23 listopada 2015

Nasze ważne sprawy - plan działania

                    Ukonstytuował się nowy polski rząd z Premier Beatą Szydło i parlament: sejm z Marszałkiem Markiem Kuchcińskim i senat z Marszałkiem Stanisławem Karczewskim.
     Sprawami m.in. emerytów zajmować się będzie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ( w miejsce Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej) na czele z Minister Elżbietą Rafalską.
Pani Minister powołała 3 wiceministrów: Stanisława Szweda, Krzysztofa Michałkiewicza i Marcina Zielenieckiego (odpowiedzialny za departament ubezpieczeń społecznych).
Ministerstwem Finansów zarządza Paweł Szałamacha.
Ministrowie mają duże doświadczenie w sprawach ubezpieczeniowych. Wielokrotnie występowali w sejmie z interpelacjami poselskimi. Więcej informacji o nich znaleźć można na stronach ministerstw, sejmu i wikipedii.
Kontakt do Pani Premier - e-mail: kontakt@kprm.gov.pl                                 
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów                                                                           
00-583 Warszawa
Al. Ujazdowskie 1/3

Kontakt do Pani Minister Elżbiety Rafalskiej -  email: info@mpips.gov.pl
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00513 Warszawa

Kontakt do Pana Ministra Pawła Szałamachy – e-mail: kancelaria@mf.gov.pl Ministerstwo Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 WarszawaW sejmie powołano:
Komisję Polityki Senioralnej PSN z przewodniczącą Małgorzatą Zwiercan (Kukiz15)

Komisję Polityki Społecznej i Rodziny PSR z przewodniczącą Beatą Mazurek (PiS)

 Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka SPC z przewodniczącym Stanisławem Piotrowiczem (PiS)

                       Prezydent RP Andrzej Duda wniósł do sejmu projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. W tym projekcie nie uwzględniono  zmiany lub usunięcia krzywdzącego  emerytów art.25 u. 1b.
 Kontakt do Prezydenta Mail: listy@prezydent.pl  lub poprzez formularz kontaktowy ze strony oficjalnej Prezydenta http://www.prezydent.pl/kontakt/ )
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 10
                                                                                                                      
00-902 Warszawa

                         W sejmie znalazł się też, znany nam już wcześniej, projekt ustawy PSL, wprowadzający możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy. W tym projekcie znajduje się regulacja podobna, jak kontrowersyjny art. 25 u.1b.
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 23) – 19.11.2015
- uzasadnia poseł Władysław Kosiniak-Kamysz.

                  Nadszedł znowu czas pisania listów do różnych instytucji o wszystkich dotyczących nas, emerytów, sprawach.  Zatem kontynuujmy naszą walkę o naprawę krzywdzących nas przepisów emerytalnych. Piszmy na podane wyżej adresy e-mailowe do nowo wybranych władz w sprawach:

- zmiany lub usunięcia art. 25 u.1b w projekcie ustawy złożonej przez Prezydenta RP
- przeliczenia emerytur kobiet z rocznika 53 i innych osób skrzywdzonych niekorzystnymi przepisami emerytalnymi, którym powinny przysługiwać takie same prawa, jak osobom z wcześniejszych roczników pobierających wcześniejszą emeryturę

Tutaj warto przywołać w piśmie interpelację poselską posła Andrzeja Dudy http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=18905

- nierównego taktowania kobiet korzystających z urlopów wychowawczych w zależności od rodzaju pobieranej emerytury

W sprawie przeliczania wszystkich urlopów wychowawczych jako okresy składkowe być może konieczne będzie zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.  
O ile mi wiadomo, niewiele osób otrzymało z ZUS odpowiedzi na wnioski o przeliczenie urlopów wychowawczych po 1,3%  w emeryturach stażowych. Nie wiem też, czy ktokolwiek zaskarżył taką decyzję. Mam nadzieję, że zbierze się grupa osób,  która będzie chciała  wnieść sprawę do sądu i dalej walczyć o równe traktowanie wszystkich emerytek. O ile mi wiadomo, kilku sędziów gotowych jest złożyć pytanie prawne w sprawie urlopów wychowawczych do TK.

- możliwości przeliczenia emerytury po przepracowaniu 30 miesięcy po przyznaniu prawa do emerytury

We wszystkich powyższych sprawach należy wysyłać pisma jak najszybciej. Moja propozycja jest taka, robimy zmasowaną akcję i WSZYSCY wysyłamy pisma (maile lub pocztowe) do nowych władz i posłów. Tylko taka akcja, tylko duża ilość listów naraz może przynieść efekty.

- zwolnienia od 32% podatku przy przekroczeniu II progu podatkowego, spowodowanego kulminacją wypłat z powodu wypłacenia zaległej emerytury

W tej sprawie będzie także konieczna zmasowana wspólna akcja zainteresowanych emerytów do wielu posłów i rządu, zwłaszcza do ministra finansów.
Tutaj moja propozycja jest następująca: wszyscy zainteresowani zwolnieniem od 32% podatku i osoby ich popierające wysyłają pisma do władz i posłów w następnym tygodniu (od 30.11. do 04.12.).
Przykładowe wzory pism znajdują się na blogu: w postach z ostatnich kilku miesięcy, pod etykietą na górze bloga „Wzory pism”, w zakładce „Podatek 32% - materiały”, w komentarzach pod postami.

- przeliczenia emerytury wg nowych zasad dla urodzonych prze 1949 r

Ta sprawa wydaje się być rozwiązana. Polecam zapoznanie się z artykułem w „Gazecie Prawnej”- „Emerytura po emeryturze. Kto może przeliczyć świadczenie?” z dnia 27.10.2015  r.

„Zdaniem sądu jedyną datą graniczną wymienioną w przepisach jest data złożenia wniosku po dniu 31 grudnia 2008 r”
„Osoby, które pobierały wcześniejszą emeryturę i dalej pracowały mogą zyskać na przeliczeniu emerytury według nowych zasad – potwierdził Sąd w Lublinie.”

