21 września 2015

Pozew zbiorowy - pilne

Koleżanki i koledzy
           Sprawą bardzo pilną jest złożenie pozwu zbiorowego w sprawie odszkodowania za rezygnację z etatu i "wybór" emerytury. Czasu zostało naprawdę niewiele.
Przed złożeniem pozwu trzeba przygotować dokumenty od zgłaszających chęć przystąpienia do pozwu.
Mecenas Konrad Giedrojć poprowadzi sprawę pozwu grupowego. Ma już przygotowane dokumenty. Czeka tylko na listę i oświadczenia osób, które przystępują do pozwu.
Reprezentantem grupy zgodziła się zostać Grace z Krakowa.
Jesteśmy w trakcie tworzenia grupy skarżącej. Bardzo proszę o przysyłanie swoich zgłoszeń do pozwu grupowego na adres: emerytura.zawieszenie@wp.pl

Osoby, które już zgłosiły akces do pozwu zbiorowego (Pani Grace wysyła do nich e-maile informacyjne):
Grażyna - Kraków
Grażyna - lubelskie
Jadwiga - Gdańsk
Zdzisława - Kielce
Małgorzata - wielkopolskie
Zofia - lubelskie
Ewa - Kraków
Janina - podkarpackie
Janina D.
Zygmunt G.
Bożenna - Warszawa
Maria - Niemodlin
Stanisława - lubelskie
Ewa - Katowice
Zofia - Giżycko
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, 

wszystkim seniorom życzę wiary w to,
 że jutro będzie lepsze i realizacji tej nadziei, żeby żyło im się lepiej.

38 komentarzy:

 1. A kiedy sprawa 32 % podatku

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam:
  A kiedy sprawa rocznika 53 kobiet?
  Grażyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ani sprawa podatku 32% ani sprawa m.in. kobiet 53 w tej kadencji parlamentu nie będzie poruszana. Ten rząd nic już nie zrobi dobrego dla emerytów.

   Usuń
 3. A może pozew zbiorowy państwa za Art. 25 p. 1b ? Czy może orientuje się Pani czy jest taka opcja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że niestety, nie ma. Tak jest zapisane w ustawie. Pozostaje jedynie Trybunał Konstytucyjny. Jeszcze jakaś iskierka nadziei tli się w projekcie ustawy emerytalnej Prezydenta ale tu chyba od nowa musimy w najbliższym czasie wysłać wielką ilość listów w tej sprawie.
   Niebawem przygotuję takie pismo. A może ktoś napisałby roboczy tekst, żebyśmy mogli go przedyskutować.

   Usuń
  2. W projekcie prezydenckim jest pozostawiony art. 25 ust. 1b. Jedyne, co się zmieniło w tym przepisie, to wprowadzenie ograniczenia związanego z emeryturami częściowym, bo one w tym projekcie miały zostać wycofane od 1 stycznia 2016 roku. Czyli według Prezydenta dalej ma obowiązywać pomniejszanie kapitału o wcześniej pobrane emerytury.

   Usuń
 4. Proszę osoby, które mają wielką wiedzę w sprawach przepisów emerytalnych o pomoc emerytom. To są trudne sprawy. Każda sprawa wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Próbowałam znaleźć odpowiedzi na zadane pytania ale są dla mnie zbyt skomplikowane.
  Prośby o pomoc w sprawach emerytalnych znajdują się również pod postem „Po majówce z wnioskiem do ZUS”
  Bardzo proszę „mądre głowy” o pomoc i z góry dziękuję

  Wybrane wpisy spod różnych postów:

