nie ujawniono nowych okoliczności istniejących przed wydaniem decyzji przyznającej emeryturę powszechną, określonych w art. 114 ustawy emerytalnej. ZUS nie uznaje błędu legislacyjnego, ani nie przyznaje się do jego popełnienia.

Argumenty ZUS nie mogą się ostać, gdyż nawet Pan Minister Marcin Zieleniecki (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS) potwierdził sprawę popełnienia błędu przez organ rentowy, na obradach Senatu w dniu 18.12.2019 r.
Jaki jest powód tak uporczywej odmowy organu rentowego do ponownego ustalenia wysokości świadczenia „przedawnionym” emerytkom? Czy tak trudno przyznać się do błędu, czy może sam art. 114 budzi niechęć jego zastosowania? 

            ZUS ciągle stoi na stanowisku, iż wobec „przedawnionych” decyzji o emeryturze, należy stosować art. 146 Kpa. A przecież,ominięcie przedawnienia nie uderza w interesy osób trzecich, a w istocie stanowi przywrócenie stanu prawnego zgodnego z Konstytucją.

„Stosowanie terminu 5 letniego przedawnienia do spraw emerytalnych w sytuacji, gdy wyrok TK zapadł po upływie 5 lat od wydania pierwszej decyzji ustalającej prawo do emerytury dla ubezpieczonych sprzeciwia się zasadzie art.2 Konstytucji oraz nie znajduje uzasadnienia w aksjologii i celach przepisu art.146 §1 kodeksu postępowania administracyjnego.

Z pozycji art.2 Konstytucji przepis art.146§1 KPA tworzy swoistą pułapkę prawną dla ubezpieczonego, gdyż ogranicza w czasie możliwość naprawienia szkody (deliktu konstytucyjnego) i restytucji (przywrócenie) prawa zgodnego z ustawą zasadniczą po stronie ubezpieczonych.

Konstytucyjna formuła państwa prawa realizującego zasady sprawiedliwości społecznej wyklucza, aby organ tego państwa ZUS, bronił się przedawnieniem przed naprawieniem deliktu konstytucyjnego wobec ubezpieczonego. Porównanie wartości konstytucyjnych, jakie znajdują się u podstaw art.146§1 KPA i wartości naruszonych tym przepisem, także wyklucza uwzględnienie przedawnienia w stanie faktycznym sprawy.

W sprawie ZUS pozornie akceptuje restytucje prawa do stanu zgodnego z Konstytucją, ale ostatecznie odmawia przeliczenia emerytury powołując się na 5 letni termin przedawnienia z art.146 §1KPA.

Jeśli za artykułem 146 §1 KPA kryje się wartość konstytucyjna, jaką jest pewność prawa uniemożliwiająca naruszanie poprzez przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją praw innych podmiotów, to w stanie faktycznym sprawy pewność prawa wyrażona w terminie art.146§1 KPA nie chroni nikogo poza organem ZUS.

Artykuł 146 §1KPA, co do skutków, tworzy ograniczenia dla formuły art.8 ust.1,art.67 oraz art.64 Konstytucji. Stabilność, czyli utrwalenie w czasie prawa uchwalonego wbrew Konstytucji, nie ma tutaj żadnej wartości, wprost przeciwnie, tworzy wtórną niekonstytucyjność decyzji odmawiającej wznowienia postanowienia.”


A na koniec „cukiereczek”
Pani rocznik 53, „przedawniona”, decyzja o przyznaniu emerytury powszechnej z roku 2013. Odwołanie o uchylenie decyzji z 2013 r. oddalone przez sąd. Sąd zobowiązuje ZUS do przeliczenia emerytury jak „pierwszakowi”, na 2019 r. Organ rentowy wnosi apelację, rozprawa odbędzie się za kilka dni.
                „Sąd I instancji zobowiązał ZUS do przeliczenia emerytury ustalonej na zasadach określonych w art. 26 ustawy emerytalnej bez pomniejszania pobranych świadczeń, na dzień 27.03.2019 r.
Wprawdzie w uzasadnieniu wyroku nie została podana wprost dokładna podstawa prawna takiego przeliczenia, to określony sposób ustalenia podstawy obliczenia emerytury wskazuje, ze przeliczenie świadczenia miałoby nastąpić zgodnie z art. 26 w związku z art. 25 ust. 1 ustawy emerytalnej.
Przepisy te mają zastosowanie do ustalania wysokości emerytury po raz pierwszy z chwilą jej przyznania.
Kwotę emerytury w systemie zdefiniowanej składki ustala się tylko raz albo w dniu nabycia prawa, albo w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Tak ustalona emerytura może być już tylko powiększona w przypadku dalszego opłacania składek w sposób podany w art. 108 ustawy emerytalnej.
Zgodnie z tym przepisem mechanizm przeliczenia emerytury polega na zwiększeniu świadczenia obliczonego według reguł określonych w art. 26 ustawy o iloraz zwaloryzowanych składek zaewidencjonowanych na koncie pracującego emeryta po dniu ustalenia prawa do emerytury i wyrażonego miesiącach średniego trwania życia ustalonego dla wieku danego ubezpieczonego w dniu złożenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia.
Tylko uchylenie decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej, uzasadniłoby ponowne wydanie decyzji w przedmiocie prawa do świadczenia i obliczenia jego wysokości od początku, od daty przyznania, w oparciu o przepisy art. 26 w związku z art. 25 ust. 1, natomiast przeliczenie wysokości świadczenia może nastąpić jedynie na zasadach kreślonych w art. 108 ustawy emerytalnej.
Sąd Okręgowy uznał, że nie ma podstaw do uchylenia decyzji z 2013 r. i w tym zakresie odwołanie oddalił, zatem zdaniem organu rentowego nie ma podstaw do przeliczenia emerytury od dnia 27.03.2019 r. w sposób wskazany w wyroku.” 

191 komentarzy:

  1. Pani Jolko K.,
    Jaka jest sygnatura "cukiereczka" opisanego na końcu wpisu?
    W jakim sądzie okręgowym i kiedy zapadł ten wyrok?
    Czy ma pani pewność, że w wyroku chodzi o przyznanie emerytury powszechnej w wysokości takiej jak "pierwszakom" (stan konta i wiek dożycia na rok 2019), a nie w wysokości na rok decyzji z roku 2013, tyle, że wypłacanej od marca 2019 roku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest część zasadnicza pisma apelacyjnego ZUS (całość ma 2 punkty).
      Więcej danych podam po rozprawie.

      Usuń
  2. We wpisie zostały przytoczone fragmenty uzasadnienia wyroków Sądu Okręgowego w Częstochowie, ale bez podania dat i sygnatur spraw.

    Uzupełniam:

    1. Wyrok SO w Częstochowie z dnia 2 grudnia 2019 r., IV U 599/19
    oraz
    2/ Wyrok SO w Częstochowie z dnia 6 grudnia 2019 r., IV U 564/19.

    Oba wyroki zostały wydane z bezpośrednim zastosowaniem Konstytucji RP.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Linki do wyroków dołączyłam do posta.
      Pan Sędzia Marek Przysucha do wielu wyroków podaje bardzo ciekawe uzasadnienia.
      Warto poczytać.

      Usuń
  3. W sprawach dotyczących emerytur mają zastosowanie oczywiście ustawy emerytalne, ale i przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. To powoduje trudność we właściwym interpretowaniu na czym powinno polegać wznowienie postępowania dotyczącego ustalenia emerytury w wyniku wznowienia.
    Stosowanie przepisów obowiązujących w dniu orzekania wynika z kpa, natomiast ustawa emerytalna, która ma pierwszeństwo przed kpa, mówi o przyjmowaniu danych do obliczeń obowiązujących w dacie złożenia wniosku. Stąd jest cały problem i w świetle zapisów w ustawie emerytalnej wniosek zaprezentowany w słowie wstępnym, że wszystkie nieprzedawnione decyzje powinny być wydawane jak po raz pierwszy, nie jest wcale taki oczywisty.
    Podobnie zastosowanie art. 114 ustawy do wznowienia. Ten artykuł można stosować cały czas, bez konieczności wznowienia, bo on nie jest na potrzeby wznowienia. Art. 114 zawiera katalog przesłanek, jeżeli któraś z nich jest spełniona to już może być zastosowany do przeliczenia emerytury.
    Wyroki wydawane przez sądy zawierają bardzo szczegółowe analizy tych przepisów, również analizę art. 146 kpa.
    Wbrew twierdzeniu zawartemu w słowie wstępnym zakreślenie w nim 5-letniego terminu nie oznacza, że art. 146 kpa jest niekonstytucyjny.
    Z tego co widać, żaden projekt nie zawiera wyraźnych wskazań jakie dane przyjmować, z jakich tabel, dla jakiego roku, nie ma mowy również o braku waloryzacji. Jeśli to nie zostanie jednoznacznie uregulowane, to te okoliczności będą w dalszym ciągu przedmiotem odwołań i skarg, bo każda ze stron pozostanie przy swoim zdaniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest prawdą, że ustawa emerytalna mówi o przyjmowaniu danych do obliczania emerytury obowiązujących w dniu składania wniosku. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Jeżeli twierdzisz, że tak jest, to proszę o przytoczenie odpowiedniego przepisu.

      Usuń
    2. przedawniona '53. dzięki temu blogowi przeszłam drogę odwoławczą.właśnie otrzymałam wyrok SO w Łodzi posiedzenie niejawne 16 grudnia 2019: : 1/ SO zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że dodatkowo przyznaje pani AM prawo do przeliczenia emerytury przyznanej decyzją z 13.09.2013 bez pomniejszenia jej wysokości o sumę kwot pobranych emerytur, przyznanych przed osiągnięciem wieku emeryt., poczynając od dnia 1 marca 2016r.
      2/oddala odwołanie w pozostałej częsci "
      Złożyłam wniosek o przesłanie uzasadnienia wyroku.
      od 2009r pracuję pełny etat. szukam pomocy prawnej, gubię się w przepisach.AnnaM

      Usuń
    3. 08:08
      Składasz wniosek o emeryturę i jak myślisz, jakie dane z tablic będą przyjęte? Sprzed 10 lat wstecz czy może wniosek przeleży 10 lat, aby przyjąć dane, które dopiero za 10 lat będą?