                            
            Specjalne miejsce należy się sprawie pozwu grupowego o odszkodowanie za przymuszenie do rezygnacji z etatu na rzecz emerytury.
Mam nadzieję, że będą się zgłaszać do udziału w pozwie „nowi” emeryci, którzy dopiero teraz dowiadują się o możliwości dochodzenia odszkodowania za rezygnację z etatu i „wybór” emerytury.

      Króciutko przypomnę o co chodzi. Otóż pracujący „wcześniejsi” emeryci po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego byli w najróżniejsze sposoby przymuszani do odejścia z pracy, mimo, iż mieli pełne prawo jeszcze pracować (do 67 roku życia). I właśnie ta kwestia będzie zaskarżona w pozwie zbiorowym, który przygotowuje Mecenas Konrad Giedrojć.

     Odszkodowań za konieczność rezygnacji z etatu można dochodzić po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 listopada 2012 r. Termin na złożenie takiego pozwu wynosi 3 lata.
W świetle orzeczenia  Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2015 r. sygnatura akt III CZP 51/15 (proszę przeczytać post na blogu „Informacja od Mecenasa Giedrojcia” z dnia 3 listopada) termin ten biegnie od chwili powzięcia informacji o możliwości zaskarżenia decyzji zwolnienia z pracy na emeryturę powszechną. 

     Dla wielu osób termin zaskarżenia dopiero zaczyna biec od kilku miesięcy lub tygodni. Dlatego też sprawa złożenia pozwu grupowego ciągle jest aktualna. Proszę zatem zgłaszać chęć przyłączenia się do tego pozwu. Im więcej będzie uczestników pozwu, tym koszty jego wniesienia będą niższe. Zgłaszać można się poprzez pocztę elektroniczną (adres emerytura.zawieszenie@wp.pl )lub telefonicznie do reprezentanta grupy, Pani Grace (telefon 795133339). Więcej informacji o pozwie grupowym znajdą Państwo pod etykietą „Wybraliśmy emeryturę” (na górze bloga) lub w  zakładce „Wybraliśmy emeryturę”  (z prawej strony bloga, pod komentarzami).

Przytaczam wiadomość od Pani Grace

Zapraszam wszystkich Państwa, którzy przesłali dokumenty do złożenia pozwu grupowego aby zaglądali właśnie tutaj http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/p/pozew-zbiorowy-2012.html  i tutaj poszukiwali dalszych informacji dotyczących naszej sprawy. Informacje "poufne" będę przesyłać Państwu na meile.
Wygląda na to, że mamy 10-siątkę chętnych. W poniedziałek prześlę wszystkie dokumenty Państwa do Kancelarii.
W momencie kiedy otrzymam od Pana Mecenasa umowę z jego podpisem i opieczętowaną wyślę Państwu dalsze informacje.
Zachęcam do dalszego trzymania kciuków, wssszystko idzie w dobrym kierunku.
Pozdrawiam. Grażyna z Krakowa.

     Kochani, bardzo proszę o wszelkie uwagi i propozycje. Czy zgadzacie się z moimi propozycjami? Czy nie pominęłam jakichś innych ważnych spraw?

        Proszę pisać, kto jest gotowy do działania i wysyłania listów do nowych władz, jak liczna jest nasza grupa i na jak duży udział możemy wszyscy liczyć.

110 komentarzy:

 1. Bardzo proszę o podanie wzoru pisma w sprawie równego traktowania urlopów wychowawczych .

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również proszę o wzór pisma w sprawie urlopów wychowawczych liczonych po 1,3% przy emeryturach "stażowych"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzyjcie na wątki z konca marca br http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2015_03_01_archive.html

   Usuń
  2. Nie składałam wniosku do ZUS o przeliczenie urlopów wychowawczych w emeryturze stażowej ale zamierzam napisać w tej sprawie do nowych władz .Myślicie że takie listy mogą coś dać ?

   Usuń
  3. Ja składałam takie pismo w ZUS odnośnie lat studiów i otrzymałam wyliczenie o ok. 400,- zł mniejsze niż na emeryturze wcześniejszej. Z urlopu wychowawczego korzystałam w latach 1981-84 i p. w ZUS-ie powiedziała, że liczono mi go jako okres składkowy ( ?). Tak więc jestem w punkcie wyjścia na razie bez wyjścia z emerytury wcześniejszej. Pozdrawiam. Rocznik 1953

   Usuń
  4. W emeryturach stażowych urlop wychowawczy nadal mnożony jest przez 0,7 ,a w emeryturach kapitałowych przez 1,3 i gdyby to zostało ujednolicone Twoja emerytura wcześniejsza też by wzrosła.

   Usuń
 3. bardzo prosze kto sie dobrze orietuje w tej naszej sprawie rocznik 1953 o napisanie wzoru tego pisma dotyczacej ust.25 u.1 b, urlopow wychowawczych,przeliczenia po przepracowaniu 30 miesiecy czy innych bolaczek emerytow aby nam lepiej bylo to napisac i wyslac bo jak dotad to my walczymy a profity zbieraja inni./ w watkach nic nie moge znalesc./

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie wzory pism są na blogu,niektóre pisma są w kilku wersjach. Trzeba kliknąć w temat etykiety (na samej górze bloga) - "Wzory pism".
   Odnośnie podatku 32% materiały znajdują się po prawej stronie bloga pod wykazem "Najnowsze komentarze" w zakładce (stronka statyczna)"Podatek 32% - materiały".
   Trzeba czytać, czytać...

   Usuń
  2. Jest kilka wersji, którą wersję powinniśmy wybrać ?.Jolanta

   Usuń
 4. Czy Ktoś z Blogowiczów orien tuje się w temacie" składka rentowa' a chodzi konkretnie o to ,że pobierając pełną obliczoną emerytur,z ZUS i równocześnie pracując odprowadzana jest składka rentowa.Dlaczego mając pełne prawa do emerytury płacimy składkę rentową.Czy to jest normalne? Czy Ktoś coś wie na ten temat?Czy Ktoś wytoczył ZUS proces w tej sprawie? Proszę o informacje.Pozdrawiam Wszystkich Blogowiczów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracujesz - płacisz składkę rentową. Nie ma nic do rzeczy że nie otrzymasz renty, bo jesteś emerytką.