  Unknown11 września 2015 07:00
  Witam, mama (ur.23.VI.1951r.) przeszla na emeryture 01.IX.2006roku w wieku 55lat.
  Okresy skladkowe 15lat i 25 dni tj.180 miesiecy,
  okresy nieskladkowe 8miesiecy 25 dni
  -Opieka nad dziecmi 5 lat i 4 miesioce
  loczny okres nieskladkowy do obliczenia 6lat i 25 dnitj.72 miesioce
  Niezaliczone jej do okresu skladkowego prawie 4 lat, od 69 do 72r.z powodu braku informacji o osiognietym wtedy wynagrodzeniu.
  W zwiozku ze zmianami ustaw od 2006r. Mam pytania
  -czy mamie teraz po przeliczeniu nalezy sie cos wiecej za te 4 lata nieuwzglednione jako skladkowe , bo nie wiadomo ile zarabiala? A jezeli tak to co napisac we wniosku
  -i czy w zwiozku z ostaniom ustawom o opiece nad dziecmi tez jej sie cos nalezy?
  Dodam iz mama emeryture miala wyliczonom z 20 lat, i okresy po naszym urodzeniu (2dzieci) oczywiscie nie znajdujom sie w tych 20 latach wybranych.Piszecie tu panstwo o emeryturach kapitalowych i stazowych i wczesniejszych, mama na decyzji niema napisane zadnej z nich tylko emerytura. Dla mnie to czarna magia, a Panie w naszym Zusie som bardzo niemile, wiec prosze o odpowiedz czy mamie sie cos nalezy czy skladanie wniosku jest bezcelowe jak stwierdzily Panie w naszym Zusie. Moze w tym czasie weszla jescze jakas inna ustawa z ktorej mamamogla by skorzystac w celu podniesienia swojej emerytury. Pozdrawiam. Anita

  Anonimowy13 września 2015 23:42
  MAM 65 LAT DWOJE dzieci ROCZNIKI 27 01 1968 i 01 11 1973 syn bardzo chorowal wzielam urlop bezplatny 14 miesiecy Zus policzyl mi 4 lata I 2 miesiace okres nieskladkowy na DWOJE dzieci czy slusznie uczynil zrobilam odwolanie sprawa w Sadzie  Z e-maila:
  Wedlug polskiego prawa jestem juz emerytka, 60 lat ukonczylam w listopadzie 2014, wszystkie niezbedne papery zlozone w warszawskim ZUSie dwa lata temu. Przedstawiciele ZUS na spotkaniu w Brampton w Kanadzie poinformowali nas o koniecznosci zrezygnowania, wypowiedzenia z kanadyjskiej pracy na jeden dzien zeby moc zaczac pobierac polska emeryture. Takie “numery” mozliwe sa do zrobienia w Polsce. Wiem, slyszalam ze wiele osob wybralo te latwiejsza droge i nie zglaszali ze pracuja w Kanadzie. Zalatwili wszystko szybko i ciesza sieo otrzymywanymi pieniedzy, podsmiewajac sie z nas “glupkow”. Uczciwosc nie poplaca co sie znow potwierdzilo.
  Dziekuje
  Pozdrawiam
  Barbara z Kanady

  OdpowiedzUsuń
 5. do postu 11 IX 7:00
  Emerytura z 2006r jest na pewno stażowa,kapitałowych wtedy jeszcze nie było. Niezaliczone lata z powodu braku danych o wynagrodzeniu powinny zostać zaliczone jako lata z wynagrodzeniem minimalnym. Za opiekę nad dziećmi nic dodatkowo się nie nalezy. Trzeba złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury z uwzględnieniem okresu od 1969-1972 z wynagrodzeniem minimalnym z uwagi na brak danych o wysokości wynagrodzenia. Dołączyć świadectwo pracy z tych lat, jeśli nie było składane w momencie złożenia wniosku o przyznanie emerytury w 2006r.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy zostaną podjęte jakieś działania w celu jednakowego traktowania kobiet przebywających na urlopie wychowawczym? Za tę samą pracę jedne matki (z emeryturą kapitałową) zostały jakoś docenione, a inne zlekceważone uznaniem czasu ich opieki nad dziećmi jako okresu nieskładkowego. Nie ma sensu zwracać się w tej kwestii do ZUS, bo urzędnicy zasłaniają się brakiem odpowiedniej ustawy. Dlaczego nie dopilnowaliśmy tej sprawy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbowaliśmy wpłynąc na rowne traktowanie wszystkich matek. Niestety, parlament większosciowy rzadzącej koalicji PO-PSL, rząd tej koalicji i ministrowie z ramienia PSL pozostali głusi na nasze pisma. A wysłane zostały setki listow do wielu posłów, do rządu, do rzecznika praw obywatelskich. Rządzący nie chcieli nas wysłuchać ani z nami rozmawiac. Prezydent Komorowski tez miał, delikatnie mówią, nas w nosie. Ot i wszystko w tym temacie. Podobnie jak i w innych ważnych dla nas problemach. Czas to zmienić, wybierzmy mądrze w nadchodzących wyborach, wybierzmy ludzi, ktorzy, mam taką nadzieję, zechcą z nami rozmawiać.