      Usuń
    4. Do 10:37
      Masz rację. Sądzę,że w tym "cukiereczku" P. Jolki chodzi o ustalenie wysokości świadczenia na rok decyzji w 2013 r. , która będzie wypłacana od marca 2019 r., tym bardziej, że wyraźnie jest napisane, że decyzja nie jest nawet uchylana, tylko świadczenie przeliczone. Nie wiem, co Pani Jolka chce powiedzieć i dlaczego zataja sygn.akt, sprawy, której fragmenty wkleja. Myślę, że ta decyzja uniemożliwia domaganie się wypłaty wyrównania 3 lata wstecz i tylko o to chodzi. Zauważ, że sądy nakazują wypłatę ponownie przeliczonego świadczenia od marca, czy kwietnia 2019 r, bo nie uznają, że jest to błąd organu rentowego, albo od 2016 r. czyli za trzy lata wstecz, uznając, że jest to błąd organu rentowego.

      Usuń
    5. Osoby nieprzedawniona składały wniosku 5-6 lat temu. W kontekście tych osób nie ma nigdzie w ustawie powiedziane, że ich nowa emerytura ma być liczona na starych wskaźnikach.

      Usuń
    6. Warto przeczytać fragment opracowania (str. 9-19)
      https://www.zus.pl/documents/10182/24106/Ubezpieczenia_Spo%C5%82eczne_nr_4.pdf/14f0e12b-661a-48e2-86d3-4cea0da1a769.
      Czarno na białym tam można przeczytać, jakie argumenty i interpretacje wykorzystywane były w ostatnich latach przeciwko emerytom w różnych orzeczeniach TK czy SN.

      Usuń
    7. 10:53

      Znany jest wyrok z uzasadnieniem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 31 października 2019 roku, III AUa 1534/19, będący wynikiem apelacji wniesionej przez ZUS od wyroku SO w Katowicach. Sąd częściowo uwzględnił apelację ZUS.

      W postępowaniu w I instancji:
      "Sąd Okręgowy przyjął, iż prawo do świadczenia obliczonego bez dokonania potrąceń sumy kwot pobranych emerytur przysługiwało ubezpieczonej od momentu nabycia prawa do emerytury, a nie wyłącznie od ogłoszenia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 roku.

      Z tych przyczyn Sąd Okręgowy zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał ubezpieczonej prawo do emerytury z wieku powszechnego, obliczonej na podstawie art. 26 ustawy
      o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych bez dokonania potrąceń sumy kwot pobranych emerytur, począwszy od 14 lutego 2013 r."

      Natomiast wyrok Sądu Apelacyjnego brzmi:

      "Zmienia częściowo zaskarżony wyrok w ten sposób, że prawo do emerytury z wieku powszechnego obliczonej na podstawie art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych bez dokonania potrąceń sumy kwot pobranych emerytur, przyznaje ubezpieczonej E. P. poczynając od 21 marca 2019 r."

      Tu jest ten wyrok z uzasadnieniem:
      http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/151500000001521_III_AUa_001534_2019_Uz_2019-10-31_001

      Wydaje się, że tak jak piszesz w wyroku Sądu Apelacyjnego chodzi o wypłatę niepomniejszonej emerytury (wyliczonej na rok 2013) od roku 2019 a nie od roku 2013.

      Usuń
    8. AnnoM. Spokojnie czekaj na uzasadnienie wyroku. Chociaż właściwie, jak chcesz wiedzieć, jaka jest prawdopodobna treść tego uzasadnienia, to przeczytaj wątek
      5 września 2019
      Sprawa naszej koleżanki

      https://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2019/09/sprawa-naszej-kolezanki.html

      A potem poczekaj na decyzję z ZUS odnośnie przeliczenia emerytury.
      Oczywiście, odzywaj się na blogu, informuj nas o pismach, które otrzymasz.

      Kochana, takich porad, jakie otrzymasz od blogowiczek, nie ma nigdzie więcej.
      W sprawach trudniejszych można liczyć na ogromną, bezcenną pomoc od naszych najlepszych na świecie doradców

      Usuń
    9. 8:38;
      Ależ Ty masz rację i to w 100%.
      Ustawa emerytalna nie stanowi, że bierze się po uwagę na dzień skladania wniosku.
      Czyżbyś byla z grona pan z roczników 1949-1952?
      To właśnie w ich przypadku organ, zwany ZUS, zastosował takie prawo gdy tylko swoje wnioski złożyły po 1 stycznia 2013 r..
      Nie ma zapisu w ustawie ale jest stosowanie w praktyce.
      Czy jest zapis w ustawie, ze obywatel powinien wniosek o emeryturę powszechną złożyć zaraz po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego? NIE.
      Ale to tylko przepisy ustawy które ZUS bezprawnie narusza.

      Usuń
    10. W pierwszym zdaniu chodzi oczywiscie o przepisy.

      Usuń
    11. 16:59
      nie należy zapominać, że wcześniejsze emerytki zdecydowały się przejść na emeryturę PRZED osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego i większość ją pobierała już dalej nie pracując i nie płacąc składek.

      Usuń
    12. Skoro wcześniejsze, to oczywistym jest, że przeszły wcześniej, jak sama nazwa wskazuje, zanim osiagnęły wiek emerytalny. Robiłaś badania, że twierdzisz, że większość dalej nie pracowała?
      Nawet jeśli nie pracowały, to nie popełniły przestępstwa, ani nikogo nie wykorzystały, skorzystały tylko ze swoich uprawnień zgodnie z obowiązującymi przepisami.

      Usuń
    13. Wcale nie myślę że większość bo ja mam dużo kontaktu z tymi kobietami i nie tylko na blogu dużo ich pracuje do tej pory.Mają dobre zdrowie to pracują.Ja również pracowałam będąc na emeryturze 10 lat i co z tego dodatkowo otrzymałam od ZUS 168 zł. Oczywiście nie mogę ich otrzymać gdyż świadczenie jest niższe.Tak że z tą oceną daj sobie spokój i nie denerwuj ludzi.Gienia

      Usuń
    14. Tylko osoby, które dalej pracowały na emeryturze miały podstawę, żeby oczekiwać wyższego świadczenia.

      Ciekawe liczby - np. w roku 2011 pracowało niecałe 11% emerytów.

      http://ciekaweliczby.pl/pracujacy_emeryci/

      Usuń
  4. Właśnie tak wypłata niepomniejszonej emerytury wyliczonej na 2013 ale od marca2019

    OdpowiedzUsuń
  5. Jolusiu i dziewczyny wystąpiła we wrześniu o wycofanie wniosku z 2014 r już pisałam do Sądu odpowiedź na odpowiedź ZUS,. Teraz Sad przysłał mi znowu wyliczona powszechna na 2014 rok bez potrąceń reszta bez zmian i sąd pyta teraz czy chce wycofać sprawę i mam 14 dniu na odpowiedź jestem nieprzedawniona i wiem że nic nie ugram bo jeszcze nikt nie dostał wniosku i myślę że to nie ma sensu pozdrawiam Gienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiadomo czy nikt bo na blogu nie piszą wszystkie panie

      Usuń
    2. Gienia ka również złożyłam pismo o wycofanie wniosku z 2014r w kwietniu 2019 kiedy otrzymalam Nowa decyzję uchylajaca decyzję wydana na wniosek z 2014r skoro w miesiącu grudniu w trybie niejawnym nie powiadamiajac nie odbyła się sprawa one odwolanie oddalone i koszta zastepstwa procesowego do zapłaty 180zl nawet nie wiem czy na sprawie był pełnomocnik z ZUS wystapilam z wnioskiem o przysłanie mi treści wyroku w całości i cierpliwie czekam oczywiście będę składać apelację bo obecnie posiadam troszkę więcej wiedzy na temat wycofania wniosku cYtajac komentarze na tym Blogu a 28.01.2020r mam wezwanie na sprawę o przeliczenie em powsz z najkorzystniejszymi składnikami jestem nieprzedawniona Sąd Jelenia Góra pozdrawiam

      Usuń
    3. Ale co to znaczy z najkorzystniejszymi składnikami kto Ci o tym napisał że będą najkorzystniejsze czy tzn. Że wskaźniki dozycia na wiek 6 6 lat i waloryzacja składek i kapitału nie wiem tak właśnie myślę że mnie tak zrobią dadzą 18 0 zł a resztę oddala no powiem trochę się podlamalam że to walka z wiatrakami dzięki że napisałaś Gienia

      Usuń
    4. Skopiowane:
      "Prawomocnym wyrokiem SO w Częstochowie z 30 września 2019 roku, IV U 1174/19 sąd oddalił żądanie „nieprzedawnionej” emerytki ’53 cofnięcia wniosku o emeryturę powszechną, złożonego w roku 2015, skutkującego prawomocną decyzją ZUS i zarazem żądanie ustalenia wysokości tej emerytury na podstawie kapitału początkowego i składek zwaloryzowanych do roku 2019 oraz „wieku dożycia” według tablic z roku 2019."

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/151510000002021_IV_U_001174_2019_Uz_2019-09-30_003

      "Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazał w decyzji z 26 kwietnia 2019 r., że podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie społeczne z uwzględnieniem ich waloryzacji (132079, 90 zł) oraz zwaloryzowany kapitał początkowy (374463, 29 zł) i do wyliczenia emerytury przyjęto średnie trwanie życia 239, 20 miesięcy Nadto ZUS w tejże decyzji wyjaśnił, że przy ustalaniu emerytury od 1 marca 2019 r. uwzględnił wszelkie zmiany w wysokości świadczenia jakie miały miejsce od dnia jej przyznania do dnia 28 lutego 2019 r. oraz zmiany wynikające ze zgłoszonych wniosków przez ubezpieczoną.