   Usuń
  2. @gabriela tomala
   - na temat składek było już w Trybunale Konstytucyjnym K 9 / 00

   Usuń
 5. Postanowienie TK z dnia 3 listopada 2015 r. Sygn. akt P 11/14- w sprawie umorzenia postępowania ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku odnośnie pytania prawnego Sądu Okręgowy w Szczecinie z 18 lutego 2014 r. czy art. 1 pkt 6 lit. b ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 637; dalej: ustawa nowelizująca z 2012 r.) w związku z art. 22 tej ustawy, dodający do ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440; dalej: ustawa FUS) art. 25 ust. 1b, w zakresie, w jakim ma zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury, o jakiej mowa w art. 24 ustawy FUS, przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej z 2012 r., jest zgodny z art. 2 i art. 32 Konstytucji.
  Czy jest już wyznaczony termin rozprawy w Sądzie Okręgowym w Szczecinie?
  Paulina


  OdpowiedzUsuń
 6. Pani Gabrielo, ten temat też mnie interesuje. Może ktoś kto ma taką wiedzę odpowie nam.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy były pisane listy do nowego RPO w sprawie równego traktowania urlopów wychowawczych niezależnie od rodzaju pobieranej emerytury ? Czy RPO ma prawo zaskarżyć ustawę do TK ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Na początek przepraszam, że prośbę o pomoc wpisuję w tej zakładce, ale bardzo zależy mi na pomocy, a do zakładki "poradnik emeryta" mało kto zagląda. Złożyłam wniosek o emeryturę w listopadzie 2015r osiągając wiek emerytalny. Dzisiaj otrzymałam do wiadomości pismo z ZUS kierowane do Powiatowego Urzędu Pracy z zapytaniem czy słusznie został wypłacony zasiłek dla bezrobotnych za okres 1 m-c i 14 dni w roku 1991, ponieważ przez ten okres posiadałam ubezpieczenie z tyt. prowadzenia działalności gospodarczej. Kapitał początkowy mam ustalony w roku 2002 i rzeczywiście w kwestionariuszu dotyczącym okresów składkowych i nieskładkowych, który złożyłam w 2002 roku do naliczenia kapitału początkowego nakłada się ten okres 1 m-c i 14 dni w 1991r zasiłek dla bezrobotnych i działalność gospodarcza. ZUS zwrócił się do Urzędu Pracy: w przypadku stwierdzenia pobrania niesłusznie zasiłku dla bezrobotnych prosimy o podanie kwoty. Nie pamiętam okoliczności, czy ja nie złożyłam informacji w Urzędzie Pracy o rozpoczęciu działalności? ZUS ustalając kapitał początkowy nie zakwestionował tego nakładającego się okresu.
  Bardzo proszę o informację, czy w tej sytuacji będę musiała zwrócić nienależnie pobrany zasiłek i czy z odsetkami za 24 lata? Bardzo denerwuję się tą sytuacją, do dnia dzisiejszego nie miałam świadomości o tym i nie wiem jak to się stało. Bardzo, bardzo proszę o wyjaśnienie za które już dzisiaj dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie będziesz zwracać tego zasiłku - spawa przedawniona

   Usuń
 9. Przecież do dzisiaj projekt prezydenta nie został ponownie złożony w sejmie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno 2 projekty prezydenckie trafiły do sejmu dzisiaj.

   http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/zgloszone/art,2,prezydenckie-projekty-ustaw-w-sejmie.html

   Nie zamieszczono ich jeszcze na stronie internetowej sejmu.

   Usuń
  2. Już wiadomo, że w najnowszym projekcie prezydenta znajduje się art. 25 ust. 1b

   Usuń
  3. projekt emerytalny już zarejestrowany

   http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/dok?OpenAgent&8-020-11-2015

   Usuń
  4. Pierwsze czytanie projektu będzie na posiedzeniu Sejmu 9-10 grudnia. W tresci projektu jest zapis, że wchodzi w życie 1 stycznia 2016r

   Usuń
  5. Pyt. do Anonimowego z 1 grudnia 2015 ,godz. 11,22- art. 25 ust. 1b ,ale w jakim brzmieniu ? czy to coś zmienia emerytom ,którzy pobierali wcześniej emeryturę? nie będzie w końcu tych krzywdzących potrąceń przy naliczeniu powszechej ?

   Usuń
  6. Odpowiadam: w obecnej wersji projektu Prezydenta potrącenia pozostają.

   Usuń
  7. dziękuję za odpowiedź:-) czyli nie ma sensu monitować do obecnego parlamentu ...

   Usuń
 10. Nie rozumiem dlaczego te potrącenia są krzywdzące, skoro ktoś pobrał kasę? Zapewne chciałbyś zjeść ciastko i mieć ciastko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dlatego,że nikt nie uprzedzał wcześniejszych emerytów,że będzie im to potrącane (nie ma takiej ustawy z r.2009),gdyby emert wiedział,że w tensposób obniży sobie emeryturę powszechną,nie brałby tej "jałmużny",która była dla najmniej zarabiających i to nie w całej wysokości....

   Usuń
 11. Jaka jałmużna normalna emerytura(nie gardzić)przez 7lat pobierania plus pensja bez zwalniania się z pracy nawet na 1 dzień z pracy tylko z nazwy że wcześniejsza + wysokie odsetki z ZUS-u 16%, które wypłacono z naszych pieniędzy nie narzekać bo inni takiej możliwości nie mieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy to znaczy, że jak Ty nie masz nic to ja też nie mam mieć? Nieładna to cecha. Przecież takie byly realia.

