11 listopada 2015

Święto Niepodległości




7 komentarzy:

 1. Święto, święto, a czy ktoś mi wreszcie odpowie co z zaliczeniem okresu składkowego urlopu wychowawczego. Wszyscy milczą jak grób. mój wniosek od maja leży w ZUS i nie mogę się dowiedzieć dlaczego tak długo nie mam odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój wniosek leżał od maja do końca października. W połowie października napisałam krótkie pismo do ZUS o przeliczenie wg wskaźnika 1,3 i wspomniałam o wniosku z maja. Po tygodniu otrzymałam decyzję z ZUS z przeliczeniem. Może pomogło.

   Usuń
 2. Czy wniosek dotyczył emerytury "kapitałowej"?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanie do Osób orientujących się w przepisach ZUS.Jestem rocznik 1952,emeryturę mam tzw.starą bo się na wskutek złej informacji ZUS -nie załapałam na nową.Pracowałam dłużej o 7 lat-czy Ktoś mi powie co ze składkami ZUS z tego okresu/Najlepsze moje lata -to 80 i wg tego wyliczono emeryturę.Czy te składki ZUS pod wiek emerytalny przepadają?
  Bardzo proszę Mądre Osoby/a Takich tutaj nie brakuje/o informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrielo,
   Powszechny wiek emerytalny osiagnelas w roku 2012 r. i zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy emerytalnej spelnilas warunki by miec przeliczona emeryture wedlug zasad dla Ciebie korzystniejszych.
   Jezeli nie zlozylas dotychczas wniosku o przeliczenie Ci emerytury w zwiazku z osiagnieciem powszechnego wieku emerytalnego to mozesz to zrobic w kazdej chwili (art. 129 ust. 1 ustawy).
   Mozesz wiec zlozyc wniosek o:
   przeliczenie emerytury w zwiazku z osiagnieciem powszechnego wieku emerytalnego oraz jej wyplate z uwzglednieniem korzystniejszych warunkow (art. 95 ust. 1 ustawy zobowiazuje organ do tego).
   ZUS powinien przeliczyc Ci emeryture na tzw. "starych" - emerytura stazowa (taka jest Ci wyplacana) i "nowych zasadach" - emerytura z uwzglednieniem kapitalu poczatkowego.
   Jezeli nawet Twoja emerytura obliczona z kapitalu poczatkowego bedzie wyzsza to i tak bedzie Ci wyplacona od miesiaca w ktorym zlozysz wniosek.
   Zycze powodzenia

   Usuń
 4. pani gabriela ja jestem rocznik 50 pobieralam emeryture i pracowalam jeszcze 5 lat po przejsciu na emeryture ponownie przeliczono mi emeryture i zyskalam 500 zl

  OdpowiedzUsuń