      Odwołanie od decyzji z 26 kwietnia 2019 r. złożyła ubezpieczona E. M. zarzucając jej wadliwość w postaci:

      - zastosowania niewłaściwego wskaźnika średniego trwania życia z roku 2015 zamiast przyjęcia tego wskaźnika z 2019 roku,

      - niewłaściwego zwaloryzowania zgromadzonych składek i kapitału początkowego na dzień przyznania emerytury powszechnej, to jest tylko do 2015 r. zamiast zwaloryzowania składek i kapitału początkowego na 2019 r. Ubezpieczona wskazała, że ZUS nie informował jej o możliwości wycofania wniosku z 2015 r. o emeryturę powszechną.

      Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. w odpowiedzi na odwołanie wniósł o oddalenie odwołania z argumentacją jak w zaskarżonej decyzji."

      Usuń
    5. Gienia w odwołaniu od otrzymanej decyzji po Wk ktora to uchylila mi decyzje z 2014r napisalam aby ZUS przedlozyl mi wnioski dowodowe na okolicznisc zawieszenia emerytury powszechnej w sytuacji kiedy okazala sie mniej korzystna I nigdy nie byla pobierana oraz wniosek dowodowy na okoliczbosc zamrozenia kapitalu oraz skladek w sytuacji kiedy mniej korzystna emerytura powszechną nie była nigdy pobrana bo cały czas jestem na emeryturze wczesniejszej sporo można się tu dowiedzieć od osób komentujących ten Blog i nie doczytalam aby na te dowody ZUS prawnie zawiesza niekorzystne emerytury oraz nie waloryzuje od 2014r kapitału i składek jak sama Gienia zauważyłaś w obecnych przeliczeniach pierwszakom ZUS wybiera korzystne składniki nawet wybierając dla nich średnie trwanie życia dla obecnego wieku 66 z tabeli życia z roku 2013 bo jest bardziej korzystny jak z 2019r jeżeli ZUS wzrusza decyzję z 2014r bo jest wystawiona z błędem i wystawia nową decyzję to i powinien tak samo wzruszyć i wniosek na podstawie którego wystawił a została wadliwe decyzja i pozwolić na wycofanie starego wniosku bo jest on już bezprzedmiotowy czyli Genia nieprzedawnione powinny stać się pierwszakami pozdrawiam

      Usuń
    6. Jeszcze o wycofaniu wniosku z 2014r ZUS wystawia nową decyzję uchylajac decyzję z błędem do którego sam się przyznajeam Nowa decyzję więc zgodnie z pkt 5 we wniosku składam do ZUZu wniosek o wycofanie wniosku z 2014r w przepisach ZUZu nigdzie nie ma z którego roku może być wycofany wniosek otrzymując nową decyzję więc do chwili jej uprawomocnienia się wycofuje wniosek

      Usuń
    7. 20:28;
      Wierzę, że posiadasz wiedzę, że pisząc tekst należy używać znaków interpunkcyjnych.
      Twoj tekst, nie pierwszy już raz, jest nie do zrozumienia.
      Niezależnie od tego jak długi jest komentarz jest on zawsze jednozdaniowy.

      Usuń
    8. Do 20:39
      Oczywiście, że możesz wycofać wniosek, ale tylko do tej nieprawomocnej, ostatniej decyzji.Nie zapominaj tylko, że do chwili uprawomocnienia się tej drugiej decyzji, prawomocna jest ta pierwsza.

      Usuń
    9. Jaka pierwsza decyzja staje się prawomocna? Co Ty piszesz?
      Pierwszej decyzji już nie ma, została uchylona.
      Zostaje tylko ta, wydana w 2019 r., na wniosek z 20114, czy 2015 r.

      Usuń
    10. I tutaj przywołuje opinie adwokata Mateusza Ziebaczewskiego a odnośnie decyzji blednej nie może ona być prawomocna bo jest błędna ZUS przeliczajac mi od nowa emeryturę powszechną po wyroku TK umożliwia mi tym samym możliwość wycofania wniosku

      Usuń
    11. Jola i przez takie anonimy jak z 21.32 kobiety zaczynają tracić nadzieję

      Usuń
  6. Do Joli K,kochana juz wkrótce otrzymam wyrok z uzasadnieniem prawdopodobnie.Dzisiaj otrzymałam takie zapewnienie z SA z Wydziału Ubezpieczeń Społ.Oznajmiono ,że pomimo długiego zwolnienia sędzi udało sie zebrać podpisy do uzasadnienia.Czekam z niecierpliwością, napewno się odezwę,pozdrawiam gorąco,Natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kochana Natalio, miałam własnie dzisiaj zapytać Cię na blogu o to uzasadnienie.
      Zanim zdążyłam zadać pytanie, Ty już odpowiedziałaś. Czytasz w myślach na odległość?
      Pozdrawiam cieplutko

      Usuń
    2. Jakoś niedawno pytałam Basi na fb może wie co u Ciebie,jak Twoje sprawy i co w sprawie Twojej emer.pisała, że nie wie.Czekamy,ten czas ponoć nawet najlepszym lekarzem jest,tylko cierpliwości coraz mniej.Odezwę się Jolu jak dostanę sentencje wyroku i może uzasadnienie,dzięki za wszystko,życzę zdrówka.N.

      Usuń
    3. Bardzo dziękuję Wam dziewczyny za te podpowiedzi. Czasem te przykłady maja tak wielkie znaczenie dla osoby która ma podjąć decyzję. Jolusiu pięknie dziękuję. Pozdrawiam Wszystkie Panie Gienia

      Usuń
  7. Uchwalili by już tę ustawę i by było wreszcie jasne jak liczyć. ZUS i tak inaczej nie policzy tylko zgodnie z ustawą, Ja mam zawieszoną sprawę w sądzie i teraz ok 15 będę musiała odwiesić i modlę się o to żeby już była ustawa , bo po sądach niechce mi się chodzić, szkoda zdrowia. Pozdrawiaw i wszystkiego dobrego w 2020 Roku.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jolu K. i inne Panie. Jestem przedawniona, sprawa w sądzie w połowie stycznia, obecność nieobowiązkowa. Ponieważ nie otrzymałam wyliczenia emerytury bez potrąceń, złożyłam wniosek do sądu o przedstawienie mi wysokości emerytury powszechnej, jak doradzono mi na blogu 11 listopada godz. 00:11 i 08:28. Otrzymałam pismo ZUS z sadu stwierdzając, że ZUS nie może dowolnie interpretować orzeczenia TK i przepisów postępowania administracyjnego oraz nie ma podstaw do przeliczenia, gdyż wyrównanie nie może być wypłacone. Przecież ja nie wnioskowałam o wyrównanie, nie znam nawet kwoty emerytury powszechnej. Mam walczyć w sadzie, ale nie wiem o co tzn. o ile. Wg mnie em. powszechna powinna być nieznacznie większa. Wiem, że panie takie wyliczenia dostały. Jestem upokorzona i uważam, że te wszystkie przesłanki prowadzą mnie w przegraną. Jeżeli ktoś mi coś doradzi to z góry dziękuję. Ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli otrzymane przez Ciebie pismo nie zawierało odpowiedzi na Twoje pytanie, to trzeba było odpisać na nie, że nie o to wnosiłaś. Teraz to już nie ma czasu na korespondencję, na rozprawie powiedz, że chodziło Ci o symulację emerytury dla rozeznania własnej sytuacji, dla porównania czy i ile mogłabyś ewentualnie zyskać, bo sama nie potrafisz tego obliczyć. Ktoś nie zrozumiał dobrze treści Twego pisma, może nie wyraziłaś się jednoznacznie o co Ci chodzi. Nie dostałaś właściwej odpowiedzi, ale żeby z tego powodu czuć upokorzenie to przesada.

      Usuń
    2. Droga Elu, nie czekaj już teraz na wyliczenia ZUS. Dasz radę sama policzyć.
      W tekście decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej (z 2013 lub 2014 r.), pod opisem poszczególnych składników emerytury masz pokazane działanie matematyczne.
      Teraz skorzystaj z tego działania w następujący sposób:
      (kapitał + składki) : miesiące dożycia (np. 253) = emerytura powszechna bez odliczeń
      Takie działanie masz wykonane, ale z odliczeniem pobranych emerytur.
      Teraz liczysz tak samo, tylko już nie odejmujesz tych pobranych świadczeń.

      Równocześnie z tamta decyzją zapewne otrzymałaś decyzję o wypłacie emerytury wcześniejszej. Jeśli nie masz jej, to skorzystaj z pismo o waloryzacji emerytury z roku 2013, czy 2014.
      Musisz odczytać wartość emerytury wcześniejszej brutto (kwota emerytury do opodatkowania).
      I teraz porównaj obie wartości.
      Będziesz wiedziała, która emerytura jest wyższa i o ile.
      A potem odezwij się na blogu z informacją o wyliczeniach.

      Usuń
    3. P.Jolu proszę o dalszą radę i podpowiedź z dnia 28.11.2019.Po wyroku SO w Piotrkowie Trybunalskim dostałam odpowiedź ZUS odmowną.W decyzji z dn.14-07-2015 na jaką sad wydał wyrok ZUS nie przeliczał na nowo podstawy emerytury na wniosek z dn -6-06-2013 a jedynie dokonał korekty kapitału początkowego na date nabycia prawa do emerytury z 02-04-2013,Decyzja ta nie została wydana na podst.art 25 ust 1b, a tym samym nie znajduje zastosowania wyrok Trybunału Konstytucyjnego, nie zaistniały warunki do zastosowania art 145a &1kpa o ustalenie emerytury z dn 14-07-2015. Mam 30 dni na odwołanie. Jola proszę o radę co dalej?