   Usuń
 12. Też nie rozumiem tej chciwości.Dla mnie była raczej niezrozumiała, możliwość pobierania "wcześniejszej"emerytury razem z poborami.To miała być zachęta do pozostania w pracy dla osób mogących przejść na emeryturę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałam poinformować, że dzisiaj otrzymałam potwierdzenie wpływu "naszego" pisma do
  kancelarii Prezydenta RP A. Dudy,które wysłałam 8 września. Jolanta 53

  OdpowiedzUsuń
 14. Trzymajmy kciuki za Pana Prezydenta i tą władzę,żeby udało im się rozgonić to pełoskie towarzystwo wzajemnej adoracji z TK.Pamiętacie rozprawy w naszej sprawie zawieszonych emerytur?Pamiętacie jak prezes manipulował sędziami w trakcie posiedzenia?Do dziś mam uczucie niesmaku kiedy to sobie przypomnę.Wygraliśmy jednym głosem.Mało brakowało.Wtedy skład TK był korzystny dla nas.W sprawie waloryzacji już tak nie było.W sprawie OFE też nie.Prezes pokierował odpowiednio doborem sędziów.Trzymajny kciuki,żeby udało się pogonić tą partyjną klikę i zmienić konstytucję tak,żeby trybunał był wybierany w wyborach powszechnych lub,żeby go w ogóle zlikwidować,a sprawy zgodności ustaw z konstytucją były rozstrzygane przez SN.
  Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepszy jest kodeks Hammurabiego, a jeszcze lepsze trybunały ludowe, gratuluję wiedzy o demokracji.Emeryci powinni pamiętać, że tak już było!

   Usuń
  2. Rocznik '53, ale prezydent ma swojego szefa.................i nic nie wskóramy z naszymi emeryturami. Pozdrawiam Jola z Wolina

   Usuń
  3. Też tak uważam. Po co ten TK? Sam w czerwcu uchwalał prawo o TK a teraz ustala czy ta ustawa byla zgodna z konstytucją.
   Zaskajuje mnie stwierdzenie TK, że trzech sędziów było, na mocy tego samego przepisu, wybranych zgodnie z konstytucją a dwóch nie. Czy prezes Rzepliński o gruszce, która byłaby w 2/5 zepsuta a tylko w 3/5 jadalna powiedziałby, że ta gruszka jest niejadalna czy może wygryzałby te 3/5 ? Chyba wyrzuciłby ją jako niezjadliwą.

   Usuń
  4. Naiwność ludzka nie ma granic!

   Usuń
  5. Ze swojego podatku płacisz pensje tym upolitycznionym darmozjadom. Żenada... do niczego niepotrzebni. Zobacz sobie jakie sprawy prowadził Tuleja.

   Usuń
  6. Wypisujecie takie bzdury, że zastanawiam się po co była Polakom demokracja skoro zupełnie nie mają pojęcia na czym ona polega.Wygląda na to, że Bismarck miał rację.."dajcie Polakom rządzić a sami się wykończą". Czasy Gomułki, Jaruzelskiego już mało kto widać pamięta. Teraz będziemy mieli Rosję, co innego się mówi, co innego robi Panem Bogiem się zasłaniając.Cel nie uświęca środków!

   Usuń
 15. Przeliczenia emerytur kobiet 53 i innych skrzywdzonych niekorzystnymi przepisami emerytalnymi,powinny przysługiwać takie samo prawo,jak osobom z wcześniejszych roczników pobierających wcześniejszą emeryturę.Podobno prawo nie działa wstecz? OSZUKANA.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mamy trola i ignorujmy go. Musimy dalej działać w naszej sprawie. Ten TK to psuj, a nie rzetelna , niezalezna instytucja - brak dekomunizacji w sądownictwie zrobił swoje. TK zapomina, WŁADZĄ USTAWODAWCZĄ JEST TYLKO I WYŁĄCZNIE SEJM- WYBRANY PRZEZ naród, a TK chce i próbuje narzucić SEJMOWI swoje komunistyczne, uparyjnione wyroki, a po, nowoczesna i psl skarżą na NASZ KRAJ do UE- do obcych - i to jest polska opozycja ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TK działa na zamówienie POLITYCZNE. Oto dowody. 1.Do niedawna kwotowa waloryzacja emerytur była niekonstytucyjna, po ustawie PO-PSL stała się konstytucyjna.
   2. Niższy wiek emerytalny kobiet był konstytucyjny, po ustawie "67" stał się niekonstytucyjny.
   Ma ktoś jeszcze wątpliwości co do działania TK na zamówienie polityczne ???

   Usuń
 17. http://biznes.interia.pl/raport/emerytury/news/na-emeryturze-juz-tak-latwo-nie-dorobimy-rzad-ma-nowe,2223045,1021

  OdpowiedzUsuń
 18. Interesująca informacja ze strony internetowej Sejmu.

  15 grudnia, o godz. 17.00:

  „Komisja Polityki Społecznej i Rodziny (PSR):
  • Rozpatrzenie wniosku o przeprowadzenie wysłuchania publicznego dotyczącego przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 62).”

  Na temat instytucji wysłuchania publicznego w Sejmie i tego, co należy zrobić, aby wziąć w nim udział, można przeczytać tutaj:

  OdpowiedzUsuń
 19. Na internetowej stronie startowej OPZZ:
  http://www.opzz.org.pl/
  znajduje się informacja o prezydenckim projekcie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (z linkiem do druku sejmowego nr 62) oraz prośba, aby opinie przesyłać do 22 grudnia 2015, na adres:

  taranowska@opzz.org.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Szanowni emeryci,jestem osobą tzw.odwieszoną Ci,którzy walczyli w sądach wiedzą o czym piszę.Dzisiaj czytam w wiadomościach,że rząd szykuje nam powtórkę z rozrywki a mianowicie -praca albo emerytura.TK swoim orzeczeniem nas wtedy "uratowało".Cieszyliśmy się na spotkanu w Augustowie ,które mile wspominam.W chwili obecnej chyba nie będzie tak wesoło-co Państwo o tym sądzą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba normalne, że przechodząc na emeryturę można dorabiać jeżeli zostanie się zatrudnionym. Nie powinno się być na emeryturze i jednocześnie pracować bez zwolnienia się choćby na jedden dzień. Trybunał dowiódł tylko, że prawo nie może działać wstecz.