   Usuń
  2. Uznanie tego okresu opieki, ma by rekompensatą za generalnie niższą emeryturę. Zrozumcie to Państwo.

   Usuń
  3. do Anonimowego 17:41
   A jak ktoś nie miał opieki nad dzieckiem, to co zrekompensuje mu niższą emeryturę w nowym systemie ? Może brak wydatków na wychowanie dzieci ? Moze jakieś inne bzdury "rekompensacyjne" ? Do niedawna TK uznawał. że wczesniejsza emerytura kobiet w stosunku do mężczyzn jest tez taką rekompensatą, teraz mówi - że nierówny wiek emerytalny jest niekonstytucyjny. Co powie na temat różnego wieku umieralności kobiet i męzczyzn, a więc ilosci lat życia na emeryturze ? Jednakowe ? TK stoi na straży jakiegoś prawa ? Jakiego ? TYLKO KONIUNKTURALIZM NA POLITYCZNE ZAMÓWIENIE I NIC WIĘCEJ - OTO JEST TK !!

   Usuń
 7. Drodzy blogowicze, przyznacie chyba wszyscy, niezależnie od własnych poglądow, ze to co się dzieje w telewizji i radiu, to straszliwa manipulacja i zakłamanie. Większość stacji telewizyjnych bierze udział w kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej. Ukrywają wiele faktow i wydarzeń, choćby w sprawie imigrantów (wielkie manifestacje w Polsce, bójki i straszne awantury w osrodkach uchodźcow w Niemczech, protesty w calej Europie). Straszliwie manipulują informacjami wyborczymi, zapraszają do studiów telewizyjnych w większości polityków krytykujących PiS. Pomniejszają rolę Prezydenta RP, przekazują szczątkowe informacje o jego pracy, czy o wizycie w Ameryce w ONZ.
  Nie dajcie sobą manipulować, zaglądajcie na facebook (łatwo tam się zarejestrować, wystarczy podać adres e-mail). Na facebooku jest wiele ukrywanych informacji.
  Nasza Daniela aktywnie uczestniczy na facebooku, zajrzyjcie na Jej profil Daniela Delfina.
  Podaję kilka nazw, gdzie można zajrzeć. Warto zajrzeć na profile osób, należących do tych różnych grup. I trzeba czytać, oglądać.
  Emerytury,ZUS,ZER MSW,Renty
  GŁOSUJEMY NA PiS
  NIE DLA II KADENCJI BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO!!!
  Powiedz dość- czas POżegnać PO !
  JESIENIĄ MÓWIMY...STOP PLATFORMIE...

  OdpowiedzUsuń
 8. Tyle zła ile wyrządziły rządy PO-psl , to nie szybko da się naprawić, ale jest szansa, żeżeli zagłosujemy na PIS i będą rządzić samodzielnie,
  Zawsze oglądam TV Trwam i media publiczne - dla porównania i teraz wiem, jak publiczne media KŁAMIĄ i manipulują ludżmi. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. W związku z przystąpieniem do pozwu zbiorowego, mam pytanie: czy będą jakieś koszty i w jakiej wysokości. Przed zapisaniem się chcę mieć informację, gdyż nie stać mnie na jakieś duże sumy. Musiałam odejść z pracy pod naciskiem mojego przełożonego.
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja musiałam zadecydować albo emerytura albo praca wybrałam pracę kosztem emerytury też pod naciskiem przełożonego, to się nazywa sprawiedliwość wobec wieku i stażu, bez zwalniania się nawet na jeden dzień z pracy!!!!! Większość emerytów ma szczęście, ponieważ mają emeryturę jednocześnie pracując państwowo.

   Usuń
  2. Ewo, napisz do mnie na adres emerytura.zawieszenie@wp.pl. Ja przekażę Twój mail Grace i od niej otrzymasz informacje.