      Usuń
    4. Powyższy wpis i wpis Eli z 7 stycznia 2020 22:49.
      Dziewczyny, napiszcie chociaż pod jakim głównym wątkiem są te Wasze komentarze i z której godziny (Ela godziny podała). Inaczej nie znajdę Waszych wpisów.

      Usuń
    5. 10:03
      Praktyczna wskazówka jak szybko znaleźć komentarze:
      Na klawiaturze należy wcisnąć Znajdź:
      klawisz lewy Ctrl i F (duże F: lewy Shift+f).
      U dołu lub na górze strony pojawi się pasek z pustym okienkiem. W tym okienku należy wpisać słowo kluczowe (to, którego się poszukuje na danej stronie). W dalszej części paska pojawi się informacja o ilości trafień, poszukiwane słowo zostanie podświetlone, strzałkami można przewijać rosnąco lub malejąco

      Usuń
    6. Ten sam efekt można uzyskać klikając w menu Edycja:
      Znajdź na tej stronie.

      Usuń
    7. Mogę Ci pomóc wyliczyć eme pow, ale muszę znać dane tzn kapitał skl oraz z decyzji o emer powsz wskaż dozycia, jak również kwotę emer wczes. Nie ma się czym trapic życie jest płaskie. Pozdrawiam Teresa 1953

      Usuń
    8. Dotyczy wpisu 8.01.2020, godz08:10. Pani Jolu mój I wpis opublikowałam 25.11.2019, godz 09:27 dotyczył wyroku z 14.11.2019 w Piotrkowie Trybunalskim Sygn V U 990/19. dzisiaj napisałam jaką odpowiedź otrzymałam z ZUS. Pozdrawiam też mam na imię Jola.

      Usuń
    9. Jolu, jedziemy po kolei.
      02.04.2013 - co masz napisane w tytule decyzji?
      Czy masz na dole zapis o zawieszeniu emerytury powszechnej?
      06.06.2013 - jaki wniosek składałaś (czy to powinno być 06.06.2015)?

      Usuń
    10. Decyzja z 02-04-2013 znak E/ obliczona na podst. art.26 po odjęciu emerytur została zawieszona bo mniej korzystna.W 2015-05-20 złożyłam wniosek na który została wydana decyzja z 14-07-2015, skąd data 06-06-2013 nie wiem. Trudno się poruszać w tych przepisach, pozdrawiam Jola

      Usuń
    11. Muszę uzupełnić, decyzja z 14-07-2015 znak ENP/ też zawieszona, Jola

      Usuń
    12. Jolu, już wcześniej odnalazłam Twój poprzedni wpis, znajduje się pod postem głównym z dnia 23 listopada.
      W skardze o wznowienie postępowania powinnaś wnosić o uchylenie decyzji z 2013 r.
      Z tego, co piszesz, wnosiłaś o uchylenie decyzji z 2015 r. Wtedy zapewne miałaś decyzję o przeliczeniu ep z uwagi na urlop wychowawczy.
      I sąd oddalił Twoje odwołanie o uchylenie tej decyzji z roku 2015.
      I tu jest zrozumiałe to, co i sąd postanowił i co ZUS napisał. Wyrok TK nie dotyczy tej decyzji o emeryturze z roku 2015.
      Teraz trzeba będzie to wyprostować, to znaczy napisać o uchylenie decyzji z roku 2013, której dotyczy wyrok TK. Mam pomysł, jak to zrobić, daj mi trochę czasu.
      Musisz prawie od początku przejść drogę "przedawnionych".
      Ale, może, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
      Zanim Twoja sprawa dobiegnie do finału, to może będzie już ustawa.

      Usuń
    13. Pani Jolu pisałam o uchylenie decyzji z 2013-04-23, ale sędzina zmieniała powód mojej skargi. Może dobrze, że się sprawa odwlecze, ale ja dostałam odpowiedź z ZUS z dnia 19-12-2019 ,wyjęłam ze skrzynki 2 stycznia 2020, a mam odwołać się w terminie miesiąca od doręczenia decyzji. Czy tą datą będzie wg ZUS 19-12-2019?. Bardzo dziękuję Jola

      Usuń
    14. Jolu, dla świętego spokoju dotrzymaj miesięcznego terminu na odpowiedż - odwołanie od decyzji.
      Inaczej będziesz musiała wyjaśniać, iż nie dotrzymałaś terminu.

      Jolu, podajesz różne daty przyznania emerytury powszechnej.
      Strasznie komplikuje się Twoja sprawa.
      Nie widzę innej możliwości, aby Ci pomóc bez twoich pism.
      Zrób zdjęcia (albo skany) swoich pism: skargi o wznowienie postępowania, odmowę ZUS, odwołanie do sądu, odpowiedż ZUS na Twoje odwołanie (jeśli ZUS napisał), Twoją odpowiedż na odpowiedż ZUS (jeśli pisałaś), wyrok sądu, decyzję ZUS na wyrok sądu

      Usuń
    15. Pani Jolu już znalazłam dziękuje, kompletowałam dokumenty, przed chwilą wysłałam dokumentację, miłego wikendu pozdrawiam JOLA

      Usuń
    16. Jolu, dokumenty nie doszły.
      Teraz zauważyłam błąd w podanym adresie, brakuje literki e w wyrazie zawieszenie. Usuwam tamten błędny adres.
      Wyślij jeszcze raz
      emerytura.zawieszenie@wp.pl

      Usuń
  9. Panie przedawnione i nieprzedawnione, spóźnione z innych roczników zrozumcie wreszcie, że prawdziwa przyczyna waszego rozgoryczenia, wasz czas i nerwy tracone w sądach, tkwi w systemie waloryzacji wartości przyznanych wam emerytur. Wykłócając się o waloryzację kapitału, lata dożycia itp. dajecie tylko przyzwolenie rządzącym na ciągłe tworzenie starego portfela emerytur, godząc się na brak odtwarzania wartości waszych emerytur zgodnie ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jolu K. do wpisu godz. 04.01. Przeliczyłam wg decyzji z 2013 r. powszechna wychodzi 60 zł większa, a po przeliczeniu w 2015 r, ( urlop wychowawczy) 78 zł większa brutto bez waloryzacji. Doliczając waloryzację myślę, że skorzystam na czysto nie całe 70 zl. Przy obecnej marnej emeryturze ( budżetówka) to i to dobre. Na sprawę pojadę, chociaż obecność nieobowiązkowa Jesteście takie uczynne Panie, dziękuje. Ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Elu, emeryturę powszechną porównuje się z emerytura wcześniejszą z tego samego roku.
      Jesteś w tej dobrej sytuacji, że Twoja ep z roku jest wyższa od ew, tez z 2013 r.
      Obie emerytury waloryzowane są jednakową kwota co roku.
      W 2015 r. ep będzie jeszcze wyższa, bo pewnie masz przeliczoną z uwagi na urlop wychowawczy.
      Jeśli chcesz trochę policzyć dalej, to możesz policzyć waloryzację emerytur.

      Nie pisałaś nic więcej o decyzji odmownej ZUS i Twoim odwołaniu do sądu. Rozumiem, że odwołanie jest standardowe.
      Jeśli masz jeszcze jakieś pytania przed rozprawą, to pisz.

      O waloryzacji emerytur znajdziesz tutaj:
      23 listopada 2019
      Konsultacje społeczne do projektu ustawy naprawczej. Wzory pism do polityków
      Jolka listopada 2019 10:11

      http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2019/11/konsultacje-spoeczne-do-projektu-ustawy.html

      Usuń
    2. Jolu K. Wszystkie dane z 2013 r.,tylko kapitał i składki z decyzji z 2015 r. Porównałam do emerytury wcześniejszej z 2013 r. , oczywiście wszystko brutto. Pismo do ZUS-u , odwołanie do sądu na podstawie wzorów z tego bloga.Jestem tu od marca ub.r Standardowo, nic dodatkowego nie było a na efekt poczekam. Ten blog to wielka pomoc, dzięki.Ela

      Usuń
  11. Witam czy Sąd zawsze musi powiadamiac o terminie sprawy? Czy może prowadzić sprawę bez powiadamiania niejawnie?

    OdpowiedzUsuń
  12. Sąd powinien powiadomić o terminie rozprwy

    OdpowiedzUsuń
  13. A jeżeli nie powiadomil i wydał wyrok na sprawie niejawnej można złożyć skargę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie wnosiłaś o rozpoznanie sprawy na rozprawie, to sąd może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron.

      Usuń
    2. Wogole nie wiedziałam że odbyła się rozprawa otrzymalam wyrok z rozprawy niejawnej oraz koszta 180zl zastępstwa procesowego

      Usuń
    3. Chodziło mi o to, że jeśli w pozwie/odwołaniu od decyzji ZUS (a nie na rozprawie) nie wnosiłaś o rozpoznanie sprawy na rozprawie (to znaczy, jeśli wcześniej nie wnioskowałaś, żeby się odbyła rozprawa), to sąd mógł wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym.

      Usuń
  14. Czy ktoras z Pan może mi pomóc w zrozumieniu problemu waloryzacji składek ZUS. Otoż w IV kw 2012 roku aż do m_c 05/2013 mam niezwaloryzowana kwotę składek. Od 6/2013 wniosek o emer powszechna. Czy tak ma być ? Teresa 1953

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tereso, czy składając wniosek o emeryturę powszechną w CZERWCU 2013 wiedziałaś, że właśnie (i tylko) w czerwcu emerytura jest zaniżana?

      Usuń
  15. teraz wiem, wtedy nie wiedziałam. Czy za ten czerwiec to aż 8 miesięcy bez waloryzacji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Osoba składająca wniosek o emeryturę w czerwcu dostanie niższe świadczenie (od 50 do 300 zł) niż ci, którzy wniosek złożyli w pozostałych miesiącach. Zgodnie bowiem z praktyką ZUS, w przypadku ustalania wysokości emerytury w okresie od stycznia do maja i od lipca do grudnia danego roku, składki zapisane na koncie ubezpieczonego po 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, podlegają dodatkowo również waloryzacjom kwartalnym. Natomiast w przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu danego roku kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym, gdyż została już zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok od 1 czerwca roku, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę."