   Usuń
  2. TK stosuje tylko dla ,,wybranych,, grup zasadę- ,,prawo nie działa wstecz,, Dla siebie i ,,zawieszonych,,emerytek. Dla Naszej grupy wcześniejszych emerytek (jestem 1953r.)takie prawo nie ma zastosowania-odlicza
   się nam od kapitału początkowego, prawnie nabyte do końca 2008 roku- wcześniejsze emerytury. To jest taka sama sytuacja co ,,emerytury zawieszone,, Waszej grupie pomogli posłowie- na naszą grupę emerytek- wypieli się wszyscy posłowie. Poprzedni rząd potrzebował naszych pieniędzy na emerytury specjalne- przyznane przez Tuska i Kopacz.Czytałam, ze takich specjalnych emerytur było pomad 400 - to jest około 20 milionów rocznie. Czy to nie było nadużycie władzy? - łamie się konstytucję i odbiera jednej grupie wcześniejsze emerytury aby dać nasze pieniądze ,,grupie zasłużonych dla rządu Tuska i Kopacz,,,, Ja straciłam na emeryturze kapitałowej około 600 zł. Czy to jest sprawiedliwe ? Moja kariera zawodowa trwała od września 1968 roku do końca sierpnia 2004 roku - czy to za mały staż pracy aby dostać godną emeryturę powszechną ?
   Odchodząc na wcześniejszą emeryturę musiałam rozwiązać stosunek pracy i nie zatrudniłam się ponownie. Dorabiałam w inny sposób- ,,śmieciówki,,Uważam,że emeryci powinni zwolnić miejsca pracy młodej kadrze- emeryci ma dochód i powinni myśleć nie tylko o sobie- musimy myśleć o bezrobotnych.

   Usuń
  3. Najwięcej rent i emerytur specjalnych przyznano członkom rodzin po katastrofie smoleńskiej. To są wysokie świadczenia płacone wszystkim jak leci poza odszkodowaniami.

   Usuń
  4. Witam serdecznie, właśnie mamy powtórkę z rozrywki i zastanawiam się też czy i kto nam teraz pomorze przecież prawo nie powinno działać wstecz. Brak słów czuję że nie będzie się teraz do kogo zwrócić o pomoc.

   Usuń
  5. Emerytury specjane dostali szczegolnie zasluzeni dla po-psl m.in. p. Krzywonos- wybitna bohaterka z PO- emerytura blisko 6,5 tys zl miesiecznie. I ci z KOD na czele z Petru, kosiniakiem tak postrzegaja demokracje.

   Usuń
 21. Nowa władza potrzebuje kasy więc musi ją komuś zabrać. Najłatwiej emerytom, swoje głosy w wyborach oddali tym, którzy obiecywali złote góry a teraz nastał czas działania. Prezes zrezygnował z emerytury więc dlaczego inni mają ją pobierać razem z pensją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Władza nikomu nie zabiera. Albo emerytura albo praca. Nie może być tak, że poobiera się i emeryturę i pensję. No trochę uczciwości.

   Usuń
  2. Na emeryturę zapracowałem 50 lat i dlaczego mam zrezygnować w dalszym ciągu pracując.Pracodawca jest zadowolony z mojej pracy , a przez tyle lat odłożyłem tyle składek,że emerytura mi się należy.Mam nadzieję, że ta władza niedługo się skończy i w Polsce będą obowiązywały wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

   Usuń
  3. Tak, też mam taką nadzieję!!!!Naiwność ludzka i brak wiedzy prawnej, ekonomicznej porażająca.

   Usuń
 22. Jeżeli TK orzekł,że prawo nie może działać wstecz,to dlaczego chce się tym samym ludziom zabierać emeryturę jeśli nadal pracują.Korzystają z obowiązującego wówczs prawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta ustawa będzie miala zastosowanie do tych którzy z takiego prawa zechcieliby skorzystać a nie do tych którzy z niego korzystają trochę zrozumienia też by się przydało.

   Usuń
  2. Jak jest przestrzegane prawo to właśnie w ostatnich tygodniach widać. Władza jak chce zabrać to zabierze a pobożne życzenia nic nie pomogą.

   Usuń
  3. Zabierać i to szybko tym pasibrzuchom, którzy chcieliby pracować może 5 godzin w tygodniu a potem mieć emerytury równe 100% ostatnich pensji.
   Wyciągnąć wszystko co PO - PSL ukrywało.
   Pan doktor nauk medycznych nawet nie wie, że 2/3 to większość i twierdzi, że to stanowienie nowej konstytucji. Niech się weźmie do pracy i takich niedorzeczności nie opowiada. Kto i za co dał mu tytuł magistra? Toż to uczniowie w szkole podstawowej już wiedzą.

   Usuń
 23. Tak powinno być - wybieraj, albo praca albo emerytura. Ci co żyją w układzie z pracodawcą mają możliwość pracować dalej bez zwalniania się chociażby na jeden dzień. Znam osobę, która twierdzi, pracuje bo co będzie się nudzić w domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorzej jest bo na zwalniane stanowiska wcale nie zatrudnia się młodych, tylko likwiduje etaty.

   Usuń
  2. I dobrze się nie zatrudnia,bo to są przeważnie urzędnicze stanowiska,a biurokracji w naszym kraju już patologicznie dużo jest.
   E

   Usuń
 24. Uczciwa to jesem do bólu jak zresztą wielu mnie podobnych,skorzystaliśmy z obowiązującego od 2009r.prawa,nikogo nie okradamy i walczyliśmy o przestrzeganie tego prawa w sądach. Animowego z godz.17.42 pragnę poniformować,że nie ma to nic wspólnego z uczciwością,każdy by z tego skorzystał bo dzisaj są takie czasy ,że trzeba na starość zadbać o sebie,oczywiście zgodnie z prawem.PRAWO jest PRAWEM więc nie ma co zazdrościć tym emerytom.Ten blog właśnie powstał w związku z zawieszeniem emerytury a było tych osób w skali kraju wielu,pomagali nam senatorowie z PiS-u,posłowie i wielu wspaniałych ludzi.