   Usuń
 10. W związku z przystąpieniem do pozwu zbiorowego, czy będą wysokie koszty. Wybrałam emeryturę.
  Magda N.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koszty pozwu zbiorowego są dosyć wysokie ale im więcej jest osób skarżących, tym większe są szanse na obniżenie opłat.
   Więcej informacji udzieli Ci Grace na e-mail. Napisz do mnie na adres emerytura.zawieszenie@wp.pl a ja Twój mail prześlę do Grace.
   Pozdrawiam - Jolka

   Usuń
  2. Miło mi Państwu napisać, że dużo osób zgłosiło swój akces do pozwu zbiorowego i ciągle zgłaszają się nowe osoby. Miejmy nadzieję, że uda się złożyć pozew już niedługo.
   Pozdrawiam wszystkich walczących

   Usuń
  3. Życzę powodzenia dla wszystkich walczących w pozwie zbiorowym.
   MBK

   Usuń
  4. Grace12 października 2015 00:48
   Mam 19 osób chętnych do przystąpienia do pozwu zbiorowego. Niestety tylko jedna z nich przesłała dokumenty, ja jestem drugą osobą. A to jak wiadomo za mało. Myślę, że wiele osób postanowiło dołączyć póżniej. No cóż, nie będzie do kogo dołączyć gdyż nie ma podstawowej grupy 10 osób. To przykre ale wygląda na to, że każdy będzie musiał powalczyć indywidualnie. Już praktycznie czas się kończy.

   Usuń
 11. Kochani , chciała bym wiedzieć na jakim etapie jest sprawa równego potraktowania matek emerytek , przebywających na urlopach wychowawczych w latach 81-90 i obecnie pobierających emerytury stażowe? Złożyłam wniosek do ZUS i otrzymałam decyzję odmowną. Do Sądu raczej nie pójdę bo wiem że będzie również decyzja odmowna na podstawie ustawy która weszła w życie 1.05.2015.Czy wycofać wniosek z ZUS? Doradżcie bo jest jeszcze czas przed uprawomocnieniem. Jeśli będziecie się odwoływać do TK to jestem zainteresowana. W miarę możliwości proszę o poradę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nieliczne panie otrzymały odpowiedż z ZUS, oczywiście odmowną w myśl obowiązujących przepisów. Mija właśnie ok. 5 miesięcy od złożenia naszych wniosków do ZUS. W wielu ZUS-ach mają prawdopodobnie problem z napisaniem decyzji, być może brak wytycznych od władz.
   Naturalną koleją na odmowną decyzję jest zaskarżenie jej do sądu pracy. I taka droga jest wiadoma od początku. Na razie nie ma innego wyjścia. Pisałam wcześniej, że przed nami długa walka o równe traktowanie wszystkich matek.
   Trzeba przygotować odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Może ktoś pomoże, napisze wzór takiego odwołania. Myślę, że wszystkie będziemy mogły skrzystać z takiego wzoru, przystosowując go do swojej sytuacji.
   Jak się dowiedziałam w swoim ZUS, odpowiedż na mój wniosek jest przygotowywana, bgatela, 5 miesięcy.
   Odpowiadając na Twoje pytanie odnośnie wycofania wniosku. Musisz sama zdecydować, czy chcesz dalej walczyć w sądach (okręgowym i apelacyjnym, a potem być może w trybunale europejskim), czy wycofać wniosek z ZUS (przed upływem miesiąca od dnia otrzymania decyzji).
   Pozdrawiam - Jolka

   Usuń
 12. O swoje trzeba walczyć. Powodzenia!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam, bardzo proszę, jeśli ktoś wie od kiedy zmienił się przepis i gdzie jest opublikowany, który mówi, że dla osób urodzonych przed 1948 rokiem p-rzy przeliczeniu będzie się odejmowało pobrane dotychczas emerytury - pozdrawiam Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiana jest od 1 maja br.
   Nowy przepis wprowadzony do ustawy emerytalnej (art. 55a) umożliwia obliczenie emerytury według nowych zasad (na warunkach przewidzianych w art. 55 ustawy, ale podstawa obliczenia nowej emerytury będzie musiała być pomniejszona o sumę kwot dotychczas pobranych emerytur- w wysokości brutto (przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne).