      Więcej np. tutaj:
      https://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/310169956-Czerwcowi-emeryci---kiedy-rzad-rozwiaze-problem-nizszych-swiadczen.html

      Usuń
    2. Gdzieś czytałam, że można coś zrobić z emeryturą czerwcową. Muszę sobie przypomnieć i odszukać te informacje.
      Może ktoś inny coś wie na ten temat

      Usuń
    3. Rząd, pomimo licznych interwencji, ciągle nie rozwiązuje tego problemu. Kwestia ta jest od kilku lat monitorowana w Jotowni. Jedynym sposobem, jaki pozostaje emerytom jest droga sądowa. Są korzystne wyroki, także w Sądzie Najwyższym.

      Usuń
    4. To teraz przynajmniej też wiem, dlaczego mam eme wczes wyższą. Bardzo dziękuję JOLUSIU przypomnij sobie Teresa

      Usuń
    5. Tereso, nie pamiętam, na jakim etapie jest twoja sprawa w sądach, ale jeśli jeszcze czeka cię dalsze postępowanie, to może warto uświadomić sądowi twój dodatkowy problem z emeryturą "czerwcową"? Może ktoś ma pomysł, jak by to dołączyć do sprawy?

      Usuń
    6. To może być przedmiotem odrębnego postępowania. W jednym postępowaniu wszystkich spraw nie da się załatwić. Dołączyć do sprawy raczej nie da rady, bo prowadzone aktualnie postępowanie dotyczy czego innego i jest prowadzone w innym trybie.

      Usuń
  16. Serdecznie dziękuję za wspaniały pomysł. Może KAJZER i spółka jeszcze mi coś podpowie. Rozprawę mam 30.03 jestem nieprzedawniona, wiedzę emerytalna zdobywam tu na blogu od najlepszych. Jeszcze raz dziękuję pozdrawiam Teresa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy bułeczki śniadaniowe kajzerki swoją nazwę zawdzięczają nazwisku Kajzer?

      Usuń
    2. No, jakże by inaczej!

      Usuń
    3. Też z niewiedzy składałalam wniosek o em. powszechną w czerwcu 2013r.Emeryture powszechną zus wyliczył o 600 zł niższa od wcześniejszej. Gdybym złożyła wniosek w innym miesiącu em.pow.bylaby wyższa?

      Usuń
    4. Odpowiedż masz powyżej, jak dla Teresy
      Anonimowy8 stycznia 2020 17:33

      Usuń
  17. Dzień dobry wszystkim , jestem tu nowa i już trochę poczytałam, policzyłam a ponieważ nie wierzę w to co mi wyszło - czyli emerytura powszechna o wiele większa od tej którą obecnie pobieram wiec proszę osoby obeznane juz w temacie jak znajda czas o policzenie mojej ewentualnej emerytury powszechnej.
    Napiszę parę słów o mojej "karierze zawodowej".

    Jestem rocznik 53 - urodziłam się 20 lutego.
    Przeszłam na wcześniejszą emeryturę zgodnie z ustawą w momencie ukończenia 55 lat i dalej pracowałam.
    Ze względu na zdrowie zakończyłam pracę w sierpniu 2014 r.
    Wtedy też złożyłam dokumenty o doliczenie tylko do wcześniejszej emerytury dodatkowych lat pracy.
    Nie przeliczałam wcześniejszej na powszechną bo kadrowa z mojej pracy powiedziała mi że na pewno będę miała niższą bo odliczą mi od kapitału pobrane już emerytury.
    Teraz dowiedziałam się od koleżanki o wyroku TK i że mogę wystąpić z wnioskiem o emeryturę powszechną - po raz pierwszy.
    Zaczęłam sobie sama obliczać ile ewentualnie zyskam i z moich obliczeń wynikło że dosyć sporo.....
    Jakoś w to nie wierzę i dlatego proszę kogoś biegłego w tych przeliczeniach żeby wyliczył / oczywiście chociaż rząd wielkości a nie "co do złotówki" / moją emeryturę powszechną.
    Nie mam zamiaru ukrywać wartości więc podaję :

    -Mój kapitał początkowy zwaloryzowany :
    532 456, 23 zł
    -Moje zwaloryzowane składki na ubezpiecz.emeryt.
    143 646, 15

    Moje miesiące przeżycia to chyba 196 m-cy /tu nie jestem pewna/ czy dobrze wzięłam.
    No i się miotam, wychodzi mi o wiele wiecej niż obecnie biorę emerytury wcześniejszej.

    Wiem że może dla niektórych to jest sprawa prosta ale nigdy się tym nie interesowałam, nie śledziłam prasy i dopiero teraz się dowiedziałam że mogę składać wniosek o naliczenie emerytury.
    Proszę o odpowiedż osoby życzliwe a nie złośliwe komentarze bo czytając wasze forum zauważyłam że niektórzy faktycznie są tu b. złośliwi w swoich komentarzach wiec jeżeli nie mają ochoty mi pomóc to niech nie komentują mojego posta.

    Pozdrawiam życzliwych - Kasia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To oczywiście jest rząd wielkosci: 676102,38:196=3449,50 brutto. Emerytura będzie jeszcze wyższa, bo będzie waloryzacja jak założysz wniosek o emer powsz.

      Usuń
    2. Na pewno dobrze liczysz, szybko składaj wniosek do ZUS, bo z każdym miesiącem tracisz, i to sporo. Poza tym niektórym nie podoba się, że pierwszaki aż tak zyskują, i chcą to zmienić, więc maszeruj do tego ZUS dopóki jest jak jest.

      Usuń
    3. Taka kwota też mi wyszła i nie chce mi się wierzyć..
      Od tego odejmuję podatek 17% = 586,41zl ??
      jeżeli odejmę wysokość tego podatku to wychodzi mi netto /?/ - 2863,09 zł???
      Teraz moje netto 2034,36 zł / tyle na konto /.

      TO zyskałabym AZ 800zł ??????

      Jeżeli tak to za chwilę się ubieram i jadę do ZUS aby już dzisiaj złożyć wniosek !!!

      ..a wam jeżeli faktycznie tyle zyskam to chętnie postawię jakieś dobre ciacha z wdzięczności :):)

      Sprawdźcie to jeszcze raz a nie ma mnie kto uszczypnąć czy to nie jest sen.
      Jestem pacjentem onkologicznym od paru lat i wszystkie badania / TK,USG, rezonans magnetyczny / robię co pól roku prywatnie a są to kwoty dla mnie b. duże. Gdybym korzystała tylko z NFZ to przy ich terminach chyba bym już zeszła z tego świata..

      Dziękuję i proszę o jeszcze - Kasia.

      Usuń
    4. Kasiu, powodzenia i zdrowia!

      Usuń
  18. Kapital plus składki dzielone przez dozycie = 3449,50 brutto emerytury
    Składaj wniosek o em powszechna po dacie urodzenia .Sprawdź czy masz dobrze przeliczony kapitał początkowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję serdecznie, już wyżej również dostałam odpowiedź.
      Kasia.

      Usuń
    2. Do Zusu najwczesniej 21 stycznia będzie jeszcze mniejsze dożycie/- po dacie urodzin jak pisałam powyżej. Dużo zdrowia i zadowolenia z nowej emerytury!

      Usuń
    3. To dzisiaj sobie odpuścić i faktycznie iść 21 stycznia ??
      Kasia.

      Usuń
    4. Przelicz jaka byłaby różnica, ile możesz zyskać, czy dane w tablicach będą inne, może takie same, decyzja należy do ciebie

      Usuń
    5. Jeżeli podzielimy kapital i skladki przez 195 to emerytura wychodzi 3467,19 brutto a wiec wyższa, bo po dacie urodzin zmniejszy się dożycie.

      Usuń
    6. Urodziłas się 20.02 jeśli po urodzinach to 21.02.Decyzja nalezy do Ciebie. Życzę dużo, zdrowia Teresa

      Usuń
    7. Za niewiedzę się płaci...DZIĘKUJĘ z całego serca !!
      Cieszę się tak " po cichutku" bo w marcu mam znowu badania kontrolne....a to jest jak rosyjska ruletka...na kogo wypadnie na tego bęc!
      Liczę jednak na to że będę mogła jeszcze trochę pożyć nie "skrabiąc" się po portfelu. Oby..
      W moim życiu mam tak że "jak się coś polepszy to się niedługo spieprzy" stąd moja niepewność i niemożność cieszenia się " głośno" ze jest dobrze.
      Poczekam .
      Jeszcze raz dziękuję za dobre rady.Kasia.

      Usuń
    8. Ale w tym przypadku niewiedza wyszła na korzyść :)

      Usuń
    9. Kasiu ja otrzymywałam wcesniejszą w prawie takiej samej kwocie netto jak Ty 2057zł . Od marca 2019 emerytura powszechna 3121 zł netto, Ty otrzymasz jeszze więcej bo dojdzie Ci jeszcze waloryzacja /duża w lipcu/ i mniejsze lata dożycia.KASIU podziel się z nami decyzją jaką otrzymasz z ZUS, serdecznie Cię pozdrawiam i dużo zdrowia ala pol

      Usuń
    10. Kasiu, jak widać z tablic średniego dalszego trwania życia ZUS "celebruje" ;) nie tyle nasze coroczne urodziny, co miesięcznice urodzin. Dlatego wniosek o emeryturę powszechną zawsze warto złożyć po dniu miesiąca odpowiadającym "miesięcznicy" dnia urodzin. Moim zdaniem, w twoim przypadku na złożenie wniosku optymalna będzie data styczniowa: pomiędzy 21 a 31 stycznia 2020.