  Uczciwa to jestem do bólu,skorzystałam z obowiązującego od 2009r.prawa jak zresztą wielu innych.Dzisiaj są takie czasy ,że każdy musi na starość zadbać o siebie.Każdemu coś się w życiu,więc proszę nam nie zazdrościć i nie mówić o uczciwości.PRAWO jest

  Uczciwa to jestem do bólu,skorzystałam z obowiązującego od 2009r.prawa jak zresztą wielu innych.Dzisiaj są takie czasy,że trzeba zadbać o siebie na starość ,nie okradamy nikogo a tylko korzystamy z obowiązujących przpisów w chwili przejścia na emeryturę i nie ma to nic wspólnego z uczciwością{do anonimowego z godz.17.42}.Zresztą ten blog jak sama nazwa wskazuje,powstał właśnie w związku z zawieszeniem emerytury czyli praw nabytych, które nam odebrano.Wygraliśmy batalię w sądach,pomagali nam senatorowie z PiS-u oraz wielu wspaniałych ludzi za co należą się podziękowania.To,że ktoś rezygnuje z pobierania emerytury jest wyłączniejego sprawą.Pozdrawiam Wszystkich
  zazdrośników.


  zazdrośników.  p  OdpowiedzUsuń


 25. Rząd zamierza ograniczyć emerytom możliwość dorabiania, a nawet całkowicie im tego zakazać. Taki pomysł pojawił się przy okazji dyskusji o obniżeniu wieku emerytalnego, a poinformował o nim minister Henryk Kowalczyk (59 l.). Emeryci są zaskoczeni i oburzeni!

  Obniżenie wieku emerytalnego może się okazać nie do przełknięcia dla Polaków. Nie dość, że wcześniejsza emerytura byłaby niższa o jedną trzecią, to pojawił się pomysł na ograniczenie zarobkowania przez emerytów.

  Według bardziej restrykcyjnej wersji seniorzy musieliby wybrać: jeśli emerytura, to nie pensja. Druga wersja zakłada, że będzie można dorobić, ale do pewnego pułapu. Nie wiadomo do jakiego - dziś wynosi on 70 proc. emerytury. O pomysłach poinformował "Dziennik, Gazetę Prawną" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (59 l.). Próbowaliśmy skontaktować się z ministrem, ale wczoraj był nieuchwytny.

  Pomysł zdążył jednak wywołać obawy wśród emerytów. Andrzej Kudrewicz (59 l.) z Białegostoku (woj. podlaskie) ma do emerytury wprawdzie kilka lat, ale już jest przerażony wizją głodowej starości. - Pomysł PiS, aby zakazać emerytom dorabiania, jest nierealny! - mówi oburzony Kudrewicz.

  Projekt wspomniany przez ministra nie jest znany posłom. - Jeśli to prawda, to jest to bardzo sprytny i perfidny wybieg - mówi nam Marzena Okła-Drewnowicz (43 l.) z PO, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej. O projekcie nie słyszeli też posłowie PiS.

  Sześć lat temu na podobny pomysł wpadł rząd PO-PSL. Wówczas sprawa skończyła się Trybunałem Konstytucyjnym, który uznał przepisy za niekonstytucyjne i rząd musiał zwracać zabrane emerytury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obniżenie wieku emerytalnego to tak jak w przeszłości wcześniejsza emerytura. Można będzie na nią przejść bez możliwości kontynuacji zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Można będzie pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego o którym mowa w obecnej ustawie ale bez możliwości pobierania emerytury w tym samym czasie. Jednym słowem: jak emerytura to nie praca a jak praca to nie emerytura. Nie można pobierać kasy z dwóch źródeł.

   Usuń
  2. Proszę zwrócić uwagę, że znacznie obniży się wiek, który chroni przed zwolnieniem z pracy.Nie wiem komu ta ustawa ma służyć, bo na pewno nie przyszłym emerytom.

   Usuń
 26. I po to jest potrzebny Trybunał Konstytucyjny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TK w ogóle nie jest potrzebny,bo to trybunał prostytucyjny jest,czyli zawsze partyjny,a nie konstytucyjny.Do orzekania o zgodności ustaw z konstytucją wystarczy Sad Najwyższy w składzie 7 sędziów.
   Elżbieta

   Usuń
  2. Popieram.

   Usuń
 27. Popieram projekt PIS emerytura albo praca. Jezeli ktos jest taki zdrowy i aktywny zawodowo, to niech zaklada dzialalnosc i pracuje na wlasny rachunek - jest wolnosc; ale brac cala emeryture- ci co maja wiek emerytalny - i brac pensje z budzetu panstwa - poslowie, senatorzy, sedziowie i inni - to juz duza przesada i dlatego teraz, gdy po-psl zostawila kraj w runie popieram projekt PIS. Mlodzi ludzie uciekaja i kto zostanie w naszym kraju ? ci z KOD ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polska zazdrość, sami się zagryziecie!

   Usuń
  2. Sama prawda.

   Usuń
 28. KOD nie chce pokazać do czego doprowadzili poprzednicy PiS. Niech sprawdzą pobierane emerytury i równocześnie wysokie wynagrodzenia posłów poprzedniej kadencji. Niech sprawdzą ich biura poselskie i kto był tam zatrudniony. Nepotyzm i korupcja.
  Przepraszanie za naruszanie konstytucji - żenada. Przeprosić to można za coś co zrobiło się niezgodnie z prawem nieświadomie ale świadomie naruszać prawo a potem przepraszać i jeszcze mieć pretensje, że osoba myśląca nie chce tego zaakceptować. TK orzekł naruszenie prawa ale równocześnie stwierdził, że prawo zostało naruszone tylko częściowo. To zostało naruszone, czy nie panowie sędziowie TK?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko w przypadku 2 sędziów, proszę nie uogólniać.

   Usuń
  2. Ten przepis prawny ma zastosowanie do wszystkich sędziów wybieranych w tym samym czasie i w tym samym miejscu. Jak może, ten sam przepis, być dla jednych konstytucyjny a dla innych nie?

   Usuń
 29. Uważam, żektośpróbuje wzbudzić nienawiść do PIS publikując informację o przekomym projekcie zabrania emerytur tym emerytom którzy nie zwolnili się z pracy a pobierają emerytury. W 2012r. TK wydał werdykt, że jest to nie zgodne z prawem i wszystkim odwiesili emerytury i wyrównali zaległe.Rząd nie może zmienić wyroków TK.PO próbuje wzniecić nienawiść obywateli do obecnego rządu i ima się wszystkiego czego się tylko da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jakaś bzdura!