   Usuń
  2. 1. 1 maja 2015 r. weszły w życie przepisy ustawy z 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa wprowadziła zmiany ustalania i ponownego ustalania kapitału początkowego oraz emerytury. ZUS może obliczyć emeryturę według nowych zasad osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r.
   2. Urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. wysokość emerytury może być obliczona według nowych zasad, nawet wtedy, gdy przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę miały ustalone prawo do emerytury wcześniejszej. reklama
   3. Emerytura może być im obliczona według nowych zasad, jeżeli: - ukończyli swój powszechny wiek emerytalny, - udowodnili wymagane okresy składkowe i nieskładkowe (co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn) - kontynuowali ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (na przykład pracowali) - wystąpili z wnioskiem o przyznanie emerytury po 31 grudnia 2008 r. - wysokość ich emerytury, obliczona na nowych zasadach jest wyższa od wysokości emerytury obliczonej wcześniej.
   4. UWAGA! Nie jest ważne przez jaki okres były płacone składki (obowiązkowe lub dobrowolne) po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Wystarczy nawet jeden dzień, tydzień lub miesiąc.
   5. Osoby, które pobrały wcześniejszą emeryturę są jednak w nieco gorszej sytuacji, bo podstawa obliczenia ich emerytury według nowych zasad jest pomniejszana o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
   6. Prawo do wcześniejszej emerytury ustaje od dnia, od którego została obliczona emerytura na nowych zasadach.
   7. Wniosek. Urodzeni przed 1949 r., którzy pobierają emeryturę powszechną, a teraz spełnili warunki do jej przeliczenia, mogą złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia emerytalnego w swoim ZUS-ie. Mogą skorzystać z gotowego druku ZUS-ER-WPS-01 do pobrania ze strony internetowej www.zus.pl lub z sali obsługi klienta, ale ZUS przyjmie też wniosek napisany przez zainteresowanego od-ręcznie.
   8. W formularzu ZUS-u należy zaznaczyć punkt 4, w części V wniosku z jakiej zmiany chcemy skorzystać, czyli „z ustalenia wysokości emerytury według nowych zasad – artykuł 55 a ustawy emerytalnej”.

   Usuń
 14. Witam wszystkich i przepraszam, że moje pytanie zamieszczam tu a to dlatego, że do zakładki "poradnik emeryta" chyba nikt nie zagląda. Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy okres zarejestrowania w UP jako bezrobotny bez prawa do zasiłku liczy się jako okres nieskładkowy przy ustalaniu emerytury. Bardzo proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli bezrobotny nie ma prawa do zasiłku, taki okres nie jest ani okresem składkowym, ani nieskładkowym, nie jest więc wliczany do stażu pracy uprawniającego do emerytury, ani brany pod uwagę przy ustalaniu jej wysokości (art. 7 pkt 12, art. 15 ust. 3 u.e.r.).

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Pozdrawiam.

   Usuń
 15. Serdecznie dziękuję za udzielone odpowiedzi i pozdrawiam Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam! Jestem rocznik 53 i pobierałam wcześniejszą emeryturę. Jakie dokumenty są potrzebne do przystąpienia do pozwu zbiorowego i o jaką kwotę chodzi? Pragnę poinformować, że złożyłam wniosek do ZUS o doliczenie urlopu wychowawczego, w oparciu o nową ustawę z dn.1.05.2015r. (6 lat). Niestety odpowiedz negatywna. Proszę o odpowiedz!
  Pozdrawiam!
  Renata, rocznik 53

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozew zbiorowy o odszkodowanie dotyczy osób, które pobierając wcześniejszą emeryturę i pracując, zmuszone zostały do odejścia z pracy.
   "795133339 to jest numer telefonu do Grace która jest reprezentantem grupy i na pewno chętnie udzieli informacji."

   Usuń
 17. Dzień dobry, mam świetną informację dla Państwa Emerytów, którzy zrezygnowali z emerytury na rzecz pracy. Otóż wczoraj odbyła się rozprawa apelacyjna i Pan Mecenas Wojciech Maciejko z Łańcuta napisał mi, że Skarb Państwa przegrał apelację a więc będzie można dochodzić swoich szkód na podstawie tego prawomocnego wyroku. Hurrraa. Pozdrawiam wszystkich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygrana apelacja to jeszcze nie sukces, strona przegrana zawsze może złożyć skargę kasacyjną. W Polsce nie ma precedensów więc dochodzenie czegokolwiek na podstawie takiego wyroku jest bezprzedmiotowe (przekonano się o tym w czasie walki o zawieszone, jeden sąd tak inny nie) Proszę opisać w skrócie czego ta wygrana sprawa dotyczyła.

   Usuń
 18. WYGRANA SO Warszawa :) http://kartanauczycielablog.pl/emerytura-czy-dalsze-zatrudnienie-czyli-odszkodowanie-z-art-417-1-k-c/

  OdpowiedzUsuń