      Usuń
    11. ciąg dalszy do 15:34
      Oczywiście wniosku nie należy składać w czerwcu, bo się traci!!! Szczęśliwie to ciebie, Kasiu, nie dotyczy :)

      Usuń
  19. Piszecie że kapitał można sprawdzić czy jest dobrze policzony w jaki sposob

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba przeanalizować złożone Rp-7 za lata do 1998 r.

      Usuń
    2. Jezeli masz lata gdzie nie pracowalas pełnego roku to teraz ZUS przeliczy Ci kapitał przez porównanie zarobków z tych miesięcy przez porównanie do średniej krajowej tylko z tej samej liczby miesięcy. Dotychczas Twoje zarobki były porównywane do średniej krajowej z całego roku.

      Usuń
  20. Idź do ZUS i złóż wniosek na druku w lutym by było mniejsze dożycie ale za styczeń już będzie podwyżka to ja bym składała teraz liczysz dobrze i pedz życzę powodzenia Gienia

    OdpowiedzUsuń
  21. Jeszcze raz dziękuję wam kochane kobiety - odezwę się na pewno :)
    Kasia.

    OdpowiedzUsuń
  22. Jak donosi "Jotownia" są już dostępne trzy opinie na temat projektu rządowego:
    RPO,
    NSZZ "Solidarność",
    OPZZ.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na stronach internetowych RPO, NSZZ Solidarność i OPZZ

      Usuń
  23. Jolunia i Panie które się na tym znacie proszę o pomoc. Muszę udowodnić do sądu że gdyby ZUS obliczyl jak pierwszaka to miałabym tyle......... A nie jak ZUS liczy podam dane zaewidencjonowane składki 156598.03zl kwota zwaloryzowanego kapitału 433787.17zl i tu dalsze trwanie życia ile powinnam liczyć w decyzji z 2014 roku mam 253.5a urodziłam się 20 grudnia 1953 proszę o pomoc ZUS owi wyszło że powinnam się zaspokoić 2328,94zlProsze przeliczanie mi to na blogu muszę to wyliczyć jako argument do sądu z góry pięknie dziękuję Gienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama dasz radę policzyć.
      Najpierw waloryzacja kapitału i składek:

      Za rok 2014 102,06%
      Za rok 2015 105,37%
      Za rok 2016 106,37%
      Za rok 2017 108,68%
      Za rok 2018 109,20%

      Trzeba uwzględnić w roku 2015 przeliczenie ze względu na urlop wychowawczy. Jeśli przeliczałaś kapitał z tego powodu, to masz decyzję i tam powinnaś mieć podane wartości kapitału i składek.

      A potem wyliczoną sumę kapitału i składek dzielisz przez miesiące dożycia.

      Wiek emerytalny osiągnęłaś w kwietniu 2014 r. (4 miesiące od ukończenia 60 lat)
      W tabeli z 2014 r. wskażnik wynosi (dla 66 lat) - 203 miesiące,
      w tabeli z 2019 r. - 206,7 miesięcy.

      Usuń
    2. ZUS policzył Ci 60 lat i 5 miesięcy - 253,5

      Więc wsakżniki przy tym założeniu będą inne:
      za rok 2014 - 202,3
      za rok 2019 - 206,1

      Usuń
    3. Na początku pisma z wyliczeniami napisz:
      "Aby nie narazić się na zarzut błędnych wyliczeń, bardzo proszę Wysoki Sąd, aby zobowiązał organ rentowy o ewentualne skorygowanie poniższych obliczeń"

      Usuń
    4. Gieniu, a na kiedy ty masz to wyliczyć i dostarczyć do sądu? Czy sąd cię zobowiązał, czy to ty sama chcesz wyliczyć? Kiedy masz rozprawę?

      Usuń
    5. To ja chce wyliczyć i pokazać sądowi dlaczego chce wycofać ten wniosek ile mogłabym zyskać gdybym wtedy została pierwszakiem a sąd zobowiązuje ZUS do Wyliczenia i ten ZUS wylicza i przesyła do sądu i ciągle nie waloryzuje składek i kapitału i pisze mi że ta wcześniejszą jest większa i jeszcze nie podoba mi się że ZUS porównuję te wyliczona na rok 2014 bez potrąceń do emerytury wcześniejszej a ja ciegiem pracowałam do 30 kwietnia 2018 to tu jest staż i waloryzacja to myślicie że jest to dobrze. Ja nie miałam opiekuńczych na dzieci tylko macierzyński i wracałam do pracy to tych 0.7 na 1.5 nie będzie dzięki wielkie

      Usuń
    6. Gieniu, jeśli tak długo pracowałaś, to składki dadzą Ci jeszcze wyższą emeryturę.
      Chyba pisałaś, że tych składek to nie było zbyt wiele, ale każda kwota podwyższa emeryturkę

      Usuń
    7. Napisałam wniosek o doliczenie składek za pracę będąc na emeryturze to mi doliczyli dokładnie 161.78zl

      Usuń
    8. Dorzucę tutaj waloryzację kapitału początkowego i składek za rok 2013 (może przyda się innym, którzy przeszli na emeryturę w 2013 r.)

      Za rok 2013 104,54%

      Usuń
  24. A jeśli to ma być liczone jak pierwszakowi to trzeba zwaloryzowac składki i kapital do roku 2019 i sumę podzielić przez dożycie tj.66 lat ale wzięte z tabeli z 2013r.

    OdpowiedzUsuń
  25. Gieniu 590385,20:253,50=2328,94 dobrze wyliczylas. Sprawdzałam WSK jest dobry. O co chodzi? Pozdrawiam Teresa

    OdpowiedzUsuń
  26. Aaaa Gieniu to Sad kompetencje ZUS przerzuca na stronę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS, nawet na wniosek, nie chce obliczyć emerytury hipotetycznej (u mnie). Sprawdziłam.
      Ale, jak sąd zobowiąże ZUS do obliczenia emerytury hipotetycznej, jak pierwszakowi, to nie odmówi

      Usuń
    2. Sąd zobowiązał ZUS a teraz Sad mi przysłał te wyliczenia i mam się ustosunkowac. A skąd sąd wie jakie to są wyliczenia pierwszaka jak mu tego nie wylicze. Może uwierzy ZUS bo on trzeci raz do sądu posyła to samo Jolusiu jutro Ci z innego komputera że skanuje i prześlę te pisma dziękuję bardzo Gienia

      Usuń
  27. Jolusiu i wszystkie Pani pięknie i gorąco Wam dziękuję za pomoc i jeszcze odpowiem ten kapitał i składki są zwaloryzowane do 30 maja 2014 r a ja jeszcze powinnam je zwaloryzoeac do roku 2019 gdybym była pierwszakiem muszę to zrobić żeby ten sąd zrozumiał o co mi wogole chodzi bo już trzeci raz mi przysyla symulacje i to są te same cyferki co były w roku 2014 tylko bez potrąceń i ja chcę wykazać sądowi że gdybym wycofała ten wniosek to by była ta różnica Gienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I znowu ja piszę. Liczyłam podobne dane, wyszło mi, zdaje się, coś ok. 3800 zł

      Usuń
    2. Jolusiu dziękuję bardzo jesteś Kochana dzięki Gienia

      Usuń
    3. Gieniu, troszkę skomplikuję obliczenia emerytury hipotetycznej.
      Waloryzacja jest zawsze od 1 marca. Przy liczeniu trzeba uwzględnić część kwoty waloryzacji, liczonej od marca i adekwatnie do czasu - miesiąca złożonego wniosku o ep.
      Podobnie w 2019 r.

      Panie, które przeliczały emerytury w związku z urlopem wychowawczym, np. w 2015 r., muszą uwzględnić waloryzację z uwzględnieniem powiększonego kapitału. Jak policzyć kapitał,jest podane w decyzji o ustaleniu kapitału początkowego.

      Usuń
    4. Dzięki Ci Jolu tutaj niżej mi Pani przeliczyla to spróbuję się na tym oprzeć tylko dodam składki będąc na emeryturze i pracując dziękuję i pozdrawiam Gienia

      Usuń
  28. Do pani Gieni, przeliczyłam pani kapitał i składki z 2014r.wskaznikami rocznymi waloryzacji do 2019r.i wyszła kwota 832433,8 to podzielone przez 202.3 daje emeryturę 4114.84 zł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesteś Kochana jest o co walczyć dziękuję Ci tak bardzo i teraz widzimy jak blog który Jolusia założyła jest nam wszystkim bardzo pomocny jeszcze raz dziękuję Ci bardzo Gienia

      Usuń
  29. Czy byłaby tak uprzejmi napisała jak to pani liczyła,też bym sobie przeliczyla i bym bardzo wdzięczna pani byla

    OdpowiedzUsuń
  30. Wskaźniki waloryzacji składek i kapitału pocz.za lata 2014 do 2018 podała pani Jola 9 stycznia 21;42.Sposob wyliczenia np.suma składek i kap.wynosi 500 000. Waloryzacja za 2014 rok; 500 000 razy 1,0206 równa się 510 300.
    Za 2015 rok 510 300 razy 1,0537 równa się 537 703,11 itd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziekuje

      Usuń
    2. Dodam i tutaj waloryzację kapitału początkowego i składek za rok 2013 (może przyda się innym, którzy przeszli na emeryturę w 2013 r.)