   Usuń
  2. W sobotę następny marsz KOD-u. To są wichrzyciele. A gdzie jest ta co krzyczała "My was z wszystkiego rozliczymy". Teraz od kogoś żąda przeprosin za słowa, a sama przeprosiła? W oku innych widzą źdźbło we własnym nawet kłoda im nie przeszkadza - to jest KOD (PO, Nowoczesna i Kosiniak - Kamysz)

   Usuń
  3. Proszę przeczytać:

   http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/913536,dorabianie-do-emerytury-pis-reforma.html

   Na Trybunał Konstytucyjny nie ma się co powoływać, bo przecież wkrótce przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie.

   Usuń
  4. Wreszcie przyjaciel Komorowskiego prezes Rzepliński przestanie stawać ponad prawem a pisma do niego kierowane zacznie czytać ze zrozumieniem. Nie mówiąc o wymijających odpowiedziach na nie. No ale krzykacze i krzykaczki idźcie na ulicę tam jest właśnie wasze miejsce.

   Usuń
  5. Oczywiście najlepszy jest kodeks Hammurabiego i sądy ludowe,..."ale to już było i nie wróci więcej..."

   Usuń
  6. Ktoś kto tu broni tego prostytucyjnego trybunału ,nie był ty z nami od początku i widać nie miał wątpliwej przyjemności oglądania tego partyjnego cyrku jaki odstawiał prezes.Tylko dzięki temu,że peło nie miało jeszcze wtedy przewagi w tym rządowym trybunale,wygraliśmy naszą zawieszoną emeryturę.Przy waloryzacji emerytur pelo już miało przewagę i rząd wygrał.Pisałam już to i będę pisać do końca swiata i nawet dłużej,bo to peło gwałciło konstytucję,a teraz krzyczy to jest PiS gwałciciel łapcie gwałciciela.
   Elżbieta

   Usuń
  7. Do Elżbiety z 17:11

   Za zwrotem zawieszonych emerytur byli sędziowie TK:

   1. Stanisław Rymar – rekomendowany do TK przez Platformę Obywatelską

   2. Wojciech Hermeliński – rekomendowany przez PiS

   3. Marek Kotlinowski – rekomendowany przez Ligę Polskich Rodzin oraz Samoobronę

   Usuń
  8. No i o czym to świadczy,że jeden z sędziów rekomendowany przez PO i był za uznaniem zawieszenia za niekonstytucyjne,podczas pan prezes uparcie wygłaszał przemówienie polityczne,zamiast uzasadnienia prawnego.A no, o tym tylko,że nie wszyscy sędziowie,jeszcze wtedy, poddawali się naciskom politycznym.Co w następnych,tak politycznych orzeczeniach zostało przez pana prezesa naprawione i większych wpadek już nie było.Co pan, wybitnie partyjny,prezes już gwarantował.Dla mnie TK został tak mocno upolityczniony za peło i powinno się konstytucyjnie zmienić zasady jego wyboru,bo inaczej nigdy nie będziemy mieli w tym kraju obrońców naszych konstytucyjnych praw.
   Elżbieta

   Usuń
  9. Ciemnota i jeszcze raz ciemnota, fanatyzm odbiera niektórym zdolność myślenia. Obudzicie się z ręką w nocniku, jeszcze chwila...Wyznawców nie da się zamienić na racjonalnie myślących wyborców. Ot i problem.

   Usuń
  10. Ojczyzna polszczyzna!

   Usuń
 30. CO SŁYCHAĆ W SPRAWIE POZWU ZBIOROWEGO MECENASA GIEDROJCIA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W obecnej sytuacji wygranie tego procesu nie ma żadnych szans. PIS chce zabronić emerytom pracować a co dopiero wypłacić odszkodowanie za dobrowolne zwolnienie się z pracy.

   Usuń
  2. Oczywiście, święta prawda - emeryci won z pracy!
   Chcieliście to macie, teraz pilnujcie żeby w porę odejść, bo odprawy są pod znakiem zapytani, zanim coś przy nich zmajstrują.

   Usuń
  3. No i czemu tu judzisz anonimie z 14:58,zakazał co ktoś ustawowo pracować?Co niby żeśmy chcieli,a ty nie chciałeś?
   Elżbieta

   Usuń
  4. Proszę przeczytać komentarz P.Ewa RAWICKA

   Usuń
  5. Pan Mecenas Maciejko prowadził indywidualną sprawę emerytki, która spełniała istotne warunki dające szansę na jej wygranie. Nie wiemy, czy inne osoby także spełniają takie warunki i czy jest podstawa do skutecznego pozwu grupowego.

   Usuń
 31. http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/913536,dorabianie-do-emerytury-pis-reforma.html

  OdpowiedzUsuń
 32. Popieram projekt PIS - praca lub emerytura oraz odkomunizowanie władzy sądowniczej - poczytajcie i internecie życiorysy tych sędziów TK. Wrzcie w wyszukiwarkę nazwiska tych z KOD na czele z Petru i ..... dlaczego ma rozdzielność majątkową, czyli majątek Petru razy 2. KOD broni swoich majątków i przywileji; jeżeli posiadane majątki zdobyli LEGALNIE to czego się boją ?

  OdpowiedzUsuń
 33. Czy ktoś wysłał listy w sprawie urlopów wychowawczych ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma być gotowiec i wtedy wszytkie powinniśmy wysylać.

   Usuń
 34. Kiedy będzie mozna liczyc na ten "gotowiec", bo ja też jestem bardzo zainteresowana wysłaniem wniosku o przeliczenie urlopu wychowawczego (6 lat)ze wskaznikiem 1,3 %.
  Pozdrawiam
  Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest i można go już wysyłać do komisji ale najlepiej na adresy biur poselskich czlonków tej komisji. Czlonkowie PO na pewno nie pomogą bo to oni krzywdzili.

   Usuń
  2. Gdzie jest ten gotowiec,nie znalazłam go ?

   Usuń
 35. Dokumenty znajduja sie pod etykietą "Wzory pism", na gorze bloga.Ale skopiowany wklejam tu.
  Szanowny Panie Prezydencie
  Zwracam się do Pana z prośba o uzupełnienie Ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS w kwestii zasad obliczania urlopów wychowawczych o wprowadzenie takiej zmiany przepisów, aby dotyczyły wszystkich kobiet, które z urlopów wychowawczych korzystały.
  W obecnym kształcie ustawy jest zapis:
  „Art. 1 pkt 4) w art. 174 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
  2a. Przy ustalaniu kapitału początkowego do okresów, o których mowa w art. 7 pkt 5 stosuje się art. 53 ust. 1 pkt 2.”
  Zapis ten dotyczy różnego obliczania okresów opieki nad dziećmi, w zależności od rodzaju emerytury, jaką będą pobierały lub pobierają kobiety.
  W emeryturze liczonej według „starych zasad” okresy opieki nad dziećmi traktowane są jako okresy nieskładkowe, liczone po 0,7%.
  Natomiast w emeryturze liczonej według „nowych zasad” traktowane będą jako okresy składkowe, liczone po 1,3% do kapitału początkowego.
  Według nowego zapisu jedna kobieta będzie miała obliczone te same okresy urlopu wychowawczego według różnych stawek w zależności od rodzaju emerytury, jaką wybierze..
  Tak skonstruowany zapis w ustawie będzie niekorzystny i niesprawiedliwy dla osób urodzonych po roku 1948 pozostających po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego, na emeryturze liczonej według „starych zasad”(wyższej niż obliczonej według „nowych zasad”) w porównaniu do osób z emeryturą „kapitałową”, a przecież w obu tych przypadkach okresy opieki nad dziećmi występowały w czasie istniejących starych przepisów emerytalnych. Tym osobom, które już pobierają emerytury obliczone według starych zasad, powinno też przeliczać się świadczenia na korzystniejszych warunkach.

  Byłaby to kolejna niekorzystna ustawa /po ustawie z 11 maja 2012 roku/dotykająca osoby pozostające na „wcześniejszej” emeryturze, które zostały objęte innymi przepisami, niż osoby, które mogły przejść na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym do końca 2012 roku, a które korzystały przy przejściu na „wcześniejszą” emeryturę z z przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku.
  Zapis w ustawie z dnia 5 marca 2015 roku dotyczący różnego obliczania okresów urlopu wychowawczego dla kobiet w zależności od rodzaju emerytury jest według mnie sprzeczny z art. 32 ust. 1 Konstytucji:
  „W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego utrwalony jest pogląd, że także w sferze prawa do zabezpieczenia społecznego art. 32 ust. 1 Konstytucji jest źródłem zasady równości wobec prawa rozumianej jako nakaz, aby wszystkie podmioty prawa (adresaci norm prawnych), charakteryzujące się daną cechą istotną (relewantną) w równym stopniu, były traktowane równo – bez dyskryminowania i faworyzowania”

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo dziękuję za zamieszczenie gotowca, ale szkoda, że nie został jeszcze umieszczony w bardziej widocznym miejscu, bo pod etykietą "Wzory pism" go nie ma.Chodzi o to, aby jak najwięcej osób wysłało listy do komisji PSR i do posłów, bo już 12 stycznia ma być publiczne wysłuchanie projektu ustawy emerytalnej. Czasu zostało niewiele. Może ktoś bardziej zorientowany zasugeruje nazwiska posłów, do których warto pisać. Uważam, że trzeba wysyłać do większej liczby osób, aby korespondencja nie znalazła się w spamie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ależ jest pismo w sprawie urlopow. Trzeba wejsć w etykietę "Wzory pism", potem na dole kliknąć "Starsze posty". Wzór tego pisma jest na drugiej stronie wzorów pism.
  A tutaj link http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/search/label/WZORY%20%20PISM?updated-max=2015-06-08T21:12:00%2B02:00&max-results=20&start=3&by-date=false

  OdpowiedzUsuń
 38. Pisma umieszczane w etykiecie "Wzory pism" to ułatwienie szukania takich wzorow. Sprawa urlopow była omawiana bardziej szczegółowo w marcu 2015 /22 -27 marca/ i wtedy zamieszczane były te pisma. Dodatkowo są one umieszczane w różnych etykietach, np "Wzory pism", "Wazne", "Bardzo ważne", "Urlopy wychowawcze".
  Naprawdę, wystarczy troszkę chęci i działania i można wszystko znaleźć na blogu.
  Mozna też zawsze zapytać, gdzie szukać.

  OdpowiedzUsuń
 39. Przesyłam zainteresowanym osobom petycję, jaką złożyłam do Senatu RP i dobrze by było, aby Państwo przesłali swoje podpisy /oczywiście, jeśli Państwo to akceptują/ na adres kancelarii senatu i z zaznaczeniem na kopercie, że to dotyczy petycji nr. 129. Proszę najpierw dokładnie przeczytać petycję. Z poważaniem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, twoja petycja będzie rozpatrywana 10 lutego (środa) o godz. 9.00 na posiedzeniu senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Petycja została oznaczona jako P9-01/16 i są do niej dołączone materiały Biura Komunikacji Społecznej.

   http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k9/dokumenty/petycje_w_pracach_komisji/2016/p90116.pdf

   Transmisję z tego posiedzenia będzie można obejrzeć na stronie internetowej Senatu.

   Usuń
  2. Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji powróci do rozpatrywania petycji P9-01/16 po uzyskaniu dodatkowych opinii, o które się zwróci.

   Usuń
 40. Przepraszam, ale nie udało mi się zamieścić tej petycji, ale można wejść na stronę Senatu RP, zakładka :Petycje i pod nr 129 otworzyć link pdf.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k9/petycje/129.pdf

   Usuń
  2. www.mpolska24.pl/.../emerytka-z-lancuta-wygrala-ze-skarbem-panstwa
   JEST PRECEDENS W SPRAWIE!

   Usuń