      Za rok 2013 104,54%

      Usuń
  31. Proszę miłe Panie o odpowiedż. Jestem przedawniona - czy słusznie postępuję godząc się z decyzją ZUS odmowną oczywiście. Odwołałam się do SO po odmownej decyzji ZUS o uchylenie wadliwej decyzji o przeliczenie emerytury powszechnej w 2013r. Rozprawa odbyła się , Sąd wydał wyrok:1 oddala odwołanie 2. wniosek w przedmiocie przeliczenia emerytury na podstawie art. 114 ust.1 przekazać do ZUS do rozpoznania. Decyzję odmowną ZUS z dnia 11,12 2019 0trzymałam 16 ,12,2019. - uzasadnienie; brak podstaw do ponownego przeliczenia .nie zostały przedłożone nowe dowody i nie zaistniały nowe okoliczności. I znowu ta sama piosenka o odwołaniu do sądu. Ręce opadają - co dalej robić, czy nic nie robić i czekać na ustawę? Proszę miłe Panie o odpowiedz i serdecznie dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeanalizuj dokładnie fragment uzasadnienia wyroku SO dotyczący przeliczenia emerytury na podstawie art. 114 ust. 1, czym kierował się SO przekazując wniosek do przeliczenia. Następnie zobacz w decyzji z dnia 11 grudnia 2019 odmawiającej przeliczenia czy ZUS zastosował się do wytycznych SO. Wytyczne zawarte w wyroku SO są wiążące dla ZUS i musi je wykonać.
      Swoje wnioski z analizy uzasadnienia wyroku i uzasadnienia odmownej decyzji z 11 grudnia 2019 r. napisz w odwołaniu i wyślij do SO. To właściwie wszystko co możesz w tej chwili zrobić. Złóż odwołanie i czekaj na rozwój wydarzeń.

      Usuń
    2. Szczególnie zwróć uwagę, czy SO wskazał wyrok TK z 6 marca 2019 r. jako zaistnienie nowej okoliczności uzasadniającej przeliczenie - z uwagi na upływ terminu wynikającego z art. 146 kpa - na podstawie art. 114 ust. 1 ustawy.
      Niedawno zapadł wyrok sądu w Częstochowie: sygnatura IV U 564/19 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Częstochowie z 2019-12-06 w podobnej sprawie jak Twoja. Uzasadnienie tego wyroku to prawdziwy majstersztyk, możesz wiele z niego wykorzystać przy pisaniu odwołania.

      podaję link do strony z tym wyrokiem:

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/151510000002021_IV_U_000564_2019_Uz_2019-12-20_001

      Usuń
    3. Napisz, skąd jesteś, do mnie na pocztę mailową.
      Napisałam już sporo pism w sprawie odpowiedzi na odmowę ZUS.
      Trzeba koniecznie odpowiedzieć na tę odmowę. Najlepiej wysłać pismo w poniedziałek.
      Napisz do mnie na mail, wyślę Ci prawie gotowe pismo
      emerytura.zawieszenie@wp.pl

      Usuń
    4. Do 11 stycznia 2020 00:23
      ZUS pisze tylko, że nie zachodzą przesłanki do zastosowania art. 114

      Usuń
    5. To nie ma być zwykła odpowiedź czy pismo, tylko odwołanie od decyzji. Uczulam na poprawne nazewnictwo, bo jak pismo zostanie nazwane, tak zostanie potraktowane. Żadne odpowiedzi ani pisma tutaj nic nie zdziałają, musi buc odwołanie, i to odwołanie wniesione w terminie. W miarę możliwości powinno być udokumentowane stosownymi dowodami, które trzeba wykazać jak załączniki do odwołania i razem wysłać do SO za pośrednictwem ZUS. Kopertę należy adresować do ZUS, a odwołanie do Sądu Okręgowego.

      Usuń
  32. Ja jestem w takiej samej sytuacji i odwołałam się do sądu tak mi doradzono .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze Ci doradzono, odwołanie zawsze jest wyrazem niezadowolenia z wydanej decyzji. W wyniku wniesienia odwołania sytuacja na pewno się nie pogorszy, a zawsze istnieje szansa, że może się polepszyć.

      Usuń
  33. Dziewczyny proszę sobie w internecie znalez opinie OPZZ do projektu naszego jest wspaniały Gienia

    OdpowiedzUsuń
  34. Jolu ja Ci te pisma wyślę tylko nie dojechałem do córki żeby zrobić skan przepraszam i pozdrawiam Gienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gieniu, a co Ty jeszcze potrzebujesz, oprócz obliczeń emerytury hipotetycznej?

      Usuń
  35. Jolusiu ja sama tworzę to wszystko mam dużo w punktach wpisanych na podstawie blogu i wyroków i tu dam radę żeby tylko ten sąd zrozumiał o co mi chodzi i uznał że Gieni się to należy pozdrawiam Gienia

    OdpowiedzUsuń
  36. Czekam na decyzję ZUS po wygranej sprawie od połowy października i nic żadnej wiadomości czy tak długo się czeka jestem przedawniona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może ZUS wniósł apelację. Zadzwoń do sądu i dopytaj się o to.
      Jeśli nie, to masz inne wyjście.
      Ubezpieczony nie jest bezbronny w starciu z ZUS-em. Ma on bowiem bardzo sile narzędzie w ręku w postaci skargi na bezczynność organu
      Jeżeli organ rentowy nie wydał decyzji w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia roszczenia, ubezpieczony może wnieść odwołanie w każdym czasie po upływie tego terminu.
      Jeżeli ubezpieczony wniósł odwołanie w związku z niewydaniem decyzji przez organ rentowy, sąd uwzględniając odwołanie zobowiązuje organ rentowy do wydania decyzji w określonym terminie, zawiadamiając o tym organ nadrzędny, lub orzeka co do istoty sprawy.

      Usuń
    2. Czy wyrok jest prawomocny? Jezeli tak to złóż wniosek do ZUS o jego wykonanie.

      Usuń
    3. 10:40
      W połowie października to zapadł wyrok. Wydanie decyzji przez ZUS uzależnione jest od terminu zwrotu akt sprawy, bez akt ZUS nie jest w stanie decyzji wydać. Z kolei na wydłużenie terminu zwrotu ma wpływ wniosek o sporządzenie uzasadnienia do wyroku, albo ilość spraw w sądzie i zwrot akt w ustalonej kolejności.
      Emeryt ma narzędzie takie jak skarga na bezczynność organu, ale organ tez ma narzędzie, jeżeli nie może wydać decyzji w terminie, a mianowicie art. 36 kpa:
      Art. 36. § 1. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ
      administracji publicznej jest obowiązany zawiadomić strony, podając przyczyny
      zwłoki, wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do
      wniesienia ponaglenia.
      § 2. Ten sam obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również
      w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organu.

      W przypadku powiadomienia strony zgodnie z art. 36 kpa skarga na bezczynność jest nie zasadna.
      Termin dla ZUS liczy się od daty wpływu akt z Sądu.

      Usuń
    4. Może i racja, wykaż jeszcze trochę cierpliwości. Nie ma co lecieć ze wszystkim do sądu.
      Ale też najprostszą sprawą jest uzyskanie informacji "u żródła". Przejdż się do ZUS i zapytaj, co z Twoją sprawą.
      Musisz też liczyć się z odmową przeliczenia emerytury. Taka ostatnio jest linia ZUS, bardzo często odmawia wykonania tego sądowego zalecenia.

      Usuń
    5. Do anonim. Z 10.40.ZUS może wypożyczyć akta z Sądu tj. wystąpić pisemnie by przeliczyć emeryturę.Tak podobnie było w moim przypadku i miałam taką podpowiedź z SA.Od polowy października czekam na uzasadnienie wyroku,ale już chyba dostanę bo wysłane 9 stycznia,N.

      Usuń
    6. Sorry,do 13.36

      Usuń
    7. Jeśli ZUS złożył apelację od wyroku a tego nie wiem to też powinien przysłać mi pismo na jakiej podstawie składa apelacje

      Usuń
    8. Niekoniecznie. Jeśli wniesiona jest apelacja, to otrzymasz zapewne tekst apelacji razem z powiadomieniem/wezwaniem na rozprawę. Obecność jest zwykle nieobowiązkowa

      Usuń
    9. Dziękuję za wyjasnienie

      Usuń
  37. Mam znowu prośbę do "tegich głów tego bloga" o pomoc. Urodziłam się 13.04.1953 na emer pow przeszłam od 13.06.2013(nie ma 4 mies), podczas trwającego zatrudnienia. Decyzję o emer powsz otrzymałam 24.11.2014. Od 2008 emer wczes. Czy uważają Panie, że taki tryb jest zgodny z przepisami? Z góry dziekuje Teresa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedy złożyłaś wniosek o emeryturę powszechną? Czy 13.06.2013 to data wniosku, czy data decyzji ZUS o zaliczkowym przyznaniu emerytury powszechnej i jej zawieszeniu w związku z kontynuowaniem zatrudnienia?
      Wygląda na to, że decyzje ostateczna o emeryturze powszechnej otrzymałaś 24.11.2014 po dostarczeniu do ZUS informacji o rozwiązaniu stosunku pracy.
      W jakiej wysokości jest emerytura w decyzji ZUS z czerwca 2013 (jeśli to jest data decyzji, a nie wniosku), a w jakiej z listopada 2014?

      Usuń
    2. Pięknie dziękuję za zainteresowanie. Wniosek 13.06.2013 r. 17.06.2013 eme zalicz. 1800 zł świad zawiesza. 24.11.2014 bez rozwiązania stos pracy Dec o eme pow kwota zawieszona wczes wyższa

      Usuń
    3. Tereso, przeczytaj uważnie uzasadnienie wyroku SO w Łodzi z 26 lipca 2019 r., sygn. akt VIII U 2646/19 - powinno być przydatne dla zrozumienia twojej sytuacji.
      Podaję ci link:

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/152510000004021_VIII_U_002646_2019_Uz_2019-11-15_001


      Usuń
    4. Bardzo dziękuję, pozdrawiam serdecznie Teresa

      Usuń
  38. To jest chore, zamiast cieszyć się wnukami, odpoczywać na emeryturze musimy walczyć z Zusem, studiować paragrafy, przepisy, sądzić się.Ile nam lat życia zostało? Ale myslę, że już w tym roku wreszcie się to skończy. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pomyśl, jak taka babcia, znająca paragrafy i przepisy może zaimponować wnukowi, jakie to może być dla niego mobilizujące, że babcia jest aktywna, obeznana, wie wszystko :)
      Ludzie odpoczywają w różny sposób, jeden się wyleguje, drugi podróżuje, trzeci czyta, ogląda filmy, a jeszcze inny interesuje się, co się w świecie dzieje i co tam nowego.
      Aktywność umysłowa jest bardzo wskazana, zapobiega ramoleniu. Jednym słowem same korzyści, oprócz tych zdrowotnych mogą być dodatkowo wymierne finansowe :)

      Usuń
    2. Pewnie niejedna z nas lepiej doradziłaby emerytowi w Zusie niż pracujący tam doradcy. Miłej niedzieli.

      Usuń
    3. Do anonimowy z 11,15.Dzięki,wiem, że aktywnosć umysłowa zapobiega ramoleniu.Skoro same korzysci, to super!!!

      Usuń
  39. Jak długo trwa opiniowanie projektów ustaw?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam, ale pewnie jest podany na stronie Sejmu.

      Usuń
    2. Terminy na złożenie do projektów ustawy opinii instytucji i organizacji już mijają.
      Ale, nawet jak nie będzie opcji konsultacji społecznych, to będziemy pisać do Marszałków Sejmu i do Posłów.
      Nie nadano jeszcze numeru na druk sejmowy.
      Właściwie, to można zgłaszać swoje opinie i uwagi do parlamentarzystów cały czas

      Usuń
  40. Witam serdecznie
    Mam zapytanie...czy można zawiesić wszczęte postępowanie w sądzie w sprawie odmowy ZUS ponownego przeliczenia emerytury ( rocznik 53-przedawniona) rozprawę mam wyznaczoną na 13 luty nr.Wolałabym poczekać na nową ustawę ... dziękuję za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, możesz złożyć wniosek do sądu o zawieszenie postępowania.
      Wzór takiego wniosku jest na blogu.
      Musisz się jednak liczyć z tym, że albo ZUS, albo sąd, mogą nie zgodzić się na zawieszenie i rozprawa się odbędzie.

      Usuń
    2. Dziękuję serdecznie....tak zrobię ... odnalazłam wzór
      Pozdrawiam wszystkich blogowiczów

      Usuń
  41. Przecież przedawnionych przeliczaja masz podane przez Jolusie wyroki to się wyucz na pamięć i do sądu a jak ustawa jaka wyjdzie to zobaczysz (wyjdzie albo nie wyjdzie) kto to wie wróć do wcześniejszych wypowiedzi popatrz poszczególne posty np sąd w Łomży, sąd w Częstochowie tam wszystkie do przeliczenia pozdrawiam Gienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy naprawdę przedawnionym powygranych sprawach w sądach okręgowych ZUS przelicza może tak szczerze ktoś napisze, czy oddaje do sądów ąpelacyjnych?

      Usuń
    2. Obecnie, mimo zalecenia sądowego, wszystkim przedawnionym ZUS odmawia przeliczenia.
      Wcześniej ZUS wnosił apelacje.
      Jeszcze chyba nikt nie otrzymał pieniędzy.

      Usuń
  42. Witam serdecznie Jolu.Mam pytanie odwiesiłam sprawę w sądzie bo w grudniu minęło pół roku, otrzymałam zgodę sądu bez terminu sprawy.Czekam na termin sprawy.Dzwoniłam do sądu usłyszałam tylko proszę czekać.Ja mogę czekać bo nie ma jeszcze ustawy wykonawczej.Ale czy nie uciekają mi jakieś terminy???Pozdrawiam serdeczmie Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spokojnie czekaj, wszystko teraz w rękach sądu. Im póżniej rozprawa, tym lepiej.
      Żadne terminy, po odwieszeniu, nie biegną.
      I też pozdrawiam Cię serdecznie

      Usuń
    2. Dziękuję Jolu w takim razie czekam dalej..pa..Ewa

      Usuń
  43. Czekamy aż sejm zatwierdzi nowelizację ustawy . Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czekamy i czekamy i wielkie nic w kieszeni

      Usuń
    2. Witam. Już prawie rok a tu nic się nie dzieje ,jestem przedawniona i mija mi już termin zawieszenia sprawy, muszę odwiesić, ale nadal nie wiem poco i tak nic nie zasądzą coś jeżeli nie będzie ustawy i tak w koło Macieja.Jak do tej pory nic sie nie dzieje. Jeżeli będzie ustawa to tylko dotyczyć będzie pkt 25 to co jest zgodne z wyrokiem TK. Myślę że bez włoczenia się po sądach jak tylko będzie ustawa ZUS przeliczy wszystkim pokrzywdzonym. Myślę że szkoda zdrowia. A na dodatek niektóre panie są tak niegrzeczne, że naprawdę szkoda zdrowia. Pozdrawiam wszystkim i życzę dużo szczęcia w 2020 roku.

      Usuń
    3. Kochana, odwieś sprawę. Termin rozprawy sądowej może będzie dalszy niż uchwalenie ustawy.

      Usuń
  44. Jolu K,dostałam wyrok z uzasadnieniem."1.uchyla pkt 1 zaskarzonego wyroku i sprawę a zakresie przeliczenia emerytury Natalii........ w trybie art 114 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emetyturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Stołecznych przekazuje do rozpoznania Zakładowi Ubezpieczen Społecznych Oddział w Białymstoku;II. Oddala apelację w pozostałym zakresie" i uzadnienienia 14 stron.prawie wiem jak Zus przeliczy,skoro pisze do rozpoznania,Natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przed zakresie powinna być literka w

      Usuń
    2. Natalio, Twoja sprawa jest ciekawa. To znaczy, ciekawe, jaką decyzję otrzymasz z ZUS.
      Ostatnio wszystkim przedawnionym ZUS odmawia przeliczenia, mimo iż sąd przekazuje sprawę do rozpoznania w tej kwestii.
      Czy na zalecenie Sądu Apelacyjnego też otrzymasz odmowę w formie decyzji, że nie znajduje tu zastosowanie art. 114, bo nie zachodzą przesłanki.
      I znowu odwołanie do sądu w Suwałkach

      Usuń
    3. Ciekawe jest uzasadnienie,strona druga pisze"w ocenie sądu istniała jednak rozbieżnośc między wnioskiem ubezpieczonej i jej odwołaniem a treścią decyzji organu rentowego.wniosek Natalii z 1.04.2010 dotyczy przeliczenia emerytury zgodnie z wyrokiem TK.zawiera wprawdzie żądanie wzmowienia postępowania,ale jednoczesnie wnosi o zastosowanie najkorzystniejszych przepisów.sąd stwierdził,ze organ rentowy ma obowiązek dzialania na korzysc ubezpieczonych i zastosowania najkorzystniejszych obowiązujących przepisów.zdaniem sądu w niniejszej sprawie ustnialy podstawy do ponownego ustalenia prawa na pdst.art 114,sąd uznal,że zastosowanie w tej sprawie znalazł art 114 ust1 pkt1 i ust1fpkt 1 ustawy" i td ,az 14 stron uzasadnienia,mam pytanie czy chcesz skany Jolu?Natalia

      Usuń
    4. Tam pomyłka w dacie wyżej powinno byc 1.04.2019,pisze na telefonie

      Usuń
    5. Podziwiam Twoją umiejętność takiego pisania na telefonie.
      Ja z reguły nie piszę, a jak już, to bez znaków przestankowych.
      Natalio, chcę to uzasadnienie. Tylko, jak to zrobisz? 14 stron!

      Usuń
    6. Jutro to nie Jolu,córka jedzie na szkolenie to jej nie będzie w biurze , w środę poskanuje i wyślę Tobie,pozdrawiam,dzięki za wszystko

      Usuń
    7. Do 18.53
      To biuro to prywatna własność córki, bo jak nie, to chyba zapłaci za te skany ?

      Usuń
    8. Proszę się nie martwić,do Joli mam 45 km to mogę i zawieźć i zrobić ksero,miłego wieczoru życzę,N.

      Usuń
    9. Do 21::51
      Naprawdę martwi to Ciebie, czy nie masz się już do czego przyczepić?

      Usuń
    10. Do Anonimowy 21:51, prawdopodobnie nie masz pojęcia co to jest skan, to nie zabieraj głosu.
      Za skan nie ponosi się kosztów, nie zużywa się papier ani toner, najwyżej czas, a to można wykonać po godzinach pracy.

      Usuń
  45. Pod koniec roku odbyły się w Łodzi sprawy sądowe z pomyślnymi wyrokami dla emerytek - przedawnionych i nieprzedawnionych. Czy któraś z Pań otrzymała z ZUS decyzję i jaką.

    OdpowiedzUsuń
  46. Czy mogę prosić o kontakt e-mejlowy do Jolki K.Chciałabym prosić Ją o poradę.

    OdpowiedzUsuń
  47. Szanowni Państwo,

    Potrzebujesz szybkiej długo lub krótkoterminowej pożyczki o relatywnie niskim oprocentowaniu już od 3%? Oferujemy Pożyczkę Biznesową, Pożyczkę Osobistą, Pożyczkę Domową, Kredyt samochodowy, Pożyczkę studencką, Pożyczkę konsolidacyjną e.t.c. bez względu na Twoją zdolność kredytową.
    Pożyczki osobiste (bezpieczne i niezabezpieczone)
    Pożyczki biznesowe (bezpieczne i niezabezpieczone)
    Kredyt konsolidacyjny i wiele innych.

    Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat oferty pożyczki, a my rozwiążemy Twój problem
    problem finansowy. skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej: quickloansfirm09@gmail.com
    Strona internetowa: https://quickloanfirm.webs.com,
    Numer telefonu: +16083529056 (aplikacja Call / Whats)
    Pan JOHN RUBISON

    MENEDŻER KREDYTÓW.
    SZYBKA POŻYCZKA FIRMOWA LTD

    OdpowiedzUsuń